Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,672 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,449 μηνύματα σε 81,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 646 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβλήματα υγείας από τη χρήση κινητού

Italian dream... (Carpe Diem)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Carpe Diem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,423 μηνύματα.

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 16:34, 09-01-13:

Αυτο που λεει το θεμα λοιπον. Καθε βράδυ κοιμαμαι με το κινητο 20 εκατοστα απο το κεφαλι μου, γιατι μπαινω φβ μεχρι αργα και κοιμαμαι με μουσικη. Τι μπορω να παθω? Επισης εχει σημασια αν το βαζω στο flight mode που δεν εχει ραδιενεργεια?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 16:46, 09-01-13:

Με το flight mode το κινητό δεν εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Συνεπώς δεν κινδυνεύεις συγκριτικά με το να το έχεις δίπλα σου το βράδυ και μάλιστα ανοιχτό με σήμα. Βέβαια υπάρχει μια εκπομπή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων από τη λειτουργία της μπαταρίας αλλά είναι αμελητέα.

Για το wifi όμως δεν γνωρίζω, οι συχνότητες στις οποίες εκπέμπει δεν είναι τόσο υψηλές, αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 971 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 17:20, 09-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Αυτο που λεει το θεμα λοιπον. Καθε βράδυ κοιμαμαι με το κινητο 20 εκατοστα απο το κεφαλι μου, γιατι μπαινω φβ μεχρι αργα και κοιμαμαι με μουσικη. Τι μπορω να παθω? Επισης εχει σημασια αν το βαζω στο flight mode που δεν εχει ραδιενεργεια?
αυτο που μπορεις να παθεις ειναι εθισμο στο fb!
Παράθεση

Ερινύς (Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,173 μηνύματα.

H Ερινύς This too, shall pass. έγραψε στις 17:22, 09-01-13:

Είναι τόσο δύσκολο όταν δεις ότι πάει να σε πάρει ο ύπνος να πατήσεις το κουμπί της απενεργοποίησης για να ησυχάσεις κιόλας?
Προβλήματα που 'χει ο κόσμος εδώ μέσα. Μισό δευτερόλεπτο υπόθεση είναι.
Εκτός και αν μου πεις ότι σε παίρνει ο ύπνος ενώ ακούς μουσική και όλο το βράδυ το κινητό παίζει τραγούδια.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:45, 09-01-13:

Πάντως σίγουρα δεν θα αρχίσεις να βγάζεις περίσσια χέρια πόδια,και τρίτα μάτια.
Καταρχάς,ας το ξεκαθαρίσουμε....Τα κινητά,ΔΕΝ εκπέμπουν ραδιενέργεια..Μήν ακούτε το κάθε urban legend που σας λένε.
Το κινητό εκπέμπει ραδιοκύματα.Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία δηλαδή.Όταν είναι σε standby mode εκπέμπει ελάχιστο,γιατί η αλληπεπίδραση με την κεραία του δικτύου είναι μιδαμινή.Εκπέμπει το μέγιστο όταν ανταλλάσσει δεδομένα με την κεραία,δηλαδή όταν μιλάς.Για αυτό συστήνεται η χρήση hands free αφού η επίδραση της ακτινοβολίας σε απόσταση 40 εκατοστών απο το κεφάλι μειώνεται κατά 400 φορές!
Επίσης,προτιμάτε η αποστολή γραπτών μηνυμάτων αντί της ομιλίας.
Τώρα για το wifi,δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.Λειτουργούνε αρκετά κάτω απο το όριο που έχει τεθεί για το SAR.
Μπορείς επίσης τα βράδια να κλείνεις την λειτουργία τηλεφώνου του κινητού σου,και για εξοικονόμηση μπαταρίας και για ελαχιστοποίηση εκπομπής ακτινοβολίας.
Ποιός άλλωστε θα σε θυμηθεί 3 τα χαράματα;;
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,649 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 18:00, 09-01-13:

βασικά ανετα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα mp3 player το οποίο έχει λιγότερη(εως και καθόλου ραδιενέργεια) και να επιλέξεις το "sleep mode"
Εγώ προσωπικά έτσι κάνω..επιλέγω 30min και μεσα στο πρωτο τεταρτο έχω κοιμηθεί με τη συνοδεία της μουσικής
Βέβαια τα κινητά νέας γενιάς σίγουρα θα έχουν κάποια αντίστοιχη εφαρμογή "sleep mode"
Αρχική Δημοσίευση από Δαλιδά
Με το flight mode το κινητό δεν εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Συνεπώς δεν κινδυνεύεις συγκριτικά με το να το έχεις δίπλα σου το βράδυ και μάλιστα ανοιχτό με σήμα. Βέβαια υπάρχει μια εκπομπή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων από τη λειτουργία της μπαταρίας αλλά είναι αμελητέα.

Για το wifi όμως δεν γνωρίζω, οι συχνότητες στις οποίες εκπέμπει δεν είναι τόσο υψηλές, αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει.
Ψψψψψψψψ.....αρχίζω και αμφιβάλω για τον αν έκανες την καλύτερη επιλογή και επέλεξες θεωρητική κατεύθυνση
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Επιφανές Μέλος

Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:18, 09-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
βασικά ανετα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα mp3 player το οποίο έχει λιγότερη(εως και καθόλου ραδιενέργεια) και να επιλέξεις το "sleep mode"
Σιγά μήν είναι και το εργοστάσιο της Φουκουσίμα σετάκι με το Τσέρνομπιλ το κινητο-mp3-κάμερα.
Παράθεση

iraklisavg

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη iraklisavg
Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O iraklisavg έγραψε στις 18:44, 09-01-13:

Ραδιενέργεια? πφφ φημες των 90's, ξεκολλατε!
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 03:55, 10-01-13:

Το κινητό σου,is it anything like this?
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 983 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 04:08, 10-01-13:

Απ οτι μου εχουν πει, και αφορα τα αγορια, συμφωνα με ερευνες η τοποθετηση του κινητου στη τσεπη του παντελονιου μπορει να αυξησει τις πιθανοτητες στειρωσης Δεν ξερω φυσικα κατα ποσο ισχυει
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 04:36, 10-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Απ οτι μου εχουν πει, και αφορα τα αγορια, συμφωνα με ερευνες η τοποθετηση του κινητου στη τσεπη του παντελονιου μπορει να αυξησει τις πιθανοτητες στειρωσης Δεν ξερω φυσικα κατα ποσο ισχυει
το ίδιο ισχύει και για τη κωλότσεπη ή παίζει κάτι διαφορετικό εκεί;
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 16:28, 10-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς τέτοιες έρευνες. Το ίδιο λέγανε και για το λάπτοπ στα μπούτια.
Αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις αν τα τηγανίζεις τα μπαλάκια σου ή όχι, καλύτερα να το αποφύγεις. Βάλτο αλλού.
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aris90
Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Aris90 έγραψε στις 18:44, 10-01-13:

Πραγματικα μου σπανε τα νευρα οι ανθρωποι που δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το κινητο ΔΕΝ εχει ραδιενεργεια .και ενοειτε οτι δεν λεω αυτοι που το λενε οτι το κηνητο οτι εκπεμπει ραδιενεργεια επειδη δεν ξερουν ή εχουν σηνηθησει να το λενε ετσι (οπως και εγω μερικες φορες)
αλλα αυτοι που επιμενουν .για παραδειγμα ηταν ενα παιδι στην Α λυκειου και ελεγε οτι το κινητο εκμπεμπει ραδιενεργει και εγω του λεω ηλεκτομαγνητικα κυματα νομιζω οτι ειναι και αυτος επεμενε δηλαδη ηθελε να πει οτι κουβαλαμε πανω μας ενα μικρο τσερνομπιλ
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:53, 10-01-13:

Έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς τέτοιες έρευνες. Το ίδιο λέγανε και για το λάπτοπ στα μπούτια.
Αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις αν τα τηγανίζεις τα μπαλάκια σου ή όχι, καλύτερα να το αποφύγεις. Βάλτο αλλού.
Βασικά...
Το Λάπτοπ στα πόδια,είναι επικίνδυνο,όχι λόγω της ακτινοβολίας,η οποία είπαμε πως είναι αβλαβής,αλλά απο την θερμότητα που αναπτύσσεται στο κάτω μέρος του υπολογιστή.Άν δεν υπάρχει ειδικό στάντ,τότε το βάζουμε σε ένα μαξιλάρι ή σε κουβέρτα,αλλά όχι για πολύ ώρα,γιατί τότε υπάρχει κίνδυνος να πάθει ο υπολογιστής κάτι απο την υπερθέρμανση.
Παράθεση

giogWgiog

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη giogWgiog
Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O giogWgiog through the doors of perception έγραψε στις 19:42, 10-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Βασικά...
Το Λάπτοπ στα πόδια,είναι επικίνδυνο,όχι λόγω της ακτινοβολίας,η οποία είπαμε πως είναι αβλαβής,αλλά απο την θερμότητα που αναπτύσσεται στο κάτω μέρος του υπολογιστή.Άν δεν υπάρχει ειδικό στάντ,τότε το βάζουμε σε ένα μαξιλάρι ή σε κουβέρτα,αλλά όχι για πολύ ώρα,γιατί τότε υπάρχει κίνδυνος να πάθει ο υπολογιστής κάτι απο την υπερθέρμανση.
Ακριβώς.
Παιδιά στο λάπτοπ είναι απλό. Στα πόδια μας μόνο με ένα cooler, προστατεύουμε και τα πόδια μας ή τα γεννητικά όργανα από θερμότητα αλλά και το λάπτοπ.
Παράθεση

Hatemost (Άρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hatemost
Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Hatemost έγραψε στις 19:49, 10-01-13:

Το λάπτοπ στα πόδια δε προκαλεί στείρωση,αλλά κάτι κηλίδες.
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 1,312 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:35, 10-01-13:

Ραδιενέργεια τα κινητά; Τι μπαταρία έχουν ουρανίου;;;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:51, 10-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Ραδιενέργεια τα κινητά; Τι μπαταρία έχουν ουρανίου;;;
Ιόντων η-λιθίου
Παράθεση

Italian dream... (Carpe Diem)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Carpe Diem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,423 μηνύματα.

H Italian dream... Just coffee έγραψε στις 19:23, 23-01-13:

ενταξει ρε παιδια δεν ξερω τι ακριβως εχουν παντως εχουν κατι! Ναι εχω στο κιν timer για την μουσικη και το βαζω κι εγω 30min και κοιμαμαι με μουσικη, και αυτο κλενει μονο του, οποτε δεν μπορω να το κλεινω. Σοβαρα το flight mode βοηθαει??
Παράθεση

Whatmarie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Whatmarie
H Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Whatmarie έγραψε στις 23:15, 31-01-13:

Τα κινητά δεν έχοθν ραδιενέργεια,ούτε επηρρεάζουν την υγεία.Μου το έχει πει ο καθηγητής στην σχολή μου.
Το μήκος κύματος που εκπέμπουν (ηλεκτρομαγνητικά) είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό του ανθρώπινου σώματος και έτσι δεν μπορεί να αλλάξει την δομή του
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    SnowLover

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους