Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,888 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,694 μηνύματα σε 82,017 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 416 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 15:20, 19-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από russia4ever
Γλ. Φιλ. & Πολ. Παρ. Χωρών ή Ιστορία Εθνολογία?

Να πω την αποψη μου επειδη ειδα το ρωτας και αλλου αυτο. Ιστορια Εθνολογια δε νομιζω οτι εχει προοπτικες. Ιδιαιτερα σαν φιλολογος; Εχει γεμισει η αγορα. Δεν εχεις καν την επιλογη να βγεις αρχαιολογος νομιζω, οπως απο Ιστορικα-Αρχαιολογικα τμηματα. Μονο εαν σε ενδιαφερει το αντικειμενο την Εθνολογιας και θες να ασχοληθεις σοβαρα με αυτο οποτε πασο.

Γλωσσας και Φιλολογιας Παρευξεινιων Χωρων θελω να περασω φετος εγω, γιατι πιστευω οτι θα μαθω γλωσσες που θα με βοηθησουν ακομα και σαν δικηγορο, αλλα γενικοτερα θα εχουν ζητηση στο μελλον. Αν εισαι και native speaker, ακομα καλλιτερα.
Δεν μπορω ομως να ειμαι και πολυ αντικειμενικος στις συμβουλες, γιατι για μενα θα ειναι, αν περασω και το παρω με το καλο, δευτερο πτυχιο.

Το τμημα της Κομοτηνης ειναι φιλολογικο. Σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με καποια βαλκανικη ή τη ρωσικη φιλολογια; Αν ναι καντο. Αν απλα θελεις να μαθεις καλα τη γλωσσα γιατι θελεις με καποιο ισως μεταπτυχιακο μετα να βρεις δουλεια ως στελεχος σε εταιρια ή επιχειρηση που δραστηριοποιειται στο χωρο των Βαλκανιων και θελει γλωσσομαθεις Ελληνες, τοτε ισως θα ηταν καλλιτερο το τμημα Βαλκανικων σπουδων του ΠαΜακ, οπου κανουν Ρωσικα, Τουρκικα και αλλες βαλκανικες γλωσσες, αλλα διδασκονται παραλληλα και οικονομικα και μαθημα διοικησης επιχειρησεων, δεν ειναι δηλαδη φιλολογικο τμημα οπως αυτο της Κομοτηνης.

Μετα σιγουρα ψαξτο για μεταπτυχιακο πχ Οικονομικα ή Διοικηση Επιχειρησεων αν σε ενδιαφερει αυτο. Αλλα και καποια βαλκανικη φιλολογια αν θελεις να ακολουθησεις ενα μεταπτυχιακο στο αντικειμενο, στο μελλον θα ειναι ολο και πιο απαραιτητο.

Τελος απλα πληροφοριακα το τμημα του ΠαΜακ προς το παρον δεν εχει αλλα επαγγελματικα δικαιωματα κατοχυρωμενα, απλα μπορεις να εγγραφεις ως οικονομολογος εαν ακολουθησεις μεσα στην Σχολη την αντιστοιχη κατευθηνση.

Αντε αν επιλεξεις Φιλολογια Παρευξεινιων Χωρων μπορει να ειμαστε και συμφοιτητες του χρονου
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη russia4ever
Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 18:17, 19-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Obito
Να πω την αποψη μου επειδη ειδα το ρωτας και αλλου αυτο. Ιστορια Εθνολογια δε νομιζω οτι εχει προοπτικες. Ιδιαιτερα σαν φιλολογος; Εχει γεμισει η αγορα. Δεν εχεις καν την επιλογη να βγεις αρχαιολογος νομιζω, οπως απο Ιστορικα-Αρχαιολογικα τμηματα. Μονο εαν σε ενδιαφερει το αντικειμενο την Εθνολογιας και θες να ασχοληθεις σοβαρα με αυτο οποτε πασο.

Γλωσσας και Φιλολογιας Παρευξεινιων Χωρων θελω να περασω φετος εγω, γιατι πιστευω οτι θα μαθω γλωσσες που θα με βοηθησουν ακομα και σαν δικηγορο, αλλα γενικοτερα θα εχουν ζητηση στο μελλον. Αν εισαι και native speaker, ακομα καλλιτερα.
Δεν μπορω ομως να ειμαι και πολυ αντικειμενικος στις συμβουλες, γιατι για μενα θα ειναι, αν περασω και το παρω με το καλο, δευτερο πτυχιο.

Το τμημα της Κομοτηνης ειναι φιλολογικο. Σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με καποια βαλκανικη ή τη ρωσικη φιλολογια; Αν ναι καντο. Αν απλα θελεις να μαθεις καλα τη γλωσσα γιατι θελεις με καποιο ισως μεταπτυχιακο μετα να βρεις δουλεια ως στελεχος σε εταιρια ή επιχειρηση που δραστηριοποιειται στο χωρο των Βαλκανιων και θελει γλωσσομαθεις Ελληνες, τοτε ισως θα ηταν καλλιτερο το τμημα Βαλκανικων σπουδων του ΠαΜακ, οπου κανουν Ρωσικα, Τουρκικα και αλλες βαλκανικες γλωσσες, αλλα διδασκονται παραλληλα και οικονομικα και μαθημα διοικησης επιχειρησεων, δεν ειναι δηλαδη φιλολογικο τμημα οπως αυτο της Κομοτηνης.

Μετα σιγουρα ψαξτο για μεταπτυχιακο πχ Οικονομικα ή Διοικηση Επιχειρησεων αν σε ενδιαφερει αυτο. Αλλα και καποια βαλκανικη φιλολογια αν θελεις να ακολουθησεις ενα μεταπτυχιακο στο αντικειμενο, στο μελλον θα ειναι ολο και πιο απαραιτητο.

Τελος απλα πληροφοριακα το τμημα του ΠαΜακ προς το παρον δεν εχει αλλα επαγγελματικα δικαιωματα κατοχυρωμενα, απλα μπορεις να εγγραφεις ως οικονομολογος εαν ακολουθησεις μεσα στην Σχολη την αντιστοιχη κατευθηνση.

Αντε αν επιλεξεις Φιλολογια Παρευξεινιων Χωρων μπορει να ειμαστε και συμφοιτητες του χρονου
Αν πάω προς την κατεύθυνση της Φιλ. Παρ. Χωρών θα επιλέξω τα Ρώσικα που τα γνωρίζω από μικρός(γονείς από Καζαχστάν οπότε τα κληρονόμησα), εσύ?
Είδα τι μαθήματα έχει το ΠαΜακ(ΒΣΑΣ)και είπα όχι λόγω Μαθηματικών(καθόλου καλή σχέση).
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι ότι και φιλόλογος να γίνω τίποτα στο μετέπειτα.
Είναι και το τμήμα των Σλαβικών Σπουδών(Αθήνα)που είναι πιο μέσα στα Ρώσικα και επειδή είδα τα μαθήματα που κάνουν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
ΠΤΔΕ νομίζω ότι έχει μηδαμινές προοπτικές αλλά είναι κι ότι μ' αρέσει να "διδάσκω".
Αυτές είναι οι σχολές που μ' άρεσαν περισσότερο +την Κοινωνιολογία.

Υ.Γ.: Μπορεί να σπουδάσω και Σουηδία στο Πανεπιστήμιο της Ουψάλα, έχει περιπού τα ενδιαφέροντά μου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 19:30, 19-08-14:

Αν πάω προς την κατεύθυνση της Φιλ. Παρ. Χωρών θα επιλέξω τα Ρώσικα που τα γνωρίζω από μικρός(γονείς από Καζαχστάν οπότε τα κληρονόμησα), εσύ?
Είδα τι μαθήματα έχει το ΠαΜακ(ΒΣΑΣ)και είπα όχι λόγω Μαθηματικών(καθόλου καλή σχέση).
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι ότι και φιλόλογος να γίνω τίποτα στο μετέπειτα.
Είναι και το τμήμα των Σλαβικών Σπουδών(Αθήνα)που είναι πιο μέσα στα Ρώσικα και επειδή είδα τα μαθήματα που κάνουν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
ΠΤΔΕ νομίζω ότι έχει μηδαμινές προοπτικές αλλά είναι κι ότι μ' αρέσει να "διδάσκω".
Αυτές είναι οι σχολές που μ' άρεσαν περισσότερο +την Κοινωνιολογία.

Υ.Γ.: Μπορεί να σπουδάσω και Σουηδία στο Πανεπιστήμιο της Ουψάλα, έχει περιπού τα ενδιαφέροντά μου.

Ξεκινωντας απο το τελευταιο δεν ξερω για εξωτερικο, εσυ αποφασιζεις. Για Παιδαγωγικο ουτε καν, εκτος αν σκεφτεσαι ειδικη αγωγη που εχει αποκατασταση. Παντως νομιζ κι εκει κανουν Μαθηματικα δες το Προγραμμα σπουδων για σιγουρια.

Κοινωνιολογια μακρια, στην Ελλαδα στον αιωνα τον απαντα δεν προκειται να βρεις δουλεια. Εκτος αν εννοεις Κοινωνικη Εργασια στην Κομοτηνη που δουλευεις ως κοινωνικος λειτουργος μετα κι ακουω οτι εχει καποια απορροφηση, αλλα δεν ξερω πολλα.

Σλαβικων σπουδων δεν ξερω κατι παραπανω περα απο οτι ασχολεται βασικα με Ρωσικα, για μενα απορριπτεται λογω αποστασης,ψαχνω κατι Βορειο Ελλαδα, κοντα στη Θεσσαλονικη. Εσυ σκεψυ το, δεν ξερω.

Ετσι γενικα οπως τα λες νομιζω οτι το Σλαβικων Σπουδων και το Φιλολογιας Παρευξεινιων χωρων με κατευθυνση Ρωσικα θα ειναι για σενα ιδανικη επιλογη. Κατεχεις ηδη την γλωσσα σαν μητρικη (΄ αφου την μιλας απο μικρος και την μιλαει και η οικογενεια σου + σε ενδιαφερει να την διδαξεις. Εχεις νομιζω συγκριτικο πλεονεκτημα με ολους τους αλλους αποφοιτους οι οποιοι την μαθαινουν σαν ξενη γλωσσα σε καποια ηλικια και δεν εχουν και πολλες ευκαιριες να την εξασκησουν. Αν κανεις και ενα μεταπτυχιακο στη Ρωσια θα εισαι σε πολυ καλη θεση πιστευω. Εγω προσωπικα θα προτιμουσα καποιον πτυχιουχο που μιλαει τα Ρωσικα ως μητρικη παρα εναν που τα εμαθε μονο μεσα στη σχολη, χωρις επαφη με Ρωσια ή αλλες χωρες οπου μιλανε Ρωσικα.

Οποτε γνωμη μου ειναι αν πας Ελλαδα, να πας Σλαβικων Σπουδων ή Φιλολογιας Παρευξεινιων, δεν ξερω που βολευει εσενα καλλιτερα.

Να σου πω τι σκεφτομαι και για μενα: διχαζομαι αν θα παρω πρωτη γλωσσσα Βουλγαρικα ή Τουρκικα.

Ρωσικα δεν θα παρω γιατι απο ο,τι ακουω ειναι δυσκολα και ηδη κανω δυο αλλες γλωσσες (Γαλλικα και Γερμανικα) οποτε να μαθω και μια δυσκολη σλαβικη θα μου πεσει βαρυ. Επισης γενικα ειναι γλωσσα που την επιλεγουν πολλοι και μαλιστα φυσικοι ομιλητες οποτε θελω μια γλωσσα πιο ''σπανια'' που να μου δωσει καποιο συγκριτικο πλεονεκτημα.

Ρουμανικα δεν με τραβανε πολυ, δεν ξερω γιατι. Τουρκικα ενω μου αρεσουν, την διαλεγουν επισης πολλοι, οποτε ελεγα να την κρατησω για δευτερη γλωσσα. Θα επερνα σιγουρα Βουλγαρικα με δευτερη γλωσσα τα Τουρκικα, αλλα η απορια μου ειναι η εξης:

Εαν θελω να συνεχισω τα Βουλγαρικα σε μεταπτυχιακο πχ πρεπει να εχω μια καποια γνωση των Ρωσικων για να εμβαθυνω; Δεν ξερω αν εχω κουραγιο στο μελλον να μαθω και αλλη γλωσσα και μιαλιστα τοσο δυσκολη.

Οποτε εαν χρειαζονται οπωσδηποτε τα Ρωσικα για να με βοηθησουν στα Βουλγαρικα σκεφτομαι ή να παρω Βουλγαρικα με δευτερη τα Ρωσικα ή να παρω Τουρκικα πρωτη γλωσσα και δευτερη Ρουμανικα/Βουλγαρικα.
Εαν δεν χρειαζονται τοσο τα Ρωσικα για να εμβαθυνω στα Βουλγαρικα λεω να κανω αυτο που σκοπευα εξαρχης, πρωτη γλωσσα Βουλγαρικα και μετα Τουρκικα.

Εσυ τι μου προτεινεις;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 19-08-14 στις 19:45.
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 21:07, 19-08-14:

Ξεκινωντας απο το τελευταιο δεν ξερω για εξωτερικο, εσυ αποφασιζεις. Για Παιδαγωγικο ουτε καν, εκτος αν σκεφτεσαι ειδικη αγωγη που εχει αποκατασταση. Παντως νομιζ κι εκει κανουν Μαθηματικα δες το Προγραμμα σπουδων για σιγουρια.

Κοινωνιολογια μακρια, στην Ελλαδα στον αιωνα τον απαντα δεν προκειται να βρεις δουλεια. Εκτος αν εννοεις Κοινωνικη Εργασια στην Κομοτηνη που δουλευεις ως κοινωνικος λειτουργος μετα κι ακουω οτι εχει καποια απορροφηση, αλλα δεν ξερω πολλα.

Σλαβικων σπουδων δεν ξερω κατι παραπανω περα απο οτι ασχολεται βασικα με Ρωσικα, για μενα απορριπτεται λογω αποστασης,ψαχνω κατι Βορειο Ελλαδα, κοντα στη Θεσσαλονικη. Εσυ σκεψυ το, δεν ξερω.

Ετσι γενικα οπως τα λες νομιζω οτι το Σλαβικων Σπουδων και το Φιλολογιας Παρευξεινιων χωρων με κατευθυνση Ρωσικα θα ειναι για σενα ιδανικη επιλογη. Κατεχεις ηδη την γλωσσα σαν μητρικη (΄ αφου την μιλας απο μικρος και την μιλαει και η οικογενεια σου + σε ενδιαφερει να την διδαξεις. Εχεις νομιζω συγκριτικο πλεονεκτημα με ολους τους αλλους αποφοιτους οι οποιοι την μαθαινουν σαν ξενη γλωσσα σε καποια ηλικια και δεν εχουν και πολλες ευκαιριες να την εξασκησουν. Αν κανεις και ενα μεταπτυχιακο στη Ρωσια θα εισαι σε πολυ καλη θεση πιστευω. Εγω προσωπικα θα προτιμουσα καποιον πτυχιουχο που μιλαει τα Ρωσικα ως μητρικη παρα εναν που τα εμαθε μονο μεσα στη σχολη, χωρις επαφη με Ρωσια ή αλλες χωρες οπου μιλανε Ρωσικα.

Οποτε γνωμη μου ειναι αν πας Ελλαδα, να πας Σλαβικων Σπουδων ή Φιλολογιας Παρευξεινιων, δεν ξερω που βολευει εσενα καλλιτερα.

Να σου πω τι σκεφτομαι και για μενα: διχαζομαι αν θα παρω πρωτη γλωσσσα Βουλγαρικα ή Τουρκικα.

Ρωσικα δεν θα παρω γιατι απο ο,τι ακουω ειναι δυσκολα και ηδη κανω δυο αλλες γλωσσες (Γαλλικα και Γερμανικα) οποτε να μαθω και μια δυσκολη σλαβικη θα μου πεσει βαρυ. Επισης γενικα ειναι γλωσσα που την επιλεγουν πολλοι και μαλιστα φυσικοι ομιλητες οποτε θελω μια γλωσσα πιο ''σπανια'' που να μου δωσει καποιο συγκριτικο πλεονεκτημα.

Ρουμανικα δεν με τραβανε πολυ, δεν ξερω γιατι. Τουρκικα ενω μου αρεσουν, την διαλεγουν επισης πολλοι, οποτε ελεγα να την κρατησω για δευτερη γλωσσα. Θα επερνα σιγουρα Βουλγαρικα με δευτερη γλωσσα τα Τουρκικα, αλλα η απορια μου ειναι η εξης:

Εαν θελω να συνεχισω τα Βουλγαρικα σε μεταπτυχιακο πχ πρεπει να εχω μια καποια γνωση των Ρωσικων για να εμβαθυνω; Δεν ξερω αν εχω κουραγιο στο μελλον να μαθω και αλλη γλωσσα και μιαλιστα τοσο δυσκολη.

Οποτε εαν χρειαζονται οπωσδηποτε τα Ρωσικα για να με βοηθησουν στα Βουλγαρικα σκεφτομαι ή να παρω Βουλγαρικα με δευτερη τα Ρωσικα ή να παρω Τουρκικα πρωτη γλωσσα και δευτερη Ρουμανικα/Βουλγαρικα.
Εαν δεν χρειαζονται τοσο τα Ρωσικα για να εμβαθυνω στα Βουλγαρικα λεω να κανω αυτο που σκοπευα εξαρχης, πρωτη γλωσσα Βουλγαρικα και μετα Τουρκικα.

Εσυ τι μου προτεινεις;
Βουλγάρικα και Ρώσικα λίγο μοιάζουν, δεν ξέρω κάτι περισσότερο(για τα Βουλγάρικα)εκτός αν ψάξεις στο google.
Τα Τούρκικα καμιά σχέση δεν έχουν με αυτές τις γλώσσες.
Κι εξάλλου τα Βουλγάρικα και τα Ρώσικα είναι σλαβικές γλώσσες ενώ τα Τούρκικα όχι.
Κοίτα, τα Ρώσικα δεν είναι και τόσο φοβερά.
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 21:15, 19-08-14:

Βουλγάρικα και Ρώσικα λίγο μοιάζουν, δεν ξέρω κάτι περισσότερο(για τα Βουλγάρικα)εκτός αν ψάξεις στο google.
Τα Τούρκικα καμιά σχέση δεν έχουν με αυτές τις γλώσσες.
Κι εξάλλου τα Βουλγάρικα και τα Ρώσικα είναι σλαβικές γλώσσες ενώ τα Τούρκικα όχι.
Κοίτα, τα Ρώσικα δεν είναι και τόσο φοβερά.
Το ελεγα περισσοτερο επειδη και Βουλγαρικα και Τουρκικα ισως εχω ευκαιριες να τα εξασκησω, πολλοι απο χωρια σε Μακεδονια και Θρακη μιλαν Τουρκικα ή Βουλγαρικα αλλα Ρωσικα δυσκολα. Οποτε να μαθαινεις μια γλωσσα θεωρητικα και να μην την εξασκεις για μενα δεν εχει και πολυ νοημα.

Περισσοτερο τα Τουρκικα μου αρεσουν, αλλα λεω μαλλον να την κρατησω δευτερη γλωσσα.

Ρωσικα εχω ακουσει οτι αρκετα δυσκολα για καποιον που εχει συνηθησει ευρωπαικες γλωσσες και ηδη κανω Γαλλικα,Γερμανικα που ειναι απαιτητικες και αυτες..
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 21:26, 19-08-14:

Το ελεγα περισσοτερο επειδη και Βουλγαρικα και Τουρκικα ισως εχω ευκαιριες να τα εξασκησω, πολλοι απο χωρια σε Μακεδονια και Θρακη μιλαν Τουρκικα ή Βουλγαρικα αλλα Ρωσικα δυσκολα. Οποτε να μαθαινεις μια γλωσσα θεωρητικα και να μην την εξασκεις για μενα δεν εχει και πολυ νοημα.

Περισσοτερο τα Τουρκικα μου αρεσουν, αλλα λεω μαλλον να την κρατησω δευτερη γλωσσα.

Ρωσικα εχω ακουσει οτι αρκετα δυσκολα για καποιον που εχει συνηθησει ευρωπαικες γλωσσες και ηδη κανω Γαλλικα,Γερμανικα που ειναι απαιτητικες και αυτες..
Θράκη που είμαι, μιλάνε Πομάκικα(διάλεκτος Βουλγάρικων)και Τούρκικα.
Βουλγάρικα και Τούρκικα νομίζω καλύτερα είναι για σένα.
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 22:09, 19-08-14:

Θράκη που είμαι, μιλάνε Πομάκικα(διάλεκτος Βουλγάρικων)και Τούρκικα.
Βουλγάρικα και Τούρκικα νομίζω καλύτερα είναι για σένα.

Nαι κι εγω ετσι νομιζω, γιατι και Μακεδονια που μενουν οι γονεις μου, Βουλγαρικα βρισκεις να μιλησεις. Επισης ειμαι απο Εβρο, οποτε και Τουρκικα σιγουρα θα βρισκω να μιλησω.

Για σενα οπως σου ειπα νομιζω το Σλαβικων σπουδων ή το Φιλολογιας Παρευξεινιων στην Κομοτηνη ειναι οι καλλιτερες επιλογες, αλλα δεν ξερω ποια θα προτιμησεις..

Καλη επιτυχια οπως και να εχει!
Παράθεση

antis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antis
Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,495 μηνύματα.

O antis έγραψε στις 22:58, 19-08-14:

, γιατι και Μακεδονια που μενουν οι γονεις μου, Βουλγαρικα βρισκεις να μιλησεις.
Όσες πιθανότητες έχεις να μιλήσεις Βουλγάρικα στην Αθήνα ή στην Κρήτη, τίποτα παραπάνω στην Μακεδονία
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 23:08, 19-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από antis
Όσες πιθανότητες έχεις να μιλήσεις Βουλγάρικα στην Αθήνα ή στην Κρήτη, τίποτα παραπάνω στην Μακεδονία
Ελα Σερρες μεταξυ αλλων μια βολτα και θα δεις απο πρωτο χερι, σε πολλα χωρια ειδικα κοντα στα συνορα μιλανε Βουλγαρικα και πολλοι εχουν επιχειρηματικες σχεσεις με Βουλγαρια
Παράθεση

antis

Φοιτητής

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,495 μηνύματα.

O antis έγραψε στις 23:37, 19-08-14:

πολλοι εχουν επιχειρηματικες σχεσεις με Βουλγαρια
Και με όλη την ΕΕ έχουμε επιχειρηματικές σχέσεις.

Και εμείς Μακεδονία μένουμε αλλά Βουλγαρικά δεν γνωρίζουμε ούτε Αλβανικά ούτε Σλαβικά (Σκοπίων)
Ξανά λέω όσες πιθανότητες έχει κάποιος να συνεννοηθεί στα Βουλγαρικά στην Αθήνα άλλες τόσες έχει και στην Μακεδονία
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 00:35, 20-08-14:

Και με όλη την ΕΕ έχουμε επιχειρηματικές σχέσεις.

Και εμείς Μακεδονία μένουμε αλλά Βουλγαρικά δεν γνωρίζουμε ούτε Αλβανικά ούτε Σλαβικά (Σκοπίων)
Ξανά λέω όσες πιθανότητες έχει κάποιος να συνεννοηθεί στα Βουλγαρικά στην Αθήνα άλλες τόσες έχει και στην Μακεδονία
Στη Θεσσαλονικη και στα αστικα κεντρα το πιθανοτερο να μη βρεις και το ιδιο και στις νεες ηλικιες.
Οσο πιο κοντα στα συνορα τοσο πιο πιθανο να βρεις και πληθυσμους να μιλαν Βουλγαρικα, οπως και στον Εβρο στο πανω μερος μιλαν πολλοι Τουρκικα

Believe it!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2Z1TLM9.jpg
Εμφανίσεις:  3
Μέγεθος:  31,2 KB  
Παράθεση

antis

Φοιτητής

O antis έγραψε στις 11:59, 20-08-14:

Στη Θεσσαλονικη και στα αστικα κεντρα το πιθανοτερο να μη βρεις και το ιδιο και στις νεες ηλικιες.
Ούτε σε αστικό κέντρο μένω αλλά ούτε και στην Κεντρική Μακεδονία.. Στην Δυτική Μακεδονία που είμαι εγώ αν πεις κάτι τέτοιο θα γελάνε μαζί σου, σε αυτό να είσαι σίγουρος

, οπως και στον Εβρο στο πανω μερος μιλαν πολλοι Τουρκικα
Στον Έβρο δεν μιλάνε Τουρκικά ή Πομάκικα επειδή συνορεύουν με την Τουρκία. Εκεί έχουμε μια ιδιαίτερη περίπτωση της Ελλάδας, αυτό τουλάχιστον οφείλεις να το γνωρίζεις
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 13:10, 20-08-14:

Ούτε σε αστικό κέντρο μένω αλλά ούτε και στην Κεντρική Μακεδονία.. Στην Δυτική Μακεδονία που είμαι εγώ αν πεις κάτι τέτοιο θα γελάνε μαζί σου, σε αυτό να είσαι σίγουρος

Στον Έβρο δεν μιλάνε Τουρκικά ή Πομάκικα επειδή συνορεύουν με την Τουρκία. Εκεί έχουμε μια ιδιαίτερη περίπτωση της Ελλάδας, αυτό τουλάχιστον οφείλεις να το γνωρίζεις

Ok αν αυτη την εικονα εχεις εσυ, εμενα η εμπειρια μου αλλα λεει, βγαινουμε off topic....
Παράθεση

Κομνηνός

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 15:01, 20-08-14:

σερρες καβαλα,δραμα κ.λπ βουλγαρικα δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησεις σε καποιο χωριο πως σου ηρθε;!μιλαω για γηγενεις
αλλο επιχειρηματικα,τουριστικα κλπ
σε λιγα χωρια στην δυτικη μακεδονια υποθετω ναι,αν και παλι μαλλον οι γηραιοτεροι πια πλειοψηφικα μειναν να τα μιλανε..

στον εβρο τουρκικα,πομακικα που θες μιλανε αρκετοί,το 5% του πληθυσμου σε καποια συγκεκριμενα χωρια..μιλαμε για μειονοτητα της συνθηκης λωζανης

επισης βρισκω λαθος την λογικη να μαθεις τουρκικα..οταν στην ελλαδα εχουμε καπου 100,150 χιλιαδες στην θρακη ατομα(με ενα ,μικρο εστω, μερος λογικα μορφωμενων αναμεσα τους) που την μιλανε!δεν βλεπω τι ανταγωνιστικο πλεονεκτημα αποκτας
οχι οτι ειναι κακο...
εξαρταται σε τι πεδιο καποιος θελει να δρασει..π.χ θελει τουρισμο; μονοδρομος τα αγγλικα,τα γερμανικα...καλη επιλογη τα ιταλικα,τα ρωσικα κ.ο.κ

παντα αν καποιος συνδεει την εκμαθηση γλωσσας με την οικονομια γνωριζει απο πριν το πεδιο στο οποιο θα εστιασει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 20-08-14 στις 15:17.
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 15:07, 20-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
σερρες καβαλα,δραμα κ.λπ βουλγαρικα δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησεις σε καποιο χωριο πως σου ηρθε;!μιλαω για γηγενεις
αλλο επιχειρηματικα,τουριστικα κλπ
σε λιγα χωρια στην δυτικη μακεδονια,μελιτη κ.λπ υποθετω ναι

και στον εβρο τουρκικα,πομακικα που θες μιλαει το 5% του πληθυσμου σε καποια συγκεκριμενα χωρια..μιλαμε για μειονοτητα της συνθηκης λωζανης

επισης βρισκω λαθος την λογικη να μαθεις τουρκικα..οταν στην ελλαδα εχουμε καπου 100,150 χιλιαδες στην θρακη ατομα(με ενα ,μικρο εστω, μερος λογικα μορφωμενων αναμεσα τους) που την μιλανε!δεν βλεπω τι ανταγωνιστικο πλεονεκτημα αποκτας
οχι οτι ειναι κακο...
εξαρταται σε τι πεδιο καποιος θελει να δρασει..π.χ θελει τουρισμο; μονοδρομος τα αγγλικα,τα γερμανια...καλη επιλογη τα ρωσια κ.ο.κ

Για αυτο και δεν την σκεφτομαι σαν πρωτη επιλογη.. Οι περισσοτεροι απο ο,τι ακουσα στο τμημα παιρνουν ως πρωτη επιλογη Ρωσικα ή Τουρκικα. Εγω ελεγα σαν πρωτη επιλογη να παρω Βουλγαρικα. Απο εκει και περα προβληματιζομουν για επιλογη δευτερης γλωσσας και σκεφτομουν μεταξυ Τουρκικων ή Ρωσικων, και εκλινα προς το δευτερο με το σκεπτικο περισσοτερο, οτι μιλιεται στην περιοχη και θα εχω πιο πολλες ευκαιριες να την εξασκησω. Αλλα δεν εχω απορριψει και τα Ρωσικα τελειως. Μιλαω παντα για 2η γλωσσα μεσα στη σχολη.
Παράθεση

Κομνηνός

Διάσημο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 15:21, 20-08-14:

επειδη βλεπω νομικη

βουλγαρικα ως νομικος συμβουλος σε επιχειρησεις που εχουν παρε δωσε με βουλγαρικες εταιρειες κ.λπ.
τα τουρκικα παλι στην περιπτωση σου νομιζω δεν ειναι κακη ιδεα απο την στιγμη που ειναι αρκετοι οι γνωριζοντες τουρκικα που διαβιουν μονιμα στην ελλαδα/θρακη,ενω υπαρχουν σοβαρες επιχειρηματικες σχεσεις με την γειτονα χωρα.βεβαια εδω θα χεις ανταγωνισμο γερο οπως καταλαβαινεις

τι να σου πω,θελει ψαξιμο,αναζητηση...δεν μπορω να ξερω για την δουλεια σου ποια ζητηση γλωσσας υφισταται...μονο υποθεσεις

αν καποιος εστιαζει π.χ στο εμποριο βλεπει τις εξαγωγες και τις εισαγωγες και βγαζει συμπερασμα
αν καποιος εστιαζει στον τουρισμο,βλεπει αριθμους τουριστων απο χωρες προελευσης και πορευεται...πρεπει να βρεις καποια μετρα

τεσπα το θεμα δεν ειναι γι αυτο το νημα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 20-08-14 στις 15:34.
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 16:21, 20-08-14:

Nαι κι εγω ετσι νομιζω, γιατι και Μακεδονια που μενουν οι γονεις μου, Βουλγαρικα βρισκεις να μιλησεις. Επισης ειμαι απο Εβρο, οποτε και Τουρκικα σιγουρα θα βρισκω να μιλησω.

Για σενα οπως σου ειπα νομιζω το Σλαβικων σπουδων ή το Φιλολογιας Παρευξεινιων στην Κομοτηνη ειναι οι καλλιτερες επιλογες, αλλα δεν ξερω ποια θα προτιμησεις..

Καλη επιτυχια οπως και να εχει!
Εγώ Ξάνθη είμαι οπότε το κοντινότερο είναι η Κομοτηνή αλλά το Σλαβικών έχει λιγότερους εισακτέους.
Παράθεση

domenica95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη domenica95
H domenica95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H domenica95 έγραψε στις 19:56, 30-08-14:

Μιας που αναφερθηκατε στα ιστορικα. Περυσι περασα στην Κομοτηνη Ιστορια και εθνολογια. Ωστοσο ξαναεδωσα και φετος περασα Ιστορια Αρχαιολογια και Κοινωνικη ανθρωπολογια στο Βολο. Ποιο από τα δυο τμηματα θεωρειτε ότι αξιζει!? Αν εχετε περασει σε αυτά πειτε μου τη γνωμη σας...
Παράθεση

pithikos97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pithikos97
Ο pithikos97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O pithikos97 έγραψε στις 22:29, 30-09-14:

Καλησπέρα.
Είμαι μαθητής της γ'λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Μέχρι πέρισσι ενδιαφερόμουνα απλά να μπω σε μία σχολή υπολογιστών (γενικά και αόριστα). Φέτος άρχισα να ψάχνω περισσότερο το θέμα (τον τελευταίο μήνα) για να κατασταλάξω σε ποια από όλες θέλω να μπω. Να σημειώσω ότι ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ κυρίως με hardware Και ηλεκτρονική αλλά και με προγραμματισμό και software. Επίσης ως μαθητής είμαι του 20 (δεν είμαι ψόνιο, απλά περιγράφω την κατάσταση) και έχω πολλές πιθανότητες να μπω στο ΕΜΠ (ημμυ). Οικονομικό θέμα δεν τίθεται, μπορώ να πάω σε όποια πόλη θέλω.
Στο θέμα μας. Οι σχολές που είναι πιο σχετικές με το αντικείμενο και με ενδιαφέρουν αρκετά (έχω μελετήσει οδηγούς σπουδών) είναι οι εξείς: Ημμυ εμπ, Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής (ceid upatras) και το ΗΜΜΥ στο πολυτεχνείο Κρήτης. Επίσης είναι και το ΗΜΜΥ απθ που θα έμπαινα και εκεί, το οποίο όμως δεν λέει και τόσο για υπολογιστές, εκτός του ότι έχει πολλά άκυρα μαθήματα άσχετα εντελώς με τα pc σε σχέση με το εμπ, καθώς και το ΗΜΤΥ στην πάτρα (που αν πάω πάτρα θα πάω στην άλλη, όχι στο ΗΜΤΥ).

Αναμφισβήτητα και οι 3 σχολές που ανέφερα κάνουν πολύ καλή δουλειά σε θέμα μάθησης. Το θέμα είναι ότι ενδιαφέρομαι να πάω Αμερική μετά τις σπουδές για μεταπτυχιακό (στο mit, usc ή ένα από τα φιμισμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ). Έχω ακούσει ότι το ΕΜΠ είναι πρώτο στα κονέ και αν είσαι καλός έχεις σίγουρη θέση σε ένα από αυτά. Επειδή είμαι Χανιώτης όμως σκεφτόμουν το πολυτεχνείο κρήτης. Εϊναι όμως ορισμένα γεγονότα που με προβληματίζουν:
α) Είναι στα 2000 καλύτερα του κόσμου (σύμφωνα με το ranking του 2014), ενώ το ΕΜΠ ή το upatras στα 500-600 καλύτερα. Προφανώς λοιπόν μετράει πιο πολύ για το εξωτερικό το ΕΜΠ.
β) Πριν μερικά χρόνια είχαν γίνει διαμάχες και παραλίγο να διαλυθεί το πολυτεχνείο. Όπως και να το κάνουμε δεν πολυ-εμπνέει εμπιστοσύνη.
γ) Όλες οι σχολές είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλόβαθμες. Μόνο το ΗΜΜΥ είναι στα 15372 φέτος. Ακόμα και η αρχιτεκτονική, όπου σε άλλες πόλεις χρειάζονται πάνω από 20000 μόρια για να μπουν, εδώ μπαίνεις με βαθμολογία της τάξης του 15! Άρα ποιος μου λέει εμένα ότι το υπουργείο δεν θα βρει ευκαιρία να συγχονεύσει (ή και να κλείσει) σχολές του πολυτεχνείου (οι οποίες ακουμπούν σχεδόν στη βάση, όπως για παράδειγμα των ορυκτών πόρων);
δ) Ακόμα και το πανεπιστήμιο Σάμου είναι πιο ψηλά στο ranking από το πολυτεχνείο!!
ε) Ορισμένα μαθήματα που στο ΕΜΠ και στο upatras είναι υποχρεωτικά (π.χ. διακριτά μαθηματικά, αριθμητική ανάλυση, φυσική 1 (μηχανική), εδώ είναι επιλογής!

Δεν λέω ίσως στο ΗΜΜΥ του Π.Κρήτης έχουν ίσως πιο πολλά εργαστήρια και γίνεται και καλή έρευνα. Όμως αν μου μειώσει τις πιθανότητες για μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ αξίζει τον κόπο;
Για παράδειγμα αν εγώ κάνω την ίδια "καινοτομία", έχω ίδια βαθμολογία κλπ με έναν απόφοιτο ΕΜΠ που θέλει και αυτός το Mit, ποιον από τους 2 θα προτιμήσουν;
Γνώμες μόνο από όσους ξέρουν, δεν θέλω να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι κλπ, μόνο για ότι είστε σίγουροι 100%

Υ.Γ. ξέρω ότι στα χανιά η φοιτητική ζωή είναι χάλια και δεν έχει κοπέλες, αλλά είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει. Στην τελική αν πάρω αυτοκίνητο πάω Ρέθυμνο
Παράθεση

Athr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Athr
Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Athr έγραψε στις 23:00, 30-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από pithikos97
Καλησπέρα.
Είμαι μαθητής της γ'λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Μέχρι πέρισσι ενδιαφερόμουνα απλά να μπω σε μία σχολή υπολογιστών (γενικά και αόριστα). Φέτος άρχισα να ψάχνω περισσότερο το θέμα (τον τελευταίο μήνα) για να κατασταλάξω σε ποια από όλες θέλω να μπω. Να σημειώσω ότι ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ κυρίως με hardware Και ηλεκτρονική αλλά και με προγραμματισμό και software. Επίσης ως μαθητής είμαι του 20 (δεν είμαι ψόνιο, απλά περιγράφω την κατάσταση) και έχω πολλές πιθανότητες να μπω στο ΕΜΠ (ημμυ). Οικονομικό θέμα δεν τίθεται, μπορώ να πάω σε όποια πόλη θέλω.
Στο θέμα μας. Οι σχολές που είναι πιο σχετικές με το αντικείμενο και με ενδιαφέρουν αρκετά (έχω μελετήσει οδηγούς σπουδών) είναι οι εξείς: Ημμυ εμπ, Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής (ceid upatras) και το ΗΜΜΥ στο πολυτεχνείο Κρήτης. Επίσης είναι και το ΗΜΜΥ απθ που θα έμπαινα και εκεί, το οποίο όμως δεν λέει και τόσο για υπολογιστές, εκτός του ότι έχει πολλά άκυρα μαθήματα άσχετα εντελώς με τα pc σε σχέση με το εμπ, καθώς και το ΗΜΤΥ στην πάτρα (που αν πάω πάτρα θα πάω στην άλλη, όχι στο ΗΜΤΥ).

Αναμφισβήτητα και οι 3 σχολές που ανέφερα κάνουν πολύ καλή δουλειά σε θέμα μάθησης. Το θέμα είναι ότι ενδιαφέρομαι να πάω Αμερική μετά τις σπουδές για μεταπτυχιακό (στο mit, usc ή ένα από τα φιμισμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ). Έχω ακούσει ότι το ΕΜΠ είναι πρώτο στα κονέ και αν είσαι καλός έχεις σίγουρη θέση σε ένα από αυτά. Επειδή είμαι Χανιώτης όμως σκεφτόμουν το πολυτεχνείο κρήτης. Εϊναι όμως ορισμένα γεγονότα που με προβληματίζουν:
α) Είναι στα 2000 καλύτερα του κόσμου (σύμφωνα με το ranking του 2014), ενώ το ΕΜΠ ή το upatras στα 500-600 καλύτερα. Προφανώς λοιπόν μετράει πιο πολύ για το εξωτερικό το ΕΜΠ.
β) Πριν μερικά χρόνια είχαν γίνει διαμάχες και παραλίγο να διαλυθεί το πολυτεχνείο. Όπως και να το κάνουμε δεν πολυ-εμπνέει εμπιστοσύνη.
γ) Όλες οι σχολές είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλόβαθμες. Μόνο το ΗΜΜΥ είναι στα 15372 φέτος. Ακόμα και η αρχιτεκτονική, όπου σε άλλες πόλεις χρειάζονται πάνω από 20000 μόρια για να μπουν, εδώ μπαίνεις με βαθμολογία της τάξης του 15! Άρα ποιος μου λέει εμένα ότι το υπουργείο δεν θα βρει ευκαιρία να συγχονεύσει (ή και να κλείσει) σχολές του πολυτεχνείου (οι οποίες ακουμπούν σχεδόν στη βάση, όπως για παράδειγμα των ορυκτών πόρων);
δ) Ακόμα και το πανεπιστήμιο Σάμου είναι πιο ψηλά στο ranking από το πολυτεχνείο!!
ε) Ορισμένα μαθήματα που στο ΕΜΠ και στο upatras είναι υποχρεωτικά (π.χ. διακριτά μαθηματικά, αριθμητική ανάλυση, φυσική 1 (μηχανική), εδώ είναι επιλογής!

Δεν λέω ίσως στο ΗΜΜΥ του Π.Κρήτης έχουν ίσως πιο πολλά εργαστήρια και γίνεται και καλή έρευνα. Όμως αν μου μειώσει τις πιθανότητες για μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ αξίζει τον κόπο;
Για παράδειγμα αν εγώ κάνω την ίδια "καινοτομία", έχω ίδια βαθμολογία κλπ με έναν απόφοιτο ΕΜΠ που θέλει και αυτός το Mit, ποιον από τους 2 θα προτιμήσουν;
Γνώμες μόνο από όσους ξέρουν, δεν θέλω να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι κλπ, μόνο για ότι είστε σίγουροι 100%

Υ.Γ. ξέρω ότι στα χανιά η φοιτητική ζωή είναι χάλια και δεν έχει κοπέλες, αλλά είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει. Στην τελική αν πάρω αυτοκίνητο πάω Ρέθυμνο

Καλησπέρα φίλε. Είμαι φοιτητης του ceid (μπαίνω 3ο) και μπορω να σου δώσω μια αποψη. Καταρχην χαιρομαι που το ψαχνεις τοσο πολυ απο τωρα το θεμα απο αποψη πανεπιστημίων γιατι θα γλυτώσεις πιθανον καποια λάθη που μπορει να μετανιωνες στην πορεια. Και οι 3 σχολες που αναφέρεις ειναι τοπ 3 για μενα στην ελλαδα για το αντικείμενο που σ ενδιαφέρει (hardware και software, θα βάζα και το ΕΚΠΑ-CSD Κρητης αλλα απ'οτι βλέπω σε ενδιαφέρει πολυτεχνειο). Αποψή μου είναι αφου σε ενδιαφέρει πολύ το ακαδημαικό κομμάτι και έχεις βλέψεις για ΜΙΤ κλπ η καλύτερη επιλογή ειναι το ΕΜΠ. Τώρα σε οποια σχολή και απο τις 3 να πας την ελληνικη ανοργανωσία και μερικούς ακαταλληλους καθηγητες θα τους βρεις οπωσδήποτε οπότε μην κολλάς πολυ στο επίπεδο της σχολής. Το θέμα ειναι το πρόγραμμα σπουδών.

Στο ΕΜΠ θα φας πολυ μαθηματικα και φυσικη τα οποία αν και έχουν καποια ωφέλη (κριτικη σκεψη, μεγαλύτερο γνωστικό πεδιο κλπ) αν δεν σου αρέσουν θα σε ταλαιπωρήσουν πολύ και ίσως να σου χαλάσουν και τον βαθμό πτυχίου. Δηλάδη αν έχεις αποφάσισει οτί σ αρεσει καποιος τομές νωρίτερα απο hardware ή software(κυρίως) θα βλέπεις την σχόλη σαν εμπόδιο. Βέβαια εχει το καλό με τις ροές οπότε από 3ο έτος και μέτα θα μπορέσεις να ξεφύγεις. Αλλο ένα θετίκο είναι οτι μπορείς να βγεις (όχι μονο στα χαρτια) και ηλεκτρολόγος αμα δεις οτι σ αρεσει και να ασχολήθεις με electrical engineering ενω απο τις άλλες 2 ειναι αρκετα πιο δύσκολο.

Τώρα στην σχολή στα Χανία απ οτι έχω ακουσει είναι αρκετά καλοι στο hardware-ηλεκτρονική οπότε αν σ αρέσει αποκλείστικα αυτο πιστευω θα ηταν ίσως καλύτερη επιλογή.

Στο ceid που είμαι εγώ πιστεύω εχουμε καλο background στo computer science και στο hardware και γενικά καλό ονομα για εξώ αλλα όχι καλύτερο του EMΠ σε πανεπιστήμιο όπως το ΜΙΤ. Το θέτικο είναι οτι δεν κάνουμε "άχρηστα" μαθήματα ηλεκτρολόγιας και αυτοματισμού οπότε η σχολη βγαίνει πιο άνετα και μπορείς να ασχοληθείς μόνος με περεταίρω projects Κλπ . Εγω δηλάδη προσωπίκα που έχω αποφασίσει οτι θέλω να ασχολήθω με software πιστεύω πως ειναι η καλύτερη επιλογη απο τις 3. Αν φοιτούσα στο ΕΜΠ τωρα θα ήθελα παραπάνω κόπο για να φτάσω κάποιον αποφοιτο πληροφορίκης + θα έιχα την σχολη που θα με κουραζε.

Οπώς και να χει, οπου και να πας θα χρειαστεί μεγάλη προσωπική προσπάθεια για να έχεις ενα ανταγωνιστικό βιογραφίκο. Στην περιπτωση σου αν δεν αλλαξει κάτι (πχ δεις οτι σ αρεσει τρέλα το software) θα επέλεγα ΕΜΠ.
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 828 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 02:23, 01-10-14:

1)Το τι βαθμούς έχεις και το πόσο καλά θα γράψεις στις πανελλήνιες λίγη σχέση έχει με το τι θα κάνεις μετά.
2)Το ΕΜΠ ήταν το καλύτερο για εξωτερικό το '80. Πλέον τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν ικανούς και γνωστούς καθηγητές για να σε στείλουν έξω(το csd μπορεί αδιαμφισβήτητα).
3)Από τη στιγμή που επιλέξεις την πληροφορική που είναι ανοιχτός κλάδος σν θες να είσαι competent θα πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου. Αυτό είναι κάπως περίεργο για τον έλληνα φοιτητή και ελάχιστοι το κάνουν(δε βάζω τον εαυτό μου μέσα). Όσοι πάνε σε τόσο πουλ μουρ πάνεπέχουν συνήθως ήδη πολύ δυνατό βιογραφικό το οποίο έκτισαν συνήθως καθαρά εκτός σχολής.
4)Αν δεν κάνεις το παραπάνω και πας και πας μόνο με βαθμό πτυχίου(τοπ 3) έχε στο νου σου 100,000$.
5)Θεωρώ πολύ καλύτερο να πας σε ένα τμήμα πληροφορικής αν δεν είσαι σίγουρος πως θες τέρμα low level stuff. Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα το ΕΚΠΑ καθώς θα σε απογοητεύσει ελάχιστα από άποψη μαθημάτων. Δεύτερη καλύτερη λύση το ceid(για πληροφορική δεν ξερω).
6)Γενικά τα μόρια είναι πάνω κάτω άχρηστα, αλλά αν μπεις σε τόσο χαμηλόβαθμη σχολή όσο το csd θα ξενερώσεις τα πρώτα 2-3 χρόνια.
7) Μη κοιτάς προγράμματα σπουδών δε σου δίνει κάτι.
Οι γκόμενες θα σε ενδιαφέρουν./φακτ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fast : 01-10-14 στις 02:28.
Παράθεση

DarthFederer

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,374 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:44, 01-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από pithikos97
Καλησπέρα.

Το ποιο πανεπιστημιο θα βγαλεις μικρη σημασια εχει για τη μετεπειτα πορεια σου. Μη νομιζεις οτι αν βγαλεις ΗΜΜΥ στα Χανια θα σου φαει τη θεση ενας που εβγαλε ΕΜΠ. Σημασια εχει ποσο καλος θα εισαι εσυ, ποσο ικανος στο αντικειμενο σου και ποσο καλα θα μπορεσεις να πλασαρεις τον εαυτο σου. Το ποιοι καθηγητες θα σου δωσουν συστατικη επισης μετραει πολυ περισσοτερο απο το πανεπιστημιο. Η καταταξη δεν παιζει κανενα ρολο γιατι απλα εσυ αναφερεσαι σε πανεπιστημια του Τοπ-10 και συζητας αν εχει διαφορα οτι αυτο που θα τελειωσεις ειναι στα 500 πρωτα ή τα 800 πρωτα. Η διαφορα ουτως ή αλλως θα ειναι χαοτικη για αυτο αν θες να πας εξωτερικο θα πρεπει να δωσεις κι ενα ακομα τεστ πλην της γλωσσικης επαρκειας. Επισης μην το δενεις κομπο οτι θα κανεις μεταπτυχιακο ΗΠΑ γιατι σε 5 χρονια μπορει να εχεις αλλαξει αποψη-γουστα. Αφου δεν εχεις οικονομικο προβλημα θα σου προτεινα Αθηνα γιατι ειναι μεγαλη πολη, εχει τα παντα για εναν νεο ανθρωπο και επειδη ολες οι εταιριες ελληνικες και ξενες ειναι μαζεμενες στην Αθηνα, ισως σου δωσει τη δυνατοτητα για καποιο δυνατο internship που επισης μετραει πολυ. Τελος αν δεν εχεις οικονομικο θεμα, μηπως θα επρεπε να σκεφτεις απευθειας την περιπτωση του εξωτερικου;
Παράθεση

pithikos97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pithikos97
Ο pithikos97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O pithikos97 έγραψε στις 22:27, 02-10-14:

Καλά όλα αυτά τα έχω ξανακούσει... Πάντως δεν πήρα σαφή απάντηση το ΗΜΜΥ του Πολ. Κρήτης είναι αξιόπιστο (για το εξωτερικό κυρίως);
Παράθεση

Dod

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dod
Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Dod έγραψε στις 20:02, 15-10-14:

Τι επαγγελματικές από καταστάσεις έχουν τα τμήματα ζαχαροπλαστικής;
Παράθεση

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 14:59, 16-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dod
Τι επαγγελματικές από καταστάσεις έχουν τα τμήματα ζαχαροπλαστικής;
Μπορείς να εργαστείς σε ξενοδοχεία, ζαχαροπλαστεία, εστιατόρια, catering, φούρνους, σε μεγάλα καταστήματα που έχουν χώρους εστίασης, σε βιομηχανίες τυποποιημένων προιόντων, σε κρουαζιερόπλοια, σε χώρους υγείας (νοσοκομεία κα), σε χώρους εκπαίδευσης (παιδικούς σταθμούς), σε εταιρείες παροχής διαιτολογικών γευμάτων. Μια χαρά αποκατάσταση έχουν.
Παράθεση

KeepDreaming!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Περιβάλλοντος (ΑΕΙ/Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 23:59, 06-11-14:

Γεια σας!
Είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη τον τελευταίο καιρό και συναισθηματικά φορτισμένη.Καλώς ή κακώς καλούμαστε σε πολύ μικρή ηλικία να αποφασίσουμε τι θέλουμε να κάνουμε στο μέλλον μας!Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω τι θέλω και δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να μου πει τι θέλω!
Έχω περάσει στο τμήμα Περιβάλλοντος στη Μυτιλήνη.Τα μαθήματα προς το παρόν μου φαίνονται τελείως αδιάφορα.Το ξέρω ότι είναι ακόμα νωρίς για να μπορώ να κρίνω τη σχολή!Επίσης, ένα άλλο θέμα μου είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή έχει σε κάθε εξάμηνο μαθήματα χημείας ή έστω σχετικά με την χημεία κι επειδή ήμουν τεχνολογική δεν έχω και πολύ καλή σχέση με το συγκεκριμένο μαθημα!
Τις προάλλες είχαμε συνέλευση του τμήματος και αναφέρθηκαν στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων ενός περιβαλλοντολόγου.Απ'οτι κατάλαβα δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα στην Ελλάδα!Επομένως αν έχεις να κάνεις με την συγκεκριμένη επιστήμη θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να φύγεις στο εξωτερικό, διότι δεν πιστεύω ότι τα πράγματα στην Ελλάδα θα έχουν αλλάξει τόσο πολύ όταν βγω στην αγορά εργασίας.
Εντάξει, είναι λίγο και το θέμα ότι μου λείπουν οι φίλοι και οικογένεια.Όλη μου η παρέα έχει περάσει Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραίο να ήμουν κι εγώ εκεί.Γενικότερα την ζωή μου σαν φοιτήτρια την είχα φανταστεί εκεί.Να πηγαίνω σε συναυλίες,εκδηλώσεις,να βγαίνω,να συγκατοικώ με την κολλητή μου,τις Κυριακές να πηγαίνω στο σπιτάκι μου.Όλα αυτά!
Η ζωή στη Μυτιλήνη είναι σχετικά ήσυχη.Έχει πολλούς φοιτητές αλλά νιώθω λίγο αποκλεισμένη επειδή είμαι σε ένα νησί και δεν μπορώ να φύγω όποτε θέλω.Κάνω παρέα με κάποια κορίτσια από τη σχολή αλλά δεν μπορώ να πω ότι ταιριάζουμε και απόλυτα.
Αυτά έχω στο μυαλό μου, λοιπόν!Και δεν έχω ιδέα τι να κάνω.Περιμένω να γίνει κάτι μπας και μου δοθεί απάντηση!
Προς το παρόν έχω στο μυαλό μου να ξαναδώσω πανελλήνιες για κάποια σχολή Οικονομικών αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη.
Πάντως οι πανελλήνιες σαν ιδέα δεν με τρομάζουν!Από τη στιγμή που έχουν διαβαστεί ήδη μια φορά τα μαθήματα, θα είναι πολύ πιο εύκολο από την πρώτη φορά!
Αυτά λοιπόν...Έχετε να προτείνετε κάτι;Έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παράθεση

konstantinab199

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 00:17, 07-11-14:

Όλα αυτά που γράφεις προβληματίζουν πολύ κόσμο ακριβως γιατι οπως ανεφερες καλουμαστε να αποφασισουμε πολυ νωρίς...
εγώ προσωπικά όλη τη χροννιά ήθελα φιλοσοφική .Και πάλι οταν πρωτοηλθα εδω στη θεσσ.νικη ειχα ενδοιασμους καισκεφτομουν να ξαναδωσω!
ειναι αυτο που λες..εισαι μακρια απο ολους τους φιλους σου.τους ανθρωπους που μπορεις να εισαι ο ευατος σου..αλλα εδω που τα λέμε ..αυτο ειναι και το ομορφο!
οι καινουργιες γνωριμιες ,η ...αλλη πολη,διαφορετικοι ανθρωποι,κουλτουρα
Δωσε χρόνο στον εαυτο σου.
Είναι περιοδος προσαρμογης.
αν δεν σαρεσει πραγματικα το αντικειμενο(που για να λεμε την αληθεια ειναι καπως νωρις για να το πεις αυτο) διαβασε και ξαναδωσε.
Τα υπολοιπα που λες(επαγκελματικη αποκατασταση,μακρια απο οικογενεια και φιλους) συμβαινουν λιγο πολυ σε ολους μας
γνωμή μου είναι να παρακουλουθήσεις εκει ενα χρόνο..ποτέ δεν ξέρεις πόσα μπορεί να αλλάξουν
(η αδερφη μου στο χημικο απθ αρχισε να της αρεσει τρελα η σχολη στο τριτο ετος!σαν αντικειμενο γιατι παρεες ειχε αλλα και παλι τα δυο πρωτα χρονια ελεγε θα φυγω να βαλω 10%-ειχε βγαλει πολλα μορια )
αν μετα δεις οτι δεν παει αλλο κατσε και ξαναδωσε,βαλε 10% κατι τελοσπαντων...
καλη τυχη σου ευχομαι !
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 870 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 02:17, 07-11-14:

Η γνώμη μου είναι άν δεν σε ενδιαφέρει η σχολή αυτή να ξαναδώσεις.Σκέψου ότι αυτό θα το κάνεις σε ολόκληρη τη ζωή σου.Οπότε πρέπει έστω και λίγο να σου αρέσει και να σου κεντρίζει την προσοχή και το ενδιαφέρον.Κανείς στα 18 πάντως δεν είναι κατάλληλος για να αποφασίσει τι ακριβώς είναι αυτό που θα του ταίριαζε και θα τον ικανοποιούσε να κάνει για το μέλλον.Εδώ άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας που τελειώνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά και έχουν ενδιασμούς άν έκαναν την σωστή επιλογή.Ισως να μην υπάρχει μάλιστα η απόλυτα σωστή επιλογή εκτός και άν έχεις κάποια ενδιαφέροντα και ταλέντα απο την πολύ παιδική ηλικία που φαίνονται ότι αυτά πρέπει να ακολουθήσεις.Επέλεξε κάτι που να σου αρέσει έστω και λίγο.Για την σχολή δεν έχω να σου πώ κάτι διότι δεν γνωρίζω αλλά για την πόλη και το νησί είναι ιεροσυλία να μην σου αρέσει(είναι νησάρα).Καλές επιλογές
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Φοιτητής

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Περιβάλλοντος (ΑΕΙ/Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 13:18, 07-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinab199
Όλα αυτά που γράφεις προβληματίζουν πολύ κόσμο ακριβως γιατι οπως ανεφερες καλουμαστε να αποφασισουμε πολυ νωρίς...
εγώ προσωπικά όλη τη χροννιά ήθελα φιλοσοφική .Και πάλι οταν πρωτοηλθα εδω στη θεσσ.νικη ειχα ενδοιασμους καισκεφτομουν να ξαναδωσω!
ειναι αυτο που λες..εισαι μακρια απο ολους τους φιλους σου.τους ανθρωπους που μπορεις να εισαι ο ευατος σου..αλλα εδω που τα λέμε ..αυτο ειναι και το ομορφο!
οι καινουργιες γνωριμιες ,η ...αλλη πολη,διαφορετικοι ανθρωποι,κουλτουρα
Δωσε χρόνο στον εαυτο σου.
Είναι περιοδος προσαρμογης.
αν δεν σαρεσει πραγματικα το αντικειμενο(που για να λεμε την αληθεια ειναι καπως νωρις για να το πεις αυτο) διαβασε και ξαναδωσε.
Τα υπολοιπα που λες(επαγκελματικη αποκατασταση,μακρια απο οικογενεια και φιλους) συμβαινουν λιγο πολυ σε ολους μας
γνωμή μου είναι να παρακουλουθήσεις εκει ενα χρόνο..ποτέ δεν ξέρεις πόσα μπορεί να αλλάξουν
(η αδερφη μου στο χημικο απθ αρχισε να της αρεσει τρελα η σχολη στο τριτο ετος!σαν αντικειμενο γιατι παρεες ειχε αλλα και παλι τα δυο πρωτα χρονια ελεγε θα φυγω να βαλω 10%-ειχε βγαλει πολλα μορια )
αν μετα δεις οτι δεν παει αλλο κατσε και ξαναδωσε,βαλε 10% κατι τελοσπαντων...
καλη τυχη σου ευχομαι !
Είναι πάρα πολύ νωρίς για να μπορώ να κρίνω τη σχολή, το δέχομαι!Αλλά αν είναι να αλλάξω σχολή θα ήθελα να το κάνω μέσα σ'αυτή τη χρονιά.Πράγμα που σημαινει ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα πρέπει να έχω πάρει μια απόφαση,έτσι ώστε αν ξεκινήσω να διαβάζω για πανελλήνιες να ξεκινήσω μαθήματα τον Ιανουάριο και να βγει η υλη!
Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Η γνώμη μου είναι άν δεν σε ενδιαφέρει η σχολή αυτή να ξαναδώσεις.Σκέψου ότι αυτό θα το κάνεις σε ολόκληρη τη ζωή σου.Οπότε πρέπει έστω και λίγο να σου αρέσει και να σου κεντρίζει την προσοχή και το ενδιαφέρον.Κανείς στα 18 πάντως δεν είναι κατάλληλος για να αποφασίσει τι ακριβώς είναι αυτό που θα του ταίριαζε και θα τον ικανοποιούσε να κάνει για το μέλλον.Εδώ άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας που τελειώνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά και έχουν ενδιασμούς άν έκαναν την σωστή επιλογή.Ισως να μην υπάρχει μάλιστα η απόλυτα σωστή επιλογή εκτός και άν έχεις κάποια ενδιαφέροντα και ταλέντα απο την πολύ παιδική ηλικία που φαίνονται ότι αυτά πρέπει να ακολουθήσεις.Επέλεξε κάτι που να σου αρέσει έστω και λίγο.Για την σχολή δεν έχω να σου πώ κάτι διότι δεν γνωρίζω αλλά για την πόλη και το νησί είναι ιεροσυλία να μην σου αρέσει(είναι νησάρα).Καλές επιλογές
Μέχρι πριν αρχίσουν τα μαθήματα πίστευα ότι αυτό ήταν που θα ήθελα να κάνω.Ήθελα Βιολογικό και επέλεξα αυτή τη σχολή επειδή είχε πολλά μαθήματα βιολογίας.Τώρα,όμως, ακόμα και στο μάθημα βιολογίας που έχουμε, δεν μπορώ να παρακολουθήσω,δεν το βρίσκω ενδιαφέρον!Πραγματικά τα έχω όλα τόσο μπερδεμένα στο κεφάλι μου κι έχω πελαγώσει!
Πολύ όμορφη η Μυτιλήνη, δεν λέω!Απλώς δεν ξέρω αν θα την παλέψω εδώ για τέσσερα χρόνια.Νιώθω κάπως αποκλεισμένη(όπως είπα και παραπάνω)Είναι μικρό μέρος και πλεον τους έχω μάθει όλους φατσικά!
Παράθεση

Νίκος Συμιδαλάς (Nick Sym)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νίκος Συμιδαλάς
Ο Nick Sym αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

O Νίκος Συμιδαλάς έγραψε στις 13:24, 07-11-14:

Ωραία, πες ότι δώσεις ξανά πανελλήνιες.
Πως θα ξέρεις τι σχολή να δηλώσεις μετά και αν θα σου αρέσει;
Είπες πως ήθελες βιολογικό, αφού δεν σου αρέσουν τα μαθήματα βιολογίας της σχολής αυτής μάλλον δεν θα σου αρέσουν και στο βιολογικό, οπότε απορρίπτεται αυτή η σχολή....
Παράθεση

KeepDreaming!

Φοιτητής

H KeepDreaming! έγραψε στις 13:35, 07-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Συμιδαλάς
Ωραία, πες ότι δώσεις ξανά πανελλήνιες.
Πως θα ξέρεις τι σχολή να δηλώσεις μετά και αν θα σου αρέσει;
Είπες πως ήθελες βιολογικό, αφού δεν σου αρέσουν τα μαθήματα βιολογίας της σχολής αυτής μάλλον δεν θα σου αρέσουν και στο βιολογικό, οπότε απορρίπτεται αυτή η σχολή....
Ούτως ή άλλος δεν θα δήλωνα το βιολογικό αν ξαναέδινα!Κάτι σε οικονομικές σχολές σκεφτόμουν.Είδα τα μαθήματα στο οικονομικό του ΠΑΜΑΚ και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα.
Παράθεση

methexys (βάσια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.

H methexys ❄️☕️ έγραψε στις 13:38, 07-11-14:

Αν έχεις κάποια άλλη σχολή που σε ενδιαφέρει στο μυαλό σου, θα σου πρότεινα να πας εκεί να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα. Αν έχεις γνωστούς στην πόλη και ειδικά στο τμήμα που σε ενδιαφέρει, θα μπορούσες να πας, ώστε να σιγουρευτείς ότι σου αρέσει και να ξαναπροσπαθήσεις είτε με πανελλήνιες,είτε με 10%. Μίλα με τους άλλους φοιτητές εκεί, ρώτησέ τους τη γνώμη τους για τα μαθήματα,τους καθηγητές,ακόμα και με τους καθηγητές μπορείς να μιλήσεις. Θα δεις και τις εγκαταστάσεις της σχολής.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 07-11-14 στις 13:55.
Παράθεση

Νίκος Συμιδαλάς (Nick Sym)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νίκος Συμιδαλάς
Ο Nick Sym αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

O Νίκος Συμιδαλάς έγραψε στις 13:53, 07-11-14:

Ωραία, τότε αφού έχεις εναλλακτική σχολή και δεν την παλεύεις εκεί που είσαι κάνε αυτό που προτείνει η Βάσια ώστε να σιγουρευτείς ότι όντως η σχολή είναι ενδιαφέρον και τα μαθήματα όσο σου φάνηκαν κοιτώντας το περιεχόμενο τους.
Παράθεση

Giannis2014

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giannis2014
Ο Giannis2014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Giannis2014 έγραψε στις 23:04, 11-11-14:

Παιδιά εχω επιλέξει τι θελω να περασω αλλα θελω την γνώμη σας για αυτό το τμήμα και γενικά για τις παρακάτω προτιμήσεις που θα αναφερθώ

1ον) Διοιηκηση Τουριστικων Επιχειρισεων ΤΕΙ Αθήνας
2ον) οικονομικά παπί
3ον) Οργάνωση και Διοιηκηση Παπί

Άλλες δεν εχω σκεφτεί αλλα θα ήθελα πολύ την γνώμη σας πάντως θελω απίστευτα την πρώτη μου επιλογή που ειναι με 12.000 μόρια + τα αγγλικα
Παράθεση

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη STRATOSZAX
Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O STRATOSZAX έγραψε στις 23:34, 11-11-14:

Ξερετε τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει η οδοντιατρικη και αν αξιζει?
Παράθεση

GiorgosAsi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:43, 11-11-14:

πολυ αξιζει σαν σχολη,αλλα κοιταξε εκει που θελεις να μεινεις στην πολη σου τι γινεται.Γενικα αξιζει και ειναι απο τις σχολες που εχει αποκατασταση απο ενα μεροκαματο,εως εαν εισαι καλος μεχρι κλινικη ολοκληρη μπορεις να ανοιξεις.
Παράθεση

aladdin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 817 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 01:00, 12-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από STRATOSZAX
Ξερετε τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει η οδοντιατρικη και αν αξιζει?
Εχει πεσει παρα πολυ λογω πολλων αποφοιτων τοσα χρονια. Θα σου τρωνε τη δουλεια οι παλαιοτεροι. Και συ αλλωστε φανταζομαι δεν πας σε οδοντιατρο 26 χρονων. Το πιο σοβαρο ομως ειναι οτι μολις τελειωσεις τη σχολη που ειναι και περισσοτερα χρονια, πρεπει να χεις ενα μεγαλο ποσο στην ακρη για μηχανηματα και ευρεση χωρου. Και μιλαμε για τεραστιο ποσο ειδικα στις μερες μας. Εαν σκεφτεσαι να πας εξω ή στο μερος σου δεν υπαρχουν πολλοι τοτε ενταξει απο πλευρας προοπτικων. Διαφορετικα θα βουρλιστεις μεσα στη σχολη παρα πολυ κ μετα θα παρεις να μην πω τι. Στο λεω γτ ειχα φιλο που τελειωσε τη σχολη κ μετα του φαινοτανε παραξενο που πρεπει να βρει ενα τοσο μεγαλο ποσο για μηχανηματα. Πως θα γινει ομως?
Παράθεση

Giannis2014

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giannis2014
Ο Giannis2014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Giannis2014 έγραψε στις 15:09, 12-11-14:

Παιδιά εχω επιλέξει τι θελω να περασω αλλα θελω την γνώμη σας για αυτό το τμήμα και γενικά για τις παρακάτω προτιμήσεις που θα αναφερθώ

2ον) οικονομικά παπί

Άλλες δεν εχω σκεφτεί αλλα θα ήθελα πολύ την γνώμη σας πάντως θελω απίστευτα την πρώτη μου επιλογή που ειναι με 12.000 μόρια + τα αγγλικα

2ον) οικονομικά παπί

Παράθεση

Quibrick

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Quibrick
Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Quibrick έγραψε στις 19:10, 18-11-14:

Παιδια γεια σας ! Εχω περασει στους Πολιτικους Μηχανικους του ΑΠΘ ωστοσο εχω μετανιωσει πολυ που δεν εβαλα Πληροφορικης ΑΠΘ 1η επιλογη στο Μηχανογραφικο μου...Βλεπετε η Πληροφορικη σαν αντικειμενο μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ αλλα ο ηλιθιος ακουσα τις συμβουλες του στενου περιβαλλοντος μου και οταν εκανα το μηχανογραφικο εβαλα ΠΜ 1η επιλογη...Τωρα λοιπον που το σκεφτομαι...Πειτε μου αξιζει να κανω 10 τα εκατο για Πληροφορικη?
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 546 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 19:14, 18-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Quibrick
ακουσα τις συμβουλες του στενου περιβαλλοντος μου οταν εκανα το μηχανογραφικο
Αρχική Δημοσίευση από Quibrick
Πειτε μου αξιζει να κανω 10 τα εκατο για Πληροφορικη?
ΠολΜηχ είσαι ρε, μη νιώθεις!
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 19:19, 18-11-14:

Όχι, μόνο άμα ασχολείσαι με λογισμικό σαν χόμπι ήδη και/ή πηγαίνεις σε μαθήματα πληροφορικής και βλέπεις πως σ' αρέσει.
Αλλιώς δεν ξέρεις πως θα γουστάρεις την πληροφορική, και είναι κρίμα ν' αφήσεις τους πολιτικούς μηχανικούς για τέτοια σχολή
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 20:01, 18-11-14:

φιλε κανε αυτο που σου αρεσει και εγω το ιδιο σχεδον με εσενα πηγα να παθω αλα αυτυχος περασα εκει που ηθελα πραγματικα.Σαν προοπτικες θα βρεις πιο ευκολα δουλεια στον κλαδο της πληροφορικης παροτι στους πολιτικους μηχανηκους και αυτο δεν το λεω εγω αλλα στατιστικα αποφοιτων ανα κλαδο.Επισης δεν προκεται να βγαλεις μια σχολη που σεν σου αρεσει θα το καταλαβεις μετα αυτο αν δεν γουσταρεις αυτο που κανεις θα τα βρεις σκουρα.
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 546 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 20:16, 18-11-14:

Πέρα από την πλάκα τώρα, επαναλαμβάνεις το λάθος που έκανες με το μηχανογραφικό σου. Απλώς, αντί να σου "επιβάλλουν" την άποψη σου οι συγγενείς σου, το κάνουν 5-10 "άγνωστοι" στο i-school.
O κολλητός μου πέρασε Πληροφορική στο ΑΠΘ, μπορώ να τον ρωτήσω ό,τι θες για το τμήμα και να σου πω. Στο πρώτο εξάμηνο έχουν μπόλικα μαθηματικά (πχ, έχουν κάνει πίνακες και έχουν εμβαθύνει περισσότερο από εμάς), ένα μάθημα που μοιάζει με Ιστορία της Πληροφορικής και ένα μάθημα Προγραμματισμού (σε γλώσσα C αν θυμάμαι καλά).

Φρόντισε, πάντως, η επιλογή να είναι δική σου αυτή τη φορά, είτε επιλέξεις να μείνεις, είτε να κάνεις 10%.
Παράθεση

Κομνηνός

Διάσημο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 20:21, 18-11-14:

μονος εχεις την απαντηση
σου αρεσει οντως η πληροφορικη; περνα λιγο να δεις τα μαθηματα στα αμφιθεατρα αν πραγματι σου αρεσουν

προσωπικα την σχολη πολιτικων μηχανικων την βρισκω βαρετη και μαλλον αδιαφορη(αλλον ομως μπορει να τον ενθουσιαζει φυσικα),ενω και απο επαγγελματικες προοπτικες ειναι μαλλον σκουρα τα πραγματα συγκριτικα με μια σχολη Πληροφορικης
ωστοσο κανεις δεν μπορει να μιλησει εκ μερους σου.εσυ ξερεις τα ενδιαφεροντα σου,τις δεξιοτητες σου,το οικογενειακο σου περιβαλλον(μπορει π.χ να χεις πολιτικο μηχανικο στην οικογενεια με ετοιμο γραφειο)...τι πραγματικα θελεις

στην θεση σου θα πηγαινα στην σχολη πληροφορικης να παρακολουθησω μαθηματα,να δω αν μου αρεσει οντως...θα ασχολιομουν λιγο ,παραλληλα με τα μαθηματα της σχολης πολιτικων μηχανικων και με την πληροφορικη,προγραμματισμο,δικτυα ,βασεις κ.λπ θα εβλεπα τον οδηγο σπουδων(τον εχει στο site της σχολης)θα περνουσα να δω εγκαταστασεις
και αν συνεχιζαν να μου φαινονται αδιαφορα τα μαθηματα των Π.μηχανικων σε αντιθεση με αυτα της πληροφορικης πιθανον να προχωρουσα στην Πληροφορικη
ειναι οπως σου ειπα μια προσωπικη υποθεση
εδω μεσα δυσκολα θα βρεις απαντησει..θα πλακωσουν μηχανικοι να παινεψουν το σπιτι τους,θα πλακωσουν πληροφορικοι αναλογως κ..ο.κ
ο καθενας οτι γουσταρει λεει...ειναι δικη σου υποθεση
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 18-11-14 στις 20:25.
Παράθεση

antis

Φοιτητής

O antis έγραψε στις 20:30, 18-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
εδω μεσα δυσκολα θα βρεις απαντησει..θα πλακωσουν μηχανικοι να παινεψουν το σπιτι τους,θα πλακωσουν πληροφορικοι αναλογως κ..ο.κ
Τότε το καλύτερο είναι να συνδυάσει και τα δύο '' Μηχανικών πληροφορικής '' και πληροφορική και μηχανικός
Πέρα από την πλάκα έχει δίκιο ο Κομνηνός πιο πάνω.. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δέχτηκες το περιβάλλον σου να επιλέξει την σχολή σου και όχι εσύ.
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,414 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:25, 18-11-14:

Έχεις καιρό ακόμα μέχρι το 10%, ασχολήσου για την ώρα με τη σχολή σου όσο μπορείς, και αν με την τόση προσπάθεια δεις στο τέλος ότι δεν σου αρέσει κάνε 10% το καλοκαίρι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους