Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,145 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,506 μηνύματα σε 96,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 645 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

Paryzz19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Paryzz19
Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Paryzz19 :) έγραψε στις 22:34, 07-09-14:

Πόσο σκατά τελικά είναι το σύστημα των ΕΠΑΛ? Θα σας δώσω ενα παράδειγμα. Λοιπόν,δίνει πανελλήνιες κάποιος απο τον τομέα μηχανολογίας για να περάσει μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Πως θα περάσει???? Αφού τα μαθηματικά που κανουν στην ομαδα α είναι ενα τίποτα μπροστά σε αυτά που κανουν εκεί?? Έλεος,σιγά μην πάω ΕΠΑΛ να γίνω εργάτης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DimitraKapa

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 00:45, 10-09-14:

Μαθηματικα γενικης παιδειας κάνουνε! Οπως και στο γενικο... τι σχεση έχει αυτο που λες? Εννοειται οτι στο επαλ απλα μπενουν οι βασεις και παιρνεις μια ιδεα για το επαγγελμα απο 'κει και περα εννοειται οτι αλλη δυσκολια η σχολη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 02:37, 10-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Paryzz19
Πόσο σκατά τελικά είναι το σύστημα των ΕΠΑΛ? Θα σας δώσω ενα παράδειγμα. Λοιπόν,δίνει πανελλήνιες κάποιος απο τον τομέα μηχανολογίας για να περάσει μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Πως θα περάσει???? Αφού τα μαθηματικά που κανουν στην ομαδα α είναι ενα τίποτα μπροστά σε αυτά που κανουν εκεί?? Έλεος,σιγά μην πάω ΕΠΑΛ να γίνω εργάτης.
Ξέρεις υπάρχει και το γενικό, αν θες για μηχανολογία οπως λες και χρειάζεται μαθηματικά επιλέγεις τεχνολογική κατεύθυνση και περνάς από εκεί. Αλλά όχι επειδή είναι χαλια το σύστημα να μην προσπαθήσεις καν, πολύ εύκολα παρατάς τα όνειρα σου.

Παράθεση

Paryzz19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Paryzz19
Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Paryzz19 :) έγραψε στις 18:21, 15-10-14:

Παιδιά,έχω αποφασίσει στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ΕΠΑΛ αλλά είμαι πολύ προβληματισμένος..Θέλω να μάθω μια τέχνη και μετά να περάσω στη σχολή μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Λοιπόν,πολλοί μου λένε να συνεχίσω γενικό επειδή η μηχανολογία προαπαιτεί καλές γνώσεις μαθηματικών και φυσικής,και εδώ είναι το πρόβλημα μου.Πολλοί καθηγητές μου λένε ότι στο ΕΠΑΛ δεν διδάσκονται τα μαθηματικά-φυσική που διδάσκονται στο γενικό και ύστερα άμα θα μπω στο ΤΕΙ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ λόγω αυτών.
Τι να κάνω; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να διδαχτώ τα μαθηματικά και τη φυσική του γενικού λυκείου στο ΕΠΑΛ; Βοηθήστε με! :/

Παράθεση

DimitraKapa

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 14:17, 20-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Paryzz19
Παιδιά,έχω αποφασίσει στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ΕΠΑΛ αλλά είμαι πολύ προβληματισμένος..Θέλω να μάθω μια τέχνη και μετά να περάσω στη σχολή μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Λοιπόν,πολλοί μου λένε να συνεχίσω γενικό επειδή η μηχανολογία προαπαιτεί καλές γνώσεις μαθηματικών και φυσικής,και εδώ είναι το πρόβλημα μου.Πολλοί καθηγητές μου λένε ότι στο ΕΠΑΛ δεν διδάσκονται τα μαθηματικά-φυσική που διδάσκονται στο γενικό και ύστερα άμα θα μπω στο ΤΕΙ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ λόγω αυτών.
Τι να κάνω; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να διδαχτώ τα μαθηματικά και τη φυσική του γενικού λυκείου στο ΕΠΑΛ; Βοηθήστε με! :/
Φροντιστήριο

Παράθεση

BartMan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BartMan
Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O BartMan έγραψε στις 10:42, 25-11-14:

PLZ HELP:
Αποφοιτος ΕΠΑΛ (υγιειας και προνοιας) , θελει να ξαναδωσει πανελληνιες για τμημα Πληροφορικης ΤΕΙ . Τι μαθηματα δινει ;

Ευχαριστω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giorikas91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorikas91
Ο giorikas91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O giorikas91 έγραψε στις 00:50, 26-11-14:

Γεια σας εχω μια απορια..εχω τελειωσει βοηθος νοσηλευτη επαλ και θα ηθελα να ξερω αν καποιος γνωριζει για την πρακτικη που πρεπει να κανεις μετα για να παρεις την αδεια ασκησεως επαγγελματος πρεπει να γινει μεσα σε καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα η την κανεις οποτε θελεις εσυ; σας παρακαλω ειναι αναγκη θα εκτιμουσα πολυ μια βοηθεια απο καποιον ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

katerina_022

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 13:59, 27-11-14:

Εχω τελειωσει το επαλ και τωρα θα ξαναδωσω πανελληνιες για αλλο τομεα,τον οποιο το επαλ μου δε τον εχει,ετσι διαβαζω μονη μου.Ρωτησα τον διευθυντη και μου ειπε οτι μπορω να δωσω κανονικα στο επαλ και ας μην υπαρχει ο τομεας,στελνουν τα θεματα.Τι γινεται ομως στη περιπτωση που ειμαι το μοναδικο ατομο;Μου δινουν αιθουσα;η γραφω μαζι με αλλα παιδια αλλου τομεα;υπαρχει πιθανοτητα να μου πουν να παω σε αλλο επαλ να δωσω; 3ωρες δρομο ειναι το επομενο επαλ απο τη περιοχη μου :S

Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 14:28, 27-11-14:

Το πιθανότερο είναι να σε στείλουν σε άλλο ΕΠΑΛ (δεν έχουν έλεος αυτοί).Την ξαδέρφη μου πρόπερσι που έδινε πανελλήνιες για να δώσει ειδικό μάθημα γερμανικά την έστειλαν σε ένα λύκειο γύρω στα 120 χλμ μακριά (αναγκαστικά πήγε,τι μπορούσε να κάνει).

Παράθεση

katerina_022

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 14:50, 27-11-14:

Στα ειδικα μαθηματα ετσι και αλλιως στελνουν σε αλλο σχολειο (σχεδιο για να δωσω θα παω Αθηνα και ειμαι απο Κρητη :/).Για μαθηματα του τομεα δε ξερω..

Παράθεση

BartMan

Νεοφερμένος

O BartMan έγραψε στις 11:54, 28-11-14:

Για να δωσει καποιος πανελληνιες για να περασει σε ΤΕΙ Πληροφορικής , οντας αποφοιτος ΕΠΑΛ ανεξαρτητου ειδικοτητας πρεπει να δωσει πανελλαδικα τα εξής μαθηματα : 1.Δίκτυα Υπολογιστων ΙΙ , 2.Δομημενος Προγραμματισμος , 3.Μαθηματικα ΕΠΑΛ , 4.Έκθεση

Σωστά ;

Θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε βοηθηματα ή οποιοδηποτε τροπο εκτος απο φροντηστηριο που σας βοηθησε να διαβασετε και να γραψετε πολυ καλα στα τρια πρωτα μαθηματα (δικτυα,προγραμματισμος,μαθηματικα)

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Παράθεση

BartMan

Νεοφερμένος

O BartMan έγραψε στις 18:19, 01-12-14:

up

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 10:23, 11-06-15:

Γεια σας παιδια! Τωρα τελειωνω την Β Γυμνασιου και το γεγονοες οτι του χρονου πρπει να επιλεξω σε τι ειδους Λυκειο θα παω με ψηλοτρομαζει, εχω σκεφτει να παω σε ΕΠΑΛ συγκεκριμενα στο 9ο επαλ πειραια (ναυτικο λυκειο) αλλα δεν ειμαι και τοσο καλη στα θετικα μαθηματα και εχω ακουσει στα επαλ πως τα περισσοτερα μαθηματα ειναι θετικα ισχυει? Επισης αν παω επαλ εχω δικαιωμα να δωσω εξετασεις για σχολες 1ο πεδιου?

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 10:33, 11-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από MariaLoveItaly
Γεια σας παιδια! Τωρα τελειωνω την Β Γυμνασιου και το γεγονοες οτι του χρονου πρπει να επιλεξω σε τι ειδους Λυκειο θα παω με ψηλοτρομαζει, εχω σκεφτει να παω σε ΕΠΑΛ συγκεκριμενα στο 9ο επαλ πειραια (ναυτικο λυκειο) αλλα δεν ειμαι και τοσο καλη στα θετικα μαθηματα και εχω ακουσει στα επαλ πως τα περισσοτερα μαθηματα ειναι θετικα ισχυει? Επισης αν παω επαλ εχω δικαιωμα να δωσω εξετασεις για σχολες 1ο πεδιου?
Το ΕΠΑΛ είναι επαγγλματικό λύκειο.Αν θες να γίνεις μία από τις ειδικότητες που προσφέρονται στα ΕΠΑΛ (δες τη λίστα εδώ: http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxo...html),τότε πάνε ΕΠΑΛ.Αν θέλεις να περάσεις σε σχολή πρώτου πεδίου (θεωρητική) θα πρέπει να πας θεωρητική κατεύθυνση.Ποιος ο λόγος να πας ΕΠΑΛ αν θέλεις σχολή πρώτου πεδίου?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 10:54, 11-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Το ΕΠΑΛ είναι επαγγλματικό λύκειο.Αν θες να γίνεις μία από τις ειδικότητες που προσφέρονται στα ΕΠΑΛ (δες τη λίστα εδώ: http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxo...html),τότε πάνε ΕΠΑΛ.Αν θέλεις να περάσεις σε σχολή πρώτου πεδίου (θεωρητική) θα πρέπει να πας θεωρητική κατεύθυνση.Ποιος ο λόγος να πας ΕΠΑΛ αν θέλεις σχολή πρώτου πεδίου?
Αν παω σε ΕΠΑΛ τα θετικα μαθηματα θα ειναι δυσκολα ή βατα για καποιον ο ιποιος δεν ειναι τοσο καλος σε αυτα?
Τις ειδικοτητες τις ξερω, εγω ρωταω συγκεκριμενα, αν παω ΕΠΑΛ ειδικοτητα Πλοιαρχος, θα μπορω να ανταπεξελθω ή οχι λογω της αδυναμιας μου στα θετικα μαθηματα?

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 11:01, 11-06-15:

Αν παω σε ΕΠΑΛ τα θετικα μαθηματα θα ειναι δυσκολα ή βατα για καποιον ο ιποιος δεν ειναι τοσο καλος σε αυτα?
Τις ειδικοτητες τις ξερω, εγω ρωταω συγκεκριμενα, αν παω ΕΠΑΛ ειδικοτητα Πλοιαρχος, θα μπορω να ανταπεξελθω ή οχι λογω της αδυναμιας μου στα θετικα μαθηματα?
Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω,διότι τώρα τελειώνω το γυμνάσιο και θα πάω γενικό λύκειο.Πάντως δε νομίζω να είναι τα μαθήματα του ΕΠΑΛ ιδιαίτερα δύσκολα.Τουλάχιστον ξέρω πολλούς από το σχολείο μου που ενώ ήταν σκράπες και περνούσαν μετά βίας την τάξη στο ΕΠΑΛ έγιναν απουσιολόγοι (χωρίς πλάκα!).Βέβαια αυτό είναι ανάλογα και με το ΕΠΑΛ.Ας πούμε αυτό που έχουμε εμείς εδώ είναι πολύ υποβαθμισμένο.Σκέψου το καλά,και μη σκέφτεσαι αν τα μαθήματα θα είναι εύκολα ή όχι,αλλά τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου.Το ΕΠΑΛ,κακά τα ψέματα,σου κλείνει κάποιες πόρτες.Αν πάρεις ειδικότητα πλοίαρχος,όπως λες,σε ενδιαφέρει να εργαστείς ως πλοίαρχος?Αν όχι,δε βρίσκω λόγο να το κάνεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 11:27, 11-06-15:

Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω,διότι τώρα τελειώνω το γυμνάσιο και θα πάω γενικό λύκειο.Πάντως δε νομίζω να είναι τα μαθήματα του ΕΠΑΛ ιδιαίτερα δύσκολα.Τουλάχιστον ξέρω πολλούς από το σχολείο μου που ενώ ήταν σκράπες και περνούσαν μετά βίας την τάξη στο ΕΠΑΛ έγιναν απουσιολόγοι (χωρίς πλάκα!).Βέβαια αυτό είναι ανάλογα και με το ΕΠΑΛ.Ας πούμε αυτό που έχουμε εμείς εδώ είναι πολύ υποβαθμισμένο.Σκέψου το καλά,και μη σκέφτεσαι αν τα μαθήματα θα είναι εύκολα ή όχι,αλλά τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου.Το ΕΠΑΛ,κακά τα ψέματα,σου κλείνει κάποιες πόρτες.Αν πάρεις ειδικότητα πλοίαρχος,όπως λες,σε ενδιαφέρει να εργαστείς ως πλοίαρχος?Αν όχι,δε βρίσκω λόγο να το κάνεις.
Εχεις δικιο, περιοριζει τις πορτες και ειναι πολυ μικρη η ηλικια για να επιλεξουμε τι θα κανουμε την υπολοιποη ζωη μας!
Εσυ Γενικο ετσι? Τι σκεφτεσαι, θεωρητικη ή θετικη?
Εγω αν συνεχισω σε Γενικο, θεωρητικη δαγκωτο γιατι τα μισω τα θετικα!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 11:34, 11-06-15:

Εχεις δικιο, περιοριζει τις πορτες και ειναι πολυ μικρη η ηλικια για να επιλεξουμε τι θα κανουμε την υπολοιποη ζωη μας!
Εσυ Γενικο ετσι? Τι σκεφτεσαι, θεωρητικη ή θετικη?
Εγω αν συνεχισω σε Γενικο, θεωρητικη δαγκωτο γιατι τα μισω τα θετικα!
Εγώ τώρα τελειώνω το γυμνάσιο...Το Σεπτέμβριο θα πάω α' λυκείου!
Και ναι,θα πάω θεωρητική κατεύθυνση!

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 11:55, 11-06-15:

Εγώ τώρα τελειώνω το γυμνάσιο...Το Σεπτέμβριο θα πάω α' λυκείου!
Και ναι,θα πάω θεωρητική κατεύθυνση!
Σε συμπάθησα!

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 16:18, 29-06-15:

Παιδια απο αυτους του τομεις ποιον λετε καλυτερο? Και ποιος εχει λιγοτερα μαθηματικα? Αν ξερετε καμια καλυτερη ειδικοτητα πειτε
1) Πλοιαρχων Εμπορικου Ναυτικου
2) Αργυροχρυσοχοια
3) Βοηθος Φαρμακειου
4) Οικονομικα

Παράθεση

Nomad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nomad
H Nomad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Nomad έγραψε στις 16:25, 11-07-15:

Γεια χαρα! Ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου και ειχα ρωτησει περισυ αν μπορω να παρακολουθησω ΕΠΑΛ. Μου ειπαν οτι γινεται. Θα παρακολουθω και τα μαθηματα γενικης παιδειας ή μονο τις ωρες της ειδικοτητας?? Στον μηχανολογικο τομεα σαν τεχνικος οχηματων ή ηλεκτρολογος τι λενε τα πραγματα απο επαγγελματικη αποκατασταση?

Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 17:26, 15-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nomad
Γεια χαρα! Ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου και ειχα ρωτησει περισυ αν μπορω να παρακολουθησω ΕΠΑΛ. Μου ειπαν οτι γινεται.
Γίνεται.Αν και θα μπορούσες να σκεφτείς και την επιλογή του ΙΕΚ
Αρχική Δημοσίευση από Nomad
Θα παρακολουθω και τα μαθηματα γενικης παιδειας ή μονο τις ωρες της ειδικοτητας??
Εφόσον, έχεις απολυτήριο λυκείου από πρίν, θα παρακολουθείς μόνο τις ώρες ειδικότητας.

Παράθεση

Arrow955

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arrow955
H Arrow955 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Arrow955 έγραψε στις 18:58, 13-08-15:

Καλησπέρα ,θα ήθελα να μάθω μια μικρή λεπτομέρια.Αν γραφτείς 1τη τάξη σε γενικό λύκειο,την τελειώσεις κανονικά και μετά θελήσεις να πας Επάλ πρέπει να επαναλάβεις την τάξη πάλι ή μπορείς να συνεχίζεις κανονικά στην 2ρα λυκείου?

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 19:03, 13-08-15:

Ναι, αν τελειώσεις την 1η τάξη στο ΓΕΛ μπορείς να συνεχίσεις σε ΕΠΑΛ τις επομενες δυο.

Παράθεση

Arrow955

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arrow955
H Arrow955 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Arrow955 έγραψε στις 19:06, 13-08-15:

Ωραιά !!σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου timonierhs!

Παράθεση

Nomad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nomad
H Nomad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Nomad έγραψε στις 14:14, 09-09-15:

Ευχαριστω για την απαντηση αν και λιγο καθυστερημενα..
Θα προτιμουσα ιεκ αλλα δεν υπαρχει δυνατοτητα να παω σε ιδιωτικο και στην πολη μου στο δημοσιο δεν εχει τις ειδικοτητες που θελω..
Συν το οτι ειναι περισσοτερες ωρες και επειδη δουλευω μεχρι τις 3 δεν ξερω αν θα προλαβαινω.
Ειμαι μεταξυ ηλεκτρολογιας και μηχανολογιας.. Απο το επαλ δεν μπορω να -πω οτι με διαφωτισαν και πολυ..
Πειτε ρε παιδια καμια γνωμη για τις δυο ειδικοτητες.. Αυριο θα κανω εγγραφη..

Παράθεση

tolisk99 (Αποστόλης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tolisk99
Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O tolisk99 Nothing is true, everything is permitted έγραψε στις 19:26, 24-12-15:

Τώρα πάω γενικό και είμαι 2α λυκείου, βαθμό συνήθως βγάζω γύρω στο 16.5-17.
Σκέφτομαι σοβαρά να πάω ΕΠΑΛ επειδή δεν κατέχω καθόλου τα μαθηματικά και τη φυσική ενώ θέλω να περάσω πληροφορική (προγραμματισμό).
Το θέμα μου είναι το ότι δεν έχω ιδέα πως δουλεύουν τα ΕΠΑΛ, και δεν ξέρω τι θα συναντήσω εκεί + το ότι είμαι κάπως ντροπαλός και δεν προσαρμόζομαι πολύ εύκολα...
So, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το σύστημα των ΕΠΑΛ?
Ty
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 22:29, 24-12-15:

Στα ΕΠΑΛ παιδιά σαν εσένα είναι μειονότητα και δεν περνάνε καλά. Προσωπικά, δεν θα σου πρότεινα να πας.
Ένα παιδί θα πάει στα ΕΠΑΛ για να μπορεί αργότερα να πάρει το συνεργείο του πατέρα του για παράδειγμα.

Όλα τα μαθήματα του πανεπιστημίου, βασίζονται στα μαθήματα του γενικού λυκείου, και όχι των ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ. Συνεπώς, εάν περάσεις στην πληροφορική από ΕΠΑΛ, θα ζοριστείς πολύ περισσότερο με τα μαθήματα εκεί, παρά εάν περνούσες από ΓΕΛ. Τα μαθήματα που θα κάνεις στο γενικό λύκειο, θα σε βοηθήσουν κατα πολύ μετά στην σχολή σου.

Καλύτερα να ζοριστείς τώρα, παρά μετά μέσα στην σχολή. Προσωπική μου γνώμη, μείνε στο ΓΕΛ, όλοι το περάσαμε και το καταφέραμε
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τυφών
Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 02:11, 25-12-15:

Για να μην πω ψέματα δεν ξέρω πως λειτουργούν τα επαλ ανά την ελλάδα αλλά σε αυτά της περιοχής μου πάει όλη η σαβούρα των μαθητών που δεν ξέρουν να γράψουν μια σωστή προτάση, και το χειρότερο είναι ότι βγαίνουν 10 φορές χειρότεροι. Ίσως ακούγονται κάπως υπερβολικά αυτά και δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν στα επαλ παιδιά στα οποία πραγματικά αρέσουν οι συγκεκριμένες ειδικότητες, αλλά αυτά ισχύουν απόλυτα, στην περιοχή μου τουλάχιστον.
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 03:07, 25-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τυφών
Για να μην πω ψέματα δεν ξέρω πως λειτουργούν τα επαλ ανά την ελλάδα αλλά σε αυτά της περιοχής μου πάει όλη η σαβούρα των μαθητών που δεν ξέρουν να γράψουν μια σωστή προτάση, και το χειρότερο είναι ότι βγαίνουν 10 φορές χειρότεροι. Ίσως ακούγονται κάπως υπερβολικά αυτά και δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν στα επαλ παιδιά στα οποία πραγματικά αρέσουν οι συγκεκριμένες ειδικότητες, αλλά αυτά ισχύουν απόλυτα, στην περιοχή μου τουλάχιστον.
Έτσι έχει γίνει επειδή δίνουν εύκολα βαθμούς. Παντού ισχύει αυτό.
Παράθεση

tolisk99 (Αποστόλης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O tolisk99 Nothing is true, everything is permitted έγραψε στις 01:03, 26-12-15:

Χμμ μάλιστα, και σε εμάς δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά εκεί αλλά όσοι ξέρω είναι πολύ καλοί χαρακτήρες... Γενικά δεν γουστάρω καθόλου τους δήθεν μάγκες
και για αυτό το σκέφτομαι πιο πολύ...
Απλά στο γενικό μου φαίνονται τα μαθηματικά πολύ δύσκολα και δεν ξέρω τι θα γράψω του χρόνου
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τυφών
Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 01:39, 26-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από tolisk99
Χμμ μάλιστα, και σε εμάς δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά εκεί αλλά όσοι ξέρω είναι πολύ καλοί χαρακτήρες... Γενικά δεν γουστάρω καθόλου τους δήθεν μάγκες
και για αυτό το σκέφτομαι πιο πολύ...
Απλά στο γενικό μου φαίνονται τα μαθηματικά πολύ δύσκολα και δεν ξέρω τι θα γράψω του χρόνου
Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, τα μαθηματικά είναι 1 μάθημα από τα πάρα πολλά, αν δεν τα μπορείς καθόλου και γενικά τα θετικά μαθήματα μπορείς να πας θεωρητική, ή ας πούμε να μην δώσεις πανελλήνιες μαθηματικά..σε κάθε περίπτωση είναι πολύ καλύτερα να είναι κάποιος ένας μέτριος μαθητής του γενικού παρά να πάει επάλ, αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:46, 26-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από tolisk99
Τώρα πάω γενικό και είμαι 2α λυκείου, βαθμό συνήθως βγάζω γύρω στο 16.5-17.
Σκέφτομαι σοβαρά να πάω ΕΠΑΛ επειδή δεν κατέχω καθόλου τα μαθηματικά και τη φυσική ενώ θέλω να περάσω πληροφορική (προγραμματισμό).
Το θέμα μου είναι το ότι δεν έχω ιδέα πως δουλεύουν τα ΕΠΑΛ, και δεν ξέρω τι θα συναντήσω εκεί + το ότι είμαι κάπως ντροπαλός και δεν προσαρμόζομαι πολύ εύκολα...
So, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το σύστημα των ΕΠΑΛ?
Ty
Άκου να δεις φίλε μου, αν θες να σπουδάσεις Πληροφορική (προγραμματισμό) και δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, λυπάμαι που στο λέω αλλά στοχεύεις στο λάθος επάγγελμα. Η πληροφορική είναι θετική επιστήμη και ως θετική επιστήμη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη και βασισμένη στα μαθητικά, τα οποία θα τα συναντήσεις και μέσα στη σχολή σου αν με το καλό περάσεις αλλά και αργότερα όταν πας να δουλέψεις σαν προγραμματιστής. Προγραμματιστής που δεν ξέρει μαθηματικά θα είναι στην καλύτερη περίπτωση ένας πολύ μέτριος προγραμματιστής σε όλη την καριέρα του.

Το να πας λοιπόν ΕΠΑΛ για να αποφύγεις να δόσεις μαθηματικά κατεύθυνσης είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και απλά αντί να λύσεις το πρόβλημά σου τώρα το αναβάλεις για μετά που θα γίνει και μεγαλύτερο. (Θέλω να δω πως θα κάνεις στη σχολή λογισμό πολλών μεταβλητών και σύνθετες διαφορικές εξισώσεις όταν δεν μπορείς καν να ανταπεξέλθεις στα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ λυκείου).

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν πραγματικά ο προγραμματισμός και δεν θες απλά να περάσεις για να κάνεις φοιτητική ζωή και μετά να δουλεύεις στο Πλαίσιο, κάτσε και πάρε τα μαθηματικά από την αρχή, άνοιξε βιβλίο δημοτικού αν χρειαστεί, για να καλύψεις τα κενά σου. Τα μαθηματικά είναι ένα πανέμορφο μάθημα και ο μόνος λόγος που δεν τα κατέχεις ή και που ίσως τα μισείς είναι πως έχεις πάρα πολλά κενά από προηγούμενες τάξεις. Anyway το να πας σε ΕΠΑΛ μόνο κακό θα σου κάνει στην μετέπειτα πορεία σου.
Παράθεση

Φοιτητής

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 14:53, 26-12-15:

Ο Τυφών το είπε. Δεν είναι τίποτα. Παιδιά που περνάνε τις τάξεις με 9.5 έγραψαν και πέρασαν κάπου, εσύ δεν θα γράψεις?! Όλα καλά θα πάνε

Βάλτο πείσμα και θα τα καταφέρεις, τίποτα δεν είναι εύκολο!
Παράθεση

johnnares

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johnnares
Ο johnnares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O johnnares έγραψε στις 15:03, 26-12-15:

Καλησπέρα Αποστόλη, να σου πω την εμπειρία μου μιας και είμαι από ΕΠΑΛ Χαλανδρίου και είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα πριν περάσω Πληροφορική στο ΤΕΙ Αθήνας και τελειόφοιτος σήμερα.
Αρχικά να σου πω τα αρνητικά του ΕΠΑΛ μιας είμαι κ εγώ ντροπαλός και χαμηλών τόνων.
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά στο ΕΠΑΛ που πήγαινα εγώ τουλάχιστον, το 90% των παιδιών δεν τους ενδιαφέρει στο ελάχιστο να αποκτήσουν κάποια γνώση και το μόνο που θέλουν είναι να περάσουν καλά και να πάρουν το "χαρτί", δικαίωμά τους δε λέω, αλλά απ'τη στιγμή που θα είσαι η μειονότητα εκεί μη περιμένεις να κάνεις πολλούς φίλους, και πίστεψέ με δεν θέλεις να κάνεις εχθρούς.

Σχετικά με το σύστημα των ΕΠΑΛ (πριν 4 χρόνια) δίναμε 4 μαθήματα: 2 ειδικότητας(Δίκτυα + Προγραμματισμός) και 2 γενικής(Γλώσσα + Μαθηματικά) με τα μαθήματα ειδικότητας να έχουν κοντά στον τριπλάσιο συντελεστή βαρύτητας με τα γενικής.
Οι καθηγητές στα μαθήματα των πανελλαδικών είναι πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν, αλλά στα υπόλοιπα μαθήματα δε γινόταν και πολύ μάθημα, πιο πολύ ώρα προσπαθούσαν να ηρεμήσουν τη τάξη παρά έκαναν μάθημα.

Τώρα είναι ένα ζήτημα τα μαθηματικά του ΕΠΑΛ σε σχέση με του ΓΕΛ, γιατί έχουν(πριν 3-4 χρόνια τουλάχιστον) άλλη ύλη και όντως στο γενικό κάνουν πράγματα που χρειάζονται στα μαθηματικά της σχολής, συγκεκριμένα σε όλες τις σχόλες πληροφορικής θα υπάρχουν τουλάχιστον αυτά τα 2 μαθήματα που περιέχουν μαθηματικά από ΓΕΛ: Μαθηματικά Ι, Πιθανότητες/Στατιστική. Υπήρχαν και άλλα στο παρελθόν αλλά τώρα έχουν γίνει ειδικότητας και μπορείς να τα αποφύγεις.

Με λίγα λόγια αν είσαι μαθητής του 16-17 σε ΓΕΛ θα περάσεις εύκολα από ΕΠΑΛ σε Πληροφορική Αθήνας/Πειραιά, και, κατά την άποψή μου δεν αξίζει να ξεπατωθείς στο ΓΕΛ για όλα αυτά τα μαθήματα(βιολογία, χημεία, αρχαία, κλπ) που δε πρόκειται να χρειαστείς στη σχολή (ή και μετά τη σχολή) μόνο και μόνο για να περάσεις εύκολα αυτά τα 2 των μαθηματικών.. Εγώ προσωπικά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή και ας έδωσα τα μαθηματικά 3-4 φορές για να τα περάσω!
Παράθεση

tolisk99 (Αποστόλης)

Μαθητής Β' λυκείου

O tolisk99 Nothing is true, everything is permitted έγραψε στις 01:06, 29-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Άκου να δεις φίλε μου, αν θες να σπουδάσεις Πληροφορική (προγραμματισμό) και δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, λυπάμαι που στο λέω αλλά στοχεύεις στο λάθος επάγγελμα. Η πληροφορική είναι θετική επιστήμη και ως θετική επιστήμη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη και βασισμένη στα μαθητικά, τα οποία θα τα συναντήσεις και μέσα στη σχολή σου αν με το καλό περάσεις αλλά και αργότερα όταν πας να δουλέψεις σαν προγραμματιστής. Προγραμματιστής που δεν ξέρει μαθηματικά θα είναι στην καλύτερη περίπτωση ένας πολύ μέτριος προγραμματιστής σε όλη την καριέρα του.

Το να πας λοιπόν ΕΠΑΛ για να αποφύγεις να δόσεις μαθηματικά κατεύθυνσης είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και απλά αντί να λύσεις το πρόβλημά σου τώρα το αναβάλεις για μετά που θα γίνει και μεγαλύτερο. (Θέλω να δω πως θα κάνεις στη σχολή λογισμό πολλών μεταβλητών και σύνθετες διαφορικές εξισώσεις όταν δεν μπορείς καν να ανταπεξέλθεις στα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ λυκείου).

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν πραγματικά ο προγραμματισμός και δεν θες απλά να περάσεις για να κάνεις φοιτητική ζωή και μετά να δουλεύεις στο Πλαίσιο, κάτσε και πάρε τα μαθηματικά από την αρχή, άνοιξε βιβλίο δημοτικού αν χρειαστεί, για να καλύψεις τα κενά σου. Τα μαθηματικά είναι ένα πανέμορφο μάθημα και ο μόνος λόγος που δεν τα κατέχεις ή και που ίσως τα μισείς είναι πως έχεις πάρα πολλά κενά από προηγούμενες τάξεις. Anyway το να πας σε ΕΠΑΛ μόνο κακό θα σου κάνει στην μετέπειτα πορεία σου.
Με προγραμματισμό ασχολούμαι και τώρα λίγο πολύ και γενικά με υπολογιστές για αυτό στοχεύω εκεί... Δεν ξέρω τώρα αν θα σκεφτώ κάτι άλλο, αλλά thanks for the tips

Αρχική Δημοσίευση από johnnares
Καλησπέρα Αποστόλη, να σου πω την εμπειρία μου μιας και είμαι από ΕΠΑΛ Χαλανδρίου και είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα πριν περάσω Πληροφορική στο ΤΕΙ Αθήνας και τελειόφοιτος σήμερα.
Αρχικά να σου πω τα αρνητικά του ΕΠΑΛ μιας είμαι κ εγώ ντροπαλός και χαμηλών τόνων.
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά στο ΕΠΑΛ που πήγαινα εγώ τουλάχιστον, το 90% των παιδιών δεν τους ενδιαφέρει στο ελάχιστο να αποκτήσουν κάποια γνώση και το μόνο που θέλουν είναι να περάσουν καλά και να πάρουν το "χαρτί", δικαίωμά τους δε λέω, αλλά απ'τη στιγμή που θα είσαι η μειονότητα εκεί μη περιμένεις να κάνεις πολλούς φίλους, και πίστεψέ με δεν θέλεις να κάνεις εχθρούς.

Σχετικά με το σύστημα των ΕΠΑΛ (πριν 4 χρόνια) δίναμε 4 μαθήματα: 2 ειδικότητας(Δίκτυα + Προγραμματισμός) και 2 γενικής(Γλώσσα + Μαθηματικά) με τα μαθήματα ειδικότητας να έχουν κοντά στον τριπλάσιο συντελεστή βαρύτητας με τα γενικής.
Οι καθηγητές στα μαθήματα των πανελλαδικών είναι πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν, αλλά στα υπόλοιπα μαθήματα δε γινόταν και πολύ μάθημα, πιο πολύ ώρα προσπαθούσαν να ηρεμήσουν τη τάξη παρά έκαναν μάθημα.

Τώρα είναι ένα ζήτημα τα μαθηματικά του ΕΠΑΛ σε σχέση με του ΓΕΛ, γιατί έχουν(πριν 3-4 χρόνια τουλάχιστον) άλλη ύλη και όντως στο γενικό κάνουν πράγματα που χρειάζονται στα μαθηματικά της σχολής, συγκεκριμένα σε όλες τις σχόλες πληροφορικής θα υπάρχουν τουλάχιστον αυτά τα 2 μαθήματα που περιέχουν μαθηματικά από ΓΕΛ: Μαθηματικά Ι, Πιθανότητες/Στατιστική. Υπήρχαν και άλλα στο παρελθόν αλλά τώρα έχουν γίνει ειδικότητας και μπορείς να τα αποφύγεις.

Με λίγα λόγια αν είσαι μαθητής του 16-17 σε ΓΕΛ θα περάσεις εύκολα από ΕΠΑΛ σε Πληροφορική Αθήνας/Πειραιά, και, κατά την άποψή μου δεν αξίζει να ξεπατωθείς στο ΓΕΛ για όλα αυτά τα μαθήματα(βιολογία, χημεία, αρχαία, κλπ) που δε πρόκειται να χρειαστείς στη σχολή (ή και μετά τη σχολή) μόνο και μόνο για να περάσεις εύκολα αυτά τα 2 των μαθηματικών.. Εγώ προσωπικά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή και ας έδωσα τα μαθηματικά 3-4 φορές για να τα περάσω!
Ευχαριστώ, θα το σκεφτώ περισσότερο Πάντως αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το τι παιδιά θα συναντήσω εκεί...

Thanks και από τους υπόλοιπους για τις γνώμες τους
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 07:36, 29-12-15:

Ένα μικρό σχόλιο κι από εμένα.
Στο δικό μου τμήμα τα 8 από τα 25 μαθήματα κορμού είναι καθαρά μαθηματικά.
Μαθηματικά υπάρχουν επίσης και στο μάθημα της Φυσικής, των Δομών δεδομένων κι ενδεχομένως και σε άλλα μαθήματα του 3ου έτους. Δεν είναι και λίγα, δεν νομίζεις ; Εγώ πάντως, τώρα που το συειδητοποιώ, μου φαίνονται πολλά.
Παράθεση

johnnares

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johnnares
Ο johnnares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O johnnares έγραψε στις 10:19, 29-12-15:

Νίκο μάλλον πηγαίνεις σε ΑΕΙ, εκεί όντως κάνουν περισσότερα μαθηματικά, εγώ αναφερόμουν στα ΤΕΙ. Πάντως και στα ΤΕΙ υπάρχουν κάποια ακόμη μαθηματικά όπως Γραμμική Άλγεβρα και Διακριτά μαθηματικά, αλλά αυτά ΔΕΝ απαιτούν γνώσεις ΓΕΛ. Φαντάζομαι στα ΑΕΙ κάνουν και στα υπόλοιπα μαθήματα κάνουν ασκήσεις που περιέχουν δύσκολα μαθηματικά.
Παράθεση

spinalgr1990 (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spinalgr1990
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O spinalgr1990 / έγραψε στις 16:52, 08-02-16:

Υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο ηλικίας για εγγραφή στα ΕΠΑΛ και στα ΕΠΑΣ ;
Παράθεση

Jim_Pap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jim_Pap
Ο Jim_Pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Jim_Pap έγραψε στις 18:41, 15-02-16:

Παιδια για να παω ΤΕΙ Οχηματων πρεπει αναγκαστικα να βγαλω επαλ? Μπορω απο γελ να παω καπου που να εχει σχεση με αυτοκινητα η ιεκ?
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 18:46, 15-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Jim_Pap
Παιδια για να παω ΤΕΙ Οχηματων πρεπει αναγκαστικα να βγαλω επαλ? Μπορω απο γελ να παω καπου που να εχει σχεση με αυτοκινητα η ιεκ?
Αν μπαίνεις με πανελλήνιες, σαφώς και μπορείς να μπεις από ΓΕΛ.
Παράθεση

Φοιτητής

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 21:17, 15-02-16:

Καλύτερα και ναι μπορείς να πας από ΓΕΛ γιατί τα μαθήματα μέσα στην σχολή είναι γενικού λυκείου και όχι ειδικότητας.
ΙΕΚ μην σκέφτεσαι.
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 02:34, 20-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από spinalgr1990
Υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο ηλικίας για εγγραφή στα ΕΠΑΛ και στα ΕΠΑΣ ;
οχι κανενα
οχι μπορεις και απο γελ .Σχολη με αναλογο καπως αντικειμενο ειναι το ΤΕΙ μηχανολογιας. Απο ιεκ κοιτα μονο προς τα ιδιωτικα .
Παράθεση

Μαρια_1993

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρια_1993
H Μαρια_1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Μαρια_1993 έγραψε στις 13:16, 12-04-16:

καλησπερα σας... μετα απο 4 χρονια αποχης θελω να ξανα δωσω παννελαδικες για να περασω στο ΤΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ..
με το καινουριο συστημα πως γινεται? και τι μαθηματα πρεπει να δωσω??
εχω τελειωσει επαλ δομικων εργων με δεσμευει αυτο???

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
Παράθεση

aggeluska

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggeluska
Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O aggeluska έγραψε στις 13:57, 12-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρια_1993
καλησπερα σας... μετα απο 4 χρονια αποχης θελω να ξανα δωσω παννελαδικες για να περασω στο ΤΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ..
με το καινουριο συστημα πως γινεται? και τι μαθηματα πρεπει να δωσω??
εχω τελειωσει επαλ δομικων εργων με δεσμευει αυτο???

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
Γεια σου , μπορεις να αλλαξεις κλαδο και απο δομικων έργων να πας υγειας πρόνοιας. Πρεπεθ να δωσεις μαθηματικά εκθεση και δυο ειδικότητας. Τωρα ποια ειναι τα ειδικότητας δεν ξερω. Αν επιλέξεις να δωσεις με το παλιο σύστημα θα δωσεις μαθηματικα Ι , αν δώσεις με το νεο συστημα θα δωσεις τα μαθηματικα που δινουν κι στο γενικο λυκειο. Γνωμη μου ειναι εφοσον δεν θες να σπουδάσεις κατι που εχει πολλα μαθηματικα (π.χ μηχανικός) ,καλυτερα θα ηταν να εδινες με το παλιο συστημα.
Παράθεση

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αγγελος1234545
Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O αγγελος1234545 έγραψε στις 08:19, 14-04-16:

Καλημερα ειμαι αποφοιτος επαλ το 2014 του χρονου λεω να δωσω ξανα πανεληνιες απλα εχω το δικαιωμα? στην ιδια ειδικοτητα θελω να δωσω για δασοπονιας δραμας απλος παω και σε ιεκ και δεν ξερω αμα τ χρονου να το σταματισω
Παράθεση

aggeluska

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O aggeluska έγραψε στις 09:21, 14-04-16:

Ναι μπορεις να δωσεις οσες φορες θες.
Παράθεση

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αγγελος1234545
Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O αγγελος1234545 έγραψε στις 08:06, 15-04-16:

Με το νεο συστημα του επαλ τι γινετε δεν μπορω να καταλαναω εχουν αλαξει τα μαθηματα? Εγω αμα σαν αποφοιτος θελω μα δωσω μ ετο νεο συστημα θα πρεπει να διαβασω αλλα μαθηατα?
Παράθεση

aggeluska

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O aggeluska έγραψε στις 09:19, 15-04-16:

Δεν διάβασες κανενα μηνυμα πριν ρωτήσεις ετσι; το μονο που αλλαζει στο νεο συστημα ειναι τα μαθηματικά. Δίνεις μαθηματικα ενιαιου λυκείου και οχι μαθηματικα επαλ
Παράθεση

nick55

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nick55
Ο nick55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nick55 έγραψε στις 04:00, 24-09-17:

Καλησπέρα σας
Είμαι απόφοιτος ΕΠΑ.Λ. απο το 2010 έχω πάρει πτυχίο από τη σχολή που πέρασα και τώρα θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για στρατιωτικές σχολές όμως δεν γνωρίζω το νέο σύστημα. Με ενδιαφέρει να διαγωνιστώ με τα παιδιά του γενικού λυκείου. Γνωρίζεται πια είναι η διαδικασία και ποια τα μαθήματα που πρέπει να δώσω.. αν βοηθάει στο ΕΠΑ.Λ. ήμουν στο μηχανολογικό τομέα (ψυκτικούς)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα σας
Είμαι απόφοιτος ΕΠΑ.Λ. απο το 2010 έχω πάρει πτυχίο από τη σχολή που πέρασα και τώρα θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για στρατιωτικές σχολές όμως δεν γνωρίζω το νέο σύστημα. Με ενδιαφέρει να διαγωνιστώ με τα παιδιά του γενικού λυκείου. Γνωρίζεται πια είναι η διαδικασία και ποια τα μαθήματα που πρέπει να δώσω.. αν βοηθάει στο ΕΠΑ.Λ. ήμουν στο μηχανολογικό τομέα (ψυκτικούς)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους