Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,201 εγγεγραμμένα μέλη και 2,818,508 μηνύματα σε 80,097 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 459 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,552 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 09:47, 06-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από katy95
Γεια σας παιδια λοιπον θελω και γω να παρω απαλλαγη απο το μαθημα (αν και μεχρι τον σεπτεμβρη γινονται μου ειπε η καθηγητρια οτι μπορει να μου το κανει και τωρα αν θελω)αλλα μου ειπε η καθηγητρια οτι επειδη παιρνω απολυτηριο δεν ειναι ωραιο να φαινεται οτι δεν εχω κανει θρησκευτικα και να εχει εκει κενο με την εννοια οτι δεν αρεσει αν πχ το χρησιμοποιησω
Οσο να 'ναι, θα έχεις σ' όλα τα μαθήματα βαθμούς και στα θρησκευτικά μια παύλα. Δεν φαίνεται ωραίο...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 02:54, 18-12-12:

Υποχρεωτική η παρακολούθηση των Θρησκευτικών από ορθόδοξους

Απόφαση Εφετείου στα Χανιά

Απόφαση για υποχρεωτική παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών από Ορθόδοξους μαθητές, εξέδωσε το Διοικητικό Εφετείο Χανίων. Το δικαστήριο έλαβε την απόφαση μετά από αίτηση θεολόγων καθηγητών των Χανίων οι οποίοι προσέφυγαν στο Εφετείο καθώς απορρίφτηκε από το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αίτηση τους με την οποία ζητούσαν παρέμβασή του για να μην απαλλάσσονται οι Ορθόδοξοι μαθητές. Στην απόφαση του το Διοικητικό Εφετείο Χανίων σημειώνει, ότι με βάση το Σύνταγμα, δικαίωμα απαλλαγής από την παρακολούθηση των Θρησκευτικών έχουν μόνο οι αλλόθρησκοι και ετερόδοξοι μαθητές, ενώ και ο χαρακτήρας του μαθήματος θα πρέπει να παραμείνει σε Ορθόδοξο προσανατολισμό.

Πηγή: www.lifo.gr

Τι σημαινει πρακτικα αυτο?Οτι αμα στην ταυτοτητα σου αναγραφεται ως Θρησκευμα οτι εισαι Χριστιανος Ορθοδοξος,πρεπει να παρακολουθησεις εξ αναγκασμου το μαθημα των θρησκευτικων στο σχολειο.Δηλαδη,δεν θα γινεται καποιος οντας Χ.Ο να υποβαλλει αιτηση για μη παρακολουθηση του μαθηματος.Αυτο θα μπορει να γινεται μονο αν γινει αλλαγη θρησκευματος στην ταυτοτητα,κατι που αποτελει μια χρονοβορα γραφειοκρατια.
Και ποιο ειναι το αστειο της υποθεσης?Πολυ απλα,το παιδι,που ηταν 1 ετους,δεν αποφασισε φυσικα το ιδιο να βαπτιστει ως Ορθοδοξο,και τωρα πρεπει αυτο να το λουστει και στην εκπαιδευση.

Μεσσαιωνας.

Σημείωση!!!Τα μηνύματα #62 - #89 προέρχονται απο το θέμα "Υποχρεωτική η παρακολούθηση των Θρησκευτικών από ορθόδοξους"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 18-12-12 στις 21:00. Αιτία: προσθήκη σημείωσης
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 676 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 06:11, 18-12-12:

Από πότε ξαναεμφανίστηκε θρήσκευμα στην ταυτότητα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 08:19, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Στο Ελλαδισταν απο παντα.Ο καθενας εχει τις δικες του πνευματικες αποψεις αλα εδω τους βαπτζουν ολους ορθοδοξους χριστιανους ακομα και αν δεν πιστευουν.Βασικα πιστευω οτι το εκαναν επειδη οι θεολογοι δεν εχουν δουλεια..οχι για τιποτα αλλο γιατι αν μπορουσες να δηλωσεις αν θες να παρακολουθεις η οχι ποιος θα δηλωνε να παρακολουθει θρησκευτικα;
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,266 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 08:28, 18-12-12:

Από την άλλη τα ευκόλως εννοούμενα ( όπως ότι το θρήσκευμα είναι προσωπικό δεδομένο και δε δηλώνεται ) παραλείπονται.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,552 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 10:18, 18-12-12:

Ολόκληρο θέμα το κάνατε για 2 ώρες την εβδομάδα.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:23, 18-12-12:

Στην ληξιαρχικη πραξη εστω,ή σε αλλο επισημο εγγραφο του κρατους.Αυτο εννοουσα με το ταυτοτητα.

Δηλαδη δεν θα παιρνουν οσοι γουσταρουν απαλλαγες,οπως μεχρι και φετος.
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 14:06, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
συμφωνω..τι θα παθουν με 2 ωρες την εβδομαδα θρησκευτικα?
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IasonasM

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη IasonasM
Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O IasonasM έγραψε στις 14:13, 18-12-12:

Αχχχ, πάει και η τελευταία ελπίδα για απαλλαγή στην Γ΄ Λυκείου
συμφωνω..τι θα παθουν με 2 ωρες την εβδομαδα θρησκευτικα?
θα έλεγες το ίδιο άμα αντί για τον Χριστιανισμό σου έλεγαν ας πούμε για μία θρησκεία που διαφωνείς, πχ. (τυχαία) το Ισλαμ;
και θα έπρεπε να εξετάζεσαι στις ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού όπως περιγράφεται στο Κοράνι ;

και δες το έτσι, τι θα πάθουν αυτοί αν αφήσουν όποιον δεν θέλει να παρακολουθήσει ένα μάθημα προσηλυτισμού να πάει σε άλλη τάξη να κάνει άλλο μάθημα;
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 14:16, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από IasonasM

θα έλεγες το ίδιο άμα αντί για τον Χριστιανισμό σου έλεγαν ας πούμε για μία θρησκεία που διαφωνείς, πχ. (τυχαία) το Ισλαμ;
και θα έπρεπε να εξετάζεσαι στις ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού όπως περιγράφεται στο Κοράνι ;

και δες το έτσι, τι θα πάθουν αυτοί αν αφήσουν όποιον δεν θέλει να παρακολουθήσει ένα μάθημα προσηλυτισμού να πάει σε άλλη τάξη να κάνει άλλο μάθημα;
Μην την ψαχνεις,και οι δυο ειναι Χρυσαυγουλα

Please
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 έγραψε στις 14:29, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από IasonasM

απο τη στιγμη που επισημα το θρησκευμα μου θα ηταν το Ισλαμ θα εκανα μαθημα κανονικοτατα και ας ημουν Χριστιανη..
μα και το Συνταγμα να κοιταξεις το λεει ξεκαθαρα οτι η παιδεια πρεπει να ενισχυει την εθνικη και θρησκευτικη συνειδηση(επισημη θρησκεια ειναι η Ορθοδοξια)..αν δεν σου αρεσει αυτο,οπως και σε πολλους, με γεια σου και χαρα σου αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι..
ηδη δινονται απαλλαγες σε αλλοθρησκους..αφου γραφεσαι ως Χριστιανος λογικο ειναι να κανεις θρησκευτικα αλλιως μπορεις να αλλαξεις θρησκευμα κατι που ναι μεν ειναι χρονοβορο αλλα ολα στην Ελλαδα χρονοβορα ειναι..τι να κανουμε???και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο??

και οσο για το τελευταιο με τα χρυσαυγουλα..ο,τι γουσταρω θα ειμαι!συνεννοηθηκαμε?

ποσο ηλιθιο εκ μερους καποιων να το παιζουν ανοιχτομυαλοι ενω ειναι τοσο κολλημενοι ωστε να βαζουν ταμπελες...η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antwwwnis : 18-12-12 στις 18:48.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antonisd95
Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 620 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 15:05, 18-12-12:

Από την στιγμή που σε βαφτίζουν χωρίς την θέληση σου, είναι βλακεία να σε υποχρεώνουν να παρακολουθήσεις το μάθημα των θρησκευτικών, επειδή απλά λέγεσαι χριστιανός, αν δεν γουστάρεις.
Το να σε υποχρεώνουν να το παρακολουθήσεις είναι εξαναγκασμός.
Σε περίπτωση που είσαι χριστιανός με την θέληση σου, τότε ναι, είσαι υποχρεωμένος να το παρακολουθήσεις.

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
2 ώρες την εβδομάδα * 12 χρόνια + τις γνώσεις που σου δίνει = είναι μία τεράστια επιρροή στον χαρακτήρα σου που είναι εφόδιο στην συνέχεια της ζωής σου.

και οσο για το τελευταιο με τα χρυσαυγουλα..ο,τι γουσταρω θα ειμαι!συνεννοηθηκαμε?
Βρε ουστ...

αν δεν σου αρεσει αυτο,οπως και σε πολλους, με γεια σου και χαρα σου αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι
Την παλεύεις; Για ποιο λόγο να μην μπορώ να κάνω κάτι; Για ποιο λόγο πρέπει να μου πουν ΚΑΠΟΙΟΙ ,που είναι εξουσιοδοτημένοι να έχουν άποψη, τι θα κάνω; Είμαι δηλαδή υποχρεωμένος να ζω με το κεφάλι κάτω επειδή θέλω να ζω ελεύθερος; Για να βγω δηλαδή σωστός πολίτης πρέπει να στήσω τον κώλο να με γαμήσει η εξουσία;

αφου γραφεσαι ως Χριστιανος
Γράφεσαι ως Χριστιανός; Από πότε; Από τότε που είσαι 1έτους και σε βαφτίζουν; Τότε ναι...γράφεσαι.

μπορεις να αλλαξεις θρησκευμα κατι που ναι μεν ειναι χρονοβορο αλλα ολα στην Ελλαδα χρονοβορα ειναι..τι να κανουμε???
Χρονοβόρα είναι ό,τι συμφέρει μερικούς-μερικούς.Και αυτό τους συμφέρει να είναι χρονοβόρο.

και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο??
Η πίτα ποια είναι;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 620 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 15:12, 18-12-12:

Επίσης ποιος σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις; Εκείνος που σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις είναι εκείνος που μου αφαιρεί το δικαίωμα να είμαι σε θέση να πάρω απαλλαγή ...περίεργο μου φαίνεται...
Το να είσαι σε θέση να ζεις ελεύθερος από κάθε λογής εξαναγκασμούς είναι αρνητικό.Το να κυκλοφορούν κάποιοι σαν εσένα έξω στην κοινωνία είναι θετικό;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:31, 18-12-12:

Στην Ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία.Το να επιβάλεται να διδάσκεται οποιαδήποτε θρησκεία στα σχολεία είναι απαράδεκτο.
Ιδίως όταν γίνεται σε μορφή προσυλητισμού και κατιχισμού.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 15:32, 18-12-12:

Για να καταλάβεις για τι στημένο παιχνίδι μιλάμε:
Εγώ προσωπικά πιστεύω στον Θεό και σε πολλά πράγματα που υποστηρίζει ο Χριστιανισμός.
Τα ίδια με εμένα , και περισσότερα , πιστεύουν οι μάγκες που πήραν το συγκεκριμένο μέτρο.
Μέσα σ'αυτά τα πράγματα που πιστεύουν εγώ και εκείνοι (οι μάγκες) είναι ότι ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο ΕΛΕΥΘΕΡΟ να επιλέξει ποιο δρόμο θα ακολουθήσει, ελεύθερο να επιλέξει ανάμεσα στο καλό και στο κακό.
Και έρχονται λοιπόν τα παπαδικά και καταπατούν αυτή την ελευθερία.Αυτή την ελευθερία που υποτίθεται που πιστεύουν ότι δόθηκε από τον Θεό.

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Στην Ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία.Το να επιβάλεται να διδάσκεται οποιαδήποτε θρησκεία στα σχολεία είναι απαράδεκτο.
Ιδίως όταν γίνεται σε μορφή προσυλητισμού και κατιχισμού.
Πες τα κολλητέ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 18-12-12 στις 16:20. Αιτία: merge posts
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,368 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 15:37, 18-12-12:

Νταξ, χαλάρωσε ρε αντώνη με την επιρροή που σου ασκούν τα θρησκευτικά. Είναι από τα "μαθήματα" που το μόνο που κάνουμε είναι χαβαλέ για να περνάει η ώρα
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,207 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 15:39, 18-12-12:

Δεν αναγράφεται πλέον.-
Παράθεση

Λιβία Αυγούστα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Λιβία Αυγούστα
H Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 418 μηνύματα.

H Λιβία Αυγούστα έγραψε στις 15:40, 18-12-12:

Δεν ξερω αν το μετρο αυτο ειναι σωστο ή οχι,αλλα αυτο με την απαλλαγη ειχε καταντησει ξεφτιλα,οι περισσοτεροι παιρνανε για να λουφαρουνε, ειδικα τριτη λυκειου,οχι επειδη το πιστευανε πραγματικα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,207 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 15:46, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από antonisd95
2 ώρες την εβδομάδα * 12 χρόνια + τις γνώσεις που σου δίνει = είναι μία τεράστια επιρροή στον χαρακτήρα σου που είναι εφόδιο στην συνέχεια της ζωής σου.
Κραυγάζεις, έτσι για να κάνεις θόρυβο;

Πληροφοριακά, στα χρόνια μου κάναμε μάθημα με παπάδες. Αν δεν πηγαίναμε εκκλησία, ο βαθμός έκανε ελεύθερη πτώση. Είχαμε όλη τη γκάμα του εορτολογίου, τις τελετουργίες κλπ. Μία χαρά ολοκληρωμένες προσωπικότητες γίναμε, δίχως συμπλέγματα. Χώρια ο τζερτζελες. Ωραίες εποχές.

Δε μπορώ να πω το ίδιο για την τωρινή μαλθακή γενιά.
Παράθεση

antonisd95

Φοιτητής

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 16:04, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Νταξ, χαλάρωσε ρε αντώνη με την επιρροή που σου ασκούν τα θρησκευτικά. Είναι από τα "μαθήματα" που το μόνο που κάνουμε είναι χαβαλέ για να περνάει η ώρα
Επιρροή... και καλά.
Απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι απλά 2 ώρες την εβδομάδα.(Σε εμάς είναι 1.)

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Κραυγάζεις, έτσι για να κάνεις θόρυβο;
Κραυγάζω όπως πρέπει.Μα να μου λέει ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι;
Παράθεση

fireflower_

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη fireflower_
Ο fireflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O fireflower_ έγραψε στις 19:05, 18-12-12:

'Ασχετο, υπάρχει κάπου αυτή η απόφαση; (να δούμε δηλαδή το αιτιολογικό της κυρίως), ή να υποθέσω δεν έχει ακόμα θεωρηθεί ;
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 19:28, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από fireflower_
'Ασχετο, υπάρχει κάπου αυτή η απόφαση; (να δούμε δηλαδή το αιτιολογικό της κυρίως), ή να υποθέσω δεν έχει ακόμα θεωρηθεί ;
Υπάρχει. Δεν την έχω πρόχειρη, αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να το κυττάξω.
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 έγραψε στις 19:34, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από antonisd95
Επίσης ποιος σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις; Εκείνος που σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις είναι εκείνος που μου αφαιρεί το δικαίωμα να είμαι σε θέση να πάρω απαλλαγή ...περίεργο μου φαίνεται...
Το να είσαι σε θέση να ζεις ελεύθερος από κάθε λογής εξαναγκασμούς είναι αρνητικό.Το να κυκλοφορούν κάποιοι σαν εσένα έξω στην κοινωνία είναι θετικό;
αμα θες απαλλαγη αγορι μου τραβα σ αλλη χωρα!αμαν πια...μας τα εχετε πρηξει με τους και καλα προσηλυτισμους των θρησκευτικων!
και δεν θα κανω τη χαρη σε κανεναν να πω οτι ειμαι χρυση αυγη-που δεν ειμαι,αλλα η βλακεια ορισμενων δεν εχει ορια- οπως επισης και οτι δεν ειμαι...

οσο για την πιτα εννοω οτι δεν γινεται και μην αναγραφεσαι ως Χριστιανος και να σε πειραζει που ειναι χρονοβορα διαδικασια!επιλογες εχεις!κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα!πηγαινε και αλλαξε θρησκευμα!
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάγια Τ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,181 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 19:37, 18-12-12:

Άσχετο,αλλα σκεφτείτε τι θα γινόταν σημερα αν έπρεπε,όπως ίσχυε την εποχή του Δαρβινου, οποιος σπουδάζει ιατρικη να κάνει τον πρωτο χρόνο θεολογία!!!
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,942 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 19:37, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από georgia.94
αμα θες απαλλαγη αγορι μου τραβα σ αλλη χωρα!αμαν πια...μας τα εχετε πρηξει με τους και καλα προσηλυτισμους των θρησκευτικων!
και δεν θα κανω τη χαρη σε κανεναν να πω οτι ειμαι χρυση αυγη-που δεν ειμαι,αλλα η βλακεια ορισμενων δεν εχει ορια- οπως επισης και οτι δεν ειμαι...

οσο για την πιτα εννοω οτι δεν γινεται και μην αναγραφεσαι ως Χριστιανος και να σε πειραζει που ειναι χρονοβορα διαδικασια!επιλογες εχεις!κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα!πηγαινε και αλλαξε θρησκευμα!
Οι γονείς μου και κάποιοι γελίοι κοινωνική θεσμοί μου επέβαλλαν αυτό το θρήσκευμα έστω και τυπικά με το να με βαπτίσουν.
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,725 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:47, 18-12-12:

1) Η απόφαση είναι του διοικητικού εφετείου Χανίων, αφορά συγκεκριμένη προσφυγή και δεν είναι (οπωσδήποτε) υποχρεωτική για όλη την Ελλάδα.
2) Το θρήσκευμα δεν αναγράφεται ούτε σε ταυτότητα ούτε σε άλλο κρατικό έγγραφο, πλην του απολυτηρίου δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου (κανένας δεν ξέρει το γιατί).
3) Το θρήσκευμα αποτελεί προσωπικό δεδομένο και δικαίωμα του καθενός είναι να το αλλάζει. Το αν κάποιος βαπτίσθηκε χριστιανός δεν έχει σημασία. (Στο ισλάμ μόνο για όποιον αλλαξοπιστήσει προβλέπεται θάνατος).
4) Εάν ο κηδεμόνας του μαθητή κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι το παιδί του ΔΕΝ είναι Χ.Ο. η απαλλαγή είναι δεδομένη.
5) Είμαι άθρησκος, όμως θα δώσω κάποιο δίκιο στους "πιστούς": Αν κάποιος είναι Χ.Ο. γιατί να μην παρακολουθεί τα "θρησκευτικά" του? Για να λουφάρει ένα μάθημα?
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IasonasM

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη IasonasM
Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O IasonasM έγραψε στις 20:21, 18-12-12:

δεν είμαστε καλά, μας κάνουν και χάρη δηλαδή που μας επιτρέπουν να αλλάξουμε θρήσκευμα ενώ μας έχουν βαφτίσει (προφανώς) χωρίς την θέληση μας; (το μωρό άλλωστε τι να πει )
συγνώμη, αν αυτό το μάθημα δεν είναι προσηλυτισμός , τι είναι τότε; να μας σέρνουν στην εκκλησία κάθε Κυριακή;
δεν καταλαβαίνω την μανία να αναγκάσεις και τους άλλους να ακούσουν και να εξεταστούν στα πιστεύω σου...

(πριν τα 18 χωρίς τον γονέα μπορείς να το αλλάξεις; )
Παράθεση

fireflower_

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη fireflower_
Ο fireflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O fireflower_ έγραψε στις 20:56, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Υπάρχει. Δεν την έχω πρόχειρη, αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να το κυττάξω.
Ναι, αν μπορείς, κοίταξέ το σε παρακαλώ, ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 23:07, 18-12-12:

Αφου εχουμε ανεξιθρησκεια,γιατι να παει σε αλλη χωρα?
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,316 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 00:15, 19-12-12:

Εσείς να τραβήξετε σε άλλη χώρα, εδώ είναι Ελλάδα εάν έχετε υπ' όψιν σας. Τώρα πόσο ηλίθιοι παίζει να ναι κάποιοι και να θεωρούν φυσιολογικό το να επικρατεί αυτή η βάρβαρη θρησκεία σε αυτή τη χώρα στης οποίας μάλιστα τον πολιτισμό φέρθηκε με το χειρότερο τρόπο, δεν ξέρω. Το σύνταγμα λέει πως έχουμε ανεξιθρησκία. Πρακτικά βέβαια δεν ισχύει, είναι προφανές.
Και φταίει κυρίως η εκκλησία γι αυτό, και τολμώ να πω και για την φθορά της δημοκρατίας επίσης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Από την άλλη, ο νόμος δίνει στους γονείς μας το δικαίωμα να αποφασίζουν για το πως θα μας δηλώσουν, για το αν θα πάρουμε απαλλαγή και και και... Αυτό προφανέστατα αντιφάσκει με την ανεξιθρησκία.

Και ναι, τα θρησκευτικά με την παρούσα μορφή είναι καθαρός προσηλυτισμός. Ή καλύτερα είναι στο χέρι του καθηγητή.
Είχα καθηγητές που απογείωναν το μάθημα πράγμα πως με έκανε αρχικά να πιστέψω εσφαλμένα πως το μάθημα δεν χρειάζεται καμία τροποποίηση, και μετά άλλους που ακολουθούσαν το βιβλίο και προσέθεταν και δικιά τους προπαγάνδα.
Γιατί χριστιανική θρησκεία και όχι θρησκειολογία ή ακόμη καλύτερα ένα μάθημα φιλοσοφίας-ηθικής;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    #LoveMaths, dimtennis

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους