Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,608 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,976 μηνύματα σε 94,894 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 155 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοηθήματα Γ' Λυκείου

Vorbulon

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Vorbulon
Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Vorbulon έγραψε στις 20:21, 22-10-07:

Καλησπέρα! Τι βοηθήματα έχετε και προτείνετε; Εγώ έχω του Μπάρλα Μαθηματικά κατεύθυνσης και γενικής και των Σαββάλα Φυσική Κατ. Αυτά μου έχουν πει οι καθηγητές μου, αλλά ενδιαφέρομαι να ακούσω και άλλες γνώμες για άλλα βοηθήματα που είναι καλά και αξίζει να αγοραστούν και κυρίως στα μαθηματικά, φυσική και έκθεση (αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο γιατί η καθηγήτριά μου στην έκθεση μού δίνει φωτοτυπίες -κυρίως κείμενα- από παντού και θέλω να έχω συγκεντρωμένη τη θεωρία).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nick4brit

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nick4brit
Ο nick4brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O nick4brit έγραψε στις 13:48, 26-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vaggelis100
(αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο γιατί η καθηγήτριά μου στην έκθεση μού δίνει φωτοτυπίες -κυρίως κείμενα- από παντού και θέλω να έχω συγκεντρωμένη τη θεωρία).
Για έκθεση έχω να προτείνω τον Πειστικό Λόγο του Κούτρα....
Είναι πολύ καλό βοήθημα....!!!

Για τα άλλα δεν ξέρω...
Είμαι θεωρητικής

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mostel
Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,142 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 16:02, 26-10-07:

Για το βοήθημα περί μαθηματικών έχω κάνει ολόκληρη ανάλυση εδώ

Για φυσική σου συνιστώ ή του Δημόπουλου από ΕΟΣΚ ή του Μαθιουδάκη από Σαββάλα.

Για έκθεση σου συνιστώ ανεπιφύλαχτα του "Μπατσινά - Λούλου" από εκδόσεις Ζήτη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vorbulon

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Vorbulon
Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Vorbulon έγραψε στις 07:22, 27-10-07:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Παράθεση

Skylos20 (Maloftis giannis)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Skylos20
Ο Maloftis giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Skylos20 έγραψε στις 19:03, 07-11-07:

Κοιτα για Φυσικη μαθιουδακης με 100
Για μαθηματικα εχω μια σειρα απο βιβλια...
1)Σαββαλας1-αλεξανδρος π τραγανιτης
2)μαθηματικα διαφορικος λογισμος (μετης καββαδιας ευσταθοπουλος)
3)μαθηματικα ολοκληροτικος λογισμος (μετης καββαδιας ευσταθοπουλος)
4) απο μεταιχμια... Θεματα παννελινιων!
Αξιζουν τα βιβλια~

Παράθεση

philosophos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη philosophos
Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O philosophos έγραψε στις 22:46, 07-11-07:

μαθηματικα μπαιλακης(ΛΙΒΑΝΗΣ),φυσικη τσουνης (ΕΟΣΚ),εκθεση οι 2 τομοι λογοσ σπουδη...γενικα τα καλυτερα βιβλια ειναι αυτα του ΕΟΣΚ...να τα προτιματε...με εξαιρεση του δημοπουλου στη φυσικη που δεν λεει και πολλα απο ασκησεις...αλλα απο θεωρια-παρατηρησεις-μεθοδολογια ειναι φοβερο..δεν μιλαω για το βιβλιο επαναληψης του δημοπουλου αλλα τους 2 τομους πρωτης αναγνωσης...

Παράθεση

mostwant3d

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mostwant3d
Ο mostwant3d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O mostwant3d έγραψε στις 16:08, 09-11-07:

από φυσική υπάρχει κάποιο με μεθοδολογίες?

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 18:56, 09-11-07:

Νομιζω για φυσικη, σε βασικο σταδιο εξασκησης παντα, πολυ καλος ειναι ο Σαββαλας.

Παράθεση

Orlando (Αποστολης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orlando
Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας . Έχει γράψει 607 μηνύματα.

O Orlando έγραψε στις 06:25, 21-11-07:

Για την Εκθεση: Ζακυνθινος, Λαμπρακος, Μητρουλιας{ΚΕΔΡΟΣ} (το βιβλιο δεν παιζεται!!!)
Για μαθηματικα και φυσικη συμφωνω στα: Τραγανιτης{Σαββαλας}, Μαθιουδακης{Σαββαλας}

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 15:13, 21-11-07:

Για την Εκθεση: Ζακυνθινος, Λαμπρακος, Μητρουλιας{ΚΕΔΡΟΣ} (το βιβλιο δεν παιζεται!!!)
Είναι καλό όντως; Πείτε και οι άλλοι βρε παιδιά...

Παράθεση

tatoo

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη tatoo
Ο tatoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O tatoo έγραψε στις 15:06, 20-02-08:

Ποιο βοήθημα προτείνεται για απόφοιτο που να καλύπτει την ύλη, ασκήσεις - λύσεις σχολικού ???

Παράθεση

potentilla.anserina (Δανάη)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη potentilla.anserina
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H potentilla.anserina έγραψε στις 20:46, 20-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Skylos20
Κοιτα για Φυσικη μαθιουδακης με 100
Για μαθηματικα εχω μια σειρα απο βιβλια...
1)Σαββαλας1-αλεξανδρος π τραγανιτης
2)μαθηματικα διαφορικος λογισμος (μετης καββαδιας ευσταθοπουλος)
3)μαθηματικα ολοκληροτικος λογισμος (μετης καββαδιας ευσταθοπουλος)
4) απο μεταιχμια... Θεματα παννελινιων!
Αξιζουν τα βιβλια~

Ωχ... Ο μέτης έχει γράψει βοήθημα;;;; Ήταν ο καθηγητής μου στο σχολείο!!! Επίσης έχει γράψει και το σχολικό!!!1

Παράθεση

isnogood

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη isnogood
Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O isnogood έγραψε στις 19:28, 06-03-08:

Για έκθεση ΛΟΓΟΥ-ΣΠΟΥΔΗ.
Δεν είναι βοήθημα για βιβλιοθήκη,είναι καθαρά και μόνο ένα βιβλίο για να γράψεις έκθεση στις πανελλήνιες...

Παράθεση

deadhorse

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη deadhorse
Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O deadhorse έγραψε στις 09:07, 01-09-08:

Εγώ λέω να πάρω βοηθήματα για μαθηματικά-φυσική μια και με τα υπόλοιπα 4 μαθήματα των πανελληνίων θεωρώ πως θα τα βγάλω πέρα,με διάβασμα φυσικά(ίσως στη πορεία πάρω και τίποτα για έκθεση,θα δούμε).

Από μαθηματικά μου έχουν προτείνει από εκδόσεις σαββάλα,του Σκόμπρη και των Στεργίου-Νάκη.
Από φυσική Δημόπουλο και Μαθιουδάκη.

Επειδή δε ξέρω πολλά από βοηθήματα,λένε τα παραπάνω? Έχετε μήπως καμιά εναλλακτική πρόταση?

Παράθεση

Emily

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emily
H Emily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Emily έγραψε στις 11:30, 08-09-08:

ναι για μαθηματικά του στεργίου-νάκη είναι τ αγαπημένο μου!!!! τα λάτρεψα τόσο πολύ τα μαθηματικά της τρίτης λυκείου που 8α συνεχίσω να ασχολούμαι με αυτά αν και πέρασα βιολογικό.. και για αυτό φταίει ο νάκης.. βέβαια για αρχή ο μπάρλάς πιστεύω είναι ο καλύτερος... για φυσική τώρα είναι αυτά που είπες πιστεύω.. είχα αγοράσει και άλλα οπως π.χ. του γκρίτζαλη και του κάτσικα αλλά γίνονται κάπως περίπλοκα χωρίς να είναι απαραίτητο και για μένα τουλάχιστον το μόνο που έκαναν ήταν να με αγχώσουν.... όταν βέβαια 8α έχεις τελείωσει την ύλη και θα κανεις επαναλήψεις το καλύτερο πιστεύω είναι το θέματα για επανάληψη εκδόσεις σαββάλα... καλό κουράγιο σου εύχομαι και καλή δύναμη

Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paraskevas
Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 20:48, 21-10-08:

Παιδια ψαχνω ενα βοηθημα το οποιο να αναλυει ολα τα θεματα που ειναι στην υλη, να εχει αντωνυμα-συνωνυμα, σχεδιαγραμματα και κυριως αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχει ''ετοιμες'' εκθεσεις για να εχω μια αποψη για το πως τελοσπαντων πρεπει να γραφτει.Εχετε να προτεινετε κανενα η δεν αξιζει τα λεφτα του σ αυτο το μαθημα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη antara
H antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H antara έγραψε στις 21:39, 21-10-08:

http://www.praxisgroup.gr

Δες τις σημειώσεις θεωρίας Γ Λυκείου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Iraklis7

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iraklis7
Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O Iraklis7 έγραψε στις 17:46, 28-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από antara
http://www.praxisgroup.gr

Δες τις σημειώσεις θεωρίας Γ Λυκείου.
Σημειώσεις για όλα τα μαθήματα.. πολύ καλό link! +1

Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μαρία Κρικέλη
H Μαρία Κρικέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Μαρία Κρικέλη έγραψε στις 16:17, 31-10-08:

Εγώ έχω στην έκθεση του Σαββάλα..Είναι αρκετά καλό για να παίρνεις ιδέες για τις εκθέσεις, έχει αρκετά κριτήρια αξιολόγησης και έχει τις απαντήσεις εάν θες από πίσω..Μάλιστα το κείμενο που έπεσε στις πανελλήνιες φέτος του Σεφέρη το είχε μέσα στο θέμα για την παράδοση..!Αλλά και το παραπάνω link που είδα είναι πολύ καλό!:iagree:

Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paraskevas
Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 17:23, 31-10-08:

Ποιου συγγραφεα γιατι εχει αρκετα ο Σαββαλας..

Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μαρία Κρικέλη
H Μαρία Κρικέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Μαρία Κρικέλη έγραψε στις 18:30, 31-10-08:

Των: Σπυρίδων Κ. Κούτρας, Υπαπαντή Ζουρούδη

Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σελήνη
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας και Διατροφής Χαροκοπείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 14:58, 02-11-08:

"Έτοιμες" εκθέσεις, μην περιμένεις να βρεις σε βοηθήματα, ή τουλάχιστον μην περιμένεις να βρεις αρκετές. Κυρίως σχεδιαγράμματα έχουν. Όμως, έχω να προτείνω ένα βοήθημα Έκθεσης από τις εκδόσεις Γρηγόρη (είναι εκδόσεις αποκλειστικά θεωρητικών βιβλίων) που έχει σε κάθε ενότητα, όχι μεν θέμα και υποδειγματική απάντηση αλλά άρθρα που περιλαμβάνουν διάφορα σχετικά... Ψαξ'το να δεις αν σου κάνει!

Παράθεση

sofiaaa (σόφη!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sofiaaa
H σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H sofiaaa έγραψε στις 17:38, 03-11-08:

οντως...πιστευω πως δεν πρεπει να βασιζεσαι στισ ετοιμεσ εκθεσεις!!!εγω θα σου συνιστουσα να παρεις ενα βοηθημα που να αναλυει σε βαθος το καθε θεμα...εγω εψαχνα καιρο τωρα ενα βοηθημα που δεν θα ειχε καμια απολυτως σχεση με το σχολικο βιβλιο και θα εξαντλειε το καθε θεμα που θα επιανε...κ μετα απο αρκετο καιρο βρηκα το καταλληλο...ειναι απο τη σειρα:κοινος νους(απ'την ελληνοεκδοτικη)!!!παιδια σας το προτεινω με 1000!!!!ειναι το μονο βοηθημα-μεχρι σημερα-που με εχει ικανοποιησει πληρως!!!

Παράθεση

cJay (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cJay
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O cJay έγραψε στις 22:25, 03-11-08:

Κοινός Νους (εκδόσεις Ελληνοεκδοτική)! Κορυφή! Θα σε βοηθήσει παρά πολύ!

Παράθεση

viomoriakos (vasiliki)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη viomoriakos
H vasiliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H viomoriakos έγραψε στις 23:42, 13-01-09:

Καλησπερα,
θελω να σε ρωτησω κατι ασχετο με το ολο 8εμα.
Ειμαι τελειοφοιτη κυτταρικης και μοριακης βιολογιας απο το πανεπιστημιο της Ιταλιας και τα μοναδικα μα8ηματα που εχω αφησει για το τελος ειναι μαθηματικα,φυσικη και χημεια.Μπορεις να μου υποδειξεις καποια βοηθηματα πανω σε αυτα τα μαθηματα?
Ευχαριστω

Παράθεση

kparas

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη kparas
Ο kparas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kparas έγραψε στις 12:00, 05-02-09:

Για φυσική γ΄ λυκείου παναγιοτακόπουλος θέματα φυσικής και δημόπουλος ασκήσεις φυσικής.

Παράθεση

nikosb

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosb
Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O nikosb έγραψε στις 20:23, 07-07-09:

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για έκθεση 3ης λυκείου...?

Παράθεση

annmary

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annmary
H annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H annmary έγραψε στις 20:36, 07-07-09:

καλα ακομα α λυκειου δεν εισαι??? κανεις φρο ή ιδιαιτερα εκθεση??

Παράθεση

nikosb

Φοιτητής

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O nikosb έγραψε στις 20:37, 07-07-09:

Λαθος στο προφιλ, τριτη θα παω...

Παράθεση

annmary

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annmary
H annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H annmary έγραψε στις 17:42, 08-07-09:

αα .. τοτε οκ αλλαζει το πραγμα να σου πω την αληθεια εγω εκανα ιδιαιτερα και δεν μου χρι=ειαστηκε βοηθημα γιατι ο καθηγητης μου μου εφερνε φωτοτυπιες απο διαφορα βιβλια..το ιδιο απο οτι ξερω γινοτανε και στ φιλους μου που πηγαιναν φροντιστηριο...παντως γενικα 1 βοηθημα που να σε καλυπτει πληρως στην εκθεση δεν υπαρχει..καλυτερα να παιρνεις πληροφοριες απο διαφορα και φυσικα και κανενα αρθρο απο εφημεριδα!!

Παράθεση

nikosb

Φοιτητής

O nikosb έγραψε στις 19:19, 08-07-09:

Επειδη πάω καλοκαιρινά σε όλα εκτός από έκθεση(θα αρχίσω κανονικά μόλις ξεκινήσει η χρονιά) έλεγα να διαβάζω κάποιο βοήθημα για να προετοιμάζομαι από τώρα...

Thx anyway, και κρατάω αυτό για τα άρθρα των εφημερίδων

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 19:26, 08-07-09:

για την παραγωγη λογου:
Εκδοσεις Κεδρος
Ιδεες και επιχειρηματα για την εκθεση εκφραση, του Θ.Στουφη και Α. Γιαβρη
Και για τις ασκησεις (τροποι αναπτυξης κλπ) Οδηγος για την εκθεση εκφραση, των παραπανω συγγραφεων.

Εγω αυτα ειχα και με βοηθησαν παρα πολυ, απο κει και περα ομως το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να πας σε ενα μεγαλο βιβλιοπωλειο, να τα δεις ολα και να επιλεξεις αυτο που σου κανει περισσοτερο. Θα σου εδινα μια συμβουλη: μην βρεις κανενα βοηθημα με επιχειρηματα στη μορφη θεματικων προτασεων, δεν βοηθουν τοσο πολυ οσο τα κειμενα (για τον εαυτο μου μιλαω παντα, για σενα μπορει να ισχυει το αντιθετο)

Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GABRIELLA
H GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H GABRIELLA έγραψε στις 09:01, 09-07-09:

εγω εγραψα 18,6 στις πανελλαδικες χωρις κανενα ιδιαιτερο με το βοηθημα
εκφραση -εκθεση για τη Γ λυκειου απο Αλεξανδρος Μητσελος & Σπυρος Μητσελος.
αν ενδιαφερεσαι παρτο.καλη επιτυχια!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Φοιτητής

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας και Διατροφής Χαροκοπείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 11:34, 09-07-09:

Θα σου πρότεινα και εγώ τα βοηθήματα των Γιαβρή-Στουφή, είναι πάρα πολύ καλά. :iagree: Ιδίως ο Οδηγός έχει συγκεντρωμένη όλη τη θεωρία που βρίσκεται διάσπαρτη στο σχολικό, με πολύ καλές υποδειγματικές απαντήσεις. Έχε στο νου σου όμως ότι (τουλάχιστον για την ώρα) δεν έχει κυκλοφορήσει ο δεύτερος τόμος του "Ιδέες και επιχειρήματα", με αποτέλεσμα αυτό να μην πραγματεύεται όλους τους κύκλους. Έχω ακούσει ότι ενδέχεται να κυκλοφορήσει τη νέα σχολική χρονιά.

Παράθεση

Marilenaki! (Μαριλένα....)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Marilenaki!
H Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H Marilenaki! έγραψε στις 12:27, 09-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikosb
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για έκθεση 3ης λυκείου...?

η καλύτερη συμβουλή!! να μην πάρεις καθόλου βοήθημα για έκθεση..
εμένα μου έδωσαν στο φρο ένα τεράστιο βιβλίο με κείμενα και ασκήσεις, καθώς και τα αντίστοιχα θέματα έκθεσης... και ένα άλλο βιβλίο με τις απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού! ..και εκτος από αυτά μας μοίραζε 500 φωτοτυπίες τη φορά με ανάλυση θεμάτων, ασκήσεις με συνώνυμα αντώνυμα, συλλογισμούς, χρήση ερωτήσεων- εισαγωγικων- διπλής παύλας κτλ, ενεργητική παθητική σύνταξη, σχολιασμούς τίτλων, χωρισμό κειμένου σε ενότητες και άλλα πολλά τέτοια.......
κι εσένα από σεπτέμβρη θα σε γεμίσουν υλικό και τις περισσότερες φορές δε θα προλαβαίνεις να τα διαβάσεις καν όλα κι ούτε είναι απαραίτητο, απλά πρέπει να μάθεις τον 'τρόπο'....
οπότε δε χρειάζεται άγχος στην έκθεση!
άμα ξέρεις να γράφεις θα γράψεις και καλύτερα από όσους έκαναν καλοκαίρι και η ύλη βγαίνει! :iagree:
καλό φροντηστήριο θες μόνο....

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 12:31, 09-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Marilenaki!
άμα ξέρεις να γράφεις θα γράψεις και καλύτερα από όσους έκαναν καλοκαίρι και η ύλη βγαίνει! :iagree:
καλό φροντηστήριο θες μόνο....

συμφωνω,ομως εγω εκανα δυο χρονια εκθεση και τελειωσα την υλη εναν μηνα πριν τις παννελλαδικες,το λεω πληροφοριακα,η υλη της εκεθσης ειναι πολλη μεγαλη και βγαινει δυσκολα,βεβαια εξαρταται και απο τον μαθητη καθως πολλα θεματα απαιτουν απλα μια λογικη σκεψη και τιποτα παραπανω

Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H GABRIELLA έγραψε στις 17:07, 09-07-09:

ναι καλα η υλη ειναι σχετικη .φετος κανενας δεν ειχε διαβασει το συγκεκριμενο θεμα-γιατι καιμε τα βιβλια στο τελος της σχολικης χρονιιας?-.μονο οι ασκησεις πρεπει να μελετηθουν.μην αγχωνεστε.εγω ουτε μια ωρα δεν εκανα κ εγραψα 18,6....

Παράθεση

Φοιτητής

H Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H Marilenaki! έγραψε στις 00:54, 10-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από GABRIELLA
ναι καλα η υλη ειναι σχετικη .φετος κανενας δεν ειχε διαβασει το συγκεκριμενο θεμα-γιατι καιμε τα βιβλια στο τελος της σχολικης χρονιιας?-.μονο οι ασκησεις πρεπει να μελετηθουν.μην αγχωνεστε.εγω ουτε μια ωρα δεν εκανα κ εγραψα 18,6....

το θέμα το είχα κάνει Α' ΛΥΚΕΊΟΥ ουσιαστικά, και μας είχε πει σε κάποια φάση φέτος για την αξία του βιβλίου..
εντάξει φέτος ήταν και οι ασκήσεις γελοίες και αυτό βοήθησε!!!
μακάρι να 'ταν έτσι κάθε χρόνο....

Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA έγραψε στις 12:19, 10-07-09:

ναι σιγα μην θυμομασταν τι καναμε στην 1η λυκειου....

Παράθεση

Φοιτητής

H Marilenaki! έγραψε στις 01:27, 11-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από GABRIELLA
ναι σιγα μην θυμομασταν τι καναμε στην 1η λυκειου....

εγώ δε θυμάμαι τι έφαγα χτες..

Παράθεση

nikosb

Φοιτητής

O nikosb έγραψε στις 16:04, 11-07-09:

καλα θα κοιτάξω αυτά που αναφέρατε
Α, και δεν ήξερα ότι υπάρχουν ξεχωριστά βοηθήματα για την έκθεση (έκθεση ασκήσεις κλπ)
Εμενα περισσότερο με φοβίζουν οι ασκήσεις παρα η εκθεση και η περίληψη...
Μια ερώτηση προς όσουν έχουν δώσει: Είναι εύκολο να πάρεις όλους τους βαθμούς από τις ασκήσεις στην εκθεση? Δηλαδή θα είμαι καλυμμένος από το φροντηστίριο, ή θα χρειαστώ και βοήθημα?
ευχαριστώ.

Παράθεση

billgre14

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη billgre14
Ο billgre14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 177 μηνύματα.

O billgre14 έγραψε στις 15:29, 20-07-09:

Γεια σας παιδια μολις τωρα τελειωσα τις πανελληνιες και ευχομαι καλη αρχη σε οσους ξεκινανε προετοιμασια........Τα βοηθηματα που με βοηθησαν παρα πολυ στην ολη προετοιμασια μου ειναι..1)Φυσικη κατευθυνσης(εκδοσεις λιβανη,παπαθεοδωρου-λιανου,στο συγκεκριμενο βιβλιο υπηρχαν σεχδον ολα τα θεματα που επεσαν φετος),χημεια κατευθυνσης(κωστας σαλτερης και πολυ καλο επισης ειναι και της φιλλενιας σιδερη απο ελληνικα γραμματα),μαθηματικα θετικης κατευθυνσης(Στεργιου-Νακης και οι 2 τομοι+για την επαναληψη το επαναληπτικο βιβλιο του μπαμπη τουμαση-Γιωργου τσαπακιδη το οποιοομως ειναι για πολυ γερους μαθητες)......Αυτα ειναι τα καλυτερα κατα την γνωμη μου και ελπιζω να σας βοηθησουν....!!!

Παράθεση

nikosb

Φοιτητής

O nikosb έγραψε στις 23:10, 01-08-09:

κανεις?

Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Φοιτητής

H Σελήνη έγραψε στις 11:21, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikosb
καλα θα κοιτάξω αυτά που αναφέρατε
Α, και δεν ήξερα ότι υπάρχουν ξεχωριστά βοηθήματα για την έκθεση (έκθεση ασκήσεις κλπ)
Εμενα περισσότερο με φοβίζουν οι ασκήσεις παρα η εκθεση και η περίληψη...
Μια ερώτηση προς όσουν έχουν δώσει: Είναι εύκολο να πάρεις όλους τους βαθμούς από τις ασκήσεις στην εκθεση? Δηλαδή θα είμαι καλυμμένος από το φροντηστίριο, ή θα χρειαστώ και βοήθημα?
ευχαριστώ.
Απο τις ασκήσεις, αν είσαι καλά διαβασμένος θεωρία(και προφανώς δεν εννοώ να μάθεις κάτι απ' έξω) δε χάνεις εύκολα μόρια. Με εξαίρεση την ανάπτυξη φράσης σε παράγραφο, όπου πρέπει οπωσδήποτε να καλύψεις κάποια σημεία που αναμένουν να δουν στην παράγραφό σου οι διορθωτές-αυτό πάντα σύμφωνα με γνωστούς μου διορθωτές. Και εδώ ισχύει ότι τελειοποιείσαι με την εξάσκηση: όσο περισσότερες φράσεις αναπτύξεις (και δώσεις για διόρθωση στον καθηγητή σου, εννοείται) τόσο θα βελτιωθείς σε αυτή την άσκηση.
Βέβαια, υπάρχουν και παιδιά που δυσκολεύονται στα συνώνυμα-αντώνυμα, αλλά η επίλυση αυτού εντάσσεται περισσότερο σε προηγούμενες χρονιές- αμφιβάλλω αν μπορεί να υπάρξει θεαματική βελτίωση στη γ' λυκείου. Εννοείται βέβαια ότι η εξάσκηση σε αυτά είναι ιδιαίτερα χρήσιμη! Ίσως θα σε βοηθούσε ένα λεξικό με συνώνυμα-αντώνυμα. Σίγουρα όμως αυτό δεν είναι πανάκεια γιατί αυτά πρέπει να εντάσσονται στο γλωσσικό περιβάλλον, στο ύφος του κειμένου.
Για να απαντήσω, τελικά, στο ερώτημά σου, δε θεωρώ απαραίτητο το βοήθημα για τις ασκήσεις. Η θεωρία μπορεί κάλλιστα να διαβαστεί και από το σχολικό, με το μειονέκτημα βεβαίως ότι δεν είναι συγκεντρωμένη!

Παράθεση

evelin19

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη evelin19
H evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H evelin19 έγραψε στις 00:10, 02-09-09:

σαββαλας τελος...................

Παράθεση

buzz

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη buzz
Ο buzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O buzz kali mas epitixia! έγραψε στις 11:04, 02-09-09:

Για τα μαθηματικά θα συμφωνίσω και γω για τον Μπάρλα αλλα για φυσική καλο ειναι και του Γιομπλιάκη με τον Βείτη από εκδόσεις Επιλεγμένες....

Παράθεση

personGR (Χριστόφορος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη personGR
Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O personGR US of A? 1 στα 15 (:D) έγραψε στις 11:57, 02-09-09:

Κλασσικά για Μαθηματικά του Μπάρλα, και Φυσική αυτό του Σαββάλα (συγγραφέας ο ίδιος με τον υιό).

Παράθεση

Daskalitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Daskalitsa
H Daskalitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Daskalitsa έγραψε στις 16:17, 14-09-11:

Θα ηθελα να μου προτεινετε ευχρηστα κ αξιοπιστα βοηθηματα για τα μαθηματα αρχες οικονομικης θεωριας τριτης λυκειου κ οργανωσης κ διοικησης επιχειρησεων επισης τριτης λυκειου τεχνολογικης κατευθυνσης. Αρχιζω τωρα να διδασκω πρωτη φορα και τα χρειαζομαι. Επισης αν γνωριζετε βοηθηματα που να περιεχουν παλια και καινουργια θεματα πανελληνιων (θεωρια+ασκησεις) στα παραπανω μαθηματα ειδικα στο: αρχες οικονομικης θεωριας. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:29, 15-09-11:

Για ΑΟΘ: Βοήθημα στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Madclocker

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Madclocker
Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Madclocker έγραψε στις 13:49, 07-11-11:

απο φυσική τι έχετε να προτείνεται; θέλω κάτι βαρύ που να εμβαθύνει στα λεπτά σημεία τις θεωρείας. προς το παρών έχω δημόπουλο αλλά δεν με ικανοποιεί. Για τον Βλάχο τί έχετε να πείτε; αυτά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Scandal, tselias, vanessa99

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους