Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,168 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,912 μηνύματα σε 96,050 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 501 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κύβος του Ρούμπικ: Ένας αιώνιος γρίφος

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nikos_98
Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Nikos_98 έγραψε στις 00:34, 01-08-13:

Καλησπέρα παιδιά
σίγουρα θα έχετε ακούσει για τον κύβο του Ρούμπικ
έχετε προσπαθήσει ποτέ να τον λύσετε ή κατι τουλάχιστον σχετικό
αν ήδη μπορείτε και τον λύνεται τι χρόνους κάνετε
γενικά thread για κύβους του Ρούμπικ και σχετικά με αυτό το αγαπημένο μου χόμπι ελπίζω να του ρίξετε μια ματία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 00:40, 01-08-13:

Το παλευα και γω καποτε, οταν ημουν ακομα στο γυμνασιο..... Ειχα μαθει τις κινησεις και τους αυτοματισμους, και ειχα και ρεκορ απο οτι θυμαμαι 50''... Ενταξει δεν ειναι κατι το τρομερο...Τωρα μπορει να μην θυμαμαι καν να το λυσω, αλλα τοτε πετουσα απο τη χαρα μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Nikos_98 έγραψε στις 00:43, 01-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Φρεντος
Το παλευα και γω καποτε, οταν ημουν ακομα στο γυμνασιο..... Ειχα μαθει τις κινησεις και τους αυτοματισμους, και ειχα και ρεκορ απο οτι θυμαμαι 50''... Ενταξει δεν ειναι κατι το τρομερο...Τωρα μπορει να μην θυμαμαι καν να το λυσω, αλλα τοτε πετουσα απο τη χαρα μου...
σαν και εμένα και εσύ...
πάντως εμένα μου αρέσει αρκετά να τους λύνω
και 2x2 , 3x3, 4x4 και 5x5 αλλα εντάξει κουβέντα να γίνεται
μίπως υπάρχει εδώ και κανένα άλλο παιδί με αυτό το χόμπι
χαχα έτσι κουβέντα να γίνεται

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 00:43, 01-08-13:

-Λυνω τον κυβο του ρουμπικ σε 15 δευτερολεπτα...
-Υψηλο IQ;
-Αχρωματοψια!

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,678 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 00:44, 01-08-13:

Όταν ασχολιόμουν έκανα χρόνους από 50-55 δεύτερα μέχρι 1.10 περίπου.

Τώρα να με βάλεις να το λύσω μπορεί να μου πάρει και την μέρα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,372 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 00:45, 01-08-13:

ναι και εγω ειχα ασχοληθει με τον συγκεκριμενο κυβο...το ρεκορ ήταν στα 55''
αλλα η μεγαλη φαση ειναι να προσπαθεις να λυσεις τον κυβο 5x5x5 και οχι το κλασσικο 3x3x3
τον παρακατω τον ειχα καταφερει 2 φορες

Name:  κατάλογος.jpg
Views: 3474
Size:  9,7 KB

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spitogata (Μαίρη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spitogata
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

H spitogata meoww έγραψε στις 00:47, 01-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos_98
έχετε προσπαθήσει ποτέ να τον λύσετε ή κατι τουλάχιστον σχετικό
Έχω προσπαθήσει...είμαι τελείως άχρηστη
Μάλιστα,για να μάθετε πόσο κακός άνθρωπος είμαι,στο φροντιστήριό μου,είχαμε έναν κύβο,έξω στην βιβλιοθήκη.Κάθε φορά που πήγαινα τον έβρισκα λυμένο και από τα νεύρα μου,τον χαλούσα πάλι.

Αλλά θαυμάζω αυτούς που μπορούν και τον λύνουν σε δευτερόλεπτα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spitogata : 01-08-13 στις 00:53.
Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_98 έγραψε στις 00:51, 01-08-13:

μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι περισσότερο να μην το αφήσεις γιατί θα σε αφήσει και αυτό :Ρ
πάντως αυτή την εποχή ασχολούμαι αρκετά προσπαθώ να κάνω καλούς χρόνους και να του μειώνω συνεχώς μαθαίνοντας καινούργιες τεχνικές αλλά ποιος ξέρεις ίσως είναι και αυτό έτσι κόλλημα της ηλικίας !!!!

μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι περισσότερο να μην το αφήσεις γιατί θα σε αφήσει και αυτό :Ρ
πάντως αυτή την εποχή ασχολούμαι αρκετά προσπαθώ να κάνω καλούς χρόνους και να του μειώνω συνεχώς μαθαίνοντας καινούργιες τεχνικές αλλά ποιος ξέρεις ίσως είναι και αυτό έτσι κόλλημα της ηλικίας !!!!

Αρχική Δημοσίευση από spitogata

Αλλά θαυμάζω αυτούς που μπορούν και τον λύνουν σε δευτερόλεπτα
εντάξει μη νομίζεις πως είναι τίποτα τζιμάνια απλά θέλει να ασχολήσαι συνέχεια...
Όλα είναι θέμα εξάσκησης !

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 00:53, 01-08-13:

Και εγω σαν και εσενα τετοιο κολλημα ειχα....Τον ειχα συνεχεια μεσα στη τσαντα ...Στο σχολειο, στη προπονηση, στο σπιτι, συνεχεια προσπαθουσα να βρω νεες τεχνικες.....Καψιμο τελειως....Μετα το παρατησα-βαρεθηκα, οπως θες πεστο και εχω να τον πιασω στα χερια μου απο τοτε....
Τωρα οχι σε 50 δευτερα, ουτε σε 50 μερες δεν το λυνω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_98 έγραψε στις 00:57, 01-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Φρεντος
Και εγω σαν και εσενα τετοιο κολλημα ειχα....Τον ειχα συνεχεια μεσα στη τσαντα ...Στο σχολειο, στη προπονηση, στο σπιτι, συνεχεια προσπαθουσα να βρω νεες τεχνικες.....Καψιμο τελειως....Μετα το παρατησα-βαρεθηκα, οπως θες πεστο και εχω να τον πιασω στα χερια μου απο τοτε....
Τωρα οχι σε 50 δευτερα, ουτε σε 50 μερες δεν το λυνω
για το κάψιμο σε καταλαβαίνω καταντάει εθιστικό και εγώ έχω 4-5 και τους έχω μέσα στο σπίτι σε τσάντες κλπ όταν φεύγω από το σπίτι πάω επισκέψεις δε μπορώ πλέον χωρίς έναν κύβο στο χέρι

Παράθεση

Γιώργος Mt (Heihachi Mishima)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γιώργος Mt
Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Γιώργος Mt MI6 έγραψε στις 05:29, 08-08-13:

Λύνω τον 3χ3χ3 σε 1 λεπτό περίπου.Τον 4χ4χ4 σε 10 λεπτά και τον 5χ5χ5 σε 20 λεπτά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_98 έγραψε στις 00:56, 09-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Mt
Λύνω τον 3χ3χ3 σε 1 λεπτό περίπου.Τον 4χ4χ4 σε 10 λεπτά και τον 5χ5χ5 σε 20 λεπτά.
δεν έχεις ασχοληθεί με 2x2 ??
το 3x3 τον λυνω περίπου σε 45 δευτερόλεπτα και τους 4x4 και 5 όπως και εσύ στου ίδιους χρόνους
τι κύβο χρησιμοποιείς

Παράθεση

SsS28

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη SsS28
Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 237 μηνύματα.

O SsS28 έγραψε στις 01:11, 09-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos_98
δεν έχεις ασχοληθεί με 2x2 ??
το 3x3 τον λυνω περίπου σε 45 δευτερόλεπτα και τους 4x4 και 5 όπως και εσύ στου ίδιους χρόνους
τι κύβο χρησιμοποιείς
ο 2χ2 βγαινει και καταλαθος που λεει ο λογος

Παράθεση

Γιώργος Mt (Heihachi Mishima)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γιώργος Mt
Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Γιώργος Mt MI6 έγραψε στις 02:28, 09-08-13:

Mε τον 2χ2χ2 δεν έχω ασχοληθεί.Χρησιμοποιώ κυρίως V-Cubes.

Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_98 έγραψε στις 21:20, 09-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από SsS28
ο 2χ2 βγαινει και καταλαθος που λεει ο λογος
μπα όχι ρε συ θέλει και αυτός την "προσοχή" του άμα ξέρεις και λύνεις τον 3x3 μπορείς και τον 2x2 αλλά σχετικά κάπως αργά
υπάρχουν όμως και τεχνικές που μπορείς να τον λύσεις και σε 3-4 δευτερόλεπτα με πολύ εξάσκιση

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Mt
Mε τον 2χ2χ2 δεν έχω ασχοληθεί.Χρησιμοποιώ κυρίως V-Cubes.
κοίτα και εγώ v-cubes χρησιμοποιώ διότι μπορείς σχετικά να τους βρείς πανεύκολα
και κατα δεύτερον είναι ελληνική εταιρία και ο εφευρέτης τους είναι Έλληνας απο το Χιλιομώδι
Κορινθίας. ( είναι ενδιαφέρουσα η ιστορία αυτών των κύβων ρίξε μια ματία ) ο γίος του εφευρέτη που είναι σαν Γεν. Διευθυντής
της εταιρίας υποστηρίζει πως θα έχουν μέσα στο 2013 θα εχουν 1 εκατομ. ευρώ τζίρο.

Βέβαια πολλοί της κοινώτητας που ασχολούνται με το χόμπι λένε πως δεν είναι πολύ καλοί σαν κύβοι
δεν ξέρω να σου πω γιατί εκτός από τον κλασσικό δεν έχω δοκιμάσει κάποιον άλλο. πάντως παρήγγειλα έναν κύβο Dayan ZhanChi από ένα e-shop του Χόνγκ Κόνγκ ( γενικά λένε πως η εταιρία η Dayan είναι από τις καλύτερες στον χώρο ) αλλά κύβους της βρίσκεις μόνο απο το ίντερνετ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos_98 : 09-08-13 στις 21:20. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kwstasIdealism
Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 21:23, 09-08-13:

Παντως το συστημα με το λυνεται ο κυβος βρεθηκε αφου ενας τυπας τον ανοιξε και τον ειδε απο μεσα,ακομη θα ψαχναμε αλλιως

Παράθεση

Rinaki.Motionle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rinaki.Motionle
H Rinaki.Motionle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Rinaki.Motionle When life gives you lemons...... έγραψε στις 21:28, 09-08-13:

βασικα ενα 3χ3 εχω παρει και δεν τον εχω λυσει!!!

Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_98 έγραψε στις 21:28, 09-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από kwstasIdealism
Παντως το συστημα με το λυνεται ο κυβος βρεθηκε αφου ενας τυπας τον ανοιξε και τον ειδε απο μεσα,ακομη θα ψαχναμε αλλιως
πρώτη φορά το άκουσα αυτό
εγώ είχα ακούσει πως ένα παιδάκι γύρω στα 12 του χρόνια στην Αγγλία είχε φτιάξει ένα βιβλιαράκι που έλεγε πως μπορεις να λύσεις τον κύβο αργότερα αυτό έγινα best seller και το αγόραζαν σχεδόν οι πάντες...
πάντως με αλγόριθμος λύνεται και πιο γνωστή σαν μέθοδος είναι αυτή μίας Γερμανίδας αν δεν κάνω λάθος περί ονόματι Fridrich έτσι λένε και τη μέθοδο όποτε ίσως να είναι αυτή που λές αλλά ίσως και όχι

Παράθεση

tolis97

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη tolis97
Ο tolis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O tolis97 έγραψε στις 21:29, 09-08-13:

Εγω εμαθα τους αλγοριθμους απο ενα βιντεο στο youtube και μπορω να τον λυσω σε 1 λεπτο..
Υπαρχουν βεβαι και μεθοδοι που τον λυνουν σε 20 δευτερολεπτα απλα ειναι πολλες οι κινησεις που πρεπει να θυμασαι απ΄εξω!
Αλλα αν μαθεις την ευκολη μεθοδο σου φενεται παιχνιδακι!!!!

Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_98 έγραψε στις 21:37, 09-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρηνη.Σκετο.G13
βασικα ενα 3χ3 εχω παρει και δεν τον εχω λυσει!!!
ποτέ δεν είναι αργά http://eineken.pblogs.gr/2010/11/pws...y-roympik.html

Αρχική Δημοσίευση από tolis97
Εγω εμαθα τους αλγοριθμους απο ενα βιντεο στο youtube και μπορω να τον λυσω σε 1 λεπτο..
Υπαρχουν βεβαι και μεθοδοι που τον λυνουν σε 20 δευτερολεπτα απλα ειναι πολλες οι κινησεις που πρεπει να θυμασαι απ΄εξω!
Αλλα αν μαθεις την ευκολη μεθοδο σου φενεται παιχνιδακι!!!!
όλοι έτσι μαθαίνουμε στην αρχή φτάνουμε στο 1 λεπτό και μετά άμα θες να εξασκηθείς και άλλο μαθαίνεις και άλλες μεθόδους
εγώ τώρα έχω μάθει μερικούς αλγόριθμους απο f2l , 2 look OLL και 2 look PLL
μαθαίνω σιγά σιγά τους αλγόριθμους μέχρι να τους μάθω μάθω και να τους εκτελώ χωρίς σκέψη και μετά προχορώ παρακάτω σιγα σιγά στο μεταξύ έχω φτάσει γύρω στα 45 sec.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:46, 09-08-13:

Εντάξει. Πολύ ωραίος ο κύβος του Ρούμπικ. Έχω διαβάσει ότι όταν πρωτοεμφανίστηκε (1974 νομίζω) σε όλη τη Γη οι άνθρωποι είχαν κυριευτεί από υστερία να τον λύσουν. Κάποιοι πολύ λίγοι που τα κατάφεραν έβγαλαν βιβλία με τη λύση και πλούτισαν. Σήμερα, δε βλέπω να είναι και τόσο σπουδαίο το να βρεις τον αλγόριθμο στο διαδίκτυο, να εξασκηθείς και μετά να κάνεις τη φιγούρα σου. Το έκανα αυτό όταν πήγαινα στο δημοτικό. Μάλιστα τον είχα ανοίξει και του έβαλα βαζελίνη για να γλυστρά γρήγορα χωρίς να σκαλώνει.

Παράθεση

Nikos_98

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_98 έγραψε στις 01:12, 10-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
τον είχα ανοίξει και του έβαλα βαζελίνη για να γλυστρά γρήγορα χωρίς να σκαλώνει.
εγώ του έχω βάλει σπρέι σιλικόνης γιατί η βαζελίνη μαυρίζει μετά από λίγο καιρό χαχαα

Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 13:50, 03-09-13:

ειδα ενα σχετικο βιντεο στο youtube και την επομενη μερα το ελυσα.ε αργοτερα τον ελυνα σε δυο λεπτα αλλα δεν πηγαινε παραπανω γιατι θα σπαγε

Παράθεση

Gareth (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gareth
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O Gareth Winter Is Coming έγραψε στις 18:05, 19-10-13:

Βασικά είχα πορωθεί με αυτόν πριν 2 μήνες περίπου...κάψιμο κανονικό..το έλυνα σε 1-1.5 λεπτό...τώρα το έχω ψιλοξεχάσει...

Παράθεση

GeorgeRtr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GeorgeRtr
Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O GeorgeRtr έγραψε στις 18:58, 19-10-13:

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 19:05, 19-10-13:

βαλτε κανα βιντεο δικο σας η με τεχνικες να δουμε
εγω ειχα παρει εναν 2χ2 στο δημοτικο αλλα δεν μπορουσα να τον λυσω με τιποτα,τωρα με εχετε ψησει και ξαναρχιζω!

Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 20:18, 19-10-13:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 18:18, 04-08-17:

Αν υπάρχει κανείς που να ασχολείται πλέον,ορίστε τα κατορθώματα μου.

Ασχολούμαι μόνο με τον κλασικό 3x3.

Best: 18 sec
Average 25 sec

Μέθοδος: CFOP

Δεν γνωρίζω κανέναν αλγόριθμο από f2l,ότι κάνω το κάνω inituitive.Από OLL γνωρίζω μόνο τους 7 βασικούς με όλα τα edges πάνω.Και από PLL πάλι λίγα πράγματα,ξέρω όλα τα edge permutations το A-perm από τρεις γωνίες και άλλους 3 αλγορίθμους που δεν τους χρησιμοποιώ γιατί δεν τους έχω εξασκήσει.Αυτό που με βοήθησε στους χρόνους είναι ένα πολύ φτωχό Look ahead στο f2l και το γεγονός ότι μπορώ να εισάγω τα ζευγάρια σε όλες τις υποδοχές χωρίς rotation,κάτι που κατάφερα με πολληηη εξάσκηση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους