Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,652 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,664 μηνύματα σε 91,583 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 288 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,332 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 00:42, 11-09-16:

Εγώ σκέφτομαι απο άλλη οπτική γωνία και ο Chris, akikos και Πανος με άλλη. ΘΕωρω ότι η κοπέλα thread starter θέλει να γίνει ψυχολόγος και ο μόνος λόγος που την αποτρέπει από αυτό είναι το ηλθιο σύστημα που βάζει την ψυχολογία ως μάθημα της θεωρητικής κατεύθυνσης. Επίσης φοβάμαι στην Ελλάδα της μετα κρίσης εποχής θα γίνει φοβερή εκμετάλλευση από τις πολυεθνικές στους Έλληνες πολίτες εργαζόμενους (πράγμα που το βλέπουμε έν μέρη και τώρα).

Η ψυχολογία , η ιατρική , η φυσικοθεραπεία ,η εργοθεραπεία , η λογοθεραπεία είναι πιο safety επιλογές για,το Ελληνόπουλο. Αυτό το,πράγμα δε το,λέω για αμπελοφιλοςοφιες αλλά,το,έχω ζηςει Με την νοσηλευτική. Στο marketing αν είσαι καλός μπορείς να βγάλεις πολλά λεφτά δεν αντιλέγω αλλά εγώ όταν μιλώ για σχολές δε κρίνω με βάση τον καλύτερο αλλά με βάση τον μέσο φοιτητή . Για αυτό τον λόγο τους ημμυ που πριν χρόνια έλεγα πως είναι φοβερή επιλογή σχολής πλέον αναθεώρησα και την θεωρώ επικίνδυνη σχολή.

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Kατα τη γνώμη μου marketing.

Οι καιροί είναι δύσκολοι. Οι Έλληνες δεν δίνουν λεφτά σε ιατρούς για σημαντικά θέματα υγείας δεν πρόκειται να τα δώσουν σε ιδιώτες ψυχολόγους. Η προοπτική να διοριστιείς σε θέσεις του δημοσίου είναι δύσκολη καθώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. ας.
Ακικο είσαι πολύ βαθειά νυχτωμένος.... Οι,άνθρωποι δε δίνουν τόσα λεφτά για την σωματική τους υγεία (σε παθολόγους, παιδιάτρους ) αλλά δίνουν άπειρα για τον καλόπισμο τους, ( πλαστικούς , δερματολογικα κοκ) και επίσης δίνουν πολλά λεφτά για την ψυχική τους υγεία. Αν ένας ψυχολόγος πουλήσει πολύ καλά τον εαυτο του θα βγάλει τρέλα λεφτά. Αν κοιτάξεις στο αδέλφο φόρουμ στέκι,θα καταλάβεις τι εννοώ,......

Επίσης σχεδόν όλες οι επιχειρήσεις συνεργάζονται με ψυχολόγο. Την ψυχολογία την θεωρώ επάγγελμα του μέλλοντος... Μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο , να δουλεύεις σε νοσοκομεία, κέντρα αποκαταστασης, συγγραφή , συμβουλευτική σε,τηλέφωνα , εργοστάσια ..... Σχολεία .......
Αντιθέτως με τον διαφημιστή που εξαρτάται απο τις πολυεθνικές η εξέλιξη σου ......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 11-09-16 στις 01:03.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 11:11, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εγώ σκέφτομαι απο άλλη οπτική γωνία και ο Chris, akikos και Πανος με άλλη. ΘΕωρω ότι η κοπέλα thread starter θέλει να γίνει ψυχολόγος και ο μόνος λόγος που την αποτρέπει από αυτό είναι το ηλθιο σύστημα που βάζει την ψυχολογία ως μάθημα της θεωρητικής κατεύθυνσης. Επίσης φοβάμαι στην Ελλάδα της μετα κρίσης εποχής θα γίνει φοβερή εκμετάλλευση από τις πολυεθνικές στους Έλληνες πολίτες εργαζόμενους (πράγμα που το βλέπουμε έν μέρη και τώρα).

Η ψυχολογία , η ιατρική , η φυσικοθεραπεία ,η εργοθεραπεία , η λογοθεραπεία είναι πιο safety επιλογές για,το Ελληνόπουλο. Αυτό το,πράγμα δε το,λέω για αμπελοφιλοςοφιες αλλά,το,έχω ζηςει Με την νοσηλευτική. Στο marketing αν είσαι καλός μπορείς να βγάλεις πολλά λεφτά δεν αντιλέγω αλλά εγώ όταν μιλώ για σχολές δε κρίνω με βάση τον καλύτερο αλλά με βάση τον μέσο φοιτητή . Για αυτό τον λόγο τους ημμυ που πριν χρόνια έλεγα πως είναι φοβερή επιλογή σχολής πλέον αναθεώρησα και την θεωρώ επικίνδυνη σχολή.

Ακικο είσαι πολύ βαθειά νυχτωμένος.... Οι,άνθρωποι δε δίνουν τόσα λεφτά για την σωματική τους υγεία (σε παθολόγους, παιδιάτρους ) αλλά δίνουν άπειρα για τον καλόπισμο τους, ( πλαστικούς , δερματολογικα κοκ) και επίσης δίνουν πολλά λεφτά για την ψυχική τους υγεία. Αν ένας ψυχολόγος πουλήσει πολύ καλά τον εαυτο του θα βγάλει τρέλα λεφτά. Αν κοιτάξεις στο αδέλφο φόρουμ στέκι,θα καταλάβεις τι εννοώ,......

Επίσης σχεδόν όλες οι επιχειρήσεις συνεργάζονται με ψυχολόγο. Την ψυχολογία την θεωρώ επάγγελμα του μέλλοντος... Μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο , να δουλεύεις σε νοσοκομεία, κέντρα αποκαταστασης, συγγραφή , συμβουλευτική σε,τηλέφωνα , εργοστάσια ..... Σχολεία .......
Αντιθέτως με τον διαφημιστή που εξαρτάται απο τις πολυεθνικές η εξέλιξη σου ......
Καλησπέρα!

Εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει βραχυπρόθεσμα η marithea00.
Όντως με την ψυχολογία έχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου γραφείο, να δουλέψεις σε ιδιωτικές κλινικές, σε δημόσιες δομές και στο Τμήμα Μάρκετινγκ ή Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού. Όμως το ζήτημα είναι ότι ζούμε σε καιρούς εξειδίκευσης και ότι δύσκολα θα προσληφθείς αν δεν έχεις έναν μεταπτυχιακό τίτλο. Αυτός ο μεταπτυχιακός τίτλος θα καθορίσει (σε ένα μεγάλο ποσοστό) την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Αν ένας απόφοιτος Ψυχολογίας μείνει χωρίς άλλο πτυχίο και αναζητήσει εργασία, θα δυσκολευτεί πολύ και θα προσληφθεί μόνο αν έχει τα κατάλληλα soft skills και σημαντικές διασυνδέσεις. Βεβαίως, ένας πτυχιούχος Ψυχολογίας με μεταπτυχιακό θα βρει ευκολότερα εργασίαστον τομέα της εξειδίκευσης του. Για παράδειγμα, η αδελφή μου είναι πτυχιούχος του Τμήματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ, έχει ολοκληρώσει το M1 στην Κλινική Ψυχολογία, Ψυχοπαθολογία και Ψυχανάλυση και τώρα προετοιμάζεται για το Μ2 στο ίδιο αντικείμενο. Προφανώς, έχει μηδαμινές πιθανότητες να προσληφθεί σε ένα υγιές περιβάλλον (στο HR μιας εταιρείας κλπ.) και λίγες πιθανότητες να ανοίξει δικό της γραφείο εφόσον έχει ειδικευτεί σε ένα αντικείμενο το οποίο βρίσκεται κατεξοχήν σε ιδιωτικές κλινικές και νοσοκομεία. Τέλος, συγγραφή μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε ο οποίος έχει μια Α γνώση πάνω σε ένα τομέα. Επομένως, η εξέλιξη του καθενός εξαρτάται πρώτα από τα ενδιαφεροντα του, μετά από τις αποφάσεις του και έπειτα από όλους τους άλλους προσδιοριστικούς παράγοντες.

Σχετικά με το σύστημα που κατατάσσει την ψυχολογία στη θεωρητική κατεύθυνση/ανθρωπιστικές σπουδές, θεωρώ ότι είναι σωστή επιλογή. Η ψυχολογία είναι καθαρά κοινωνική επιστήμη που ασχολείται με τις κοινωνικές τάσεις και συνθήκες και πώς αυτές επηρεάζουν το άτομο. Αν δεν γνωρίζεις τα έργα και τις έρευνες του Βέμπερ, αν δεν έχεις μελετήσει αρχαία κείμενα που πραγματεύονται το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά του ατόμου, πώς θα καταφέρεις εσύ να συμβάλλεις στην ζωή των άλλων; Ας μην μπερδεύουμε τους ψυχολόγους με τους ψυχιάτρους.

Επιπροσθέτως, ισχύει ότι κάθε εταιρεία συνεργάζεται με ψυχολόγους. Ο ψυχολόγος σε μια εταιρεία έχει συνήθως εξειδικευτεί στην Οργανωσιακή Ψυχολογία και συντελεί στην μεγιστοποίηση της απόδοσης του προσωπικού μέσω της ψυχολογίας. Πολλές φορές συμμετέχει στη διαδικασία των προσλήψεων/προαγωγών για να κάνει ψυχολογικά τεστ. Ελάχιστοι ψυχολόγοι βρίσκονται στον τομέα του Μάρκετινγκ. Πρέπει να καταλάβουμε ότι για να προωθήσεις ένα προϊόν οφείλεις να το γνωρίζεις, να το εχεις επεξεργαστεί, να έχεις αναλύσει τις τάσεις της αγοράς, να έχεις βγάλει τις κατάλληλες τιμές και πολλά άλλα. Ο ψυχολόγος δεν έχει αυτές τις ικανότητες διότι, όπως προανέφερα, δεν γνωρίζει ποσοτικές μεθόδους και δεν ξέρει να διαχειρίζεται budget. Αντιθέτως, ο απόφοιτος του Μάρκετινγκ έχει κάνει μαθήματα όπως Συμπεριφορά και Ψυχολογία του Καταναλωτή και έχει μια κάποια γνώση, έστω και ελάχιστη, για το άτομο ως μέλος της κοινωνίας.

Εν κατακλείδι, κάνε αυτό που σου αρέσει. Σκέψου ότι το προπτυχιακό σε προετοιμάζει για το μεταπτυχιακό. Από πού θες να ξεκινήσεις και πώς θέλεις να σε βλέπουν οι recruiters; Ως μια ψυχολόγο με εξειδίκευση στη συμπεριφορά του καταναλωτή ή ως μια "μαρκετίστρια" που και γνωρίζει βασικές οικονομικές και διοικητικές έννοιες και έχει εξειδίκευση στην ψυχολογία του καταναλωτή;

Προσωπικά θα σου πρότεινα: Προπτυχιακό στο Μάρκετινγκ & Επικοινωνία -> Μεταπτυχιακό στην Συμπεριφορά/Ψυχολογία του Καταναλωτή.

Σκέψου επίσης ένα μεταπτυχιακό σε συγκεκριμένο κομμάτι του μάρκετινγκ. Για παράδειγμα, Digital Marketing που πουλάει αρκετά πλέον. Ακόμα, αν θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς συγκεκριμένα με έναν τομέα, πχ τεχνολογικός, συνδύασε μάρκετινγκ με διοίκηση πληροφοριακών συστημάτων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,686 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 12:07, 11-09-16:

Μπράβο σου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marithea00

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marithea00
H marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H marithea00 έγραψε στις 12:26, 11-09-16:

αν αποφασίσω να εργαστώ στο εξωτερικό θα έχω ίδιες προοπτικές είτε σαν ψυχολόγος είτε σαν μαρκετίστας;;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 13:33, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από marithea00
αν αποφασίσω να εργαστώ στο εξωτερικό θα έχω ίδιες προοπτικές είτε σαν ψυχολόγος είτε σαν μαρκετίστας;;
Τίποτα δεν είναι σίγουρο, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό.
Επειδή και εγώ είχα τέτοιο δίλλημα (Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών VS Διοίκηση Επιχειρήσεων, Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας), κατάλαβα ότι κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει στο τι είναι καλύτερο. Κανένας καθηγητής, κανένας φοιτητής. Για αυτό, άνοιξα account στο LinkedIn και έψαχνα άτομα που σπούδασαν τα προαναφερθέντα αντικείμενα. Βρήκα τι έκαναν για να φτάσουν στη θέση που βρίσκονται, πολλές φορές έστειλα μήνυμα σε κάποια ενδιαφέροντα άτομα. Από ανθρώπους που εργάζονται στον ΟΗΕ μέχρι στον υπάλληλο της Google και του Facebook. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Τέλος, υπάρχουν δωρεάν πλατφόρμες που προσφέρουν mentoring. Για παράδειγμα, μιλάς με κάποιον καταξιωμένο στον κλάδο που σε ενδιαφέρει. Εγώ ξέρω το 100mentors, αλλά θα υπάρχουν κι'άλλες λογικά.

Παράθεση

marithea00

Νεοφερμένος

H marithea00 έγραψε στις 13:40, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Τίποτα δεν είναι σίγουρο, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό.
Επειδή και εγώ είχα τέτοιο δίλλημα (Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών VS Διοίκηση Επιχειρήσεων, Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας), κατάλαβα ότι κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει στο τι είναι καλύτερο. Κανένας καθηγητής, κανένας φοιτητής. Για αυτό, άνοιξα account στο LinkedIn και έψαχνα άτομα που σπούδασαν τα προαναφερθέντα αντικείμενα. Βρήκα τι έκαναν για να φτάσουν στη θέση που βρίσκονται, πολλές φορές έστειλα μήνυμα σε κάποια ενδιαφέροντα άτομα. Από ανθρώπους που εργάζονται στον ΟΗΕ μέχρι στον υπάλληλο της Google και του Facebook. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Τέλος, υπάρχουν δωρεάν πλατφόρμες που προσφέρουν mentoring. Για παράδειγμα, μιλάς με κάποιον καταξιωμένο στον κλάδο που σε ενδιαφέρει. Εγώ ξέρω το 100mentors, αλλά θα υπάρχουν κι'άλλες λογικά.

Ναι αρχιζω να το καταλαβαινω και η ιδιαα οτι δεν θα με βοηθήσουν....θα κανω και εγω το ίδιο και ισως βρω ακρη.Εσυ τελικά που κατέληξες;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O PanosGR έγραψε στις 13:49, 11-09-16:

Εγώ σκεφτόμουν να ασχοληθώ και με την ενεργή πολιτική ή με το Διπλωματικό Σώμα. Έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο και μίλησα με κάποιους διπλωμάτες. Το απέρριψα επειδή ναι μεν θέλω να κάνω καριέρα, αλλά θα ήθελα επίσης να έχω ένα σταθερό τόπο διαμονής για την οικογένειά μου. Σχετικά με την ενεργή πολιτική, κατάλαβα ότι για να "ανέβεις" θα χρειαστεί ή να είσαι κομματόσκυλο, που το απεχθάνομαι, ή να γίνεις καλός στον τομέα σου. Επέλεξα λοιπόν να προσπαθήσω να γίνω καλός στον τομέα της διοίκησης/μάρκετινγκ και αν μετά προκύψει κάτι με την πολιτική, θα αποφασίσω τότε.

Τελευταία, μου αρέσει πολύ το Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, το Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας και η Διοίκηση Επιχειρήσεων. Σκοπεύω λοιπόν για το ΟΠΑ.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marithea00

Νεοφερμένος

H marithea00 έγραψε στις 14:07, 11-09-16:

Εγώ σκεφτόμουν να ασχοληθώ και με την ενεργή πολιτική ή με το Διπλωματικό Σώμα. Έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο και μίλησα με κάποιους διπλωμάτες. Το απέρριψα επειδή ναι μεν θέλω να κάνω καριέρα, αλλά θα ήθελα επίσης να έχω ένα σταθερό τόπο διαμονής για την οικογένειά μου. Σχετικά με την ενεργή πολιτική, κατάλαβα ότι για να "ανέβεις" θα χρειαστεί ή να είσαι κομματόσκυλο, που το απεχθάνομαι, ή να γίνεις καλός στον τομέα σου. Επέλεξα λοιπόν να προσπαθήσω να γίνω καλός στον τομέα της διοίκησης/μάρκετινγκ και αν μετά προκύψει κάτι με την πολιτική, θα αποφασίσω τότε.

Τελευταία, μου αρέσει πολύ το Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, το Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας και η Διοίκηση Επιχειρήσεων. Σκοπεύω λοιπόν για το ΟΠΑ.

Μάλισταα,κατάλαβαα...ευχαριστω για την βοήθεια σουυ
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O PanosGR έγραψε στις 14:11, 11-09-16:

Τίποτα!
Πάντως λάβε υπόψη και αυτά που είπαν τα άλλα παιδιά!
Παράθεση

marithea00

Νεοφερμένος

H marithea00 έγραψε στις 14:19, 11-09-16:

Τίποτα!
Πάντως λάβε υπόψη και αυτά που είπαν τα άλλα παιδιά!
ναι αυτο θα κανω,απλα ο καθένας εχει την αποψη του η οποια διαφέρει από τους άλλους και προσπαθώ να καταλήξω κάπου
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raf889
H raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 14:31, 15-09-16:

παιδια το ακαδημαικο ημερολογιο της σχολης μου λεει οτι αρχιζω στις 1/10 μαθηματα.Ωστοσο 1/10 πεφτει Σαββατο!!Αυτο σημαινει οτι θα παω τη Δευτερα;
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 14:36, 15-09-16:

ωραία οργάνωση η σχολή
προφανώς Δευτέρα
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raf889
H raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 15:52, 15-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από manolis_98
ωραία οργάνωση η σχολή
προφανώς Δευτέρα
Πραγματικά!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,332 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 16:24, 15-09-16:

Η αδελφή σου μπορεί να ανοίξει δικό της επαγγελματικό γραφείο (και αυτο΄δεν εξαρτάται από τις πιθανότητες της αλλά από την θέληση της) . Το ότι έχει εξειδικευτεί σε ένα κομμάτι κάθε άλλο παρά κακό κάνει αφού μπορεί να αναφέρεται στην πινακίδα ως ειδική.

Το πρόβλημα είναι ότι θέλει μάλλον να διοριστεί παρά να ανοίξει γραφείο πράγμα που είναι σεβαστό αλλά δε μπορεί να λέμε ότι έχει λίγες πιθανότητες να ανοίξει γραφείο αλλά ότι δε θέλει να ανοίξει.

Επίσης θεωρώ την ψυχολογία καθαρά εφαρμοσμένη επιστήμη (όπως ακριβώς και την ιατρική) καλές οι θεωρίες αλλά αυτή η νέα επιστήμη συνεχώς εξελίσσεται και δε μπορεί να στηριχθεί απλά σε θεωρίες.

Η ψυχολογία και η ψυχιατρική αλληλοσυνδέονται .... δεν πρέπει να τα συγχέουμε διαφέρουν κάποιοι στόχοι αλλά ούτε να τις διαχωρίζουμε τελείως.

Όσο αφορά την συγγραφή μπορεί να ασχοληθεί ο καθένας αλλά σημασία έχει να πουλήσει και εκεί είναι η δυσκολία του εγχειρήματος αυτού....

Η ψυχολογία είναι καθαρά κοινωνική επιστήμη που ασχολείται με τις κοινωνικές τάσεις και συνθήκες και πώς αυτές επηρεάζουν το άτομο.
Είναι σαν να περιγράφεις την κοινωνιολογία που μπορεί να φυσικά να θεωρηθεί υποκλάδιο της ψυχολογίας αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που περιγράφεις δε μπορεί να θεωρηθεί ως ορισμός. της ψυχολογίας αφού η ψυχολογία μπορεί να ερευνά και κάθε άτομο ξεχωριστά.

....
Το καλύτερο πράγμα που έχει να κάνει ένας ψυχολόγος κατ εμέ είναι να περάσει μια δύσκολη διαδικασία (δε αναφέρω λεπτομέρειες αφού δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους συμφορίτες) και να γίνει ψυχοθεραπευτής... και μετά να ανοίξει γραφείο.... ούτε μετεκπαιδεύσεις ούτε μεταπτυχιακά....(καλά ίσως κάποιο για τα μάτια του κόσμου).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 15-09-16 στις 16:42.
Παράθεση

Theologos86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Theologos86
Ο Theologos86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Theologos86 έγραψε στις 20:42, 15-09-16:

Εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας: Φράγκα, κοινωνική καταξίωση, αιώνιος φοιτητής / Καλλιέργεια, πολυεπίπεδη μόρφωση, ελαστικότητα, κριτική σκέψη

Ποιμαντική Κοινωνική Θεολογία

Έχω αποφοιτήσει από την συγκεκριμένη σχολή το 2009 στην Θεσσαλονίκη. Πρέπει να πω ότι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό αλλά ούτε και η τελευταία.

-Η σχολή αποτελείται από άνδρες και γυναίκες με ποσοστά 30% 70% αντίστοιχα. Μέσα στο 30% των ανδρών αρκετοί είναι ιερείς και μοναχοί, περίπου το 40%, στις γυναίκες 20%.

-Οι καθηγητές-τριες καταπληκτικοί πέραν λίγων εξαιρέσεων.

-Ολοκλήρωσα την σχολή σε 4,5 χρόνια ακριβώς, όταν ο κύκλος σπουδών αποτελούνταν (μέχρι το 2009) από 80+ μαθήματα σε 8 εξάμηνα, περίπου 11-12 το εξάμηνο συν τα επιλογής. Αρκετό διάβασμα για να αντεπεξέλθει κανείς σε τόσο μεγάλο αριθμό μαθημάτων και ειδικά όταν κάποια άγγιζαν την ύλη των ~1000 σελίδων.

-Τα μαθήματα ήταν από Ιστορία, Φιλοσοφία, Ψυχολογία, Παιδαγωγικά, Κοινωνιολογία, Ηθική, μελέτη Π. και Κ. Διαθήκης, Αρχαία Ελληνικά, Εβραϊκά, Αγγλικά, βασική χρήση Η/Υ, διδασκαλία γραφής συγγραμμάτων, Μουσικολογία- Βυζαντινή μουσική, Δογματική, Ξένα Θρησκεύματα (από Ασία μέχρι Αμερική), Αιρέσεις, Αρχιτεκτονική, Αρχαιολογία, Λειτουργική, Πατερική Γραμματεία κ.α. πολλά..Όλα τα παραπάνω μαθήματα ήταν σε διάφορους κύκλους-περιόδους με εισαγωγικά Α,Β,Γ,Δ δηλ. από προπαρασκευαστικά μέχρι τελείως εξειδικευμένα σε κάθε αντικείμενο, έτσι βγαίνει ο αριθμός 83-86 αν θυμάμαι καλά.

-Το επίπεδο σπουδών κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το κορυφαίο που μπορεί να προσφέρει μία πανεπιστημιακή σχολή. Η χαμηλή βάση ωστόσο δικαιολογείται από το γεγονός ότι σε μία σημερινή πλήρως τεχνολογική κοινωνία δεν χωράνε τέτοιες επιστήμες στον ιστό της Νέας Εποχής που οικοδομείται τα τελευταία 50-60 χρόνια, παρά μόνο για λίγους.

-Στο τελευταίο εξάμηνο κάνουμε πρακτική διδασκαλία σε 2βάθμιο σχολείο για 6 μήνες.
-Επαγγελματική αποκατάσταση: ιερείς- κληρικοί, καθηγητές σε 2βάθμια εκπαίδευση, ακαδημαϊκή καριέρα σε παρεμφερείς σχολές, εργαζόμενοι σε κοινωνικές δομές, σε εκκλησίες, σε ανθρωπιστικές επιστήμες, σε δημόσιες υπηρεσίες, συγγραφείς, ερευνητές, ιεραπόστολοι κ.α.

-Η Επιστήμη της Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας, έχει τεράστιο επιστημονικό ενδιαφέρον και είναι ο αρωγός όλων των επιστημών και των πάντων που αντιλαμβανόμαστε, είτε όχι, γύρω μας. Το σίγουρο είναι ότι αν το επιλέξει κάποιος πρέπει να έχει πολύ "γερό στομάχι-δυνατή καρδιά" και ανεπτυγμένες κριτικές, συγκριτικές και μαθησιακές ικανότητες για να αρχίσει μόνο να καταλαβαίνει την σημασία της (η έρευνα από αυτό το επίπεδο και μετά είναι αέναη και συνεχής σε προσωπικό επίπεδο αλλά και ερευνητικό ή ακαδημαϊκό), αλλιώς θα είναι απλά ένας ακόμα απόφοιτος μιας πανεπιστημιακής σχολής Χ, Ψ.
Μέσα στην συγκεκριμένη επιστήμη κρύβεται όλη η ανθρωπότητα. Οι αλήθειες που βρίσκει κανείς για τον Κόσμο, δεν πηγάζουν μόνο από τις Γραφές, αλλά από ένα σύνολο ιστορικών, αρχαιολογικών, φιλοσοφικών ζητημάτων που προκύπτουν με την μελέτη και την κριτική σκέψη αλλά και με κάποιες Θεμελιώδεις Αρχές (αξιώματα) τα οποία συναντάει κανείς στους τόνους βιβλίων και μελετών που αραδιάζονται μπροστά του.
(Θα μπορούσα να πω και άλλα, αλλά δεν είναι το θέμα αυτό του thread)

-Το μόνο το οποίο με στεναχωρείσαι- προβλημάτισε στην επιστήμη αυτή είναι η μη πρόσβαση των προπτυχιακών φοιτητών σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία που φυλάσσεται στην βιβλιοθήκη της σχολής, παρά μόνο με ειδική έγγραφη έγκριση καθηγητή ή κοσμήτορα και αυτό μόνο για μεταπτυχιακούς και εντός της βιβλιοθήκης σε περιορισμένο χρόνο με αυστηρή επόπτευση, όχι ανατύπωση και χρονικούς περιορισμούς. Δεν εννοώ για αρχαία ή φθαρμένα βιβλία αλλά βιβλία τα οποία είναι περιορισμένης κυκλοφορίας και φυσικά δεν υπάρχουν online πουθενά.
Το ίδιο ισχύει για μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές που επιθυμούν πληροφορίες για εργασίες τους αλλά απαγορεύονται.
Υπάρχει και υλικό στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο κάποιοι καθηγητές.
Δεν μιλάω φυσικά για αρχεία που φυλάσσονται σε άλλα μέρη (μονές, μητροπόλεις, μουσεία, εκκλησίες, ιερατικές βιβλιοθήκες, Αγ. Όρος, Βατικανό) μιλάω για ότι υπάρχει εντός της θεολογικής βιβλιοθήκης.
Γνώση με περιορισμούς δηλαδή.

-Επιπλέον όπως κάθε πανεπιστημιακή σχολή διέπεται από νόμους και κανονισμούς. Κάποια ζητήματα αποφεύγονται να συζητούνται ανοιχτά κατά τις διαλέξεις και πολλές φορές σου δίνεται η εντύπωση πως είναι κατευθυνόμενο το όλο θέμα και αποσιωπάται σκοπίμως.
Φυσικά που δεν συμβαίνει αυτό θα πει κανείς;!;! Στην ιατρική η οποία από το 1800 είναι δέσμια των φαρμακοβιομηχανιών, και οι μέθοδοι που ακολουθούνται είναι φαρμακοκεντρικοί και όποιος κάνει ή πει το αντίθετο διαγράφεται από τον ιατρικό σύλλογο, ή μήπως στην αρχαιολογία που επιλέγει τι θα δημοσιεύσει που και πότε με τον φόβο ή και την πίεση φονταμενταλιστικών εκδηλώσεων, ή μήπως η μηχανολογία πότε θα δώσει κάποια εφεύρεση στο κοινό και με όρους πάντα οικονομικούς και κέρδους, ή μήπως η αρχιτεκτονική για υλικά που καλύτερα να είναι φθαρτά και συχνά ανανεώσιμα για να αντικαθίστανται...
Εν κατακλείδα, η είσοδος σε σχολές 3βάθμιες είναι κάτι παραπάνω από ένα πτυχίο.

Αυτό που ξεχωρίζει την σχολή της Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας από το σύνολο των "επιστημών" 'άλλων σχολών είναι ότι στον πραγματικά καλό απόφοιτό της που κατανοεί τι σπούδασε του δείχνει τον δρόμο όχι την λύση..
Μην σας ξεγελάνε τα χαμηλά μόρια εισαγωγής, αυτά είναι εν δυνάμει και διαμορφώνονται από την "εμπορικότητα", ή πόσα φράγκα θα βγάλει κάποιος από τον τίτλο σπουδών σε ένα καπιταλιστικό σύστημα αγοράς εργασίας.
Από άποψη μόρφωσης, εκπαίδευσης και καλλιέργειας του ανθρώπου είναι ότι πιο κορυφαίο υπάρχει σε αντικείμενο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Theologos86 : 15-09-16 στις 20:48.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O PanosGR έγραψε στις 21:14, 15-09-16:

Η αδελφή σου μπορεί να ανοίξει δικό της επαγγελματικό γραφείο (και αυτο΄δεν εξαρτάται από τις πιθανότητες της αλλά από την θέληση της) . Το ότι έχει εξειδικευτεί σε ένα κομμάτι κάθε άλλο παρά κακό κάνει αφού μπορεί να αναφέρεται στην πινακίδα ως ειδική.

Το πρόβλημα είναι ότι θέλει μάλλον να διοριστεί παρά να ανοίξει γραφείο πράγμα που είναι σεβαστό αλλά δε μπορεί να λέμε ότι έχει λίγες πιθανότητες να ανοίξει γραφείο αλλά ότι δε θέλει να ανοίξει.

Επίσης θεωρώ την ψυχολογία καθαρά εφαρμοσμένη επιστήμη (όπως ακριβώς και την ιατρική) καλές οι θεωρίες αλλά αυτή η νέα επιστήμη συνεχώς εξελίσσεται και δε μπορεί να στηριχθεί απλά σε θεωρίες.

Η ψυχολογία και η ψυχιατρική αλληλοσυνδέονται .... δεν πρέπει να τα συγχέουμε διαφέρουν κάποιοι στόχοι αλλά ούτε να τις διαχωρίζουμε τελείως.

Όσο αφορά την συγγραφή μπορεί να ασχοληθεί ο καθένας αλλά σημασία έχει να πουλήσει και εκεί είναι η δυσκολία του εγχειρήματος αυτού....

Είναι σαν να περιγράφεις την κοινωνιολογία που μπορεί να φυσικά να θεωρηθεί υποκλάδιο της ψυχολογίας αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που περιγράφεις δε μπορεί να θεωρηθεί ως ορισμός. της ψυχολογίας αφού η ψυχολογία μπορεί να ερευνά και κάθε άτομο ξεχωριστά.

....
Το καλύτερο πράγμα που έχει να κάνει ένας ψυχολόγος κατ εμέ είναι να περάσει μια δύσκολη διαδικασία (δε αναφέρω λεπτομέρειες αφού δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους συμφορίτες) και να γίνει ψυχοθεραπευτής... και μετά να ανοίξει γραφείο.... ούτε μετεκπαιδεύσεις ούτε μεταπτυχιακά....(καλά ίσως κάποιο για τα μάτια του κόσμου).
Η ψυχολογία και η ψυχιατρική ναι μεν συνδέονται, αλλά διαφέρουν σε ένα μεγάλο βαθμό. Το ότι έχουν κάποιες, όχι πολλές, ομοιότητες δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο. Ο ψυχολόγος είναι ψυχολόγος, ο ψυχίατρος είναι ιατρός.

Η ψυχολογία είναι καθαρά κοινωνική επιστήμη.

1. "Η επιστημονική μελέτη της συμπεριφοράς των ατόμων και των ψυχικών διεργασιών τους" (American Psychological Association)
2. "Η επιστημονική μελέτη των ανθρώπων, του νου και της συμπεριφοράς" (British Psychological Society)
3. "Η επιστήμη που ερευνά τις ψυχικές λειτουργίες του ανθρώπου με σκοπό την κατανόηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς, τόσο στο βιολογικό της υπόβαθρο όσο και στις κοινωνικές της αλληλεπιδράσεις, την μελέτη των γενεσιουργών αιτιών της και την εξεύρεση μεθόδων και τεχνικών παρέμβασης με στόχο την τροποποίηση της σε ανθρωπιστική κατεύθυνση" (European Federation of Psychologists Associations).

Αν τα παραπάνω δεν μαρτυρούν ότι η ψυχολογία ανήκει στις κοινωνικές επιστήμες, τότε δεν ξέρω. Μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη. Και επειδή βγαίνουμε οφ τόπικ, αν θες να συνεχίσουμε τη συζήτηση, στείλε μου ένα πμ!

Παράθεση

Eva pl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eva pl
H Eva pl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Eva pl έγραψε στις 03:31, 19-09-16:

Δεν ξερω κατα ποσο η ερωτηση μου ταιριαζει σε αυτη τη στηλη. Λοιπον φετος τελειωσα με το σχολειο εδωσα και πανελληνιες και περασα. Τελευταια στιγμη ομως επηρεασμενη απο καποιους γνωστους αποφασισα να σπουδασω στο εξωτερικο. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι γινεται με το απολυτηριο αυτο να με δεχτουν του χρονου γιατι δεν ξερω τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις. Θα μπορεσω δηλαδη να κανω κανονικα την αιτηση μου το 2017 με απολυτηριου του 2016? Ενδιαφερομαι για κρατικο πανεπιστήμιο της Σκωτιας.
Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει plzzz
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,405 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 07:17, 19-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Eva pl
Δεν ξερω κατα ποσο η ερωτηση μου ταιριαζει σε αυτη τη στηλη. Λοιπον φετος τελειωσα με το σχολειο εδωσα και πανελληνιες και περασα. Τελευταια στιγμη ομως επηρεασμενη απο καποιους γνωστους αποφασισα να σπουδασω στο εξωτερικο. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι γινεται με το απολυτηριο αυτο να με δεχτουν του χρονου γιατι δεν ξερω τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις. Θα μπορεσω δηλαδη να κανω κανονικα την αιτηση μου το 2017 με απολυτηριου του 2016? Ενδιαφερομαι για κρατικο πανεπιστήμιο της Σκωτιας.
Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει plzzz
Αφού έχεις απολυτήριο με πανελλαδικές μπορείς να κάνεις αίτηση όποτε θέλεις.
Παράθεση

Εβελινα πυλ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Εβελινα πυλ.
H Εβελινα πυλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Εβελινα πυλ. έγραψε στις 15:50, 16-10-16:

Γεια σας... ειμαι μαθητρια της γ λυκ και θεωρητικη. Φετος δινω πανελληνιες και ειμαι αρκετα μπερδεμενη. Σκεφτομαι να δωσω για λογοθεραπεια. Ειχα σκεφτει και ψυχολογια αλλα πιστευω οτι θα εχει πολυ θεωρια και ισως δεν θα μου αρεσει. Ηθελα λοιπον να ρωτησω σχετικα με την λογοθεραπεια αν εχει διαφορα περιεργα οπως αιματα κα. Γιατι ειδα στα μαθηματα ανατομια και τρομαξα λιγο. Ξερει μηπως καποιος; Επισης πως ειναι σαν επαγγελμα και ποιο τει ειναι καλυτερο πατρα ή γιαννενα;
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 735 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 19:38, 16-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Εβελινα πυλ.
Γεια σας... ειμαι μαθητρια της γ λυκ και θεωρητικη. Φετος δινω πανελληνιες και ειμαι αρκετα μπερδεμενη. Σκεφτομαι να δωσω για λογοθεραπεια. Ειχα σκεφτει και ψυχολογια αλλα πιστευω οτι θα εχει πολυ θεωρια και ισως δεν θα μου αρεσει. Ηθελα λοιπον να ρωτησω σχετικα με την λογοθεραπεια αν εχει διαφορα περιεργα οπως αιματα κα. Γιατι ειδα στα μαθηματα ανατομια και τρομαξα λιγο. Ξερει μηπως καποιος; Επισης πως ειναι σαν επαγγελμα και ποιο τει ειναι καλυτερο πατρα ή γιαννενα;
Το θέμα είναι αν θα σου άρεσε να είσαι ψυχολόγος όχι το ενδεχόμενο να έχει πολλή θεωρία. Άλλωστε είναι ο δρόμος που θα οδηγήσει στο επάγγελμα του ψυχολόγου και θα είναι για 4 χρόνια. Δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι κριτήριο το "έχει πολλή θεωρία" αν σου αρέσει. Για τα άλλα δεν ξέρω να απαντήσω, πάντως το "καλύτερο" είναι πάντα υποκειμενικό.
Παράθεση

mploum

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mploum
H mploum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mploum έγραψε στις 09:37, 27-10-16:

εγω περασα επιστημη τροφιμων και διατροφησ και με το 10% φυσικοθεραπεια στο αιγιο και δεν ξερω τι να κανω.. το τμημα στο αιγιο εινια καλο?
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos ιι έγραψε στις 10:40, 27-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από mploum
εγω περασα επιστημη τροφιμων και διατροφησ και με το 10% φυσικοθεραπεια στο αιγιο και δεν ξερω τι να κανω.. το τμημα στο αιγιο εινια καλο?
Ασυζητητί τι τμήμα φυσικοθερπαείας. Εχουμε και ένα μέλος εδώ που φοιτά σε αυτό το τμήμα οπότε όταν το δει μπορεί να σου πει πόσο καλό είναι το τμήμα.
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,566 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 11:08, 27-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από mploum
Πρωτα απ'ολα τι σου αρεσει πιο πολυ απο τα 2 επαγγελματα;
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,646 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 16:29, 08-11-16:

Υπάρχει τμήμα που να ασχολείται με τη λογοτεχνία και τη συγγραφή; Και αν δεν ασχολείται αποκλειστικά με αυτά, ποιο τμήμα θα μου ταίριαζε;
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,405 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 06:38, 09-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Υπάρχει τμήμα που να ασχολείται με τη λογοτεχνία και τη συγγραφή; Και αν δεν ασχολείται αποκλειστικά με αυτά, ποιο τμήμα θα μου ταίριαζε;
Σε προπτυχιακό επίπεδο θα πρέπει να επιδιώξεις την εισαγωγή σου σε ένα τμήμα φιλολογίας και σε μεταπτυχιακό σε ένα τμήμα σαν κι αυτό http://dim-grafi.uowm.gr/
Παράθεση

Ria...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ria...
H Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Ria... έγραψε στις 22:40, 14-11-16:

Μπορεί κάποιος να μου πει τι προοπτικές έχει το τμήμα Στατιστικής;
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 23:51, 14-11-16:

της ΑΣΟΕΕ;
Παράθεση

Ria...

Νεοφερμένος

H Ria... έγραψε στις 10:08, 15-11-16:

Αν αναφέρεσαι στην δικιά μου ερώτηση, και Στατιστική ΑΣΟΕΕ και πανεπιστήμιο Πειραιά. Το ένα εχει και ασφαλιστική μέσα και μάλλον είναι του Πειραιά, αν δεν κάνω λάθος.
Γενικά μετά από αυτήν την σχολή, τι μπορείς να κάνεις; Μπορείς να ασχοληθείς με τα Μαθηματικά μόνο στο τμήμα της αλγεβρας ή λέω βλακείες;
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 16:24, 15-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ria...
Αν αναφέρεσαι στην δικιά μου ερώτηση, και Στατιστική ΑΣΟΕΕ και πανεπιστήμιο Πειραιά. Το ένα εχει και ασφαλιστική μέσα και μάλλον είναι του Πειραιά, αν δεν κάνω λάθος.
Γενικά μετά από αυτήν την σχολή, τι μπορείς να κάνεις; Μπορείς να ασχοληθείς με τα Μαθηματικά μόνο στο τμήμα της αλγεβρας ή λέω βλακείες;
Προσδιόρισε το "να ασχοληθείς"...ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με τα μαθηματικά παραδίδοντας ιδιαίτερα...ωστόσο δεν έχεις δικαιώματα μαθηματικού..δεν μπορείς δηλαδή να διδάξεις σε σχολείο.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 17:54, 15-11-16:

Μιας και είσαι 5ο Ε.Π,δες μια μελέτη απορρόφησης των αποφόιτων της ΑΣΟΕΕ (2012)
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos ιι έγραψε στις 19:15, 15-11-16:

Νομίζω ότι είναι πολυ παλιά η μελέτη και τα δεδομένα άλλαξαν στις μέρες ,ας σε πολλές σχολές.
Παράθεση

Ria...

Νεοφερμένος

H Ria... έγραψε στις 21:08, 15-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Προσδιόρισε το "να ασχοληθείς"...ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με τα μαθηματικά παραδίδοντας ιδιαίτερα...ωστόσο δεν έχεις δικαιώματα μαθηματικού..δεν μπορείς δηλαδή να διδάξεις σε σχολείο.
Οχι σε σχολείο, αλλά σαν ιδιαίτερα και σε καποιο φροντιστήριο ίσως.

Νομίζω ότι είναι πολυ παλιά η μελέτη και τα δεδομένα άλλαξαν στις μέρες ,ας σε πολλές σχολές.
Συμφωνώ!
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 22:13, 15-11-16:

Οχι σε σχολείο, αλλά σαν ιδιαίτερα και σε καποιο φροντιστήριο ίσως.
Ααα ναι φυσικά!! Απλά να...δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που διακατέχονται από μια κάποια «στενομυαλιά»..Αυτό που εννοώ είναι ότι, πολλοί γονείς είναι τόσο προκατειλημμένοι που δεν θα μπουν καν στον κόπο να το σκεφτούν αν ακούσουν ότι δεν έχεις τελειώσει μαθηματικό. Επίσης, θα είναι επίσης αρκετά δύσκολο διότι αν οι μαθηματικοί πρέπει να αποδείξουν την αξία τους 1 φορά για να βρουν δουλειά, εσύ θα πρέπει 10! Στα περισσότερα φροντιστήρια, τους ιδιοκτήτες τους ενδιαφέρει να είσαι καλός στη δουλειά σου και όχι τι έχεις τελειώσει. (π.χ. στο φροντ μου κάποια τμήματα φυσικής Α', Β' και Γ' τα κάνει χημικός, ο οποίος είναι κορυφή απλά και προτιμάται περισσότερο από τον φυσικό. Εκτός από χημεία, δηλαδή, κάνει και φυσική και βιολογία γενικής και είναι top σε όλα). Το θέμα είναι ότι θα χρειαστεί να έχεις κάποιον γνωστό ή κάτι..γιατί δύσκολα θα σε εμπιστευτεί κάποιος να σου δώσει τμήματα. Επιπλέον, ο ανταγωνισμός πλέον και στα φροντιστήρια είναι τεράστιος μιας και τόσοι μαθηματικοί περιμένουν να βγάλουν το ψωμί τους!
ΟΠΌΤΕ! Αν θες να διδάσκεις μαθηματικά--->μαθηματικό! Άλλωστε από μαθηματικό μπορείς κάλλιστα ν' ασχοληθείς με τη στατιστική ενώ το αντίστροφο είναι δυσκολότερο.

Όλα αυτά, σύμφωνα με το πως βλέπω εγώ τα πράγματα..δεν είμαι κανένας ειδικός!
Παράθεση

Ria...

Νεοφερμένος

H Ria... έγραψε στις 22:35, 15-11-16:

Ααα ναι φυσικά!! Απλά να...δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που διακατέχονται από μια κάποια «στενομυαλιά»..Αυτό που εννοώ είναι ότι, πολλοί γονείς είναι τόσο προκατειλημμένοι που δεν θα μπουν καν στον κόπο να το σκεφτούν αν ακούσουν ότι δεν έχεις τελειώσει μαθηματικό. Επίσης, θα είναι επίσης αρκετά δύσκολο διότι αν οι μαθηματικοί πρέπει να αποδείξουν την αξία τους 1 φορά για να βρουν δουλειά, εσύ θα πρέπει 10! Στα περισσότερα φροντιστήρια, τους ιδιοκτήτες τους ενδιαφέρει να είσαι καλός στη δουλειά σου και όχι τι έχεις τελειώσει. (π.χ. στο φροντ μου κάποια τμήματα φυσικής Α', Β' και Γ' τα κάνει χημικός, ο οποίος είναι κορυφή απλά και προτιμάται περισσότερο από τον φυσικό. Εκτός από χημεία, δηλαδή, κάνει και φυσική και βιολογία γενικής και είναι top σε όλα). Το θέμα είναι ότι θα χρειαστεί να έχεις κάποιον γνωστό ή κάτι..γιατί δύσκολα θα σε εμπιστευτεί κάποιος να σου δώσει τμήματα. Επιπλέον, ο ανταγωνισμός πλέον και στα φροντιστήρια είναι τεράστιος μιας και τόσοι μαθηματικοί περιμένουν να βγάλουν το ψωμί τους!
ΟΠΌΤΕ! Αν θες να διδάσκεις μαθηματικά--->μαθηματικό! Άλλωστε από μαθηματικό μπορείς κάλλιστα ν' ασχοληθείς με τη στατιστική ενώ το αντίστροφο είναι δυσκολότερο.

Όλα αυτά, σύμφωνα με το πως βλέπω εγώ τα πράγματα..δεν είμαι κανένας ειδικός!
Και να θέλω Μαθηματικό δεν μπορώ μιας και ειμαι 5ο πεδίο.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:17, 15-11-16:

Και να θέλω Μαθηματικό δεν μπορώ μιας και ειμαι 5ο πεδίο.
Η στατιστική πρέπει να είναι πολύ καλή σχολή! Δεν ξέρω που ακριβώς απασχολούνται...σίγουρα σε τράπεζες..τώρα δεν ξέρω τι παίζει με την αποκατάσταση. Δεν θα ήταν μία οικονομική σχολή πιο ασφαλής επιλογή; Εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο καθόλου

Βασικά...στις περισσότερες εταιρείες χρειάζονται έναν στατιστικό ή και σε περιοδικά, εφημερίδες κλπ οπότε φαντάζομαι θα υπάρχουν ευκαιρίες..
Παράθεση

Ria...

Νεοφερμένος

H Ria... έγραψε στις 10:12, 16-11-16:

Η στατιστική πρέπει να είναι πολύ καλή σχολή! Δεν ξέρω που ακριβώς απασχολούνται...σίγουρα σε τράπεζες..τώρα δεν ξέρω τι παίζει με την αποκατάσταση. Δεν θα ήταν μία οικονομική σχολή πιο ασφαλής επιλογή; Εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο καθόλου

Βασικά...στις περισσότερες εταιρείες χρειάζονται έναν στατιστικό ή και σε περιοδικά, εφημερίδες κλπ οπότε φαντάζομαι θα υπάρχουν ευκαιρίες..
Ανάμεσα σε οικονομικό ή στατιστικό τμήμα, σαφώς το οικονομικό είναι πιο ψηλά για μένα... Αλλά θέλω να ξέρω τι παιζει και με άλλα τμήματα ώστε να μην μετανιώνω αργότερα. Και πρώτες προτιμήσεις είναι σχολές που μμπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου, πχ. πληροφορική και οικονομικά τα οποία μπορείς και να διδάξεις, οσο θα υπάρχουν παιδιά και σχολεία.
Παράθεση

fotisapple

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο fotisapple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 19:13, 16-11-16:

Παιδιά Εγω θέλω την άσοεε όμως οι καθηγητές μου και ο μπαμπάς μου μου λένε να πάω Πολυτεχνείο τι να κάνω
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 20:12, 16-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Παιδιά Εγω θέλω την άσοεε όμως οι καθηγητές μου και ο μπαμπάς μου μου λένε να πάω Πολυτεχνείο τι να κάνω
Κλασικά, όποιος δίνει μαθηματικά πρέπει να στοχεύει πολυτεχνείο. Τους καθηγητές απλά αγνόησέ τους. Όσο για τον μπαμπά σου, έχεις κάτσει να συζητήσεις μαζί του ότι θέλεις οικονομικό;
Παράθεση

fotisapple

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O fotisapple έγραψε στις 20:58, 16-11-16:

Σε ευχαριστώ η δασκάλα της γεωμετρίας μου είπε ότι είναι απαράδεκτο ένας Αρίστος μαθητής πρέπει να πηγαίνει στο Πολυτεχνείο . Ο μπαμπάς μου επειδή είναι ναυπηγός θέλει να σπουδάσω ναυπηγός ώστε να με βάλει στην ναυτιλιακή που δουλεύει
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,687 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 01:22, 17-11-16:

Αν δεν το έχετε γενικά με τα Μαθηματικά, ξεχάστε και το Τμήμα Στατιστικής. Γενικά, τα μαθηματικά δεν είναι τόσο εύπεπτα όσο ενδεχόμενα νομίζουν κάποιοι μαθητές του λυκείου (υποψήφιοι). ΔΕΝ είναι μόνο το λύσιμο των ασκήσεων. Η δυσκολία υπεισέρχεται σε πολλά σημεία. Η Στατιστική έχει απίστευτες προοπτικές αλλά όχι με εύκολη διαδρομή διότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που νομίζετε ότι είναι η Στατιστική ή τη συγκρίνετε με το Μαθηματικό Τμήμα, το Οικονομικό Τμήμα κλπ καθώς δεν έχετε καμία ιδέα για το τι μελετάει η Στατιστική ή πώς αυτή συνδέεται με τα Μαθηματικά με σχέση όχι και τόσο ξεκάθαρη μεταξύ τους (αλληλεξάρτηση).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,395 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 03:14, 17-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Σε ευχαριστώ η δασκάλα της γεωμετρίας μου είπε ότι είναι απαράδεκτο ένας Αρίστος μαθητής πρέπει να πηγαίνει στο Πολυτεχνείο . Ο μπαμπάς μου επειδή είναι ναυπηγός θέλει να σπουδάσω ναυπηγός ώστε να με βάλει στην ναυτιλιακή που δουλεύει
Γιατί υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές στην εκπαίδευση;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fotisapple

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O fotisapple έγραψε στις 07:29, 17-11-16:

αυτο λεω και εγω γιατι πραματικα γιατι
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,687 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:33, 17-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Γιατί υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές στην εκπαίδευση;
Γιατί λόγω μορίων δεν πέρασαν τότε που έπρεπε στο Πολυτεχνείο. Απλό.
Παράθεση

Ria99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ria99
H Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Ria99 έγραψε στις 17:35, 17-11-16:

τι εχετε να πειτε για την ειδικη αγωγη;
Παράθεση

harry akritas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 17:53, 17-11-16:

Ανάμεσα σε οικονομικό ή στατιστικό τμήμα, σαφώς το οικονομικό είναι πιο ψηλά για μένα... Αλλά θέλω να ξέρω τι παιζει και με άλλα τμήματα ώστε να μην μετανιώνω αργότερα. Και πρώτες προτιμήσεις είναι σχολές που μμπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου, πχ. πληροφορική και οικονομικά τα οποία μπορείς και να διδάξεις, οσο θα υπάρχουν παιδιά και σχολεία.
Πάντως από το τμήμα στατιστικής μπορείς με μεταπτυχιακές σπουδές να βγεις αναλογιστής, ο οποίος μπορεί να εκτιμά και να διαχειρίζεται επιχειρηματικούς και οικονομικούς κινδύνους σε εταιρίες. Λεπτομέρειες δεν ξέρω αλλά αναλογιστές στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ λίγοι, αυτό ίσως δείχνει την δυσκολία να καταφέρει κάποιος να φτάσει στο σημείο αυτό.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:03, 17-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Πάντως από το τμήμα στατιστικής μπορείς με μεταπτυχιακές σπουδές να βγεις αναλογιστής, ο οποίος μπορεί να εκτιμά και να διαχειρίζεται επιχειρηματικούς και οικονομικούς κινδύνους σε εταιρίες. Λεπτομέρειες δεν ξέρω αλλά αναλογιστές στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ λίγοι, αυτό ίσως δείχνει την δυσκολία να καταφέρει κάποιος να φτάσει στο σημείο αυτό.
Αυτό ακριβώς. Ο κλάδος αυτός θέλει πρώτα αξιοζήλευτη ενασχόληση με τα Μαθηματικά. Οι γοητευτικές εξειδικεύσεις ακολουθούν κλίμακα πυραμίδας προς το στόχο. Ωραία αυτά που κάνει ο κλάδος των Αναλογιστικών αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι γοητευτικά αυτού του είδους μαθηματικά...

πίσω από αυτά τα υπέροχα γραφήματα που οι περισσότεροι έχουν δει στο Χρηματιστήριο:

Το παραπάνω Λήμμα είναι κομμάτι της Θεωρίας Πιθανοτήτων και ανήκει στο πεδίο των Στατιστικών Επιστημών, όπου ανήκει και ο κλάδος των Αναλογιστικών Μαθηματικών και ο κλάδος των Χηματοοικονομικών (Στοχαστικών) Μαθηματικών.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 17-11-16 στις 20:13. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

harry akritas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 20:46, 17-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Αυτό ακριβώς. Ο κλάδος αυτός θέλει πρώτα αξιοζήλευτη ενασχόληση με τα Μαθηματικά. Οι γοητευτικές εξειδικεύσεις ακολουθούν κλίμακα πυραμίδας προς το στόχο. Ωραία αυτά που κάνει ο κλάδος των Αναλογιστικών αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι γοητευτικά αυτού του είδους μαθηματικά...

πίσω από αυτά τα υπέροχα γραφήματα που οι περισσότεροι έχουν δει στο Χρηματιστήριο:

Το παραπάνω Λήμμα είναι κομμάτι της Θεωρίας Πιθανοτήτων και ανήκει στο πεδίο των Στατιστικών Επιστημών, όπου ανήκει και ο κλάδος των Αναλογιστικών Μαθηματικών και ο κλάδος των Χηματοοικονομικών (Στοχαστικών) Μαθηματικών.
Εγώ αυτό το άκουσα σε ένα σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού της employ. Μας ανέφεραν ότι οι αναλογιστές είναι πραγματικά πολύ λίγοι στην Ελλάδα. Καλά κάνουν και μας ενημερώνουν για τις προοπτικές κάθε κλάδου και των εξειδικεύσεών τους, αλλά αγνοούν σχεδόν πάντα να αναφέρουν τις δυσκολίες που μπορούν να εμφανιστούν. Το ότι υπάρχουν λίγοι αναλογιστές μπορεί να σημαίνει ότι αν εγώ γίνω αναλογιστής θα έχω καλές πιθανότητες να βρω καλή δουλειά, αλλά το γεγονός ότι υπάρχουν λίγοι δεν σημαίνει ότι υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες στην πορεία; Αυτό πολλές φορές παρασύρει τα παιδιά τα οποία αντιλαμβάνονται ότι δεν είναι όλα ρόδινα στην πορεία.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:34, 17-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Εγώ αυτό το άκουσα σε ένα σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού της employ. Μας ανέφεραν ότι οι αναλογιστές είναι πραγματικά πολύ λίγοι στην Ελλάδα. Καλά κάνουν και μας ενημερώνουν για τις προοπτικές κάθε κλάδου και των εξειδικεύσεών τους, αλλά αγνοούν σχεδόν πάντα να αναφέρουν τις δυσκολίες που μπορούν να εμφανιστούν. Το ότι υπάρχουν λίγοι αναλογιστές μπορεί να σημαίνει ότι αν εγώ γίνω αναλογιστής θα έχω καλές πιθανότητες να βρω καλή δουλειά, αλλά το γεγονός ότι υπάρχουν λίγοι δεν σημαίνει ότι υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες στην πορεία; Αυτό πολλές φορές παρασύρει τα παιδιά τα οποία αντιλαμβάνονται ότι δεν είναι όλα ρόδινα στην πορεία.
Μα έχεις δίκιο. Σε αυτά τα σεμινάρια δεν λένε την ουσία των πραγμάτων. Απλά περιγράφουν με 2-3 λόγια συνήθως εύηχα για τις ...θετικές φυσικά, προοπτικές του x επαγγέλματος. Οι ομιλητές σε καμία περίπτωση δεν περιγράφουν τη δική τους βιωματική κατάσταση από τότε που ήταν μαθητές μέχρι που έγιναν επαγγελματίες στη x επιστήμη. Το αναλογιστικό σώμα δεν είναι και τόσο εύκολα προσβάσιμο λόγω των δύσκολων μαθηματικά, εξετάσεων σε πολύ εξειδικευμένα αντικείμενα μαθηματικών που ελάχιστοι θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν αφού δεν χωράει η λογική "θα κάνω φροντιστήριο για να δώσω εξετάσεις". Η ύλη αφορά μια περισσότερο κατάσταση όπου ο υποψήφιος γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο και ιδίως τη μαθηματική του μορφή. Η Στοχαστική Ανάλυση για παράδειγμα, δεν είναι τόσο εύκολο αντικείμενο στα Μαθηματικά, ούτε «ξεπετιέται» με κανένα φροντιστήριο της πλάκας (Ελληνική λογική με τα φροντιστήρια στο Πανεπιστήμιο ή για το ΑΣΕΠ ή για το Δικαστικό Σώμα κλπ). Όμως αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο της κατανόησης μαθημάτων πάνω στα Αναλογιστικά Μαθηματικά όπως, στο παράδειγμα του ΠΜΣ του Παν. Manchester της Αγγλίας. Τα αντικείμενα (μαθήματα) αυτά δεν είναι και τόσο αυτοτελή όσο αλληλεξαρτώμενοι ευρείς επιστημονικοί τομείς "εξειδίκευσης".

• Martingales Theory for Finance
  • Time Series Analysis and Forecasting in Finance
  • Generalised Linear Models and Survival Analysis
  • Stochastic Modelling in Finance
  • Actuarial Models 1
  • General Insurance
  • Risk Theory
  • Quantitative Risk Management

Τα μαθήματα με μια πρόχειρη ματιά καλύπτουν πολύ μεγάλο εύρος της Μαθηματικής επιστήμης, ή και σε λιγότερο φανερό σημείο (για κάποιον που δεν γνωρίζει ίσως). Δεν είναι μόνο οι τίτλοι που προφανώς παραπέμπουν σε Μαθηματικά Στατιστικής και Στοχαστικών Διαδικασιών.

Έτσι, οι Αναλογιστές είναι ελάχιστοι σε κάθε χώρα. Σαφώς και οι άριστοι Μαθηματικοί μπορούν να γίνουν Αναλογιστές (δεν υπάρχει αντιστροφή στη συνεπαγωγή για ευνόητους λόγους) χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα είναι επιτυχημένοι επαγγελματίες στην πράξη. Πάντα υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες. Είναι τα ενδιάμεσα βήματα που συνήθως αποσιωπούνται. Αλλιώς τα υπολογίζουμε στο χαρτί και αλλιώς εμφανίζονται στην πράξη. Ή αλλιώς τα φανταζόμαστε πολλές φορές, συνήθως όχι και τόσο κοντά στην πραγματικότητα που δεν θέλουμε να βλέπουμε. Αυτό που θα πρότεινα σε ένα παιδί που δελεάζεται από αυτό το χώρο εργασίας, θα ήταν να αναλύσει πρώτα τις λέξεις: «Αναλογιστικά Μαθηματικά» και να δει ότι η μια λεξούλα είναι Μαθηματικά. Σε επόμενο επίπεδο θα πρέπει να κατανοήσει ότι είναι Μαθηματικά για την Αναλογιστική (Actuary). Mόνο και μόνο ο ορισμός ότι an actuary is a business professional who deals with the measurement and management of risk and uncertainty καθιστά εμφανή την αναζήτηση περίπλοκων μαθηματικών. Ο business professional θα πρέπει να γνωρίζει και επικοινωνιακές δεξιότητες αλλιώς θα είναι ακατάλληλος για τη διαχείριση περίπλοκων συστημάτων λήψης αποφάσεων στον πραγματικό επιχειρηματικό κόσμο.

Οι λέξεις measurement, risk και management αναφέρονται στη Θεωρία Πιθανοτήτων σε όχι και τόσο υπολογιστική μορφή, όσο σε rigorous θεωρήματα της (Κλασικής) Ανάλυσης. Σε πολλά βιβλία γίνεται προφανής αναφορά στα 2-3 πρώτα κεφάλαια, στη Θεωρία Μέτρου και Ολοκλήρωσης (άλλο πυκνογραμμένο αντικείμενο των θεωρητικών Μαθηματικών) σε σημείο που δεν γίνεται εμφανής διαχωρισμός μεταξύ του "γοητευτικού" κλάδου του Financial, Actuarial Risk και του κλασικού μαθηματικού βιβλίου προχωρημένης Ανάλυσης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 17-11-16 στις 21:42.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους