Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,343 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,806 μηνύματα σε 96,226 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 962 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Θερμοδυναμική

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lancelot
Ο Lancelot αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε στις 18:18, 01-11-17:

Ανοιξε ο ευδοξος και πονοκεφαλιαζωωω.Στο μαθημα της θερμοδυναμικης ο καθηγητης ειναι <<βαρυς>> . Εχω φτασει στο σημειο να διαβαζω σημειωσεις ξενων πανεπιστημιων(notre dame). Τα προτεινομενα βιβλια ειναι τα παρακατω :
"Θερμοδυναμική"Σύγγραμμα, Gyftopoulos E., Βeretta Gian P., 2007, ΤΖΙΟΛΑ
"ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ"Σύγγραμμα, HANS DIETER BAEHR, 2007
"Θερμοδυναμική για Μηχανικούς, 8η Έκδοση"Σύγγραμμα, Cengel Yunus A., Boles Michael A., 2015, ΤΖΙΟΛΑ
"ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ"Σύγγραμμα, Απόστολος Πολυζάκης, 2017, Power Heat Cool

Θελω να επιλεξω καποιο το οποιο να μου <<εξηγησει>> την θερμοδυναμικη . Δεν με νοιαζει αν κοπω ή όχι , με νοιαζει να καταλαβω γιατι κοπηκα ή γιατι το περασα. Εχετε να προτεινετε καποιο ;

ΥΓ : Τελος ειναι τοσο κακο το βιβλιο των Boyce και Prima για τις διαφορικες εξισωσεις ; Το εχω παρει και ειμαστε ελαχιστοι που το επιλεξαμε στη σχολη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε στις 20:05, 07-11-17:

Καποιος που να γνωριζει ; ; ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 826 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 01:49, 08-11-17:

Καλο ειναι των Boyce-Di Prima
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

O Lancelot έγραψε στις 01:54, 08-11-17:

Ευχαριστώ για την απαντηση.
Γνωριζεις για τα βιβλια της θερμοδυναμικης καθολου ;
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 826 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 12:40, 08-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Lancelot
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Γνωριζεις για τα βιβλια της θερμοδυναμικης καθολου ;
Υποθετω οτι εισαι σε καποια πολυτεχνικη σχολη οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,661 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 12:45, 08-11-17:

Γιατι δεν ρωτατε τον καθηγητη να σας προτεινει καποιο; Ή ειναι τοσο βαρυς που δεν ειναι διαθετειμενος καν να βοηθησει;
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

O Lancelot έγραψε στις 14:39, 08-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Γιατι δεν ρωτατε τον καθηγητη να σας προτεινει καποιο; Ή ειναι τοσο βαρυς που δεν ειναι διαθετειμενος καν να βοηθησει;
Αμα μας ελεγε θεωρεις οτι θα ρωτουσα στο ischool ;
Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη physicscrazy
Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε στις 18:39, 08-11-17:

των boyce diprima ειναι αρκετα αλο βιβλιο....οσον αφορα τη θερμοδυναμικη χωρις να ειμαι ειδικος προτεινεται των cegels boyles
https://www.quora.com/Whats-the-best...h-8th-editions
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 20:19, 08-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Lancelot
Καποιος που να γνωριζει ; ; ;
Αν σ' ενδιαφέρει η ξένη βιβλιογραφία, δες αυτό: "Thermodynamics: An Engineering Approach (McGraw Hill)" των Cengel & Boles, είναι ό,τι πιο αναλυτικό και επεξηγηματικό έχω βρει πάνω στην Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική για μηχανικούς και μ' ένα googlάρισμα θα το βρεις σίγουρα δωρεάν στις παλαιότερες εκδόσεις του (τώρα πρέπει να είναι στην 8η αν δεν κάνω λάθος)...
Από εκεί και πέρα αν θες κάτι στα Ελληνικά και το "τούβλο" του Τζιόλα σου φαίνεται too much, Χασάπης με κλειστά μάτια:
http://www.e-shop.gr/texniki-thermod...-p-BKS.0680179
Καλή ανάγνωση!
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 22:34, 08-11-17:

παρε cengel . Aλλα γενικα ειναι σκατομαθημα ( προσωπικη αποψη )
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

O Lancelot έγραψε στις 22:54, 08-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Αν σ' ενδιαφέρει η ξένη βιβλιογραφία, δες αυτό: "Thermodynamics: An Engineering Approach (McGraw Hill)" των Cengel & Boles, είναι ό,τι πιο αναλυτικό και επεξηγηματικό έχω βρει πάνω στην Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική για μηχανικούς και μ' ένα googlάρισμα θα το βρεις σίγουρα δωρεάν στις παλαιότερες εκδόσεις του (τώρα πρέπει να είναι στην 8η αν δεν κάνω λάθος)...
Από εκεί και πέρα αν θες κάτι στα Ελληνικά και το "τούβλο" του Τζιόλα σου φαίνεται too much, Χασάπης με κλειστά μάτια:
http://www.e-shop.gr/texniki-thermod...-p-BKS.0680179
Καλή ανάγνωση!
Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
παρε cengel . Aλλα γενικα ειναι σκατομαθημα ( προσωπικη αποψη )
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Jack of Spades εχω επιλεξει του Cengel το οποιο το εχω βρει και ηλεκτρονικη μορφη σε παλαιοτερες εκδοσεις. αλλα δεν το εχω παρει ακομα απο ευδοξο. Το μονο που φοβιζει ειναι οτι ειναι εκδοσεις Τζιολα και ειναι και μεγαλο και γραμμενο με ξυλινη γλωσσα. Για το λογο αυτο κοιτουσα και του Πολυζακη αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα κριτικες γι αυτο.
Thoba συμφωνω 110%.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους