Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,621 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,263 μηνύματα σε 81,554 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 749 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
Άριστα 18-20
28
24,78%
Πολύ καλά 15-18
20
17,70%
Καλά 12-15
24
21,24%
Μέτρια 10-12
16
14,16%
Όχι καλά 5-10
18
15,93%
Καθόλου καλά 0-5
7
6,19%

anwnymos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 376 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 02:41, 23-06-13:

το τσουβαλιασμα ειναι η αρχη του φασισμου . υπαρχουν αυτοι που λες αλλα σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gtaivpc
Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O gtaivpc έγραψε στις 02:44, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από anwnymos
το τσουβαλιασμα ειναι η αρχη του φασισμου .
το τσουβάλιασμα είναι ο φασισμός
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κώστας1453

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κώστας1453
Ο Κώστας1453 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O Κώστας1453 έγραψε στις 03:00, 23-06-13:

λαθος...εμενα φετος δεν καταλαβε ενας την λυση μου και μου την εκοψε...στα μαθ γεν...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mister No0ne
Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O Mister No0ne έγραψε στις 04:41, 23-06-13:

να μην την καταλαβε αποκλειεται.. να μην την ειδε πιο πιθανο ειναι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κώστας1453

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κώστας1453
Ο Κώστας1453 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O Κώστας1453 έγραψε στις 15:45, 23-06-13:

δεν καταλαβε απλα...
Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη κατερω
H κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κατερω people are strange έγραψε στις 22:19, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Και προφανώς το δίκιο το έχει ο 94 και το άδικο ο 85 . . .

επιτρεψε μου να ξερω καλυτερα απο εσενα πως και ποσο εγραψα.

και εγω ειπα ελεος για τη διαφορα σε θετικο μαθημα, οχι κατι συγκεκριμενο για τον εναν η τον αλλο, οτι με πετσοκοψε η κατι.
εσεις απλα εδω θελετε παντα κατι να πειτε να το παιξετε εξυπνοι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggressive
H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H aggressive έγραψε στις 22:33, 23-06-13:

Ρε παιδιά πώς γίνεται σε θετικό μάθημα διαφορά τόσες μονάδες, αφού το αριθμητικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο ??
Η διατύπωση φταίει? Τυχαίους βαθμούς βάζουνε, μεθυσμένοι είναι??
Έκθεση πες οκ, είναι θεωρητικό, ο καθένας βγάζει τα απωθημένα του. Αλλά σε θετικό μάθημα????
Παράθεση

gth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gth
Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O gth έγραψε στις 22:47, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Κώστας1453
λαθος...εμενα φετος δεν καταλαβε ενας την λυση μου και μου την εκοψε...στα μαθ γεν...
Εσύ πως τα κατάλαβες όλα αυτα?

Να φανταστώ στο φροντιστήριο μόλις τους το είπες κατάλαβαν κατευθείαν ότι κατάλαβες ότι ο διορθωτής δεν κατάλαβε....
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,850 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:43, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από κατερω
ειπα ελεος για τη διαφορα σε θετικο μαθημα....
Αρχική Δημοσίευση από daphne4
Ρε παιδιά πώς γίνεται σε θετικό μάθημα διαφορά τόσες μονάδες, αφού το αριθμητικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο ?? Η διατύπωση φταίει?
1) Το θετικό μάθημα δεν σημαίνει απλά να βρεις ένα αριθμητικό αποτέλεσμα. Πρέπει να ακαολουθήσεις κάποια πορεία, να διατυπώσεις σωστά, να δικαιολογήσεις τα βήματά σου, να κάνεις τα απαραίτητα σχήματα.
2) Το κακό είναι ότι το Μινεντού δεν βγάζει αναλυτικές λύσεις για το τι περιμένει από τους μαθητές, αλλά στέλνει κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις συνοπτικές και προχειρογραμμένες. Σε κάθε βαθμολογικό κέντρο συζητάνε για το πώς θα βαθμολογήσουν, αλλά ο κάθε καθηγητής διορθώνει κατά συνείδηση. Για άλλον το σχήμα είναι απαραίτητο, για κάποιον μια διατύπωση είναι ελλειπής κι έτσι διαφορές είναι δυνατόν να υπάρχουν.
3) Υπάρχουν και κάποιοι ασυνείδητοι που προσπαθούν να ξεπετάξουν στα γρήγορα τα γραπτά χωρίς να τα καλοψάξουν. Αυτοί κατά κανόνα βάζουν τους πιο μεγάλους βαθμούς για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Αν λοιπόν τύχει ένας ψείρας και ένας ξεπέτας, να μέχρι και 10 μόρια διαφορά.

Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

H κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κατερω people are strange έγραψε στις 22:43, 24-06-13:

1) Το θετικό μάθημα δεν σημαίνει απλά να βρεις ένα αριθμητικό αποτέλεσμα. Πρέπει να ακαολουθήσεις κάποια πορεία, να διατυπώσεις σωστά, να δικαιολογήσεις τα βήματά σου, να κάνεις τα απαραίτητα σχήματα.
2) Το κακό είναι ότι το Μινεντού δεν βγάζει αναλυτικές λύσεις για το τι περιμένει από τους μαθητές, αλλά στέλνει κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις συνοπτικές και προχειρογραμμένες. Σε κάθε βαθμολογικό κέντρο συζητάνε για το πώς θα βαθμολογήσουν, αλλά ο κάθε καθηγητής διορθώνει κατά συνείδηση. Για άλλον το σχήμα είναι απαραίτητο, για κάποιον μια διατύπωση είναι ελλειπής κι έτσι διαφορές είναι δυνατόν να υπάρχουν.
3) Υπάρχουν και κάποιοι ασυνείδητοι που προσπαθούν να ξεπετάξουν στα γρήγορα τα γραπτά χωρίς να τα καλοψάξουν. Αυτοί κατά κανόνα βάζουν τους πιο μεγάλους βαθμούς για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Αν λοιπόν τύχει ένας ψείρας και ένας ξεπέτας, να μέχρι και 10 μόρια διαφορά.

Συμφωνώ! Απλά αυτά το πώς θα βαθμολογηθούν θα έπρεπε να δωθεί στους διορθωτές.. Πέραν του ότι εγώ τα είχα δικαιολογήσει όλα, γιατί ήθελα να μην χωράει αμφιβολία.. Και εκτός αυτού στα δύο μαθήματα που είχα απόκλιση (φυσικη 85 και 94 και χημεια 83 και 90) ο δεύτερος είναι αυτός που μου έβαλε την αναμενόμενη βαθμολογία και όχι ο 1ος, και εξηγείται απο το ότι ο 2ος έχει τη δυνατότητα να σημειώσει τα μόρια και να τα προσθέσει, ενώ ο 1ος που δεν γράφει είναι πιο εύκολο να ξεχάσει κάτι...
Είχα στην έκθεση και τα μαθ κατ αποκλιση 1 μορίου και σε φυσικη χημεια 9 και 7 Damn
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,850 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:55, 24-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από κατερω
...στα δύο μαθήματα που είχα απόκλιση (φυσικη 85 και 94 και χημεια 83 και 90) ο δεύτερος είναι αυτός που μου έβαλε την αναμενόμενη βαθμολογία και όχι ο 1ος...
Εντελώς μεταξύ μας: Πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλοί μαθητές που θα παραδέχονταν ότι έχει δίκιο αυτός που έβαλε το μικρότερο βαθμό?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 22:58, 24-06-13:

Εντελώς μεταξύ μας: Πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλοί μαθητές που θα παραδέχονταν ότι έχει δίκιο αυτός που έβαλε το μικρότερο βαθμό?
Εγώ το παραδέχομαι, στην χημεία κατεύθυνσης ο ένας μου βαλε 100 και ο άλλος 98.
Είχα ένα (μικρό) λαθάκι, το οποίο ΟΚ, μπορείς να το παραλείψεις, αλλά θεωρούσα πως 1 μονάδα θα μου την έκοβαν. Τώρα πως έκοψε 2 ο άλλος δεν ξέρω, κάνα στραβόξυλο θα ταν.
Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

H κατερω people are strange έγραψε στις 02:14, 25-06-13:

Ντάξει εντελώς μεταξύ μας το 94 δεν εξηγείται πιο εύκολα απο το 85, ένα 89-90 περίμενα για να είμαι ειλικρινής!
όμως το 83 της χημείας πραγματικά δεν εξηγείται, που να χτυπάν το κωλαρίνι τους κάτω.. το 90 το έβγαλα τραβηγμένο απο τα μαλλιά (με αναμενόμενο βαθμό το 93) και δεν είμαι γενικά εκτός πραγματικότητας... τα άλλα τα πέτυχα και γενικά είμαι τύπος που ξέρει τι γράφει! (εκτός απο έκθεση που βγήκα κλαίγοντας ->17.5 )
Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

H κατερω people are strange έγραψε στις 18:35, 26-06-13:

Πήγα και είδα καρτελάκια. Στη φυσική εντάξει, νευρίασα και στενοχωρήθηκα γιατί τελικά δεν ήταν οτι ο ένας χαρίστηκε υπερβολικά με το 94.
Τα σημεία που φοβόμουν μου τα έδωσαν σχεδόν ίδια (πχ στο Δ2 που είχα πάρει λάθος την αναλογία μου έδωσαν ο ένας 3/7 και ο αλλος 4/7 και στο ΘΜΚΕ για το λάθος πρόσημο ο ένας 4/7 και ο άλλος 6/7) και στο Δ3 που το είχα κάνει ολο και σωστό ο ένας κανονικά 7/7 και ο άλλος 1/7....
Εκει πραγματικά δε ξέρω τι να φανταστω.... Μάλλον δε το είδε, μπορεί να είδε μετα το 7 σαν 1, δε ξέρω.....
στενοχωρίθηκα πάάάάρα πολύ γιατί ήταν απο θέμα που έλυσα σωστό και περίμενα να το πάρω όλο όπως έπρεπε.
Λίγη μεγαλύτερη υπευθυνότητα ρε γαμώτο.

Στη Χημεια και οι 2 3ο 4ο θέμα 25/25 και στο 2ο ο ένας 22 ο άλλος 17 ενώ είχα κάνει μόνο ένα Σ/Λ λάθος (άρα 3).... Χωρίς εξήγηση και αυτό. Τι να πω κρίμα σε αυτούς τους ανθρώπους. Αν ήταν τα παιδιά τους;

Τεεελος πάντων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κατερω : 26-06-13 στις 18:37. Αιτία: πατήθηκε δυο φορές :P
Παράθεση

Acronym56

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Acronym56
Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O Acronym56 έγραψε στις 18:38, 26-06-13:

Λιγο το ονομα κατερω λιγο το δραμα της βαθμολογησης ετοιμο το σκηνικο του βουκολικου κλαματος!
Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

H κατερω people are strange έγραψε στις 19:16, 26-06-13:

τι παιζει με το ονομα μου;
Παράθεση

tt01

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tt01
Ο tt01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O tt01 έγραψε στις 19:35, 31-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δρ. Σπίτης
Εντάξει ρε παιδιά, πέρα από ό,τι λέει το σχολικό έχουμε και μυαλό και σκεφτόμαστε:

Συγγραμμικά λέγονται δύο διανύσματα αν οι φορείς τους συμπίπτουν -> κεντρική κρούση
Αν κάποιος πήγαινε να δώσει εξετάσεις μόνο με τις γνώσεις που απέκτησε από το σχολείο, τότε θα είχε στο μυαλό του από τα μαθηματικά κατ. Β' [ευκλείδια διανύσματα, δεν έχει μάθει εξάλλου για άλλα] ότι συγγραμμικά και παράλληλα διανύσματα είναι το ίδιο πράγμα.
Παράθεση

Antpal

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Antpal
Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Antpal έγραψε στις 12:22, 01-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από tt01
Αν κάποιος πήγαινε να δώσει εξετάσεις μόνο με τις γνώσεις που απέκτησε από το σχολείο, τότε θα είχε στο μυαλό του από τα μαθηματικά κατ. Β' [ευκλείδια διανύσματα, δεν έχει μάθει εξάλλου για άλλα] ότι συγγραμμικά και παράλληλα διανύσματα είναι το ίδιο πράγμα.
Σωστός ο φίλος.
Παράθεση

SteliosIoa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SteliosIoa
Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 348 μηνύματα.

O SteliosIoa έγραψε στις 12:35, 01-08-13:

Πως τα είδατε τα αποκομματα ρε παιδια...εμείς μια μέρα πήγαμε να τα ζητήσουμε και μόνο που δεν μας έφαγε η καθυστερημένη η διευθύντρια !!!
Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

H κατερω people are strange έγραψε στις 01:24, 06-08-13:

Στελαρα τα σχολεια πρεπει να τα δειχνουν σε περιπτωση που το ζητησουν οι μαθητες.. Δεν θεωρειται παρανομο η κατι τετοιο.
Αλλα σε πληροφορω, το μετανιωσα εντελως.. Το μονο που καταφερνεις ειναι να συγχιστεις!
Καλες διακοπεεεεες
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    panossalonika

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους