Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,164 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,835 μηνύματα σε 96,041 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 414 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σημαιοφόροι

Thunder (Γιάννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Thunder
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Thunder έγραψε στις 11:56, 21-10-07:

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Ο μαθητής/τρια με το μεγαλύτερο Μέσο Όρο της Β' Λυκείου παίρνει τη σημαία και στις 2 παρελάσεις ή την παίρνει τον Οκτώβρη αλλά για να την ξαναπάρει και το Μάρτιο πρέπει να έχει το μεγαλύτερο Μέσο Όρο στο Α' Τετράμηνο της Γ' Λυκείου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mostel
Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,138 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 12:00, 21-10-07:

To πρώτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mafiozos_16 (Κώστας)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mafiozos_16
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Mafiozos_16 έγραψε στις 12:01, 21-10-07:

:iagree::iagree::iagree::iagree:

Παράθεση

Thunder (Γιάννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Thunder
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Thunder έγραψε στις 12:02, 21-10-07:

Ευχαριστώ mostel

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,138 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 12:11, 21-10-07:

Τίποτα

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 16:41, 21-10-07:

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αναφέρω και ποιος είναι σημαιοφόρος στο 1ο Ενιαίο Λύκειο Κιλκίς.mostel: για ποιον χτυπάει η καμπάνα;

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε στις 16:53, 21-10-07:

Παράθεση

ilianna

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ilianna
H ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H ilianna oleee έγραψε στις 20:14, 27-10-07:

By the way, συγχαρητήρια Στέλιο!:no1:

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε στις 15:34, 29-10-07:

Ευχαριστώ Ηλιάννα

Παράθεση

nina

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nina
H nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H nina έγραψε στις 14:19, 30-10-07:

συγχαρητήρια κι από εμένα βρε!!!πάντα επιτυχίες....και με το καλό να περάσεις κι όπου θες του χρόνου!!!

Παράθεση

debbie+mary (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη debbie+mary
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H debbie+mary Γειά χαρά σε όλους!!! έγραψε στις 14:38, 20-09-10:

Θα ήθελα τη βοήθειά σας όποιος και αν γνωρίζει κάτι. Έχω μια κόρη που είναι ΣΤ΄Δημοτικού και πέρυσι πήρε σε όλα τα μαθήματα και σε όλα τα τρίμηνα 10 (καθαρό). Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με έναν συμμαθητή της. Μόνο λοιπόν αυτοί οι δύο μαθητές ήταν άριστοι καθόλη τη σχολική χρονιά. Ομως ο Διευθυντής ισχυρίζεται ότι πρέπει να μπουν σε κλήρωση μαζί με άλλους 4-5 συμμαθητές τους που είχαν ένα 9 σε κάποιο μάθημα γιατί ο μέσος όρος αυτών βγάζει 10 ( δηλ. 9,8 ). Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,810 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 14:48, 20-09-10:

Παρ'οτι δεν απαντώ άμεσα στο ερώτημά σας, είναι τόσο σημαντικό να μπει στη σημαία (γιατί πρώτη γυμνασίου θα είναι απλά παραστάτης, όχι σημαιοφόρος) η κόρη σας; Θα μπειτε σε μια διαδικασια αντιπαραθεσης η οποια πιθανοτατα να οδηγησει σε αντιπαθειες προς το προσωπο της κορης σας, δε νομιζω πως αξιζει να κανετε σκηνη για κατι τοσο μικρο και πραγματικα ασημαντο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

25 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,822 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 14:48, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από debbie+mary
Θα ήθελα τη βοήθειά σας όποιος και αν γνωρίζει κάτι. Έχω μια κόρη που είναι ΣΤ΄Δημοτικού και πέρυσι πήρε σε όλα τα μαθήματα και σε όλα τα τρίμηνα 10 (καθαρό). Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με έναν συμμαθητή της. Μόνο λοιπόν αυτοί οι δύο μαθητές ήταν άριστοι καθόλη τη σχολική χρονιά. Ομως ο Διευθυντής ισχυρίζεται ότι πρέπει να μπουν σε κλήρωση μαζί με άλλους 4-5 συμμαθητές τους που είχαν ένα 9 σε κάποιο μάθημα γιατί ο μέσος όρος αυτών βγάζει 10 ( δηλ. 9,8 ). Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...
+ εγώ στο δημοτικό ειχα τον υψηλοτερο βαθμο (σε ολα τα μαθηματα 10) + παρ'ολα αυτα η σημαια -επειτα απο κληρωση- δωθηκε σε ενα μαθητη που ειχε +8+9 στον ελεγχο...
Δεν γνωριζω αν γινεται κατι...Σε εμας παντως ετσι το ειχαν αφησει αν και ειναι λιγο αδικο!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fan(aticos) fan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fan(aticos) fan
Ο fan(aticos) fan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O fan(aticos) fan έγραψε στις 14:52, 20-09-10:

σε εμάς όσοι είχαν καθαρό 10 έμπαιναν στην κλήρωση για σημαιοφόρος και όσοι είχαν 9,7-9,8-9,9 στην κλήρωση για παραστάτης.

Παράθεση

panabarbes (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panabarbes
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O panabarbes έγραψε στις 15:26, 20-09-10:

Σε εμάς είχαμε πολλούς μαθητές με καθαρό βαθμό 10,οπότε όταν πήγαμε ΣΤ' δημοτικού κάναμε κλήρωση μεταξύ μας (ο 1ος της κλήρωσης μπήκε σημαιοφόρος,οι επόμενοι 5 παραστάτες και ο τελευταίος κατάθεση στεφάνου).

Καταλαβαίνω ότι θέλετε να καμαρώσετε την κόρη σας στην σημαία,αλλά βρίσκομαι και εγώ σε μία ενδιάμεση θέση,όπως η Αλεξάνδρα.Δηλαδή,είναι τιμή ένα παιδί να κρατάει την σημαία του σχολείου του στην παρέλαση,αλλά ακόμα και αν δεν βγει στην κλήρωση,δεν πειράζει.Είναι πολύ μικρής βαρύτητας-κατά την γνώμη μου πάντα-ένα τέτοιο θέμα ώστε να δημιουργηθούν αντιπαραθέσεις μεταξύ παιδιών,γονέων και διευθυντή.Όσον αφορά αυτό που σας είπε ο διευθυντής,όντως έτσι γίνεται..

Αυτά από εμένα

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ Λάρισας και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:29, 20-09-10:

ημουν σημαιοφορος στην εκτη δημοτικου, γιατι ημουν η μονη με καθαρο 10 στη ταξη μου, υπηρχαν δυο κοπελες με 9,9 και ενα αγορι με 9,8 αλλα δεν εγινε κληρωση. αν γινοταν η μαμα μου θα εσπαγε το γραφειο του διευθυντη βασικα.

στο αλλο τμημα απο το δικο μου, εγινε κληρωση παρολο που υπηρχε και ενα παιδι με 9,8. ειχε γινει φασαρια θυμαμαι με εκεινο το τμημα.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:31, 20-09-10:

Σε εμάς ο Γυμναστής (ο δάσκαλος μας έβαζε στους μισούς όλους 10) είχε βάλει σε όλους 9 εκτός από έναν που του είχε βάλει 10 (που ήταν γιος ενός δασκάλου). Πήρε τη σημαία χωρίς κλήρωση. Είχε φάει τόσο δούλεμα και ειρωνικά χειροκροτήματα στις πρόβες που (προς τιμή του) τελικά ζήτησε από το διευθυντή να μην πάρει τη σημαία.

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,810 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 15:35, 20-09-10:

Sorry τωρα καταλαβα πως μπηκε εκτη ταξη, νομιζα πως εμπαινε α' γυμνασιου. Μμμμ, σιγα, κι εγω ημουν η μονη με ολα 10 και οι αλλοι ειχαν και 9 και λογω κληρωσης εχασα τη σημαια. Δεν με ειδα να μου εμεινε τραυμα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:36, 20-09-10:

Σε εμάς εγώ τα είχα όλα 10 και μία άλλη κοπέλα είχε ένα 9 και τον Οκτώβριο την είχα εγώ ενώ το Μάρτιο η άλλη κοπέλα.
Γενικά όμως συμφωνώ με την Αλεξάνδρα, δε χρειάζεται να δημιουργηθεί ένταση παρόλο που είναι άδικο.

Παράθεση

panabarbes (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panabarbes
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O panabarbes έγραψε στις 15:36, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ημουν σημαιοφορος στην εκτη δημοτικου, γιατι ημουν η μονη με καθαρο 10 στη ταξη μου, υπηρχαν δυο κοπελες με 9,9 και ενα αγορι με 9,8 αλλα δεν εγινε κληρωση. αν γινοταν η μαμα μου θα εσπαγε το γραφειο του διευθυντη βασικα.

στο αλλο τμημα απο το δικο μου, εγινε κληρωση παρολο που υπηρχε και ενα παιδι με 9,8. ειχε γινει φασαρια θυμαμαι με εκεινο το τμημα.
Κάτι τέτοια κάνουν κάποιοι γονείς και δίνουν λάθος παράδειγμα στα παιδιά τους..
Μαμάδες (κυρίως) αλλά και μπαμπάδες αγωνιούν να δουν το παιδί τους να βγάζει καλό βαθμό για να πάρει την σημαία τώρα,το απουσιολόγιο αύριο κ.ο.κ.
Ουσιαστικά χάνεται όλο το νόημα του σχολείου,όπου τα παιδιά βάζουν σκοπό να βγάλουν 20 και να γίνουν απουσιολόγοι και σημαιοφόροι..

ΥΓ:Ό,τι είπα χωρίς παρεξήγηση στο πρόσωπο του δημιουργού του θέματος και στην λοβ ειντζελ
ΥΓ2:Σόρρυ για το οφτοπικ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:48, 20-09-10:

.... Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...
Αν το αναφέρει η εγκύκλιος αυτό και το δικαιούται νομικά δεν είναι κακό να προσπαθήσει να πάρει αυτό που της ανήκει (αρκεί να είναι και δική της επιθυμία)... Αρχικά μιλήστε με το διευθυντή και αν αυτός είναι αντίθετος τότε ενημερώστε την πρωτοβάθμια διεύθυνση της περιοχή σας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Φοιτητής

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ Λάρισας και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:54, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από panabarbes
Κάτι τέτοια κάνουν κάποιοι γονείς και δίνουν λάθος παράδειγμα στα παιδιά τους..
Μαμάδες (κυρίως) αλλά και μπαμπάδες αγωνιούν να δουν το παιδί τους να βγάζει καλό βαθμό για να πάρει την σημαία τώρα,το απουσιολόγιο αύριο κ.ο.κ.
Ουσιαστικά χάνεται όλο το νόημα του σχολείου,όπου τα παιδιά βάζουν σκοπό να βγάλουν 20 και να γίνουν απουσιολόγοι και σημαιοφόροι..

ΥΓ:Ό,τι είπα χωρίς παρεξήγηση στο πρόσωπο του δημιουργού του θέματος και στην λοβ ειντζελ
ΥΓ2:Σόρρυ για το οφτοπικ
δεν παρεξηγηθηκα φυσικα.
ωστοσο, μονο καλο μου εκανε η μητερα μου η οποια φροντισε να εχω σωστες βασεις απο μικρη ηλικια. εξακολουθω να πιστευω πως η σημαια μου αξιζε. ημουν η καλυτερη μαθητρια στη ταξη και ηταν εμφανες αυτο. αλλωστε κανενας απο το τμημα μου διαμαρτυτηθηκε, ουτε καν γονιος γιατι ολοι το εβρησκαν δικαιο. στο γυμνασιο για παραδειγμο και στο λυκειο, αν ο ενας βγαλει 19 και 4, και ενας αλλος 19 και 2 ο πρωτος θα πρει τη σημαια. τουλαχιστο στο δικο μας το ιδιο γινοταν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggelaras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggelaras
Ο aggelaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O aggelaras έγραψε στις 16:08, 20-09-10:

στη δικη μου ταξη ηταν 5 παιδια που ειχαν καθαρο 10 ενας εκ των οποιων ειμουν εγω αλλα και αλλα 4 που ειχαν λιγο κατω απο 10 καθαρο!εγινε κληρωση και επιλεχθηκα σημαιοφορος ενω απο τα υπολοιπα 4 με καθαρο δεκα παιδια, τα δυο εγιναν παραστατες το ενα στεφανι και το αλλο τιποτα !!!!!!!ειναι αδικια διοτι ενα παιδι με καθαρο 10 δεν εγινε τιποτα ενω αλλα με λιγοτερο απο δεκα εγιναν παραστατες!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 18:51, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από 9aleia
εγώ στο δημοτικό ειχα τον υψηλοτερο βαθμο (σε ολα τα μαθηματα 10)
Αρχική Δημοσίευση από panabarbes
Σε εμάς είχαμε πολλούς μαθητές με καθαρό βαθμό 10,οπότε όταν πήγαμε ΣΤ' δημοτικού κάναμε κλήρωση μεταξύ μας
ημουν σημαιοφορος στην εκτη δημοτικου, γιατι ημουν η μονη με καθαρο 10 στη ταξη μου,
Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
κι εγω ημουν η μονη με ολα 10
Αρχική Δημοσίευση από theodora
Σε εμάς εγώ τα είχα όλα 10
Αρχική Δημοσίευση από aggelaras
στη δικη μου ταξη ηταν 5 παιδια που ειχαν καθαρο 10 ενας εκ των οποιων ειμουν εγω !

Φυτούκλες!!!!!!!!!!!!!!!! (*)

Καλά, όλοι εδώ μαζευτήκατε;;

Μαρία, θα έλεγα να κάνεις μία προσπάθεια να μιλήσεις στο Διευθυντή, για να μη σου κρατήσει κακία η κόρη σου ότι δεν έκανες τίποτα, αλλά όσο πιο διακριτικά μπορείς και όχι...

αλλα δεν εγινε κληρωση. αν γινοταν η μαμα μου θα εσπαγε το γραφειο του διευθυντη βασικα.
... κυρίως για να μη δημιουργηθεί και καμία κόντρα μεταξύ των παιδιών.
Μακάρι να ήταν εύκολο να εξηγήσεις σε παιδί Δημοτικού πόσο ασήμαντο είναι ποιος θα είναι σημαιοφόρος και ποιος παραστάτης.

(*) κι εγώ φυτό ήμουν, αλλά πάντα υπήρχαν και τα πιο φυτά από εμένα, γι αυτό ήμουν στην καλύτερη περίπτωση 2ος.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:14, 20-09-10:

Mε το που τελειώσει η παρέλαση,παρτε την κόρη σας κι ενα δυο φιλαρακια της και κεραστε τους στα Mc Donald's,οποιος κι αν πάρει τη σημαία τελικά.Εσας σας ενδιαφέρει οτι η κόρη σας διεπρεψε,σας ενδιαφερει το μέλλον της.Τα άλλα ειναι πάρτη,σερμπαντινες και θεαθήναι.Το να δίνετε τοση σημασία στο να κρατήσει η κόρη σας τη σημαία (για μια φωτογραφία?),χωρίς το μονο που της λετε να ειναι πως ειστε περηφανη για τον αγώνα της και πως η σημαια δεν ειναι τιποτα μπροστα στους κοπους που θα επιβραβευθούν στο μέλλον,και να πατε να βρείτε ενα διευθυντη στο σχολείο,είναι σαν να σαν να ακυρώνει ενα παιδί τον πατέρα του,επειδή αυτό που κατάφερε να του φέρει το Πασχα ήταν μια λαμπάδα με ενα αρκουδακι πάνω,κι όχι την Παιχταρας,και την γυρίζει πίσω στο κατάστημα.Αφήστε καποιον αλλο να παρει τη σημαια αν ο κανονισμος αυτό επιτάσσει.Διαφορετικά η κόρη σας θα μάθει πως πάντα η μητέρα της θα καθαρίζει για την ίδια.Οταν χρειαστεί ομως να αγωνιστει για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαντικους στοχους στη ζωή,η μητερα της ισως να μην ειναι εκει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Φοιτητής

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:34, 20-09-10:

σε μας παντως, δε πρεπει να ειχε γινει κληρωση, επειδη η μια κοπελα που ειχε 9,9 και κολλητη μου , ηταν απο αλβανια η κοπελα. ισως φοβηθηκαν πως θα γινοταν φασαρια. δε ξερω. αλλα θυμαμαι ο δασκαλος που ειχαμε στην πεμπτη δημοτικου ειχε προνοησει και εχει αφησει ενα χαρτακι στη διευθυνση με τους ''ρολους'' που θα χε ο καθενας μας.

τεσπα, εξακολουθω να θεωρω πως ηταν δικαιο που την πηρα χωρις κληρωση, αλλα συμφωνω πως η σημαια δεν ειναι και τιποτα σημαντικο.

και για να γελασετε λιγο, η σημαια ηταν βαρυα και μου εφυγε παο τα χερια μεσα στην εκκλησια και επεσε στο κεφαλι του παραστατη!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 20:39, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Mε το που τελειώσει η παρέλαση,παρτε την κόρη σας κι ενα δυο φιλαρακια της και κεραστε τους στα Mc Donald's,οποιος κι αν πάρει τη σημαία τελικά.Εσας σας ενδιαφέρει οτι η κόρη σας διεπρεψε,σας ενδιαφερει το μέλλον της.Τα άλλα ειναι πάρτη,σερμπαντινες και θεαθήναι.Το να δίνετε τοση σημασία στο να κρατήσει η κόρη σας τη σημαία (για μια φωτογραφία?),χωρίς το μονο που της λετε να ειναι πως ειστε περηφανη για τον αγώνα της και πως η σημαια δεν ειναι τιποτα μπροστα στους κοπους που θα επιβραβευθούν στο μέλλον,και να πατε να βρείτε ενα διευθυντη στο σχολείο,είναι σαν να σαν να ακυρώνει ενα παιδί τον πατέρα του,επειδή αυτό που κατάφερε να του φέρει το Πασχα ήταν μια λαμπάδα με ενα αρκουδακι πάνω,κι όχι την Παιχταρας,και την γυρίζει πίσω στο κατάστημα.Αφήστε καποιον αλλο να παρει τη σημαια αν ο κανονισμος αυτό επιτάσσει.Διαφορετικά η κόρη σας θα μάθει πως πάντα η μητέρα της θα καθαρίζει για την ίδια.Οταν χρειαστεί ομως να αγωνιστει για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαντικους στοχους στη ζωή,η μητερα της ισως να μην ειναι εκει.
Η πρόταση που κάνεις είναι η καλύτερη απ' όλες αλλά και η πιο δύσκολη. Ένα παιδί 11 χρονών μπορεί ίσως να τα καταλάβει όλα αυτά αλλά πόσο εύκολο είναι να τα αποδεχτεί;
Ο ανταγωνισμός κατά τη γνώμη μου είναι έμφυτος στον άνθρωπο. Θυμάμαι ότι και στο γυμνάσιο ακόμα τσακωνόμασταν οι παραστάτες για το ποιος θα είναι δεξιά από τη σημαία και ποιος αριστερά.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 21:17, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από JosefK
Η πρόταση που κάνεις είναι η καλύτερη απ' όλες αλλά και η πιο δύσκολη. Ένα παιδί 11 χρονών μπορεί ίσως να τα καταλάβει όλα αυτά αλλά πόσο εύκολο είναι να τα αποδεχτεί;
Ο ανταγωνισμός κατά τη γνώμη μου είναι έμφυτος στον άνθρωπο. Θυμάμαι ότι και στο γυμνάσιο ακόμα τσακωνόμασταν οι παραστάτες για το ποιος θα είναι δεξιά από τη σημαία και ποιος αριστερά.
Δουλειά του γονέα είναι σε αυτή την ηλικία να κανει το καλυτερο,αν οπως λες ειναι καλυτερο.Αυτο δε θελει αλλωστε,πηγαινοντας να διεκδικησει τη σημαια παραβλεποντας τα υπολοιπα?

Παράθεση

kritsinaki (Χριστίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kritsinaki
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H kritsinaki έγραψε στις 21:26, 20-09-10:

και στο δικο μας σχολειο τελικα τη σημαια την πηρε μαθητης που ειχε κ ενα οκταρι σε καποιο μαθημα(ηταν φιλος μου) καθολου δεν με πειραξε,αλλα ουτε κ κανενας αλλος εκανε φασαρια

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 21:31, 20-09-10:

Όταν εγώ ήμουν έκτη δημοτικού η κλήρωση είχε γίνει μεταξύ ατόμων που είχαν σε όλα 10...δλδ γράψαμε 4 ονόματα σε 4 χαρτάκια και από αυτά τραβήξαμε τα 2...

ΥΓ: ας αφήσουμε τα περαιτέρω σχόλια...η συντάκτρια έκανε μία ερώτηση...όποιος ξέρει απαντάει, όποιος δν ξέρει όχι...

Παράθεση

debbie+mary (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H debbie+mary Γειά χαρά σε όλους!!! έγραψε στις 11:52, 21-09-10:

Θα σας πω κάτι. Είμαστε στη φάση που θα μετακομίσουμε και από το σχολείο (για το Γυμνάσιο βέβαια εννοώ) και από την περιοχή, φυσικά.Ειλικρινά δε μου "καίγεται καρφί" για το Διευθυντή. Πολύ άνετα θα τον έβριζα...άσε που θα το χαιρόμουν και λίγο. Όμως δεν θα το κάνω για το παιδί. Όμως μου τη "σπάει" η νοοτροπία του, που παραβαίνει το γράμμα του νόμου και ενεργεί κατά βούλησιν και όπως τον βολεύει. Η κόρη μου τα έχει πάρει λίγο στο κρανίο και μου πετάει συχνά: "Γιατί μας μιλάει ο Διευθυντής για κανόνες όταν πρώτος αυτός δεν εφαρμόζει τον νόμο και με αδικεί? " Εγώ σας μιλάω ειλικρινά ούτε έχω μιλήσει στο Διευθυντή ούτε τίποτα.Είμαι όμως αρκετά προβληματισμένη. Το παιδί ότι έχει μάθει περί κλήρωσης τα έμαθε από την δασκάλα της πέρυσι και από συμμαθητές της.Εγώ και ο μπαμπάς της δεν της έχουμε πει τίποτα απολύτως. Πώς όμως εγώ θα της αποδείξω ότι στη ζωή πρέπει να διεκδικεί το δίκιο της? Δε θα πρέπει να την υποστηρίξω μπροστά στα μάτια της?

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerinaki26

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη katerinaki26
H katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H katerinaki26 έγραψε στις 12:58, 21-09-10:

καποτε γινοταν κληρωση μονο για οσους ειχαν σ ολα τα μαθηματα 10...τωρα γινεται κληρωση για οσα παιδια ειχαν μεσο ορο 10...θα υπαρξουν πολλες χρονιες που θα μπορεσει να δειξει ο καθενας την αξια του ωστε να ειναι σημαιοφορος...μη χαλαμε τις καρδιες μας ηδη με το ξεκινημα της νεας σχολικης χρονιας!!!

Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,822 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 14:02, 21-09-10:

και για να γελασετε λιγο, η σημαια ηταν βαρυα και μου εφυγε παο τα χερια μεσα στην εκκλησια και επεσε στο κεφαλι του παραστατη!
Ασε που δεν βγαινεις και καλα στην φωτογραφια!Ολο ανεμιζει μπροστα σου

Παράθεση

3v@Ki (V for Vlammenh)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3v@Ki
H V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H 3v@Ki έγραψε στις 16:04, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από 9aleia
Ασε που δεν βγαινεις και καλα στην φωτογραφια!Ολο ανεμιζει μπροστα σου
μεγάλη αλήθεια αυτο..και εγώ που με καθαρό 20 στην Γ' γυμνασίου έχασα τη σημαία για την παρέλαση από την κλήρωση (την είχα όμως σε δύο γιορτές στην εκκλησία)και είχα στενοχωρεθεί κάπως...αλλά τελικά εγώ βγήκα τέλεια στις φωτογραφίες σα παραστάτρια ενώ το παιδί με τη σημαία (που ήταν και κοντό) φαινόταν σε όλες τις φοτωγραφίες σαν μια σημαια με ποδια

Αρχική Δημοσίευση από katerinaki26
θα υπαρξουν πολλες χρονιες που θα μπορεσει να δειξει ο καθενας την αξια του ωστε να ειναι σημαιοφορος...μη χαλαμε τις καρδιες μας ηδη με το ξεκινημα της νεας σχολικης χρονιας!!!
και εγώ στο δημοτικό είχα στεναχωρηθεί γιατί ο δάσκαλος μας είχε βάλει σε 10 παιδία 10' και σε άλλα 10 ο δάσκαλος του διπλανού τμήματος και τελικά κατεβήκαμε καμιά 20αριά άτομα για κλήρωση για να βγούνε τελικά οι 6 της σημαίας ε..δεν με ευνόησε η τύχη και δεν κληρώθηκα καθόλου..ενώ τη σημαία την πήρε μια κοπέλα που είχε και 9 στον έλεγχο...(εγώ όμως λόγω ύψους έγινα διμοιρίτισσα και στις δύο παρελάσεις..ενώ τα παιδιά της σημαίας στο δεύτερο τρίμηνο που δεν ήταν στη σημαία μπήκαν στην τελευταία σειρα γιατί ήταν όλοι κοντοι...βγάζω το άχτι μου τώρα...4 χρόνια μετά)

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχ πλάκα κάνεις και εμείς όταν κάναμε εκκλησιασμό με τισ σημαίες..όταν τις σηκώσαμε μια σημαία από ενα παιδάκι του δημοτικού πήγε να πέσει και έπεσε πάνω στον πολυέλαιο..ο οποίος άρχισε να κουνιέται και να τρίζει..και αρχισαν να απομακρύνονται όλοι και να φωνάζουν ότι θα πέσει...τελικά ήρθε ένας παπάς και τον σταθεροποίησε με ένα ξύλο

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:25, 21-09-10:

Θα σας πω κάτι. Είμαστε στη φάση που θα μετακομίσουμε και από το σχολείο (για το Γυμνάσιο βέβαια εννοώ) και από την περιοχή, φυσικά.Ειλικρινά δε μου "καίγεται καρφί" για το Διευθυντή. Πολύ άνετα θα τον έβριζα...άσε που θα το χαιρόμουν και λίγο. Όμως δεν θα το κάνω για το παιδί. Όμως μου τη "σπάει" η νοοτροπία του, που παραβαίνει το γράμμα του νόμου και ενεργεί κατά βούλησιν και όπως τον βολεύει. Η κόρη μου τα έχει πάρει λίγο στο κρανίο και μου πετάει συχνά: "Γιατί μας μιλάει ο Διευθυντής για κανόνες όταν πρώτος αυτός δεν εφαρμόζει τον νόμο και με αδικεί? " Εγώ σας μιλάω ειλικρινά ούτε έχω μιλήσει στο Διευθυντή ούτε τίποτα.Είμαι όμως αρκετά προβληματισμένη. Το παιδί ότι έχει μάθει περί κλήρωσης τα έμαθε από την δασκάλα της πέρυσι και από συμμαθητές της.Εγώ και ο μπαμπάς της δεν της έχουμε πει τίποτα απολύτως. Πώς όμως εγώ θα της αποδείξω ότι στη ζωή πρέπει να διεκδικεί το δίκιο της? Δε θα πρέπει να την υποστηρίξω μπροστά στα μάτια της?
Kι αν η κορη σας κατα τη διαρκεια της ζωης της κάποτε βρεθει στο "9,9",και καποιος άλλος έχει το "10"?Μήπως τοτε θα τα παρατήσει η ίδια?Μήπως υπάρχει περιπτωση να πιστέψει πως όποιος φτάνει στην πηγή και δεν πίνει νερο είναι ενα τίποτα.Μπορώ να καταλάβω το πως σκεφτεστε σε γενικές γραμμές (αν και πιο κοντά στη ηλικία του δημοτικού είμαι παρα στο να έχω παιδιά),και το θέμα δεν είναι πως έχω ενοχληθεί με το οτι θέλετε το παιδί σας να κρατήσει τη σημαία.Πιστεύω όμως πως μεγαλύτερη έμφαση πρέπει να δώσετε στο οτι η κόρη σας πέτυχε όσον αφορά την ίδια και μόνο.Και γι'αυτό είναι η δική σας σημαιοφόρος,τελεία και παύλα.Αγνοήστε τα υπόλοιπα μπροστα στα μάτια της,και δείξτε της ποιά είναι η ουσία των κόπων της.Κάποιος που διαβάζει απο μικρή ηλικία (πέραν του υποχρεωτικού),το κάνει απο αγάπη,κι όχι επειδή έχει καποιο συγκεκριμένο σκοπό.Στην τελική,η ζωή δεν είναι πάντα δίκαιη.Το οτι θα είναι καλή στη δουλειά της,δε σημαίνει πως την προαγωγή θα την έχει εξασφαλισμένη.Οσο για τους βαθμούς,κάθε άλλο παρά αντιπροσωπεύουν καμιά φορά την εικόνα ενός μαθητή.Η δική μου εκδοχή βρίσκεται εδώ.

Παράθεση

debbie+mary (Μαρία)

Νεοφερμένος

H debbie+mary Γειά χαρά σε όλους!!! έγραψε στις 14:02, 27-09-10:

Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου δώσατε...αν και μπερδεύτηκα λίγο. Μερικοί με υποστηρίζουν και άλλοι...Δεν θυμώνω σε κανέναν, ειλικρινά μιλάω. Θα πάμε, μαζί με τον άνδρα μου, όμως την Πέμπτη στον Προϊστάμενο Α/θμιας Εκπαίδευσης και θα σας πω τί θα μας πει...Είναι η 2η φορά που θα τον επισκεπτούμε έχοντας αυτή τη φορά στα χέρια μας τον έλεγχο της μικρής και απαιτώντας όμως μια πιο σαφή απάντηση για το θέμα.Θα τα πούμε.Υπομονή μέχρι τότε....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 14:00, 16-10-10:

εμεις παλι ειμασταν 4 κοριτσια με καθαρο 10, δλδ 10 σε ολα τα τριμηνα σε ολα τα μαθηματα, αλλα στην κληρωση ειχαν μπει και αλλοι δυο που ειχαν και καποια 9... την σημαια την πηρε ενα κοριτσι με καθαρο 10 (μια γιορτη) και τις 3 αλλες γιορτες (οι δυο τοπικες) ενα αλλο κοριτσι που ειχε και 9αρια... σε αλλα σχολεια παλι εκαναν αλλα... δεν εβγαλαν καν 2 σημαιοφορους οπως θα επρεπε...
απλα θα ε πρεπε να ηταν λιγο πιο ξεκαθαρα τα πραγματα...
γιατί πρώτη γυμνασίου θα είναι απλά παραστάτης
μπορει να μην ειναι καν παραστατης... στην πρωτη γυμνηνασιου στο α' τριμηνου μπαινουν στην κληρωση αυτοι που εχουν βγαλει την εκτη με 10 ... οχι ομως μονο καθαρο... 2ο τριμηνο και 3ο οποιος εβγαλε τον μεγαλυτερο βαθμο στο α' τριμηνο

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 16:15, 16-10-10:

Στο δικό μου σχολείο, η1η δεν έχει παραστάτη στην 28η Όποιος βγάλει το μεγαλύτερο στο τρίμηνο πάει στην 25η

Παράθεση

catherine1994

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη catherine1994
H catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 752 μηνύματα.

H catherine1994 έγραψε στις 21:51, 16-10-10:

Και σε εμένα το ίδιο είχε συμβεί.Δεν μπορεί να γίνει τίποτα ούτε αξίζει να ασχολείστε

Παράθεση

Andriana93 (αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Andriana93
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H Andriana93 έγραψε στις 22:46, 16-10-10:

http://www.ypepth.gr/docs/pd_200_kai...hm_kai_nhp.pdf στην σελίδα 19 αναφέρεται τι προβλέπει ο νόμος για τους σημαιοφόρους και τους παραστάτες!Όπως αναφέρει: Σημαιοφόροι ορίζονται δύο μαθητές της ΣΤ τάξης,ο ένας για το διάστημα έως 31 Ιανουαρίου και ο άλλος από 1η Φεβρουαρίου μέχρι τέλος της σχολικής χρονιάς.Επιλέγονται αυτοί που κατά το προηγούμενο σχολικό έτος έχουν συγκεντρώσει τον μεγαλύτερο γενικό μέσο όρο βαθμολογίας,υπολογιζόμενου και του κλασματικού του μέρους.Στις περιπτώσεις ισοβαθμίας και στο κλασματικό μέρος,γίνεται κλήρωση.

Παράθεση

debbie+mary (Μαρία)

Νεοφερμένος

H debbie+mary Γειά χαρά σε όλους!!! έγραψε στις 17:29, 18-10-10:

Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που μου προσφέρατε.Τελικά έγινε κλήρωση και φυσικά δεν κληρώθηκε η κόρη μου.Κληρώθηκε όμως το άλλο αγόρι που είχε 10 καθαρό σε όλα τα τρίμηνα (όπως και η Δέσποινα) για την 28η Οκτωβρίου. Η μικρή βγήκε παραστάτρια την 25η Μαρτίου. Ζήτησε όμως από μια συμμαθήτριά της, που ήταν παραστάτρια την 28η Οκτωβρίου, να της δώσει τη θέση της. Ο λόγος είναι α)ότι εμείς μετακομίζουμε άμεσα και δεν ξέρουμε πού θα βρισκόμαστε την 25η Μαρτίου και β) ότι προτιμάει να είναι παραστάτρια δίπλα στο αγόρι που ήταν ισάξιοι μαθητές παρά στο κορίτσι που είναι κατώτερό της την 25η Μαρτίου. Όμως αυτή δε δέχτηκε και η μικρή δε θέλει να κάνει καμμία παρέλαση. Ούτε τώρα αλλά ούτε και την 25η Μαρτίου. Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???

-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:12, 19-10-10:

Συγγνωμη που θα το πω αλλα δεν ξερω ποια ειναι πιο κακομαθημενη εδω, η μαμα ή η κορη;

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 11:28, 19-10-10:

Aλεξάνδρα πλέον το τοπικ δεν εχει νόημα υπαρξης.Οπως είπε κι ο ακυρος κυριος ας της λεγαμε τι μπορουσαμε να κανει και τιποτα παραπανω.Δεν έχει νοημα η συζητηση,το πιστευω προσωπικα τουλαχιστον.Το τι θεωρει ο καθενας ποικίλει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 19-10-10 στις 11:45.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ο. Χρυσοστόμου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ο. Χρυσοστόμου
Ο Ο. Χρυσοστόμου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Ο. Χρυσοστόμου έγραψε στις 18:44, 19-10-10:

Στην παρέλαση δεν πηγαίνουμε ούτε για τον συμμαθητή σημαιοφόρο, ούτε για την κατώτερη συμμαθήτρια, ούτε για ... πασαρέλα. Πηγαίνουμε για να τιμήσουμε τους νεκρούς του 40 που σκοτώθηκαν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Η ΜΑΝΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΚΟΡΗ?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariza_93

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mariza_93
H mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 14:29, 24-10-10:

Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???

να δειξει την αγανακτηση απεναντι σε τι? δεν μπηκε στην παρελαση?
σας νοιαζει τοσο πολυ το αν μπει παραστασης το αν μπει πρωτη σειρα ή τελευταια?
μηπως θα πρεπε να σας ενδιαφερει αν η κορη σας ξερει το λογο που θα παει για παρελαση (αν παει)? εχουμε καταντησει να παρελαζουμε και να μην ξερουμε το γιατι....να μας ενδιαφερει μονο η εικονα.....αν θα μπουμε στην πρωτη σειρα η στο τελος....αν θα μας δειξει η τηλεοραση....
και μετα αναρωτιομαστε γιατι εχει καταντησει η χωρα ετσι!
Αρχική Δημοσίευση από Ο. Χρυσοστόμου
Στην παρέλαση δεν πηγαίνουμε ούτε για τον συμμαθητή σημαιοφόρο, ούτε για την κατώτερη συμμαθήτρια, ούτε για ... πασαρέλα. Πηγαίνουμε για να τιμήσουμε τους νεκρούς του 40 που σκοτώθηκαν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Η ΜΑΝΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΚΟΡΗ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariza_93 : 24-10-10 στις 18:33.
Παράθεση

danai-elpida (Δαναη-Ελπιδα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη danai-elpida
H Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 951 μηνύματα.

H danai-elpida έγραψε στις 16:49, 24-10-10:

Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που μου προσφέρατε.Τελικά έγινε κλήρωση και φυσικά δεν κληρώθηκε η κόρη μου.Κληρώθηκε όμως το άλλο αγόρι που είχε 10 καθαρό σε όλα τα τρίμηνα (όπως και η Δέσποινα) για την 28η Οκτωβρίου. Η μικρή βγήκε παραστάτρια την 25η Μαρτίου. Ζήτησε όμως από μια συμμαθήτριά της, που ήταν παραστάτρια την 28η Οκτωβρίου, να της δώσει τη θέση της. Ο λόγος είναι α)ότι εμείς μετακομίζουμε άμεσα και δεν ξέρουμε πού θα βρισκόμαστε την 25η Μαρτίου και β) ότι προτιμάει να είναι παραστάτρια δίπλα στο αγόρι που ήταν ισάξιοι μαθητές παρά στο κορίτσι που είναι κατώτερό της την 25η Μαρτίου. Όμως αυτή δε δέχτηκε και η μικρή δε θέλει να κάνει καμμία παρέλαση. Ούτε τώρα αλλά ούτε και την 25η Μαρτίου. Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???
Λιγο "κουλο" το ακουω!!!!!!!Ας σοβαρευτουμε λιγο ,ας πανε τα παιδακια στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση κ εκει θα δειξουν τι αξιζουν.ας δωσουν πανελληνιες...../.

Αρχική Δημοσίευση από Ο. Χρυσοστόμου
Σωστόοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 24-10-10 στις 17:50. Αιτία: merge
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,763 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 17:34, 24-10-10:

Όλοι οι γονεις έχουν ενα κόλλημα, όταν έχουν άριστα παιδιά, να γίνονται σημαιοφόροι και παραστάτες τα παιδιά τους. Δεν αρνούμαι, ότι και οι δικοί μου γονείς κάπως έτσι είναι. Απλά, κουλάρετε! Τι θα γίνει αν ένα παιδί στην ζωή του ΔΕΝ γίνει σημαιοφόρος; Και εγώ πέρσι έβγαλα άριστο βαθμό και ένας άλλος συμμαθητής μου για 1 δέκατοτρίτο παραπάνω πήρε την σημαία αλλά δεν έκανα έτσι! Αντιθέτως, χαιρόμουν που ο φίλος μου θα εκπροσωπήσει το σχολείο στην παρέλαση και ήμουν περήφανος για αυτόν! Από κει και πέρα η ζωή συνεχίζεται.. Ήμαρτον δηλαδή αν θα κάτσει κανείς να ασχοληθεί με το άν θα πάρει την σημαία ή οχι από την στιγμή που ο ίδιος είναι καλός μαθητής. Διαβάζουμε για τον εαυτό μας, όχι για την σημαία. Δεν λέω πως δεν είναι τιμή να είσαι σημαιοφόρος, αλλά ντάξει, δεν είναι απαραίτητο να σκοτωθούμε κιόλας και να υπάρχει αντιπαράθεση μεταξύ γονέων και παιδιών. Εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερο να κάνει κανείς παρέλαση, χωρίς να κρατάει την σημαία, αλλά να καταλαβαίνει γιατί παρελάσσει από το να είναι κάποιος σημαιοφόρος και να νομίζει ότι κάνει παρελαση επειδή έβγαλε καλό βαθμό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη transient : 24-10-10 στις 17:48.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 18:28, 24-10-10:

Οk είπαμε, άδικο που μπήκαν στην κλήρωση για την σημαία και αυτοί με τα 9άρια αλλά μέχρι εκεί. Και εμένα με είχε εκνευρίσει και στενοχωρήσει τότε που βγήκε σημαιοφόρος ένα κορίτσι που είχε και 9 αλλά έκανα παρέλαση έστω και σαν παραστάτης για 1 μόνο γιορτή.
Αλλά την παρέλαση την κάνουμε για να δείξουμε ότι βγήκαμε πρώτοι?Αν είναι δυνατόν δηλαδή... Και όταν λέμε να δείξει την αγανάκτηση της? Να την δείξει πού? Στην Διευθύντρια? Στους δασκάλους? (και τώρα αυτοί χεστήκανε μετά συγχωρήσεως κιόλας) ... Στόχος της δηλαδή είναι να δείξει στον κόσμο ότι "αφού δεν με βγάλανε σημαιοφόρο δεν πάω παρέλαση...! Λες και αυτό είναι το νόημα της παρέλασης...

Και μετά σου λέει "γιατί είσαι κατά των μαθητικών παρελάσεων?"...

Παράθεση

anestios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anestios
Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O anestios έγραψε στις 16:18, 25-10-10:

τι να πεις κανεις...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:37, 25-10-10:

Στο Δημοτικό μου είχε τύχει κι εμένα κάτι τέτοιο και μου έχει μείνει πολύ αρνητική ανάμνηση. Ήμουν εγώ και άλλη μια κοπέλα που τα είχαμε βγάλει όλα 10 και μας βάλανε στην κλήρωση με όλους τους άλλους οι οποίοι είχαν και εννιάρια. Και η πλάκα είναι ότι το αποτέλεσμα της κλήρωσης μας έβγαλε και τους δύο ...αναπληρωματικούς σημαιοφόρους, δηλαδή δε βγήκαμε καν στην παρέλαση. Πραγματικά είχα απορήσει και δεν μπορούσα να αντιληφθώ κάτι τέτοιο αλλά παρ' ότι η μητέρα μου ήταν έτοιμη να διαμαρτυρηθεί στο διευθυντή, εγώ της είπα να μην το κάνει, ούτε κι εγώ θυμάμαι γιατί

Αυτό πάντως το οποίο με εξόργισε πραγματικά, ήταν ότι την ίδια χρονιά κι ενώ σε ένα τρίμηνο τα είχα όλα δεκάρια, όταν παίρνω τους βαθμούς του επόμενου τριμήνου, βλέπω ένα δεκάρι του προηγούμενου τριμήνου αλλαγμένο και στη θέση του ένα εννιάρι. Δεν ξέρω αν είχε σχέση με την υπόθεση της σημαίας ή αν ήταν κάτι άλλο, πάντως μου έχει κάτσει πολύ άσχημα.

Η ουσία πάντως του ζητήματος είναι το τί πραγματικά ισχύει. Αν μεν ισχύει το ότι όσοι έχουν όλα δέκα δεν μπαίνουν στην κλήρωση με τους άλλους, τότε δικαίως κάποιος νιώθει αδικημένος. Αν όχι, ας γίνει κατανοητό από την αρχή και ας τηρείται παντού το ίδιο. Όχι οι μισοί να κάνουν το ένα και οι άλλοι μισοί το άλλο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους