Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,512 εγγεγραμμένα μέλη και 2,837,157 μηνύματα σε 81,189 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
Πιάνο
27
77,14%
Αρμόνιο
8
22,86%

Stef

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stef
H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 16:23, 19-10-08:

Εγά πάλι που παίζω πιάνο θεωρώ το αρμόνιο πολύ άβολο !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolly
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε στις 02:29, 20-10-08:

Παίζω λίγο αρμόνιο! Αλλά πάντα ήθελα να κάνω μαθήματα πιάνου, γεγονός που δεν έγινε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stef
H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 11:02, 20-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Wolly
Παίζω λίγο αρμόνιο! Αλλά πάντα ήθελα να κάνω μαθήματα πιάνου, γεγονός που δεν έγινε!
Ποτέ δεν είναι αργά και αφού το θες πολύ ( θυμάμαι απο τη λέσχη !! ) προσπάθησε !

Παράθεση

Stoyo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stoyo
Ο Stoyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Stoyo έγραψε στις 00:45, 22-10-08:

Υπαρχει και η ενδιαμεση λυση. Clavinova. Ηλεκτικο πιανο που λειτουργει και σαν αρμονιο.

Πλεονεκτηματα:

Βαρυκεντιρσμενα πληκτρα, δηλαδη εχει την αντισταση των πληκτρων ενος κανονικου πιανο. Πολλες εναλλαγες ηχων (κυριος ηχος ο κλασσικος) αναλογα με το οργανο απο 5-10 μεχρι 100+. Μετρονομο. Sustain pedal και ("smooth" pedal για ποιο μαλακο ηχο αυτο εχει το δικο μου τουλαχιστον) Διαφορα αλλα καλουδια που εχει και το αρμονιο (reverb, echo κτλ.)

Μειονεκτηματα

Η τιμη ειναι τσιμπημενη σε σχεση με το αρμονιο. Ξεκινανε απο 600~ αλλα συκγριτικα με αυτα που προσφερει χωρις 2η συζητηση. Δεν ειναι φορητο οπως το αρμονιο, το βαζεις σε μια θηκη και παμε... Δεν εχεις ξεκαθαρο ηχο! Ο ηχος σου δεν ειναι οπως ενα κλασσικο πιανο ζωντανος και ζεστος. Καταλαβαινεις οτι ειναι ηλεκτρικο (ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω εγω!) αλλα μη φανταστεις οτι δεν ακουγεται καθαρα κτλ.

Αυτα μπορεσα να σκεφτω τωρα... αν ενδιαφερεσαι ακομα και δεν εχει γινει το κακο! (η αγορα) θα σου ελεγα να πας να μιλησεις με την-ον δασκαλο σου να σου πει και αυτος.

Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolly
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε στις 14:28, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Stef
Ποτέ δεν είναι αργά και αφού το θες πολύ ( θυμάμαι απο τη λέσχη !! ) προσπάθησε !
Βασικά έκανα 2 με 3 χρόνια αρμόνιο στο γυμνάσιο χωρίς όμως να γίνεται ποιοτική δουλειά από την μεριά του δασκάλου γιατί είμασταν ολόκληρη τάξη (στο Καπεταν Λαχανά πήγαινα-λογικά Stef θα τον ξέρεις τον σύλλογο)! Από εκεί και πέρα άρχισα να ψάχνομαι μόνος μου και να βγάζω διάφορα τραγούδια που άκουγα, αλλά και μερικές μελωδίες δικές μου! Ο δασκαλός μου, μου είχε πει οτι αν ασχοληθώ ,θα τα πάω πολύ καλά! Σκέφτηκα μεχρι και να σπουδάσω! Αλλά έμαθα αργά πια, ότι έπρεπε από μικρός να είχα πάει στην ΑΡΜΟΝΙΑ που γίνεται πολύ πιο ποιότικη δουλειά και να είχα πάρει κάποια πτυχία πρώτα, για να μπορώ να το σπουδάσω! Και από εκεί και πέρα το άφησα, γιατί απογοητεύτηκα σκεπτόμενος ότι δεν έχω χρόνο να εξελιχτώ επαγγελματικά όπως και ήθελα και επειδή είχα την χρονιά των πανελληνίων όπου δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ! Και τώρα στην σχολή! Η βλακεία είναι οτι μου αρέσει πολύ και η μουσική και το αρμόνιο, αλλά.......!!!!!!!! Όσον αφορά στο πιάνο, πιστεύω οτι πρέπει να ξεκινάς με αυτό πρώτα, αλλά τίποτα δεν έγινε στη σωστη σειρά και ήρθαν έτσι τα πράγματα!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:16, 26-10-08:

Αν και τωρα μαλλον θα εχεις ξεκινισει, εγω θα προτιμουσα το αρμονια, για πρακτικους λογους, αλλα και γιατι τα συνορα του, πραγματικα δεν υπαρχουν... Εκτος και αν σου αρεσει το πιανο, αυτο καθ' εαυτο. Η μπορεις να κανεις μαθηματα πιανου, και σπιτι να εξασκισε σε αρμονιο, ετσι θα τα κατεχεις και τα δυο, αλλα οχι στο αριστο

Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 12:28, 27-10-08:

εχω δοκιμασει πιανο και μου αρεσε πολυ.αρμονιο οχι αλλα πιστευω οτι δεν ξεπερναει το πιανο

Παράθεση

MuseLara

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη MuseLara
H MuseLara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H MuseLara έγραψε στις 20:41, 28-10-08:

Έχω και πιάνο και αρμόνιο. Προτιμώ όμως με χίλια το πιάνο. Ναι μεν το αρμόνιο έχει κι άλλους ήχους και σου προσφέρει πολλές δυνατότητες (είναι και πιο προσιτό οικονομικά) αλλά δεν έχει τον ίδιο ήχο με το πιάνο... Πας να παίξεις στο πιάνο και γεμίζεις συναισθήματα. Ενώ όταν παίζεις στ' αρμόνιο συχνά δε νιάθεις τίποτα, είναι τόσο "ηλεκτρονικοποιημένο" που δε σου βγάζει τίποτα... Άσε δε που τα πλήκτρα του πιάνου (αν και συχνά είναι πιο σκληρά) για ανεξήγητο λόγο μου φαίνονται πιο βολικά...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:46, 29-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από MuseLara
Άσε δε που τα πλήκτρα του πιάνου (αν και συχνά είναι πιο σκληρά) για ανεξήγητο λόγο μου φαίνονται πιο βολικά...
Εγω που δεν ξερω κανενα απο τα δυο, στο πιανω νιωθω πολυ ωραια οταν παιζω, εχουν απιστευτη αιθηση τα πληκτρα του! Ενω στο αρμονιο δεν καταλαβενω οτι παιζω κατι, εκτος απο το αρμονιο μιας φιλης που ειναι τρελο! (αλλα μιλαμε για >1000 ευρο..) Αλλα και παλι, για τα δικα μου γουστα θα προτιμουσα το αρμονιο για να μπορω να εχω περισσοτερους ηχους, και ας μην μπορει να πετυχει ουτε με την προσομοιωση τον ηχο του πιανου...

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 17:47, 29-10-08:

Ισπανική κιθάρα + πιάνο = .

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:55, 29-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dythor
Ισπανική κιθάρα + πιάνο = .
Χμμ... Ενοεις απλα την ισπανικη μουσικη στην κιθαρα; κατι σαν αυτο; [ame]http://www.youtube.com/watch?v=MQ9PRzIyzFA&feature=related[/ame]

Γιατι δεν υπαρχει ισπανικη κιθαρα απο οσο ξερω, δεν το εχω ακουσει ποτε τουλαχιστων...

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 17:57, 29-10-08:

Εννοώ την κλασσική κιθάρα να παίζει ισπανικά κομμάτια (όπως το μαγευτικό Asturias κτλ) .

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:06, 29-10-08:

ΟΚ! Αυτο που ειπα και εγω δλδ..! Ενταξη, γιατι παραξενευτικα..

Παράθεση

sofia_93 (Σοφια)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη sofia_93
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H sofia_93 έγραψε στις 20:59, 30-10-08:

Ναι κι εγω λεω πιανο γιατι μετα το να παιξει αρμονιο θα σου φαινεται παιχνιδακι ενω απο αρμονιο σε πιανο ειναι πιο δυσκολο...:iagree:αν ομως αποφασισεις να κανεις πιανο θα πρεπει να εχεις στο σπιτι σου η πιανο η αρμονιο με πολλες οκταβες. απο ενα επιπεδο και μετα σου ειναι δυσκολο να βγαλεις κοματια σε ενα απλο αρμονιο.

Παράθεση

Emmanuella (Εμμανουέλα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Emmanuella
H Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Emmanuella έγραψε στις 15:10, 01-11-08:

Πολύ εύκολη απάντηση με εύκολη απάντηση.

Λόγω εμπειρίας απαντώ :

1) Όποιος απλά του αρέσει το πιάνο αλλά δεν έχει σκοπό να συνεχίσει παραπάνω από 5-7 χρόνια ... ας πάει αρμόνιο.
2) Όποιος του αρέσει τρελά το πιάνο ... πιστεύω επιβάλλεται να αρχίσει πιάνο κανονικό, γιατί ίσως ξενερώσει στην πορεία με αρμόνιο !

Από άποψη μαγεία της μουσικής ... προτίνω το πιάνο. Είναι υπέροχο πιστέψτε με !!

Προσοχή : Μην αρχίζετε πιάνο και μελετάτε στο αρμόνιο. Αλλάζει η τεχνική και έπειτα από 4 χρόνια το πολύ θα έχετε πρόβλημα !

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 16:40, 01-11-08:

Ναι αλλα με το πιάνο δεν βγάζεις τέτοιο ήχο (χάνει λόγω συμπίεσης)

http://www.newgrounds.com/audio/listen/183888

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 20:46, 01-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Emmanuella
1) Όποιος απλά του αρέσει το πιάνο αλλά δεν έχει σκοπό να συνεχίσει παραπάνω από 5-7 χρόνια ... ας πάει αρμόνιο.
Αυτό, όμως, σε πληροφορώ, δεν μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων. Μπορεί να μην τρελαίνεσαι όταν αρχίζεις αλλά να κολλήσεις αργότερα. Οπότε ο "σκοπός" αλλάζει ριζικά.

Παράθεση

Emmanuella (Εμμανουέλα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Emmanuella
H Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Emmanuella έγραψε στις 11:34, 02-11-08:

Ναι ... δεν το ξέρεις από την αρχή ... αλλά στην πορεία σίγουρα το καταλαβαίνεις ...

Αν σου αρέσει να ταξιδεύεις στη μαγεία της μουσικής μέσα από το πιάνο ... θα το καταλάβεις τουλάχιστον στα 3 πρώτα χρόνια ...

Παράθεση

sofiaaa (σόφη!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sofiaaa
H σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H sofiaaa έγραψε στις 21:21, 04-11-08:

δεν το συζητω, θα αρχισεις αρμονιο...εγω τα τελευταια 4 χρονια παιζω...φετος βεβαια το σταματησα αλλα σκετομαι στις πανελληνιες να δωσω αρμονια για να μπω σε μουσικες σχολες!!!κοιτα...ενα θα σου πω...αν θες να προχωρησεις το αρμονιο θα σε βοηθησει πολυ γτ εγω χαρη στο αρμονιο απεκτησα το λεγομενο μουσικο αυτι...αν θελεις να προχωησεις και σε πιπεδα πτυχιου κτλ διαλεξε το αρμονιο γτ οταν θα κλιθεις να γραψεις δικα σ κομματια αν ξερεις να παιζεις αρμονιο θα ειναι πολυ πιο ευκολο γτ εχεις διαφορετικη εξοικειωση στις συγχορδιες με αυτη που εχει ενας που παζει πιανο!!!εγω δεν θα ειχα προχωρησει εδω που ειμαι αν δεν επαιζα αρμονιο...βεβαια φετος σταματησα γτ δεν προλαβαινω να κανω μθμ του σχολειου και να διαβαζω για το αρμονιο!!!!ελπιζω να σε βοηθησα!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 19:47, 05-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από sofia flokali
δεν το συζητω, θα αρχισεις αρμονιο...εγω τα τελευταια 4 χρονια παιζω...φετος βεβαια το σταματησα αλλα σκετομαι στις πανελληνιες να δωσω αρμονια για να μπω σε μουσικες σχολες!!!κοιτα...ενα θα σου πω...αν θες να προχωρησεις το αρμονιο θα σε βοηθησει πολυ γτ εγω χαρη στο αρμονιο απεκτησα το λεγομενο μουσικο αυτι...αν θελεις να προχωησεις και σε πιπεδα πτυχιου κτλ διαλεξε το αρμονιο γτ οταν θα κλιθεις να γραψεις δικα σ κομματια αν ξερεις να παιζεις αρμονιο θα ειναι πολυ πιο ευκολο γτ εχεις διαφορετικη εξοικειωση στις συγχορδιες με αυτη που εχει ενας που παζει πιανο!!!εγω δεν θα ειχα προχωρησει εδω που ειμαι αν δεν επαιζα αρμονιο...βεβαια φετος σταματησα γτ δεν προλαβαινω να κανω μθμ του σχολειου και να διαβαζω για το αρμονιο!!!!ελπιζω να σε βοηθησα!!!!!
Πρώτον, με κάθε όργανο αποκτάς μουσικό αυτί. Μόνο η εξάσκηση συμβάλλει σε αυτό. (Μόνο στο βιολί αποκτάς γρηγορότερα μουσικό αυτί.)

Δεύτερον, με το πιάνο μπορείς να συνθέσεις κομμάτια, με υψηλότερου επιπέδου αρμονία. Οι συγχορδίες είναι ο πιο απλός και "πρόχειρος" τρόπος να εμπλουτίσεις ένα κομμάτι.

Οι σπουδές στο πιάνο σε κάνουν, αναμφισβήτητα ανώτερο μουσικό. Σε υψηλό επίπεδο μουσικής εκπαίδευσης το πιάνο επιβάλλεται (ακόμα και για αυτούς που παίζουν μονοφωνικά όργανα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

purplebutterfly

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη purplebutterfly
H purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H purplebutterfly έγραψε στις 14:18, 23-11-08:

πιανο γιατι εχει περισσοτερα πληκτρα...87.αρα κ περισσοτερες κλιμακες..:no1:

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 14:20, 23-11-08:

Νταξ το αρμόνιο έχει κουμπάκι για transpose και μπορεί τελικά να έχεις περισσότερες οκτάβες διαθέσιμες απο οτι στο πιάνο, δε λέει κάτι αυτό

Παράθεση

MuseLara

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη MuseLara
H MuseLara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H MuseLara έγραψε στις 15:40, 30-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από purplebutterfly
πιανο γιατι εχει περισσοτερα πληκτρα...87.αρα κ περισσοτερες κλιμακες..:no1:
Μα (άμα διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό κυρίως, αλλά μην ξεχνάμε και πόσο κοστίζει ένα πιάνο) μπορείς να έχεις αρμόνιο με τον μέγιστο αριθμό πλήκτρων που έχει ένα πιάνο (δεν νομίζω βασικά ένα αρμόνιο με τέτοια έκταση πλήκτρων να έχει και transpose). Το ξέρω γιατί πρόσφατα έψαχνα για αρμόνιο.

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Νταξ το αρμόνιο έχει κουμπάκι για transpose και μπορεί τελικά να έχεις περισσότερες οκτάβες διαθέσιμες απο οτι στο πιάνο, δε λέει κάτι αυτό
Και πράγματι, αυτό που πήρα αν και έχει 61 πλήκτρα άσπρα-μαύρα (5 οκτάβες δηλαδή) με το transpose αποκτά έκταση μεγαλύτερη από του πιάνου μου.

Παράθεση

Notis

Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου

Το avatar του χρήστη Notis
Ο Notis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Notis έγραψε στις 21:17, 01-12-08:

Πιάνο χωρίς δεύτερη σκέψη.. το αρμόνιο είναι για τα μωρά, ρυθμοί και κουραφέξαλα με άθλιους πιανιστικούς ήχους. Θα ξενερώσεις αφάνταστα μετα απο κάποιο διάστημα.
Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια σύγκριση.
Εάν μετά απο χρόνια χρειαστείς περαιτέρω δυνατότητες ή εάν ακολουθήσεις στην πορεία κάποιο άλλο είδος, πέρνεις ένα synthesizer/workstation ή ενα αξιόλογο αρμόνιο (συνήθως αρμόνιο πέρνουν όσοι παίζουν live και δεν έχουν απο πίσω drums,μπάσο κλπ).

Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Εάν δεν σου αρέσει η κλασική μουσική (αν και μαθαίνεις πάρα πολλά, όπως δεξιοτεχνία, γρήγορο διάβασμα παρτιτούρας κλπ)
ΠΑΝΕ ΣΕ ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΣΧΟΛΗ!

Εάν παλι δεν έχεις λεφτά ή χώρο για πιάνο μπορείς να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό stage piano. Και επειδή είμαι στον χώρο αυτόν πολυ καιρό, εάν προχωρήσεις στην αγορά μην πάρεις στα σοβαρά κανέναν μαγαζάτορα, προφανώς θα σου φορτώσουν καμιά "σαβούρα" και με το αζημίωτο γιατί είσαι αρχάριος/α. Ρώτα !! ΣΥΝΧΡΟΝΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ/επαγγελματίες πληκτράδες.

Και κάτι σημαντικό.. σε όσους αρέσει πραγματικά η μουσική και το όργανο που έχουν επιλέξει, τα πτυχία δεν έχουν καμία αξία και ούτε τα βάζουν ως πρώτο στόχο.
Αυτά απο μένα, καλή τύχη όπως και να έχει.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 00:58, 02-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Notis
Πιάνο χωρίς δεύτερη σκέψη.. το αρμόνιο είναι για τα μωρά, ρυθμοί και κουραφέξαλα με άθλιους πιανιστικούς ήχους. Θα ξενερώσεις αφάνταστα μετα απο κάποιο διάστημα.
Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια σύγκριση.
Εάν μετά απο χρόνια χρειαστείς περαιτέρω δυνατότητες ή εάν ακολουθήσεις στην πορεία κάποιο άλλο είδος, πέρνεις ένα synthesizer/workstation ή ενα αξιόλογο αρμόνιο (συνήθως αρμόνιο πέρνουν όσοι παίζουν live και δεν έχουν απο πίσω drums,μπάσο κλπ).

Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Εάν δεν σου αρέσει η κλασική μουσική (αν και μαθαίνεις πάρα πολλά, όπως δεξιοτεχνία, γρήγορο διάβασμα παρτιτούρας κλπ)
ΠΑΝΕ ΣΕ ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΣΧΟΛΗ!

Εάν παλι δεν έχεις λεφτά ή χώρο για πιάνο μπορείς να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό stage piano. Και επειδή είμαι στον χώρο αυτόν πολυ καιρό, εάν προχωρήσεις στην αγορά μην πάρεις στα σοβαρά κανέναν μαγαζάτορα, προφανώς θα σου φορτώσουν καμιά "σαβούρα" και με το αζημίωτο γιατί είσαι αρχάριος/α. Ρώτα !! ΣΥΝΧΡΟΝΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ/επαγγελματίες πληκτράδες.

Και κάτι σημαντικό.. σε όσους αρέσει πραγματικά η μουσική και το όργανο που έχουν επιλέξει, τα πτυχία δεν έχουν καμία αξία και ούτε τα βάζουν ως πρώτο στόχο.
Αυτά απο μένα, καλή τύχη όπως και να έχει.
Για μια φορά θα κάνω και εγώ quote για να γράψω :no1:
Αρμόνιο όχι, αν θέλεις κάποιου είδους synth με τα 1000.

Δείτε και αυτό, ο τύπος είναι όλα τα λεφτά.
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=jGS_O0LRnCA[/ame]
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από MuseLara
Και πράγματι, αυτό που πήρα αν και έχει 61 πλήκτρα άσπρα-μαύρα (5 οκτάβες δηλαδή) με το transpose αποκτά έκταση μεγαλύτερη από του πιάνου μου.
Παρ'όλα αυτά, ενα menuet του bach που προσπαθούσα να βγάλω τώρα στο αρμόνιο μου θέλει παραπάνω οκτάβες ταυτόχρονα, εκτός αν είσαι γρήγορος με το transpose (το οποίο και έκανα)

Παράθεση

Notis

Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου

Το avatar του χρήστη Notis
Ο Notis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Notis έγραψε στις 15:52, 02-12-08:

Το xs είναι άκρως επαγγελματικό εργαλείο, ασε που κάνει 2700 το 7άρι και 3200 το 8άρι στην Γερμανία.
Για αρχάριο ξεφεύγει κάπως

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 15:57, 02-12-08:

Τα σπάει πάντως, και ο τυπάς που το παρουσιάζει απίστευτος. Μου φτιάχνει το κέφι κάθε φορά που τον βλέπω, είναι τρομερά ενθουσιώδης!

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 16:23, 02-12-08:

Ορίστε τα πλήκτρα μου :p
PSR s900
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=VwMQrXn5qbE[/ame]

Παράθεση

candygirl96

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη candygirl96
H candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H candygirl96 έγραψε στις 22:32, 07-12-08:

πιανο φυσικα!εχει περισσοτερεσ κλημακεσ!!!

Παράθεση

killbill

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη killbill
Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O killbill έγραψε στις 12:15, 08-12-08:

Αν σε μια εκδρομή ή σε ένα πάρτυ θες να τους παίξεις bach, beetoven και Mozart, και να τους ξενερώσεις όλους, τότε πήγαινε πιάνο.

Με το αρμόνιο, θα έχεις ρυθμούς, ήχους φοβερούς και όταν θα παίζεις θα είναι σαν να παίζει ολόκληρο συγκρότημα!

Σας ομολογώ ότι σαν μαθητής, αργότερα σαν φοιτητής στην παρέα αλλά και τώρα ως καθηγητής (είμαι μαθηματικός) πάντα το παίρνω στο σχολείο στις γιορτές, βάζω στους ρυθμούς κάτι ροκιες και για ήχο ηλεκτρική κιθάρα και σείεται το σχολείο!
Δεν το μετάνοιωσα!

Συμβουλή μου: ακολούθα αυτό που έκανα και εγώ: ξεκίνησα με αρμόνιο, έκανα 6 χρόνια. Πήγα πιάνο μόνο για έναν χρόνο απλά για να μάθω τις διαφορές τους. Το αρμόνιο θα το μάθεις πολύ εύκολα ενώ το πιάνο θα σε δυσκολέψει πολύ. Η διαφορά τους (επειδή ρώτησε κάποιος πιο πάνω) βρίσκεται στον ρόλο του αριστερού χεριού. Στο αρμόνιο δηλαδή το αριστερό χέρι παίζει συγχορδίες και είναι στατικό (ακινητοποιημένο...), ενώ στο πιάνο το αριστερό χέρι παίζει και αυτό μελωδία. Να στο πω πιο απλά, το πιάνο είναι σαν να προσπαθείς ταυτόχρονα και με το αριστερό και με το δεξί σου χέρι να γράψεις την ίδια στιγμή δύο διαφορετικά κείμενα!!! ενώ το αρμόνιο είναι σαν να να γράφεις ένα κείμενο μόνο με το δεξί χέρι και με το αριστερό.... να ξύνεσαι!! πιστεύω ότι έγινα κατανοητός!!

Και μην ακούς αυτά που λένε πιο πάνω:
Αν το πρόβλημά σου είναι ότι το πιάνο έχει περισσότερες κλίμακες, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και αρμόνια με 8 οκτάβες όσες και το πιάνο.
Αν ο ήχος του πιάνου σε ξετρελαίνει, σε πληροφορώ ότι με το αρμόνιο θα έχεις γύρω στους 20 εναλλακτικούς ήχους πιάνου και όχι μονο έναν! Οι ήχοι αυτοί πλεόν χάρη στην τεχνολογία είναι ηχογραφημένοι από πραγματικά πιάνα! δεν διαφερει απολύτως σε τίποτα.

Παράθεση

alexgreen (Αλέξης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη alexgreen
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O alexgreen έγραψε στις 17:30, 08-02-09:

Πηγαίνω εδώ και 8 χρόνια πιάνο και πριν από αυτό είχα ξεκινήσει για κανένα χρόνο αρμόνιο...
Η εκφραστική ικανότητα του πιάνου δεν συγκρίνεται, συν του ότι ο ήχος (ό,τι είδους τεχνολογία και να αναπτυχθεί) είναι πιο διακυμάνσημος από το αρμόνιο....

Αν θέλεις να λες πως γνωρίζεις ουσιαστική μουσική πίανο σίγουρα.... και για αυτό που αναφέρθηκε πως η κλασσική μουσική είναι για "ξενέρωμα" δεν ισχύει. Σας συνιστώ να ακούσετε έστω και δείγματα Chopin, Liszt, Rachmaninoff....
Αν, από την άλλη θέλεις τα πλήκτρα απλώς για λίγη μουσικούλα εδώ και 'κει ...αρμόνιο

Παράθεση

SODAW

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SODAW
H SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H SODAW singing in the rain έγραψε στις 19:04, 12-02-09:

το αρμόνιο είναι πιο εύκολο σαν όργανο αλλά κατα την γνώμη μου το πιάνο βγάζει πιο δυνατό και ωραίο ήχο!!! αλλά αν θες ένα εύκολο όργανο το αρμόνιο!!

Παράθεση

Archangel^^ (Αναστασια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Archangel^^
H Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Archangel^^ έγραψε στις 20:27, 15-02-09:

παιδια ουτε το αρμονιο ουτε το πιανο ειναι ευκολο...
αναλογα τι θες να κανεις αργοτερα πχ αν θες να μαθεις για να παιζεις σε καμια μπαντα,η για εχεις δυνατοτητες που δεν εχει το πιανο (να αποθηκευεις μελωδιες,να αλλαζεις οργανα κλπ) τοτε μαθε αρμονιο
αν θες ηχο πιο βαθυ,οχι τοσο ηλεκτρονικο (σημειωση,το αρμονιο δεν εχει τη δυνατοτητα να "χρωματιζει",οπως λεμε στην μουσικη,δλδ αλλου να παιζει δυνατα και αλλου σιγα,αλλου απαλα και αλλου σκληρα,εχει μονο ενα διακοπτη ηχου ) τοτε παρε πιανο ασυζητητι
προσωπικα εγω εχω διαλεξει το πιανο, γιατι οπως λεει και η καθηγητρια μου του πιανου "ενας πιανιστας μπορει να παιξει αρμονιο,ενας αρμονιστας δεν μπορει να παιξει πιανο"
edit:ποπο σαν διαφημιση ακουγεται το post!

Παράθεση

Uncle Ernie

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Uncle Ernie
Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O Uncle Ernie έγραψε στις 05:54, 17-02-09:

Υπάρχουν keyboards που έχουν ευαισθησία στο άγγιγμα και συνεπώς εξομοιώνουν και τις δυναμικές αν και με τίποτε δε πιάνεις το πιάνο. Αυτό που δεν είπατε είναι πως το να αγοράσεις πιάνο και να το βάλεις στο σπίτι σου είναι εξαιρετικά δύσκολο. Και ακριβό.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 16:24, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από killbill
Αν σε μια εκδρομή ή σε ένα πάρτυ θες να τους παίξεις bach, beetoven και Mozart, και να τους ξενερώσεις όλους, τότε πήγαινε πιάνο.

Με το αρμόνιο, θα έχεις ρυθμούς, ήχους φοβερούς και όταν θα παίζεις θα είναι σαν να παίζει ολόκληρο συγκρότημα!

Σας ομολογώ ότι σαν μαθητής, αργότερα σαν φοιτητής στην παρέα αλλά και τώρα ως καθηγητής (είμαι μαθηματικός) πάντα το παίρνω στο σχολείο στις γιορτές, βάζω στους ρυθμούς κάτι ροκιες και για ήχο ηλεκτρική κιθάρα και σείεται το σχολείο!
Δεν το μετάνοιωσα!

Συμβουλή μου: ακολούθα αυτό που έκανα και εγώ: ξεκίνησα με αρμόνιο, έκανα 6 χρόνια. Πήγα πιάνο μόνο για έναν χρόνο απλά για να μάθω τις διαφορές τους. Το αρμόνιο θα το μάθεις πολύ εύκολα ενώ το πιάνο θα σε δυσκολέψει πολύ. Η διαφορά τους (επειδή ρώτησε κάποιος πιο πάνω) βρίσκεται στον ρόλο του αριστερού χεριού. Στο αρμόνιο δηλαδή το αριστερό χέρι παίζει συγχορδίες και είναι στατικό (ακινητοποιημένο...), ενώ στο πιάνο το αριστερό χέρι παίζει και αυτό μελωδία. Να στο πω πιο απλά, το πιάνο είναι σαν να προσπαθείς ταυτόχρονα και με το αριστερό και με το δεξί σου χέρι να γράψεις την ίδια στιγμή δύο διαφορετικά κείμενα!!! ενώ το αρμόνιο είναι σαν να να γράφεις ένα κείμενο μόνο με το δεξί χέρι και με το αριστερό.... να ξύνεσαι!! πιστεύω ότι έγινα κατανοητός!!

Και μην ακούς αυτά που λένε πιο πάνω:
Αν το πρόβλημά σου είναι ότι το πιάνο έχει περισσότερες κλίμακες, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και αρμόνια με 8 οκτάβες όσες και το πιάνο.
Αν ο ήχος του πιάνου σε ξετρελαίνει, σε πληροφορώ ότι με το αρμόνιο θα έχεις γύρω στους 20 εναλλακτικούς ήχους πιάνου και όχι μονο έναν! Οι ήχοι αυτοί πλεόν χάρη στην τεχνολογία είναι ηχογραφημένοι από πραγματικά πιάνα! δεν διαφερει απολύτως σε τίποτα.
Εχω 2-3 αντιφασεις στο ποστ σου.

1)Η Λουκρητια λεει οτι της αρεσει η μουσικη και επομενως θελει να παραγει η ιδια εναν ηχο για αρχη, οχι 3984023984092834 sound effects, απλα νοτες(υποθετω δηλαδη).

2)Εμενα μου αρεσει πιο πολυ η ιδεα του να μπορω να γραφω 2 κειμενα ταυτοχρονα και οχι μονο 1. Αφου μου δινεται η δυνατοτητα why not?

3)Τα δραματοποιεις λιγο. Αν δει ζεστα το θεμα του πιανου και της αρεσει, κανει τις ασκησεις κλπ, δεν θα δυσκολευτει πολυ.

4)Εγω λεω πιανο παντως. Αλλιως ο καθενας παει να αγορασει synths και να βαραει πληκτρα με διαφορα ηφεκτς, ο,τι και να βγει καλο θα ειναι.

Ενταξει το πιανο ειναι ακριβο, ειναι δυσκολο να το βαλεις στο σπιτι σου, θελει κουρδισμα συχνα κλπ.
Απο τη στιγμη που μας ρωταει ''αρμονιο ή πιανο'' μαλλον εχει τη δυνατοτητα αυτη ομως.
Αν οχι, τοτε ας κανει μαθηματα σε πιανο του ωδειου και ας εξασκειται σε αρμονιο.
Το πιανο οπως και να χει σου βγαζει ενα διαφορετικο feeling μωρε. Το αρμονιο οπου ο καθενας μπορει να βγαλει ηχους πατωντας 3 κουμπια δεν ειναι το ιδιο.

Ενηγουεη δεν κοιταξα πιο πισω ποστς και δεν ξερω αν η Λουκ αποφασισε τελικα. Αποφασισες? :p

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 19:33, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ράνια.
4)Εγω λεω πιανο παντως. Αλλιως ο καθενας παει να αγορασει synths και να βαραει πληκτρα με διαφορα ηφεκτς, ο,τι και να βγει καλο θα ειναι.
Μπα, με τα ραντομ χτυπήματα δεν βγαίνει πράμα, το χω δοκιμάσει.

Ενταξει το πιανο ειναι ακριβο, ειναι δυσκολο να το βαλεις στο σπιτι σου, θελει κουρδισμα συχνα κλπ.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα, υπάρχει μια ενδιάμεση κατάσταση που είναι τα Stage και Digitan Pianos, τα οποία είναι ψηφιακά πιανάκια με πολύ λίγους ήχους συνήθως και αρκετά πιστή αναπαραγωγή του ήχου του πιάνου. Πολύ πιο ελαφριά, μπαίνουν και σε βάση αν θες και δεν χρειάζονται κούρδισμα.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=6K4K-A65lxU[/ame]
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=_5a6oTeGwGM&feature=related[/ame]

Εγώ τουλάιχστον, ξεκίνησα πιάνο πρόσφατα (πριν είχα κάνει αρμόνιο). Ο τρόπος διδασκαλίας του και αυτά που μαθαίνουν τουλάχιστον πιστεύω αξίζουν (χώρια που αν θες μπορείς να παίξεις και synthια μετά) και θέλω να αγοράσω ένα digital/stage piano κάποια στιγμή (τώρα κάνω εξάσκηση με αρμονιάκι)

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 19:49, 27-02-09:

Ah, κλαβινοβα το λεω εγω αυτο. Ή δεν ειναι τετοιο. Ή μονο εμεις οι απολιτιστοι το λεμε κλαβινοβα. Γουατεβα.:p

Εγω που εχω δοκιμασει random χτυπηματα με ενα effect του στυλ ''παταω οποιο κουμπι να ειναι και κανει ενα απαλο αααααααααααα'', εβγαινε ενα καπως ανεκτο αποτελεσμα.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 20:56, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ράνια.
Ah, κλαβινοβα το λεω εγω αυτο. Ή δεν ειναι τετοιο. Ή μονο εμεις οι απολιτιστοι το λεμε κλαβινοβα. Γουατεβα.:p
Όχι, clavinova είναι μια σειρά απο digital pianos της yamaha
Είδεςς το marketing τι κάνει.

Εγω που εχω δοκιμασει random χτυπηματα με ενα effect του στυλ ''παταω οποιο κουμπι να ειναι και κανει ενα απαλο αααααααααααα'', εβγαινε ενα καπως ανεκτο αποτελεσμα.
Ναι εντάξει, το θέμα είναι να βγάλεις κάτι που θα ακουγεται και όλας

Παράθεση

stelios1994-4 (Στελιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stelios1994-4
Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O stelios1994-4 έγραψε στις 00:11, 28-02-09:

Λοιπόν επειδή και εγώ την μουσική μου την έχω στο πετσί μου κυριολεκτικά συστήνω Jazz piano!!! Χωρις πλάκα τώρα...
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από alexgreen
Πηγαίνω εδώ και 8 χρόνια πιάνο και πριν από αυτό είχα ξεκινήσει για κανένα χρόνο αρμόνιο...
Η εκφραστική ικανότητα του πιάνου δεν συγκρίνεται, συν του ότι ο ήχος (ό,τι είδους τεχνολογία και να αναπτυχθεί) είναι πιο διακυμάνσημος από το αρμόνιο....

Αν θέλεις να λες πως γνωρίζεις ουσιαστική μουσική πίανο σίγουρα.... και για αυτό που αναφέρθηκε πως η κλασσική μουσική είναι για "ξενέρωμα" δεν ισχύει. Σας συνιστώ να ακούσετε έστω και δείγματα Chopin, Liszt, Rachmaninoff....
Αν, από την άλλη θέλεις τα πλήκτρα απλώς για λίγη μουσικούλα εδώ και 'κει ...αρμόνιο
Τί τάξη είσαι στο πιάνο??

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 01:32, 28-02-09:

χμμμμ θα σου προτεινα να μεινεις κιθαρα και να αλλαξεις καθηγητρια!
παρε και μια ηλεκτρικη και εισαι καλα!
αλλα εαν επιμενεις σε πιανο η αρμονιο παρε πιανο!
γενικα τα μουσικα οργανα παιρνουν αρκετο καιρο....εως να φτασεις σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο ενος καλου σολιστα!

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 01:53, 28-02-09:

Προς killbill:
Εγω που εκανα αρμονιο 4 χρονια επαιζα σαν να επαιζα πιανο. Δηλαδη κομματια κλασικα που δουλευαν και τα 2 χερια το ιδιο...Σημασια δεν εχει το οργανο, αλλα το τι κομματια θελεις να παιζεις. Εγω για πιανο το ηθελα αλλα το αρμονιο ηταν πιο φτηνο και το επελεξα για αρχη (και καλυτερα εδω που τα λεμε γιατι το παρατησα μετα) αλλα τα κομματια που επαιζα ηταν κλασσικα, πως αλλιως θα μαθαινα; Χρειαζεται εξασκηση και στα δυο χερια και τα κλασσικα κομματια ειναι η καλυτερη επιλογη για εξασκηση.

Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη _____KRS_____
Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O _____KRS_____ έγραψε στις 17:38, 01-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Προς killbill:
Εγω που εκανα αρμονιο 4 χρονια επαιζα σαν να επαιζα πιανο. Δηλαδη κομματια κλασικα που δουλευαν και τα 2 χερια το ιδιο...Σημασια δεν εχει το οργανο, αλλα το τι κομματια θελεις να παιζεις. Εγω για πιανο το ηθελα αλλα το αρμονιο ηταν πιο φτηνο και το επελεξα για αρχη (και καλυτερα εδω που τα λεμε γιατι το παρατησα μετα) αλλα τα κομματια που επαιζα ηταν κλασσικα, πως αλλιως θα μαθαινα; Χρειαζεται εξασκηση και στα δυο χερια και τα κλασσικα κομματια ειναι η καλυτερη επιλογη για εξασκηση.

Στο πιάνο κάνεις πιο ''δυνατά'' χέρια.Αν παίζεις αρμόνιο και παίξεις μετά από καιρό ένα κομμάτι stacato στο πιάνο θα δυσκολευτείς...Γενικά είναι το ίδιο..

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 04:08, 03-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από _____KRS_____
Στο πιάνο κάνεις πιο ''δυνατά'' χέρια.Αν παίζεις αρμόνιο και παίξεις μετά από καιρό ένα κομμάτι stacato στο πιάνο θα δυσκολευτείς...Γενικά είναι το ίδιο..
Ναι δεν αμφιβαλλω, αλλα οπως ειπα για να εξασκηθεις θα παιξεις κλασσικα κομματια ετσι κι αλλιως.

Παράθεση

papakos1 (Πάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη papakos1
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O papakos1 έγραψε στις 19:27, 04-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από _____KRS_____
Ε οχι κ τ ιδιο ρ συ.... Οταν παιζω καμια ωρα στο πιανο μου κ μετα παω στο αρμονιο νιωθω σαν να παταω κουμπακια... σαν να ειναι κατι ΨΕΥΤΙΚΟ!!.. ελεος!!! Οχι και το ιδιο μην τα ισωπεδώσουμε ολα!! καταρχην αν ασχοληθεις με πιανο θα κανεις κλασσική μουσικη και αυτη θα σε "τριψει" τοσο που σε κανει να παιζεις οτιδηποτε! στο αρμονιο ΔΕΝ παιζεις κλασσικη μουσικη.. δεν γινεται!!!! κ αν το επιχειρήσεις, δεν καταλαβαινεις αυτην την... μαγεια της μουσικής, αν θελετε..

(Οσο για τα χερια... συμφωνω! )

Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O _____KRS_____ έγραψε στις 15:14, 05-03-09:

Το ίδιο σημαίνει οτι αν ξέρεις πιάνο,παίζεις και αρμόνιο και αν ξέρεις αρμόνιο θα παίξεις και πιάνο...
Έτσι και αλλιώς το πιάνο στη μουσική είναι υποχρεωτικό για την αρμονία οπότε και όμποε να πάιζεις,πιάνο θα μάθεις γιατί θα σου χρειαστεί στη θεωρία...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 15:24, 05-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από papakos1
Ε οχι κ τ ιδιο ρ συ.... Οταν παιζω καμια ωρα στο πιανο μου κ μετα παω στο αρμονιο νιωθω σαν να παταω κουμπακια... σαν να ειναι κατι ΨΕΥΤΙΚΟ!!.. ελεος!!! Οχι και το ιδιο μην τα ισωπεδώσουμε ολα!! καταρχην αν ασχοληθεις με πιανο θα κανεις κλασσική μουσικη και αυτη θα σε "τριψει" τοσο που σε κανει να παιζεις οτιδηποτε! στο αρμονιο ΔΕΝ παιζεις κλασσικη μουσικη.. δεν γινεται!!!! κ αν το επιχειρήσεις, δεν καταλαβαινεις αυτην την... μαγεια της μουσικής, αν θελετε..

)
+φωνω...εχει αλλη αισθηση το πιανο και αλλον ηχο..δεν συγκρινεται

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 15:27, 05-03-09:

Καλά εξαρτάται βέβαια και από το ποσό που είμαστε διατεθειμένοι να δαπανήσουμε.Για παράδειγμα,με ένα ημι-επαγγελματικό/επαγγελματικό Korg/Kurzweil/Yamaha δεν νομίζω να ακούγεται τόσο ψεύτικος ο ήχος του πιάνου.

Παράθεση

Elpis13 (Ελπιδα ή Ελπις)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Elpis13
H Ελπιδα ή Ελπις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Elpis13 έγραψε στις 13:54, 15-04-09:

ΠΙΑΝΟ οπωσδηποτε!!Ειναι το κλασσικοτερο οργανο!Δυο κατηγοριες οργανων υπαρχουν:το πιανο και ολα τα αλλα...!

Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

O _____KRS_____ έγραψε στις 15:31, 15-04-09:

Αυτό που λες είναι υπερβολικό..

Παράθεση

Bloody Μaria^^ (Mαρία ρε)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Bloody Μaria^^
H Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H Bloody Μaria^^ έγραψε στις 23:04, 15-04-09:

Και βέβαια δε συγκρίνονται πιάνο με αρμόνιο...
Πάντως εγώ έκανα πέντε χρόνια πιανο...και από τον πατέρα μου που είναι μουσικός ξέρω πως αν μάθεις πιάνο τότε σου είναι πολύ εύκολο να παίξεις αρμόνιο αλλά αν μάθεις αρμόνιο δυσκολεύεσαι να παίξεις στο πιάνο...
Λογικό μου φαίνεται....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    panagiotists13

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους