Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,515 εγγεγραμμένα μέλη και 2,837,212 μηνύματα σε 81,192 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 499 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 727 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 19:29, 10-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Στο παραδειγμα σου θα απαντησω σε καμια δεκαετια να το θυμασαι. Ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ την περιπτωση,...
Μη μου πεις πως ξέρεις παιδί γιο παπά και παλαιών αρχών μητέρα και είναι άθεος αλλά δεν μπορεί να πάρει απαλλαγή!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Fräulein Mariechen)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Fräulein Mariechen αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,052 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Προσαρμόζοντας στην πραγματικότητα, έγραψε στις 14:34, 11-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Μη μου πεις πως ξέρεις παιδί γιο παπά και παλαιών αρχών μητέρα και είναι άθεος αλλά δεν μπορεί να πάρει απαλλαγή!!!
Ξερω τετοιους γονεις ναι. Αλλα το παιδι ειναι μικρο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flash1997 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flash1997
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O flash1997 έγραψε στις 21:59, 13-06-14:

επειδή έχω πάρει απαλλακτικό στα θρησκευτικά απλά χρειάζεται να έρθει ένας από του κηδεμόνες σου να υπογράψει μια δήλωση και να δικαιολογήσει τον λόγω για τον οποίον παίρνει απαλλακτικό στα θρησκευτικά και την ώρα που το τμήμα σου εσύ θα πηγαίνεις σε ένα άλλο τμήμα στο οποίο θα κάνουνε κάποιο άλλο μάθημα!
Παράθεση

zografialep

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zografialep
H zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H zografialep έγραψε στις 16:21, 15-09-14:

Παιδιά χρειάζομαι επιγόντως συμβουλή, γιατί εχω να παραδώσω το χαρτι σε 2-3 μερούλες! Όπως και πέρυσι, θέλησα να πάρω και φέτος 3η λυκείου από τα θρησκευτικά.
Πολλά παιδιά το κάνουν στο σχολείο μου για να εξοικονομησουν χρονο διαβασματος, γιατι δεν πανε την καθηγητρια ή γιατι απλα βαριουνται και ποτε δεν αντιμετωπισα διακριση οτιδηποτε αλλο λογω της απαλλαγης- τουλαχιστον απο πλευρας των μαθητων.
Με βόλεψε αρκετα περυσι, ειχα κενα, εφευγα νωριτερα απο το σχολειο, δεν εγραψα στις εξετασεις κτλπ, φετος ομως μερικοι λενε θα παρουν απαλλαγη, αλλη λενε οχι και εχω βρεθει σε διλημμα Απο τη μια ειναι ευκολο μαθημα, μιας ωρας υποθεση, η καληγητρια 'και καλα' μας αφηνει να κανουμε αλλα μαθηματα, και ανεβαζει το βαθμο.. απο την αλλη ειναι χασιμο χρονου. Επισης, παροτι δηλωνω 'λογω θρησκευτικης συνειδησης' φοβαμαι μηπως εχει επιπτωσεις αυτη η επιλογη μετεπειτα , σε εργασια ή σπουδες, ή αν αναγραφεται στο απολυτηριο. Μηπως μου κλεισει ορισμενες πορτες, ιδιαιτερα στο εξωτερικο?(παραλογο ακουγεται αλλα...)
Επισης και φετος και περσι εριξα κατι καβγαδες με ορισμενους καθηγητες γι αυτο το θεμα...(δοξα το θεο δεν τους ειχα-εχω)
Φετος ειδικα ο διευθυντης ο ιδιος μου εσπασε τα νευρα ο μην-πω, δεν ηθελε να μου δωσει με τιποτα, φωναζε να με διωξει και πηγε να με ψαρωσει , και καλα δεν εχω δικαιωμα γιατι δεν ειμαι αλλοθρησκη... Μετα εφερε το θεμα οτι θελει να μιλησει στους γονεις μου- να τους αλλαξει γνωμη- και δεν μπορει να μιλαει με παιδια και τα πηρα στο κρανιο Δεν ειχε κανενα δικαιωμα να μου αρνηθει το χαρτι!-Το προμηθευτηκα ομως, το βρισκει κανεις στο ιντερνετ Ξερω οτι θελει να με καθυστερησει ομως, να περασουν οι μερες και να μην μπορω πια να παρω(πρεπει μεσα σε 5 μερες να εχει δωθει η δηλωση)
Περα απο το περιστατικο αυτο, το θεμα δεν ειναι οτι δεν ειμαι ορθοδοξη, αλλα οντως εχω θεμα ΄θρησκευτικης συνειδησης', δηλωνει οτι δεν ειμαι σακος εκτονωσης των τσιριδων και βρισιων καθε τρελαμενου θρησκευτικου και οτι για μενα η θρησκεια δεν ειναι οι παπαριες-συγγνωμη κι ολας- που θεωρει ο καθενας σωστο να μου βαλει στο μυαλο στη δυσκολη περιοδο 2ας-3ης λυκειου-- η αποφαση για την πρωτη απαλλαγη ηρθε μετα απο αισχρη εμπειρια την προηγουμενη χρονια, ο θρησκευτικος,ολιγον τρελαμενος, μας εβαζε σε καθε μαθημα τους τελευταιους μηνες βιντεο με εξορκισμους.Μαλιστα ειχε φερει και εναν φιλο του-εξισου σεληνιασμενο- απο τη θεολογικη που ηταν 'ειδικος' στο θεμα..
ειμαι χριστιανη ορθοδοξη-ψαχνομαι και λιγο βεβαια- και μου αρκουν απο κει και περα αυτα που εμαθα στο γυμνασιο για παιλαια-καινη διαθηκη... Η υλη υστερα, που λεει για ειρηνη, αρρωστιες κτλπα χαιρω πολυ, τι να τα κανω αυτα στα θρησκευτικα, τα μαθαινω και στην εκθεση ή και μονη μου κυριως, χασιμο χρονου απλα και προπαγανδα, και κυριως ανουσιες ωρες για να γεμισουν ωραρια οι θεολογοι-ας τα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.
Τεσπα, αυτες οι σκεψεις μου για το θεμα και περιμενω συμβουλες...- γενικα παντως δεν με ενδιαφερει ο μεσος ορος σε τετοιο βαθμο, μονο το αν εχει επιπτωσεις αργοτερα και το τι θα λεει το απολυτηριο...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους