Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,458 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,606 μηνύματα σε 92,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 730 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιθανότητες επιτυχίας με καθυστερημένο διάβασμα;

Marios77

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Marios77
Ο Marios77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Marios77 έγραψε στις 16:26, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr*
το θέμα είναι γτ τα φορτώνετε όλα στον κόκορα?πανελλήνιες δλδ έχετε..
Μην είσαι τόσο απόλυτη. Σαφώς και είναι κομβικό σημειο για την επαγγελματική σταδιοδρομία κάθε νέου, ΑΛΛΑ δεν μπορούνε όλλοι να ανταπεξέλθουν σε αυτόν τον απαιτητκό μαραθώνιο . Και δυστηχώς δεν έχουν όλλοι το θάρρος, την δύναμη να αντικρούσουν αυτο που τους επιβάλουν (οι γονείς συγκεκριμένα). Φυσικά υπάρχουν και άλλες πολλές αιτίες..
Φιλικά, Μάριος
Προσπάθησε παλικάρι, κάλιο αργά παρά ποτέ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 16:47, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
καλά λέει ο venividivici43946
από πού asteroskoni ένας 18άρης ξέρει ότι αυτήν την επιλογή που δηλώνει είναι η σχολή των ονείρων του;

και ποσο ακριβως πρεπει να εισαι για να το ξερεις!!!!!!Αν το παμε ετσι τοτε καλυτερα να δηλωνουμε στα 40 για σχολη!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 18:01, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από asteroskoni
σιγα 1 λεπτο μ πηρε να το γραψω....σκασιλα μ κιολας...
Με αφήνει παγερά αδιάφορο.

αλλα ναι και το 1 λεπτο ειναι πολυτιμο και δεν αξιζει να το χαραμιζεις για τετοια ατομα-χιμαιρες...
Εν τάχει, διότι αδυνατείτε να καταλάβετε κάποια πράγματα.

Κατ' αρχάς οι πανελλήνιες έχουν ένα κόστος οικονομικό και ψυχολογικό. Δεύτερον όσοι πάνε σε μία σχολή και κατόπιν εορτής αποφασίζουν ότι τους βρωμάει, έχουν ήδη πληρώσει νοίκια, εξοπλισμό φοιτητικού σπιτιού, τρέχοντα έξοδα κλπ, τα οποία επωμίζονται οι γονείς για να κάνετε εσείς το κέφι σας.

Επιπροσθέτως όταν το πάρετε απόφαση ότι πρέπει να σπουδάσετε κάτι, θα είστε ήδη μεγάλοι. Οι πρώην συμμαθητές θα έχουν τελειώσει και θα δουλεύουν όταν εσείς θα παριστάνετε τους φοιτητές. Το ψυχολογικό βάρος θα είναι μεγάλο και θα αναγκαστείτε να κάνε τε μόνο τις βασικές σπουδές διότι δεν θα υπάρχει χρόνος και οικονομική υποστήριξη, άρα θα έχετε φτωχό βιογραφικό στην εποχή της εξειδίκευσης.

Τα περί επιστήμης της αρεσκείας μου, τα ακούω βερεσέ. Αν πραγματικά σας ενδιέφερε να κάνετε κάτι συγκεκριμένο θα είχατε ήδη προνοήσει. Είτε δηλώνοντας αμέσως μετά την σχολή πρώτης επιλογής μια παρεμφερή και εύκολη σχολή, ώστε μετά να δώσετε κατατακτήριες, είτε θα είχατε πάει στο εξωτερικό σε ένα σοβαρό πανεπιστήμιο, είτε θα είχατε λιώσει στο διάβασμα όταν ήταν ο καιρός σας.

Πολλοί από σας βλέπω ζαχαρώνετε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Νομίζετε ότι με αυτά τα μυαλά θα πάτε μπροστά; Στο εξωτερικό οι σπουδές δεν είναι πάρτυ και διασκεδάσεις και φυσικά όποιος θέλει να κάνει κάτι στη ζωή του γίνεται ένα με την καρέκλα. Επίσης κυττάνε τα χρονοδιαγράμματα εκεί και την προσπάθεια. Πλείστοι συμπατριωτών μας πήγαν έξω με αυτές τις αντιλήψεις και γύρισαν με την ουρά στα σκέλια κατηγορώντας τους κουτόφραγκους για την αποτυχία τους.

Αύριο που θα θέλετε να εργαστείτε τι θα πείτε στο μέλλοντα εργοδότη σας για το φτωχό βιογραφικό σας; Είχα χόμπυ τις πανελλαδικές; Θας σας έχουν ήδη φάει στη στροφή άλλοι υποψήφιοι.

Για αυτό σταματήστε να αυτοπαραμυθιάζεστε αν δεν θέλετε να προσγειωθείτε απότομα στην πραγματικότητα, γιατί τότε θα είναι πολύ αργά για κλάματα.

Υγ. Εννοείται ότι εξαιρούνται όσοι έχουν μαρούλι και άκρες. Αυτοί μπορούν να κάνουν το κέφι τους δίχως τις προαναφερθείσες αρνητικές επιπτώσεις.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

asteroskoni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη asteroskoni
H asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H asteroskoni έγραψε στις 20:16, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Εν τάχει, διότι αδυνατείτε να καταλάβετε κάποια πράγματα.
Αν και δεν ηθελα να σχολιασω το σαχλο ποστ σου, θα το κανω μονο και μονο για να μπαινουν καποια πραγματα στην θεση τους...Πολυ το κουρασαμε και εχω και καλυτερα πραγματα να κανω...

Δεν μας γνωριζεις καθολου για να γραφεις τετοια αλλοπροσαλλα πραγματα...Προσωπικα για το εξωτερικο, χαιρομαι που παλεψα, εδωσα εξετασεις, εχτισα βιογραφικο , διαβασα και ας δεν μου βγηκε στην τελικη..Τουλαχιστον βιωσα την εμπειρια και πηρα καποια πραγματα για το μεταπτυχιακο..Και χαρομαι που το τολμησα..Δεν ειμαι σαν μερικους ''φιλοσοφημενους'' εδω μεσα που γραφουν ενα σωρο χαζομαρες πισω απο ενα pc ολη μερα και ΔΕΝ τολμουν να κανουν κατι για τον ευατο τους...

Δεν δεχομαι ομως να μου μηδενιζουν τις προσπαθειες που εχω κανει όχι μονο εγω αλλα και αλλα παιδια που διαλεγουν αυτο τον δρομο...

Και βεβαια δεν ειναι ολοι ψωναρες και δεν πηγαινουν στο εξωτερικο για να δειξουν οτι ειναι καποιοι...Το γεγονος οτι ζητουν ενα καλυτερο μελλον, να ελαφρυνουν την οικογενεια τους απο τα οικονομικα βαρη δεν το εχεις σκεφτει??Το οτι δεν αντεχουν την σαπιλα και την διαφθορα ενος κατεστραμμενου εκπαιδευτικου συστηματος, ουτε αυτο σου λεει κατι???
Μπορει να ημουν σκληρη σε καποια ποστ αλλα εγινε ετσι γιατι βαρεθηκα να να βλεπω ανθρωπους να εθελοτυφλουν και να μενουν απαθεις σε αυτη την κατασταση...

Οσο για τις πανελληνιες βλεπω παιδια που δινουν 2η, 3η ή 4η φορά ή οταν ειναι 29-30 χρονων και τα θαυμαζω...Γιατι παροτι τις οποιες στραβες μπορει να ετυχαν συνεχιζουν να προσπαθουν...Οι πανελληνιες οπως ξερουμε ολοι δεν ειναι αδιαβλητες...Εχω δει παιδια να χανουν την σχολη τους για λιγα μορια ή ο εξεταστης επειδη δεν μετρησε σωστα τις μοναδες να χανει την προσβαση ο μαθητης στην σχολη που θελει..Ειναι πραγματικα ΝΤΡΟΠΗ να κατακρινεις τα παιδια αυτα..

Εσενα μπορει να σου ηρθαν βολικα και να ζεις στο φοιτητικο σπιτακι σου και να διαβαζεις αλλά δεν είναι σε ολους ετσι...Δεν ξερεις τι κατασταση επικρατει σε καθε ελληνικο σπιτι για να γενικευεις τοσο επικινδυνα...

Και κατι τελευταιο και απευθυνομαι προσωπικα σε μερικους..Το τι ιδρωτα εχω ριξει οχι μονο εγω αλλα και η κοπελια που εγραψε πιο πανω, για να πετυχουμε αυτα που θελουμε δεν το γνωριζει κανενας... Προσωπικα, το βιογραφικο που εκανα για το εξωτερικο, δεν το κανουν φοιτητες στα 4 χρονια..ΔΕΝ θελω να δειξω τιποτα για τον ευατο μου το μονο που θελω να πω ειναι οτι ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ καθολου..

Καθιστε και ασχοληθειτε με τα δικα σας προβληματα και την δικη σας καθημερινοτητα και αφηστε τους αλλους να κανουν οτι καλυτερο για τον ευατο τους..ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΩΣ ΚΡΙΤΗ ΣΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ..

Αυτα..

Δεν προκεται να ξανασχοληθω με το θεμα γιατι απο οτι βλεπω πολυ ''ξυπνιοι'' μαζευτηκατε, και αφου τα ξερετε ολα και τα μαντευετε ολα, σας αφηνω να ζησετε στην δικη σας ουτοπια..

οn-topic..Για το θεμα, ισως ημουν σαρκαστικη στην αρχη αλλα ως ολοκληρωσω..Οσα παιδια δεν διαβασατε ολη την χρονια δεν υπαρχει λογος να απελπιστειτε.Απλα διαβαστε μεθοδικα..Το να ξεσκιστειτε στο διαβασμα, μονο κακο θα σας κανει γιατι θα εξαντληθειτε και δεν θα εχετε την καταλληλη αποδοση...!

Καλη Επιτυχια σε ΟΛΟΥΣ όσους δινουν....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 13-04-11 στις 22:30. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 21:12, 13-04-11:

Αν και δεν ηθελα να σχολιασω το σαχλο ποστ σου, θα το κανω μονο και μονο για να μπαινουν καποια πραγματα στην θεση τους...Πολυ το κουρασαμε και εχω και καλυτερα πραγματα να κανω...
Βλέπω προβαίνεις σε αξιολογικές κρίσεις με περισσή ευκολία. Να ξέρεις η έπαρση δε βγαίνει πάντα σε καλό.

Δεν μας γνωριζεις καθολου για να γραφεις τετοια αλλοπροσαλλα πραγματα...Προσωπικα για το εξωτερικο, χαιρομαι που παλεψα, εδωσα εξετασεις, εχτισα βιογραφικο , διαβασα και ας δεν μου βγηκε στην τελικη..Τουλαχιστον βιωσα την εμπειρια και πηρα καποια πραγματα για το μεταπτυχιακο..Και χαρομαι που το τολμησα..Δεν ειμαι σαν μερικους ''φιλοσοφημενους'' εδω μεσα που γραφουν ενα σωρο χαζομαρες πισω απο ενα pc ολη μερα και ΔΕΝ τολμουν να κανουν κατι για τον ευατο τους...

Δεν δεχομαι ομως να μου μηδενιζουν τις προσπαθειες που εχω κανει όχι μονο εγω αλλα και αλλα παιδια που διαλεγουν αυτο τον δρομο...
Τα "αλλοπρόσαλλα" πράγματα είναι βγαλμένα μέσα από την ίδια τη ζωή. Και άλλοι πολύ πριν από σένα εισέσπραξαν τις σφαλιάρες τους και έχουν πολύ μεγαλύτερη πείρα από σένα και μπορούν να πουν αντικειμενικά ορισμένα πράγματα. Οι πλέιστοι από σας είστε ακόμη υπό τη σκεπή της οικογένεια που θα έκανε τα πάντα για σας και συγχωρεί τα πάντα. Δεν ισχύει το ίδιο για την κοινωνία. Εκεί ισχύει ο νόμος της ζούγκλας.
Μπράβο σου που προσπάθησες, όμως επέτρεψε μου να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι ή έχεις τα προσόντα ή δεν τα έχεις. Τόσο απλά τα πράγματα. Αυτό ισχύει παντού.
Επίσης για δεύτερη φορά προβαίνεις σε κρίσεις. Αν νομίζεις ότι εσύ έχεις τη σοφία όλου του κόσμου ενώ ο συνομιλητής σου είναι αδαής, τότε λυπάμαι, σφάλλεις.

Και βεβαια δεν ειναι ολοι ψωναρες και δεν πηγαινουν στο εξωτερικο για να δειξουν οτι ειναι καποιοι...Το γεγονος οτι ζητουν ενα καλυτερο μελλον, να ελαφρυνουν την οικογενεια τους απο τα οικονομικα βαρη δεν το εχεις σκεφτει??Το οτι δεν αντεχουν την σαπιλα και την διαφθορα ενος κατεστραμμενου εκπαιδευτικου συστηματος, ουτε αυτο σου λεει κατι???
Μπορει να ημουν σκληρη σε καποια ποστ αλλα εγινε ετσι γιατι βαρεθηκα να να βλεπω ανθρωπους να εθελοτυφλουν και να μενουν απαθεις σε αυτη την κατασταση...
Αφού πάνε μόνο οι ψωνάρες έξω, τότε εσύ γιατί το κυνηγάς τόσο πολύ; Δε νομίζεις ότι πέφτεις σε αντιφάσεις; Όσο για την "σαπίλα" όπως λες, αναμφισβήτητα υπάρχει. Όπως και τα οικογενειακά προβλήματα. Κανείς δεν είπε ότι ο κόσμος μας είναι τέλειος.
Όμως όσοι πραγματικά είχαμε προβλήματα, το βουλώσαμε και κολυμπήσαμε. Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε με τα εφόδια που είχαμε στη διάθεση μας και δεδομένου των συνθηκών που επικρατούν.

Οσο για τις πανελληνιες βλεπω παιδια που δινουν 2η, 3η ή 4η φορά ή οταν ειναι 29-30 χρονων και τα θαυμαζω...Γιατι παροτι τις οποιες στραβες μπορει να ετυχαν συνεχιζουν να προσπαθουν...Οι πανελληνιες οπως ξερουμε ολοι δεν ειναι αδιαβλητες...Εχω δει παιδια να χανουν την σχολη τους για λιγα μορια ή ο εξεταστης επειδη δεν μετρησε σωστα τις μοναδες να χανει την προσβαση ο μαθητης στην σχολη που θελει..Ειναι πραγματικα ΝΤΡΟΠΗ να κατακρινεις τα παιδια αυτα..

Εσενα μπορει να σου ηρθαν βολικα και να ζεις στο φοιτητικο σπιτακι σου και να διαβαζεις αλλά δεν είναι σε ολους ετσι...Δεν ξερεις τι κατασταση επικρατει σε καθε ελληνικο σπιτι για να γενικευεις τοσο επικινδυνα...
Πίστεψε με ξέρω πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Έχω δει περιπτώσεις, που και μόνο που θα το σκεπτόσουν, θα έβαζες τα κλάματα και θα έλεγες "δεν είμαι άξια ούτε την σκόνη των υποδημάτων τους να αγγίξω".
Όσο για τις πανελλαδικές, ο σώφρων κάνει πάντα ένα δεύτερο πλάνο, ώστε να μη βρεθεί προ απροόπτων. Αν κάποιοι ζουν στα σύννεφα, περαστικά τους. Το να δίνεις τόσες φορές πανελλαδικές μάλλον ανωριμότητα δείχνει. Όσο για τους τριαντάρηδες, ναι είναι άξιοι συγχαρητηρίων που προσπαθούν για μία δεύτερη σχολή.

Και κατι τελευταιο και απευθυνομαι προσωπικα σε μερικους..Το τι ιδρωτα εχω ριξει οχι μονο εγω αλλα και η κοπελια που εγραψε πιο πανω, για να πετυχουμε αυτα που θελουμε δεν το γνωριζει κανενας... Προσωπικα, το βιογραφικο που εκανα για το εξωτερικο, δεν το κανουν φοιτητες στα 4 χρονια..ΔΕΝ θελω να δειξω τιποτα για τον ευατο μου το μονο που θελω να πω ειναι οτι ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ καθολου..

Καθιστε και ασχοληθειτε με τα δικα σας προβληματα και την δικη σας καθημερινοτητα και αφηστε τους αλλους να κανουν οτι καλυτερο για τον ευατο τους..ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΩΣ ΚΡΙΤΗ ΣΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ..

Δεν προκεται να ξανασχοληθω με το θεμα γιατι απο οτι βλεπω πολυ ''ξυπνιοι'' μαζευτηκατε, και αφου τα ξερετε ολα και τα μαντευετε ολα, σας αφηνω να ζησετε στην δικη σας ουτοπια..
Για τρίτη φορά εκμηδενίζεις το συνομιλητή σου θεωρώντας ότι είναι υποδεέστερος σου. Πάντως εγώ ξέρω ότι όποιος επιθυμεί να κάνει κάτι στη ζωή του δεν προβαίνει σε άσκοπες τυμπανοκρουσίες αλλά εργάζεται μεθοδικά για να επιτύχει το στόχο του. Με τα έργα βουλώνει τα στόματα των απίστων και των κακεντρεχών. Αντίθετα όσοι καυχώνται συνήθως είναι φελλοί ή έχουν πλάτες από πίσω.
Επιπροσθέτως έχε υπ' όψιν ότι πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος από σένα, που εργαζόμενος σιωπηλά και μεθοδικά θα επιτύχει το σκοπό του και εσύ θα μείνεις να βλέπεις τη σκόνη του. Οι φίλοι μας οι Αμερικανοί έχουν ένα ρητό. "It ain't over till the fat lady sings".

Καλή σου επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 21:21, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
τουλάχιστον μπορεί να καταλάβει πότε δε του αρέσει μια σχολή...και καλύτερα να το καταλάβει το πρώτο χρόνο παρά το 3ο πχ
Απλά ακόμα και στο 1ο έτος και ειδικά στο 1ο εξάμηνο, κάνεις ό,τι έκανες στο σχολείο με διαφορετικό τρόπο και σε υψηλότερο επίπεδο. Δεν έχεις μπει στα "καθαρά" μαθήματα σχολής (το οποίο απ'ότι μου είπαν γίνεται κατά το 4ο-5ο εξάμηνο). Οπότε τα συμπεράσματα που βγάζεις στο 1ο έτος για το αν σ'αρέσει ή δεν σ'αρέσει η σχολή δεν είναι και τόσο ασφαλή, κατά τη γνώμη μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DOINA

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 21:33, 13-04-11:

Kοίταξε,αυτό δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικές ικανότητες !
Άλλος μπορεί να τα μαθαίνει πιο γρήγορα σε λιγότερο χρονικό διάστημα απ'ότι ένα άλλο παιδι !

ΕΣΥ σε ποιά κατηγορία ανήκεις?

Άν μπορείς να τα εμπεδώσεις σχετικά γρήγορα τότε,σου προτείνω να προσπαθήσεις !Άλλωστε τι έχεις να χάσεις ? Ωστόσο,το εντατικό διάβασμα θα είναι εντατικό και δεν θα χάνεις χρόνο σε ασήμαντα πράγματα όπως π.χ. Να διάβαζεις τα παραπάνω πόστ που τρώγονται μεταξύ τους ..
και το πιό σημαντικό είναι να ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ και ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΨΗΛΟ ΣΤΟΧΟ και ...

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 21:35, 13-04-11:

παιδιά εγώ που είμαι θεωρητική ποιο μάθημα πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω βάση; Επίσης πιστεύεται ότι είναι καλό να διαβάζεις μια μέρα ένα μόνο μάθημα ή να διαβάζεις και άλλα; ένα πρόγραμμα που έχω βάλει για το Πάσχα πιστευεται ότι είναι καλό(το πρόγραμμα είναι και βάση διαγωνισμάτων στο φροντιστήριο):Από Σάββατο μέχρι Τετάρτη βιολογία γενικής(γράφω Τρίτη 19/4) και ιστορία κατεύθυνσης(γράφω Τετάρτη20/4), και μετά μέχρι τις 28/4 που γράφω Αρχαία κατεύθυνσης να διαβάσω γνωστό καλά και γραμματική(όσο μπορώ) και τέλος Λογοτεχνία που γράφω 29/4. Πιστευται ότι μπορούν να βγουν σε αυτές τις μέρες η ύλη; Να σημειώσω ότι από αυτά τα μαθήματα δεν έχω ιδιαίτερα κενά(αν εξαιρέσεις το άγνωστο και τα λατινικά), καθώς όλη τη χρονιά διάβαζα σχετικά καλά.

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 21:45, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE
παιδιά εγώ που είμαι θεωρητική ποιο μάθημα πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω βάση; Επίσης πιστεύεται ότι είναι καλό να διαβάζεις μια μέρα ένα μόνο μάθημα ή να διαβάζεις και άλλα; ένα πρόγραμμα που έχω βάλει για το Πάσχα πιστευεται ότι είναι καλό(το πρόγραμμα είναι και βάση διαγωνισμάτων στο φροντιστήριο):Από Σάββατο μέχρι Τετάρτη βιολογία γενικής(γράφω Τρίτη 19/4) και ιστορία κατεύθυνσης(γράφω Τετάρτη20/4), και μετά μέχρι τις 28/4 που γράφω Αρχαία κατεύθυνσης να διαβάσω γνωστό καλά και γραμματική(όσο μπορώ) και τέλος Λογοτεχνία που γράφω 29/4. Πιστευται ότι μπορούν να βγουν σε αυτές τις μέρες η ύλη; Να σημειώσω ότι από αυτά τα μαθήματα δεν έχω ιδιαίτερα κενά(αν εξαιρέσεις το άγνωστο και τα λατινικά), καθώς όλη τη χρονιά διάβαζα σχετικά καλά.
Καλό φαίνεται το πρόγραμμά σου, αρκεί να το τηρήσεις.

Βιολογία Γενικής: στάνταρ μόρια, το παλεύεις.
Έκθεση: προσπαθείς τις ασκήσεις και ό,τι καλύτερο μπορέσεις στην έκθεση.
Λατινικά: στάνταρ μόρια, προσπάθησε τα.
Αρχαία: οπωσδήποτε όλο το γνωστό, ώστε η ενδεχόμενη απώλεια μορίων να περιοριστεί μόνο στο άγνωστο. Επίσης Γραμματική και Συντακτικό καλά.
Ιστορία: Την διαβάζεις καλά, ψιλοστάνταρ μάθημα.
Λογοτεχνία: είναι κάπως υποκειμενικά τα πράγματα, κάνε τις αναλύσεις καλά.

Καλή επιτυχία.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 22:42, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE
Μέσα στο Πάσχα 2 πράγματα πρέπει να έχουν βγεί τέλεια και δεν το λέω εγώ, αλλά όσοι φιλόλογοι έχω ρωτήσει: η ιστορία και οι εισαγωγές στα αρχαία (θεωρώντας πως μεταφράσεις και σχόλια στο γνωστό τα ξέρεις ήδη αρκετά καλά). Όταν λέμε τέλεια εννοούμε πως δεν θα σου λείπει απολύτως τίποτα, νεράκι.

Η ύλη μέσα στο Πάσχα βγαίνει άνετα. Σκέψου πως μπορείς να διαβάσεις 8 με 2 και μετά 4 ή 5 μέχρι το βράδυ. Είναι πάρα πολλές οι ώρες και αν τηρήσεις σωστό πρόγραμμα τα προλαβαίνεις όλα.

Παράθεση

asteroskoni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη asteroskoni
H asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H asteroskoni έγραψε στις 23:07, 13-04-11:

@venividivici43946

Σε μερικα πραγματα εχεις δικιο..

Δεν κυνηγω πλεον τπτ..τουλαχιστον οχι πια..και δεν ξερω πως το συμπερανες αυτο...
εκανα μια προσπαθεια..δεν βγηκε..προχωραμε παρακατω...

ολοι φαγαμε σφαλιαρες μικρες ή μεγαλες, ασχετα με την ηλικια..ετσι ειναι η ζωη..
σιγουρα υπαρχουν καλυτεροι απο εμας και ειναι λογικο αλλα δεν θεοποιω κανεναν ..και ουτε προκειται να το κανω..γιατι απλα κανενας δεν ειναι τελειος..ο καθενας κανει τις επιλογες του...βεβαια για τις πανελληνιες παλι θα στηριχτω σε αυτο που πιστευω..

τελος το off-topic..συνεχιστε..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 00:09, 14-04-11:

Σε μερικα πραγματα εχεις δικιο..

Δεν κυνηγω πλεον τπτ..τουλαχιστον οχι πια..και δεν ξερω πως το συμπερανες αυτο...
εκανα μια προσπαθεια..δεν βγηκε..προχωραμε παρακατω...

ολοι φαγαμε σφαλιαρες μικρες ή μεγαλες, ασχετα με την ηλικια..ετσι ειναι η ζωη..
σιγουρα υπαρχουν καλυτεροι απο εμας και ειναι λογικο αλλα δεν θεοποιω κανεναν ..και ουτε προκειται να το κανω..γιατι απλα κανενας δεν ειναι τελειος..ο καθενας κανει τις επιλογες του...βεβαια για τις πανελληνιες παλι θα στηριχτω σε αυτο που πιστευω..
Κατ' αρχάς είναι τέτοια η φύση του γραπτού λόγου που επιτρέπει εύκολα παρερμηνίες. Απολογούμαι.

Όλοι έχουν τους στόχους και τις φιλοδοξίες τους. Ενδεικτικά ο Α θέλει να γίνει αθλητής, ο Β επιστήμονας. Θεμιτό. Όμως σε κάθε περίπτωση για να επιτύχεις κάτι χρειάζονται θυσίες και πάντα πρέπει να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας τη λέξη αποτυχία.
Οι πανελλήνιες δεν αποτελούν εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα. Το να προσπαθήσεις για δεύτερη φορά είναι λογικό. Το να δίνεις συνέχεια, κατ΄ εμέ, δείχνει έλλειψη προγραμματισμού από μέρους του υποψηφίου.

Η επιστήμη μου σχετίζεται με τα ανθρώπινα δικαιώματα. Έχω δει περιπτώσεις αξιοθαύμαστων ατόμων που με υποχρέωσαν να τους παραδεχτώ και να τους θεωρήσω πρότυπα. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνειδητοποιείς ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτή τη ζωή, ότι έχεις κάνει ελάχιστα και πρέπει να προσπαθήσεις ακόμη περισσότερο για να μπορείς να ισχυριστείς ότι ίσως έκανες κάτι. Εξάλλου το ταξίδι αξίζει περισσότερο από τον προορισμό.

Και πάλι σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Παράθεση

baki (Aντώνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη baki
Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O baki έγραψε στις 12:00, 14-04-11:

sorry παιδιά δεν έκατσα να διαβάσω όλα τα post σας, αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι αν όλο αυτό τον καιρό που διάβαζες 1-2 ώρες την μέρα, διάβαζες συστηματικά και δεν έχεις αφήσει πολλά κενά μπορείς να γράψεις άνετα 17000, αρκεί να μην αγχωθείς. Προσπάθησε να κάνεις καλές επαναλήψεις και να λύσεις αρκετές τυποποιημένες ασκήσεις μαθηματικών και φυσικής [δυστυχώς προωθείτε η παπαγαλία μέσα απ τις πανελλήνιες ] , μάθε καλά τη μεθοδολογία που έχουν κάποιες ασκήσεις και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 13:23, 14-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από baki
αν όλο αυτό τον καιρό που διάβαζες 1-2 ώρες την μέρα,
Την εβδομάδα είπε.

Παράθεση

στεφγκολ (στεφανος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη στεφγκολ
Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O στεφγκολ έγραψε στις 20:12, 14-04-11:

δεν έχεις καμμία ελπίδα φιλαράκι γιατί αντί να στρωθείς στο διάβασμα ακόμα και τώρα κάθεσαι και ρωτάς άλλους για να σου πουν το αυτονόητο, όποιος βαριέται να ζυμώσει ...

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,365 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 20:26, 14-04-11:

ο καθένας μπορεί να έχει τους λόγους του που ζητάει γνώμες, μη βιαζόμαστε να κρίνουμε. Προσωπικά θέλω πολύ να τον δω να βγάζει αυτά τα 17000 μόρια για να δω μετά τι θα έχετε να του πείτε όσοι του λέτε τώρα να τα παρατήσει και να πάει για του χρόνου.

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 20:27, 14-04-11:

17,000 πολύ δύσκολο..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Locoman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Locoman
Ο Locoman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Locoman ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ..! έγραψε στις 12:46, 18-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr*
το θέμα είναι γτ τα φορτώνετε όλα στον κόκορα?πανελλήνιες δλδ έχετε..
Γιατι μερικα ατομα δν τους αγγιζει ΚΑΘΟΛΟΥ το διαβασμα... εγω το απεχθανομαι... στην κυριολεξια... προτιμω να κανω κατι με τα χερια μου και να δουλευω με αυτα παρα να τρελαινομαι στο διαβασμα... απλα αυτο μου αρεσει... ο καθενας τις "στραβες" του...

Παράθεση

ShatteredIce

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 556 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 13:00, 18-04-11:

πως μερικά άτομα όλο τον χρόνο είναι χαλαρά και διαβάζουν όποτε το θυμηθούν και τους 2 τελευταίους μήνες θέλουν να γράψουν 17.000+ μόρια δεν το καταλαβαίνω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MurdereSs (Martha)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη MurdereSs
H Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας (Αίγιο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H MurdereSs Life is wonderful! έγραψε στις 18:50, 20-04-11:

Εγώ ένα έχω να πω.. Όποιος θέλει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να πετύχει κάτι, το πετυχαίνει.. Αρκεί να το πιστεύει.. Ακόμα και στον ένα μήνα, αν δεν είσαι άσχετος εντελώς με το αντικείμενο μπορείς να πετύχεις πολλά. Και είναι έτσι το σύστημα των πανελλαδικών, που είναι και λίγο θέμα τύχης ένα ποσοστό του βαθμού που θα πάρεις! Το θεωρώ ανόητο να ενθαρρύνετε κάποιον να τα παρατήσει, αλλά και ανόητο αυτός ο κάποιος να κάνει ό,τι του πουν μερικοί ξένοι από το ίντερνετ! Δεν είναι κακό να ζητάς απόψεις.. Αλλά... Αν αυτό που θες να πετύχεις είναι 17000 μόρια, κλείσου σπίτι, παράτησέ τα όλα και αν χρειαστεί μην ξανακοιμηθείς μέχρι να δώσεις (τρόπος του λέγειν!).. Μπορείς να κάνεις μια αξιόλογη προσπάθεια και να ελπίζεις.. Καλή τύχη!!

Παράθεση

mikrh-zouzouna (Zo0Zo0nii)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mikrh-zouzouna
H Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H mikrh-zouzouna hii....! :) έγραψε στις 23:30, 27-04-11:

ένας μήνα είναι...φυσικά και μπορεί να γίνει κάτι αλλά θέλει γερό στρώσιμο...
6 ώρες την ημέρα στάνταρ!!!και καλό διάβασμα όχι να χαζεύεις....
καλή επιτυχία σε ότι και να γίνει...( να μας ενημερώσεις )
αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι...πώς και το αφήσες έτσι ρε σύ??

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:36, 27-04-11:

Πού τον είδες?

Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,837 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 23:45, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από mikrh-zouzouna
καλή επιτυχία σε ότι και να γίνει...( να μας ενημερώσεις )
Ναι,να μας ενημερώσεις.

Πολύ θα ήθελα να ακούσω πόσα μόρια έβγαλε κάποιος που διάβασε σοβαρά έναν μήνα.
Και όχι τίποτα άλλο,αλλά είχε και βλέψεις για 17 χιλιάδες μόρια.

Παράθεση

Giannoutas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 23:56, 27-04-11:

Ρε μαγκες περιμενετε λιγο.Γιατι κρινετε και ειρωνιες κτλ ?

Εγω νομιζω πως ειναι αναλογα το ατομο.Εγω ας πουμε αμα κατσω 1 ολοκληρο μηνα και διαβασω (οταν λεμε διαβασω ομως εννοω κανονικο,οχι ξεσκισμα αλλα οχι και ψηλοφλου) ανετα βγαζω ολη την υλη και παω για καλο βαθμο.Εγω προσωπικα ψηλοδιαβαζα μεσα στην χρονια (ακολουθουσα την υλη και δεν μου ξεφευγε) και τωρα κανω ενα ψηλομετριο διαβασμα.Αλλα αμα ειχα 1 μηνα και στρωνομουν κατω για πολυ καλα θα πηγαινα.Ειναι σιγουρο

Καλα δεν λεμε να μην εχει ουτε καν τις σημειωσεις απο το φροντιστηριο.Εκει ειναι αλλη περιπτωση.Δεν νομιζω σε αυτην να αναφερονταοι οι προηγουμενοι

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 10:43, 30-04-11:

Πραγματικά θέλω το παιδί να πετύχει 17κ+ μόνο και μόνο για να δώ τι θα λένε οι μετά Χριστόν προφήτες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aggourigeller

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggourigeller
Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O aggourigeller έγραψε στις 21:22, 26-02-14:

Ειμαι στη Β Λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση και πολυ μετριος μαθητης(15-16). Παρολο που καθηγητες κ γονεις μου λενε την κλασσικη καραμελα "ειναι εξυπνο παιδι αλλα δεν διαβαζει" εγω δυσκολευομαι να πιστεψω κατι τετοιο. Πιστευω πως ειμαι πραγματικα ενας μεσος μαθητης. Δεν ειμαι και ιδιαιτερα ευστροφος και καμια φορα γραφω και λεω βλακειες, αλλα γενικα δεν πιστευω πως ειμαι τελειως τουβλο, καθως πιστευω πως κανενας μαθητης δεν μπορει να χαρακτηριστει οσον αφορα την δραστηριοτητα του στα μαθηματα του σχολειου χαζος.

Τελος παντων, το θεμα ειναι πως ειχα παντα θεμα με το διαβασμα, συγκεκριμενα την οργανωση αυτου. μπορω να πω πως στα 5 χρονια που μαι στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση εχω κανει καποια προσπαθεια, αλλα δεν εχω ξεσκιστει, ανεξαρτητως απ τους ΜΟ που εβγαζα (17).

Φετος στην β λυκειου μεχρι τελη Νοεμβριου ειχα παρει τα πραγματα πολυ ζεστα μεχρι που τα παρατησα. Αυτο συνεχιζεται εως σημερα. Το αποτελεσμα ηταν να συγκεντρωνω αστειους βαθμους σε διαγωνισματα φροντιστηριου (30-50/100).

Το πιο αστειο της ιστοριας ομως ειναι οτι επιθυμω να συγκεντρωσω 18.000 + μορια στις πανελλαδικες του 2015.(bonus αστειο : με ενδιαφερουν και οι σπουδες στο εξωτερικο αλλα το αφηνουμε στην ακρη αυτο)

Απογοητευμενος απ τον εαυτο μου και φοβουμενος οτι πλεον ειναι πολυ πολυ αργα για να κανω τους υψηλους στοχους μου πραγματικοτητα, εχω σταματησει να ελπιζω οτι κατι τετοιο θα συμβει. Ισως φταει και το γεγονος οτι ακουω συνεχεια απο καθηγητες, συμμαθητες , οικογενεια οτι αν δεν εχω ιδρωσει τις προηγουμενες χρονιες, ειναι αδυνατον να συγκεντρωσω τετοια υψηλη βαθμολογια.

Ειναι οντως ετσι τα πραγματα; Ή απλα εχω αργησει λιγακι κ ας προσπαθησω οσο μπορώ κ οτι βγει;

Ευχαριστω και σορρυ για την κλαψααα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Agria Indiana (Θεοδοσία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Agria Indiana
H Θεοδοσία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Agria Indiana Θέλω να μπορώ να ονειρευτώ..!! έγραψε στις 21:34, 26-02-14:

και εγω πανω κατω ετσι ειμαι αλλα δεν παω φροντηστηριο και ειμαι τελευταια χρονια 3η λυκειου επαλ υγεια & προνοιας........θελει διαβασμα οσο και να λετε οτι περναμε ευκολα! αλλα δεν διαβαζα τις αλλες χρονιες και φετος το πηρα αποφαση και ειπα θα διαβασω! δεν ξεσκιζομαι αλλα διαβαζω σε σχεση με τις αλλες χρονιες.....αν θες να πετυχεις κατι το πετυχενεις δεν εχει σημασια τωρα αν δεν διαβαζες αρκει να εχεις πιασει καποια βασικα και να μην εισουν τελειως off στην ταξη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 21:54, 26-02-14:

Προσωπικά, ούτε καν στην τελευταία τάξη του λυκείου δεν διάβαζα (περίπου 2 ώρες την εβδομάδα), πόσο μάλλον στις προηγούμενες τάξεις και έβγαλα το 2011, 17.5 χιλιάδες μοριάκια. Όλα γίνονται θέληση να υπάρχει και καθαρό μυαλό!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 22:08, 26-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Προσωπικά, ούτε καν στην τελευταία τάξη του λυκείου δεν διάβαζα (περίπου 2 ώρες την εβδομάδα), πόσο μάλλον στις προηγούμενες τάξεις και έβγαλα το 2011, 17.5 χιλιάδες μοριάκια. Όλα γίνονται θέληση να υπάρχει και καθαρό μυαλό!
Αν κατάλαβα καλά, στις πανελλήνιες διάβαζες 2 ώρες την εβδομάδα και έβγαλες 17.500;

Παράθεση

Tasos09

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 22:16, 26-02-14:

Προσωπική εμπειρία.

Α Λυκείου -> 12.
Β Λυκείου -> 11.

Και οι γονείς και οι καθηγητές με είχαν διαγράψει από οποιαδήποτε σχολή (υπήρχε η βάση του 10 ακόμα).

Με άνεση τσίμπησα 16.800.

Η Φυσική και τα Μαθηματικά με ζόρισαν κάπως, αφού είχα βασικότατα κενά αλλά στην τελική τα μπάλωσα.

Φίλος μου ο οποίος δεν είχε πέσει ποτέ του κάτω από 19 έβγαλε 8.000 και δεν πήγε πουθενά. Λάθος τάξη για να αρχίσεις το WoW.
Συμπέρασμα; Όλα είναι πιθανά.

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,365 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 22:24, 26-02-14:

Πανελλήνιες με ελάχιστο διάβασμα δεν υφίσταται. Και για μένα έτσι έλεγαν αλλά δε μπορεί να βασίζεσαι σε αυτό για να επαναπαυθείς.

Το παν είναι να το δεις ζεστά και να μη το βλέπεις σαν αγγαρεία, εγώ αυτό κράτησα από εκείνη τη χρονιά. Σε όσα μαθήματα θα το κυνηγήσεις και θα ασχοληθείς για τα καλά, θα γράψεις. Στα υπόλοιπα να υπολογίζεις τα χειρότερα, αυτή είναι η αλήθεια.

Και όχι δεν χρειάζεται να διάβαζες στις προηγούμενες χρονιές, αρκεί να μην έχεις κενά. Από κει και πέρα όλα θέμα θέλησης είναι.

Αρχική Δημοσίευση από Tasos09
Φίλος μου ο οποίος δεν είχε πέσει ποτέ του κάτω από 19 έβγαλε 8.000 και δεν πήγε πουθενά. Λάθος τάξη για να αρχίσεις το WoW.
wow και lol και λοιπά τα κόβεις πριν καν αρχίσει η β λυκείου, για να έχεις ξεχάσει ότι υπάρχουν στη γ λυκείου. βασική συμβουλή.

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 22:34, 26-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Αν κατάλαβα καλά, στις πανελλήνιες διάβαζες 2 ώρες την εβδομάδα και έβγαλες 17.500;
Ακριβώς!
Αρχική Δημοσίευση από Tasos09
Προσωπική εμπειρία.

Α Λυκείου -> 12.
Β Λυκείου -> 11.

Και οι γονείς και οι καθηγητές με είχαν διαγράψει από οποιαδήποτε σχολή (υπήρχε η βάση του 10 ακόμα).

Με άνεση τσίμπησα 16.800.

Η Φυσική και τα Μαθηματικά με ζόρισαν κάπως, αφού είχα βασικότατα κενά αλλά στην τελική τα μπάλωσα.

Α ρε Τασο! Την τελειώνεις την Πληροφορική Ιωαννίνων?

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Πανελλήνιες με ελάχιστο διάβασμα δεν υφίσταται. Και για μένα έτσι έλεγαν αλλά δε μπορεί να βασίζεσαι σε αυτό για να επαναπαυθείς.

Το παν είναι να το δεις ζεστά και να μη το βλέπεις σαν αγγαρεία, εγώ αυτό κράτησα από εκείνη τη χρονιά. Σε όσα μαθήματα θα το κυνηγήσεις και θα ασχοληθείς για τα καλά, θα γράψεις. Στα υπόλοιπα να υπολογίζεις τα χειρότερα, αυτή είναι η αλήθεια.

Και όχι δεν χρειάζεται να διάβαζες στις προηγούμενες χρονιές, αρκεί να μην έχεις κενά. Από κει και πέρα όλα θέμα θέλησης είναι.

wow και lol και λοιπά τα κόβεις πριν καν αρχίσει η β λυκείου, για να έχεις ξεχάσει ότι υπάρχουν στη γ λυκείου. βασική συμβουλή.
Υφίστανται (εγώ και ο Τάσος είμαστε και οι 2 τρανταχτά παραδείγματα), απλά δεν μπορείς να στηριχτείς σε αυτό και να βεβαιώσεις την επιτυχία σου. Το καλύτερο είναι να δώσεις το maximum των δυνατοτήτων σου και ότι βγεί.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 22:53, 26-02-14:

Να σε ξέρεις, σε πιστεύουμε

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 00:54, 27-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Υφίστανται (εγώ και ο Τάσος είμαστε και οι 2 τρανταχτά παραδείγματα), απλά δεν μπορείς να στηριχτείς σε αυτό και να βεβαιώσεις την επιτυχία σου. Το καλύτερο είναι να δώσεις το maximum των δυνατοτήτων σου και ότι βγεί.

Καλά. Ξέρω κι εγώ αντίστοιχα παραδείγματα. Ας πούμε κάποιον από εδώ που την πρώτη χρονιά πήρε τα 3 του καράμπελα και τη δεύτερη το πήρε στα σοβαρά και έβγαλε 6 χιλιάρικα πάνω. όταν λήξει το ban του μπορεί να σας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος.

Εγώ αυτό που έχω δει είναι πως καλό το μυαλό αλλά μέχρι τη β λυκείου. Αργότερα που ανεβαίνει το επίπεδο αν δεν ασχοληθείς δε πας πουθενά. Αυτή είναι η άποψή μου και αυτό έχω δει πολλές φορές μέχρι τώρα. Τώρα ο καθένας μπορεί από κει και πέρα να βγαίνει και να λέει εγώ είμαι σπίρτο μπήκα και στη NASA ακόμα χωρίς προσπάθεια. Δικαίωμά του, αλλά δε μου λέει κάτι.

Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 970 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 01:20, 27-02-14:

Επιτυχια στις πανελληνιες (σε καποια μαθηματα και πιο σπανια σε ολα) με ''λιγο'' διαβασμα μπορει να συμβει (κατα κυριο λογο) στις εξεις περιπτωσεις:

α) Αν πηγαινει θεωρητικη μονο αν διαθετει ''λογοτεχνικο'' ταλεντο και γενικα ψαχνεται μονος του (διαβασμα πολλων εξωσχολικων βιβλιων, δοκιμιων, συγγραφη κτλ). Τοτε εχει πολλες πιθανοτητες να γραψει μεγαλους βαθμους σε λογοτεχνια και εκθεση χωρις να διαβαζει σημειωσεις, ιδεες κτλ. Ακομα και ετσι βεβαια στα υπολοιπα πρεπει να διαβαζει αν θελει να γραψει μεγαλους βαθμους...
β) Αν πηγαινει θετικη-τεχνολογικη μονο αν i) Εχει εντονη κλιση σε καποια μαθηματα (ασχολειται με διαγωνισμους κτλ) οποτε μπορει να γραψει σε καποια μαθηματα υψηλους βαθμους χωρις να λιωσει στο διαβασμα και χωρις φροντιστηριο ακομα ii) Εχει μεγαλο δεικτη ευφυιας οποτε καταλαβαινει τις νεες πληροφοριες που δεχεται με ανεση χωρις να κοπιασει πολυ και εστιαζει στα πολυ δυσκολο σημεια στο λιγο χρονο που διαθετει για να μελετησει.
Πολυ συχνα το (i) και το (ii) πανε μαζι.

Αυτα σε γενικες γραμμες πιστευω. Ωστοσο χωρις να θελω να απογοητευσω καποιους λιγοι ειναι αυτοι που εχουν τετοια ενδιαφεροντα (α, βi) και ακομα λιγοτεροι αυτοι που εχουν πολυ μεγαλο δεικτη ευφυιας (βii). Οποτε ο γενικος κανονας ειναι οτι επιτυχια στις πανελληνιες-->θελει διαβασμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris_Väinämöinen : 27-02-14 στις 01:46.
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 08:06, 27-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από aggourigeller
Ειμαι στη Β Λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση και πολυ μετριος μαθητης(15-16). Παρολο που καθηγητες κ γονεις μου λενε την κλασσικη καραμελα "ειναι εξυπνο παιδι αλλα δεν διαβαζει" εγω δυσκολευομαι να πιστεψω κατι τετοιο. Πιστευω πως ειμαι πραγματικα ενας μεσος μαθητης. Δεν ειμαι και ιδιαιτερα ευστροφος και καμια φορα γραφω και λεω βλακειες, αλλα γενικα δεν πιστευω πως ειμαι τελειως τουβλο, καθως πιστευω πως κανενας μαθητης δεν μπορει να χαρακτηριστει οσον αφορα την δραστηριοτητα του στα μαθηματα του σχολειου χαζος.

Τελος παντων, το θεμα ειναι πως ειχα παντα θεμα με το διαβασμα, συγκεκριμενα την οργανωση αυτου. μπορω να πω πως στα 5 χρονια που μαι στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση εχω κανει καποια προσπαθεια, αλλα δεν εχω ξεσκιστει, ανεξαρτητως απ τους ΜΟ που εβγαζα (17).

Φετος στην β λυκειου μεχρι τελη Νοεμβριου ειχα παρει τα πραγματα πολυ ζεστα μεχρι που τα παρατησα. Αυτο συνεχιζεται εως σημερα. Το αποτελεσμα ηταν να συγκεντρωνω αστειους βαθμους σε διαγωνισματα φροντιστηριου (30-50/100).

Το πιο αστειο της ιστοριας ομως ειναι οτι επιθυμω να συγκεντρωσω 18.000 + μορια στις πανελλαδικες του 2015.(bonus αστειο : με ενδιαφερουν και οι σπουδες στο εξωτερικο αλλα το αφηνουμε στην ακρη αυτο)

Απογοητευμενος απ τον εαυτο μου και φοβουμενος οτι πλεον ειναι πολυ πολυ αργα για να κανω τους υψηλους στοχους μου πραγματικοτητα, εχω σταματησει να ελπιζω οτι κατι τετοιο θα συμβει. Ισως φταει και το γεγονος οτι ακουω συνεχεια απο καθηγητες, συμμαθητες , οικογενεια οτι αν δεν εχω ιδρωσει τις προηγουμενες χρονιες, ειναι αδυνατον να συγκεντρωσω τετοια υψηλη βαθμολογια.

Ειναι οντως ετσι τα πραγματα; Ή απλα εχω αργησει λιγακι κ ας προσπαθησω οσο μπορώ κ οτι βγει;

Όσο πιο νωρίς ξαναπιάσεις τα μαθήματα σου, τόσο το καλύτερο για σένα. Μην πτοείσαι από τους βαθμούς του φροντιστηρίου, είναι απλά ενδεικτικοί. Έχεις μπροστά σου περίπου 15 μήνες για να προσπαθήσεις να φέρεις την κατάσταση εκεί που θέλεις. Μην ψάχνεις κάποιον να σου πει "Ναι, δεν έχεις τύχη στις πανελλήνιες του 2015" για να το χρησιμοποιήσεις ως άλλοθι για να μην διαβάζεις φέτος. Θα είναι μεγάλη μαλακία αν το κάνεις αυτό. Φυσικά, κανείς δεν θα σου εγγυηθεί τα 18 χιλιάδες μόρια που θέλεις, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Όσο για τις σπουδές στο εξωτερικό, γιατί το θεωρείς αστείο;

Παράθεση

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 11:36, 27-02-14:

Ρε σεις με 2 ώρες διάβασμα την εβδομάδα(!!!!!!!) το πολύ πολύ να μάθεις καλά την ύλη των πανελληνίων όχι να γράψεις 17κ!! εκτός αν εννοείτε 2 ώρες την μέρα.....

Παράθεση

spike13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spike13
Ο spike13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O spike13 έγραψε στις 13:55, 27-02-14:

Φιλε το διαβασμα που εκανες πριν την γ λυκειου θα το βρεις μπροστα σου μονο ως προς τα κενα,καθως το μονο μαθημα που μπορει να σε καψει απο τις προηγουμενες χρονιες ειναι η αλγεβρα.Στη γ λυκειου θα συναντησεις κατα βαση καινουρια πραγματα στα μαθηματικα και στη φυσικη (που θεωρουνται απο τα δυσκολοτερα μαθηματα) και με διαβασμα(σοβαρο ομως διαβασμα μακρια απο tv,pc,και κινητο) ολη τη χρονια σε αυτα θα μπορεις να γραψεις ενα αρκετα καλο βαθμο.Σε ολα τα αλλα με προσοχη στο φροντιστηριο και με καποια προσπαθεια απο εσενα θα γραψεις οπως και οι πλειοψηφια.Και θα σε συμβουλευα τα διαγωνισματα του φροντ. να τα βλεπεις σαν ευκαιρια για επαναληψη και να μην μενεις στο βαθμο,καθως η τακτικη επαναληψη καθε σκ πριν τα διαγωνισματα θα σε βοηθησει για τις πανελληνιες.Τελος σε βρισκω πολυ λαθος που απελπιστηκες πριν καν ξεκινησει η γ λυκειου καθως αν προσπαθησεις αρκετα και πανω απο ολα ΣΟΒΑΡΑ τοτε θα πετυχεις τον στοχο σου. Υ.Γ τι σχολη θες?

Παράθεση

aggourigeller

Μαθητής Β' λυκείου

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O aggourigeller έγραψε στις 13:58, 27-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από spike13
Φιλε το διαβασμα που εκανες πριν την γ λυκειου θα το βρεις μπροστα σου μονο ως προς τα κενα,καθως το μονο μαθημα που μπορει να σε καψει απο τις προηγουμενες χρονιες ειναι η αλγεβρα.Στη γ λυκειου θα συναντησεις κατα βαση καινουρια πραγματα στα μαθηματικα και στη φυσικη (που θεωρουνται απο τα δυσκολοτερα μαθηματα) και με διαβασμα(σοβαρο ομως διαβασμα μακρια απο tv,pc,και κινητο) ολη τη χρονια σε αυτα θα μπορεις να γραψεις ενα αρκετα καλο βαθμο.Σε ολα τα αλλα με προσοχη στο φροντιστηριο και με καποια προσπαθεια απο εσενα θα γραψεις οπως και οι πλειοψηφια.Και θα σε συμβουλευα τα διαγωνισματα του φροντ. να τα βλεπεις σαν ευκαιρια για επαναληψη και να μην μενεις στο βαθμο,καθως η τακτικη επαναληψη καθε σκ πριν τα διαγωνισματα θα σε βοηθησει για τις πανελληνιες.Τελος σε βρισκω πολυ λαθος που απελπιστηκες πριν καν ξεκινησει η γ λυκειου καθως αν προσπαθησεις αρκετα και πανω απο ολα ΣΟΒΑΡΑ τοτε θα πετυχεις τον στοχο σου. Υ.Γ τι σχολη θες?
Με ενδιαφερουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι του ΕΜΠ

Παράθεση

Mythik52 (Άγγελος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mythik52
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Mythik52 over the moon έγραψε στις 14:01, 27-02-14:

Φιλε δεν προκειται να πιασεις ΗΜΜΥ με λιγο διαβασμα.. Εχει 18471 βαση...Πολυ δυσκολα..

Παράθεση

aggourigeller

Μαθητής Β' λυκείου

O aggourigeller έγραψε στις 14:05, 27-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Όσο για τις σπουδές στο εξωτερικό, γιατί το θεωρείς αστείο;
Ευχαριστώ για την απάντησή σου καθώς και όλους τους άλλους.

Το βρισκώ γελοίο οχί αποκλειστικά λόγω της έλλειψης οικονομικής δυνατότητας για να καλύφθουν τα διάφορα έξοδα, αλλά κυρίως για το γεγονός ότι με το "διάβασμα" που κάνω, είναι αστείο να πιστεύω πως μπορώ να εισαχθώ σε κάποιο κάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπου εκεί η εισαγωγή είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Αρχική Δημοσίευση από Mythik52
Φιλε δεν προκειται να πιασεις ΗΜΜΥ με λιγο διαβασμα.. Εχει 18471 βαση...Πολυ δυσκολα..
Με συγχωρείς αλλά μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτησή μου όπως και μερικοί άλλοι εδώ. Δεν είπα σε καμμια περίπτωση πως με λίγο διάβασμα θα πιάσω υψηλή βαθμολογία.. η ερώτηση μου ήταν αν μπορώ να γράψω 18.000 + το 2015 με κόπο κ ιδρώτα, χωρις όμως να έχω διαβάσει αρκετά τις προηγούμενες χρονιές

Παράθεση

Mythik52 (Άγγελος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mythik52
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Mythik52 over the moon έγραψε στις 14:13, 27-02-14:

Α.. Με συγχωρεις... Πρεπει να εχεις καλες βασεις Φυσικη και Μαθηματικα Α Λυκειου. Αλλα και παλι γραφεις ΑΕΠΠ, ΑΟΔΕ, Εκθεση και γραφεις ψιλομετρια σε Μαθηματικα και Φυσικη. Παιρνεις και Βιολογια ΓΠ που ειναι σιγουρη και ψιλογραφεις καλα 16000 καπου εκει.. Αλλα καλυπτονται τα κενα σου. Αν δηλαδη δεν εχεις προβλημα φετος με Μαθηματικα Κατ. και Φυσικη Γ Κατ. τοτε ουδεν προβλημα..

Παράθεση

PanahtIstratis (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanahtIstratis
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O PanahtIstratis έγραψε στις 15:39, 27-02-14:

Κακά τα ψέματα ακόμα και με άπειρο λιώσημο σ το διάβασμα είναι πιθανό να πας να γράψεις τάπες στις Πανελλήνιες. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω φίλε, αλλά τα 18.500μόρια που θέλει ρεαλιστικά είναι δύσκολο να τα μαζέψεις αν δεν έχεις καλές βάσεις σε μαθηματικά-φυσική από προηγούμενα χρόνια.
Κατα τ'άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα παρατήσεις απο τώρα επειδή ίσως να μην πιάσεις το μουράτο υψηλόβαθμο τμήμα του ΕΜΠ.
Υπάρχουν και άλλες σχολές που ασχολούνται με το αντικείμενο αντικείμενο του ΗΜ/ΜΥ ή στην πορεία μπορεί να βρεις ότι σε ενδιαφέρουν και σχολές με άλλο αντικείμενο, και να έχεις 16-17.000 μόρια και να μην ξέρεις τι να τα κάνεις.
Όπως τον φίλο μας που τον παρακαλούσε το Χάρβαρντ αλλά τελικά τον κέρδισε η ΕΛ.ΑΣ

Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,123 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 18:13, 27-02-14:

Με συγχωρείς αλλά μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτησή μου όπως και μερικοί άλλοι εδώ. Δεν είπα σε καμμια περίπτωση πως με λίγο διάβασμα θα πιάσω υψηλή βαθμολογία.. η ερώτηση μου ήταν αν μπορώ να γράψω 18.000 + το 2015 με κόπο κ ιδρώτα, χωρις όμως να έχω διαβάσει αρκετά τις προηγούμενες χρονιές
Λοιπόν, ένας συμμαθητής μου βρίσκεται περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα. Στην Α και στη Β Λυκείου δεν διάβαζε πολύ επειδή βαριόταν. Όμως αποφάσισε ότι θέλει να περάσει ΕΜΠ και τώρα έχει στρωθεί στο διάβασμα (δεν ξέρω αν λιώνει βέβαια,αλλά τέλος πάντων ) Η αλήθεια είναι ότι έχει καταφέρει να καλύψει κενά στα μαθηματικά και είναι αρκετά καλός και σ'αυτά και στη φυσική και ελπίζει πως θα καταφέρει να περάσει.Πιστεύω πως αν στρωθείς για τα καλά υπάρχουν πιθανότητες. Αν ασχοληθείς σοβαρά,με πολύ κόπο όπως λες, ίσως να μπορέσεις να καλύψεις κάποια κενά. Όπως είπαν και παραπάνω, μπορείς να γράψεις πολύ καλά στο ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ. Αν,αφού ασχοληθείς με τα μαθηματικά κατεύθυνσης, διαπιστώσεις πως σου αρέσουν τελικά τα μαθηματικά, μπορείς να διαλέξεις μαθηματικά γενικής, γιατί η Βιολογία έχει πολύ παπαγαλία (αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη). Είναι καλό που έχεις καταλάβει ότι χρειάζεται καλό διάβασμα. Βάλε στόχους, αλλά για καλό και για κακό, να έχεις και μια δεύτερη επιλογή υπ'όψιν. Εξάλλου, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοσή σου στις εξετάσεις, το άγχος, η κούραση, κτλ.

Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη physicscrazy
Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 290 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε στις 19:20, 27-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από PanahtIstratis
Όπως τον φίλο μας που τον παρακαλούσε το Χάρβαρντ αλλά τελικά τον κέρδισε η ΕΛ.ΑΣ
ποιος ειναι αυτος?

Παράθεση

gth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gth
Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O gth έγραψε στις 20:15, 27-02-14:

Φίλε aggourigeller,

Συνοψίζοντας τα παραπάνω:
1)Δεν σου αρέσει το διάβασμα.
2)Αντικειμενικά είσαι μέτριος μαθητής
3)Θέλεις να γράψεις καλά στις πανελλήνιες

Κατά τη γνώμη μου αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το (1) γιατί ευθύνεται για το (2) και επηρεάζει σημαντικά το (3). Πρέπει να ξέρεις ότι όσο και δύσκολη να είναι η χρονιά των πανελληνίων, αν τελικά καταφέρεις και περάσεις στην σχολή που θέλεις, τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα για σένα.

Παρόλα αυτά δεν πρέπει να απογοητεύεσαι,υπάρχει πολύς χρόνος ακόμα, το μόνο μάθημα που πρέπει αναγκαστικά να καλύψεις τα κενά των προηγούμενων χρόνων είναι τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Επιπλέον για καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να ελαχιστοποιήσεις το άγχος σου.

**Το ότι δεν γράφεις καλά στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου μπορεί να σου κοστίσει περισσότερα από όσο νομίζεις.Από προσωπική εμπειρία τα τμήματα της 3ς λυκείου φτιάχνονται με βάση τα αποτελέσματα των μαθητών στην 2α λυκείου.Αν σε βάλλουν σε ένα τμήμα όπου γενικά επικρατεί αδιαφορία αυτό θα είναι εις βάρος σου.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:42, 27-02-14:

φίλε μου,θεωρώ ότι αν το πάρεις ζεστά και ασχοληθείς πολύ ίσως καταφέρεις να καλύψεις κενά της προηγούμενης τάξης και της φετινής.Αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενά σου(λες κάπου ότι έκανες προσπάθεια παλιά) ίσως να μην έχεις τόσα κενά από πέρσι.. Οι βαθμοί δεν αντικατοπτρίζουν πάντα το τι γνωρίζουμε. Μπορεί να σκεφτόσουν άλλα πράγματα,ή λόγω παρέας να αδιαφορούσες ή δεν ξέρω τι.Πάντως μην λες αμέσως ότι είσαι άσχετος και κυρίως προσπάθησε να μην είσαι απαισιόδοξος

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 13:45, 28-02-14:

Ευχαριστώ για την απάντησή σου καθώς και όλους τους άλλους.

Το βρισκώ γελοίο οχί αποκλειστικά λόγω της έλλειψης οικονομικής δυνατότητας για να καλύφθουν τα διάφορα έξοδα, αλλά κυρίως για το γεγονός ότι με το "διάβασμα" που κάνω, είναι αστείο να πιστεύω πως μπορώ να εισαχθώ σε κάποιο κάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπου εκεί η εισαγωγή είναι πάρα πολύ δύσκολη.
Πίστεψε με, το διάβασμα στα πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν έχει καμία σχέση με το διάβασμα που -δεν- κάνεις τώρα. Εκεί μετράνε πολύ και οι ικανότητες σου να εφαρμόσεις τα όσα έμαθες, και όχι μόνο τα όσα έμαθες. Μην σε απασχολεί αυτό τόσο λοιπόν.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:12, 01-03-14:

Οι περισότεροι είδατε σαν πρόβλημα τα κενά που θα έχει το παληκάρι από τις προηγούμενες τάξεις. Πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα μία, μάλλον πιο μεγάλη δυσκολία: Δεν είναι τόσο εύκολο κάποιος που από μικρός δεν έμαθε να μελετά, ξαφνικά στη Γ λυκείου να τα καταφέρει να στρωθεί σωστά χωρίς μεγάλη προσπάθεια και πολύ κόπο.
(Υ.Γ. Αναφέρομαι σε ένα συνηθισμένο παιδί και όχι στον Chuck Norris ή κάποιο άτομο που έλαβε την επιφοίτηση του "αγίου πνεύματος")

Παράθεση

Διονύσης13 (Διονύσης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Διονύσης13
Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 912 μηνύματα.

O Διονύσης13 έγραψε στις 15:25, 03-03-14:

Εγω πιστευω πως ολη η δουλεια εχει γινει στις προηγουμενες ταξεις. Οχι απο θεμα γνωσης τοσο οσο το οτι εχει μαθει το μυαλο σου να στροφαρει και να δεχεται τις νεες πληροφοριες με μεγαλυτερη ανεση. Αντε να εχεις να διαβασεις 5 χρονια βιβλιο και να πας να μαθεις απ'εξω τη βιολογια. Ή αν δεν εχεις λυσει ασκηση στη ζωη σου μετα οσο καλη θεληση και να εχεις θα "κωλωσεις". Φυσικα αυτη η καραμελα με τις εξαιρεσεις παντα θα υπαρχει. " Παιδια, παιδια, ξερετε εγω ηξερα εναν που δεν ειχε ανοιξει βιβλιο στη ζωη του, φορτσαρε τους τελευταιους 3-4 μηνες και μπηκε Ιατρικη Αθηνας", κλπ κλπ... Κατι τετοια παραμυθια σκεφτομαι και εγω οταν ακουω μουσικη και νομιζω θα γινω superstar.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    FreePepper, SweetGirl

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους