Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,274 εγγεγραμμένα μέλη και 2,823,605 μηνύματα σε 80,342 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 858 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ναυτικό Λύκειο Πειραιά

Sans-culotte

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Sans-culotte
Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O Sans-culotte έγραψε στις 20:22, 01-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από στελλα ζ'
γεια σαςς!
8λω αν μπω στο ναυτικο λυκειο αλλα δν 3ρω τι να πρωτιμισω.. γενικο η ναυτικο?
επισης καποιος να μου πει τα μα8ηματα που ειναι για α, β και γ λυκειου..
Εχω ακουσει πως χρειαζεσαι μεγαλο βαθμο στις πανελινιες για να περασεις.. ισχυει?
Γεια σου Στέλλα. Καλώς σε βρήκαμε
Αν θέλεις να ασχοληθείς με την θάλασσα, πες μας πρώτα θα ήθελες στο πολεμικό ναυτικό ή στο εμπορικό ναυτικό;;
Τα ναυτικά λύκεια είναι ΕΠΑΛ ναυτικης κατευθυνσης σε κατευθύνουν στο εμπορικό ναυτικό με μικρές δυνατότητες να ανέβεις τα σκαλοπάτια της ιεραρχίας.

Οσον αφορά τα μαθήματα, κοίταξε όλο το θέμα και τα μηνύματα που δημοσίευσαν τα παιδιά.

Για να γίνεις αξιωματικός στο Εμπορικό Ναυτικό, χρείαζεται να μπείς στην Ακαδημία εμπορικού ναυτικού. Είναι πιο εύκολο να το κάνεις απο το γενικό λύκειο.
Για να γίνεις αξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό, πρέπει να μπεις στη σχολή ναυτικών δοκίμων ΣΝΔ που μονο απο το γενικό λύκειο μπορείς και να είσαι πολύ καλή μαθήτρια. Για να γίνεις υπαξιωματικός στο Πολεμικό ναυτικό μπορείς και απο ΕΠΑΛ και απο γενικό λύκειο. Και πάλι θέλει να είσαι μαθητής του 15.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis min

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannis min
Ο giannis min αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O giannis min έγραψε στις 00:20, 03-10-12:

καλησπερα σε ολους! καταρχας ηθελα να ρωτησω αν γινετε να παω στο ναυτικο λυκειο σε περιπτωσει που εχω κανει τιν 1η λυκειου σε γενικο.? και αμα παω ναυτικο λυκειο γινετε να δωσω και πανελληνιες για να περασω στιν σχολι στον ασπροπυργο .?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpaxt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpaxt
H mpaxt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mpaxt έγραψε στις 18:13, 03-10-12:

παιδιααααααα δωστε τα φωτα σας!!!!εχω αγανακτησει και ο καβετας δν το σηκωνει ποτε το τηλεφωνο ελεος!!αποφοιτησα το 2006 οταν ακομη ηταν κ καλα 9 ΤΕΕ και θελω να δωσω φετος πανελληνιες για να περασω ομως σε ΑΕΙ οχι σε ΤΕΙ!γινεται??????
Παράθεση

Cbas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cbas
Ο Cbas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Cbas έγραψε στις 14:33, 26-11-12:

Καλησπερα σε ολους, θελω να παω σε ναυτικο λυκειο και θελω να μου πειτε σε ποια μερη εκτος του πειραια υπαρχει ναυτικο λυκειο ;;
Παράθεση

dwra2 (Δωρα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη dwra2
H Δωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H dwra2 έγραψε στις 22:28, 04-03-13:

γεια σας παιδια ... φοιτω σε Γενικο Λυκειο και φετος τελειωνω την πρωτη λυκειου... θα ηθελα να συνεχισω στο ναυτικο λυκειο τα επομενα δυο χρονια ! Απ'οτι διαβαζω στα παρακατω σχολια θα πρεπει να ξανα φοιτησω την πρωτη λυκειου ... με χαλαει λιγο αυτο ! Δηλαδη θα πρεπει να χασω μια χρονια ετσι? Θελω να μου πειτε καποιες σκεψεις πανω σε αυτο .. θα ηταν καλο να συνεχισω απο γενικο λυκειο και στην συνεχεια να δωσω πανελληνιες για καποιες ναυτικες σχολες η να εγγραφω στο ναυτικο ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Παράθεση

abgd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη abgd
Ο abgd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O abgd έγραψε στις 15:12, 20-05-13:

ρε παιδιά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι δύσκολο να μπω στο ναυτικό λύκειο...παο πρώτη λυκείου και μου είπαν ότι θα συνεχίσω από δευτέρα αλλα πρέπει να παο να δηλώσω για ναυτικό λύκειο πρώτη σεπτέμβρη και ότι είναι πολύ δύσκολο να μπω... αυτό ότι θα συνεχίσω από δευτέρα ξέρετε άμα ισχύει?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 20-05-13 στις 15:37. Αιτία: Greeklish.
Παράθεση

?????

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ?????
Ο ????? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ????? έγραψε στις 16:06, 30-05-13:

καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω τι χρειαζετε για να κανω εγγραφη στο ναυτικο λυκειο? αν ξερει καποιος ας μου απαντηση ευχαριστω!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ????? : 30-05-13 στις 16:27.
Παράθεση

evangelina96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evangelina96
H evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H evangelina96 έγραψε στις 17:36, 30-08-13:

Παιδια θελω βοηθεια! Ο αδερφος μου πηρε 1276 στις πανελληνιες, απολυτηριο με 17, 2 και proficiency με B. Τι πιθανοτητες εχει να περασει στη σχολη πλοιαρχων; Εχει κανει αιτηση και με τους δυο τροπους (πανελληνιες και απολυτηριο). (ΕΠΑΛ ΟΜΑΔΑ Α)
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Παράθεση

evangelina96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evangelina96
H evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H evangelina96 έγραψε στις 16:20, 31-08-13:

Οι υποψήφιοι που έχουν καταθέσει αίτηση προκειµένου να συµµετέχουν για την εισαγωγή τους στις ΑΕΝ και µε τις δύο διαδικασίες (µέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων και µέσω απολυτηρίου λυκείου), εφόσον επιλέγονται ως επιτυχόντες, σε οποιαδήποτε ειδικότητα, από το υπουργείο Παιδείας με βάση τις επιδόσεις τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ από τη διαδικασία επιλογής τους µέσω των κατηγοριών υποψηφίων µε απολυτήριο Λυκείου.

Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τα παραπανω. Ποιοι ακριβως αποκλειονται; Με τη λεξη ειδικοτητα τι εννοει;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelina96 : 31-08-13 στις 16:27.
Παράθεση

laouliak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη laouliak
Ο laouliak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O laouliak έγραψε στις 16:54, 19-09-13:

Γεια σας παιδια, ειμαι 15 χρονων παω στην 1η λυκειου σε γενικο λυκειο και θα ηθελα να κανω μεταγραφη σε ναυτικο λυκειο. Μενω στον Αγιο Δημητριο και εμαθα οτι το Λυκειο στον Πειραια δεν δεχεται αλλες εγγραφες, και μου εχει μινει η επιλογη για το Ναυτικο Λυκειο στο Ιλιον. Θα ηθελα να ρωτησω αμα ξερετε κανενα αλλο Ναυτικο λυκειο πιο κοντα στον Δημο μου και αν οχι τι χρειαζεται να κανω για να μπω εκει.
Υ.Γ δεν μπορω να βρω πληροφοριες στο ιντερνετ σχετικα με αυτο το λυκειο ( στο Ιλιον)
Επισης αμα μπορει να με βοηθησει κανεις σε μια ερωτηση μου, μετα την 3η Λυκειο στο ναυτικο λυκειο τι γινεται ? Πηγαινεις κανονικα Α.Ε.Ν να σπουδασεις ή υπαρχει αλλη προοπτικη.
Ευχαριστω εκ τον προτερων
Παράθεση

alanakosyo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alanakosyo
Ο alanakosyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O alanakosyo έγραψε στις 16:43, 30-05-14:

γεια σας παιδια να ρωτησω παω 1η λυκειου και θελω του χρονου να παω στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
Δεληγιώργη 10
ακουσα ομως οτι αμα παω ξανα κανω την 1η λυκειου δηλαδη τη γινεται?παω και ξανα κανω 3 χρονια οπως θα εκανα αν πηγενα τωρα 3η γυμνασιου προς 1η λυκειου?
Παράθεση

snoop15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snoop15
Ο snoop15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O snoop15 έγραψε στις 17:50, Χθες:

Γεια σας , φετος παω 3 γυμνασιου και εχω αρχισει να σκεφτομαι να κανω εγγραφη μολις τελιωσω την 3η γυμνασιου στον ναυτικο λυκειο πειραια.Μπορειτε να μου πειτε αν παιζει καποιο ρολο ο βαθμος του γυμνασιου για να μπει καποιος στο ναυτικο λυκειο πειραια?και μολις τελιωσω την 3η λυκειου στο ναυτικο λυκειο πειραια μπαινω σε καποια σχολη Α.Ε.Ν χωρις παννελλαδικες ?και ακομα μια ερωτηση χρειαζεται να εχεις πτυχιο lower η οχι ?

Αν μπορειτε απαντηστε μου και στις 3 ερωτησεις
Σας ευχαριστω
Παράθεση

snoop15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snoop15
Ο snoop15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O snoop15 έγραψε στις 18:12, Χθες:

Γεια σας , φετος παω 3 γυμνασιου και εχω αρχισει να σκεφτομαι να κανω εγγραφη μολις τελιωσω την 3η γυμνασιου στον ναυτικο λυκειο πειραια.Μπορειτε να μου πειτε αν παιζει καποιο ρολο ο βαθμος του γυμνασιου για να μπει καποιος στο ναυτικο λυκειο πειραια?και μολις τελιωσω την 3η λυκειου στο ναυτικο λυκειο πειραια μπαινω σε καποια σχολη Α.Ε.Ν χωρις παννελλαδικες ?και ακομα μια ερωτηση χρειαζεται να εχεις πτυχιο lower η οχι ?

Αν μπορειτε απαντηστε μου και στις 3 ερωτησεις
Σας ευχαριστω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους