Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,518 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,496 μηνύματα σε 76,904 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 666 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολές Ψυχολογίας

antonis273

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antonis273
Ο antonis273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O antonis273 έγραψε στις 12:13, 12-07-08:

Κατ αρχας θα θελα παρα πολυ να σου αλλαξω γνωμη για το ποση σημασια εχουν τα χρηματα κ το κυρος του δικαστη κτλ αλλα ειναι δυσκολο...ΣΙγουρα ειναι καλη δουλεια,αλλα αν το δουμε ανθρωπολογικα δεν σου προσφερει και τιποτα σαν οντοτητα.
Η ψυχολογια παλι-γνωμη μου,ειναι ενας κλαδος επιστημονικος(δεν την λεω επαγγελμα) που εχει μεγαλο ενδιαφερον,καποιοι θα την χαρακτηριζαν ως λειτουργημα.
Εγω θα ξαναδωσω του χρονου για ψυχολογια,οντας σε τεχνολογικη κατευθηνση με 6ο μαθημα ιστορια μονο κ μονο γιατι την γουσταρω..
Αν θες αποκατασταση,λευτα,κυρος κτλ δεν ειναι η καλυτερη λυση...
Αν θες να προσερεις στην κοινωνια,να ερευνησεις μια επιστημη απιστευτα ενδιαφερουσα,ειδικα αν σε προβληματιζουν οσα βλεπεις γυρω σου τοτε πγηγαινε...
Μιλωντας σε τεχνικο επιπεδο,εχω πατερα ψυχιατρο και μητερα δραματοθεραπευτρια οποτε εχω σχετικα ετοιμη δουλεια κ ισως για αυτο να τα βλεπω ολα ροδινα,αλλα...Αν σ αρεσει ΔΕΝ ΧΑΝΕΣΑΙ..ενω και το καλυτερο κονε να εχεις,αν εισαι αδιαφορος δν κανεισ τπτ...αυτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Raziel
Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Raziel έγραψε στις 14:36, 12-07-08:

Εμενα σιγουρα με ενδιαφερει να βγαλω χρηματα στη ζωη μου-ενα καλο εισοδημα!-οποτε το σκεφτομαι και για αυτο το λογο..

Εσυ εχεις τους γονεις σου,που καπως θα μπορεσουν να σε βοηθησουν,ενω εγω ξεκιναω απο το μηδεν..Για αυτο και ειναι εξαιρετικα δυσκολο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peace (Ειρήνη)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη peace
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Αισθητικής και Κοσμητολογίας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H peace έγραψε στις 14:53, 12-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από antonis273
ΣΙγουρα ειναι καλη δουλεια,αλλα αν το δουμε ανθρωπολογικα δεν σου προσφερει και τιποτα σαν οντοτητα.
Η ψυχολογια παλι-γνωμη μου,ειναι ενας κλαδος επιστημονικος(δεν την λεω επαγγελμα) που εχει μεγαλο ενδιαφερον,καποιοι θα την χαρακτηριζαν ως λειτουργημα.Αν θες να προσφερεις στην κοινωνια,να ερευνησεις μια επιστημη απιστευτα ενδιαφερουσα,ειδικα αν σε προβληματιζουν οσα βλεπεις γυρω σου τοτε πγηγαινε...
Αν σ αρεσει ΔΕΝ ΧΑΝΕΣΑΙ..
:iagree: :no1::no1::no1:

Αγαπητε Raziel κρατα τη τελευταια φραση..αν κηνυγας τα λεφτα δε θα σε ευτυχισμενος..
Αν ομως κανεις κατι που σε ΓΕΜΙΖΕΙ κ το αγαπας,θα καταφερεις κ λεφτα να βγαλεις κ ολα.. σκεψου καλα οτι σ πε ο αντωνης..

Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Raziel έγραψε στις 15:57, 12-07-08:

Και βεβαια το σκεφτηκα φιλη μου αλλα αν ηταν μονο ετσι,θα προτιμουσα να περναγα Ιχθυοκαλλιεργειες και αντε να βγαζα χρηματα μετα..

Μου αρεσει αυτη η επιστημη αλλα σιγουρα ψαχνω και το ζητημα των χρηματων,γιατι μπορει αν γινω κλινικος να μην εχω κανεναν πελατη η να εχω τελειως περιστασιακα..

Παράθεση

antonis273

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο antonis273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O antonis273 έγραψε στις 19:43, 12-07-08:

",γιατι μπορει αν γινω κλινικος να μην εχω κανεναν πελατη η να εχω τελειως περιστασιακα.."
To μπορει καθοριζεται απο εσενα...Θα δεις απο μεσα τι κατευθηνση θα παρεις.Το πολυ πολυ αν δεις οτι δεν τραβαει σαν επαγγελμα με ενα μεταπτυχιακο στο μανατζμεντ πχ εισαι ενα περιζητητο στελεχος για καθε επιχειρηση..
Επιλογες εχεις και αν σ αρεσει οντως σαν επιστημη πηγαινε..:no1:

Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

O Raziel έγραψε στις 21:59, 12-07-08:

Νομιζω οτι εσυ φιλε μου ξερεις περισσοτερα και απο μενα που με ενδιαφερει για το μελλον μου!!

Αληθεια,πιστευεις οτι θα ναι τοσο απλο;Με ενα μεταπτυχιακο;Σοβαρα δε θα μπορουσε η οικογενεια μου παραπανω απο ενα μεταπτυχιακο για μενα,λογω οικονομικων λογων,και αυτο οσο να ναι σε προβληματιζει..

Αλλοι εχουν δεν ξερω και εγω ποσα πτυχια και δεν καταφερνουν τιποτα αλλα σιγουρα εχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες και στο τελος ολα ειναι μελι-γαλα για αυτους..

Για αυτο το σκεφτομαι παρα μα παρα πολυ..Νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα αβεβαιο ως επαγγελμα..

Και κατι αλλο..Ασχετο..Ο ψυχολογος λεμε οτι ανοιγει ιατρειο ή γραφειο;

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,290 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 23:08, 12-07-08:

γραφείο, δεν είναι γιατρός.

Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

O Raziel έγραψε στις 23:22, 12-07-08:

Σε καμια περιπτωση,ομως,δεν υποβαθμιζεται επειδη δεν ειναι γιατρος παντως..Εχω ακουσει οτι ο ψυχολογος παντα βρισκεται στη σκια του ψυχιατρου ως κατωτερος..

Νομιζω οτι ειναι ανοησιες!

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,290 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 23:43, 12-07-08:

Προσωπικά δεν το υποβαθμίζω καθόλου!!! Είχαμε και πριν μερικά ποστ μια παρόμοια συζήτηση. Οι ψυχολόγοι μπορούν να είναι και περισσότερο σαν σύμβουλοι, εξάλλου, αν δεν έχεις κάποια βαριά διαταραχή δε λέει τόσο να πας σε ψυχίατρο.

Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

O Raziel έγραψε στις 11:44, 13-07-08:

Ξερεις και να μπορουσα να περασω Ψυχιατρικη δε θα την επελγα ποτε..Δεν ξερω εσυ αν εισαι δυνατοτερη εσωτερικα και ψυχικα απο μενα αλλα εγω δε θα μπορουσα να κανω με τοσο ψυχικα διαταρταγμενους ανθρωπους γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα επηρεαζομουν..

Παντως,και εγω σε αυτο στηριζομαι..Πιστευω οτι καποιος ανθρωπος με ψυχολογικα προβληματα θα επιλεξει να παει σε ψυχολογο και οχι σε ψυχιατρο..Τουλαχιστον στην αρχη!!Μετα..αχρειαστος να ναι ο Ψυχιατρος!!

Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 15:00, 13-07-08:

κι εγω σε ψυχολογο θα πηγαινα..
δεν ξερω ο ψυχιατρος μου βγαζει μια ψυχρα να το πω..

Παράθεση

antonis273

Μαθητής Γ' λυκείου

O antonis273 έγραψε στις 16:04, 13-07-08:

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης γιατι απλα ειναι διαφορετικοι κλαδοι...
Ο ψυχιατρος(κ οχι ο νευρολογος) εχει ελαχιστη δουλεια με ατομα ψυχικα διαταραγμενα,ειδικα αν ειναι ελευθερος επαγγελματιας..Οι πιο πολλοι ψυχιατροι δουλευουν με φαρμακευτικες απεξαρτησεις που ειναι οντως πολυ ψυχοφθορο επαγγελμα.

Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

O Raziel έγραψε στις 17:04, 13-07-08:

Ε τοτε τι ακριβως κανει ο ψυχολογος;Απο τη στιγμη μαλιστα που δεν παρεχει και φαρμακα..

Παράθεση

peace (Ειρήνη)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη peace
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Αισθητικής και Κοσμητολογίας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H peace έγραψε στις 17:20, 13-07-08:

Λοιπόν,οι ψυχολόγοι εχουν αρκετή δουλειά,πλέον ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων πηγαίνουν σε αυτούς γιατί έχουν ένα σωρό προβλήματα...

Raziel,πιστεύω πως θες να πας ψυχολογία,το οτι αναφερεις συνεχεια τα προβλήματα κ τις δυσκολίες που ΜΠΟΡΕΙ να εχεις, με παει στο ότι περίμενες όλοι να σου πουν νομική, αν σου λέγαμε πάλι νομική,θα έκανες το ίδιο? ή απλα θα έκλεινε το θέμα?

Εχώ συνεχίζω να υποστηρίζω τη ψυχολογία,και να πιστεύω πως θα τα καταφέρεις μια χαρά πάντως! :no1:

P.S.: Τί έγινε με το μηχανογραφικό,πότε θα δώσεις? αν δν το χεις κανει?

Παράθεση

Letta

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Letta
H Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 225 μηνύματα.

H Letta έγραψε στις 17:40, 13-07-08:

Στον ψυχολόγο θα πας θα του πεις το πρόβλημα σου θα μιλήσετε θα καταλάβει τι χρειάζεσε ακριβώς. Σε αυτόν πηγαίνουν ακόμα ζευγάρια με προβλήματα.

Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

O Raziel έγραψε στις 14:39, 16-07-08:

Letta και Eirinaki σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Βασικα δεν ξερω τι θα κανα..Θεωρω οτι η Νομικη ειναι πολυ πιο σιγουρη,ιδιως αν καταφερνα να παω στο Δικαστικο Σωμα!Αλλα η ψυχολογια με ενδιαφερει τοσο πολυ,οσο παραλληλα με φοβιζει..

Το χω δωσει το Μηχανογραφικο και εβαλα τη Νομικη Κομοτηνης και μετα την Ψυχολογια Παντειου,Θεσσαλονικης και Κρητης,οποτε σιγουρα αν δεν περασω Νομικη θα περασω στην Ψυχολογια.Περυσι η Παντειος ειχε 17.200 και δεν ξερω καθολου ποσο θα παει..Εγω εχω 17.600,οποτε πιστευω πως περναω..

Παράθεση

jackass

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jackass
Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O jackass έγραψε στις 19:11, 16-07-08:

για παντειο να εισαι σιγουρος αλλα εχε ελπιδες κ για κομοτηνη γιατι πολλα παιδια με μεγαλο βαθμο στο 1ο πεδιο δηλωνουν τα παιδαγωγικα συνεπως ολα ειναι πιθανα

Παράθεση

BE16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BE16
H BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H BE16 kai tha xathw tha xathw tha xathwwwwwww έγραψε στις 14:56, 01-08-08:

επειδη εγω εχω σαν ονειρο να περασω ψυχολογια πιστευω οτι ειναι μια απτις πιο ενδιαφερουσες σχολες ..!!! για να ξεκαθαρισουμε κατι αλλο ψυχολογος αλλο ψυχιατρος !! στον ψυχολογο θα πας να τον συμβουλευτεις,να σε βοηθησει να ξεπερασεις καποιο προβλημα .... στον ψυχιατρο θα παει καποιος που εχει σοβαρο ψυχολογικο προβλημα και χρειαζεται χορηγηση φαρμακων ... ο ψυχιατρος δηλαδη ειναι γιατρος... παντως πιστευω οτι αν καποιος θελει να γινει ψυχολογος πρεπει να αγαπαει πολυ τους ανθρωπους, να χαιρεται να τουσ συμβουλευει κτλ , να διαβαζει βιβλια σημαντικων ψυχολογων ( εγω πχ διαβαζω φρόιντ αν και ειμαι μικρη ακομα) ελπιζω να σε βοηθησα λιγο !

Παράθεση

Raziel

Φοιτητής

O Raziel έγραψε στις 17:56, 18-09-08:

Καλησπερα παιδια!

Τελικα περασα Ψυχολογια Κρητης-εχασα της Θεσσαλονικης για 35 μορια..Ημουν τυχερος σε αυτο!!-και θα παω να σπουδασω!
Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες αλλα τελικα και ως ψυχολογος εχω το δικαιωμα να γινω ιατρος-αλλαζει καπως η ονομασια,οπως ενημερωθηκα!-και να διδαχθω παραλληλα και την ψυχιατρικη.Μαλιστα,υπαρχουν καποια μαθηματα,οπως η ψυχοπαθολογια και η ψυχονευρολογια,που διδασκονται κανονικα και στην Ιατρικη!
Με ενα καταλληλο master στο εξωτερικο μπορει καποιος να γινει γιατρος-ανωτερος και απο ψυχολογο με μια εξειδικευμενη ονομασια!-η να ασχοληθει με κατι αλλο,γιατι εν τελει,ειναι πολλα αυτα,στα οποια μπορει να συμμετασχει καποιος..
Η ψυχολογια συνδεεται με πολλους τομεις!

Παράθεση

aphroditechan (Αφροδιτη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aphroditechan
H Αφροδιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (Προγ. Ψυχολογίας) Αθήνας και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H aphroditechan έγραψε στις 15:55, 16-06-09:

Αναμεσα στα τμηματα Ψυχολογιας ειναι και το τμημα του Καποδισρτιακου πανεπιστημιου.Και μιλαω για το προγραμμα ψυχολογιασ και οχι για το ΦΠΨ.Στο ΦΠΨ μπορεις να παρακολουθησεις το τμημα φιλοσοφιας,παιδαγωγικης και ψυχολογιας ειτε το προγραμμα ψυχολογιας.Στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου αναφερει οτι το προγραμμα ψυχολογιας δινει πτυχιο ισοδυναμο με τα πτυχια των άλλων Τμημάτων Ψυχολογίας των Α.Ε.Ι.Ωστοσο πολλοι το αμφισβητουν και εχω ακουσει χιλιες διαφορετικες αποψεις,οτι δεν ειναι το ιδιο,οτι εχει υποδεεστερη αξια.
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι αξιοπιστο?Με ενδιαφερει αρκετα καθως 8ελω να ειναι η πρωτη μου επιλογη στο μηχανογραφικο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elenaki!!!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki!!!
H elenaki!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elenaki!!! έγραψε στις 19:29, 30-06-09:

βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σενα..λένε γενικά πως το καλύτερο από τα τμήματα ψυχολογίας είναι στην Κρήτη αλλά κ εγώ θέλω να μείνω Αθήνα!ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει περισοοτερο να αποφασίσεις αφού τα πτυχεία είναι οντως ισάξια.. απ ότι εχω καταλάβει στο πάντειο ασχολούνται πιο πολύ με κοινωνική ψυχολογία ενω στο φπψ ακουσα κάτι για εξελικτική κ σχολική ψυχολογία! αυτά.. ελπίζω να βοήθησα και ότι νεότερο βρείς δημοσιευσέ το..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:03, 10-09-09:

Κριμα που δεν μπηκα νωριτερα να βοηθησω το παληκαρι.

Λοιπον ειμαι πτυχιουχος ψυχολογιας με μαστερ κ τωρα κανω το διδακτορικο μου.

Αρχικα Ιατρος δεν μπορεις να γινεις παρα μονο εαν περασεις στην Ιατρικη μεσω κατακτηριων κ με κανεναν αλλο τροπο μεσω της Ψυχολογιας,ειτε κανεις μαστερ ειτε οχι το πιο κοντινο στην Ιατρικη ειναι ο τομεας της Κλινικης Ψυχολογιας,ο οποιος στην Ελλαδα αλλα κ διεθνως ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικος κ πολυ δυσκολα γινεσαι εισακτεος σε μαστερ Κλινικης ψυχολογιας και παλι τονιζω οτι σε καμοια περιπτωση ΔΕΝ μπορεις να γινεις Ιατρος με μαστερ στην Κλινικη Ψυχολογια ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Κλινικος Ψυχολογος.
Για να γινεις Ιατρος η αρχιζεις απο την αρχη σπουδες στην Ιατρικη η περνας μεσω κατακτηριων στην Ιατρικη οπως γινεται απο ολες τις σχολες με τις κατακτηριες.

Στην Ελλαδα το μελλον δεν ειναι καλο.Επιλογες εχεις ειτε να ανοιξεις δικο σου γραφειο η μεσω προκυρυξεων.

Ο τομεας ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικος,δυσκολος κ με γερα νευρα κ πρεπει να αγαπας την επιστημη ωστε να καταφερεις να ασκησεις το επαγγελμα του ψυχολογου.

Τωρα για τα περι Ψυχιατρου κ Ψυχολογου η διαφορα ειναι οτι ο Ψυχολογος δε μπορει να συνταγογραφησει ,ενω ο Ψυχιατρος δεν μπορει να κανει ψυχοθεραπεια.
Στο 99% των περιπτωσεων καταθλιψης,αγχωδων διαταραχων,φοβιων,διαταραχων προσωπικοτητας,κρισεων πανικου κτλ χρειαζεται συνδιασμος ψυχοθεραπειας ψυχολογου και αγωγης ψυχιατρου.ΠΑΝΤΑ οι δυο εχουν αγαστη συνεργασια και επισης ΔΕΝ υπαρχει σοβαρος Ψυχιατρος να μην παραπεμπει σε Ψυχολογο και αντιστοιχα Ψυχολογος να παραπεμπει σε Ψυχιατρο ωστε να ακολουθειτε εντατικο προγραμμα αποθεραπειας του καθε πελατη(για τον Ψυχολογο) ασθενη (για τον Ψυχιατρο)

Εν κατακλειδι ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ...ειδαλως απλα θα εισαι μετριος και θα οδηγηθεις στην ανεργεια μιας και ο κλαδος ειναι ΑΚΡΩΣ ανταγωνιστικος με ελαχιστο μελλον στην Ελλαδα.

Παράθεση

annoula (Άννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annoula
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H annoula έγραψε στις 22:00, 15-09-09:

παρόλο που το θεμα ειχε μπει πριν πολυ καιρο ελπιζω να ξανασυνδεθει ο δημιουργος του..! Raziel καταρχας συγχαρητηρια που περασες στη σχολη που σε ενδιεφερε..να σου πω κι εγω βρισκομαι περιπου στην ιδια κατασταση..δεν εχω δωσει βεβαια ακομα για να ξερω τα μορια μου,αλλα με ενδιαφερει και η νομικη και η ψυχολογια..και ειμαι ακριβως οπως κι εσυ πριν ενα χρονο..δεν εχω αρκετες πληροφοριες γι αυτες τις σχολες και κυριως με απασχολει κι εμενα η επαγγελματικη αποκατασταση..

περισυ με ενδεφερε αρκετα η νομικη και το ειχα ψαξει λιγο..ειδα δηλαδη τι μαθηματα κανουν κλπ και ειχα ενθουσιαστει..!φετος ομως μου φαινεται πως εχω αλλαξει γνωμη..δε με ελκυει πια τοσο ουτε η σχολη,ουτε το επαγγελμα..κυριως λογω ιδιοσυγκρασιας θα ελεγα ! Δηλαδη το να μιλαω δυνατα μπροστα σε δικαστες και να προσπαθω να πεισω,πιστευω πως δε μου ταιριαζει..αλλα λενε οτι μετα τη νομικη δε γινεσαι μονο δικηγορος ή δικαστικος..εχει κι αλλες πολλες διεξοδους..ποιες ειναι ομως αυτες;! ουτε ξερω..και φυσικα αυτο που ολοι ξερουμε και ολοι μας το υπενθυμιζουν: " αν δεν εχεις πατερα/συγγενη/γνωστο δικηγορο, δυσκολα τα πραγματα.." και δεν εχουν κι αδικο εδω που τα λεμε..εκτος αυτου ειναι επισης αληθεια οτι ειναι κορεσμενο επαγγελμα..εδω εγω μενω σε νησι κι οπου γυρισεις εχει και μια ταμπελα με το ονομα κι απο κατω "δικηγορος"..οποτε με ανησυχει και αυτο κι οτι ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις με τετοιον ανταγωνισμο..

τωρα σχετικα με την ψυχολογια..πιστευω πως ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφερον επαγγελμα και θα μου αρεσε να ασχοληθω..γενικα εχω προσεξει οτι μαρεσει να παρατηρω τους ανθρωπους και να τους "ψυχολογω" που λεμε..παρατηρω κινησεις,συμπεριφορα κ.α. και πιστευω πως ετσι καταλαβαινω πολλα πραγματα γι αυτους..οτι εχω δηλαδη μια διαισθηση να το πω;δεν ξερω..απλα νομιζω πως ευκολα μπορω να καταλαβω τι χαρακτηρας ειναι καποιος..οποτε πιστευω οτι αυτο ειναι ενα θετικο αν θελω να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα..δηλαδη ειναι κατι που ταιριαζει σε μενα,στη φυση μου αν θες..μαρεσει επισης να βοηθαω τους αλλους γιατι νιωθω κι εγω χαρουμενη οταν τους κανω κι αυτους να χαιρονται ξανα !
και ερχομαστε παλι στο φλεγον ζητημα της επαγγελματικης πορειας....απ ο,τι εχω δει ολοι αυτο λενε..οτι στην Ελλαδα δεν εχει μελλον και μενεις ανεργος κτλ..ουφφ
ειμαι θεωρητικη και απο το πρωτο πεδιο δε βλεπω καμια αλλη σχολη να μου αρεσει ιδιαιτερα..με ενδιαφερει επισης η αγγλικη φιλολογια γιατι παντα μ αρεσαν τα αγγλικα αλλα παλι δεν ξερω και μετα απο εκει τι προοπτικες υπαρχουν..μαθημα επιλογης πηρα βιολογια αλλα μονο και μονο για να γραψω καλο βαθμο..απο το τριτο πεδιο δε με ενδιαφερει τιποτα..

τελος παντων, αν μπεις καποια στιγμη και το διαβασεις πες μου αν θες τωρα που σπουδαζεις ψυχολογια πώς σου φαινεται η σχολη,τα μαθηματα,γενικα η ολη κατασταση και αν το μετανιωσες..(που ελπιζω οχι)

pano28 ερχομαι σε σενα τωρα ! καλα εσυ και διδακτορικο κανεις τι να σου πω και εις ανωτερα ; συγχαρητηρια και παντα επιτυχιες ! μιας που σε βρηκα λοιπον εσενα αν μπορεις θες να μου πεις μερικα πραγματα μηπως βοηθηθω; ας πουμε τωρα που εργαζεσαι ; ηταν δυσκολο να βρεις δουλεια; που σπουδασες; εδω στην Ελλαδα ;

Παράθεση

3leni (Ελένη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3leni
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H 3leni έγραψε στις 12:14, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από panos28

εσυ,τι προτεινεις ως καλυτερο τομεα στην ψυχολογια...δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα η συμβατικη κ ψαχνω κατι αλλο..
εαν περασεις με κατατακτηριες στην ιατρικη,ποσα χρονια θα παρει συνολο?ξερεις?κ σε ποιο ετος δινεις κατατακτηριες?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 15-08-11 στις 02:10. Αιτία: Προσθήκη spoiler στην παράθεση.
Παράθεση

Cas (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Cas
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Cas έγραψε στις 13:01, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από 3leni
εσυ,τι προτεινεις ως καλυτερο τομεα στην ψυχολογια...δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα η συμβατικη κ ψαχνω κατι αλλο..
εαν περασεις με κατατακτηριες στην ιατρικη,ποσα χρονια θα παρει συνολο?ξερεις?κ σε ποιο ετος δινεις κατατακτηριες?
Από τον ένα χρόνο που έμεινα στην ψυχολογία(φέτος πέρασα Νομική με το 10%) πιο πολύ από όλα μου άρεσε η νευροψυχολογία!!ίσως ο πιο ενδιαφέρον κλάδος από όλους...

Παράθεση

3leni (Ελένη)

Φοιτητής

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H 3leni έγραψε στις 13:03, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Cas
Από τον ένα χρόνο που έμεινα στην ψυχολογία(φέτος πέρασα Νομική με το 10%) πιο πολύ από όλα μου άρεσε η νευροψυχολογία!!ίσως ο πιο ενδιαφέρον κλάδος από όλους...
δεν ειναι αρκετα ανταγωνιστικος ομως?

Παράθεση

Cas (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Cas
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Cas έγραψε στις 13:50, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από 3leni
δεν ειναι αρκετα ανταγωνιστικος ομως?
Δεν ξέρω...Αλλά από τα παιδιά που γνωρίζω στη σχολή το πολύ γύρω στους πέντε ήθελαν να ασχοληθούν με αυτόν τον κλάδο...Και κάτι άλλο...Άμα είναι ανταγωνιστικός αυτός ο κλάδος,τότε η κλινική και συμβουλευτική τι είναι??

Παράθεση

3leni (Ελένη)

Φοιτητής

H 3leni έγραψε στις 19:23, 18-09-09:

κ εμενα μ ειπαν οτι ειναι πολυ θεωρια το πρωτο ετος αλλα μετα ειναι πιο ωραια..

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:51, 19-10-09:

Αν κ καθυστερημενα επανερχομαι

Λοιπον σας γραφω απο Λονδινο.Εδω εκανα βασικες,μεταπτυχιακες σπουδες στην Ψυχολογια κ φετος αρχισα το διδακτορικο μου στην Ψυχολογια διοτι με ενδιαφερει να διδαξω την επιστημη στα πανεπιστημιακα εδρανα

Nα απαντησω τωρα στα παιδια που ρωτησαν.Ο μακραν καλυτερος τομεας για εργασιακες προοπτικες αλλα παραλληλα κ ο πιο ενδιαφερον ειναι σιγουρα η Κλινικη Ψυχολογια αλλα μιλαμε για τρομερο ανταγωνισμο κ Ελλαδα κ εξωτερικο κ οποτε 1 στους 100 βασικα θα μπορεσει να γινει Κλινικος Ψυχολογος καποτε...

Η Συμβουλευτικη Ψυχολογια ειναι επισης ενδιαφερουσα κ ειναι ουσιαστικα η απλη ψυχολογια που εχουμε στο μυαλο μας οταν απευθυνομαστε σε εναν ψυχολογο κ παμε στο γραφειο του.Αλλα στην Ελλαδα κ αυτοι ψωμολυσανε,εκτος εαν εχουν κανα βυσμα να μπουν σε κανα δημοσιο η ανοιγουν γραφειο κ αμα σταυρωσουν κανα πελατη...αλλιως λε πουλ!!!

Παντως εαν κανεις ονομα τοτε ναι οι αμοιβες ειναι καλες.Πχ μπορεις να χτυπας το ραντεβου σου ανετα πανω απο 100 ευρω εαν φυσικα εισαι ονομα.

Γενικα παιδες η Ψυχολογια στην Ελλαδα ειναι μουφα ...δεν εχει μελλον ,εκτος φυσικα εαν την λατρευεις κ γινεις ονομα...αλλιως ειτε Ψυχολογια Παντειου εχεις βγαλει ειτε ΤΕΙ ιχθυοκαλιεργειας ενα κ το αυτο

Παράθεση

a_s_d

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη a_s_d
H a_s_d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H a_s_d έγραψε στις 23:16, 20-10-09:

Καλά, ας μην αφορίζουμε όλο το επάγγελμα, επειδή εμείς πήγαμε στην Αγγλία...Τώρα περί συγκρίσεως της Ψυχολογίας Παντείου με κάποιες άλλες σχολές, τί να πω....Αν είναι να ισοπεδώνουμε ένα τμήμα με τόσο υψηλή βάση εισαγωγής και από τα δυσκολότερα-ίσως-για να πάρεις πτυχίο, καθώς υποχρεούσαι να κάνεις και πρακτική και πτυχιακή εργασία (1 εξάμηνο στην καλύτερη περίπτωση) και χίλια μύρια θεωρητικά αλλά και πειραματικά μαθήματα, καλύτερα να βράσομεν όρυζα....Δεν σου κάνω επίθεση, αλλά επειδή είμαι απόφοιτη Ψυχολογίας Παντείου και ξέρω τι μαθήτρια υπήρξα για να μπω και πόσο δύσκολη είναι η σχολή, αλλά κι επειδή μπούχτισα με τον αφορισμό της Ψυχολογίας, επιθυμώ να βάλω τα πράγματα στη θέση τους....Ναι, στην Ελλάδα του εύκολου βολέματος τα ελεύθερα επαγγέλματα τρομάζουν καθώς απομακρύνονται από τη λογική του δημοσίου....Αυτό που έχω διαπιστώσει η ίδια, πάντως, είναι ότι και μόνο στο άκουσμα της Ψ με επιλέγουν-και με έχουν επιλέξει-και σε πεδία θεωρητικά ασύμβατα με το επάγγελμα του Ψ, καθώς για πολλούς το πτυχίο της Ψ είναι αβαντάζ, μιας και υπεισέρχεται παντού (τουλάχιστον όπου υπάρχουν άνθρωποι)...Κι επιμένω ότι με σωστό χειρισμό και ανάπτυξη προσωπικών δεξιοτήτων την βρίσκει την άκρη κάποιος...Κι από τις λίγες σχολές που με την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ιδιωτεύεις και μπορεί και να θησαυρίσεις στην τελική (αν πιάσει φυσικά το γραφείο σου κι αν φυσικά αυτός είναι ο στόχος σου), αλλά και να είσαι και κύριος-κυρία του εαυτού σου, δίχως αφεντικά....Υπομονή κι ανοιχτά μυαλά να έχουμε κι όλα γίνονται....Κι εσείς που διαβάζετε μην επηρεάζεστε από αυτά που ακούτε, γιατί σχεδόν πάντα είναι γνώμες "πασπαλισμένες" με υποκειμενικότητα και εμπάθεια, ίσως....Δουλέψτε σε αυτό που σας αρέσει και δεν θα χάσετε...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους