Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 84,942 εγγεγραμμένα μέλη και 2,919,417 μηνύματα σε 85,656 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 621 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 13:05, 16-07-15:

α βλεπω εβαλες και αλλο παραγοντα στην εξισωση

ενταξει η Αθηνα δεν ειναι φοιτητουπολη καθως η Θεσσαλονικη οντως,βεβαιως εγω δεν ειμαι και πολυ του ντιρινταχτα και επειδη ως Θεσσαλονικιος την εχω μπουχτισει την πολη μου τοσες δεκαετιες δεν με κανει αισθηση

για το μηχανογραφικό σου στα είπα.μάλλον ΟΠΑ θα βαζα πολύ λιγότερα μαθήματα τσακ μπαμ τελειώνεις(μετα κανεις ενα μαστερ,που ειναι πια εκ των ων ουκ ανευ,οπου εστιασεις),κεντρικό τμήμα στην Αθήνα ΑΣΟΕΕ,μια χαρα διδακτικό προσωπικό αλλά δική σου απόφαση είναι βάλτα κάτω
προσοχη δεν λεω πως το ΠΑΜΑΚ δεν ειναι καλη σχολη(!!),μην επαναλαμβανομαι ουτε φυσικα συμμεριζομαι αυτα που σου ειπαν.Το προγραμμα δινει ευελιξια να το διαμορφωσεις αναλογα και με τα θελω σου,αναλογως και στο ΟΠΑ και μαλιστα ειναι πιθανον πιο ολοκληρωμενο του ΠΑΜΑΚ(ιδιως αν δεν θες να κανεις μαστερ) απο αυτο του ΟΠΑ.Τελος παντων μην σε επηρεαζω κανε την δικη σου ερευνα,συγκρινε και βγαλε αποφαση,δικη σου ζωη ειναι.
Παντως αν εισαι βεβαιη πως θα ασχοληθεις με πληροφορικη,πρωτη επιλογη καλυτερα να βαλεις ΑΠΘ,θα εχεις λιγα μαθηματα πληροφορικης παραπανω,θα γνωρισεις και καλυτερα καποια πεδια,με τα οποια οι αλλες σχολες δεν πολυασχολουνται(ειναι θεμα σκοπου της εκαστοτε σχολης,αναλογως προσανατολιζεται και το προγραμμα,εννοειται παντως κοινη βαση υφισταται!)
Και επισης οπου και αν πας τελικα(ΠΑΜΑΚ ή ΟΠΑ) αν διαμορφωσεις ενα προγραμμα με πολλα μαθηματα πληροφορικης,να ξερεις πως οι σχολες πληροφορικης βγαζουν ουκ ολιγους σχετικους/ασχετους με το αντικειμενο,ακριβως επειδη ειναι ιδιομορφες,απαιτουν συνεχη προσωπικη ενασχολη και εξασκηση,εκτος των αλλων η τεχνολογια προχωρα γοργα,τρεχει και ενα πτυχιο ναι μεν μπορει να ειναι ενδειξη απαραιτητη συχνα για εργασια,να γεμιζει το βιογραφικο και να σου δινει καλες βασεις και γνωση σφαιρικη και αλλων πεδιων της πληροφορικης που δεν θα γνωριζες αν δεν εμπαινες μεσα,αλλα τελικα περαν αυτου θα ζητησουν ικανοτητες,γνωσεις,δεξιοτητες στην εργασια,τις οποιες αν δεν τις εχεις αναπτυξει εσυ δυσκολα τα πραγματα.Απαιτειται μπολικη και διαρκης προσωπικη προσπαθεια/εξασκηση,η επιμορφωση δεν θα τελειωσει ποτε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 17-07-15 στις 00:25.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Harken

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Harken
Ο Harken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Harken έγραψε στις 13:10, 16-07-15:

Κομνηνέ, απ'ότι κατάλαβα το ΕΠ στο ΠΑΜΑΚ, φέρνει λίγο προς το ΔΕΤ του ΟΠΑ;

Πάντως olgalicious, το τμήμα του ΟΠΑ, αν ενδιαφέρεσαι καθαρά για την επιστήμη υπολογιστών, θεωρώ πως είναι αρκετά καλή επιλογή.Κι εντάξει, η Θεσσαλονίκη είναι σίγουρα καλύτερη ως φοιτητούπολη, αλλά και στην Αθήνα υπάρχουν πολλά πράματα να κάνεις
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ChrisSfakia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChrisSfakia
Ο ChrisSfakia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O ChrisSfakia έγραψε στις 13:24, 16-07-15:

Καλησπέρα, οι τελευταίες κρίσιμες διορθώσεις στο μηχανογραφικό. Βιοτεχνολογία στο Γεωπονικό ή Επιστήμης τροφίμων και διατροφής του ανθρώπου στο Γεωπονικό;

SOS
Παράθεση

antis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antis
Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

O antis έγραψε στις 13:59, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός

εγω με την ΕΠ του ΠΑΜΑΚ εδωσα 55 μαθηματα για να παρω πτυχιο!πακετο...τωρα 48+ αγγλικα και μου χουν και 4 μαθηματα αγγλικων,52..
49/50 με πτυχιακη.
και εδώ γεννάται ένα μεγάλο ερώτημα!! Για ποιον λόγο να μην αναγνωριστεί το πτυχίο αυτό ως επιπέδου μαστερ όταν το υπουργείο παιδείας προσπαθεί να αναγνωρίσει πολυτεχνικά τμήματα ως επιπέδου μάστερ με λιγότερα μαθήματα.. Αν δεν είναι συντεχνιακό το θέμα τότε τι άλλο μπορεί να είναι.......
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 14:02, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Harken
Κομνηνέ, απ'ότι κατάλαβα το ΕΠ στο ΠΑΜΑΚ, φέρνει λίγο προς το ΔΕΤ του ΟΠΑ;
Οχι, ειναι οτι και το τμημα πληροφορικης ΟΠΑ, εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα,μαλιστα παλια εφαρμοσμενη πληροφορικη ΟΠΑ το λεγαν και το αντιστοιχο τμημα στην Αθηνα,απλα επειδη του ΠΑΜΑΚ εχει μεγαλυτερο αριθμο μαθηματων στο συνολο εχει και περισσοτερα οικονομικοδιοικητικα μαθηματα,το τμημα του ΟΠΑ τα εκοψε τα περισσοτερα απο αυτα και μειωσε τον συνολικο αριθμο μαθηματων(11,12 λιγοτερα μαθηματα στο συνολο εχει), βλεπε προηγουμενο μηνυμα μου πιο αναλυτικα.

Το ΔΕΤ του ΟΠΑ(δεν το ηξερα!τωρα που το ειπες ειδα το προγραμμα τους) ειναι κατα βαση τμημα μανατζμεντ με λιγα μαθηματα πληροφορικης.
Εν τουτοις το ΠΑΜΑΚ ειχε και αυτό σχολη computer management και μαλιστα αξιολογη(στην Ναουσα ηταν η εδρα της,οχι στην θεσνικη) ονομαζοταν Διοικηση Τεχνολογιας,ειναι το αντιστοιχο τμημα ΔΕΤ του ΟΠΑ που λες, η οποια ομως τελικως απορροφηθηκε απο την εφ.πληροφορικη παμακ και εγινε κατευθυνση της(στο σχεδιο Αθηνα αρχικα την εδινε κατευθυνση στην ΟΔΕ,αλλα μετα απο λιγες μερες την φερανε στην εφ.πληροφορικη)
παντως ακομα και η κατευθυνση ΔΤ της πληροφορικης ΠΑΜΑΚ εχει πολυ περισσοτερα μαθηματα πληροφορικης απο το ΔΕΤ του ΟΠΑ(ισως επειδη εχει και μεγαλυτερο στο συνολο αριθμο μαθηματων) ,πριν απορροφηθει εν τουτοις δεν ειχε επαγγελματικα πληροφορικου ΠΕ 19/20,αλλα μονο οικονομικο επιμελητηριο ,με το που εγινε κατευθυνση μας απεκτησε τα βασικα επαγγελματικα πληροφορικου για ΑΣΕΠ και αγορα(κατι λογικο αφου δεν ειναι λιγα τα μαθηματα πληροφορικης της),plus την εγγραφη στο επιμελητηριο για τον ιδιωτικο τομεα,βεβαια για βεβαιοτητα να ρωτησετε στην γραμματεια διοτι προπερσι απορροφηθηκαν,κατα 99% ισχυει ομως αυτο που λεω αφου το ακουσα απο καθηγητη.Ενδιαφερον προγραμμα σπουδων και η κατευθυνση της ΔΤ,σημειωνω πως απο το τριτο εξαμηνο ο φοιτητης της Εφ.Πληροφορικης ΠΑΜΑΚ επιλεγει κατευθυνση.
Ο αποφοιτος του ΔΤ του ΟΠΑ λογικα μονο οικ. επιμελητηριο μπορει να γραφτει και για τον ΑΣΕΠ οικονομολογος ειναι,σωστα; δεν το ξερω ρωταω,αλλα μου φαινεται λογικο αφου στο συνολο εχει περιορισμενο αριθμο μαθηματων πληροφορικης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 16-07-15 στις 16:57.
Παράθεση

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thodoris_eng
Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O thodoris_eng έγραψε στις 14:07, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από ChrisSfakia
Καλησπέρα, οι τελευταίες κρίσιμες διορθώσεις στο μηχανογραφικό. Βιοτεχνολογία στο Γεωπονικό ή Επιστήμης τροφίμων και διατροφής του ανθρώπου στο Γεωπονικό;

SOS
Και οι δυο ειναι πολυ αξιολογες σχολες με καλες προοπτικες απασχολησης. Θεωρω πως στην Ελλαδα η τεχνολογια τροφιμων ομως ανοιγει περισσοτερους δρομους.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 14:19, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από antis
και εδώ γεννάται ένα μεγάλο ερώτημα!! Για ποιον λόγο να μην αναγνωριστεί το πτυχίο αυτό ως επιπέδου μαστερ όταν το υπουργείο παιδείας προσπαθεί να αναγνωρίσει πολυτεχνικά τμήματα ως επιπέδου μάστερ με λιγότερα μαθήματα.. Αν δεν είναι συντεχνιακό το θέμα τότε τι άλλο μπορεί να είναι.......
και εχε υποψιν σου πως υπαρχουν ουκ ολιγοι αποφοιτοι που το πηραν το πτυχιο με 59 μαθηματα ή οσοι παιρναν πτυχιακη 56

τρελα!
και ετσι οπως το κανουν οι μηχανολογοι του ΑΠΘ με 48 μαθηματα θα βγαινουν με μαστερ
τι να πεις υπουργειο παιδειας,ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhsths9297
H xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H xrhsths9297 έγραψε στις 15:39, 16-07-15:

HELP! Τι γινεται στην περιπτωση που μου αρεσουν εξισου οι πολιτικοι μηχανικοι και οι ηλεκτρολογοι? Πολιτικους λογικα πιανω ΕΜΠ, τους θεωρω μια αρκετα αξιολογη σχολη απλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για τη φοιτητικη ζωη στην Αθηνα (μενω Αθηνα και θα ηθελα να φυγω η αληθεια ειναι) αλλα προσπαθω να μην το λαμβανω υποψιν μου. Οι περισσοτεροι μου προτεινουν Ηλεκτρολογους οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση και η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει αρκετα ο προγραμματισμος (η αδερφη μου σπουδαζει Ξανθη και εκει υπαρχει τμημα ΗΜΜΥ που απο οτι μου λενε ειναι καλο, παρολο που εχει λιγα -σχετικα με τις αλλες σχολες ΗΜΜΥ- μορια). Καμια ιδεα? ειμαι αρκετα πιεσμενη και μπερδεμενη!
Παράθεση

pao13d1997

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pao13d1997
Ο pao13d1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O pao13d1997 έγραψε στις 15:46, 16-07-15:

παιδια να ρωτησω και εγω να βαλω λογιστικη και χρηματοοικονομικα οπα ή νομικη θεσσαλονικης τα πιανω και τα 2 και μου αρεσουν τα οικονομικα φοβαμαι ομως τα μαθηματικα της σχολης(αν παω νομκη σκεφτομαι τραπεζικο δικαιο ή δικαιο κεφαλαιαγορας για μετα...)
Παράθεση

neo_melos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη neo_melos
Ο neo_melos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O neo_melos έγραψε στις 16:41, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από xrhsths9297
HELP! Τι γινεται στην περιπτωση που μου αρεσουν εξισου οι πολιτικοι μηχανικοι και οι ηλεκτρολογοι? Πολιτικους λογικα πιανω ΕΜΠ, τους θεωρω μια αρκετα αξιολογη σχολη απλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για τη φοιτητικη ζωη στην Αθηνα (μενω Αθηνα και θα ηθελα να φυγω η αληθεια ειναι) αλλα προσπαθω να μην το λαμβανω υποψιν μου. Οι περισσοτεροι μου προτεινουν Ηλεκτρολογους οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση και η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει αρκετα ο προγραμματισμος (η αδερφη μου σπουδαζει Ξανθη και εκει υπαρχει τμημα ΗΜΜΥ που απο οτι μου λενε ειναι καλο, παρολο που εχει λιγα -σχετικα με τις αλλες σχολες ΗΜΜΥ- μορια). Καμια ιδεα? ειμαι αρκετα πιεσμενη και μπερδεμενη!
πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ με 1000
ποσα μορια εχεις;
Παράθεση

xrhsths9297

Νεοφερμένος

H xrhsths9297 έγραψε στις 16:57, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από neo_melos
πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ με 1000
ποσα μορια εχεις;
17.710
λενε οτι οι βασεις θα ειναι περιπου σαν του 2013, τοτε οι Πολιτικοι ειχαν 17.225 οποτε εχω καποιες πιθανοτητες.
Εσυ φοιτεις εκει?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xrhsths9297 : 16-07-15 στις 17:12.
Παράθεση

neo_melos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη neo_melos
Ο neo_melos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O neo_melos έγραψε στις 17:29, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από xrhsths9297
17.710
λενε οτι οι βασεις θα ειναι περιπου σαν του 2013, τοτε οι Πολιτικοι ειχαν 17.225 οποτε εχω καποιες πιθανοτητες.
Εσυ φοιτεις εκει?
με τοσα μορια εισαι μεσα στην πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ . ετσι πιστευω
Παράθεση

xrhsths9297

Νεοφερμένος

H xrhsths9297 έγραψε στις 17:35, 16-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από neo_melos
με τοσα μορια εισαι μεσα στην πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ . ετσι πιστευω
Εσυ σπουδαζεις στους Πολιτικους του ΕΜΠ?
Παράθεση

ChrisSfakia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChrisSfakia
Ο ChrisSfakia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O ChrisSfakia έγραψε στις 21:33, 16-07-15:

Βιοτεχνολογία στο Γεωπονικό πόσα μαθήματα έχει ρε παιδιά; Λένε 115 αλλά εγώ βρίσκω 55 στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 16:18, 17-07-15:

να βάλω και ένα link,ίσως βοηθήσει,ίσως μπερδέψει δεν ξέρω
με επιφύλαξη το βάζω δεν ξέρω αν ισχύουν όσα λέει

http://mystudentpass.gr/archives/24866

και περισσότερα στο blog του
http://theodore-katsanevas.blogspot....g-post_31.html
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 17-07-15 στις 16:24.
Παράθεση

olgalicious97

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη olgalicious97
H olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H olgalicious97 don't believe the hype έγραψε στις 16:27, 17-07-15:

Πω, εντάξει. Το έχω κουράσει πολυυύ το πράγμα. Εν τέλει, μάλλον περνάω ΟΠΑ και είμαι αισιόδοξη.. Κομνηνέ και Harken, merciiii για τις συμβουλές.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 16:41, 17-07-15:

καλα κανεις και το κουραζεις,εδω μπλουζα αγοραζουμε και θελουμε μια μερα
και οι τρεις σχολες που ηθελες ειναι καλες σχολες,οποτε χαμενη δεν θα εβγαινες απο καμια
ΟΠΑ,λοιπον; μια χαρά
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

John_07

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη John_07
Ο John_07 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O John_07 έγραψε στις 18:56, 20-07-15:

γνωμη για μηχανικων περιβαλλοντος στην ξανθη? (απο αποψη μαθηματων, καθηγητων και αποκαταστασης)
Παράθεση

Eva097

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eva097
H Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Eva097 έγραψε στις 19:48, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από pao13d1997
παιδια να ρωτησω και εγω να βαλω λογιστικη και χρηματοοικονομικα οπα ή νομικη θεσσαλονικης τα πιανω και τα 2 και μου αρεσουν τα οικονομικα φοβαμαι ομως τα μαθηματικα της σχολης(αν παω νομκη σκεφτομαι τραπεζικο δικαιο ή δικαιο κεφαλαιαγορας για μετα...)
Τι έβαλες τελικά ;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους