Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,505 εγγεγραμμένα μέλη και 2,836,658 μηνύματα σε 81,154 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 482 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

(UCLAN) University of Central Lancashire

Σοφιστής (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σοφιστής
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 741 μηνύματα.

O Σοφιστής έγραψε στις 18:52, 06-04-10:

ενδιαφέρεται κανείς για αυτό το πτυχίο? είναι αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GetOuttaMyWay
Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 15:43, 10-04-10:

λογικα ειναι.... αν και το ιμειλ με την απαντηση ακομα το περιμενω... ελεος δλδ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 19:46, 11-04-10:

ασε μας ρε λευτερη... εγω πηρα το μισιγκαν και κοπηκα στο λανκασιρ...

Παράθεση

uclan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη uclan
H uclan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H uclan έγραψε στις 15:43, 14-04-10:

Επανέρχομαι στο θέμα με τα πιστοποιητικά C2 ESB with UCLAN στον τίτλο τους.
Το UCLAN αναγνώρισε το πρόβλημα μου και μου αντικατέστησε το πιστοποιητικό με
άλλο κανονικό ,(μονο UCLAN στον τίτλο του),αφού του έστειλα το πρώτο στον υπεύθυνο που μου υπέδειξαν.
Έκανα αίτηση για επάρκεια στο ΥΠΕΠΘ και ύστερα απο ένα μήνα μου την ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ.
Όλα αυτά έγιναν μέσω email με εμένα προσωπικά και τo τμήμα ξένων γλωσσών του UCLAN HLund@uclan.ac.uk.
Αυτά να τα βλέπουν οι (επαγγελματίες) της EUROPALSO που (κατασκοτώθηκαν) να με εξηπηρετήσουν.
Τελικά οι Έλληνες δημιουργούν τα προβλήματα.Στο UCLAN είναι πραγματικοί επαγγελματίες.ΑΨΟΓΟΙ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isaak (Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Isaak
Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Καθηγητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

O Isaak έγραψε στις 14:17, 17-04-10:

ναι όντως είναι πολύ φιλικοί άνθρωποι!!! Μπορεί το UCLan να μην είναι αναγνωρισμένο από το Ofqual να κάνει εξετάσεις esol ωστόσο, καλά κάνει και δεν κάνει αίτηση για να αναγνωριστεί! Σιγά μην κάνει αίτηση για να κάνει το χατήρι του ελληνικού ΑΣΕΠ.!!!!! ολοκληρο UCLan το ΑΣΕΠ θα κάτσει να δει τι θελει...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Καθηγητής

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Καθηγητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

O Isaak έγραψε στις 23:49, 22-04-10:

εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει το αποτελεσμα σε αυτό. Πόσα fail μπορεί κάποιος να έχει; αν έχει κάποιος fail τότε δεν προσμετρώνται οι βαθμοί εκείνου του πάρτ? π.χ αν κόπηκα listening και έχω σε εκείνο το παρτ 5% αυτό θα μετρηθεί στη συνολική βαθμολογία;

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas (agia)
Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 15:01, 23-04-10:

Τωρα φιλε Isaak ψαξε βρες....Εμενα στην Βαθμολογια μ ελεγε τι βαθμο ειχα σε καθε μερος! Το πως βγαινουν οι βαθμοι κ με τι κριτιρια δεν ξερω

Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 21:18, 23-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από uclan
Επανέρχομαι στο θέμα με τα πιστοποιητικά C2 ESB with UCLAN στον τίτλο τους.
Το UCLAN αναγνώρισε το πρόβλημα μου και μου αντικατέστησε το πιστοποιητικό με
άλλο κανονικό ,(μονο UCLAN στον τίτλο του),αφού του έστειλα το πρώτο στον υπεύθυνο που μου υπέδειξαν.
Έκανα αίτηση για επάρκεια στο ΥΠΕΠΘ και ύστερα απο ένα μήνα μου την ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ.
Όλα αυτά έγιναν μέσω email με εμένα προσωπικά και τo τμήμα ξένων γλωσσών του UCLAN HLund@uclan.ac.uk.
Αυτά να τα βλέπουν οι (επαγγελματίες) της EUROPALSO που (κατασκοτώθηκαν) να με εξηπηρετήσουν.
Τελικά οι Έλληνες δημιουργούν τα προβλήματα.Στο UCLAN είναι πραγματικοί επαγγελματίες.ΑΨΟΓΟΙ.
αν και οντως ειναι επαγγελματιες, η διεξαγωγη των εξετασεων δεν ειναι και κατω απο πολυ καλες συνθηκες δυστυχως...

Παράθεση

Καθηγητής

O Isaak έγραψε στις 21:20, 07-05-10:

τα πιστοποιητικά ESB και UCLan από τις εξετάσεις Δεκεμβρίου ακόμη να σταλούν??? Γιατί τόση αργοπορία???

Παράθεση

tzwrtzia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tzwrtzia
H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πάτρας . Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 17:53, 09-05-10:

γεια σας παιδια! αυριο περιμενω το χαρτι με τις ημερομηνιες που δινω και εχω αγχωθει λιγακι! ξερει κανεις μηπως πανω κατω ποιες ειναι οι γενικες ερωτησεις που κανουν στο lancashire επιπεδο proficiency στην αρχη της προφορικης εξετασης?? παιδια please οποιος γνωριζει ας μου πει!! thanks! =)

Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 17:55, 09-05-10:

σε ρωτουν για τον εαυτο σου και μετα απο ενα μπουκλετακι σε ρωτουν γενικα για ενα θεμα...

Παράθεση

tzwrtzia

Φοιτητής

H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πάτρας . Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 17:59, 09-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από chris_veria
σε ρωτουν για τον εαυτο σου και μετα απο ενα μπουκλετακι σε ρωτουν γενικα για ενα θεμα...
οταν λες για τον εαυτο μου εκτος απο το που μενω τι αλλο μπορουν να μου ζητησουν? σε ρωταω γιατι κατι ερωτησεις του style τι σχολειο πας, με τι ασχολεισαι κτλ τα κανουν και σε επιπεδο lower και μου φαινεται καπως ακυρο να ειναι οι ιδιες και για το proficiency.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas (agia)
Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 13:09, 10-05-10:

Δεν εχω δωσει ακομη C2 Lancashire αλλα οταν ειχα δωσει B2 θυμαμαι με ειχαν ρωτησει για τα φαγητα,ποια ειναι η αγαπημενη μου γιορτη και για πιον λογο και τετοια...Τυπικα πραγματα! (Εν το μεταξυ ειχα πει Μεγαλη κοτσανα!!! Γενησα τον Χριστο το Πασχα!! Οποιος καταλαβε,καταλαβε)
Μετα σου δινουν ενα θεμα και κανεις μια συζητηση με το αλλο ατομο που εισαι μεσα!
Τωρα δεν ξερω αν ειναι ιδιο σε επιπεδο C2.

Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 19:39, 10-05-10:

σε ρωτανε οντως τα κλασσικα να πεις για τον εαυτο σου ασχετα με το επιπεδο...

Παράθεση

tzwrtzia

Φοιτητής

H tzwrtzia έγραψε στις 18:36, 12-05-10:

Ευχαριστω πολύ παιδιά!! Να είστε καλά!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 12-05-10 στις 20:17. Αιτία: κεφαλαία
Παράθεση

Καθηγητής

O Isaak έγραψε στις 13:50, 29-09-10:

Κάτι άκουσα οτι θα αναγνωριστούν τα πιστοποιητικά UCLan από το ΑΣΕΠ. Σε λίγο καιρό αναμένονται εξελίξεις...
Έτσι ΕΜΑΘΑ δεν είμαι σίγουρος!!! Μου το είπε μια καθηγητρια αγγλικών.

Παράθεση

Καθηγητής

O Isaak έγραψε στις 13:33, 07-12-10:

οι εξελίξεις με προλαβαίνουν... πω πω... χαμός...
έχω καιρό που το άκουσα αλλά τώρα το εξακρίβωσα...
το UCLan ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ πλέον κανοκικά από το Ofqual/QCA με όνομα University of Central Lancashire Examinations Board, παραθέτω και link... οπότε λογικά σε λίγο θα είναι απόλυτα αναγνωρισμένο και από το ΑΣΕΠ.
http://register.ofqual.gov.uk/Organi...Details/RN5267

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

violina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη violina
H violina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H violina έγραψε στις 16:37, 11-01-11:

εδωσα ESB το δεκεμβριο κ θελω να μαθω μεσο ιντερνετ αν το πηρα. που μπορω να μαθω???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Καθηγητής

O Isaak έγραψε στις 22:01, 12-01-11:

δυστυχώς δεν έχουν γνωστοποιηθεί ακόμη τα αποτελέσματα των εξετάσεων ESB/UCLan.

Παράθεση

emily00

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη emily00
H emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H emily00 έγραψε στις 16:59, 24-02-11:

Όπως έχω πληροφορηθεί, το ESB αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ και το UCLAN δίνει επάρκεια. Ισχύει αυτό;

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,578 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 17:14, 24-02-11:

Ισχυει.Αλλα γιατι να δωσεις 2 και να μην δωσεις Μισιγκαν για να ναι ολα σε ενα νοικοκυρεμενα;

Παράθεση

emily00

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H emily00 έγραψε στις 17:23, 24-02-11:

Γιατί φοβάμαι μην με ξανακόψουν.. Γενικά, υπάρχει κανένα άλλο που να δίνει επάρκεια και να αναγνωρίζεται απο τον ΑΣΕΠ εκτός του Michigan και του Cambridge; (Συγνώμη που είμαι οφ τοπικ!!)

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 17:46, 24-02-11:

Οχι δεν υπαρχει δυστυχως.
Δεν πρεπει να τα παρεις με κακο ματι.Με προσπαθεια και μεθοδικο διαβασμα ολα γινονται αρα δεν πρεπει να ανησυχείς!

Παράθεση

emily00

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H emily00 έγραψε στις 18:00, 24-02-11:

Και τα δύο τα έχω αλλά βλέπεις τι γίνεται..Στα είχα πει τις προάλλες..Τεσπα θα ξαναπροσπαθήσω γιατί πιστεύω δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά γι'αυτά τα 2..:/

Παράθεση

Καθηγητής

O Isaak έγραψε στις 15:07, 26-02-11:

Καλά αποτελέσματα σε όσους έδωσαν ESB/UCLan...

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 15:13, 26-02-11:

Εχουν βγει εδω και 3-4 μερες τα αποτελεσματα παντως!

Παράθεση

layla

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη layla
H layla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H layla έγραψε στις 20:01, 27-02-11:

Παιδιά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση, όσον αφορά το επίπεδο b2 είναι 13 πιστοποιητικά αναγνωρισμένα απο τον ΑΣΕΠ (δεν ξερω μηπως προστέθηκαν και άλλα....).Κατ΄αρχήν να ξεκαθαρίσω οτι πήρα lower cambridge και proficiency michigan.
όσον αφορά λοιπόν στο lower δεν καταλαβαίνω γιατί διάφοροι παράγοντες όπως οι φροντιστηριακοί αποτρέπουν τους μαθητές απο το να πάρουν οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό απο τα 2 "μουράτα".Προφανώς διότι υπάρχουν συμφέροντα, για όσους δεν τα γνωρίζουν....Στον ΑΣΕΠ είναι απ΄όσο γνωρίζω 13 αναγνωρισμένα και καλό θα είναι και οι μαθητές και οι γονείς να τα ψάχνουν αυτά.Γιατί να κουράζεστε αλλωστε;;ενα πιστοποιητικό είναι....Τώρα όσο για το proficiency 3 δίνουν αδεια διδασκαλίας (michigan,cambridge,uclan).Όχι όμως οτι τα υπόλοιπα δεν είναι αναγνωρισμένα....Και κάτι άλλο που το ακούω συνεχώς και είναι κουραστικό.Για όσους δεν ενδιαφέρονται για αδεια, και θέλουν απλώς ενα πιστοποιητικό, να ξέρετε, καμιά εταιρεία δεν ασχολήθηκε ούτε και ζήτησε καποιο συγκεκριμένο.Τα αγγλικά είναι ένα επιπλέον προσόν και οχι ΠΤΥΧΙΟ αλλά ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.
Η εταιρεία αν καλέσει σε συνέντευξη στις μέρες μας, άλλα βλέπει....Ας ξεκολλήσουμε λιγάκι....Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά....

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 20:08, 27-02-11:

Και για του λογου το αληθες:

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β΄.

ΤΙΤΛΟΙ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ - ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ

Α) ΑΓΓΛΙΚΑ

Η γνώση της Αγγλικής γλώσσας (άριστη Γ2/C2, πολύ καλή Γ1/C1 και καλή Β2) αποδεικνύεται με βάση το άρθρο 1 π.δ 146/2007 «Τροποποίηση διατάξεων του π.δ 50/2001 Καθορισμός προσόντων διορισμού σε θέσεις φορέων του δημόσιου τομέα όπως αυτό ισχύει» (ΦΕΚ 185/3.8.2007/τ.Α’), σε συνδυασμό με το τελευταίο εδάφιο της παρ.1 του άρθρου 1 π.δ. 116/2006 «Τροποποίηση του άρθρου 28 του π.δ. 50/2001…….» (ΦΕΚ 115/9.6.2006/τ.Α’», ως εξής:

α) Με Κρατικό Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας αντίστοιχου επιπέδου του ν.2740/1999, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.19 του άρθρου 13 του ν.3149/2003. ή

β) με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου των πανεπιστημίων CAMBRIDGE ή MICHIGAN ή

γ) με πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου άλλων φορέων (πανεπιστημίων ή μη) ανεξάρτητα από τη νομική τους μορφή, εφόσον είναι πιστοποιημένοι ή αναγνωρισμένοι από την αρμόδια αρχή της οικείας χώρας για να διενεργούν εξετάσεις και να χορηγούν πιστοποιητικά γνώσης της αγγλικής γλώσσας στο αντίστοιχο επίπεδο. Εάν δεν υπάρχει φορέας πιστοποίησης ή αναγνώρισης στην οικεία χώρα, απαιτείται βεβαίωση του αρμόδιου Υπουργείου ή της Πρεσβείας της χώρας στην Ελλάδα ότι τα πιστοποιητικά που χορηγούνται από τους παραπάνω φορείς σε τρίτους, οι οποίοι δεν έχουν ως μητρική γλώσσα την Αγγλική , είναι αποδεκτά σε δημόσιες υπηρεσίες της αυτής χώρας ως έγκυρα αποδεικτικά γνώσης της Αγγλικής γλώσσας στο αντίστοιχο επίπεδο. Ως οικεία χώρα νοείται η χώρα στην οποία η μητρική ή επίσημη γλώσσα είναι η Αγγλική

(α) Αριστη γνώση (Γ2/C2) :

• CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH (CPE) τουΠανεπιστημίουCAMBRIDGE.

• BULATS English Language Test, βαθμολογία 90-100, τουΠανεπιστημίουτου CAMBRIDGE.

InternationalEnglishLanguageTestingSystem (IELTS) απότοUniversityofCambridgeLocalExaminationsSyndicate (UCLES) – TheBritishCouncilIDPEducationAustraliaIELTSAustraliaμεβαθμολογίααπό 7,5 καιάνω .

CERTIFICATEOFPROFICIENCYINENGLISHτουΠανεπιστημίουMICHIGAN.

LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 5 -PROFICIENTCOMMUNICATION-τουEDEXCEL.

• ISE IV Integrated Skills in English Level 3 Certificate in ESOL International τουTRINITYCOLLEGELONDON.

CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening)-MASTERY- καιCITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) -MASTERY- (Συνυποβάλλονταιαθροιστικάγιατηναπόδειξητηςάριστηςγνώσης) ήCITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL ESOL-MASTERY-καιCITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONALSPOKEN ESOL -MASTERY- (Συνυποβάλλονταιαθροιστικάγιατηναπόδειξητηςάριστηςγνώσης).

• OCNW Certificate in ESOL International at Level 3 (Common European Framework equivalent level C2).

• ESB Level 3 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe Level C2).

• Michigan State University – Certificate of English Language Proficiency (MSU – CELP) : CEF C2.

• Test of Interactive English, C2 Level.

(β) Πολύ καλή γνώση (Γ1/C1) :

CERTIFICATEINADVANCEDENGLISH (CAE) τουΠανεπιστημίουτουCAMBRIDGE.

BULATS English Language Test, βαθμολογία 75-89, τουΠανεπιστημίουτου CAMBRIDGE.

InternationalEnglishLanguageTestingSystem (IELTS) απότοUniversityofCambridgeLocalExaminationsSyndicate (UCLES) – TheBritishCouncilIDPEducationAustraliaIELTSAustraliaμεβαθμολογίααπό 6 έως 7.

BusinessEnglishCertificateHigher (BECHigher)απότοUniversityofCambridgeLocalExaminationsSyndicate (UCLES).

LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 4 -ADVANCEDCOMMUNICATION-τουEDEXCEL.

CERTIFICATE IN IntegratedSkillsinEnglishISE IIIτουTRINITYCOLLEGELONDON.

CITY & GUILDSLEVEL 2 CERTIFICATEINESOLINTERNATIONAL (reading, writingandlistening) - EXPERT- καιCITY & GUILDSLEVEL 2 CERTIFICATEINESOLINTERNATIONAL (Spoken) - EXPERT- (Συνυποβάλλονταιαθροιστικάγιατηναπόδειξητηςπολύκαλήςγνώσης) ήCITY & GUILDSCERTIFICATEININTERNATIONALESOL -EXPERT-καιCITY & GUILDSCERTIFICATEININTERNATIONALSPOKENESOL - EXPERT - (Συνυποβάλλονταιαθροιστικάγιατηναπόδειξητηςπολύκαλήςγνώσης).

ADVANCEDLEVELCERTIFICATEINENGLISH (ALCE) τουHELLENIC AMERICAN UNIVERSITY (Manchester, ΝΗ- USA) καιτηςΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣΕΝΩΣΕΩΣ.

ΤΕSTOFENGLISHFORINTERNATIONALCOMMUNICATION (TOEIC), βαθμολογίααπό 785 έως 900 τουEDUCATIONALTESTINGSERVICE/CHAUNCEY, USA.

• EDI Level 2 Certificate in ESOL International JETSET Level 6 (CEF C1).

• OCNW Certificate in ESOL International at Level 2 (Common European Framework equivalent level C1).

• ESB Level 2 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe Level C1).

• Test of Interactive English, C1 + Level.

• Test of Interactive English, C1 Level.

(γ) Καλήγνώση (Β2) :

FIRSTCERTIFICATEINENGLISH (FCE) τουΠανεπιστημίουCAMBRIDGE.

• BULATS English Language Test, βαθμολογία 60-74, τουΠανεπιστημίουτου CAMBRIDGE.

InternationalEnglishLanguageTestingSystem (IELTS) απότοUniversityofCambridgeLocalExaminationsSyndicate (UCLES) – TheBritishCouncilIDPEducationAustraliaIELTSAustraliaμεβαθμολογίααπό 4,5 έως 5,5.

BusinessEnglishCertificateVantage (BECVantage)απότοUniversityofCambridgeLocalExaminationsSyndicate (UCLES).

(MCCE) MICHIGANCERTIFICATEOFCOMPETENCYINENGLISHτουΠανεπιστημίουMICHIGAN.

LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 3 - UPPERINTERMEDIATECOMMUNICATION-τουEDEXCEL.

CERTIFICATE IN IntegratedSkillsinEnglishISE IIτουTRINITYCOLLEGELONDON.

CITY & GUILDSLEVEL 1 CERTIFICATEINESOLINTERNATIONAL (reading, writingandlistening) -COMMUNICATOR- καιCITY & GUILDSLEVEL 1 CERTIFICATEINESOLINTERNATIONAL (Spoken) -COMMUNICATOR- (Συνυποβάλλονταιαθροιστικάγιατηναπόδειξητηςκαλήςγνώσης) ήCITY & GUILDSCERTIFICATEININTERNATIONALESOL - COMMUNICATOR - καιCITY & GUILDSCERTIFICATEININTERNATIONALSPOKENESOL - COMMUNICATOR - (Συνυποβάλλονταιαθροιστικάγιατηναπόδειξητηςκαλήςγνώσης).

TESTOFENGLISHFORINTERNATIONALCOMMUNICATION (TOEIC) βαθμολογίααπό 505 έως 780 τουEDUCATIONALTESTINGSERVICE/CHAUNCEY, USA.

• EDI Level 1 Certificate in ESOL International JETSET Level 5 (CEF B2).

• OCNW Certificate in ESOL International at Level 1 (Common European Framework equivalent level B2).

• ESB Level 1 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe Level B2).

• Michigan State University – Certificate of English Language Competency (MSU – CELC) : CEF B2.

• Test of Interactive English, B2 + Level.

• Test of Interactive English, B2 Level.

Πιστοποιητικά άλλα, πλην των ανωτέρω, προκειμένου να αξιολογηθούν για την απόδειξη της γνώσης της αγγλικής γλώσσας πρέπει να συνοδεύονται από:

(i) βεβαίωση του φορέα που το εξέδωσε, ότι τόσο ο φορέας όσο και το συγκεκριμένο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είναι πιστοποιημένα από την αρμόδια προς τούτο εθνική αρχή ή (ii) βεβαίωση του αρμοδίου Υπουργείου ή της Πρεσβείας της χώρας στην Ελλάδα (σε περίπτωση μη υπάρξεως φορέα πιστοποίησης ή αναγνώρισης), ότι το προσκομιζόμενο πιστοποιητικό είναι αποδεκτό σε δημόσιες υπηρεσίες της οικείας χώρας ως έγκυρο αποδεικτικό γνώσης της Αγγλικής γλώσσας σε αντίστοιχο επίπεδο.

Παράθεση

basilis20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη basilis20
Ο basilis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O basilis20 έγραψε στις 14:35, 28-07-11:

Γεια σου uclan!ειχα δωσει τον μαιο 2008 b2 και πανω το πτυχιο γραφει esb and lancashire .γνωριζεις αν γινεται να μου αλλαξουν το πτυχιο σε esb?εσενα πως σου το αλλαξαν?

Παράθεση

uclan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη uclan
H uclan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H uclan έγραψε στις 19:47, 11-08-11:

Σε University of Central Lancashire το άλλαξαν όχι σε usb γιατι με ενδιέφερε η επάρκεια διδασκαλείας.
Επικοινώνησα με τον Hazel Lund Administration Manager (ESOL Examinations)
School of Languages and International Studies
University of Central Lancashire
HLund@uclan.ac.uk
Του είχα τονίσει οτι είχα εξεταστεί από το UCLAN και είχα στα χέρια μου βεβαίωση επιτυχίας του UCLAN,
επομένως έπρεπε να πάρω και πιστοποιητικό UCLAN και όχι εκείνο το υβριδικό uclan-esb που δεν αναγνώριζε
ούτε το υπουργείο Παιδείας ούτε το ΑΣΕΠ.
Εκείνος το διαβίβασε στο Νομικό τους τμήμα και πράγματι μου το αντικατέστησαν (ταχυδρομικά) δεν μεσολάβησε
κανένας άλλος .
Για την Ιστορία το υπουργείο Παιδείας αναγώρισε το καινούργιο πιστοποιητικό και μου χορήγησε επάρκεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kostiscu

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostiscu
Ο Kostiscu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Kostiscu έγραψε στις 00:38, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από uclan
Σε University of Central Lancashire το άλλαξαν όχι σε usb γιατι με ενδιέφερε η επάρκεια διδασκαλείας.
Επικοινώνησα με τον Hazel Lund Administration Manager (ESOL Examinations)
School of Languages and International Studies
University of Central Lancashire
HLund@uclan.ac.uk
Του είχα τονίσει οτι είχα εξεταστεί από το UCLAN και είχα στα χέρια μου βεβαίωση επιτυχίας του UCLAN,
επομένως έπρεπε να πάρω και πιστοποιητικό UCLAN και όχι εκείνο το υβριδικό uclan-esb που δεν αναγνώριζε
ούτε το υπουργείο Παιδείας ούτε το ΑΣΕΠ.
Εκείνος το διαβίβασε στο Νομικό τους τμήμα και πράγματι μου το αντικατέστησαν (ταχυδρομικά) δεν μεσολάβησε
κανένας άλλος .
Για την Ιστορία το υπουργείο Παιδείας αναγώρισε το καινούργιο πιστοποιητικό και μου χορήγησε επάρκεια.

Γεια σου φίλε μου! Με προβλημάτισες λίγο για το αν πρέπει να αλλάξω και εγώ το πτυχίο μου. Πριν κανα 3άρι χρόνια πήρα και εγώ το C2 του Lancashire, δέχτηκα την ήττα μου εφόσον ο ΑΣΕΠ δεν το αναγνωρίζει αλλά έκανα σύντομα τα χαρτιά μου και πήρα την άδεια διδασκαλείας εκτός της επάρκειας. Οπότε έχω στα χέρια μου ένα πτυχίο χωρίς αξία στο δημόσιο αλλά με νομιμότατη άδειας διδασκαλίας. Το ότι εσύ άλλαξες το χαρτί σου μήπως άλλαξε και τη μοίρα του στο δημόσιο ή παραμένει μια από τα ίδια;

Καλό βράδυ,
Κωνσταντίνος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 15-08-11 στις 00:45. Αιτία: Greeklish.
Παράθεση

gorgonokoritso (zenia....)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη gorgonokoritso
H zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 625 μηνύματα.

H gorgonokoritso έγραψε στις 02:33, 15-08-11:

συγγνωμη κι'ολας....
αλλα πως πηρες την αδεια χωρις την επαρκεια?
αυτο γινεται μονο αν εισαι απο ξενογλωσση φιλολογια και οχι με τα ιδιωτικα πιστποποιητικα...

Παράθεση

Kostiscu

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostiscu
Ο Kostiscu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Kostiscu έγραψε στις 01:30, 22-08-11:

Όχι. Δν κατάλαβες! Έχω ήδη την επάρκεια, και εκτός αυτής, και την άδεια πλέον..

Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 01:54, 12-02-13:

Σύμφωνα με ιστοσελίδα που έχει υπουργική απόφαση σε σχέση με τις αποσπάσεις εκπαιδευτικών ΠΕ02

Τα επίσημα αποδεικτικά γνώσης της ξένης γλώσσας που αποδεικνύουν την επάρκεια και θα πρέπει να υπο#βληθούν από τον υποψήφιο, είναι:
Ι. Πτυχίο Ξένης γλώσσας και Φιλολογίας ή Πτυχίο Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας ΑΕΙ της ημεδαπής ή αντίστοιχο και ισότιμο σχολών της αλλοδαπής.
ΙΙ. Πτυχίο ή μεταπτυχιακό δίπλωμα ή διδακτορικό δίπλω#μα οποιουδήποτε αναγνωρισμένου τμήματος τριτοβάθμι#ας εκπαίδευσης της αλλοδαπής, αναγνωρισμένο από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α ή Δ.Ο.Α.Τ.ΑΠ.
ΙΙΙ. Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας επιπέδου Γ2.
Ιν. Απολυτήριος τίτλος ισότιμος των ελληνικών σχολεί#ων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, εφόσον έχει αποκτηθεί μετά από κανονική φοίτηση τουλάχιστον έξι ετών στην αλλοδαπή.
V. Αδεια επάρκειας προσόντων διδασκαλίας του ΥΠ.Ε.Π.Θ. αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής ή της γλώσ#σας της χώρας απόσπασης.
VI. Λοιποί τίτλοι ή πιστοποιητικά που πιστοποιούν άρι#στη γνώση στην ξένη γλώσσα:
α) Για την αγγλική γλώσσα: Proficiency Cambridge ή Michigan ή άλλων Πανεπιστημίων δημοσίου χαρακτήρα, όπως αυτά καθορίζονται από τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, ως επίπεδο Γ2.
β) Για τη γαλλική γλώσσα: Δίπλωμα Alliance Frangaise ή πιστοποιητικό Dalf γαλλικού Υπουργείου Παιδείας ή Diplome de Langue et Litterature Frangaises (Sorbonne II) του Πανεπιστημίου των Παρισίων ή άλλων Πανεπιστημίων δημοσίου χαρακτήρα, όπως αυτά καθορίζονται από τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ως επίπεδο Γ2.
γ) Για τη γερμανική γλώσσα: Πιστοποιητικό Grosses Deutsches Sprachdiplom ή Kleines Deutsches Sprachdiplom ή πτυχίο Zertifikat V.B.L.T: Professionales Leben του Πα#νεπιστημίου Γενεύης ή άλλων Πανεπιστημίων δημοσίου χαρακτήρα, όπως αυτά καθορίζονται από τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ως επίπεδο Γ2.
δ) Για την ιταλική, ισπανική και ρωσική γλώσσα: Τίτλοι επιπέδου Γ2, όπως αυτοί ορίζονται από τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ.
ε) Για τις λοιπές χώρες: Τίτλοι επιπέδου Γ2, όπως αυ#τοί ορίζονται από τις οικείες διπλωματικές αρχές στην Ελλάδα.
VII. Πιστοποιητικά αντίστοιχου επιπέδου άλλων φορέων (πανεπιστημίων ή μη) ανεξάρτητα από τη νομική τους μορ#φή, εφόσον είναι πιστοποιημένοι ή αναγνωρισμένοι από την αρμόδια αρχή της οικείας χώρας για να διενεργούν εξετάσεις και να χορηγούν πιστοποιητικά γλωσσομάθειας στο αντίστοιχο επίπεδο. Εάν δεν υπάρχει φορέας πι#στοποίησης ή αναγνώρισης στην οικεία χώρα, απαιτείται βεβαίωση του αρμόδιου Υπουργείου ή της Πρεσβείας της χώρας στην Ελλάδα ότι τα πιστοποιητικά που χορηγού#νται από τους παραπάνω φορείς σε τρίτους, οι οποίοι δεν έχουν ως μητρική την υπό εξέταση γλώσσα, είναι αποδεκτά σε δημόσιες υπηρεσίες της αυτής χώρας ως έγκυρα αποδεικτικά γνώσης της γλώσσας στο αντίστοιχο επίπεδο. Ως οικεία χώρα νοείται η χώρα στην οποία η μητρική ή επίσημη γλώσσα είναι η υπό εξέταση γλώσσα. Στην περίπτωση αυτή, οι υποψήφιοι οφείλουν να συνυποβάλουν την αντίστοιχη βεβαίωση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη triantafullaki :) : 12-02-13 στις 11:16.
Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 11:19, 12-02-13:

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/No...ya821_2_09.htm Ορίστε και η ιστοσελίδα, και επίσης έχω ρωτήσει σε σχολές για μεταπτυχιακό του ΕΚΠΑ, και σε δέχονται με απλή φωτοτυπία του proficiency επικυρωμένη από δικηγόρο ή επάρκεια επικυρωμένη
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Komhtasi7

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους