Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,797 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,280 μηνύματα σε 93,217 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 805 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Όσοι ''απέτυχαν" στις Πανελλήνιες

danai-elpida (Δαναη-Ελπιδα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη danai-elpida
H Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H danai-elpida έγραψε στις 16:05, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
Είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτούς που δεν τα πήγαν τόσο καλά όσο περίμεναν στις Πανελλήνιες 2011. Έδινα δεύτερη φορά, παράλληλα παρακολουθούσα τη σχολή στην οποία πέρασα [Ελληνική Φιλολογία] και στόχευα Νομική ή Αγγλική Φιλολογία, την οποία έχασα για ελάχιστα μόρια πέρυσι.
Δεν έχω το κουράγιο να δώσω και τρίτη χρονιά και δεν θέλω να επιστρέψω στη σχολή μου, δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου...
Νιώθω απογοητευμένη από τον εαυτό μου, πολύ απογοητευμένη. Οι γύρω μου μου λένε ότι σίγουρα έγραψα τέλεια αλλά δεν το πιστεύω, γιατί Αρχαία δεν τα πήγα τόσο καλά όσο περίμενα.
Εντάξει, ό,τι έγινε, έγινε. Τώρα μένει να βγούν πρώτα τα μόρια και μετά οι βάσεις. Μακάρι να διαψευστούμε όλοι και να έχουμε πάει πολύ καλύτερα από όσο περιμένουμε.
Σε ποα πολη σπουδαζεις? Σε ποια πολη θελεις να περασεις Νομικη?Και οι δικοι μου γυρω τα ιδια ακριβως λενε. Εγω ομως δεν ειμαι σιγουρη (θαθελα Νομικη Αθηνας)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 16:15, 26-05-11:

Είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτούς που δεν τα πήγαν τόσο καλά όσο περίμεναν στις Πανελλήνιες 2011. Έδινα δεύτερη φορά, παράλληλα παρακολουθούσα τη σχολή στην οποία πέρασα [Ελληνική Φιλολογία] και στόχευα Νομική ή Αγγλική Φιλολογία, την οποία έχασα για ελάχιστα μόρια πέρυσι.
Δεν έχω το κουράγιο να δώσω και τρίτη χρονιά και δεν θέλω να επιστρέψω στη σχολή μου, δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου...
Αν δε σε ενδιαφέρει το Φιλολογικό, παράλληλα με Νομική και Αγγλική δήλωσε και τις παραπλήσιες σχολές.

Αρχική Δημοσίευση από danai-elpida
Σε ποα πολη σπουδαζεις? Σε ποια πολη θελεις να περασεις Νομικη?Και οι δικοι μου γυρω τα ιδια ακριβως λενε. Εγω ομως δεν ειμαι σιγουρη (θαθελα Νομικη Αθηνας)
Υπ' όψιν η Αθήνα είναι δύσκολη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 17:41, 26-05-11:

Σπουδάζω στην Κομοτηνή, αυτό, όμως, επειδή δεν ήθελα να πάω στα Γιάννενα ή στις άλλες πόλεις που έχουν Φιλολογία στην Ελλάδα. 16.400 μόρια έβγαλα. Θέλω εξίσου Αγγλική Φιλολογία και Νομική αλλά, αν έπιανα Νομική [που δεν παίζει να την πιάνω] θα δήλωνα μάλλον Θεσσαλονίκη/Κομοτηνή. Σου εύχομαι να πιάσεις Νομική Αθηνών!

Αν δε σε ενδιαφέρει το Φιλολογικό, παράλληλα με Νομική και Αγγλική δήλωσε και τις παραπλήσιες σχολές.
Όταν λες "παραπλήσιες" εννοείς σχολές τύπου Πολιτικών Επιστημών ή σχολές που απαιτούν ειδικό μάθημα;

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 17:57, 26-05-11:

Όταν λες "παραπλήσιες" εννοείς σχολές τύπου Πολιτικών Επιστημών ή σχολές που απαιτούν ειδικό μάθημα;
Το πρώτο συν Κοινωνιολογία, Δημόσια Διοίκηση, Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών κλπ. Μην απελπίζεσαι ακόμη, μπορεί η Κομοτηνή να πέσει στα επίπεδα που ήταν πριν λίγα χρόνια.

Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 17:58, 26-05-11:

Μακάρι να πέσει.

Παράθεση

geo93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geo93
Ο geo93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O geo93 έγραψε στις 17:59, 26-05-11:

εγω υπολογιζω γυρω στα 17900 μορια υπαρχει περπτωση να πεσουν οι πολιτικοι μηχανικη στην θρακη η στον βολο 400-700 μορια η του χρονου παλι? τι πιστευετe?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geo93 : 27-05-11 στις 00:24.
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 18:06, 26-05-11:

Η θα μπείς η θα χάσεις οριακά το τμήμα της Ξάνθης [βέβαια...κανείς δεν ξέρει].
Και εγώ θέλω να πέσει καμια 400αρα το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
So,είμαστε στην ίδια μοίρα

Παράθεση

geo93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geo93
Ο geo93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O geo93 έγραψε στις 18:12, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Η θα μπείς η θα χάσεις οριακά το τμήμα της Ξάνθης [βέβαια...κανείς δεν ξέρει].
Και εγώ θέλω να πέσει καμια 400αρα το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
So,είμαστε στην ίδια μοίρα
καλη μας τυχη λοιπον

Παράθεση

Φοιτητής

H Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H danai-elpida έγραψε στις 16:15, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946

Υπ' όψιν η Αθήνα είναι δύσκολη.
Απιαστη ειναι

Παράθεση

Φοιτητής

H danai-elpida έγραψε στις 16:19, 27-05-11:

Σπουδάζω στην Κομοτηνή, αυτό, όμως, επειδή δεν ήθελα να πάω στα Γιάννενα ή στις άλλες πόλεις που έχουν Φιλολογία στην Ελλάδα. 16.400 μόρια έβγαλα. Θέλω εξίσου Αγγλική Φιλολογία και Νομική αλλά, αν έπιανα Νομική [που δεν παίζει να την πιάνω] θα δήλωνα μάλλον Θεσσαλονίκη/Κομοτηνή. Σου εύχομαι να πιάσεις Νομική Αθηνών!

Ευχαριστω κ ανταποδιδω. Καλη μας επιτυχια.

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 22:16, 27-05-11:

Έχε υπ' όψιν ότι σε αυτή τη σχολή και πόλη είναι προβληματικές αμφότερες η είσοδος και η έξοδος. Αλλά dum spiro spero.

Παράθεση

Φοιτητής

H danai-elpida έγραψε στις 22:43, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Έχε υπ' όψιν ότι σε αυτή τη σχολή και πόλη είναι προβληματικές αμφότερες η είσοδος και η έξοδος. Αλλά dum spiro spero.
Συμφωνω, αλλα ας μπω κ μετα θα τελειωσω σιγουρα,γιατι ειναι κατι που θελω πολυ,κ γιαυτο παλευω πολυ καιρο τωρα.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,990 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:49, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από danai-elpida
Συμφωνω, αλλα ας μπω κ μετα θα τελειωσω σιγουρα,γιατι ειναι κατι που θελω πολυ,κ γιαυτο παλευω πολυ καιρο τωρα.
την σιγουριά που έχεις χωρίς να έχεις δώσει ούτε ένα μάθημα εξεταστικής, στην έχει δώσει η ίδια η σχολή;
σου υπέγραψαν κάποιο συμφωνητικό λήψης του πτυχίου σου;

Παράθεση

Φοιτητής

H danai-elpida έγραψε στις 22:51, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
την σιγουριά που έχεις χωρίς να έχεις δώσει ούτε ένα μάθημα εξεταστικής, στην έχει δώσει η ίδια η σχολή;
Οχι ,απλα γνωριζω πολυ καλα τις δυνατοτητες του μυαλου μου κ την δυναμη της θελησης μου

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,990 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:54, 27-05-11:

κράτα και καμία πισινή
στην Ελλάδα ζεις...αυτό από μόνο του είναι αρκετό

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

H danai-elpida έγραψε στις 23:00, 27-05-11:

κράτα και καμία πισινή
στην Ελλάδα ζεις...αυτό από μόνο του είναι αρκετό
Δηλ. τι ? Θα χαζεψω ξαφνικα γιατι ζω στην Ελλαδα του ΔΝΤ ? Πραγματικα δεν καταλαβαινω "τι θελει να πει ο ποιητης"

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 23:06, 27-05-11:

Αφού είναι το όνειρό σου, καλά κάνεις και το κυνηγάς. Δεν θα απογοητευτείς.

Μην κοροϊδεύομαστε. Ως σχολή είναι εύκολη, αλλού είναι οι "παγίδες".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alchemia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη alchemia
H alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H alchemia έγραψε στις 12:17, 28-05-11:

Στην Ελλαδα το δυσκολο ειναι να μπεις. Αν μπεις καποια στιγμη θα βγεις, αργα ή γρηγορα.
Εξω ειναι που μπαινεις ευκολα και δε βγαινεις ποτε

Παράθεση

Alex zwsa (Αλεξανδρος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alex zwsa
Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Alex zwsa έγραψε στις 15:06, 04-06-11:

Διαβαζω εδω και αρκετη ωρα τις σκεψεις παιδιων που "απετυχαν" στις πανελληνιες και αυτο που συνεχως περναει μπροστα απο τα ματια μου ειναι η φραση "στερηθηκα πολλα πραγματα απο την ζωη μου......χαλασε η ψυχολογια μου.....σταματησα την προπονηση που ηταν το παν για εμενα.....και τελικα δεν αξιζε ο κοπος γιατι απετυχα" Λοιπον εγω (εδινα φετος) τα πηγα πολυ καλα στις πανελληνιες. ειλικρινα πιστευω πως δεν στερηθηκα τιποτα αυτη τη χρονια! και τον πρωταθλητισμο μου τον εκανα οπως καθε χρονο, και κιθαρα επαιζα 3+ ωρες την ημερα και συναυλιες εκανα στα γιαννενα και τα παντα! τι θελω να πω με αυτο? .....εχετε σκεφτει ποτε οτι ισως η τυχον "αποτυχια" στις πανελληνιες μπορει να οφειλετε καθαρα στο γεγονος οτι στερηστε πραγματα που αγαπατε? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να αποδωσει σωστα ενας ανθρωπος ο οποιος επι 12 μηνες βρισκεται σε διαρκη πιεση και ολη την ημερα πανω απο ενα βιβλιο, επισης δν ειναι δυνατο να αποδωσει ενας αθλητης που δεν κανει προπονηση ουτε ενας μουσικος που δεν ασχολειτε με τη μουσικη για παραδειγμα ! ο καθε ανθρωπος εχει κατι που του δινει ενεργεια και του φτιαχνει την διαθεση ειτε αυτο ειναι αθλητισμος ειτε μουσικη ειτε η παρεα του ειτε ο/η γκομενος/γκομενα το. κατα την ταπεινη μου γνωμη αν επιτρεψεις να χαθουν αυτα τα πραγματα απο τη ζωη σου ειναι λογικο να αποτυχεις! καλο και το διαβασμα αλλα με μετρο! οσο υπαρχει χρονος διαβαζουμε, αν δεν υπαρχει τοτε το πρωτο πραγμα που πρεπει να μειωνουμε ειναι το διαβασμα και οχι τα υπολοιπα! βλεπω τοσους φιλουσ και συμμαθητες μου φετος να παραπονιουνται πως εχουν γραψει σκατα, ανθρωποι πραγματικα εξυπνοι που μου ειναι αδιανοητο οτι δν μπορεσαν να γραψουν 10 στα μαθηματικα κατευθυνσης! ανθρωποι που ολοι την χρονια ελυναν παρωμια θεματα στα διαγωνισματα χωρις προβλημα, κιομως στις πανελληνιες δεν απεδωσαν!γιατι συνεβη αυτο λοιπον?....γιατι πηγαν στις πανελληνιες με ΣΚΑΤΑ ψυχολογια, γιατι επετρεψαν σε ολους αυτους τους φροντιστες και τους καθηγητες να τους φοβισουν και να τους καλλιεργησουν την αισθηση οτι οι πανελληνιες ειναι κατι ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ και απαιτει απιστευτες θυσιες! κλεινωντας αυτο που στην ουσια θελω να πω ειναι οτι ....για οσους θα ξαναδωσουν η απλα θα δωσουν του χρονου καλυτερα να μην επιτρεψουν σε κανεναν να τους χαλασει την ψυχολογια γιατι ΑΥΤΟς ειναι ο μονος σιγουρος τροπος να αποτυχει κανεις! τα μαθηματα των πανελληνιων ειναι καλα δομημενα και ενας ανθρωπος που θα αρχισει να διαβαζει απο τον προηγουμενο ιουνιο και διαβαζει με σταθερο ρυθμο ( 4-5 ωρες συνολικα) την εβδομαδα κανει κατι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο αυτο που χρειαζεται για να γραψει αριστα!

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 15:29, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alex zwsa
τα μαθηματα των πανελληνιων ειναι καλα δομημενα και ενας ανθρωπος που θα αρχισει να διαβαζει απο τον προηγουμενο ιουνιο και διαβαζει με σταθερο ρυθμο ( 4-5 ωρες συνολικα) την εβδομαδα κανει κατι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο αυτο που χρειαζεται για να γραψει αριστα!

μαλλον εισαι το παιδι θαυμα,δεν ειμαστε ολοι το ιδιο,μερικοι εδω μεσα ειμαστε πιο ηλιθιοι κ δεν μπορουμε
μονο με 5 ωρες την εβδομαδα διαβασμα να τα βγαλουμε περα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 15:36, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
μαλλον εισαι το παιδι θαυμα,δεν ειμαστε ολοι το ιδιο,μερικοι εδω μεσα ειμαστε πιο ηλιθιοι κ δεν μπορουμε
μονο με 5 ωρες την εβδομαδα διαβασμα να τα βγαλουμε περα
όχι τίποτε άλλο, αλλά θα πηδηχτούμε από το παράθυρο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,619 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:48, 04-06-11:

Παιδιά ο καθένας έχει διαφορετικά μέτρα για την αποτυχία. υπάρχουν παιδιά που γράφουν 18,9 και το λένε αποτυχία (κακώς) ενώ άλλα παιδιά γράφουν 12 και το θεωρούν επιτυχία. Έτσι κάποιος μπορεί να είναι όλη μέρα έξω και να παίζει και να πετύχει στις πανελλαδικες ενώ κάποιος που διαβάζει 5 ώρες την μέρα να αποτύχει.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χκτηνίατρος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη χκτηνίατρος
Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 317 μηνύματα.

O χκτηνίατρος έγραψε στις 18:08, 04-06-11:

Διαβαζω εδω και αρκετη ωρα τις σκεψεις παιδιων που "απετυχαν" στις πανελληνιες και αυτο που συνεχως περναει μπροστα απο τα ματια μου ειναι η φραση "στερηθηκα πολλα πραγματα απο την ζωη μου......χαλασε η ψυχολογια μου.....σταματησα την προπονηση που ηταν το παν για εμενα.....και τελικα δεν αξιζε ο κοπος γιατι απετυχα" Λοιπον εγω (εδινα φετος) τα πηγα πολυ καλα στις πανελληνιες. ειλικρινα πιστευω πως δεν στερηθηκα τιποτα αυτη τη χρονια! και τον πρωταθλητισμο μου τον εκανα οπως καθε χρονο, και κιθαρα επαιζα 3+ ωρες την ημερα και συναυλιες εκανα στα γιαννενα και τα παντα! τι θελω να πω με αυτο? .....εχετε σκεφτει ποτε οτι ισως η τυχον "αποτυχια" στις πανελληνιες μπορει να οφειλετε καθαρα στο γεγονος οτι στερηστε πραγματα που αγαπατε? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να αποδωσει σωστα ενας ανθρωπος ο οποιος επι 12 μηνες βρισκεται σε διαρκη πιεση και ολη την ημερα πανω απο ενα βιβλιο, επισης δν ειναι δυνατο να αποδωσει ενας αθλητης που δεν κανει προπονηση ουτε ενας μουσικος που δεν ασχολειτε με τη μουσικη για παραδειγμα ! ο καθε ανθρωπος εχει κατι που του δινει ενεργεια και του φτιαχνει την διαθεση ειτε αυτο ειναι αθλητισμος ειτε μουσικη ειτε η παρεα του ειτε ο/η γκομενος/γκομενα το. κατα την ταπεινη μου γνωμη αν επιτρεψεις να χαθουν αυτα τα πραγματα απο τη ζωη σου ειναι λογικο να αποτυχεις! καλο και το διαβασμα αλλα με μετρο! οσο υπαρχει χρονος διαβαζουμε, αν δεν υπαρχει τοτε το πρωτο πραγμα που πρεπει να μειωνουμε ειναι το διαβασμα και οχι τα υπολοιπα! βλεπω τοσους φιλουσ και συμμαθητες μου φετος να παραπονιουνται πως εχουν γραψει σκατα, ανθρωποι πραγματικα εξυπνοι που μου ειναι αδιανοητο οτι δν μπορεσαν να γραψουν 10 στα μαθηματικα κατευθυνσης! ανθρωποι που ολοι την χρονια ελυναν παρωμια θεματα στα διαγωνισματα χωρις προβλημα, κιομως στις πανελληνιες δεν απεδωσαν!γιατι συνεβη αυτο λοιπον?....γιατι πηγαν στις πανελληνιες με ΣΚΑΤΑ ψυχολογια, γιατι επετρεψαν σε ολους αυτους τους φροντιστες και τους καθηγητες να τους φοβισουν και να τους καλλιεργησουν την αισθηση οτι οι πανελληνιες ειναι κατι ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ και απαιτει απιστευτες θυσιες! κλεινωντας αυτο που στην ουσια θελω να πω ειναι οτι ....για οσους θα ξαναδωσουν η απλα θα δωσουν του χρονου καλυτερα να μην επιτρεψουν σε κανεναν να τους χαλασει την ψυχολογια γιατι ΑΥΤΟς ειναι ο μονος σιγουρος τροπος να αποτυχει κανεις! τα μαθηματα των πανελληνιων ειναι καλα δομημενα και ενας ανθρωπος που θα αρχισει να διαβαζει απο τον προηγουμενο ιουνιο και διαβαζει με σταθερο ρυθμο ( 4-5 ωρες συνολικα) την εβδομαδα κανει κατι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο αυτο που χρειαζεται για να γραψει αριστα!
το κλειδι της επιτυχίας σου ειναι που ανεκατευεις πολυ σκατό με ψυχολογία....
τι μας λες ρε μεγάλε...... δουλεύεις τον κόσμο..... μου φαινετε....
για γραψε μας αναλυτικα τουσ βαθμούς που προβλ'επεις και για πια σχολή προορίζεσαι......
μη τυχον εισαι χαρούμενος ..που παιρνας σε κανενα ΤΕΙ ΣΕΡΡΏΝ ???
γιατι δεν μου φαινονται πραμα τα αναγραφόμμενα σου....
εκτος αν σάλεψες μετα την δοκιμασία των πανελλήνιων.......

Παράθεση

Alex zwsa (Αλεξανδρος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Alex zwsa έγραψε στις 18:59, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από χκτηνίατρος
το κλειδι της επιτυχίας σου ειναι που ανεκατευεις πολυ σκατό με ψυχολογία....
τι μας λες ρε μεγάλε...... δουλεύεις τον κόσμο..... μου φαινετε....
για γραψε μας αναλυτικα τουσ βαθμούς που προβλ'επεις και για πια σχολή προορίζεσαι......
μη τυχον εισαι χαρούμενος ..που παιρνας σε κανενα ΤΕΙ ΣΕΡΡΏΝ ???
γιατι δεν μου φαινονται πραμα τα αναγραφόμμενα σου....
εκτος αν σάλεψες μετα την δοκιμασία των πανελλήνιων.......
λυπαμαι αν μερικους τους τσουζει η σκληρη αληθεια! φυσικο στα γιαννενα θελω και το πιανω χωρις προβλημα πιστευω εχω βγαλει 19+ αλλα και να μην εχω βγαλει τοσο εχω +10% μορια απο τον αθλητισμο αρα....και 18 να εχω βγαλει στην χειροτερη περναω και πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ αν θελω....απλα κοιτα οταν βγουν οι βασεις τους εισακτεους στο φυσικο! καπου στους πρωτους θα ειναι ενας Αλεξανδρος...επισης κοιτα αν θες τα αποτελεσματα του πανελληνιου πρωταθληματος στιβου 2009 στην κατηγορια παιδων στα 4χ400 καπου εκει υπαρχει ο ιδιος Αλεξανδρος ποιο αναλυτικα οι βαθμοι εχουν ως εξης εκθεση:15 μαθηματικα.κατ:19.6 φυσικη.κατ:19.2 μαθηματικα.γεν:20 αοδε:19 ανεφ:19.4
εκτος απο αυτο....εγω δεν μιλησα για ατομα τα οποια προσπαθουν σωστα και δεν τα καταφερνουν γιατι απλα δεν τα παιρνουν η στην τελικη ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να τα διαβασουν! εγω αναφερομαι σε ανθρωπους που πραγματικα εχουν στοχους και που πραγματικα διαβασαν αλλα τα σκατωσαν λογο ψυχολογιας, εξαλου πιστευω οτι ημουν ξεκαθαρος οτι η αφορμη που εγραψα ηταν αναφορες σε "γ@μημενες ψυχολογιες" κλπ. δεν απευθυνομαι σε ατομα που δεν τα καταφεραν για αλλους διαφορους λογους (ειτε δεν διαβασαν αρκετα....οπως αρκετοι φιλοι μου, ειτε δεν μπορουσαν να τα κατανοησουν...οπως επισης αρκετοι φιλοι μου) σε αυτους δεν εχω να πω κατι μονο και μονο γιατι αυτοι ξερουν και απο μονοι τους τι εφταιξε, δεν χρειαζονται καποιον "εξυπνο" να εκφραζει την "συμπονια" του. αν ανηκετε σε αυτη την κατηγορια απλα αγνοιστε οτιδηποτε εχω γραψει. αν ομως ολη τη χρονια διαβαζατε και λυνατε θεματα παρωμια με αυτα που επεσαν....κιομως για καποιον παραξενο λογο δεν σας "βγηκε" στις πανελληνιες, τοτε ειναι που απευθυνομαι σε εσας!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 19:10, 04-06-11:

λυπαμαι αν μερικους τους τσουζει η σκληρη αληθεια! φυσικο στα γιαννενα θελω και το πιανω χωρις προβλημα πιστευω εχω βγαλει 19+ αλλα και να μην εχω βγαλει τοσο εχω +10% μορια απο τον αθλητισμο αρα....και 18 να εχω βγαλει στην χειροτερη περναω και πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ αν θελω....απλα κοιτα οταν βγουν οι βασεις τους εισακτεους στο φυσικο! καπου στους πρωτους θα ειναι ενας Αλεξανδρος...επισης κοιτα αν θες τα αποτελεσματα του πανελληνιου πρωταθληματος στιβου 2009 στην κατηγορια παιδων στα 4χ400 καπου εκει υπαρχει ο ιδιος Αλεξανδρος πιο αναλυτικα οι βαθμοι εχουν ως εξης εκθεση:15 μαθηματικα.κατ:19.6 φυσικη.κατ:19.2 μαθηματικα.γεν:20 αοδε:19 ανεφ:19.4
εκτος απο αυτο....εγω δεν μιλησα για ατομα τα οποια προσπαθουν σωστα και δεν τα καταφερνουν γιατι απλα δεν τα παιρνουν η στην τελικη ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να τα διαβασουν! εγω αναφερομαι σε ανθρωπους που πραγματικα εχουν στοχους και που πραγματικα διαβασαν αλλα τα σκατωσαν λογω ψυχολογιας, εξαλλου πιστευω οτι ημουν ξεκαθαρος οτι η αφορμη που εγραψα ηταν αναφορες σε "γ@μημενες ψυχολογιες" κλπ. δεν απευθυνομαι σε ατομα που δεν τα καταφεραν για αλλους διαφορους λογους (ειτε δεν διαβασαν αρκετα....οπως αρκετοι φιλοι μου, ειτε δεν μπορουσαν να τα κατανοησουν...οπως επισης αρκετοι φιλοι μου) σε αυτους δεν εχω να πω κατι μονο και μονο γιατι αυτοι ξερουν και απο μονοι τους τι εφταιξε, δεν χρειαζονται καποιον "εξυπνο" να εκφραζει την "συμπονια" του. αν ανηκετε σε αυτη την κατηγορια απλα αγνοηστε οτιδηποτε εχω γραψει. αν ομως ολη τη χρονια διαβαζατε και λυνατε θεματα παρομοια με αυτα που επεσαν....κιομως για καποιον παραξενο λογο δεν σας "βγηκε" στις πανελληνιες, τοτε ειναι που απευθυνομαι σε εσας!
Μπράβο σου Αλέξανδρε.Πραγματικά σου εύχομαι να πετύχεις.Εγώ φυσικό Ιωαννίνων θα έχω 2η επιλογή.

Btw. Μου κάνει εντύπωση πως μπορείς και προσδιορίζεις με τόόόόση ακρίβεια τους βαθμούς σου.Και ειδικά το 15 στην έκθεση μου φάνηκε κάπως. Τεςπα καλά αποτελέσματα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:23, 04-06-11:

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ (27/06/2010)

Έκανα μια έρευνα με τον φίλο μου τον Γκούγκλη και βρήκα τι είπαν παιδιά που τα περασμένα χρόνια πέρασαν πρώτοι (19000+) σε σχολές υψηλής ζήτησης. Να μερικά αποτελέσματα:

«η χρονιά που πέρασε δεν είχε μεγάλες διαφορές από τις προηγούμενες. Δεν στερήθηκα σχεδόν τίποτα και δεν άλλαξα το πρόγραμμά μου. Και φυσικά έβγαινα σχεδόν κάθε μέρα.».
«δεν πιέστηκα καθόλου, αντιθέτως έβγαινα, πήγαινα κολυμβητήριο και χορό. Όλα γίνονται με σύστημα και σωστή μεθόδευση. Για παράδειγμα δεν ξενύχτησα ποτέ για να διαβάσω, απλά είχα πλάνο»
«προσαρμόστηκα, έβαλα πρόγραμμα και έκανα ποιοτικό και συγκροτημένο διάβασμα, δεν σταμάτησα να παίζω μπάσκετ και βγαίνω τα Σάββατα και τώρα δικαιώθηκα»,
«Η επιτυχία δεν θέλει υπερβολές, αλλά μέτρο και πιστό πρόγραμμα. Πάντως το χόμπι μου, τα ντραμς και το πιάνο, δεν το θυσίασα και συνέχισα να παρακολουθώ μαθήματα στο ωδείο σε όλη την Γ΄ Λυκείου».
«Σπάνια διάβασα περισσότερο από μία ή δύο ώρες την ημέρα. Το θέμα δεν είναι η ποσότητα της μελέτης αλλά η ποιότητα».

Συγνώμη παιδιά, αλλά όλα αυτά τα θεωρώ παραμύθια. Πιστεύω ότι: ναι, χρειάζεται το σύστημα, το πρόγραμμα και το ποιοτικό διάβασμα, όμως για να πετύχει κάποιος υψηλή βαθμολογία δεν αρκούν. Χρειάζεται και αρκετή μελέτη και κάποιες θυσίες. Αυτή η εκ των υστέρων μαγκιά του στυλ «εγώ είμαι πάρα πολύ έξυπνος και έπιασα 19999 μόρια με ελάχιστο διάβασμα αλλά είχα σύστημα και έβγαινα κάθε μέρα και δεν άφησα μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, μπαλέτο, πιάνο, κολυμβητήριο» εμένα προσωπικά με κάνει να χαμογελάω. Έχω ξάδερφο που πριν λίγα χρόνια μπήκε πρώτος σε σχολή πολλών-πολλών μορίων. Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου. Και όμως, όταν τον βρήκαν τα κανάλια είπε και αυτός τις πιπεριές σαν τις παραπάνω. Γενικά, βλέπω ότι φοριέται πολύ η φιγούρα τέτοιου είδους. Εδώ στο φόρουμ, παιδιά του γυμνασίου κοκορεύονται ότι έβγαλαν 19 και 12/13 διαβάζοντας το πολύ 10 λεπτά την ημέρα!!!

Παιδιά, ας είμαστε ειλικρινείς και ας μην το παίζουμε τσάμπα μάγκες. Όλοι το ξέρουμε ότι πίσω από κάθε επιτυχία κρύβεται σκληρή δουλειά.

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ourania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ourania
H ourania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H ourania έγραψε στις 19:35, 04-06-11:

+++

@alex zwsa

εγώ πέρασα κουτσά στραβά εκεί που ήθελα αλλά αυτά με είχαν επηρεάσει στην τρίτη λυκείου
και έχεις δίκιο σε όσα λες

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 19:46, 04-06-11:

Παιδιά, καλό θα ήταν να μην το γυρνάμε σε προσωπικές επιθέσεις

Κι εσύ Αλέξανδρε, χαίρομαι για σένα πραγματικά αφού λες ότι τα πήγες καλά... μην έχεις όμως τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου...όλοι μας βρισκόμαστε σε αγωνία για τα αποτελέσματα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex zwsa (Αλεξανδρος)

Μαθητής Β' λυκείου

O Alex zwsa έγραψε στις 19:47, 04-06-11:

ευχαριστω πολυ Θαλεια, ευχομαι και εσυ να πετυχεις οτι ποθεις!
η ακριβεια προκυπτει απο το γεγονος οτι εχω μιλησει με τους καθηγητες μου στο σχολειο( που τυχαινει να ειναι διορθωτες) και αφου τουσ εξηγησα ακριβως τι λαθη εκανα μου προσδιορισαν το βαθμο που θα επαιρνα. στην εκθεση ειναι καθαρα τυχαιος ο αριθμος, δεν ηταν ποτε το δυνατο μου σημειο και το 15 ειναι ο βαθμος στον οποιο ελπιζω (και δεν το θεωρω υπερβολικο βαθμο). συμφωνω απολυτα Dias και εμενα καθε φορα που ακουω τετοια πραγματα του στυλ "εβγαλα 19.900 και εβγαινα ολη τη χρονια" μου ερχεται να απαντησω: ".....ναι εβγαινες απο το δωματιο σου να δωσεις στη μανα σου τον κουβα με τα σκατα να στον αδειασει" (κλεμμενο απο τον mikeus ) Δεν ειχα κανενα σκοπο να το παιξω τσαμπα μαγκας ουτε θεωρω πως ανηκω στην παραπανω κατηγορια μιας και εμενα ο στοχος μου απο 1η δημοτικου ηταν το φυσικο και δεν με ενδιεφεραν καθολου οι υψηλοβαθμες σχολες. το νοημα που ηθελα να περασω δεν ηταν οτι με το να τα φορτωσεις στον κοκορα θα πετυχεις και εννοειτε πως απαιτειτε σκληρη προσπαθεια ! απλα η προσπαθεια δεν πρεπει να λειτουργει εις βαρος αλλων πραγματων! (υγεια,διασκεδαση κλπ) αν εδωσα την εντυπωση οτι το "παιζω" "καποιος" λυπαμαι

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 19:52, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dias

Συγνώμη παιδιά, αλλά όλα αυτά τα θεωρώ παραμύθια. Πιστεύω ότι: ναι, χρειάζεται το σύστημα, το πρόγραμμα και το ποιοτικό διάβασμα, όμως για να πετύχει κάποιος υψηλή βαθμολογία δεν αρκούν. Χρειάζεται και αρκετή μελέτη και κάποιες θυσίες. Αυτή η εκ των υστέρων μαγκιά του στυλ «εγώ είμαι πάρα πολύ έξυπνος και έπιασα 19999 μόρια με ελάχιστο διάβασμα αλλά είχα σύστημα και έβγαινα κάθε μέρα και δεν άφησα μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, μπαλέτο, πιάνο, κολυμβητήριο» εμένα προσωπικά με κάνει να χαμογελάω. Έχω ξάδερφο που πριν λίγα χρόνια μπήκε πρώτος σε σχολή πολλών-πολλών μορίων. Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου. Και όμως, όταν τον βρήκαν τα κανάλια είπε και αυτός τις πιπεριές σαν τις παραπάνω. Γενικά, βλέπω ότι φοριέται πολύ η φιγούρα τέτοιου είδους. Εδώ στο φόρουμ, παιδιά του γυμνασίου κοκορεύονται ότι έβγαλαν 19 και 12/13 διαβάζοντας το πολύ 10 λεπτά την ημέρα!!!

Παιδιά, ας είμαστε ειλικρινείς και ας μην το παίζουμε τσάμπα μάγκες. Όλοι το ξέρουμε ότι πίσω από κάθε επιτυχία κρύβεται σκληρή δουλειά.

Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, ξέρω κάποιες, αλλά είναι απειροελάχιστες. Δε γίνεται με μισή ώρα την ημέρα διάβασμα και ξενύχτι κάθε Σάββατο βράδυ να γράψεις τέτοιους βαθμούς, δε μπορείς να έχεις και επιτυχία και καλοπέραση, κάτι πρέπει να επιλέξεις.
Πάντως και εγώ με έβισκαν τα κανάλια αυτά θα έλεγα. Πάει να πεις τώρα ότι διάβαζες συνεχώς και δεν έβγαινες έξω?
Ποιός θα σε δει?

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:03, 04-06-11:

Γι' αυτό γεμίσαμε και σαβούρα στα Πανεπιστήμια. Ανθρώπους με διάβασμα στο πόδι και του πασαλείματος, έχουν αξιώσεις να περνάνε μαθήματα...εφόσον στο λύκειο διάβαζαν μια ώρα την μέρα. Αλλά ευτυχώς τρώνε το μπινελίκing και το βαθμολίκing <3 από τους καθηγητές (οι οποίοι δεν μιλούν πάντα με καθωσπρεπισμό) και ηρεμούν. Βέβαια αυτήν την νοοτροπία με το διάβασμα σε λίγο χρόνο, την συνεχίζουν στο Πανεπιστήμιο και επηρεάζουν κόσμο. Γι' αυτό ο σώζων εαυτό σωθείτο και μην ακούτε λαοπλάνους. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό χρόνο, τρόπο και μέθοδο διαβάσματος. Κρατήστε την "επιδειξιομανική" διάνοιά σας για την πάρτη σας. Δεν σας ρωτήσαμε...

Με πορδές βαθμούς οπουδήποτε και πτυχία (Πανεπιστημίων,..κτλ) δεν έχει! Ειδικά στο Φυσικό Αλέξανδρε, να είσαι προετοιμασμένος για μεγάλες θυσίες σε διάβασμα και γενικότερη ανώμαλη προσγείωση διότι πολλοί εμπήκαν στο Φυσικό αλλά μόνο το 20% παίρνει πτυχίο! Ξέρω παιδιά από διαγωνισμούς κτλ που ήθελαν δαγκωτό Φυσικό, αλλά την Κβαντομηχανική ΙΙ την δίνουν 8 φορές...για να την περάσουν με ένα 5 και αν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex zwsa (Αλεξανδρος)

Μαθητής Β' λυκείου

O Alex zwsa έγραψε στις 01:57, 05-06-11:

Γι' αυτό γεμίσαμε και σαβούρα στα Πανεπιστήμια. Ανθρώπους με διάβασμα στο πόδι και του πασαλείματος, έχουν αξιώσεις να περνάνε μαθήματα...εφόσον στο λύκειο διάβαζαν μια ώρα την μέρα. Αλλά ευτυχώς τρώνε το μπινελίκing και το βαθμολίκing <3 από τους καθηγητές (οι οποίοι δεν μιλούν πάντα με καθωσπρεπισμό) και ηρεμούν. Βέβαια αυτήν την νοοτροπία με το διάβασμα σε λίγο χρόνο, την συνεχίζουν στο Πανεπιστήμιο και επηρεάζουν κόσμο. Γι' αυτό ο σώζων εαυτό σωθείτο και μην ακούτε λαοπλάνους. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό χρόνο, τρόπο και μέθοδο διαβάσματος. Κρατήστε την "επιδειξιομανική" διάνοιά σας για την πάρτη σας. Δεν σας ρωτήσαμε...

Με πορδές βαθμούς οπουδήποτε και πτυχία (Πανεπιστημίων,..κτλ) δεν έχει! Ειδικά στο Φυσικό Αλέξανδρε, να είσαι προετοιμασμένος για μεγάλες θυσίες σε διάβασμα και γενικότερη ανώμαλη προσγείωση διότι πολλοί εμπήκαν στο Φυσικό αλλά μόνο το 20% παίρνει πτυχίο! Ξέρω παιδιά από διαγωνισμούς κτλ που ήθελαν δαγκωτό Φυσικό, αλλά την Κβαντομηχανική ΙΙ την δίνουν 8 φορές...για να την περάσουν με ένα 5 και αν.
αν αυτο που καταλαβες εσυ ειναι οτι ηρθα για να κανω επιδειξη τοτε μαλλον τα καταλαβες λαθος. πιστευω πως εξηγησα πολυ καλα με ποιο σκοπο εγραψα οτι εγραψα αν εισαι ανικανος να το συλλαβεις τοτε λυπαμαι. απο εκει και περα ποτε δεν μιλησα για το τι θα κανω σαν μπω στο φυσικο μπορει να γινει και αυτο που λες και να παλεβω για χρονια να περασω την κβαντομηχανικη 2. και στην τελικη ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στην παρουσα φαση. δηλαδη κατα τη γνωμη σου εμεις που ειμαστε αριστοι μαθητες και βγαζουμε 18.500 + δεν αξιζουμε φυσικο? αν δεν αξιζουμε εμεις τοτε ποιος αξιζει? με αυτη τη λογικη να αγνοησω τα 19.000 μορια που εβγαλα και να περασω σε κανενα τει μπας και το βγαλω ποτε. οχι ρε φιλε δεν παει ετσι ξερω ακριβως τι θα αντιμετωπισω στο φυσικο και ξερω τον βαθμο δυσκολιας! δεν ειπα ποτε οτι ειναι ευκολο και αυτο περι διαγωνισμων ειναι εντελως ασχετο! ποτε δεν εχω λαβει μερος σε διαγωνισμο και για εμενα η επιτυχια σε τετοιου ειδους διαγωνισμους (φυσικης,μαθηματικων) δεν σου εξασφαλιζει την επιτυχια στο πανεπηστημιο! αν λοιπον η "επιδειξιομανια" μου ειναι μια φορα μαλακια αυτο που λες εσυ ειναι 10! στην καλυτερη ειναι χυδαιο! γιατι δεν μπορεις να "φοβιζεις" ετσι ατομα που μολις εδωσαν πανελληνιες λεγοντας οτι μονο το 20% παιρνουνε πτυχιο και ξερεις ατομα που δινουν 8 φορες μαθηματα για να τα περασουν. δεν ξερω τι ατομα ξερεις εσυ παντως και εγω ξερω καμμια 10αρια ατομα που ειναι στο φυσικο και μια χαρα τα παιρνανε τα μαθηματα! και στην τελικη αυτο που θελω ειναι να προσπαθησω! αν πετυχω καλως, αν αποτυχω τουλαχιστον προσπαθησα. αυτο που λες ο χρονος θα το δειξει και πραγματικα ποτε δεν μιλησα για το πανεπηστημιο! αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 08:52, 05-06-11:

Ο Νίκος δεν φοβίζει, λέει μια πραγματικότητα που ζούμε στα πανεπιστήμια. Απλά την λέει λίγο απότομα.

Αυτό που αντιμετωπίζουμε καθημερινά είναι παιδιά με 18000 μόρια και παραπάνω, να μην μπορούν περιέργως να ανταπεξέλθουν στο πανεπιστήμιο κάτι το οποίο δεν είναι λογικό. Μπορεί αυτά τα παιδιά να είναι πανέξυπνα, και στο σχολείο να μπορούσαν εύκολα να πιάσουν το βαθμό (μπορεί να είχαν και λίγο τύχη, δεν είναι κακό, ίσα ίσα) αλλά στο πανεπιστήμιο δυστυχώς αυτό δεν ισχύει. Εκεί θέλει πραγματική προσπάθεια σε συνδυασμό με την τύχη, και ας τα παίρνει κάποιος εύκολα.

Γι'αυτό κρατήστε μικρό καλάθι γενικά.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 09:21, 05-06-11:

αν αυτο που καταλαβες εσυ ειναι οτι ηρθα για να κανω επιδειξη τοτε μαλλον τα καταλαβες λαθος. πιστευω πως εξηγησα πολυ καλα με ποιο σκοπο εγραψα οτι εγραψα αν εισαι ανικανος να το συλλαβεις τοτε λυπαμαι. απο εκει και περα ποτε δεν μιλησα για το τι θα κανω σαν μπω στο φυσικο μπορει να γινει και αυτο που λες και να παλεβω για χρονια να περασω την κβαντομηχανικη 2. και στην τελικη ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στην παρουσα φαση. δηλαδη κατα τη γνωμη σου εμεις που ειμαστε αριστοι μαθητες και βγαζουμε 18.500 + δεν αξιζουμε φυσικο? αν δεν αξιζουμε εμεις τοτε ποιος αξιζει? με αυτη τη λογικη να αγνοησω τα 19.000 μορια που εβγαλα και να περασω σε κανενα τει μπας και το βγαλω ποτε.
Όλοι γνωρίζουμε πάνω σε ποιες βάσεις είναι χτισμένη η Ελληνική μέση εκπαίδευση και πως μπαίνουν οι βαθμοί. Μην αγνοούμε πράγματα όταν δεν μας συμφέρει. Τα 19.999 μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα γιατί ως γνωστόν η γνώση του λυκείου είναι αναμασημένη τροφή. Μην το ξεχνάμε αυτό. Γνωρίζω πολλά παιδιά που έβγαλαν 18.500-19.999 μόρια και έκαναν 2 φροντιστήρια στο κάθε μάθημα: ιδιαίτερο του φροντιστηρίου (στο λύκειο). Στο Πανεπιστήμιο δεν υπάρχει αναμασημένη τροφή και το "κοντέρ" μηδενίζεται στο 1ο εξάμηνο. Κανέναν από εκεί και πέρα δεν ενδιαφέρουν τα 19.999 μόρια γιατί πολύ απλά, το Πανεπιστήμιο προσφέρει μια γνώση σε ένα επίπεδο x και απαιτεί από έναν φοιτητή με κακό υπόβαθρο να ανταπεξέλθει σε αυτό το επίπεδο. Όταν λέω κακό υπόβαθρο εννοώ τα κενά ύλης, τον λάθος τρόπο διαβάσματος, την ασθενική μνήμη, την απουσία συνδυαστικής σκέψης. Δυστυχώς και παιδιά που μπορεί να έγραψαν 20 στα Μαθηματικά κατεύθυνσης, δεν ανταποκρίνονται σε μαθήματα Πανεπιστημιακών μαθηματικών...γιατί περιέργως μετά από 2,50-3 μήνες, έχουν ξεχάσει κάποια σημεία-κλειδιά των τυπικών "προαπαιτούμενων" γνώσεων στα μαθηματικά. Σε διάφορα γραπτά εξεταστικής...γίνεται το πάρτυ της βλακείας με άγνοια τριγωνομετρίας, βασικής ανάλυσης κτλ. Επομένως όλα είναι τόσο σχετικά και κρέμονται σε μια κλωστή.

Δεν ήξερα ότι το Πανεπιστήμιο προορίζεται για όσους βγάζουν 18.500+ μόρια. Ήξερα και ξέρω ότι το Πανεπιστήμιο προορίζεται για ανθρώπους που έχουν όρεξη για δουλειά και δεν λένε...«έβγαλα τόσα μόρια». Ο φοιτητής με 18.500+ μόρια μπορεί πάρα πολύ εύκολα να γίνει ένας αιώνιος φοιτητής. Μην αγνοούμε την ωμή πραγματικότητα. Το Πανεπιστήμιο απαιτεί ξανά διάβασμα από το σημείο μηδέν. Οπότε τα αριστεία του λυκείου δεν έχουν καμία βάση, γιατί μιλάμε για άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης η οποία απαιτεί έναν πολύ συγκεκριμένο και διαφορετικό τρόπο σκέψης και αντίληψης κάποιων πραγμάτων.

οχι ρε φιλε δεν παει ετσι ξερω ακριβως τι θα αντιμετωπισω στο φυσικο και ξερω τον βαθμο δυσκολιας! δεν ειπα ποτε οτι ειναι ευκολο και αυτο περι διαγωνισμων ειναι εντελως ασχετο! ποτε δεν εχω λαβει μερος σε διαγωνισμο και για εμενα η επιτυχια σε τετοιου ειδους διαγωνισμους (φυσικης,μαθηματικων) δεν σου εξασφαλιζει την επιτυχια στο πανεπηστημιο! αν λοιπον η "επιδειξιομανια" μου ειναι μια φορα μαλακια αυτο που λες εσυ ειναι 10! στην καλυτερη ειναι χυδαιο! γιατι δεν μπορεις να "φοβιζεις" ετσι ατομα που μολις εδωσαν πανελληνιες λεγοντας οτι μονο το 20% παιρνουνε πτυχιο και ξερεις ατομα που δινουν 8 φορες μαθηματα για να τα περασουν. δεν ξερω τι ατομα ξερεις εσυ παντως και εγω ξερω καμμια 10αρια ατομα που ειναι στο φυσικο και μια χαρα τα παιρνανε τα μαθηματα! και στην τελικη αυτο που θελω ειναι να προσπαθησω! αν πετυχω καλως, αν αποτυχω τουλαχιστον προσπαθησα. αυτο που λες ο χρονος θα το δειξει και πραγματικα ποτε δεν μιλησα για το πανεπηστημιο! αυτο ειναι αλλη ιστορια.
Μακάρι να φόβιζα εγώ τον κόσμο, αλλά ρίξε μια ματιά στις βαθμολογικές καταστάσεις σε κάθε μάθημα του Τμ.Φυσικής και θα προσγειωθείς ανώμαλα. Θα μεταπέσεις σε μια χαμηλότερη ενεργειακή στάθμη. Ξέρω και εγώ άτομα που περνάνε μαθήματα και με βαθμό αλλά τα αθέμιτα μέσα πάνε σύννεφο (σκονάκια..κτλ). Φυσικά μίλησα για την άλλη κατηγορία ατόμων που προσπαθούν και έχουν μια συνέπεια. Αυτά τα άτομα τραβάνε πραγματικό ζόρι και μπορεί να έχουν ή και όχι 18.500+ μόρια. Σημασία έχει ότι ανήκουν σε εκείνους που στην ζωή τους μέσω της δουλειάς τους βελτιώνονται συνεχώς και δεν στέκονται σε αμφιλεγόμενες και εφήμερες επιτυχίες. Οι πανελλήνιες είναι μια εφήμερη φωτοβολίδα. Άλλους τους τραυματίζει και σε άλλους τους προσφέρει μια προσωρινή χαρά. Η μάθηση και ιδίως η φυσική απαιτεί θυσίες και κυριολεκτική αφοσίωση μέχρι τελικής πτώσης που λέει ο λόγος. Οι 8 φορές προσπάθεια σε κάποια μαθήματα δυστυχώς δεν είναι μύθος και ούτε τα λέω από το μυαλό μου. Απόδειξη αυτών είναι όταν η επιτυχία σε πολλά μαθήματα του Πανεπιστημίου αγγίζει το 0-5% των εξεταζομένων. Μακάρι να έλεγα ψέματα για να χαϊδέψω αυτιά ορισμένων...

Ας αλλάξει το λύκειο και ας γίνει πιο αντικειμενικό το απολυτήριο για τον κάθε μαθητή (χωρίς το ντόπινγκ του φροντιστηρίου). Εκεί θα δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος.

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 09:35, 05-06-11:

Παιδια plz ας μην μιλησουμε ΚΑΙ σε αυτο το θεμα για το αχρηστο εκπαιδευτικο συστημα,τα πνευματικα ετοιμοροπα πανεπιστημια κλπ..
To MONO που εχω να πω στα παιδια αυτα ειναι just:
patience.jpg

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  patience.jpg
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  44,0 KB  
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 09:37, 05-06-11:

Αυτό που αναφέρει ο Νίκος, είναι πολύ σχετικό με το συγκεκριμένο θέμα πάντως.

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 09:43, 05-06-11:

Iσως ....αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως θα ξεφυγουμε (και παλι)......

Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 985 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 09:59, 05-06-11:

Αν καποιος εχει επιμονη και παθος για τα ονειρα του, τοτε μια πιθανη αποτυχια στις Πανελληνιες βραχυπροθεσμα απλως θα τον στεναχωρησει και θα τον κανει να νιωσει πως ολα αυτα που εκανε μια ολοκληρη χρονια ηταν ματαια. Επειδη, ομως, τιποτα δεν ειναι ματαιο σε αυτη τη ζωη, αυτο το ατομο θα πρεπει να δει πιο αισιοδοξα τη ζωη και να αντιληφθει πως οι επιτυχιες και οι αποτυχιες ειναι παιχνιδι της ζωης, δικαιες ή αδικες. Το μονο που εχει να κανει ειναι να συνεχισει να παλευει για το ονειρο του, καθως ειναι σιγουρο πως θα βρει το δρομο του (Οταν θες κατι, ολο το συμπαν συνωμοτει για να το πετυχεις). Και μη νομιζετε οτι οι πανελληνιες για δευτερη φορα ειναι η λυση. Κανοντας κατι παραπλησιο, κατι που ισως δεν το ειχες ποτε σκεφτει, μπορει να ανακαλυψεις νεα ενδιαφεροντα ή να ασχοληθεις με αυτο που θες μεσω ενος καλου μεταπτυχιακου. Το σημαντικοτερο, ποτε μην χανετε την ελπιδα σας! Αυτη θα μας κανει να αλλαξουμε τον κοσμο, οχι η γραμματικη των αρχαιων ή τα ολοκληρωματα των μαθηματικων.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 10:00, 05-06-11:

Καλό είναι να μαθαίνουμε να αντλούμε θετικά μηνύματα από τις αποτυχίες μας.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,619 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:51, 05-06-11:

Όσοι απέτυχαν στις εξετάσεις και στρέφονται εναλλακτική προς Αγγλία να πάνε φέτος που τα δίδακτρα είναι μικρά γιατί από του χρόνου τα δίδακτρα θα τριπλασιαστούν λίγο πολύ θα πληρώνεται 10000 το χρόνο δίδακτρα από του χρόνου ενώ φέτος είναι λίγο παραπάνω από 3000 το χρόνο

Παράθεση

despoina05

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη despoina05
H despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H despoina05 έγραψε στις 16:59, 05-06-11:

που γραψατε χειροτερα εσεις?εγω νομιζω φυσικη

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 17:01, 05-06-11:

Φυσική -> 13
Πάτωσα θριαμβικά!

Παράθεση

despoina05

Φοιτητής

H despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H despoina05 έγραψε στις 17:04, 05-06-11:

κι εγω αυτο τ τεταρτο το σκοτωσα.ξαναδινεις εσυ?

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 17:05, 05-06-11:

Όχι,πρώτη φορά δίνω....απλά έχω βάλει το τμήμα που θέλω να περάσω (και μάλλον θα περάσω)!

Καλά εγώ τα σκότωσα όλα!

Α ΘΕΜΑ 19/25
Β ΘΕΜΑ 19/25
Γ ΘΕΜΑ 15-16/25
Δ ΘΕΜΑ 12-13/25

χαχα

Παράθεση

MurdereSs (Martha)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη MurdereSs
H Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας (Αίγιο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H MurdereSs Life is wonderful! έγραψε στις 17:06, 05-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από despoina05
που γραψατε χειροτερα εσεις?εγω νομιζω φυσικη
Μαθηματικά..

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 17:08, 05-06-11:

Πόσο έγραψες;

Παράθεση

despoina05

Φοιτητής

H despoina05 έγραψε στις 17:08, 05-06-11:

στη φυσικη τα πρωτα 3 θεματα τα εκανα σωστα.στ τεταρτο τ χασα..κ επισης εκθεση λιγο χαλια

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,535 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:09, 05-06-11:

φυσική τον ήπια κι εγώ. και με ένα 13 ευχαριστημένος θα μαι :/

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,852 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 17:09, 05-06-11:

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 17:10, 05-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis497
φυσική τον ήπια κι εγώ. και με ένα 13 ευχαριστημένος θα μαι :/
Συμπάσχουμε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους