Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,938 εγγεγραμμένα μέλη και 2,807,620 μηνύματα σε 79,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

TOEFL

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:36, 23-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Καλημέρα,
τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πότε θα ξεκινήσω την προετοιμασία για αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αμερική και ένα από τα πράγματα που πρέπει να κάνω είναι να δώσω GRE και TOEFL. Δεδομένου του ότι θέλω να πετύχω καλά scores γιατί ίσως το βιογραφικό μου να υστερεί σε κάποια σημεία, έχετε ιδέα πόσο καιρό πρέπει να αφιερώσω γι'αυτό? Βασικά δεν ξέρω πως πρέπει να το χειριστώ. Να πάω να αγοράσω κάποια βιβλία προετοιμασίας και να δουλέψω μόνη μου? Να βρω κάποιον καθηγητή/φροντιστήριο? Συνήθως οι δεύτεροι δεν κάνουν προετοιμασία για κάτι τόσο εξειδικευμένο. Και συν τοις άλλοις σκέφτομαι ότι όταν δώσω πρέπει να ξέρω ποια πανεπιστήμια με ενδιαφέρουν ώστε να δηλώσω τους κωδικούς τους και ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν βρήκα το αντικείμενο που θέλω να εξειδικευτώ, όχι το πανεπιστήμιο Αγχώθηκα πάλι.
ειχα δωσει πριν 7 χρονια το computer based και δεν μου φανηκε δυσκολο. Απλα πρεπει να εισαι γρηγορη Αν θυμαμαι καλα ειχα παρει 29/30 στο reading, 29/30 στο listening, 30/30 γραμματικη και 6/6 στην εκθεση. Speaking δεν ειχαμε. Βεβαια τοτε ημουν ηδη σε αγγλοφωνη χωρα για αρκετους μηνες και ειχα κανει εντατικα μαθηματα αγγλικων (20 ωρες τη βδομαδα). Για να προετοιμαστεις καλυτερα, πιστευω πως το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρακολουθεις τηλεοπτικα προγραμματα στα αγγλικα, να διαβαζεις αγγλικα βιβλια (χρησιμοποιωντας αγγλικο λεξικο για τις λεξεις που δεν καταλαβαινεις) και να εξασκηθεις στην εκθεση. Γραψου και σε κανενα αγγλικο φορουμ ή μπες σε κανενα chat room για να εξασκηθεις στην ταχυτητα και την γλωσσα. Για τις αιτησεις για μεταπτυχιακο, μη δινεις μεγαλη βαρυτητα στο toefl. Ναι μεν ειναι απαραιτητο, αλλα δεν εχει τοσο μεγαλη βαρυτητα οσο το GRE, οι βαθμοι σου, τα references σου και το βιογραφικο σου γενικοτερα. Θα σου προτεινα να ασχοληθεις με εθελοντικη εργασια πριν κανεις αιτηση και να βρεις καθηγητες σου απο το πανεπιστημιο για references. Επισης κανε αιτηση σε πολλα πανεπιστημια γιατι οι αμερικανοι ειναι λιγο περιεργοι στις απαιτησεις τους. Καλη τυχη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 12:40, 23-02-10:

Σ'ευχαριστώ sakura! Το ξέρω ότι το TOEFL δεν πολυμετράει, γι'αυτό και ρώτησα και για GRE. GRE subject θέλω να αποφύγω πάση θυσία, δεν την παλεύω να διαβάσω όσα έμαθα 4 χρόνια Απλά θα'θελα να μου πει κάποιος στο περίπου πόσο καιρό παίρνει η όλη η διαδικασία. Κανα τρίμηνο? Γιατί θα πιεστώ και με το πτυχίο αν τα μπλέξω όλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:31, 23-02-10:

Σ'ευχαριστώ sakura! Το ξέρω ότι το TOEFL δεν πολυμετράει, γι'αυτό και ρώτησα και για GRE. GRE subject θέλω να αποφύγω πάση θυσία, δεν την παλεύω να διαβάσω όσα έμαθα 4 χρόνια Απλά θα'θελα να μου πει κάποιος στο περίπου πόσο καιρό παίρνει η όλη η διαδικασία. Κανα τρίμηνο? Γιατί θα πιεστώ και με το πτυχίο αν τα μπλέξω όλα.
οποιος βιαζεται σκονταφτει λεει μια παροιμια...
Εγω στη θεση σου δεν θα βιαζομουν. Δεν σε κυνηγαει κανεις, δεν σε πηραν και τα χρονια οποτε μη βιαζεσαι χωρις λογο. Τελειωσε πρωτα με το καλο την σχολη σου, προσπαθησε να παρεις καλους βαθμους, βρες references, βελτιωσε το βιογραφικο σου και μετα ασχολεισαι με toefl και gre. Επιπλεον πρεπει να μαθεις αν χρειαζεται να βρεις πρωτα supervisor πριν κανεις αιτηση. Πολλες φορες αρκει μονο να βρεις supervisor και ολα τα αλλα δεν τα βλεπουν Εγω ειμαι σε παρομοια φαση με σενα και ακομα δεν ξερω πανω σε τι θελω να κανω το μαστερ μου. Εχει περασει σχεδον ενας χρονος απο τοτε που πηρα πτυχιο αλλα δεν μπορω να αποφασισω ακομα γι' αυτο και παιρνω διαφορα μαθηματα ετσι στο χαλαρο για να δω τι με ενδιαφερει περισσοτερο. Δεν θελω να παρω λαθος αποφαση επειδη βιαστηκα να κανω μαστερ. Για το toefl δεν μπορω να σου πω ποσο καιρο πρεπει να προετοιμαστεις γιατι δεν γνωριζω σε τι επιπεδο βρισκονται τα αγγλικα σου. Α! και κατι ακομα που θεωρω οτι ειναι αρκετα σημαντικο... Δες στις σχολες που ενδιαφερεσαι τι score χρειαζεσαι στο toefl. Πολλες φορες αλλαζει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο (πχ το δικο μου για undergrad ηθελε 23/30 σε reading, grammar, listening και 4.5/6 στην εκθεση και δεν κοιτουσαν το overall score)

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 848 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 22:35, 25-02-10:

Απλά για την ιστορία, το ξαναέδωσα και από 98/120 που πήρα την προηγούμενη φορά, σκόραρα 102/120 και κάλυψα και το 4ο πανεπιστήμιο που ήθελε 100/120

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

msp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη msp
H msp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H msp έγραψε στις 17:31, 27-06-10:

Μήπως ξέρει κάποιος τρόπο πληρωμής για την εξέταση;

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,578 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 10:47, 28-06-10:

Noμιζω γινεται μέσω πιστωτικής καρτας.

Παράθεση

msp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη msp
H msp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H msp έγραψε στις 16:55, 30-06-10:

Σε ευχαριστώ teol20. Ναι τελικά ο καλύτερος τρόπος είναι με την πιστωτική αν και έχει και άλλους τρόπους πληρωμής!

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 17:04, 30-06-10:

Τιποτα καλή μου να σαι καλα και καλη επιτυχία!

Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη JaneWin
H JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 834 μηνύματα.

H JaneWin έγραψε στις 18:05, 30-06-10:

ειναι αληθεια οτι ισχυει μονο 2 χρονια??
και αν..αμα περασω στο κολλεγιο με το πτυχιο θα πρεπει να το ανανεωσω μετα απο δυο χρονια???

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 15:17, 20-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Ενδέχεται να χρειαστεί να δώσω το συγκεκριμένο δίπλωμα γιατί είναι προυπόθεση για μεταπτυχιακές σπουδές στην αγγλική γλώσσα σε πάρα πολλά πανεπιστήμια (μερικά δέχονται και το CPE του Cambridge, αλλά είναι λίγα αυτά).
Το έχει δώσει κανείς; Τί επιπέδου είναι περίπου; Κάποια συμβουλή για προετοιμασία;
Ευχαριστώ
δηλαδη τα proficiency των αλλων πανεπιστημιων δεν τα δεχονται με την καμια?μονο του cambridge και αυτο αν???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 15:20, 20-09-10:

Δες στο πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει τι προϋποθεσεις θετει για την πιστοποιηση γλωσσομαθειας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 15:24, 20-09-10:

ρε παιδια για να κανει κανεις μεταπτυχιακο πρεπει να παει σε αλλη χωρα?να φοιτησει σε καποιο ξενο πανεπιστημιο?αν δεν κανω λαθος θελει και βαθμο πτυχιου πανω απο 7 ή ειναι ιδεα μου?

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 15:35, 20-09-10:

Οπα, ετερον εκατερον. Μεταπτυχιακες και διδακτορικες σπουδες προσφερουν ολα τα ιδρυματα της χωρας μας, φυσικα και δεν πρεπει να βγεις εξω σωνει και καλα. Το θεμα ειναι αν προσφερονται οι τομεις που σε ενδιαφερουν εδω και αν θεωρεις πως το κυρος ενος ιδρυματος του εξωτερικου θα σου ανοιξει περισσοτερες πορτες. Καθαρα υποκειμενικο ειναι το που θα πας.
Οι προϋποθεσεις καθοριζονται απο το εκαστοτε ιδρυμα. Αλλος θελει πανω απο 7 αλλος πανω απο 8, δεν υπάρχει πασπαρτου. Βρες τι σε ενδιαφερει, ψαξε τις αντιστοιχες σελιδες και δες τις προϋποθεσεις. Συνηθως γυρω στο 7 θελουν τα μετρια πανεπιστημια, αλλα αυτο δε σου εγγυαται πως με 7,2 π.χ. θα σε παρουν. Και 8 να εχεις παλι δεν εισαι σιγουρος, απλα σου λενε ποιους θα απορριψουν, οχι ποιους θα παρουν σιγουρα. Υπαρχουν κι αλλες προϋποθεσεις και μια απο αυτες ειναι η πιστοποιηση της γλωσσας, σε περιπτωση που σε ενδιαφερουν σπουδες σε αγγλοφωνα ιδρυματα το TOEFL και IELTS ειναι τα πιο συχνα ζητουμενα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 15:43, 20-09-10:

Οπα, ετερον εκατερον. Μεταπτυχιακες και διδακτορικες σπουδες προσφερουν ολα τα ιδρυματα της χωρας μας, φυσικα και δεν πρεπει να βγεις εξω σωνει και καλα. Το θεμα ειναι αν προσφερονται οι τομεις που σε ενδιαφερουν εδω και αν θεωρεις πως το κυρος ενος ιδρυματος του εξωτερικου θα σου ανοιξει περισσοτερες πορτες. Καθαρα υποκειμενικο ειναι το που θα πας.
Οι προϋποθεσεις καθοριζονται απο το εκαστοτε ιδρυμα. Αλλος θελει πανω απο 7 αλλος πανω απο 8, δεν υπάρχει πασπαρτου. Βρες τι σε ενδιαφερει, ψαξε τις αντιστοιχες σελιδες και δες τις προϋποθεσεις. Συνηθως γυρω στο 7 θελουν τα μετρια πανεπιστημια, αλλα αυτο δε σου εγγυαται πως με 7,2 π.χ. θα σε παρουν. Και 8 να εχεις παλι δεν εισαι σιγουρος, απλα σου λενε ποιους θα απορριψουν, οχι ποιους θα παρουν σιγουρα. Υπαρχουν κι αλλες προϋποθεσεις και μια απο αυτες ειναι η πιστοποιηση της γλωσσας, σε περιπτωση που σε ενδιαφερουν σπουδες σε αγγλοφωνα ιδρυματα το TOEFL και IELTS ειναι τα πιο συχνα ζητουμενα
καλα οτι το μεταπτυχιακο στον τομεα μου στην αγγλια εχει μεγαλυτερο κυρος εννοειται!ξερεις τι με μπερδεψε?εχω ακουσει οτι για να κανεις μεταπτυχιακο πρεπει ντε και καλα να ξερεις αγγλικα ή καποια αλλη ξενη γλωσσα!αφου θα το κανεις στην ελλαδα γιατι να ξερεις αγγλικα?και καλα μελεταμε αγγλικα βιβλια?ευχαριστω!

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 15:45, 20-09-10:

Αυτο ειναι αληθεια, καποια, αλλα πραγματικα ελαχιστα, τμηματα ζητουν TOEFL και στην Ελλαδα, ειναι ομως πολυ λιγα.

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 15:48, 20-09-10:

Αυτο ειναι αληθεια, καποια, αλλα πραγματικα ελαχιστα, τμηματα ζητουν TOEFL και στην Ελλαδα, ειναι ομως πολυ λιγα.
παλι καλα...το θεμα ειναι γιατι εινια τοσο εδραιωμενη η αποψη οτι πρεπει να ξερεις αριστα αγγλικα για μεταπτυχιακο!

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 15:56, 20-09-10:

Γιατι η βιβλιογραφια ειναι αγγλικη σχεδον σε ολες τις επιστημες. Στα ελληνικα ειναι πραγματικα φτωχη. Πώς θα διαβασεις δημοσιευσεις, πρακτικα συνεδριων κλπ αν δεν ξερεις αγγλικα; Πως θα εξελιχθεις η ιδια χωρις αγγλικα; Οπως και να το κανουμε ειναι παγκοσμια γλωσσα που ενωνει ολους τους επιστημονες. Αν περιμενεις μονο απο τα ελληνικα σωθηκες. Ακομα και γερμανικα και γαλλικα να ξερεις δε φτανει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 15:58, 20-09-10:

Γιατι η βιβλιογραφια ειναι αγγλικη σχεδον σε ολες τις επιστημες. Στα ελληνικα ειναι πραγματικα φτωχη. Πώς θα διαβασεις δημοσιευσεις, πρακτικα συνεδριων κλπ αν δεν ξερεις αγγλικα; Πως θα εξελιχθεις η ιδια χωρις αγγλικα; Οπως και να το κανουμε ειναι παγκοσμια γλωσσα που ενωνει ολους τους επιστημονες. Αν περιμενεις μονο απο τα ελληνικα σωθηκες. Ακομα και γερμανικα και γαλλικα να ξερεις δε φτανει.
μαλιστα,οκ καταλαβα,thx για τις διευκρινισεις νασαι καλα!

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,399 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:36, 25-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από JaneWin
ειναι αληθεια οτι ισχυει μονο 2 χρονια??
και αν..αμα περασω στο κολλεγιο με το πτυχιο θα πρεπει να το ανανεωσω μετα απο δυο χρονια???
Συνήθως χρειάζεται για admission, δηλαδή δεν χρειάζεται ανανέωση παρά μόνο αν θέλεις να κάνεις αργότερα αίτηση για αλλού. Ωστόσο έχω δει ότι αρκετά παν/μια εξαιρούν τους υποψηφίους που έχουν κάνει σπουδές σε χώρες, όπου η επίσημη γλώσσα είναι τα Αγγλικά. Οπότε εάν πας για undergraduate studies σε UK/US και θες να συνεχίσεις εκεί για graduate studies, μπορεί να μην χρειαστεί να ξαναδώσεις TOEFL.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις συνηθήκες που επικρατούν την ώρα του speaking, λ.χ. αν επικρατεί ... βαβούρα εκείνη την ώρα ή καθένας είναι σε ένα ήσυχο περιβάλλον. Btw αν είσαι και κρυωμένος ή έχεις βήχα την έχεις ...μήσει;

Και δεύτερη ερώτηση: πληρωμή με κατάθεση σε λογαριασμό, όπως μπορεί να γίνει για το Michigan, παίζει ή τσου; Γιατί κάτι είδα για "voucher" στους τρόπους πληρωμής αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι τούτο. :Ρ

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 21:57, 25-11-10:

Πληρωμή μέσω VISA γενικά μέσω πιστωτικής γίνεται κανονικά.
Το TOEFL είναι εύκολο σαν διαγωνισμα, το μονο δυσκολο ειναι το speaking. Τρομερα αγχωτικο κομματι. Το εδωσα πριν δυο βδομαδες στην Ελληνοαμερικανική ένωση με δυο μερες προετοιμασια. Reading, listening πολύ εύκολα, writing επισης. Στο speaking είσαι όπως και σε ολα τα υπολοιπα sections σε μια αιθουσα με 10 ατομα περιπου. Φορας ακουστικα και μικροφωνο αλλα και παλι ο ηχος δεν απομονωνεται. Εγω την ειχα ψιλιαστει και τελειωσα 20 λεπτα πριν τους αλλους το reading και το listening, ωστε να κανω πρωτη το διαλειμμα και να παω στο speaking. Ακους 2 ερωτησεις που αφορουν εσενα προσωπικα, π.χ. εμενα μου επεσε ποιο ειναι το πιο awarded επαγγελμα κατα τη γνωμη μου αναμεσα σε 3 και μια αλλη που δε θυμαμαι. Οι επομενες 4 ειναι σε ακαδημαϊκο επιπεδο, μπορεις να δεις στο ets.org το format. To θεμα ειναι πως βλεπεις το χρονομετρο που σου λεει 15 sec και μετρα αντιστροφα και αδειαζει το μυαλο. Και μετα το μπιπ πρεπει να μιλησεις, αν κολλησεις την εβαψες.Θελει εξασκηση μην το αμελεις αυτο το κομματι. Πηρα 108 και τη ζημια μου την εκανε το speaking, 23
Παντως οταν μπηκα στο κομματι του writing και ξεκινησαν οι υπολοιποι το speaking γινοταν ΠΑΝΙΚΟΣ, μιλουσαν ολοι δυνατα, πραγματικα αποσυντονιζομουν. Οποτε καλυτερα αν εχεις αγχος να προσπαθησεις να τελειωσεις με τα προηγουμενα νωριτερα.
Καλη επιτυχια

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,399 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 11:39, 26-11-10:

Θενξ, Σάντρα. Θυμάσαι μήπως πόση ώρα διαρκούν και τα άλλα κομμάτια; Έχω δει το ets.org, αλλά λέει "στο περίπου".

Και δύο ερωτήσεις τεχνικού ενδιαφέροντος:
  • Κινητό πήρες; Κι αν ναι, πού το παρέδωσες;
  • Φαγητό μπορείς να έχεις για το διάλειμμα;

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 14:46, 26-11-10:

Το κινητο το αφησα κλειστο μεσα στην τσαντα. Στο διαλειμμα ισα που προλαβα να παω τουαλετα και να πιω νερο και με ξαναφωναξαν. Ηταν πολυ μικρη η διαρκεια 11 ξεκινουσαμε και 3 ειχα φυγει. Δε θυμαμαι ακριβως αλλα για το 1ο κειμενο ειχαμε 20 λεπτα - ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ- και για τα επομενα δυο ΜΑΖΙ 40. Απο εκει εκοψα σιγουρα συνολικα 20 λεπτα. Το listening εχει καμποσα κομματια αλλα οι ερωτησεις σου παιρνει μερικα δευτερολεπτα να τις απαντησεις μονο. Κρατα σημειωσεις αλλα να προσεχεις να μην αφαιρεθεις και χασεις τη συζητηση. Στο speaking ειναι 15-45 και 20-60 οι χρονοι προετοιμασιας-ηχογραφησης αν δεν κανω λαθος. Το writing δε θυμαμαι ποσο ειναι, αλλα ο χρονος εφτανε και περισσευε, ειχα τουλαχιστον 10 λεπτα περισσευουμενα στο καθε του κομματι. GRE δε θα δωσεις; Μπροστα σε αυτο το TOEFL δεν πιανει μια

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:56, 26-11-10:

GRE δε θα δωσεις; Μπροστα σε αυτο το TOEFL δεν πιανει μια
Ναι και γι' αυτό λέω να ξεμπερδέψω πρώτα με το TOEFL για να μην έχω δύο τεστς από πάνω μου.

2 χρόνια μετράει, right; Θυμάσαι μήπως το GRE πόσο μετράει;

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 20:05, 26-11-10:

5 νομιζω. Στη θεση σου θα τα εκανα αναποδα, τα εδωσα με διαφορα 3ων ημερων, ενω στην ουσια ειχα προετοιμαστει μονο για GRE και επιασε

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,075 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 23:43, 29-07-11:

αν εχεις proficiency γλυτωνεις το toefl??

Παράθεση

Black_Butterfly (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Black_Butterfly
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 845 μηνύματα.

H Black_Butterfly έγραψε στις 23:48, 29-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
Εξαρτάται το πανεπιστήμιο. Μερικά δέχονται το CPE ή το FCE μόνο και αλλα ζητάνε απαραίτητα το TOEFL.

Παράθεση

elekati (Ελένη)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη elekati
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H elekati έγραψε στις 23:48, 29-07-11:

Eξαρτάται από το πανεπιστήμιο στο οποίο κάνεις αίτηση. Υπάρχουν κάποια, ελάχιστα όμως, που αναγνωρίζουν το CPE αν και απαιτούν να το έχεις πάρει σχετικά πρόσφατα. H πλειοψηφία πάντως των Βρετανικών πανεπιστήμιων ζητάει το Toefl ή το IELTS εννοείται από ένα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω, ανάλογα με τη σχολή.

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:04, 30-07-11:

Γενικά όχι. Το proficiency το δίνουν οι περισσότεροι λόγω πίεσης γονιών - πώς θα πουν στην γειτόνισσα ότι ο γιος τους είναι χωρίς Proficiency, όταν έχει κι η κουτσή Μαρία;

Αλλά στο εξωτερικό θέλουν TOEFL. Γενικά στις ΗΠΑ προτιμάται το TOEFL και στο Ηνωμένο Βασίλειο το IELTS, γιατί πολύ απλά οι οργανισμοί που τα εποπτεύουν τις εξετάσεις είναι ... ο ένας Αμερικάνικος και ο άλλος Εγγλέζικος.

Αρκετά Παν/μια δέχονται οποιοδήποτε απ' τα δύο. Ωστόσο, πολλά Αμερικάνικα Παν/μια δέχονται ΜΟΝΟ το TOEFL. Μπορώ να στο πω από εμπειρία. Δεν έχω δει όμως, βρετανικό Παν/μιο που να μην δέχεται το TOEFL και να λέει "μόνο IELTS". Οπότε θα συνιστούσα TOEFL γιατί το δέχονται σχεδόν όλοι.

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 00:16, 30-07-11:

Θα συμφωνησω με τον Γεωργιο για το τοφλ!Κατα τα αλλα μην μασατε απο μια αποτυχια!

Παράθεση

athena000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη athena000
H athena000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H athena000 έγραψε στις 15:54, 28-08-11:

σος! έδωσα toefl 25 Ιουνίου 2011 και τα αποτελέσματα στο ιντερνέτ βγήκαν 11 Ιουλίου 2011! το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω λάβει ακόμα το χαρτί με τα επίσημη έκθεση που σου στέλνουν στο σπίτι! επικοινώνησα με το σετ και μου είπαν ότι το έχουν στείλει το χαρτί από 8 Ιουλίου, τους έβαλα και μου ξαναστείλανε αντίγραφο 4 Αυγούστου! κοίταξα την διεύθυνση που το έστειλαν Ν και είναι σωστή! επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί το γραμμα το έχουν στείλει απλό και δεν έχει tracking number, μου είπαν απλά να περιμένω. είναι δυνατόν να είναι 28 Αυγούστου και να μην έχω λάβει ακόμα το γραμμα; το χρειάζομαι το Σεπτέμβριο και έχουν σπάσει να νεαρό μου!
μίμος ξέρει κάποιος να μου πει από την εμπειρία του ποσό καιρό κάνει το χαρτί να έρθει στο σπίτι; και αν είναι νορμάλ που αργεί τόσο πολύ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 28-08-11 στις 19:27.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους