Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,966 εγγεγραμμένα μέλη και 2,809,037 μηνύματα σε 79,716 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 676 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
Πιάνο
27
81,82%
Αρμόνιο
6
18,18%

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 01:53, 28-02-09:

Προς killbill:
Εγω που εκανα αρμονιο 4 χρονια επαιζα σαν να επαιζα πιανο. Δηλαδη κομματια κλασικα που δουλευαν και τα 2 χερια το ιδιο...Σημασια δεν εχει το οργανο, αλλα το τι κομματια θελεις να παιζεις. Εγω για πιανο το ηθελα αλλα το αρμονιο ηταν πιο φτηνο και το επελεξα για αρχη (και καλυτερα εδω που τα λεμε γιατι το παρατησα μετα) αλλα τα κομματια που επαιζα ηταν κλασσικα, πως αλλιως θα μαθαινα; Χρειαζεται εξασκηση και στα δυο χερια και τα κλασσικα κομματια ειναι η καλυτερη επιλογη για εξασκηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη _____KRS_____
Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O _____KRS_____ έγραψε στις 17:38, 01-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Προς killbill:
Εγω που εκανα αρμονιο 4 χρονια επαιζα σαν να επαιζα πιανο. Δηλαδη κομματια κλασικα που δουλευαν και τα 2 χερια το ιδιο...Σημασια δεν εχει το οργανο, αλλα το τι κομματια θελεις να παιζεις. Εγω για πιανο το ηθελα αλλα το αρμονιο ηταν πιο φτηνο και το επελεξα για αρχη (και καλυτερα εδω που τα λεμε γιατι το παρατησα μετα) αλλα τα κομματια που επαιζα ηταν κλασσικα, πως αλλιως θα μαθαινα; Χρειαζεται εξασκηση και στα δυο χερια και τα κλασσικα κομματια ειναι η καλυτερη επιλογη για εξασκηση.

Στο πιάνο κάνεις πιο ''δυνατά'' χέρια.Αν παίζεις αρμόνιο και παίξεις μετά από καιρό ένα κομμάτι stacato στο πιάνο θα δυσκολευτείς...Γενικά είναι το ίδιο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 04:08, 03-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από _____KRS_____
Στο πιάνο κάνεις πιο ''δυνατά'' χέρια.Αν παίζεις αρμόνιο και παίξεις μετά από καιρό ένα κομμάτι stacato στο πιάνο θα δυσκολευτείς...Γενικά είναι το ίδιο..
Ναι δεν αμφιβαλλω, αλλα οπως ειπα για να εξασκηθεις θα παιξεις κλασσικα κομματια ετσι κι αλλιως.

Παράθεση

papakos1 (Πάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη papakos1
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O papakos1 έγραψε στις 19:27, 04-03-09:

Ε οχι κ τ ιδιο ρ συ.... Οταν παιζω καμια ωρα στο πιανο μου κ μετα παω στο αρμονιο νιωθω σαν να παταω κουμπακια... σαν να ειναι κατι ΨΕΥΤΙΚΟ!!.. ελεος!!! Οχι και το ιδιο μην τα ισωπεδώσουμε ολα!! καταρχην αν ασχοληθεις με πιανο θα κανεις κλασσική μουσικη και αυτη θα σε "τριψει" τοσο που σε κανει να παιζεις οτιδηποτε! στο αρμονιο ΔΕΝ παιζεις κλασσικη μουσικη.. δεν γινεται!!!! κ αν το επιχειρήσεις, δεν καταλαβαινεις αυτην την... μαγεια της μουσικής, αν θελετε..

(Οσο για τα χερια... συμφωνω! )

Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O _____KRS_____ έγραψε στις 15:14, 05-03-09:

Το ίδιο σημαίνει οτι αν ξέρεις πιάνο,παίζεις και αρμόνιο και αν ξέρεις αρμόνιο θα παίξεις και πιάνο...
Έτσι και αλλιώς το πιάνο στη μουσική είναι υποχρεωτικό για την αρμονία οπότε και όμποε να πάιζεις,πιάνο θα μάθεις γιατί θα σου χρειαστεί στη θεωρία...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 15:24, 05-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από papakos1
Ε οχι κ τ ιδιο ρ συ.... Οταν παιζω καμια ωρα στο πιανο μου κ μετα παω στο αρμονιο νιωθω σαν να παταω κουμπακια... σαν να ειναι κατι ΨΕΥΤΙΚΟ!!.. ελεος!!! Οχι και το ιδιο μην τα ισωπεδώσουμε ολα!! καταρχην αν ασχοληθεις με πιανο θα κανεις κλασσική μουσικη και αυτη θα σε "τριψει" τοσο που σε κανει να παιζεις οτιδηποτε! στο αρμονιο ΔΕΝ παιζεις κλασσικη μουσικη.. δεν γινεται!!!! κ αν το επιχειρήσεις, δεν καταλαβαινεις αυτην την... μαγεια της μουσικής, αν θελετε..

)
+φωνω...εχει αλλη αισθηση το πιανο και αλλον ηχο..δεν συγκρινεται

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 15:27, 05-03-09:

Καλά εξαρτάται βέβαια και από το ποσό που είμαστε διατεθειμένοι να δαπανήσουμε.Για παράδειγμα,με ένα ημι-επαγγελματικό/επαγγελματικό Korg/Kurzweil/Yamaha δεν νομίζω να ακούγεται τόσο ψεύτικος ο ήχος του πιάνου.

Παράθεση

Elpis13 (Ελπιδα ή Ελπις)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Elpis13
H Ελπιδα ή Ελπις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Elpis13 έγραψε στις 13:54, 15-04-09:

ΠΙΑΝΟ οπωσδηποτε!!Ειναι το κλασσικοτερο οργανο!Δυο κατηγοριες οργανων υπαρχουν:το πιανο και ολα τα αλλα...!

Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

O _____KRS_____ έγραψε στις 15:31, 15-04-09:

Αυτό που λες είναι υπερβολικό..

Παράθεση

Bloody Μaria^^ (Mαρία ρε)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Bloody Μaria^^
H Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H Bloody Μaria^^ έγραψε στις 23:04, 15-04-09:

Και βέβαια δε συγκρίνονται πιάνο με αρμόνιο...
Πάντως εγώ έκανα πέντε χρόνια πιανο...και από τον πατέρα μου που είναι μουσικός ξέρω πως αν μάθεις πιάνο τότε σου είναι πολύ εύκολο να παίξεις αρμόνιο αλλά αν μάθεις αρμόνιο δυσκολεύεσαι να παίξεις στο πιάνο...
Λογικό μου φαίνεται....

Παράθεση

Daisy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Daisy
H Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Daisy έγραψε στις 19:30, 16-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
Λοιπον... γενικα οπως θα εχετε διαπιστωσει εχω κολλημα με τη μουσικη.....εκανα ενα χρονο κλασικη κιθαρα αλλα η καθηγητρια ηταν πραγματικα ΑΠΑΙΣΙΑ και μετα δεν το εψαξα να βρω αλλη....τον τελευταιο καιρο ομως εχω φαει ενα περιεργο κολλημα......εβγαζα που εβγαζα κομματια στην κιθαρα τωρα αρχισα να βγαζω και στο αρμονιο της αδερφης μου......ειμαι κολλημενη.......τρελαινομαι για αυτο!!!.....ετσι λοιπον αποφασισα να αρχισω απο Σεπτεμβρη ή πιανο ή αρμονιο......και αυτο ειναι το ερωτημα μου.....τι απ' τα δυο να αρχισω??...δεν ξερω και πολλα για αυτο το θεμα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας....εσεις λοιπον τι προτεινετε και γιατι???...αρμονιο ή πιανο???
εγώ θα σου έλεγα πιάνο...εγώ προσωπικά κανω 8 χρονια πιάνο και μου αρέσει πολύ:no1:

Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

O _____KRS_____ έγραψε στις 10:32, 17-04-09:

Στην κατανόηση της θεωρίας της μουσικής είναι απαραίτητο το πιάνο έτσι κι αλλιώς.Οπότε όποιος ασχοληθεί με τη μουσική γενικά θα ασχοληθεί και με το πιάνο.Αρμονία χωρίς πιάνο δεν γίνεται.

Παράθεση

Bloody Μaria^^ (Mαρία ρε)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Bloody Μaria^^
H Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H Bloody Μaria^^ έγραψε στις 16:40, 17-04-09:

σωστός ο αποπάνω!(___ΚΡΣ___)

Παράθεση

Γιωργοσ+Γεωργια (Γάκης+Γωγώ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Γιωργοσ+Γεωργια
H Γάκης+Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Γιωργοσ+Γεωργια έγραψε στις 23:28, 19-06-09:

κι εγω προτείνω αρμόνιο...εχεί πιο πολλές δυνατότητες απτό πιάνο...και για αυτο έχω προτιμήσει το αρμόνιο

Παράθεση

oLgA 19956 (olga-maria)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη oLgA 19956
H olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H oLgA 19956 έγραψε στις 17:48, 30-06-09:

Εγώ κάνω πιάνο εδω και 10 χρόνια αλλα θα σου πρότεινα αρμόνιο γιατί είναι πιο ευκολο, έχει λιγότερα χρόνια και μικρότερη ύλη -όσον αναφορά τα κομμάτια που πρέπει να πεχτουν-γενοκά είναι πιο ευκολο!!!
-----------------------------------------
Στην κατανόηση της θεωρίας της μουσικής είναι απαραίτητο το πιάνο έτσι κι αλλιώς.Οπότε όποιος ασχοληθεί με τη μουσική γενικά θα ασχοληθεί και με το πιάνο.Αρμονία χωρίς πιάνο δεν γίνεται.

Εχεις πολυτο δίκαιο!!!!! Χωρίς πιάνο δεν γίνεται τίποτα!!!!! Για να πάρεις πτυχίο σε οποιοδήποτε αλλο όργανο πρέπει να ξέρεις να παίζεις και πιάνο!!!!:no1:

Παράθεση

Nikos_92 (Νικος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nikos_92
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O Nikos_92 έγραψε στις 18:54, 24-09-09:

Λοιπον, βλεπω οι αποψεις διιστανται......
Πρωτα να ξεκαθαρισουμε οτι πιανο > αρμονιο.......(επειδη εχω ακουσει πολλα...)
Αμα θες να γραφεις κομματια και διαφορα αλλα, οι λειτουργιες του αρμονιου ειναι οι πιο καταλληλες.
Το πιανο σε σπρωχνει σε πιο επαγγελματικο σταδιο, νομιζω(δεν θελω να ειμαι απολυτος...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giwtou (Γιώτα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη giwtou
H Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H giwtou έγραψε στις 14:16, 25-09-09:

καλύτερο είναι το πιάνο.... γτ εαν ξέρεις καλό πιάνο το αρμόνιο είναι γελοίο! αλλά να ξέρεις... είναι πιο ζόρικο. έχω κάνει πιάνο και κάποιες στιγμές έκλαιγα από τα νεύρα μου!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nikos_92 (Νικος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O Nikos_92 έγραψε στις 15:18, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από giwtou
καλύτερο είναι το πιάνο.... γτ εαν ξέρεις καλό πιάνο το αρμόνιο είναι γελοίο! αλλά να ξέρεις... είναι πιο ζόρικο. έχω κάνει πιάνο και κάποιες στιγμές έκλαιγα από τα νεύρα μου!!!
Αν μαθεις πιανο μπορεις να παιξεις λιγο αρμονιο αλλα αμα παιζεις αρμονιο δεν μπορεις να παιξεις πιανο.
Και το πιανο οντως ειναι πολυ πιο δυσκολο και θελει υπομονη, θεληση, και να το αγαπας αυτο που κανεις.....αλλιως αμα το κανεις ως αγγαρεια το παιχνιδι το'χασες......

Παράθεση

mi3s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mi3s
Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 343 μηνύματα.

O mi3s έγραψε στις 18:27, 04-10-09:

Ρε παιδιά τα όραγανα αν εξαιρέσεις την διαφορά των βαρυκεντρισμένων πλήκτρων στο πιάνο,synth action στα αρμόνια είναι ίδια.Από εκεί και πέρα εξαρτάται το είδος της ύλης που θα διδαχτείΑν δειδαχθείς κλασική,jazz(κ.α) μουσική το επίπεδό σου θα είναι υψηλότερο.Αν τώρα βε΄βαια πας αρμόνιο σε κανά ωδείο(σε όλα δηλαδή)που το μόνο πυο διαδ΄σκουν είναι η άθλια μέθοδος autorgan θα μάθεις λιγότερα.

Υ.Γ:Σόρρυ που γίνομαι απόλυτος αλλά δυστυχώς η ευτυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 18:37, 04-10-09:

Το βάρος των πλήκτρων, ειδικά όταν πηγαίνεις απο αρμόνιο σε πιάνο, νομίζω οτι είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα πάντως. Είναι σαν να κάνεις parkour ας πούμε και ξαφνικά να αυξηθεί η βαρύτητα, θα φας τα μούτρα σου

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 19:54, 04-10-09:

Έχει και 2+ παραπάνω οκτάβες και πετάλια. Βέβαια μπορείς να το παραγγείλεις όπως θες. Με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, 8.5 οκτάβες, και ένα σωρό άλλα, χωρίς να μπορείς να προσεγγίσεις τον ήχο του αυθεντικού πιάνου βέβαια, αλλα τότε δεν μιλάς για αρμόνιο αλλα για digital piano (ή synth με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα αν είναι και synth συν τοις άλλοις). Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θεωρείται αρμόνιο αφού υπάρχουν πολλά ήδη (με πεντάλια, δίπατα, μονόπατα, κτλ)

Πάντως, τελείως άλλο πράγμα το synth, τελείως άλλο το «αρμόνιο» αφού το δεύτερο σε περιορίζει στον ήχο που μπορείς να βγάλεις, ενώ και τα δύο μπορούν να κάνουν καλή εξομοίωση του πιάνου.

Οπότε φαντάζομαι όταν λέμε για αρμόνιο vs πιάνο εννούμε τον τρόπο εκμάθυνσης και παιξίματος (που περιλαμβάνει το «βαρύ» κλαβιέ και τα πετάλια στο πιάνο. Στο αρμόνιο δεν γνωρίζω)

Πάντως μετά απο καιρό που είχα να αγγίξω αρμόνιο και προσπάθησα σήμερα, δεν αισθανόμουν σχεδόν τα πλήκτρα στα χέρια μου. Ενώ δυσκολευόμουν απίστευτα να κρατήσω χρωματισμούς (τελείως άλλη αίσθηση). Βέβαια αυτό είναι και λόγω απειρίας.

Παράθεση

Darkness

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.

H Darkness έγραψε στις 10:50, 13-10-09:

Λουκ εγω αν μπορουσα θα εκανα πιανο..
Αρμονιο εκανα 1 χρονο ομως και μου αρεσε αρκετα..:xixi: μετα δυστυχως εφυγε ο δασκαλος που μας τα μαθαινε..
Εγω δεν γνωριζω απολυτως τιποτα για τα υπερ που εχουν τα δυο αυτα οργανα για να δεις πιο μπορεις να επιλεξεις.. Παντως πιστευω πως το πιανο ειναι πολυ πιο δυσκολο...

εγω θελω να αρχισω μαθηματα ή κιθαρας :fss:
ή πιανο :fss:
ή παλι το αρμονιο και μαλλον ολα απο την αρχη θα τα πιασω.. γιατι αρμονιο εκανα αρκετα μικρη..:xixi: ( σε καποια ταξη του δημοτικου)

Οταν τελικα αρχισεις τα μαθηματα πες μας τι αρχισες και τις εντυπωσεις σου..

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 13:35, 13-10-09:

εμένα το πιάνο μου φαίνεται πιο εύκολο...εγώ έκανα 7 χρόνια και ήταν πολύ ωραία!!

Παράθεση

Δημήτρης Κ. (Δημήτριος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Δημήτρης Κ.
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Δημήτρης Κ. έγραψε στις 19:55, 21-10-09:

Μπουζούκι και Μπαγλαμαδάκι....ΑΥΤΑ είναι Οργανα.............!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 20:11, 21-10-09:

σαν το νταουλι του χωριου μου δε θα βρειτε

και ναι το πιανο ειναι πιο δυσκολο

Παράθεση

Grego

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Grego
Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού Παντείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Grego έγραψε στις 13:39, 25-10-09:

Σίγουρα το πίανο είναι πιο δύσκολο και σ'αυτό συμβάλλουν και οι διάφορες τεχνικές κλπ κλπ.
Λατρεύω το πιάνο αλλά προτιμώ το αρμόνιο!

Παράθεση

*eirhnh* (Ειρήνη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη *eirhnh*
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H *eirhnh* έγραψε στις 17:37, 26-10-09:

ΠΙΑΝΟ!!!
Βασικά δεν έχει τεράστια διαφορά με το αρμόνιο αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πιο ωραίο!!!
Αλλά αν θες να πάρεις και πτυχείο πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 14 χρόνια.
Εγώ παίζω πιάνο ήδη 8 χρόνια και μου λένε όλοι οτι πρέπει να κάνω άλλα τόσα σχεδόν.

Παράθεση

pre+

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pre+
H pre+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H pre+ έγραψε στις 19:13, 26-10-09:

εγώ ξεκίνησα με αρμόνιο και συνέχισα με πιάνο.Αν αρχίσεις με πιάνο και θα καταξοδευτείς χωρίς να ξέρεις άμα θα το συνεχίσεις και θα δυσκολευτείς περισσότερο για να μάθεις.Το σίγουρο είναι πως άμα μάθεις πιάνο θα μπορείς πολύ πιο άνετα να παίξεις αρμόνιο παρά αν κάνεις το αντίθετο.Είναι θέμα δική σου και μόνο επιλογής.

Παράθεση

Nikos_92 (Νικος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Nikos_92 έγραψε στις 22:05, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από *eirhnh*
ΠΙΑΝΟ!!!
Βασικά δεν έχει τεράστια διαφορά με το αρμόνιο αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πιο ωραίο!!!
Αλλά αν θες να πάρεις και πτυχείο πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 14 χρόνια.
Εγώ παίζω πιάνο ήδη 8 χρόνια και μου λένε όλοι οτι πρέπει να κάνω άλλα τόσα σχεδόν.
Παιζω και εγω 8 χρονια και εχω αλλα 2 για πτυχιο.....δεν νομιζω να κανεις αλλα τοσα......!!!
Αλλα εγω ξεκινησα απο την πρωτη κατωτερα κατευθειαν(πηδηξα τις προκαταρκτικες) και εκανα 2 χρονια αρμονιο πρωτα οποτε βαλε 6-7 χρονια.
Παρ'ο΄λα αυτα το αρμονιο ΕΧΕΙ αν οχι τεραστια, μεγαλη διαφορα απο το πιανο, η μονη ομοιοτητα ειναι οτι και τα δυο ειναι πληκτροφορα...
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από pre+
εγώ ξεκίνησα με αρμόνιο και συνέχισα με πιάνο.Αν αρχίσεις με πιάνο και θα καταξοδευτείς χωρίς να ξέρεις άμα θα το συνεχίσεις και θα δυσκολευτείς περισσότερο για να μάθεις.Το σίγουρο είναι πως άμα μάθεις πιάνο θα μπορείς πολύ πιο άνετα να παίξεις αρμόνιο παρά αν κάνεις το αντίθετο.Είναι θέμα δική σου και μόνο επιλογής.
Το αν θα συνεχισεις, εκτος του οτι ειναι δικη σου επιλογη και οχι των γονιων(γιατι εχουν δει τα ματακια μου.....), ειναι θεμα ιδιαιτερης αγαπης προς το οργανο, γιατι εχω δει πολλους που εχουν παρατησει το πιανο γιατι κουραστηκαν!
Επισης, δεν γινεται να παιζεις πιανο και να μην εισαι σχετικος με μουσικη, θα ακολουθησεις καποιο στυλ, κλασσικη μουσικη, τζαζ κλπ
Βλεπω, ας πουμε, καποιος που μαθαινουν πιανο μονο για να μαθουν να παιζουν καποια κομματια και μονο, γιατι τους αρεσαν. Αλλα απο κει και περα τιποτα αλλο............ Ε συγγνωμη ετσι ξερει και η γιαγια μου να παιζει...

Παράθεση

nikolas365 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikolas365
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O nikolas365 έγραψε στις 21:40, 04-11-09:

Πάντως παιδιά ας μην κοροιδευόμαστε το πιάνο είναι ένα δύσκολο όργανο.
Τώρα το σε πόσα χρόνια θα πάρει κανείς πτυχίο είναι σχετικό εγώ ξεκίνησα απ τα 6 το άφησα για λίγο αλλα μετά από λίγο καιρό έκανα εντατικά μαθήματα και ετσι κατάφερα να πάρω το πτυχίο μου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους