Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,449 εγγεγραμμένα μέλη και 2,832,220 μηνύματα σε 80,914 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 454 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά

τρελή φιλόσοφος

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:19, 03-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννα Χρήστου
ΑΠΟΡΙΑ!! Στα ουσιαστικά της 3ης κλίσης .. πως θα ξέρω ποιές είναι οι λέξεις που κλίνονται οπως το (dux το urbs kai το civis) ;;
Και Στα ουσιαστικά της 2ης κλίσης πως θα ξέρω να ξεχωρίζω ποιά κλίνονται οπως το puer και ποια είναι επίθετα και κλίνονται σύμφωνα με την 3η κλίση οπως το acer (μιας και η κατάληξη είναι ίδια) ;;;
δεν καταλαβαινω τι ενοοεις,αλλά αν εννοείς πως ξερεις αν ειναι διπλοθεμα η οχι (1η ερωτηση) πρεπει να μαθεις τις γενικες ολων των ουσιαστικων που συναντας
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 1,311 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 12:36, 03-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Δεν ισχύει απαραίτητα πως "για τη γ' κλίση είναι ο,τι δεν λήγει σε us και es". Πάρε ως παράδειγμα το virtus (virtutis), το salus (salutis) ή το miles (militis) κτλ. Και τη γενική του ενικού χρειάζεται να την ξέρει όχι μόνο στη γ' κλίση αλλά γενικά σε όλες τις κλίσεις καθώς χρειάζεται για τον σχηματισμό των παραθετικών (επιθέτων και επιρρημάτων) κοκ.
Α ναι. Είδες αν απέχεις; Οπότε επαναδιατυπώνω: Χρειάζεσαι τη γενική για τη γ' κλίση, αλλά έτσι κι' αλλιώς μέσα στα κείμενα δε νομίζω ότι βρίσκεις τις ανωτέρω λέξεις στην ονομαστική ώστε να μπερδευτείς. Ας πούμε το salus το βρίσκεις ως salutem και το virtus ως virtutem (σ.σ. ετερογενές--->στον πληθυνβτικό σημαίνει αρλετες ) το miles δεν το μπερδεύεις γιατί ξες κατά κανόνα ότι στην ε' τα μόνα αρσενικά είναι το res και το dies.

Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννα Χρήστου
ΑΠΟΡΙΑ!! Στα ουσιαστικά της 3ης κλίσης .. πως θα ξέρω ποιές είναι οι λέξεις που κλίνονται οπως το (dux το urbs kai το civis) ;;
Και Στα ουσιαστικά της 2ης κλίσης πως θα ξέρω να ξεχωρίζω ποιά κλίνονται οπως το puer και ποια είναι επίθετα και κλίνονται σύμφωνα με την 3η κλίση οπως το acer (μιας και η κατάληξη είναι ίδια) ;;;
Στη γ' τι εννοείς όπως το dux- ducis? σχεδόν κάθε ουσιαστικό στη γ' κλίνεται αλλιώς. Πάντως έτσι κλίνονται το vox-vocis, nox-nocis, lex-legis, rex-regis κλπ. Στη β' τα συγκοπτόμενα όπως το πουερ δεν είναι και πολλά. Εγώ θυμάμαι μόνο το ager, vir, puer... όσον αφορά τα επίθετα της γ' σε er το βλέπεις από τα τρια γένη. Π.χ. είναι celer-celeris-celere τα τρία γένη αυτού του γ'κλιτου. Αν ήταν β' θα κλίνονταν ως celer-celera-celerum (όπως pulcher-pulchra-pulchrum). Γενικά τα λατινικά έχουν και την παπαγαλία τους. Μερικά τα μαθαίνεις απλώς απέξω. Τα ουσιαστικά της γ' όπως το urbs-urbis να προσέχεις τη γενική πληθυντικού που κάνει urbium.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΆνναΓ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΆνναΓ
H ΆνναΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ΆνναΓ Φοιτήτρια! έγραψε στις 20:47, 05-03-14:

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα συντακτικά Φαινόμενα του Λόγου του Κικέρωνα στο pro milone;;
Παράθεση

Natalia Secret

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,313 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:25, 19-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Α ναι. Είδες αν απέχεις; Οπότε επαναδιατυπώνω: Χρειάζεσαι τη γενική για τη γ' κλίση, αλλά έτσι κι' αλλιώς μέσα στα κείμενα δε νομίζω ότι βρίσκεις τις ανωτέρω λέξεις στην ονομαστική ώστε να μπερδευτείς. Ας πούμε το salus το βρίσκεις ως salutem και το virtus ως virtutem (σ.σ. ετερογενές--->στον πληθυνβτικό σημαίνει αρλετες ) το miles δεν το μπερδεύεις γιατί ξες κατά κανόνα ότι στην ε' τα μόνα αρσενικά είναι το res και το dies.
Και πάλι, αν ζητήσουν ονομαστική ενικού για το virtutem και ο άλλος δεν ξέρει πώς είναι, γιατί απλά είχε στο μυαλό του ότι επειδή λήγει σε -em είναι γ' κλίση (ενώ θα μπορούσε να είναι και ε' κλίση), μπορεί να γράψει πχ virtutis και να το περάσει έτσι και για ισοσύλλαβο! Γι' αυτό λέω ότι πρέπει να ξέρει την ονομαστική και φυσικά τη γενική κάθε ουσιαστικού.

Μια παρατήρηση: Στην ε' κλίση αρσενικό είναι μόνο το dies.
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O Hephaestus heroes fight like greeks έγραψε στις 18:19, 23-04-14:

πως αντικαθιστουμε εναν επιθετικο προσδιορισμο με δευτερευουσα προταση;;
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O Hephaestus heroes fight like greeks έγραψε στις 19:02, 23-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΙΚΟΣ
Παράθεση

nenoularock (Ελένη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nenoularock
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H nenoularock 26/07/2012.... <3 έγραψε στις 14:24, 30-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΙΚΟΣ
Απλό: το μετατρέπουμε σε αναφορική πρόταση!δλδ : π.χ. "bella civilia" - bella,quae civilia sunt (κυρίως μπαίνει σε οριστική ενέστωτα αλλά να κοιτάς και το χρόνο του ρήματος στη κύρια)
Παράθεση

dum spiro spero

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dum spiro spero
H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 12:03, 25-05-14:

Γεια σας! εχετε να προτεινετε κανενα βοηθημα το οποιο να περιεχει τη θεωρια β κ γ λυκειου;
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη russia4ever
Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 20:31, 18-06-14:

Γειααα είμαι μελλοντικός θεωρητικός και πρώην θετικός.
Στα Λατινικά υπάρχει κάποιο κόλπο ώστε να θυμάμαι τις καταλήξεις των ουσιαστικών?
Να πω πως τη γραμματική τους την έχω απλά πείτε μου σε να δώσω πιο πολύ έμφαση.
Παράθεση

Φοιτητής

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 1,311 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:41, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από russia4ever
Στα Λατινικά υπάρχει κάποιο κόλπο ώστε να θυμάμαι τις καταλήξεις των ουσιαστικών?
Ναι πολύ απλό.
Α' κλίση: όλα λήγουν σε -a (π.χ. poeta, cura, musa..)
Β' κλίση: αρσενικά-θηλυκά λήγουν σε -us και τα ουδέτερα σε -um (π.χ. natus και donum)
Γ' κλίση: εδώ εντάσσονται όσα δεν ανήκουν στις υπόλοιπες κλίσεις (σε -ex, -is, -us(και πάλι τα διακρίνεις βάσει της γεν.) κλπ
Δ' κλίση: λήγουν σε -us και τα διακρίνεις από τη β' κλίση βάσει της γενικής (π.χ. domus, exercitus)
Ε' κλίση: λήγουν σε -es (π.χ. spes και dies)
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 20:45, 18-06-14:

Ναι πολύ απλό.
Α' κλίση: όλα λήγουν σε -a (π.χ. poeta, cura, musa..)
Β' κλίση: αρσενικά-θηλυκά λήγουν σε -us και τα ουδέτερα σε -um (π.χ. natus και donum)
Γ' κλίση: εδώ εντάσσονται όσα δεν ανήκουν στις υπόλοιπες κλίσεις (σε -ex, -is, -us(και πάλι τα διακρίνεις βάσει της γεν.) κλπ
Δ' κλίση: λήγουν σε -us και τα διακρίνεις από τη β' κλίση βάσει της γενικής (π.χ. domus, exercitus)
Ε' κλίση: λήγουν σε -es (π.χ. spes και dies)
Ευχαριστώ να 'σαι καλά.
Ήδη νιώθω "έτοιμος".
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus heroes fight like greeks έγραψε στις 20:46, 18-06-14:

http://www.praxisgroup.gr/Support/la...%20lykeiou.pdf

θα σε βοηθησει
Παράθεση

Φοιτητής

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:50, 18-06-14:

Ευχαριστώ να 'σαι καλά.
Ήδη νιώθω "έτοιμος".
Λοιπόν, τα λατινικά δεν θέλουν πασαλείμματα γιατί είναι "τύποι" αν με καταλαβαίνεις. Είναι ψιλοδουλειά και θέλουν λεπτομέρεια. Εγώ σου συνιστώ να λιώσεις τη γραμματική όλο το καλοκαίρι (την περσινή εννοείται πρώτα) συν τα ουσιαστικά - επίθετα και τα (ελάχιστα) συντακτικά φαινόμενα. Αν δεν μάθεις καλά την ύλη της β' λυκείου δεν μπορείς να πας παρακάτω. Αλήθεια, γιατί δεν επέλεξες εξαρχής τη θεωρητική;
Παράθεση

nikos9631

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nikos9631
Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O nikos9631 its all about money έγραψε στις 20:54, 18-06-14:

παιδια οποια απορια εχετε να ρωτάτε!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 20:55, 18-06-14:

Λοιπόν, τα λατινικά δεν θέλουν πασαλείμματα γιατί είναι "τύποι" αν με καταλαβαίνεις. Είναι ψιλοδουλειά και θέλουν λεπτομέρεια. Εγώ σου συνιστώ να λιώσεις τη γραμματική όλο το καλοκαίρι (την περσινή εννοείται πρώτα) συν τα ουσιαστικά - επίθετα και τα (ελάχιστα) συντακτικά φαινόμενα. Αν δεν μάθεις καλά την ύλη της β' λυκείου δεν μπορείς να πας παρακάτω. Αλήθεια, γιατί δεν επέλεξες εξαρχής τη θεωρητική;
Γιατί έκανα το χατήρι του πατέρα μου, για να γίνω ντε και καλά γιατρός αλλά δεν έχω τέτοιο μαθηματικό μυαλό ΑΛΛΙΏΣ θα πήγαινα κατευθείαν θεωρητική.
Παράθεση

Φοιτητής

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 21:03, 18-06-14:

Γιατί έκανα το χατήρι του πατέρα μου, για να γίνω ντε και καλά γιατρός αλλά δεν έχω τέτοιο μαθηματικό μυαλό ΑΛΛΙΏΣ θα πήγαινα κατευθείαν θεωρητική.
Αυτά είναι τα λάθη. Αν στοχεύεις σχολές με υψηλές βάσεις πρέπει να ιδρώσεις φέτος. Ελπίζω να έχεις ήδη υπόψη σου τι παίζει σε αρχαία και λατινικά της β' λυκείου.
Παράθεση

nikos9631

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O nikos9631 its all about money έγραψε στις 21:21, 18-06-14:

δεν πειράζει , εαν διαβαζες ολα τα υπολοιπα χρονια και εχεις σωστο και συγκροτημενο λογο μπορεις να τα καταφέρεις . αυτο που πρωτα πρεπει να μαθεις στα λατινικα ειναι η κλιση των ουσιαστικων και οι αρχικοι χρονοι , συντακτικο δεν υστερεις σε τιποτε οσα ξερεις τοσα ξερουν και οι υπολοιποι.
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 21:25, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από nikos9631
δεν πειράζει , εαν διαβαζες ολα τα υπολοιπα χρονια και εχεις σωστο και συγκροτημενο λογο μπορεις να τα καταφέρεις . αυτο που πρωτα πρεπει να μαθεις στα λατινικα ειναι η κλιση των ουσιαστικων και οι αρχικοι χρονοι , συντακτικο δεν υστερεις σε τιποτε οσα ξερεις τοσα ξερουν και οι υπολοιποι.
Κοίτα, δεν ανησυχώ τόσο για τα Λατινικά, επειδή έχω ακούσει τα αυτονόητα "είναι εύκολα αρκεί να τα πιάσεις από την αρχή" ή "με καλό διάβασμα γράφεις υψηλό βαθμό" όσο για τα Αρχαία που είναι δύσκολα.
Παράθεση

nikos9631

Μαθητής Γ' λυκείου

O nikos9631 its all about money έγραψε στις 21:33, 18-06-14:

Κοίτα, δεν ανησυχώ τόσο για τα Λατινικά, επειδή έχω ακούσει τα αυτονόητα "είναι εύκολα αρκεί να τα πιάσεις από την αρχή" ή "με καλό διάβασμα γράφεις υψηλό βαθμό" όσο για τα Αρχαία που είναι δύσκολα.
αυτες ειναι κλασικες μαλακιες μερικων ηλιθιων που δεν διαβασαν ποτε στη ζωη τους (σαν κ αυτο π λενε βγαινοντας ' οποιος ειχε διαβασει εγραφε'). Φυσικα και χρειαζονται διαβασμα τα λατινικα και πολυ προσοχη(μπορεις μονο να σκεφτεις ποσοι απ΄οσους τα θεωρουν ευκολα γραφουν 20) ειδικα τα αρχαια και τα λατινικα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους . αν διαβασεις καλα για παραδειγμα το συνακτικο στα αρχαια μπορεις να αναγνωριζεις ευκολοτερα τις λεξεις και προτασεις στ λατινικα!
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 10:57, 19-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από nikos9631
αυτες ειναι κλασικες μαλακιες μερικων ηλιθιων που δεν διαβασαν ποτε στη ζωη τους (σαν κ αυτο π λενε βγαινοντας ' οποιος ειχε διαβασει εγραφε'). Φυσικα και χρειαζονται διαβασμα τα λατινικα και πολυ προσοχη(μπορεις μονο να σκεφτεις ποσοι απ΄οσους τα θεωρουν ευκολα γραφουν 20) ειδικα τα αρχαια και τα λατινικα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους . αν διαβασεις καλα για παραδειγμα το συνακτικο στα αρχαια μπορεις να αναγνωριζεις ευκολοτερα τις λεξεις και προτασεις στ λατινικα!

ΟΚ, ευχαριστώ!
Τ' αγγλικά βοηθάνε?
Παράθεση

meetmeinmontauk (μανταλένα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H μανταλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 867 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 19:39, 01-08-14:

ΟΚ, ευχαριστώ!
Τ' αγγλικά βοηθάνε?
συμφωνω με τον προλαλησαντα!!!
Τα αγγλικα δεν βοηθουν και τοσο στο διαβασμα, θα παρατηρησεις ομως οτι υπαρχουν πολλες ομοιοτητες αναμεσα στις δυο γλωσσες και ισως ετσι να σου ειναι πιο ευκολο π.χ. στη μεταφραση, αν ξεχνας καποια λεξη την οποια ομως ξερεις στα αγγλικα.
Παράθεση

jj!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 16:07, 07-08-14:

Υπάρχουν ουσιαστικά γ' κλίσης σε -e, -al, -ar (π.χ. mare -ris, animal -alis, calcar -aris) στα εξεταζόμενα κείμενα;
Παράθεση

Alireza

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 783 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 16:22, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Υπάρχουν ουσιαστικά γ' κλίσης σε -e, -al, -ar (π.χ. mare -ris, animal -alis, calcar -aris) στα εξεταζόμενα κείμενα;
Όχι. Μόνο πέρυσι τα είχατε αυτά.
Παράθεση

jj!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 16:36, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alireza
Όχι. Μόνο πέρυσι τα είχατε αυτά.
Danke (ελπίζω να μη δω κανένα rete, retis να πετάγεται από κάπου )

Btw, Alireza, μιας και σε βρήκα εύκαιρη, εσύ τι προτείνεις; Να μάθω από τώρα υποτακτική, προστακτική και ονοματικούς τύπους του ρήματος ή να μπω στα κείμενα πρώτα;
Παράθεση

Alireza

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 783 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 18:06, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Danke (ελπίζω να μη δω κανένα rete, retis να πετάγεται από κάπου )

Btw, Alireza, μιας και σε βρήκα εύκαιρη, εσύ τι προτείνεις; Να μάθω από τώρα υποτακτική, προστακτική και ονοματικούς τύπους του ρήματος ή να μπω στα κείμενα πρώτα;
Bitte
Εγώ θα έλεγα να τα μάθεις γιατί μέσω των κειμένων μπορείς να τα εξασκείς κιόλας...
Παράθεση

dum spiro spero

Νεοφερμένος

H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 17:53, 18-08-14:

Καλησπερα! Ας μου πει καποιος πως κανουμε μετατροπη προτασης σε μετοχικη γιατι το αμεσως επομενο βημα ειναι να πεταξω το βιβλιο απο το παραθυρο!
Παράθεση

Φοιτητής

H μανταλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 867 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 19:01, 18-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από dum spiro spero
Καλησπερα! Ας μου πει καποιος πως κανουμε μετατροπη προτασης σε μετοχικη γιατι το αμεσως επομενο βημα ειναι να πεταξω το βιβλιο απο το παραθυρο!
Ελπιζω αυτο το σάιτ να σε βοηθησει
http://sygxrono-karditsa.blogspot.gr...g-post_16.html

Θα ηθελα πολυ να τα ειχα γραψει μονη μου αλλα καθως προσπαθουσα να θυμηθω την διαδικασια κολλησα, εχω κενα μετα τις εξετασεις
Παράθεση

dum spiro spero

Νεοφερμένος

H dum spiro spero έγραψε στις 20:21, 18-08-14:

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου , το χα βρει αυτο το site αλλα εξακολυθω να δυσκολευομαι..
Παράθεση

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:28, 18-08-14:

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου , το χα βρει αυτο το site αλλα εξακολυθω να δυσκολευομαι..
Κι εγω αυτο το προβλημα ειχα σε ολη τη χρονια, προς το τελος αρχισα πραγματικα να περνω το κολάι
κι ευτυχως, οταν στις εξετασεις επεσε τετοιου ειδους μετατροπη, την εκανα σωστα, αν και ημουν σιγουρη οτι θα το εκανα λαθος
οποτε μην απογοητευεσαι, παρε ενα βοηθημα και κανε πολλες μετατροπες, η εξασκηση ειναι σωτηρια!!
Παράθεση

dum spiro spero

Νεοφερμένος

H dum spiro spero έγραψε στις 20:40, 18-08-14:

Η αληθεια ειναι πως προκειται για τη μεγαλυτερη μου αδυναμια ! Εννοειται κ δεν απογοητευομαι! Θα κανω την αδυναμια μου δυναμη! σ ευχαριστω !! Θα διαβασω μεσω του study4exams αυριο..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αντ_α.ν.δ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αντ_α.ν.δ
Ο αντ_α.ν.δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O αντ_α.ν.δ έγραψε στις 17:42, 03-09-14:

Καλησπέρα σας!
Μαθητής θεωρητικής Γ λυκείου και εγώ πλέον.

Όλα είναι μία χαρά αλλά..... Τα λατινικά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Δεν ξέρω. Κάτι με απωθεί. Αυτός είναι και ο λόγος που όσο και να τα διαβάσω πάντα κάτι θα μπερδεύω στη αρχή και μετά καταλήγω να τα έχω κάνει όλα άνω-κάτω στο μυαλό μου.
Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να μου δώσετε μερικές συμβουλές ώστε να γίνει το μάθημα λίγο πιο ελκυστικό προς εμένα και να μου πείτε πως επιτέλους θα μάθω όλα τα ρήματα, ουσιαστικά, επίθετα,αντωνυμίες. Τα μαθαίνω απ'έξω αλλά όταν έρθει η ώρα να κλίνω κάτι.....κενό.

Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί τα νεύρα μου είναι περιορισμένα....
Παράθεση

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 17:48, 03-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από αντ_α.ν.δ
Καλησπέρα σας!
Μαθητής θεωρητικής Γ λυκείου και εγώ πλέον.

Όλα είναι μία χαρά αλλά..... Τα λατινικά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Δεν ξέρω. Κάτι με απωθεί. Αυτός είναι και ο λόγος που όσο και να τα διαβάσω πάντα κάτι θα μπερδεύω στη αρχή και μετά καταλήγω να τα έχω κάνει όλα άνω-κάτω στο μυαλό μου.
Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να μου δώσετε μερικές συμβουλές ώστε να γίνει το μάθημα λίγο πιο ελκυστικό προς εμένα και να μου πείτε πως επιτέλους θα μάθω όλα τα ρήματα, ουσιαστικά, επίθετα,αντωνυμίες. Τα μαθαίνω απ'έξω αλλά όταν έρθει η ώρα να κλίνω κάτι.....κενό.

Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί τα νεύρα μου είναι περιορισμένα....
Αυτο ειναι το μεγαλο λαθος ολων των μαθητων. Παπαγαλιζουν τα λατινικα ενω δεν πρεπει. Η κολλητη μου μεχρι τα Χριστουγεννα διαβαζε με αυτον τον τροπο, οπως κι εσυ, ωσπου η καθηγητρια της ευτυχως της εδειξε πως πρεπει να διαβαζει. Για να μαθεις να κλινεις ρηματα, ουσιαστικα κλπ παρε ενα χαρτι και γραφε τα πολλες φορες. Οταν κανεις λαθος, κυκλωνε το με κοκκινο και ξαναγραφε το μεχρι να το γραψεις σωστα Ζητησε στον/στην καθηγητη/τρια σου να σου εξηγησει πως διαβαζουμε τα λατινικα και θα τα λατρεψεις
και φυσικα, επαναληψη μητηρ μαθησεως!!
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη art1
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O art1 έγραψε στις 18:40, 03-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Αυτο ειναι το μεγαλο λαθος ολων των μαθητων. Παπαγαλιζουν τα λατινικα ενω δεν πρεπει. Η κολλητη μου μεχρι τα Χριστουγεννα διαβαζε με αυτον τον τροπο, οπως κι εσυ, ωσπου η καθηγητρια της ευτυχως της εδειξε πως πρεπει να διαβαζει. Για να μαθεις να κλινεις ρηματα, ουσιαστικα κλπ παρε ενα χαρτι και γραφε τα πολλες φορες. Οταν κανεις λαθος, κυκλωνε το με κοκκινο και ξαναγραφε το μεχρι να το γραψεις σωστα Ζητησε στον/στην καθηγητη/τρια σου να σου εξηγησει πως διαβαζουμε τα λατινικα και θα τα λατρεψεις
και φυσικα, επαναληψη μητηρ μαθησεως!!
συμφωνω με αυτον τον τροπο...ειναι πολυ βοηθητικος...τουλαχιστον εγω αυτο εκανα και εγραψα αριστα...ακομα και τωρα που σπουδαζω στη φιλοσοφικη αυτο κανω για να μαθω τα λατινικα!!!
Παράθεση

never give up

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη never give up
Ο never give up αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O never give up έγραψε στις 15:06, 04-09-14:

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την ανάλυση της αιτιολογικής μετοχής σε δευτερεύουσα πρόταση; Ευχαριστώ.
Παράθεση

dum spiro spero

Νεοφερμένος

H dum spiro spero έγραψε στις 16:17, 04-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από never give up
Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την ανάλυση της αιτιολογικής μετοχής σε δευτερεύουσα πρόταση; Ευχαριστώ.
Δες εδω http://www.study4exams.gr/latin/course/view.php?id=124
Παράθεση

lililith

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lililith
H lililith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H lililith έγραψε στις 16:22, 04-09-14:

νιώθω ότι τα μισώ τα λατινικά
Παράθεση

dum spiro spero

Νεοφερμένος

H dum spiro spero έγραψε στις 16:34, 04-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από lililith
νιώθω ότι τα μισώ τα λατινικά
Κι εσυ;; νομιζα πως σε ολους αρεσαν εκτος απο εμενα!! Προτιμω τα αρχαια!!
Παράθεση

Emilouko

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Emilouko αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 3,508 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 16:45, 04-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από never give up
Λοιπόν αρχικά η αιτιολογική μετοχή αναλύεται σε δευτερεύουσα αιτιολογική πρόταση.
Εισαγωγή
1. quod + οριστική όταν πρόκειται για αντικειμενική αιτιολογία.
2.quod + υποτακτική για υποκειμενική αιτιολογία
3. cum + υποτακτική όταν η αιτιολογία είναι αποτέλεσμα εσωτερικής λογικής διεργασίας.
Όταν σου πουν να αναλύσεις μια αιτιολογική μετοχή εσύ θα την αναλύσεις και με τους 3 τρόπους.Τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει εμάς.
Χρόνος
Όταν έχεις μετοχή ενεστώτα το ρήμα της δ. πρότασης θα είναι είτε σε ενεστώτα είτε σε παρατατικό ανάλογα με το χρόνο εξάρτησης.Αν η πρόταση σου εξαρτάται από αρκτικό χρόνο χρησιμοποιείς ενεστώτα και από ιστορικό -> παρατατικό.
Όταν πρόκειται για μετοχή παρακειμένου αντιστοίχως αναλύεις σε παρακείμενο ή σε υπερσυντέλικο.(από αρκτικό χρόνο παρακείμενο , από ιστορικό υπερσυντέλικο)
Για μετοχή μέλλοντα : ενεστώτα ενεργητικής περιφραστικής συζυγίας όταν έχεις αρκτικό χρόνο στην κύρια και παρατατικός ενεργητικής περιφραστικής συζυγίας όταν έχεις ιστορικό.

Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
Παράθεση

ch0c0lαtε.co0kiε (Έβερ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ch0c0lαtε.co0kiε
H Έβερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 592 μηνύματα.

H ch0c0lαtε.co0kiε έγραψε στις 19:50, 04-09-14:

Κι εσυ;; νομιζα πως σε ολους αρεσαν εκτος απο εμενα!! Προτιμω τα αρχαια!!
Και τα δύο είναι, άστα να πάνε. Προσωπικά προτιμώ τα αρχαία και εγώ αλλά μόνο τα κείμενα όχι να μου ζητάει τύπους και γώ να προσπαθώ να τους γράψω. Σύνταξη μόνο αν και δεν την κάνω πάντα με όρεξη και πετάω και βλακείες σε μερικά, άντε και την μετάφραση. Αν ξέρεις μερικές από τις λέξεις βγαίνει σχετικά εύκολα.
Παράθεση

never give up

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη never give up
Ο never give up αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O never give up έγραψε στις 16:11, 05-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Λοιπόν αρχικά η αιτιολογική μετοχή αναλύεται σε δευτερεύουσα αιτιολογική πρόταση.
Εισαγωγή
1. quod + οριστική όταν πρόκειται για αντικειμενική αιτιολογία.
2.quod + υποτακτική για υποκειμενική αιτιολογία
3. cum + υποτακτική όταν η αιτιολογία είναι αποτέλεσμα εσωτερικής λογικής διεργασίας.
Όταν σου πουν να αναλύσεις μια αιτιολογική μετοχή εσύ θα την αναλύσεις και με τους 3 τρόπους.Τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει εμάς.
Χρόνος
Όταν έχεις μετοχή ενεστώτα το ρήμα της δ. πρότασης θα είναι είτε σε ενεστώτα είτε σε παρατατικό ανάλογα με το χρόνο εξάρτησης.Αν η πρόταση σου εξαρτάται από αρκτικό χρόνο χρησιμοποιείς ενεστώτα και από ιστορικό -> παρατατικό.
Όταν πρόκειται για μετοχή παρακειμένου αντιστοίχως αναλύεις σε παρακείμενο ή σε υπερσυντέλικο.(από αρκτικό χρόνο παρακείμενο , από ιστορικό υπερσυντέλικο)
Για μετοχή μέλλοντα : ενεστώτα ενεργητικής περιφραστικής συζυγίας όταν έχεις αρκτικό χρόνο στην κύρια και παρατατικός ενεργητικής περιφραστικής συζυγίας όταν έχεις ιστορικό.

Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο! Προς το παρόν δε χρειάζομαι κάτι άλλο. Εάν προκύψει κάποια άλλη απορία, θα ρωτήσω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Λατινικά Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά - Από oasis
      Το θέμα έχει λάβει 349 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεωρητική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-14 στις 21:43.
    • Βοήθεια/Απορίες στα Aρχαία - Από Nepes
      Το θέμα έχει λάβει 533 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεωρητική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-05-14 στις 11:35.
    • Αρχαία Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία - Από Mrs Funny
      Το θέμα έχει λάβει 748 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-14 στις 14:06.
    • Αρχαία Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία - Από Ηλίας
      Το θέμα έχει λάβει 408 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-11-13 στις 18:41.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους