Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,515 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,358 μηνύματα σε 76,896 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 690 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

Dr. No

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 01:54, 15-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Προφανως οταν τελειωσεις φυσικοθεραπεια θα κινηθεις στον ιδιωτικο τομεα. Πλεον το ιδιο ισχυει και για τη νοσηλευτικη. Δεν γινεται ολοι να περιμενουν να διοριστουν στο δημοσιο.
Αναφέρθηκα στις παλιές καλές εποχές, όταν ακόμη έβγαιναν προκηρύξεις θέσεων ιατρονοσηλευτικού προσωπικού στο ΕΣΥ. Ωστόσο ο διορισμός στο δημόσιο αποτελεί, ακόμα και σήμερα, το όνειρο του μέσου Ελληνα πολίτη. Αυτό φαίνεται ως ένα βαθμό και στις πανελλαδικές, όπου μέχρι και η ΣΜΥ (φουλ καραβανάδες), έχει φτάσει περίπου τα 15000 μόρια ( μπορεί να είναι και περισσότερα δεν θυμάμαι ακριβώς).
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antis
Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,228 μηνύματα.

O antis έγραψε στις 02:06, 15-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Paris7777
Μας τα έχεις πρήξει επίσης με την κωλο ΑΔΙΠ

επιβεβαιώνομαι.....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ValiaMor7

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ValiaMor7
H ValiaMor7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ValiaMor7 έγραψε στις 09:33, 15-04-14:

Καλησπέρα,είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω πραγματικά να κάνω στο μέλλον,απο τη μία, μου αρέσουν πολύ οι ιατρικές και παραιατρίκες επιστήμες,παρ'όλ αυτά δεν ανταποκρίνομαι στα θετικά μαθήματα..Αντίθετα,έχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθήματα,όμως δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει κάποια σχόλη από εκείνο τον κλάδο..Είμαι μπερδεμένη..θα πρέπει να παλέψω τα θετικά ή να βρώ κάτι από τα θεωρήτικα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 09:33, 15-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Paris7777
Τι εννοείς από άλλα πεδία?Μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα?
Βεβαίως, είδα ότι υπάρχουν μαθήματα δικαίου, ιστορίας, κάποια μαθήματα που μου φαίνονται γενικά (κοινωνιολογία κλπ.). Σε ποιον τομέα μπορεί να απασχοληθεί ένας απόφοιτος του τμήματος, ή, τουλάχιστον, σε τι έχει προβάδισμα έναντι των αποφοίτων άλλων σχολών;
Παράθεση

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα*22
H Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Κατερίνα*22 έγραψε στις 09:51, 15-04-14:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!! Παρολαυτα φυσικοθεραπεια υπάρχεί μονό ΤΕΙ,οποτε δεν τίθεται ζήτημά ποιότητάς σπουδών αφου ολοι οι φυσικοθεραπευτες έχουν βγει από ΤΕΙ (και καποιοι βοηθοί απο ΙΕΚ )…απο εκεί και πέρα σαν αντικείμενο σπουδών μου αρέσει καλύτερά η νοσηλευτική.Μετα ομως ,απο θεμα δουλειας τα πηγαινε ελα σε νοσοκομεία ,οι βαρδιες, η ολη πίεσή κλπ δεν νομίζω οτι θα ναι και τα καλύτερά μου …
Σαν ελεύθερο επαγγελμα στην νοσηλευτική τι μπορεις να κανεις?

Αρχική Δημοσίευση από ValiaMor7
Καλησπέρα,είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω πραγματικά να κάνω στο μέλλον,απο τη μία, μου αρέσουν πολύ οι ιατρικές και παραιατρίκες επιστήμες,παρ'όλ αυτά δεν ανταποκρίνομαι στα θετικά μαθήματα..Αντίθετα,έχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθήματα,όμως δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει κάποια σχόλη από εκείνο τον κλάδο..Είμαι μπερδεμένη..θα πρέπει να παλέψω τα θετικά ή να βρώ κάτι από τα θεωρήτικα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γεια σου! Γτ και εγω ειχα ακριβώς το ιδιο θεμα το χω ψαξει πολυ ..στο δικό μας τουλάχιστον σύστημά μπορούσες να πας θεωρητική, να παρεις στην Γ λυκ. μαθημα επιλογής βιολογία γενικής και έτσι ξεκλειδωνονταν το τρίτο πεδιο.Βεβαια έχεις μια απολεια μοριων στο πεδιο αυτων των επιστημων, με αποτέλεσμά να ειναι ποοοολυ δύσκολο να πιασεις τα μορια μιας ιατρικής.
Παρολαυτα πολλές αλλες σχολές παραϊατρικων ειναι σε πολυ βατά μορια.ΒΕΒΑΙΑ επαναλαμβάνω οτι τωρα με το νεο σύστημά δεν ξέρω αν και τι ισχυει απο αυτα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κατερίνα*22 : 15-04-14 στις 09:51. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Paris7777

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Paris7777
Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Paris7777 έγραψε στις 10:06, 15-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Βεβαίως, είδα ότι υπάρχουν μαθήματα δικαίου, ιστορίας, κάποια μαθήματα που μου φαίνονται γενικά (κοινωνιολογία κλπ.). Σε ποιον τομέα μπορεί να απασχοληθεί ένας απόφοιτος του τμήματος, ή, τουλάχιστον, σε τι έχει προβάδισμα έναντι των αποφοίτων άλλων σχολών;
Το τμήμα του ΑΠΘ συγκεκριμένα έχει 1 μάθημα Νομικής(Συνταγματικό δίκαιο),και εξετάζει αρκετά συνοπτικά κάποια θεμελιώδη άρθρα του Συντάγματος(πχ 110),που αναφέρονται σε πράγματα που πρέπει να γνωρίζει ένας πολιτικός επιστήμονας,πχ προυποθέσεις αναθεωρητικής εξουσίας,διάκριση εξουσιών,συστατικά στοιχεία πολιτεύματος κτλπ.Άντε να συναντήσεις και μια Πολιτική οικονομία,καθώς και μαθηματικά-στατιστική.
Τα υπόλοιπα τώρα,είναι comparative politics,political theory και Ιστορία με επικέντρωση σε πολιτικά γεγονότα,καθώς και πολιτική ανάλυση αυτής.
Από το τμήμα,μπορείς να ασχοληθείς με την διπλωματία,τα ΜΜΕ,την πολιτική ανάλυση,στατιστικές-εταιρίες δημοσκοπήσεων(δημοσκοπήσεις εκλογών,metron analysis κτλπ άμα έχεις ακούσει τώρα που έρχονται και οι εκλογές),κέντρα πολιτικών ερευνών,υπουργεία καθώς και σε οργανισμούς της Ευρωπαικής Ένωσης.Επιπλέον,μην ξεχνάς και την έρευνα,που σε αντίθεση με οτι πιστεύουν οι περισσότεροι,βασιλεύει(λχ εκλογική συμπεριφορά,με τι κριτήρια ψηφίζει κάποιος ένα κόμμα),που μπορεί να σε οδηγήσει σε Ακαδημαική καριέρα.Το ''επάγγελμα΄΄ του Πολιτικού το αφήνω απ'εξω,γιατι όπως έχεις παρατηρήσει,πολιτικός μπορεί να γίνει ο καθείς,ακόμη και όταν έχει βγάλει μόνο Λύκειο(βλ. χρυσή αυγή ).

Αυτά τα μαθήματα,κάθε άλλο παρά γενικά και ''άσχετα'' είναι.Μήν ξεχνάς,πως οι Π.Ε έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια να αποτελούν τσιράκι της Νομικής,και έχουν λάβει θετικό και όχι δεοντολογικό χαρακτήρα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 10:23, 15-04-14:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Σίγουρα το πεδίο σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τα ενδιαφέροντά μου, ίσως μόνο να παρέχει λιγότερες διεξόδους από τα οικονομικά, επειδή οποιοδήποτε πεδίο σχετίζεται με την οικονομία. Σκέφτομαι, δηλαδή, ότι αν κάποιος μπορεί να ασχοληθεί με ένα από τα 2 και του αρέσουν εξίσου, ίσως είναι πιο εύλογο να επιλέξει το δεύτερο. Θα ήθελα βέβαια να ακούσω και άλλες απόψεις, καθώς και θα ήθελα να μάθω σε τι επίπεδο βρίσκονται τα μαθηματικά των οικονομικών τμημάτων, και αν κάποιος μπορεί να ασχοληθεί με αυτό το αντικείμενο χωρίς πολλά μαθηματικά, αλλά με διαφορετικές προσεγγίσεις (ξαναλέω ότι δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα, απλώς δεν είναι από τα αντικείμενα που συμπαθώ ιδιαιτέρως).
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους