Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,797 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,280 μηνύματα σε 93,217 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 796 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

''Εσύ, πώς αξιολογείς τον εαυτό σου;''

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:21, 20-01-11:

Ο τίτλος δε θα σας κατατοπίσει. Πάμε λοιπόν να εξηγήσω τι εννοώ.

Λίγο-πολύ οι περισσότεροι θα είχαμε κάποιον καθηγητή που θα μας έκανε την ερώτηση: '''Εσύ, πώς αξιολογείς τον εαυτό σου;'' ή ''Τι βαθμό πιστεύεις/περιμένεις να πάρεις;'', όταν επρόκειτο να πάρουμε βαθμούς.

Πώς βλέπετε αυτή τη συμπεριφορά των καθηγητών;
Σας φέρνει σε δύσκολη θέση το να αξιολογήσετε τον εαυτό σας;
Με βάση ποια κριτήρια τον αξιολογείται;
Πιστεύετε ότι αυτή η τακτική προσφέρει κάτι; Αν ναι, τι ακριβώς;
Λέτε κάποιον βαθμό παραπάνω, παρακάτω απʼ ότι αξίζετε ή ακριβώς το βαθμό με τον οποίο θα αξιολογούσατε τον εαυτό σας αν ήσασταν στη θέση του καθηγητή;
Ακόμα, θεωρείτε ότι αυτή η τακτική δημιουργεί αντιζηλίες μεταξύ των μαθητών;

Ακούω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nick K2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nick K2
Ο Nick K2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Nick K2 έγραψε στις 21:29, 20-01-11:

Βασικα ολοι πιστευουμε οτι ή τα πηγαμε πλ καλλα ή πλ χαλιι ομωσ υπαρχουν μερικοι ε3υπνοι π νομιζουν πωσ εαν α3ιολογισουν τον εαυτο τουσ με εναν χαμηλο βαθμο τοτε ο καθηγητησ θα τουσ "λυπηθει" και θα τουσ βαλει περισσοτερο αποτι πρεπει !!πλ σπαστικο αυτο !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ζεύς (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ζεύς
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Περιβάλλοντος (ΑΕΙ/Μυτιλήνη) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Ζεύς έγραψε στις 21:42, 20-01-11:

Προσωπικά την βλέπω άδικη και πονηρή συμπεριφορά εκ μέρους των καθηγητών. Και ναι, με φέρνει σε δύσκολή θέση ενώ ακούω καλούς μαθητές να μιλάνε για χαμηλούς βαθμούς και μέτριους/κακούς μαθητές για καλούς βαθμούς. Υποτίθεται θα 'πρεπε να αξιολογούμε τον εαυτό μας με βάση αυτών των 20 μονάδων, όμως αυτό είναι αδύνατο αφού ο καθένας βαθμολογεί με τον δικό του τρόπο (με βάση το γενικό επίπεδο της τάξης , με επιρροή από την συμπεριφορά, με διαφορετική βαρύτητα στους γραπτούς βαθμούς και στους προφορικούς κτλ.). Πιστεύω η τακτική αυτή προσφέρει στον καθηγητή κάποια καθοδήγηση στην διαδικασία της βαθμολόγησης των μαθητών. Και ναι, λέω 1 βαθμό πιο πάνω από ότι πιστεύω ότι αξίζω κανονικά στον καθηγητή, γιατί έτσι και αλλιώς ο ένας κοροϊδεύει τον άλλον ! Σχετικά με την πρόκληση αντιζηλίας μεταξύ τον μαθητών θα 'θελα να πιστεύω πως δεν κάθονται οι συμμαθητές μου να δίνουν ιδιαίτερη σημασία σ' αυτά... απλά εκμεταλλεύονται την ευκαιρία χάνοντας λίγο μάθημα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζεύς : 20-01-11 στις 21:57.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,535 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:53, 20-01-11:

Το θεωρώ λάθος και ανούσιο, λες και ο καθηγητής θα άλλαζε ποτέ τον βαθμό που είχε επιλέξει με βάση το τι θα του έλεγε ο μαθητής. Επίσης φέρνει σε δύσκολη θέση τους μαθητές, και τους ωθεί σε πράγματα του τύπου " λέω 3 μονάδες κάτω απ' όσο θα ήθελα για να φανώ μετριόφρων" που προσωπικά μου προκαλούν αηδία. Κατά τη γνώμη μου ο κύριος λόγος που το κάνουν αυτό οι καθηγητές είναι ή για να υπολογίσουν τη γκρίνια που θα πέσει μετά τους βαθμούς, ή για να πάρει καμιά εικόνα για κάποιον μαθητή ο οποίος δεν έχει δώσει αρκετά στοιχεία για να καταλάβει ο καθηγητής σε τι "κάστα" ανήκει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:09, 20-01-11:

Μου έχει τύχει κάποιες φορές. Όμως, τώρα που το σκέφτομαι, κανένας από όσους το ζήτησαν δεν ήταν αξιόλογος καθηγητής. Δεν ξέρω, νοιώθουν αβέβαιοι, θέλουν να κάνουν γκάλοπ για να προβλέψουν αντιδράσεις, ψάχνουν για άλλοθι? Στην Α γυμνασίου είχαμε μια μελιτζάνα που μας έκανε οικιακά και είχε ζητήσει κάτι παραπάνω: μας μοίρασε σε όλους καταστάσεις για να βαθμολογήσουμε και τον εαυτό μας και όλους τους συμμαθητές μας!!!!!

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη element skate
Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 245 μηνύματα.

O element skate Game is over έγραψε στις 23:25, 20-01-11:

χθες μα το ρωτησε ο φυσικος το τι θα θελαμε να παρουμε νμζ το κανουν γτ δεν ειναι ικανοι να αξιολογησουν τους μαθητες και φοβουνται την αντιδραση τους αν το κανουν.προσωπικα το θεωρω απαραδεκτο και οταν με ρωταν τι βαθμο θελω λεω 21 για να βγω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fanouria

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη fanouria
H fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H fanouria έγραψε στις 21:08, 31-05-11:

εγώ πιστεύω πως οι καθηγητές θέλουν να δουν τι βαθμό πιστεύουμε εμείς οι ιδιοι ότι αξίζουμε ,να δουν πόσο επιεικείς ή αυστηροί είμαστε με τον εαυτό μας και αν είμαστε σε θέση να τον αξιολογήσουμε σωστά
και οχι γιατι δεν είναι ικανοί από μόνοι τους να μας κρίνουν (τουλαχιστον οι καθηγητές που μου έκαναν αυτή την ερώτηση ήταν όλοι αξιόλογοι )
προσωπικά, απάντησα αυτό που πραγματικά πίστευα ότι αξίζω στο συγκεκριμένο μάθημα ,με βάση την προσπάθεια μου ,την απόδοση μου στο μάθημα κλπ και δεν προσπάθησα να κάνω τη''μετριόφρων'' ούτε να πω ένα βαθμό κάτω για να με '' λυπηθούν'' ούτως ή άλλως νομίζω πως ήξεραν από πριν τι βαθμό θα μας βαλουν ....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,394 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 21:13, 31-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Στην Α γυμνασίου είχαμε μια μελιτζάνα που μας έκανε οικιακά και είχε ζητήσει κάτι παραπάνω: μας μοίρασε σε όλους καταστάσεις για να βαθμολογήσουμε και τον εαυτό μας και όλους τους συμμαθητές μας!!!!!
Και μετά έβγαλε το μέσο όρο για κάθε μαθητή απ' τις καταστάσεις κι του τον έβαλε στο τρίμηνο?

Ας πω κι εγώ την άποψη μου επί του θέματος.
Θεωρώ χαζό εκ μέρους των καθηγητών να ρωτάνε τους μαθητές πόσο πιστεύουν ότι αξίζουν να τους βάλουν στο τρίμηνο.Γιατί όταν είσαι αδύναμος σ' ένα μάθημα ντρέπεσαι να πεις τον πραγματικό βαθμό που πιστεύεις ότι σου αξίζει στον καθηγητή (ευελπιστώντας ότι θα σε ανεβάσει λίγο)και από την άλλη άμα είσαι καλός ντρέπεσαι να πεις αυτό που θεωρείς ότι σου αξίζει για να μη φανείς "το ψώνιο".Όπως κι να έχει , τέτοιες συζητήσεις θα μπορούσαν να γίνονται σε διαλείμματα.Δηλαδή άμα ένας καθηγητής προβληματίζεται για τον βαθμό που θα βάλει σε ένα παιδί , να τον πιάσει , να συζυτήσουνε για την πρόοδό του παιδιού , κι από 'κει και πέρα να δει τι θα κάνει.

Παράθεση

socially excluded

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη socially excluded
H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 12:58, 01-06-11:

Εμένα δεν με φέρνει σε δύσκολη θέση να αξιολογήσω τον εαυτό μου. Τον αξιολογώ με βάση τον γραπτό βαθμό σε τεστ και διαγωνίσματα (με μεγαλύτερη βαρύτητα στα διαγωνίσματα) καθώς επίσης και την συμμετοχή στο συγκεκριμένο μάθημα στην τάξη, τις εργασίες, αν ήξερα να πω μάθημα όταν με ρώτησε ο καθηγητής και γενικά την συμπεριφορά μου. Αλλά πάντα βάζω έναν- δύο βαθμούς παραπάνω (αν και μπορεί να μην το αξίζω ) γιατί ότι συνήθως λες στον καθηγητή αυτό θα σου βάλει στο τρίμηνο με απόκλιση έναν βαθμό.

Δεν πιστεύω πως αυτή η τακτική είναι και τόσο σωστή, γιατί πολλοί μαθητές ενώ δεν αξίζουν υψηλό βαθμό λένε στον καθηγητή έναν υψηλό βαθμό και εκείνος τους τον βάζει στο τρίμηνο. Αν και κατά βάθος όλοι ξέρουμε τι ακριβώς βαθμό αξίζουμε και αν τα πήγαμε καλά ή χάλια σε ένα μάθημα. Το ίδιο και ο καθηγητής. Απλά ρωτάει ίσως για να δει αν έχουμε αυτογνωσία, είτε γιατί καμιά φορά κάποιοι μαθητές γράφουν πολύ χαμηλά και φέρνουν σε δύσκολη θέση τον καθηγητή αποφασίσει τι θα τους βάλει. Ναι, μερικές φορές δημιουργούνται αντιζηλίες μεταξύ των μαθητών. Και πολλοί αφού πάρουν τους βαθμούς τους λένε γιατί βάλατε παραπάνω στον τάδε και όχι σε εμένα.

Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 13:07, 01-06-11:

εγώ κάτι τέτοιο δεν θα έκανα ποτέ

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 13:16, 01-06-11:

Εγω απλως λεω το βαθμο που πιστευω πως αξιζω. Δηλαδη πχ διαγωνισμα 17, αλλα συμμετεχω ολη την ωρα στο μαθημα οποτε θα πω 18.

Και δεν με νοιαζει τι θα σκεφτουν οι συμμαθητες μου, ας με θεωρησουν ψωνιο, δεν με νοιαζει και πολυ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Πολύ δραστήριο μέλος

H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 21:20, 01-06-11:

εγώ κάτι τέτοιο δεν θα έκανα ποτέ
Απόφαση σου, αν και δεν το πιστεύω αυτό. Όλοι σίγουρα βάζουν κάτι παραπάνω από ότι αξίζουν. Π.χ. αν έχεις γράψει σε ένα μάθημα 15 εεε δεν θα πεις στον καθηγητή να σου βάλει 15 αλλά θα πεις 16 ή 17. Πάντως, μπορεί να φάνηκα λίγο υπερβολική λέγοντας ένα-δύο βαθμούς. Γενικά, πιστεύω πως αξίζω τον βαθμό που λέω γιατί συμμετέχω και λέω πάντα μάθημα αλλά στηρίζομαι περισσότερο στον γραπτό βαθμό και όχι στον προφορικό. Δηλαδή, αν έχω γράψει σε ένα διαγώνισμα 17 αν και συμμετέχω, νιώθω πως δεν αξίζω έναν-δύο βαθμούς παραπάνω ενώ μπορεί και να αξίζω επειδή λέω μάθημα και σηκώνω το χέρι μου. Γι'αυτό είπα στο παραπάνω μήνυμα αν και μπορεί να μην τον αξίζω. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Είναι που δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στα γραπτά. Τέλος πάντων μπορεί και να ισχύει αυτό που λες για εσένα.

Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 23:03, 01-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από daphnelg
Απόφαση σου, αν και δεν το πιστεύω αυτό. Όλοι σίγουρα βάζουν κάτι παραπάνω από ότι αξίζουν. Π.χ. αν έχεις γράψει σε ένα μάθημα 15 εεε δεν θα πεις στον καθηγητή να σου βάλει 15 αλλά θα πεις 16 ή 17. Πάντως, μπορεί να φάνηκα λίγο υπερβολική λέγοντας ένα-δύο βαθμούς. Γενικά, πιστεύω πως αξίζω τον βαθμό που λέω γιατί συμμετέχω και λέω πάντα μάθημα αλλά στηρίζομαι περισσότερο στον γραπτό βαθμό και όχι στον προφορικό. Δηλαδή, αν έχω γράψει σε ένα διαγώνισμα 17 αν και συμμετέχω, νιώθω πως δεν αξίζω έναν-δύο βαθμούς παραπάνω ενώ μπορεί και να αξίζω επειδή λέω μάθημα και σηκώνω το χέρι μου. Γι'αυτό είπα στο παραπάνω μήνυμα αν και μπορεί να μην τον αξίζω. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Είναι που δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στα γραπτά. Τέλος πάντων μπορεί και να ισχύει αυτό που λες για εσένα.
ποιος σου είπε ότι απευθύνθηκα στο δικό σου πόστ?
εγώ απάντησα στο θρέντ και είπα ότι αν ήμουν καθηγητής δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να ρωτάω τους μαθητής τι βαθμό θέλουν/αξίζουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Πολύ δραστήριο μέλος

H socially excluded έγραψε στις 09:15, 02-06-11:

ποιος σου είπε ότι απευθύνθηκα στο δικό σου πόστ?
εγώ απάντησα στο θρέντ και είπα ότι αν ήμουν καθηγητής δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να ρωτάω τους μαθητής τι βαθμό θέλουν/αξίζουν.
Φάνηκε σαν να απαντούσες σε εμένα... Δεν ήξερα ότι ήσουν καθηγητής.

Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 574 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 13:39, 06-06-11:

Εγώ πιστεύω ότι οι καθηγητές το κάνουν αυτό για να δουν τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του. Πολλές φορές δε σας έχει τύχει να πιστεύει κάποιος μαθητής ότι αξίζει για 20 αλλά πραγματικά η απόδοσή του να είναι για 15? Νομίζω πως πιστεύουν ότι με αυτόν τον τρόπο θέλουν να καταλάβουν πόσο έξω μπορεί να έχει πέσει είτε ο καθηγητής (πιο σπάνια) είτε ο μαθητής (πιο συχνά) .

Παράθεση

Xaroulitaaaaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Xaroulitaaaaa
H Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Xaroulitaaaaa έγραψε στις 13:56, 06-06-11:

εξαρταται, εμενα μου εχει τυχει αλλα απο αξιολογους καθηγητες...το κανουν γιατι και στην πορεια θα πρεπει να μαθουμε σε πολλα πραγματα να αξιολογουμε τον ευατο μας...εγω λεω αυτο που πιστευω οτι αξιζω συνηθως....βεβαια μου τη σπαει που καποια παιδια ενω ξερουν οτι αξιζουν για 19-20 λενε εεε 15....ελεος δηλαδη!!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:33, 17-08-11:

Άντε μαθητούδια, επιχειρηματολογήστε!
Ανοίγουν τα σχολεία σιγά-σιγά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ViPeRMiMiS (FA)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ViPeRMiMiS
Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων (ΑΕΙ/Σάμος) . Έχει γράψει 241 μηνύματα.

O ViPeRMiMiS έγραψε στις 10:55, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από element skate
χθες μα το ρωτησε ο φυσικος το τι θα θελαμε να παρουμε νμζ το κανουν γτ δεν ειναι ικανοι να αξιολογησουν τους μαθητες και φοβουνται την αντιδραση τους αν το κανουν.προσωπικα το θεωρω απαραδεκτο και οταν με ρωταν τι βαθμο θελω λεω 21 για να βγω
xa0x0axa0x0ax0a0

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Εγω απλως λεω το βαθμο που πιστευω πως αξιζω. Δηλαδη πχ διαγωνισμα 17, αλλα συμμετεχω ολη την ωρα στο μαθημα οποτε θα πω 18.

Και δεν με νοιαζει τι θα σκεφτουν οι συμμαθητες μου, ας με θεωρησουν ψωνιο, δεν με νοιαζει και πολυ
ΕΤΣΙ! 17 διαγωνισμα, ειπα 19, εβαλε 19 FUCK YEAH!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 23-06-12 στις 12:57. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 11:04, 23-06-12:

και σε μας έχουν ρωτήσει αρκετές φορές, εντάξει τους λέω αυτόν του διαγωνίσματος πάνω κάτω, που συνήθως αυτός που αξίζω είναι, εκτός και αν σε κανένα έτυχε να γράψω αρκετά πιο χαμηλά οπότε λέμε κάτι παραπάνω...
εντάξει, δεν μου λέει κάτι να ρωτήσει ένας καθηγητής πως αξιολογεί ένα παιδί τον εαυτό, αν ρωτάει τους άλλους είναι το πρόβλημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FRIENDLY GIRL
H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 09:41, 24-06-12:

Πιστευω οτι οι καθηγητες το κανουν για να δουν εαν μπορουμε να αξιολογισουμε σωστα τον εαυτο μας.(μερικοι το λενε κιιολας).
Με φερνει σε δυσκολη θεση και δεν ξερω τι να απαντησω.Απανταω λιγους η πολλους βαθμους πιο κατω και αυτο ειτε γιατι ετσι το πιστευω ειτε γιατι νιωθω ανασφαλια να πω καποιον βαθμο και να ειναι πιο πανω .Και δεν ειναι οτι το κανω για να με λυπηθει ο καθηγητης οπως ειπε ενας αλλος οτι το κανουν μερικοι.

Παράθεση

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,723 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 10:30, 24-06-12:

Επειδή μου τη σπάει όλο αυτό το σκηνικό κάθε φορά που γίνεται αυτή η ερώτηση, απαντώ ειλικρινά: 20! Θυμάμαι μια φορά, μας ρώτησε μια καθηγήτρια κι απάντησα 20, μια άλλη μαθήτρια άρχισε να σκούζει και να λέει ότι κατά τη γνώμη της κανένας δεν είναι για 20, και κάτι τέτοιες μπούρδες. Όταν όμως σε ένα άλλο μάθημα πήρα στο τετράμηνο 20 και εκείνη 19, έκανε το χαμό του στιλ "γιατί να πάρει αυτή 20 και όχι εγώ!" Έχει πολλή πλάκα το σχολείο τελικά!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 10:35, 24-06-12:

Εγώ φέτος μαθηματικά κατ με βαθμολόγησα με 19,9 στο πρώτο τετράμηνο, να μη βάλω και 20 και θεωρηθώ ψώνιο

Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 14:47, 17-04-13:

Εγω οταν ρωταει ο καθηγητης ''εσυ πόσο πιστευεις ότι πήρες?'', λέω πάντα 1-2 βαθμούς πιό κάτω από αυτο που πιστευω, γιατι νιωθω πολύ ασχημα να πω αυτο που πραγματικα αξιζω και για να μην γινω ρεζιλι. Σκεψου ας πουμε να σου εχει βαλει αυτος 17 κι εσυ να λες οτι πιστευεις οτι θα παρεις 18. Μεγαλυτερο ρεζιλικι δεν υπαρχει! Ακομα και σε μαθηματα ομως που ξερω οτι εχω σιγουρα 19 η 20, δεν το λεω, λεω ''εε, να μην παρω ενα 17?? Αντε 18...'' Επισης φυσικα και δεν λεω τι πιστευω εγω για τον εαυτο μου αν ειναι διαφορετικο απο αυτο που πιστευω οτι θα μου βαλει ο καθηγητης. Ας πουμε μπορει να πιστευω ότι αξιζω για 10 αλλα να ξερω οτι ο καθηγητης θα μου βάλει 18 (ενας θεος ξερει γιατι ). Δεν θα το κάνω και θέμα! Αλλα συνηθως αν δεν ξερω τι να απαντησω λεω τον βαθμο του διαγωνισματος, εκτος αν ειναι κι αυτος ψηλος (19-20), τοτε λεω κανενα 17 η 18.
Ούτε πιστεύω ότι είναι λάθος αυτο που κάνουν πολλοί καθηγητες, απλά είναι πολύ αβολο για εναν μαθητη που ξερει οτι θα πιάσει βάση, να το πεί. Εχω βρεθει σε τέτοια θέση και ηταν πολύ αβολο, απάντησα ''Ε δεν περιμενω και τον καλύτερο βαθμό πάντως...'', και η καθηγητρια καταλαβε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Italian dream... : 17-04-13 στις 14:58.
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:56, 17-04-13:

Εγώ πάλι λέω όσο πιστεύω. Αν και δεν μας ρωτάνε όλοι.

Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Psycho(Βασίλης)
Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 14:58, 17-04-13:

Πάντα λέω καλούς βαθμούς γιατί απ'ότι έχω παρατhρήση ότι λέμε μας βάζουν.
Βέβαια σε λογικά πλαίσια πάντα απαντάω.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 15:01, 17-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Psycho(Βασίλης)
Πάντα λέω καλούς βαθμούς γιατί απ'ότι έχω παρατhρήση ότι λέμε μας βάζουν.
Βέβαια σε λογικά πλαίσια πάντα απαντάω.
Μπααα, εγω της ειχα πει 14 και μ εβαλε 19
Αν και αν θυμαμαι καλα, οι περισσοτεροι τους ειχαν βαλει ηδη, και μαλιστα μς ελεγαν ποσο κοντα πεσαμε!

Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Go_for_it!
Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 518 μηνύματα.

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 15:02, 17-04-13:

Το για ποιον λόγο μάς απευθύνουν αυτή την ερώτηση ακόμη αδυνατώ να το καταλάβω...

Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 15:03, 17-04-13:

Τότε είσαι στην κατηγορία του: λέω καλό βαθμό να με λυπηθεί ή για να μην σχολιαστεί από τους συμμαθητές/τριες.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 16:15, 17-04-13:

Τότε είσαι στην κατηγορία του: λέω καλό βαθμό να με λυπηθεί ή για να μην σχολιαστεί από τους συμμαθητές/τριες.
οχι δεν ειμαι σε αυτην την κατηγγορια με τιποτα, ειμαι στην κατηγορια ''λεω χαμηλοτερο γιατι ντρεπομαι να πω αυτον που πιστευω και για να μην γινω ρεζιλι'', το ειπα και πριν. Και δηλαδη αν πεις χαμηλοτερο για ποιο λογο να σε λυπηθει?? Ισα ισα μπορει να σου βαλει χαμηλοτερο γιατι θα νομιζει οτι πιστευεις οντως αυτο.
Το 19 που ειπα το ειχε βαλει απο πριν, οπως και οι περισσοτεροι τα βαζουν απο πριν ετσι κι αλλιως

Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 18:03, 17-04-13:

Διάβασε το ποστ #28,προσεκτικά αυτή την φορά.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 17:42, 18-04-13:

Διάβασε το ποστ #28,προσεκτικά αυτή την φορά.
Δεν εννοω να γινω ρεζιλι στους συμμαθητες μου, χεστηκκα γιαυτους, στην καθηγητρια να μην γινω ρεζιλι, για τον λογο που ειπα στο πρωτο ποστ!

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 18:31, 18-04-13:

Δεν βρισκω καμια ουσια σε αυτη την ερωτηση. Οι περισσοτεροι λενε εναν χαμηλο βαθμο για να τους λυπηθουν οι καθηγητες. Εγω λεω δεν ξερω. Παντα αυτο τους λεω.. Γιατι ουτε θελω να πω 19, 20 γιατι ψωνιζομαι ουτε 12 γιατι δε θελω να λενε: κοιταξτε αυτη εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση κ΄λπ

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 19:03, 18-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Δεν βρισκω καμια ουσια σε αυτη την ερωτηση. Οι περισσοτεροι λενε εναν χαμηλο βαθμο για να τους λυπηθουν οι καθηγητες. Εγω λεω δεν ξερω. Παντα αυτο τους λεω.. Γιατι ουτε θελω να πω 19, 20 γιατι ψωνιζομαι ουτε 12 γιατι δε θελω να λενε: κοιταξτε αυτη εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση κ΄λπ
Μα δεν καταλαβαινω αυτο το ''να τους λυπηθουν οι καθηγητες...'', που λετε ολοι. Ο καθηγητης πρωτον οταν το ρωταει αυτο εχει ΗΔΗ βαλει βαθμο, και δευτερον δεν ειναι τοσο αφελης ωστε να επηρρεαστει απο τον βαθμο που πιστευει ο μαθητης οτι θα παρει. Βαζει αυτο που εχει στο μυαλο του, το οποιο ειναι και σωστο, και απλα ρωταει για να δει ποσο μεσα θα πεσει ο μαθητης.

Παράθεση

Καθηγητής

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 19:06, 18-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Μα δεν καταλαβαινω αυτο το ''να τους λυπηθουν οι καθηγητες...'', που λετε ολοι. Ο καθηγητης πρωτον οταν το ρωταει αυτο εχει ΗΔΗ βαλει βαθμο, και δευτερον δεν ειναι τοσο αφελης ωστε να επηρρεαστει απο τον βαθμο που πιστευει ο μαθητης οτι θα παρει. Βαζει αυτο που εχει στο μυαλο του, το οποιο ειναι και σωστο, και απλα ρωταει για να δει ποσο μεσα θα πεσει ο μαθητης.
Δεν μιλησα συγκεκριμενα για εσενα. Αυτη η ερωτηση δεν πρεπει να να γινεται απλα.Τι θα πει ρωταω τον μαθητη τι βαθμο πιστευει οτι θα εχω βαλει; ολοι χαμηλους λενε ελεος πια.... Τουλαχιστον στην ταξη μ

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:09, 18-04-13:

Εγώ πάντως φυσικοχημεία που με ρώτησε στο πρώτο τρίμηνο είπα 15-16.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 19:09, 18-04-13:

Δεν μιλησα συγκεκριμενα για εσενα. Αυτη η ερωτηση δεν πρεπει να να γινεται απλα.Τι θα πει ρωταω τον μαθητη τι βαθμο πιστευει οτι θα εχω βαλει; ολοι χαμηλους λενε ελεος πια.... Τουλαχιστον στην ταξη μ
Μπα, εμας καθε φορα που ρωτανε, βροχη πεφτουν τα 19αρια!
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω αν ημουν καθηγητρια θα ρωτουσα, αλλα θα ελεγα πρωτα οτι εχω ηδη βαλει βαθμους και ρωταω για να δω με τι κριτιρια αξιολογει ο καθενας τον εαυτο του... Όχι για να βαλω οσο μου πουνε, ελεος δηλαδη!

Παράθεση

Izabella.N (dwsdw)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Izabella.N
H dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Izabella.N Through these shadows...I Rise. έγραψε στις 19:13, 18-04-13:

εγω σε μαθηματα που ξερω πως ειμαι καλη πεφτω μεσα.
στα υπολοιπα λεω εγραψα αυτο, στην ταξη συμμετεχω ή οχι μπλα μπλα
και επειδη η προσπαθεια μετραει.... βαλτε κατι παραπανω

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 19:17, 18-04-13:

Μπα, εμας καθε φορα που ρωτανε, βροχη πεφτουν τα 19αρια!
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω αν ημουν καθηγητρια θα ρωτουσα, αλλα θα ελεγα πρωτα οτι εχω ηδη βαλει βαθμους και ρωταω για να δω με τι κριτιρια αξιολογει ο καθενας τον εαυτο του... Όχι για να βαλω οσο μου πουνε, ελεος δηλαδη!
Μι του.Γιατι οι καθηγητες μας τουλαχιστον οι δικοι μου... Λενε ποσο πιστευεις οτι θα εχεις πχ στα μαθηματικα; ( αν και ο μαθηματικος δν ρωταει ποτε) λεω ο μαθητητης πχ 12 δεν πρεπει να τον ρωτησει γιατι 12;

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 19:19, 18-04-13:

Μι του.Γιατι οι καθηγητες μας τουλαχιστον οι δικοι μου... Λενε ποσο πιστευεις οτι θα εχεις πχ στα μαθηματικα; ( αν και ο μαθηματικος δν ρωταει ποτε) λεω ο μαθητητης πχ 12 δεν πρεπει να τον ρωτησει γιατι 12;
ακριβως... Οταν με ρωτανε καθηγητες για αλλα μαθηματα, λεω αυτο που πραγματικα πιστευω, εκει μαλιστα μην σ πω οτι βαζω και κατι παραπανω Αλλα δεν εχω προβλημα να πω ας πουμε οτι ξερω οτι δεν προσεχω, δεν συμμετεχω, δεν κανω ασκησεις δεν μου αρεσουν κλπ. Στον καθηγητη που κανει το μαθημα ομως δεν τα λεω ποτε αυτα!

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 19:59, 18-04-13:

Γ λυκειου μας λεει ένας καθηγητής να γραψουμε σε ένα χαρτακι πόσο πιστεύουμε οτι αξιζουμε για το τετραμηνο και μετά τα πήρε όλα μαζί.
Του έγραψα " 15-16 πιστευω οτι αξιζω, αλλα ενα 20 θα με βοηθουσε ωστε ν εχω καλους προφορικους βαθμους ". Κ με εβαλε 20 : P

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:42, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Γ λυκειου μας λεει ένας καθηγητής να γραψουμε σε ένα χαρτακι πόσο πιστεύουμε οτι αξιζουμε για το τετραμηνο και μετά τα πήρε όλα μαζί.
Του έγραψα " 15-16 πιστευω οτι αξιζω, αλλα ενα 20 θα με βοηθουσε ωστε ν εχω καλους προφορικους βαθμους ". Κ με εβαλε 20 : P
μωρε μπράβο

εμάς συνήθως στο γυμνάσιου μας ρώταγαν σε εύκολα μαθήματα τύπου αγγλικά γαλλικά μουσική..........πάντα έλεγα 19 και μου έβαζαν 20
αυτόν τον βαθμό τον έλεγα επειδή ντρεπόμουν να πώ 20

τώρα στο λύκειο μας ρωτάει μόνο ο μαθηματικός-βασικά μόνο στο α τετράμηνο μας ρώτησε-και από ότι βάλαμε μας έβαλε 2-3 μονάδες κάτω

τεσπα,τον εαυτό μου τον αξιολογώ με 5 κριτήρια:
-συμπεριφορά στην τάξη
-εργασία στο σπίτι
-προφορικά και τεστάκια
-διαγωνίσματα
βάζω και ένα άλλο δικό μου:-πρόοδος στα άλλα μαθήματα,στα παρόμοια

π.χ. όταν έχεις 18 στη φυσική θεωρώ ανόητο να πας να βάλεις 12 στην άλγεβρα.....και σαν εικόνα δεν μου αρέσει(και δεν θα μου άρεσε σαν καθηγήτρια,να πάω να βάλω ένα 12άρι σε έναν μαθητή του 18 σε ανάλογα μαθήματα)

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 11:25, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
π.χ. όταν έχεις 18 στη φυσική θεωρώ ανόητο να πας να βάλεις 12 στην άλγεβρα.....και σαν εικόνα δεν μου αρέσει(και δεν θα μου άρεσε σαν καθηγήτρια,να πάω να βάλω ένα 12άρι σε έναν μαθητή του 18 σε ανάλογα μαθήματα)
Εχω 19 φυσικη και 12 μαθηματικα...

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 11:30, 22-05-13:

Εχω 19 φυσικη και 12 μαθηματικα...
)
Φιλοσοφε και Ιταλιαν: γιατι οχι; αν δεν εισαι καλη στα μαθηματικα και εισαι πχ στην χημεια και στην φυσικη γιατι να σου βαλει 19 και στα μαθηματικα; μπορει να εχουν αδερφικες σχεσεις αυτα τα μαθηματα αλλα σαν υλικο ειναι διαφορετικο

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 09:03, 10-06-13:

)
Φιλοσοφε και Ιταλιαν: γιατι οχι; αν δεν εισαι καλη στα μαθηματικα και εισαι πχ στην χημεια και στην φυσικη γιατι να σου βαλει 19 και στα μαθηματικα; μπορει να εχουν αδερφικες σχεσεις αυτα τα μαθηματα αλλα σαν υλικο ειναι διαφορετικο
βασικά να φέρω ένα άλλο παράδειγμα:έχεις 20 στα αρχαία.....με ποια λογική να πάει να σου βάλει 13 στη γλώσσα;δεν πρέπει να λάβει υπόψιν της ότι τα πας καλά σε ένα μάθημα που χρησιμοποιεί την ίδια φιλοσοφία,και να σου χαρίσει 2 μονάδες;

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 11:34, 10-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
βασικά να φέρω ένα άλλο παράδειγμα:έχεις 20 στα αρχαία.....με ποια λογική να πάει να σου βάλει 13 στη γλώσσα;δεν πρέπει να λάβει υπόψιν της ότι τα πας καλά σε ένα μάθημα που χρησιμοποιεί την ίδια φιλοσοφία,και να σου χαρίσει 2 μονάδες;
Σε αυτη τη περιπτωση ναι αλλα αυτο με τα μαθηματικα οχι... Ξερω ατομα πχ η Βιβη που εχει 19 οπως ειπε στην φυσικη και 12 στα μαθηματικα.. Μπορει να εχουν ιδια βαση ( δηλ αριθμους) αλλα αναπτυσουν διαφορετικες εννοιες.

Παράθεση

Στρουφιτα

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Στρουφιτα
H Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 18:22, 16-10-14:

Κατι τετοιο συνεβει με την αδερφη μου.
Ρωτησε ενας καθηγητης την ταξη της
αδερφης μου τι βαθμό ηθελαν να τους
βαλει.Ε, η αδερφη μου δεν τα πηγαινε
και πολυ καλα στο μαθημα αυτο και
ειπε 16. Στο 1° τριμηνο της εβαλε 16.
Στο επομενο τριμηνο ειπε 17,
και της εβαλε 17.Ε, μετα η αδερφη μου
ειπε 18 και της εβαλε 18.
Βεβαια αυτος ο καθηγητης εχει
φυγει τωρα απο αυτο το γυμνασιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 19:20, 16-10-14:

A, και μας μας ρώταγαν αρκετά συχνά. Επειδή ήμουν καλή μαθήτρια στην αρχή έλεγα 19 για να είμαι και καλά ταπεινή και ευγενική. Στο Λύκειο που ήμουν πιο ξεψαρωμένη έλεγα ξεκάθαρα 20.

Η ερώτηση πάντως είναι απλά τραγική, γιατί έρχονται σε δύσκολη θέση και καλοί και κακοί μαθητές και δε νομίζω ότι η ερώτηση παρέχει κάποιου είδους feedback στον εκπαιδευτικό.Ειδικά αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι λένε ό,τι τους έρθει. Τουλάχιστον από όσο θυμάμαι ο βαθμός που έβαζαν δεν επηρεαζόταν τελικά από την όποια απάντηση του μαθητή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peinaw_zw
Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O peinaw_zw Embrace solitude! έγραψε στις 21:38, 16-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από alis
A, και μας μας ρώταγαν αρκετά συχνά. Επειδή ήμουν καλή μαθήτρια στην αρχή έλεγα 19 για να είμαι και καλά ταπεινή και ευγενική. Στο Λύκειο που ήμουν πιο ξεψαρωμένη έλεγα ξεκάθαρα 20.

Η ερώτηση πάντως είναι απλά τραγική, γιατί έρχονται σε δύσκολη θέση και καλοί και κακοί μαθητές και δε νομίζω ότι η ερώτηση παρέχει κάποιου είδους feedback στον εκπαιδευτικό.Ειδικά αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι λένε ό,τι τους έρθει. Τουλάχιστον από όσο θυμάμαι ο βαθμός που έβαζαν δεν επηρεαζόταν τελικά από την όποια απάντηση του μαθητή.

Και όμως κάνεις λάθος.Το να μπορέσεις να αξιολογήσεις σωστά τον εαυτό σου,δεν είναι εύκολη υπόθεση.Θέλει σκέψη,αυτογνωσία και το να μπορείς να δώσεις όσο πιο ειλικρινή απάντηση γίνεται,χωρίς να απαντάς για να σε ανυψώσεις,είναι δύσκολο και θέλει balls.Επομένως κάνοντας αυτήν την ερώτηση πιστεύω πως ο καθηγητής θέλει να ελέγξει τα παραπάνω,δηλαδή αν πατάς πάνω στα πόδια σου,αν ξέρεις σε τι επίπεδο βρίσκεσαι,αν ξέρεις στο περίπου αν κάλυψες τις ανάγκες του μαθήματος κλπ κλπ.Είναι άσκηση ωραία και αποδοτική.Ωστόσο αρκετές φορές μπορεί ο καθηγητής να ρωτάει απλά για χαβαλέ και για να περάσει η ώρα(που πάλι καλά περνάει και μάλιστα γρήγορα).Αλλά ακόμα και να θέλει όντως ο καθηγητής να σε <<προκαλέσει>> δε θα το καταφέρει,γιατί υπάρχουν ορισμένες στάνταρ απαντήσεις:
α)Θέλω 20 χα χα χα χα χα(συνοδεύεται από γέλιο αυτή η απάντηση όπως θα καταλάβατε)
β)εε ξέρω εγώ εσείς ό,τι πιστεύετε
γ)εε όσο έγραψα στο διαγώνισμα άντε +1 ή +2

Κανείς δε λέει τη γνώμη του παραθέτοντας επιχειρήματα και αναλύοντας το σκεπτικό του.Ε και χωρίς ανάλυση και επιχειρήματα ο όλος σκοπός της άσκησης είναι μάταιος.

Παράθεση

Στρουφιτα

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Στρουφιτα
H Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 17:50, 03-11-14:

Προσωπικα στον εαυτο μου
βαζω,σαν γενικο μεσο ορο,
18,10/13!!!
Με ακρίβεια...
Ουτε λιγο παρακατω!¡!¡!¡!

Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:57, 03-11-14:

Η καλυτερη και η κλασικη απαντηση σε αυτη την ερώτηση είναι : "Ειμαι πολυ έξυπνος, απλά δεν κάθομαι να διαβαζω"

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους