Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,958 εγγεγραμμένα μέλη και 2,808,750 μηνύματα σε 79,696 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 534 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
Πιάνο
27
81,82%
Αρμόνιο
6
18,18%

Morphinr (Αννα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Morphinr
H Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Morphinr έγραψε στις 23:06, 26-08-08:

Η μονη διαφορα μεταξυ αρμονιου και πιανου αν δε κανω λαθος ειναι στα πληκτρα..Στο πιανο ας πουμε οτι τα δαχτυλα "γυμναζονται" περισσοτερο..Δεν εχω ακουμπησει ποτε πιανο στη ζωη μου, ξεκινησα κατευθειαν με αρμονιο, αλλα εγω προσωπικα πιστευω πως θα πρεπε να ξεκινησεις με πιανο και υστερα να συνεχισεις με αρμονιο..Θα μαθεις να παιζεις και καλυτερα πιστευω..Καποια κομματια καπου χρειαζονται πιο χαλαρο παιξιμο, καπου αλλου πιο δυνατο..Τωρα αν δε σε ενδιαφερει και τοσο αυτο ξεκινα κατευθειαν με αρμονιο..Εχεις παρα πολλες δυνατοτητες..Μπορεις να προσθετεις ηχους που εχει το αρμονιο στα κομματια σου, να ακουγεται ηχος απο αλλο οργανο, εχει μετρονομο και αλλα τετοια ωραια τεσπα συν του οτι το κουβαλας κ ευκολα σε περιπτωση που θες να μπεις σε καποιο συγκροτημα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

papakos1 (Πάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη papakos1
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O papakos1 έγραψε στις 19:08, 28-08-08:

Κοίταξε.... εφόσων σε ενδιαφέρει η κλασσικη μουσική ΠΙΑΝΟ ΧΩΡΙΣ 2Η ΣΚΕΨΗ!! δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο όργανο.... οπότε μην συμμερίζεσαι τις απόψεις "ΜΟΝΟ πιάνο, είναι καλύτερο από αρμόνιο", ή το αντίθετο.
Εάν ψάχνεσαι και για κάτι πιο μοντέρνο θα σου συνιστούσα κ πάλι πιάνο, γιατί όπως θα ξέρεις, εάν ξερεις ένα κλασσικό όργανο, είσαι σε θέση να παίξεις όλα τα όργανα που βγαίνουν απο αυτό.
Τώρα, κοίτα.. Εγώ ας πούμε.. παίζω πιάνο χρόνια, αλλά έχω και το αρμονιάκι μ!.. κ είμαι μια χαρά κ καλύπτομαι απόλυτα ΚΑΙ από τα δυο!
Επίσης, το πιάνο σου προσφέρει δυνατότητες τις οποίες δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις σε ενα αρμόνιο, το να βρεθείς τόσο κοντά στο ΦΥΣΙΚΟ ήχο. Εκεί.. εσύ είσαι ο κυρίαρχος γιατί κανεις τον ήχο ΟΟΟΤΙ θες!.. Το αρμόνιο μπορεί να σου προσφέρει 10000000 ήχους και ρυθμούς, όμως όλα είναι ηλεκρονικά.. είναι μηχάνημα, εν αντιθέσει στο πιάνο ο ήχος είναι ένας, όμως ΕΣΥ βγάζεις τον ήχο ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣ. Ότι θές να εκφράσεις, θα το εκφράσεις, ειτε για βάθος, για συναίσθημα, για χρώμα, για δυναμική, για στύλ, για ό,τι αλλο φανταστείς. Στο αρμόνιο, το πλήκτρο είναι ένα "κουμπι" που ενεργοποιεί έναν ήχο σε ενα συγκεκριμένο τονικό ύψος. Και αυτή είναι η βασική διαφορά των 2: Το ένα είναι φυσικό και το άλλο ηλεκτρονικό.

Διαλέγεις και παίρνεις!
Αλλά..... ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην ξεκινήσεις πιάνο έχοντας αρμόνιο...........//ΣΦΑΛΜΑ!!!

Πάνος!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Λουκρητία
H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 19:18, 28-08-08:

οποτε μαλλον θα ξεκινησω αρμονιο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε πιανο....αλλα να ρωτησω κατι?...αν ξεκινησω αρμονιο τι ειδους κομματια θα εχουν τα βιβλια για εξασκηση?....για το πιανο θα εχουν κλασικα κομματια αλλα για το αρμονιο??....

Παράθεση

papakos1 (Πάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη papakos1
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O papakos1 έγραψε στις 20:10, 28-08-08:

Θα κανεις ασκήσεις ομως δεν ξερω ακριβως (δεν κανω αρμόνιο...). Θυμάμαι πάντως όταν έκανα τα θεωρητικά τυχαινε στν διπλανή αιθουσα να κανουν αρμόνιο :Ρ
Σε αυτές που άκουγα, το παιδι (ηταν σε αρχικη ταξη) έβαζε τον ρυθμο και επαιζε μελωδια και τις συγχορδίες, οχι τιποτα δυσκολο..το κακο είναι ότι δεν έχεις περιθώρεια για λάθη γιατι χάνεις τον ρυθμο και πρέπει να μπείς αμέσως και στο σωστό σημειο! :Ρ αλλά αυτό είναι το τελευταίο που θα επρεπε να σκεφτεσαι!! Όμως μετα απο κάποιο διαστημα θα πάρεις και τραγούδια....
Κοιτα... βέβαια μπορεις (για αρχη) να παρεις αρμονιο για πιάνο αλλα θα πρεπει και να πηγαινεις και στο ωδείο σου για μελετη.... (ετσι έκανα για 1χρονο κ κατι) αλλά στον 2ο χρονο το μέγιστο πρέπει να πάρεις πιάνο γιατί αρχίζεις να μπαίνεις στα "βαθια"...

(Οταν λέω κομμάτια μην φαντάζεσαι τπτ τρελό!..... κυρίως έντεχνα και δεκαετία 50-70 (κ στο πιανο δηλαδη! Ότι κομμάτι έβγαλα, το έβγαλα μόνος!))

Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Jenny
H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 21:22, 28-08-08:

Εγώ παρακολουθούσα μαθήματα πιάνου για 8 χρόνια (ξεκίνησα από Α' Δημοτικού) και είχα φτάσει σε καλό επίπεδο, αλλά το σταμάτησα όταν πήγα Γ' Γυμνασίου γιατί βαρέθηκα. Όμως μου αρέσει πολύ.

Έχω πιάνο στο σπίτι μου και μερικές φορές παίζω κιόλας, όσο θυμάμαι βέβαια μιας και πέρασαν τόσα χρόνια από τότε που σταμάτησα. Και το αρμόνιο μου αρέσει επειδή μπορείς με τη βοήθεια των κουμπιών να συνθέσεις κομμάτια...Αλλά και πάλι θα έβαζα το πιάνο 1ο στην προτίμησή μου. :no1:

Παράθεση

Stef

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stef
H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 10:43, 29-08-08:

Πιάνο ! Καμία σύγκριση . Αν πας όμως σε ωδείο για πιάνο θα εστιάσεις στην κλασική μουσική . Έχουν μεταξύ τούς πολλές διαφορές πάντως . Στην αφή , στην αίσθηση , στην έκταση , στο ρεπερτόριο , στο βαθμό δυσκολίας . Και στην τιμή .

Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη X-FILER
H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 14:59, 02-09-08:

κι εγω σου λεω αρμονιο.μου αρεσει περισσοτερο:no1:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

virginia (Βιργινία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη virginia
H Βιργινία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H virginia έγραψε στις 15:13, 03-09-08:

προσωπικά προτιμώ την αίσθηση του πιάνου,παρά του αρμονίου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimishr1 (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimishr1
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O dimishr1 έγραψε στις 19:59, 25-09-08:

Εγώ 4 χρόνια πήγαινα αρμόνιο και μπορώ να πώ ότι μου αρέσει πιο πολύ σε σχέση με το πιάνο. Καταρχήν είναι πιο "εύκολο" και επιπλέον η ποικιλλία ήχων που παρέχει, αλλά και το γεγονός ότι μπορείς να δημιουργήσεις τον δικό σου ήχο (δεν το έχω κάνει, αλλά έχω δει να γίνεται)

Παράθεση

George SK (Γιώργος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη George SK
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O George SK έγραψε στις 17:55, 04-10-08:

Και εγώ προτειμώ την αίσθηση του πιάνου διότι προσφέρει αυθεντικότητα και ποιότητα, δίνοντας σε κομμάτια Beethoven, Chopin, Rachmaninoff, άλλο αέρα που σου σηκώνει την τρίχα...

Με το πιάνο εκφράζεσαι απόλυτα...

Παράθεση

*M_anos*

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη *M_anos*
Ο *M_anos* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O *M_anos* έγραψε στις 21:31, 04-10-08:

Εκανα αρμονιο για 4 χρονια και 1 χρονο πιανο (μισο δηλ. δεν αντεξα παραπανω).Το πιανο γενικα ειναι αρκετα πιο δυσκολα απο το αρμονιο. Προσωπικα δεν μου αρεσε γιατι τα κομματια που κανεις ειναι πολυ κλασικα, το αρμονιο ειναι πολυ πιο μοντερνο γενικα και πιο ευχαριστο.

Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 16:26, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από George SK
Και εγώ προτειμώ την αίσθηση του πιάνου διότι προσφέρει αυθεντικότητα και ποιότητα, δίνοντας σε κομμάτια Beethoven, Chopin, Rachmaninoff, άλλο αέρα που σου σηκώνει την τρίχα...

Με το πιάνο εκφράζεσαι απόλυτα...

Πιανίστας κ εσύ ??

Παράθεση

yozerehs (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ Χαλκίδας και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 16:51, 12-10-08:

Πιάνο!

Παράθεση

O_G

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη O_G
Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O O_G έγραψε στις 14:53, 14-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από *M_anos*
Εκανα αρμονιο για 4 χρονια και 1 χρονο πιανο (μισο δηλ. δεν αντεξα παραπανω).Το πιανο γενικα ειναι αρκετα πιο δυσκολα απο το αρμονιο. Προσωπικα δεν μου αρεσε γιατι τα κομματια που κανεις ειναι πολυ κλασικα, το αρμονιο ειναι πολυ πιο μοντερνο γενικα και πιο ευχαριστο.

Σωστό...
το αρμόνιο θα σου δώσει τη δυνατότητα να παίξεις και να ευχαριστηθείς περισσότερο διάφορα κομμάτια που σου αρέσουν!
Άσε που στο μέλλον μπορεί να μπεις και σε κανένα συγκροτηματάκι...:p

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 22:18, 16-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από O_G
Σωστό...
το αρμόνιο θα σου δώσει τη δυνατότητα να παίξεις και να ευχαριστηθείς περισσότερο διάφορα κομμάτια που σου αρέσουν!
Άσε που στο μέλλον μπορεί να μπεις και σε κανένα συγκροτηματάκι...:p
Γιατί στο πιάνο δε θα ευχαριστηθεί τα κομμάτια;

Παράθεση

O_G

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη O_G

O O_G έγραψε στις 16:48, 18-10-08:

Στο αρμόνιο θα μπορεί να βάλει 500 διαφορετικούς ήχους..!
Το πιάνο είναι πιο "σοβαρό", όπως και να το δεις.

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 16:53, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από O_G
Στο αρμόνιο θα μπορεί να βάλει 500 διαφορετικούς ήχους..!
Το πιάνο είναι πιο "σοβαρό", όπως και να το δεις.
Δεν έχει νόημα, όμως, διότι είναι όλοι τους ψεύτικοι. Καμία σχέση με τους κλασικούς ήχους.

Γενικά, άμα αναζητάς ήχο υψηλής ποιότητας, σίγουρα δε θα τον βρεις σε όργανο σαν το αρμόνιο.

Παράθεση

O_G

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη O_G

O O_G έγραψε στις 10:52, 19-10-08:

Επομένως, εξαρτάται από το τι ζητάς. :-)

Παράθεση

Sofo (Mitsaras)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Sofo
Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Sofo έγραψε στις 11:30, 19-10-08:

Αν ξεκινήσεις από πιάνο είναι πολύ εύκολο να πας σε αρμόνιο μετά.
Το αντίστροφο είναι δύσκολο. Τα δάχτυλα συνηθίζουν στα σκληρά του πλήκτρα και μετά το αρμόνιο σου φαίνεται παιχνιδάκι.

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 11:31, 19-10-08:

Όντως εγώ που παίζω αρμόνιο,μου φάνηκε πολύ δύσκολο να παίξω σε πιάνο.
Τα πλήκτρα ήταν υπερβολικά βαριά.

Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef έγραψε στις 16:23, 19-10-08:

Εγά πάλι που παίζω πιάνο θεωρώ το αρμόνιο πολύ άβολο !

Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolly
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε στις 02:29, 20-10-08:

Παίζω λίγο αρμόνιο! Αλλά πάντα ήθελα να κάνω μαθήματα πιάνου, γεγονός που δεν έγινε!

Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef έγραψε στις 11:02, 20-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Wolly
Παίζω λίγο αρμόνιο! Αλλά πάντα ήθελα να κάνω μαθήματα πιάνου, γεγονός που δεν έγινε!
Ποτέ δεν είναι αργά και αφού το θες πολύ ( θυμάμαι απο τη λέσχη !! ) προσπάθησε !

Παράθεση

Stoyo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stoyo
Ο Stoyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Stoyo έγραψε στις 00:45, 22-10-08:

Υπαρχει και η ενδιαμεση λυση. Clavinova. Ηλεκτικο πιανο που λειτουργει και σαν αρμονιο.

Πλεονεκτηματα:

Βαρυκεντιρσμενα πληκτρα, δηλαδη εχει την αντισταση των πληκτρων ενος κανονικου πιανο. Πολλες εναλλαγες ηχων (κυριος ηχος ο κλασσικος) αναλογα με το οργανο απο 5-10 μεχρι 100+. Μετρονομο. Sustain pedal και ("smooth" pedal για ποιο μαλακο ηχο αυτο εχει το δικο μου τουλαχιστον) Διαφορα αλλα καλουδια που εχει και το αρμονιο (reverb, echo κτλ.)

Μειονεκτηματα

Η τιμη ειναι τσιμπημενη σε σχεση με το αρμονιο. Ξεκινανε απο 600~ αλλα συκγριτικα με αυτα που προσφερει χωρις 2η συζητηση. Δεν ειναι φορητο οπως το αρμονιο, το βαζεις σε μια θηκη και παμε... Δεν εχεις ξεκαθαρο ηχο! Ο ηχος σου δεν ειναι οπως ενα κλασσικο πιανο ζωντανος και ζεστος. Καταλαβαινεις οτι ειναι ηλεκτρικο (ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω εγω!) αλλα μη φανταστεις οτι δεν ακουγεται καθαρα κτλ.

Αυτα μπορεσα να σκεφτω τωρα... αν ενδιαφερεσαι ακομα και δεν εχει γινει το κακο! (η αγορα) θα σου ελεγα να πας να μιλησεις με την-ον δασκαλο σου να σου πει και αυτος.

Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolly
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε στις 14:28, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Stef
Ποτέ δεν είναι αργά και αφού το θες πολύ ( θυμάμαι απο τη λέσχη !! ) προσπάθησε !
Βασικά έκανα 2 με 3 χρόνια αρμόνιο στο γυμνάσιο χωρίς όμως να γίνεται ποιοτική δουλειά από την μεριά του δασκάλου γιατί είμασταν ολόκληρη τάξη (στο Καπεταν Λαχανά πήγαινα-λογικά Stef θα τον ξέρεις τον σύλλογο)! Από εκεί και πέρα άρχισα να ψάχνομαι μόνος μου και να βγάζω διάφορα τραγούδια που άκουγα, αλλά και μερικές μελωδίες δικές μου! Ο δασκαλός μου, μου είχε πει οτι αν ασχοληθώ ,θα τα πάω πολύ καλά! Σκέφτηκα μεχρι και να σπουδάσω! Αλλά έμαθα αργά πια, ότι έπρεπε από μικρός να είχα πάει στην ΑΡΜΟΝΙΑ που γίνεται πολύ πιο ποιότικη δουλειά και να είχα πάρει κάποια πτυχία πρώτα, για να μπορώ να το σπουδάσω! Και από εκεί και πέρα το άφησα, γιατί απογοητεύτηκα σκεπτόμενος ότι δεν έχω χρόνο να εξελιχτώ επαγγελματικά όπως και ήθελα και επειδή είχα την χρονιά των πανελληνίων όπου δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ! Και τώρα στην σχολή! Η βλακεία είναι οτι μου αρέσει πολύ και η μουσική και το αρμόνιο, αλλά.......!!!!!!!! Όσον αφορά στο πιάνο, πιστεύω οτι πρέπει να ξεκινάς με αυτό πρώτα, αλλά τίποτα δεν έγινε στη σωστη σειρά και ήρθαν έτσι τα πράγματα!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:16, 26-10-08:

Αν και τωρα μαλλον θα εχεις ξεκινισει, εγω θα προτιμουσα το αρμονια, για πρακτικους λογους, αλλα και γιατι τα συνορα του, πραγματικα δεν υπαρχουν... Εκτος και αν σου αρεσει το πιανο, αυτο καθ' εαυτο. Η μπορεις να κανεις μαθηματα πιανου, και σπιτι να εξασκισε σε αρμονιο, ετσι θα τα κατεχεις και τα δυο, αλλα οχι στο αριστο

Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 12:28, 27-10-08:

εχω δοκιμασει πιανο και μου αρεσε πολυ.αρμονιο οχι αλλα πιστευω οτι δεν ξεπερναει το πιανο

Παράθεση

MuseLara

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη MuseLara
H MuseLara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H MuseLara έγραψε στις 20:41, 28-10-08:

Έχω και πιάνο και αρμόνιο. Προτιμώ όμως με χίλια το πιάνο. Ναι μεν το αρμόνιο έχει κι άλλους ήχους και σου προσφέρει πολλές δυνατότητες (είναι και πιο προσιτό οικονομικά) αλλά δεν έχει τον ίδιο ήχο με το πιάνο... Πας να παίξεις στο πιάνο και γεμίζεις συναισθήματα. Ενώ όταν παίζεις στ' αρμόνιο συχνά δε νιάθεις τίποτα, είναι τόσο "ηλεκτρονικοποιημένο" που δε σου βγάζει τίποτα... Άσε δε που τα πλήκτρα του πιάνου (αν και συχνά είναι πιο σκληρά) για ανεξήγητο λόγο μου φαίνονται πιο βολικά...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:46, 29-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από MuseLara
Άσε δε που τα πλήκτρα του πιάνου (αν και συχνά είναι πιο σκληρά) για ανεξήγητο λόγο μου φαίνονται πιο βολικά...
Εγω που δεν ξερω κανενα απο τα δυο, στο πιανω νιωθω πολυ ωραια οταν παιζω, εχουν απιστευτη αιθηση τα πληκτρα του! Ενω στο αρμονιο δεν καταλαβενω οτι παιζω κατι, εκτος απο το αρμονιο μιας φιλης που ειναι τρελο! (αλλα μιλαμε για >1000 ευρο..) Αλλα και παλι, για τα δικα μου γουστα θα προτιμουσα το αρμονιο για να μπορω να εχω περισσοτερους ηχους, και ας μην μπορει να πετυχει ουτε με την προσομοιωση τον ηχο του πιανου...

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 17:47, 29-10-08:

Ισπανική κιθάρα + πιάνο = .

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους