Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,320 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,385 μηνύματα σε 80,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

TOEFL

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,402 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 11:39, 26-11-10:

Θενξ, Σάντρα. Θυμάσαι μήπως πόση ώρα διαρκούν και τα άλλα κομμάτια; Έχω δει το ets.org, αλλά λέει "στο περίπου".

Και δύο ερωτήσεις τεχνικού ενδιαφέροντος:
  • Κινητό πήρες; Κι αν ναι, πού το παρέδωσες;
  • Φαγητό μπορείς να έχεις για το διάλειμμα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 14:46, 26-11-10:

Το κινητο το αφησα κλειστο μεσα στην τσαντα. Στο διαλειμμα ισα που προλαβα να παω τουαλετα και να πιω νερο και με ξαναφωναξαν. Ηταν πολυ μικρη η διαρκεια 11 ξεκινουσαμε και 3 ειχα φυγει. Δε θυμαμαι ακριβως αλλα για το 1ο κειμενο ειχαμε 20 λεπτα - ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ- και για τα επομενα δυο ΜΑΖΙ 40. Απο εκει εκοψα σιγουρα συνολικα 20 λεπτα. Το listening εχει καμποσα κομματια αλλα οι ερωτησεις σου παιρνει μερικα δευτερολεπτα να τις απαντησεις μονο. Κρατα σημειωσεις αλλα να προσεχεις να μην αφαιρεθεις και χασεις τη συζητηση. Στο speaking ειναι 15-45 και 20-60 οι χρονοι προετοιμασιας-ηχογραφησης αν δεν κανω λαθος. Το writing δε θυμαμαι ποσο ειναι, αλλα ο χρονος εφτανε και περισσευε, ειχα τουλαχιστον 10 λεπτα περισσευουμενα στο καθε του κομματι. GRE δε θα δωσεις; Μπροστα σε αυτο το TOEFL δεν πιανει μια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,402 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:56, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
GRE δε θα δωσεις; Μπροστα σε αυτο το TOEFL δεν πιανει μια
Ναι και γι' αυτό λέω να ξεμπερδέψω πρώτα με το TOEFL για να μην έχω δύο τεστς από πάνω μου.

2 χρόνια μετράει, right; Θυμάσαι μήπως το GRE πόσο μετράει;

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 20:05, 26-11-10:

5 νομιζω. Στη θεση σου θα τα εκανα αναποδα, τα εδωσα με διαφορα 3ων ημερων, ενω στην ουσια ειχα προετοιμαστει μονο για GRE και επιασε

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 23:43, 29-07-11:

αν εχεις proficiency γλυτωνεις το toefl??

Παράθεση

Black_Butterfly (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Black_Butterfly
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 859 μηνύματα.

H Black_Butterfly έγραψε στις 23:48, 29-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
Εξαρτάται το πανεπιστήμιο. Μερικά δέχονται το CPE ή το FCE μόνο και αλλα ζητάνε απαραίτητα το TOEFL.

Παράθεση

elekati (Ελένη)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη elekati
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H elekati έγραψε στις 23:48, 29-07-11:

Eξαρτάται από το πανεπιστήμιο στο οποίο κάνεις αίτηση. Υπάρχουν κάποια, ελάχιστα όμως, που αναγνωρίζουν το CPE αν και απαιτούν να το έχεις πάρει σχετικά πρόσφατα. H πλειοψηφία πάντως των Βρετανικών πανεπιστήμιων ζητάει το Toefl ή το IELTS εννοείται από ένα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω, ανάλογα με τη σχολή.

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:04, 30-07-11:

Γενικά όχι. Το proficiency το δίνουν οι περισσότεροι λόγω πίεσης γονιών - πώς θα πουν στην γειτόνισσα ότι ο γιος τους είναι χωρίς Proficiency, όταν έχει κι η κουτσή Μαρία;

Αλλά στο εξωτερικό θέλουν TOEFL. Γενικά στις ΗΠΑ προτιμάται το TOEFL και στο Ηνωμένο Βασίλειο το IELTS, γιατί πολύ απλά οι οργανισμοί που τα εποπτεύουν τις εξετάσεις είναι ... ο ένας Αμερικάνικος και ο άλλος Εγγλέζικος.

Αρκετά Παν/μια δέχονται οποιοδήποτε απ' τα δύο. Ωστόσο, πολλά Αμερικάνικα Παν/μια δέχονται ΜΟΝΟ το TOEFL. Μπορώ να στο πω από εμπειρία. Δεν έχω δει όμως, βρετανικό Παν/μιο που να μην δέχεται το TOEFL και να λέει "μόνο IELTS". Οπότε θα συνιστούσα TOEFL γιατί το δέχονται σχεδόν όλοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,578 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 00:16, 30-07-11:

Θα συμφωνησω με τον Γεωργιο για το τοφλ!Κατα τα αλλα μην μασατε απο μια αποτυχια!

Παράθεση

athena000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη athena000
H athena000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H athena000 έγραψε στις 15:54, 28-08-11:

σος! έδωσα toefl 25 Ιουνίου 2011 και τα αποτελέσματα στο ιντερνέτ βγήκαν 11 Ιουλίου 2011! το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω λάβει ακόμα το χαρτί με τα επίσημη έκθεση που σου στέλνουν στο σπίτι! επικοινώνησα με το σετ και μου είπαν ότι το έχουν στείλει το χαρτί από 8 Ιουλίου, τους έβαλα και μου ξαναστείλανε αντίγραφο 4 Αυγούστου! κοίταξα την διεύθυνση που το έστειλαν Ν και είναι σωστή! επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί το γραμμα το έχουν στείλει απλό και δεν έχει tracking number, μου είπαν απλά να περιμένω. είναι δυνατόν να είναι 28 Αυγούστου και να μην έχω λάβει ακόμα το γραμμα; το χρειάζομαι το Σεπτέμβριο και έχουν σπάσει να νεαρό μου!
μίμος ξέρει κάποιος να μου πει από την εμπειρία του ποσό καιρό κάνει το χαρτί να έρθει στο σπίτι; και αν είναι νορμάλ που αργεί τόσο πολύ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 28-08-11 στις 19:27.
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:31, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από athena000
σος! έδωσα toefl 25 Ιουνίου 2011 και τα αποτελέσματα στο ιντερνέτ βγήκαν 11 Ιουλίου 2011! το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω λάβει ακόμα το χαρτί με τα επίσημη έκθεση που σου στέλνουν στο σπίτι! επικοινώνησα με το σετ και μου είπαν ότι το έχουν στείλει το χαρτί από 8 Ιουλίου, τους έβαλα και μου ξαναστείλανε αντίγραφο 4 Αυγούστου! κοίταξα την διεύθυνση που το έστειλαν Ν και είναι σωστή! επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί το γραμμα το έχουν στείλει απλό και δεν έχει tracking number, μου είπαν απλά να περιμένω. είναι δυνατόν να είναι 28 Αυγούστου και να μην έχω λάβει ακόμα το γραμμα; το χρειάζομαι το Σεπτέμβριο και έχουν σπάσει να νεαρό μου!
μίμος ξέρει κάποιος να μου πει από την εμπειρία του ποσό καιρό κάνει το χαρτί να έρθει στο σπίτι; και αν είναι νορμάλ που αργεί τόσο πολύ;
Γεια σου.

Λοιπόν, το χαρτί αυτό όντως αργεί να έρθει, το θυμάμαι χαρακτηριστικά κι εγώ. Και ναι, δεν είναι συστημένο, οπότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Απλώς περιμένεις!
Το χαρτί αυτό το χρειάζεσαι για ίδρυμα του εσωτερικού ή εξωτερικού; Αν είναι για εξωτερικού, συνήθως αυτά έχουν ειδικό κωδικό που τον δίνεις στην ETS (η αρμόδια υπηρεσία) και τους στέλνει κατευθείαν τα αποτελέσματα του TOEFL. Πολλά ιδρύματα μάλιστα δεν δέχονται να τους πας εσύ αυτό το χαρτί, αλλά θέλουν τα αποτελέσματα κατευθείαν από την υπηρεσία.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athena000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη athena000
H athena000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H athena000 έγραψε στις 21:02, 28-08-11:

αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση σου! το χαρτι το θελω για πανεπιστημιο του εσωτερικου! το χρειαζομαι το σεπτεμβριο για να κανω την εγγραφη μου! δεν ηξερα οτι αργει τοσο πολυ αλλιως θα εδινα νωριτερα! στο εξεταστικο κεντρο που εδωσα μου ειπαν οτι κανει 1 μηνα να ερθει και εχει περασει πολυ περισσοτερο! εχω στεναχωρηθει πολυ με αυτο το θεμα! ξερετε αν κανει πανω απο 2 μηνες?

βοήθεια! εχει δώσει κανείς πρόσφατα τοεφλ να μου πει ποσο καιρο κανει το χαρτι με την επισημη εκθεση να ερθει στο σπιτι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 04-09-11 στις 14:36. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:52, 04-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από athena000
αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση σου! το χαρτι το θελω για πανεπιστημιο του εσωτερικου! το χρειαζομαι το σεπτεμβριο για να κανω την εγγραφη μου! δεν ηξερα οτι αργει τοσο πολυ αλλιως θα εδινα νωριτερα! στο εξεταστικο κεντρο που εδωσα μου ειπαν οτι κανει 1 μηνα να ερθει και εχει περασει πολυ περισσοτερο! εχω στεναχωρηθει πολυ με αυτο το θεμα! ξερετε αν κανει πανω απο 2 μηνες?

βοήθεια! εχει δώσει κανείς πρόσφατα τοεφλ να μου πει ποσο καιρο κανει το χαρτι με την επισημη εκθεση να ερθει στο σπιτι?
Κοίτα, αν βιάζεσαι πολύ μπορείς να κάνεις το εξής.

Πρώτον, στο toefl.org μπαίνεις στον λογαριασμό σου. Λογικά θα έχεις κάνει online registration. Εκεί πέρα scores -> view scores, τύπωσε τα αποτελέσματα και πήγαινέ τα στο Παν/μιό σου για να υπάρχει κάτι! Πες τους έστω δεχτείτε αυτό υπό την προϋπόθεση να σας φέρω εντός του χρόνου τα επίσημα.

Έπειτα, στο Test Registration and Orders -> Register/Order -> TOEFL Services μπορείς να παραγγείλεις additional scores τα οποία θα τα στείλουν κατευθείαν στο παν/μίο σου (και συνήθως πιο γρήγορα). Εκεί ψάχνεις το Παν/μιο που θες και συνήθως το βρίσκεις. Π.χ. η ΑΣΟΕΕ υπάρχει ως:
INSTITUTION CODE: 5737
ATHENS U ECONOMICS & BUSINESS
ATHENS, 11326 GRC

Όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι παρακάτω:

Αν το βλέπεις το δικό σου είναι καλό σημάδι, μπορεί και να δέχονται έτσι τα αποτελέσματα.
Θα πρέπει πρώτα όμως να ρωτήσεις το τμήμα του Παν/μιου σου για το αν όντως τα δέχονται έτσι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 04:51, 26-06-12:

Καλησπερα παιδες.Ενδεχεται να δωσω TOEFL για ενα πανεπιστημιο του εξωτερικου που το χρειαζομαι,αλλα δεν εχω ιδεα πανω στην διαδικασια της συγκεκριμενης πιστοποιησης,την θελω μονο και μονο επειδη την ζηταει το Un.Ξερετε ποια ειναι η διαδικασια ωστε να δωσω τις εξετασεις και ποιο ειναι το χρονικο φασμα που βγαινουν τα αποτελεσματα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KonstadinosDan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KonstadinosDan
Ο KonstadinosDan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O KonstadinosDan έγραψε στις 13:40, 11-09-12:

Γεια σας, θελω μολις τελειωσω τις σπουδες μου να παω εξωτερικο για μεταπτυχιακο αλλα απο αγγλικα δεν εχω καποια πιστοποιηση και ουτε γνωριζω.Ποσο χρονο θα μου παρει να φτασω σε επιπεδο πιστοποιησης τοεφελ απο το 0 επιπεδο που ειμαι τωρα?ειναι ευκολο κατι τετοιο η θα μου φανει βουνο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fmarulezkd

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ Λάρισας και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 459 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 13:51, 11-09-12:

Με εντατικά μαθήματα και ενασχόληση ούτε χρόνο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 11-09-12 στις 14:13. Αιτία: split
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KonstadinosDan

Φοιτητής

Ο KonstadinosDan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O KonstadinosDan έγραψε στις 14:26, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Σε ευχαριστω πολυ.ελπίζω να τα καταφερω!

Παράθεση

desperateforphd

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη desperateforphd
H desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H desperateforphd έγραψε στις 17:19, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Υπερβολικό/-ή σε βρίσκω. Με μηδενική γνώση θα χρειαστεί κάπου ένα χρόνο για τις γνώσεις lower και ένα ακόμα για την εξοικείωση με το toefl που είναι αρκετά δύσκολο από άποψη χρόνου.

@topic starter
υπολόγιζε δύο χρονάκια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KonstadinosDan

Φοιτητής

O KonstadinosDan έγραψε στις 17:27, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από desperateforphd
Υπερβολικό/-ή σε βρίσκω. Με μηδενική γνώση θα χρειαστεί κάπου ένα χρόνο για τις γνώσεις lower και ένα ακόμα για την εξοικείωση με το toefl που είναι αρκετά δύσκολο από άποψη χρόνου.

@topic starter
υπολόγιζε δύο χρονάκια.
Μέχρι 3 χρόνια πιστεύω μια χαρά είναι για να εχω πάρει τοεφελ!

Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 17:30, 11-09-12:

μηδενικη γνωση? δηλαδη δεν ξερεις ουτε τα χρωματα να μετρας τπτ? εξηγησε το αυτο γιατι αν ειναι ετσι δεν θες μονο ενα χρονο για lower

Παράθεση

KonstadinosDan

Φοιτητής

O KonstadinosDan έγραψε στις 17:33, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από greeklover13
μηδενικη γνωση? δηλαδη δεν ξερεις ουτε τα χρωματα να μετρας τπτ? εξηγησε το αυτο γιατι αν ειναι ετσι δεν θες μονο ενα χρονο για lower
Ξερω χρωματα κ ν μετραω κ αρκετες εκφράσεις κ λέξεις..όχι και τελείως μηδενική λοιπόν!

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ~Dida~
H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 315 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 18:29, 11-09-12:

1 Χρόνο για Lower;
Εμείς γιατί παιδευόμασταν 7 χρόνια;

Ένταξει δε λέω, δε μπορείς να περιμένεις τα ίδια αποτελέσματα απο ένα παιδί 9-10 χρονών και έναν 17χρόνο αλλά και πάλι η απόκλιση είναι τεράστια.. Άλλωστε θέλει να πάει για μεταπτυχιακό που σημαίνει οτι πρέπει να εμβαθύνει στις αρχικές βασικές γνώσεις για να μπορεί να έχει μια ομαλή συνέχεια..

Παράθεση

gianniakos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gianniakos
Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O gianniakos έγραψε στις 18:33, 11-09-12:

Παιδια ελπιζω να μην ειμαι off topic αλλα εχω μια ερωτηση: το TOEFEL ειναι πιο δυσκολο απο το IELTS?

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 18:35, 11-09-12:

Ναι!
Το IELTS είναι γελοίο!

Παράθεση

gianniakos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gianniakos
Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O gianniakos έγραψε στις 18:38, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Ναι!
Το IELTS είναι γελοίο!

Δηλαδη ενα 6.5 ποσο "ευκολα" το παιρνεις?
Πρεπει να εισαι επιπεδου lower ή ανωτερο?

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 18:39, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από gianniakos
Εγώ με Lower από Α' Γυμνασίου, πήρα δύο βιβλία και έκανα μόνη μου, δεν έκανα μαθήματα και έγραψα και τις δύο φορές 7.5!

(και δεν μου αρέσουν τα αγγλικά!)

Παράθεση

morphine

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 02:01, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από gianniakos
To 6.5 - 7 ειναι επιπεδο Advanced (κατι αναμεσα σε Lower και Proficiency)
Παράθεση

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κασσιόπη
H Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Κασσιόπη έγραψε στις 16:19, 04-04-13:

Εγώ με Lower από Α' Γυμνασίου, πήρα δύο βιβλία και έκανα μόνη μου, δεν έκανα μαθήματα και έγραψα και τις δύο φορές 7.5!

(και δεν μου αρέσουν τα αγγλικά!)
Θέλεις να πεις οτι έτσι απλά πήρες 7,5? Σε αυτό το διάστημα που μεσολάβησε μεταξύ LOWER και IELTS δεν ασχολήθηκες καθόλου με τη γλώσσα? Εκτός αν είχες πάρει το LOWER με Α
Παράθεση

Juana7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Juana7
H Juana7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Juana7 έγραψε στις 14:42, 29-04-13:

Καλησπέρα σας!
Εγώ παιδιά είμαι κοντά στο επίπεδο lower απλά έχω κενά στο λεξιλόγιο.
Πόσο χρόνο λέτε να με πάρει το IELTS ή TOELF;
Παράθεση

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κασσιόπη
H Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Κασσιόπη έγραψε στις 16:01, 29-04-13:

Τι εννοείς κοντά στο επίπεδο? Όσο για το χρόνο αυτός είναι ανάλογος των δυνατοτήτων σου. Διαβάζεις μόνη ή με καθηγητή? Academic ή general θα δώσεις? Αν θέλεις για λεξιλόγιο που αφορά αποκλειστικά το IELTS (εμένα με βοήθησε πάρα πολύ) είναι το Check your vocabulary for english for IELTS.
Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 231 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 22:19, 29-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Juana7
Καλησπέρα σας!
Εξαρτάται τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις (και πόσο κοντά είσαι στο Lower).
Παράθεση

Juana7

Νεοφερμένος

H Juana7 έγραψε στις 13:43, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Κασσιόπη
Τι εννοείς κοντά στο επίπεδο? Όσο για το χρόνο αυτός είναι ανάλογος των δυνατοτήτων σου. Διαβάζεις μόνη ή με καθηγητή? Academic ή general θα δώσεις? Αν θέλεις για λεξιλόγιο που αφορά αποκλειστικά το IELTS (εμένα με βοήθησε πάρα πολύ) είναι το Check your vocabulary for english for IELTS.
Εννοώ ό,τι είμαι στο επίπεδο pre-lower να το πω και έτσι! Παλιά έκανα φροντιστήριο αλλά έχουν περάσει χρόνια και τα ξέχασα. Έχω κενά στο λεξιλόγιο.
Δεν έχω αρχίσει ακόμα. Σκέφτομαι αρχικά να αρχίσω μόνη αλλά δεν ξέρω πως.. Και μετά να κάνω κάποια μαθήματα σε φροντιστήριο. Κατέληξα πως θέλω να δώσω για ELTS. Αυτό που μου προτίνεις είναι βιβλίο ;;
Παράθεση

Juana7

Νεοφερμένος

H Juana7 έγραψε στις 13:49, 30-04-13:

Ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αγγλία!
Αν μπορούσατε να μου προτίνατε κάποια βιβλία που θα με βοηθούσαν για τις εξετάσεις του ELTS;;
Ευχαριστώ!
Παράθεση

Nina-nana

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 680 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 01:52, 01-05-13:

Αν είσαι pre-Lower, η Collins έχει μια καλή σειρά που λέγεται Get Ready for IELTS Reading / Writing / Speaking / Listening (ένα βιβλίο για κάθε skill).
Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gina54
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H Gina54 έγραψε στις 12:12, 25-08-13:

Γεια σας!Μπορεί κάποιος να μου προτείνει βιβλία προετοιμασίας για το TOEFL? Εχω ακούσει ότι καλά είναι του KAPLAN.Εναλακτικά όποιος ξέρει να προτείνει βιβλία για το Proficiency του cambridge!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    leobakagian

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους