Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,045 μηνύματα σε 96,057 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 823 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια η γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία;

Raiseonce

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Raiseonce
Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O Raiseonce έγραψε στις 21:36, 16-09-13:

Φίλε μου όσοι πάνε σε ιδιωτικά πάνε ταυτόχρονα και φροντιστήριο.Δε μπορείς να το αποφύγεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,543 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 21:37, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από RODOS
Ακούστε να δείτε πώς έχει η κατάσταση...Τα δίδακτρα στο ιδιωτικό είναι περίπου 3000 ευρώ.Ακόμη στο φροντιστήριο πού κάνω χρειάζομαι για 10 μήνες 6600 ευρώ σε τμήμα με 12 παιδιά.Ενώ στο σχολείο είναι μέσα στην τάξη 12 και κάνεις μόνο της κατεύθυνσης και έχεις όλο το απόγευμα να διαβάσεις...
Aυτο θες να ειναι η παιδεια σου?Μονο κατευθυνση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RODOS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RODOS
Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O RODOS έγραψε στις 21:38, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Raiseonce
Φίλε μου όσοι πάνε σε ιδιωτικά πάνε ταυτόχρονα και φροντιστήριο.Δε μπορείς να το αποφύγεις.
Ναι δεν διαφωνώ ότι πάνε αλλά δεν πάνε σε όλα ε΄γω αυτούς που ξέρω πάνε μόνο μαθηματικά και φυσική τπτ άλλο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 21:43, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
Aυτο θες να ειναι η παιδεια σου?Μονο κατευθυνση?
Γιατι εμεις που πηγαιναμε στα δημοσια και στα γενικης της Γ κοιμομασταν ημασταν καλυτεροι?

Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O Raiseonce έγραψε στις 21:44, 16-09-13:

Γνώμη μου είναι πως τζάμπα λεφτά θα δώσεις στο ιδιωτικό.
Αν δυσκολεύεσαι με τα φροντιστήρια λόγω απόστασης κάνε ιδιαίτερα στο σπίτι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RODOS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RODOS
Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O RODOS έγραψε στις 21:53, 16-09-13:

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω χρόνο να διαβάσω γιατί μετά το σχολείο θα πηγαίνω σπίτι 2:45 μέχρι να φάω και όλα αυτά θα παέι 3 μετά θα πρεπει αν διαβάσω μέχρι τις 4¨30 και να πάω φροντιστήριο στις 5.Ακόμη θα γυρνάω σπίτι 9:50 και θα πρέπει να διαβάσω το βράδυ.Ακόμη για να παώ σχολείο το πρωί πρέπει να ξυπνάω 06:30 (2 χρόνια το έκανα αλλά δεν είχα φροντιστήρια και έτσι διάβαζα απο τις 3 μέχρι να τελειώσω

Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

O Raiseonce έγραψε στις 21:59, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από RODOS
Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω χρόνο να διαβάσω γιατί μετά το σχολείο θα πηγαίνω σπίτι 2:45 μέχρι να φάω και όλα αυτά θα παέι 3 μετά θα πρεπει αν διαβάσω μέχρι τις 4¨30 και να πάω φροντιστήριο στις 5.Ακόμη θα γυρνάω σπίτι 9:50 και θα πρέπει να διαβάσω το βράδυ.Ακόμη για να παώ σχολείο το πρωί πρέπει να ξυπνάω 06:30 (2 χρόνια το έκανα αλλά δεν είχα φροντιστήρια και έτσι διάβαζα απο τις 3 μέχρι να τελειώσω
Αν κάνεις ιδιαίτερα στο σπίτι δε θα χάνεις τόσο χρόνο στις μετακινήσεις.Και τα ιδιαίτερα είναι λιγότερες ώρες από τα ομαδικά φροντιστήρια.
Αντί να δώσεις λεφτά στο ιδιωτικό δώστα στα ιδιαίτερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 22:02, 16-09-13:

Εξαρτάται το ιδιωτικό πάντα, κάποια ιδιωτικά κάνουν "ενισχυτικά μαθήματα", κοινώς φροντιστήρια το απόγευμα τζάμπα για τους μαθητές τους, κάποια, κάνουν στο πόδι τα γενικής και κάνουν πολλές περισσότερες ώρες κατεύθυνσης απ όσες προβλέπει το υπουργείο παιδείας (όσες κάναμε εμείς τα κορόιδα των γενικών δλδ) , και φυσικά, αν όντως έχει 12 παιδιά το κάθε τμήμα στο ιδιωτικό, θα γίνεται γαμάτο μάθημα. Εδώ στο σχολείο μου μαθηματικά κατεύθυνσης κάναμε καλό μάθημα και είμασταν 24 άτομα, θα τρελαθούμε; Ο χρόνος ήταν ελάχιστος, αν αντί για 5ωρες/βδομαδα είχαμε 10, τα φροντιστήρια θα ταν αχρείαστα.

Αρχική Δημοσίευση από Φρεντος
Γιατι εμεις που πηγαιναμε στα δημοσια και στα γενικης της Γ κοιμομασταν ημασταν καλυτεροι?
Ε καλά, όχι κι έτσι. Πχ, βιολογία γενικής, αν και δεν την έδινα πανελλήνιες, το βρισκα πολύ ευχάριστο μάθημα κι έπαιρνα και σημειώσεις (βιβλίο δεν έφερνα γαρ )... Ιστορία μ' άρεσε επίσης (ναι, πείτε με μαζόχα λολζ). Τα υπόλοιπα δεν μ' άρεσαν-δεν τα πρόσεχα.
Τον τελευταίο καιρό βέβαια, δεν πρόσεχα τίποτα, κάνας ύπνος, καμιά βλακεία, κάνα παιχνιδάκι στο κινητό κτλ.

Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,543 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 22:10, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Φρεντος
Τουλαχιστον η παιδεια σου παρεχεται, το αν θα την αξιοποιησεις ειναι στο χερι σου. η γνωση δε πρεπει να αντιμετωπιζεται χρησιμοθηρικα ρε παιδια, δεν ειναι ολη σας η ζωη οι πανελληνιες.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:00, 16-09-13:

Το ιδιωτικο εχει λογο υπαρξης μονο στο Γυμνασιο αλλα και παλι ειναι στο σχολειο που θα πας, στον καθηγητη που θα σου κατσει. Υπαρχουν ιδιωτικα με 32 παιδια στο τμημα, εκει να βρασω το ιδιωτικο. Στο Λυκειο ειναι τελειως πεταμενα λεφτα. Το Φροντιστηριο κανενας δν το γλυτωσε επειδη πηγαινε ιδιωτικο. Ισα ισα ειναι αρκετα ακομα πεταμενα λεφτα και περιττη πιεση γιατι στο ιδιωτικο για να δικαιολογησουν τα λεφτα που παιρνουν θα σε πρηζουν χωρις λογο...

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 23:00, 16-09-13:

Τα ιδιωτικά σχολεία είναι τα καλύτερα γιατί πληρώνεις.

-cha0s

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 23:04, 16-09-13:

Τα ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά,εγώ σκεφτόμουν να πάω με την λογική ότι αυτά τα λεφτά θα τα δίνω στο φροντιστήριο,άλλα ένας φυσικός που κάνει ιδιαίτερα με είπε ότι και τα παιδιά από τα ιδιωτικά χρειάζονται φροντιστήριο και ότι πολλά παιδιά που κάνει μάθημα είναι από μαντουλίδη (ιδιωτικό στην Θεσσαλονίκη και πανάκριβο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimpaokara : 17-09-13 στις 06:02.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NicolasM

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NicolasM
Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O NicolasM έγραψε στις 00:03, 17-09-13:

Κι εγώ συμφωνώ ότι το ιδιωτικό δεν αξίζει στο Λύκειο. Αν θέλει κάποιος γονέας να γλυτώσει χρήματα και να προσφέρει στο παιδί του το μέγιστο, νομίζω δημόσιο + ιδιαίτερα είναι η καλύτερη λύση.
Εμένα ως μαθητή μου δημιουργούσε πρόβλημα που πήγαινα σε σχολείο με ενισχυτική διδασκαλία ενώ έκανα και ιδιαίτερα. Ειδικά στην αρχή, δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω σε κανένα από τα δύο λόγω διπλού φόρτου εργασίας, ώσπου στο τέλος αποφάσισα να αφοσιωθώ στα ιδιαίτερα όπου γινόταν καλύτερο (πιο εξειδικευμένο βασικά) μάθημα από του φροντιστηρίου και δεν το μετάνοιωσα. Έτσι είχα περισσότερο χρόνο για προσωπικό διάβασμα, να καλύψω τα κενά μου ας πούμε. Μπορεί να συμπλήρωσε σε γνώσεις και το φροντιστήριο και εκτιμώ πολύ τους καθηγητές μου εκεί, αλλά στους ρυθμούς ενός μαθητή δεν θα προσαρμοστεί τόσο εύκολα.
Ειδικά για ιδιωτικά φθηνά και με πολλούς μαθητές, είναι πραγματικά πέταμα χρημάτων, διότι δεν κερδίζεις καν κάτι παραπάνω από ένα δημόσιο.

Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη schooliki
Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 592 μηνύματα.

O schooliki έγραψε στις 13:48, 17-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimpaokara
Τα ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά,εγώ σκεφτόμουν να πάω με την λογική ότι αυτά τα λεφτά θα τα δίνω στο φροντιστήριο,άλλα ένας φυσικός που κάνει ιδιαίτερα με είπε ότι και τα παιδιά από τα ιδιωτικά χρειάζονται φροντιστήριο και ότι πολλά παιδιά που κάνει μάθημα είναι από μαντουλίδη (ιδιωτικό στην Θεσσαλονίκη και πανάκριβο)
Θα συμφωνήσω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών ιδιωτικών σχολείων χρειάζονται φροντιστήριο.
Όχι όμως πάντα γιατί δεν γίνεται καλό μάθημα. Υπάρχουν καλά ιδιωτικά, όπου γίνεται άριστο μάθημα (Το ίδιο ισχύει και για κάποια δημόσια σχολεία, ίσως λόγω αξιόλογου διευθυντή ή ίσως από μια ευτυχή συγκυρία ύπαρξης καλών καθηγητών).
Η νοοτροπία στα ιδιωτικά σχολεία είναι ακριβώς η ίδια που υπάρχει σε όλη την Ελληνική κοινωνία. Το σχολείο είναι για να πάρουμε το απολυτήριο και τα φροντιστήρια για να περάσουμε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Υπάρχει αδιαφορία για το σχολείο, ακόμα και αν γίνεται εξαιρετικό μάθημα. Το κορυφαίο είναι ότι οι ίδιοι μαθητές, μετά το σχολείο κάνουν ιδιαίτερα με τους καθηγητές που μόλις λίγο πριν απαξίωσαν.
Νομίζω ότι οι μόνοι μαθητές που αξιοποιούν πλήρως τις όποιες παραπάνω δυνατότητες τους δίνει ένα καλό ιδιωτικό σχολείο, είναι οι υπότροφοι αυτών των σχολείων, άντε και μερικοί ακόμα. Σίγουρα όμως είναι μια μικρή μειοψηφία.

Τα ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά. 7-8 χιλιάδες το χρόνο είναι πολλά χρήματα. Αν είσαι υπότροφος, όλα καλά. Αν περισσεύουν πολλά χρήματα, κανένα πρόβλημα.
Αν όμως δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, ο μόνος λόγος για μένα να πας σε ιδιωτικό (αν μπορείς βεβαίως να κάνεις αυτά τα έξοδα, έστω και δύσκολα) είναι αν θέλεις να φύγεις για σπουδές στο εξωτερικό. Με υποτροφία (για Αμερική) ή χωρίς (για Ευρώπη).
Γίνονται μαθήματα για τις εξετάσεις SAT, Toefl κ.λ.π. Έχεις βοήθεια, από το Γυμνάσιο ακόμα, στην ετοιμασία βιογραφικού (ακαδημαϊκού, αθλητικού, κοινωνικού, συνέδρια, διαγωνισμοί κ.λ.π.), που χρειάζεται κυρίως για την Αμερική.
Κάποια ιδιωτικά προσφέρουν και Ι.Β. Για μένα αυτός ο δρόμος είναι μεγάλο ρίσκο, γιατί αποκλείεσαι ουσιαστικά από τη διαδικασία των πανελληνίων και μπορεί να βρεθείς εγκλωβισμένος, αν δεν πάνε καλά τα πράγματα, σε επιλογές του εξωτερικού και κακές (χειρότερες από πιθανές επιλογές στην Ελλάδα, αν είχες τη δυνατότητα των πανελληνίων) και πολυδάπανες.

Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη κατερω
H κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κατερω people are strange έγραψε στις 13:31, 26-09-13:

Εγώ πάντως τελείωσα ιδιωτικό (απο τα πιο φτηνα) με καμία απολύτως οικονομική άνεση, απλώς ήμουν απο το νηπιαγωγείο και η κριση ξεκινησε στην 2α λυκειου και εμεινα.
Πήρα πολλά απο το σχολείο μου, σε αρκετές περιπτώσεις βοηθήθηκα και το εκτιμω που οι γονεις μου θυσιαστηκαν για να συνεχισω εκει.
Φυσικα παράλληλα έκανα και φροντιστήριο, δεν νομιζω οτι υπαρχει σχολειο στο οποιο δεν χρειαζεται και φροντιστηριο.
Ήταν ομως καλα, δεν γνωρισα απεργιες, καταληψεις, και υπηρχε ελεγχος του τι κανεις και γιατι εισαι εξω και οχι στο μαθημα πχ.
Σιγουρα ομως θα ηταν εξισου καλα και στο δημοσιο της γειτονιας μου!! Το καθενα εχει τα καλα του. Εμεινα εκει για συναισθηματικους-ιστορικους λογους

Παράθεση

akis_akis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akis_akis
Ο akis_akis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O akis_akis έγραψε στις 14:41, 08-10-13:

Από 2 γνωστούς που έχω που πάνε τα παιδιά τους σε ιδιωτικά, πολλά λεφτά σε σχέση με τις παρεχόμενες υπηρεσίες, ΟΚ είναι καλύτερα από τα δημόσια, αυτό είναι προφανές, αλλά για τα γύρω στα 6 με 6,5 χιλιάρικα που δίνουν θα περίμεναν πολλά περισσότερα.

Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 13:30, 10-06-14:

Στο γαλλικό σχολείο (μέσα στο γαλλικό ινστιτούτο,στο κέντρο της Θεσσαλονίκης) που είχε ρωτήσει η μητέρα μου για να με στείλει τα δίδακτρα είναι γύρω στα 4-5 χιλιάρικα το χρόνο (δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο) πάντως είναι πιο φθηνά για όσους έχουν γαλλική υπηκοότητα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nikos1111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikos1111
Ο Nikos1111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Nikos1111 έγραψε στις 20:14, 07-01-15:

Ιδιωτικο;; Τι μαλκιες ειναι αυτες;;;
Γιατι μοιπος κανουν καλύτερο μαθημα εκει;;
Τα ιδια σκ@τα είναι!
Το μονο καλο που εχουν,ίσως οτι ειναι πιο καθαρα !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 20:32, 07-01-15:

Όντως από άποψη ποιότητας μαθήματος υπάρχουν και δημόσια σχολεία που ειναι υποδειγματικά, θα έπρεπε να τα ενισχυσουμε... Απο εκει και πέρα ειναι δυστυχώς αληθεια οτι τα ιδιωτικά υπερέχουν πολλών δημοσίων σε θεματα υποδομών και εγκαταστάσεων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 10:46, 12-01-15:

Εγώ, προσωπικά, τελείωσα ένα γυμνάσιο υποδειγματικό. Καθηγητές άψογοι από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, μάθημα που άξιζε την κάθε ώρα και εμπειρίες ανεκτίμητες, δράσεις και προγράμματα που δεν γίνονται ούτε στα ιδιωτικά. Φυσικά δεν είναι όλα τα δημόσια έτσι όμως δεν θεωρώ πως αν είχα δώσει 10 χιλιάρικα σε ένα αντίστοιχο ιδιωτικό σχολείο θα είχα πάρει κάτι καλύτερο.
Είναι πώς θα το δει κανείς...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria.Nik

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Maria.Nik
H Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Maria.Nik έγραψε στις 22:04, 26-01-15:

Γεια σας! Σκεφτομαι για το Λυκειο, να παω στην Ιταλικη Σχολη Αθηνων? Πηγαινει ή πηγενε κανενας σας εκει? ΤΙ γνωμες εχετε? Αξιζειι?

Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 23:47, 26-01-15:

νομιζω πλεον το πειραματικο αφου η εισαγωγη δεν γινεται πια με κληρο(!) ειναι καλη επιλογη
και εξηγουμαι...καθηγητες με (γραπτη)διαλογη ΑΣΕΠ ως επι το πλειστον πια,για ολα τα δημοσια ισχυει αυτο βεβαια
καλο επιπεδο συμμαθητων(καλυτερο των ιδιωτικων)ακριβως επειδη μπαινουν με εξετασεις και καλυτερες υποδομες απο το μεσο δημοσιο σχολειο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 27-01-15 στις 07:37.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,248 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:54, 27-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
νομιζω πλεον το πειραματικο αφου η εισαγωγη δεν γινεται πια με κληρο(!)
Χωρίς να είμαι σίγουρη έχω την αίσθηση ότι εξετάσεις δίνουν μόνο από την Γ' γυμνασίου στην Α' Λυκείου, και ξέρουν ότι θα συνεχίσουν οι μισοί, ενώ οι άλλοι μισοί είναι από τα παιδιά που τέλειωσαν γυμνάσιο αλλού και θέλουν να μπουν στο πειραματικό λύκειο δίνοντας εξετάσεις. Δεν είμαι όμως σίγουρη.

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 20:26, 04-06-15:

Κανενα καλο ιδιωτικο Λυκειο απο Πειραια μερια με οικονομικα διδακτρα ξερετε?

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:30, 04-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από MariaLoveItaly
Κανενα καλο ιδιωτικο Λυκειο απο Πειραια μερια με οικονομικα διδακτρα ξερετε?
Τι παραπάνω από ένα δημόσιο φαντάζεσαι ότι θα σου προσφέρει ένα τέτοιο ιδιωτικό;

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 20:42, 04-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Τι παραπάνω από ένα δημόσιο φαντάζεσαι ότι θα σου προσφέρει ένα τέτοιο ιδιωτικό;

Απλά προσπαθώ να αποφύγω τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια γιατί εκεί έχει επιπλέον διδασκαλία, αν είναι εφικτό αυτό φυσικά. Οι γονείς μου, μου λένε για το Λύκειο το οποίο ανήκει στον Μητροπολίτη του Πειραιά, και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά θέλω να δω, αν υπάρχει τίποτα άλλο, ή αν υπάρχει κάποιος που φοιτά στο Γυμνάσιο και έχει γνώμη, διότι το Λύκειο, τώρα φτιάχνεται και θα λειτουργήσει τη σχολική χρονιά που μας έρχεται. Αν έχεις κάποια πληροφορία, δεκτή.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:50, 04-06-15:

Απλά προσπαθώ να αποφύγω τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια γιατί εκεί έχει επιπλέον διδασκαλία....
Και των δημόσιων και των ιδιωτικών σχολείων οι μαθητές, τις ίδιες ώρες ιδιαίτερα και φροντιστήρια κάνουν. Η "επιπλέον διδασκαλία" που γράφεις, φροντιστήριο είναι που πληρώνεται έξτρα και απλά γίνεται μέσα στο σχολείο. (Και αν δεν κάνω λάθος, από του χρόνου με τον καινούργιο νόμο απαγορεύτηκε αυτό το φροντιστήριο μέσα στο σχολείο).

Παράθεση

manos1234567

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manos1234567
Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O manos1234567 έγραψε στις 21:42, 04-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από κατερω
Εγώ πάντως τελείωσα ιδιωτικό (απο τα πιο φτηνα) με καμία απολύτως οικονομική άνεση, απλώς ήμουν απο το νηπιαγωγείο και η κριση ξεκινησε στην 2α λυκειου και εμεινα.
Πήρα πολλά απο το σχολείο μου, σε αρκετές περιπτώσεις βοηθήθηκα και το εκτιμω που οι γονεις μου θυσιαστηκαν για να συνεχισω εκει.
Φυσικα παράλληλα έκανα και φροντιστήριο, δεν νομιζω οτι υπαρχει σχολειο στο οποιο δεν χρειαζεται και φροντιστηριο.
Ήταν ομως καλα, δεν γνωρισα απεργιες, καταληψεις, και υπηρχε ελεγχος του τι κανεις και γιατι εισαι εξω και οχι στο μαθημα πχ.
Σιγουρα ομως θα ηταν εξισου καλα και στο δημοσιο της γειτονιας μου!! Το καθενα εχει τα καλα του. Εμεινα εκει για συναισθηματικους-ιστορικους λογους
τα καλυτερα ομως απο το σχολειο ειναι ο χαβαλες στις καταληψεις

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 22:06, 04-06-15:

Και των δημόσιων και των ιδιωτικών σχολείων οι μαθητές, τις ίδιες ώρες ιδιαίτερα και φροντιστήρια κάνουν. Η "επιπλέον διδασκαλία" που γράφεις, φροντιστήριο είναι που πληρώνεται έξτρα και απλά γίνεται μέσα στο σχολείο. (Και αν δεν κάνω λάθος, από του χρόνου με τον καινούργιο νόμο απαγορεύτηκε αυτό το φροντιστήριο μέσα στο σχολείο).

Ποιον καινουριο νομο; Γιατι ποιος τους ελεγχει; Τοσα χρονια που σε ολα τα ιδιωτικα εκαναν μονο κατευθυνσης στο σχολειο και ουτε μια ωρα γενικης, ηταν νομιμοι; Τους ελεγχε κανεις;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 08:55, 05-06-15:

[IMG]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVUxkDHGvLh3rMwpvIRCwW-
0Uzc8zX4hJuX3R4yyBqXJcc4Uof[/IMG]
Έστω και έτσι, αλλιώς είναι να τελειώσεις σε ένα ιδιωτικό Λύκειο και αλλιώς σε ένα δημόσιο, ΌΧΙ στο θέμα τις εκπαίδευσης, διότι τα ίδια πράγματα μαθαίνεις αν είναι καλός ο καθηγητής και είτε σε σχολείο είτε σε φροντιστήριο, επιπλέον μαθήματα θα κάνεις. Οπότε ειτε δημόσιο είτε ιδιωτικό, τα ίδια θα μάθεις. ΑΛΛΑ, τα παιδιά στις ηλικίες που πηγαίνουν στο Λυκειο, ειναι περισσοτερο στην τρελα τους, απο οτι στο Γυμνασιο, και μπορει ενα παιδια να παρασυρθει, κοπανες, τσιγαρα, ειτε να παρει σχολικο εκφοβισμο σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σε ενα ιδιωτικο. Γιατι στο ιδιωτικο πληρωνονται και με το που θα λυψει την πρωτη ωρα το παιδι θα ειδοποιησουν. Δεν λεω οτι αν πας ιδιωτικο, σωθηκες, αλλα τουλαχιστον στο ωραριο του σχολειου θα ειναι περισσοτερο ελεγχομενο το παιδι, και δεν θα κινδυνευει τοσο!

Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dr.K
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 09:19, 05-06-15:

Έστω και έτσι, αλλιώς είναι να τελειώσεις σε ένα ιδιωτικό Λύκειο και αλλιώς σε ένα δημόσιο, ΌΧΙ στο θέμα τις εκπαίδευσης, διότι τα ίδια πράγματα μαθαίνεις αν είναι καλός ο καθηγητής και είτε σε σχολείο είτε σε φροντιστήριο, επιπλέον μαθήματα θα κάνεις. Οπότε ειτε δημόσιο είτε ιδιωτικό, τα ίδια θα μάθεις. ΑΛΛΑ, τα παιδιά στις ηλικίες που πηγαίνουν στο Λυκειο, ειναι περισσοτερο στην τρελα τους, απο οτι στο Γυμνασιο, και μπορει ενα παιδια να παρασυρθει, κοπανες, τσιγαρα, ειτε να παρει σχολικο εκφοβισμο σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σε ενα ιδιωτικο. Γιατι στο ιδιωτικο πληρωνονται και με το που θα λυψει την πρωτη ωρα το παιδι θα ειδοποιησουν. Δεν λεω οτι αν πας ιδιωτικο, σωθηκες, αλλα τουλαχιστον στο ωραριο του σχολειου θα ειναι περισσοτερο ελεγχομενο το παιδι, και δεν θα κινδυνευει τοσο!
Ως απόφοιτη ιδιωτικού σχολείου να σε ενημερώσω ότι αυτό που λες δεν ισχύει και τόσο.....Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και κανένα ιδιωτικό δεν μπορεί να τον "σώσει".Υπάρχουν όλα τα είδη παιδιών σε όλα τα σχολεία ιδιωτικά ή μη.Στο μόνο που σε βοηθάει το ιδιωτικό είναι ότι δεν υπάρχουν καταλήψεις και το κυριότερο κάνεις μάθημα ....δεν υπάρχει ο χαβαλές που γίνετε στα δημόσια .Βέβαια σίγουρα υπάρχουν και αξιόλογοι καθηγητές στα Δημόσια...Τελικά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάει κανείς ιδιωτικό σχολείο.....

Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,885 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 09:39, 05-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από manos1234567
τα καλυτερα ομως απο το σχολειο ειναι ο χαβαλες στις καταληψεις
το καλύτερο??
Οι εμπιριες μου σε εμένα στις κατσλήψεις ήταν τραμπουκισμοι και τέτοια.
Όταν ημασταν γυμνασιου μας τραβουσαν να μας βάλουν μέσα (μας εβάζαν με πολύ βιαιο τρόπο) σε 1 φίλο μου τον τραβούσαν 5-6 παιδιά της γ γυμνασίου επειδη δεν ήθελε να μπει.
Απειλές,εκφοβισμοι,ξύλο.
Αυτό εσύ το θεωρείς χαβαλέ εγώ το θεωρώ βλακεία

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 10:56, 05-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
το καλύτερο??
Οι εμπιριες μου σε εμένα στις κατσλήψεις ήταν τραμπουκισμοι και τέτοια.
Όταν ημασταν γυμνασιου μας τραβουσαν να μας βάλουν μέσα (μας εβάζαν με πολύ βιαιο τρόπο) σε 1 φίλο μου τον τραβούσαν 5-6 παιδιά της γ γυμνασίου επειδη δεν ήθελε να μπει.
Απειλές,εκφοβισμοι,ξύλο.
Αυτό εσύ το θεωρείς χαβαλέ εγώ το θεωρώ βλακεία
Και στο Γυμν και Λυκειο της περιοχης μου εχουν συμβει πολλα τετοια!

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 22:17, 05-06-15:

... τα παιδιά στις ηλικίες που πηγαίνουν στο Λυκειο, ειναι περισσοτερο στην τρελα τους, απο οτι στο Γυμνασιο, και μπορει ενα παιδια να παρασυρθει, κοπανες, τσιγαρα, ειτε να παρει σχολικο εκφοβισμο σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σε ενα ιδιωτικο. Γιατι στο ιδιωτικο πληρωνονται και με το που θα λυψει την πρωτη ωρα το παιδι θα ειδοποιησουν. Δεν λεω οτι αν πας ιδιωτικο, σωθηκες, αλλα τουλαχιστον στο ωραριο του σχολειου θα ειναι περισσοτερο ελεγχομενο το παιδι, και δεν θα κινδυνευει τοσο!
Μην έχεις αυταπάτες. Και στα δημόσια και στα ιδιωτικά (ακόμα και στα μουράτα) τα ίδια συμβαίνουν. Επίσης, το σχολείο δεν είναι μόνο γνώση, είναι και ΚΟΙΝΩΝΙΑ. Η κοινωνία που θα γνωρίσει το παιδί στο ιδιωτικό δεν θα είναι η αληθινή, αλλά αυτή που θα του επιτρέπουν τα τείχη των διδάκτρων να βλέπει.

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 14:37, 06-06-15:

Μην έχεις αυταπάτες. Και στα δημόσια και στα ιδιωτικά (ακόμα και στα μουράτα) τα ίδια συμβαίνουν. Επίσης, το σχολείο δεν είναι μόνο γνώση, είναι και ΚΟΙΝΩΝΙΑ. Η κοινωνία που θα γνωρίσει το παιδί στο ιδιωτικό δεν θα είναι η αληθινή, αλλά αυτή που θα του επιτρέπουν τα τείχη των διδάκτρων να βλέπει.

Δικια σου γνωμη, προτιμω στο Λυκειο να εχω αυταπατες, παρα να συνεχισω το δημοσιο της γειτονιας μου που ειναι μαυρα χαλια οπως και το Γυμνασιο, με εκφοβισμο, ξυλο, κλπ!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 13:28, 07-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr.K
Ως απόφοιτη ιδιωτικού σχολείου να σε ενημερώσω ότι αυτό που λες δεν ισχύει και τόσο.....Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και κανένα ιδιωτικό δεν μπορεί να τον "σώσει".Υπάρχουν όλα τα είδη παιδιών σε όλα τα σχολεία ιδιωτικά ή μη.Στο μόνο που σε βοηθάει το ιδιωτικό είναι ότι δεν υπάρχουν καταλήψεις και το κυριότερο κάνεις μάθημα ....δεν υπάρχει ο χαβαλές που γίνετε στα δημόσια .Βέβαια σίγουρα υπάρχουν και αξιόλογοι καθηγητές στα Δημόσια...Τελικά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάει κανείς ιδιωτικό σχολείο.....
Ναι, αλλα ενα ιδιωτικο, το ποιο το διοικει ενας Μητροπολιτης και σχεδον ολο το Γυμνασιο εχει 50 παιδια, δεν ειναι σαν ολα τα ιδιωτικα!
Το ξερω οτι γινεται χαβαλες στα Δημοσια, απλα και εγω δε νιωθω τοσο ολοκληρωμενη, πως να στο πω, οταν εισαι το μοναδικο ατομο, που διαβαζει Βιβλια στον ελευεθερο χρονο του αντι να βγαινει συνεχως εξω για καφε, οταν το αγαπημενο σου μαθημα ειναι τα Θρσηεκυτικα και η Λογοτεχνια, οταν αηδιαζεις ακουγοντας ατομα που ξερεις απο το δημοτικο να κανουν εξευτελυστικα πραγματα, νομιζω οτι θα προτιμησεις να πας σε ενα Ιδιωτικο σαν αυτο που σου ειπα. Και ειδικα στο θεμα με τις καταληψεις και τα συνεχει κενα, εχω τρομερα κενα στα μαθηματικα και τα αρχαια, και ενα ιδιωτικο θα με βοηθησει αρκετα να τα καλυψω αυτα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Φοιτητής

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 13:45, 07-06-15:

Ναι, αλλα ενα ιδιωτικο, το ποιο το διοικει ενας Μητροπολιτης και σχεδον ολο το Γυμνασιο εχει 50 παιδια, δεν ειναι σαν ολα τα ιδιωτικα!
Το ξερω οτι γινεται χαβαλες στα Δημοσια, απλα και εγω δε νιωθω τοσο ολοκληρωμενη, πως να στο πω, οταν εισαι το μοναδικο ατομο, που διαβαζει Βιβλια στον ελευεθερο χρονο του αντι να βγαινει συνεχως εξω για καφε, οταν το αγαπημενο σου μαθημα ειναι τα Θρσηεκυτικα και η Λογοτεχνια, οταν αηδιαζεις ακουγοντας ατομα που ξερεις απο το δημοτικο να κανουν εξευτελυστικα πραγματα, νομιζω οτι θα προτιμησεις να πας σε ενα Ιδιωτικο σαν αυτο που σου ειπα. Και ειδικα στο θεμα με τις καταληψεις και τα συνεχει κενα, εχω τρομερα κενα στα μαθηματικα και τα αρχαια, και ενα ιδιωτικο θα με βοηθησει αρκετα να τα καλυψω αυτα.
Το εννοείς ότι τα θρησκευτικά είναι το αγαπημένο σου μάθημα????
Τα ιδιωτικά είναι ακριβά και δεν αξίζουν τόσο τα λεφτά που ζητάνε θεωρώ είναι προτιμότερο να πας φροντιστήριο για να καλύψεις τα κενά στα αρχαία και τα μαθηματικά που λες.Αν έχεις τη δυνατότητα και για τα 2 καλώς αλλά αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε δημόσιο και φροντιστήριο ή ιδιωτικό και τίποτα άλλο νομίζω είναι πιο καλό το δημόσιο και φροντιστήριο,,,

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,248 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:02, 07-06-15:

Yeah, it's probably worse και 100 χρόνια πίσω.

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 17:41, 07-06-15:

Το εννοείς ότι τα θρησκευτικά είναι το αγαπημένο σου μάθημα????
Τα ιδιωτικά είναι ακριβά και δεν αξίζουν τόσο τα λεφτά που ζητάνε θεωρώ είναι προτιμότερο να πας φροντιστήριο για να καλύψεις τα κενά στα αρχαία και τα μαθηματικά που λες.Αν έχεις τη δυνατότητα και για τα 2 καλώς αλλά αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε δημόσιο και φροντιστήριο ή ιδιωτικό και τίποτα άλλο νομίζω είναι πιο καλό το δημόσιο και φροντιστήριο,,,
Δηαλαδη λες καλυτερα δημοσιο και φροντιστηριο ή ιδιαιτερα; Δεν υπαρχει περιπτωση αν πας ιδιωτικο να κανεις εκει επιπλεον διδασκαλια;

Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Φοιτητής

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 18:49, 07-06-15:

Δηαλαδη λες καλυτερα δημοσιο και φροντιστηριο ή ιδιαιτερα; Δεν υπαρχει περιπτωση αν πας ιδιωτικο να κανεις εκει επιπλεον διδασκαλια;
Για εμένα ναι είναι 1000 φορές προτιμότερο να πας φροντιστήριο.Εγώ προσωπικά το έχω μετανιώσει που πήγα ιδιωτικό.....Καλύτερα να πήγαινα σε δημόσιο και να έκανα φροντιστήριο και ιδιαίτερα.Πίστεψε με το ιδιωτικό μόνο το όνομα έχει .Όταν πήγαινα εγώ υπήρχε επιπλέον διδασκαλία αν και έχω την εντύπωση ότι βγήκε νόμος που την απαγόρεψαν(αν και δεν είμαι σίγουρη ψάξτο λίγο)

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 20:44, 07-06-15:

Για εμένα ναι είναι 1000 φορές προτιμότερο να πας φροντιστήριο.Εγώ προσωπικά το έχω μετανιώσει που πήγα ιδιωτικό.....Καλύτερα να πήγαινα σε δημόσιο και να έκανα φροντιστήριο και ιδιαίτερα.Πίστεψε με το ιδιωτικό μόνο το όνομα έχει .Όταν πήγαινα εγώ υπήρχε επιπλέον διδασκαλία αν και έχω την εντύπωση ότι βγήκε νόμος που την απαγόρεψαν(αν και δεν είμαι σίγουρη ψάξτο λίγο)
Και με την επιπλεον διδασκαλια, εμεινες ικανοποιημενη ή χρειαστηκες και εξωσχολικη βοηθεια?
Στο σχολειο που εχει ρωτησει ο Πατερας μου εχει επιπλεον διδασκαλια, σε αρκετα μαθηματα!

Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:37, 23-05-16:

Στα ιδιωτικα πρεπει να ειναι καλοι οι καθηγητες αλλιως υπαρχει και η δαμοκλειος σπαθη της απολυσης. Στα δημοσια επειδη νιωθουν σιγουρια δεν καταβαλουν ιδιαιτερες προσπαθειες. Ξερουν οτι κανεις δε θα τους κουνησει απο την καρεκλα. Ειναι λιγο καρεκλοκενταυροι εν ολιγοις...
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sommerfeld
Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 19:36, 26-05-16:

Φταίνε μόνο οι Έλληνες καθηγητές που δεν ανησυχούν μήπως χάσουν την θέση τους ή φταίνε και οι Έλληνες μαθητές που δεν τους αφήνουν να κάνουν μάθημα μόνο και μόνο επειδή οι γονείς τους πληρώνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα ;;;
Κλασσική ελληνική κουραδοπαραδοση εν ολίγοις
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 20:36, 26-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Στα ιδιωτικα πρεπει να ειναι καλοι οι καθηγητες αλλιως υπαρχει και η δαμοκλειος σπαθη της απολυσης. Στα δημοσια επειδη νιωθουν σιγουρια δεν καταβαλουν ιδιαιτερες προσπαθειες. Ξερουν οτι κανεις δε θα τους κουνησει απο την καρεκλα. Ειναι λιγο καρεκλοκενταυροι εν ολιγοις...
Κάτσε ρε συ Ινστάντ. Υπάρχει ένας φιλόλογος στο σχολείο που είμαι ο οποίος παρά τον περιορισμένο χρόνο εξ αιτίας των πολλών ωρών που χάνονται στα δημόσια σχολεία έχει καταφέρει το ακατόρθωτο ο άνθρωπος. Και παρουσιάσεις κάνει, και παιχνίδι ρόλων, και ταινίες και κριτική σκέψη και λογοτεχνία στο μάθημα της ιστορίας και σύνδεση με την επικαιρότητα στα θέματα της έκθεσης και προετοίμασε και ολόκληρη θεωρητική για πανελλήνιες σε αρχαία και ιστοριία και τα παιδιά δεν πήγαν ούτε μια ώρα στα ωραία φροντιστήρια!

Ξέρεις πόσοι αξιόλογοι καθηγητές υπάρχουν; Δεν ξέρω εσύ τι γνώρισες. Τους αδικείς όμως.
Όταν όμως επειδή δεν πληρώνεις τα χιλιάρικα στο δημόσιο και σκίζεις τα βιβλία, μουτζουρώνεις τα θρανία και τον γράφεις έναν τόσο καλό καθηγητή δικό σου είναι το πρόβλημα.
Όταν η παραπαιδεία έχει κυρίαρχο ρόλο και τα παιδιά σε γράφουν εσύ τι θα κάνεις; Θα τα πεις 1,2,3 φορές θα βαρεθείς να μιλάς στον τοίχο.''Θα τα ακούσουν στο φροντιστήριο΄'' θα πεις.
Μα δεν αρκεί ένα φροντιστήριο.
Ρώτα τι γίνεται στα γενικής παιδείας.

Φταίει και το υπουργείο βέβαια και το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Σε περίοδο που οι Έλληνες λένε πως μαστίζονται από οικονομική κρίση στάζουν τα χιλιάρικα στο φροντιστήριο.
Συν ότι ο έλληνας μαθητής τρώει την μέρα του στα θρανία. Θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί το δημόσιο σχολείο και το απόγευμα να είναι σπίτι του και να διαβάζει και να μην κάνει 4-5 ώρες παραπάνω.

Το σύστημα οι μαθητές και οι καθηγητές το ορίζουν.
Δεν θέλουν οι μαθητές μια; Ωραία αφού δεν θέλουν δεν υπάρχει θέμα...

Όταν βγαίνεις από την Γ γυμνασίου και έχεις διδαχτεί 2 γλώσσες και δεν έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου εξ αιτίας των βιβλίων και της νοοτροπίας ότι η ώρα των αγγλικών/γερμανικών/γαλλικών είναι η ΄''ώρα της λούφας και του παιδιού'' ποιος φταίει;
Εγώ όλη τη καλή διάθεση θα είχα πάντως να βοηθήσω.
Γιατί και εγώ Β2 με το σχολείο πήρα. Αλλά εμεταλλεύτηκα τις διδατικές ώρες καταλλήλως. Ούτε φροντιστήρια πήγα ούτε τίποτα. Υπερήρωας;
Θα έλεγα απλά ότι σκέφτηκα μερικά πράγματα.
Αν εσύ που φοιτάς σε αυτό το σχολείο δεν το σέβεσε και δεν προσπαθείς, τότε εσύ το καταδικάζεις, όχι οι καθηγητές.
Θλίβομαι...
Παράθεση

Trafalgar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Trafalgar
Ο Trafalgar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Trafalgar έγραψε στις 21:16, 30-08-16:

Το Δημόσιο χίλιες φορές καλύτερο, ενώ στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου με συνδυασμό Ιδιαίτερων ή Φροντιστηρίου!

Τα ιδιωτικά έχουν μόνο το όνομα. Εκεί δεν υπάρχει η έννοια της γειτονιάς, υπάρχει πληθώρα παιδιών κακομαθημένων με τσέπη ή παιδιών που αποσκοπούν στο να κάνουν γνωριμίες με τσεπάτους. Ένα αθώο παιδί με χρυσό χαρακτήρα υποφέρει σε τέτοιο περιβάλλον.
Επιπλέον, υπάρχει υπερβολική ανοχή από την πλευρά των καθηγητών προς τα παιδιά, με αποτέλεσμα μερικά μαθήματα να μην μπορούν να κυλήσουν καθόλου ομαλά (καμιά σχέση με την κατάσταση στα δημόσια σχολεία).
Στο Δημοτικό με έστελναν, παρά τη θέλησή μου, οι γονείς στο ιδιωτικό και έχω δει ακόμα και καθηγήτρια να κλαίει.

Το Anatolia, από ό,τι έχω ακούσει από γνωστούς, είναι μακράν το χειρότερο ιδιωτικό, τουλάχιστον στη Βόρεια Ελλάδα, καθώς εκεί συσσωρεύονται τα περισσότερα παιδιά της πολιτικής ελίτ (και ό,τι αυτό συνεπάγεται), ενώ όλοι τους κάνουν ιδιαίτερα με 300ευρα το μήνα για τις Πανελλήνιες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trafalgar : 30-08-16 στις 21:20.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,885 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:04, 30-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Trafalgar
Το Δημόσιο χίλιες φορές καλύτερο, ενώ στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου με συνδυασμό Ιδιαίτερων ή Φροντιστηρίου!

Τα ιδιωτικά έχουν μόνο το όνομα. Εκεί δεν υπάρχει η έννοια της γειτονιάς, υπάρχει πληθώρα παιδιών κακομαθημένων με τσέπη ή παιδιών που αποσκοπούν στο να κάνουν γνωριμίες με τσεπάτους. Ένα αθώο παιδί με χρυσό χαρακτήρα υποφέρει σε τέτοιο περιβάλλον.
Επιπλέον, υπάρχει υπερβολική ανοχή από την πλευρά των καθηγητών προς τα παιδιά, με αποτέλεσμα μερικά μαθήματα να μην μπορούν να κυλήσουν καθόλου ομαλά (καμιά σχέση με την κατάσταση στα δημόσια σχολεία).
Στο Δημοτικό με έστελναν, παρά τη θέλησή μου, οι γονείς στο ιδιωτικό και έχω δει ακόμα και καθηγήτρια να κλαίει.

Το Anatolia, από ό,τι έχω ακούσει από γνωστούς, είναι μακράν το χειρότερο ιδιωτικό, τουλάχιστον στη Βόρεια Ελλάδα, καθώς εκεί συσσωρεύονται τα περισσότερα παιδιά της πολιτικής ελίτ (και ό,τι αυτό συνεπάγεται), ενώ όλοι τους κάνουν ιδιαίτερα με 300ευρα το μήνα για τις Πανελλήνιες.
βάλε και ότι στα ιδιωτικά στα λύκεια κάνουν μόνο τα μαθήματα πανελληνίων
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,564 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 20:43, 28-07-17:

Ενα παιδι που τώρα θα παει λύκειο και πάμε μαζί βόλεϊ παει στο Ελληνογερμανικό σχολείο και μου λέει τα καλυτερα.
Παράθεση

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη XrysaFreedom
H XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H XrysaFreedom έγραψε στις 09:16, 29-07-17:

Γειά σας , είμαι α λυκειου θεωρητικη κατεύθυνση και σκέφτομαι να πάω σε ιδιωτικό της πόλης μου. Υπάρχει κανένας που πάει ιδιωτικό και μπορεί να μου πει ειλικρινά αν και στο ιδιωτικό χρειάζεται να πληρώνεις ιδιαίτερα και φροντιστήρια
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους