Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,756 εγγεγραμμένα μέλη και 2,880,513 μηνύματα σε 83,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 651 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,422 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 23:12, 18-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από sinnlos
Πέρασα φέτος στο ΗΜΜΥ Βόλου αλλά απογοητεύτηκα από την σχολή και το πρόγραμμα σπουδών(μόνο ηλεκτρονικά, πληροφορική, δίκτυα και καθόλου ενέργεια)....Έτσι έχω αποφασίσει ήδη ότι θα κάνω 10%....όμως σε συζητήσεις με καθηγητές καταλήγουμε πάντα ότι το ΗΜΜΥ μου ταιριάζει απλώς το πρόγραμμα σπουδών στον Βόλο δεν είναι σύμφωνο με τα θέλω μου....Θα ήταν χαζό να κυνηγήσω πάλι ΗΜΜΥ σε μια άλλη πόλη (πιθανό είναι να πιάσω και ΑΠΘ καθώς πέρυσι για λίγο το έχασα);;; Ή μήπως να κυνηγήσω κάποια άλλη σχολή;;; Τι πιστεύετε;;;
Κοιτα, ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχει τομέα ενέργειας, πρέπει να ναι καλός, φαίνεται αρκετά ειδικευμενος αμα κοιτάξεις τα υποχρεωτικά τους. Βέβαια και σε μας στο 1ο έτος δεν υπάρχει κάτι εξειδικευμένο. Ούτε 3ο εξάμηνο υπήρξε κάτι πιστεύω ξεκάθαρα από τομέα (πχ σήματα είναι των τηλεπικοινωνιων αλλα τα εξετασαμε καθαρα μαθηματικά, χωρίς καποια εφαρμογή. Ηλεκτρονική 1 επίσης μπορείς να πεις πως ειναι του τομεα ηλεκτρονικής, αλλα είναι τα βασικά που χρειάζονται και στους 3 τομείς.)
Καθαρά ενεργειακό μάθημα εμείς έχουμε το 4ο εξάμηνο (και μετέπειτα), στο στέλνω εδώ να δεις
http://qa.auth.gr/el/x/class/1/20052724

Ό,τι άλλη απορία έχεις για το τμημα μας ρίχτην...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Johnny15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,317 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 23:14, 18-02-15:

Πέρασα φέτος στο ΗΜΜΥ Βόλου αλλά απογοητεύτηκα από την σχολή και το πρόγραμμα σπουδών(μόνο ηλεκτρονικά, πληροφορική, δίκτυα και καθόλου ενέργεια)....Έτσι έχω αποφασίσει ήδη ότι θα κάνω 10%....όμως σε συζητήσεις με καθηγητές καταλήγουμε πάντα ότι το ΗΜΜΥ μου ταιριάζει απλώς το πρόγραμμα σπουδών στον Βόλο δεν είναι σύμφωνο με τα θέλω μου....Θα ήταν χαζό να κυνηγήσω πάλι ΗΜΜΥ σε μια άλλη πόλη (πιθανό είναι να πιάσω και ΑΠΘ καθώς πέρυσι για λίγο το έχασα);;; Ή μήπως να κυνηγήσω κάποια άλλη σχολή;;; Τι πιστεύετε;;;
Ρε φίλε αν έχασες για λίγο την σχολή στην Θεσσαλονίκη, γιατί δεν έβαλες Ξάνθη?

Όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών, δεν ξέρω πως μπορείς να απογοητευτείς από τόσο νωρίς, τα πρώτα 2 έτη έχουν ελάχιστα μαθήματα κατευθύνσεων και περισσότερα μαθηματικά και γενικά πράγματα. Από το 3ο και μετά μπαίνουν.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sinnlos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sinnlos
Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O sinnlos έγραψε στις 23:29, 18-02-15:

gregory και Johnny έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχω συζητήσει και με άλλους...πάρα πολλά από αυτά που γράφονται δεν γίνονται...η σχολή ασχολείται πολύ με ηλεκτρονικά και δίκτυα...και οι ίδιοι οι καθηγητές κάνουν απαξιωτικές δηλώσεις πολλές φορές για την ενέργεια και μας ζητούν να ασχολούμαστε μόνο με τα μαθήματα που θα μας κάνουν καλούς Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς.....αυτά λένε...επίσης τα μαθήματα ήταν λίγο φορτωμένα με μεγάλη ύλη στον προγραμματισμό και στην ψηφιακή σχεδίαση(Verilog) που εγώ τα φοβόμουν από πριν....Δήλωσα Βόλο λόγω απόστασης (Λάρισα είμαι, και πηγαινοέρχομαι) και από ΑΠΘ μόνο ΗΜΜΥ δεν έπιανα....τώρα ανησυχώ λίγο και για τις άλλες σχολές του Βόλου αν και δεν είναι όλες έτσι και θα δηλώσω σχολές μόνο σε Θεσ/κη ή μπορεί και σε Αθήνα...εεε;;;
Παράθεση

Johnny15

Φοιτητής

Ο Johnny15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,317 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 00:10, 19-02-15:

Το ΕΜΠ γενικά θεωρείται ποιότητα αν πιάνεις τα μόρια καλώς.

Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω να σου πω. Ο γκρέκορι μόνο που ξέρει.

Πάντως σε όποια σχολή και να πας μην περιμένεις να κάνεις μαθήματα ενεργειακού τα πρώτα 2 έτη, παρά μόνο κάτι ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά κυκλώματα που είναι κάπως βασικά για όλους. Γενικά αυτό είναι ένα κακό για μένα, των σχολών ημμυ, υπερβολικά πολλά εισαγωγικά μαθήματα και πολλά μαθηματικά τα πρώτα έτη.
Παράθεση

zostraka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zostraka
H zostraka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H zostraka έγραψε στις 16:50, 20-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Δεν υπάρχει κάποιο μάθημα που να σε ευχαριστεί περισσότερο όταν το διαβάζεις;
Επίσης, μπορείς να ψάξεις όλες τις σχολές και να δεις προς τα που κλίνουν αυτές που ίσως να σ'ενδιέφεραν περισσότερο.Αν και έχεις χρόνο ακόμα μέχρι να έρθει η ώρα να πάρεις μια απόφαση.
Αλλά και να μην καταλάβεις τι είναι αυτό που θες, don't worry!Ποτέ δεν είναι αργά.Οι σπουδές σε ένα αντικείμενο δεν μπορούν να σου εγγυηθούν ότι θα ασχοληθείς με αυτό στο μέλλον.
Είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα όταν ήμουν στην ηλικία σου.Μου άρεσαν πολύ τα Αρχαία, αλλά δεν μου άρεσαν οι σχολές της θεωρητικής κατεύθυνσης.Έτσι, επέλεξα την τεχνολογική.Τώρα μετανιώνω που δεν πήγα θεωρητικη γιατί συνειδητοποιώ ότι θα ήθελα να σπουδάσω κάτι τέτοιο.
Ακρίβως κάτι τέτοιο μου συμβαίνει!
Παράθεση

violetaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη violetaki
H violetaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H violetaki SMILEcause sun SHINES! έγραψε στις 00:17, 21-02-15:

η καλυτερη και η πιο καταραμμενη γενια!!!!!ελπιζω ο νεος χρονος,η νεα φοιτητικη ζωη να ειναι καλυτερη!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!και εγω εχω προβλημα γτ λατρευω 2 διαφορετικα πραγματα τις ξενες γλωσσες και το βοηθαω και να δινω συμβουλες σε ανθρωπους....ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!

απελπισμενη θεωρητικη!!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fedde le Grand : 21-02-15 στις 07:46.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 07:14, 21-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από violetaki
η καλυτερη και η πιο καταραμμενη γενια!!!!!ελπιζω ο νεος χρονος,η νεα φοιτητικη ζωη να ειναι καλυτερη!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!και εγω εχω προβλημα γτ λατρευω 2 διαφορετικα πραγματα τις ξενες γλωσσες και το βοηθαω και να δινω συμβουλες σε ανθρωπους....ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!
καλά ηρέμισε, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. αν ενδιαφέρεσαι για τις ξένες γλώσσες υπάρχει το μεταφραστικό στην κέρκυρα, το σλαβικών σπουδών εκπα και απθ κι από κει κι έπειτα, αν αυτα δεν σ' αρέσουν, διάλεξε κάτι πιο συγκεκριμένο (π.χ. αγγλική, γαλλική, ιταλική κλπ φιλολογία). επίσης, αν σου αρέσει να βοηθάς άλλους, υπάρχει πάντα η ψυχολογία, η κοινωνιολογία (με κάποιο τρόπο βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός από εκεί) κι αν θες κατι πιο πρακτικό, υπάρχει και η νοσηλευτική
Παράθεση

Laou_95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Laou_95
H Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Laou_95 έγραψε στις 09:54, 21-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από violetaki

Violetaki ... όπως ανέφερε και πιο πάνω meetmeinmontauk ... οι σχολές είναι μπόλικες με ξένες γλώσσες!!!!!!!! Είμαι υπέρ των ξένων γλωσσών και θα πρότεινα Σλαβικών σπουδών...γενικότερα αυτές τις σχολές που έχουν ως βασικές γλώσσες Ρώσικα και τούρκικα!!!!!!!!
Από εκεί και πέρα αν σου αρέσει να βοηθάς ανθρώπους , εγώ θα σου πρότεινα Κοινωνική διοίκηση , Κοινωνικής εργασίας , Εργοθεραπεία , Φυσικοθεραπεία, Λογοθεραπεία , Μαιευτική και Νοσηλευτική!!!!!!!!!! Βέβαια,τα 2 τελευταία είναι καθαρά στην ψυχολογία σου.... Διότι υπάρχει το ενδεχόμενο να μην τα θες καθόλου
Το σωστό είναι να επιλέξεις κάτι από αυτά που σου αρέσουν περισσότερο , ώστε να αποδώσεις και καλύτερα στην δουλειά σου!!!!!!
Γιατί όταν κάτι το αγαπάς και σου αρέσει θα είσαι πολύ καλή και δεν θα το βαρεθείς ποτέ!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

oasis

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη oasis
H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει έγραψε στις 15:47, 23-02-15:

Επειδή το τι μας αρέσει, το πως λέγεται ένα τμήμα και το πως το φανταζόμαστε έχει μεγάλη διαφορά απ' το τι ισχύει στην πραγματικότητα, κάτι που θα σας βοηθήσει πολύ να κατασταλάξετε ή να δείτε αν πράγματι σας αρέσει μια σχολή, είναι να μπείτε στην ιστοσελίδα της και να δείτε το πρόγραμμα σπουδών! :-)
Παράθεση

Lzoakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lzoakis
Ο Lzoakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Lzoakis έγραψε στις 23:55, 23-02-15:

Καλησπέρα σας,

είμαι μαθητής της Θεωρητικής Γ'Λυκείου και εν γένει ως πολυπράγμων δυσκολευόμουν στο παρελθόν να επιλέξω και κατεύθυνση και επάγγελμα· ωστόσο έχω αποφασίσει να ασχοληθώ με την Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού (Human Resource Management), η οποία αποτελεί κατά κύριο λόγο "γνωστικό αντικείμενο" μεταπτυχιακών σπουδών, αποτελεί επάγγελμα καθαρά εξωτερικού (για μια δεκαετία ακόμα τουλάχιστον) και αντίθετα με την επικρατούσα αντίληψη, σχετίζεται ως επί το πλείστον με θεωρητική κατάρτιση παρά με σπουδές τύπου 5ου πεδίου-οικονομικών.

Το μόνο σχετικό μάθημα(!) που έχω εντοπίσει σε ελληνικά ΑΕΙ διδάσκεται στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, που ωστόσο δεν αποτελεί επιλογή καθώς δεν θα ήθελα να σπουδάσω σε πόλη τόσο μακριά από τον τόπο καταγωγής-διαμονής (Αλεξανδρούπολη) αλλά κυρίως δεν έχω επιλέξει τα αντίστοιχα μαθήματα.

Οι σχολές που θεωρώ πως θα μπορούσαν να περιέχουν παρεμφερή αντικείμενα και να λειτουργήσουν ως εφαλτήριο για τις μεταπτυχιακές είναι η Ψυχολογία Θεσσαλονίκης (Μπανάλ; ) και η Κοινωνικής Διοίκησης - Πολιτικής Επιστήμης (Κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης) στην Κομοτηνή. Γενικότερα, θα με ενδιέφερε οτιδήποτε κυμαίνεται στη σφαίρα των αντικειμένων που οι προαναφερθείσες σχολές πραγματεύονται.

Στο δια ταύτα, και τα καίρια (ούτε καν ) ερωτήματα που θα ήθελα να σας θέσω:
1) Πως σας φαίνεται το συγκεκριμένο αντικείμενο ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση;
2) Γνωρίζετε αν υπάρχει προσβασιμότητα στο συγκεκριμένο επάγγελμα μέσω 1ου πεδίου;
3) Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες για αυτές τις σχολές γενικότερα (ιδανικά και άτομα που έχουν φοιτήσει) και ειδικά για την δεύτερη;
4) Υπάρχει κάποια άλλη σχολή στην οποία θα μπορούσατε να με προσανατολίσετε ως προς το αντικείμενο;

Τι κάθισα και έγραψα περασμένα μεσάνυχτα

Για όποιον βρει το κουράγιο να το διαβάσει και να απαντήσει,
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων
Παράθεση

aladdin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 899 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 02:45, 24-02-15:

Γιατι δε θελεις ν αλλαξεις πολη για τις σπουδες σου?
Παράθεση

Lzoakis

Νεοφερμένος

O Lzoakis έγραψε στις 06:49, 24-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Γιατι δε θελεις ν αλλαξεις πολη για τις σπουδες σου?
Πώς το συμπέρανες αυτό?
Απλώς δεν θέλω την Αθήνα για διάφορους λόγους, και θα προτιμούσα η Αλεξανδρούπολη να μην είναι τραγικά μακριά, π.χ. Θεσσαλονίκη, Γιάννενα, Κέρκυρα θα ήταν μια χαρά.
Παράθεση

GP369

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη GP369
Ο GP369 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 268 μηνύματα.

O GP369 έγραψε στις 19:16, 24-02-15:

Lzoakis καλησπέρα και καλωσόρισες στο iSchool. Όσον αφορά το θέμα σου, δεν ξέρω να σου πω κάτι... απ'ότι βλέπω σε διάφορες ιστοσελίδες, συνήθως η διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού είναι καλό μεταπτυχιακό. Βρήκα βέβαια, ένα τμήμα διαχ. ανθρώπινου δυναμικού.. το ''Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo''. Πιο συγκεκριμένα --> Ως επαγγελματίες του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo, θα ενεργείτε ως πραγματικοί συνεργάτες της εταιρείας. Επιδρούμε θετικά στη συνολική επιχειρηματική απόδοση, προσελκύοντας και προσλαμβάνοντας ταλαντούχους ανθρώπους και δημιουργώντας μια κουλτούρα εργασίας και απόδοσης που οδηγεί σε κερδοφόρα αποτελέσματα. Επίσης, αναπτύσσουμε ένα δίκτυο δεξιοτήτων, ικανοτήτων και ταλέντων σε ολόκληρη την εταιρεία. Ωστόσο, το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo δεν σταματά με την ανάπτυξη κορυφαίων συστημάτων που ενισχύουν τις επιδόσεις και την αναγνώριση. Εστιάζει, επίσης, σε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προάγουμε τη δέσμευση όλων των σημερινών και των μελλοντικών εργαζομένων. Ο σκοπός της Diageo είναι να "Γιορτάζουμε τη ζωή, κάθε μέρα, σε όλη τη γη " και κύριο μέλημά μας είναι μεταξύ άλλων, η δημιουργία μιας κουλτούρας που βασίζεται στην ολοκληρωτική συμμετοχή και δέσμευση.
Τι μπορεί να μου προσφέρει το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo;
Καθώς το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού εκπροσωπείται σε όλο τον κόσμο, υπάρχουν θέσεις εργασίας σε τοπικό, περιφερειακό και παγκόσμιο επίπεδο, στο πλαίσιο μιας συναρπαστικής και συχνά διεθνούς καριέρας. Σε αυτές τις ευκαιρίες εργασίας υπάρχουν πολλές και ποικίλες μορφές καριέρας, τόσο εντός της διεύθυνσης Ανθρώπινου Δυναμικού όσο και στο πλαίσιο της ευρύτερης εταιρείας. Μπορεί να αποφασίσετε να σταδιοδρομήσετε σε κάποια ειδικότητα του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού, όπως στις ανταμοιβές ή στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού. Εναλλακτικά, μπορεί να αποφασίσετε να αναπτύξετε δεξιότητες γενικών καθηκόντων στο φάσμα του Ανθρώπινου Δυναμικού. Συχνά, τα στελέχη του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού της εταιρείας μας αποφασίζουν να μετακινηθούν από ένα εξειδικευμένο αντικείμενο εργασίας σε μια θέση Business Partner ή το αντίστροφο. Θα αναπτύξετε δεξιότητες και θα αποκτήσετε εμπειρία σε μεγάλη γκάμα ειδικοτήτων, όπως, μεταξύ άλλων, στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού, στις ανταμοιβές, στη μάθηση και στην εξέλιξη, στη διαχείριση αλλαγών, στην οργανωτική αποτελεσματικότητα, στις business partnering, στις σχέσεις μεταξύ των εργαζομένων, στη διαχείριση έργων και στον στρατηγικό σχεδιασμό. Ενθαρρύνουμε διαρκώς και με θετικό τρόπο την εξέλιξη της καριέρας των εργαζομένων μας και παρέχουμε ευρύ φάσμα εργαλείων που τους βοηθούν στην προώθηση της καριέρας τους. Πηγή: www.diageo-careers.com › ... ›.
Παράθεση

Lzoakis

Νεοφερμένος

O Lzoakis έγραψε στις 20:01, 24-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από GP369
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει προς το παρόν είναι η ανεύρεση σχολής για σχετικές με το επάγγελμα προπτυχιακές σπουδές
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:33, 24-02-15:

γιατί δεν πας σε κάποιο κέντρο επαγγελματικού προσανατολισμού? είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουν πολύ
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 20:55, 24-02-15:

Για τσέκαρε ΟΔΕ Πανεπιστήμιο Μακεδονίας ή Ψυχολογία Θεσσαλονίκης ή και Νομική ( Νομική + Msc in HRM = γερά χαρτιά ).
Παράθεση

aladdin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 899 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 20:57, 24-02-15:

Πρεπει να πας σε τμημα διοικησης επιχειρησεων ή οικονομικο. Επισης δες κ τις στρατιωτικες σχολες, εκει κ αν εχουν σχεση με διοικηση. Ειναι μεγαλο λαθος ομως που πηγες θεωρητικη κατευθυνση. Κανεις μαθηματα τα οποια ειναι τελειως ασχετα με αυτο που θες να κανεις και αντιθετως χανεις αλλα μαθηματα που χρειαζονται. Γιατι δεν πηγες 5ο πεδιο κ τεχνολογικη?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aladdin : 24-02-15 στις 21:10.
Παράθεση

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 22:30, 24-02-15:

Ειμαι πρωτοετης του τμηματος φιλολογιας απθ.
Ενω εχει ηδη αρχισει το Β εξαμηνο (απο τις 16 φεβρουαριου)
Εγω και η παρεα μου δεν ειδαμε πουθενα σχετικη ανακοινωση για δηλωσεις μαθηματων .
Μπαινω στο site της ηλ.γραμματειας αλλα δεν με αφηνει να δηλωσω μαθηματα.
τι παιζει;
Παράθεση

Lzoakis

Νεοφερμένος

O Lzoakis έγραψε στις 22:33, 24-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
γιατί δεν πας σε κάποιο κέντρο επαγγελματικού προσανατολισμού? είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουν πολύ
Έχω κάνει σχετική επικοινωνία με την υπεύθυνη για το Σ.Ε.Π. καθηγήτρια στο σχολείο μας και αναμένω της απαντήσεις της. Εν τω μεταξύ, είπα να ανοίξω και αυτό το θέμα

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Για τσέκαρε ΟΔΕ Πανεπιστήμιο Μακεδονίας ή Ψυχολογία Θεσσαλονίκης ή και Νομική ( Νομική + Msc in HRM = γερά χαρτιά ).
ΟΔΕ θέλει 5ο πεδίο που δεν άνοιξα· οι άλλες δύο είναι πολύ ενδιαφέρουσες σχολές (η νομική ήταν ο λόγος αρχικά διάλεξα θεωρητική αν και αργότερα μετεστράφην ) αλλά με προβληματίζουν τα στάνταρ 18000+ μόρια...

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Πρεπει να πας σε τμημα διοικησης επιχειρησεων ή οικονομικο. Επισης δες κ τις στρατιωτικες σχολες, εκει κ αν εχουν σχεση με διοικηση. Ειναι μεγαλο λαθος ομως που πηγες θεωρητικη κατευθυνση. Κανεις μαθηματα τα οποια ειναι τελειως ασχετα με αυτο που θες να κανεις και αντιθετως χανεις αλλα μαθηματα που χρειαζονται. Γιατι δεν πηγες 5ο πεδιο κ τεχνολογικη?
O λόγος που πήγα θεωρητική πέραν των προσωπικών μου προτιμήσεων και ενδιαφερόντων είναι πως τα περισσότερα μαθήματα από την τεχνολογική (Β-Γ Λυκείου) δεν ενέπιπταν στα ενδιαφέροντα μου· εκτός αυτού, δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το καθαρά οικονομικό κομμάτι του HR (Μισθοδοσίες κτλ) παρά με αυτό:

Υπάρχουν πληροφορίες για το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης της Κομοτηνής, και για το αν μπορεί να με οδηγήσει στο επιθυμητό μου επάγγελμα;
Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.
Παράθεση

oasis

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη oasis
H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει έγραψε στις 00:00, 25-02-15:

@Lzoakis: Η κοινωνική διοίκηση έχει δύο κατευθύνσεις: κοινωνική εργασία και κοινωνική πολιτική, από την πρώτη βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός και από τη δεύτερη κοινωνικός επιστήμονας. Νομίζω πως μετά θα μπορούσες να εξειδικευτείς στο αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει με το αντίστοιχο μεταπτυχιακό και ν' ασχοληθείς μ' αυτό που θέλεις.

Εδώ πάντως, η τελευταία απάντηση είναι πολύ κατατοπιστική για το τμήμα:
http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50155&page=2
Παράθεση

Lzoakis

Νεοφερμένος

O Lzoakis έγραψε στις 17:42, 25-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από oasis
@Lzoakis: Η κοινωνική διοίκηση έχει δύο κατευθύνσεις: κοινωνική εργασία και κοινωνική πολιτική, από την πρώτη βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός και από τη δεύτερη κοινωνικός επιστήμονας. Νομίζω πως μετά θα μπορούσες να εξειδικευτείς στο αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει με το αντίστοιχο μεταπτυχιακό και ν' ασχοληθείς μ' αυτό που θέλεις.

Εδώ πάντως, η τελευταία απάντηση είναι πολύ κατατοπιστική για το τμήμα:
http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50155&page=2
Πράγματι κατατοπιστικότατη απάντηση Είχα δει το θρεντ στο παρελθόν, μα δεν είχα ανοίξει την 2η σελίδα

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου oasis
Παράθεση

kostasbistas (Κωνσταντίνος Μπίστας)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη kostasbistas
Ο Κωνσταντίνος Μπίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καρπενήσι (Ευρυτανία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O kostasbistas hallo έγραψε στις 18:43, 25-02-15:

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και πηγαίνω στην Α' Λυκείου. Σαν επάγγελμα θα ήθελα να ασχοληθω με την Ιατρική, το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Προβληματίζομαι για την ειδικότητα που θα ακολουθήσω αργότερα. Ξέρω μπορεί να φαίνομαι βιαστικός, αλλά τι να κάνουμε?? Έτσι είμαι εγώ. Λοιπόν, σκέφτομαι για παιδοογκολογία, ή μαιευτική και εμβρυολογία. Μήπως μπορείτε να μου προτίνετε και εσείς κάτι?? Εκτός από αυτό έχω λάβει υπόψιν μου το όλο σύστημα στην Ελλάδα, οπότε για ειδικότητα σκέφτομαι Ηνωμένο Βασίλειο ή Γερμανία.
Αν έχετε καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση, σας παρακαλώ να την πείτε.
Ευχαριστώ!!!!
Παράθεση

Ερινύς (Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,320 μηνύματα.

H Ερινύς This too, shall pass. έγραψε στις 18:47, 25-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbistas
Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και πηγαίνω στην Α' Λυκείου. Σαν επάγγελμα θα ήθελα να ασχοληθω με την Ιατρική, το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Προβληματίζομαι για την ειδικότητα που θα ακολουθήσω αργότερα. Ξέρω μπορεί να φαίνομαι βιαστικός, αλλά τι να κάνουμε?? Έτσι είμαι εγώ. Λοιπόν, σκέφτομαι για παιδοογκολογία, ή μαιευτική και εμβρυολογία. Μήπως μπορείτε να μου προτίνετε και εσείς κάτι?? Εκτός από αυτό έχω λάβει υπόψιν μου το όλο σύστημα στην Ελλάδα, οπότε για ειδικότητα σκέφτομαι Ηνωμένο Βασίλειο ή Γερμανία.
Αν έχετε καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση, σας παρακαλώ να την πείτε.
Ευχαριστώ!!!!
Είσαι πολύ μικρός για να σε απασχολεί η ειδικότητα που θα διαλέξεις σε 10 χρόνια. Δεν έχεις δει όχι μόνο τις κλινικές, ούτε την Ιατρική απέξω.
Η εμβρυολογία δεν νομίζω ότι είναι ειδικότητα btw.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Κωνσταντίνος Μπίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καρπενήσι (Ευρυτανία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O kostasbistas hallo έγραψε στις 18:50, 25-02-15:

Πολύ απαισιόδοξη και αποθαρρυντική. Ευχαριστώ πάντως.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 12:37, 26-02-15:

νομίζω πως η Ερινύς σε συμβουλεύει ορθώς. μέχρι τις πανελλαδικές μπορεί να μην θες καν να περάσεις ιατρική. κι αν περάσεις, ίσως ανακαλύψεις ότι δεν είναι αυτό που ονειρευόσουν. όπως και να 'χει, γιατί δεν ρωτάς κανέναν γιατρό να σε πει?
Παράθεση

Johnny15

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 14:26, 26-02-15:

Είναι trend στις μέρες μας τα παιδιά να επιλέγουν από το γυμνάσιο/λύκειο το μεταπτυχιακό τους και την ακριβή επαγγελματική σταδιοδρομία που θα ακολουθήσουν ενώ δεν έχουν μπει καν σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,320 μηνύματα.

H Ερινύς This too, shall pass. έγραψε στις 21:07, 26-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbistas
Πολύ απαισιόδοξη και αποθαρρυντική. Ευχαριστώ πάντως.
Honey, δεν είμαι απαισιόδοξη και αποθαρρυντική, είμαι ειλικρινής και κάτι ξέρω παραπάνω, 4 χρόνια σ αυτήν την σχολή προσπαθώ να ξεστραβωθώ. Και εκτοετείς να ρωτήσεις να σου πουν ειδικότητα που θα ακολουθήσουν ένα 70% θα σου πει δεν ξέρω.

Μπες στην σχολή επειδή γουστάρεις να γίνεις γιατρός, μπορεί εκ των πραγμάτων να αποκλείσεις κάποιες ειδικότητες (όπως εγώ απεκλεισα ορθοπεδική, ουρολογία και δερματολογία πριν καν τις δω και καλά έκανα τελικά ), αλλά το φάσμα και τα ερεθίσματα είναι τόσο πολλά που δεν αξίζει καν να σου προτείνουμε, συν ότι μέσα σε 10 χρόνια μπορεί να έρθουν τα πάνω-κάτω!
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

O kostasbistas hallo έγραψε στις 15:19, 27-02-15:

Εχεις δικιο ερυνιδα, δεν το ειχα σκεφτει ετσι Ευχαριστω για τις οδηγιες σας.
Παράθεση

Lzoakis

Νεοφερμένος

O Lzoakis έγραψε στις 20:09, 27-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Είναι trend στις μέρες μας τα παιδιά να επιλέγουν από το γυμνάσιο/λύκειο το μεταπτυχιακό τους και την ακριβή επαγγελματική σταδιοδρομία που θα ακολουθήσουν ενώ δεν έχουν μπει καν σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Προσωπικά διαφωνώ... Μπορώ να σου εγγυηθώ πως η πλειονότητα των συμμαθητών μου στο γυμνάσιο δεν γνωρίζουν καν ποια κατεύθυνση θα προτιμήσουν. Το ίδιο ισχύει και στο λύκειο, και όσον αφορά την κατεύθυνση, εφόσον αρκετά παιδιά ταλανίζονται ανάμεσα στις 3, αλλά και ιδιαίτερα όσον αφορά το επάγγελμα. Το να τείνεις προς ένα συγκεκριμένο επάγγελμα και να είσαι συνειδητοποιημένος ως προς την απαιτούμενη για αυτό σταδιοδρομία, σε αυτή την ηλικία, δεν σε εντάσσει στο σύνηθες (trend ως έλεξες) αλλά μάλλον σε καθιστά εξαιρετέα στο σύνηθες περίπτωση.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:37, 27-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Lzoakis
Προσωπικά διαφωνώ... Μπορώ να σου εγγυηθώ πως η πλειονότητα των συμμαθητών μου στο γυμνάσιο δεν γνωρίζουν καν ποια κατεύθυνση θα προτιμήσουν. Το ίδιο ισχύει και στο λύκειο, και όσον αφορά την κατεύθυνση, εφόσον αρκετά παιδιά ταλανίζονται ανάμεσα στις 3, αλλά και ιδιαίτερα όσον αφορά το επάγγελμα. Το να τείνεις προς ένα συγκεκριμένο επάγγελμα και να είσαι συνειδητοποιημένος ως προς την απαιτούμενη για αυτό σταδιοδρομία, σε αυτή την ηλικία, δεν σε εντάσσει στο σύνηθες (trend ως έλεξες) αλλά μάλλον σε καθιστά εξαιρετέα στο σύνηθες περίπτωση.
αλίμονο, αν επιλέγετε από το γυμνάσιο κατευθύνσεις!! μα είναι δυνατόν να αγχώνεστε γι' αυτό από τώρα? το θέμα είναι να δείχνετε ένα σχετικό ενδιαφέρον και να έχετε τις βάσεις έτσι ώστε, όταν πάτε λύκειο, να μην δυσκολευτείτε να επιλέξετε ούτε κατεύθυνση ούτε σχολή. πόσο μάλλον επάγγελμα!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 28-02-15 στις 09:48.
Παράθεση

Johnny15

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 21:43, 27-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Lzoakis
Το θέμα είναι ότι προτρέχεις στις ειδικότητες και στα μεταπτυχιακά ενώ μπορεί να ξενερώσεις πολύ νωρίτερα και να σταματήσει να σου αρέσει.

Edit: Όταν λέω σου αρέσει εννοώ στην θεωρία και στο τι νομίζεις ότι είναι, γιατί δεν ξέρω αν έχεις κάποια επαφή αλλά αν δεν έχεις, όπως είπε η Ερινύς δεν ξέρεις καν τι παίζει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnny15 : 27-02-15 στις 21:46.
Παράθεση

Lzoakis

Νεοφερμένος

O Lzoakis έγραψε στις 00:04, 28-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Το θέμα είναι ότι προτρέχεις στις ειδικότητες και στα μεταπτυχιακά ενώ μπορεί να ξενερώσεις πολύ νωρίτερα και να σταματήσει να σου αρέσει.

Edit: Όταν λέω σου αρέσει εννοώ στην θεωρία και στο τι νομίζεις ότι είναι, γιατί δεν ξέρω αν έχεις κάποια επαφή αλλά αν δεν έχεις, όπως είπε η Ερινύς δεν ξέρεις καν τι παίζει.
Αρχικά έχω την εντύπωση πως με μπερδεύεις με το παιδί που έλεγε για την ιατρική

"Ου προ του τέλους μακάριζε"(Παραφράζοντας το αρχικό ουδένα)

Επί της ουσίας, συμφωνώ μαζί σου ως προς την πιθανότητα να "ξενερώσει" κάποιος σχετικά νωρίς· άλλωστε είναι λογικό, καθώς η επαφή που έχει με το αντικείμενο ως επί το πλείστον θα είναι θεωρητική. Ωστόσο διαφωνώ στο ότι αυτό αποτελεί κάποιου είδους "trend" όπως ανέφερες, και νομίζω πως είναι φυσικό το άτομο να προσανατολίζεται με τόση ακρίβεια (κάτι που πάντοτε μάλιστα γινόταν). Κάνει ουσιαστικά όνειρα, δίχως αυτό να σημαίνει ότι θα τα ακολουθήσει μέχρι τέλους, μέχρι μέσης, ή έστω μέχρι β' εξαμήνου
Παράθεση

kwnna99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwnna99
H kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kwnna99 έγραψε στις 18:06, 27-03-15:

Καλησπέρα! Θα ήθελα βοήθεια στο να επιλέξω μια από τις παρακάτω σχολές:

-Νομική,ώστε στη συνέχεια να ακολουθήσω σταδιοδρομία εγκληματολόγου ή δικαστή.
-Ψυχολογία με μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία,ώστε να ακολουθήσω σταδιοδρομία εγκληματολόγου.
-Πολιτικές επιστήμες
-Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

Όλα τα παραπάνω επαγγέλματα με ενδιαφέρουν αρκετά και για αυτό μου είναι πολύ δύσκολο να επιλέξω ενα! Έχω αρχίσει να σκέφτομαι αρκετά τις διεθνείς σπουδές αφού μου αρέσει η ανάμειξη σε ευρωπαϊκούς θεσμούς και επίσης η ενασχόληση με ξένες γλώσσες! Βέβαια στις μέρες μας είναι ανάποφευκτο να μην σκεφτόμαστε και την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και αυτό με κάνει να έχω δεύτερες σκέψεις για την νομική αφού δεν είμαι απόγονος ατόμων αυτού του κλάδου. Η εγκληματολογία έχει ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης στην Ελλάδα?

Επίσης παρατήρησα ότι το τμήμα διεθνών σπουδών και το τμήμα πολιτικών επιστημών έχουν τις ίδιες επαγγελματικές ευκαιρίες οπότε εαν κάποιος γνωρίζει τις διαφορές (αφού υπάρχει και μια προφανής διαφορά στις βάσεις) να με ενημερώσει!

Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

GiorgosAsi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 442 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 22:11, 27-03-15:

Πηγαινε νομικη με μεταπτυχιακο στην παντειο στην εγκληματολογια.Ειναι ενα πολυ καλο πτυχιο
Τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο,οι πολιτικες επιστημες δεν εχουν τοσο καλη αποκατασταση ,οι περισσοτεροι πανε δημοσιο και πολλοι στρεφονται στα οικονομικα.
Το μεταπτυχιακο της εγκληματολογιας μπορει να μην σου δωσει δουλεια εγκληματολογου αμεσα ομως βοηθαει στην αποκατασταση.
Μολις μπεις στην νομικη θα αλλαξεις αποψεις μολις δεις δυνατοτητες της σχολης.

Διεθνων σπουδων και πολιτικων επιστημων ειναι καλα πτυχια ομως της νομικης ειναι καλυτερο.
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,422 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 04:49, Χθες:

gregory και Johnny έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχω συζητήσει και με άλλους...πάρα πολλά από αυτά που γράφονται δεν γίνονται...η σχολή ασχολείται πολύ με ηλεκτρονικά και δίκτυα...και οι ίδιοι οι καθηγητές κάνουν απαξιωτικές δηλώσεις πολλές φορές για την ενέργεια και μας ζητούν να ασχολούμαστε μόνο με τα μαθήματα που θα μας κάνουν καλούς Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς.....αυτά λένε...επίσης τα μαθήματα ήταν λίγο φορτωμένα με μεγάλη ύλη στον προγραμματισμό και στην ψηφιακή σχεδίαση(Verilog) που εγώ τα φοβόμουν από πριν....Δήλωσα Βόλο λόγω απόστασης (Λάρισα είμαι, και πηγαινοέρχομαι) και από ΑΠΘ μόνο ΗΜΜΥ δεν έπιανα....τώρα ανησυχώ λίγο και για τις άλλες σχολές του Βόλου αν και δεν είναι όλες έτσι και θα δηλώσω σχολές μόνο σε Θεσ/κη ή μπορεί και σε Αθήνα...εεε;;;
Στο ΑΠΘ το κύρος πάει τηλεπικοινωνίες>ηλεκτρονική>ενέργεια. Απ' όσα έχω ακούσει γι αποκατάσταση η φάση είναι ηλεκτρονική>ενέργεια>τηλεπ. Από υποδομές νομίζω πως η ενέργεια είναι η καλύτερη σε μας, απλά στις τηλεπ τις αξιοπιούνε καλυτερα, αφού πάνε περίπου 20 άτομα/ετος αντί 80+ της ενέργειας . Επίσης τομέα ενέργειας παίζουν τζάμπα εκδρομές σε εργοστάσια, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Αυτά...

ΥΓ: κοινώς τηλεπ πας άμα έχεις βίτσιο με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους