Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,915 εγγεγραμμένα μέλη και 2,974,659 μηνύματα σε 88,662 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

marialenaioan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marialenaioan
H marialenaioan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H marialenaioan έγραψε στις 20:54, 07-03-16:

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Σε ποιο τμημα περασες ; χιου ή πειραια;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras12345

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras12345
Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 21:07, 07-03-16:

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να σπουδάσεις ναυτιλιακών σπουδών και να χωθείς με ενα μεταπτυχιακό Διοίκησης Επιχειρήσεων.Τηη σχολή στην χιο την δηλώνεις χωρίς ειδικό μάθημα ενώ στον Πειραιά θελεις και αγγλικά ειδικό μάθημα.Η μεγαλύτερη πρόσληψη φοιτητών είναι απο χίο γιατί εκεί υπάρχει έντονη εφοπλιστική παρουσία. Πρόσεξε το ότι σπουδάζεις ναυτιλιακά δεν σημαίνει ότι μπορέίς να εργάζεσαι μόνο σε ναυτιλιακές αλλά και σε τράπεζα αλλά και ως λογιστής σε δικό σου γραφείο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras12345 : 07-03-16 στις 21:11.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

frofru

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη frofru
H frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H frofru έγραψε στις 00:09, 09-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από marialenaioan
Σε ποιο τμημα περασες ; χιου ή πειραια;
Ειμαι στο τμημα του πειραια. Σε οτι μπορω να σου φανω χρησιμη σχετικα με τη σχολη, ειμαι στη διαθεση σου
Παράθεση

nikolakisofi (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikolakisofi
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O nikolakisofi έγραψε στις 13:02, 09-03-16:

Ως πρωτοετής και εγώ στο τμήμα Ναυτιλίας της Χίου,έχω να σου επισημάνω τα εξής: κοίταξε το πρόγραμμα σπουδών των σχολών που σε ενδιαφέρουν,καθώς και τα μαθήματα,έτσι ώστε να έχεις μια εικόνα και να ξέρεις αν είναι στα ενδιαφέτοντα σου.Επίσης στο τμήμα της Χίου,γίνεται πολύ καλή δουλειά από καθηγητές και μας τονίζουν συνεχώς το μεγάλο ποσοστό απορροφητικότητας της σχολής.Ό,τι χρειαστείς για τη Χίο,στείλε!
Παράθεση

snol

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snol
H snol αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H snol ending is better than mending έγραψε στις 09:19, 31-03-16:

Καλημέρα!
Θα κάνω 6% και ενδιαφέρομαι γι' αυτό που φοβήθηκα(ν) να επιλέξω πέρυσι..

Μου αρέσει να φωτογραφίζω, αλλά και να βιντεοσκοπώ. Ο κινηματογράφος και τα ντοκιμαντέρ μού κεντρίζουν το ενδιαφέρον - η παραγωγή-δημιουργία τους, δηλαδή -, και ιδιαίτερα το τεχνικό κομμάτι, δηλαδή η ιδέα του να 'μαι ένα από τα άτομα που χειρίζονται κάμερες, είναι υπεύθυν@ όποιων επεξεργασιών, μοντάζ, κ.λπ. Σίγουρα θα 'θελα και κάποια ελεύθερα μαθήματα σχετικά με την ιστορία του κινηματογράφου και της τέχνης γενικότερα.. Αλλά θέλω να πω πως δε θα με ενδιέφερε η "θεωρητική" επαγγελματική ενασχόληση με το αντικείμενο (αναλύσεις, κριτικές, κ.λπ. - ΕΔΩ ΓΕΛΑΤΕ).

Τα τμήματα που σκέφτομαι είναι τα εξής:
α) Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τ.Ε.Ι.ΑΘ
β) Κινηματογράφου Α.Π.Θ
γ) Πληροφορική Α.Π.Θ, κατεύθυνση Ψηφιακών Μέσων

Προσωπική άποψη:
*αν και το (β) προσφέρει πιο ευρύ φάσμα γνώσεων, η πόλη της Θεσσαλονίκης προσφέρει στ@ φοιτητ@ της λιγότερες δυνατότητες απ' ό,τι η Αθήνα
*το (γ) έχει αρκετά τεχνικά μαθήματα σχετικά με τον ήχο και την εικόνα - στην κατ. των Ψηφιακών Μέσων, πάντα-, ωστόσο εμβαθύνει περισσότερο στον κλάδο της Πληροφορικής, όπως και είναι αναμενόμενο

Τιιιιιι προτείνετε;

υ.γ. Το Τεχνών Ήχου και Εικόνας Κέρκυρας (<3) απορρίπτεται λόγω τοποθεσίας
Παράθεση

ultraviolence

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,691 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 11:08, 31-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από snol
Καλημέρα!

Μου αρέσει να φωτογραφίζω, αλλά και να βιντεοσκοπώ. Ο κινηματογράφος και τα ντοκιμαντέρ μού κεντρίζουν το ενδιαφέρον - η παραγωγή-δημιουργία τους, δηλαδή -, και ιδιαίτερα το τεχνικό κομμάτι, δηλαδή η ιδέα του να 'μαι ένα από τα άτομα που χειρίζονται κάμερες, είναι υπεύθυν@ όποιων επεξεργασιών, μοντάζ, κ.λπ. Σίγουρα θα 'θελα και κάποια ελεύθερα μαθήματα σχετικά με την ιστορία του κινηματογράφου και της τέχνης γενικότερα.. Αλλά θέλω να πω πως δε θα με ενδιέφερε η "θεωρητική" επαγγελματική ενασχόληση με το αντικείμενο (αναλύσεις, κριτικές, κ.λπ. - ΕΔΩ ΓΕΛΑΤΕ).

β) Κινηματογράφου Α.Π.Θ

Προσωπική άποψη:
*αν και το (β) προσφέρει πιο ευρύ φάσμα γνώσεων, η πόλη της Θεσσαλονίκης προσφέρει στ@ φοιτητ@ της λιγότερες δυνατότητες απ' ό,τι η Αθήνα
*το (γ) έχει αρκετά τεχνικά μαθήματα σχετικά με τον ήχο και την εικόνα - στην κατ. των Ψηφιακών Μέσων, πάντα-, ωστόσο εμβαθύνει περισσότερο στον κλάδο της Πληροφορικής, όπως και είναι αναμενόμενο

Τιιιιιι προτείνετε;

Καλημέρα,έχω γνωστούς στα α,β αλλα και στο τεχνών ήχου και εικόνας. Θα σου πω 2-3 πράγματα και γι'αυτο.
Πέρσι πέρασε ενα συγγενικό μου πρόσωπο στο ΤΕΙ Φωτογραφιας και μέχρι στιγμής είναι αρκετά ευχαριστημένη.Ειδικά πρώτο έτος είναι αρκετά ενδιαφέρον,τους βαζουν να κάνουν σχέδιο,ταινίες μικρού μήκους,φωτογραφήσεις με ορισμένο θέμα κτλ αλλα βαριέται απίστευτα το θεωρητικό κομμάτι (οκ υποκειμενικό αυτό)
Όσον αφορά το τμήμα Κινηματογράφου πέρασε ένας γνωστός μου πριν μερικά χρόνια,δεν ήταν ακριβώς αυτό που περίμενε και την επόμενη χρονιά έκανε 10% Γι'αυτό θα σου πρότεινα -αν δε το'χεις κάνει ηδη- να συμβουλευτεις μερικούς φοιτητές του τμήματος.
Για το τεχνών ήχου και εικόνας,πρόσφατα ειχα μια κουβέντα γι'αυτό και μου ειπαν τα καλύτερα λόγια.Προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων στις οπτικοακουστικες τέχνες και σου δίνει κάμποσα επαγγελματικά δικαιώματα και αν θυμάμαι καλα έχει πολλές κατευθύνσεις.Καταλαβαίνω οτι η πόλη είναι ένα θέμα,ειδικά για άτομα που έμεναν σε μεγάλες πολεις.
Σου προτείνω να επιλέξεις το τμήμα φωτογραφίας και οπτικοακουστικών τεχνών.Όπως και να'χει ρωτα φοιτητές κάθε τμήματος ωστε να εχεις ολοκληρωμένη αποψη.

btw σε νιωθω, περσι φοβηθηκα(ν) να τα βάλω υψηλά στο μηχανογραφικό μου.
Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mirto.dr
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mirto.dr έγραψε στις 18:27, 31-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Καλημέρα,έχω γνωστούς στα α,β αλλα και στο τεχνών ήχου και εικόνας. Θα σου πω 2-3 πράγματα και γι'αυτο.
Πέρσι πέρασε ενα συγγενικό μου πρόσωπο στο ΤΕΙ Φωτογραφιας και μέχρι στιγμής είναι αρκετά ευχαριστημένη.Ειδικά πρώτο έτος είναι αρκετά ενδιαφέρον,τους βαζουν να κάνουν σχέδιο,ταινίες μικρού μήκους,φωτογραφήσεις με ορισμένο θέμα κτλ αλλα βαριέται απίστευτα το θεωρητικό κομμάτι (οκ υποκειμενικό αυτό)
Όσον αφορά το τμήμα Κινηματογράφου πέρασε ένας γνωστός μου πριν μερικά χρόνια,δεν ήταν ακριβώς αυτό που περίμενε και την επόμενη χρονιά έκανε 10% Γι'αυτό θα σου πρότεινα -αν δε το'χεις κάνει ηδη- να συμβουλευτεις μερικούς φοιτητές του τμήματος.
Για το τεχνών ήχου και εικόνας,πρόσφατα ειχα μια κουβέντα γι'αυτό και μου ειπαν τα καλύτερα λόγια.Προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων στις οπτικοακουστικες τέχνες και σου δίνει κάμποσα επαγγελματικά δικαιώματα και αν θυμάμαι καλα έχει πολλές κατευθύνσεις.Καταλαβαίνω οτι η πόλη είναι ένα θέμα,ειδικά για άτομα που έμεναν σε μεγάλες πολεις.
Σου προτείνω να επιλέξεις το τμήμα φωτογραφίας και οπτικοακουστικών τεχνών.Όπως και να'χει ρωτα φοιτητές κάθε τμήματος ωστε να εχεις ολοκληρωμένη αποψη.

btw σε νιωθω, περσι φοβηθηκα(ν) να τα βάλω υψηλά στο μηχανογραφικό μου.
Αρχική Δημοσίευση από snol
Καλημέρα!

β) Κινηματογράφου Α.Π.Θ

Προσωπική άποψη:

Τιιιιιι προτείνετε;

Παιδιά με ενδιαφέρει κι εμένα το τμήμα φωτογραφίας για το 6% αλλά εγώ ήμουν θεωρητική κατέυθυνση.Μπορώ να το δηλώσω τώρα ή όχι;;
Παράθεση

ultraviolence

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,691 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 18:28, 31-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από mirto.dr
Παιδιά με ενδιαφέρει κι εμένα το τμήμα φωτογραφίας για το 6% αλλά εγώ ήμουν θεωρητική κατέυθυνση.Μπορώ να το δηλώσω τώρα ή όχι;;
Με το παλιο σύστημα η σχολή ηταν στο 4ο επιστημονικό πεδίο
Αν ειχες μαθηματικά γενικής ως μαθημα επιλογης νομίζω οτι μπορείς να το δηλώσεις
Παράθεση

snol

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snol
H snol αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H snol ending is better than mending έγραψε στις 19:40, 31-03-16:

θενκιου για την απάντηση, ultraviolence!

κι εγώ ξέρω πως η λειτουργία "κάτω" είναι καλύτερη σε σχέση με "πάνω". Απλά λέω μήπως αξίζει για όποιους λόγους του απθ.. Για το τμήμα στην Κέρκυρα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια + παίζει να έχει το πιο ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών σε σύγκριση με τα άλλα δύο.. Αλλά η Κέρκυρα μού αρέσει μόνο το καλοκαίρι και το φθινόπωρο + είναι πανάκριβη / @ αδερφ@ μου σπουδάζει εκεί και έχω πάει και χειμώνα..:\
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη snol : 31-03-16 στις 19:43.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους