Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,966 εγγεγραμμένα μέλη και 2,809,036 μηνύματα σε 79,716 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 674 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

ΕΛΙΟΤ

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ΕΛΙΟΤ
Ο ΕΛΙΟΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ΕΛΙΟΤ έγραψε στις 23:31, 30-10-09:

Εγώ έχω ακούσει οτι μπορείς να μπείς στο Πανεπιστήμιο αλλα πρέπει να μπείς σε ειδικό τμήμα εκμάνθησης.Άλλωστε είναι μια εξέταση παγκόσμια αναγνωρισμένη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*school_brick*

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη *school_brick*
H *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H *school_brick* έγραψε στις 19:42, 13-11-09:

ρε συ,καλοκαιρι δν πεφτουν οι εξετασεις των πτυχιων τ Goethe???:what:
εγω περυσι Β1 εδωσα 20 Ιουνιου προφ κ γραπτα την ιδια μερα...
επισης ξερω πως εκτος απο καλοκαιρι μπορεις μετα να δωσεις κ Σεπτεμβριο για Β2,απλα αν δωσεις καλοκαιρι πρεπει να κανεις την αιτηση απο Μαρτιο..:what:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 10-06-12 στις 10:15. Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GetOuttaMyWay
Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 20:25, 13-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από *school_brick*
ρε συ,καλοκαιρι δν πεφτουν οι εξετασεις των πτυχιων τ Goethe???:what:
εγω περυσι Β1 εδωσα 20 Ιουνιου προφ κ γραπτα την ιδια μερα...
επισης ξερω πως εκτος απο καλοκαιρι μπορεις μετα να δωσεις κ Σεπτεμβριο για Β2,απλα αν δωσεις καλοκαιρι πρεπει να κανεις την αιτηση απο Μαρτιο..:what:
δεν ειναι απαραιτητο... εγω εδωσα το Μα'ι'ο Β1... στα γερμανικα οι ημερομηνιες και οι μηνες δεν ειναι στανταρ...

Παράθεση

*school_brick*

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη *school_brick*
H *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H *school_brick* έγραψε στις 21:18, 13-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_veria
δεν ειναι απαραιτητο... εγω εδωσα το Μα'ι'ο Β1... στα γερμανικα οι ημερομηνιες και οι μηνες δεν ειναι στανταρ...
α ναι??:what::what: οκ thnx! βσκ οι περισσοτεροι π εδιναν Β1 απο τα ατομα π ξερω,εδιναν ολοι Ιουνιο κ νμζα οτι ηταν μονο καλοκαιρι..

Παράθεση

SteliosGate13 (Δεν έχω :P)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη SteliosGate13
Ο Δεν έχω :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O SteliosGate13 έγραψε στις 22:47, 17-12-09:

Να ρωτήσω κάτι..?Τα προφορικά μετράνε ξεχωριστά ή μαζί με τα γραπτά??:xixi:

Υ.Γ. Δεν είδα να υπάρχει thread με το b1 αν υπάρχει ας το μετακινήσεις κάποιο mod...

Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 10:58, 18-12-09:

πρεπει να περασεις ΚΑΙ τα γραπτα ΚΑΙ τα προφορικα για να παρεις το πτυχιο...

Παράθεση

jpa24

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη jpa24
Ο jpa24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O jpa24 έγραψε στις 21:20, 28-12-09:

Γειά σας.Ειμαι νέος σε αυτό το φορουμ.Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.Καταρχήν είναι εύκολο να ξεκινήσω γερμανικά τώρα τον Ιανουάριο ή τα τμήματα είnαι κάθε Σεπτέμβριο;Σε πόσο χρόνο(αν ξεκινήσω τον Ιανουάριο)θα μπορώ να δώσω για τα Α1/Α2; Σας ευχαριστώ
-----------------------------------------
Α και ποιά πτυχία είναι για Α1/Α2, εννοώ τα αναγνωρισμένα(εκτός του ΚΠγ);

Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 12:52, 29-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από jpa24
Γειά σας.Ειμαι νέος σε αυτό το φορουμ.Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.(1)Καταρχήν είναι εύκολο να ξεκινήσω γερμανικά τώρα τον Ιανουάριο ή τα τμήματα είnαι κάθε Σεπτέμβριο;Σε πόσο χρόνο(αν ξεκινήσω τον Ιανουάριο)θα μπορώ να δώσω για τα Α1/Α2; Σας ευχαριστώ
(2)Α και ποιά πτυχία είναι για Α1/Α2, εννοώ τα αναγνωρισμένα(εκτός του ΚΠγ);
(1) καθε επιπεδο διαρκει ενα χρονο με κανονικα μαθηματα και 6 μηνες με εντατικα. Διαλεγεις και παιρνεις

(2) ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ πιστοποιητικο ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ επιπεδου Α1-Α2 δεν ειναι αναγνωρισμενο. Βεβαια υφιστανται μερικα πιστοποιητικα επιπεδου Α1-Α2 αλλα λειτουργουν σαν "επιβραβευση" στα παιδια παρα ως "πιστοποιηση για το μελλον".
Εντουτοις, εκτος του ΚΠγ υπαρχουν και τα
του ινστιτουτου Γκαιτε. Αυτααα... Ελπιζω να βοηθησα

Παράθεση

jpa24

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη jpa24
Ο jpa24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O jpa24 έγραψε στις 14:36, 30-12-09:

Σε ευχαριστώ chris veria.Το ξέρω ότι δεν είναι αναγνωρισμένα τα Α1/Α2 για το βιογραφικό μου το θέλω, και φυσικά αν βρω περιισσότερο χρόνο θα συνεχίσω μετά για πιο υψηλό επίπεδο στη γερμανική γλώσσα. Κάτι ακόμη.Το Fit 1 με το Start 1(για το Α1 επίπεδο)του Ινστιτούτου Γκαίτε που μου ανέφερες τι διαφορά έχουν;Καλή πρωτοχρονιά σε όλους σας...

Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lita Athens
H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε στις 20:19, 07-01-10:

Γειά σας! Δεν έχω ιδέα από γερμανικά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τί επιπέδου δίπλωμα είναι το Mittlestufe... Μια φίλη μου που το'χει ισχυρίζεται ότι είναι σαν το Proficiency των αγγλικών, ενώ άλλοι μου λένε ότι είναι σαν το Advanced... Μέχρι ότι είναι μεταξύ Advanced και Proficiency έχω ακούσει... Μπορείτε να μου διαλευκάνετε το μυστήριο???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Lita Athens

Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 20:27, 07-01-10:

Mittelstufe δεν υπάρχει πλέον.
Έχει καταργηθεί.

Κάτι σαν το Mittelstufe είναι το τωρινό Goethe Zertifikat B2 που αντιστοιχεί στο Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς με το Lower.

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 00:02, 08-01-10:

ετσι οπως τα λεει ο χρονης

Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 09:22, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Mittelstufe δεν υπάρχει πλέον.
Έχει καταργηθεί.

Κάτι σαν το Mittelstufe είναι το τωρινό Goethe Zertifikat B2 που αντιστοιχεί στο Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς με το Lower.
Είσαι σίγουρος ρε συ?

τώρα το Mittelstufe απο όσα διαβάζω αντιστοιχεί σε επίπεδο C1 και B2.

Υπάρχουν δύο Mittelstufe :

-Goethe Zertifikat B2
-Goethe Zertifikat C1

Το παλιό Mittelstufe (πρίν τη μετονομασία) που έχω πάρει εγώ , γράφει το πιστοποιητικό στο χαρτί πάνω C1.

Τώρα τι παίζει με αυτό? Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει αν είναι C1 ακόμη και αν , βασικά , μετράει ακόμη?

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 14:31, 08-01-10:

μετραει αλλα κανενας δεν το χει ξεκαθαρισει και γω που πειρα το Γ1 τωρα γραφει πανω μιτελστουφε αλλα και στο Β2 το γραφει ...

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 15:16, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn
Είσαι σίγουρος ρε συ?

τώρα το Mittelstufe απο όσα διαβάζω αντιστοιχεί σε επίπεδο C1 και B2.

Υπάρχουν δύο Mittelstufe :

-Goethe Zertifikat B2
-Goethe Zertifikat C1

Το παλιό Mittelstufe (πρίν τη μετονομασία) που έχω πάρει εγώ , γράφει το πιστοποιητικό στο χαρτί πάνω C1.

Τώρα τι παίζει με αυτό? Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει αν είναι C1 ακόμη και αν , βασικά , μετράει ακόμη?
http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/deindex.htm

Επαναλαμβάνω ότι το Mittelstufe ως Mittelstufe έχει καταργθεί.
Εννοώ ότι δεν μπορεί να πει κάποιος σήμερα "Θέλω να πάρω και το Mittelstufe".

Τώρα σε αυτό που είπε ο Flames η απάντηση που βρήκα είναι εδώ.
Κάτι άλλο δεν βρίσκω. Δεν πιστεύω πάντως να μην ισχύει.
Αρχική Δημοσίευση από Lita Athens
Γειά σας! Δεν έχω ιδέα από γερμανικά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τί επιπέδου δίπλωμα είναι το Mittlestufe... Μια φίλη μου που το'χει ισχυρίζεται ότι είναι σαν το Proficiency των αγγλικών, ενώ άλλοι μου λένε ότι είναι σαν το Advanced... Μέχρι ότι είναι μεταξύ Advanced και Proficiency έχω ακούσει... Μπορείτε να μου διαλευκάνετε το μυστήριο???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Lita Athens
Μεταξύ Advanced και Proficiency είναι το KDS (Kleines Deutsches Sprachdiplom) που τείνει στο Proficiency αλλά είναι κατώτερο από το GDS (Grosses Deutsches Sprachdiplom) το οποίο είναι και το ανώτερο.

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

O NikoTexXx έγραψε στις 16:31, 08-01-10:

οχι το KDS ειναι ιδιο επιπεδο με το προφ..το ZOP ειναι ενδιαμεσο ... το GDS ειναι πανω απο το προφ που δεν ειναι υπαρχει σε αλλες γλωσσες που το δινουν πραγματικα ελαχιστοι

Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 21:20, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/deindex.htm

Επαναλαμβάνω ότι το Mittelstufe ως Mittelstufe έχει καταργθεί.
Εννοώ ότι δεν μπορεί να πει κάποιος σήμερα "Θέλω να πάρω και το Mittelstufe".

Τώρα σε αυτό που είπε ο Flames η απάντηση που βρήκα είναι εδώ.
Κάτι άλλο δεν βρίσκω. Δεν πιστεύω πάντως να μην ισχύει.

Μεταξύ Advanced και Proficiency είναι το KDS (Kleines Deutsches Sprachdiplom) που τείνει στο Proficiency αλλά είναι κατώτερο από το GDS (Grosses Deutsches Sprachdiplom) το οποίο είναι και το ανώτερο.

εντάξει , δε μπορεί να χάνουν την ισχύ τους.

παιδιά μην τρελαθούμε στο παλιό Mittelstufe , το C1 , τα πράγματα δεν ήταν παίξε γέλασε . Το επίπεδο ήταν C1 κανονικότατα. Αρκετά δύσκολο πιστοποιητικό για κάποιον που δεν ξέρει γερμανικά (απο μητρική του γλώσσα).

Οπότε πιστεύω ότι είναι ίδιο με το Zertifikat C1 το σημερινό , αλλά με άλλο όνομα.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 21:49, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn
εντάξει , δε μπορεί να χάνουν την ισχύ τους.

παιδιά μην τρελαθούμε στο παλιό Mittelstufe , το C1 , τα πράγματα δεν ήταν παίξε γέλασε . Το επίπεδο ήταν C1 κανονικότατα. Αρκετά δύσκολο πιστοποιητικό για κάποιον που δεν ξέρει γερμανικά (απο μητρική του γλώσσα).

Οπότε πιστεύω ότι είναι ίδιο με το Zertifikat C1 το σημερινό , αλλά με άλλο όνομα.
Γενικά τα Γερμανικά έχουν ένα βαθμό δυσκολίας παραπάνω από τα Αγγλικά και αυτό οφείλεται στη φιλοσοφία που έχουν και στο ότι δεν υπάρχουν πολλές εξετάσεις για να τις συναγωνιστούν.

Πάρε παράδειγμα τα δίδακτρα: Για Β2 που έδωσα φέτος 180 ? αν θυμάμαι καλά, τόσα όσα το Proficiency.

Αυτό είναι ΚΛΕΨΙΜΟ!
Το ΚΠΓ επίσης δεν αναγνωρίζεται από τους Γερμανούς, οπότε γαργάλησέ τα.

Παράθεση

Ioanna ? (Dunno)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ioanna ?
H Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Ioanna ? έγραψε στις 22:04, 08-01-10:

btw για να κανω ξεκαθαρο κατι..
μπορει το Β2 των Γερμανικων να αναλογει στοLower των Αγγλικων
αλλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ μεγαλυτερος αποτι του Lower..
δηλαδη οταν καποιος εχει Β2 γερμανικων εκτιμαται αρκετα,δεν ειναι τοσο απλο οσο το Lower..
και το C1 των γερμανικων που αντιστοιχει στο Advanced των Αγγλικων
ειναι πολυυυυ πολυυυυ πιο δυσκολο απο το Advanced..
κρινοντας αποτον βαθμο δυσκολιας μπορει να θεωρηθει το Proficiency των Γερμανικων..
και για οσους απλα μαθαινουν την γλωσσα θεωρειται το τελικο διπλωμα.. τα δυο επομενα(kleines , grosses) ειναι πιο εξειδικευμενα..

και το c1 των γερμανικων παραμενει το ιδιο. δεν εχει καμια σχεση το γεγονος οτι προσθεσαν και το Β2..προφανως αυτο εγινε για να δινουν οι μαθητες ενα παραπανω διπλωμα ενδιαμεσα και να τα οικονομανε
:fss:

cheers*

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 22:21, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ioanna ?
μπορει το Β2 των Γερμανικων να αναλογει στο Lower των Αγγλικων
αλλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι πολυ μεγαλυτερος αποτι του Lower..
δηλαδη οταν καποιος εχει Β2 γερμανικων εκτιμαται αρκετα,δεν ειναι τοσο απλο οσο το Lower..

και το C1 των γερμανικων που αντιστοιχει στο Advanced των Αγγλικων
ειναι πολυυυυ πολυυυυ πιο δυσκολο απο το Advanced..
κρινοντας αποτον βαθμο δυσκολιας μπορει να θεωρηθει το Proficiency των Γερμανικων..
και για οσους απλα μαθαινουν την γλωσσα θεωρειται το τελικο διπλωμα.. τα δυο επομενα(kleines , grosses) ειναι πιο εξειδικευμενα..

και το c1 των γερμανικων παραμενει το ιδιο. δεν εχει καμια σχεση το γεγονος οτι προσθεσαν και το Β2..προφανως αυτο εγινε για να δινουν οι μαθητες ενα παραπανω διπλωμα ενδιαμεσα και να τα οικονομανε
:fss:

cheers*
Ακριβώς.

Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη g@ngster95
Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O g@ngster95 / έγραψε στις 01:08, 25-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ioanna ?

ετσι οπως τα λες αλλιως εκτηματε το β2 των αγγλικων κα αλλιως το β2 των γερμανικων:iagree:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 10-06-12 στις 11:56. Αιτία: Προσθήκη Spoiler στην Παράθεση
Παράθεση

andrikoc13 (Ανδρέας)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη andrikoc13
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 553 μηνύματα.

O andrikoc13 Sing the song of life ;) έγραψε στις 14:47, 02-02-10:

Το καλοκαίρι λέω να ξεκινησω γερμανικά ( ειμαι 14 )
αλλα το πρόβλημα μου είναι αλλου! Ποιά διπλώματα υπάρχουν στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ και πόσο καιρό κάνει κανείς για το καθένα;

Παράθεση

ελφ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ελφ
H ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ελφ έγραψε στις 15:51, 05-02-10:

υπάρχουν τα επιπεσ Α1 εως Γ2 όπως για όλες τις γλώσσες.
πιστοπιησεις που μπορεις να παρεις υπάρχουν από 2 φορείς
1. του Goethe: για λεπτομερειες δες τη ιστοσελιδα http://www.goethe.de/ins/gr/ath/lrn/prf/elindex.htm (αριστερη στηλη)
2. το Κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας:λεπτομερειες εδω http://www.kpg.ypepth.gr/%CE%93%CE%B...2/Default.aspx

τωρα για το ποσο καιρο κανεις για το καθενα ειναι σχετικο...στις ιστοσελιδες θα δεις ενδεικτικα ποσες ωρες διδασκαλιας χρειαζονται ανα πτυχιο.. η προσωπικη μου γνωμη ομως ειναι πως εξαρταται απο την επαφη που εχεις με τη γλωσσα. αν ασχοληθείς καθημερινα με μουσικη ταινιες κτλ και διαβαζεις και βιβλια εκμαθησης 4 με 5 ωρες την εβδομαδα πιστευω πως σε 2 χρονια το πολυ θα εισαι ετοιμος για β2. αν το πας πιο χαλαρα αυξανονται και τα χρονια.
μικρος εισαι ομως..γιατι βιαζεσαι;;

Παράθεση

Biotechnologist

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Biotechnologist
Ο Biotechnologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Biotechnologist έγραψε στις 13:14, 04-08-10:

Γεια σε ολους! Ειμαι κανουριος στο i-school και εχω καποιες αποριες!
Ειμαι 2ετης (πλεον) φοιτητης και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω μαθηματα γερμανικων στο Διδασκαλειο Ξενων Γλωσσων στην Αθηνα. Θελω να μαθω βασικα, ποσα χρονια σπουδων απαιτουνται για να φτασει κανενας σε ενα πολυ καλο επιπεδο στα γερμανικα (σε σημειο που να μπορεις να δωσεις εξετασεις για πτυχιο που αναγνωριζεται απο γερμανικα πανεπιστημια εννοω)!
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,571 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 13:34, 05-08-10:

συγνωμη παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.εγω δεν ειμαι γερμανοφωνος.δεν ξερω τιποτα δηλαδη απο γερμανικα!σε ποσα χρονια αν καποιος αρχισει την γλωσσα ειναι σε θεση να δωσει για β2 γκετε???ρωταω απο περιεργια.στα γαλλικα ας πουμε περιπου 3-4 ιταλικα 2 αγγλικα 6.με την προυποθεση ομως να κανει το διαβασμα που πρεπει!

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:38, 05-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
συγνωμη παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.εγω δεν ειμαι γερμανοφωνος.δεν ξερω τιποτα δηλαδη απο γερμανικα!σε ποσα χρονια αν καποιος αρχισει την γλωσσα ειναι σε θεση να δωσει για β2 γκετε???ρωταω απο περιεργια.στα γαλλικα ας πουμε περιπου 3-4 ιταλικα 2 αγγλικα 6.με την προυποθεση ομως να κανει το διαβασμα που πρεπει!
να σου πω για μενα.Γερμανικα στα 3 χρονια εδωσα Zertifikat,στον τεταρτο το Β2 το κρατικο,και στον πεμπτο Mittelstufe ZMP και Γ1 κρατικο.Ομως κουραστικα πολυ,οχι αστεια.Το Γ1 Γερμανικα ειναι πολυ ανωτερης δυσκολιας απο οτι το αγγλικο Proficiency (αντιστοιχει στο αγγλικο Γ2 κρατικο) για μενα,και οι συνθηκες στα κρατικα (ακουστικα κυριως) οχι παντα οι καλυτερες.Εξαρταται κι απο το μαθητη.

ΥΓ)μερικοι απο μας δωσανε το μιτελστουφε στα 4,5 χρονια,αλλα εγω δεν συμπληρωνα οριο ηληκιας και το εδωσα στην αθηνα οταν αλλαξε η χρονια τοτε.

Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,571 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 13:46, 05-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από gianniskeeper
να σου πω για μενα.Γερμανικα στα 3 χρονια εδωσα Zertifikat,στον τεταρτο το Β2 το κρατικο,και στον πεμπτο Mittelstufe ZMP και Γ1 κρατικο.Ομως κουραστικα πολυ,οχι αστεια.Το Γ1 Γερμανικα ειναι πολυ ανωτερης δυσκολιας απο οτι το αγγλικο Proficiency (αντιστοιχει στο αγγλικο Γ2 κρατικο) για μενα,και οι συνθηκες στα κρατικα (ακουστικα κυριως) οχι παντα οι καλυτερες.Εξαρταται κι απο το μαθητη.

ΥΓ)μερικοι απο μας δωσανε το μιτελστουφε στα 4,5 χρονια,αλλα εγω δεν συμπληρωνα οριο ηληκιας και το εδωσα στην αθηνα οταν αλλαξε η χρονια τοτε.
αρα ειναι ψιλομπερδεμα η κατασταση.ευχαριστω παντως για την απαντηση!

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:51, 05-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
αρα ειναι ψιλομπερδεμα η κατασταση.ευχαριστω παντως για την απαντηση!
Κοιτα.Ο χρονος που σου ειπα ειναι ο ελαχιστος δυνατος.Εξαρταται απο το φοντιστηριο,αλλα σκεψου και το οτι εγω τοτε πηγαινα γυμνασιο.Μπορουσα να αφιερωθω εκει,στην ηλικια που εισαι τωρα εχεις κι αλλες υποχρεωσεις,οποτε μπορεις να δουλεψεις με αλλο ρυθμο και ισως πας λιγο πιο αργα,ασε που τα περισσοτερα φροντιστηρια το πανε αρκετα πιο αργα.Απο την αλλη,αν εσυ πιστευεις οτι το εχεις,κανεις δε σε εμποδιζει απο ενα σημειο και μετα να δηλωθεις...

Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Athinoul@91
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε στις 13:51, 05-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Biotechnologist
Γεια σε ολους! Ειμαι κανουριος στο i-school και εχω καποιες αποριες!
Ειμαι 2ετης (πλεον) φοιτητης και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω μαθηματα γερμανικων στο Διδασκαλειο Ξενων Γλωσσων στην Αθηνα. Θελω να μαθω βασικα, ποσα χρονια σπουδων απαιτουνται για να φτασει κανενας σε ενα πολυ καλο επιπεδο στα γερμανικα (σε σημειο που να μπορεις να δωσεις εξετασεις για πτυχιο που αναγνωριζεται απο γερμανικα πανεπιστημια εννοω)!
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
λοιπον, καταρχας θα ηθελα να σε ρωτησω αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακες ή προπτυχιακες σπουδες στη γερμανια. ολα τα πτυχια του Goethe-institut αναγνωριζονται απο τα γερμανικα πανεπιστημια αλλα εχει πολυ μεγαλη σημασια το επιπεδο των γερμανικων σου. πολλα πανεπιστημια ζητουν ενα συγκερκιμενο επιπεδο άλλα Mittelsstufe και άλλα από KDS και μαλιστα με βαθμο τουλαχιστον "Gut"και πανω. θα πρεπει να εχεις πολυ καλη γνωση της γλωσσας κυριως για να μπορεσεις να παρακολουθησεις τα μαθηματα, βεβαια υπαρχουν και πανεπιστημια που παραδιδουν μαθηματα στα αγγλικα μπορω να σε βοηθησω αλλα οχι για τον τομεα σου...αυτη η ιστοσελιδα θα σε βοηθησει πολυ!
http://ic.daad.de/athen/
μπορεις να κανεις εντατικα μαθηματα αλλα να ξερεις πως τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα...σε 2 με 3 χρονια μπορεις να δωσεις για Mittelstufe αλλα εξαρταται και απο το επιπεδο σου στα γερμανικα....μπορεις να κανεις και καλοκαιρινα μαθηματα που βοηθουν πολυ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 10-06-12 στις 10:26. Αιτία: merge
Παράθεση

Biotechnologist

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Biotechnologist
Ο Biotechnologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Biotechnologist έγραψε στις 10:34, 06-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Athinoul@91
λοιπον, καταρχας θα ηθελα να σε ρωτησω αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακες ή προπτυχιακες σπουδες στη γερμανια. ολα τα πτυχια του Goethe-institut αναγνωριζονται απο τα γερμανικα πανεπιστημια αλλα εχει πολυ μεγαλη σημασια το επιπεδο των γερμανικων σου. πολλα πανεπιστημια ζητουν ενα συγκερκιμενο επιπεδο άλλα Mittelsstufe και άλλα από KDS και μαλιστα με βαθμο τουλαχιστον "Gut"και πανω. θα πρεπει να εχεις πολυ καλη γνωση της γλωσσας κυριως για να μπορεσεις να παρακολουθησεις τα μαθηματα, βεβαια υπαρχουν και πανεπιστημια που παραδιδουν μαθηματα στα αγγλικα μπορω να σε βοηθησω αλλα οχι για τον τομεα σου...αυτη η ιστοσελιδα θα σε βοηθησει πολυ!
http://ic.daad.de/athen/
μπορεις να κανεις εντατικα μαθηματα αλλα να ξερεις πως τα γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα...σε 2 με 3 χρονια μπορεις να δωσεις για Mittelstufe αλλα εξαρταται και απο το επιπεδο σου στα γερμανικα....μπορεις να κανεις και καλοκαιρινα μαθηματα που βοηθουν πολυ
Ευχαριστω πολυ καταρχας για την απαντηση.
Βασικα (αν και ειναι νωρις) σκεφτομαι για μεταπτυχιακο. Το ξερω οτι εχει και πανεπιστημια που κανουν μαθηματα στα αγγλικα αλλα θελω να ξερω καλα γερμανικα γενικα, περ απο αυτο... Για την ακριβεια θελω`να ασχοληθω αρκετα ωστε να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα και ειμαι προθυμος να το παλεψω ... Απλα θελώ να ξερω περιπου σε ποσα χρονια μπορει καποιος με κανονικο ρυθμο (γιατι απο οσο ξερω εκει στο Διδασκαλειο δεν κανουν εντατικα, αν κανω λαθος διαψευστε με!) να φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aggelos Papa , NimertiS

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους