Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 85,255 εγγεγραμμένα μέλη και 2,930,186 μηνύματα σε 86,186 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1007 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά

jj!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,443 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 16:49, 24-04-15:

Σκοπός της μετάφρασης δεν είναι η μεταγραφή λέξη προς λέξη της λατινικής στην ελληνική, αλλά η ικανότητα να μπορείς να μεταφέρεις ένα κείμενο της μίας γλώσσας στην άλλη. Δηλαδή να μεταφράσεις κάθε πρόταση, ώστε να βγαίνει ολοκληρωμένο νόημα στη γλώσσα στην οποία μετέφρασες (εν προκειμένω στα ελληνικά). Κάθε γλώσσα έχει διαφορετικούς κανόνες και είναι σχεδόν αδύνατη η "σωστή" της μετάφραση. Γι'αυτό, άλλωστε, υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκδοχές της μετάφρασης του ίδιου κειμένου.

Πέραν τούτου, όταν μεταφράζεις επακριβώς κάποιες fixed φράσεις, όπως αυτή του κειμένου 47, τις περισσότερες φορές ακούγεσαι αστείος. Π.χ. στα αγγλικά υπάρχει η φράση "kick the bucket" που σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει "τα τινάζω/πεθαίνω", ενώ σε κυριολεκτική μετάφραση "κλωτσάω τον κουβά". Προφανώς θα χρησιμοποιήσεις την πρώτη μετάφραση για να γίνεις κατανοητός.

Ας μην ξεχνάμε πως η γλώσσα είναι η πιο σύνθετη επινόηση του ανθρώπινου πολιτισμού.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 232 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 19:35, 24-04-15:

Απλά στα λατινικά τις περισσότερες φορές το συντακτικό βγαίνει από τη μετάφραση, εκτός από κάτι εντελώς άκυρα. Στην προκειμένη αν ζητούσαν συντακτική αναγνώριση στο "eius diei" αρκετοί μαθητές θα σκάλωναν (π.χ. εγώ τη γενική της αναφοράς δεν την είχα σημειωμένη, βέβαια δεν είμαι και δείγμα γιατί τα σιχαινόμουν τα λατινικά). Εν ολίγοις η μετάφραση στα λατινικά δεν γίνεται για το μεταφράζειν, ούτε για την απόδοση ενός κειμένου που να ρέει φυσικά στην ελληνική, αλλά για έναν πολύ συγκεκριμένο λειτουργικό σκοπό: να βοηθήσει τον μαθητή στις εξετάσεις. Στην προκειμένη η μετάφραση που δίνεται δεν εκπληρώνει τον σκοπό αυτό (ενώ γενικά οι επισημάνσεις του morfomenou μου φαίνονται κάπως αφελείς, no offence @morfomenos! ).

Off topic, αλλά δεν υπάρχει ο όρος "κυριολεκτική μετάφραση" (γιατί το αντίθετο θα ήταν η "μεταφορική μετάφραση" ), το σωστό είναι "κατά λέξη μετάφραση" ή έστω "λέξη προς λέξη". Η απόδοση του "kick the bucket" ως "πεθαίνω" δεν είναι ελεύθερη μετάφραση, αλλά κατά λέξη, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Ελεύθερη θα μπορούσε να θεωρηθει η απόδοση "τα τινάζω" ή ακόμα "βλέπω τα ραδίκια ανάποδα", αλλά γενικά η φράση ως παγιωμένη έκφραση μελετάται υπό το πρίσμα της λεγόμενης Μεταφραστικής Ισοδυναμίας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jj!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,443 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 19:54, 24-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Off topic, αλλά δεν υπάρχει ο όρος "κυριολεκτική μετάφραση" (γιατί το αντίθετο θα ήταν η "μεταφορική μετάφραση" ), το σωστό είναι "κατά λέξη μετάφραση" ή έστω "λέξη προς λέξη". Η απόδοση του "kick the bucket" ως "πεθαίνω" δεν είναι ελεύθερη μετάφραση, αλλά κατά λέξη, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Ελεύθερη θα μπορούσε να θεωρηθει η απόδοση "τα τινάζω" ή ακόμα "βλέπω τα ραδίκια ανάποδα", αλλά γενικά η φράση ως παγιωμένη έκφραση μελετάται υπό το πρίσμα της λεγόμενης Μεταφραστικής Ισοδυναμίας.
Αν δεν υπάρχει συγγνώμη Απλά στα αγγλικά το λένε "it is literally translated...". (αυτό που λέγαμε για τη μετάφραση)

Πίστεψέ με, κατά καιρούς βλέπω σε "επίσημους" υπότιτλους (όταν ταινίες/σειρές προβάλλονται στην τηλεόραση), το "kick the bucket" να μεταφράζεται "κλωτσάω τον κουβά" Και άλλες φράσεις έχω δει να μεταφράζονται κατά λέξη, που αν δεν ξέρεις αγγλικά δεν καταλαβαίνεις το νόημα, τις οποίες δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή την στιγμή
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη morfomenos
Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O morfomenos έγραψε στις 00:15, 25-04-15:

Απλά στα λατινικά τις περισσότερες φορές το συντακτικό βγαίνει από τη μετάφραση, εκτός από κάτι εντελώς άκυρα. Στην προκειμένη αν ζητούσαν συντακτική αναγνώριση στο "eius diei" αρκετοί μαθητές θα σκάλωναν (π.χ. εγώ τη γενική της αναφοράς δεν την είχα σημειωμένη, βέβαια δεν είμαι και δείγμα γιατί τα σιχαινόμουν τα λατινικά). Εν ολίγοις η μετάφραση στα λατινικά δεν γίνεται για το μεταφράζειν, ούτε για την απόδοση ενός κειμένου που να ρέει φυσικά στην ελληνική, αλλά για έναν πολύ συγκεκριμένο λειτουργικό σκοπό: να βοηθήσει τον μαθητή στις εξετάσεις. Στην προκειμένη η μετάφραση που δίνεται δεν εκπληρώνει τον σκοπό αυτό (ενώ γενικά οι επισημάνσεις του morfomenou μου φαίνονται κάπως αφελείς, no offence @morfomenos! ).
Δηλαδη συμφωνεις οτι κακως η μεταφραση που κυκλοφορει δεν περιλαμβανει το eius αλλα ειμαι αφελης που το επισημανα… μαλιστα!
Παράθεση

Anonyme

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 232 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 00:23, 25-04-15:

Καλέ με την συγκεκριμένη επισήμανση συμφωνώ, με όλες τις προηγούμενες διαφωνούσα.
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 00:35, 25-04-15:

Καλέ με την συγκεκριμένη επισήμανση συμφωνώ, με όλες τις προηγούμενες διαφωνούσα.
τι θα πει διαφωνησες… δεν ειναι επισημανσεις αμα δεις , αποριες ειναι, πως μπορει να διαφωνεις με την απορια του αλλου? θεωρεις οτι δεν θα επρεπε αν εχω τετοιες αποριες? ε τι να κανω αυτες εχω
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 12:53, 25-04-15:

Από το κείμενο Η ΠΟΡΚΙΑ ΚΑΙ Ο ΒΡΟΥΤΟΣ
Κοντά Στην αρχή λέει:
‘’cultellum tonsorium quasi unguium resecandorum causa poposcit eoque velut forte elapso se vulneravit.‘’
Την μετάφραση που κυκλοφορεί δεν την αναφέρω καν,
Ποια είναι η σημασία του eoque σε αυτή την πρόταση?
Ευχαριστώ
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,187 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 13:56, 25-04-15:

"Ζήτησε μαχαιράκι μανικιουρίστα, τάχα για να κόψει τα νύχια της και με αυτό (eo= αφαιρετική του οργάνου) που δήθεν γλύστρισε από τα χέρια της, αυτοτραυματίστηκε."
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 14:41, 25-04-15:

ναι το διαβασα αυτο στο βιβλιο…. ‘’η αφαιρετικη ειναι η πτωση, με την οποια διδεται απαντηση στην ερωτηση’’ με ποιο? με εκεινο (το μαχαιρακι) eoque = με εκεινο
όποιος δεν βαριεται ας επιβεβαιωσει………….
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,187 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 14:45, 25-04-15:

Ναι, είναι αφαιρετική του οργάνου. Μόνο το "eo" όμως, γιατί το "que" είναι το "και".
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

never give up (Παναγιώτης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη never give up
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O never give up έγραψε στις 14:46, 25-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από morfomenos
ναι το διαβασα αυτο στο βιβλιο…. ‘’η αφαιρετικη ειναι η πτωση, με την οποια διδεται απαντηση στην ερωτηση’’ με ποιο? με εκεινο (το μαχαιρακι) eoque = με εκεινο
όποιος δεν βαριεται ας επιβεβαιωσει………….
Έτσι ακριβώς είναι + αυτό που είπε ο Libertus.
Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Go_for_it!
Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 511 μηνύματα.

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 15:02, 25-04-15:

Η αφαιρετική έχει πολλές χρήσεις. Για περισσότερα μπορείς να κοιτάξεις και στο παράρτημα με το συντακτικό στη σχολική γραμματική του Τζάρτζανου (μια μικρή πράσινη είναι).
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 15:42, 25-04-15:

Ευχαριστω!
http://en.wiktionary.org/wiki/-que
δεν θα το εβρισκα αυτο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfomenos : 25-04-15 στις 21:24.
Παράθεση

jj!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 15:49, 25-04-15:

Εγώ λέω να βλέπεις το λεξιλόγιο από το study4exams, παρά από το wiktionary
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 18:40, 25-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Εγώ λέω να βλέπεις το λεξιλόγιο από το study4exams, παρά από το wiktionary
μπορει αν ειναι πιο εγκυρη αλλα δεν μου αρεσει αυτη η σελιδα
Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 511 μηνύματα.

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 18:59, 25-04-15:

Το study4exams είναι ό,τι πιο έγκυρο για τις Πανελλήνιες και αρκετά προσεγμένο (με κάποιες αβλεψίες στις ασκήσεις βέβαια). Στο wiktionary μπορεί να εισηγείται λήμματα ο κάθε άσχετος. Δική σου η απόφαση.
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 21:23, 25-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Go_for_it!
Το study4exams είναι ό,τι πιο έγκυρο για τις Πανελλήνιες και αρκετά προσεγμένο (με κάποιες αβλεψίες στις ασκήσεις βέβαια). Στο wiktionary μπορεί να εισηγείται λήμματα ο κάθε άσχετος. Δική σου η απόφαση.
Το ξερω, απλα σαν σελιδα δεν μου ταιριαζει, με ολους αυτους τους υποκαταλογους και τα μπρος πισω που εχει, η γνωμη μου ειναι οτι αυτοι που την εφτιαξαν ενδεχομενως να ξερουν αρχαια κτλ αλλα πως να κανουν ευαναγνωστη μια σελιδα δεν ξερουν. παντως μην υποτιματε ανοιχτες σελιδες οπως το wiktionary δεν γραφει ακριβως ο καθε ασχετος αν και υπαρχει η δυνατοτητα, αντιθετα μπορεις να πεις οτι καθε αρθρο ελεγχεται απο πολυ περισσοτερους σχετικους και ασχετους σε σχεση με αλλες ‘’κλειστες’’ σελιδες, επισης ειναι μοιραιο ανοιχτες σε ολους σελιδες σαν αυτη να επικρατησουν τελικα καποτε και δεν θα νοειται κλειστη εγκυκλοπαιδικα λεξικο κτλ ουτε θα συγκρινεται σε ογκο και επιμελεια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfomenos : 25-04-15 στις 21:27.
Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 22:57, 25-04-15:

Προσωπικά, έχω εντοπίσει πολλές ανακρίβειες σε ιστοσελίδες τύπου wiki, για να μη μιλήσω για τον τρόπο αξιοποίησης της βιβλιογραφίας από τους wiki-συντάκτες. Φιλότιμη προσπάθεια, δε λέω, αλλά είμαι ξεκάθαρα κατά αυτού του ισοπεδωτικού και μη επιστημονικού συγκερασμού των πληροφοριών, όσο χρήσιμο κι αν φαίνεται για το ευρύ κοινό, με την πρώτη ματιά τουλάχιστον. Επαναλαμβάνω ότι επαφίεται στην κρίση του καθενός για το πώς θα χειριστεί το παρεχόμενο υλικό. Μη φτάσουμε και στο ακραίο σημείο όμως να θεωρούμε θέσφατο ό,τι γράφεται στο wiki. Για τις σχολικές ανάγκες, υποθέτω ότι αρκεί.
Παράθεση

Απόφοιτος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O never give up έγραψε στις 19:24, 14-05-15:

Καλησπέρα. Μου έδωσαν ένα βιβλίο του Γεράσιμου Μαρκαντωνάτου με τίτλο «Λατινική Θεματογραφία» (έτος 1999), εκδόσεις Gutenberg. Καθώς το ξεφύλλιζα, λοιπόν, έπεσα σε κάτι που με προβλημάτισε· στο τελευταίο μέρος του βιβλίου υπάρχει ένα παράρτημα με γραμματικές και συντακτικές παρατηρήσεις. Σε έναν πίνακα, λοιπόν, έχει μαζεμένες τις δευτερεύουσες προτάσεις, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και οι ειδικές! Όπως ξέρουμε, βέβαια, στα λατινικά δεν υπάρχουν δευτερεύουσες ειδικές προτάσεις, καθώς η έννοια της ειδικής πρότασης εκφράζεται με ειδικό απαρέμφατο, κατηγορηματική μετοχή ή (σε ορισμένες περιπτώσεις) δευτερεύουσα quominus - quin. Παρατίθενται μάλιστα και τα εξής παραδείγματα (υπογραμμίζονται έντονα οι υποτιθέμενες «ειδικές» προτάσεις):

α) Praetereo quod eam sibi domum legit.
= Παραλείπω ότι διάλεξε αυτό το σπίτι για τον εαυτό του.

β) Quis dubiteret quin in virtute divitiae sint?
= Ποιος θα αμφέβαλλε ότι υπάρχει πλούτος στην αρετή;

γ) Concedetur verum esse ut bonos boni diligant.
= Συμφωνείται πως είναι αληθές ότι οι καλοί αγαπούν τους καλούς.

Εντάξει, πέρα από το παράδειγμα β, όπου φαίνεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για δευτερεύουσα πρόταση του quin, τα υπόλοιπα με μπερδεύουν. Εσείς τι λέτε;
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 19:39, 14-05-15:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέκεσαι με απόψεις που δεν ανταποκρίνονται στο συντακτικό του σχολικού βιβλίου και που σε καμία περίπτωση δεν θα σου ζητηθούν...
Παράθεση

Απόφοιτος

O never give up έγραψε στις 19:43, 14-05-15:

Εννοείται πως δε θα υιοθετήσω τις απόψεις του βιβλίου αυτού περί ειδικών προτάσεων, απλώς μου φάνηκε περίεργο που τις αναφέρει.
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ο πεταλουδας
Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ο πεταλουδας έγραψε στις 15:51, 15-08-15:

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα στα λατινικα με το συντακτικο πως ακριβως πρεπει να διαβαζεται,να το μαθαινουμε απεξω πραγμα που δοκιμασα αλλα μετα δεν θυμομουν πολλα η υπαρχει καποιος αλλος τροπος
Παράθεση

niek

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 16:30, 15-08-15:

Εγώ είχα και ένα δεύτερο βιβλίο και τα έγραφα εκεί πάνω και μετά κοιτούσα αν είχα λάθος και αν δεν μπορούσα να καταλάβω κάτι ρωτούσα τον καθηγητή μου. Επίσης το κάναμε και στο φροντιστήριο στον πίνακα, οπότε μετά ήταν πιο εύκολο. Αν κάτι δεν μπορούσα να θυμηθώ με τίποτα ή ήταν μοναδική περίπτωση, το μάθαινα και απέξω για σιγουριά.
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ο πεταλουδας έγραψε στις 16:39, 15-08-15:

μαλιστα εγω προσπαθω απεξω αλλα μετα απο καποιες ωρες δεν τα θυμαμαι ενω οσο τα κανω μου ερχονται ευκολα και ανησυχω λιγο
Παράθεση

niek

Φοιτητής

H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 16:45, 15-08-15:

Πολύς κόπος και είναι αρκετά κείμενα. Τώρα έχεις χρόνο, μετά όμως που θα ξεκινήσουν τα μαθήματα; Και αν γίνει κάτι (π.χ. αγχωθείς) τι θα κάνεις; Μην ανησυχείς πάντως, σιγά σιγά θα αποκτήσεις και εμπειρία και θα βγαίνουν πολύ εύκολα στο τέλος.
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

O ο πεταλουδας έγραψε στις 16:56, 15-08-15:

τι προτεινεις γιατι απο μονος μου φενονται δυσκολο να το βγαλω το συντακτικο
Παράθεση

niek

Φοιτητής

H niek :) !!! έγραψε στις 18:44, 15-08-15:

Αν και δεν ξέρω τι βιβλία έχεις και τι μέθοδο ακολουθείς στο διάβασμα σου και στο φροντιστήριο, θα έλεγα αν βρεις ένα άγραφο βιβλίο λατινικών και να προετοιμάζεσαι είτε γράφοντας τα είτε λέγοντάς το συντακτικό σε κάποιον. Μόνο έτσι θα τσεκάρεις τι πραγματικά δεν ξέρεις σα να έγραφες εξετάσεις. Βοηθάνε επίσης και οι ασκήσεις συντακτικού για να μάθεις κάποια εμπειρικά.
Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 19:01, 15-08-15:

Τι εννοείς με το να μάθεις το συντακτικό απ'έξω;
Παράθεση

jims

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 19:29, 15-08-15:

Εγώ σου προτείνω σε κάθε κείμενο να σημειώνεις με ένα χρωματιστό στυλό τα περίεργα συντακτικά φαινόμενα. Έτσι το μάτι θα πηγαίνει αμέσως εκεί και θα τα εμπεδώνεις καλύτερα.
Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη 8theo1
Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 19:42, 15-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από ο πεταλουδας
παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα στα λατινικα με το συντακτικο πως ακριβως πρεπει να διαβαζεται,να το μαθαινουμε απεξω πραγμα που δοκιμασα αλλα μετα δεν θυμομουν πολλα η υπαρχει καποιος αλλος τροπος
Να προσπαθείς να βγάζεις μόνος τα εύκολα, π.χ υποκείμενο,αντικείμενο κλπ. και να επιμένεις στα δύσκολα, με τον καιρό που θα τα διαβάζεις και θα τα ξανά διαβάζεις θα σου έρχονται αυτόματα
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

O ο πεταλουδας έγραψε στις 08:51, 16-08-15:

θα το δοκιμασω αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ καλος στο συντακτικο γι αυτο σκεφτηκα να τα μαθαινω απεξω ευχαριστω πολυ για την βοήθεια
Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη dimiou13
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O dimiou13 Endlich Sommer und... Ferien ;-)! έγραψε στις 16:30, 16-08-15:

Βρε σεις, χαλαρώστε λίγο με τα λατινικά, γελοία είναι. Μην ανησυχείτε. Για το συντακτικό πιστεύω το ίδιο με τον 8theo1, αλλά σε σχέση με τα αρχαία μιλούμε για πανεύκολο μάθημα, αρκεί να ασχοληθείς και να μπεις στο πνεύμα του. Έμενα προσωπικά μού αρέσουν τα Λατινικά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimiou13 : 16-08-15 στις 16:31. Αιτία: Ορθογραφικό λάθος.
Παράθεση

Arsyn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arsyn
H Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Arsyn έγραψε στις 23:44, 17-08-15:

Στο κείμενο 6 λέει "posita est", πως μεταφράζεται;
Σε ένα βοήθημα που έχω λέει "βρίσκονται", και σε ένα άλλο με δύο μεταφράσεις "βρίσκονται" και "είναι τοποθετημένα". Στο φροντ μου είπαν ότι πρέπει να λέω "βρίσκεται" επειδή είναι ενικός.

Ξέρω ότι είναι βλακεία ερώτηση, ότι δεν παίζει καν να πέσει αυτό το κείμενο και ότι ασχολούμαι με λεπτομέρειες, αλλά θέλω στην μετάφραση έστω να τα ξέρω όλα τέλεια, φοβάμαι μην μου κόψουν από κάτι τέτοιο.
Παράθεση

miss marple

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H miss marple hello!! έγραψε στις 23:50, 17-08-15:

κοίτα δε νομίζω να σου κόψουν από αυτο...ισχύει μεν αυτό που σου είπαν στο φροντιστήριο, αλλά από την άλλη μπορεί κάποιος να πει με τη σειρά του ότι το ''είναι τοποθετημένα'' είναι σωστότερο επειδή είναι περιφραστικό, όπως το posita est!!
νομίζω ότι και τα 2 είναι σωστά!!
Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη dimiou13
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O dimiou13 Endlich Sommer und... Ferien ;-)! έγραψε στις 00:05, 18-08-15:

Λοιπόν, δεν είναι πολύ δύσκολο. Ας δούμε όλην την περίοδο:

Mens et animus et consilium et sententia civitātis posita est in legubus.

Ρήμα το posita est

Υποκείμενα τα mens, animus, consilium, sententia.

Από την στιγμή που έχεις υποκείμενα πολλά και συνδέονται παρατακτικά με το et, μπορείς να λογισεις κάθε υποκείμενο ως πρόταση με ρήμα το positus est, που εννοείται.
Η εξήγηση παραπάνω είναι γι να καταλάβεις γιατί υπάρχουν πολλά υποκείμενα, αλλά ρήμα στον ενικό.

Ως προς το κομμάτι της μετάφρασης, όταν στα ελληνικά έχουμε 2+ υποκείμενα για ένα ρήμα, το ρήμα είναι στον πληθυντικό. Άρα υο ρήμα θα μεταφραστεί στον πληθυντικό. Η μετάφραση της περιόδου είναι η έξης:

Ο νους και η ψυχή και η σκέψη και η κρίση τγς πολιτείας είναι τοποθετημένα/βρίσκονται στους νόμους.

Στα ελληνικά είναι αδόκιμο σε αυτήν την περίπτωση να υπάρχει ρήμα στον ενικό.

ΥΓ: Εάν υπάρχει λάθος, ας με διορθώσει κάποιος γνώστης.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Λατινικά Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά - Από oasis
      Το θέμα έχει λάβει 366 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεωρητική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-15 στις 13:50.
    • Βοήθεια/Απορίες στα Aρχαία - Από Nepes
      Το θέμα έχει λάβει 533 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεωρητική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-05-14 στις 10:35.
    • Αρχαία Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία - Από Mrs Funny
      Το θέμα έχει λάβει 748 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-14 στις 13:06.
    • Αρχαία Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία - Από Ηλίας
      Το θέμα έχει λάβει 408 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-11-13 στις 17:41.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους