Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,168 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,912 μηνύματα σε 96,050 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 481 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιστορικό - Αρχαιολογικό Ιωάννινα

CONSTANT

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CONSTANT
Ο CONSTANT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O CONSTANT έγραψε στις 22:12, 27-09-12:

Γεια σας φέτος πέρασα στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το τμήμα. (Απευθύνομαι κυρίως σε φοιτητές και αποφοίτους του τμήματος ) Τι πιστεύετε για τους καθηγητές,το επίπεδο σπουδών, τις υποδομές και την οργάνωση; Τι πιστεύετε για τις δύο κατευθύνσεις,ποια επιλέξατε και γιατί; Ποια πιστεύετε ότι παρουσιάζει μεγαλύτερη δυσκολία;(αν και είναι λίγο υποκειμενικό αυτό) Οι καθηγητές πως είναι απρόσιτοι-προσεγγίσιμοι , επηρεαζόμενοι από παρατάξεις ή όχι, απαιτητικοί σε λογικά πλαίσια ή όχι κλπ.Τέλος ποιο τρόπο διαβάσματος προτείνετε για τα μαθήματα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ: Γενικά για τον τρόπο μελέτης ,το επίπεδο των τμημάτων ιστορίας και αρχαιολογίας και τους καθηγητές αν θέλουν ας απαντήσουν και φοιτητές - απόφοιτοι άλλων τμημάτων ιστορίας και αρχαιολογίας ή φοιτητές άλλων τμημάτων π.χ. φιλολογίας (ιδίως αυτής των Ιωαννίνων) που έτυχε να έχουν καθηγητές από το ιστορικό αρχαιολογικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xristina elen
H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,156 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 22:39, 27-09-12:

εγω δεν φοιτω στα Γιαννενα αλλα επειδη τελειωσε η καθηγητρια μου φπψ ιωαννινων ξερω καποια πραγματα...λοιπον να ξερεις οτι βρισκεσαι σε μι απο τις καλυτερες και πιο απαιτητικες φιλοσοφικες της ελλαδασ..οι καθηγητες δεν βαζουν ευκολα βαθμους αλλα προσεχε γιατι στις εξεταστικες βαζουν αποκλειστικα θεματα τα οποια εχουν πει στο μαθημα..δηλαδη οι σημειωσεισ του μαθηματος ειναι χρησιμοτατες!!!αυτα γνωριζωω ελπιζω να σε βοηθησα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CONSTANT

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CONSTANT
Ο CONSTANT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O CONSTANT έγραψε στις 22:51, 27-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από xristina elen
εγω δεν φοιτω στα Γιαννενα αλλα επειδη τελειωσε η καθηγητρια μου φπψ ιωαννινων ξερω καποια πραγματα...λοιπον να ξερεις οτι βρισκεσαι σε μι απο τις καλυτερες και πιο απαιτητικες φιλοσοφικες της ελλαδασ..οι καθηγητες δεν βαζουν ευκολα βαθμους αλλα προσεχε γιατι στις εξεταστικες βαζουν αποκλειστικα θεματα τα οποια εχουν πει στο μαθημα..δηλαδη οι σημειωσεισ του μαθηματος ειναι χρησιμοτατες!!!αυτα γνωριζωω ελπιζω να σε βοηθησα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Ειδικά το τελευταίο μάλλον θα μου φανεί αρκετά χρήσιμο.

Καλή σταδιοδρομία και καλή πρόοδο σου εύχομαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη *Serena* : 12-07-14 στις 14:27. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Logi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Logi
H Logi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H Logi έγραψε στις 17:14, 30-11-12:

Εγώ έχω τελειώσει Ιστορικό στα Γιάννενα...Είναι απ τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσες να κάνεις! Οσο για τους καθηγητές, οι περισσότεροι είναι παγκοσμίως διακεκκριμένοι .οπως ο Κωνσταντινίδης, η Κωνσταντακοπούλου (αν και είναι "η αυτοκτονία του φοιτητή"...θα το μάθεις αργότερα) κ πολλοί ΄΄αλλοι ... Θα περάσεις υπέροχα στα Γιάννενα...είναι το μόνο σίγουρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

daria

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη daria
H daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H daria έγραψε στις 00:02, 15-03-13:

Γεια σας!!σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες γι αυτο το τμημα,συγκεκριμενα για την αρχαιολογικη κατευθυνση..θα μπορουσε καποιος να μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια για την δυσκολια των εξετασεων και των μαθηματων???επισης,επειδη μενω και εργαζομαι αθηνα ειναι εφικτο να βγαλω τη σχολη χωρις παρακολουθηση??ευχαριστω εκ των προτερων!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 00:13, 16-03-13:

Γιατί δεν δίνεις στο τμήμα της Αθήνας;Τώρα σχετικά με την απόσταση θα είναι κάπως δύσκολο άν θές να ασχοληθείς με την αρχαιολογία.Τα μαθήματα θέλουν παρακολούθηση άν κρίνω απο το τμήμα της Αθήνας.

Παράθεση

daria

Δραστήριο Μέλος

H daria έγραψε στις 01:11, 18-03-13:

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση kirdou!!σκεφτηκα για κατατακτηριες τα γιαννενα γιατι μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα σπουδων και ειδα πως θα εξεταστω μονο στην αρχαιολογια,ενω στην αθηνα οι εξετασεις εχουν και ιστορια και αρχαια ελληνικα,αντικειμενα που δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα κ νομιζω σιγουρα θα με δυσκολεψουν...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,205 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 02:43, 18-03-13:

Καλύτερα Γιάννενα. Καλή επιτυχία.

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 13:18, 18-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από daria
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση kirdou!!σκεφτηκα για κατατακτηριες τα γιαννενα γιατι μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα σπουδων και ειδα πως θα εξεταστω μονο στην αρχαιολογια,ενω στην αθηνα οι εξετασεις εχουν και ιστορια και αρχαια ελληνικα,αντικειμενα που δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα κ νομιζω σιγουρα θα με δυσκολεψουν...
Σωστό το σκεπτικό σου απλά μήπως θα ήταν καλύτερα να έχεις μια πιο άμεση επαφή με την σχολή για αυτό πρότεινα Αθήνα.Πάντως και στα Γιάννενα είναι καλό το τμήμα απο όσο ξέρω

Παράθεση

daria

Δραστήριο Μέλος

H daria έγραψε στις 23:49, 18-03-13:

venividivici43946 και Kirdou σας ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις..!!η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ειχα σκεφτει το τμημα της αθηνας,για να μπορω να παρακολουθω οσο μπορω..αλλα ειμαι σιγουρη πως με αρχαια και ιστορια δεν θα τα καταφερω στις εξετασεις και κυριως δεν εχω το κουραγιο να διαβασω αρχαια ελληνικα ...παντως ειναι ακατορθωτο να βγαλει κανεις τη σχολη χωρις παρακολουθηση εστω κ με χαμηλο μεσο ορο?κ επισης γνωριζει κανεις αν οι κατατακτηριες ειναι ιδιαιτερα δυσκολες?

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 00:08, 19-03-13:

Για τις κατακτήριες στην Αθήνα ξέρω ότι με καλή προετοιμασία έχεις καλές πιθανότητες να μπείς.Τώρα για τα αρχαία είναι απαιτητικά αλλά αντιμετωπίζονται ενώ στην αρχαία ιστορία βάζει συγκεκριμένα πράγματα απο όσο ξέρω.Αν μπείς στο site www.filosofiki.eu υπάρχει αναλυτικό θέμα για τις κατατακτήριες στο τμήμα.Μπορείς να την βγάλεις χωρίς παρακολούθηση αλλά μια επαφή θα πρέπει να έχεις κατα την γνώμη πχ στα σεμινάρια-πτυχιακές κτλ που έχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις εκτός άν δεν έχουν στα Γιάννενα κάτι αντίστοιχο .Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις

Παράθεση

metspanos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη metspanos
Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O metspanos έγραψε στις 15:49, 19-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Για τις κατακτήριες στην Αθήνα ξέρω ότι με καλή προετοιμασία έχεις καλές πιθανότητες να μπείς.Τώρα για τα αρχαία είναι απαιτητικά αλλά αντιμετωπίζονται ενώ στην αρχαία ιστορία βάζει συγκεκριμένα πράγματα απο όσο ξέρω.Αν μπείς στο site www.filosofiki.eu υπάρχει αναλυτικό θέμα για τις κατατακτήριες στο τμήμα.Μπορείς να την βγάλεις χωρίς παρακολούθηση αλλά μια επαφή θα πρέπει να έχεις κατα την γνώμη πχ στα σεμινάρια-πτυχιακές κτλ που έχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις εκτός άν δεν έχουν στα Γιάννενα κάτι αντίστοιχο .Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις
εμ βεβαια τα αρχαια δεν ειναι ιστορια, γι αυτο ειναι απαιτητικα

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 16:45, 19-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από metspanos
εμ βεβαια τα αρχαια δεν ειναι ιστορια, γι αυτο ειναι απαιτητικα
Βάζουν ένα κάρο άχρηστα πράγματα πχ μέτρο,κριτικό υπόμνημα κτλ

Παράθεση

metspanos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη metspanos
Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O metspanos έγραψε στις 23:13, 19-03-13:

Βάζουν ένα κάρο άχρηστα πράγματα πχ μέτρο,κριτικό υπόμνημα κτλ
ενω οι αρχαιολογιες ειναι πανυ χρησιμες. Θα σκαβεις στην αυλη του σχολειου μηπως βρεις κανεναν αμφορεα

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ce gia te

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ce gia te
H ce gia te αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ce gia te έγραψε στις 14:25, 12-07-14:

Σε αυτό το τμήμα επιλέγεις κατεύθυνση, είτε ιστορίας είτε αρχαιολογίας... Γίνεται αν τελειώσεις τη μια να κάνεις και την άλλη???
Πχ τελειώνει κανείς την ιστορική, μπορεί να κάνει μετά και την αρχαιολογική???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη *Serena* : 12-07-14 στις 14:32. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία.
Παράθεση

Dod

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dod
Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O Dod έγραψε στις 15:45, 18-03-16:

Πως ειναι σαν τμημα;
Παράθεση

μιχαηλ1

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μιχαηλ1
Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O μιχαηλ1 έγραψε στις 12:17, 13-06-16:

2η επιλογη μετα του απθ,σπουδαζει και ο αδερφος μου και μου ειναι οτι καλυτερο(και πολλες ωραιες υπαρξεις)
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 10:16, 18-06-16:

ΕΙναι πολυ απαιτητικη αυτη η σχολη; Απο επαγγελματικη αποκατασταση για οποιον επιλεξει την κατευθυνση της ιστοριας υπαρχει τιποτα; Η προτιμουνται φιλολογοι;Τι γνωριζετε; Και κατι αλλο,στη σχολη την ιστορια πρεπει να την μαθαινεις παπαγαλια οπως στο σχολειο;
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 10:36, 18-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από shadow
ΕΙναι πολυ απαιτητικη αυτη η σχολη; Απο επαγγελματικη αποκατασταση για οποιον επιλεξει την κατευθυνση της ιστοριας υπαρχει τιποτα; Η προτιμουνται φιλολογοι;Τι γνωριζετε; Και κατι αλλο,στη σχολη την ιστορια πρεπει να την μαθαινεις παπαγαλια οπως στο σχολειο;
Γεια σου
Εγω φιλολογικο απθ ειμαι αλλά απο ο,τι εχω ακουσει απο γνωστους μου στα γιαννενα θα προσπαθησω να σε διαφωτησω
Λοιπόν αρχικά ναι ,ειναι απαιτητική σχολή αλλα σε νορμαλ πλαισια.Κυριως οι μεγαλυτεροι καθηγητες θα σε δυσκολεψουν και μην περιμενεις να παιρνεις βαθμους αβερτα .
Νομιζω οτι δεδομενου οτι θα εχεις αρκετα φιλολογικα μαθηματα δεν εχεις να φοβασαι κατι ως προς την επαγγελματικη αποκατασταση.Επισης και τα δυο τμηματα θεωρουνται πολυ καλα (ιστορικο και φιλολογικο ιωαννιων ).Και κυριως ολα ειναι προσωπικη δουλεια και μοχθος ..εμενα η καθηγητρια μου στη γ ιστορικο απθ ειχε τελειωσει αλλα ειχε κανει πολυ δουλεια μονη της στα αρχαια και ηταν πολυ καλη για τη δουλεια που επρεπε να κανει.
Ομως γενικα οπως θα γνωριζεις η αποκατατασατση ειναι εξαιρετικα δυσκολη για ολες τις σχολες του 1 παιδιου και ιδιαιτερα για τους αποφοιτους φιλοσοσφικης.
Τελος τον τροπο διαβασματος θα τον μαθεις σταδιακα στη σχολη...θα εχεις συγγραματα 600 σελιδων δεν γινεται να τα μαθαινεις παπαγαλια
αλλα αυτα θα τα μαθεις
καλη σου σταδιοδρομια ο,τι και αν επιλεξεις στο τελος!
Παράθεση

Kleisthenis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://ischool.e-steki.gr/search.php?do= έγραψε στις 10:36, 18-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από shadow
To απαιτητιική είναι σχετικό. Ειναι απαιτητική με την εννοια οτι τα μαθηματα εχουν εναν μεγάλο όγκο ύλης. Εγώ είμαι Αθήνα αλλα και εχω μιλήσει και με φοιτητές των Ιωαννίνων και μου εχουν πέι οτι πανω κατω τα πράγματα είναι ιδια εκει. Τώρα απο επαγγελματική αποκατάσταση οι θέσεις είναι λίγες και για τους Ιστορικούς και για τους Φιλολόγους. Το αν θα προτιμήσουν τον εναν φοιτητή ή τον άλλον είναι και ζήτημα φροντιστηρίου - μαθητή. Μπορεί να χρειάζονται εναν φιλόλογο να καλυπτει ωρες στην Ιστορια και τα Αρχαια οπότε λογικό είναι να προσλάβουν καποιον απόφοιτο Ιστορίας. Υπάρχουν επίσης καποιες λίγες θέσεις σε μουσεια και αρχεία και καποιες ελαχιστες σε ερευνητικά κέντρα. Μπορείς επίσης με ενα προγραμμα δυο μηνών να γίνεις ξεναγός. Τελος φυσικά και δεν χρειάζεται η παπαγαλία, μάλιστα βαθμολογείται αρνητικά.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 20:53, 19-06-16:

Σαφως και ειναι απαιτητικο το τμημα.Ισωε η δυσκολοτερη σχολη της θεωρητικης.Παλουκακι απο τα λιγα.Οι περισσοτερες ιστοριες τεραστια υλη δυσκολο να παρεις βαθμο εκτος αν εισαι πορωμενος.Τα φιλολογικα μαθηματα αγνωστα λατινικων θυμαμαι ενα μαθημα λατινικων ειχε 10 ασκησεις.Αρχαια φυσικα και αρχαιολογιες να αναλυεις καθε σπιθαμη ενος ναου.Τρεις σχολες σε μια δηλαδη ουσιαστικα.Πρεπει να σου αρεσει τρελα για να την παλεψεις.Απο εκει και περα εχεις τα ιδια δικαιωματα με αποφοιτο φιλολογιας συν τα μουσεια.Με δεδομενο οτι τα αρχαια καταργουνται απο το γυμνασιο και θα μπουν μαθηματα μεθοδολογιας ιστοριας και πολιτισμου και σε μουσεια κτλ με τις αλλαγες μαλλον ειναι καλυτερη επιλογη απο την φιλολογια πλεον αν σε ενδιαφερει η εκπαιδευση
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kirdou : 19-06-16 στις 20:57.
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 00:41, 20-06-16:

Σαφως και ειναι απαιτητικο το τμημα.Ισωε η δυσκολοτερη σχολη της θεωρητικης.Παλουκακι απο τα λιγα.Οι περισσοτερες ιστοριες τεραστια υλη δυσκολο να παρεις βαθμο εκτος αν εισαι πορωμενος.Τα φιλολογικα μαθηματα αγνωστα λατινικων θυμαμαι ενα μαθημα λατινικων ειχε 10 ασκησεις.Αρχαια φυσικα και αρχαιολογιες να αναλυεις καθε σπιθαμη ενος ναου.Τρεις σχολες σε μια δηλαδη ουσιαστικα.Πρεπει να σου αρεσει τρελα για να την παλεψεις.Απο εκει και περα εχεις τα ιδια δικαιωματα με αποφοιτο φιλολογιας συν τα μουσεια.Με δεδομενο οτι τα αρχαια καταργουνται απο το γυμνασιο και θα μπουν μαθηματα μεθοδολογιας ιστοριας και πολιτισμου και σε μουσεια κτλ με τις αλλαγες μαλλον ειναι καλυτερη επιλογη απο την φιλολογια πλεον αν σε ενδιαφερει η εκπαιδευση
Εντάξει μην το τρομάζεις το παιδί
Νομίζω πώς όλα ειναι θέμα διαβασματος και αγαπης για το αντικειμενο.Και εγω οταν μπηκαν στη φιλολογια ημουνα σε φαση δεν υπαρχει δυσκολετερο τμημα.
Γλωσσολογιες,μετρικη,αναγνωρηση ποιηματων,λατινικα αγνωστο ...τραγικα πολλα μαθηματα ανα εξαμηνο (αυτο το εξαμηνο εχω 9 )
Αλλα μολις βρηκα τον τροπο διαβασματος συνειδητοποίησα πως ολα ειναι θεμα προσωπικης δουλεια και αγαπης για το αντικειμενο.
Γενικα θεωρω τις νομικες,ψυχολογιες,ιστορικα,φιλολογικα δυσκολες σχολες.(στη θεωριτικη παντα).Δεν θελω να γινω σαν τον κλασσικο φοιτητη κλασσικης φιλολογιας που διαβαζει για το πτυχιακο και γκρινιαζει ολη μερα οτι βρισκεται στην πιο δυσκολη σχολη του κοσμου(γιατι εκτος απο το οτι οι φιλολογοι απαξιουν ολα τα υπολοιπα τμηματα ,απαξιουν και ολες τις υπολοιπες κατευθυνσεις περα του κλασσικου )
Τελος δεν νομιζω οτι υφισταται το οτι ενας αποφοιτος ιστορικου ειναι καλυτερα οσον αφορα την εκπαιδευση απο εναν φιλολογο.
Αφου στον ιδιο κλαδο εντασσομαστε ολοι και τα ιδια διδασκουμε.Και εσεις διδασκετε αρχαια και μεις ιστορια.Και οι αποφοιτοι φπ ή φπψ τα ιδια.Και ειναι απολυτα νορμαλ αυτο αφου και ενας ιστορικος ξερει τα αρχαια που διδασκονται στο γυμνασιο και ενας φιλολογος την ιστορια .
Γνωμη μου ειναι να πας σε οτι αγαπας.Προτιμας την ιστορια ; πηγαινε ιστορικο.προτιμας τα φιλολογικα ; πηγαινε φιλολογια,
Η επαγγελματικη αποκατασταση οπου και να πας ειναι το ιδιο .
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 14:10, 20-06-16:

Ναι δεν αρκει να σου αρεσει η ιστορια για να επιλεξεις ιστορικο.Πρεπει παση θυσια να σου αρεσουν και οι φιλολογιες και οι αρχαιολογιες διοτι τα μισα μαθηματα μονο ειναι ιστοριες τα υπολοιπα ειναι αυτα που ανεφερα.Αυτο ειναι που κανει δυσκολο το τμημα.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 16:08, 20-06-16:

Έτσι στα άκυρα ας πεταχτώ και εγώ. Δεν ενδιαφέρομαι για το τμήμα απλά έχω απορία.
Όσοι θέλουν να γίνουν αρχαιολόγοι και να ασχοληθούν, ξέρετε, με εκσκαφές πηγαίνουν σε αυτό το τμήμα;
Αν ναι, ομολογώ ότι η αρχαιολογία είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσα από τα αρχαία ελληνικά και τη διδασκαλία τους.
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 751 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 16:14, 20-06-16:

ντάξει, φαντάζομαι δεν είσαι η Λάρα Κροφτ όταν γίνεσαι αρχαιολόγος...
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 16:22, 20-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
ντάξει, φαντάζομαι δεν είσαι η Λάρα Κροφτ όταν γίνεσαι αρχαιολόγος...
Εε εντάξει..σκέψου ότι για κάθε έργο, όπως π.χ. το μετρό θεσσαλονίκης, πρέπει να γίνουν αρχαιολογικές ανασκαφές για να διασφαλίσουν ότι είναι κατάλληλη η περιοχή, και να συνεχιστεί το έργο. Επίσης, σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου θα βρεις κάτι όπου και να σκάψεις, το να είσαι αρχαιολόγος δεν είναι και τόσο κακό. Βέβαια, δεν ξέρω αν απασχολούνται καθόλου με τέτοια ή αν διδάσκουν αρχαία ελληνικά και ιστορία σε φροντιστήρια για 3 και 60.
Παράθεση

Kleisthenis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://ischool.e-steki.gr/search.php?do= έγραψε στις 17:36, 20-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Εε εντάξει..σκέψου ότι για κάθε έργο, όπως π.χ. το μετρό θεσσαλονίκης, πρέπει να γίνουν αρχαιολογικές ανασκαφές για να διασφαλίσουν ότι είναι κατάλληλη η περιοχή, και να συνεχιστεί το έργο. Επίσης, σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου θα βρεις κάτι όπου και να σκάψεις, το να είσαι αρχαιολόγος δεν είναι και τόσο κακό. Βέβαια, δεν ξέρω αν απασχολούνται καθόλου με τέτοια ή αν διδάσκουν αρχαία ελληνικά και ιστορία σε φροντιστήρια για 3 και 60.
Η αλήθεια ειναι οτι στον τομεα της Αρχαιολογιας η Ελλαδα ειναι σε καλυτερη μοιρα απο αλλες χώρες οπου δεν δινουν πολλή σημασία στην επιστήμη. Βεβαια δεν υπάρχουν θέσεις στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο μειώνονται όλο και πιο πολύ σε αρχαιολόγους με μεταπτυχιακά ή και διδακτορικά. Ασε που υπάρχουν και ξένες σχολές αρχαιολογίας στην Ελλάδα που λαμβάνουν ικανοποιητικές επιχορηγήσεις αλλά προσλαμβάνουν δικους τους αποφοιτους. Γενικά παίζει κρίση αλλα αν εισαι καλός κατι κάνεις. Αυτό που ακουγεται ας πουμε στην σχολή μου είναι οτι οι εμπειροι καθηγητές αρχαιολογίας όταν βλέπουν δυναμική σε καποιον φοιτητή στις εξετάσεις και τις εθελοντικές ανασκαφές τον διασυνδέουν ωστε να απασχοληθεί κάπου και να μην πάει χαμένος

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Έτσι στα άκυρα ας πεταχτώ και εγώ. Δεν ενδιαφέρομαι για το τμήμα απλά έχω απορία.
Όσοι θέλουν να γίνουν αρχαιολόγοι και να ασχοληθούν, ξέρετε, με εκσκαφές πηγαίνουν σε αυτό το τμήμα;
Αν ναι, ομολογώ ότι η αρχαιολογία είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσα από τα αρχαία ελληνικά και τη διδασκαλία τους.
Κοιτα μισώ να γίνομαι αυτός ο τυπάς αλλα λέγονται ανασκαφές
Και ναί αν θες δικαιώματα για να ασχολείσαι επαγγελματικά πάς σε τμήματα αρχαιολογίας. Υπάρχουν και θέσεις για ειδικευμένους εργάτες αλλα και για εθελοντες αν και τα τελευταια χρονια τον ρολο του εθελοντη τον επιτελουν οι φοιτητες των τμημάτων. Βεβαια επειδή πρέπει να επισημανθεί και αυτό, πιο πολλές ώρες τρώει ενας αρχαιολόγος στο γραφείο, την μελέτη και την δημοσιοποίηση της ανασκαφής παρά στην ίδια την ανασκαφή.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 18:01, 20-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Kleisthenis

Κοιτα μισώ να γίνομαι αυτός ο τυπάς αλλα λέγονται ανασκαφές
Και ναί αν θες δικαιώματα για να ασχολείσαι επαγγελματικά πάς σε τμήματα αρχαιολογίας. Υπάρχουν και θέσεις για ειδικευμένους εργάτες αλλα και για εθελοντες αν και τα τελευταια χρονια τον ρολο του εθελοντη τον επιτελουν οι φοιτητες των τμημάτων. Βεβαια επειδή πρέπει να επισημανθεί και αυτό, πιο πολλές ώρες τρώει ενας αρχαιολόγος στο γραφείο, την μελέτη και την δημοσιοποίηση της ανασκαφής παρά στην ίδια την ανασκαφή.
Οι αρχαιολόγοι, όταν δουλεύουν σε δημόσια έργα, κάνουν συνήθως επίβλεψη των εκσκαφών. Μπορεί να είναι σωστό αυτό που λες, αλλά κι αυτό που είπα εγώ δεν είναι εντελώς λάθος..από την άποψη ότι οι αρχαιολόγοι δεν κάνουν εκσκαφές, κάνουν ανασκαφές. Επιβλέπουν όμως εκσκαφές. Τέλος πάντων.
Παράθεση

Maria Tstr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria Tstr
H Maria Tstr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Maria Tstr έγραψε στις 23:58, 03-11-16:

Γειά σας παιδιά , θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με τις σημειώσεις που αφορούν το πρώτο εξάμηνο ..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

Ολυμπιάδα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ολυμπιάδα
H Ολυμπιάδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ολυμπιάδα έγραψε στις 20:40, 26-12-16:

πως μπορω να βρω παλαια θεματα; Eiμαι πρωτοετης. Ευχαριστω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους