Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 84,732 εγγεγραμμένα μέλη και 2,911,358 μηνύματα σε 85,212 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 872 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

christos365 (Christos)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη christos365
Ο Christos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος --- και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

O christos365 ;) iSchool ;) έγραψε στις 22:51, 05-07-15:

Ρε παιδιαααα ενας που να ξερει απο οικονομικες σχολες σε ολο το ischool δεν υπαρχει να μου πει τ γνωμη του στο ερωτημα:
Οικονομικα Α.Π.Θ. ή ΟΔΕ ΠΑ.ΜΑΚ. ???,
ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 830 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 22:55, 05-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από christos365
Ρε παιδιαααα ενας που να ξερει απο οικονομικες σχολες σε ολο το ischool δεν υπαρχει να μου πει τ γνωμη του στο ερωτημα:
Οικονομικα Α.Π.Θ. ή ΟΔΕ ΠΑ.ΜΑΚ. ???,
ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ
Αν σε ενδιαφέρουν τομείς των οικονομικών που δεν ασχολούνται με τις επιχειρήσεις, που έχουν περισσότερη σχέση με την οικονομική θεωρία, τα διεθνή οικονομικά κ.ά., τότε Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ. Είναι πιο ευρύ αντικείμενο ούτως ή άλλως.

Αν σε ενδιαφέρει μόνο ό,τι είναι σχετικό με τις επιχειρήσεις και θέλεις να αποφύγεις τα βαρύτερα μαθηματικά (καθώς θυμάμαι πως το είχες δηλώσει), δεν έχεις έντονα κοινωνικοπολιτικά ενδιαφέροντα αλλά προτιμάς να αποκτήσεις πιο πρακτικές γνώσεις επί των διάφορων τομέων των επιχειρήσεων, ΟΔΕ Πα.Μακ..

Εγώ θα επέλεγα Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ για τους λόγους που ανέφερα, παρότι δε μου αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά είναι επιλογή του καθενός.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 23:04, 05-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από nasia_nt
Σχετικα με αυτο που ειπε η Εβα, η Κρήτη γενικά σαν ζωή είναι ακριβή; Μένοντας σε εστία;
αρκετα ακριβο το ηρακλειο γενικα η κρητη δεν ξερω.Εφοσον πας σε εστια μονο το λεωφορειο και πρωσοπικα εξοδα θα εχεις σαν να μενεις με τους γονεις σου δηλαδη (οικονομικα ενοω).
Παράθεση

christos365 (Christos)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη christos365
Ο Christos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος --- και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

O christos365 ;) iSchool ;) έγραψε στις 00:11, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Αν σε ενδιαφέρουν τομείς των οικονομικών που δεν ασχολούνται με τις επιχειρήσεις, που έχουν περισσότερη σχέση με την οικονομική θεωρία, τα διεθνή οικονομικά κ.ά., τότε Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ. Είναι πιο ευρύ αντικείμενο ούτως ή άλλως.

Αν σε ενδιαφέρει μόνο ό,τι είναι σχετικό με τις επιχειρήσεις και θέλεις να αποφύγεις τα βαρύτερα μαθηματικά (καθώς θυμάμαι πως το είχες δηλώσει), δεν έχεις έντονα κοινωνικοπολιτικά ενδιαφέροντα αλλά προτιμάς να αποκτήσεις πιο πρακτικές γνώσεις επί των διάφορων τομέων των επιχειρήσεων, ΟΔΕ Πα.Μακ..

Εγώ θα επέλεγα Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ για τους λόγους που ανέφερα, παρότι δε μου αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά είναι επιλογή του καθενός.
Ναι δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα , με ενδιαφερει οτι ειναι σχετικο με τις επιχειρησεις αλλα θελω πολλα να μαθω για την οιλονομια και το κοσμο το τι γινεται δλδ αν γινοταν να σπουδασω κατι ενδιαμεσο θα το εκανα βαδικα μπορει να πηγενα οικονομικα μονο αλλα με τραβαει η ΟΔΕ γιατι το ΠΑΜΑΚ ειναι Οικονομικο πανεπιστημιο πραγμα π μου λενε οτι εχει μαγαλτερο βαρος το πτυχιο του απο οτι του ΑΠΘ ... Για αυτο δν ξερω τ να κανω , αλλα ναι μαρεσουν και τα δυο! :/
Παράθεση

Xaris SSSS

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,843 μηνύματα.

O Xaris SSSS Stayin' Alive έγραψε στις 00:34, Χθες:

Καλησπέρα παιδιά, βρίσκομαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να επιλέξω φαρμακευτική ή πολιτικων μηχανικών. Ξέρω πως οι σχολές είναι άσχετες μεταξύ τους αλλά μου αρέσουν τα αντικείμενα και των 2 για διαφορετικούς λόγους. Καμια πρόταση?
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 830 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 00:36, Χθες:

Ναι δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα , με ενδιαφερει οτι ειναι σχετικο με τις επιχειρησεις αλλα θελω πολλα να μαθω για την οιλονομια και το κοσμο το τι γινεται δλδ αν γινοταν να σπουδασω κατι ενδιαμεσο θα το εκανα βαδικα μπορει να πηγενα οικονομικα μονο αλλα με τραβαει η ΟΔΕ γιατι το ΠΑΜΑΚ ειναι Οικονομικο πανεπιστημιο πραγμα π μου λενε οτι εχει μαγαλτερο βαρος το πτυχιο του απο οτι του ΑΠΘ ... Για αυτο δν ξερω τ να κανω , αλλα ναι μαρεσουν και τα δυο! :/
Έχω περάσει στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ, το οποίο έχω εγκαταλείψει. Συμπληρώνω αυτές τις μέρες μηχανογραφικό με το 10% (6%) για άλλο τμήμα. Είτε θα αλλάξω αντικείμενο (Πολιτικής Επιστήμης Κρήτης), είτε θα μείνω στα οικονομικά, σε άλλο τμήμα (Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ με δεύτερη επιλογή Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου), διότι απλώς αυτά τα τμήματα καλύπτουν περισσότερο τα ενδιαφέροντά μου.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως το "όνομα του πανεπιστημίου" δε λέει κάτι σημαντικό. Αν μου έλεγες, μιλώντας για ελληνικά πανεπιστήμια, ΑΠΘ ή Πανεπιστήμιο Αιγαίου, πράγματι το πρώτο είναι πολύ μεγαλύτερο και πιο ιστορικό πανεπιστήμιο, πιθανότατα το ακαδημαϊκό του επίπεδο να είναι ανώτερο, για την οργάνωσή του δε γνωρίζω (μην περιμένεις πολλά σε ελληνικά ΑΕΙ). Ωστόσο, αν σε κάλυπτε περισσότερο το δεύτερο, θα ήταν καλύτερη επιλογή για σένα. Αν σου έκανε το ίδιο, τότε ίσως να σε προέτρεπαν ορθώς να επιλέξεις το πρώτο.

Μεταξύ ΑΠΘ και Πα.Μακ., κατά τη γνώμη μου, δεν τίθεται θέμα "ονόματος". Θα σου πω πως στα δικά μου αυτιά ακούγεται καλύτερο το ΑΠΘ, αλλά και πάλι δεν έχουν βάση αυτές οι απόψεις, άρα σου προτείνω να τις αγνοήσεις.

Βασικά οικονομικά θα μάθεις και στο τμήμα ΟΔΕ του Πα.Μακ.. Απλώς θα ασχοληθείς κυρίως με τη λειτουργία των επιχειρήσεων και θα επιλέξεις πεδία για να εμβαθύνεις (management, marketing, λογιστική-χρηματοοικονομικά, πληροφοριακά συστήματα - το ΟΔΕ του ΟΠΑ έχει αυτά, δεν ξέρω για το Πα.Μακ.).

Αν, όμως, η συνολική οικονομία σε ενδιαφέρει περισσότερο και θέλεις να πάρεις μόνο λίγα πρακτικά μαθήματα για τις επιχειρήσεις, σκέψου το για ΑΠΘ αν δε σου πέφτουν πολύ βαριά τα μαθηματικά, αν δηλαδή πιστεύεις πως αξίζει ο κόπος προκειμένου να έχεις πιο σφαιρικές γνώσεις για την οικονομία παρά την πρακτική πληροφόρηση για τις επιχειρήσεις. Εξαρτάται και από τα μελλοντικά σου σχέδια.
Παράθεση

Equilibria

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Equilibria
Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Equilibria έγραψε στις 01:46, Χθες:

Γιώργο μόλις είδα το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος οικονομικών επιστημών στο ΕΚΠΑ,και είδα οτι έχει αρκετά περισσότερα μαθήματα οικονομικής και ευρωπαικής πολιτικής που φαντάζομαι θα σε ενδιαφέρουν τόσο από τις ενότητες που προσφέρει,όσο και από τα μαθήματα επιλογής.
Απ ότι είδα στα υποχρεωτικά όμως πάλι θα αντιμετωπίσεις μαθηματικά και στατιστική και απλά ''σπάνε'' τις μικρο,μακρο-οικονομικές θεωρίες σε περισσότερα μαθήματα.
Έχω εκφράσει την γνώμη μου περί του τμήματος στο ΕΚΠΑ,οτι παρέχει το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών,αλλά πρόσεχε μην πέσεις πάλι στην λούπα των ποσοτικών μαθημάτων.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 01:54, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Equilibria
Γιώργο μόλις είδα το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος οικονομικών επιστημών στο ΕΚΠΑ,και είδα οτι έχει αρκετά περισσότερα μαθήματα οικονομικής και ευρωπαικής πολιτικής που φαντάζομαι θα σε ενδιαφέρουν τόσο από τις ενότητες που προσφέρει,όσο και από τα μαθήματα επιλογής.
Απ ότι είδα στα υποχρεωτικά όμως πάλι θα αντιμετωπίσεις μαθηματικά και στατιστική και απλά ''σπάνε'' τις μικρο,μακρο-οικονομικές θεωρίες σε περισσότερα μαθήματα.
Έχω εκφράσει την γνώμη μου περί του τμήματος στο ΕΚΠΑ,οτι παρέχει το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών,αλλά πρόσεχε μην πέσεις πάλι στην λούπα των ποσοτικών μαθημάτων.
Περάσαμε στο δικό μου θέμα!
Πράγματι μπορώ να βρω πολλά μαθήματα που με ενδιαφέρουν στο συγκεκριμένο τμήμα, αλλά είναι πάγια ανησυχία μου τα ποσοτικά μαθήματα. Ίσως πρέπει απλώς να το καταπιώ και να προχωρήσω έτσι, δεν είναι και αμέτρητα άλλωστε.
Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω την άποψή σου. Πιστεύεις, εφόσον με ενδιαφέρει και η πολιτική επιστήμη και τα οικονομικά (έστω και προς πολιτική οικονομία, διεθνή οικονομικά και όχι οι ποσοτικοί τομείς), ότι αξίζει να σκέφτομαι για Πολιτικής Επιστήμης Κρήτης; Είμαι κοντά στο να το αποκλείσω (και άρα να ησυχάσω επιτέλους από τόσους μήνες σκέψης), καθώς μιλάμε για ζωή στο Ρέθυμνο που δε με συγκινεί η ιδέα (όχι ότι θα το απέφευγα πάση θυσία), σημαντική οικονομική επιβάρυνση και φοίτηση σε τμήμα μικρότερο με λιγότερες επιλογές (εν αντιθέσει με πιο κεντρικά τμήματα, π.χ. το πολιτικό του ΕΚΠΑ που θα δηλώσω πρώτο αν και δεν πιάνω), ενώ ενδεχομένως η φύση του τμήματος να είναι λίγο πιο θεωρητική (πολιτική θεωρία), που δε με συγκινεί τόσο (όχι ότι δε με ενδιαφέρει!).
Έχεις κάποια άποψη; Θα με ενδιέφερε, σίγουρα.
Παράθεση

Xaris SSSS

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,843 μηνύματα.

O Xaris SSSS Stayin' Alive έγραψε στις 15:02, Χθες:

Παιδιά καμιά άποψη σχετικά με τη Φαρμακευτική ή Πολιτικών Μηχανικών ?
Παράθεση

kpap12

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kpap12
Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O kpap12 έγραψε στις 15:04, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Παιδιά καμιά άποψη σχετικά με τη Φαρμακευτική ή Πολιτικών Μηχανικών ?
Είναι καθαρά τι σου αρέσει.. Πχ η αδερφή με 17800 3 πεδίο και 17600 2-4 θα βάλει φαρμακευτική, μετά βιολογικό και μετά χημικό επδ δεν της αρέσουν τα πολυτεχνεια.. Πρέπει να σκεφτείς τι σου αρέσει
Παράθεση

Xaris SSSS

Μαθητής Γ' λυκείου

O Xaris SSSS Stayin' Alive έγραψε στις 15:24, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από kpap12
Είναι καθαρά τι σου αρέσει.. Πχ η αδερφή με 17800 3 πεδίο και 17600 2-4 θα βάλει φαρμακευτική, μετά βιολογικό και μετά χημικό επδ δεν της αρέσουν τα πολυτεχνεια.. Πρέπει να σκεφτείς τι σου αρέσει
Το θέμα ειναι οτι μου αρεσουν και τα 2 και δεν μπορω να αποφασισω :/
Παράθεση

kpap12

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kpap12
Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O kpap12 έγραψε στις 15:50, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Το θέμα ειναι οτι μου αρεσουν και τα 2 και δεν μπορω να αποφασισω :/
Πω ρε φίλε δύσκολο τότε.. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα φαρμακευτική πρώτα.. Αν και καλό θα ήταν να έχεις κάποιο συγγενή για να πάρεις φαρμακείο.. Οι πολιτικοί μηχανικοι πιστεύω έχουν μεγάλη ανεργία..
Παράθεση

Italiano..Lover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Italiano..Lover
H Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Italiano..Lover έγραψε στις 16:13, Χθες:

Ακουω πολλα καλα για Chef D' Oveure .. Τωρα δν ξερω τ παιζει για τιμες αλλα ψαχνει ενα φιλος μ και μαλλον σε αυτη θα παει..!!
Δηλαδη ειναι καλη? Πηγε και την ειδε ο Φιλος σου?
Παράθεση

antonis83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonis83
Ο antonis83 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O antonis83 έγραψε στις 17:42, Χθες:

παιδια με 16.100 περιπου εχω ελπιδες για καποιο τμημα της δημοσιογραφιας??? Επισης ποιο τμημα πιστευετε ειναι καλυτερο μεταξυ Κοινωνιολογιας Παντειου,Κοινωνικης πολιτικης,Κοινωνικης ανθρωπολογιας,Πολιτικης Επιστημης και Ιστοριας και Μεθοδολογιας, Ιστοριας και Θεωριας της Επιστημης στο ΕΚΠΑ???
Παράθεση

Λένω

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 21:14, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από antonis83
παιδια με 16.100 περιπου εχω ελπιδες για καποιο τμημα της δημοσιογραφιας??? Επισης ποιο τμημα πιστευετε ειναι καλυτερο μεταξυ Κοινωνιολογιας Παντειου,Κοινωνικης πολιτικης,Κοινωνικης ανθρωπολογιας,Πολιτικης Επιστημης και Ιστοριας και Μεθοδολογιας, Ιστοριας και Θεωριας της Επιστημης στο ΕΚΠΑ???
Πολλοί λένε ότι οι βάσεις θα κυμανθούν στα επίπεδα του 2013. Τότε το τμήμα του Παντείου είχε βάση 16761 μόρια. Οπότε μένει να δούμε αν μείνει εκεί ή αν πέσει περισσότερο. Εσύ πάντως δήλωσε κανονικά πρώτα όλα τα τμήματα δημοσιογραφίας αφού αυτή είναι η πρώτη σου επιλογή. Για τα υπόλοιπα τμήματα που ρωτάς, η άποψή μου είναι ότι, αν έχουμε την δυνατότητα, πρέπει να ξεκινάμε από το βασικό αντικείμενο της κάθε επιστήμης (ώστε να παίρνουμε και τις βασικές γνώσεις που είναι σημαντικότατες) και μετά να ασχολούμαστε με τις ειδικεύσεις του. Σε αυτό το πνεύμα εγώ θα δήλωνα σίγουρα 1) Κοινωνιολογία (με την κοινωνική πολιτική και την κοινωνική ανθρωπολογία θα μπορούσες να ασχοληθείς σε μεταπτυχιακό επίπεδο, αν το επιθυμείς), 2) Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, 3) Κοινωνικής Πολιτικής και 4) Κοινωνικής Ανθρωπολογίας. Το Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης δεν θα το δήλωνα γιατί ενώ σου προσφέρει πραγματικά άπειρες γνώσεις πάνω σε πολλαπλά αντικείμενα, είναι "λίγο απ΄όλα" χωρίς συγκεκριμένο προσανατολισμό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : Χθες στις 21:39.
Παράθεση

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vicky1D_ZM
H vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H vicky1D_ZM Life has its own way to surprise you έγραψε στις 21:50, Χθες:

παιδια εχει κανεις αποψη πανω στην οργανωση και διοικηση επιχειρησεων στο παμακ??
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους