Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,445 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,067 μηνύματα σε 92,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 421 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 19:51, 07-09-06:

Εδώ μπορούμε να γράφουμε ότι απορίες μπορεί να έχουμε σχετικά με τα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό

Λοιπόν....... Άρχισα να ψάχνομαι για μεταπτυχιακά και ήδη έχω δηλώσει συμμετοχή για το TOEFL που απαιτείται και σύντομα θα δώσω και για GRE. Εκτός από αυτά όμως, σε διάφορα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ ζητάνε και το GPA. Ξέρει κανένας πως μπορώ να τον υπολογίσω, μιας και σε εμάς το σύστημα είναι 1-10, ενώ στις ΗΠΑ είναι με γράμματα; Βρήκα στο ίντερνετ κάτι, αλλά είναι μόνο για υπολογισμό βάσει του αμερικάνικου συστήματος βαθμολόγησης...

επίσης, ξέρει κανείς που πρέπει να πάω και πόσο να πληρώσω για να μου το βγάλουν επίσημα;

THX!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 02:18, 10-09-06:

Το GPA στα πανεπιστήμια της USA είναι στα 5, οπότε κάνεις την αναγωγή..
Για το επίσημο θα σε γελάσω, ρώτα καμιά πρεσβεία και κανένα καθηγητή σου.

Πολύ τρέξιμο ρε γμτ με το GRE και το TOEFL και τις αιτήσεις και τις συστατικές και το CV και το purpose και και και.. (και τα λεφτά πάνω από όλα )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 08:43, 10-09-06:

Ναι ρε γμτ! Στις ΗΠΑ θέλουν $50 - $60 για να "επεξεργαστούν την αίτησή σου"! Ευχαριστώ πάντως για το tip για το GPA, γιατί νόμιζα οτι είναι στα 4!

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 08:53, 10-09-06:

Ασχετο:

Μοναχέ θελεις να πας στις ΗΠΑ? Εγώ στη θέση σου θα καθόμουν να κάνω το μεταπτυχιακό μου Κύπρο. Γιατί καίγεσαι να πας ΗΠΑ? Το θες πραγματικά? Αυτή η ιστορία μπορεί να σου κοστίσει πολύ χρήμα. (οχι ότι η Κύπρος είναι φτηνή)Εκτός αυτού θα πρέπει να μπείς στη διαδικασία να ταξιδεψεις σε μια τελείως άγνωστη χώρα. Δε ξέρω αλλά εμένα μου φαίνεται αυτό βουνό δύσβατο. (Φυσικά είναι η προσωπική μου άποψη και μόνο. Οι άνθρωποι διαφέρουν)Στη θέση σου θα το έκανα Κύπρο με τους φίλους μου από το πανεπηστήμιο και σε γνώριμα μέρη. Δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία. Εξάλλου τα πτυχία είναι ισότιμα. Βουνό μου φάνηκε που πήγα Θεσσαλονίκη από Αθήνα, όχι να παω... Αμερική. (Περι ορέξεως βέβαια...)

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 09:53, 10-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Εξάλλου τα πτυχία είναι ισότιμα.
Αν 2 άνθρωποι έχουν τελειώσει ψυχολογία στην Κύπρο και ο ένας έχει εμταπτυχιακό στην Κύπρο και ο άλλος στην Αμερική, ποιος λές να προτιμη8εί?
Και στο κάτω κάτω, είναι και θέμα ποιότητας εκπαίδευσης, κάτι στο οποίο η Αμερική είναι, κακά τα ψέματα, κορυφαία.
Μοναχέ, εγώ θα σου έλεγα να το προσπαθήσεις όσο μπορείς.Προσωπικά, η εμπειρία του να ζήσει κάποιος σε ξένη χώρα, όχι μόνο δε με φοβίζει, αλλά μου φαίνεται αρκετά συναρπαστική και πολύ χρήσιμη.Γι'αυτό κι εγώ προετοιμάζομαι για εξωτερικό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:51, 10-09-06:

άσταυτα. για ξανθιέςδίμετρεςμεμπλεμάτια προετοιμάζεσαι

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:49, 10-09-06:

Btw, το ξέρετε οτι στο ΔΙΚΑΤΣΑ δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία των ΗΠΑ; YEAH! Τι να πει κανείς...; Αν πάω Αμερική με βλέπω να μένω εκεί (ή να πηγαίνω σε μια ευρωπαϊκή χώρα που οι υπηρεσίες/πανεπιστήμια ειναι σοβαρές και δέχονται πτυχία από τη Μέκκα της Ψυχολογίας (=ΗΠΑ)

Θέλω όπωσδήποτε να πάω σε ξένη χώρα γιατί νοιώθω οτι πνίγομαι και μαζί με εμένα και το μέλλον μου. Το να πάω σε ξένο τόπο όχι μόνο δεν με φοβίζει, αλλά είναι κίνητρο για εμένα η γλώσσα, η κουλτούρα, οι νέες γνωριμίες.

Εαν μείνω στην Ελλάδα (για τον συγκεκριμένο τομέα που σπουδάζω εγώ λέω) το μέλλον μου είναι πιο αβέβαιο και από αβέβαιο!

Εξάλλου τα μεταπτυχιακά στην Κύπρο δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Και από Ελλάδα ουσιαστικά μόνο ένα πρόγραμμα Κλινικής Ψυχολογίας στην Αθήνα.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 12:22, 10-09-06:

http://en.wikipedia.org/wiki/GPA#United_States
Τελικά είναι στα 4 και είπα βλακεία... sorry..

Πλέον είναι ΔΟΑΤΑΠ και όχι ΔΙΚΑΤΣΑ αλλά δεν ξέρω τι κάνει με τα της Αμερικής, τα πτυχία από τα ηλίθια πανεπιστήμια των προαστίων της Αγγλίας τα αναγνωρίζει πάντως. Έλεος...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 14:28, 10-09-06:

Ναι το ήξερα ότι υα πτυχία των ΗΠΑ δεν αναγνωρίζονται.Ισχύει και για τις ιατρικές ειδικότητες αυτό.Δηλάδή κάποιος με πτυχίο από το Χάρβαρντ πρέπει να περιμένει το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ, ενώ κάποιος από τη Ρουμανία πχ δεν έχει πρόβλημα...
Γι'αυτό πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να πάει κάποιος σε κάποια προηγμένη χώρα της ΕΕ, γιατί είναι σχετικά εύκολη η πρόσβαση κι όλα αναγνωρίζονται αυτόματα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 15:04, 10-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Γι'αυτό πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να πάει κάποιος σε κάποια προηγμένη χώρα της ΕΕ, γιατί είναι σχετικά εύκολη η πρόσβαση κι όλα αναγνωρίζονται αυτόματα.
Εννοείς οτι τα αναγνωρίζει η Ελλάδα, έτσι;

Αυτό το μπάχαλο όμως (ειδικά για τις ΗΠΑ) έχω ακούσει οτι δεν ισχύει στο εξωτερικό (εννοώ άλλες χώρες της Ε.Ε.). Ισχύει; Γιατί έτσι;

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 15:10, 10-09-06:

Είναι τόσο παράλογο που δε νομίζω να ισχύει κάπου αλλού...
Ναι, εννοώ ότι αναγνωρίζονατι εδώ, αν φυσικά κάποιος σκέφτεται κάποια στιγμή να επαναπατριστεί.Αν είναι να μείνει έξω, μάλλον δεν τον πολυνοιάζει.Αν αποφασίσει αργότερα να έρθει όμως θα συναντήσει δυσκολίες.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:05, 10-09-06:

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:35, 11-09-06:

ξερει κανεις καποιο site που να μπορει ο υποψηφιος να δει ΟΛΑ τα μεταπτυχιακα προγραμματα πανω στον τομεα που τον ενδιαφερει?
οκ, ειναι δυνατο και το αλλο, να μπαινεισ σε καθε πανεπιστημιο ξεχωριστα και να ψαχνεις ετσι.. αλλα ειναι πολυ χρονοβορο, δεν ειναι?
τελοσπαντων, ας πει ο καθενας τον τροπο που ψαχνει μπας και παρουμε και μεις οι υπολοιποι καμια ιδεα..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 15:05, 11-09-06:

http://www.gradschools.com/

Έχει πάρα πολλά πανεπιστήμια από όλο τον κόσμο ταξινομημένα ανα θεματολογία. Μη τρομάξεις που στην αρχή θα σου βγάλει έναν χάρτη με τα αμερικάνικα πανεπιστήμια. Αν δεις κάπου στα δεξιά του χάρτη έχει ένα link που λέει για σπουδές εκτός USA. Πάτα εκεί θα σου βγάλει όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα για τον υπόλοιπο κόσμο. Μέχρι και της Ελλάδας ειναι ταξινομημένα εκεί μέσα.

Υ.Γ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για σπουδές σε Γερμανία www.daad.com
Αν επίσης κάποιος ενδιαφέρεται για Ολλανδία http://www.internationaleducationmed...ands/index.htm

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 00:40, 12-10-06:

Ισχύει ότι τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού είναι 1 χρόνο, ενώ στην Ελλάδα συνήθως 2? Γιατί έτυχε να το ακούσω και αυτό...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 00:48, 12-10-06:

Ναι, στο εξωτερικό τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι full-time ένα χρόνο, αν και μπορείς να επιλέξεις part-time και να δουλέψεις συγχρόνως.

Αλλά και στην Ελλάδα υπάρχουν μερικά που είναι ένα χρόνο.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 01:02, 12-10-06:

Αυτά δηλαδή που είναι part time κρατάνε 2 χρόνια?
Απ' ότι ξέρω στην Ελλάδα τα περισσότερα μεταπτυχιακά έχουν καθημερινή παρακολούθηση συνήθως μεσημέρι με απόγευμα για 3-4 διδακτικές ώρες.

Πρακτικά τα part time του εξωτερικού τι απαιτήσεις σε ώρες έχουν?
Πόσο εύκολο είναι παράλληλα να βρεις δουλειά, όταν είσαι στο εξωτερικό?
Συμφέρει άραγε κάτι τέτοιο?

Υ.Γ. Να υποθέσω ότι ακόμη και σε χώρες της Ε.Ε. πληρώνεις τσουχτερά δίδακτρα, ε?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 01:09, 12-10-06:

Εγώ που είμαι Σκωτία πληρώνω τα ίδια δίδακτρα με έναν Βρετανό ως πολίτης Ε.Ε. Αλλά σίγουρα είναι αρκετά τα λεφτά. Σε άλλες χώρες δεν έχει δίδακτρα. Ξέρω κοπέλα που πήγε Γαλλία και ήταν δωρεάν.

Όσο για το part-time είναι 2-4 χρόνια. Και το κάθε μεταπτυχιακό έχει το δικό του σύστημα. Εδώ έχω πολλούς που δουλεύουν και κάνουν το μεταπτυχιακό part-time με παρακολουθήσεις 2 φορές την εβδομάδα. Όσο για δουλειά αν θες βρίσκεις, αλλά όχι απαραίτητα την κυριλέ και φοβερή. Αλλά να βγάζεις ορισμένα έξοδα και να βιώσεις το΄πώς λειτουργούν τα πράγματα σε μια άλλη χώρα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:38, 12-10-06:

Τα μεταπτυχιακά έχουν διαφορές στη διάρκειά τους...
Εγώ έκανα ένα 12μηνο (σε αντίθεση με τα αγγλικά, που είναι 9μηνα), άλλα που με ενδιέφεραν ήταν 2 έτη, ειδικά στη Γερμανία.
Δηλαδή 2 χρόνια δε σημαίνει απαραίτητα part-time...

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 15:24, 12-10-06:

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος ή όχι, αλλά μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία' Άς υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να σπουδάσει ένα διάστημα στο εξωτερικό. Τι είναι προτιμότερο να κάνει?
1) Να πάει ένα εξάμηνο Erasmus? Όπου όμως στο τέλος δε θα του μείνει κάποιος "αξιοποιήσιμος" τίτλος.
2) Ή να πάει μόνο για μεταπτυχιακό?

Κάποιοι πάνε στην αρχή για Erasmus και αργότερα κάνουν στην ίδια πόλη ή χώρα και μεταπτυχιακό. Αυτό πολύ φασαρία μου φαίνεται. 2 φορές να πας και να 'ρχεσαι?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:32, 12-10-06:

Εξαρτάται τι θες. Erasmus όλοι πάνε για χαβαλέ, να γνωρίσουν κόσμο και να περάσουν καλά. Όσοι γνωστοί μου πήγαν πέρασαν άψογα, πολλοί μάλιστα από αυτούς ανεξαρτητοποιήθηκαν επειδή ήταν η πρώτη φορά που έμειναν μόνοι τους και μάλιστα εξωτερικό. Βέβαια διάβασμα σχεδόν τίποτα και συνήθως αν περάσεις μαθήματα δεν σου αναγνωρίζονται.

Στο μεταπτυχιακό είναι κάπως χειρότερα, δεν πας τόσο για τουρισμό όσο για να διαβάσεις. Και πάλι βέβαια μπορείς να περάσεις καλά, αλλά υποτίθεται είσαι και λίγο μεγαλύτερος, δεν έχεις το νου σου μόνο σε μπαρ και φλερτ. Βέβαια μπορείς να κάνεις και Erasmus ως μεταπτυχιακός(αν δεν είχες πάει προπτυχιακά)! Ευκαιρία για λίγο παλιμπαιδισμό ακόμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 12-10-06 στις 16:36.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:46, 12-10-06:

Ακριβώς, σκέψου τι θέλεις... Εγώ υποστηρίζω και το διάλειμμα για χαβαλέ, ειδικά αν δεν τίθεται θέμα χρόνου (βλ. στρατός) ή χρημάτων.

Αλλά για μένα ήταν πολύ καλή και η εμπειρία του μεταπτυχιακού, όπου έρχεσαι σε επαφή και τριβή με τον τρόπο που ουσιαστικά σκέφτονται έξω, και -κυρίως- πώς δουλεύουν!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 00:31, 13-10-06:

Erasmus όλοι πάνε για χαβαλέ, να γνωρίσουν κόσμο και να περάσουν καλά.
Προσωπικά δεν θα ήθελα να πάω μόνο για αυτό. Οι περισσότεροι απ' όσους πάνε, δεν κάθονται εκεί τουλάχιστον για 6 μήνες, προκειμένου να περάσουν κάποιο μάθημα και να πάρουν την υποτροφία? 6 μήνες μου φαίνονται πάρα πολλοί μόνο για να καλοπερνάς...

Βέβαια μπορείς να κάνεις και Erasmus ως μεταπτυχιακός(αν δεν είχες πάει προπτυχιακά)!
Αλήθεια υπάρχει τέτοια δυνατότητα? Δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει συχνά στην πράξη πάντως...Οι περισσότεροι που πηγαίνουν μάλλον είναιπροπτυχιακοί.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 00:39, 13-10-06:

Πάντως ελάχιστοι κάνουν κάτι παραπάνω. Στο λέω επειδή πολλοί φίλοι και η αδερφή μου έχουν πάει. Εντάξει, αν θες μπορείς να διαβάσεις, εγώ όμως αν είχα ένα σωρό άτομα να διασκεδάζουν και να με παρασέρνουν δεν θα μπορούσα.

Ναι, μπορείς να πας ως μεταπτυχιακός αλλά δεν πρέπει να έχεις πάει Erasmus προπτυχιακά. Και όντως δεν πάνε πολλοί επειδή υποτίθεται μεταπτυχιακά το βλέπεις πιο σοβαρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 13-10-06 στις 00:43.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:45, 13-10-06:

Καλά, άλλοι πάνε για χρόνο ολόκληρο...! Και αράζουν...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 08:58, 13-10-06:

Στο Πανεπιστήμιο Κύπρου πάντως οι ερασμίτες είναι στο σύνολό τους μεταπτυχιακοί και όχι προπτυχιακοί. Και έρχονται για καλοπέραση.
Μόνο parties είναι οι άτιμοι! Άντε και κανένα μάθημα ελληνικών!

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 12:50, 16-10-06:

Το γνωστό ανέκδοτο με το ΔΟΑΤΑΠ το ξέρετε???? Έλληνας που σπούδασε στο ΜΙΤ(ναί, στο γνωστό ) καταθέτει τα χαρτιά του στο ΔΟΑΤΑΠ(πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ). Στα χαρτιά του το πανεπιστήμιο αναφέρεται ως Massachusetts Institut of Technologie(ή κάπως έτσι ). Και τι του λέει ο τύπος στο ΔΟΑΤΑΠ? " Μα που πάτε και τα βρίσκεται αυτά τα πανεπιστήμια!!!!!!"

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:57, 06-02-08:

Λοιπόν, θέλω να κάνω μεταπτυχιακά εξωτερικό και δεν καταλαβαίνω ποια είναι η συσχέτιση στους βαθμούς που ζητάνε. Δηλαδή:
- Τι είναι το Honours degree; (είναι το ίδιο με το good Honours degree; )
- Τι καταλαβαίνετε από αυτό "2:2 numerate or technological discipline", ή αυτό "2:1 honours degree";

Για να δω αν τα πιάνω δηλαδή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:46, 06-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Λοιπόν, θέλω να κάνω μεταπτυχιακά εξωτερικό και δεν καταλαβαίνω ποια είναι η συσχέτιση στους βαθμούς που ζητάνε. Δηλαδή:
- Τι είναι το Honours degree; (είναι το ίδιο με το good Honours degree; )
- Τι καταλαβαίνετε από αυτό "2:2 numerate or technological discipline", ή αυτό "2:1 honours degree";

Για να δω αν τα πιάνω δηλαδή...
Honours degrees ειναι ολα τα πτυχια που παιρνεις Αγγλια νομιζω, εκτος αν εχεις παει πολυ ασχημα στις εξετασεις, η υπηρχαν αλλα προβληματα. Παρτο ως το στανταρ πτυχιο. Good honours degree φανταζομαι θα εννοουν second class και πανω. Οι βαθμοι πανε ως εξης (απο υψηλοτερο σε χαμηλοτερο)
1) First Class
2) Second class, που χωριζεται σε upper (2:1) και lower (2:2)
3) Third Class

Νομιζω οτι η αντιστοιχια με τα ελληνικα ειναι περιπου 1st- Αριστα, 2:1- Λιαν Καλως, 2:2- Καλως κλπ. Αλλα δεν ξερω καλα τους ελληνικους βαθμους οποτε μπορει να λεω και βλακειες..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:50, 06-02-08:

Ok, δηλαδή εγώ που έχω Λίαν καλώς, είμαι στο 2:1;
Και αυτό είναι good honours degree;

Το honours degree ειναι δηλαδή το third class;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:51, 06-02-08:

Το good οπως το καταλαβαινω ειναι λιγο φλου.. αλλα το 2.1 ειναι σιγουρα good! Οποτε με Λιαν Καλως, μια χαρα σε κοβω!

Για που κοιτας?

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:56, 06-02-08:

Αγγλία. Τώρα σε ποια πόλη δεν ξέρω ακόμα, όπου έχουν την εξειδίκευση που θέλω. Δηλαδή game development.

Άλλη μια ερώτηση είναι. Τα λεφτά για τα δίδακτρα πότε τα πληρώνω, μπροστά ή μπορώ και με δόσεις;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 23:00, 06-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αγγλία. Τώρα σε ποια πόλη δεν ξέρω ακόμα, όπου έχουν την εξειδίκευση που θέλω. Δηλαδή game development.

Άλλη μια ερώτηση είναι. Τα λεφτά για τα δίδακτρα πότε τα πληρώνω, μπροστά ή μπορώ και με δόσεις;
Χμμ, δεν ξερω ακριβως.. Εγω τα πληρωσα νομιζω ανα τριμηνο για το πτυχιο μου, αλλα ηταν λιγα, και τωρα δεν πληρωνω, οποτε δεν ξερω.. Μαλλον καθε τριμηνο, αλλα καλυτερα να ρωτησεις.. Ισως να μπορεις να παρεις και χρηματα μεσω Ευρωπαικης ενωσης βεβαια!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:01, 06-02-08:

Α γεια σου, που μπορώ να δω για προγράμματα χρηματοδότησης, ή υποτροφίες είτε ευρωπαϊκές είτε ελληνικές για εξωτερικό;

(ευχαριστώ που ασχολείσαι, με κάνεις χαρούμενο )

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 23:06, 06-02-08:

Πληροφορικάριος είσαι ε ; Είσαι σίγουρος ότι θες μόνο Αγγλία; Γερμανία ας πούμε έχει πιο πολλά καλά μεταπτυχιακά στον τομέα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:25, 06-02-08:

Βασικά αν και έχω κάνει γερμανικά, δεν θα ήμουν το ίδιο άνετος όσον αφορά την διαμονή μου εκεί.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:29, 31-05-08:

Να ρωτήσω, επειδή στην σελίδα του υπουργείου παιδείας και του ΔΙΚΑΤΣΑ το link για τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν δουλεύει, υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει κάποιο άλλο link ή κάποια λίστα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:50, 31-05-08:

Και εγώ έψαχνα την συγκεκριμένη σελίδα πριν λίγο καιρό και είχα πρόβλημα. Μετά από αρκετό κόπο βρήκα τη λίστα....

http://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:27, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Και εγώ έψαχνα την συγκεκριμένη σελίδα πριν λίγο καιρό και είχα πρόβλημα. Μετά από αρκετό κόπο βρήκα τη λίστα....

http://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php
Ευχαριστώ πολύ!

Αυτό το αρχείο βλέπω ότι είναι του 2007, υπάρχει περίπτωση να έχουν αναγνωριστεί και άλλα μετά από αυτήν την έκδοση;

Συγκεκριμένα κάποια που δεν βρίσκω να υπάρχουν στην λίστα από αυτά που με ενδιαφέρουν είναι:
  • Το Imperial College London (το οποίο δεν φαίνεται να υπάρχει καθόλου ) και συγκεκριμένα το τμήμα Computing
  • Το τμήμα Computing & Creative Technologies στο University of Abertay Dundee το οποίο έχει ένα από τα καλύτερα MSc στο Computer Games Technology
  • Το University of Lincoln
Ειδικά για το πρώτο και το δεύτερο απορώ...
Πως μπορώ να μάθω αν τελικά αναγνωρίζονται και απλά δεν υπάρχουν στην παραπάνω λίστα;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 19:06, 02-06-08:

Δες στη σελιδα 50-51 για το Imperial.

To Dundee ουτε εγω μπορω να το βρω (το συγκεκριμενο τμημα δηλαδη) αλλα οι κατηγοριες που εχει εκει φαινεται να μην αντιστοιχουν ακριβως στις κατηγοριες του πανεπιστημιου, οποτε ισως να μπορουσες να τους παρεις ενα τηλεφωνο να ρωτησεις...

To University of Lincoln ειναι το ιδιο με το University of Lincolnshire and Humberside (δες εδω) και ειναι στη σελιδα 30.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:00, 02-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Δες στη σελιδα 50-51 για το Imperial.

To Dundee ουτε εγω μπορω να το βρω (το συγκεκριμενο τμημα δηλαδη) αλλα οι κατηγοριες που εχει εκει φαινεται να μην αντιστοιχουν ακριβως στις κατηγοριες του πανεπιστημιου, οποτε ισως να μπορουσες να τους παρεις ενα τηλεφωνο να ρωτησεις...

To University of Lincoln ειναι το ιδιο με το University of Lincolnshire and Humberside (δες εδω) και ειναι στη σελιδα 30.
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Έχεις όντως δίκιο για το Lincoln
Όσον αφορά το Imperial College London, στην wiki διάβασα το εξής:
Formerly a constituent college of the University of London, Imperial became independent of the university on 8 July 2007, the 100th anniversary of its founding.
Που απ' ότι κατάλαβα διαχωρίστηκε από το University of London πριν 10 μήνες. Λες να ισχύει κανονικά η αναγνώριση;

Όπως και να έχει θα πάρω πάντως τηλέφωνο να μάθω. Ευχαριστώ!!

Ωστόσο, τι πρόβλημα είναι αυτό ρε παιδιά με τους καθηγητές και τις συστατικές; Είναι κάμποσος καιρός που έπαψα να είμαι ενεργός φοτιτητής στο πανεπιστήμιο και έχω χάσει οποιαδήποτε επαφή και να είχα με αυτούς. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν είχαμε και τις τρελές επαφές. Τους είναι τόσο δύσκολο να γράψουν συστατική σε κάποιον που έχει πάει καλά στο μάθημα τους;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:30, 02-06-08:

Οι συστατικές είναι τόσο ανούσιες τις περισσότερες φορές! Γράφουν τα ίδια για τους περισσότερους. Δεν κατάλαβα πάντως βρε, τους ζήτησες συστατική και δεν έδωσαν? Τις περισσότερες φορές δίνουν, εκτός κι αν είναι ψώνια. Προσωπικά, είχα πάρει 1 από 1 καθηγητή στον οποίο είχα περάσει με καλό βαθμό 2-3 μαθήματα (δεν πήγα σε καθηγητές που είχα περάσει 1 μάθημα κι ας είχα 9-10 σε αυτό). Την 2η την πήρα από την εργοδότριά μου και ήταν πιο ενδιαφέρουσα επειδή φαινόταν πως ήταν γραμμένη για μένα. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι όλες από καθηγητή.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:37, 02-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Οι συστατικές είναι τόσο ανούσιες τις περισσότερες φορές! Γράφουν τα ίδια για τους περισσότερους. Δεν κατάλαβα πάντως βρε, τους ζήτησες συστατική και δεν έδωσαν? Τις περισσότερες φορές δίνουν, εκτός κι αν είναι ψώνια. Προσωπικά, είχα πάρει 1 από 1 καθηγητή στον οποίο είχα περάσει με καλό βαθμό 2-3 μαθήματα (δεν πήγα σε καθηγητές που είχα περάσει 1 μάθημα κι ας είχα 9-10 σε αυτό). Την 2η την πήρα από την εργοδότριά μου και ήταν πιο ενδιαφέρουσα επειδή φαινόταν πως ήταν γραμμένη για μένα. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι όλες από καθηγητή.
Βασικά στη σχολή μου σπάνια θα βρεις καθηγητή με τον οποίο θα έχεις έστω και 2 μαθήματα δικά του.
Είχα την ατυχία ο καθηγητής με τον οποίο πήρα πτυχιακή και με τον οποίο είχα μια κάποια οικειότητα, να έχει φύγει Αμερική και να είναι άφαντος, χωρίς στοιχεία επικοινωνίας (πάνε 2 χρόνια από τότε που μιλήσαμε τελευταία φορά). Από αυτούς που έστειλα ένας όπως όλα δείχνουν δέχτηκε, ένας με απέρριψε γιατί είναι Παρίσι και έτσι κι αλλιώς δεν δίνει λέει συστατικές και ένας πάλι με απέρριψε γιατί παρόλο που είχα δύο μαθήματα του με 7 και 8 (πριν βιαστείτε να κρίνετε, να πω ότι είναι πολύ καλοί βαθμοί και για τα μαθήματα του αλλά και για τη σχολή γενικότερα), δεν του φάνηκαν αρκετά καλοί βαθμοί για συστατική σε εξωτερικό . Οι υπόλοιποι απλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:43, 02-06-08:

Εκτός από καθηγητές έχεις κάποιον άλλο που να μπορεί να σου δώσει? Άτομο που είχατε συνεργαστεί σε επαγγελματικό επίπεδο, υπεύθυνο κάποιας οργάνωσης που είχες συμμετάσχει? Είναι σημαντικό να έχεις 1 ακαδημαϊκή, αλλά για να μην ψάχνεις και 2η.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:44, 02-06-08:

Προσωπική επαφή. Γραφείο κτλ. Και δείξε τους ότι είσαι σοβαρός φοιτητής. Μη το θεωρείς γλύψιμο. Με mail είναι δύσκολο να δεχτούν μερικοί πιστεύω αν κρίνω από την δική μου σχολή...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:51, 02-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εκτός από καθηγητές έχεις κάποιον άλλο που να μπορεί να σου δώσει? Άτομο που είχατε συνεργαστεί σε επαγγελματικό επίπεδο, υπεύθυνο κάποιας οργάνωσης που είχες συμμετάσχει? Είναι σημαντικό να έχεις 1 ακαδημαϊκή, αλλά για να μην ψάχνεις και 2η.
Ναι θα μπορούσα να έχω. Είναι κάποιες σχολές που λένε ότι "αν είναι καιρός που ήσασταν φοιτητής και έχετε χάσει την επαφή με τον χώρο του πανεπιστημίου, μπορείτε να μας στείλετε από κάποιον για τον οποίο δουλέψατε", αλλά κάποιες άλλες όχι...
Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Προσωπική επαφή. Γραφείο κτλ. Και δείξε τους ότι είσαι σοβαρός φοιτητής. Μη το θεωρείς γλύψιμο. Με mail είναι δύσκολο να δεχτούν μερικοί πιστεύω αν κρίνω από την δική μου σχολή...
Είναι ένα θέμα αυτό, στη δική μου σχολή ισχύουν 3 πράγματα:
  • Είναι σπάνιο να τους βρεις στο γραφείο τους, χωρίς συνεννόηση
  • Συνήθως εκνευρίζονται όταν έρχεσαι χωρίς συνεννόηση.
  • Τα πάντα γίνονται μέσω email, εκτός ειδικών περιπτώσεων
Anyway, θα δω τι θα κάνω, απλά ήθελα κάπου να πω, πόσο απαράδεκτοι είναι οι καθηγητές που δεν ασχολούνται με ένα τέτοιο θέμα. Αν κανείς δεν δίνει, ουσιαστικά αποκλείεις τους φοιτητές σου να κάνουν κάτι περισσότερο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:33, 02-06-08:

Πάντως εγώ θα ξανάστελνα Mail αν πέρναγε καιρός χωρίς απάντηση. Ζητώντας πχ. ένα ραντεβού για να σε δει, για να δείτε αν μπορεί να σου δώσει συστατική or s'th. Και θα σε συμβούλευα να έχεις μαζί σου κι ένα short cv και μια αναλυτική
[εγώ είχα πάντα μαζί μου όταν έψαχνα συστατικές και έτσι "τσίμπησα" μια πολύ καλή συστατική από τον αντιπρύτανη, άσχετα αν για προσωπικούς λόγους δεν την χρησιμοποιήσα τελικά]
Γενικα,
κυνήγα τους... Ό,τι κι αν είναι (αδιάφοροι κοκ) δυστυχώς είσαι στην ανάγκη τους

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 756 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 19:37, 24-06-08:

Αν και δεν ειναι για μεταπτυχιακο αλλα για διδακτορικο, νομιζω το ιδιο κανει! Μου ζηταει σε μια Online αιτηση να δηλωσω δυο Referees, και στα στοιχεια τους αναφερει το Affiliation τους. Γνωριζει κανεις τι εννοουν; Affiliation σε σχεση με τι; Με το αντικειμενο του διδακτορικου (δηλαδη ποιος ειναι ο τομεας ερευνας τους ) ; Ποια η σχεση τους με εμενα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 24-06-08 στις 20:04.
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 20:37, 24-06-08:

Μαντευω οτι εννοει σε σχεση με σενα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:53, 25-06-08:

Στις επίσημες έτοιμες φόρμες των paper πάντως όταν λέει "affiliation" συμπληρώνουμε τα στοιχεία του φορέα στον οποίο ανήκει (πχ. School of ταδε, ταδε University, διεύθυνση, e-mail). Tώρα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο μην σε πάρω και στο λαιμό μου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους