Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,623 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,368 μηνύματα σε 81,562 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Υποψήφιοι με το 10% 2014

lowbap1994

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lowbap1994
Ο lowbap1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O lowbap1994 έγραψε στις 15:52, 07-10-13:

καλησπερα σας...ειμαι αποφοιτος του 2012 και ξαναδωσα πανελληνιες το 2013...μπορω να κανω νεο μηχανογραφικο για το 10% των θεσεων??ευχαριστω για το χρονο σας..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Civilara

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3,979 μηνύματα.

O Civilara Engineering the fututre έγραψε στις 01:09, 08-10-13:

Ναι. Μπορείς να υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο ως υποψήφιος προγενέστερου έτους χωρίς νέα εξέταση το 2014, διεκδικώντας μία θέση από το 10% των θέσεων των εισακτέων του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015 και αξιοποιώντας την βεβαίωση πρόσβασης που σου χορηγήθηκε το 2013 (την τελευταία φορά που εξετάστηκες πανελλαδικά).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,311 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 22:18, 08-10-13:

Δυστυχώς δεν μπορείς... μόνο όσοι έδωσαν πανελλήνιες το 2013 μπορούν να δώσουν με 10% το 2014
http://www.dikaiologitika.gr/2013100...nu-id-232.html

edit: τώρα είδα ότι έδωσες το '13. Μπορείς βέβαια να κάνεις 10%.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spy-ak : 08-10-13 στις 22:56.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 22:54, 08-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από lowbap1994
καλησπερα σας...ειμαι αποφοιτος του 2012 και ξαναδωσα πανελληνιες το 2013...μπορω να κανω νεο μηχανογραφικο για το 10% των θεσεων??ευχαριστω για το χρονο σας..
Αν έδωσες πανελλαδικές το 2013 φυσικά και μπορείς.
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,647 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 15:49, 09-10-13:

Πανελλήνιες 2014: Tι θα ισχύει για το 10 τοις εκατό

Το τι θα ισχύσει στις Πανελλήνιες 2014 για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαιδευση με το 10 τοις εκατό καθορίζει εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας. Συγκεκριμένα αλλαγές προβλέπονται στο νόμο για το νέο Λύκειο στην εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στο 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση απο τις Πανελλήνιες 2014.

Στο Νόμο «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις» ,που ψηφίστηκε πρόσφατα και συγκεκριμένα στην παράγραφο 33 του άρθρου 39 ορίζεται ότι οι κάτοχοι απολυτηρίου οποιουδήποτε τύπου Λυκείου, το οποίο παρέχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, οι οποίοι επιθυμούν να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους σε Τμήμα, Σχολή ή Εισαγωγική Κατεύθυνση ΑΕΙ μπορούν να μετέχουν για την εισαγωγή τους στο 10% των θέσεων εισακτέων κάθε Τμήματος, Σχολής ή Εισαγωγικής Κατεύθυνσης, χωρίς νέα εξέταση, με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Το δικαίωμα αυτό ασκείται εντός ενός (1) έτους αυτού που έπεται της τελευταίας εξέτασης στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας παραγράφου.»

Η παραπάνω διάταξη που παρουσιάζει το dikaiologitika.gr όσοι συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις ημερήσιων ΓΕΛ ή ημερήσιων ΕΠΑΛ-Β', εξακολουθούν να έχουν το δικαίωμα να είναι υποψήφιοι για το 10 τοις εκατό των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση, μόνο για μία (1) φορά και μόνο για το αμέσως επόμενο έτος από αυτό που εξετάστηκαν. Σε όσους συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερήσιων ΕΠΑΛ-Α', δίνεται για πρώτη φορά το δικαίωμα να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση μόνο για μία (1) φορά και μόνο για το αμέσως επόμενο έτος από αυτό που εξετάστηκαν.

Για παράδειγμα ,υποψήφιος που εξετάστηκε πανελλαδικά το 2013 σε ημερήσιο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, μπορεί να είναι υποψήφιος για το 10% μόνο το 2014. Επίσης υποψήφιος που εξετάστηκε πανελλαδικά τελευταία φορά το 2012 σε ημερήσιο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, δεν μπορεί να είναι υποψήφιος για το 10% το 2014, γιατί θα έχουν μεσολαβήσει 2 έτη από την τελευταία του εξέταση, ανεξάρτητα αν χρησιμοποίησε το δικαίωμα του 10% το 2013.

Κατά τη συμμετοχή τους για το 10% των θέσεων εισακτέων, οι υποψήφιοι συμμετέχουν με τη βαθμολογία που πέτυχαν στα πανελλαδικά μαθήματα, τα ειδικά μαθήματα και τις πρακτικές δοκιμασίες, χωρίς να εξεταστούν ξανά σε κάτι από τα προηγούμενα.

Γiα την παραπάνω 3 περίπτωση, ακολουθεί παράδειγμα που παρουσιάζει το δικαιολογητικά όπου υποψήφιος που εξετάστηκε το 2013 σε ημερήσιο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ στα πανελλαδικά μαθήματα, σε κάποιο ειδικό μάθημα και στις πρακτικές δοκιμασίες για τα ΤΕΦΑΑ, μπορεί το 2014 να είναι υποψήφιος για το 10% με τη βαθμολογία και τα μόρια που συγκέντρωσε το 2013, χωρίς να έχει το δικαίωμα ή την υποχρέωση το 2014 να εξεταστεί ξανά σε κάτι από τα προηγούμενα. Άρα, δεν εξετάζεται ξανά ούτε στην υγειονομική εξέταση και στα αγωνίσματα για τα ΤΕΦΑΑ, σε αντίθεση με αυτά που ίσχυαν ως φέτος.

www.dikaiologitika.gr
Παράθεση

katy95

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katy95
H katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας Διοίκησης Παντείου . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H katy95 έγραψε στις 16:48, 13-10-13:

Να ρωτησω για το 10% τι διαδικασια ακολουθουμε?? πρεπει να γραφτω στο σχολειο? η απλα να κανω την δηλωση τον φεβρουαριο? η κατι αλλο?
Παράθεση

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη M1tsak0c
Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O M1tsak0c έγραψε στις 01:34, 17-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από katy95
Να ρωτησω για το 10% τι διαδικασια ακολουθουμε?? πρεπει να γραφτω στο σχολειο? η απλα να κανω την δηλωση τον φεβρουαριο? η κατι αλλο?
Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη. Απλά πας τον Ιούνιο σε κάποιο σχολείο με το καρτελάκι που έδωσες πανελλήνιες, για να φτιάξεις τον κωδικό, τον οποίο χρησιμοποιείς για το μηχανογραφικό σου. Και αν ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία πρέπει να μαζέψεις τα δικαιολογητικά ξανά.
Παράθεση

theoGfilis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη theoGfilis
Ο theoGfilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O theoGfilis έγραψε στις 19:47, 20-12-13:

Καλησπέρα παιδιά. Συγγνώμη αν κάνω την ερώτηση μου σε λάθος τόπικ, αλλά η σύνδεση μου στο internet είναι άθλια και δεν είμαι σε θέση να ψάξω το κατάλληλο.

Κάποιος που έχει εμπειρία με το 10%, μπορεί να μου πει πότε κάποιος που ενδιαφέρεται πρέπει να ξεκινησει διαδικασίες; Και ποιες είναι αυτές;
Παράθεση

tacer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tacer
Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O tacer έγραψε στις 18:57, 05-03-14:

Καλησπερα, ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων του Πανεπιστημιου Πειραιως, εδωσα δηλαδη πανελληνιες το 2013. Επειδη δεν εχω ιδεα το πως κυμαινονται οι βασεις οσον αφορα το 10%, και επειδη εχω και μια αμφιβολια για το αν θα ηθελα να συνεχισω τη συγκεκριμενη σχολη, θα ηθελα να μου λυσετε 1 απορια

Εχοντας γραψει 17.421 μορια (χωρις ξενες γλωσσες) και παιρνοντας ως δεδομενο οτι οι βασεις για 90% της Ψυχολογιας ΕΚΠΑ ηταν 17.794 και Παντειου 17.739 (μιας και εκτος Αθηνας δεν ειναι εφικτο), πιστευετε οτι εχω ελπιδες να διεκδικησω μια θεση, η θα με καταπλακωσουν οι 19.000αρηδες που μετανιωσαν που πηγαν νομικη;
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,446 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 19:15, 05-03-14:

http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1081608
περσι η βαση ηταν 17.985 και προπερσι 17.563
Παράθεση

tacer

Νεοφερμένος

Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O tacer έγραψε στις 19:19, 05-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
http://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1081608
περσι η βαση ηταν 17.985 και προπερσι 17.563
οποτε οπως το φανταστηκα, οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος μου. ευχαριστω!
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,446 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 19:20, 05-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από tacer
παρακαλω. δε ξερεις ποτε. αν πραγματικα το θελεις κανε 10% παρ' αυτα.
Παράθεση

tacer

Νεοφερμένος

O tacer έγραψε στις 19:27, 05-03-14:

παρακαλω. δε ξερεις ποτε. αν πραγματικα το θελεις κανε 10% παρ' αυτα.
θελω και θα κανω λογικα, αν και απο οτι ακουω το ΔΕΣ του παπει που ειμαι τωρα ειναι αρκετα καλο τμημα και το βλεπω και ο ιδιος, απλα δεν ειναι για μενα
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

O NikoTexXx έγραψε στις 19:29, 05-03-14:

διαλεξε αυτο που σου αρεσει πραγματικα. ολα τα αλλα ερχονται δευτερα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tacer

Νεοφερμένος

O tacer έγραψε στις 19:31, 05-03-14:

διαλεξε αυτο που σου αρεσει πραγματικα. ολα τα αλλα ερχονται δευτερα.
με τον καιρο και γω αυτο βλεπω..
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 20:55, 05-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από tacer

Κακώς απογοητεύεσαι! Εφόσον οι υποψήφιοι του 10% φέτος θα είναι μόνο όσοι έδωσαν το 2013, πιστεύω ότι έχεις αρκετές πιθανότητες!
Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη babletheone
Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (ΑΕΙ/Πειραιάς) . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O babletheone έγραψε στις 23:06, 05-03-14:

Και αν δεν βρισκουμε το καρτελακι τι γινεται?

tacer και εγω στο ιδιο ειμαι
ποιος εισαι?? :p
Παράθεση

Sail Beg

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Sail Beg
Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O Sail Beg ax έγραψε στις 23:17, 05-03-14:

@bable
Δεν χρειαζεται το καρτελακι των πανελληνιων,αρκει να θυμασαι τον κωδικου μηχανογραφικου που ειχες ορισει.
Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη babletheone
Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (ΑΕΙ/Πειραιάς) . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O babletheone έγραψε στις 23:21, 05-03-14:

αα κομπλε τοτε
Παράθεση

Deco

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Deco
Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O Deco No style is my style. έγραψε στις 23:37, 05-03-14:

παιδια το μηχανογραφικο θα το κανουμε με τους ιδιους κωδικους που ειχαμε περσυ για το μηχανογραφικο.Δηλαδη τον κωδικο πανελληνιων μας και τον κωδικο που φτιαξαμε μονοι μας για να κανουμε μηχανογραφικο.αυτα.
Παράθεση

Sail Beg

Φοιτητής

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O Sail Beg ax έγραψε στις 23:41, 05-03-14:

Λογικα ναι,ετσι μου ειπαν στο λυκειο μου και εμενα,δεν ανεφεραν κατι βεβαια για κωδικο πανελληνιων αλλα μονο για κωδικο μηχ/κου.
Επισης να προσθεσω οτι μου ανεφεραν,οτι ισως χρειαστει κατα τον Απριλιο να να ορισουμε νεους κωδικους,αλλα δεν ειναι σιγουρο,θα υπαρξει ανακοινωση.
Κατα πασα πιθανοτητα,η διαδικασια θα ειναι απ'ευθειας το καλοκαιρι μαζι με τα αλλα παιδια να το καταθεσουμε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sail Beg : 06-03-14 στις 02:19.
Παράθεση

tacer

Νεοφερμένος

O tacer έγραψε στις 01:07, 06-03-14:

εχω να κανω και μια ακομη ερωτηση...το καλοκαιρι που θα κανω μηχανογραφικο με 10%θα βαλω ψυχολογια εκπα και παντειου μονο, αν δεν τις πιασω συνεχιζω κανονικα στο δες παπει ή πρεπει να ξαναδηλωσω το δες παπει για να 'ξαναπερασω' εκει; και αν ισχυει το 2ο, συνεχιζω κανονικα 2ο ετος η ξαναξεκιναω απο το 1ο;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tacer : 06-03-14 στις 01:49.
Παράθεση

Sail Beg

Φοιτητής

O Sail Beg ax έγραψε στις 02:21, 06-03-14:

εχω να κανω και μια ακομη ερωτηση...το καλοκαιρι που θα κανω μηχανογραφικο με 10%θα βαλω ψυχολογια εκπα και παντειου μονο, αν δεν τις πιασω συνεχιζω κανονικα στο δες παπει ή πρεπει να ξαναδηλωσω το δες παπει για να 'ξαναπερασω' εκει; και αν ισχυει το 2ο, συνεχιζω κανονικα 2ο ετος η ξαναξεκιναω απο το 1ο;
Οχι ρε συ μην τρελενεσαι,απο το τμημα σου δεν ξεγραφεσαι οτι και να γινει,οποτε οχι δεν πρεπει να δηλωσεις και το δες στο μηχανογραφικο με το 10%.
Ακομα και ψυχολογια και αν πιασεις(που στο ευχομαι μιας και το θες τοσο πολυ) πρεπει να διαγραφεις απο το πα.πει πρωτα και μετα κινεις διαδικασιες για να γραφτεις στην ψυχολογια παντειου ή εκπα.
Παράθεση

tacer

Νεοφερμένος

O tacer έγραψε στις 03:27, 06-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Sail Beg
Οχι ρε συ μην τρελενεσαι,απο το τμημα σου δεν ξεγραφεσαι οτι και να γινει,οποτε οχι δεν πρεπει να δηλωσεις και το δες στο μηχανογραφικο με το 10%.
Ακομα και ψυχολογια και αν πιασεις(που στο ευχομαι μιας και το θες τοσο πολυ) πρεπει να διαγραφεις απο το πα.πει πρωτα και μετα κινεις διαδικασιες για να γραφτεις στην ψυχολογια παντειου ή εκπα.
κατατοπιστικοτατος, ευχαριστω πολυ φιλε
Παράθεση

eirini1995

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirini1995
H eirini1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eirini1995 έγραψε στις 21:14, 12-03-14:

γεια σας,θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτηση για το 10 τοις εκατο ή αν εχει τελειωσει η προθεσμια!!!
Παράθεση

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 20:42, 13-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από eirini1995
γεια σας,θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτηση για το 10 τοις εκατο ή αν εχει τελειωσει η προθεσμια!!!
Δεν χρειάζεται να κάνεις αίτηση. Οι υποψήφιοι για το 10% καταθέτουν απευθείας το μηχανογραφικό δελτίο με τις προτιμήσεις σχολών. Μετά τον Απρίλιο θα πρέπει να απευθυνθείς στο λύκειο αποφοίτησης για απόκτηση password και δικαιολογητικά για τυχόν υπαγωγή σε ειδικές περιπτώσεις.
Παράθεση

Vasileiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasileiou
Ο Vasileiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Vasileiou έγραψε στις 19:45, 06-04-14:

Γεια σας, είμαι απόφοιτος του 2011 και ξέρω ότι δε μπορώ να κάνω 10% για να πάω σε άλλη σχολή.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην δώσω ξανά πανελλήνιες και να πάω σε κάποιο άλλο τμήμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

buffon85

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 19:54, 06-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Vasileiou
Γεια σας, είμαι απόφοιτος του 2011 και ξέρω ότι δε μπορώ να κάνω 10% για να πάω σε άλλη σχολή.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην δώσω ξανά πανελλήνιες και να πάω σε κάποιο άλλο τμήμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
πρεπει ειτε να δωσεις πανελληνιες ξανα και μπορεις να περασεις σε οποιαδηποτε τμημα ειτε να παρεις το πτυχιο σου και να δωσεις κατατακτηριες για καποιο/καποια συγκεκριμενα τμηματα
αν χρωστας λιγα μπορεις να επιλεξεις τον δευτερο δρομο, αν χρωστας πολλα καλυτερα τον πρωτο.
Παράθεση

jellyfisch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jellyfisch
Ο jellyfisch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O jellyfisch έγραψε στις 13:06, 05-05-14:

Γεια σας κι από μένα. Είμαι απόφοιτος του 2013 και επιθυμώ να υποβάλλω ξανά μηχανογραφικό με το 10%. Έχω το περσινό μου καρτελάκι και τον κωδικό που δημιούργησα πέρυσι στο σχολείο πριν από τις πανελλήνιες. Ωστόσο, δεν γνωρίζω αν είμαι υποχρεωμένος να δημιουργήσω εκ νέου password, και αν όντως πρέπει, υπάρχει κάποια προθεσμία? Μήπως έχει εκπνεύσει αυτή η προθεσμία? Ευχαριστώ!
Παράθεση

GogoMal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GogoMal
H GogoMal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H GogoMal έγραψε στις 00:12, 06-05-14:

αυτο θα ηθελα να ρωτησω και εγω παιδια ας μας πει καποιος ειναι απαραιτητο να κανεις νεο κωδικο? γιατι δεν βρισκω τον λογο δηλαδη αμα το σκεφτω απλα λογικα και καθημερινα ;ρ και επισης εγω προσωπικα εχω ενα βλακα διευθυντη και θα προτιμουσα παρα πολυ να αποφυγω την συναντηση αυτη γενικως και να το κανω απο το σπιτι μου..... πειτε μας αμα ειναι να παμε αν εχει καποια προθεσμια δηλαδη εσεις που ξερετε.,.... ευχαριστω εκ των πρωτερων
Παράθεση

Sail Beg

Φοιτητής

O Sail Beg ax έγραψε στις 00:30, 06-05-14:

Παιδιά μίλησα με την διευθύντρια του λυκείου μου πριν 1 εβδομάδα ακριβώς,την ρώτησα αν μπορώ να καταθέσω μηχανογραφικό απ'ευθείας τον Ιούνιο με το 10% των εισακτέων-μου απάντησε πως πρέπει να περάσω από το σχολείο να βγάλω password και το καταθέτω μαζί με τα άλλα παιδιά κανονικά.
Οπότε υποθέτω οτι πρέπει να φτιάξουμε καινούριο κωδικό.
Επίσης η προθεσμία δεν έχει λήξει,μου είπε την περασμένη εβδομάδα οτι δεν έχει ανοίξει η πλατφόρμα για τους κωδικούς των μηχανογραφικών.
Για οτι νεότερο θα σας ενημερώσω,της έστειλα και σήμερα μήνυμα για τυχών εξελίξεις.
Παράθεση

theoGfilis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη theoGfilis
Ο theoGfilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O theoGfilis έγραψε στις 01:09, 06-05-14:

Το 10% είναι δεσμευτικό; Δηλαδή αν πιάσω τη σχολή την οποία δήλωσα με το 10% πρέπει υποχρεωτικά να διαγραφώ απ' τη σχολή που φοιτώ και να εγγραφώ σε αυτή που "έπιασα" ή μπορώ να παραμείνω στην 1η σχολή (υποθέτοντας οτι αλλάζω γνώμη);
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 9,582 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 01:11, 06-05-14:

Δεν ειναι δεσμευτικο. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι σκεφτεις τι θες ωστε οταν βγουν τα αποτελεσματα να ξερεις κατευθειαν που θα φοιτησεις
Παράθεση

Sail Beg

Φοιτητής

O Sail Beg ax έγραψε στις 00:30, 07-05-14:

Μου απάντησε η διευθύντρια μου και μου είπε οτι οι κωδικοί για το 10% ανοίγουν μετά τις πανελλαδικές.
Έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία?
Παράθεση

buffon85

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 00:41, 07-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Sail Beg
Μου απάντησε η διευθύντρια μου και μου είπε οτι οι κωδικοί για το 10% ανοίγουν μετά τις πανελλαδικές.
Έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία?
Στα μέσα Ιουνίου, όλοι οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο Λύκειο στο οποίο υπέβαλαν την Αίτηση-Δήλωση του Φεβρουαρίου, θα προσέλθουν για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), για να τον χρησιμοποιήσουν κατά την ηλεκτρονική υποβολή του μηχανογραφικού τους δελτίου.
Η υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων θα γίνει και φέτος ηλεκτρονικά, μέσω διαδικτύου, από τα μέσα Ιουνίου ως τις αρχές Ιουλίου. Το έντυπο μηχανογραφικό δελτίο θα έχει ήδη ανακοινωθεί από το Μάιο. Οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση) θα μπορούν να αποκτούν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password) σε όποιο Λύκειο τους εξυπηρετεί.

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typ...4-14-2014.html
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Civilara

Διδακτορικός

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3,979 μηνύματα.

O Civilara Engineering the fututre έγραψε στις 02:12, 07-05-14:

Ψηφίστηκαν οι τροπολογίες, που ενσωματώθηκαν στο νομοσχέδιο για τις λαϊκές αγορές. Φέτος λοιπόν υπάρχουν 4 κατηγορίες υποψηφίων ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄, σε σχέση με τις 2 κατηγορίες (90% και 10%) των προηγούμενων ετών, οι οποίες είναι οι εξής:

1) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι θα συμμετάσχουν φέτος στις πανελλήνιες εξετάσεις σε λύκεια της Κεφαλλονιάς. Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων διατίθενται καθ' υπέρβαση εκείνων των επόμενων 3 κατηγοριών και ορίζονται ως το 0,5% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις (0,5% του αθροίσματος των θέσεων των 3 παρακάτω κατηγοριών υποψηφίων).
2) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι θα συμμετάσχουν φέτος στις πανελλήνιες εξετάσεις. Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων ορίζονται ως το 90% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις.
3) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2013 (χωρίς νέα εξέταση). Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων ορίζονται ως το 6% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις.
4) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2012 (χωρίς νέα εξέταση). Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων ορίζονται ως το 4% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις.

Κάθε κατηγορία θα έχει ξεχωριστές βάσεις εισαγωγής. Οι απόφοιτοι ημερησίων λυκείων που θα δώσουν φέτος πανελλήνιες εξετάσεις σε λύκεια της Κεφαλλονιάς, θα είναι αρχικά υποψήφιοι με την κατηγορία 2) και αν δεν περάσουν στη σχολή της επιλογής τους τότε θα είναι υποψήφιοι με την κατηγορία 1) για την ίδια σχολή (για κάθε σχολή που δηλώνουν στο μηχανογραφικό δελτίο). Οι υποψήφιοι των κατηγοριών 2), 3) και 4) μπορούν να είναι υποψήφιοι μόνο σε μία κατηγορία από αυτές τις τρεις κατηγορίες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Civilara : 07-05-14 στις 09:39.
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,274 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 13:46, 07-05-14:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ειδική κατηγορία των Κεφαλλονιτών.
Συνολικά διατίθονται 70.000 θέσεις περίπου δηλαδή επί 0,5% = 350 θέσεις σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ την στιγμή που οι μαθητές Γ'λυκείου των λυκείων της Κεφαλλονιάς είναι πολύ λιγότεροι από 1000, οι οποίες θα δωθούν καθ'υπέρβαση.
Δεν λέω να μην πριμοδοτηθούν αλλά όχι με επιπρόσθετο 0,5%. Είναι πολύ υπερβολικό και θα δούμε ανύπαρκτες βάσεις σε αυτή τη κατηγορία.

Επίσης θεωρώ λίγο άδικο το 60-40 που έδωσαν για το 10%. Θεωρώ ότι αφού οι απόφοιτοι 2012 είχαν και πέρσυ το δικαίωμα να κάνουν 10% και επειδή δεν είναι περισσότεροι οι υποψήφιοι της παραπροηγούμενης χρονιάς σε σύγκριση με τους υποψήφιους της προηγούμενης χρονιάς, θα έπρεπε να δωθεί 70-30.

Μου μυρίζει πολύ προχειρότητα, μην πω στα όρια λαμογιάς (για άλλη μια φορά)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 07-05-14 στις 20:03.
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,850 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 15:19, 07-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ειδική κατηγορία των Κεφαλλονιτών.
Συνολικά διατίθονται 70.000 θέσεις περίπου δηλαδή επί 0,5% = 3.500 θέσεις σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ
To 0,5% του 70.000 είναι 350.

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,274 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 20:02, 07-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
To 0,5% του 70.000 είναι 350.

Ναι 350 εννοούσα.
Τη στιγμή όμως που οι μόνιμοι κάτοικοι της Κεφαλονιας είναι περίπου 35.000, που συνεπώς μιλάμε για 400-500 στην Γ Λυκείου, που επιτυχόντες εξ'αυτών είναι απ'ότι βλέπω γύρω στους 250. Επίσης, δεν σημαίνει ότι όλοι θα χρησιμοποιήσουν την ειδική κατηγορία αλλά θα περάσουν με γενική σειρά. Άρα, 350 θέσεις είναι υπερβολικές.
Παράθεση

GogoMal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GogoMal
H GogoMal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H GogoMal έγραψε στις 13:37, 08-05-14:

προφανως εμεις του 2013 ειμαστε μαλακες που θελουμε 10% και του 2012 εξυπνοι! δεν πανε στο δι%$&^^*ο λεω εγω!
Παράθεση

panosarkan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panosarkan
Ο panosarkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O panosarkan έγραψε στις 17:25, 08-05-14:

Καλησπέρα παιδιά τι προβλέπεται για τη διακύμασνη των βάσεων για τα παιδία του 6% μετά από τις ανακατατάξεις του υπουργείου;
Παράθεση

locotrelos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη locotrelos
Ο locotrelos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Βόλος) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε στις 17:42, 08-05-14:

Προεκλογικα τα παντα γινονται...
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

O Chris1993 έγραψε στις 18:34, 08-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από panosarkan
Καλησπέρα παιδιά τι προβλέπεται για τη διακύμασνη των βάσεων για τα παιδία του 6% μετά από τις ανακατατάξεις του υπουργείου;
Τίποτα δεν μπορεί να προβλεφθεί.
Εξαρτάται ξεκάθαρα με το πόσοι θα κάνουν 6%.
Αλλά γενικά δική μου εκτίμηση είναι ότι καμία σχολή δεν θα έχει αρκετά παραπάνω από την βαση 2013 90%.

Νομίζω ότι ειδικά σε περιφερειακά τμήματα θα δούμε ακόμα χαμηλότερες βάσεις από το 2013 90%.
Γενικά μπορούν να ελπίζουν αρκετά αυτοί που έχασαν για λίγο τη παραπάνω προτίμησή τους.
Παράθεση

panosarkan

Φοιτητής

Ο panosarkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O panosarkan έγραψε στις 21:23, 08-05-14:

Σ'ευχαριστώ πολύ δηλαδή με 14425 πιστεύεις ότι έχω ελπίδες για τοπογράφων θεσσαλονίκης όπου στη γενική σειρά με το 90% είχε 14142;;
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

O Chris1993 έγραψε στις 21:36, 08-05-14:

Σ'ευχαριστώ πολύ δηλαδή με 14425 πιστεύεις ότι έχω ελπίδες για τοπογράφων θεσσαλονίκης όπου στη γενική σειρά με το 90% είχε 14142;;
Σαφώς και έχεις ελπίδες. Αλλά γιατί δεν το δήλωσες πέρσυ;
Παράθεση

panosarkan

Φοιτητής

O panosarkan έγραψε στις 21:43, 08-05-14:

Οικογενειακές ιστορίες φίλε μου ελπίζω να πιάσω η αυτό η την εφαρμοσμένη πληροφορική του ΠΑ.ΜΑΚ που η βάση της στο 90% ήταν περίπου 14100 όπου να φανταστώ και εκεί έχω κάποιες ελπίδες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,850 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:47, 08-05-14:

Με συγχωρείτε, αλλά τι είναι αυτό το 6%; Υπάρχει τέτοια κατηγορία; Ποιες περιπτώσεις περιλαμβάνει; (Με πιάσατε αδιάβαστο).

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Φοιτητής

O Chris1993 έγραψε στις 21:53, 08-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Με συγχωρείτε, αλλά τι είναι αυτό το 6%; Υπάρχει τέτοια κατηγορία; Ποιες περιπτώσεις περιλαμβάνει; (Με πιάσατε αδιάβαστο).

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΤΟ ΖΩ ΑΥΤΟ!!!!
Να πιάσω ΕΣΕΝΑ αδιάβαστο
Hahaha

I'm kidding

Ουσιαστικά δώθηκε το 60% του 10% των θέσεων (6%) στους απόφοιτους του 13 και το 40% του 10% (4%) στους απόφοιτους του 12, λόγω πολύ μεγάλης διαφοράς μορίων.
Παράθεση

Komissa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Komissa
H Komissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Komissa Να δούμε φέτος θα πάω Ικαρία; έγραψε στις 19:29, 11-05-14:

Καλησπερα και απο μενα. Εδωσα πανελλαδικες το 12 και το 13 και τωρα θελω να δωσω με το 10%. Επισης ανηκω στην κατηγορια με τα κοινωνικα κριτηρια. Θα ηθελα καποιος να μου πει αν μπορω ακομα να καταθεσω τα δικαιολογητικα για την ειδικη κατηγορια. Ευχαριστω.
Παράθεση

Civilara

Διδακτορικός

O Civilara Engineering the fututre έγραψε στις 15:23, 12-05-14:

Το ψηφισθέν νομοσχέδιο "Άσκηση εµπορικών δραστηριοτήτων εκτός καταστήµατος και άλλες διατάξεις":
http://www.hellenicparliament.gr/Use...mpokat-pap.pdf

Η τροπολογία για το 10% περιλαμβάνεται στο άρθρο 52.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους