Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,615 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,194 μηνύματα σε 94,907 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Erasmus

miss marple

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 20:11, 12-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Αν πας ερασμους στο χειμερινο, λογικο δεν ειναι να χασεις την εξεταστικη του Σεπτεμβριου? Αν δεν χρωστας κατι δεν εχεις θεμα αλλα αν θες να δωσεις καποιο μαθημα τον Σεπτεμβρη, ξανασκεψου το. Αν παλι πας στο εαρινο, παρα πολυ πιθανο ειναι να χασεις την εξεταστικη του Ιανουαριου (στη δικη μου σχολη ετσι γινεται τουλαχιστον).
Ευχαριστώ πολύ! Δε με πειράζει να χάσω μία εκ των 2, ο φόβος μου μην χάσω και τις 2, πράγμα που θα με πάει ένα εξάμηνο πίσω!

Αρχική Δημοσίευση από johny_02
Αν επιτρέπεται, που θα πας;
Σκέφτομαι για Μ.βρετανία ή Γαλλία/Βέλγιο!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 20:33, 12-08-17:

Για αυτό παιδιά όταν διαλέγετε σχολή ανάλογα με τις προτεραιότητες σας πρέπει να κοιτάτε και το academic calendar.

Στην δικιά μου επιλογή τα μαθήματα ξεκινάνε τον Φεβρουάριο, όπως και τότε ξεκινάνε και στο τμήμα μου. Άρα δε χάνω απολύτως τίποτα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,669 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 23:37, 12-08-17:

Ναι συμφωνώ με βολντ. Το αν θα χάσεις πχ εξεταστική φλεβάρη στο εαρινό εξαρτάται και από το πανεπιστήμιο στο οποίο θα πας.
Γερμανία π.χ που θα πάω εγώ τα μαθήματα στο εαρινό ξεκινάνε τον Απρίλιο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 08:14, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Ναι συμφωνώ με βολντ. Το αν θα χάσεις πχ εξεταστική φλεβάρη στο εαρινό εξαρτάται και από το πανεπιστήμιο στο οποίο θα πας.
Γερμανία π.χ που θα πάω εγώ τα μαθήματα στο εαρινό ξεκινάνε τον Απρίλιο.
Και σε περίπτωση που ταιριάζουν τα προγράμματα και δεν χάνεις εξεταστική πώς θα δώσεις μαθήματα αφού σας είπαν να μην κάνετε δήλωση μαθημάτων;
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,669 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 09:52, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Και σε περίπτωση που ταιριάζουν τα προγράμματα και δεν χάνεις εξεταστική πώς θα δώσεις μαθήματα αφού σας είπαν να μην κάνετε δήλωση μαθημάτων;
Μας είπαν ότι όποιο μάθημα και να πάρουμε θα αναγνωριστεί εφόσον δεν ταυτίζεται με υποχρεωτικό μάθημα της σχολής που έχουμε περάσει ήδη. Δηλαδή και αντιστοιχία να μην υπάρχει με μάθημα πάλι θα δηλωθεί. Για παράδειγμα είναι ένα μάθημα Traffic Psychology που δεν υπάρχει σε κανένα ελληνικό τμήμα ψυχολογίας.Οπότε θα κάνω το εξάμηνο μου εκεί και θα περάσω μαθήματα εκεί με την δική τους εξεταστική. Νομίζω βασικά ότι ο σκοπός του Εράσμους αυτός είναι.Να βγείς έξω και να κάνεις εξάμηνο σε άλλο πανεπιστήμιο και να δεις μαθήματα που δεν έχει η σχολή σου.Οπότε άλλες σχολές που δεν αναγνωρίζουν μαθήματα λανθασμένα το κάνουν.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 11:07, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Μας είπαν ότι όποιο μάθημα και να πάρουμε θα αναγνωριστεί εφόσον δεν ταυτίζεται με υποχρεωτικό μάθημα της σχολής που έχουμε περάσει ήδη. Δηλαδή και αντιστοιχία να μην υπάρχει με μάθημα πάλι θα δηλωθεί. Για παράδειγμα είναι ένα μάθημα Traffic Psychology που δεν υπάρχει σε κανένα ελληνικό τμήμα ψυχολογίας.Οπότε θα κάνω το εξάμηνο μου εκεί και θα περάσω μαθήματα εκεί με την δική τους εξεταστική. Νομίζω βασικά ότι ο σκοπός του Εράσμους αυτός είναι.Να βγείς έξω και να κάνεις εξάμηνο σε άλλο πανεπιστήμιο και να δεις μαθήματα που δεν έχει η σχολή σου.Οπότε άλλες σχολές που δεν αναγνωρίζουν μαθήματα λανθασμένα το κάνουν.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Αυτό που λέω εγώ είναι καθαρά διαδικαστικό. Αναρωτιέμαι γιατί δεν σας αφήνουν να κάνετε κανονικά δήλωση μαθημάτων στη σχολή σας δηλώνοντας τα μαθήματα που ταυτίζονται καθώς και τα άλλα μαθήματα του εξαμήνου σε περίπτωση που προλαβαίνετε και θέλετε να τα δώσετε τουλάχιστον στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

H miss marple αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 12:43, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Αυτό που λέω εγώ είναι καθαρά διαδικαστικό. Αναρωτιέμαι γιατί δεν σας αφήνουν να κάνετε κανονικά δήλωση μαθημάτων στη σχολή σας δηλώνοντας τα μαθήματα που ταυτίζονται καθώς και τα άλλα μαθήματα του εξαμήνου σε περίπτωση που προλαβαίνετε και θέλετε να τα δώσετε τουλάχιστον στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
εμείς μπορούμε να κάνουμε κανονικά δήλωση μαθημάτων, αρκεί τα μαθήματα της δήλωσης και αυτά που θα παρακολουθήσουμε στο πανεπιστήμιο υποδοχής να μην υπερβαίνουν τα 12
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 13:17, 13-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
εμείς μπορούμε να κάνουμε κανονικά δήλωση μαθημάτων, αρκεί τα μαθήματα της δήλωσης και αυτά που θα παρακολουθήσουμε στο πανεπιστήμιο υποδοχής να μην υπερβαίνουν τα 12
Α, εντάξει λοιπόν! Ωραία! Τώρα συνεννοηθήκαμε! Τελικά το ίδιο λέμε! Εξάλλου είναι ευνόητο ότι δεν είναι δυνατόν να δηλώσετε αναντίστοιχα μαθήματα (όπως αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω) στη δήλωση εξαμήνου της εδώ σχολής σας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 13-08-17 στις 14:14.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johny_02 (John-John)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη johny_02
Ο John-John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O johny_02 έγραψε στις 17:50, 13-08-17:

Α, μια χαρά. Η νομική ΑΠΘ για Μ Βρετανία σε ποια ακριβώς πανεπιστήμια προσφέρει;
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

H miss marple έγραψε στις 19:20, 13-08-17:

https://eurep.auth.gr/el/agreementslist
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 08:53, 14-08-17:

http://parallaximag.gr/life/kosmos/1...-sto-exoteriko
Βέλγιο γιατί;
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 09:13, 14-08-17:

Καλά σιγά για 4 μήνες μέσω erasmus πάει/πάμε.
Έξω(ή αλλού) να ναι κι όπου να ναι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vold : 14-08-17 στις 09:23.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,540 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 12:14, 14-08-17:

Παιδιά, πολύ σχετική η ερώτηση και το ξέρω αλλά όσοι πήγατε/θα πάτε erasmus στο χειμερινό χάσατε/θα χάσετε εξεταστική Σεπτέμβρη και Ιανουαρίου?

Μια φίλη μου φεύγει τώρα αρχές Σεπτεμβρίου και ναι, χάνει την εξεταστική και δεν θα προλάβει να δώσει κανένα μάθημα. Όμως την εξεταστική του χειμώνα θα τη δώσει κανονικα στο πανεπιστήμιο που θα είναι.
Εγώ θα φύγω για το εαρινό εξάμηνο αρχές Φεβρουαρίου και ναι θα χάσω ολόκληρη την χειμερινή εξεταστικη. Όμως μερικοί καθηγητές επειδή θέλουν να μας βοηθήσουν, δέχονται παραδόσεις εργασιών νωρίτερα από την εξεταστικη. Θα προσπαθήσω να δώσω όσα μαθήματα μπορώ νωρίτερα... Από εκεί και πέρα, στο εαρινό εξάμηνο δεν ξέρω ποσα θα αναγνωριστούν όταν γυρίσω πίσω και ποσα θα χρωστάω τελικά για Σεπτέμβριο. Αλλά μπροστά σε μια τέτοια ευκαιρία που είναι το Ερασμους, το βρίσκω λάθος να μας απασχολεί αν θα χάσουμε 2-3 μαθήματα από την τάδε εξεταστικη, εκτός και αν κάποιος θέλει να τελειώσει ακριβώς στην ώρα του. Εξαρτάται και από το έτος βέβαια γιατί εγώ ειμαι σε 5ετη σχολή και θα φύγω του χρόνου στο 4ο έτος. Θα είναι φοβερή εμπειρία...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina_kl

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Katerina_kl
H Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Katerina_kl έγραψε στις 12:33, 14-08-17:

Εγώ έφυγα αρχές σεπτέμβρη και έχασα εκείνη την εξεταστική, όμως έδωσα εκεί (στην Γαλλία) την χειμερινή εξεταστική κι όταν γύρισα Ελλάδα η χειμερινή εξεταστική δεν είχε καν αρχίσει και με άφησαν να δώσω και εδώ κάποια μάθηματα οπότε ουσιαστικά είναι να σαν μην έχασα αυτή του σεπτεμβρίου.
Εύχομαι να περασετε τέλεια όλοι, είναι φανταστική εμπειρία, μακάρι να την ξανα ζούσα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 12:38, 14-08-17:

Σε ποια πόλη ήσουν; Τα μαθήματα ηταν πιο δύσκολα;
Παράθεση

Katerina_kl

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Katerina_kl
H Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Katerina_kl έγραψε στις 12:41, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Σε ποια πόλη ήσουν; Τα μαθήματα ηταν πιο δύσκολα;

Ήμουν στην Angers. Ναι, ήταν πιο δύσκολα αλλα αν έχεις ένα καλό επίπεδο στην γλώσσα και παρακολουθείς μπορείς να πάρεις τους βαθμούς που αγγίζει ο μέσος γάλλος φοιτητής (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα).
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 516 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 13:31, 14-08-17:

Όπως βλέπεις, miss marple, όλα είναι σχετικά. Εγώ είχα φύγει το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, αλλά κατέθεσα κανονικά όσες εργασίες ήθελα, ενώ ήμουν έξω. Την εξεταστική του Ιανουαρίου την έχασα εντελώς, αλλά έτσι κι αλλιώς η γραμματεία είχε ενημερώσει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να εξεταστούμε. Βέβαια, επειδή η γραμματεία μας είναι 2 άνθρωποι, κάποιοι που γύρισαν νωρίτερα από Αγγλία, εξετάστηκαν κανονικά και πέρασαν οι βαθμοί τους.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

H miss marple έγραψε στις 15:17, 14-08-17:

γιατί έχω το avantage της γλώσσας και επίσης έχω βρει πανεπιστήμιο που μπορώ εύκολα -καλά το εύκολα σχετικό, ευκολότερα- να κάνω αντιστοιχίες!

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Μια φίλη μου φεύγει τώρα αρχές Σεπτεμβρίου και ναι, χάνει την εξεταστική και δεν θα προλάβει να δώσει κανένα μάθημα. Όμως την εξεταστική του χειμώνα θα τη δώσει κανονικα στο πανεπιστήμιο που θα είναι.
Εγώ θα φύγω για το εαρινό εξάμηνο αρχές Φεβρουαρίου και ναι θα χάσω ολόκληρη την χειμερινή εξεταστικη. Όμως μερικοί καθηγητές επειδή θέλουν να μας βοηθήσουν, δέχονται παραδόσεις εργασιών νωρίτερα από την εξεταστικη. Θα προσπαθήσω να δώσω όσα μαθήματα μπορώ νωρίτερα... Από εκεί και πέρα, στο εαρινό εξάμηνο δεν ξέρω ποσα θα αναγνωριστούν όταν γυρίσω πίσω και ποσα θα χρωστάω τελικά για Σεπτέμβριο. Αλλά μπροστά σε μια τέτοια ευκαιρία που είναι το Ερασμους, το βρίσκω λάθος να μας απασχολεί αν θα χάσουμε 2-3 μαθήματα από την τάδε εξεταστικη, εκτός και αν κάποιος θέλει να τελειώσει ακριβώς στην ώρα του. Εξαρτάται και από το έτος βέβαια γιατί εγώ ειμαι σε 5ετη σχολή και θα φύγω του χρόνου στο 4ο έτος. Θα είναι φοβερή εμπειρία...
Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Όπως βλέπεις, miss marple, όλα είναι σχετικά. Εγώ είχα φύγει το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, αλλά κατέθεσα κανονικά όσες εργασίες ήθελα, ενώ ήμουν έξω. Την εξεταστική του Ιανουαρίου την έχασα εντελώς, αλλά έτσι κι αλλιώς η γραμματεία είχε ενημερώσει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να εξεταστούμε. Βέβαια, επειδή η γραμματεία μας είναι 2 άνθρωποι, κάποιοι που γύρισαν νωρίτερα από Αγγλία, εξετάστηκαν κανονικά και πέρασαν οι βαθμοί τους.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Δε θέλω να χάσω και τις 2 εξεταστικές, γιατί ουσιαστικά θα χάσω όλο το εξάμηνο εδώ, αφού τα υποχρεωτικά του εξαμήνου δεν αναγνωρίζονται/δεν υπάρχουν σε αντιστοιχία στο εξωτερικό!
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 15:35, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Αυτό που στην ίδια χώρα υπάρχουν τόσες διαδικαστικές διαφορές από τμήμα σε τμήμα, δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα. Μάλλον ξέρω ότι είναι για κλάματα αλλά λόγω της χαλαρότητας του καλοκαιριού θέλω να το διακωμωδήσω λίγο. Μέχρι που μου έχει περάσει η σκέψη να μην απαντάω σε τέτοια ερωτήματα γιατί ενώ είμαι σίγουρη για κάτι και το λέω για να διευκολύνω και να ενημερώσω αυτόν που ρωτάει, μπορεί στη σχολή του να ισχύει κάτι διαφορετικό και έτσι να τον παραπληροφορώ παρά τη θέλησή μου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό που αναφέρεις.΄Οταν στη γραμματεία του ίδιου τμήματος οι φοιτητές αντιμετωπίζονται διαφορετικά ανάλογα με το σε ποιον υπάλληλο θα πέσουν τότε τι να περιμένεις ...
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikosChatzoglou
Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 15:42, 14-08-17:

Παιδιά έχει πάει κάποιος από εσάς για πρακτική με το erasmus+ (πρακτική όχι σπουδές).
Αν ναι, μπορεί να μας παραθέσει εδώ την εμπειρία του για τη διαδικασία που ακολούθησε για να βρει εργοδότη και ό,τι άλλη πληροφορία θέλει σχετικά πχ έπαιρνε και έξτρα μισθό από τον εργοδότη πέρα από τα 400-500€ του erasmus?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 14-08-17 στις 22:35. Αιτία: Διπλό
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 16:59, 14-08-17:

Ημουν για πρακτική Βυξελλες,Βελγιο, για την ευρεση εργασίας συνηθως οι περισσοτεροι πανε για δουλεια σε εργαστηρια πανεπιστημιων, για τον ιδιωτικο τομεα εγω δυσκολευτικα να βρω καποια θεση διοτι κανεις δεν ηξερε οτι υπαρχει και erasmus internship, αλλα εν τελη εξηγησα σε πιθανους εργοδοτες τι ειναι και ως προς την διαδικασια ευρεσης κοιτουσα θεσεις σε linkedin careerbuilder η απευθειας σε ιστοσελιδες εταιριων. Μπορεις να ζητησεις και καποιο εξτρα εισοδημα απο τον εργοδοτη σου 300-500 εχω ακουσει απο πολους οτι δινονται.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 17:06, 14-08-17:

Φίλε εσύ τελικά έκανες πρακτική σε εταιρία; Σου έδιναν τίποτα έξτρα (γτ είναι ακριβή η ζωή στο Βέλγιο).
Ήξερες γαλλικά πριν πας;
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

H miss marple έγραψε στις 17:38, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από greeklover13
Ημουν για πρακτική Βυξελλες,Βελγιο, για την ευρεση εργασίας συνηθως οι περισσοτεροι πανε για δουλεια σε εργαστηρια πανεπιστημιων, για τον ιδιωτικο τομεα εγω δυσκολευτικα να βρω καποια θεση διοτι κανεις δεν ηξερε οτι υπαρχει και erasmus internship, αλλα εν τελη εξηγησα σε πιθανους εργοδοτες τι ειναι και ως προς την διαδικασια ευρεσης κοιτουσα θεσεις σε linkedin careerbuilder η απευθειας σε ιστοσελιδες εταιριων. Μπορεις να ζητησεις και καποιο εξτρα εισοδημα απο τον εργοδοτη σου 300-500 εχω ακουσει απο πολους οτι δινονται.
για τι σχολή μιλάμε?

αν δεν θέλεις να πεις δημόσια, συγγνώμη προκαταβολικά!
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,409 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 18:46, 14-08-17:

Δε θέλω να χάσω και τις 2 εξεταστικές, γιατί ουσιαστικά θα χάσω όλο το εξάμηνο εδώ, αφού τα υποχρεωτικά του εξαμήνου δεν αναγνωρίζονται/δεν υπάρχουν σε αντιστοιχία στο εξωτερικό!
Πρέπει να δεις πότε αρχίζει και πότε τελειώνει το εξάμηνο στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν. Συνήθως στα γαλλικά πανεπιστήμια για νομική τουλάχιστον το χειμερινό εξάμηνο αρχίζει νωρίς τον Σεπτέμβριο ενώ στη Γερμανία τέλη Σεπτεμβρίου προς Οκτώβριο. Δες το χρονοδιάγραμμα για τις επιλογές που σε ενδιαφέρουν, ώστε να υπολογίσεις τι χάνεις και τι σε συμφέρει περισσότερο.
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 22:21, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από NikosChatzoglou
Φίλε εσύ τελικά έκανες πρακτική σε εταιρία; Σου έδιναν τίποτα έξτρα (γτ είναι ακριβή η ζωή στο Βέλγιο).
Ήξερες γαλλικά πριν πας;
Ημουν σε αγγλικό περιβαλλον, τα γαλλικα δεν παιζουν ρολο σε τετοιες πολεις διοτι ειναι international places. Ναι επαιρνα ενα ποσο και απο την εταιρια που δουλευα διοτι οπως ειπες ειναι πολυ ακριβη η ζωη. Δεν αξιζει να πας αν δεν παρεις ενα ποσο εκτος αν πας σε πιο φτηνες χωρες πχ Ρουμανια. Γενικα προτεινω το προγραμμα σε ολους!
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 22:50, 14-08-17:

Σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και ανατολική Ευρώπη να πας που είναι πιο φθηνά, το κυριότερο θέμα είναι η διαμονή, αν επιλύσεις αυτό τα υπόλοιπα είναι αρκετά πιο εύκολα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους