Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 84,279 εγγεγραμμένα μέλη και 2,896,005 μηνύματα σε 84,442 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1070 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:58, 25-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Σταμάτησα να κάνω λίστες από καιρό, τώρα τσεκάρω ποιες σινεφίλ παίζουν κάθε βδομάδα και πάω σε όποια μ'αρέσει!

Εννοείται πως έχω ξαναπάει, οι θερινοί κινηματογράφοι είναι οι αγαπημένοι μου! Πρέπει να ήμουν δημοτικό όταν είχα πάει να δω το Big Fish με τη μαμά μου σε θερινό. Είναι εντελώς διαφορετική αίσθηση, το έχω συνδυάσει με τη γρανίτα κεράσι, τις κουβέρτες που μας δίνουν στην μεταμεσονύκτια προβολή που κάνει κρύο, τον αέρα που φυσάει και φέρνει ένα σωρό ήχους/μυρωδιές. Είναι άλλη φάση το θερινό σινεμά κι οι βόλτες που κάνεις μετά στην καλοκαιρινή πόλη. Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα και δεν έχει αρκετή ζέστη, οπότε αύριο προβλέπεται να την αρπάξω όμως δεν μπορώ να αντισταθώ!
Δεν μπορώ αν δεν τα έχω οργανωμένα σε μια λίστα! Και βέβαια εδώ που μένω το σινεμά είναι μια ώρα μακριά οπότες πάνω απο μια φορά σινεμά δεν έχω πάει στη ζωή μου.
Υγεία, μπρος στον θερινό τι'ναι η αρρώστια;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 11:58, 26-04-15:

Les 400 coups (1959) του François Truffaut
Ουσιαστικά στην ταινία αποτυπώνεται η καθημερινότητα ενός ζωηρού δωδεκάχρονου αγοριού, μοναδικού τέκνου μιας ιδιόρρυθμης παριζιάνικης οικογένειας, όπου οι γονείς από αδιαφορία ή ανικανότητα αδυνατούν να το βοηθήσουν να βρει την κλίση του. Ακολουθούν άλλες 4 ταινίες με τον ίδιο πρωταγωνιστή: Antoine et Colette [1962], Baisers Volés [1968], Domicile Conjugal [1970] και L'amour en fuite [1979], οπότε η θέαση ολόκληρου του "έπους" θα έχει σίγουρα μεγάλο ενδιαφέρον αφού καλύπτει μια ολόκληρη εικοσαετία από τη ζωή του και ποικίλες εκφάνσεις του ενήλικου βίου.

Πάρα πολύ όμορφη ταινία, με υπέροχες ερμηνείες τόσο από τους ανήλικους όσο και τους ενήλικους πρωταγωνιστές. Παρουσιάζεται το πώς επηρεάζεται η ψυχοσύνθεση ενός παιδιού που μεγαλώνει μέσα σε μια προβληματική οικογένεια, όλη η αυταρχικότητα του τότε εκπαιδευτικού συστήματος, αλλά και το ισχυρό κίνητρο της φιλίας. Επηρεασμένη από τον τίτλο την περίμενα αρκετά διαφορετική αλλά με εξέπληξε ευχάριστα, κυρίως γιατί μου φάνηκε σκηνοθετικά ειλικρινής ταινία.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Señorita ingeniosa)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Señorita ingeniosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,400 μηνύματα.

H Ερινύς Come on baby, light my fire. έγραψε στις 12:28, 26-04-15:

Une nuvelle amie
Πολύ μ άρεσε
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 02:04, 27-04-15:

The Grand Budapest Hotel
Καλή ταινία! Ιδιαίτερη, είναι η αλήθεια, οπωσδήποτε είχε το ενδιαφέρον της. 7/10
Παράθεση

Anonyme

Δραστήριο Μέλος

H Anonyme έγραψε στις 14:08, 01-05-15:

Στον Ζέφυρο (θερινός κινηματογράφος στα Πετράλωνα) αυτή την εβδομάδα θα προβληθούν τα Annie Hall (1977) και Manhattan (1979) του Woody Allen (obviously). Ιδανικές ταινίες για θερινό σινεμά, τις προτείνω ανεπιφύλακτα (ειδικά το Manhattan, θεωρώ πως είναι η καλύτερή του). Το εισιτήριο για τ'ανήλικα και τους φοιτητές είναι 6Ε.

Επειδή δεν παίζουν φράγκα να ξαναβλέπω ταινίες που έχω ήδη δει (), ίσως πάω σε κάποια στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος όπου θα γίνει κύκλος προβολών με τίτλο "Ποίηση και Ντοκιμαντέρ". Για όποιον ενδιαφέρεται 3 από τα 4 ντοκιμαντέρ υπάρχουν και στο youtube.
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 4,482 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 20:34, 05-05-15:

Awakenings (1990)
Πολύ ωραία ήταν.Εξαιρετικός ο De Niro αλλά και ο Williams.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,904 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 12:08, 10-05-15:

είδα κι εγώ το awakenings. πολύ ωραία άνετα ένα 8/10.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:16, 14-05-15:

Miele.

Ευχάριστη ταινία. Πολύ καλογραμμένος ο χαρακτήρας της πρωταγωνίστριας.
Παράθεση

Anonyme

Δραστήριο Μέλος

H Anonyme έγραψε στις 15:26, 22-05-15:

Le dernier métro [1980] - François Truffaut
Υπόθεση: Βρισκόμαστε στο Παρίσι την περίοδο της Κατοχής όταν τα θέατρα, ως η μόνη πηγή θέρμανσης, γεμίζουν ασφυκτικά από κόσμο. Η Marion Steiner (Catherine Deneuve) διευθύνει και πρωταγωνιστεί στο θέατρο του Εβραίου άντρα της (Heinz Bennent) ο οποίος κρύβεται στο υπόγειο από τους ναζί. Ο ερχομός ενός νέου ηθοποιού στον θίασο (Gérard Depardieu) θα επιφέρει συναισθηματική σύγχιση και θα ταράξει τις ισορροπίες.

Τέτοιες ταινίες πάντα με συναρπάζουν γιατί αποδεικνύουν πως όλη η φρίκη του πολέμου μπορεί να αποτυπωθεί στην μεγάλη οθόνη χωρίς να προβληθεί ούτε ένας νεκρός. Διότι, όπως και να το κάνουμε, η προσμονή του θανάτου -και μάλιστα κεκλεισμένων των θυρών- είναι αρκετά βασανιστική από μόνη της. Σε ορισμένα σημεία με κούρασε λίγο, αλλά το αποδίδω στα πολλά χρόνια που είχα να δω ταινία σε γεμάτη κινηματογραφική αίθουσα. Προβάλλεται συχνά-πυκνά, σας τη συνιστώ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους