Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,784 εγγεγραμμένα μέλη και 3,053,863 μηνύματα σε 93,196 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 879 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες ξανά

serte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη serte
Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O serte έγραψε στις 10:05, 15-09-16:

Γειά σας και καλώς σας βρήκα.

Ανήκω και εγω στους λεγομενους "παλιούς" υποψήφιους και εχω κάποιες απορίες σχετικά με τα εξεταζομενα μαθήματα.

Θα εξεταστω στα μαθήματα της Θεωρητικής κατευθυνσης + βιολογία για το 3ο πεδίο.

Βιολογία : μου φαίνεται σχετικά μικρή και εύκολη η υλη οπότε εδω περιμένω μεγάλο βαθμό.

Ιστορία :μια απο τα ίδια με την Βιολογία, αλλά σαφώς πιο δύσκολη - για αποστηθιση- η υλη.

Αρχαία : εδω έχουμε πρόβλημα καθώς δεν πολύσκαμπαζω απο Αρχαία. Ο κύριος στόχος μου εδώ θα είναι το "γνωστό" για το οποίο εχω τηντην εξής απορία.

Καταλαβαίνω πως πρέπει η μετάφραση να είναι ακριβής αλλά επειδή το θεωρώ πιθανό να ξεχάσω κάποιο "και" η μπορεί να προσθέσω μια λέξη εκεί που δεν υπάρχει.
Πόσο θα χάσω αν για παράδειγμα μετάφρασω..."Ήταν κάποτε μια εποχή κατά την οποία υπήρχαν θεοί, δεν υπήρχαν όμως θνητα όντα. Και όταν ήρθε και γι αυτά η ωρα που καθορίζεται απο την μοίρα να γεννηθουν"...

Αντί για την επίσημη μετάφραση η οποία είναι "Ήταν κάποτε μια εποχή κατά την οποία υπήρχαν θεοί, όμως δεν υπήρχαν θνητα όντα. Και όταν και γι αυτά ήρθε ο καθορισμενος απο την μοίρα χρόνος για την γέννηση τους..."

Θα χάσω μονάδες έτσι και αν ναι πόσες;

Νεοελληνικη Γλωσσα :μου φαίνεται τεράστιο το βιβλίο και πολλά τα θέματα που πραγματευεται. Ποιος είναι ο σωστός τρόπος προετοιμασιας;

Κάθε γνώμη δεκτή...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 10:37, 15-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από serte

Ανήκω και εγω στους λεγομενους "παλιούς" υποψήφιους και εχω κάποιες απορίες σχετικά με τα εξεταζομενα μαθήματα.

Βιολογία : μου φαίνεται σχετικά μικρή και εύκολη η υλη οπότε εδω περιμένω μεγάλο βαθμό.

Ιστορία :μια απο τα ίδια με την Βιολογία, αλλά σαφώς πιο δύσκολη - για αποστηθιση- η υλη.

Αρχαία : εδω έχουμε πρόβλημα καθώς δεν πολύσκαμπαζω απο Αρχαία. Ο κύριος στόχος μου εδώ θα είναι το "γνωστό" για το οποίο εχω τηντην εξής απορία.

Καταλαβαίνω πως πρέπει η μετάφραση να είναι ακριβής αλλά επειδή το θεωρώ πιθανό να ξεχάσω κάποιο "και" η μπορεί να προσθέσω μια λέξη εκεί που δεν υπάρχει.
Πόσο θα χάσω αν για παράδειγμα μετάφρασω..."Ήταν κάποτε μια εποχή κατά την οποία υπήρχαν θεοί, δεν υπήρχαν όμως θνητα όντα. Και όταν ήρθε και γι αυτά η ωρα που καθορίζεται απο την μοίρα να γεννηθουν"...

Αντί για την επίσημη μετάφραση η οποία είναι "Ήταν κάποτε μια εποχή κατά την οποία υπήρχαν θεοί, όμως δεν υπήρχαν θνητα όντα. Και όταν και γι αυτά ήρθε ο καθορισμενος απο την μοίρα χρόνος για την γέννηση τους..."

Νεοελληνικη Γλωσσα :μου φαίνεται τεράστιο το βιβλίο και πολλά τα θέματα που πραγματευεται. Ποιος είναι ο σωστός τρόπος προετοιμασιας;

Κάθε γνώμη δεκτή...
Ως προς τα αρχαια, καμια μοναδα δε θα χασεις. Το υπουργειο ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ μια μεταφραση, δεν ειναι απαραιτητα αυτη που πρεπει να γραψεις. Αν δεις σημειωσεις-μεταφρασεις απο διαφορα φροντιστηρια, ολες εχουν αλλαγες μεταξυ τους. Ως προς την εκθεση, απλα το βιβλιο του σχολειου ειναι αχρηστο Παρε ενα βοηθημα καλυτερα, να παρεις ιδεες για τις θεματικες ενοτητες και για την θεωρια (τροποι αναπτυξης παραγραφου κλπ). Η θεωρια σε 1 εβδομαδα αν την κατανοησεις, βγαινει τελεια!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 10:45, 15-09-16:

Καλό αυτό γιατί μου φαίνεται εντελώς απίθανο να δώσω την μετάφραση του βιβλίου κατά λέξη.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο βοηθημα για τη Γλώσσα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 10:57, 15-09-16:

Καλό αυτό γιατί μου φαίνεται εντελώς απίθανο να δώσω την μετάφραση του βιβλίου κατά λέξη.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο βοηθημα για τη Γλώσσα;
Για τη θεωρια, μπορεις να τα βρεις στο ιντερνετ, δεν ειναι πολλα εξαλλου. Αναπτυξη παραγραφου, παραθεση-επεξηγηση κλπ
Δες αυτο το αρχειο: http://lyk-peir-anavr.att.sch.gr/Les...kantonatos.pdf

Απο εκει και περα, σχεδιαγραμματα για τις θεματικες ενοτητες μπορεις να βρεις παρα πολλα στο ιντερνετ. Το θεμα ειναι να διαβαζεις δοκιμια για να αναπτυξεις τον λογο σου και το λεξιλογιο σου. Ειχα παρει τα βιβλια "Εκ-θεσεις ιδεων" του Καργακου (2 βιβλια ειναι) και εγραψα 17.2 χωρις πολυ διαβασμα. Με βοηθησαν αρκετα παντως, θα παρεις ωραιες ιδεες
Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimiou13
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 345 μηνύματα.

O dimiou13 Μέμνησο ότι άνθρωπος εί. έγραψε στις 13:26, 15-09-16:

Προτείνω Γιανναρά, που έχει ωραίο λεξιλόγιο. Σίγουρα με λεξικό, αλλιώς δεν βγαίνει. Επίσης η εφημερίδα Καθημερινή έχει καλογραμμένα κείμενα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aprosarmosti

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aprosarmosti
H aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aprosarmosti έγραψε στις 13:59, 15-09-16:

εμεις δουλευαμε το γλωσσικες ασκησεις του υπουργειου για λεξιλογιο, μαστρωμανωλη για θεματα-ασκησεις, κουτρας για brainstorming.
γενικα ολη την χρονια προσπαθησε να τελειοποιησεις οσο γινεται περιληψη, ασκ, προταση παραγραφο και επικοινωνιακο πλαισιο στην εκθεση. ετσι φτανεις κατευθειαν σε ενα καλο βαθμο μετα αναλογα το ποσο καλες ιδεες εχεις, ποσο εχεις διαβασει πανω στα θεματα που εξεταζονται και αμα εχεις και οιστρο την ωρα που γραφεις πιανεις ανετα εναν πολυ καλο βαθμο στην εκθεση.
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 15:14, 15-09-16:

Κάθε γνώμη δεκτή...

Tίποτα δεν θα χάσεις καλε .Σημασια εχει να καταλαβαινεις τι μεταφραζεις απο εκει και περα καθε μεταφραση σωστη βγαινει.
Ασε που θα τα μεταφρασεις τοσες φορες τα κειμενα που δεν υπαρχει περιπτωση εκεινη τη στιγμη να τα μπερδεψεις.
Παντως γενικα μην προκαθοριζεις απο τωρα οτι θα γραψεις μονο στο γνωστο.Να στοχευεις εκει (εννοειται) αλλα δωσε και πολυ βαση στη γραμματικη γιατι ειναι στανταρ μοναδες.Ασε που ας πουμε τη χρονια μου επεσαν πολυ ευκολα στα αρχαια και μπορουσαν να γραψουν ολοι οσοι το προσπαθησαν λιγο
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 17:47, 15-09-16:

Μην αγχώνεσαι για τις μεταφράσεις γιατί από όπου και να διαβάσεις είναι σωστά. Εάν έχεις αμφιβολία βέβαια και θες να είσαι σίγουρος διάβασε από το study4exams (http://www.study4exams.gr/anc_greek/index.php). Για την έκθεση διάβαζε πολλά δοκίμια και άντλησε πολλές ιδέες από εκεί. Γενικά μην περιορίζεσαι στα κλισέ των θεματικών υλικών που δίνουν στα φροντιστήρια και στα σχολεία αλλά διάβασε Παπανούτσο, Παναγιωτόπουλο, Γιανναρά (που τον ανέφερε και o dimiou 13) και γενικά διάφορους δοκιμιογράφους.
Παράθεση

Goji Berry

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Goji Berry
H Goji Berry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Goji Berry έγραψε στις 22:31, 15-09-16:

Στις μεταφράσεις του γνωστού είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις κάθε λέξη που βλέπεις στο πρωτότυπο κείμενο το πως μεταφράζεται στα νεα, έτσι ώστε να μην κολλήσεις την ώρα που θα γραφεις, πράγμα που θα πάθεις αν τις παπαγαλιζεις. Για σιγουριά είναι προτιμότερο να τις μαθαίνεις από το study for exams μιας και είναι του υπουργείου.
Τώρα για την έκθεση είναι καλό να διαβάζεις δοκίμια και από το βιβλίο και από τους θεματικούς κύκλους.Αυτο θα σε βοηθήσει στο λεξιλόγιο, στα επιχειρήματα,στην έκφραση.Για την θεωρία χρειάζεται διάβασμα αλλά και εξάσκηση μέσω ασκήσεων πάνω σε κειμενα.
Ελπίζω να βοηθησα και εγώ!!!
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 10:16, 16-09-16:

Ευχαριστώ όλους όσους έσπευσαν να σχολιάσουν, με βοηθησατε αρκετά.
Οσο αφορά την Γλώσσα κοιτούσα χθες τα θέματα προηγούμενων ετών και διαπίστωσα οτι συχνά ζητείται να αναφέρθου

α.τροποι πειθους
β. τρόποι ανάπτυξης παραγράφου
γ. δομή παραγράφου
δ. είδος σύνταξης κάποιων φρασεων
ε. αιτιολογηση των εισαγωγικων κτλ

Όλα αυτά είναι θεωρία απο το βιβλίο αλλά το βιβλίο περιέχει αρκετή υλη.

Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμενα τα πιο βασικά "κομματια" της γιατί στο σχολικό βιβλίο χανομαι;
Παράθεση

Φανη@@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φανη@@
H Φανη@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Φανη@@ Γειά σας είμαι καινούργια στο site και έγραψε στις 08:44, 23-09-16:

Γειά σας ...είμαι καινούργια στο site και θα ήθελα λίγη βοήθεια στο να πάρω μια απόφαση ...έδωσα φέτος πανελλαδικές εξετάσεις και πέρασα στο τει διατροφης και διαιτολογιας όμως δεν ήταν αυτό η αρχική μου επιθυμία ...εγώ ήθελα να σπουδάσω φαρμακευτικη αλλά όλοι λένε πως δεν έχει μέλλον και πως το επάγγελμα του διαιτολόγου θα αναπτυχθεί. ...το αντικείμενο δεν μου είναι εντελώς αδιάφορο ...μου αρέσει μεν αλλά δεν με ξετρελαίνει κιόλας. ..δεν ξέρω τι να κάνω ...Έχω ξεκινήσει ήδη μαθήματα για να ξανά δώσω πανελληνιες αλλά δεν είμαι σίγουρη εντελώς. ...σας παρακαλώ απαντήστε μου με την γνώμη σας
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,834 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 09:00, 23-09-16:

Τι να σου πούμε. Θα σου έλεγα να πας στην σχολή να δεις αν σου αρέσει. Εγγραφή να κάνεις σίγουρα γιατί μπορεί του χρόνου πάλι να μην περάσεις εκεί που θες και να έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις που θα πας τελικά. Τώρα λες ότι δεν σου είναι τελείως αδιάφορο τι να σου πούμε εμείς, δεν ξέρουμε πόσο σου αρέσει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δήμητρα74

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δήμητρα74
H Δήμητρα74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Δήμητρα74 έγραψε στις 13:54, 07-11-16:

Παιδια εγω εδωσα περσι πανελληνιες θετικη κατευθυνση ειχα παρει βιολογια,χημεια,φυσικη στα οποια εγραψα καταπληκτικα παρολα αυτα εκθεση εγραψα 12 και η βαθμολογια μου επεσε αρκετα αποφασισα να παρακολουθησω την σχολη στην οποια περασα (φυσικοθεραπεια λαμιας) αν και ειναι σε διαφορετικη πολη η σχολη μαρεσει και εχει καποια μαθηματα πολυ ενδιαφεροντα παρολα αυτα θελω πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες εχω αρχισει το διαβασμα και τα θυμαμαι ολα πολυ καλα ομως με την εκθεση δεν ξερω τι να κανω περσι εγραφα 17-18 στο φροντιστηριο και στο σχολειο πως γινεται η βαθμολογια μου να μειωθηκε τοσο πολυ στις πανελληνιες στοχευω χημικο βιολογικο φαρμακευτικη και.....ιατρικη θα προσπαθησω χωρις φροντιστηριο θα κανω μερικα μαθηματα φυσικης και θα βρω καποιον να μου διορθωνει τα κριτηρια αξιολογησης στην εκθεση τι λετε αυτα αρκουν για να φτασω βαθμολογικα μια απο αυτες τις σχολες;;;;
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:59, 07-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Δήμητρα74
Παιδια εγω εδωσα περσι πανελληνιες θετικη κατευθυνση ειχα παρει βιολογια,χημεια,φυσικη στα οποια εγραψα καταπληκτικα παρολα αυτα εκθεση εγραψα 12 και η βαθμολογια μου επεσε αρκετα αποφασισα να παρακολουθησω την σχολη στην οποια περασα (φυσικοθεραπεια λαμιας) αν και ειναι σε διαφορετικη πολη η σχολη μαρεσει και εχει καποια μαθηματα πολυ ενδιαφεροντα παρολα αυτα θελω πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες εχω αρχισει το διαβασμα και τα θυμαμαι ολα πολυ καλα ομως με την εκθεση δεν ξερω τι να κανω περσι εγραφα 17-18 στο φροντιστηριο και στο σχολειο πως γινεται η βαθμολογια μου να μειωθηκε τοσο πολυ στις πανελληνιες στοχευω χημικο βιολογικο φαρμακευτικη και.....ιατρικη θα προσπαθησω χωρις φροντιστηριο θα κανω μερικα μαθηματα φυσικης και θα βρω καποιον να μου διορθωνει τα κριτηρια αξιολογησης στην εκθεση τι λετε αυτα αρκουν για να φτασω βαθμολογικα μια απο αυτες τις σχολες;;;;
Για την εκθεση παρε κανενα βοηθημα ετσι για να παρεις μερικες ιδεες προτεινω τον πειστικο λογο και εγω αυτον διαβαζω ειναι σχετικα καλος θα ελεγα.Διαβασε καλα την θεωρια γιατι απο τις ασκησεις τυπου να βρεθουν οι τροποι αναπτυξης παραγραφου,ποιο προσωπο ρηματος επικρατει κλπ πρεπει να μην κανεις ουτε ενα λαθος αν θες να γραψεις ενα καλο βαθμο στην εκθεση(πανω απο 14 δηλαδη).Τωρα στα συνωνυμα αντωνυμα ειναι φυσιολογικο να κανεις και κανενα λαθος.Προτεινω στον καθηγητη που θα πας,ο οποιος θα σου διορθωνει τις ασκησεις,να του πηγαινεις περισσοτερο περιληψεις και εκθεσεις,γιατι αυτες οι 2 ασκησεις παιζουν μεγαλο ρολο στο αν θες να γραψεις εκθεση.
Την χημεια αν την μπορεις και μονη σου τοτε καλως δεν χρειαζεται να πηγαινεις φροντιστηριο.
Ομοιως για την βιολογια.
Τωρα οσον αφορα την φυσικη εγω θα σου λεγα να κανεις φροντιστηριο,γιατι ειναι ουσιαστικα το πιο δυσκολο μαθημα της θετικης.
Τελος αν βλεπεις οτι τα πηγαινεις καλα τοτε ναι χημικο η βιολογικο μπορεις να χτυπησεις ακομα και φαρμακευτικη.Για την ιατρικη δεν παιρνω και ορκο ειναι πολυ δυσκολο και πιθανοτατα θα πρεπει να διαβασεις πολυ και να εισαι τυχερη,γιατι πιστευω οπως και περυσι παλι απτην εκθεση θα κριθει ποιος θα περασει στην ιατρικη και ξερεις μερικοι διορθωτες ειναι κομπλεξικοι.

Ευχαριστώ όλους όσους έσπευσαν να σχολιάσουν, με βοηθησατε αρκετά.
Οσο αφορά την Γλώσσα κοιτούσα χθες τα θέματα προηγούμενων ετών και διαπίστωσα οτι συχνά ζητείται να αναφέρθου

α.τροποι πειθους
β. τρόποι ανάπτυξης παραγράφου
γ. δομή παραγράφου
δ. είδος σύνταξης κάποιων φρασεων
ε. αιτιολογηση των εισαγωγικων κτλ

Όλα αυτά είναι θεωρία απο το βιβλίο αλλά το βιβλίο περιέχει αρκετή υλη.

Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμενα τα πιο βασικά "κομματια" της γιατί στο σχολικό βιβλίο χανομαι;
Αν και 2 μηνες μετα ειχε στειλει ενα παιδι αυτο το αρχειο http://lyk-peir-anavr.att.sch.gr/Les...kantonatos.pdf .Εγω πιστευω οτι ειναι μια χαρα και σε καλυπτει αρκετα...Απλα δεν αναφερει καποια βασικα 1)χρηση ρηματικων προσωπων 2)σημεια στιξης

Αρχική Δημοσίευση από Φανη@@
Γειά σας ...είμαι καινούργια στο site και θα ήθελα λίγη βοήθεια στο να πάρω μια απόφαση ...έδωσα φέτος πανελλαδικές εξετάσεις και πέρασα στο τει διατροφης και διαιτολογιας όμως δεν ήταν αυτό η αρχική μου επιθυμία ...εγώ ήθελα να σπουδάσω φαρμακευτικη αλλά όλοι λένε πως δεν έχει μέλλον και πως το επάγγελμα του διαιτολόγου θα αναπτυχθεί. ...το αντικείμενο δεν μου είναι εντελώς αδιάφορο ...μου αρέσει μεν αλλά δεν με ξετρελαίνει κιόλας. ..δεν ξέρω τι να κάνω ...Έχω ξεκινήσει ήδη μαθήματα για να ξανά δώσω πανελληνιες αλλά δεν είμαι σίγουρη εντελώς. ...σας παρακαλώ απαντήστε μου με την γνώμη σας
Λογικα θα εχεις παρει μια αποφαση μεχρι τωρα...Παντως η γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις ενα επαγγελμα,το οποιο σου αρεσει και ασε τους αλλους να λενε...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος Κοκ : 07-11-16 στις 22:56. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitrakak
H Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Dimitrakak έγραψε στις 23:36, 11-01-17:

παιδια, θελω να δωσω δευτερη φορα πανελλαδικες εδωσα περσυ και επαθα κριση πανικου που ειχε ως αποτελεσμα να μην αποδωσω τοσο οσο ηθελα φυσικα δεν επιασα την ιατρικη που τοσο επιθυμουσα αλλα περασα φυσικοθεραπεια λαμιας μια σχολη που δεν με αφηνει αδιαφορη θα ελεγα.... αλλα δεν ξερω αν το εχετε νιωσει ποτε ακουω για ανατομιες, φυσικη και χημεια τρελενομαι μου λειπει τοσο πολυ η χημεια! Δεν εχω νιωσει ποτε ξανα ετσι οταν διαβαζω τα συπτωματα για μια ασθενεια φανταζομαι τον ασθενη μπροστα μου... στον οποιο πρεπει να συμπεριφερθω σωστα ωστε να νιωσει οικιοτητα, πρεπει να ειμαι παρατηρητικη και να τον εξετασω ωστε να προβω στην διαγνωση της ασθενειας και μετα στην θεραπεια της. Νιωθω μια σπιθα οποτε το σκεφτομαι ειναι το ονειρο μου, αλλα φοβαμαι τοσο πολυ στο ενδεχομενο μιας επικειμενης αποτυχιας. Το θελω παρα πολυ και για αυτον τον λογο εξαντλω τον εαυτο μου και στο τελος δεν αποδιδω οσο αξιζω. Ειναι σαν καταρα οποτε κατι δεν με πολυ ενδιαφερει το καταφερνω χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια, ενω οταν κατι το θελω πολυ εμφανιζονται συνεχως εμποδια μπροστα του. Τι να κανω;;;;;;;;; εχω τελειωσει ηδη την υλη για τις πανελληνιες και τα παω περιφημα ομως οι αμφιβολιες μου ζαλιζουν το μυαλο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    maria178, Ria...

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους