Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,040 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,624 μηνύματα σε 82,316 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 684 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Μοιραζόμαστε τις εκθέσεις μας!

Deutsch... Lover (Fräulein Mariechen)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Fräulein Mariechen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,192 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Περιμένοντας τα Χριστούγεννα, έγραψε στις 16:29, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από VIPleo

1η έκθεση:
•Πού ειναι η ημερομηνια; (-1 μον.)
•Μεγαλες περιοδους, με αποτελεσμα να μπερδευεται ο αναγνωστης. (-5 μον.)
•Τοποθετεις σε καθε παραγραφο το προβλημα και τη λυση του. Καλυτερο θα ηταν να εκανες 1 παραγραφο για τα προβληματα και 1 αλλη με τις λυσεις. (-3 μον.)
• Υπαρχουν πολυ λιγες ασαφειες. (-2 μον.)
Γενικα καλο λεξιλογιο και σωστη εκφραση.
Ο προσωπικος μου βαθμος ειναι: 29 / 40.

2η έκθεση:
Δεν εχω τιποτα να πω. Η εκθεση σου ειναι καλογραμμενη με ωραιο τροπο αλλα και λεξιλογιο.
Υπαρχει, απλοτητα και αυτο σου"στολιζει" το λογο σου.
Το θεμα ειναι τελεια αναλυμενο και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο. ΑΡΙΣΤΑ!
Ο προσωπικος μου βαθμος ειναι: 40 / 40.
Βαλε μας και μια δικη σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (NerdMaster)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H NerdMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 13:10, 07-01-13:

Εν τω μεταξύ παρόλο που το θεμα λεγεται ''μοιραζόμαστε τις εκθέσεις μας'', από τις 11 σελίδες έχω διαβασει μόνο 3 εκθεσεις! Τελως πάντων, επειδη μου αρεσε το θέμα είπα κι εγώ να ξεθαψω το περσινό μου τετραδιο...

Θεμα: Περιγράψτε ενα γιορτινό τραπέζι στο σπίτι σας στο οποίο είχατε προσκεκλημένους.
Μου αρέσει πολύ όταν έχουμε τραπέζι στους συγενεις μας ή στους φίλους μας. Η μαμά μου στρώνει στην καλή τραπεζαρία και βγάζει ότι καλύτερο έχει. Αυτη την φορά είχε στρώσει το κόκινο τραπεζομάντιλο με τα τριαντάφυλλα και έβγαλε από την βιτρίνα τα καλά σερβίτσια, αυτά που βγάζει μόνο μία ή δύο φορές τον χρόνο. Μόλις μπήκαν και τα μαχαιροπίρουνα δίπλα από τα πιάτα μαζί με τα κρυστάλλινα ποτήρια το τραπέζι ηταν έτοιμο. Το βάζο με τα τριαντάφυλλα που της είχα αγοράσει εγώ πριν μία βδομάδα για την γιορτή της έλαμπε ακόμα στην μέση του τραπεζιού σαν να είχαν κοπεί μόλις πριν λιγα λεπτα.

Η γιαγιά μου είχε ερθει πιο νωρίς για να βοηθησει την μητερα μου στην προετοιμασία του φαγητού που μοσχομύριζε από την κουζίνα μεχρι το δωμάτιό μου. Για αρχή είχαν ετοιμάσει μια υπεροχη σουπα μαζι με άφθονες σαλάτες και λαχταριστούς μεζέδες. Στην συνέχεια υπήρχε το χοιρινό που ακόμα ψηνόταν στον φούρνο μαζί με τις ξεροψημένες πατάτες και το ρύζι, κάνοντας όσους ήταν στον χώρο να ξερογλύφονται και να ανυπομονούν σαν μικρά παιδιά. Και τέλος το γλυκό ρεβανί, που θα τελείωνε το γεύμα, ήταν ήδη έτοιμο περιμένοντας κι αυτό να πάρει την θέση του στο τραπέζι. Καθώς όλα ήταν έτοιμα και στην εντέλεια, δεν είχαμε παρά να περιμένουμε τους καλεσμένους.

Πρώτοι και χωρίς καθυστέρηση εφτασαν οι θείοι μου με τα δύο ξαδέρφια μου. Είχαν βαλει όλοι τα καλά τους και είχα αρχίσει ήδη να νιώθω άβολα μέσα στο τζίν παντελόνι μου. Όταν ήρθαν και οι τελευταίοι μας επισκέπτες, καθίσαμε όλοι στο γιορτινό τραπέζι, μιλώντας και λέγοντας τα νέα μας. Όταν τελειώσαμε με το ορεκτικό μαζέψαμε τα πιάτα και οι μεγάλοι άρχισαν να συζητούν για θέματα της δουλειάς. Οι κουβέντες όμως κόπηκαν μαχαίρι στην θέα του ξεροψημένου και μοσχομυριστού φαγητού που ερχόταν από την κουζίνα. Μόλις έφτασε στο τραπέζι όλοι βάλθηκαν να το δοκιμάζουν λέγοντας συγχαρητήρια στην μητέρα μου η οποία είχε γίνει κόκινη σαν πατζάρι. Μα μόλις το δοκίμασα κατάλαβα ότι όλοι είχαν δίκιο. Το φαγητό ήταν υπέροχο! Μα πώς να μην είναι, αφού είχα βάλει κι εγώ το χεράκι μου? ''Τι λέτε, να γλυκαθούμε λίγο?'' Ρωτησε η μαμά μου χωρίς να περιμένει φυσικά την απάντηση. Εγώ πήγα μαζί της στην κουζίνα να την βοηθήσω. Σερβίραμε το γλυκό σε τριγωνικά κομμάτια προσθέτοντας μία μπάλα παγωτού σε κάθε πιάτο και βάζοντας πάνω από κάθε κομμάτι λίγο τρυμμένο καρύδι. Φυσικά όλοι άρχισαν πάλι να συγχαίρουν την μαμά μου κάνοντας την να κάμαρώνει.

Ήταν ένα από τα γιορτινά τραπέζια που ποτέ δεν θα ξεχάσω

Μην ξεχνάτε ότι ήταν έκθεση πρώτης γυμνασίου ε, μην αρχίσετε να λέτε βλακείες του λυκείου! Ευχαριστώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pupilloscope
Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 13:44, 07-01-13:

Kαλα αν εσυ 13 ετων γραφεις ετσι,εγω ειμαι ο Μενελαος Λουντεμης.

Οι κουβέντες όμως κόπηκαν μαχαίρι στην θέα του ξεροψημένου και μοσχομυριστού φαγητού που ερχόταν από την κουζίνα. Μόλις έφτασε στο τραπέζι όλοι βάλθηκαν να το δοκιμάζουν λέγοντας συγχαρητήρια στην μητέρα μου η οποία είχε γίνει κόκινη σαν πατζάρι

Ατοφια εκφραση παιδιου α γυμνασιου!Ναι ναι!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H NerdMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 14:24, 07-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Pupilloscope

Οι κουβέντες όμως κόπηκαν μαχαίρι στην θέα του ξεροψημένου και μοσχομυριστού φαγητού που ερχόταν από την κουζίνα. Μόλις έφτασε στο τραπέζι όλοι βάλθηκαν να το δοκιμάζουν λέγοντας συγχαρητήρια στην μητέρα μου η οποία είχε γίνει κόκινη σαν πατζάρι

Και μαλιστα αυτο μου το κυκλωσε για λαθος! Μου υπογραμμισε το κοκκινη σαν πατζαρι κ ειπε οτι στις εκθεσεις δν γραφουμε οπως στον προφορικο λογο, και το λεγοντας συγχαρητηρια μου το εβαλε συγχαιροντας.Επισης μου υπογραμισε το βαλθηκαν γιατι ειναι εκφραση προφορικου λογου. Όπως καταλαβαινεις η μιση εκθεση ηταν κοκκινη! Και εγραψα την εκθεση ακριβως οπως την εγραψα χωρις τις διορθωσεις για να παρω κι απο εδω διορθωσεις. Το οτι εσυ δν εισαι καλος στις εκθεσεις δν σημαινει οτι οποιος ειναι κλεβει!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Italian dream... : 07-01-13 στις 14:30.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 14:50, 07-01-13:

Δυστυχως ναι,ποτε δεν ημουν τοσο καλος,στο να τα μεταφερω σχεδον αυτουσια δηλαδη απο ενα βοηθημα.

Για αυτο αλλωστε εγραψα μονο 18 στην εκθεση στις πανελληνιες και κατηγορω αδικα κοσμο πολυ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

StratosRIP

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 386 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 14:51, 07-01-13:

Δυστυχως ναι,ποτε δεν ημουν τοσο καλος,στο να τα μεταφερω σχεδον αυτουσια δηλαδη απο ενα βοηθημα.

Για αυτο αλλωστε εγραψα μονο 18 στην εκθεση στις πανελληνιες και κατηγορω αδικα κοσμο πολυ.
Εγω που εγραψα 15,6 τι πρεπει να πω δηλαδη???
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 14:56, 07-01-13:

Χαχαχαχα.
Εκθεση μπορει να ειχες καλα,μπορει να χασες απο ασκησεις :Ρ

Ασε που οσα εγραψε παραπανω η vivi1410 υπαρχουν μεσες σε ακρες σε βοηθηματα ονλαιν,λιγο αλλαγμενα :ΡΜε τοσο ξυλινο λογο και το 12 πολυ θα ναι! :ρ
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,429 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:03, 07-01-13:

Θεμα: Περιγράψτε ενα γιορτινό τραπέζι στο σπίτι σας στο οποίο είχατε προσκεκλημένους.
Φέτος δεν κάναμε τραπέζι,ούτε καλέσαμε κόσμο.Γιατί ο μπαμπάς έχασε την δουλειά του και οι σκάλες που καθαρίζει η μαμά δεν επαρκούν για να καλύψουν τα πάγια έξοδα του σπιτιού.
Τέλος.

Welcome back to reality!!!
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 15:30, 07-01-13:

Δεν εχω διαβασει ποτέ από βοήθημα εκθεσης, και αν δεις όλες τις άλλες εκθέσεις στο ίδιο τετραδιο θα σου βγουν τα ματια εξω απο τις βλακειες που γραφω. Αυτη ηταν η τελευταια εκθεση και προσπαθουσα νμα την κανω οσο πιο καλη μπορω για να μην παρω στο τριμηνο 14! Ξερω ότι είναι ''ξυλινος λόγος'', τα ξερω ολα αυτα που λες, αλλα η συγκεκριμενη καθηγητρια αυτο επιβραβευει! Δεν την ενδιαφερει το περιεχόμενο, δεν την ενδιαφερει η δομη, την ενδιαφερει να εχεις όσο καλύτερο λεξιλογιο μπορεις! Γιαυτο κι εγω ξεροντας το θεμα που θα πεσει ξεσηκωσα το λεξικο και εγραφα λεξεις και εκφρασεις που ουτε καν τις χρησιμοποιω πουθενα αλλου, μπας και ικανοποιησω μια ηλιθια καθηγητρια!!! Αυτες οι εκθεσεις που γραφουμε δεν εχουν να μου προσφερουν απολύτως τίποτα, δεν τις γραφω για προσωπικό μου όφελος ούτε για να κανω επιδειξη γνωσεων και λεξιλογιου, τις γραφω για να παρω εναν βαθμο της προκοπης! Στην εκθεση σχετικα με το αγχος στην δευτερη σελιδα νομιζω, αυτη η καθηγητρια θα εβαζε 20 μονο από το λεξιλόγιο! Γιαυτό ο ''ξυλινος λόγος''

Αλλωστε αν εγραφα αυτα που αληθινα ηθελα να γραψω, τοτε θα το επαιρνα το 12. Οποτε ποιος ο λογος?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 07-01-13 στις 15:58. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Solmyr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Solmyr
Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 16:46, 07-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από vivi1410
Δεν εχω διαβασει ποτέ από βοήθημα εκθεσης, και αν δεις όλες τις άλλες εκθέσεις στο ίδιο τετραδιο θα σου βγουν τα ματια εξω απο τις βλακειες που γραφω. Αυτη ηταν η τελευταια εκθεση και προσπαθουσα νμα την κανω οσο πιο καλη μπορω για να μην παρω στο τριμηνο 14! Ξερω ότι είναι ''ξυλινος λόγος'', τα ξερω ολα αυτα που λες, αλλα η συγκεκριμενη καθηγητρια αυτο επιβραβευει! Δεν την ενδιαφερει το περιεχόμενο, δεν την ενδιαφερει η δομη, την ενδιαφερει να εχεις όσο καλύτερο λεξιλογιο μπορεις! Γιαυτο κι εγω ξεροντας το θεμα που θα πεσει ξεσηκωσα το λεξικο και εγραφα λεξεις και εκφρασεις που ουτε καν τις χρησιμοποιω πουθενα αλλου, μπας και ικανοποιησω μια ηλιθια καθηγητρια!!! Αυτες οι εκθεσεις που γραφουμε δεν εχουν να μου προσφερουν απολύτως τίποτα, δεν τις γραφω για προσωπικό μου όφελος ούτε για να κανω επιδειξη γνωσεων και λεξιλογιου, τις γραφω για να παρω εναν βαθμο της προκοπης! Στην εκθεση σχετικα με το αγχος στην δευτερη σελιδα νομιζω, αυτη η καθηγητρια θα εβαζε 20 μονο από το λεξιλόγιο! Γιαυτό ο ''ξυλινος λόγος''

Αλλωστε αν εγραφα αυτα που αληθινα ηθελα να γραψω, τοτε θα το επαιρνα το 12. Οποτε ποιος ο λογος?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δικαιολογείσαι μέσα σε ένα φορουμ με αγνώστους .Επίσης αυτά που έγραψες πάνω δεν έπρεπε καν να τα πεις. τα έντονα γράμματα ήταν τα πιο fail.Επίσης λίγο δύσκολο κάποιος που γράφει καλές εκθέσεις(όπως αυτή που ποσταρες) να γράφει και άλλες άθλιες(όπως λες) ωστε του αναγνωστη να του βγουν τα ματια εξω.
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 17:08, 07-01-13:

Χαχ μην το εχεις και τοσο σιγουρο... Αυτη η εκθεση ηταν το τυχερο μου, ετυχε να ειναι ενα θεμα που ηξερα τι να γραψω και πώς. Μπορει να ειναι ενα φορουμ με αγνωστους αλλα εσυ αν γραψεις εδω μια εκθεση σου και ερθω εγω η ασχετη να σου πω οτι την ξεπατικωσες από βοηθημα απλά επειδη εχει λεξιλογιο, κι εσυ θα αντιδρασεις! Αυτη την εκθεση την εγραψα εντελως μονη μου, και είναι από τις καλύτερες που εγραψα περσυ, γιαυτο αλλωστε και ποσταρα αυτήν και όχι μία από τις άλλες. Δεν δικαιολογουμαι ούτε απολογουμαι γιατι απλα δεν εχω να δωσω λογαριασμο σε κανεναν για τις εκθεσεις μου. Στο κατω κατω τιποτα δεν αρεσει σε ολους, αν αρεζε σε όλους δεν θα ήταν εκθεση, θα ήταν μερέντα!
Παράθεση

Alejandro che 7 (the anonymous revolutionary)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alejandro che 7
Ο the anonymous revolutionary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε στις 16:34, 23-03-13:

Γιατί δεν είναι ατόφια ρε βλάκα δηλαδή πως θα έπρεπε να γράφει; Δηλαδή πόσων ετών πιστεύεις ότι πρέπει να είναι κάποιος για να είναι σε θέση να γράφει εκφράσεις όπως κόκκινος σα παντζάρι, οι κουβέντες κόπηκαν μαχαίρι και μοσχομυριστό φαγητό; Σε λίγο θα μας το βγάλεις και λογοτεχνικό δοκίμιο.
Παράθεση

The little musician boy (Κωνσταντίνος)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη The little musician boy
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O The little musician boy καλημέρα έγραψε στις 20:27, 24-03-13:

Καλησπέρα σας,η παρακατω εκθεση γραφτηκε με αφορμη ενα κειμενο απο τα αρχαια στο μαθημα των αρχαιων.Είμαι πρώτη γυμνασίου και δυστηχως δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον απο την φιλόλογο που μας διδάσκει γλώσσα για την έκθεση,αλλά προσπαθούμε.

Θέμα:"Γιατί σήμερα δεν κάνουμε φιλίες"

Είναι γεγονός πως στον αιώνα που διανύουμε,οι φιλίες δεν παίζουν πρωταρχικό ρόλο στη ζωή του ανθρώπου.
Το γεγονός αυτό παρατειρείται διότι οι νέοι λόγω του περιορισμένου ελέθευρου χρόνου,εξαιτίας των φροντηστηρίων,των ωδείων και την παρακολούθηση των μαθημάτων μιας ξένης γλώσσας,δεν έχουν χρόνο να κοινωνικοποιηθουν και να γνωρίσουν άλλους νέους.Αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και στους ενήλικες καθώς η δουλειά τους και οι οικεγενειακές τους υποχρεώσεις,λιγοστεύουν των ελεύθερο χρόνο τους,τον οποιο εκμεταλεύονται για ξεκούραση.Ακόμη,ο νέος τρόπος διασκέδασης των νέων,ο οποίος είναι τα βιντεοπαιχνίδια,δεν απαιτεί την παρουσία άλλου παιδιού και την επικοινωνία μαζί του.Επιπλέον,ο πληθυσμός στις πόλεις έχει αυξηθεί κατα πολύ,με αποτέλεσμα να μην γνωρίζεις ποιος ζει δίπλα σου και να φοβάσαι να αναπτύξεις μαζί του,μια απλή σχέση,η οποία θα περιλαμβάνει ένα φιλικό χαιρετισμό.Επομένως δεν υπάρχουν οι φιλικές σχέσεις μεταξύ γειτόνων που υπήρχαν παλιά.Τέλος,πολλοί άνθρωποι έχουν δημιουργήσει μια φιλία που στη συνέχεια πληγώθηκαν απο αυτή.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κλείνονται στον εαυτό τους και να είναι πιο δύσπιστη απέναντι σε άλλους ανθρώπους,φοβούμενοι να μην ξαναπληγωθουν.
Συμπεραίνουμε λοιπόν,πως σήμερα ο θεσμός της φιλίας περνάει μια σοβαρή κρίση.

Περιμένω γνώμες
Παράθεση

Loreley

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,863 μηνύματα.

H Loreley don't waste your youth growing up έγραψε στις 20:36, 24-03-13:

Καλά ρε παιδιά, γιατί σας βάζουν και γράφετε τόσο μικρές εκθέσεις;
Παράθεση

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O The little musician boy καλημέρα έγραψε στις 20:37, 24-03-13:

Κοιτα σε μπλε τετραδιο με πηρε μια σελιδα...βασικα επειδη ειναι αρχη δν ξερω αλλα δν μας ζηταν πολυ :/
Παράθεση

Φοιτητής

Ο the anonymous revolutionary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε στις 20:38, 24-03-13:

ερώτηση για τα αρχαια είναι σου λέει το παιδι ρε
Παράθεση

Μαθητής Α' γυμνασίου

O The little musician boy καλημέρα έγραψε στις 20:38, 24-03-13:

Βασικα δν ειναι ακριβως ερωτηση μας ειπε να γραψουμε μια εκθεσουλα για αυτο το θεμα δν το λεει το βιβλιο
Παράθεση

Loreley

Μαθητής Γ' λυκείου

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,863 μηνύματα.

H Loreley don't waste your youth growing up έγραψε στις 20:39, 24-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro che 7
ερώτηση για τα αρχαια είναι σου λέει το παιδι ρε
Λέει ότι γράφτηκε με αφορμή κάτι που διάβασαν στα αρχαία, όχι ότι είναι ερώτηση..
Παράθεση

Φοιτητής

O Alejandro che 7 έγραψε στις 20:40, 24-03-13:

Εντάξει 200 λέξεις έγραψε το παιδί εσύ τι έγραφες στην Α' γυμνασίου
Παράθεση

Loreley

Μαθητής Γ' λυκείου

H Loreley don't waste your youth growing up έγραψε στις 20:45, 24-03-13:

Εντάξει 200 λέξεις έγραψε το παιδί εσύ τι έγραφες στην Α' γυμνασίου
Εγώ θυμάμαι ότι μας έβαζαν να γράφουμε μεγαλύτερες, ακόμη και αν η φιλόλογος που είχαμε δεν ήταν και η καλύτερη. Και μην νευριάζεις, συζήτηση κάνουμε.
Παράθεση

Μαθητής Α' γυμνασίου

O The little musician boy καλημέρα έγραψε στις 20:47, 24-03-13:

Να σου πω την αληθεια εχω γραψει και μεγαλυτερες νομιζω κιολας πως η τελευταια που εγραψα ηταν δυο σελιδες αλλα ξερεις τι μου τι σπαει;Οτι σου βαζουν ενα θεμα και σου λενε γραψε στο ΣΠΙΤΙ και οχι στην ταξη.Ακόμη,δν υπάρχει καποια συζητηση στο σχολειο και δν υπαρχει και καποια καθοδηγηση απο καθηγητρια.
Παράθεση

Φοιτητής

O Alejandro che 7 έγραψε στις 20:49, 24-03-13:

σου έδειξα κάπως ότι νευρίασα; Απλά λέω ότι αν ήταν φτιαγμένο με παραγραφοποίηση πρόλογο επίλογο κλπ θα ταν μια χαρα γύρω στις 270 που είναι ύπεραρκετο για Α γυμνασίου
Παράθεση

Deutsch... Lover (Fräulein Mariechen)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Fräulein Mariechen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,192 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Περιμένοντας τα Χριστούγεννα, έγραψε στις 21:00, 24-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Diabasteros
Καλησπέρα σας,η παρακατω εκθεση γραφτηκε με αφορμη ενα κειμενο απο τα αρχαια στο μαθημα των αρχαιων.Είμαι πρώτη γυμνασίου και δυστηχως δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον απο την φιλόλογο που μας διδάσκει γλώσσα για την έκθεση,αλλά προσπαθούμε.

Θέμα:"Γιατί σήμερα δεν κάνουμε φιλίες"

Είναι γεγονός πως στον αιώνα που διανύουμε,οι φιλίες δεν παίζουν πρωταρχικό ρόλο στη ζωή του ανθρώπου.
Το γεγονός αυτό παρατειρείται διότι οι νέοι λόγω του περιορισμένου ελέθευρου χρόνου,εξαιτίας των φροντηστηρίων,των ωδείων και την παρακολούθηση των μαθημάτων μιας ξένης γλώσσας,δεν έχουν χρόνο να κοινωνικοποιηθουν και να γνωρίσουν άλλους νέους.Αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και στους ενήλικες καθώς η δουλειά τους και οι οικεγενειακές τους υποχρεώσεις,λιγοστεύουν των ελεύθερο χρόνο τους,τον οποιο εκμεταλεύονται για ξεκούραση.Ακόμη,ο νέος τρόπος διασκέδασης των νέων,ο οποίος είναι τα βιντεοπαιχνίδια,δεν απαιτεί την παρουσία άλλου παιδιού και την επικοινωνία μαζί του.Επιπλέον,ο πληθυσμός στις πόλεις έχει αυξηθεί κατα πολύ,με αποτέλεσμα να μην γνωρίζεις ποιος ζει δίπλα σου και να φοβάσαι να αναπτύξεις μαζί του,μια απλή σχέση,η οποία θα περιλαμβάνει ένα φιλικό χαιρετισμό.Επομένως δεν υπάρχουν οι φιλικές σχέσεις μεταξύ γειτόνων που υπήρχαν παλιά.Τέλος,πολλοί άνθρωποι έχουν δημιουργήσει μια φιλία που στη συνέχεια πληγώθηκαν απο αυτή.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κλείνονται στον εαυτό τους και να είναι πιο δύσπιστη απέναντι σε άλλους ανθρώπους,φοβούμενοι να μην ξαναπληγωθουν.
Συμπεραίνουμε λοιπόν,πως σήμερα ο θεσμός της φιλίας περνάει μια σοβαρή κρίση.

Περιμένω γνώμες
Μου αρεσε που περασες στην εκθεση την απολυτη πραγματικοτητα για μια φιλολογο που δεν ασχολείται με εκθεσεις ειναι πολυ καλη!
Παράθεση

Μαθητής Α' γυμνασίου

O The little musician boy καλημέρα έγραψε στις 21:01, 24-03-13:

Ευχαριστω αν και αυτη που το ακουσε ηταν αυτη που μας κανει αρχαια(μεγαλη ιστορια)
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 21:03, 24-03-13:

Γιατί δεν είναι ατόφια ρε βλάκα δηλαδή πως θα έπρεπε να γράφει; Δηλαδή πόσων ετών πιστεύεις ότι πρέπει να είναι κάποιος για να είναι σε θέση να γράφει εκφράσεις όπως κόκκινος σα παντζάρι, οι κουβέντες κόπηκαν μαχαίρι και μοσχομυριστό φαγητό; Σε λίγο θα μας το βγάλεις και λογοτεχνικό δοκίμιο.
Με ξερεις και απο χτες και με λες βλακα;

υγ Δικος μ ειναι και ο αλλος λογαριασμος αλλα ξεχασα τα στοιχεια..
Παράθεση

Φοιτητής

O Alejandro che 7 έγραψε στις 21:04, 24-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nerwnas
Με ξερεις και απο χτες και με λες βλακα;
Άραξε ρε φίλε δε το έλεγα προσβλητικά στον ειρμό του λόγου ήταν
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 13:24, 08-05-13:

Εγω αυτη την εκθεση την εγραψα πριν από κανα 2μηνο, αλλα μ αρεσε λιγο και ειπα να την ανεβασω.

(νομιζω θα κάνει μπαμ ότι είναι φανταστικη, οπότε μην σχολιάσετε το επιπεδο ρεαλιστικότητας )

Θεμα:
Αφηγηθειτε την ζωη ενος ατόμου (συγγενή, φίλου, δημοσίου προσώπου) που σας έκανε εντύπωση.

Η θεία μου έχει σπουδάσει δημοσιογραφία και μάνατζμεντ στην Ιταλία. Όταν τελείωσε το μεταπτυχιακό της, το οποίο το έκανε στην Ελλάδα, γύρισε στην Ιταλία για να βρει δουλειά. Εκεί γνώρισε τον θείο μου, αρχισυντάκτη του δημοφιλέστερου Ιταλικού περιοδικού της εποχής Ciao Italia. Ερωτευτηκαν αμέσως και σε 1 χρόνο ήταν ήδη παντρεμένοι. Στο μεταξύ η θεία μου είχε ήδη πιάσει δουλειά ως αρθρογράφος σε μία εφημερίδα, ενώ παράλληλα ήταν έγκυος στο πρώτο της παιδί και δεύτερο ξαδερφό μου.
Τα προβλήματα άρχισαν όταν η εγκυμοσύνη της έγινε η αιτία να χάσει την δουλειά της. Δεν μπορούσε να βρει αλλού δουλειά, και ο μισθός του άντρα της έφτανε μετα βίας για να συντηρήσει τους ίδιους. Όλη της η ζωή ήταν στην Ιταλία και το τελευταίο που ήθελε ήταν να γυρίσει στην Ελλάδα, παρόλα αυτά δεν είχε άλλη επιλογή. O άντρας της αρνιόταν πεισματικά να μεταναστεύσει, ειδικά τότε που είχε μόλις πάρει προαγωγή σε γενικός διευθυντής. Ετσι ένα βράδυ μάζεψε τα πράγματα της και έφυγε με ένα μωρό στην αγκαλιά για την πατρίδα της.
Όπως αποδείχτηκε όμως, στην Ελλάδα δεν ήταν καλύτερα τα πράγματα. Έμεινε για δύο χρόνια άνεργη και συντηρούνταν αποκλειστικά από τους γονείς της, οι οποίοι όμως ήταν επίσης άνεργοι και το ελάχιστο επίδομα που έπαιρναν από το κράτος αποτελούσε το μοναδικό τους έσοδο. Δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω στην Ιταλία, από την άλλη όμως θα ήταν αυτοκτονία να μείνει στην Ελλάδα. Έτσι έφυγε για την Γερμανία, ψάχνοντας υποστήριξη από τον ξάδερφό της. Έκει δούλεψε για 2 χρόνια ως αρθρογράφος σε ένα γερμανικό περιοδικό μόδας, και αργότερα, όταν η τύχη της χαμογέλασε και κέρδισε το λαχείο, () επέστρεψε στην Ιταλία για να βρεί τον άντρα της.
Δώρισε το ποσό σε ορφανοτροφεία και περιβαλλοντικές οργανώσεις, ενώ ανέλαβε και την πλήρη συντήρηση των γονιών της στην Ελλάδα. Η ιστορία της με συγκίνησε πολύ και θα την θυμάμαι για πάντα.

ΥΓ. Την τελευταία παράγραφο της έγραψα στο τελευταιο λεπτο του διαλείμματος με τον κύριο πανω από το κεφάλι μου να περιμένει να την πάρει για να φυγει, γιαυτο είναι τόσο χάλια (όχι ότι η υπόλοιπη έκθεση πάει πίσω)
Παράθεση

DanaiPsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DanaiPsa
H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε στις 17:48, 11-11-13:

Έχω έκθεση με θέμα: είστε στο δεκαπενταμελλές και να παρουσιάσετε τα προβλήματα ης πόλης σας , Θεσσαλονίκη, δίνοντας λύσεις. Καμιά βοήθεια?
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 19:31, 11-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από DanaiPsa
Έχω έκθεση με θέμα: είστε στο δεκαπενταμελλές και να παρουσιάσετε τα προβλήματα ης πόλης σας , Θεσσαλονίκη, δίνοντας λύσεις. Καμιά βοήθεια?
Προβληματα στη Θεσσαλονικη.. Μην μου πεις οτι δυσκολευεσαι να βρεις :p Μπορεις να ξεκινησεις παο τα πιο απλα και συνηθισμενα πχ. τα αδεσποτα ζωα, η έλλειψη καθαριοτητας στους δρομους κλπ κλπ (βαριεμαι να σκεφτω αλλα ), αλλα σιγουρα υπαρχουν πολλα... Αν σκεφτεις γεμιζεις τετραδιο
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 854 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 16:07, 11-03-14:

Η τελευταία έκθεση που γράψαμε στο σχολείο δεν μπορώ να τη σκανάρω οπότε την αντιγράφω

Θέμα έκθεσης:Ποια νομίζετε ότι είναι τα προβλήματα της σύγχρονης εκπαίδευσης στη χώρα μας;

Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δέχεται σκληρή κριτική τόσο από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς όσο και από την κοινωνία. Αυτό οφείλεται κυρίως σε πολλές ελλείψεις που παρουσιάζει σε σχέση με τα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων, πιο αναπτυγμένων χωρών.
Σύμφωνα με μία πρόσφατη έρευνα, 4 στους 5 μαθητές παρακολουθούν επιπλέον μαθήματα σε ιδιωτικά μορφωτικά ινστιτούτα (φροντιστήρια), γιατί, όπως λένε, αλλιώς δεν μπορούν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.Μία από τις μεγαλύτερες αποτυχίες είναι πως το επίπεδο των σχολικών μαθημάτων δεν αντιστοιχεί στο επίπεδο των εξετάσεων ένταξης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αυτό αναγκάζει τη μεσοαστική οικογένεια της χώρας μας να στείλει τα παιδιά της στο φροντιστήριο.
Γενικά, όλη η υπόθεση των ''πανελληνίων'' προκαλεί μεγάλο άγχος στην πλειοψηφία των μαθητών της γ' λυκείου, οι οποίοι, μετά τα υποχρεωτικά μαθήματα του σχολείου περνούν αρκετές ώρες στο φροντιστήριο.Πολλοί μαθητές μάλιστα ξενυχτούν διαβάζοντας με την ελπίδα πως έτσι θα έχουν ένα καλύτερο μέλλον στην ακαδημαϊκή τους πορεία.Και τη στιγμή που όλα αυτά διαδραματίζονται στην τριτοκοσμική Ελλάδα (ή, Ελλαδιστάν, όπως την αποκαλούν), στη Φινλανδία τα παιδιά, μόλις γυρνάνε σπίτι τους, δεν έχουν πάνω από μία ώρα διαβάσματος στο σπίτι, και, η λέξη ''φροντιστήριο'' δεν υπάρχει σε καμία άλλη ευρωπαϊκή γλώσσα.
Ένα άλλο πρόβλημα, το οποίο οφείλεται σε οικονομικούς κυρίως λόγους, είναι η έλλειψη εξοπλισμού, η οποία παρατηρείται σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες και σε όλα τα διδασκόμενα μαθήματα, κυρίως στη γυμναστική και στην πληροφορική.Τα σχολικά γυμναστήρια δεν επαρκούν κι έτσι πολλές φορές το μάθημα γίνεται στην αυλή, η οποία δεν είναι το καταλληλότερο μέρος για το συγκεκριμένο άθλημα. Όσο για την πληροφορική και γενικά τη χρήση νέων τεχνολογιών στο σχολείο, οι Η/Υ είναι σε κακή κατάσταση και παλιοί.Επίσης, δεν υπάρχει κάποια μορφή επιδότησης για την αγορά φορητών υπολογιστών και τη χρήση τους από τους μαθητές, τη στιγμή που στον Καναδά, οι μαθητές χρησιμοποιούν tablets από την ηλικία των 2 ετών στο σχολείο.
Αλλά το κυριότερο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι πως η παιδεία που λαμβάνουν τα σημερινά Ελληνόπουλα δεν είναι ουσιαστική.Πρόσφατα έγινε ένας παγκόσμιος διαγωνισμός στον οποίο διαγωνίστηκαν οι καλύτεροι μαθητές από όλες τις χώρες του κόσμου και διαγωνίστηκαν στην έκθεση, τη λογοτεχνία και τα μαθηματικά.Οι Έλληνες μαθητές βρέθηκαν (για ακόμα μία φορά) πολύ πιο κάτω από τον παγκόσμιο όρο, ενώ την πρωτιά είχαν οι Κινέζοι.
Για να διορθωθούν αυτές οι ελλείψεις, θα πρέπει να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις και έργα από την ελληνική κυβέρνηση. Αν διορθωθούν όλα αυτά πιστεύω πω η Ελλάδα θα έχει ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα του πλανήτη.

Λοιπόν περιμένω σχόλια.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,587 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 16:43, 11-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13

Λοιπόν περιμένω σχόλια.
Διάβασα την έκθεση. Στην αρχή έπαθα ενα σοκ γιατί νόμιζα πως ήταν για Γ λυκείου. Μετά είδα οτι ήταν στην κατηγορία «Γυμνάσιο» και ανακουφίστηκα
Την άποψή μου θα σου πω απλά, αν θες δέξου κάποιες συμβουλές
  1. (ή, Ελλαδιστάν, όπως την αποκαλούν), ------->> Ποτέ!!!!!! Εντάξει, σίγουρα θες να έχει ενα πιο χαλαρό και οικείο ύφος η έκθεσή σου, αλλά να αποφεύγεις λέξεις όπως «Ελλαδιστάν», και να αποφεύγεις γενικότερα τις παρενθέσεις Αν ήσουν πχ Γ λυκείου και έγραφες τη λέξη «Ελλαδιστάν», -200/40 θα έπαιρνες
  2. Μικρός πρόλογος. Γράψε κι άλλα εισαγωγικά, μη μας πετάς απότομα στο θέμα.
  3. αλλιώς δεν μπορούν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση---> «Περάσουν», πολύ καθημερινή λέξη. Καλύτερα γράψε εισαχθούν
  4. όλη η υπόθεση των ''πανελληνίων''-----> προς τι τα « " » στη λέξη πανελληνίων; Ούτε μεταφορική λέξη είναι, ούτε παραθέτεις αυτούσια τα λόγια κάποιου άλλου
  5. πλειοψηφία των μαθητών---> Πλειονότητα των μαθητών. Πλειοψηφία λέμε στις εκλογές (πλείων + ψήφος). Οχι οτι είναι λάθος, μιας και στις μέρες μας τις έχουμε κάνει συνώνυμες αυτές τις λέξεις, απλά μου το διόρθωναν στο φροντιστήριο συνέχεια, και απλά ήθελα να το αναφέρω
  6. Τα σχολικά γυμναστήρια δεν επαρκούν κι έτσι πολλές φορές το μάθημα γίνεται στην αυλή, η οποία δεν είναι το καταλληλότερο μέρος για το συγκεκριμένο άθλημα.---> Ποιο άθλημα; Δεν ανέφερες κάποιο άθλημα. Μήπως μάθημα ήθελες να γράψεις;
  7. Αλλά το κυριότερο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου,---> Δε χρειάζεται η φράση «κατα τη γνώμη μου». Δική σου είναι η έκθεση, τη δική σου γνώμη μας δίνεις. Δηλαδή τόση ώρα δε μας λες τη γνώμη σου, αλλά τις απόψεις άλλων;
  8. θα πρέπει να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις και έργα από την ελληνική κυβέρνηση---->Γράφοντας αυτό, ανοίγεις και ένα άλλο θέμα, δηλαδή τους τρόπους αντιμετώπισης, ενώ δε στους ζητάει. Οπότε αν το γράψεις έτσι, είναι σαν να αφήνεις ξεκρέμαστο ενα θέμα που δε το αναλύεις (και που δε χρειάζεται)

Γενικότερα καλή είναι η έκθεσή σου. Μη με αποπάρεις με όσα σου διόρθωσα, τα έκανα για να σε βοηθήσω Αν θεωρείς οτι έχω άδικο, απλά αγνόησέ τα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cha0s : 11-03-14 στις 16:49.
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 854 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 17:10, 11-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Διάβασα την έκθεση. Στην αρχή έπαθα ενα σοκ γιατί νόμιζα πως ήταν για Γ λυκείου. Μετά είδα οτι ήταν στην κατηγορία «Γυμνάσιο» και ανακουφίστηκα
Την άποψή μου θα σου πω απλά, αν θες δέξου κάποιες συμβουλές
  1. (ή, Ελλαδιστάν, όπως την αποκαλούν), ------->> Ποτέ!!!!!! Εντάξει, σίγουρα θες να έχει ενα πιο χαλαρό και οικείο ύφος η έκθεσή σου, αλλά να αποφεύγεις λέξεις όπως «Ελλαδιστάν», και να αποφεύγεις γενικότερα τις παρενθέσεις Αν ήσουν πχ Γ λυκείου και έγραφες τη λέξη «Ελλαδιστάν», -200/40 θα έπαιρνες
  2. Μικρός πρόλογος. Γράψε κι άλλα εισαγωγικά, μη μας πετάς απότομα στο θέμα.
  3. αλλιώς δεν μπορούν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση---> «Περάσουν», πολύ καθημερινή λέξη. Καλύτερα γράψε εισαχθούν
  4. όλη η υπόθεση των ''πανελληνίων''-----> προς τι τα « " » στη λέξη πανελληνίων; Ούτε μεταφορική λέξη είναι, ούτε παραθέτεις αυτούσια τα λόγια κάποιου άλλου
  5. πλειοψηφία των μαθητών---> Πλειονότητα των μαθητών. Πλειοψηφία λέμε στις εκλογές (πλείων + ψήφος). Οχι οτι είναι λάθος, μιας και στις μέρες μας τις έχουμε κάνει συνώνυμες αυτές τις λέξεις, απλά μου το διόρθωναν στο φροντιστήριο συνέχεια, και απλά ήθελα να το αναφέρω
  6. Τα σχολικά γυμναστήρια δεν επαρκούν κι έτσι πολλές φορές το μάθημα γίνεται στην αυλή, η οποία δεν είναι το καταλληλότερο μέρος για το συγκεκριμένο άθλημα.---> Ποιο άθλημα; Δεν ανέφερες κάποιο άθλημα. Μήπως μάθημα ήθελες να γράψεις;
  7. Αλλά το κυριότερο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου,---> Δε χρειάζεται η φράση «κατα τη γνώμη μου». Δική σου είναι η έκθεση, τη δική σου γνώμη μας δίνεις. Δηλαδή τόση ώρα δε μας λες τη γνώμη σου, αλλά τις απόψεις άλλων;
  8. θα πρέπει να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις και έργα από την ελληνική κυβέρνηση---->Γράφοντας αυτό, ανοίγεις και ένα άλλο θέμα, δηλαδή τους τρόπους αντιμετώπισης, ενώ δε στους ζητάει. Οπότε αν το γράψεις έτσι, είναι σαν να αφήνεις ξεκρέμαστο ενα θέμα που δε το αναλύεις (και που δε χρειάζεται)

Γενικότερα καλή είναι η έκθεσή σου. Μη με αποπάρεις με όσα σου διόρθωσα, τα έκανα για να σε βοηθήσω Αν θεωρείς οτι έχω άδικο, απλά αγνόησέ τα
Έχεις απόλυτο δίκιο. Πράγματι μάθημα ήθελα να γράψω μάθημα κι όχι άθλημα. Τις πανελλήνιες και τα φροντιστήρια τα βάζω σε <<'">> γιατί υποτίθεται ότι μιλάω σε έναν ξένο που δεν έχει ιδέα από ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.Τέλος το ' κατά τη γνώμη μου ' το έβαλα γιατί η κύρια εμπειρία μου από εκθέσεις είναι στα γαλλικά (όταν προετοιμαζόμουν για το Sorbonne B2, όπου η έκθεση που έχει συνήθως τέτοια μορφή σαν αυτή που έγραψα στα ελληνικά ) κι εκεί η έκθεση είχε μία συγκεκριμένη τεχνική:γράφεις γενικές απόψεις + επιχειρήματα ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ και ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ γράφεις τη δική σου άποψη.Για όλα τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο!
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,587 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 17:17, 11-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Τις πανελλήνιες και τα φροντιστήρια τα βάζω σε <<'">> γιατί υποτίθεται ότι μιλάω σε έναν ξένο που δεν έχει ιδέα από ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Ποια νομίζετε ότι είναι τα προβλήματα της σύγχρονης εκπαίδευσης στη χώρα μας;
Το θέμα αυτό είναι, σωστά; Δεν αναγράφει οτι μιλάς σε κάποιον ξένο.

Τέλος το ' κατά τη γνώμη μου ' το έβαλα γιατί η κύρια εμπειρία μου από εκθέσεις είναι στα γαλλικά (όταν προετοιμαζόμουν για το Sorbonne B2, όπου η έκθεση που έχει συνήθως τέτοια μορφή σαν αυτή που έγραψα στα ελληνικά )
Στα Γαλλικά ναι, μπορεί να είναι έτσι. Στα Ελληνικά όχι!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους