Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,586 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,569 μηνύματα σε 94,874 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 588 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι επιλογές που έχω από Θεωρητική

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 00:46, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sirenia
το είχα το ψώνιο με την νομική από μικρή μην μου βάζετε λαμπάκια να αναβοσβήνουν πάλι
και η ψυχολογια ωραια ειναι μα ίσως έχουν δίκιο κάποιοι που τους θεωρουν απατεώνες με δίπλωμα...
Η ψυχολογία κακά τα ψέμματα , εδώ δεν έχει μέλλον. Πόσο μάλλον τώρα, ο άλλος δεν έχει να φάει θα πάει σε ψυχολόγο; Και οι εναλλακτικές δεν είναι και πάρα πολλές. Έχω βρεθεί και εγώ στη θέση σου, αλήθεια. Πέρσι, όταν ξαφνικά λέω ωχ είμαι θεωρητική, τι θα κάνω; Και μένα οι γονείς μου με πιλατεύανε (αφού δε θα γινόμουν γιατρός) να πάω νομική. Μέχρι κάποια στιγμή το είχα πιστέψει και είχα πείσει και τον εαυτό μου. Αλλά τώρα άρχισα και συνειδητοποιώ ότι ... το θέλω; ΌΧΙ! Θα το μετανιώσω ; Κατά πάσα πιθανότητα!
Και σιγά σιγά καταστάλαξα και πραγματικά σκέφτηκα τι θέλω. Άσε αναποφάσιστη ήμουν χρόνια. Έκανα και μια συζήτηση με άτομα που μου έδωσαν συμβουλές και πληροφορίες για τη νομική.

Τελικά άλλαξα γνώμη και τώρα πάω προς κάτι που είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα μου αρέσει. Ξέρεις οι γονείς ό,τι και να κάνουν, δεν μπορούν να μιλήσουν αντικειμενικά, αφού πάντα θέλουν το καλό του παιδιού τους. Δεν είναι κακό να "συμβιβαστείς" στα μόρια, για μια σχολή που είναι κάτω από 18800 , αλλά που τη θες.

γαμώτο με τσίμπησε κουνούπι στο δαχτυλάκι το μικρό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:54, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Αρχιτεκτονική νομίζω δεν πιάνεις ή δύσκολα, αφού στο πεδίο της μπορείς να πιάσεις 18500 maximum αν γράψεις σε όλα 20 , ε και μετά βάλε και το σχέδιο έξτρα...
ισχυει και δυσκολο να μπεις και ακομη πιο δυσκολο να την βγαλεις την σχολη...

alehunter γιατί ένας της φιλολογίας/ψυχολογίας να πάει σε τράπεζα ; ή ο απόφοιτος νομικής; χωρίς μάστερ δε γίνονται αυτά
λογω ανεργιας;;;ξερω γω ενα τυχαιο παραδειγμα για να δειξ ω την κατασταση στην κοινωνια μας ηταν περισσοτερο.γενικα παντως πανε και χωρις μαστερ,πχ στο νομικο τμημα αλλα επειδη προφανως δεν εννοουσες αυτο,μπορεις να δηλωσεις και να δουλευεις σε ασχετη ειδικευσηαπο αυτη που τελειωσες

π.χ.σε ενα τμημα στη τραπεζα που δουλευε ο πατερας μου ηταν
ενας αποφοιτος απο ανωτερη(τατη δεν θυμαμαι) βιομηχανικη
1 φιλολογος
1 φυσικος
1 γεωπονος

μιλαμε ο,τι να 'ναι μην το σκεφτεσαι αστο....

το είχα το ψώνιο με την νομική από μικρή μην μου βάζετε λαμπάκια να αναβοσβήνουν πάλι
και η ψυχολογια ωραια ειναι μα ίσως έχουν δίκιο κάποιοι που τους θεωρουν απατεώνες με δίπλωμα...
οι αοριστολογιες και γενικευσεις ειναι ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ...
τεσπα εγω ξερω το ονειρο ολων των θεωρητικών ειναι ΝΟΜΙΚΗ,κατι θα ξερουν(ακολουθα τη μαζα μην το σκεφτεσαι αν εχεις την επιλογη=μορια)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sirenia (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sirenia
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Sirenia έγραψε στις 00:55, 05-08-11:

δεν έχω θέμα "σοβαρότητας' σχολής ίσα ίσα η αρχαιολογία που μου αρέσει έχει 16.000-16.500 ίσως λίγο παραπάνω...
σε ποια σχολή καταστάλαξες τελικά ?

άτιμα κουνούπια

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 01:00, 05-08-11:

δεν έχω θέμα "σοβαρότητας' σχολής ίσα ίσα η αρχαιολογία που μου αρέσει έχει 16.000-16.500 ίσως λίγο παραπάνω...

άτιμα κουνούπια
μαλλον στη tsoufou αναφερεσαι εγω ειμαι τεχνολογικη και θελω ΜΠΔ(τι σου λεω τωρα ε)...
η αδερφη μου παντως ειναι νομικη Σαλόνικα και της αρεσει....

παιδια τα κουνουπια δεν παλευονται αγοραστε μαγικη λαμπα,τρελα αποτελεσματα δεν αστειευομαι(και τα μοιριζεις να καίγονται ζωντανά χεχεχεχεχε)

Παράθεση

Sirenia (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

H Sirenia έγραψε στις 01:00, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
τεσπα εγω ξερω το ονειρο ολων των θεωρητικών ειναι ΝΟΜΙΚΗ,κατι θα ξερουν(ακολουθα τη μαζα μην το σκεφτεσαι αν εχεις την επιλογη=μορια)
δεν υπάρχει αν εχεις την επιλογή, αν κάτσεις και στρωθείς και διαβάσεις καταφέρνεις τα πάντα

Παράθεση

Pagitas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pagitas
Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 343 μηνύματα.

O Pagitas Μονο t(h)rash ρε! έγραψε στις 01:01, 05-08-11:

Ενα εχω να πω...συγχαρητηρια για την κατευθυνση που διαλεξατε. Μια κατευθυνση που οι μισες της σχολες βγαζουν φιλολογους. Οι υπολοιπες ειναι παιδαγωγικα, οι ΝΟΜΙΚΕΣ " θα γινει μεγαλοδικηγορος το παιδι, κυρα Κατινα! Θα τους βαλει φυλακη αυτους που σου εκλεψαν τη συνταξη εξω απ'την Αγροτικη!" και ψυχολογιες, μια επιστημη (?) που δεν εχει καποιο αντικρισμα στην ελληνικη πραγματικοτητα. Μπραβο, και παλι μπραβο. Α, ξεχασα τις σχολες ειδικης αγωγης. Ναι, πολυ καλες, να ευχεστε να γεννιουνται ολο και περισσοτερα αναπηρα παιδακια, να εχετε και εσεις δουλιτσα.

-12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 01:04, 05-08-11:

δεν υπάρχει αν εχεις την επιλογή, αν κάτσεις και στρωθείς και διαβάσεις καταφέρνεις τα πάντα
ναι ναι ναι ολοι οι μαθητες του

12 σε ολο το λυκειο και γυμνασιο αν κατσουν γραφουν...ασε ρε

δεν αλλαζει σε ενα χρονο ολη σου η προσωπικοτητα και αν ναι, εγω μιλαω για τον κανονα και οχι την εξαιρεση....
τα παντα δεν τα καταφερνεις αλλιως ο πληθυσμος θα ηταν μηχανικοι,δικηγοροι,γιατροι κτλπ

τα ονειρα ειναι καλα αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες,υπαρχουν καποια ορια

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 01:05, 05-08-11:

άτιμα κουνούπια
Αγγλική φιλολογία σκέφτομαι. Ξέρεις, έκανα μια συζήτηση και με ρώτησαν, θες να κάνεις οικογένεια; τι σκέφτεσαι για το μέλλον; Και ξέρεις, δεν είμαι άνθρωπος που επεδίωκε ποτέ τη φήμη και τα πολλά χρήματα και τα λούσα,αλλά πάντα ήμουν λίγο πιο...spiritual πιο προσγειωμένη; Μου φτάνει να είμαι σωστός άνθρωπος ... να το πω. Ήθελα να καταπιάνομαι με ένα εκατομμύριο πράγματα διαφορετικά, να είμαι δημιουργική. Η νομική δε φαίνεται να είναι για μένα κάτι ταιριαστό.

Επειδή δεν έχω και συγγενείς του επαγγέλματος, είναι πιο δύσκολα. Ξεκάρφωτη δικηγόρος, χωρίς όνομα στην πιάτσα; Σε περίοδο κρίσης που οι ήδη απόφοιτοι της νομικής αλληλοτρώγονται για μια θέση σε ένα γραφείο ή τρέχουν όλη μέρα χωρίς προσωπική ζωή; Αν το ήθελα πραγματικά ίσως να κόπιαζα να γίνω η καλύτερη και να τα κατάφερνα.

Εσύ τι σκέφτεσαι; Τι σκέφτεσαι για το μέλλον;

pagitas μια λέξη σε χαρακτηρίζει το ποστ σου ---> fail ? Και εγώ βαρέθηκα να βλέπω άλλα γραφεία πολιτικών μηχανικών που βαράνε μύγες...

ωραία και οι γιατροί εύχονται ο κόσμος να αρρωσταίνει για να κόβουνε χαρτάκια από τα βιβλιάρια;;; Άσε μας...τρολ

Παράθεση

Sirenia (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

H Sirenia έγραψε στις 01:19, 05-08-11:

ναι ναι ναι ολοι οι μαθητες του

12 σε ολο το λυκειο και γυμνασιο αν κατσουν γραφουν...ασε ρε
δεν ήμουν ποτέ μαθήτρια του 12
του 18, 18,5 και 19 κάάάποτε ναι αλλά 12 όχι!
λίγο φέτος τα χάλασα μα είχα αφοσιωθεί στα αγγλικά και μόνο σε όσα μαθήματα με ενδίεφεραν για φέτος

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Αγγλική φιλολογία σκέφτομαι. Ξέρεις, έκανα μια συζήτηση και με ρώτησαν, θες να κάνεις οικογένεια; τι σκέφτεσαι για το μέλλον; Και ξέρεις, δεν είμαι άνθρωπος που επεδίωκε ποτέ τη φήμη και τα πολλά χρήματα και τα λούσα,αλλά πάντα ήμουν λίγο πιο...spiritual πιο προσγειωμένη; Μου φτάνει να είμαι σωστός άνθρωπος ... να το πω. Ήθελα να καταπιάνομαι με ένα εκατομμύριο πράγματα διαφορετικά, να είμαι δημιουργική. Η νομική δε φαίνεται να είναι για μένα κάτι ταιριαστό.

Επειδή δεν έχω και συγγενείς του επαγγέλματος, είναι πιο δύσκολα. Ξεκάρφωτη δικηγόρος, χωρίς όνομα στην πιάτσα; Σε περίοδο κρίσης που οι ήδη απόφοιτοι της νομικής αλληλοτρώγονται για μια θέση σε ένα γραφείο ή τρέχουν όλη μέρα χωρίς προσωπική ζωή; Αν το ήθελα πραγματικά ίσως να κόπιαζα να γίνω η καλύτερη και να τα κατάφερνα.

Εσύ τι σκέφτεσαι; Τι σκέφτεσαι για το μέλλον;

pagitas μια λέξη σε χαρακτηρίζει το ποστ σου ---> fail ? Και εγώ βαρέθηκα να βλέπω άλλα γραφεία πολιτικών μηχανικών που βαράνε μύγες...
αγγλική φιλολογία το σκέφτηκα και εγώ προχτές αλλά δυστυχώς τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα
Αυτό που έβαλα σε bold συμφωνώ πλήρως...και επίσης δεν είμαι άνθρωπος που επιδιώκω την φήμη και τα πολλά χρήματα και γενικά θέλω κάτι δημιουργικό αλλιώς το βαριέμαι και καταντάει ρουτίνα! Μου αρέσει η νομική γιατί μου άρεσε από μικρή όχι ως θέμα image ή φήμης κλπ
όσο για την οικογένεια ναι θέλω πολύ να κάνω για αυτό θέλω και μία δουλεια συγκεκριμένη και δεν ξέρω τόσο για τις άλλες αλλά ως εκπαιδευτικός όλο μεταθεσεις παίρνεις

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Δαλιδά έγραψε στις 01:25, 05-08-11:

δεν ήμουν ποτέ μαθήτρια του 12
του 18, 18,5 και 19 κάάάποτε ναι αλλά 12 όχι!
λίγο φέτος τα χάλασα μα είχα αφοσιωθεί στα αγγλικά και μόνο σε όσα μαθήματα με ενδίεφεραν για φέτος

αγγλική φιλολογία το σκέφτηκα και εγώ προχτές αλλά δυστυχώς τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα
Αυτό που έβαλα σε bold συμφωνώ πλήρως...και επίσης δεν είμαι άνθρωπος που επιδιώκω την φήμη και τα πολλά χρήματα και γενικά θέλω κάτι δημιουργικό αλλιώς το βαριέμαι και καταντάει ρουτίνα! Μου αρέσει η νομική γιατί μου άρεσε από μικρή όχι ως θέμα image ή φήμης κλπ
όσο για την οικογένεια ναι θέλω πολύ να κάνω για αυτό θέλω και μία δουλεια συγκεκριμένη και δεν ξέρω τόσο για τις άλλες αλλά ως εκπαιδευτικός όλο μεταθεσεις παίρνεις
Κοίτα χρόνο έχεις ακόμα! Κάτι θα σου κάνει κλικ Απλά μην κάνεις επιλογές πριν σκεφτείς καλά... ότι θες pm me για απορία ή κάτι πληροφοριακού ενδιαφέροντος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 10-08-11 στις 00:40. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Sirenia (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

H Sirenia έγραψε στις 01:37, 05-08-11:

μα τι τιμή ο shadow σχολίασε δικό μου θέμα

απλά το λέω γιατί ειναι από τους λίγους που θυμάμαι από το παλιό φόρουμ!

ένα καλό της θεωρητικής είναι ότι πολλές σχολές δεν έχουν τμήματα στην Πάτρα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 08:05, 05-08-11:

Για να ξαναμπώ ον στο θέμα...

Αρχική Δημοσίευση από mariathess
Σίγουρα η νομική δεν είναι μονοδιάστατη επιστήμη και μπορεί να σε βοηθήσει και σε άλλους κλάδους ,π.χ δημοσιογραφία κλπ ,αλλά αυτό είναι στη γνώμη του καθενός
Ειδικά για τη δημοσιογραφία μόνο κακό κάνει..Βλέπουμε τρανό παράδειγμα, όοολους αυτούς που είναι άρχοντες τώρα στα κανάλια και έχουν κάνει τη δημοσιογραφία τσιφλίκι τους. Μην μπερδεύετε τις «επιστήμες» και τις εργασίες (βάζω το επιστήμες σε εισαγωγικά, γιατί η δημοσιογραφία δεν είναι επιστήμη προφανώς). Αν θέλει κάποιος δημοσιογραφία, θα πάει σε ανάλογο ΑΕΙ ή σε ΙΕΚ αν δεν το πιάνει. Αν θέλει κάποιος νομική, θα πάει νομική. Και πάει λέγοντας....

όνειρο όλων των θεωρητικών η Νομική...;Τι άλλο θα ακούσουμε...
Δεν συζητώ για τη χρήση της λέξης «μάζα» που είναι και ελαφρώς προσβλητική...

Αρχική Δημοσίευση από Pagitas
Το αρχικο ομως point ειναι πως δεν υπαρχει πληθωρα επιλογων απο τη Θεωρητικη κατευθυνση.
Φυσικά και υπάρχει πληθώρα επιλογών. Απλά όλοι μα όλοι φοράνε παρωπίδες για τα επαγγέλματα που οδηγούν στο δημόσιο. Κοιτάξτε λίγο καλύτερα. Ψάξτε τους οδηγούς σπουδών. Δείτε τα μεταπτυχιακά. Αυτό ισχύει σε όλες τις κατευθύνσεις. Αν πάμε στην πεπατημένη, θα το χάσουμε το παιχνίδι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 05-08-11 στις 09:49.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 09:26, 05-08-11:

Aπο θεωρητική κατεύθυνση οι δύο κορυφαίες επιλογές-κατα την γνώμη μου- που έχεις είναι να γίνεις δικηγόρος η ιστορικός της τέχνης.Απο εκεί και πέρα ψυχολόγος,φιλόλογος,δάσκαλος,αρχαιολόγος,μεταφραστής,δημοσιογράφος και οι κοινωνικές επιστήμες της Παντείου.

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 09:34, 05-08-11:

Εγώ βάζω αρκετά ψηλά και την επικοινωνία (όχι με την έννοια της δημοσιογραφίας). Παντού υπάρχει και χρειάζεται ένας επικοινωνιολόγος πλέον.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 09:48, 05-08-11:

Σοβαρά; Είσαι στο μυαλό όλων των θεωρητικών της Ελλάδος;

Γιατί πρέπει πάντα ένας θεωρητικός να θέλει νομική και ένας θετικός ιατρική;

Και εσύ τώρα δε γενικεύεις;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 09:57, 05-08-11:

ε, συνήθως τα αποτελέσματα αυτό δείχνουν P. αν κρίνουμε από τα μόρια εισαγωγής της νομικής, την Ελληνική διαφήμιση γύρω από την νομική,...κοκ

Παράθεση

mariathess

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη mariathess
H mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H mariathess έγραψε στις 15:42, 05-08-11:

[quote=Revekka;2743153]Για να ξαναμπώ ον στο θέμα...

Ειδικά για τη δημοσιογραφία μόνο κακό κάνει..Βλέπουμε τρανό παράδειγμα, όοολους αυτούς που είναι άρχοντες τώρα στα κανάλια και έχουν κάνει τη δημοσιογραφία τσιφλίκι τους. Μην μπερδεύετε τις «επιστήμες» και τις εργασίες (βάζω το επιστήμες σε εισαγωγικά, γιατί η δημοσιογραφία δεν είναι επιστήμη προφανώς). Αν θέλει κάποιος δημοσιογραφία, θα πάει σε ανάλογο ΑΕΙ ή σε ΙΕΚ αν δεν το πιάνει. Αν θέλει κάποιος νομική, θα πάει νομική. Και πάει λέγοντας....

Αν κάποιος θέλει εξαρχής να γίνει δημοσιογράφος θα πάει στις αντίστοιχες πανεπιστημιακές ή ιδωτικές σχολές , αυτό που λέω είναι ότι λόγω της Νομικής θα είσαι καλύτερα ενημερωμένος σε θέματα που αφορούν τ νομικό πλαίσιο διαφόρων θεμάτων (π.χ. οικονομικό δίκαιο , που είναι και πιασάρικο τώρα) , είναι ας πούμε μία καλή επιλογή αν τελικά δεις ότι δεν σε ενδιαφέρει τόσο η μάχιμη δικηγορία , άλλωστε πολλοί που μπαίνουν σε μία σχολή δεν είναι αυτό που περιμένουν και δεν νομίζω πως όλοι οι ιδιοκτήτες καναλιών , προφέσορες της διαστρέβλωσης κλπ είναι απόφοιτοι Νομικής ... Να σε ρωτήσω και κάτι κάπως άσχετο γιατί οι περισσότεροι δημοσιογράφοι και παρουσιαστές προέρχονται από ιδιωτικά σπουδαστήρια δημοσιογραφίας, που τα περισσότερα ανήκουν σε κανάλια ? Μου φαίνεται πως έχουν αρχίσει και εξευτελίζουν τελείως τις πανεπιστημιακές σχολές δημοσιογραφίας..

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 15:57, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariathess

Αν κάποιος θέλει εξαρχής να γίνει δημοσιογράφος θα πάει στις αντίστοιχες πανεπιστημιακές ή ιδωτικές σχολές , αυτό που λέω είναι ότι λόγω της Νομικής θα είσαι καλύτερα ενημερωμένος σε θέματα που αφορούν τ νομικό πλαίσιο διαφόρων θεμάτων (π.χ. οικονομικό δίκαιο , που είναι και πιασάρικο τώρα) , είναι ας πούμε μία καλή επιλογή αν τελικά δεις ότι δεν σε ενδιαφέρει τόσο η μάχιμη δικηγορία , άλλωστε πολλοί που μπαίνουν σε μία σχολή δεν είναι αυτό που περιμένουν και δεν νομίζω πως όλοι οι ιδιοκτήτες καναλιών , προφέσορες της διαστρέβλωσης κλπ είναι απόφοιτοι Νομικής ... Να σε ρωτήσω και κάτι κάπως άσχετο γιατί οι περισσότεροι δημοσιογράφοι και παρουσιαστές προέρχονται από ιδιωτικά σπουδαστήρια δημοσιογραφίας, που τα περισσότερα ανήκουν σε κανάλια ? Μου φαίνεται πως έχουν αρχίσει και εξευτελίζουν τελείως τις πανεπιστημιακές σχολές δημοσιογραφίας..
Καταρχάς, να επαναλάβω μέχρι να γίνω βαρετή και κουραστική. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ. Είναι σχολές επικοινωνίας και πίστεψέ με, έχει τεράστια διαφορά.

Αυτοί που είναι τώρα στα κανάλια, ανέβηκαν όταν άρχισε η ιδιωτική τηλεόραση (1989). Τότε δεν υπήρχαν ΑΕΙ (του ΕΚΠΑ ξεκίνησε το 1990) άρα όλοι οι δικηγόροι, οι φιλόλογοι, οι γιατροί έγιναν δημοσιογράφοι και έκλεισαν τις πόρτες για όλους τους υπόλοιπους. Η κλίκα είναι πολύ μεγάλη ειδικά στην τηλεόραση όπου είναι (ακόμα) τα λεφτά. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον δημοσιογράφο και στην τηλε-περσόνα..

Αυτά τα παιδάκια που βλέπεις στην τηλεόραση και τα αναλώνουν (χωρίς ντροπή) υποτίθεται ότι κάνουν την πρακτική τους από αυτά τα ιδιωτικά εργαστήρια σπουδών και μόλις τελειώσει η πρακτική τα πετάνε στο δρόμο με ελάχιστα ή καθόλου χρήματα. Έχω πει και σε άλλο σημείο του φόρουμ, ότι όποιος από ΑΕΙ θέλει δημοσιογραφική δουλειά, βρίσκει κιόλας από την πρακτική του. Και σαφώς προτιμώνται από τα παιδιά των ΙΕΚ, το έχω ακούσει πολλές φορές με τα ίδια μου τα αυτιά.

Και όχι. Κάποιος που γράφει την γνώμη του για κάποιο θέμα (νομικό για παράδειγμα) δεν ονομάζεται δημοσιογράφος ούτε σε χίλια χρόνια. Για να γίνει κάποιος δημοσιογράφος θέλει ανάλογη γνώση και εκπαίδευση. Δεν είναι ούτε εύκολο ούτε πρέπει να γίνεται με το μυαλό πάνω από το κεφάλι.

(Δεν κάνω επίθεση ούτε σε σένα ούτε και σε κανέναν. Δεν είμαι καν δημοσιογράφος αλλά ζω με πολλούς δημοσιογράφους γύρω μου, καλούς και κακούς. Απλά, κάποια πράγματα, λέγονται με ελαφριά την καρδιά, χωρίς ψάξιμο και χωρίς γνώση. Και είναι κρίμα αξιόλογες σχολές να χαντακώνονται έτσι, επειδη προβάλλεται μόνο ένα από τα εκατό πράγματα που προσφέρουν. )

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 00:57, 10-08-11:

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα έχει ξεσκονιστεί
Έχει ανοίξει το thread
Επαγγέλματα που βασίζονται στον πόνο των ανθρώπων.

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 01:21, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pagitas
Ενα εχω να πω...συγχαρητηρια για την κατευθυνση που διαλεξατε. Μια κατευθυνση που οι μισες της σχολες βγαζουν φιλολογους. Οι υπολοιπες ειναι παιδαγωγικα, οι ΝΟΜΙΚΕΣ " θα γινει μεγαλοδικηγορος το παιδι, κυρα Κατινα! Θα τους βαλει φυλακη αυτους που σου εκλεψαν τη συνταξη εξω απ'την Αγροτικη!" και ψυχολογιες, μια επιστημη (?) που δεν εχει καποιο αντικρισμα στην ελληνικη πραγματικοτητα. Μπραβο, και παλι μπραβο. Α, ξεχασα τις σχολες ειδικης αγωγης. Ναι, πολυ καλες, να ευχεστε να γεννιουνται ολο και περισσοτερα αναπηρα παιδακια, να εχετε και εσεις δουλιτσα.
1. γιατί είναι κακό να βγαίνουν φιλόλογοι???? συμφωνώ ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τόσες σχολές που να βγάζουν φιλόλογους ελληνικών, ωστόσο γι' αυτό δεν φταίει η κατεύθυνση.

2. τα παιδαγωγικά τι κακό έχουν δηλαδή; απαραίτητα είναι, στην κοινωνία μας.

3. εμ, δεν πάει έτσι. απ' την νομική άλλωστε δεν βγαίνουν μόνο δικηγόροι. και αν η Νομική απέκτησε κάπoιο κύρος, δεν φταίει η σχολή αυτή καθ αυτή αλλά τα κολλήματα και οι αντιλήψεις της ελληνικής κοινωνίας.

4. η ψυχολογία είναι αρκετά ενδιαφέρον αντικείμενο, και το γεγονός ότι δεν έχει αντίκρυσμα στην ελληνική κοινωνία, είναι θέμα της ελληνικής κοινωνίας.

5. ξέρεις, δεν πάει ετσι. η κοινωνία γεννάει την ανάγκη για την ύπαρξη αυτού του επαγγέλματος. κατά την ταπεινή μου γνώμη, όσοι ασχολούνται με την ειδική αγωγή επιτελούν ένα σημαντικό έργο. με την ίδια λογική, αν δεν υπήρχαν άρρωστοι άνθρωποι, οι γιατροί δεν θα υπήρχαν επίσης. να αχρηστεύσουμε και την ιατρική;

και κάτι τελευταίο: η θεωρητική δεν περιλαμβάνει μόνο τις παραπάνω σχολές. ψάξτο λίγο, αν και δεν νομίζω να ενδιαφέρεσαι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sirenia (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

H Sirenia έγραψε στις 03:29, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
1. γιατί είναι κακό να βγαίνουν φιλόλογοι???? συμφωνώ ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τόσες σχολές που να βγάζουν φιλόλογους ελληνικών, ωστόσο γι' αυτό δεν φταίει η κατεύθυνση.

2. τα παιδαγωγικά τι κακό έχουν δηλαδή; απαραίτητα είναι, στην κοινωνία μας.

3. εμ, δεν πάει έτσι. απ' την νομική άλλωστε δεν βγαίνουν μόνο δικηγόροι. και αν η Νομική απέκτησε κάπoιο κύρος, δεν φταίει η σχολή αυτή καθ αυτή αλλά τα κολλήματα και οι αντιλήψεις της ελληνικής κοινωνίας.

4. η ψυχολογία είναι αρκετά ενδιαφέρον αντικείμενο, και το γεγονός ότι δεν έχει αντίκρυσμα στην ελληνική κοινωνία, είναι θέμα της ελληνικής κοινωνίας.

5. ξέρεις, δεν πάει ετσι. η κοινωνία γεννάει την ανάγκη για την ύπαρξη αυτού του επαγγέλματος. κατά την ταπεινή μου γνώμη, όσοι ασχολούνται με την ειδική αγωγή επιτελούν ένα σημαντικό έργο. με την ίδια λογική, αν δεν υπήρχαν άρρωστοι άνθρωποι, οι γιατροί δεν θα υπήρχαν επίσης. να αχρηστεύσουμε και την ιατρική;

και κάτι τελευταίο: η θεωρητική δεν περιλαμβάνει μόνο τις παραπάνω σχολές. ψάξτο λίγο, αν και δεν νομίζω να ενδιαφέρεσαι.
δηλαδή υπάρχουν και άλλες?

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 03:50, 10-08-11:

Πολιτικές επιστήμες;Κοινωνιολογίες;Δημόσια διοίκηση;Ανθρωπολογία;Δημοσιογραφία και ΜΜΕ;Μεταφραστικο;Διερμηνεία;Κινηματογράφου;Θεάτρου;
Στην τελική εσείς την διαλέξατε.Δε ξέρατε;

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 05:57, 10-08-11:

Είναι ελαφρώς εξοργιστικό να μην ξέρετε τι επιλέξατε....

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 11:18, 10-08-11:

δηλαδή υπάρχουν και άλλες?
http://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grase.../pedia/001.htm

εμένα προσωπικά μ'αρέσουν πολλές σχολές π.χ. κοινωνιολογία

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 21:40, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Είναι ελαφρώς εξοργιστικό να μην ξέρετε τι επιλέξατε....
μα γιατι κακά τα ψεματα απο θεωριτικη δεν εχεις δα και τοσες πολλες επιλογες...
κοινωνιολογια,ιστορια,φιλολογος και δικηγορος

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 21:45, 10-08-11:

Γι αυτό πρέπει να ψάξεις να δεις τι σε ενδιαφέρει πρώτα.
Μην διαλέγετε κατευθύνσεις μόνο επειδή δε σας κάνουν τα άλλα μαθήματα...

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 21:59, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Γι αυτό πρέπει να ψάξεις να δεις τι σε ενδιαφέρει πρώτα.
Μην διαλέγετε κατευθύνσεις μόνο επειδή δε σας κάνουν τα άλλα μαθήματα...
e ok και αυτο που λες δεν ειναι απολυτα σωστο,εγω πχ μ τπτ δεν θα μπορουσα να παω θετικη,ημουν και ειμαι αχρηστος στην χημεια αλλα ναι εχεις ενα point

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 22:03, 10-08-11:

Το λέω γιατί πολλοί έχουν αυτό μονάχα ως κριτήριο για την επιλογή της κατεύθυνσης τους και όχι αυτό που πραγματικά θέλουν.

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 22:07, 10-08-11:

μα γιατι κακά τα ψεματα απο θεωριτικη δεν εχεις δα και τοσες πολλες επιλογες...
κοινωνιολογια,ιστορια,φιλολογος και δικηγορος
Εγώ λοιπόν είμαι εκτός επιλογών που τελείωσα ΜΜΕ....;
Αχ παιδιά, έλεος...Δείτε και λίγο παραέξω από αυτά που σας πουλάνε....

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:10, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Το λέω γιατί πολλοί έχουν αυτό μονάχα ως κριτήριο για την επιλογή της κατεύθυνσης τους και όχι αυτό που πραγματικά θέλουν.
ε ειναι πολλα θεματα περα απο το τι θες πχ
το οικονομικο και η επαγγελματικες προοπτικες...

μην ξεχνας στο τελος η εργασια ειναι ενα βιοποριστικο μεσο....

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,671 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:12, 10-08-11:

Το 90% που θα επιλέξετε φιλολογία θα το μετανιώσετε το πολύ σε 7-8 χρόνια.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:16, 10-08-11:

μην εισαι αρνητικος ολοι θα κανουν ιδιαιτέρα απο αυτους δεν ειναι και τοσο άσχημη επιλογη να γινεις δάσκαλος...

Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 23:31, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Το 90% που θα επιλέξετε φιλολογία θα το μετανιώσετε το πολύ σε 7-8 χρόνια.
Τότε ελπίζω ότι θα ανήκω στο υπόλοιπο 10%... Αυτό όμως το λες μόνο από πλευράς διορισμού;

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 23:35, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από maria775m
Τότε ελπίζω ότι θα ανήκω στο υπόλοιπο 10%... Αυτό όμως το λες μόνο από πλευράς διορισμού;
ε προφανως εκει αναφερεται αλλα εξακολουθω να θεωρω οτι κανει λαθος αφου και αλλοι δασκαλοι δεν διοριζονται (πχ μαθηματικοι) αλλα ξεχεζονται(no offence) στο ιδιαιτερο...

Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 23:49, 10-08-11:

ε προφανως εκει αναφερεται αλλα εξακολουθω να θεωρω οτι κανει λαθος αφου και αλλοι δασκαλοι δεν διοριζονται (πχ μαθηματικοι) αλλα ξεχεζονται(no offence) στο ιδιαιτερο...
Συμφωνώ!!! Αλλά δεν είναι μόνο αυτό... αν σου αρέσει πραγματικά δεν πρόκειται να το μετανιώσεις!!
Φυσικά και δεν πιστεύω ότι αρκεί μόνο αυτό, δεν λέω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα ή ότι δεν με νοιάζει αν πεινάσω αρκεί να κάνω αυτό που μου αρέσει κτλ κτλ!!
Είναι και τα δύο... Αλλά όπως και να χει ιδιαίτερα και φροντιστήρια θα υπάρχουν για πολύ ακόμη... Δεν είναι μόνο το δημόσιο

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:01, 11-08-11:

Συμφωνώ!!! Αλλά δεν είναι μόνο αυτό... αν σου αρέσει πραγματικά δεν πρόκειται να το μετανιώσεις!!
Φυσικά και δεν πιστεύω ότι αρκεί μόνο αυτό, δεν λέω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα ή ότι δεν με νοιάζει αν πεινάσω αρκεί να κάνω αυτό που μου αρέσει κτλ κτλ!!
Είναι και τα δύο... Αλλά όπως και να χει ιδιαίτερα και φροντιστήρια θα υπάρχουν για πολύ ακόμη... Δεν είναι μόνο το δημόσιο
κοιτα ας ειμαστε ρεαλιστες οκ καλο να κανεις αυτο που θελεις αλλα δεν αρκει,χρειαζεσαι και ενα καλο εισοδημα
ναι ναι οκ καταλαβαινω τι λες απλα το επισημαίνω,ναι ρε συ και εσεις(αν και πολλα ατομα θα διαφωνησουν)κανετε και πολλα ιδιαιτερα(εννοω πολλα μαθηματα)
ιστορια,αρχαια,λογοτεχνια,εκθεση και νομιζω και λατινικα
''ειναι πολλα τα λεφτα Αρη'' που ελεγε και η ταινια

Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tzwrtzia
H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 00:02, 11-08-11:

στην τελική μη ξεχνάμε ότι από φιλολογία δε γίνεσαι μόνο καθηγητής, υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές!

Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 00:05, 11-08-11:

κοιτα ας ειμαστε ρεαλιστες οκ καλο να κανεις αυτο που θελεις αλλα δεν αρκει,χρειαζεσαι και ενα καλο εισοδημα
ναι ναι οκ καταλαβαινω τι λες απλα το επισημαίνω,ναι ρε συ και εσεις(αν και πολλα ατομα θα διαφωνησουν)κανετε και πολλα ιδιαιτερα(εννοω πολλα μαθηματα)
ιστορια,αρχαια,λογοτεχνια,εκθεση και νομιζω και λατινικα
''ειναι πολλα τα λεφτα Αρη'' που ελεγε και η ταινια
Χαχαχα!! όντως έτσι είναι... και έχω ως παράδειγμα την φιλόλογό μου αλλά και πολλούς πολλούς άλλους!!
Απλά είπαμε δεν είναι μόνο τα λεφτά!! Αλλά είναι και αυτό!

Αρχική Δημοσίευση από tzwrtzia
στην τελική μη ξεχνάμε ότι από φιλολογία δε γίνεσαι μόνο καθηγητής, υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές!
Ναι σίγουρα υπάρχουν και είναι και πολλές!! Εμένα ας πούμε θα μου άρεσε να αρθρογραφώ και έμαθα ότι γίνεται και με το πτυχίο της φιλολογίας...
Κυρίως όμως είναι αυτό, καθηγήτρια...

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:36, 11-08-11:

btw επειδη αληθεια δεν ξερω ποιες;;
Χαχαχα!! όντως έτσι είναι... και έχω ως παράδειγμα την φιλόλογό μου αλλά και πολλούς πολλούς άλλους!!
Απλά είπαμε δεν είναι μόνο τα λεφτά!! Αλλά είναι και αυτό!
δλδ τι αλλο κανει;;;

Ναι σίγουρα υπάρχουν και είναι και πολλές!! Εμένα ας πούμε θα μου άρεσε να αρθρογραφώ και έμαθα ότι γίνεται και με το πτυχίο της φιλολογίας...
δλδ τι να γραφεις αυτα που λενε ανθρωποι;;δεν καλαβα
Κυρίως όμως είναι αυτό, καθηγήτρια...
εμενα θα μου αρεσε να ημουν καθηγητης,να μιλαω και με παιδια κτλπ

Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 00:45, 11-08-11:

Λοιπόν με έχεις μπερδέψει λίγο με τις απορίες σου αλλά οκ θα προσπαθήσω!!
δες εδώ: http://ischool.e-steki.gr/1%CE%BF-%C...F%CE%B1-49180/

δλδ τι αλλο κανει;;;
πριν δεν τα λέγαμε; Λεφτά+να σου αρέσει αυτό που κάνεις;

δλδ τι να γραφεις αυτα που λενε ανθρωποι;;δεν καλαβα
και εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς δεν κατάλαβες
να αρθρογραφώ βρε!! να γράφω άρθρα σε εφημερίδες, περιοδικά κτλ

Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 00:45, 11-08-11:

[...]
εμενα θα μου αρεσε να ημουν καθηγητης,να μιλαω και με παιδια κτλπ
Οι απόφοιτοι του Τμήματος Φιλολογίας μπορούν να εργαστούν:

Ως καθηγητές φιλολογίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (δημόσια, ιδιωτική).
Ως ερευνητές σε αρχεία, βιβλιοθήκες κ.λ.π.
Ως συγγραφείς και διορθωτές κειμένων σε εκδοτικούς οίκους, εφημερίδες κ.ά.
Στα Μ.Μ.Ε.
Ως επιστημονικό και ερευνητικό προσωπικό σε κέντρα και υπηρεσίες του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα. εννοείται πως το να είσαι καθηγητής και να συναναστρέφεσαι με παιδιά έχει ξεχωριστή μαγεία!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 00:50, 11-08-11:

εννοείται πως το να είσαι καθηγητής και να συναναστρέφεσαι με παιδιά έχει ξεχωριστή μαγεία!
Ακριβώς!! Βέβαια εγώ θα ήθελα να το συνδυάσω και με την δημοσιογραφία... Είναι λίγο δύσκολο βέβαια (για πολλούς και διαφορετικούς λόγους) αλλά θα δείξει

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 01:08, 11-08-11:

Λοιπόν με έχεις μπερδέψει λίγο με τις απορίες σου αλλά οκ θα προσπαθήσω!!

δες εδώ: http://ischool.e-steki.gr/1%CE%BF-%C...F%CE%B1-49180/
ναι οκ καταλαβα εχεις ενα point απλα επειδη ειμαι τεχνολογικη δεν ηξερα αν ειχες πολλες (περα απο καθηγητη)επιλογες

πριν δεν τα λέγαμε; Λεφτά+να σου αρέσει αυτό που κάνεις;
ναι μωρε εννοω περα απο αυτο.πχ απο το link που εδωσες,δημοσιογραφος

να αρθρογραφώ βρε!! να γράφω άρθρα σε εφημερίδες, περιοδικά κτλ
ααααααα καλο καλο μου αρεσει πολυ,μπραβο να το κανεις,εγω θα το εκανα...εχει πολλα χρηματα αυτο ή μπα;;;

Στα Μ.Μ.Ε.
Ως επιστημονικό και ερευνητικό προσωπικό σε κέντρα και υπηρεσίες του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα. εννοείται πως το να είσαι καθηγητής και να συναναστρέφεσαι με παιδιά έχει ξεχωριστή μαγεία!
bold: δλδ αρθρογραφος
νομιζω δεν μπορεις να γινεις πιο αναλυτικη thanx (το link ηταν καλυτερο αλλα ευχαριστω anyway)

Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

H tzwrtzia έγραψε στις 01:17, 11-08-11:

bold: δλδ αρθρογραφος
και αυτό, αλλά και ως επιμελητής κειμένων για τυχόν λάθη στη σύνταξη ή την ορθογραφία και συγγραφέας βιβλίων(από λογοτεχνικά μέχρι λεξικά)!

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 01:38, 11-08-11:

και αυτό, αλλά και ως επιμελητής κειμένων για τυχόν λάθη στη σύνταξη ή την ορθογραφία και συγγραφέας βιβλίων(από λογοτεχνικά μέχρι λεξικά)!
ελα τοσα πολλα μπραβο και δεν σας το ειχα...respect

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 01:45, 11-08-11:

Επειδή διακρίνω μια ηλιθιώδη (όπως λέμε παιδαριώδη) αντιπαράθεση σχετικά με τις επαγγελματικές προοπτικές επιστημών που σχετίζονται με την μέση εκπαίδευση, έχω μια ερώτηση να κάνω: «Τι πρόβλημα υπάρχει με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού;». Μήπως όσοι το κατακρίνετε και το "μειώνετε" στο όνομα των πολλών χρημάτων είστε ανίκανοι για κάτι τέτοιο και απλά ζηλεύετε που δεν θα μπορέσετε να γίνετε; Να ξέρετε ότι κάποια πράγματα δεν γίνονται στην ζωή πάντα με γνώμονα πόσα θα κονομήσουμε. Η ζωή είναι πολύ πιο ωραία αν είναι γεμάτη από κοινωνικές αξίες και συναίσθημα. Δεν πειράζει. Ας υπάρχουν κάποιοι που θα δουλεύουν "περισσότερο" σε γυάλινους πύργους πίσω από ένα κομπιούτερ εξαργυρώνοντας τα μάστερς σε οικονομικό έργο ανά ώρα (σαν μηχάνημα παραγωγής) υπό επίβλεψη προϊσταμένου ιδιωτικού τομέα, αφού δεν θα έχουν εναλλακτική επιλογή λόγω προσωπικής απόρριψης. Βέβαια μέσα σε αυτές τις «θέσεις-καριέρας» με τα πολλά χρήματα μεγαλώνουν και οι ευθύνες αλλά και οι απαιτήσεις του εργοδότη από τον «μουρ» μορφωμένο υπάλληλο. Όπως βλέπετε, πρόκειται για ένα περιβάλλον εργασία πληκτικό. Εργασία πολλές ώρες, σπίτι μόνο για ύπνο και 0 προσωπική ζωή. Τουλάχιστον τα παιδιά σε γεμίζουν διάθεση για ζωή. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία να βλέπεις στα μάτια των παιδιών τον δικό τους κόσμο και να τα ετοιμάζεις ως προσωπικότητες για την αυριανή κοινωνία, ασχέτως αν κατάλαβαν το αόριστο ολοκλήρωμα ή την ροπή αδράνειας στερεού. Τουλάχιστον κάτι πιο ωφέλημο και πιο δημιουργικό από κάτι κωλοπρότζεκτς με έτοιμα υποδείγματα σε κάποια εταιρεία ή γραφεία. Ενημερωτικά, πτυχιούχοι που εργάζονται λένε ότι από το Πανεπιστημιακό πτυχίο εργασιακά χρησιμεύει μόνο το 2-3% των επιστημονικών γνώσεων. Φανταστείτε τι άλλο χρειάζεται για να είναι κάποιος επιτυχημένος επαγγελματίας και όχι πτυχιούχος μαλάκας με περικεφαλαία που να εγκυμονεί κοινωνικού κινδύνους..από αυτό που πετύχαμε τόσα χρόνια στην Ελλάδα των μισθών και των εκλογών. Βέβαια αλλιώς τα βλέπεις ως μαθητής, αλλιώς ως φοιτητής και αλλιώς όταν τελειώσουν τα ψέματα βγαίνοντας να αναζητήσεις δουλειά για να βγει το ταπεινό μεροκάματο (και όχι αυτό που νομίζουν πολλοί νέοι κάτι ψωροχιλιάρικα € και θέση διευθυντού) εκεί όπου η κοινωνία χέστηκε για το πτυχίο του καθενός. Αν κάποιος έχει πτυχίο, κάποιος άλλος έχει μεγάλο πέος..

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 01:55, 11-08-11:

... και κάποιος άλλος και τα δύο!

Συμφωνώ με όσα λες για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, είναι πραγματικά αναζωογονητικό!
Αλλά σκέψου, ότι ενώ εσύ θα προσπαθείς να εργαστείς, να προσφέρεις στους μαθητές σου, ταυτόχρονα θα υπάρχουν και κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα κάνουν απολύτως τίποτε, θα είναι εξαιρετικά ανίκανοι σαν καθηγητές και στερημένοι πνευματικά άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για τους μαθητές, ή τη γνώση που μεταδίδουν αλλά για το γεγονός ότι στο τέλος του μήνα θα πάρουν τα λεφτά τους.
Θα άντεχες να συνεργάζεσαι με τέτοιους ανθρώπους?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lefteris278 (Λευτέρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lefteris278
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O Lefteris278 δν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή, μόνο στιγμές έγραψε στις 02:18, 11-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
... και κάποιος άλλος και τα δύο!

Συμφωνώ με όσα λες για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, είναι πραγματικά αναζωογονητικό!
Αλλά σκέψου, ότι ενώ εσύ θα προσπαθείς να εργαστείς, να προσφέρεις στους μαθητές σου, ταυτόχρονα θα υπάρχουν και κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα κάνουν απολύτως τίποτε, θα είναι εξαιρετικά ανίκανοι σαν καθηγητές και στερημένοι πνευματικά άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για τους μαθητές, ή τη γνώση που μεταδίδουν αλλά για το γεγονός ότι στο τέλος του μήνα θα πάρουν τα λεφτά τους.
Θα άντεχες να συνεργάζεσαι με τέτοιους ανθρώπους?
Παντού υπάρχει αυτή η βαρεμάρα και η απάθεια ,για την δουλειά, σε κάποιον, όχι μόνο στην εκπαίδευση..

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 07:30, 11-08-11:

Από πότε οι απόφοιτοι φιλολογίας έχουν ως επαγγελματική προοπτική την...δημοσιογραφία...;Πριν από 15 χρόνια μπορεί. Πλέον, δεν γίνεται.
Η μόνη επαφή (μόνιμη, επαγγελματική) μπορεί να είναι να είναι διορθωτές σε εφημερίδες, που εκεί ΟΝΤΩΣ χρειάζεται.

Σαν χόμπι που λέει η Μαρία πιο πάνω, μπορεί να γίνει από τον οποιονδήποτε. Αλλά δουλειά να ζήσει από αυτή, δεν το νομίζω. Θα προτιμηθούν απόφοιτοι ΑΕΙ ΜΜΕ, μετά ΙΕΚ ΜΜΕ, και μετά κάποιος άσχετος. Όλοι αυτοί που περιγράφω είναι υπερ-αρκετοί.

Τι θέλω να πω; Και δεν έχει να κάνει με την δημοσιογραφία αυτό φυσικά. Αν θέλετε φιλολογία, πάτε φιλολογία. Αν θέλετε δημοσιογραφία, πάτε δημοσιογραφία (μάλιστα, ειδικά στο ΑΠΘ η σχολή είναι εστιασμένη εκεί). Αν θέλετε κοινωνιολογία, πάτε κοινωνιολογία. ΜΗΝ ελπίζετε, αυτές τις εποχές να έχετε τελειώσει κάτι άσχετο και να πιάσετε αλλού δουλειά. Θα απογοητευτείτε πάρα πολύ. Γιατί πολύ απλά, μαζί με εσάς που το όνειρό σας είναι να κάνετε 10 πράγματα ταυτόχρονα και έχετε σπουδάσει το 1, υπάρχουν άλλοι 10000 που έχουν τελειώσει τα υπόλοιπα 9 πράγματα και θα προτιμηθούν.

Και κάτι άλλο, που θα το δείτε στην πορεία. Οι σχολές κατά καιρούς, βάζουν στους οδηγούς σπουδών επαγγελματικές προοπτικές που είναι λίγο φουσκωμένες...Είμαι σίγουρη ότι η φιλολογία, ίσως και να είχε τα ΜΜΕ στις προοπτικές. Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό ή ακόμα ακόμα ότι συμβαίνει. Θα μπορούσα να σας πω ότι από τη δική μου σχολή, βγαίνουμε και κριτικοί τέχνης. Κάνουμε 3-4 μαθήματα σχετικά. Δεν θα είναι γελοίο να σας το πω όμως, όταν υπάρχει η καλών τεχνών, και άλλες σχολές ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ, που παρέχουν τις ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ γνώσεις για να γίνει σωστά αυτό; Επίσης, κάνουμε και δύο γλωσσολογίες. Με κάνει αυτό γλωσσολόγο; Όχι βέβαια.

Προσέχτε που απλώνετε τα πόδια σας παιδιά. Όχι για κανέναν άλλον λόγο, για την δική σας υγεία.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,671 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 08:50, 11-08-11:

Στα Μ.Μ.Ε.
Aπό φιλόλογος μπορεις να γίνεις και διοικητής επιχειρήσεων αλλά δε σημαίνει κάτι αυτό. Αξία σε μια σχολή δε δίνει τι μπορείς να κάνεις αλλά τα αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα που σου προσφέρει (δηλαδή αυτά που τα κάνουν ΜΟΝΟ οι φιλόλογοι). Το ότι ασχολούνται με πράγματα άσχετα με το αντικείμενο τους όχι καλό δεν είναι αλλά αρνητικό.

Παραθέτω ένα άρθρο που έγινε πριν αρχίσει η οικονομική κρίση
24 Μαΐου 2009, 10:01 EEST
ΤΗΣ ΑΝΤΡΗΣ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ
Σε σύγκριση με την περσινή χρονιά, ο αριθμός των άνεργων νέων ηλικίας 20 έως 29 ετών έχει αυξηθεί. Μόνο οι πτυχιούχοι άνεργοι, οι οποίοι έχουν εγγραφεί στα γραφεία ανεργίας, ξεπερνούν τους χίλιους, ενώ το δικό τους Γολγοθά περνούν οι φιλόλογοι, που αναμένουν μισή ζωή μέχρι να διοριστούν.

Ασφυκτικά γεμίζουν καθημερινά τα επαρχιακά και τοπικά γραφεία ανεργίας. Τον περασμένο Απρίλιο η εγγεγραμμένη ανεργία έφθασε τα 16.100 άτομα. Από αυτά, οι 3.941 είναι ηλικίας 20 έως 29 ετών. Συγκριτικά με την περσινή χρονιά, ο αριθμός των ανέργων νέων έχει αυξηθεί. Στην πραγματικότητα, ο αριθμός τους είναι διπλάσιος, αφού δεν εγγράφονται όλοι στη Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης, αλλά αναζητούν εργασία με άλλον τρόπο. Από τους 1.502 νέους άνεργους ηλικίας 25 έως 29 ετών, που ήταν εγγεγραμμένοι στα γραφεία ανεργίας το 2008, φέτος ο αριθμός τους έφθασε τους 2.341. Εκατοντάδες, όμως, είναι οι νέοι οι οποίοι ξεμένουν με μια βαλίτσα όνειρα, κουβαλώντας στην πλάτη τους κόπο και μόχθο, με τον οποίο κατάφεραν να εξασφαλίσουν το πολυπόθητο πτυχίο, που ήταν η ασπίδα τους -ή τουλάχιστον αυτό νόμιζαν- σ’ έναν αβέβαιο επαγγελματικά κόσμο. Το πολύπαθο και πολυπόθητο χαρτί, όμως, μπαίνει στο συρτάρι. Από το σύνολο των ανέργων ηλικίας 25 έως 29 ετών, το 38% κατέχουν πτυχίο. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του Χρίστου, 28 ετών, ο οποίος είναι πτυχιούχος στον τομέα της ηχοληψίας. Είναι άνεργος, καθώς δεν μπορεί να βρει μιαν αξιοπρεπή δουλειά στον τομέα του. «Σκέφτομαι να ασχοληθώ με κάτι άλλο, έχω απογοητευθεί», λέει χαρακτηριστικά στη «Σ».

Η ΑνΑΔ Η Αρχή Ανάπτυξης Ανθρώπινου Δυναμικού, με τη βοήθεια επιχορήγησης μισθού προς τις επιχειρήσεις, συμβάλλει σε αρκετές περιπτώσεις στην πρόσληψη άνεργων πτυχιούχων. Υπάρχει, επίσης, η δυνατότητα της λήψης επιδόματος κατάρτισης, σύμφωνα με πρόσφατο σχέδιο της ΑνΑΔ. Νέοι με επιχειρηματικές ικανότητες μπορούν επίσης να αξιοποιήσουν σχετικό σχέδιο αυτοεργοδότησης του Υπουργείου Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού, που βοηθά νέους επιχειρηματίες μέχρι 35 ετών. Επιπλέον, προωθείται η έγκριση σχεδίου χορηγιών από το Τμήμα Εργασίας, με βάση το οποίο άνεργα άτομα θα μπορούν να τοποθετηθούν σε θέση εργασίας με κρατική και ευρωπαϊκή επιχορήγηση της επιχείρησης που θα τα προσλαμβάνει. Στη Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης και στα επαρχιακά και τοπικά γραφεία έχουν προσληφθεί και εκπαιδευτεί σύμβουλοι απασχόλησης. Ταυτόχρονα, έχει εκπαιδευτεί εντατικά όλο το προσωπικό με στόχο τη βελτίωση των υπηρεσιών προς όσους αναζητούν εργασία, ενώ αναβαθμίστηκε το σχετικό μηχανογραφημένο σύστημα. Οι Σύμβουλοι Απασχόλησης προσφέρουν, μεταξύ άλλων, βοήθεια στη συγγραφή βιογραφικού σημειώματος και άλλες τεχνικές εξεύρεσης εργασίας. Πάντως, αρμόδιοι στο Υπουργείο Εργασίας σημειώνουν ότι το ποσοστό ανεργίας των νέων στην Κύπρο συγκαταλέγεται στα χαμηλότερα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μια ζωή περιμένουν
Εκτός της αυξανόμενης ανεργίας, υπάρχουν χιλιάδες νέοι, οι οποίοι έχουν σπουδάσει και αποκτήσει το πανεπιστημιακό τους δίπλωμα, αλλά θα ασκήσουν σε σταθερή βάση το επάγγελμά τους με τα ωφελήματα τα οποία δικαιούνται, μόνο εάν περάσουν τουλάχιστον δέκα χρόνια! Ο κλάδος των φιλολόγων κατέχει πρωταγωνιστικό ρόλο στη μακρά αλυσίδα του καταλόγου διοριστέων, με 3.836 άτομα ν’ αναμένουν τον πολυπόθητο διορισμό τους. Οι πλείστοι δηλώνουν πλήρως απογοητευμένοι από την πολύχρονη αναμονή και για να επιβιώσουν εργάζονται σκληρά, κάνοντας μέχρι και δύο δουλειές ταυτόχρονα. Αρκετοί σκέφτονται να ασχοληθούν με άλλα επαγγέλματα, αφού στα ιδιωτικά φροντιστήρια ο μισθός είναι κατά κύριο λόγο πενιχρός. Την ίδια ώρα, 13 ολόκληρα χρόνια είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν τη σειρά τους για να διοριστούν οι δάσκαλοι, ενώ οι νηπιαγωγοί ακόμα και 53 χρόνια!

«Θα περάσουν 15 χρόνια…»
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κοσμά είναι 26 χρονών και φοίτησε στη Φιλοσοφική Σχολή του Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών. Ο αριθμός του στον κατάλογο διοριστέων είναι ο 2050. Έπειτα από πολύ κόπο, το 2006 κερδίζει με το σπαθί του το πτυχίο του και αποφασίζει να επιστρέψει στην πατρίδα. Η Κύπρος, όμως, δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις φιλόξενη. Το τοπίο θόλωσε, όταν ο νέος άνθρωπος με την τόση όρεξη να διδάξει και να μεταδώσει τις γνώσεις του εγγράφηκε στον κατάλογο διοριστέων, συνειδητοποιώντας ότι αναγκαστικά θα περιμένει έως και 15 ολόκληρα χρόνια μέχρι το διορισμό του ως καθηγητής.
Τι γίνεται όμως μέχρι τότε; Όπως αναφέρει στη «Σ» ο Παναγιώτης, χτύπησε αρκετές πόρτες, χωρίς όμως καμία ανταπόκριση. «Ερχόμενος στην Κύπρο, απογοητεύτηκα, σκέφτηκα μέχρι και να ασχοληθώ με κάτι άλλο. Το είχα ψάξει πάρα πολύ, αλλά βρήκα πόρτες κλειστές. Μέσω προκηρύξεων θέσεων αποτάθηκα σε ιδιωτικά σχολεία, σε φροντιστήρια, έδωσα βιογραφικά, εξετάσεις. Ήταν τόσο μεγάλος ο ανταγωνισμός. Όπου πήγαινα, υπήρχαν έως και 300 άτομα πριν από μένα», σημειώνει ο Παναγιώτης.
Αυτή τη στιγμή εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα σε κάτι εντελώς διαφορετικό από τον κλάδο σπουδών του. Το απόγευμα διδάσκει μερικούς μαθητές για χρήματα που δεν γεμίζουν ούτε κατά το μισό την τσέπη του. «Τα ιδιαίτερα δεν είναι μια σταθερή δουλειά. Το καλοκαίρι, δηλαδή, θα είμαι άνεργος, λόγω του ότι κλείνουν τα σχολεία. Για βιοποριστικούς λόγους, λοιπόν, κάνω και δεύτερη δουλειά. Κουράστηκα, δούλεψα, δεν βρέθηκα τυχαία στο Πανεπιστήμιο και νιώθω αδικημένος και ίσως κάποιες φορές να μετάνιωσα για την επιλογή μου να σπουδάσω φιλόλογος, αλλά την επόμενη στιγμή το αναιρώ, διότι αγαπώ αυτό που επέλεξα».
Αναφερόμενος στο μείζον θέμα του καταλόγου διοριστέων δηλώνει: «Ελπίζω ότι κάποτε θα βελτιωθούν τα πράγματα. Για 4-5 χρόνια η κατάσταση παραμένει η ίδια και όσο περνά ο καιρός χειροτερεύει. Δεν γίνεται τίποτα, ούτε από την Εκπαιδευτική Υπηρεσία ούτε και από το Υπουργείο Παιδείας. Μετά την ένταξή μας στην Ε.Ε. μπαίνουν και οι Ελλαδίτες στον κατάλογο και χειροτέρεψε η κατάσταση. Περισσότερα από 1.000 άτομα, τα οποία βρίσκονται πιο πάνω από μένα στον κατάλογο, προέρχονται εξ Ελλάδος». Ο Παναγιώτης πιστεύει ότι θα ήταν πιο δίκαιο να άλλαζε το σύστημα του καταλόγου διοριστέων. «Τουλάχιστον να έχεις μια ευκαιρία, να δώσεις εξετάσεις π.χ. κάθε τρία χρόνια για να προσλαμβάνονται οι καλύτεροι και όχι απλά να περιμένεις τη σειρά σου με σταυρωμένα χέρια», αναφέρει ο Παναγιώτης, ο οποίος δύσκολα θα συμβούλευε κάποιο άτομο να ακολουθήσει τον ίδιο κλάδο σπουδών, λόγω της κατάστασης που επικρατεί.

«Αβέβαιο το μέλλον»
Η 26ΧΡΟΝΗ Γεωργία Μιχαήλ δηλώνει στη «Σ»: «Το μέλλον είναι αβέβαιο, δεν ξέρεις πότε και μέχρι πότε θα έχεις δουλειά. Τώρα εγώ δεν έχω εργοδότη, δεν έχω και ωφελήματα. Ζητούμενο δεν είναι μόνο τα χρήματα, αλλά και το αίσθημα ασφάλειας. Αν και κάνω ιδιαίτερα σε μαθητές, παράλληλα κάνω αιτήσεις για διάφορες δουλειές, είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα. Μπαίνω πάντα στη διαδικασία να αποδεικνύω ποια είμαι, τι ξέρω, ποιες είναι οι ικανότητές μου και αυτό σίγουρα είναι ψυχοφθόρο», λέει στη «Σ» η Γεωργία, η οποία κατέχει πτυχίο Φιλολογίας σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια παγκοσμίως, αυτό του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το 2005, όταν τελειώνοντας τις σπουδές της επέστρεψε στην Κύπρο, δεν φανταζόταν ότι θα ζούσε την αβέβαιη αυτή κατάσταση την οποία βιώνει.
Σχετικά με τον κατάλογο διοριστέων, η Γεωργία εκφράζει την άποψη ότι θα ήταν πιο δίκαιο εάν εισάγονταν κατηγορίες αποφοίτων φιλολόγων, όπως υπάρχουν και στην ειδική εκπαίδευση (λογοθεραπεία, εργοθεραπεία κλπ), και να διοριζόταν ο καθένας βάσει της ειδικότητάς του. Μέχρι στιγμής, οι απόφοιτοι τμημάτων Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας ή Ιστορικών κατατάσσονται στον κατάλογο διοριστέων κάτω από την «ομπρέλα» των φιλολόγων. «Κανονικά οι μεγάλοι σε ηλικία εκπαιδευτικοί δεν θα έπρεπε να εργάζονται ακόμα στη σχολική τάξη. Θα έπρεπε να συνεχίζουν να εργάζονται, αλλά να απασχολούνται με κάποιον άλλον τρόπο, ώστε να προωθούνται οι νεότεροι εκπαιδευτικοί. Είναι μια από τις λύσεις που θα πρότεινα», προσθέτει η Γεωργία. Μερικοί από τους μαθητές της Γεωργίας, όπως μας διαβίβασε η ίδια, επιθυμούν να ακολουθήσουν τον ίδιο κλάδο σπουδών. Προσπαθεί να τους προετοιμάσει για τις δυσκολίες που θα συναντήσουν εάν το πράξουν, αλλά ταυτόχρονα θεωρεί ότι εάν ένα άτομο έχει κλίση στα φιλολογικά μαθήματα, είναι κρίμα να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

Ανεργιακό επίδομα
ΈΝΑ άτομο λαμβάνει ανεργιακό επίδομα βάσει του χρόνου κατά τον οποίο έχει εργαστεί τον προηγούμενο χρόνο, ώστε να ικανοποιεί τις προϋποθέσεις του Σχεδίου Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Το ύψος του ανεργιακού επιδόματος εξαρτάται κυρίως από το προηγούμενο ύψος μισθού και τον αριθμό των εξαρτωμένων (π.χ. παιδιών), και όχι από τα προσόντα του ανέργου.

Αναμένουν διορισμό
Φιλόλογοι 3.836
Νηπιαγωγοί 1.448
Δάσκαλοι 1.683
Γεωπόνοι 131
Εμπορικών κλάδων/Οικονομολόγοι 3.645
Μαθηματικοί 1.467
http://www.sigmalive.com/news/local/154577

Με λίγα λόγια το επάγγελμα του φιλόλογου βρισκόταν σε κρίση και στην Κύπρο που άλλοι εκπαιδευτικοί διορίζονταν με λίγα χρόνια αναμονή. Η πηγή είναι με δεδομένα Κύπρου το 2009 που τότε η Κύπρος είχε μια πολύ καλή οικονομική πορεία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    brokendreams, Nefeloula, seferhs2001

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους