Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 87,126 εγγεγραμμένα μέλη και 2,979,706 μηνύματα σε 88,891 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 859 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά

jims

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 20:46, 21-01-16:

Το συντακτικό θέλει μεγάλη προσοχή, τόσο η αναγνώριση των λεξεων και των προτασεων όσο και οι μετατροπές. Επίσης καλό είναι να υπογραμμίζεις ιδιαίτερα συντακτικά φαινόμενα με ενα υπογραμμιστικό ή με ένα χρωματιστό στυλό ( π.χ. μία δοτική προσωπική ηθική). Έτσι "θα χτυπάει" στο μάτι και θα σου εντυπώνεται πιο εύκολα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shadow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 10:41, 22-05-16:

Παιδια μπορω να βρω καπου αξιοπιστες μεταφρασεις των κειμενων και το συντακτικο του καθενος;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye (mercedes)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H mercedes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 423 μηνύματα.

H aye έγραψε στις 09:09, 25-05-16:

Ξέρει κανείς πως κάνει στο θετικό βαθμό το επίρρημα του exterus?
O συγκριτικός νομίζω είναι exterius και ο υπερθετικός extime/extreme

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

George_HPFR

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη George_HPFR
Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O George_HPFR έγραψε στις 09:14, 25-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από aye

Ο θετικός βαθμός του επιρρήματος του επιθέτου exterus -a -um είναι 'extra'.
Παράθεση

aye (mercedes)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye έγραψε στις 09:24, 25-05-16:

σ'ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

George_HPFR

Απόφοιτος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O George_HPFR έγραψε στις 09:30, 25-05-16:

σ'ευχαριστώ πολύ
Τίποτα να σαι καλά! Υπάρχουν και στο Google γενικά όλα τα ρήματα,επίθετα,επιρρήματα κλπ,σε περίπτωση που δεν λάβεις άμεσα απάντηση! Καλό διάβασμα!
Παράθεση

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ΑndrewChatz
Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O ΑndrewChatz έγραψε στις 18:45, 25-05-16:

Εγώ υπερθετικό βαθμό του επιρρήματος έχω το extremum/extremo
Παράθεση

George_HPFR

Απόφοιτος

O George_HPFR έγραψε στις 19:14, 25-05-16:

Σωστός ο AndrewChatz.Ο υπερθετικός του επιρρήματος είναι extremum και extremo. Το 'extime' και 'extreme' είναι του επιθέτου extremus-a-um και όχι exterus-a-um!
Παράθεση

aye (mercedes)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye έγραψε στις 22:00, 25-05-16:

Έχετε δίκιο, τα μπέρδεψα!
Παράθεση

aye (mercedes)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye έγραψε στις 16:03, Χθες:

Παιδιά, λίγη βοήθεια! Οι αναφορικές προτάσεις(επιθετικές, ουσιαστικές,επιρρηματικές), οι παραβολικές και ο πλάγιος λόγος είναι στην ύλη μας;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aye : Χθες στις 16:10.
Παράθεση

Fay Key

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fay Key
H Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Fay Key έγραψε στις 16:32, Χθες:

Απο τις παραβολικες στην υλη ειναι μονο οι απλες(δηλαδη οι υποθετικες ειναι εκτος).Ο πλαγιος λογος δεν ειναι εντος,παρα μονο με τη μορφη απαρεμφατικης συνταξης.
Παράθεση

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O ΑndrewChatz έγραψε στις 16:41, Χθες:

Και η παραχωρητική στο κείμενο 43 είναι εκτός,σωστά;
Παράθεση

George_HPFR

Απόφοιτος

O George_HPFR έγραψε στις 16:47, Χθες:

Διαβάστε καλού-κακού τις πλάγιες ερωτηματικές,γιατί υπάρχει ασάφεια.Οι υποθετικές παραβολικές είναι εκτός.Αντρέα,η παραχωρητική πρόταση είναι εντός της ύλης κανονικά.Το μόνο που αφαιρείται από το κείμενο 43 είναι η παρατήρηση 5. για τις διμελείς ερωτηματικές προτάσεις.
Παράθεση

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΑndrewChatz έγραψε στις 16:57, Χθες:

Οι παραχωρητικές σαν παρατήρηση δεν υπάρχουν στο κείμενο 43 αλλά σε κάποιο άλλο που είναι εκτός!Οι πλάγιες ερωτηματικές ειναι 100% εντός ύλης.
Παράθεση

George_HPFR

Απόφοιτος

O George_HPFR έγραψε στις 17:41, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από ΑndrewChatz
Οι παραχωρητικές σαν παρατήρηση δεν υπάρχουν στο κείμενο 43 αλλά σε κάποιο άλλο που είναι εκτός!Οι πλάγιες ερωτηματικές ειναι 100% εντός ύλης.
Έχεις δίκιο τελικά...στο κείμενο 40 η παρατήρηση 2. είναι εκτός (αφορά τις παραχωρητικές).Ωστόσο,εγώ θα τη διαβάσω (1 είναι) καλού-κακού...
Παράθεση

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΑndrewChatz έγραψε στις 17:53, Χθες:

Διάβασε και debeo+απαρέμφατο και μετατροπή σε Περιφραστική Παθητική Συζυγία! Κάτι μου λέει ότι αν θέλουν να το δυσκολέψουν λίγο θα μπει.
Παράθεση

valantis21

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 261 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 18:05, Χθες:

παιδια ΣΟΣ...στην 2η ασκηση στα λατινικα με τα ρηματα πως θα την κανετε? εννοω θα το κλεινετε απο μεσα σας και θα ψαχνετε ποια συζυγια ειναι?
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fay Key

Νεοφερμένος

H Fay Key έγραψε στις 18:31, Χθες:

Το debeo δεν ειναι τελειως εκτος ομως;

Οπως σε βολευει.Αν νιωθεις οτι χρειαζεται να γραψεις και στο προχειρο τη καθε συζυγια για να μη κανεις κανενα λαθος απροσεξιας καντο.
Παράθεση

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΑndrewChatz έγραψε στις 18:50, Χθες:

Εγώ το διάβασα γιατί υπάρχει και στο κείμενο 7 αντίστοιχη φράση ( vim hostium cavere debetis ) αλλά μπορούν κάλλιστα να "κατασκευάσουν" ένα παράδειγμα! Όλα τα περιμένω από αυτή την επιτροπή...
Παράθεση

Fay Key

Νεοφερμένος

H Fay Key έγραψε στις 19:06, Χθες:

Δε νομιζω να ξεφυγουν τοσο πια,αλλα απο την αλλη εκει που περιμενεις τα ευκολα μπορει να ερθουν τα παλουκια
Παράθεση

valantis21

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 261 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 19:20, Χθες:

ευχαριστω πολυυ
Παράθεση

aye (mercedes)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye έγραψε στις 19:45, Χθες:

debeo + απαρέμφατο είναι μέσα.
Σκέφτομαι να γράψω στο πρόχειρο και τις 4 συζυγίες σε όλους τους χρόνους, εγκλίσεις και φωνές για να είμαι σίγουρη. Αλλά θα μου πάρει πάρα πολλή ώρα. Έγραψα δοκιμαστικά το amo και μου πήρε 20 λεπτά. Φανταστείτε επί 4
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aye : Χθες στις 19:49. Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Παράθεση

George_HPFR

Απόφοιτος

O George_HPFR έγραψε στις 20:22, Χθες:

debeo + απαρέμφατο είναι μέσα.
Σκέφτομαι να γράψω στο πρόχειρο και τις 4 συζυγίες σε όλους τους χρόνους, εγκλίσεις και φωνές για να είμαι σίγουρη. Αλλά θα μου πάρει πάρα πολλή ώρα. Έγραψα δοκιμαστικά το amo και μου πήρε 20 λεπτά. Φανταστείτε επί 4
Θυμήσου απλά καταλήξεις για την κάθε συζυγία. Άμα ξέρεις αρχικούς χρόνους,ξέρεις όλα τα υπόλοιπα. Διάβασε αποθετικά-ημιαποθετικά κλπ.Οι 3 ώρες φτάνουν νομίζω για να γράψεις το ίδιο διαγώνισμα 2 φορές
Παράθεση

Arsyn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arsyn
H Arsyn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Arsyn έγραψε στις 20:32, Χθες:

ο κανόνας για το debeo + απαρέμφατο υπάρχει σε κάποια σελίδα στο σχολικό βιβλίο;
Επίσης, κείμενο 31 το "proelio" τι είναι συντακτικά; Έχω αμφιβολίες γιατί τα δύο βοηθήματα μου το δίνουν διαφορετικά. Το ένα δοτική του σκοπού και το άλλο αντικείμενο. =/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΑndrewChatz έγραψε στις 22:12, Χθες:

Το proelio εγώ το έχω αντικείμενο του lacessitus est! Tώρα για το debeo δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν χρησιμοποιώ το σχολικό.
Παράθεση

aye (mercedes)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye έγραψε στις 14:27, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Arsyn
ο κανόνας για το debeo + απαρέμφατο υπάρχει σε κάποια σελίδα στο σχολικό βιβλίο;
Δεν ξέρω που υπάρχει στο βιβλίο αλλά μπορείς να θυμάσαι αυτόν τον κανόνα: την ενεργητική σύνταξη με debeo + απαρέμφατο την μετατρέπεις σε παθητική σύνταξη με παθητική περιφραστική συζυγία(γερουνδιακό + sum). Το debeo φεύγει στην παθητική σύνταξη και το ποιητικό αίτιο μπαίνει σε δοτική (είτε είναι έμψυχο είτε άψυχο).
Επίσης, κείμενο 31 το "proelio" τι είναι συντακτικά; Έχω αμφιβολίες γιατί τα δύο βοηθήματα μου το δίνουν διαφορετικά. Το ένα δοτική του σκοπού και το άλλο αντικείμενο. =/
Αντικείμενο το έχω κι εγώ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Λατινικά Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά - Από oasis
      Το θέμα έχει λάβει 377 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεωρητική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε Σήμερα στις 14:39.
    • Βοήθεια/Απορίες στα Aρχαία - Από Nepes
      Το θέμα έχει λάβει 538 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεωρητική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-12-15 στις 13:45.
    • Αρχαία Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία - Από Mrs Funny
      Το θέμα έχει λάβει 748 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-14 στις 13:06.
    • Αρχαία Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία - Από Ηλίας
      Το θέμα έχει λάβει 408 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-11-13 στις 18:41.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους