Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,793 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,078 μηνύματα σε 93,211 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 853 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχει σημασία ο βαθμός πτυχίου;

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:35, 15-09-12:

Καλησπέρα σας. =)

Καθώς μπαίνω στο 4ο έτος της φοίτησής μου, ως δασκάλα, άρχισε να με απασχολεί το θέμα του βαθμού στο πτυχίο. Έχω ένα πεντάρι και κανά 2 εξάρια τα οποία δε θέλω και λέω να ξεφορτωθώ παίρνοντας κάποια επιπλέον μαθήματα.
Ωστόσο αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτό που σκοπεύω να κάνω.
Δηλαδή, ο βαθμός πτυχίου μετράει κάπου; Αν ναι, που;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 18:41, 15-09-12:

Γιὰ νὰ κάνῃς μεταπτυχιακό, συνήθως ζητοῦν πάνω ἀπὸ 6,5 (δηλαδὴ λίαν καλῶς), χωρὶς πάντως νὰ εἶναι ἀπόλυτο γιατὶ κάποια μεταπτυχιακὰ μπορεῖ νὰ παίρνουν καὶ μὲ λιγότερα ἐνῷ ἄλλα νὰ εἶναι πιὸ αὐστηρὰ καὶ νὰ θέλουν μεγαλύτερο βαθμό. Γιὰ ὑποτροφίες συνήθως ἀπαιτεῖται πάνω ἀπὸ 8,5 (ἄριστα). Σχετικὰ τώρα μὲ τὸ διορισμό, ἐσεῖς οἱ δάσκαλοι πρὸς τὸ παρὸν ἔχετε θέσεις ἐργασίας ἔστω καὶ ὡς ἀναπληρωτὲς ὁπότε ἴσως ἕνας λίγο καλύτερος βαθμὸς πτυχίου σὲ βάλει λίγο ψηλότερα στὴ λίστα τῶν ἀναπληρωτῶν ἢ τῶν ὡρομισθίων καὶ θὰ ἔχῃς ἕνα μικρὸ πλεονέκτημα. Ἀπὸ ἐκεῖ κι ὕστερα παίζει ῥόλο ποιοί εἶναι οἱ στόχοι σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:07, 15-09-12:

Αν δεν κανω λαθος σε οτιδηποτε παει μεσο ΑΣΕΠ περνεις μορια αντιστοιχα με τον βαθμο πτυχειου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PieMaker (Φιλοποιμην)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη PieMaker
Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής (ΑΕΙ/Βόλος) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

O PieMaker 8/2009 - 7/2013~ 4 χρονια μια ζωη έγραψε στις 01:36, 16-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Boom
Καλησπέρα σας. =)

Καθώς μπαίνω στο 4ο έτος της φοίτησής μου, ως δασκάλα, άρχισε να με απασχολεί το θέμα του βαθμού στο πτυχίο. Έχω ένα πεντάρι και κανά 2 εξάρια τα οποία δε θέλω και λέω να ξεφορτωθώ παίρνοντας κάποια επιπλέον μαθήματα.
Ωστόσο αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτό που σκοπεύω να κάνω.
Δηλαδή, ο βαθμός πτυχίου μετράει κάπου; Αν ναι, που;
Ενα πενταρι και κανα 2 εξαρια??

Τρομερα δικαιο που τα προγραμματα σπουδων και οι απαιτησεις των καθηγητων στα διαφορα παιδαγωγικα της Ελλαδας ειναι τρομερα, μα τρομερα διαφορετικα...

Θεοδωρα μου, αν εχεις βαθμο πτυχιου πανω απο 8, δεν πιστευω οτι αξιζει. Στο δικο μου τμημα ελαχιστα ατομα εχουν πανω απο 8,5. Ο μεσος ορος ειναι καπου στο 7 με 7,5.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαρια!!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαρια!!!
H μαρια!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H μαρια!!! έγραψε στις 22:17, 25-01-17:

καλησπερα σας! ειμαι φοιτητρια του τμηματος χημειας Α.Π.Θ. και με προβληματιζουν καποια θεματα..πρωτον, στο πρωτο εξαμηνο εχω μεσο ορο 5,5 και στο δευετρο 7,5 περιπου και δεν χρωσταω κανενα μαθημα. συνολικο μο εχω γυρω στο 6,41. αυτο με αγχωνει παρα πολυ και μετανιωων παρα πολυ για τη συμπεριφορα μου. θελω ο τελικος βαθμος να ειναι πανω απο 7,5. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυσκολα μαθηματα που δεν γινεται να γραψω πανω απο 5 και αυτο με πολυ ζορι..ποια η γνωμη σας;
επιπλεον το αλλο που με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω πτυχια ξενων γλωσσων..και τωρα μπαινοντας στ 3ο εξαμηνο θελω να ξεκινησω αγγλικα για προφισενσι αλλα ειναι δυσκολο λογω αρκετων εργαστηριων..θελω σιγουρα και μια δευτερη αλλα ποτε;;;
θα τρελαθω απο το αγχος!!
Ευχαριστω για το χρονο σας
Παράθεση

fotisapple (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 750 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 23:52, 25-01-17:

Μην φοβάστε γιατί δεν μπορείς να γράψεις πάνω από 5 ?
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 428 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:34, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Μην φοβάστε γιατί δεν μπορείς να γράψεις πάνω από 5 ?
΄χεχε στο πανεπιστημιο οι βαθμοι δεν μπαινουν ετσι απλα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 00:50, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από μαρια!!!
καλησπερα σας! ειμαι φοιτητρια του τμηματος χημειας Α.Π.Θ. και με προβληματιζουν καποια θεματα..πρωτον, στο πρωτο εξαμηνο εχω μεσο ορο 5,5 και στο δευετρο 7,5 περιπου και δεν χρωσταω κανενα μαθημα. συνολικο μο εχω γυρω στο 6,41. αυτο με αγχωνει παρα πολυ και μετανιωων παρα πολυ για τη συμπεριφορα μου. θελω ο τελικος βαθμος να ειναι πανω απο 7,5. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυσκολα μαθηματα που δεν γινεται να γραψω πανω απο 5 και αυτο με πολυ ζορι..ποια η γνωμη σας;
επιπλεον το αλλο που με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω πτυχια ξενων γλωσσων..και τωρα μπαινοντας στ 3ο εξαμηνο θελω να ξεκινησω αγγλικα για προφισενσι αλλα ειναι δυσκολο λογω αρκετων εργαστηριων..θελω σιγουρα και μια δευτερη αλλα ποτε;;;
H αδερφη μου που τελειωσε το ιδιο τμημα ανεβασε το βαθμο μετα το πεμπτο εξαμηνο,ουτε εκεινη χρωστουσε μαθηματα αλλα τα περνουσε με 5-6 λογω της δυσκολιας του τμηματος.
Εν τελει τελειωσε με 7.7 και πηρε και υποτροφια.
Εχεις πανω απο τη μιση σχολη μπροστα σου ,μην αγχωνεσαι.Οσο περναει ο καιρος θα δεις οτι θα γραφεις καλυτερους βαθμους ,στο πρωτο εξαμηνο ολοι 5αρια εχουμε και ειδικα σε μια σχολη σαν τη δικη σου
Γενικα δεν ειναι κακο να χρωστας και να αφηνεις και κανα μαθημα για σεπτεβρη ωστε να του αφιρωνεις παραπανω χρονο και να γραφεις καλυτερους βαθμους.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 07:30, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
΄χεχε στο πανεπιστημιο οι βαθμοι δεν μπαινουν ετσι απλα

Ό,τι δίνεις παίρνεις
Είναι πρόβλημα του καθενός αν δε μπορεί να γράψει τουλάχιστον έναν αξιοπρεπή βαθμό στην πλειοψηφία των μαθημάτων.
Σε κάποια όντως είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλά κι αυτό είναι στο μυαλό μας με βάση όσα μας πλασάρουν ή θέλουμε να πιστεύουμε επειδή δεν δίνουμε την κατάλληλη προσοχή.
Παράθεση

Kastratos6

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Kastratos6
Ο Kastratos6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kastratos6 έγραψε στις 11:52, 26-01-17:

Δεν γράφεις βαθμούς σημαίνει πως δεν προσπαθείς αρκετά και τεμπελιάζεις. Ισχύει ότι υπάρχουν δύσκολα μαθήματα σε κάθε σχολή, αλλά είναι απολύτως εφικτό να έχεις ένα μέσο όρο άνω του 8,5 αν η προτεραιότητά σου είναι η σχολή και δουλεύεις σε καθημερινή βάση. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

Anyway, προσπάθησε από εδώ και μπρος να γράφεις άνω του 8 σε όλα τα μαθήματα ώστε να ανεβάσεις το Μ.Ο σου, βάζε ρήτρες όπου χρειαστεί, αλλά μην το ξεφτιλίσεις και τελειώσεις στα 8 χρόνια. Σε αρκετές σχολές επίσης επιτρέπεται να διαγράψεις περασμένα μαθήματα ώστε να τα ξαναδώσεις είναι και αυτό μια καλή επιλογή για να κάνεις κάποια τεμπέλικα 5αρια 10αρια.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 11:59, 26-01-17:

Θα μιλήσω από προσωπική πείρα σε διαφορετικό τμήμα όμως. Μετά το τέλος του 2ου έτους είχα βαθμό γύρω στο 6,5. Στο 3ο έτος είχα μαθήματα που μου άρεσαν και ήταν πιο κοντά στα ενδιαφέροντα μου και στρώθηκα και λίγο παραπάνω γιατί είδα ότι δύσκολα θα ανέβαινε ο βαθμός αλλιώς. Μετά το 3ο έτος ο μ.ο είχε φτάσει στο 7 και μέχρι να ορκιστώ θα έχει πλησιάσει ή και ξεπεράσει το 7,5. Εγώ θα σου πω να κοιτάξεις να έχεις καλούς βαθμούς σε όλα τα εργαστήρια, στα σχετικά εύκολα μαθήματα και στα μαθήματα της κατεύθυνσης που σε ενδιαφέρει πιο πολύ. Κάνε και καμία αναβαθμολόγηση σε όποιο μάθημα του πρώτου εξαμήνου πιστεύεις ότι σχετικά εύκολα θα πάρεις +2 βαθμούς και σιγά σιγά θα δεις το μέσο όρο να ανεβαίνει μέχρι εκεί που θες.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:16, 26-01-17:

Πάντως δεν έχει και τόσο σημασία ο βαθμός. Ανάλογα τον κλάδο βέβαια αλλά δεν νομίζω να δίνουν πολλή βάση σε αυτό οι εταιρείες.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 12:25, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Πάντως δεν έχει και τόσο σημασία ο βαθμός. Ανάλογα τον κλάδο βέβαια αλλά δεν νομίζω να δίνουν πολλή βάση σε αυτό οι εταιρείες.
Θα συμφωνήσω, αλλά σίγουρα μια εταιρία θα εκτιμήσει έναν αξιόλογο βαθμό πάνω στον τομέα όπου έχεις αιτηθεί.
Ειδικότερα αν υπάρχει και κάποια εργασία στην οποία έχει βασιστεί(ο τελικός βαθμός)
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:34, 26-01-17:

Χωρίς να εννοώ ότι δεν πρέπει να διαβάζει κάποιος για να βγάλει καλό βαθμό, απλά αν γίνει μια στραβή σε κανα μάθημα δε θα καταστραφεί και ο κόσμος.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,316 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 13:46, 26-01-17:

Πιστευω οτι ο βαθμός μετράει περισσότερο σε μεταπτυχιακά, υποτροφίες κτλ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eva097

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eva097
H Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H Eva097 έγραψε στις 13:53, 26-01-17:

Για Νομική το 7.5 πως το βλέπετε ; Να σημειώσω οτι με ενδιεφερει μεταπτυχιακο στο εξωτερικο
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 13:54, 26-01-17:

Στις πολυτεχνικές σχολές το 7.5 είναι αυτό που χρειάζεσαι αν θες να κάνεις διδακτορικό πάντως οπότε θεωρείται αρκετά καλός βαθμός γενικά. Για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό θες μεγαλύτερο, όπως έγραψε η methexys αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις τις σπουδές τότε ο βαθμός είναι πολύ σημαντικό κριτήριο.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,316 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 14:32, 26-01-17:

Για εξωτερικό ποσο να θέλουν για τις πολυτεχνικές; Λογικα σιγουρα πάνω απο 8, 8,5... Και με πάνω απο 8,5 θα διεκδικείς υποτροφία λογικα; Παντως για τις υποτροφίες, και στην Ελλάδα, εχω δει οτι παίζουν επισης ρόλο τα μαθήματα τα σχετικα με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού και ο βαθμός σε αυτα.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 404 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 17:46, 26-01-17:

Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι απαραιτητο να εχεις βαθμο πτυχιου >8 ή 8,5 για να κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο. Υπαρχουν απειρα παραδειγματα απο παιδια που εχουν παει με πολυ χαμηλοτερους βαθμους. Στις αιτησεις παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 428 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 17:50, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Vold

Ό,τι δίνεις παίρνεις
Είναι πρόβλημα του καθενός αν δε μπορεί να γράψει τουλάχιστον έναν αξιοπρεπή βαθμό στην πλειοψηφία των μαθημάτων.
Σε κάποια όντως είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλά κι αυτό είναι στο μυαλό μας με βάση όσα μας πλασάρουν ή θέλουμε να πιστεύουμε επειδή δεν δίνουμε την κατάλληλη προσοχή.
και αν δεν πατας εργασητρι και εχεις αρνητικη βαθμολογια; ειναι πολλοι οι παραγοντες
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 18:14, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
και αν δεν πατας εργασητρι και εχεις αρνητικη βαθμολογια; ειναι πολλοι οι παραγοντες
Και για αυτο ποιος φταιει;
Ο καθηγητης ή ο τουριστας που παιζει joker ;
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 18:31, 26-01-17:

Πιστεύω πάντως ότι ο μόνος τρόπος να έχει κάποιος ψηλό βαθμό πτυχίου ( >8 ) είναι να το πάρει ζεστά από το πρώτο έτος. Αν χάσει την μπάλα και πάρει 5άρια στο 1/4ο (ή 1/5ο, 1/6ο) της σχολής, δύσκολα ανακάμπτει, ενώ είναι πολύ πιο εύκολο να διατηρηθεί ένας αρχικά ψηλός ΜΟ.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 19:33, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
είναι πολύ πιο εύκολο να διατηρηθεί ένας αρχικά ψηλός ΜΟ.
Οχι τοσο οσο να πεσει...
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 19:53, 26-01-17:

Και για αυτο ποιος φταιει;
Ο καθηγητης ή ο τουριστας που παιζει joker ;
ρε φιλε σε καποια πανεπιστημια στις 1-2 απουσιες κοβεσαι τωρα αμα ο αλλος ηταν βαρια αρρωστος ποιος φταιει; δεν μπορεις νατον κατηγορησεις αδικα
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 20:31, 26-01-17:

Παιζει ρολο ο βαθμος.Σε βιογραφικα για εργασια σε μορια για το δημοσιο σε μεταπτυχιακα.Καλυτερα να τελειωσεις μια σχολη στα 6 χρονια με ενα 7-7,5 παρα στα 4 χρονια με βαθμο 6.
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 21:01, 26-01-17:

Οχι τοσο οσο να πεσει...
Καλά, το να πέσει είναι το... μόνο εύκολο. Αλλά νομίζω ότι το πρώτο έτος, όντας εισαγωγικό στις περισσότερες σχολές, είναι ένα κομβικό σημείο για τον ΜΟ. Τα μαθήματα δεν είναι απαραίτητα εύκολα (ανάλογα με την σχολή βέβαια) αλλά είναι πιο γενικού χαρακτήρα και χρειάζονται λιγότερο εξειδικευμένες γνώσεις - όμως μετράνε το ίδιο (ή και περισσότερο) με τα πιο δύσκολα αργότερα, λόγω του συστήματος των ECTS. Εμένα οι βαθμοί του πρώτου έτους ακόμα με κουβαλάνε πάντως, και ας είχα μερικές αστοχίες.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 404 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 22:25, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Παιζει ρολο ο βαθμος.Σε βιογραφικα για εργασια σε μορια για το δημοσιο σε μεταπτυχιακα.Καλυτερα να τελειωσεις μια σχολη στα 6 χρονια με ενα 7-7,5 παρα στα 4 χρονια με βαθμο 6.
Και καλυτερο απο ολα να τελειωσεις στα 4 χρονια με 7,5
Παράθεση

Kostis-Palamas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostis-Palamas
Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O Kostis-Palamas έγραψε στις 22:48, 26-01-17:

και ακομα καλυτερο να τελειωνεις στα 4 με 9
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 22:55, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Εμένα οι βαθμοί του πρώτου έτους ακόμα με κουβαλάνε πάντως, και ας είχα μερικές αστοχίες.
Εμένα πάλι οι βαθμοί μου είναι οι χειρότεροι στο 1ο έτος Και τώρα δυσκολεύομαι να μεγαλώσω τον ΜΟ επειδή χρωστάω όλα τα παλούκια. Αν μπορούσα να διαγράψω καμιά 5ρια μαθήματα, κάτι εύκολα 9-10ρια που τα έχω 5 θα μου έκανε αρκετά μεγάλο boost αλλά η σχολή μας δεν μας αφήνει.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 23:08, 26-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Και καλυτερο απο ολα να τελειωσεις στα 4 χρονια με 7,5
Αυτο ομως λιγοι το πετυχαινουν σε καλες σχολες.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

H methexys έγραψε στις 23:28, 26-01-17:

Εγω ακομα κουβαλάω κατι χαλια βαθμούς σε 2-3 μαθήματα, το ενα λόγω απροσεξιας, το αλλο επειδη ηταν το δυσκολότερο μαθημα της σχολης και το αλλο επειδη δεν διάβασα σωστά και επρεπε να το είχα δωσει Σεμπτεβρη τελικα. Κατα τ'αλλα εχω υψηλό μέσο όρο, απλα για τα δεδομένα της σχολης που υπάρχει ανταγωνισμός, θα ελεγα οτι όσοι ασχολούνται συστηματικά έχουν και αυτοί καλούς βαθμούς και ακομα καλύτερους. Εχει να κανει με το τμημα και τους καθηγητές.
Παράθεση

Stickerbush

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Stickerbush αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 501 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 23:36, 27-01-17:

δεν μπορείς να επανεξεταστείς σε μαθήματα προηγούμενου έτους;

και να το έχεις ήδη περάσει φυσικά.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,072 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 13:08, 28-01-17:

Εκπλουτίστε το βιογραφικό σας με χρήσιμα πράγματα και αφήστε τους βαθμούς. Στο ιδιωτικό τομέα δεν έχουν καμία αξία κάτι το οποίο πρέπει να συμβαίνει και στο δημόσιο.

Αν ονειρεύεστε μια καρίερα στο δημόσιο αλλάξτε όνειρα. Το δημόσιο τέλειωσε.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

H methexys έγραψε στις 13:41, 28-01-17:

Ποιος ειπε οτι ονειρευομαστε καριερα στο δημοσιο Απλα ετσι οπως εχει η κατασταση τωρα, στα περισσοτερα επαγγελματα ενα μεταπτυχιακο για περαιτερω εξειδικευση θεωρειται απαραιτητο και ενας καλος βαθμος σιγουρα σου εξασφαλιζει κατι καλυτερο.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 13:49, 28-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Εκπλουτίστε το βιογραφικό σας με χρήσιμα πράγματα και αφήστε τους βαθμούς. Στο ιδιωτικό τομέα δεν έχουν καμία αξία κάτι το οποίο πρέπει να συμβαίνει και στο δημόσιο.

Αν ονειρεύεστε μια καρίερα στο δημόσιο αλλάξτε όνειρα. Το δημόσιο τέλειωσε.
Αυτα ειναι. Στην Ελλαδα του σημερα φτασαμε να καταπατουμε και την αξια της αριστειας. Ο συριζα απ'οτι φαινεται εχει επηρεασει πολυ κοσμο

Μου θυμιζεις εποχη στη γ'γυμνασιου που η καθηγητρια μας μας ελεγε ''Εσεις αντι να συναγωνιζεστε για το ποιος θα ειναι ο καλυτερος συναγωνιζεσται για το ποιος θα ειναι ο χειροτερος''. Εκει θα καταληξουμε
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 14:23, 28-01-17:

Αυτα ειναι. Στην Ελλαδα του σημερα φτασαμε να καταπατουμε και την αξια της αριστειας.
Δεν είπε αυτό. Απλά στο να βρεις δουλειά παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα, soft skills και hard skills. Απλά μπες και δες job requirements σε διάφορες θέσεις, τα μισά τουλάχιστον δεν τα μαθαίνεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο αν δεν ασχοληθείς μόνος.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,072 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 14:24, 28-01-17:

Αυτα ειναι. Στην Ελλαδα του σημερα φτασαμε να καταπατουμε και την αξια της αριστειας. Ο συριζα απ'οτι φαινεται εχει επηρεασει πολυ κοσμο

Μου θυμιζεις εποχη στη γ'γυμνασιου που η καθηγητρια μας μας ελεγε ''Εσεις αντι να συναγωνιζεστε για το ποιος θα ειναι ο καλυτερος συναγωνιζεσται για το ποιος θα ειναι ο χειροτερος''. Εκει θα καταληξουμε
Κάποιος ιατρός που έγραψε 5 Χειρουργική δεν είναι ικανός να γίνει χειρούργος;

Ποιον πληροφορικάριο θα διαλέξει μια εταιρεία; Αυτόν που έχει άριστα σε ένα μάθημα στο 1ο εξάμηνο ή αυτόν που ξέρει να στήσει έναν server, γνωρίζει τα εργαλεία της microsoft, γνωρίζει unity.

Ποιον μηχανικό θα προτιμήσει κάποια εταιρεία τηλεπικοινωνιών:
Αυτό που έγραψε 10 στις κεραίες και στα ηλεκτρομαγνητικά πεδία ή αυτόν που έγραψε 7 και έχει όλες τις πιστοποιήσεις από τα σεμινάρια της CISCO.

Aυτός που έγραψε 20 στις πανελλαδικές είναι καλύτερος φοιτητής από αυτό που έγραψε 15;

Ποιον οικονομολόγο θα προτιμήσει μια εταιρεία;
Αυτόν που έχει άριστα στο πτυχίο του ή αυτόν που έχει φτιάξει μια start up ή τουλάχιστον έχει προσπαθήσει.

Σε καμιά περίπτωση δεν είμαι κατά της αριστείας αλλά των ουσιαστιικών γνώσεων. Κανένας δεν θα ασχοληθεί με τους βαθμούς σου γιατί δεν έχουν καμία απολύτως σημασία.

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Ποιος ειπε οτι ονειρευομαστε καριερα στο δημοσιο Απλα ετσι οπως εχει η κατασταση τωρα, στα περισσοτερα επαγγελματα ενα μεταπτυχιακο για περαιτερω εξειδικευση θεωρειται απαραιτητο και ενας καλος βαθμος σιγουρα σου εξασφαλιζει κατι καλυτερο.
Σε αυτή τη περίπτωση πιο ωφέλιμες είναι οι δημοσιεύσεις σε περιοδικά, οι γνωριμές στο χώρο και οι εξωπανεπιστημιακές ενασχολήσεις από το βαθμό πτυχίου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 28-01-17 στις 14:30.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 14:12, 29-01-17:

Δίκιο έχετε , αλλά νομίζω ότι αυτά που λέτε ισχύουν κυρίως στον τομέα σας, που είναι πιο "πρακτικός"
Σε σχολες οπως η δικη μου, εκ φυσεως πιο θεωρητικες, ο βαθμος ακομη μετραει αρκετα νομιζω!
Παράθεση

fotisapple (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 750 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 23:01, 29-01-17:

Εγώ νομίζω παντός ότι ο βαθμός του πτυχίου έχει σημασία για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό περισσότερο.
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 23:27, 29-01-17:

Δεν είμαι ειδήμων επ αυτού, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι μια καλή επίδοση δείχνει ότι αγαπάς αυτό το οποίο σπούδασες (αυτό βέβαια δεν ισχύει απόλυτα, μιας και υπάρχουν και άτομα που αντιμετωπίζουν δυσκολίες-κυρίως οικονομικές- κατά την διάρκεια των σπουδών τους). Άρα με έναν καλό βαθμό πτυχίου δίνεις στον άλλο την εντύπωση ότι σπούδασες κάτι το οποίο "γούσταρες" και ως εκ τούτου είναι πιο πιθανό να σε προτιμήσει. Άλλωστε συνήθως τα άτομα που τελείωσαν με 5 τη σχολή τους -όσο μεγάλης δυσκολίας κι αν ήταν- δεν τους άρεσε και πήγαν εκεί από πίεση ή τύχη. Σπανίως θα δεις πτυχιούχους με καλή βαθμολογία και να μην τους άρεσε αυτό το οποίο σπούδασαν. Επιπλέον μια καλή βαθμολογία είναι απαραίτητη για ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Λόγου χάρη ένας απόφοιτος νομικής για να κάνει μεταπτυχιακό σε ένα καλό πανεπιστήμιο του Λονδίνου πρέπει να έχει τουλάχιστον 7,5 στο πτυχίο (παρεπιπτόντως το 7,5 δεν βγαίνει εύκολα και ιδίως στην νομική).
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos έγραψε στις 12:34, 30-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από jims
Δεν είμαι ειδήμων επ αυτού, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι μια καλή επίδοση δείχνει ότι αγαπάς αυτό το οποίο σπούδασες (αυτό βέβαια δεν ισχύει απόλυτα, μιας και υπάρχουν και άτομα που αντιμετωπίζουν δυσκολίες-κυρίως οικονομικές- κατά την διάρκεια των σπουδών τους). Άρα με έναν καλό βαθμό πτυχίου δίνεις στον άλλο την εντύπωση ότι σπούδασες κάτι το οποίο "γούσταρες" και ως εκ τούτου είναι πιο πιθανό να σε προτιμήσει. Άλλωστε συνήθως τα άτομα που τελείωσαν με 5 τη σχολή τους -όσο μεγάλης δυσκολίας κι αν ήταν- δεν τους άρεσε και πήγαν εκεί από πίεση ή τύχη. Σπανίως θα δεις πτυχιούχους με καλή βαθμολογία και να μην τους άρεσε αυτό το οποίο σπούδασαν. Επιπλέον μια καλή βαθμολογία είναι απαραίτητη για ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Λόγου χάρη ένας απόφοιτος νομικής για να κάνει μεταπτυχιακό σε ένα καλό πανεπιστήμιο του Λονδίνου πρέπει να έχει τουλάχιστον 7,5 στο πτυχίο (παρεπιπτόντως το 7,5 δεν βγαίνει εύκολα και ιδίως στην νομική).
Αυτά τα ρομαντικά δεν ισχύουν. Επιλέγεις σχολή με τη λογική
1) τι θα ισχύει στην αγορά εργασίας μετά από 5-10 χρόνια
2) τον κύκλο γνωριμιών σου και
3) πόσο είσαι ικανός να ασχοληθείς με αυτήν.

Για να το αποδείξω παραθέτω μερικές αγγελίες για πληροφορικάριους:
https://www.computerades.gr/jobseeke...ob.aspx?id=920
https://www.computerades.gr/jobseeke...ob.aspx?id=918
https://www.computerades.gr/jobseeke...ob.aspx?id=911
https://www.computerades.gr/jobseeke...ob.aspx?id=909
Βλέπεις να ζητάνε πουθενά βαθμός πτυχίου;

Θα πω τη δική μου ιστορία. Τέλειωσα τη μουράτη την ΗΜΜΥ ΕΜΠ τη σχολή με ένα αποδεκτό βαθμό πτυχίου κοντά στο 8 και κοιτούσα τις αγγελίες σαν την παραπάνω. Η μόνη δουλειά που μπορούσα να βρω ήταν σε πεντάμηνα του ΟΑΕΔ που διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να γραφτώ γιατί ως άνεργος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν μπορούσα να γραφτώ στον ΟΑΕΔ. Παραλληλα ήμουν υποχρεωμένος να δίνω κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ στο ταμείο μου.

Μην έχοντας άλλη επιλογή και επειδή δεν μπορούσα να ζητιανεύω από τους γονείς μου κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ να πληρώνω στο ΤΣΕΜΔΕ έκανα μια μίνι έρευνα αγοράς για το τi ζητά η αγορά εργασίας. Σε ένα χρόνο έμαθα PHP-mysql, λίγο .ΝΕΤ, joomla και iOS develpment φτιάχνοντας δικά μου projects παράλληλα. Έπειτα διεκδίκησα και πήρα τη πρώτη μου δουλειά με μπλοκάκι.

Αν εξαιρέσεις κάποιες σχολές (π.χ. Ιατρική) και τις στρατιωτικές αν δεν έχεις ασχοληθεί προσωπικά για να εξελιχθείς σοβαρές θέσεις εργασίες δύσκολα θα βρεις όσο καλό βαθμό πτυχίου και να έχεις. Το πολύ πολύ να ζητήσουν να είσαι απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ κάποιας σχετικής σχολής και τπτ άλλο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 30-01-17 στις 12:38.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 13:19, 30-01-17:

Θα πω τη δική μου ιστορία. Τέλειωσα τη μουράτη την ΗΜΜΥ ΕΜΠ τη σχολή με ένα αποδεκτό βαθμό πτυχίου κοντά στο 8 και κοιτούσα τις αγγελίες σαν την παραπάνω. Η μόνη δουλειά που μπορούσα να βρω ήταν σε πεντάμηνα του ΟΑΕΔ που διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να γραφτώ γιατί ως άνεργος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν μπορούσα να γραφτώ στον ΟΑΕΔ. Παραλληλα ήμουν υποχρεωμένος να δίνω κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ στο ταμείο μου.

Μην έχοντας άλλη επιλογή και επειδή δεν μπορούσα να ζητιανεύω από τους γονείς μου κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ να πληρώνω στο ΤΣΕΜΔΕ έκανα μια μίνι έρευνα αγοράς για το τi ζητά η αγορά εργασίας. Σε ένα χρόνο έμαθα PHP-mysql, λίγο .ΝΕΤ, joomla και iOS develpment φτιάχνοντας δικά μου projects παράλληλα. Έπειτα διεκδίκησα και πήρα τη πρώτη μου δουλειά με μπλοκάκι.

Αν εξαιρέσεις κάποιες σχολές (π.χ. Ιατρική) και τις στρατιωτικές αν δεν έχεις ασχοληθεί προσωπικά για να εξελιχθείς σοβαρές θέσεις εργασίες δύσκολα θα βρεις όσο καλό βαθμό πτυχίου και να έχεις. Το πολύ πολύ να ζητήσουν να είσαι απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ κάποιας σχετικής σχολής και τπτ άλλο.
Κάνεις το λάθος και κρίνεις από τη δική σου εμπειρία μόνο. Ο καθένας πρέπει να κοιτάξει τον εαυτό του στα μάτια και να αποφασίσει τι θέλει να κάνει και τι θυσίες είναι διατεθειμένος να υποστεί. Οι δουλειές από το "computerades.gr" στην πασοκοελλάδα δεν είναι μονόδρομος και, δυστυχώς, είναι η επιλογή των μέτριων και κάτω. Υπάρχουν πολλές ξένες εταιρίες(όχι μόνο google, ms κλπ) και startups που ασχολούνται ειδικά με την πρόσληψη απόφοιτων/τελειόφοιτων και ένα βασικό στοιχείο που κοιτάνε είανι οι βαθμοί. Είναι πιο δύσκολο, αλλά, ίδίως μακροπρόθεσμα, πολύ καλύτερο να βρεις τέτοια δουλειά και για να μην παρεξηγηθώ δε χρειάζεται το ταλέντο και την αφοσίωση που έχουν τα παιδιά που θα παν στο MIT κλπ.

Η σχολή σου δεν σχετίζεται άμεσα με αυτό που αποφάσισες να ασχοληθείς και η αλήθεια είναι πως δε θα σε βοηθήσει η άριστη γνώση των πάρα πολύ δύσκολων ηλεκτρικών πεδίων ΙΙΙ κλπ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fast : 30-01-17 στις 13:25.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos έγραψε στις 14:02, 30-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Fast
Κάνεις το λάθος και κρίνεις από τη δική σου εμπειρία μόνο. Ο καθένας πρέπει να κοιτάξει τον εαυτό του στα μάτια και να αποφασίσει τι θέλει να κάνει και τι θυσίες είναι διατεθειμένος να υποστεί. Οι δουλειές από το "computerades.gr" στην πασοκοελλάδα δεν είναι μονόδρομος και, δυστυχώς, είναι η επιλογή των μέτριων και κάτω. Υπάρχουν πολλές ξένες εταιρίες(όχι μόνο google, ms κλπ) και startups που ασχολούνται ειδικά με την πρόσληψη απόφοιτων/τελειόφοιτων και ένα βασικό στοιχείο που κοιτάνε είανι οι βαθμοί. Είναι πιο δύσκολο, αλλά, ίδίως μακροπρόθεσμα, πολύ καλύτερο να βρεις τέτοια δουλειά και για να μην παρεξηγηθώ δε χρειάζεται το ταλέντο και την αφοσίωση που έχουν τα παιδιά που θα παν στο MIT κλπ.

Η σχολή σου δεν σχετίζεται άμεσα με αυτό που αποφάσισες να ασχοληθείς και η αλήθεια είναι πως δε θα σε βοηθήσει η άριστη γνώση των πάρα πολύ δύσκολων ηλεκτρικών πεδίων ΙΙΙ κλπ.
Η google και η microsoft είναι εταιρείες που κοιτάζουν τους top κάθε σχολής γιατί έχουν τη δυνατότητα να τους εκπαιδεύσουν και παράλληλα να τους προσφέρουν κάποιο ικανοποιητικό αλλά χαμηλό μισθό συκριτικά με τις δυνατότητες τους. Μιλάμε για τους top. Για τους απλούς θνητούς φοιτητές που κόβουν το 5 για να το κάνουν 8 ή παραπάνω δεν είναι εύκολη η πρόσβαση σε αυτές τις εταιρείες. Θέλει πολύ προσπαθεια, κόπο και δεν αρκεί μόνο ο βαθμός πτυχίου για να διεκδικίσεις μια αξιοπρεπής θέση εκεί.

Οι start ups που έχουν περιορισμένο budget αν πάρουν κάποιο απόφοιτο συνήθως αυτός ή δουλεύει εθελοντικά ή με συμβολικό ποσό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 30-01-17 στις 14:07.
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 15:25, 30-01-17:

Η google και η microsoft είναι εταιρείες που κοιτάζουν τους top κάθε σχολής γιατί έχουν τη δυνατότητα να τους εκπαιδεύσουν και παράλληλα να τους προσφέρουν κάποιο ικανοποιητικό αλλά χαμηλό μισθό συκριτικά με τις δυνατότητες τους. Μιλάμε για τους top. Για τους απλούς θνητούς φοιτητές που κόβουν το 5 για να το κάνουν 8 ή παραπάνω δεν είναι εύκολη η πρόσβαση σε αυτές τις εταιρείες. Θέλει πολύ προσπαθεια, κόπο και δεν αρκεί μόνο ο βαθμός πτυχίου για να διεκδικίσεις μια αξιοπρεπής θέση εκεί.

Οι start ups που έχουν περιορισμένο budget αν πάρουν κάποιο απόφοιτο συνήθως αυτός ή δουλεύει εθελοντικά ή με συμβολικό ποσό.
Ξαναδιάβασε αυτό το μήνυμα. Είπα πως ΟΧΙ ΜΟΝΟ τέτοιες εταιρίες ασχολούνται με την πρόσληψη αποφοίτων/τελειόφοιτων. Και μετά είπα πως δε μιλάω καν για τους "τοπ" επίσης. Πολλές εταιρίες, σε ευρώπη και σε αμερική(qualcomm x, spotify μπλαμπλαμπλαμπλα) εφαρμόζουν τέτοια συστήματα. Δεν είναι για το μέσο φοιτητή δεν είναι, αλλά είναι για ένα μεγάλο ποσοστό μεταξύ αυτουνού και των καλύτερων φοιτητών. Κανείς δεν είπε πως κοιτάνε μόνο το βαθμό, αλλά πως είναι ένα βασικό και συνήθως απαραίτητο στοιχείο, επομένως είανι άτοπο να πεις πως λειτουργεί όπως οι κοινές αγγελίες.

Πολλές start ups που έχουν μαζέψει κάποιο κεφάλαιο ψάχνουν επίσης, με το συγκριτικά χαμηλό μισθό που προσφέρουν συνήθως. 'Ετσι και αλλιώς η ειδικότητα μετράει λιγότερο εκεί.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,619 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:46, 30-01-17:

Στο εξωτερικό οι απολαβές για ημμυ και πληροφορικούς είναι πολύ καλά σημασία έχει να βρείτε τίμιες αγγελίες και στην Ελλάδα.
Παράθεση

locotrelos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη locotrelos
Ο locotrelos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε στις 19:11, 30-01-17:

@Fast δειξε μια αγγελια απο τις εταιριες που ειπες που ζηταγαν βαθμο πτυχιου. Καλως κακως στο τομεα της πληροφορικης ο βαθμος για τη μη ακαδημαϊκη καριερα ερχεται τελευταιος.Πρωτα ερχεται η εμπειρια και τα προτζεκτ που εχεις κανει .Αμεσως μετα ερχονται τα soft skills και προς το τελος τι σχολη τελειωσες.
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 19:28, 30-01-17:

Για τον δικό σου επαγγελματικό χώρο μπορεί να ισχύει αυτό. Σε άλλους χώρους όμως έχει σημασία ο βαθμός του πτυχίου. Για καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δε, είναι σημαντικό να υπάρχει ένας καλός βαθμός πτυχίου.
Παράθεση

μαρια!!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαρια!!!
H μαρια!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H μαρια!!! έγραψε στις 20:30, 02-02-17:

Δηλαδή κατάφερε να τον ανεβάσει γύρω στον ένα βαθμό? Ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;

Αρχική Δημοσίευση από konstantinab199
H αδερφη μου που τελειωσε το ιδιο τμημα ανεβασε το βαθμο μετα το πεμπτο εξαμηνο,ουτε εκεινη χρωστουσε μαθηματα αλλα τα περνουσε με 5-6 λογω της δυσκολιας του τμηματος.
Εν τελει τελειωσε με 7.7 και πηρε και υποτροφια.
Εχεις πανω απο τη μιση σχολη μπροστα σου ,μην αγχωνεσαι.Οσο περναει ο καιρος θα δεις οτι θα γραφεις καλυτερους βαθμους ,στο πρωτο εξαμηνο ολοι 5αρια εχουμε και ειδικα σε μια σχολη σαν τη δικη σου
Γενικα δεν ειναι κακο να χρωστας και να αφηνεις και κανα μαθημα για σεπτεβρη ωστε να του αφιρωνεις παραπανω χρονο και να γραφεις καλυτερους βαθμους.
Κατάφερε ΝΑ τον ανεβάσει δηλαδή ένα βαθμό; ; ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια!!! : 02-02-17 στις 20:30. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 20:44, 02-02-17:

Δηλαδή κατάφερε να τον ανεβάσει γύρω στον ένα βαθμό? Ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;

Κατάφερε ΝΑ τον ανεβάσει δηλαδή ένα βαθμό; ; ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;
αυτη με το περιβαλλον
καλε εχεις πανω απο τη μιση σχολη μπροστα σου...μην αγχωνεσαι.
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 19:28, 06-02-17:

Εξαρτάται από πολλά πράγματα ο βαθμός πτυχίου (αν δουλεύεις ή όχι, ας πούμε - το βασικό). Με παρακολούθηση και συστηματικό διάβασμα, μπορεί κάποιος να έχει έναν αρκετό καλό μ.ο. πάνω από 8 ή 8.5 νομίζω, τουλάχιστον στη Φιλοσοφική.

Από εκεί και πέρα, το κατά πόσο θα μετρήσει ο μ.ο. είναι ζήτημα του πανεπιστημίου στο οποίο ίσως κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό (για παράδειγμα), αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει ότι πολλά πανεπιστήμια κοιτάζουν, κατά βάση, το βιογραφικό και, από ένα σημείο και μετά, τις δημοσιεύσεις, τα papers, τα συνέδρια στα οποία έχεις πάει, και αγνοούν εντελώς τον μ.ο. του προπτυχιακού. Αλλά και όταν κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακό, το ότι μπορεί να έχεις 8.5 αλλά καμία άλλη δεξιότητα στο βιογραφικό σου, μπορεί να είναι σίγουρος λόγος για να απορρίψουν την αίτησή σου - και αν προτείνεις επιστημονικό project στην αίτηση για το μεταπτυχιακό, προφανώς μετράει και αυτό, μία όχι τόσο καλή ιδέα για πρόταση έρευνας δεν θα σε βάλει μέσα σ'ένα καλό πανεπιστήμιο, ακόμα κι αν έχεις πολύ καλό ή άριστο μ.ο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Ροβερτα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους