Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,313 εγγεγραμμένα μέλη και 2,823,794 μηνύματα σε 80,500 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 331 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολές Ψυχολογίας

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 17:41, 01-12-09:

Γιατι ψυχολογια σπουδαζουν μονο γυναικες;Το 99% δηλαδη στην σχολη της Παντειου ειναι κοριτσια απο οτι ξερω!!Περιεργο δεν ειναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 01:24, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από astathmitos
Γιατι ψυχολογια σπουδαζουν μονο γυναικες;Το 99% δηλαδη στην σχολη της Παντειου ειναι κοριτσια απο οτι ξερω!!Περιεργο δεν ειναι;
Γιατι το 90% της θεωρητικης αποτελειται απο γυναικες!! Σε οποιο θεωρητικο τμημα και να πας οι γυναικες υπερισχυουν... Το ιδιο δε συμβαινει και στο ιστορικο-αρχαιολογικο?? Παντως και στο παιδαγωγικο ετσι ειναι!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blablabla14

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη blablabla14
H blablabla14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H blablabla14 έγραψε στις 11:27, 02-12-09:

αχχ και εγω ψυχολογια θελωωω :xixi:

Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 14:43, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από foreverfreak
Γιατι το 90% της θεωρητικης αποτελειται απο γυναικες!! Σε οποιο θεωρητικο τμημα και να πας οι γυναικες υπερισχυουν... Το ιδιο δε συμβαινει και στο ιστορικο-αρχαιολογικο?? Παντως και στο παιδαγωγικο ετσι ειναι!!
Στο ΙΑ το ποσοστο ειναι 65-35% περιπου σε αντιθεση με την φιλολογια οπου τα ποσοστα ειναι συντριπτικα υπερ των γυναικων.Ψυχολογια,Παιδαγωγικο και Νηπιαγωγων δεν εχουν αντιπαλο

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 15:22, 02-12-09:

Στο ΙΑ το ποσοστο ειναι 65-35% περιπου σε αντιθεση με την φιλολογια οπου τα ποσοστα ειναι συντριπτικα υπερ των γυναικων.Ψυχολογια,Παιδαγωγικο και Νηπιαγωγων δεν εχουν αντιπαλο
Kαι σε ποιο συμπερασμα καταληγουμε λοιπον??

Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

O astathmitos έγραψε στις 18:39, 02-12-09:

Kαι σε ποιο συμπερασμα καταληγουμε λοιπον??
Ρωταω γιατι η ψυχολογια τραβαει τοσο τον γυναικειο πληθυσμο....

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 05:00, 03-12-09:

Ρωταω γιατι η ψυχολογια τραβαει τοσο τον γυναικειο πληθυσμο....
Α, πες το ετσι... Δεν ξερω τι να σου πω φιλε μου, η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω, ειναι οτι αυτες μπορουν να μας ψυχολογησουν ευκολα, ενω εμεις οχι, γιατι οι περισσοτερες γυναικες ειναι εντελως αψυχολογητες!! Χαχα...

Παράθεση

aegloswen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 18:36, 03-12-09:

Α, πες το ετσι... Δεν ξερω τι να σου πω φιλε μου, η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω, ειναι οτι αυτες μπορουν να μας ψυχολογησουν ευκολα, ενω εμεις οχι, γιατι οι περισσοτερες γυναικες ειναι εντελως αψυχολογητες!! Χαχα...
Εχεις ενα δικιο σε αυτο...

Αλλα με προσπαθεια,ολα γινονται...

Γενικα πιστευω πως αν καταφερει καποιος να ψυχολογησει μια κοπελα,την εχει κερδισει σε ολα τα επιπεδα...

Δεν μου αρεσει που γενικα δεν υπαρχουν πολλοι αντρες ψυχολογοι και ειναι μονο γυναικες...

Προσωπικα αν γνωριζα καποιον και μου ελεγε:"Σπουδαζω Ψυχολογια",θα ειχε αποκτησει αμεσως την εκτιμηση μου..

Ισως να παιζει ρολο και το γεγονος οτι γενικα μου αρεσουν οι ανθρωπιστικες επιστημες,δεν ξερω..

Λιγο σοβαρα τωρα...

Παντα ειχα την απορια γιατι δηλωνουν τοσες πολλες γυναικες Ψυχολογια...

Ισως η υπερ-αναλυση να μην ειναι στην φυση των περισσοτερων αντρων,δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση.

Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

O astathmitos έγραψε στις 00:18, 04-12-09:

Πολλες φορες οταν μιλας για πρωτη φορα σε μια γυναικα το πρωτο πραγμα που σου λεει ειναι οτι εχει διαβασει πολυ ψυχολογια!Σαν να βγαζει δαγκανες ειναι!

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 01:52, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Εχεις ενα δικιο σε αυτο...

Αλλα με προσπαθεια,ολα γινονται...

Γενικα πιστευω πως αν καταφερει καποιος να ψυχολογησει μια κοπελα,την εχει κερδισει σε ολα τα επιπεδα...

Δεν μου αρεσει που γενικα δεν υπαρχουν πολλοι αντρες ψυχολογοι και ειναι μονο γυναικες...

Προσωπικα αν γνωριζα καποιον και μου ελεγε:"Σπουδαζω Ψυχολογια",θα ειχε αποκτησει αμεσως την εκτιμηση μου..

Ισως να παιζει ρολο και το γεγονος οτι γενικα μου αρεσουν οι ανθρωπιστικες επιστημες,δεν ξερω..

Λιγο σοβαρα τωρα...

Παντα ειχα την απορια γιατι δηλωνουν τοσες πολλες γυναικες Ψυχολογια...

Ισως η υπερ-αναλυση να μην ειναι στην φυση των περισσοτερων αντρων,δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση.
Εγω που σπουδαζω παιδαγωγικο, κανω μαθηματα ψυχολογιας και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στην ψυχολογια σου κανω??

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 03:28, 04-12-09:

στην αγγλικη φιλολογια να δεις..

παντως και εγω εχω σε εκτιμηση την επιστημη της ψυχολογιας...εχει πολυ μελλον και πολλα να πει... και γενικα ειμαι των ανθρωπιστινων επιστημων χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν οι θετικες επιστημες...

γενικοτερα οι γυναικες εκ φυσεως οι περισσοτερες τουλαχιστον ασχολουνται με τον εσωτερικο(ψυχικο) κοσμο για αυτο εγω αποδιδω εκει καπως αυτην την προτιμηση τους στη ψυχολογια..

Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lita Athens
H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε στις 12:57, 04-12-09:

Μπορεί ο χώρος των ανθρωπιστικών επιστημών να είναι κατ'εξοχήν γυναικοκρατούμενος, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως υπάρχουν αξιόλογοι άνδρες δάσκαλοι, φιλόλογοι, ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι κλπ.

στον πανεπιστημιακό χώρο, π.χ., υπάρχουν πολλοι άνδρες καθηγητές στον τομέα των θεωρητικών σπουδών. ακόμα και στη ψυχολογία.
-----------------------------------------
Πολλες φορες οταν μιλας για πρωτη φορα σε μια γυναικα το πρωτο πραγμα που σου λεει ειναι οτι εχει διαβασει πολυ ψυχολογια!Σαν να βγαζει δαγκανες ειναι!
κατα πάσα πιθανότητα, αν μια γυναίκα έχει τελειώσει μια θεωρητική σχολή, όπως η φιλοσοφική, το παιδαγωγικό κλπ., συνήθως έχει διδαχθεί ψυχολογία ως μάθημα υποχρεωτικό ή επιλογής...

Παράθεση

aegloswen

Φοιτητής

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 13:29, 04-12-09:

Εγω που σπουδαζω παιδαγωγικο, κανω μαθηματα ψυχολογιας και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στην ψυχολογια σου κανω??
Aχαχαχ.

Εχεις προοπτικες.

Αρχική Δημοσίευση από Lita Athens
Μπορεί ο χώρος των ανθρωπιστικών επιστημών να είναι κατ'εξοχήν γυναικοκρατούμενος, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως υπάρχουν αξιόλογοι άνδρες δάσκαλοι, φιλόλογοι, ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι κλπ.
Ενταξει αυτο εννοειται,δεν νομιζω οτι ειπωθηκε το αντιθετο.

Ειναι λιγοι παντως αναλογικα με τις γυναικες,σαν ειδος προς εξαφανιση ενα πραγμα.

Αρχική Δημοσίευση από thanous18
παντως και εγω εχω σε εκτιμηση την επιστημη της ψυχολογιας...εχει πολυ μελλον και πολλα να πει... και γενικα ειμαι των ανθρωπιστινων επιστημων χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν οι θετικες επιστημες...
++++

Εγω πιστευω οτι θα επρεπε να την διδασκομασταν και στο σχολειο τη Ψυχολογια απο το γυμνασιο η και το δημοτικο ακομα.

Να υπηρχαν ψυχολογοι που θα μας διδασκαν αυτο το μαθημα..

Επιστημονες που θα μπορουσαμε να συζητησουμε μαζι τους για διαφορα θεματα που εχουν να κανουν με τη Ψυχολογια...

Δεν ειναι δυνατον να πρεπει να φτασω Γ' Λυκειου για να κανω Κοινωνιολογια ας πουμε... (Που και παλι δεν ειναι το ιδιο.)

Νομιζω οτι υπαρχει ως μαθημα επιλογης στην Α'Λυκειου,αλλα ελαχιστοι το επιλεγουν και το σημαντικοτερο ειναι πως δεν διδασκεται απο ψυχολογους,αλλα απο καθηγητες που απλα πρεπει να συμπληρωσουν ωραριο και δεν εχουν γνωσεις επι του θεματος...

Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε στις 13:33, 04-12-09:

η ψυχολογία υπάρχει ως μάθημα επιλογής στη α λυκείου...
στο σχολείο που πήγαινα διδασκόταν από ψυχολόγο και μάλιστα το είχαν επιλέξει πολλοί μαθητές...

ίσωσ να παίζει ρόλο και το ενδιαφέρον των παιδιών κάθε χρονια...

πολλοί, όπως εγώ για παράδειγμα, είχα επιλέξει τότε γαλλικά για να δώσω το c2...

αν δεν ήταν το δίπλωμα στα γαλλικά, μάλλον θα είχα πάρει την επιλογή της ψυχολογίας
-----------------------------------------
στο σχολείο που πήγαινα διδασκόταν από ψυχολόγο και μάλιστα το είχαν επιλέξει πολλοί μαθητές...

πολλοί, όπως εγώ για παράδειγμα, είχα επιλέξει τότε γαλλικά για να δώσω το c2...

αν δεν ήταν το δίπλωμα στα γαλλικά, μάλλον θα είχα πάρει την επιλογή της ψυχολογίας
sorry για την ασυνταξία...

λοπόν... πολλοί είχαν επιλέξει τότε γαλλικά (ή γερμανικά) για να δώσουν διπλώματα...

Παράθεση

aegloswen

Φοιτητής

H aegloswen έγραψε στις 13:45, 04-12-09:

Δυστυχως ομως αυτο δεν γινεται σε ολα τα σχολεια.

Στην Α'Λυκειου ειχα δηλωσει την Ψυχολογια ως μαθημα επιλογης,αλλα τελικα δεν εγινε τμημα...

Οσο γι'αυτο που ειπες για τους ψυχολογους,μακαρι να γινει και σε αλλα σχολεια...

Θυμαμαι εμας μας ειχαν πει οτι αν γινοταν τελικα τμημα,θα μας εκανε μια Βιολογος or sth...

Γι αυτο ειπα πριν οτι σε πολλες περιπτωσεις,το μαθημα διδασκεται απο ασχετους με το αντικειμενο.

Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

H Lita Athens έγραψε στις 13:50, 04-12-09:

ε, όχι και ο βιολόγος...!!!

αυτό που λες γαι τα τμήματα ισχύει σε όλα τα σχολεία (ιδιωτικά και δημόσια)...
αν δεν συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός μαθητών για μάθημα επιλογής δεν γίνεται το μάθημα...

κρίμα που ατύχησες εκείνη τη χρονιά...

πάντως, αν σε ενδιαφέρει η ψυχολογία, μπορεις εκτός φυσικά από το να τη σπουδάσεις, να επιλέξεις μαθήματα στη σχολή σου, αν είναι φιλοσοφική ή παιδαγωγικό, και φυσικά, να παρακολουθήσεις μόνη σου σεμινάρια και τέτοια...

Παράθεση

adiafthoros

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη adiafthoros
Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O adiafthoros έγραψε στις 22:26, 07-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_

Σπουδάζω ψυχολογία..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 04:22, 08-12-09:

Παντως σε σχεση με αυτο που λεγαμε πριν για τη θεωρητικη και τις ανθρωπιστικες επιστημες,στο τμημα μου συνεβει κατι εξαιρετικα παραλογο και ασυνηθιστο... Στο δευτερο τμημα θεωρητικης κατευθυνσης που ημουν εγω (βλεπετε ειχαμε 3), ημασταν 12 αγορια και 10 κοριτσια!! Τρελο?? Μου φαινεται πως τα δεδομενα εχουν αρχισει να ανατρεπονται!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foreverfreak : 04-02-11 στις 13:13.
Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

H Lita Athens έγραψε στις 09:10, 08-12-09:

γιατί όχι...
στο 2009 ζούμε...!!!
η στροφή των γυναικών στα θεωρητικά και των ανδρών στα θετικά επαγγέλματα ήταν χαρακτηριστικό παλαιότερων εποχών...
σήμερα, μπορεί κανείς να δεί και κοπέλες στη θετική και άνδρες στη θεωρητική...
είναι καθαρά θέμα προσωπικών ενδιαφερόντων...

Παράθεση

Elpi-da (Eλπίδα)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Elpi-da
H Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Elpi-da ΑΧΧ ΚΟΥΛΑ...!! έγραψε στις 16:36, 17-08-10:

Γεια σας,θελω να κανω μια ερωτηση...ειμαι μαθητρια και μ'ενδιαφερει η σχολη ψυχολογιας αρκετα...αυτη τη στιγμη...!!
Θα μπορουσε να μου δωσει κανει "τα πιστευω του" στο συγκεκριμενο επαγγελμα...θα θελα να διασταυροσω πολλες γνωμες απο παιδια του iSchool...!! "Just open your hard"

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:53, 17-08-10:

Ένα πολύ ενδιαφέρον site στο οποίο μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες είναι αυτό.

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 18:06, 17-08-10:

Καλό είναι να γνωρίζεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό αποφοίτων ψυχολογίας δεν είναι καθόλου ευχαριστιμένοι από το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης.
Πολλοί προκειμένου να αποκτήσουν προϋπηρεσία αναγκάζονται για αρκετό καιρό να τρέχουν εθελοντικά σε διάφορες δουλειές.

Παράθεση

eirinaki81

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη eirinaki81
H eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H eirinaki81 έγραψε στις 04:26, 09-09-10:

είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή, όμως από θέμα αποκατάστασης είναι αρκετά δύσκολα!έχω αρκετούς γνωστούς που την τελείωσαν,έκαναν και μεταπτυχιακά αλλά δεν είχαν ιδιαίτερη τύχη.Πάντως ψυχολογία κάνουν και άλλα τμήματα π.χ. τα προσχολικής αγωγής αν σε ενδιαφέρει

Παράθεση

Demy22

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Demy22
H Demy22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Demy22 έγραψε στις 13:14, 14-09-10:

γεια σας. εμενα μ ενδιαφερει η παιδοψυχολογια αλλα δεν ξερω πως πας εκει. δηλαδη περνας ψυχολογια και μετα υπαρχει κλαδος για παιδοψυχολογια??

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:30, 14-09-10:

Με μεταπτυχιακό βρήκα πως είναι, δες εδώ.

Παράθεση

Alexandra(Sk)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexandra(Sk)
H Alexandra(Sk) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Alexandra(Sk) έγραψε στις 23:56, 25-01-11:

Μπορείς να βγεις Ψυχολόγος και από κάποια άλλη σχολή, εκτός από τις ήδη γνωστές;

Όποιος γνωρίζει, ας απαντήσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 30-01-11 στις 19:15. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish & Προσθήκη χωρίου
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 11:55, 30-01-11:

Αν μας ελεγες και ποιες ειναι οι "γνωστες" σχολες, θα σου ειχαμε απαντησει ηδη...
Περα απο την ψυχολογια Παντειου, Θεσσαλονικης και Κρητης, Ψυχολογος βγαινεις και απο το Φ.Π.Ψ (Προγραμμα ψυχολογιας). Αυτες ειναι και οι μονες σχολες στην Ελλαδα που σου δινουν το πτυχιο του ψυχολογου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:48, 03-02-11:

Παντως σε σχεση με αυτο που λεγαμε πριν για τη θεωρητικη και τις ανθρωπιστικες επιστημες,στο τμημα μου συνεβει κατι εξαιρετικα παραλογο και ασυνηθιστο... Στο δευτερο τμημα θεωρητικης κατευθυνσης που ημουν εγω (βλεπετε ειχαμε 3), ειμασταν 12 αγορια και 10 κοριτσια!! Τρελο?? Μου φαινεται πως τα δεδομενα εχουν αρχισει να ανατρεπονται!!
Δεν ξερω τι συμβαινει Ελλαδα ομως αυτη την αντιληψη εχω επισης.Πχ οταν σπουδαζα στο τριτος ετος οριακα οι αντρες ξεπερνουσαμε τις γυναικες στην σχολη (πολλες ειχα μεινει εγκυος κ τα ειχαν παρατησει πχ).Γενικα η Ψυχολογια εδω στην Βρετανια θεωρηται σχολη με μεγαλη ζητηση

Παράθεση

momolis (Μανώλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη momolis
Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O momolis έγραψε στις 18:23, 10-02-11:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη ψυχολογία και την επαγκελματική αποκατάστση των φοιτητών των σχετικών τμημάτων. Επίσης εχω ακούσει πως οι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό στην ψυχιατρική, κάτι το οποοίο δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύει. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να με διαφωτίσει όσον αφορά αυτά τα δύο θέματα...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 10:16, 27-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από momolis
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη ψυχολογία και την επαγκελματική αποκατάστση των φοιτητών των σχετικών τμημάτων. Επίσης εχω ακούσει πως οι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό στην ψυχιατρική, κάτι το οποοίο δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύει. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να με διαφωτίσει όσον αφορά αυτά τα δύο θέματα...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν γνωριζω πολυ καλα την Ελληνικη πραγματικοτητα για να σε βοηθησω με απολυτα αξιοπιστες πληροφοριες,παρολα αυτα η αισθηση μου ειναι οτι η Ψυχολογοι στην Ελλαδα εχουν σοβαρες επαγγελματικες προκλησεις.Αρα σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να πουμε πως τουλαχιστον σημερα η Ψυχολογια ειναι εγγυηση για επαγγελματικη αποκατασταση.

Σε καθε περιπτωση η επιστημη της Ψυχολογιας ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερουσα και θα συνιστουσα καποιος να την σπουδασει εαν και εφοσον πραγματικα την αγαπα.Η επιστημη ειναι ειλικρινα ενα μαγευτικο ταξιδι και η σπουδη της ειναι πραγματικα ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα πραγματα που μπορει καποιος να καταπιαστει στην ζωη του.

Για να απαντησω στην ερωτηση σου ομως,οχι Ψυχιατρος δεν μπορεις να γινεις εχοντας τελειωσει Ψυχολογια.Οντως αποφοιτος Ψυχολογιας εισαι Ψυχολογος.Η Ψυχιατρικη ειναι κλαδος της Ιατρικης και αυτην μπορεις να την ακολουθησεις εχοντας περατωσει βασικες σπουδες Ιατρικης και στην συνεχεια ειδικοτητα στην Ψυχιατρικη.

Παράθεση

efhh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efhh
H efhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H efhh έγραψε στις 17:43, 18-04-11:

Το μεταπτυχιακο γινεται μονο στο εξωτερικο??

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,509 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:42, 18-04-11:

μου αρέσει που σκέφτεστε για μεταπτυχιακά προγράμματα ενώ, δεν έχετε ιδέα από τις προπτυχιακές σπουδές!

btw, σε κάθε επιστήμη στην Ελλάδα, υπάρχει πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών με "κατευθύνσεις"

Παράθεση

heidi.enjoy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη heidi.enjoy
H heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H heidi.enjoy έγραψε στις 18:53, 18-04-11:

Καλησπέρα.Θα απαντήσω σε όλα μαζί γιατί ήταν αρκετά και δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τόσα νικνέιμς και να πω την αλήθεια ψιλοβαριέμαι να τα κάνω όλα κόπι-πέιστ
Λοιπόν.Από το ΦΠΨ Ψυχολόγος δε βγαίνεις και λυπάμαι πολύ που το λέω.Μπορεί με κάποιο μεταπτυχιακό να πάρεις τελικά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχεις τα απαραίτητα εφόδια για να πάρεις στα χέρια σου τον ψυχισμό των ανθρώπων που θα σε εμπιστευτούν.Όποιος παίρνει την Ψυχολογία στα σοβαρά νομίζω πως δε θα επέλεγε να ασχοληθεί με αυτήν έχοντας μόνο τις βασικές γνώσεις.Το να κάνεις κάποια μαθήματα γενικής ψυχολογίας δε λέει και πολλά.Πολλές φορές και να τελειώσεις την "καθαρή" Ψυχολογία δε λέει και πολλά γιατί με το πτυχίο δε γίνεσαι αυτόματα και υπεύθυνος,ενσυνείδητος και πάνω απ'όλα δεν αγαπάς αυτόματα τον άνθρωπο.Αν συλλογιστούμε πως ο αυριανός ψυχολόγος θα πρέπει να βοηθήσει σχιζοφρενείς,άτομα με κατάθλιψη,παιδιά με αυτισμό και πολλά άλλα,θα καταλάβουμε ότι μάλλον πρόκειται για πολύ σοβαρή υπόθεση.Καλό θα είναι όποιος αγαπάει την επιστήμη αυτή πραγματικά να μπει σε μια σχολή που θα ασχολείται εξ ολοκλήρου με το εν λόγω αντικείμενο.

Μεταπτυχιακό στην Ψυχιατρική μου φαίνεται αδύνατο να μπορεί να γίνει καθώς ο ψυχίατρος πρέπει να έχει πρώτα γνώσεις ιατρικής και μετά ψυχιατρικής.Ο ψυχολόγος δε θα έχει τις γνώσεις ιατρικής,οπότε δε θα μπορεί να χορηγήσει φάρμακα,οπότε ποιος ο λόγος να υπάρχει το μεταπτυχιακό στην ψυχιατρική?

Μεταπτυχιακά προγράμματα στον τομέα της Ψυχολογίας προσφέρουν και τα ελληνικά πανεπιστήμια και μάλιστα ακόμα δωρεάν,αν και οι θέσεις είναι ελάχιστες.

Όσον αφορά την Παιδοψυχολογία,μέσω της ψυχολογίας και μόνο.Κάποτε γινόταν κι από το παιδαγωγικό με μεταπτυχιακό στην παιδοψυχολογία και μάλιστα οι περισσότεροι "παλιοί" έτσι έγιναν παιδοψυχολόγοι αλλά πλέον ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων δεν αναγνωρίζει την ειδικότητα!

Ελπίζω να βοήθησα!

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 19:37, 18-04-11:

Eγώ θέλω παιδoψυχολογία. Σκέφτομαι Ψυχολογία στην Αθήνα και μετά μεταπτυχιακό. Για παιδοψυχολογία συγεκριμένα έχει μόνο στον Άγιο Αντώνιο σε ένα ιδιωτικό και λογικά θα είναι αρκετά ακριβό.
Επίσης άκουσα πως στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται οι επιμέρους κλάδοι της Ψυχολογίας... Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.

ΕDIT: Με κάλυψε ο από πάνω! ^^

Παράθεση

heidi.enjoy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη heidi.enjoy
H heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H heidi.enjoy έγραψε στις 19:52, 18-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από MetalChest
Eγώ θέλω παιδoψυχολογία. Σκέφτομαι Ψυχολογία στην Αθήνα και μετά μεταπτυχιακό. Για παιδοψυχολογία συγεκριμένα έχει μόνο στον Άγιο Αντώνιο σε ένα ιδιωτικό και λογικά θα είναι αρκετά ακριβό.
Επίσης άκουσα πως στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται οι επιμέρους κλάδοι της Ψυχολογίας... Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.

ΕDIT: Με κάλυψε ο από πάνω! ^^
Χμμμ..Όντως δεν αναγνωρίζονται οι κατευθύνσεις γιατί παρόλο που τις επιλέγουμε στη σχολή στο πτυχίο αναγράφεται απλά ότι πρόκειται για πτυχίο Ψυχολογίας.Βέβαια όπως καταλαβαίνεις,κατεύθυνση από κατεύθυνση έχει διαφορά.Δεν μπορεί κάποιος που έχει ως κατεύθυνση τη Γνωστική,να κάνει κλινικές συνεντεύξεις και θεραπευτικές παρεμβάσεις.Και σε πληροφορώ πως το κάνουν πάρα μα πάρα πολλοί.Όσον αφορά το δικό μου τμήμα με την αλλάγη του προγράμματος σπουδών που έγινε φέτος,υπάρχει πλέον η δυνατότητα να παρακολουθήσεις και δύο κατευθύνσεις παράλληλα αφού τα δύο πρώτα έτη έχεις αποκτήσει τις γενικές γνώσεις για κάθε επιμέρους κλάδο.Γενικότερα είναι μεγάλο λάθος που παίρνουμε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με την απόκτηση του πτυχίου κι από 'κει κ πέρα κάνει ο καθένας ότι γουστάρει

ΥΓ: και γι'αυτό στην Ελλάδα το πτυχίο Ψυχολογίας είναι άχρηστο χωρίς μεταπτυχιακό.(επειδή δεν αναγνωρίζονται δηλαδή οι κατευθύνσεις)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@reti (Αρετή)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη @reti
H Αρετή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H @reti έγραψε στις 14:49, 21-06-11:

Γειά χαρά...έδωσα φέτος πανελλήνιες και σκέφτομαι να δηλώσω ψυχολογία...αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά του τμήματος Ψυχολογίας στην Πάντειο και του τμήματος ψυχολογίας στο ΦΠΨ(πρόγραμμα ψυχολογίας)....μου είπαν ότι στην Πάντειο τελείωνεις κοινωνική ψυχολογία ενώ στο ΦΠΨ κλινική ψυχολογία....τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε αυτά τα δυο....μπορεί να με βοηθήσει κάποιος....ευχαριστώ εκ των προτέρων....!!!!

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη X-FILER
H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 11:36, 22-06-11:

εγω λεω να βαλω ψυχολογια μονο και μονο γιτι θελωδιαφημιση.δε με νοιαζει ο πονος του αλλου,δε θελω να βοηθησω τον συνανθρωπο γι' αυτο σκεφτομαι ψυχολογια παντειου.αν δεν τα καταφερω στη διαφημιση μπορω να βρω ακρες στην εγκληματολογια;

Αρχική Δημοσίευση από @reti
Γειά χαρά...έδωσα φέτος πανελλήνιες και σκέφτομαι να δηλώσω ψυχολογία...αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά του τμήματος Ψυχολογίας στην Πάντειο και του τμήματος ψυχολογίας στο ΦΠΨ(πρόγραμμα ψυχολογίας)....μου είπαν ότι στην Πάντειο τελείωνεις κοινωνική ψυχολογία ενώ στο ΦΠΨ κλινική ψυχολογία....τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε αυτά τα δυο....μπορεί να με βοηθήσει κάποιος....ευχαριστώ εκ των προτέρων....!!!!
απ' οσα μου ειπε αυτη στον επαγγελματικο προσανατολισμο,στην παντειο οντως βγαζεις κοινωνικη ψυχολογια...αυτο απ' οσο καταλαβαινω ειναι ψυχολογια των ΜΜΕ,ρατσισμος,περιθωριοποιηση και αλες τετοιες μαλακιες ενω κλινικη ψυχολογια ειναι μανια,ζουρλια,αμοκ,διχασ μος προσωπικοτητας κλπ...επειδη κι εγω τωρα ψαχνω τα μαθηματα βρηκα αυτο:

http://www.pyr.gr/sxoles/yixologias.htm

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 29-06-11 στις 01:32. Αιτία: Συγχώνευση.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrisopsaro

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 17:57, 29-06-11:

ποσοι ειμαστε οι "τρελογιατροι" οπως λεει και οι γιαγια μου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 18:04, 29-06-11:

Ελπίζω να είμαι κ γω του χρόνου.

Παράθεση

HumaneTouch

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη HumaneTouch
Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O HumaneTouch έγραψε στις 03:14, 14-08-11:

Καλησπερίζω την κοινότητα ,
Αρχικά θα ήθελα να ζήτησω συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο thread απλά επειδή εγώ δεν βρήκα είπα να δημιουργήσω ένα νέο . Θα ήθελα εδώ να μοιραστείτε τις γνώσεις σας πάνω στην Ψυχολογία . Είναι η μοναδική σχολή που μου αρέσει από το 1ο πεδίο και γι ' αυτήν πήγα Θεωρητική κατεύθυνση . Οι γύρω μου λένε συνεχώς ότι δεν θα βρω δουλειά , ότι δεν έχει μέλλον η Ψυχολογία κλπ κλπ ...

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 545 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 16:47, 03-09-11:

είναι όντως ενδιαφέρουσα η ψυχολογία!
και μένα με ενδιέφερε από πάντα.
ωστόσο τα σχόλια γι'αυτήν είναι πάντοτε τα ίδια!
αλλά ποιο επάγγελμα στην Ελλάδα έχει σίγουρη αποκατάσταση?
και όταν λέμε δεν έχει μέλλον... Δηλαδή?

Παράθεση

theGUARDofLIGHT (Γιαννης μ.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη theGUARDofLIGHT
Ο Γιαννης μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O theGUARDofLIGHT έγραψε στις 23:18, 07-09-11:

Εγω επελεξα την ψυχολογια στο Αριστοτελειο γιατι θεωρω πως ειναι πολυ καλυτερο πανεπιστημιο!Μπηκα 5ος με 19050 ...αν και μπορουσα να διαλεξω αθηνα δεν το θελησα.

Παράθεση

skatoula

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη skatoula
H skatoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H skatoula έγραψε στις 13:45, 22-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από theGUARDofLIGHT
Εγω επελεξα την ψυχολογια στο Αριστοτελειο γιατι θεωρω πως ειναι πολυ καλυτερο πανεπιστημιο!Μπηκα 5ος με 19050 ...αν και μπορουσα να διαλεξω αθηνα δεν το θελησα.
Μπράβο μπράβο μπράβο! Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, 1ον γιατί είσαι από τα λίγα αγόρια που αγαπούν μια τόσο θεωρητική σχολή, 2ον για το βαθμό σου και φυσικά για τη σειρά σου! Και εγώ επέλεξα ψυχολογία ΑΠΘ για τον ίδιο ακριβώς λόγο, μόνο που μπήκα 30η Πως και δεν επέλεξες την νομική; Να υποθέσω πως και εσένα ο περίγυρος σου σε ''κράζει'' για την επιλογή σου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

theGUARDofLIGHT (Γιαννης μ.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη theGUARDofLIGHT
Ο Γιαννης μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O theGUARDofLIGHT έγραψε στις 21:37, 23-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από skatoula
Μπράβο μπράβο μπράβο! Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, 1ον γιατί είσαι από τα λίγα αγόρια που αγαπούν μια τόσο θεωρητική σχολή, 2ον για το βαθμό σου και φυσικά για τη σειρά σου! Και εγώ επέλεξα ψυχολογία ΑΠΘ για τον ίδιο ακριβώς λόγο, μόνο που μπήκα 30η Πως και δεν επέλεξες την νομική; Να υποθέσω πως και εσένα ο περίγυρος σου σε ''κράζει'' για την επιλογή σου;
Η νομικη δε με συγκινει και δε θα επελεγα ποτε να κανω ενα επαγγελμα που δε μου αρεσει..Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και σε σενα μπραβο!!!! Κοιτα στην αρχη με το που βγηκαν τα μορια εγινες ενα μικροπολεμος αλλα οκ ειμαι ξεροκεφαλος και ακολουθω το ονειρο μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:57, 27-01-12:

Παιδιά καλησπέρα.
Θέλω να ξεκινήσω ένα νέο θέμα που αφορά το εξής.
Όταν ήμουν μικρή σπούδασα σε μία ιδιωτική σχολή. Τώρα μεγαλώνοντας διαπιστώνω ότι θα ήθελα να είχα σπουδάσει ψυχολογία. Όχι για να το εξασκήσω σαν επάγγελμα, αλλα για τη γνώση. Έχω διαβάσει πολλά βιβλια ψυχολογίας, έχω παρακολουθήσει αμέτρητα σεμινάρια και θα ήθελα να το σπουδάσω κιόλας.
Είμαι όμως 31 ετών. Θεωρείτε ότι είναι αργά για μένα? Ότι θα γελάσει το Πανελλήνιο?
Να σας πω επίσης πως δε σπούδασα σε πανεπιστήμιο, ώστε να δώσω κατατακτήριες, ούτε έχω χρήματα να πάω σε Ιδωτική σχολή. Θα πρέπει να δώσω Πανελλήνιες?

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 13:28, 27-01-12:

Αυτό το λέω συχνά σε όλα τα walks of life που συναντώ ανθρώπους που θέλουν να σπουδάσουν ψυχολογία,άρα θα το πώ και σε σένα.Όχι δε θεωρώ ότι είναι αργά να σπουδάσεις ψυχολογία στα 31 ή ακόμα και να γίνεις Ψυχολόγος.Εξαρτάται από το μεράκι σου και από το πόσο διατεθειμένη είσαι να αφοσιωθείς στην επιστήμη.

Επειδή φαντάζομαι ότι σε μια ηλικία σα τη δική σου θα υπάρχουν ήδη κάποιες υποχρεώσεις τότε θα απέκλεια την full time φοίτηση.Λες ότι το κίνητρο σου είναι η γνώση άρα ερχόμαστε στο επόμενο που μπορεί διαμορφώσει τις επιλογές σου...πως αυτή η διαδικασία δηλαδή θα μπορούσε να είναι χρόνια και σε διαφορετικούς βηματισμούς ανάλογα τις υποχρεώσεις σου.Επειδή δε γνωρίζω καθόλου το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δε μπορώ να σε βοηθήσω.Αυτό που όμως θα έλεγα αν κάποιος φίλος μου σκεφτόταν σε μεγάλη ηλικία να σπουδάσει ψυχολογία είναι να το κάνει στο εξ αποστάσεως (αν τίθεται θέμα δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων).

Η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για εμένα είναι το Open University στη Βρετανία Θα χρειαστείς τουλάχιστον μια καλή 6ετία (με μέσο όρο τα 8 έτη από ότι ξέρω από φίλο μου) για να τελειώσεις αλλά νομίζω θα έχεις ένα καλό background .Αρχικά θα έχεις την αναγνώριση του BPS όπως επίσης γνωρίζω πως πλέον και ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει τις προπτυχιακές σπουδές Ψυχολογίας από το Open University,άρα θα μπορούσες ακόμα και Ψυχολόγος να γίνεις στην Ελλάδα.

Η μεγαλύτερη μου ένσταση αφορά τα εργαστήρια.Εντάξει Ψυχολόγος χωρίς να έχεις βιώσει εργαστήριο....δε ξέρω...δύσκολο.Το επίπεδο όμως του Open είναι πολύ καλό.Το συνιστώ σίγουρα.Τώρα σε ότι αφορά τις εξετάσεις στην Ελλάδα και το Ελληνικό σύστημα ας βοηθήσει κάποιος άλλος.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 13:29, 27-01-12:

Θα σου απαντησω το κλασσικο ''γηρασκω αει διδασκομενος '' Η θεληση για μαθηση ειναι αενη και υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που ακομη και σε προχωρημενη ηλικια αποφασισαν να αρχισουν ή να εξελιξουν τις σπουδες τους...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:39, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Επειδή φαντάζομαι ότι σε μια ηλικία σα τη δική σου θα υπάρχουν ήδη κάποιες υποχρεώσεις τότε θα απέκλεια την full time φοίτηση. Λες ότι το κίνητρο σου είναι η γνώση άρα ερχόμαστε στο επόμενο που μπορεί διαμορφώσει τις επιλογές σου...πως αυτή η διαδικασία δηλαδή θα μπορούσε να είναι χρόνια και σε διαφορετικούς βηματισμούς ανάλογα τις υποχρεώσεις σου.Επειδή δε γνωρίζω καθόλου το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δε μπορώ να σε βοηθήσω.Αυτό που όμως θα έλεγα αν κάποιος φίλος μου σκεφτόταν σε μεγάλη ηλικία να σπουδάσει ψυχολογία είναι να το κάνει στο εξ αποστάσεως (αν τίθεται θέμα δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων).
Ωραία ακούγεται και η φοίτηση εξ αποστάσεως. Βολεύει κιόλας, καθ ότι εργάζομαι, και φυσικά δε μπορω να πάψω να εργάζομαι, γιατί δε μου περισσεύουν.

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για εμένα είναι το Open University στη Βρετανία Θα χρειαστείς τουλάχιστον μια καλή 6ετία (με μέσο όρο τα 8 έτη από ότι ξέρω από φίλο μου) για να τελειώσεις αλλά νομίζω θα έχεις ένα καλό background .Αρχικά θα έχεις την αναγνώριση του BPS όπως επίσης γνωρίζω πως πλέον και ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει τις προπτυχιακές σπουδές Ψυχολογίας από το Open University,άρα θα μπορούσες ακόμα και Ψυχολόγος να γίνεις στην Ελλάδα.

Η μεγαλύτερη μου ένσταση αφορά τα εργαστήρια.Εντάξει Ψυχολόγος χωρίς να έχεις βιώσει εργαστήριο....δε ξέρω...δύσκολο.Το επίπεδο όμως του Open είναι πολύ καλό.Το συνιστώ σίγουρα.Τώρα σε ότι αφορά τις εξετάσεις στην Ελλάδα και το Ελληνικό σύστημα ας βοηθήσει κάποιος άλλος.
Ναι αλλά δεν κοστίζει ακριβά το ανοιχτό πανεπιστήμιο της Βρεττανίας? Μήπως είμαι τυχερή και ξέρεις το κόστος?

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Θα σου απαντησω το κλασσικο ''γηρασκω αει διδασκομενος '' Η θεληση για μαθηση ειναι αενη και υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που ακομη και σε προχωρημενη ηλικια αποφασισαν να αρχισουν ή να εξελιξουν τις σπουδες τους...
Αχ να ήταν όλοι τόσο ανοιχτόμυαλοι..

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντάτε..

Παράθεση

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΖανΠωλΣατραπ
Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O ΖανΠωλΣατραπ έγραψε στις 13:48, 27-01-12:

ιζ ιτ λεητ φορ μι??
εγώ που εγγίζω τα θερτι φορ (),
κάνω σοβαρές σκέψεις να σπουδάσω
ζαμπονοκοπτική με μπλε λεηζερ ή
χαρτοκοπτική με πριονομάχαιρο,
ακόμα δεν έχω αποφασίσει, θα δω.

Σίγουρα, καλό το να σπουδάζει κανείς,
αλλά πως θα τα φέρνεις βόλτα, οικονομικώς?
Και οι ψυχολόγοι πεινάνε.

Μια γνωστή μου έκλεισε το γραφείο που διατηρούσε
πάνω απο 15 χρόνια αν και με καλό πελατολόγιο,
και ευτυχώς που ο σύζυγος της είναι ψυχίατρος
ειδάλλως θα ήθελε...ψυχολόγο .

Θέλω να πω, αγαπητή μυτόνγκα, πως είστε εξαιρετικά αισιόδοξο άτομο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΖανΠωλΣατραπ : 27-01-12 στις 13:51. Αιτία: lexotanil
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,212 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:50, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Μυτόνγκα
Παιδιά καλησπέρα.
Θέλω να ξεκινήσω ένα νέο θέμα που αφορά το εξής.
Όταν ήμουν μικρή σπούδασα σε μία ιδιωτική σχολή. Τώρα μεγαλώνοντας διαπιστώνω ότι θα ήθελα να είχα σπουδάσει ψυχολογία. Όχι για να το εξασκήσω σαν επάγγελμα, αλλα για τη γνώση. Έχω διαβάσει πολλά βιβλια ψυχολογίας, έχω παρακολουθήσει αμέτρητα σεμινάρια και θα ήθελα να το σπουδάσω κιόλας.
Είμαι όμως 31 ετών. Θεωρείτε ότι είναι αργά για μένα? Ότι θα γελάσει το Πανελλήνιο?
Να σας πω επίσης πως δε σπούδασα σε πανεπιστήμιο, ώστε να δώσω κατατακτήριες, ούτε έχω χρήματα να πάω σε Ιδωτική σχολή. Θα πρέπει να δώσω Πανελλήνιες?
Νομίζω πως από τη στιγμή που βρήκες αυτό με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς και να αποκτήσεις γνώσεις δεν τίθεται θέμα ηλικίας Σίγουρα βέβαια δεν θα έχεις τον ανάλογο χρόνο για μια κανονική φοίτηση, αφού είπες πως δουλεύεις κιόλας, αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να σταθεί τόσο μεγάλο εμπόδιο, όταν υπάρχει η θέληση
Το θέμα των Πανελληνίων είναι μεγάλη υπόθεση όμως, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλη καλύτερη λύση
Η προσπάθεια αξίζει όμως πιστεύω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    road, wildcat

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους