Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,460 εγγεγραμμένα μέλη και 2,833,144 μηνύματα σε 80,948 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 497 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Δυσκολία Μαθηματικών Γενικής Παιδείας Γ'Λυκείου

vglakis16 (Ευάγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vglakis16
Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων Γενική Σειρά και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O vglakis16 έγραψε στις 16:43, 01-07-08:

Αφού τελείωσα την Β'Λυκείου , άρχισα να αναρωτιέμαι ποιό μάθημα γενικής παιδεία θα δώσω του χρόνου.Είμαι θεωρτική κατεύθυνση και Είμαι ανάμεσα σε Βιολογία και Μαθηματικά+Αρχ.Οικονομίας.Το 5ο πεδίο είναι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο αλλά δυστυχώς δεν είμαι και τόσο καλός στα μαθηματικά του 14-15(με απειροελάχιστο διάβασμα),ωστόσο όλοι οι γνωστοί μου που το έδωσαν με ώθουν να δώσω μαθηματικά λέγοντας πως είναι πανεύκολα.Γι'αυτό θέλω να ρωτήσω σε όσους γνωρίζουν εάν είναι τόσο εύκολα και τι περίπου πρέπει να ξέρω ήδη απο τις προηγούμενες τάξεις ώστε να μην δυσκολευτώ , διότι πρόκειτε να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα εντός καλοκαιριού.
Ευχαριστώ πολύ!:no1:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 16:45, 01-07-08:

Είναι όντως εύκολα, αν πας γενικότερα καλά με τα μαθηματικά. Εγώ έγραψα 19.9 με διάβασμα της πλάκας.
Δεν θυμάμαι ακριβώς την ύλη για να σου απαντήσω στην άλλη ερώτησή σου :zilia:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 16:46, 01-07-08:

Αν θελεις 5ο πεδιο αναγκαστικα θα παρεις μαθηματικα οπως φανταζομαι ξερεις.
Τα μαθηματικα γ.π. δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα παντως, αφου λες 14-15 με απειροελαχιστο διαβασμα θα εισαι καλος με παραπανω διαβασμα! Απο προηγουμενες ταξεις δε χρειαζεσαι κατι περα απο τα βασικα με πραξεις, παραγοντοποιησεις, αντε κανα Horner.

Παράθεση

Orlando (Αποστολης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orlando
Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 607 μηνύματα.

O Orlando έγραψε στις 22:44, 01-07-08:

Αν δινεις την απαραιτητη προσοχη ολα τα μαθηματα ευκολα ειναι.

Παράθεση

kavazis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kavazis
Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O kavazis έγραψε στις 23:55, 02-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Orlando
Αν δινεις την απαραιτητη προσοχη ολα τα μαθημαα ευκολα ειναι.
Σωστός.

Προσωπικά πήρα μαθηματικά και δεν το μετάνιωσα.Αλλά βέβαια εξαρτάται και από τις προτιμήσεις του καθενός. Σκοπός είναι να έχεις και όρεξη να ασχοληθείς με ό,τι διάλεξες

Παράθεση

mimi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mimi
H mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H mimi έγραψε στις 21:05, 03-08-08:

παντως να πω και κατι αλλο:δε σημαινει οτι επειδη καποιο μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο θα γραψεις καλα ή χειροτερα αντιστοιχα!οι πανελληνιες ειναι αλλο "φρουτο"!!!

Παράθεση

kavazis

Φοιτητής

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O kavazis έγραψε στις 17:37, 04-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από mimi
παντως να πω και κατι αλλο:δε σημαινει οτι επειδη καποιο μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο θα γραψεις καλα ή χειροτερα αντιστοιχα!οι πανελληνιες ειναι αλλο "φρουτο"!!!
frulight...

Το "δύσκολο" και "εύκολο" είναι εν μέρει υποκειμενικό
Στις πανελλήνιες παίζουν σίγουρα πολλά πράγματα ρόλο, αλλά κατά την επιλογή του μαθήματος γ.π. θα διαλέξεις αυτό που καταφέρνεις καλύτερα.

Παράθεση

philosophos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη philosophos
Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O philosophos έγραψε στις 13:24, 06-08-08:

αν τα χεις αφησει τα μαθηματικα πιο καλα μην τα επιλεξεις.ειναι οντως πολυ ευκολο μαθημα αλλα τα παιδια της θεωρητικης τα δυσκολευει.παντως αν θες πεμπτο πεδιο για ποια σχολη το θες??γιατι αν θες οικονομικες σχολες θα τα βρεις μπαστουνια στο πανεπιστημιο...εχει πολυ δυσκολα μαθηματικα..αν θες π.χ για ατυφυλακων τοτε παρε μαθ. γεν ριξε λιγο παραπανω εμφαση σε αυτο και στο αοθ που δινουν μπονους και εισαι ωραιος

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 23:30, 08-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Orlando
Αν δινεις την απαραιτητη προσοχη ολα τα μαθηματα ευκολα ειναι.
Ολα εκτος απο τα μαθηματικα! Αν δεν κοβει το ρημαδι το μυαλο, δεν...

Παράθεση

kavazis

Φοιτητής

O kavazis έγραψε στις 11:47, 09-08-08:

Ε, τώρα νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός
Δηλαδή όσοι τα καταφέρνουν στα μαθηματικά είναι έξυπνοι και οι άλλοι χαζοί?
Μην υπέρτιμας ένα μάθημα τόσο εύκολα υποτιμώντας ταυτόχρονα και τον εαυτό σου.
Το ίδιο μυαλό έχουμε όλοι (εκτός ίσως από όσους έχουν πρόβλημα, οκ) το θέμα είναι πως το εξασκεί καθένας.
Τώρα αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά ή δε τα βρίσκεις ενδιαφέρον μάθημα, ε, είναι πολύ λογικό να νιώθεις ότι δεν τα καταφέρνεις.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 13:01, 09-08-08:

Ασε με... αυτο το μαθημα μου εχει τσακισει την αυτοπεποιθηση. Μ' εχει κανει να αισθανομαι αχρηστος, χαζος και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Πραγματικα θαυμαζω οσους τα καταφερνουν σ' αυτο το μαθημα και θεωρω οτι εχουν ανωτερο δεικτη ευφυιας.

Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 13:16, 09-08-08:

ελατε ρε παιδια...ελεος δηλαδη...διαβασμα και προσπαθεια ειναι τοσο τα μαθηματικα οσο και η χημεια και τα αρχαια...δεν υπαρχει θεμα ευφυιας ή νοημοσυνης...

ααα επισης για τα μαθηματικα γενικης, γνωση συναρτησεων ειναι πολυ χρησιμη...
πχ ακροτατα, πεδιο ορισμου, μονοτονιες...δηλαδη τα αντιστοιχα κεφαλαια στην αλγεβρα α λυκειου με τους ορισμους στις συναρτησεις θα χρειαστουν για μαθηματικα γενικης γ λυκειου...

μην ανησυχεις..αμα το παλεψεις δεν θα χεις προβλημα..δεν ειναι θεμα "εξυπναδας"...θελει πιστη και προσπαθεια..

In Flames gn

Παράθεση

kavazis

Φοιτητής

O kavazis έγραψε στις 13:20, 09-08-08:

Ε, όχι ρε φίλε (chris 90) καμιά σχέση.
Ίσως να αγχώθηκες, ίσως να μη σ' ενδιέφερε το μάθημα, να μη το γούσταρες βρε αδερφέ, αλλά σε καμιά περίπτωση όσοι τα καταφεραν σημαίνει ότι είναι και εξυπνότεροι από σένα. Το λέω αυτό και για όσους θα πάνε τώρα γ' λυκείου και προβληματίζονται για το 6ο μάθημα.
Από κει και πέρα καθένας έχει τις δικές του κλίσεις (αυτό δε συνάδει απαραίτητα με την ευφυία) Εγώ για παράδειγμα θαυμάζω όσους έδωσαν ιστορία. Τους θεωρώ ήρωες! Μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να αποστηθίσεις ένα τέτοιο βιβλίο

in flames, συμφωνώ απόλυτα, αυτά στην ουσία θέλω να πω και γω

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris_90 έγραψε στις 13:21, 09-08-08:

Γενικα ειμαι ενας μαθητης που διαβαζω και προσπαθω αρκετα. Και στα αλλα μαθηματα (μεχρι και στα αρχαια) ειμαι καλος. Πως το εξηγεις ομως οτι δεν τα καταφερνω στα μαθηματικα; Ξερω ΤΕΛΕΙΑ τη θεωρια, ομως δεν μπορω να την εφαρμοσω στις ασκησεις. Οταν βλεπω ασκηση μαθηματικων πελαγωνω και δεν ξερω απο που να αρχισω, με πιανει ενας απιστευτος πανικος. Πιστευω οτι για να λυσεις ασκησεις μαθηματικων (κατευθυνσης κυριως) χρειαζεται ενα εμφυτο "ταλεντο" που ειτε το 'χεις ειτε δεν το 'χεις. Οσο και να παιδευεσαι σ' αυτο το μαθημα αν δεν "το 'χεις", δεν γινεται τιποτα. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω...
EDIT: Τα μαθηματικα παντα μου αρεσαν, ομως αισθανομαι πολυ "λιγος" για να τα καταφερω σ' αυτο το μαθημα. Νιωθω οτι δεν εχω τον απαιτουμενο δεικτη ευφυιας. Εχω προσπαθησει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και δεν γινεται. Θελω να ξανδωσω πανελληνιες και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να γραψω σ' αυτο το μαθημα.

Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 13:29, 09-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Γενικα ειμαι ενας μαθητης που διαβαζω και προσπαθω αρκετα. Και στα αλλα μαθηματα (μεχρι και στα αρχαια) ειμαι καλος. Πως το εξηγεις ομως οτι δεν τα καταφερνω στα μαθηματικα; Ξερω ΤΕΛΕΙΑ τη θεωρια, ομως δεν μπορω να την εφαρμοσω στις ασκησεις. Οταν βλεπω ασκηση μαθηματικων πελαγωνω και δεν ξερω απο που να αρχισω, με πιανει ενας απιστευτος πανικος. Πιστευω οτι για να λυσεις ασκησεις μαθηματικων (κατευθυνσης κυριως) χρειαζεται ενα εμφυτο "ταλεντο" που ειτε το 'χεις ειτε δεν το 'χεις. Οσο και να παιδευεσαι σ' αυτο το μαθημα αν δεν "το 'χεις", δεν γινεται τιποτα. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω...
εχεις αδικο φιλε μου...
θεωρια οσο και να μαθεις απ εξω...οσο και να αποστηθισεις...πρεπει να την κατανοησεις πληρως για να την εφαρμοσεις σε ασκησεις...θελει κατανοηση..να διαβαζεις κατι και να το "μεταφραζεις"....τι ειναι αυτο που λεει εδω?...πως μεταφραζεται στην ασκηση? τι μου ζητανε?..αυτο ειναι μαθηματικα...αμα ξερεις μεταφραση, ξερεις μαθηματικα...δεν ειναι θεμα εξυπναδας ή ταλεντου τονιζω...

In Flames gn

Παράθεση

kavazis

Φοιτητής

O kavazis έγραψε στις 13:29, 09-08-08:

Οταν βλεπω ασκηση μαθηματικων πελαγωνω και δεν ξερω απο που να αρχισω, με πιανει ενας απιστευτος πανικος. Πιστευω οτι για να λυσεις ασκησεις μαθηματικων (κατευθυνσης κυριως) χρειαζεται ενα εμφυτο "ταλεντο" που ειτε το 'χεις ειτε δεν το 'χεις. Οσο και να παιδευεσαι σ' αυτο το μαθημα αν δεν "το 'χεις", δεν γινεται τιποτα. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω...
ε, άμα σου έχει κολλή σει αυτό, από κει και πέρα γίνεται και ψυχολογικό

Θελω να ξανδωσω πανελληνιες και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να γραψω σ' αυτο τπ μαθημα.
κατ' αρχάς να μείνεις ψύχραιμος

Παράθεση

dimitris17

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη dimitris17
Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O dimitris17 έγραψε στις 13:07, 12-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Είναι όντως εύκολα, αν πας γενικότερα καλά με τα μαθηματικά. Εγώ έγραψα 19.9 με διάβασμα της πλάκας.
Δεν θυμάμαι ακριβώς την ύλη για να σου απαντήσω στην άλλη ερώτησή σου :zilia:
κ εγω εγραψα 20 ΚΑΘΑΡΟ αλλα με αρκετα καλο διαβασμα και ημουν και πολυ καλος στα μαθηματικα....τα θεματα δυσκολευουν χρονο με το χρονο...

Παράθεση

Ιορδανης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ιορδανης
Ο Ιορδανης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Ιορδανης έγραψε στις 21:12, 23-08-08:

chris_90 εγω εγραψα φετος στα μαθηματικα γεν 20 καθαρο...
Η δικη μου γνωμη ειναι πος δεν ειναι συκολο το μαθημα , αρκει να το κατανοησεις
ΕΙχα ενα βλακεια βοηθημα του σαβαλλα... μα πολυ βλακεια.. Ειχα παρει το πασχα το βοηθημα του μπαρλα.. (παρα μα παρα πολυ καλο) και τα καταφερα τελικα...
Οποιος παρει αυτο το βοηθημα ειναι πολυ εξυπνος... πιστεψτε με...

Παράθεση

Stef

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stef
H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 18:14, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Αν θελεις 5ο πεδιο αναγκαστικα θα παρεις μαθηματικα οπως φανταζομαι ξερεις.
Τα μαθηματικα γ.π. δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα παντως, αφου λες 14-15 με απειροελαχιστο διαβασμα θα εισαι καλος με παραπανω διαβασμα! Απο προηγουμενες ταξεις δε χρειαζεσαι κατι περα απο τα βασικα με πραξεις, παραγοντοποιησεις, αντε κανα Horner.
Νομίζω οτι χρειάζεσαι και κάποιες γνώσεις συναρτήσεων!

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris_90 έγραψε στις 14:15, 03-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ιορδανης
Ειχα παρει το πασχα το βοηθημα του μπαρλα.. (παρα μα παρα πολυ καλο)
Αυτο το βοηθημα εχω κι εγω στην κατευθυνση. Οντως πολυ καλο, αλλα με πολυ δυσκολες ασκησεις που ποτε δεν καταφερα να λυσω.

Στις ενδοσχολικες φετος στα μαθηματικα γενικης κι εγω 20 εγραψα!

Παράθεση

!!!..evaki..!!! (Εύα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !!!..evaki..!!!
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H !!!..evaki..!!! έγραψε στις 16:17, 05-09-08:

Μαθηματικά γενικής:
3 κεφαλαιάκια... Πανεύκολα! Να το πάρεις, αλλά μόνο αν σου αρέσουν τα μαθηματικά γενικότερα και όχι επειδή σου λέμε ότι είναι εύκολο...

Παράθεση

nightwalker

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nightwalker
Ο nightwalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O nightwalker έγραψε στις 16:18, 05-09-08:

απλα........γελοια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

johnakoseco (Γιαννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johnakoseco
Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O johnakoseco έγραψε στις 16:29, 05-09-08:

αν θελεις 5ο πεδιο παρε μαθηματικα
αλλα αμα θες απλα να διαλεξεις το πιο ευκολο παρε βιλογια
ειναι 40 σελιδες και πανευκολη!!σα μελετη περιβαλλοντος!!

Παράθεση

mitsos_312

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mitsos_312
Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O mitsos_312 έγραψε στις 17:04, 05-09-08:

Άμα ήσουν θετικοτεχνολόγος θα σέλεγα στάνταρ Μαθηματικά!!!Τώρα πουσαι θεωρητικός δεν ξέρω!!Αμα θες 5ο πεδίο πάρε Μαθηματικά χωρίς να το σκέφτεσαι!!!Μετα θα το μετανιώνεις μια ζωή αμα δεν πάρεις γιαυτό σου λέω!!!Άσε που είναι πανεύκολα απλά εσύ θα θες λίγο παραπανω διάβασμα απαυτούς που είναι Θετ ή Τέχνο!!!

Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paraskevas
Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 00:54, 09-09-08:

Δηλαδη το καλυτερο που κυκλοφορει για γενικης ειναι του μπαρλα?Δε με διαφερει να ναι καλογραμμενο και με καλη θεωρια αρκει οι ασκησεις του να γα....ζωνουν..!!τι λετε?

Παράθεση

Orlando (Αποστολης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orlando
Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 607 μηνύματα.

O Orlando έγραψε στις 06:29, 09-09-08:

Προσωπικα,δεν ξερω ουτε εναν θεωρητικο(που να διαβαζε)και να εγραψε κατω απο 19 βιολογια γενικης.Στα μαθηματικα γενικης συχνα δυσκολευονται οι της θεωρητικης.

Παράθεση

gossipgirl (Στέλλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gossipgirl
H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H gossipgirl έγραψε στις 09:27, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από paraskevas
Δηλαδη το καλυτερο που κυκλοφορει για γενικης ειναι του μπαρλα?Δε με διαφερει να ναι καλογραμμενο και με καλη θεωρια αρκει οι ασκησεις του να γα....ζωνουν..!!τι λετε?

ωραιο ειναι κ των στεργιου-νακης...οχι μονο μπαρλας...τοσα βοηθηματα υπαρχουν...

Παράθεση

Tzia

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Tzia
H Tzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Tzia έγραψε στις 15:24, 18-11-08:

εχει κάποιοις να μου δώσει όλες τις αποδείξεις στα μαθηματικά γενικής?

sos

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gossipgirl (Στέλλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gossipgirl
H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H gossipgirl έγραψε στις 15:40, 19-11-08:

δεν ξερω αν ειναι ολες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΧΟΛΙΑ.doc (419,0 KB, 963 αναγνώσεις)
Παράθεση

EIRHNH...

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη EIRHNH...
H EIRHNH... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H EIRHNH... έγραψε στις 10:19, 09-04-09:

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ?

Παράθεση

manos66 (Μάνος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη manos66
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O manos66 έγραψε στις 12:31, 09-04-09:

http://www.ischool.gr/attachment.php...4&d=1233750112

Παράθεση

evelin19

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη evelin19
H evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H evelin19 έγραψε στις 17:13, 29-04-09:

πω πω αυτα τα μαθηματικα γενικης προσφερονται για καλο βαθμο και υπαρχει τρελο αγχος!!!!!!!!!

Παράθεση

xrysa2912 (Χρύσα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη xrysa2912
H Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H xrysa2912 έγραψε στις 16:16, 30-04-09:

εγω δυστυχώς έχω πελαγώσει και βρίσκομαι σε πλήρη σύγχηση για το μάθημα επιλογ΄ς του χρόνου...απο τη μια θα μ'άρεσε κατι σε μαρκετινγ αλλά απ'την άλλη ποτέ μ δεν έδωσα βάση στα μαθηματικά και πιστεύω ότι δε θα τα καταφερω....φέτοσ τα σταμάτησα στην αρχή και ξεκίνησα τωρα στο τέλος αλλα μάταια μάλλον....σκέφτομαι να αρχίσω ιδιαίτερο αλλά δεν έχω βρει καθηγητή...μήπως έχετε να μ προτείνετε κάποιον ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΟ πάνω απ'ολα και μ λογικές τιμέσ?στειλτε μου ενα μήνυμα,θα με βοηθούσε πολύ!

Παράθεση

joseph

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη joseph
Ο joseph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O joseph έγραψε στις 01:37, 01-05-09:

ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Δ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2003
ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ:
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ
θεμα1ο Α
είναι απόδειξη που υπάρχει πάνω από τον ορισμό της διακύμανσης
το επισημάνω γιατί δεν την έχεις συμπεριλάβει κανείς.

Παράθεση

momolis (Μανώλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη momolis
Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O momolis έγραψε στις 10:17, 07-06-11:

Γεια σας, τελειώνοντας φέτος τη β΄ λυκείου (θεωρητική κατεύθυνση) σκέφτομαι ποιο μάθημα γενικής να επιλέξω. Είμαι ανάμεσα στα μαθηματικά και τη βιολογία. Αν και θεωρητική στα μαθηματικά δεν τα πάω και άσχημα (γύρω στο 17). Το θέμα είναι, όμως, ότι στα μαθήματα της κατεύθυνσης μου η αποστήθιση είναι απαραίτητη και δεν γνωρίζω κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω με ένα ακόμα θεωρητικό μάθημα. Για αυτό θα ήθελα να με συμβουλέψετε κατά πόσο ένας μαθητής της θεωρητικής μπορεί να πετύχει στα μαθηματικά γενικής και εάν χρειάζονται καλοκαιρινά μαθήματα. Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα γιατί οι βαθμοί μου στα μαθήματα της κατεύθυνσης είναι πολύ καλοί και δε θέλω να χάσω από μια από μία απερίσκεπτη επιλογή. Επίσης να πως πως στοχεύω κυρίως στο 1ο πεδίο.Ευχαριστώ, κάθε απάντηση δεκτή!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη mathitisp
Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O mathitisp έγραψε στις 10:54, 07-06-11:

κοιτα να δεις momolis
Η βιολογια γενικης ειναι ενα μαθημα το οποιο οπως φανηκε απο τις φετινες εξετασεις, πλεον δεν απαιτει στεγνη αποστηθιση αλλα κατανοηση σε βαθος των εννοιων γιατι οι ασκησεις ειχαν συνδυασμους θεματων...(φετος στην βιολογια ομως επεσαν θεματα ευκολοτερα απο αλλες χρονιες)
Τα μαθηματικα γενικης αν και κατα κανονα ειναι ευκολο μαθημα, φετος επεσαν πολυ απαιτητικα θεματα και ηταν (κακα τα ψεματα) δυσκολα κυριως για τους θεωρητικους.
Εγω ειχα επιλεξει μαθηματικα καθως εχω τρομερο προβλημα με την αποστηθιση και δεν ειχα αλλη επιλογη, (δεδομενου οτι στο ΕΠΑΛ μπορουμε να επιλεξουμε μονο αναμεσα σε μαθ γενικης, βιολ γενικης, βιολ κατευθυηνσης)

Παρολαυτα, μετα απο κουβεντα που ειχα με καθηγητη μου, μου ειπε οτι η καλυτερη επιλογη για ενα μαθητη της θεωρητικης του σχολ ετους 2010-2011 θα ηταν η φυσικη γενικης, αφου τα θεματα ηταν τα ευκολοτερα που εχουν μπει μεχρι στιγμης(!!!!)

Και οπως το βέπω εγω, στα ιδια επιπεδα θα κινηθουν τα θεματα και τουχρονου
Η επιλογη βεβαια ειναι καθαρα προσωπικα δικη σου και για αυτο το λογο δεν σου απαντω ξεκαθαρα, παρα μονο σου παραθετω αυτα τα δεδομενα
Ελπιζω να σε βοηθησουν να κανεις την επιλογη σου!!!
Ρωτα και καποιον καθηγητη που σε ειχε τα προηγουμενα χρονια και ξερει της δυνατοτητες σου πριν κανεις αυτη την επιλογη!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 10:58, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από mathitisp
Και οπως το βέπω εγω, στα ιδια επιπεδα θα κινηθουν τα θεματα και τουχρονου
Μου εξηγείς λίγο πώς προκύπτει αυτό;

Παράθεση

momolis (Μανώλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη momolis
Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O momolis έγραψε στις 11:12, 07-06-11:

mathitisp σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή δε γνωρίζω την ύλη, μήπως θα μπορούσε να μου πει κανείς αν χρειαστεί να την ξεκινήσω από το καλοκαίρι;

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O mathitisp έγραψε στις 11:21, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Μου εξηγείς λίγο πώς προκύπτει αυτό;
Αν και εφοσον δεν εχουν γινει εκλογες θα ειναι οι ιδιοι που θα βαλουν τα θεματα, ετσι προκυπτει

Αρχική Δημοσίευση από momolis
mathitisp σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή δε γνωρίζω την ύλη, μήπως θα μπορούσε να μου πει κανείς αν χρειαστεί να την ξεκινήσω από το καλοκαίρι;
Εγω δεν εκανα μαθηματα το καλοκαιρι, απλα διαβαζα λιγο την θεωρια μονος μου,
εξαλλου η υλη ειναι πολυ μικρη και βγαινει ανετα στο σχολειο αν εχεις καλο καθηγητη

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 991 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 11:35, 07-06-11:

Η αλήθεια είναι ότι η Φυσική Γενικής (που την διαλέγουν πολλοί λίγοι μαθητές ως τώρα), είναι το μάθημα με τα ευκολότερα θέματα ανάμεσα στα τέσσερα "έκτα μαθήματα", τα τελευταία 10 χρόνια.

Όσον αφορά τα μαθηματικά γενικής και την ερώτηση που κάνει ο φίλος, αν χρειάζεται να τα ξεκινήσει από το καλοκαίρι, εγώ θα έλεγα ότι η απάντηση εξαρτάται από το ήδη υπάρχον επίπεδο που έχει στα μαθηματικά. Πάντως πιστεύω ότι γενικά δύσκολα χρειάζεται να ξεκινήσει κανείς από το καλοκαίρι για τα μαθηματικά γενικής, εκτός αν πια δεν ξέρει βασικά πράγματα.

Το αν τα θέματα θα κινηθούν στο ίδιο επίπεδο και ο συσχετισμός τους με τις ενδεχόμενες εκλογές είναι από τα πιο βλακώδη πράγματα που μπορεί να πει κανείς. Δείχνει τεράστια άγνοια περί του συστήματος και εκθέτει αυτόν που μιλάω.

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 11:51, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Το αν τα θέματα θα κινηθούν στο ίδιο επίπεδο και ο συσχετισμός τους με τις ενδεχόμενες εκλογές είναι από τα πιο βλακώδη πράγματα που μπορεί να πει κανείς. Δείχνει τεράστια άγνοια περί του συστήματος και εκθέτει αυτόν που μιλάω.
Εφοσον υπαρχουν αλλαγες στα προσωπα μετα απο εκλογες, τοτε ναι ειναι ενας σημαντικος παραγοντας κατα την γνωμη μου που επηρεαζει ΚΑΙ τα θεματα

μηοως ομως να ληξουμε το θεμα εδω μιας και θα βγουμε offtopic????

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 991 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 11:54, 07-06-11:

Ναι, καλύτερα, θα σου στείλω πμ

Παράθεση

δεσπούλα_95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη δεσπούλα_95
H δεσπούλα_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H δεσπούλα_95 έγραψε στις 14:30, 03-07-12:

Γειά σας! Είμαι κι εγώ νέο μέλος στο φόρουμ. Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν είναι εύκολο κάποιος από την θεωρητική να συμβαδίσει με τα μαθηματικά γενικής παιδείας της γ' λυκείου.Ενδιαφέρομαι για τις αστυνομικές σχολές γι' αυτό ρωτάω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,546 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 14:45, 03-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από δεσπούλα_95
Γειά σας! Είμαι κι εγώ νέο μέλος στο φόρουμ. Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν είναι εύκολο κάποιος από την θεωρητική να συμβαδίσει με τα μαθηματικά γενικής παιδείας της γ' λυκείου.Ενδιαφέρομαι για τις αστυνομικές σχολές γι' αυτό ρωτάω.
ευκολο οχι, αλλα δεν ειναι κατι τραγικο και ειναι ενδιαφερον σαν μαθημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

δεσπούλα_95

Νεοφερμένος

H δεσπούλα_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H δεσπούλα_95 έγραψε στις 14:53, 03-07-12:

δηλαδή νομίζεις ότι μπορεί κανείς να τα καταφέρει και εν μέρει να γράψει στο τέλος εάν ασχοληθεί με αυτά ?

Παράθεση

fmarulezkd

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ Λάρισας και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 472 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 14:58, 03-07-12:

Εξαρτάται τι επαφή είχες με τα μαθηματικά όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά γενικώς απ' όσο ξέρω τα μαθηματικά γενικής θεωρούνται εύκολο μάθημα.

Παράθεση

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiramisuu
H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε στις 15:01, 03-07-12:

δηλαδή νομίζεις ότι μπορεί κανείς να τα καταφέρει και εν μέρει να γράψει στο τέλος εάν ασχοληθεί με αυτά ?
Αρκετά παιδιά εδώ στο ischool έδωσαν μαθηματικά από θεωρητική και τα πήγαν καλά, στην πλειοψηφία τους.

Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,546 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 15:06, 03-07-12:

εφοσον εχεις βασικες γνωσεις μαθηματικων λυκειου, ανετα και οι πιθανοτητες σε ολους τους θεωρητικους αρεσουν παααρα πολυ

Παράθεση

δεσπούλα_95

Νεοφερμένος

H δεσπούλα_95 έγραψε στις 15:10, 03-07-12:

Ευχαριστώ πολύ!

Η βοήθεια σας ήταν πολύτιμη. Με βοηθήσατε αρκετά μπορώ να πω. Μήπως ξέρετε και με τι αντικείμενο ασχολούνται?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 03-07-12 στις 16:44. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

O nikosxdxd έγραψε στις 15:15, 03-07-12:

Η βοήθεια σας ήταν πολύτιμη. Με βοηθήσατε αρκετά μπορώ να πω. Μήπως ξέρετε και με τι αντικείμενο ασχολούνται?
αποτι θυμαμαι: 1ο κεφ-διαφορικος λογισμος(πεδια ορισμου, συναρτησεις, ορια, παραγωγοι) πολυ ενδαφερον
2ο κεφ-στατιστικη, λιγο μαλακια αλλα σχετικα απλο
3ο κεφ-πιθανοτητες, φοβεροοο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Metal Hammer

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους