Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,523 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,989 μηνύματα σε 76,939 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 632 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Θετική vs Θεωρητική vs Τεχνολογική

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 20:37, 10-07-08:

Εκανα αυτο το θεμα γιατι δεν μπορω να βλεπω πλεον ολους να λενε αυτο ειναι πιο δυσκολο το αλλο ειναι δυσκολοτερο κτλ
Νομιζω θα πρεπει να κατανοησουμε πως και οι τρεις αυτες κατευθυνσεις εχουν η καθε μια τη δικη της δυσκολια
Και ουτε πρεπει να της συγκρινουμε ή να λεμε
α αυτος εγραψε επειδη ειναι θεωρητικη ή θετικη ή τεχνολογικη και ο αλλος επειδη ειναι εκεινο και το αλλο
Οτι και να διαλεξει ο καθενας παλι διαβασμα θα εχει!

-sozi-

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 20:53, 10-07-08:

Σαφώς αυτά είναι σαχλαμάρες. Ο μόνος λόγος που χωριζόμαστε σε κατευθήνσεις είναι για να κατατωπιστούμε ανάλογα με τον κλάδο που μας ενδιαφέρει ώστε το λύκειο να αποτελεί κάτι σαν μια προεκπαίδευση για το πανεπιστήμιο. Το επίπεδο είναι το ίδιο καθώς η κάθε κατεύθυνση έχει τα εύκολα και τα δύσκολα μαθήματα της. Απλώς κάποιοι κατατάσουν τις κατευθήνσεις σε εύκολες και δύσκολες καθώς είτε είναι καλύτεροι ή χειρότεροι σε κάποια μαθήματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peace (Ειρήνη)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη peace
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Αισθητικής και Κοσμητολογίας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H peace έγραψε στις 22:50, 10-07-08:

Συμφωνω απολυτως μαζι σας.. η καθεμια εχει τη δικη της δυσκολια φυσικα, οταν λεει καποιος αυτη ειναι δυσκολη,εννοει για τον ιδιο,επειδη δεν τα παει καλα στα συγκεκριμενα μαθηματα..Αυτο ειναι ολο..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 23:06, 10-07-08:

Και εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας!! Ο καθένας επιλέγει την κατεύθυνση που θέλει ανάλογα με αυτό που θέλει να ακολουθήσει επαγγελματικά... Τώρα αν το κάνει για λόγους όπως η δυσκολία κάποιων μαθημάτων, είναι τελείο λάθος!! Η δυσκολία του κάθε μαθήματος είναι τελείως υποκειμενική!! Ο καθένας όπου μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα!

Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 02:13, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
το λύκειο να αποτελεί κάτι σαν μια προεκπαίδευση για το πανεπιστήμιο
εδω γελαμε?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,396 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 03:15, 11-07-08:

ρε παιδια οι περισσοτεροι μαθητες λυκειου θα δωσουν πανελληνιες στη γ λυκειου οποτε οι κατευθηνσεις ειναι για να τονισουν τα δυνατα σημεια του καθε μαθητη ωστε να περασει στη σχολη που θελει... οσον αφορα τη δυσκολια της καθεμιας... ολα ειναι ευκολα με καλο και οργανψμενο διαβασμα!!!

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 16:49, 11-07-08:

όχι, πήγαινε να γίνεις εσύ μαθηματικός με γνώσεις γυμνασίου

Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 00:07, 12-07-08:

δυσυχως στο σχολειο πλεον δεν μαθαινεις τπτ..
οι καθηγητες δεν ενδιαφερονται
οι μαθητες οτι μαθαινουν ειναι στο φροντιστηριο

Αρχική Δημοσίευση από michael92
όχι, πήγαινε να γίνεις εσύ μαθηματικός με γνώσεις γυμνασίου
προσωπικα μαθηματικος δεν θα μπορουσα να γινω γιατι με το ζορι εχω τις γνωσεις μαθηματικων δημοτικου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 26-06-11 στις 19:30. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tolisman

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tolisman
Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 449 μηνύματα.

O tolisman έγραψε στις 07:49, 12-07-08:

Σίγουρα κάθε κατεύθυνση έχει τη δυσκολία της. Τώρα, για το ποια είναι ευκολότερη ή δυσκολότερη, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.. Ένας φίλος μου είχε από μικρός κλίση στα μαθηματικά. Εγώ από την άλλη πάντοτε στα φιλολογικά μαθήματα και κυρίως στην Έκθεση και τα Αρχαία Ελληνικά είχα καλούς βαθμούς, χωρίς να διαβάζω ιδιαίτερα. Ακόμα και στα Κείμενα και την Ιστορία, που ποτέ δεν μου άρεσαν, έστω με λίγο πρόχειρο διάβασμα πάντα κάτι έγραφα. Τα Μαθηματικά όμως δεν τα μπορούσα με τίποτα. Στην Φυσική ήμουν καλός, μέχρι την Α' Λυκείου. Από την στιγμή που επέλεξα Θεωρητική δεν ξανάνοιξα βιβλίο. Χημεία και Βιολογία μου αρέσουν ακόμα..

Αρχική Δημοσίευση από proudqueen
Υπερβάλλεις λίγο.. Εγώ είχα κάποιους καταπληκτικούς καθηγητές.. Υπήρχαν βέβαια και αρκετοί εντελώς άσχετοι και αδιάφοροι, αλλά δεν πρέπει να το γενικεύουμε τόσο. Για παράδειγμα, είχαμε ένα πολύ καλό καθηγητή Χημείας, που αν και εγώ προσωπικά είχα έρθει σε κόντρα μαζί του έκανε καταπληκτικό μάθημα. Και διάφορα πειράματα κτλ μας έκανε παρά τα ελλειπέστατα τεχνικά μέσα. Και σίγουρα αδιάφορος δεν ήταν. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσες να βρεις σε κανένα φροντιστήριο κάποιον καλύτερο. Και ο καθηγητής της Βιολογίας ΓΠ φέτος ήταν πολύ καλός. Εκτός του ότι ήταν άψογος στο μάθημά καθόταν και έκανε και επιπλέον ώρες για όποιον ήθελε αμισθί. Και ο καθηγητής της Ιστορίας Κατ. έκανε κάτι ανάλογο. Βέβαια υπήρχαν και κάποιοι άλλοι όπως αυτή που μας έκανε Αρχαία που ήταν εντελώς για τον π*****, αλλά τεσπά.

Και αυτό που γίνεται με τα φροντιστήρια είναι κάπως υπερβολικό. Ας πούμε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνει κάποιος φροντιστήριο για τα Κείμενα. Το αν θα γράψεις ή όχι στα Κείμενα είναι καθαρά θέμα προσωπικού διαβάσματος. Μια φίλη μου έγραψε 19,8 χωρίς καθόλου φροντιστήριο. Απλώς διάβαζε τις σημειώσεις που έδινε η καθηγήτρια. Όσα φροντιστήρια και να κάνεις, αν δεν κάτσεις να διαβάσεις έστω λίγο δεν γίνεται τίποτα. Και θεωρώ εντελώς γελοίο που κάποιοι στέλνουν τα παιδιά τους στα φροντιστήρια από το Γυμνάσιο... Αλλα τι να πεις;

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 15:30, 12-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από proudqueen

H αληθεια ειναι οτι υπερβαλλεις λιγακι γιατι υπαρχουν και καθηγητες που κανουν μια χαρα μαθημα.Απλα επειδη το εχουν ολοι πια δεδομενο το φροντιστηριο και δεν ενδιαφερονται για το σχολειο εχει δημιουργηθει η αποψη πως το σχολειο δεν προσφερει τιποτα
Γι'αυτο και παρατηρειται το φαινομενο τα παιδια να λυνουν ασκησεις για το φροντιστηριο εν ωρα μαθηματος που προσβαλλει τον καθηγητη ο οποιος θελει και προσπαθει να διδαξει.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,290 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 16:22, 12-07-08:

Μην τα ρίχνετε όλα στους καθηγητές, και οι μαθητές έχουν ευθύνες, στην τάξη υπάρχει αλληλεπίδραση, δεν κάνει μόνος του δουλειά ένας καθηγητής.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε στις 16:53, 12-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Μην τα ρίχνετε όλα στους καθηγητές, και οι μαθητές έχουν ευθύνες, στην τάξη υπάρχει αλληλεπίδραση, δεν κάνει μόνος του δουλειά ένας καθηγητής.

φυσικα...αμα ενας καθηγητης βλεπει οτι ολοι η ταξη τον αγνοει και ασχολειται με αλλα πραγματα και δεν παιρνει στα σοβαρα το μαθημα του...σιγουρα θα τον επηρεασει:iagree:

Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

H Proudqueen έγραψε στις 01:47, 13-07-08:

στο σχολειο μου παντως τα πραγματα ηταν αθλια..
και δεν τα μηδενιζω ολα,αν φανηκε κατι τετοιο..
φυσικα υπαρχουν και καλοι καθηγητες.κι εγω γνωρισα καποιους
απλα πρεπει να γινει πολλη δουλεια απο ολες τις πλευρες...

Παράθεση

the mage (Μάνος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη the mage
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O the mage έγραψε στις 21:31, 13-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Wolly
στην θετική-τεχνολογική χρειάζεται περισσότερο μυαλό ενω στη θεωρητική παπαγαλία.
(αυτο το post μου δινει το εναυσμα/ευκαιρια να ξεκινησω κατι που το ηθελα απο καιρο:no1: thanks στον poster :iagree

Αγαπητε μου, αυτο ειναι απλα ενα λαθος συμπερασμα, μια γενικευση καθ'ολα λαθανσμενη στην ουσια της.
----
Αν δεν εχεις μυαλο , οσο και να χτυπας (καθιζεις πιο σωστα) τον ποπο (αλλο ηθελα να πω, απο καπα, αλλα τεσπα ) σε υψηλοβαθμες σχολες του τυπου "νομικη" κλπ δεν περνας. [εκτος και αν εισαι Ο ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ , και μαλιστα με πολυ μεγαλη περιφερια και γλουτους{κοινως, κολοφαρδος } που τοτε ισως , ισως λεμε τωρα, να περασεις]. Ειναι γεγονος οτι για τις σχολες της ταξης του 10-15 συνηθως ειναι για τις "κατηνουλες της θεωρητικης" (σορρυ για τον ορο , απλα ειναι του πρωην μαθηματικου μου, και μου τον κολλησε...) χωρις να αποκλειω εξαιρεσεις. Βεβαια οχι πως και στις λοιπες κατευθηνσεις δεν εχουμε "κατηνουλες(ή και -νουλιδες)" της εκαστοτε κατευθηνσης. Με τον ορο αυτο εννοω ολους/ες αυτους/ες που δεν βασιζονται στην σκεψη τους, αλλα απλα αποστηθιζουν (και οχι γνωσεις πια, αλλα τροπους σκεψης!). Καλως ή κακως (μαλλον το 2ο) , το συστημα εξετασεων και εισαγωγης στην Γ'βαθμια εκπ, δεν ψαχνει για ολοκληρομενες προσωπικοτητες.
----
Μπορω να πω , πως τουλαχιστων εγω τα παω καλυτερα στην θεωρητικη τωρα στην 3η Λ., απ'οτι πηγαινα στην θετικη 2ας Λ.

Για τα δικα μου δεδομενα , η θεωρητικη απαιτουσε ικανοτητα σκεψης , την οποια πιστευω πως την ειχα, αλλα απαιτουσε ενα ιδιοτυπο παπαγαλισμα, γιατι σε εβαζε στην επιστημη με ακρως ανορθοδοξο τροπο, πιο παπαγαλικα και απο τα λεγομενα μαθηματα αποστηθ. στην θεωρητικη.
Εκει επρεπε να μαθω απ'εξω και ανακατ. ενα σορο τυπους , κλπ κλπ, τα οποια απλα μας τα μπουκοναν σχεδον μασημενα και εμεις επρεπε μεσα στο ζορι και την πιεση της υλης να τα καταπιουμε αμασητα. Δεν τα πηγα και ασχημα , 18,8 τελικο ΜΟ.

Στην θεωρητικη που αλλαξα φετως (θελω νομικη, αρχικα ομως σκεπτομουν ιατρικη, αυτο ειναι αλλο θεμα, εχω κ τοπικ για αυτο, ας μην παρεκτραπω...)
μεχρι τωρα δεν διαπιστωνω προβληματα , ακομα και αν ειχα χασει μια χρονια μαθηματων αυτης της κατ. Το διαβασμα για μενα ειναι πιο ευχαριστο, γιατι οσο και αν ακουγεται παραξενο, χρησιμοποιω οχι την μνημη μου αλλα την λογικη μου. Απλα απανταω χρησιμοποιωντας τις σκεψεις μου, και οχι προτασεις που εχω αποστηθισει. Βεβαια ισως το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω με αυτο το συστημα ειναι με τα μαθηματα οπως λατινικα και αρχαια οπου πρεπει να μαθεις καποιους λεκτικους και γραμματικους τυπους, αλλα αυτο μου αρκει, δεν θελω και δεν μπορω , δεν εχω την ικανοτητα ουτε την υπομονη να μαθω την μεταφραση απ'εξω. Παρ'ολα αυτα μεχρι τωρα αποδειδω σχετικα πιστα μεταφρασεις. Οσο αφορα την ιστορια, τα πραγματα δε ειναι ακομα πιο ευκολα...Εκει και αν δεν παπαγαλιζω τπτ...Απλα κραταω καποιες συγκεκριμενες ημερομηνιες, και συνδιαζοντας τις με γεγονοτα η κατι αλλο τις "τοποθετω" στο μυαλο μου καπως σαν μια σειρα απο γραμμες με χρονολογικη και φυσικα λογικη πορεια, και ετσι με λιγο κοπο, λιγοτερη αποστηθ. και περισσοτερη σκεψη κανω τους συνδιασμους που συνηθως με οδηγουν εκει που θελω. Αυτος ειναι ο βασικος κορμος, ελαχιστων "προς παπαγαλιση" δεδομενων (κατι που σε ορισμενα "θετικα" μαθηματα ειναι πολλαπλασιο σε ογκο), απο εκει και περα απλα βαζω σχολια.

Μα γιατι ολοι να ειναι τοσο προκατελημενοι με τις κατευθηνσεις ?
Ολοι σχεδον το ιδιο λενε... Ακομα και οι γονεις μου, και καποιοι καθ....

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 22:14, 13-07-08:

Αυτό που λες δεν ισχύει πάντα. Εξαρτάται από τον καθηγητή. Όταν ο καθηγητής είναι καλός θα σου κάνει και μερικά πραγματάκια που είναι εκτός ύλης για να καταλάβεις σε βάθος το μάθημα.

Παράθεση

the mage (Μάνος)

Απόφοιτος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O the mage έγραψε στις 23:36, 13-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Αυτό που λες δεν ισχύει πάντα. Εξαρτάται από τον καθηγητή. Όταν ο καθηγητής είναι καλός θα σου κάνει και μερικά πραγματάκια που είναι εκτός ύλης για να καταλάβεις σε βάθος το μάθημα.
Ναι ευτυχως υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως προειπα...
(ευτυχως στο υπαρχουν, δυστυχως στο εξαιρεσεις)
Ο φυσικος μου πχ στο σχολειο ειναι για τα μπαζα...Ασε που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι τα ιδιαιτερα του...Αφου μεχρι και του μαιου τα θεματα καποιοι δικοι του τα ειχαν απο πριν!
Τον εφτιαξα καλα ομως...Και απο την νεα χρονια θα τον φτιαξω ακομα καλυτερα. Ακους εκει 14 στις εξετασεις μου, ενω 19 ειχα και στην Χημεια και στα μαθηματικα! (μιλαω για κατ τωρα). Και αυτο απο αδικια!

Αναβαθμολογηση δεν ζητησα, διοτι η τσατσια που εκανε ηταν οφ-δι-ρεκορντ , αλλα ομως τον εβαλα στην θεση του (μαζι με καποιους δικους μου καθηγητες ). Την υλη δεν μας την ειχε δοσει σωστα ουτε στην θετικη ουτε στην τεχονολογικη (στην 2η τους εκανε ενας αλλος, οχι ο της θετικης π ειμουν εγω) [Βασικα , επισημα δεν μας την ειχε δοσει εμας καθολου...]
Ετσι μια ασκηση ηταν εκτος υλης , και εγω δεν την εγραψα καθολου (μονο το γ μερος μπορουσα, αλλα επρεπε να ειχα κ το α κ το β).
Οι 2 Φυσικοι ειχαν ενα μπερδεμα , ο ενας ελεγε να αφαιρεθουν , και να μην μετρηθει η ασκηση καθολου, ενω ο δικος μου επεμενε να μετρηθει κανονικα. Αφου δεν τα εβρισκαν , αποφασισαν να τα χωρισουν, και στην τεχνολ να μην μετρησει, ενω να μετρησει στην θετικη! Ελεος! 19 θα επαιρνα!Μα ειναι πραγματα αυτα?!?! Και αναβαθμολογηση να ζητουσα, τα πρακτικα ειχαν ΟΛΗ την υλη που διδαχθηκε (το εμαθα απο εναν δικο μου , εκ των εσω καθηγητη ), αρα δωρο αδωρον.

Για να συνεχισω αυτο π ελεγα, ο Χημικος μου ηταν αστερι! (με Χ κεφαλαιο)
Μας εβαλε πραγματικα στον τροπο σκεψης της χημειας και της επιστημης γενικα. Χημεια βιβλιο δεν ειχα ανοιξει και εγραψα 19. Δειγμα οχι καλου, επιοικους η εξυπνου μαθητη αλλα ΚΑΛΟΥ καθηγητη (πραγμα παραξενο για δημ. υπαλληλο...),
Κριμα που δεν θα μου κανει και του χρονου (γιατι θα αλλαξω σε θεωρ...Εκει το σχολειο μου ειχε φοβερες καθ, αλλα φετος εφυγαν οι περισσοτερες Κριμα , δεν τις προλαβα...Ελπιζω να με παρουν τπτ σοικες...)

Παράθεση

tolisman

Πτυχιούχος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 449 μηνύματα.

O tolisman έγραψε στις 12:52, 14-07-08:

Όλα αυτά που λες είναι απολύτως σωστά. Κι εγώ αν και θεωρητικός δεν έκατσα ποτέ να αποστηθίσω τίποτα.. Και στα αρχαία, που έγραψα 19.5, τη μετάφραση που έπεσε δεν την είχα αποστηθίσει.. Μερικές προτάσεις τις έβγαλα εκείνη την ώρα. Βέβαια στην Ιστορία δεν τα πήγα και τόσο καλά (15) και ίσως να φταίει λίγο και το γεγονός ότι δεν είχα αποστηθίσει τίποτα. Αλλά μάλλον δεν είναι αυτό γιατί είχα κάνει διάφορες μαλακιούλες..

Οι παπαγάλοι με ενοχλούσαν πάντοτε. Βέβαια και αυτοί τη δουλεία τους κάνουν. Ο καθένας πορεύεται με ότι έχει. Όποιος διαθέτει λογική σκέψη πορεύευται με αυτήν. Όποιος δεν διαθέτει αρκείται στην παπαγαλία. Βέβαια αν κάποιος μπορεί να συνδυάσει τη λογική σκέψη με λίγο παπαγαλία, τότε η επιτυχία είναι σίγουρη..

Παράθεση

the mage (Μάνος)

Απόφοιτος

O the mage έγραψε στις 23:15, 14-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από tolisman
Βέβαια αν κάποιος μπορεί να συνδυάσει τη λογική σκέψη με λίγο παπαγαλία, τότε η επιτυχία είναι σίγουρη..
Ναι, ΝΑΙ, αυτο θελω!!
Υπαρχει ομως σε χαπι, γιατι με τα συροπια δεν τα πηγαινα ποτε καλα.
Αααααχ...Τελικα οσοι μου ελεγαν πως ειχα σκουλικια στον (μπιπ, εδω καταλαβατε τι εννοω, πιστευω...), μαλλον ειχαν δικιο...
Το θελω (χμμμ....Το θελω ?) ο κακομοιρης, αλλα να μην μπορω να κατσω να στρωσω (παλι μπιπ) , να αποστηθισω τπτ?!
Any help ?

Παράθεση

tolisman

Πτυχιούχος

O tolisman έγραψε στις 02:26, 15-07-08:

κοιτά, εφόσον διαθέτεις ήδη τη λογική σκέψη τα πράγματα για 'σένα θα είναι αρκετά εύκολα.. πρέπει βεβαίως να προσπαθήσεις κι εσύ, έστω λίγο.. αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:32, 12-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop
Αν καταφέρνεις να πάρεις 16 φυσική με λάθη τύπου 10/2 = 2 και ατσουμπαλίες λοιπές, και χημεία 16 χανοντας 2 μονάδες από θεωρία , πάει να πει:

1) Είσαι υπερβολικά στόκος για να είσαι στο λύκειο.
ή
2) Πρέπει να αφήσεις τα όνειρα για θετική και να κοιτάξεις τεχνολογική (αν και εφόσον γράψεις καλά μαθ.) ή θεωρητική (στην περίπτωση που σκατώσεις ΚΑΙ τα μαθ. ) ?

Θενξ,
Η πιο δύσκολη κατεύθυνση είναι η θεωρητική. Στην θετική δεν χρειάζεται ειδικες γνώσεις αλλά διάβασμα διαβάσμα και να λύνεις συνεχώς ασκήσεις και λίγη παπαγαλία.

Η θεωρητική θέλει μπλα μπλα μπλα, να έχεις σωστή σύνταξη , να μην κάνεις μουτζούρες και ορθογραφικά και κριτική ικανότητα. Αυτό είναι ο μοναδικός λόγος που οι ιατρικές είναι πιο ψηλά σε βάση από τις νομικές (επειδή η θετική κατεύθυνση είναι πιο εύκολη).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alehunter (αλεξ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη alehunter
Ο αλεξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) . Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

O alehunter ολα ειναι ιδια αν δε τ΄αγαπας... έγραψε στις 17:47, 12-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Η πιο δύσκολη κατεύθυνση είναι η θεωρητική. Στην θετική δεν χρειάζεται ειδικες γνώσεις αλλά διάβασμα διαβάσμα και να λύνεις συνεχώς ασκήσεις και λίγη παπαγαλία.

Η θεωρητική θέλει μπλα μπλα μπλα, να έχεις σωστή σύνταξη , να μην κάνεις μουτζούρες και ορθογραφικά και κριτική ικανότητα. Αυτό είναι ο μοναδικός λόγος που οι ιατρικές είναι πιο ψηλά σε βάση από τις νομικές (επειδή η θετική κατεύθυνση είναι πιο εύκολη).

Ε δεν ειναι σωστο να κανουμε αυτη τη σύγκριση
Καθε κατευθυνση εχει τις δυσκολιες τις...

Θετικη εχει χημεια και κατι αλλο λογικα το οποιο δε τ ξερω
Τεχνολογικη πχ ΑΟΔΕ παλουκα
(+ασφαλως τα μαθηματικα και κατευθυνσης)
Θεωριτικη εχει απλα παπαγαλια δεν υπαρχει τπτ αλλο,αντε να δεχτω οτι και καλα ειναι πιο αυστηροι στην διορθωση εκθεσης οι καθηγητες αλλα μεχρι εκει
(και δεν μπορεις αν βαζεις στην ιδια ζυγαρια τα maths μ τα λατινικα ή την ιστορια...εγω σκεφτομαι εσυ μπαααααααα)

btw γιατι να κανουμε αυτη τη συγκριση αφου παντα οι τεχνολογικοι νικαμε(υποκινηθείτε στη πλειοψηφια)

δεν ειναι καθολου διλημα παντως νομιζω για τον καθενα να επιλεξει κατευθυνση
εισαι καλος στο μπλα μπλα Θεωριτικη
εισαι καλος χημεια....congrats Θετικη
soz δεν εμεινε αλλη επιλογη Τεχνολογικη
Απλα πραγματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη JaneWin
H JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 834 μηνύματα.

H JaneWin έγραψε στις 17:53, 12-01-11:

Παρακαλώ?
Παπαγαλία στην θετική ?
Αν παπαγαλίζω εγώ στην θετική τότε η Μαρίκα τι κάνει στην θεωρητική?Μαθαίνει τύπους και τους εφαρμόζει? Μάθε απόδειξη φυσικής παπαγαλία και θα την ξεχάσεις σε 5 άντε 7 μέρες.Και αν δεν σου κόβει όσο και να διαβάζεις δεν θα πας και πολύ μπροστά.
Επίσης αν θα ήταν πιο εύκολη η θετική δεν θα είχε περισσότερες ώρες προετοιμασίας σε κάθε φροντ. από ότι η θεωρητική

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
Τεχνολογικη πχ ΑΟΔΕ παλουκα
(+ασφαλως τα μαθηματικα και κατευθυνσης)
Θεωριτικη εχει απλα παπαγαλια δεν υπαρχει τπτ αλλο,αντε να δεχτω οτι και καλα ειναι πιο αυστηροι στην διορθωση εκθεσης οι καθηγητες αλλα μεχρι εκει

btw γιατι να κανουμε αυτη τη συγκριση αφου παντα οι τεχνολογικοι νικαμε(υποκινηθείτε στη πλειοψηφια)
Θετική έχει και βιολογία -.-'
Έκθεση έχουν όλες οι κατ
Και εγώ που θεωρούσα την τεχνολογική ως πιο εύκολη κατ Άσε που πίστευα πως σε αυτό το θέμα συμφωνούσα με την πλειοψηφία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JaneWin : 12-01-11 στις 18:35.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:58, 12-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
Ε δεν ειναι σωστο να κανουμε αυτη τη σύγκριση
Καθε κατευθυνση εχει τις δυσκολιες τις...

Σίγουρα για κάποιους είναι πιο εύκολη μια κατεύθυνση αλλά για κάποιους είναι πιο εύκολη μία άλλη. Θεωρητικά μαθήματα διδασκόμαστε από το δημοτικό. Στο γυμνάσιο και στο λύκειο (εώς β λυκείου) γίνονται τριπλάσιαες ώρες θεωρητικών μαθημάτων από ότι θετικοτεχνολογικών. Στο τέλος της β λυκείου το επίπεδο των θεωρητικών μαθημάτων είναι ένα κλικ πιο πάνω από τα θετικά. Στην γ λυκείου πέφτει στις πανελλαδικές στα αρχαία εξετάζεται Αρχαίο άγνωστο κείμενο. Στην ιστορία δεν είναι ένα απλώς μπλαμπλά αλλά αποτελείται καλή αποστήθιση.

Ένας φιλόλογος θα δυσκολευτεί να διδάξει σε παιδιά 3η λυκείου φιλολογικά μαθήματα (γιατί το επίπεδο τους είναι πάρα πολυ ψηλό). Ένας μαθηματικός, φυσικός, βιολόγος χημικός δε θα δυσκολευτούν καθόλου (γιατί στο πανεπιιστήμιο κάνουνε πολύ πιο δύσκολα πράγματα). (ο μαθηματικός θα δυσκολευτεί ίσως στην γεωμετρία τον πρώτο χρόνο).

Αρχική Δημοσίευση από JaneWin
Παρακαλώ?
Παπαγαλία στην θετική ?
Αν παπαγαλίζω εγώ στην θετική τότε η Μαρίκα τι κάνει στην θεωρητική?Μαθαίνει τύπους και τους εφαρμόζει? Μάθε απόδειξη φυσικής παπαγαλία και θα την ξεχάσεις σε 5 άντε 7 μέρες.Και αν δεν σου κόβει όσο και να διαβάζεις δεν θα πας και πολύ μπροστά.
Στις πανελλαδικές πέφτουν αποδείξεις που πρέπει να απομνημονύσεις.
Πρέπει να απομνημονευσεις τύπους της φυσικής, όπως και αντιδράσεις στην Χημεία (αφού πουθενά δε φαίνονται οι μηχανισμοί τους).
Η βιολογία είναι όλο ένα μπλα μπλα, το ίδιο και το ΑΟΔΕ η διαφορά με την ιστορία έιναι ότι η ιστορία απαιτεί και συνδιαστική σκέψη όπως και αφαιρετική ικανότητα. Συνδιαστική σκέψη χρειάζεται σε μικρότερο βαθμό η βιολογία.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

H JaneWin έγραψε στις 18:19, 12-01-11:

Στις πανελλαδικές πέφτουν αποδείξεις που πρέπει να απομνημονύσεις.
Πρέπει να απομνημονευσεις τύπους της φυσικής, όπως και αντιδράσεις στην Χημεία (αφού πουθενά δε φαίνονται οι μηχανισμοί τους).
Η βιολογία είναι όλο ένα μπλα μπλα, το ίδιο και το ΑΟΔΕ η διαφορά με την ιστορία έιναι ότι η ιστορία απαιτεί και συνδιαστική σκέψη όπως και αφαιρετική ικανότητα. Συνδιαστική σκέψη χρειάζεται σε μικρότερο βαθμό η βιολογία.
Αν δεν κατανοήσεις τους τύπους 80% να έχεις ξεχάσει την απόδειξη την ώρα που γράφεις.Δοκιμασμένο,όχι μόνο από εμένα.
Άλλο παπαγαλία και άλλο απομνημόνευση και κατανόηση.
Βιολογία κατ.έχει του κόσμου τις ασκήσεις σε σχέση με την ιστορία που το μόνο που χρειάζεται είναι η παπαγαλία + ανάλυση πηγών.
Πω πω και εγώ η ηλίθια τόσο καιρό διάβαζα πως βγαίνουν οι αντιδράσεις,αντί να τις μαθαίνω απέξω. -.-'
Ένας φιλόλογος θα δυσκολευτεί να διδάξει σε παιδιά 3η λυκείου φιλολογικά μαθήματα (γιατί το επίπεδο τους είναι πάρα πολυ ψηλό). Ένας μαθηματικός, φυσικός, βιολόγος χημικός δε θα δυσκολευτούν καθόλου (γιατί στο πανεπιιστήμιο κάνουνε πολύ πιο δύσκολα πράγματα). (ο μαθηματικός θα δυσκολευτεί ίσως στην γεωμετρία τον πρώτο χρόνο).
Κάνουν γτ ίσως εκτός από σχολεία και φροντ έχουν και άλλες διεξόδους για εργασία σε σύγκριση με την φιλοσοφική,όπου δεν έχεις και ΤΙΣ επιλογές.
βτω,το άλλο με τον τοτό το ξές?
Σίγουρα για κάποιους είναι πιο εύκολη μια κατεύθυνση αλλά για κάποιους είναι πιο εύκολη μία άλλη. Θεωρητικά μαθήματα διδασκόμαστε από το δημοτικό. Στο γυμνάσιο και στο λύκειο (εώς β λυκείου) γίνονται τριπλάσιαες ώρες θεωρητικών μαθημάτων από ότι θετικοτεχνολογικών.
Οπότε σύμφωνα με αυτόν τον λογισμό,η θεωρητική είναι πιο εύκολη γτ γνωρίζεις πράγματα και από το δημοτικό,ενώ στην θετικοτεχνολογική τα συναντάς για πρώτη φορά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JaneWin : 12-01-11 στις 18:42. Αιτία: ορθογραφικό :Ρ
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 18:54, 12-01-11:

Η μηχανισμοί των αντιδράσεων είναι η καρδιά της οργανικής και είναι τα βήματα τα οποία γίνονται οι χημικές αντιδράσεις. ΓΙα να κατανοήσει κάποιος μηχανισμούς πρέπει να ξέρει πολύ καλά το επαγωγικό και το φαινόμενο του συντονισμού (τα οποία διδάσκονται σε θεωρητικό επίπεδο).
. Καθώς και την ένοια των πηρυνόφιλων και ηλεκτρονιόφιλων.

π.χ. στην αλογόνωση του μεθυλίου στο λύκειο διδάκσεται αυτό
που φαίνεται μια απλη αντίδραση με αντιδρώντα και προιόντα. Ανάμεσα στις 2 αντιδράσεις απαιτούνται κάποια βήματα (που είναι η μεταφορες ηλεκτρονίων). Γενικά αυτές τις αντιδράσεις τώρα πια απομνημονεύονται δεν γράφεται πουθενά τα βήματα. Επίσης δεν υπάρχουν πουθενά κυκλικές ενώσεις. Τα παιδιά της τεχνολογικής διδάσκονται και αυτά βιοχημεία εντελώς επιφανειακά αφού για να κατανοηθεί θα πρέπει να υπάρχει καλή γνώση οργανικής. Σε κάθε αντίδραση στην χημεία μεσολαβούν κάποια βήματα που δε διδάσκονται πουθενά όπως και δεν διδάσκονται κάποιες βασικές ένοιες.

Στις δέσμες τα μαθήματα ήταν τέσσερα αλλά υπήρχε αυτή η λογική συνέχεια (έτσι τα παιδιά μπαίνανε στις σχολές και ξέρανε αρκετά πράγματα ώστε να συνεχίσουν). Με το σημερινό σύστημα στην θετικοτεχνολογική κατεύθυνση γίνοτναι πασαλίματα.
Η Χημεία από το πιο δύσκολο μάθημα έγινε το πιο εύκολο.

Όσο αφορά την βιολογία κατεύθυνσης πάλι δεν γίνεται να κατανοηθεί χωρίς της γνώσης βιοχημείας με αποτέλεσμα να παπαγαλίζεται (εδώ μιλάμε για καθαρή παπαγαλία). Οι ασκήσεις που πέφτουν στα φροντιστήρια είναι δύσκολες και πολλές είναι ψαγμένες αλλά ως τώρα στις πανελλαδικές αυτά που πέφτουν είναι κατανοητά σε όλους και οι ασκήσεις εύκολες (δεν συγκρίνεις από τις ώρες των φροντιστηρίων αλλά από τα θέματα που πέφτουν).

Στην φυσική (αν και φυσική δεν ξέρω) ζητείται από τους μαθητές να απομνημονεύσουν ένα σωρό άχρηστους τύπους (πάλι παπαγαλία). Είμαι σίγουρος πως αυτοί οι τύποι βγαίνουν με τροποποίηση κάποιων άλλων (που στα βιβλία οι τροποποιήσεις αυτές δεν γράφονται πουθενά). Και στην φυσική υπάρχει παπαγαλία.

Π.χ. στο γυμνάσιο μάθαμε την κινηματική με τύπους ενώ στην 3η λυκείου μας είπανε ξαφνικά ότι η ταχύτητα είναι η παράγωγος της ταχύτητας....
είμαι σίγουρος ότι τέτοια συμβαίνουν σε όλους τους τύπους..

Επίσης η φυσική γενικής (που είναι σημαντικά κεφάλαια και ωραία κεφάλαια φυσικής δεν διαλέγεται σχεδόν από καθένα)....συνεπώς είναι άγνωστα στους περισσότερους...

Το επίπεδο των φοιτητών που μπαίνουν σε μαθηματικοτεχνολοσχολές έχει πέσει αρκετά εξαιτίας του συστήματος το οποίο μπάζει από παντού. ΟΙ φοιτητές πρωτοετείς των θεωρητικών σχολων όμως δεν παρουσιάζουν κατά βάση πολλά κενά. (Γιατί έχουν κάνει πιο σωστή θεωρητική εκπαίδευση στην δευτεροβάθμια).

Η θεωρητική έχει μια συνέχεια. Το 15 το γράφεις με την παπαγαλία αλλά πρέπει να έχεις κριτική ικανότητα (η οποία μπορεί να σε καταστρέψει). Οι πηγές που μπαίνουνε είναι εκτός βιβλίου και στην ουσία ζητείται από τον μαθητή να μαντέψει πως τα που πρέπει να κινηθεί. Να εκφέρει μια γνώμη και να διαλέξει ποιες πραγράφους από το βιβλίο πρέπει να αναφέρει.

Αυτός είναι ο λόγος που το μάθημα επιλογη ΙΣΤΟΡΙΑ δεν διαλέγεται από κανέναν μαθητή. Ενώ όλοι διαλέγουν την βιολογία γενικής (που είναι σαν παραμυθάκι), ενώ πολλοί κατευθύνονται προς τα μαθηματικά γενικής (τα οποία μοιάζουν με τα μαθηματικά κατ, ενώ έχει και λίγο στατιστική (εύκολη) και θεωρία πιθανοτήτων (πολυ'ωραίο).
Την φυσική γενικής πάλι δεν την διαλέγουν πολλοί αλλά το μάθημα που δεν διαλέγεται κατά βάση είναι η ιστορία (γιατί απλά είναι πιο δύσκολο από όλα τα άλλα).

Οπότε σύμφωνα με αυτόν τον λογισμό,η θεωρητική είναι πιο εύκολη γτ γνωρίζεις πράγματα και από το δημοτικό,ενώ στην θετικοτεχνολογική τα συναντάς για πρώτη φορά.
'
Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό που λές αλλά αυτό που θέλω και ήθελα να πω ότι το επίπεδο της θεωρητικής είναι πιο υψηλό από το αντίστοιχο της θετικοτεχνολογικής.

Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

H JaneWin έγραψε στις 19:31, 12-01-11:

Η μηχανισμοί των αντιδράσεων είναι η καρδιά της οργανικής και είναι τα βήματα τα οποία γίνονται οι χημικές αντιδράσεις. ΓΙα να κατανοήσει κάποιος μηχανισμούς πρέπει να ξέρει πολύ καλά το επαγωγικό και το φαινόμενο του συντονισμού (τα οποία διδάσκονται σε θεωρητικό επίπεδο).
. Καθώς και την ένοια των πηρυνόφιλων και ηλεκτρονιόφιλων.

π.χ. στην αλογόνωση του μεθυλίου στο λύκειο διδάκσεται αυτό
που φαίνεται μια απλη αντίδραση με αντιδρώντα και προιόντα. Ανάμεσα στις 2 αντιδράσεις απαιτούνται κάποια βήματα (που είναι η μεταφορες ηλεκτρονίων). Γενικά αυτές τις αντιδράσεις τώρα πια απομνημονεύονται δεν γράφεται πουθενά τα βήματα. Επίσης δεν υπάρχουν πουθενά κυκλικές ενώσεις. Τα παιδιά της τεχνολογικής διδάσκονται και αυτά βιοχημεία εντελώς επιφανειακά αφού για να κατανοηθεί θα πρέπει να υπάρχει καλή γνώση οργανικής. Σε κάθε αντίδραση στην χημεία μεσολαβούν κάποια βήματα που δε διδάσκονται πουθενά όπως και δεν διδάσκονται κάποιες βασικές ένοιες.
Μπλά,μπλα,μπλά.......
Αυτό το κομάτι το συζητάμε με το καλό του χρόνου όταν τα μάθω και εγώ.
1) Στις δέσμες τα μαθήματα ήταν τέσσερα αλλά υπήρχε αυτή η λογική συνέχεια (έτσι τα παιδιά μπαίνανε στις σχολές και ξέρανε αρκετά πράγματα ώστε να συνεχίσουν). Με το σημερινό σύστημα στην θετικοτεχνολογική κατεύθυνση γίνοτναι πασαλίματα.
Η Χημεία από το πιο δύσκολο μάθημα έγινε το πιο εύκολο.

2)Όσο αφορά την βιολογία κατεύθυνσης πάλι δεν γίνεται να κατανοηθεί χωρίς της γνώσης βιοχημείας με αποτέλεσμα να παπαγαλίζεται (εδώ μιλάμε για καθαρή παπαγαλία). Οι ασκήσεις που πέφτουν στα φροντιστήρια είναι δύσκολες και πολλές είναι ψαγμένες αλλά ως τώρα στις πανελλαδικές αυτά που πέφτουν είναι κατανοητά σε όλους και οι ασκήσεις εύκολες (δεν συγκρίνεις από τις ώρες των φροντιστηρίων αλλά από τα θέματα που πέφτουν).

3)Στην φυσική (αν και φυσική δεν ξέρω) ζητείται από τους μαθητές να απομνημονεύσουν ένα σωρό άχρηστους τύπους (πάλι παπαγαλία). Είμαι σίγουρος πως αυτοί οι τύποι βγαίνουν με τροποποίηση κάποιων άλλων (που στα βιβλία οι τροποποιήσεις αυτές δεν γράφονται πουθενά). Και στην φυσική υπάρχει παπαγαλία.

Π.χ. στο γυμνάσιο μάθαμε την κινηματική με τύπου ενώ στην 3η λυκείου μας είπανε ξαφνικά ότι η μετατόπιση είναι η παράγωγος της ταχύτητας......
Επίσης η φυσική γενικής (που είναι σημαντικά κεφάλαια και ωραία κεφάλαια φυσικής δεν διαλέγεται σχεδόν από καθένα).
4)Το επίπεδο των φοιτητών που μπαίνουν σε μαθηματικοτεχνολοσχολές έχει πέσει αρκετά εξαιτίας του συστήματος το οποίο μπάζει από παντού. ΟΙ φοιτητές πρωτοετής των θεωρητικών σχολων όμως δεν παρουσιάζουν κατά βάση πολλά κενά. (Γιατί έχουν κάνει πιο σωστή θεωρητική εκπαίδευση στην δευτεροβάθμια).
1) Δεν έχουμε δέσμες τώρα.Όσο εύκολη είναι η χημεία τόσο δύσκολη είναι η φυσική κατ.Μπορείς να χαρείς τώρα για το ζόρι που τραβάμε -.-'
2)''Ως τώρα'' όπως το πες.Το φροντιστήριο προετοιμάζει για καθε πιθανή άσκηση που παίζει να πεσει.Και όχι για το τι έπεσε περσυ.Η βιολογία ειναι σκέτη παπαγαλία,σουρ.Ονειρα γλυκά.
3)Από πότε η εκμάθηση τύπων λέγεται παπαγαλία? Επισης,και γιατί αυτοί οι τύποι είναι άχρηστοι?
4)Και ποιά έρευνα το λέει αυτό? Ο τσάκος [] μήπως?
Η θεωρητική έχει μια συνέχεια. Το 15 το γράφεις με την παπαγαλία αλλά πρέπει να έχεις κριτική ικανότητα (η οποία μπορεί να σε καταστρέψει). Οι πηγές που μπαίνουνε είναι εκτός βιβλίου και στην ουσία ζητείται από τον μαθητή να μαντέψει πως τα που πρέπει να κινηθεί. Να εκφέρει μια γνώμη και να διαλέξει ποιες πραγράφους από το βιβλίο πρέπει να αναφέρει.

Αυτός είναι ο λόγος που το μάθημα επιλογη ΙΣΤΟΡΙΑ δεν διαλέγεται από κανέναν μαθητή. Ενώ όλοι διαλέγουν την βιολογία γενικής (που είναι σαν παραμυθάκι), ενώ πολλοί κατευθύνονται προς τα μαθηματικά γενικής (τα οποία μοιάζουν με τα μαθηματικά κατ, ενώ έχει και λίγο στατιστική (εύκολη) και θεωρία πιθανοτήτων (πολυ'ωραίο).
Την φυσική γενικής πάλι δεν την διαλέγουν πολλοί αλλά το μάθημα που δεν διαλέγεται κατά βάση είναι η ιστορία (γιατί απλά είναι πιο δύσκολο από όλα τα άλλα).
Η ιστορία δεν διαλέγεται επειδή έχει τεράστια ύλη και νταξ δεν υπάρχουν και πολλοί που ασχολούνται με μαζοχισμό,όσον αφορά τα μαθήματα
Τα μαθ γεν.ουσιαστικά έχουν μόνο ένα κεφάλαιο καινούριο.
Την φυσική την διαλέγουν λίίιγο περισσοτεροι απο την ιστορια.Απορω γιατί; =/
Και στην φυσικομαθηματικοχημειοβιολογία [] οι ασκήσεις εκτός του σχολικού μπαίνουν.Σε σχέση με το γνωστο και τα λατινικά.Α και τα κείμενα.
Ααα και η θεωρητική δεν αποτελείται από ιστορια μόνο,ριμεμπερ ε?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 20:30, 12-01-11:

Ρε fockos, τόσα χρόνια είμαι στο forum, τα πιο άκυρα πράγματα από εσένα τα έχω διαβάσει...
1) Η Χημεία της θετικής, καταρχάς, δεν είναι μόνο η οργανική: Μαθαίνουν επίσης την ηλεκτρονιακή δομή και την ιοντική ισορροπία από τα οποία πέφτουν τα 3 στα 4 θέματα. Επί πλέον ο στόχος της οργανικής χημείας και σε πανεπιστημιακό επίπεδο (ας μιλήσουν οι χημικοί που ξέρουν καλύτερα) δεν είναι να εξηγεί τους μηχανισμούς των αντιδράσεων, αλλά να προβλέπει το αποτέλεσμά τους. Αν είναι κάθε φορά να ψάχνουμε τι γίνεται σε επίπεδο ηλεκτρονίων, καήκαμε...!
2) Η Βιολογία της θετικής, έχει κάποια κομμάτια που πρέπει να τα μάθεις παπαγαλία, αλλά το μεγαλύτερο μέρος των ασκήσεων στις εξετάσεις μπαίνουν θέματα κυρίως με ασκήσεις και προβλήματα.
3) Για τα μαθηματικά και τη φυσική, δεν το συζητώ! Δεν τίθεται καν θέμα παπαγαλίας. Εκτός, αν θεωρήσεις ότι το να μάθεις το θεώρημα πχ του Fermat για να το εφαρμόσεις είναι παπαγαλία, τότε όλα είναι παπαγαλία, τα πάντα!

Ας δούμε και πόση παπαγαλία έχουν οι άλλες κατευθύνσεις: ΑΟΔΕ full, ιστορία full (πλην ανάλυσης πηγών), λατινικά και αρχαία αρκετή στη μετάφραση του γνωστού που πιάνει μεγάλο μέρος των μονάδων, κείμενα λογοτεχνίας αρκετή (αν σκεφτείς πόσα βοηθήματα με αναλύσεις κυκλοφορούν, δε χρειάζεται καθόλου κριτική σκέψη να έχεις).
Αυτά νομίζω είναι αρκετά για να δούμε ότι αν μη τι άλλο η θετική απαιτεί την περισσότερη κριτική σκέψη και τη λιγότερη παπαγαλία.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dreamy girl
H dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H dreamy girl έγραψε στις 20:36, 12-01-11:

για θεωρητικη με βλέπω

Παράθεση

*school_brick*

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη *school_brick*
H *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H *school_brick* έγραψε στις 21:24, 12-01-11:

Απορώ γιατί μέσα σε όλη την παρακμή και την φθήνια του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος ,υπάρχουν ακόμα άτομα που ασχολούνται με τη σύγκριση του επιπέδου των κατευθύνσεων.Κάθε κατεύθυνση έχει τα δικά της γνωρίσματα και τις δικές τις απαιτήσεις και κάθε μία σαφώς απευθύνεται σε άτομα με διαφορετικές κλίσεις και ενδιαφέροντα.Το μόνο κοινό στοιχείο μεταξύ αυτών έγκειται στις τραγικές ελλείψεις οργάνωσης της ύλης και εμβάθυνσης στο εκάστοτε αντικείμενο (είτε πρόκειται για ιστορία είτε για μαθηματικά είτε..είτε..είτε..).Πλέον υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι "στάνταρ".Προκαθορισμένες ασκήσεις και προκαθορισμένες μεθοδολογίες(τα λεγόμενα S.O.S. κτλ.) στο "πνεύμα" των οποίων ο μαθητής -θέλει δε θέλει- καλείται να εναρμονιστεί.
Στη θεωρητική από τη μία, κυριαρχεί ο μεσαίωνας της στυγνής αποστήθισης και της έλλειψης ουσιώδους και κριτικής σκέψης,στη θετική δέ δεσπόζει η απέραντη και ανούσια ασκησειολογία που κάθε άλλο παρά τους πνευματικούς ορίζοντες του μαθητή περιορίζει.Για την τεχνολογική δεν το συζητώ καν,μιλάμε για την πλήρη υποβάθμιση της ανθρώπινης σκέψης.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στα πλαίσια των κατευθύνσεων ο μαθητής εκπαιδεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην απόκτηση εξαρτημένων νοητικών αντανακλαστικών.Γιατί προσπαθούν μερικοί να πείσουν τον εαυτό τους ότι η θετική είναι "ανώτερη' της θεωρητικής ή το αντίθετο;Η ουσιώδης και επιστημονική σκέψη εκλείπει απ'το σύγχρονο ελληνικό σχολείο και δεν σχετίζεται με καμία κατεύθυνση στην πραγματικότητα.Είναι αλήθεια ότι τα φυσικομαθηματικά θα μπορούσαν να ασκήσουν τον νου του μαθητή σε ύψιστο βαθμό αν η διδαχή τους δεν γινόταν με τρόπο κατευθυνόμενο και ώρες ώρες τελείως παράδοξο.
Και μιλώντας εκ πείρας πλέον,βλέπω ότι πράγματι μεταξύ των τυφλών κυριαρχεί ο μονόφθαλμος....

Παράθεση

Vasilina93 (Βασιλίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vasilina93
H Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 364 μηνύματα.

H Vasilina93 έγραψε στις 21:28, 12-01-11:

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα πιο εύκολης κατεύθυνσης ή πιο δύσκολης! Καθένας με την κλίση του, το πόσο έχει αναπτύξει τις γνώσεις του σε κάποια μαθήματα και στις προσωπικές του προτιμήσεις επιλέγει κατεύθυνση... Κάθε κατεύθυνση έχει τις δυσκολίες της και τις ευκολίες της... Για θετική και θεωρητική δεν μπορώ να μιλήσω καθώς είμαι Τεχνολογική... Οι δυσκολίες που πιστεύω αντιμετωπίζουμε είναι η αντιμετώπιση του προγραμματισμού καθώς είναι κάτι καινούργιο και προσωπικά δυσκολεύομαι πολύ στην αποστήθιση του ΑΟΔΕ...( Να γιατί δεν θα μπορούσα ποτέ να είμαι Θεωρητική!!! )...
focko δε θα σχολιάσω την , κατά τη γνώμη μου, εντελώς εσφαλμένη άποψη σου αλλά θα σου πω πως από τη στιγμή που σπουδάζεις Νοσηλευτική και θεωρείς τόσο δύσκολη τη Θεωρητική ας πήγαινες Θετική και μετά να μιλούσες περί δυσκολίας!!!
Φυσική και μαθηματικά δεν πιστεύω πως μπορεί να παπαγαλήσει κανείς ασκήσεις ή αποδείξεις ούτε να έχει μεθοδολογία για ό,τι και αν του προέκυπτε στις εξετάσεις...

Αρχική Δημοσίευση από *school_brick*
Για την τεχνολογική δεν το συζητώ καν,μιλάμε για την πλήρη υποβάθμιση της ανθρώπινης σκέψης.
Καλά μην την ισοπεδώνουμε κι όλας...Δεν είναι θετική αλλά οι διαφορές της είναι στο ΑΟΔΕ και τον Προγραμματισμό!
Φυσική και Μαθηματικά είναι ακριβώς τα ίδια στις δύο κατευθύνσεις οπότε δεν νομίζω ότι είναι τόσο πια πιο άχρηστη από τη θετική!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 12-01-11 στις 21:31. Αιτία: Merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold , chrissa_panatha , iwalkinamaze

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους