Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,281 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,050 μηνύματα σε 80,367 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 575 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
Άριστα 18-20
17
16,83%
Πολύ καλά 15-18
48
47,52%
Καλά 12-15
26
25,74%
Μέτρια 10-12
4
3,96%
Όχι καλά 5-10
2
1,98%
Καθόλου καλά 0-5
4
3,96%

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,209 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 15:20, 17-05-13:

https://translate.google.gr/?hl=el&t...B9%CE%B5%CF%82
τσεκ δις
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,258 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 15:22, 17-05-13:

Κείμενο : εύκολο και κατανοητό.
Ασκήσεις : εύκολες
Έκθεση : Θεωρώ ότι εκεί θα κοπούν τα περισσότερα μόρια γιατί το θέμα δεν είναι τόσο εύκολο-απλό όσο φαίνεται (βέβαια όποιος ήξερε Βιολογία Γενικής Παιδείας ήταν τυχερός-όσο αφορά το α ερώτημα)

Γενικά, φέτος θα το δείτε ότι τα θέματα θα είναι αισθητά ευκολότερα. (Λόγω της μεγάλης περικοπής θέσεων στα ΤΕΙ)
Κατα τ'αλλα σήμερα θεωρώ ότι τα θέματα ήταν τα ευκολότερα της 5ετίας. (αλλά έχω μεγάλη απορία να δω πως θα βαθμολογήσουν οι καθηγητές).

Όσοι δίνουν μην υπερενθουσιάζονται η αγχώνονται.
5 (και για μερικούς 6) μαθήματα μένουν. "Τα πάντα ρει"
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Schopenhauer (Πάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Schopenhauer
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Schopenhauer έγραψε στις 15:23, 17-05-13:

και τώρα δηλαδή ποιόν να εμπιστευτώ...τον οεφε ή τις απαντήσεις που ανέρτησε η ερτ...γιατι πχ στο ανάλγητη έβαλα αναίσθητη που απ οτι μας είπε ο φιλόλογος μας είναι το κυριολεκτικό συνώνυμο συν οτι στο θέμα ανέπτυξα μόνο επιπτώσεις στο φυσικό πεδίο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 15:25, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Γενικά, φέτος θα το δείτε ότι τα θέματα θα είναι αισθητά ευκολότερα. (Λόγω της μεγάλης περικοπής θέσεων στα ΤΕΙ)
Δηλαδή;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιρις21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιρις21
H Ιρις21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Ιρις21 έγραψε στις 15:27, 17-05-13:

Ρε παιδιά στην ερώτηση με το ερωτηματικό και τις παύλες τί ήταν τελικά? Άλλα έγραψε ο ένας, άλλα λέει ο άλλος, άλλα ο καθηγητής άλλα από το πσ. Τί σκατά πια?
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 15:28, 17-05-13:

τελικα στο αναλγητη ειναι το επιπονη ως συνωνυμο;
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 15:30, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
τελικα στο αναλγητη ειναι το επιπονη ως συνωνυμο;
η μαμα μου μ'έχει πρίξει ότι ειναι το 'αναισθητη' xD
τσίριξέ το αν θέλεις,της λέω,εγώ αθεράπευτη έβαλα,να πάω να το διορθώσω δε γίνεται
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vHSdis
Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O vHSdis έγραψε στις 15:33, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Schopenhauer
και τώρα δηλαδή ποιόν να εμπιστευτώ...τον οεφε ή τις απαντήσεις που ανέρτησε η ερτ...γιατι πχ στο ανάλγητη έβαλα αναίσθητη που απ οτι μας είπε ο φιλόλογος μας είναι το κυριολεκτικό συνώνυμο συν οτι στο θέμα ανέπτυξα μόνο επιπτώσεις στο φυσικό πεδίο
Φιλε μου δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι.Εχεις αλλα 5 μαθηματα μπροστα σου.Η εκθεση κρυβει υποκειμενισμο.Δεν υπαρχει απολυτο ως προς το τι πρεπει να απαντησεις.

Στην εκθεση δεν παιζει ρολο το τι γραφουμε,αν εχουμε γραψει τα παντα,αλλα και πως το γραφουμε.
Οπως,φαινεται σαφως,απο το 1ο ερωτημα,το κυριο σημειο που επρεπε να συμπεριλαβεις ηταν οι επιπτωσεις σε βιολογικο επιπεδο.

Αν παλι καποιος,αναφερθηκε στον ανθρωπο και την κοινωνια με τον καταλληλο τροπο,εδωσε μια πιο ολοκληρωμενη απαντηση.Αυτο ειναι το ενα σκελος της εκθεσης.Δεδομενου οτι η εκθεση εχει 2 σκελη,το να παραλειψεις κατι,δεν μετραει τοσο πολυ.Με το 2ο σκελος εννοω το β ερωτημα.
Υπενθυμιζω οτι σημασια εχει και το πως συνδεεις νοηματικα τα επιχειρηματα που γραφεις.Τα παιδια που αναφερθηκαν στον ανθρωπο και την κοινωνια,δεν ειναι 100% σιγουρο οτι εκαναν το καταλληλο 'γυρισμα' (οτι ο ανθρωπος νοειται μερος του περιβαλλοντος ) και μπορει απλα να αρκεστηκαν στο να πετανε σκορπια επιχειρηματα φροντιστηριου.

Μακαρι να βγω ψευτης αλλα πολλοι βγηκανε με χαρα γιατι νομισαν οτι να πεταξουν επιχειρηματα ετοιμα απο το φροντ,σημαινε και 40/40.Φοβαμαι οτι η εκθεση κρυβει.. πιο πολλες παγιδες.

Στη δικη μου χρονια,συμφωνα με τα λεγομενα συμμθητων μου,επρεπε να βαλουμε 17394950 επιχειρηματα γιατι το θεμα οπως και σε σας ηταν γενικο.Τα δικα μου ,10 επιχειρηματα , υστερουσαν,σκεφτομουν.Ο τροπος γραφης μου ομως τελικα με δικαιωσε.

Καλη επιτυχια και στα υπολοιπα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vHSdis : 17-05-13 στις 15:44.
Παράθεση

derron

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη derron
Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O derron έγραψε στις 15:36, 17-05-13:

το ουσιωδης στο ανουσια ειναι οκ?
Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vHSdis έγραψε στις 15:37, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από derron
Αφου ειναι το κυριολεκτικο αντωνυμο του,πηγαζουν δηλαδη απο την ιδια ριζα ,τι ρωτας;
Παράθεση

nicol (Νικόλ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nicol
H Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής (ΑΕΙ/Πειραιάς) . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H nicol έγραψε στις 15:39, 17-05-13:

Tελικά έχω μπερδευτεί με το πρώτο σκέλος της έκθεσης.έγραψα δυο παραγραφους για το περιβάλλον και μια για τον άνθρωπο(προκαλει ανιατες ασθένιες,αναπνευστικά προβλήματα) καθώς και στο τέλος ανέφεραα και ότι καταστρέφονται έργα του πολιτισμού με την όξινη βροχή.δεν νομίζω όμως να μου κόψουν..και ο καθηγητής μου,μου είπε ότι είναι σωστά
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 15:39, 17-05-13:

Μην πέφτετε στην παγίδα να αποκαλέσετε κάτι εύκολο για να μη βρεθείτε προ εκ πλήξεως μετά... φιλική συμβουλή!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,213 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:40, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από derron
προφανώς
Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δρ. Σπίτης
Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 15:42, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
η μαμα μου μ'έχει πρίξει ότι ειναι το 'αναισθητη' xD
τσίριξέ το αν θέλεις,της λέω,εγώ αθεράπευτη έβαλα,να πάω να το διορθώσω δε γίνεται
Το "αναίσθητη" είναι σωστό σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη (αυτό έβαλα). Επίσης σωστά είναι "ανελέητη", "άπονη", "σκληρόκαρδη".

Τα "αθεράπευτη", "επίπονη", "επώδυνη" γιοκ.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,285 μηνύματα.

H Gate4 Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες.. έγραψε στις 15:43, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Μην πέφτετε στην παγίδα να αποκαλέσετε κάτι εύκολο για να μη βρεθείτε προ εκ πλήξεως μετά... φιλική συμβουλή!
Τα θέματα και τι κείμενο ήταν βατά. Τώρα o καθένας μελετάει τις απαντήσεις και καταλαβαίνει πάνω κάτω πως τα πήγε.. Αν και με την έκθεση ποτέ δεν ξέρεις
Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,386 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:44, 17-05-13:

Το θέμα άσχετα τι λέτε ήταν Παλούκι και αυτο θα το δείτε στις βαθμολογίες
Παράθεση

hobo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hobo
H hobo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H hobo έγραψε στις 15:45, 17-05-13:

στο αρθρο ιδιοτητα αναφερουμε?.....αν ανεφεροθμε θεωρειται σημαντικο λαθοσ ?
Παράθεση

aristotelis54

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aristotelis54
Ο aristotelis54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O aristotelis54 έγραψε στις 15:46, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δρ. Σπίτης
Το "αναίσθητη" είναι σωστό σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη (αυτό έβαλα). Επίσης σωστά είναι "ανελέητη", "άπονη", "σκληρόκαρδη".

Και εγω επωδυνη εβαλα.. δεν ξερω κατα ποσο θα το πιασουν σωστο..(Χλωμο βεβαια)
Εψαξα Μπαμπινιωτη και εχει ως συνωνυμο του αναλγητη το σκληρη.. και για το επωδυνη εχει το ιδιο συνωνυμο.. αρα κατα καποιο τροπο ταιριαζουν.. Δυσκολο βεβαια..
Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,386 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:47, 17-05-13:

O 60χρονος φιλόλογος που διορθώνει αμφιβάλλω αν ξέρει ούτε τα μισά απο ότι θα γράψουν τα παιδια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 17-05-13 στις 17:25. Αιτία: Προσαρμογή
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vHSdis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vHSdis έγραψε στις 15:49, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από aristotelis54
Και εγω επωδυνη εβαλα.. δεν ξερω κατα ποσο θα το πιασουν σωστο..(Χλωμο βεβαια)
Εψαξα Μπαμπινιωτη και εχει ως συνωνυμο του αναλγητη το σκληρη.. και για το επωδυνη εχει το ιδιο συνωνυμο.. αρα κατα καποιο τροπο ταιριαζουν.. Δυσκολο βεβαια..
Το σκληρος εχει πολλες σημασιες.

Στην μια εχει την εννοια του ανελεητου (αναλγητος) ως προς το χαρακτηρα.

Στην 2η εχει την εννοια της μεγαλης εντασης του πονου.

Ειναι σαν να μου λες:Ο αστυνομος ειναι οργανο,το μπουζουκι ειναι οργανο,αρα το μπουζουκι ειναι σαν εννοια κοντα με τον αστυνομο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 17-05-13 στις 17:18. Αιτία: split
Παράθεση

nikoslarissa (Νικος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikoslarissa
Ο Νικος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O nikoslarissa έγραψε στις 15:59, 17-05-13:

Αν κανατε μια ερωτηση για το αν χρειαζονται επιπτωσεις και στο περιβαλλον και στον ανθρωπο υπηρχε περιπτωση να σας απαντησουν;
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 16:12, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δρ. Σπίτης

ξέρω,αλλά δε μου ήρθε εκείνην τη στιγμή να γράψω κάτι άλλο αν είχε όμως το αναλγητη κυριολεκτικη σημασια,το αθεραπευτη μου ειπαν θα ηταν σωστο...
καλά,δεν πειράζει...σιγά μην κάτσω να σκάσω αφού δε θα χάσω τη μονάδα από βλακεία,δεν πειράζει λέω.. αν όμως ζητούσε συνώνυμο κι εγώ εγραφα πχ αντωνυμο,ναι,εκει αστο.. xD
Παράθεση

kiriazispao4ever

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kiriazispao4ever
Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O kiriazispao4ever έγραψε στις 16:23, 17-05-13:

Αρκετά δύσκολη η περίληψη,μου πήρε 1(!) ώρα .
Το αποτέλεσμα ήταν οτι αγχώθηκα αρκετά και έκανα την μισή Ανάπτυξη.
Οι ασκήσεις αρκετά εύκολες,αν και έχασα την μετατροπή απο ενεργητική σε παθητική (ευτυχώς έπιανε 3 μόρια και δεν τα έχασα και όλα )
συνώνυμα ΟΚ
αντώνυμα ΟΚ
ερωτηματικό ΟΚ
διπλή πάυλα ΟΚ
Κάνοντας την έκθεση ,δεν χρήσιμοποίησα δύσκολο λεξιλόγιο και εν μέρει το φοβάμαι.
ΙΣΑ -ΙΣΑ μου έφτασε ο χρόνος και την έκθεση δεν την ξαναδιάβασα
έπειτα συνέχισα λίγο την ανάπτυξη και την ολοκλήρωσα.

Φοβόμουν οτι η ανάπτυξη μου δεν ήταν καλή και οτι είχα βγει οφφ ,
αλλά η καθηγήτρια μου,είπε οτι ο κορμός είναι σωστός και εξαρτάται απο το πόσο επεκτάθηκα κτλπ.
Τελος,η περίληψη μου,νομίζω είναι συμπαθητική αλλά βγήκα εκτός στο όριο των λέξεων.
Θα δείξει τώρα...
Σε γενικές γραμμές δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος,αλλά οχι και απαισιόδοξος.

Πάντως η περίληψη ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΗ
Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 16:24, 17-05-13:

ρε παιδια , εγω που εγραψα περιπου 150 λεξεις παραπανω ποσο μου κοβουν?
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 16:25, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από kiriazispao4ever
Αρκετά δύσκολη η περίληψη,μου πήρε 1(!) ώρα .
Το αποτέλεσμα ήταν οτι αγχώθηκα αρκετά και έκανα την μισή Ανάπτυξη.
Οι ασκήσεις αρκετά εύκολες,αν και έχασα την μετατροπή απο ενεργητική σε παθητική (ευτυχώς έπιανε 3 μόρια και δεν τα έχασα και όλα )
συνώνυμα ΟΚ
αντώνυμα ΟΚ
ερωτηματικό ΟΚ
διπλή πάυλα ΟΚ
Κάνοντας την έκθεση ,δεν χρήσιμοποίησα δύσκολο λεξιλόγιο και εν μέρει το φοβάμαι.
ΙΣΑ -ΙΣΑ μου έφτασε ο χρόνος και την έκθεση δεν την ξαναδιάβασα
έπειτα συνέχισα λίγο την ανάπτυξη και την ολοκλήρωσα.

Φοβόμουν οτι η ανάπτυξη μου δεν ήταν καλή και οτι είχα βγει οφφ ,
αλλά η καθηγήτρια μου,είπε οτι ο κορμός είναι σωστός και εξαρτάται απο το πόσο επεκτάθηκα κτλπ.
Τελος,η περίληψη μου,νομίζω είναι συμπαθητική αλλά βγήκα εκτός στο όριο των λέξεων.
Θα δείξει τώρα...
Σε γενικές γραμμές δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος,αλλά οχι και απαισιόδοξος.

Πάντως η περίληψη ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΗ
μια χαρά είσαι...

βρε παιδιά,μόνο σ'εμένα η περίληψη πήρε περίπου 20 λεπτά;
δεν έκανα απροσεξίες,ούτε βιασύνες...με βάση τα κύρια σημεία την οργάνωσα... μήπως ήταν κατά μου το ότι δε μου πήρε τόσο πολύ;
Παράθεση

nrel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nrel
Ο nrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O nrel έγραψε στις 16:30, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
μια χαρά είσαι...

βρε παιδιά,μόνο σ'εμένα η περίληψη πήρε περίπου 20 λεπτά;
δεν έκανα απροσεξίες,ούτε βιασύνες...με βάση τα κύρια σημεία την οργάνωσα... μήπως ήταν κατά μου το ότι δε μου πήρε τόσο πολύ;
μπα δεν νμζω αν ησουν συγκεντρωμενη και δν εγραψες πλαγιοτιτλους στο προχειρο και να τους οργανωσεις μετα ωστε να βγει η περιληψη,και πρωτισμησες ενα αυθορμητο γραψιμο εκεινης της ωρας,20 λεπτα ειναι καλα..
εμενα μου πειρε 40 λεπτα,διαβασα ολες τις ερωτησεις,2 φορες το κειμενο,εκανα το βασικο σχεδιαγραμμα για την εκθεση,πλαγιοτιτλους στο προχειρο και μετα τα συνθεσα

βαλε και οτι μερικοι εχασαν και 5 λεπτα μεχρι να συνειδητοποιησουν οτι γραφουν πανελληνιες
Παράθεση

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κλεψύδρα
Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Κλεψύδρα έγραψε στις 16:30, 17-05-13:

Τελικά, τίποτα δεν πάει χαμένο. Να που βγήκε σε καλό η συμμετοχή αρκετών μαθητών σε προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που υλοποιούνται στα σχολεία. Όχι οτι το θέμα ήταν δύσκολο, αλλά η εμπλοκή τους στα προγράμματα αυτά τους βοήθησε να "κατεβάσουν ιδέες"...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 16:35, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από nrel
μπα δεν νμζω αν ησουν συγκεντρωμενος και δν εγραψες πλαγιοτιτλους στο προχειρο και να τους οργανωσεις μετα ωστε να βγει η περιληψη,και πρωτισμησες ενα αυθορμητο γραψιμο εκεινης της ωρας,20 λεπτα ειναι καλα..
εμενα μου πειρε 40 λεπτα,διαβασα ολες τις ερωτησεις,2 φορες το κειμενο,εκανα το βασικο σχεδιαγραμμα για την εκθεση,πλαγιοτιτλους στο προχειρο και μετα τα συνθεσα

βαλε και οτι μερικοι εχασαν και 5 λεπτα μεχρι να συνειδητοποιησουν οτι γραφουν πανελληνιες
χαχαχα,το τελευταίο μ'άρεσε... κοίτα,εγώ πρώτα το διάβασα,το κατανόησα,έβαλα τέλος πάντων κάτι σαν πλαγιότιτλο/περιληπτική απόδοση (όπως θες πες το) δίπλα σε κάθε παράγραφο,υπογράμμισα κύρια σημεία,αλλά ναι,κάποιο μέρος της περίληψης μου βγήκε και αυθόρμητα,έχοντας όμως λογική σύνδεση με τα υπόλοιπα,δεν έγραφα εννοώ ότι να ναι
επειδή όμως ο συγγραφέας επαναλάμβανε διαρκώς ότι έλεγε,εμείς αναγκαστικά έπρεπε να τα βάλουμε σε μια σειρά... καταλαβαίνεις... δε μπορούσαμε να επαναλαμβάνουμε ότι έλεγε,αλλιώς 200 λέξεις θα έβγαιναν xD
* συγκεντρωμένΗ
Παράθεση

dimijim (Δημήτρης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimijim
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 604 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 16:39, 17-05-13:

Ας πω τι έγραψα εγώ στην παράγραφο, μιας και δεν τα έχω δει πουθενά στο νετ. Η φιλόλογός μου λέει είναι μια χαρά. Πέστε να με φάτε, δε με νοιάζει τώρα! Ο,τι γράψαμε, γράψαμε...

Β1. Έβαλα θεματική ότι η ανάπτυξη της τεχνολογίας, αν και φαινομενικά θα έπρεπε να βελτιώνει την επικοινωνία, προωθεί την αποξένωση του ατόμου. Αναφέρθηκα αρχικά στο ότι το άτομο μένει μέσα στο σπίτι του και δεν συναντιέται με φίλους κτλ για να επικοινωνήσει, να μοιραστεί εμπειρίες και να κοινωνικοποιηθεί. Μετά έγραψα για την έκρηξη της τεχνολογίας, για την αύξηση της παραγωγής προιόντων, που οδηγεί στην υπερκατανάλωση κι αυτή οδηγεί στην καλλιέργεια άγχους κι ανταγωνισμού κι αμοραλισμού στους ανθρώπους. Και τέλος αναφέρθηκα και στη μαζοποίηση απ τη χρήση των νέων συκσευών, στην ευκολία που προσδίδουν αλλά και στους γρήγορους κι αγχωτικούς ρυθμούς που δημιουργούν κι άρα αφενός τυποποιούν την εποκοινωνία κι αφετέρου περιορίζουν τον χρόνο για ουσιαστική επικοινωνία με τον συνάνθρωπο.
Παράθεση

nrel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nrel
Ο nrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O nrel έγραψε στις 16:45, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Ας πω τι έγραψα εγώ στην παράγραφο, μιας και δεν τα έχω δει πουθενά στο νετ. Η φιλόλογός μου λέει είναι μια χαρά. Πέστε να με φάτε, δε με νοιάζει τώρα! Ο,τι γράψαμε, γράψαμε...

Β1. Έβαλα θεματική ότι η ανάπτυξη της τεχνολογίας, αν και φαινομενικά θα έπρεπε να βελτιώνει την επικοινωνία, προωθεί την αποξένωση του ατόμου. Αναφέρθηκα αρχικά στο ότι το άτομο μένει μέσα στο σπίτι του και δεν συναντιέται με φίλους κτλ για να επικοινωνήσει, να μοιραστεί εμπειρίες και να κοινωνικοποιηθεί. Μετά έγραψα για την έκρηξη της τεχνολογίας, για την αύξηση της παραγωγής προιόντων, που οδηγεί στην υπερκατανάλωση κι αυτή οδηγεί στην καλλιέργεια άγχους κι ανταγωνισμού κι αμοραλισμού στους ανθρώπους. Και τέλος αναφέρθηκα και στη μαζοποίηση απ τη χρήση των νέων συκσευών, στην ευκολία που προσδίδουν αλλά και στους γρήγορους κι αγχωτικούς ρυθμούς που δημιουργούν κι άρα αφενός τυποποιούν την εποκοινωνία κι αφετέρου περιορίζουν τον χρόνο για ουσιαστική επικοινωνία με τον συνάνθρωπο.
μαλλον το 8αρι φιλε μου
αρχικα εισαι μεσα στο πνευμα
επειτα η λεξη ο αμοραλισμος διχνει καλο και προσεγμενο γραπτο(δν αναφερεις αλλο ειδικο λεξιλογιο ειναι πολυ θετικο στοιχειο,δειχνεις οτι ξερεις να γραφεις)
τωρα αν εισαι πολυ μεσα ή ξεφυγες λιγο μπορει ο εξεταστης να το καταπιει αν η περιληψη σου του κεντρισε το ενδιαφερον

εγω δν θεωρω τον σκελετο της απαντησης σου για 3 παντως!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους