Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,283 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,070 μηνύματα σε 80,369 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 342 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ναυτιλιακών Σπουδών Πειραιά vs ΔΕΤ vs Στατιστική ΟΠΑ

fretoe

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fretoe
Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O fretoe έγραψε στις 16:04, 26-06-12:

Η διορια για την υποβολη των μηχανογραφικων σε μια βδομαδα τελειωνει. Ομως βρισκομαι σε προβληματισμο για την δεν ξερω πια σχολη να δηλωσω πρωτη. Απ την αρχη της χρονιας ειχα ως πρωτο στοχο το τμημα των Ναυτιλιακων Σπουδων αφου ηταν πολυ προσιτο τμημα, αλλα εγραψα πολυ καλυτερα απ οτι περιμενα και μου δυνεται η δυνατοτητα να σκεφτω και για αλλα υψηλοβαθμα τμηματα της ΑΣΟΕΕ κυριως αυτο της Δοιικιτικης επιστιμης και τεχνολογιας.
Ομως τελευταια πηρα πληροφοριες και για ενα αλλο τμημα της ΑΣΟΕΕ, αυτο της Στατιστικης, και ακουσα τα καλυτερα λογια σε θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης.
Ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη? Πιο τμημα εχεις τις περισσοτερες προοπτικες? Τι πιστευετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

justin pieper

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη justin pieper
Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O justin pieper έγραψε στις 16:13, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από fretoe
Η διορια για την υποβολη των μηχανογραφικων σε μια βδομαδα τελειωνει. Ομως βρισκομαι σε προβληματισμο για την δεν ξερω πια σχολη να δηλωσω πρωτη. Απ την αρχη της χρονιας ειχα ως πρωτο στοχο το τμημα των Ναυτιλιακων Σπουδων αφου ηταν πολυ προσιτο τμημα, αλλα εγραψα πολυ καλυτερα απ οτι περιμενα και μου δυνεται η δυνατοτητα να σκεφτω και για αλλα υψηλοβαθμα τμηματα της ΑΣΟΕΕ κυριως αυτο της Δοιικιτικης επιστιμης και τεχνολογιας.
Ομως τελευταια πηρα πληροφοριες και για ενα αλλο τμημα της ΑΣΟΕΕ, αυτο της Στατιστικης, και ακουσα τα καλυτερα λογια σε θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης.
Ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη? Πιο τμημα εχεις τις περισσοτερες προοπτικες? Τι πιστευετε?
Aπο θεμα προοπτικης και επαγγελματικης αποκαταστασης στατιστικη και δετ ειναι πολυ ψηλα.Για ναυτιλιακων σπουδων δεν ξερω αλλα εχω ακουσει οτι αν δεν εχεις μεσο δυσκολα.

Μην κοιτας μονο την επαγγελματικη αποκατασταση.Επελεξε με βαση αυτο που θα σου αρεσε να ασχοληθεις γιατι οι σχολες ειναι εντελως διαφορετικες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 16:19, 26-06-12:

Εγώ στη θέση σου Ναυτιλιακών θα έβαζα.Με ένα καλό μεταπτυχιακό θαρρώ θα σαι ok.

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O fretoe έγραψε στις 16:20, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από justin pieper
Aπο θεμα προοπτικης και επαγγελματικης αποκαταστασης στατιστικη και δετ ειναι πολυ ψηλα.Για ναυτιλιακων σπουδων δεν ξερω αλλα εχω ακουσει οτι αν δεν εχεις μεσο δυσκολα.

Μην κοιτας μονο την επαγγελματικη αποκατασταση.Επελεξε με βαση αυτο που θα σου αρεσε να ασχοληθεις γιατι οι σχολες ειναι εντελως διαφορετικες
Ναι, εχεις δικιο. Βασικα απ την αρχη μαρεσε το ενδεχομενο να ασχοληθω με την ναυτιλια. Αλλα οντως εχω ακουσει και γω καποια αποθυρρυντικα σχολια για τις προοπτικες αυτης της σχολης και απ την αλλη ακουω αλλα σχολια οτι ειναι εξαιρετικη απ την στιγμη που η ναυτιλια ειναι νουμερο 1 στην Ελλαδα.

Απ την αλλη, βλεπω με καλο ματι και την εισαγωγη μου στην ΑΣΟΕΕ, και προτιμω το ΔΕΤ εναντι του ΛΟΧΡΗ και των αλλων. Και επισης μου χει κεντρισει τρομερα το ενδιαφερον το τμημα της Στατιστικης. Και ετσι ειμαι σε διλλημα, δεν μπορω να αποφασισω

Παράθεση

CITCOC (Kωνσταντίνος Κελέσης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη CITCOC
Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.

O CITCOC έγραψε στις 19:00, 26-06-12:

Τα Ναυτιλιακα στο ΠΑΠΕΙ ειναι ενα μπαχαλο....! Τα ναυτιλιακα της χιου ειναι πολυ ανωτερα και απο θεμα καθηγητων και απο θεμα οργανωσης!

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

O fretoe έγραψε στις 19:03, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από CITCOC
Τα Ναυτιλιακα στο ΠΑΠΕΙ ειναι ενα μπαχαλο....! Τα ναυτιλιακα της χιου ειναι πολυ ανωτερα και απο θεμα καθηγητων και απο θεμα οργανωσης!
Το θεμα, ειναι οτι δεν μου δινεται η δυνατοτητα να σπουδασω καπου τοσο μακρια, ασε που δεν θελω και καπου αλλου περα Αθηνας. Εσυ δηλαδη δεν θα μου προτινες Ναυτιλιακες Σπουδες αναμεσα απο αυτες τις 3?

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,258 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 19:05, 26-06-12:

Εγώ σου προτείνω Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων με μεταπτυχιακό Maritime Studies

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.

O CITCOC έγραψε στις 19:08, 26-06-12:

Ναι εγω σου προτεινω Ναυτιλιακα.... Αφου ηταν και αυτο που ηθελες εξ'αρχης!

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

O fretoe έγραψε στις 19:09, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Εγώ σου προτείνω Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων με μεταπτυχιακό Maritime Studies
Ναι σκεφτομαι πολυ σοβαρα και την δικια σου προταση Chris, αλλα εχω ακουσει οτι οι προοπτικες απ το ΟΔΕ, δεν ειναι και οι καλυτεροι, αφου υπαρχει εντονος ανταγωνισμος αφου ειναι παρα πολλοι οι τελειοφοιτοι απο ολα τα τμηματα της Ελλαδας. Δηλαδη συγκριτικα παντα με την δικη σου προταση, δεν θα τα καλυτερο αφου εχω κατασταλαξει οτι θελω να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα, να παω κατευθειαν σε αυτο το προπτυχιακο?

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

O fretoe έγραψε στις 19:12, 26-06-12:

Ναι εγω σου προτεινω Ναυτιλιακα.... Αφου ηταν και αυτο που ηθελες εξ'αρχης!
Με αποθαρρυνει το γεγονος ομως που λενε μερικοι, οτι δυσκολα επιβιωνεις αν δεν εχεις μεσο. Εσυ που σπουδαζεις αυτο το αντικειμενο, πες μου κατα ποσο ισχυει αυτο....

ΥΓ Συνεχως ακουω χαλια λογια για το ΠΑΠΕΙ, τοσο ασχημα ειναι τα πραγματα εκει?

Παράθεση

Φοιτητής

O CITCOC έγραψε στις 19:15, 26-06-12:

Εγω ειμαι ναυτιλιακα στη Χιο! Εχω φιλους στα ναυτιλιακα στο Πειραια και συγκριτικα με τα 2 τμηματα της Χιου ειναι πολυ ανωτερο! Κοιτα οτι το μεσον σου λυνει τα χερια στα λυνει αλλα πολλα παιδια χωρις μεσο απορροφηθηκαν αμεσως μετα το πτυχιο! Αρα θεωρω πως η λεξη ''μεσον'' δεν ειναι υποχρεωτικη!

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

O fretoe έγραψε στις 19:23, 26-06-12:

Εγω ειμαι ναυτιλιακα στη Χιο! Εχω φιλους στα ναυτιλιακα στο Πειραια και συγκριτικα με τα 2 τμηματα της Χιου ειναι πολυ ανωτερο! Κοιτα οτι το μεσον σου λυνει τα χερια στα λυνει αλλα πολλα παιδια χωρις μεσο απορροφηθηκαν αμεσως μετα το πτυχιο! Αρα θεωρω πως η λεξη ''μεσον'' δεν ειναι υποχρεωτικη!
χμμ...Θελω πολυ να ασχοληθω με την ναυτιλια, αλλα θελω να μαι σιγουρος οτι μετα το πτυχιο, εχω δυνατοτητες και προοπτικες εργασιας στο αντικειμενο που σπουδασα, και να μην βρεθω ξαφνικα να τυλιγω πιτες με το πτυχιο μου...

Για αυτο αναζητω διεξοδους σε αλλα τμηματα οπως το ΔΕΤ η της Στατιστικης, που να πω την αληθεια, δεν με χαλαει να ασχοληθω με αυτα...

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,258 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 19:24, 26-06-12:

Ναι σκεφτομαι πολυ σοβαρα και την δικια σου προταση Chris, αλλα εχω ακουσει οτι οι προοπτικες απ το ΟΔΕ, δεν ειναι και οι καλυτεροι, αφου υπαρχει εντονος ανταγωνισμος αφου ειναι παρα πολλοι οι τελειοφοιτοι απο ολα τα τμηματα της Ελλαδας. Δηλαδη συγκριτικα παντα με την δικη σου προταση, δεν θα τα καλυτερο αφου εχω κατασταλαξει οτι θελω να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα, να παω κατευθειαν σε αυτο το προπτυχιακο?
Κοίτα ανταγωνισμός παντού υπάρχει.
Όσο αφορά αυτό που είπες....δίχως να θέλω να υποτιμήσω τα άλλα περιφερειακά τμήματα... το ΟΠΑ είναι ένα απο τα καλύτερα οικονομικά πανεπιστήμια στην Ευρώπη..οπότε σαφώς σπουδάζοντας σε αυτό έχεις ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Ναι, το ΔΕΤ δηλαδή πιστεύεις ότι επειδή παίρνει 120 άτομα και είναι το μοναδικό στην Ελλάδα , δεν υπάρχει ανταγωνισμός;;
Και το τμήμα Στατιστικής γιατί έχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, ξέρεις;
Διότι κάθε χρόνο παίρνουν πτυχίο πάρα πολύ λίγα άτομα.

Δεν πρέπει να σκέφτεσαι με αυτό το τρόπο, διότι πχ. μπορεί να πας Στατιστική και να τα βρείς σκούρα, όταν τα περισσότερα μαθήματα τα περνάνε λιγότερο απο 15 άτομα (σε ένα μάθημα α'εξαμήνου είδα να το περνάνε μόνο 3-4 η κανενας δε θυμάμαι).

Θα επιλέξεις με βάσει αυτό που σου αρέσει.
Αν σου αρέσει κάτι, περάσεις και ασχοληθείς ουσιαστικά με αυτό , θα διαπρέψεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

O CITCOC έγραψε στις 19:26, 26-06-12:

Αμα γουσταρεις να ασχοληθεις με τη Ναυτιλια σπουδασε ναυτιλιακα για να μαθεις απο προπτυχιακο σταδιο βασικες εννοιες της ναυτιλιας! Και μη ξεχνας οτι υπαρχουν μονο 2 τμηματα ναυτιλιας στην ελλαδα και οχι 10-15 οπως ειναι το ΟΔΕ

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

O fretoe έγραψε στις 19:33, 26-06-12:

Βαζω κατω οσα μου ειπατε, και προσπαθω να αποφασισω τι να κανω, αφου πιστευω οτι βρισκομαι σε ενα σημαντικο σημειο για την μετεπειτα ζωη μου και βρισκομαι σε προβληματισμο

Ειμαι και αναποφασιστος ο ατιμος..

chris, θυμαμαι, σε ενα παλιοτερο post σου, μου ειχες πει οτι ενδιαφεροσουν και συ περυσι για ναυτιλιακες σπουδες. Τελικα πες μου τι σε εκανε να διαλεξεις ΟΔΕ, ποιο ηταν το σκεπτικο σου?

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

O Chris1993 έγραψε στις 19:44, 26-06-12:

Βαζω κατω οσα μου ειπατε, και προσπαθω να αποφασισω τι να κανω, αφου πιστευω οτι βρισκομαι σε ενα σημαντικο σημειο για την μετεπειτα ζωη μου και βρισκομαι σε προβληματισμο

Ειμαι και αναποφασιστος ο ατιμος..

chris, θυμαμαι, σε ενα παλιοτερο post σου, μου ειχες πει οτι ενδιαφεροσουν και συ περυσι για ναυτιλιακες σπουδες. Τελικα πες μου τι σε εκανε να διαλεξεις ΟΔΕ, ποιο ηταν το σκεπτικο σου?
Ναι, ήταν 5η και τελευταία επιλογή μου στο μηχανογραφικό.
Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό μεν αλλά πολύ εξειδικευμένο τμήμα.
Επίσης πιστεύω ότι η εξειδίκευση αυτή στις ναυτιλιακές σπουδές μπορεί να γίνει ωραιότατα με ένα μεταπτυχιακό (και όχι 4 χρόνια κανονικής φοίτησης)!
Αν κάποιος βέβαια τρελαίνεται γιαυτό, να ΠΑΕΙ , ΣΑΦΩΣ!

Η ΟΔΕ έχει όλων των ειδών τα μαθήματα απο χρηματοοικονομικά και λογιστικές μέχρι μάρκετινγκ μικροοικονομίες και management! Είναι ένα γενικό και πολύ ενδιαφέρον τμήμα Που όσο προχωράνε τα εξάμηνα τόσο γίνονται πιο ενδιαφέροντα τα μαθήματα

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

O fretoe έγραψε στις 19:59, 26-06-12:

Επισης κατι, αλλο θελω να ρωτησω...
Απο τα τμηματα ΔΕΤ, και Στατιστικης, αν τελικα τα επιλεξω, θα μπορεσω μετα σε μεταπτυχιακο επιπεδο, να ασχοληθω με την ναυτιλια, και να εργαζομαι σε ναυτιλιακες επιχειρησεις?

Παράθεση

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tntqaz
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 20:07, 26-06-12:

Και εγω μέχρι και πριν μια βδομάδα ήμουν σόγουρος οτι θα βάλω πρώτη επιλογή Ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ (επειδή ειναι πιο κοντα στις Κυκλάδες) και δεύτερη αυτό της Χίου...

Άρχησα όμως να "φοβάμαι" την εξειδίκευση! Τελικά αποφάσησα να βάλω μερικά οικονομοδιοικητικα πρώτα και το Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών ΠΑΜΑΚ γιατί είναι πιο εύκολο αν αποφοιτήσω από αυτά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό.. έχεις δηλαδή περισσότερες επιλογες, ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα απο διάφορες ιντερνετικες συζητήσεις. Αν τελικά διατηρήσω το ενδιαφέρον μου στον τομεα αυτο και μετά τα 2 πχ. πρωτα χρόνια σε κάποιο απο αυτά τα τμηματα, θα ψάξω κανα καλό τμημα στο εξωτερικο κατα προτήμηση για κα κάνω μεταπτυχιακό σ'αυτο το τομεα..

ακομα το σκεφτομαι ομως :/

Παράθεση

Φοιτητής

O CITCOC έγραψε στις 20:16, 26-06-12:

Τα ναυτιλιακα της Χιου εχουν 3 μαθηματα Χρηματοοικονομικης 2 Λογιστικες γυρω στα 5-6 μαθηματα οικονομικων και 4-5 μαθηματα management marketing 5 μαθηματα μαθηματικα-στατιστικη οποτε καθε αλλο παρα εξιδεικευμενο τμημα θεωρειται.....

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 22:38, 26-06-12:

Αμα γουσταρεις να ασχοληθεις με τη Ναυτιλια σπουδασε ναυτιλιακα για να μαθεις απο προπτυχιακο σταδιο βασικες εννοιες της ναυτιλιας! Και μη ξεχνας οτι υπαρχουν μονο 2 τμηματα ναυτιλιας στην ελλαδα και οχι 10-15 οπως ειναι το ΟΔΕ
στη ελλαδα υπαρχουν 3 οδε(οπα, παπει,παμακ)...τ αλλα ειναι τμηματα διοικησης επιχειρησεων δηλαδη εμβαθυνουν στο μανατζμεντ και στη διοικηση ανθρωπινου παραγοντα...στο οδε μπορεις να εμβαθυνεις και σε λογιστικη,πληροφοριακα συστηματα ,χρηματοοικονομικη κτλ

Παράθεση

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 11:48, 27-06-12:

Τα ναυτιλιακα της Χιου εχουν 3 μαθηματα Χρηματοοικονομικης 2 Λογιστικες γυρω στα 5-6 μαθηματα οικονομικων και 4-5 μαθηματα management marketing 5 μαθηματα μαθηματικα-στατιστικη οποτε καθε αλλο παρα εξιδεικευμενο τμημα θεωρειται.....
δηλαδή θα μπορουσα μόλις το τελειωσω να φύγω στο εξωτερικο και να κάνω μεταπτυχιακό στα "καθαρά" οικονομικά ή
πχ διεθνεις σχέσεις ??

επίσης, βγαίνω οικονομολόγος απο την σχολή? έχω άδεια δλδ λογιστή ? καθηγητης στην δευτεροβάθμια μπορώ να γίνω?

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

O fretoe έγραψε στις 11:53, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από tntqaz
δηλαδή θα μπορουσα μόλις το τελειωσω να φύγω στο εξωτερικο και να κάνω μεταπτυχιακό στα "καθαρά" οικονομικά ή
πχ διεθνεις σχέσεις ??

επίσης, βγαίνω οικονομολόγος απο την σχολή? έχω άδεια δλδ λογιστή ? καθηγητης στην δευτεροβάθμια μπορώ να γίνω?
Για το τελευταιο που ειπες επειδη το εχω ψαξει και γω, βγαινεις ναυτιλιακος οικονομολογος, οποτε εχεις την δυνατοτητα να εργαστεις και ως καθηγητης στην δευτεροβαθμια.

Παράθεση

tntqaz (Νίκος)

Φοιτητής

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 15:34, 27-06-12:

μαλιστα.. θανξ για την πληροφορια..
με τα μεταπτυχιακα τι γινεται? ξερει κανεις? είναι μύθος οτι απο ενα δήθεν εξειδικευμνεο τμημα σαν αυτο ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα? λενε μερικοι και καλα πως ειναι καλυτερο να έχουμε ενα πρωτο πτυχιο πιο.."γενικης" φυσης..

Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 15:45, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από tntqaz
μαλιστα.. θανξ για την πληροφορια..
με τα μεταπτυχιακα τι γινεται? ξερει κανεις? είναι μύθος οτι απο ενα δήθεν εξειδικευμνεο τμημα σαν αυτο ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα? λενε μερικοι και καλα πως ειναι καλυτερο να έχουμε ενα πρωτο πτυχιο πιο.."γενικης" φυσης..
ειναι αληθεια...οταν πας για μεταπτυχιακο θα κοιταξουν πανεπιστημιο,τμημα ,βαθμο και μαθηματα που εχεις διδαχτει....

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boss.
H boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 796 μηνύματα.

H boss. έγραψε στις 16:27, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Κοίτα ανταγωνισμός παντού υπάρχει.
Όσο αφορά αυτό που είπες....δίχως να θέλω να υποτιμήσω τα άλλα περιφερειακά τμήματα... το ΟΠΑ είναι ένα απο τα καλύτερα οικονομικά πανεπιστήμια στην Ευρώπη..οπότε σαφώς σπουδάζοντας σε αυτό έχεις ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Ναι, το ΔΕΤ δηλαδή πιστεύεις ότι επειδή παίρνει 120 άτομα και είναι το μοναδικό στην Ελλάδα , δεν υπάρχει ανταγωνισμός;;
Και το τμήμα Στατιστικής γιατί έχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, ξέρεις;
Διότι κάθε χρόνο παίρνουν πτυχίο πάρα πολύ λίγα άτομα.

Δεν πρέπει να σκέφτεσαι με αυτό το τρόπο, διότι πχ. μπορεί να πας Στατιστική και να τα βρείς σκούρα, όταν τα περισσότερα μαθήματα τα περνάνε λιγότερο απο 15 άτομα (σε ένα μάθημα α'εξαμήνου είδα να το περνάνε μόνο 3-4 η κανενας δε θυμάμαι).

Θα επιλέξεις με βάσει αυτό που σου αρέσει.
Αν σου αρέσει κάτι, περάσεις και ασχοληθείς ουσιαστικά με αυτό , θα διαπρέψεις!
ισχυουν αυτα που λες χρηστο, και δηλωνω δημοσια πως δεν ημουν στα ατομα που περασαν

Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boss.
H boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 796 μηνύματα.

H boss. έγραψε στις 16:28, 27-06-12:

εχω και μια απορια, τα μεταπτυχιακα στο παπει ποσο κοστιζουν ??

Παράθεση

Kostis_Paros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kostis_Paros
Ο Kostis_Paros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O Kostis_Paros έγραψε στις 21:07, 22-09-12:

Παιδια προβληματιζομαι και εγω για τη Ναυτιλιακων Σπουδων. Ειναι η σχολη που θελω πιο πολυ, αλλα σκεφτομαι ολα αυτα που λενε.Οτι πρεπει να εχεις μεσο και τα λοιπα.Επισης η σχολη ειναι κοντα στο 16,5 - το ειδικο μαθημα (που σου προσθετει μεχρι και 2.000)- τα μορια κανονονικα κυμαινονται 14,5-15. Γιατί τόσο χαμηλα; 2 σχολες υπαρχουν στην ελλαδα και του παπει να εχει τοσο λιγο; γιατι δεν προτιμαται απο τους υποψηφιους;
Παράθεση

vasilis12345

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilis12345
Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 408 μηνύματα.

O vasilis12345 έγραψε στις 23:57, 11-07-13:

ηθελα να ρωτησω απο περιεργια, αν καθαρα για business σκοπους το μεταπτυχιακο μερικης φοιτητης στο στατιστικο
υπερκαλυπτει το πτυχιο στην στατιστικη (ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ, ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ BUSINESS, OXI ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ)
του τυπου economics/finance πτυχιο + μαστερ στατιστικης
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos Pamak

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giorgos Pamak
Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O Giorgos Pamak έγραψε στις 14:29, 19-07-13:

Εκεί που φαίνεσαι εδώ να λες κάτι με σιγουριά...

Αρχική Δημοσίευση από vasilis12345
ελα ρε συ, ειναι σαν να μου λες, οτι θα μου κανει στο λυκειο μαθημα μαθηματικων κατευθυνσης ενας απο οικονομικα
οκ, τα ξερει και με το παραπανω...αλλα προτιμας εναν μαθηματικο
ετσι και εδω, αν ειναι για ρισκ μανατζμεντ παιρνεις στατιστικο/αναλογιστη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο
Ρωτάς μετά για το ίδιο πράγμα...

Αρχική Δημοσίευση από vasilis12345
Ήθελα να ρωτησω απο περιεργια, αν καθαρα για business σκοπους το μεταπτυχιακο μερικης φοιτητης στο στατιστικο υπερκαλυπτει το πτυχιο στην στατιστικη (ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ, ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ BUSINESS, OXI ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ)
του τυπου economics/finance πτυχιο + μαστερ στατιστικης
Διχασμός...?
Παράθεση

vasilis12345

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilis12345
Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 408 μηνύματα.

O vasilis12345 έγραψε στις 14:43, 20-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Pamak
Εκεί που φαίνεσαι εδώ να λες κάτι με σιγουριά...

Ρωτάς μετά για το ίδιο πράγμα...

Διχασμός...?
τι αχαλινωτο stalking ειναι τουτο
κανενας διχασμος
λεω ξεκαθαρα οτι στο ρισκ μαναντζμεντ θα παρεις καποιον 100% ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ (οσο γινεται βασικα, μην λεμε και υπερβολες) και οχι καποιον που το μισοξερει επειδη εκανε 4-5 μαθηματα ποσοτικων μεθοδων στο πανεπιστημιο

λεω επισης οτι στο λυκειο, ενας απο οικονομικη σχολη, ξερει να σου κανει τα μαθηματικα, αλλα δεν ειναι η ειδικοτητα του, οποτε παλι, θα παρεις καποιον καταρτισμενο και οχι καποιον που ξερει τα μαθηματικα στο περιπου
γιατι κακα τα ψεματα, -ΑΥΤΟ το εχει πει καθηγητης στο πανεπιστημιο, πρωην μαθηματικος, νυν καθηγητης χρηματοοικονομικης-
"εμεις στα οικονομικα τα μαθηματικα, τα σκοτωνουμε, ουτε περιορισμους κοιταμε, ουτε ακραιες περιπτωσεις....αμα μια επενδυση εχει ακραιες τιμες, θα το ξερεις, και χωρις να βαλλεις περιορισμους"

(ως εδω το ιδιο πραγμα λεω σε διαφορετικες περιστασεις, δεν ξερεις που διχαστηκες εσυ)

και μετα ρωταω, αν ειναι ικανο το part time master in applied statistics να σε καταρτισει για μια θεση στατιστικολογου σε επιχειρηση/δημοσιο ή οπουδηποτε τελος παντων

δεν θελω να σου κανω μαθημα κατανοησης κειμενου αλλα το ενα ειναι
"να παιρνεις στην σωστη θεση τον σωστο ανθρωπο" και το αλλο ειναι
"αρκει αυτο το μεταπτυχιακο για να σε μαθει οσα θα χρειαζοσουν για τη συγκεκριμενη θεση?"
που μπερδευτηκες
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους