Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,651 εγγεγραμμένα μέλη και 3,049,121 μηνύματα σε 92,932 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 698 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

sia_99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sia_99
H sia_99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H sia_99 έγραψε στις 21:54, 25-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Κατ' εμέ η σκέψη σου είναι λανθασμένη. Πρώτα επιλέγεις επάγγελμα και μετά κοιτάς ποιο ακριβώς πτυχίο ταιριάζει στο επάγγελμα αυτό. Όπως τα περιγράφεις εμένα μου βγάζεις ότι δεν ξέρεις τι θες να κάνεις, αλλά κοιτάς τις διάφορες σχολές και τι προσφέρει η κάθε μία για να αποφασίσεις. Επέλεξε λοιπόν επάγγελμα, δες τι προοπτικές έχει αυτό το επάγγελμα στην Ελλάδα καταρχάς (καλό το εξωτερικό αλλά πρώτα κοιτάς εδώ τι γίνεται, γιατί δεν είναι τόσο έυκολο να φύγεις) και μετά κοίτα για σχολή.
Δεν ξερω ποιο απο τα δυο μου αρεσει περισσοτερο σαν επιστημη για αυτο θα ηθελα να μπω σε μια σχολη που να ασχολειται και με τα δυο αντικειμενα . απο την αλλη αν τελικα αποφοιτησω απο τη σχολη στην ουσια μονο ως μαθηματικος η μονο ως φυσικος (γιατι διαβασα στον οδηγο σπουδων οτι διαλεγεις τομεα στο τριτο ετος) δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να σπουδασω 5 χρονια σεμφε αντι να μπω σε ενα πανεπιστημιο φυσικης η μαθηματικων αφου ουτε το δικαιωμα του μηχανικου θα εχω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,846 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 15:13, 26-04-17:

Tα διλήμματα που θέτεις είναι 5 χρόνια μόνο αν σου δίνει δυνατότητα υπογραφής Μηχανικού; Η ποιοτική διαφορά με ένα πτυχίο Μαθηματικού ή Φυσικού δεν είναι αισθητή επειδή το αντικείμενο είναι κοινό. Τα Μαθηματικά είναι Μαθηματικά, όπως και η Φυσική είναι Φυσική. Οι τίτλοι Εφαρμοσμένα και άλλα πομπώδη είναι για την έρευνα και όχι για τις σπουδές κάτω του μεταπτυχιακού επιπέδου σπουδών! Τα όρια "καθαρών" μαθηματικών με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι δυσδιάκριτα. Εξαρτώνται και από τον καθηγητή Πανεπιστημίου όπου διδάσκει ότι γουστάρει: μπορεί ένα μάθημα σε κάποιον εφαρμοσμένο τομέα των μαθηματικών να το διδάξει χωρίς καμία εφαρμογή μένοντας πιστά στο μοτίβο θεώρημα-απόδειξη. Στην Ελλάδα όπου οι πληροφορίες είναι κάπως συγκεχυμένες εκτός και αν μιλάμε για Νομική ή Ιατρική όπου όλοι ήθελαν από βρεφική ηλικία να τις σπουδάσουν και άρα τις γνωρίζουν άψογα πριν καν τις σπουδάσουν (!), κάτι παρόμοιο ισχύει και τις θετικές επιστήμες. Λόγω ανυπαρξίας επιλογών πέραν της μέσης εκπαίδευσης και ΟΑΕΔ, είναι άγνωστες οι άλλες επαγγελματικές επιλογές και κατ' επέκταση οι υπόλοιποι τομείς εξειδίκευσης π.χ. τι σημαίνει ο όρος Εφαρμοσμένα Μαθηματικά, Πειραματική Φυσική, κλπ. Όλα είναι δρόμος για τους Έλληνες στην Ελλάδα ...που λέει και μια ταινία. Ένα και ένα κάνει ότι μας γουστάρει. Γενιές και γενιές Ελλήνων μεγάλωσαν και μεγαλώνουν με συγκεκριμένες εικόνες και επιχειρήματα. Αυτό που δεν προσφέρεται σημαίνει ότι και δεν υπάρχει, είναι στον κόσμο του ιδεατού.

Η πιθανή διαφορά είναι ότι ίσως δεις 2-3 εφαρμογές παραπάνω στα τελευταία εξάμηνα οι οποίες δεν προσδίδουν επιπλέον επαγγελματικές δεξιότητες στην Ελλάδα αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι ούτως ή άλλως κάνουν μεταπτυχιακό (είναι κάτι σαν τη μάστιγα του Lower) και εμβαθύνουν στα εφαρμοσμένα μαθηματικά φυσικών, υπολογιστικών και κοινωνικών επιστημών (με ανάλογες κατευθύνσεις).
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,846 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:08, 26-04-17:

Για να γίνω πιο σαφής σε αυτούς που πράγματι θέλουν (διότι οι των άλλων επιστημών ποτέ δεν θα καταλάβουν για τι πράγμα μιλάω), ο τίτλος Εφαρμοσμένα ή Θεωρητικά Μαθηματικά αναφέρεται σε μια περιοχή τεράστια των Μαθηματικών όπου δεν φτάνει μια ζωή να μελετήσεις όλους τους αυτοδύναμους κλάδους των Μαθηματικών. Με τα χρόνια η πληθώρα των πληροφοριών είναι τέτοια που είναι κάπως μη δόκιμος ή ασαφής ο όρος Εφαρμοσμένα Μαθηματικά. Αν πιάσουμε συζήτηση δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Πλέον τα Μαθηματικά, η Πληροφορική και η Φυσική λειτουργούν πιο εξειδικευμένα και όχι με τους γενικούς τίτλους των επιστημών. Μαθηματικά είναι και η Γεωμετρία, Μαθηματικά είναι και η Θεωρία Σήματος. Φυσική είναι και η Κβαντομηχανική, Φυσική είναι και η Μετεωρολογία. Το ερώτημα είναι ο καθένας με τι θέλει να ασχοληθεί με την πίτα των επιστημών που πλέον αρχίζουν και επικοινωνούν σε μεγάλο βαθμό μεταξύ τους. Η πίτα είναι τεράστια. Αν κάποιος έχει τα εφόδια με ό,τι αυτό συνεπάγεται ασχολείται με Γενική Τοπολογία. Αν πήζει σε αυτό το αντικείμενο, μπορεί να ρίξει γέφυρες και γίνει πιο ...επικοινωνιακός: να λέει ότι κάνει Εφαρμοσμένα Μαθηματικά: να ασχοληθεί με τη Συνδυαστική και Θεωρία Γράφων που αποτελεί κομμάτι της Θεωρητικής Πληροφορικής, της Θεωρίας Αποφάσεων και Βελτιστοποίησης (σας λέω κινέζικα). Ξέρω, σας χαλάω το παραμύθι διότι στην Ελλάδα δεν μας αρέσει ποτέ να κοιτάμε εκείνους που παράγουν επιστήμη. Η Ελλάδα δεν παράγει επιστήμη εκτός από το ΙΤΕ Κρήτης. Sia και κάθε Sia, ρίξε μια ματιά εδώ να δεις τι ακριβώς είναι τα Μαθηματικά των Φυσικών Επιστημών ή αλλιώς αυτό που ποζάρει η ΣΕΜΦΕ και ίσως δεν σας λένε τα φροντιστήρια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,525 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:35, 26-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Όπως βλέπεις δεν απαντάω σε σένα προσωπικά, για να μην πέσω στο επίπεδό σου. Ήδη από τον τρόπο που απαντάς και στον akiko, δείχνει πόσο καταλαβαίνεις τι διαβάζεις πριν απαντήσεις. Άντε γεια μικρέ.

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Καλά συγκρίνουμε το βιοτικό επίπεδο Αγγλίας, Γαλλίας, Γερμανίας και Ελλάδας;
Ενω ολη η υπολοιπη συζητηση ειναι λογικη και αυτο σε χαλασε

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Το εξωτερικό δεν είναι πανάκεια...και το ξέρεις κι εσύ πολύ καλά. Με διατυπώσεις όπως οι παραπάνω, του Άγγελου και δικές σου, έχει διαμορφωθεί στον μέσο νέο η πεποίθηση (εδώ τίποτα, έξω οι προοπτικές) ότι θα πάει στο εξωτερικό και θα βρει τη γη της επαγγελίας. Στην πραγματικότητα, δημιουργούνται άλλης φύσεως δυσκολίες και εν τέλει η μόνιμη μετανάστευση γίνεται μια πραγματική επιλογή ζωής για λίγους.
Εχεις δικιο πως η μεταναστευση δεν ειναι τοσο ευκολη. ΑΛΛΑ. Ειτε διαλεγεις επαγγελμα που εχει ζητηση στην Ελλαδα ειτε κανεις αυτο που σου αρεσει εχοντας χωνεψει το οτι μαλλον θα χρειαστει να μετακομισεις εξω, λεμε παντα για τις περιπτωσεις που το επιθυμητο επαγγελμα δεν εχει μελλον στην Ελλαδα. Το σωστο ειναι να μην ονειροβατεις και να πιστευεις οτι σε 5 χρονια η Ελλαδα θα εχει γεμισει εταιριες που θα παρακαλανε να προσλαβουν αποφοιτους ΣΕΜΦΕ.

Θετεις τις προτεραιοτητες σου, που για τον καθενα μας ειναι διαφορετικες. Αλλος εχει μεγαλους γονεις, αλλος εχει πολλα αδερφια και θελει αμεσα εισοδημα, αλλος ειναι πωρωμενος με τον τοπο του και θελει να μεινει εντος 10χλμ απο την Ανω Ραχουλα κλπ κλπ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarthFederer : 26-04-17 στις 20:35. Αιτία: AutoMerge
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angelo27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angelo27
Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Angelo27 έγραψε στις 17:21, 27-04-17:

Λοιπόν παιδιά, γεια σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το φόρουμ. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Φέτος δίνω πανελλήνιες και είμαι ανάμεσα στο φυσικό και στους ΗΜΜΥ, ΕΜΠ (πολυσυζητημένο θέμα, το ξέρω), αλλά εχω κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα. Θα ήθελα να ξερα αν ένας φυσικός ασχολείται αρκετά με τον ηλεκτρισμό και διδάσκεται αρκετά μαθήματα γι αυτόν, δεδομένου οτι υπάρχει στο φυσικό ο τομέας ηλεκτρονικής, υπολογιστών, τηλεπικοινωνιών και αυτοματισμού, οπότε 7ο, 8ο εξαμηνο μπορείς να ακολουθήσεις αυτήν την κατεύθυνση. Φαίνεται ότι ασχολείσαι αρκετά με τον ηλεκτρισμό αν ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη κατεύθυνση. Που υστερείς και που υπερτερείς σε θέματα που έχουν να κάνουν με τον ηλεκτρισμό από έναν του ΗΜΜΥ? Τι δυνατότητες μεταπτυχιακού έχεις? Μπορείς να ασχοληθείς με το μανατζεριλίκι που θα μπορούσε κι ένας μηχανικός με ένα μεταπτυχιακό (πχ MBA)? Δηλαδή μπορεί κι ένας φυσικός να κάνει MBA? Μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική? Τι άλλες δυνατότητες έχει?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,268 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:57, 27-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Εχεις δικιο πως η μεταναστευση δεν ειναι τοσο ευκολη. ΑΛΛΑ. Ειτε διαλεγεις επαγγελμα που εχει ζητηση στην Ελλαδα ειτε κανεις αυτο που σου αρεσει εχοντας χωνεψει το οτι μαλλον θα χρειαστει να μετακομισεις εξω, λεμε παντα για τις περιπτωσεις που το επιθυμητο επαγγελμα δεν εχει μελλον στην Ελλαδα. Το σωστο ειναι να μην ονειροβατεις και να πιστευεις οτι σε 5 χρονια η Ελλαδα θα εχει γεμισει εταιριες που θα παρακαλανε να προσλαβουν αποφοιτους ΣΕΜΦΕ.

Θετεις τις προτεραιοτητες σου, που για τον καθενα μας ειναι διαφορετικες. Αλλος εχει μεγαλους γονεις, αλλος εχει πολλα αδερφια και θελει αμεσα εισοδημα, αλλος ειναι πωρωμενος με τον τοπο του και θελει να μεινει εντος 10χλμ απο την Ανω Ραχουλα κλπ κλπ.
Αυτό που συμβαίνει βέβαια στην Ελλάδα τις περισσότερες φορές είναι ο καθένας να δηλώνει ότι του αρέσει και να χρησιμοποιεί την δικαιολογία του εξωτερικού ως πάτημα για να δικαιολογήσει την επιλογή του καθώς μεσολαβεί μια 5ετία στην καλύτερη από την δήλωση μηχανογραφικού μέχρι την στιγμή που θα κληθεί να κάνει το βήμα της μετανάστευσης. Και φυσικά στο τέλος καταλήγουν άνεργοι εντός συνόρων, ή σε τελείως άσχετες δουλειές και το πτυχίο καταλήγει να αποτελεί ένα άχρηστο κομμάτι χαρτί.

Αρχική Δημοσίευση από Angelo27
Λοιπόν παιδιά, γεια σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το φόρουμ. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Φέτος δίνω πανελλήνιες και είμαι ανάμεσα στο φυσικό και στους ΗΜΜΥ, ΕΜΠ (πολυσυζητημένο θέμα, το ξέρω), αλλά εχω κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα. Θα ήθελα να ξερα αν ένας φυσικός ασχολείται αρκετά με τον ηλεκτρισμό και διδάσκεται αρκετά μαθήματα γι αυτόν, δεδομένου οτι υπάρχει στο φυσικό ο τομέας ηλεκτρονικής, υπολογιστών, τηλεπικοινωνιών και αυτοματισμού, οπότε 7ο, 8ο εξαμηνο μπορείς να ακολουθήσεις αυτήν την κατεύθυνση. Φαίνεται ότι ασχολείσαι αρκετά με τον ηλεκτρισμό αν ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη κατεύθυνση. Που υστερείς και που υπερτερείς σε θέματα που έχουν να κάνουν με τον ηλεκτρισμό από έναν του ΗΜΜΥ? Τι δυνατότητες μεταπτυχιακού έχεις? Μπορείς να ασχοληθείς με το μανατζεριλίκι που θα μπορούσε κι ένας μηχανικός με ένα μεταπτυχιακό (πχ MBA)? Δηλαδή μπορεί κι ένας φυσικός να κάνει MBA? Μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική? Τι άλλες δυνατότητες έχει?
Αν θες να ασχοληθείς με τον ηλεκτρισμό σε επίπεδο μηχανικού τότε απλά πήγαινε ΗΜΜΥ, είναι η καλύτερη σχολή γι'αυτό το πράγμα και θα πήξεις και στην φυσική. Δεν έχει κανένα νόημα να πας φυσικό και μετά να ψάχνεις μεταπτυχιακά όταν το βασικό πτυχίο της ΗΜΜΥ είναι ακριβώς αυτό το πράγμα. Γενικά απέφυγε το Φυσικό γιατί καλώς ή κακώς σε βάζει σε νοοτροπία καθηγητή δευτεροβάθμιας και η πικρή αλήθεια είναι πως στην Ελλάδα αυτή η οδός αποτελεί και τον μόνη ρεαλιστική επιλογή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angelo27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angelo27
Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Angelo27 έγραψε στις 18:29, 27-04-17:

ΗΜΜΥ ειναι ο πρωτος μου στόχος, απλώς ρωτάω σε περίπτωση που δεν τον πετύχω. Από φυσικό με τη σχετική κατεύθυνση σε τι επίπεδο γνωσης είμαι?
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 408 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 19:07, 27-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Angelo27
Κάθε πτυχιούχος μπορεί να κάνει ΜΒΑ.
Είτε είναι δάσκαλος, είτε οικονομολόγος, είτε ηλεκτρολόγος, είτε αστροφυσικός.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosGR : 27-04-17 στις 19:13.
Παράθεση

Mary10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary10
H Mary10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mary10 έγραψε στις 19:54, 27-04-17:

Παιδια, ειμαι θετικης κατευθυνσης με μαθημα επιλογης βιολογια. Στοχος μου ειναι η ιατρικη.. Εαν δεν καταφερω να γραψω τοσο καλα, ευελπιστω να πιασω βιολογικο. Το βιολογικο ομως το φοβαμαι, επειδη πρωτα δεν μου αρεσει το μαθημα των μαθηματικων και δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις και επειτα, δεν καταλαβαινω τιποτα με οτι εχει να κανει με την πληροφορικη.. Μου αρεσει αρκετα το βιολογικο, αλλα φοβαμαι οτι θα τα βρω πολυ σκουρα
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,525 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:11, 27-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Αυτό που συμβαίνει βέβαια στην Ελλάδα τις περισσότερες φορές είναι ο καθένας να δηλώνει ότι του αρέσει και να χρησιμοποιεί την δικαιολογία του εξωτερικού ως πάτημα για να δικαιολογήσει την επιλογή του καθώς μεσολαβεί μια 5ετία στην καλύτερη από την δήλωση μηχανογραφικού μέχρι την στιγμή που θα κληθεί να κάνει το βήμα της μετανάστευσης. Και φυσικά στο τέλος καταλήγουν άνεργοι εντός συνόρων, ή σε τελείως άσχετες δουλειές και το πτυχίο καταλήγει να αποτελεί ένα άχρηστο κομμάτι χαρτί.
Ισχυει και το να λες απο το δωματιο σου στα 17 σου οτι σε 5 χρονια θα παω στη Βρετανια/Γερμανια/Αμερικη/Ολλανδια κλπ ειναι πολυ ευκολο, αν ομως δεν εχεις τα ματια σου ανοιχτα και κυριως καποιον να σε στηριξει, δεν ειναι τοσο ευκολο. Καλα καλα δεν εισαι αξιος να πλενεις τα σωβρακα σου μονος σου, ποσο μαλλον να πας στην αλλη ακρη της Ευρωπης ή του Ατλαντικου.

Και πορτες θα φας, και μπορει να χρειαστει να μεινεις με αλλους 2-3 σ'ενα προπολεμικο σπιτι πχ στο Μοναχο, και το μηνα μπορει να μη βγαζεις και να ζητας απο τον πατερα σου και καποια στιγμη θα βαρεθεις και θα θες να τα παρατησεις ολα και να γυρισεις πισω και και και. Θελει αρχιδια η μεταναστευση. Και δεν ζουν στα δεντρα εκτος Ελλαδος περιμενοντας ποτε θα του καυλωσει του Ελληνα να τους κανει την τιμη.
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 21:02, 27-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mary10
Παιδια, ειμαι θετικης κατευθυνσης με μαθημα επιλογης βιολογια. Στοχος μου ειναι η ιατρικη.. Εαν δεν καταφερω να γραψω τοσο καλα, ευελπιστω να πιασω βιολογικο. Το βιολογικο ομως το φοβαμαι, επειδη πρωτα δεν μου αρεσει το μαθημα των μαθηματικων και δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις και επειτα, δεν καταλαβαινω τιποτα με οτι εχει να κανει με την πληροφορικη.. Μου αρεσει αρκετα το βιολογικο, αλλα φοβαμαι οτι θα τα βρω πολυ σκουρα
Μαθήματα πρώτου εξαμήνου είναι αυτά και να τα βρεις σκούρα, στη χειρότερη θα τα δώσεις 10 φορές, αλλά εν τέλη θα τα περάσεις.
Παράθεση

Mary10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary10
H Mary10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mary10 έγραψε στις 21:05, 27-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Μαθήματα πρώτου εξαμήνου είναι αυτά και να τα βρεις σκούρα, στη χειρότερη θα τα δώσεις 10 φορές, αλλά εν τέλη θα τα περάσεις.
πληροφορικη εχει και στο τελευταιο εξαμηνο.. στο πρωτο εξαμηνο ειναι νομιζω κυριως τα απλα ( office, χρηση internet κτλ)
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 21:28, 27-04-17:

πληροφορικη εχει και στο τελευταιο εξαμηνο.. στο πρωτο εξαμηνο ειναι νομιζω κυριως τα απλα ( office, χρηση internet κτλ)
Υποθέτω είναι βιοπληροφορική, πολύ εύκολο μάθημα, μη σε ανησυχεί.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:42, 27-04-17:

Tα Μαθηματικά, η Φυσική και η Πληροφορική του Βιολογικού δεν έχουν καμία σχέση με το σχολείο, ως προσέγγιση διδασκαλίας. Νομίζω ότι μπορεί να κάνεις και Βιοστατιστική η οποία είναι ένα κλασικό μάθημα πιθανοτήτων-στατιστικής-ανάλυσης δεδομένων (3 σε 1 σαν απορρυπαντικό) τελείως συμπυκνωμένα για τη δική σου επιστήμη. Όμως γενικά σε όλο τον ανεπτυγμένο ερευνητικά κόσμο, είναι κάπως προβληματικό να αποσυνδέεις τα Μαθηματικά με τη Βιολογία και την Πληροφορική. Η Φυσική θα σου φανεί χρήσιμη στη χρήση των πειραματικών διατάξεων.

Όπως είπα και παραπάνω, κάποιες φορές στην Ελλάδα πραγματικά απορώ με κάποιες ερωτήσεις. Η απορία τελείως φιλική. Η Βιολογία είναι μια από τις σύγχρονες Θετικές Επιστήμες. Στα αγγλικά αποδίδεται ο όρος Natural Science. Για κάποιον-α που πιθανόν να έχει ερεθίσματα έξω από το δημόσιο σχολείο, είναι κάπως ίδια η απορία σου με το να ρωτάει κάποιος αν ο Γιατρός χρειάζεται τη Βιολογία. Στην Ελλάδα για έναν παράξενο λόγο, η Βιολογία θεωρείται επιστήμη-καμικάζι και υπάρχει άγνοια σε ποιο επιστημονικό πεδίο την εντάσσουν. Σαφώς και καλύπτει πεδίο Επιστήμων Υγείας. Όμως παραδοσιακά ανήκει σε ερευνητικά περιοδικά Θετικών Επιστημών. Στην Ελλάδα όμως, θα ακούσει και την ίδια άποψη, μετά το Βιολογικό θα πας για καθηγητής σε σχολείο. Άλλοι έχουν και ποδήλατο και εμείς ακόμη δεν έχουμε ακούσει για τον τροχό. Γενικά να το ψάχνετε λιγάκι και όχι μόνο σε επίπεδο τι να δηλώσω στο μηχανογραφικό ή τι θα πει η μαμά και ο γκόμενος ή δεν ξέρω και εγώ τι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους