Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,441 εγγεγραμμένα μέλη και 2,831,839 μηνύματα σε 80,893 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 469 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 15:01, 20-08-14:

σερρες καβαλα,δραμα κ.λπ βουλγαρικα δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησεις σε καποιο χωριο πως σου ηρθε;!μιλαω για γηγενεις
αλλο επιχειρηματικα,τουριστικα κλπ
σε λιγα χωρια στην δυτικη μακεδονια υποθετω ναι,αν και παλι μαλλον οι γηραιοτεροι πια πλειοψηφικα μειναν να τα μιλανε..

στον εβρο τουρκικα,πομακικα που θες μιλανε αρκετοί,το 5% του πληθυσμου σε καποια συγκεκριμενα χωρια..μιλαμε για μειονοτητα της συνθηκης λωζανης

επισης βρισκω λαθος την λογικη να μαθεις τουρκικα..οταν στην ελλαδα εχουμε καπου 100,150 χιλιαδες στην θρακη ατομα(με ενα ,μικρο εστω, μερος λογικα μορφωμενων αναμεσα τους) που την μιλανε!δεν βλεπω τι ανταγωνιστικο πλεονεκτημα αποκτας
οχι οτι ειναι κακο...
εξαρταται σε τι πεδιο καποιος θελει να δρασει..π.χ θελει τουρισμο; μονοδρομος τα αγγλικα,τα γερμανικα...καλη επιλογη τα ιταλικα,τα ρωσικα κ.ο.κ

παντα αν καποιος συνδεει την εκμαθηση γλωσσας με την οικονομια γνωριζει απο πριν το πεδιο στο οποιο θα εστιασει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 20-08-14 στις 15:17.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 15:07, 20-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
σερρες καβαλα,δραμα κ.λπ βουλγαρικα δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησεις σε καποιο χωριο πως σου ηρθε;!μιλαω για γηγενεις
αλλο επιχειρηματικα,τουριστικα κλπ
σε λιγα χωρια στην δυτικη μακεδονια,μελιτη κ.λπ υποθετω ναι

και στον εβρο τουρκικα,πομακικα που θες μιλαει το 5% του πληθυσμου σε καποια συγκεκριμενα χωρια..μιλαμε για μειονοτητα της συνθηκης λωζανης

επισης βρισκω λαθος την λογικη να μαθεις τουρκικα..οταν στην ελλαδα εχουμε καπου 100,150 χιλιαδες στην θρακη ατομα(με ενα ,μικρο εστω, μερος λογικα μορφωμενων αναμεσα τους) που την μιλανε!δεν βλεπω τι ανταγωνιστικο πλεονεκτημα αποκτας
οχι οτι ειναι κακο...
εξαρταται σε τι πεδιο καποιος θελει να δρασει..π.χ θελει τουρισμο; μονοδρομος τα αγγλικα,τα γερμανια...καλη επιλογη τα ρωσια κ.ο.κ

Για αυτο και δεν την σκεφτομαι σαν πρωτη επιλογη.. Οι περισσοτεροι απο ο,τι ακουσα στο τμημα παιρνουν ως πρωτη επιλογη Ρωσικα ή Τουρκικα. Εγω ελεγα σαν πρωτη επιλογη να παρω Βουλγαρικα. Απο εκει και περα προβληματιζομουν για επιλογη δευτερης γλωσσας και σκεφτομουν μεταξυ Τουρκικων ή Ρωσικων, και εκλινα προς το δευτερο με το σκεπτικο περισσοτερο, οτι μιλιεται στην περιοχη και θα εχω πιο πολλες ευκαιριες να την εξασκησω. Αλλα δεν εχω απορριψει και τα Ρωσικα τελειως. Μιλαω παντα για 2η γλωσσα μεσα στη σχολη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 15:21, 20-08-14:

επειδη βλεπω νομικη

βουλγαρικα ως νομικος συμβουλος σε επιχειρησεις που εχουν παρε δωσε με βουλγαρικες εταιρειες κ.λπ.
τα τουρκικα παλι στην περιπτωση σου νομιζω δεν ειναι κακη ιδεα απο την στιγμη που ειναι αρκετοι οι γνωριζοντες τουρκικα που διαβιουν μονιμα στην ελλαδα/θρακη,ενω υπαρχουν σοβαρες επιχειρηματικες σχεσεις με την γειτονα χωρα.βεβαια εδω θα χεις ανταγωνισμο γερο οπως καταλαβαινεις

τι να σου πω,θελει ψαξιμο,αναζητηση...δεν μπορω να ξερω για την δουλεια σου ποια ζητηση γλωσσας υφισταται...μονο υποθεσεις

αν καποιος εστιαζει π.χ στο εμποριο βλεπει τις εξαγωγες και τις εισαγωγες και βγαζει συμπερασμα
αν καποιος εστιαζει στον τουρισμο,βλεπει αριθμους τουριστων απο χωρες προελευσης και πορευεται...πρεπει να βρεις καποια μετρα

τεσπα το θεμα δεν ειναι γι αυτο το νημα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 20-08-14 στις 15:34.
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη russia4ever
Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 16:21, 20-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Obito
Nαι κι εγω ετσι νομιζω, γιατι και Μακεδονια που μενουν οι γονεις μου, Βουλγαρικα βρισκεις να μιλησεις. Επισης ειμαι απο Εβρο, οποτε και Τουρκικα σιγουρα θα βρισκω να μιλησω.

Για σενα οπως σου ειπα νομιζω το Σλαβικων σπουδων ή το Φιλολογιας Παρευξεινιων στην Κομοτηνη ειναι οι καλλιτερες επιλογες, αλλα δεν ξερω ποια θα προτιμησεις..

Καλη επιτυχια οπως και να εχει!
Εγώ Ξάνθη είμαι οπότε το κοντινότερο είναι η Κομοτηνή αλλά το Σλαβικών έχει λιγότερους εισακτέους.
Παράθεση

domenica95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη domenica95
H domenica95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H domenica95 έγραψε στις 19:56, 30-08-14:

Μιας που αναφερθηκατε στα ιστορικα. Περυσι περασα στην Κομοτηνη Ιστορια και εθνολογια. Ωστοσο ξαναεδωσα και φετος περασα Ιστορια Αρχαιολογια και Κοινωνικη ανθρωπολογια στο Βολο. Ποιο από τα δυο τμηματα θεωρειτε ότι αξιζει!? Αν εχετε περασει σε αυτά πειτε μου τη γνωμη σας...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους