Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,997 εγγεγραμμένα μέλη και 2,887,279 μηνύματα σε 84,019 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 940 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανεπιστήμιο Νοσηλευτικής

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαιρη812
H Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Μαιρη812 έγραψε στις 17:04, 18-02-14:

Ειναι κανεις σ'αυτη την σχολη; Πως σας φαινεται; Επισης, πως ειναι η φοιτητικη ζωη στην Αθηνας;(μενω Θεσσαλονικη και δεν εχω ιδεα)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 707 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 09:45, 19-02-14:

Για τη σχολή θα σου απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν. ΄Εχω ακούσει πάντως ότι η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ευκολότερη από άλλα επαγγέλματα. Για τη ζωή στην Αθήνα δες στα threads φοιτητικά θέματα/φοιτητική ζωή/φοιτητικό σπίτι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greysanatomy
Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

O Greysanatomy έγραψε στις 13:17, 10-04-14:

Γεια σας .Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φάρμακο για το πως κάνουμε την ενδομυική ..Πήρα τον αποστειρωμένο νερό από την αμπούλα και το έβαλα στο φυαλίδιο..Σε κάποια στιγμή όταν πήγα να βγάλω τη σύριγγα ώστε να ανακατέψω το φάρμακο πετάχτηκε λίγο νερό και το έμβολο μετακινήθηκε προς τα πάνω...Τι πρέπει να κάνω για να μην συμβεί αυτό?...Επίσης επειδή είχα ένα φιαλίδιο pentrexyl για εξάσκηση στο σπίτι έκανα πολλές πρόβες σε ένα..Από ένα σημείο και μετά πέρα από νερό έβγαινε και αέρας ....Μήπως φταίει το γεγονός ότι το είχα τρυπήσει πολλές φορές και λόγω πίεσης έβγαινε ο αέρας από τις άλλες τρύπες ή σε οφείλεται σε λάθος δικό μου?
Παράθεση

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mr.Scalpel
Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Mr.Scalpel ες ει τζ ει π οου έγραψε στις 21:36, 11-04-14:

Στην 1η περίπτωση είχες ρουφήξει όλο το νερό και συνέχισες να ρουφάς. Είναι σαν να σηκώνεις το έμβολο με το χέρι στην άκρη της σύριγγας. όταν αφήσεις το έμβολο, αυτό πάει προς τα πάνω.
Μετά δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Παράθεση

potaphkatsarida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη potaphkatsarida
H potaphkatsarida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H potaphkatsarida έγραψε στις 19:42, 15-04-14:

Καλησπέρα κι από μένα, είμαι επί πτυχίω και χρωστάω τα εξής 5 μαθήματα: βιολογία, βιοχημεία, βιοστατιστική, επείγουσα νοσηλευτική και φαρμακολογία.
Αναζητώ ένα άτομο που να μπορεί να μου κάνει ιδιαίτερα ώστε να ξεμπερδεύω επιτέλους με τη σχολή
Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει στο 6946738439, τιμές ευελπιστώ φιλικές γιατί είμαι φοιτήτρια
Κατοικώ στην Αθήνα
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 19:58, 15-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από potaphkatsarida
Καλησπέρα κι από μένα, είμαι επί πτυχίω και χρωστάω τα εξής 5 μαθήματα: βιολογία, βιοχημεία, βιοστατιστική, επείγουσα νοσηλευτική και φαρμακολογία.
Αναζητώ ένα άτομο που να μπορεί να μου κάνει ιδιαίτερα ώστε να ξεμπερδεύω επιτέλους με τη σχολή
Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει στο 6946738439, τιμές ευελπιστώ φιλικές γιατί είμαι φοιτήτρια
Κατοικώ στην Αθήνα
Για τα δύο πρώτα, είμαι ο άνθρωπός σου.
Παράθεση

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

O Greysanatomy έγραψε στις 00:50, 14-06-14:

Καλησπέρα και πάλι Είμαι και είμαι πολύ προβληματισμένος.Να δεν λέω μάθαμε πώς να κάνουμε φλεβοκέντηση να παίρνω άιμα να βάζω φλεβοκαθετήρα ...Διαβάζω πως να πλένεις τον ασθενή αλλά 1ον με μια φορά δεν νιώθω ότι έμαθα και αυτά που διαβάζω και δεν τα κάνω πράξη έστω σε κούκλα νιώθω ότι δεν τα ξέρω...Στην πρακτική τι θα κάνω??Νιώθω ότι θα γελάνε μαζί μου
πχ κάποια ούτε στη θεωρία μπορώ να τα μάθω
πχ έχει κάτι μηχανήματα και γερανούς για υπέρβαρους
και λέει κάτι εξαρτήματα χωρίς να τα δείχνει σε κάποια εικόνα...Δεν μπορώ να το μάθω αν δεν δω το μηχάνημα
Επίσης νιώθω ότι όταν θα πάω να κάνω πρώτη φορά οτιδήποτε έχει αν κάνει με βελόνες σε άνθρωπο θα τρέμω σαν το ψάρι γιατί πολύ απλά δεν θα είμαι εξοικειωμένος με την σχολή..Είμαι 2ο εξάμηνο.
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Maria17
H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 01:04, 14-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Greysanatomy
Καλησπέρα και πάλι Είμαι και είμαι πολύ προβληματισμένος.Να δεν λέω μάθαμε πώς να κάνουμε φλεβοκέντηση να παίρνω άιμα να βάζω φλεβοκαθετήρα ...Διαβάζω πως να πλένεις τον ασθενή αλλά 1ον με μια φορά δεν νιώθω ότι έμαθα και αυτά που διαβάζω και δεν τα κάνω πράξη έστω σε κούκλα νιώθω ότι δεν τα ξέρω...Στην πρακτική τι θα κάνω??Νιώθω ότι θα γελάνε μαζί μου
πχ κάποια ούτε στη θεωρία μπορώ να τα μάθω
πχ έχει κάτι μηχανήματα και γερανούς για υπέρβαρους
και λέει κάτι εξαρτήματα χωρίς να τα δείχνει σε κάποια εικόνα...Δεν μπορώ να το μάθω αν δεν δω το μηχάνημα
Επίσης νιώθω ότι όταν θα πάω να κάνω πρώτη φορά οτιδήποτε έχει αν κάνει με βελόνες σε άνθρωπο θα τρέμω σαν το ψάρι γιατί πολύ απλά δεν θα είμαι εξοικειωμένος με την σχολή..Είμαι 2ο εξάμηνο.
Μια φορά εννοείς σαν θεωρία ή σαν άσκηση; Υποθέτω σαν άσκηση. Μην ανησυχείς όλος ο κόσμος φοβάται στην αρχή. Γι αυτό στην πρακτική πρώτα βλέπεις τους άλλους να το κάνουν και μετά σιγά σιγά παίρνεις το θάρρος και δοκιμάζεις μόνος σου. Απλά πρέπει να ξεκινήσεις απο τα εύκολα, μην πας σε κάποιος παχύ που οι φλέβες είναι κάτω απο τόσο λίπος ή κανενα χιλιοτρυπημένο που δεν του βρίσκει κανείς. Ασχετο αλλά μου θύμησες που ήταν μια ναρκομανής και θέλανε να της κάνουν ενδοφλέβια αλλά δε βρίσκανε φλέβα και τους είπε αυτή καλέ δώστε σε μένα θα βρω εγω.
Οσο για το μηχάνημα.. τι να σου πω ρε παιδί μου, εδω τα νοσοκομεία δεν έχουν γάντια και γάζες θα έχουν μηχάνημα για υπέρβαρους (που να λειτουργεί κιόλας); Φαντάζομαι αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί που θα δουλέψεις θα σου δείξουν πως λειτουργεί. Αλλιώς όλο και κάπου θα έχει οδηγίες χρησης
Παράθεση

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

O Greysanatomy έγραψε στις 01:14, 14-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Maria17
Μια φορά εννοείς σαν θεωρία ή σαν άσκηση; Υποθέτω σαν άσκηση. Μην ανησυχείς όλος ο κόσμος φοβάται στην αρχή. Γι αυτό στην πρακτική πρώτα βλέπεις τους άλλους να το κάνουν και μετά σιγά σιγά παίρνεις το θάρρος και δοκιμάζεις μόνος σου. Απλά πρέπει να ξεκινήσεις απο τα εύκολα, μην πας σε κάποιος παχύ που οι φλέβες είναι κάτω απο τόσο λίπος ή κανενα χιλιοτρυπημένο που δεν του βρίσκει κανείς. Ασχετο αλλά μου θύμησες που ήταν μια ναρκομανής και θέλανε να της κάνουν ενδοφλέβια αλλά δε βρίσκανε φλέβα και τους είπε αυτή καλέ δώστε σε μένα θα βρω εγω.
Οσο για το μηχάνημα.. τι να σου πω ρε παιδί μου, εδω τα νοσοκομεία δεν έχουν γάντια και γάζες θα έχουν μηχάνημα για υπέρβαρους (που να λειτουργεί κιόλας); Φαντάζομαι αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί που θα δουλέψεις θα σου δείξουν πως λειτουργεί. Αλλιώς όλο και κάπου θα έχει οδηγίες χρησης
Ναι σαν άσκηση λέω.Πχ πρώτο μάθημα φυσιολογίας χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα μας είπε να χωριστούμε σε ζευγάρια και να πάρουμε αίμα ό ένας από τον άλλο...Η κοπέλα δεν είχε φλέβα μια υπήρχε και ήταν τρίχα σκέτη..Έχω καλώς ή κακώς το μέσον να δουλέψω αργότερα στο ΥΓΕΙΑ ...Μια θεία μου είχε μια ναρκωμανή επίσης που ήταν να της πάρει αίμα και αυτή πήρε μόνη της από το κεφάλι..Με ανακούφισες η αλήθεια είναι γιατί είχα την εντύπωση ότι θα πάω και θα γελάνε μαζί μου..Επίσης μια μου είπε ότι δεν πρόκειται κάποιος να με σχολιάσει στην πρακτική γιατί γνωρίζει ότι κάποια πανεπιστήμια δεν διδάσκουν όπως πρέπει αυτά που πρέπει
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Maria17
H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 01:26, 14-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Greysanatomy
Ναι σαν άσκηση λέω.Πχ πρώτο μάθημα φυσιολογίας χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα μας είπε να χωριστούμε σε ζευγάρια και να πάρουμε αίμα ό ένας από τον άλλο...Η κοπέλα δεν είχε φλέβα μια υπήρχε και ήταν τρίχα σκέτη..Έχω καλώς ή κακώς το μέσον να δουλέψω αργότερα στο ΥΓΕΙΑ ...Μια θεία μου είχε μια ναρκωμανή επίσης που ήταν να της πάρει αίμα και αυτή πήρε μόνη της από το κεφάλι..Με ανακούφισες η αλήθεια είναι γιατί είχα την εντύπωση ότι θα πάω και θα γελάνε μαζί μου..Επίσης μια μου είπε ότι δεν πρόκειται κάποιος να με σχολιάσει στην πρακτική γιατί γνωρίζει ότι κάποια πανεπιστήμια δεν διδάσκουν όπως πρέπει αυτά που πρέπει
Πιστεύω πως είναι πιο πιθανό να σχολιάσουν το ίδιο το πανεπιστήμιο παρά εσένα. Κανένας δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα, ειδικά τεχνικές που απαιτούν κάποια συγκεκριμένα στάδια και είναι διαφορετικό να έχεις μπροστά μια άψυχη κούκλα κι έναν άνθρωπο. Σίγουρα κι αυτοί ένιωσαν έτσι κάποια στιγμή στη ζωή τους. Αλλωστε ούτε αυτοί τα κάνουν ολόσωστα, πόσες φορές πάνε και παίρνουν αίμα/βάζουν φλεβο/ρες χωρίς γάντια, γυρίζουν όλη την κλινική με τα ίδια γάντια, μολύνουν ενδοφλέβια διαλύματα-θυμάμαι ειδικά μια προισταμένη που σχολίαζε το πανεπιστήμιο και πήγε να μας δείξει τη διάλυση των φαρμάκων στους ορούς και τα έκανε όλα με γυμνά χέρια, μόνο την ίδια τη βελόνα δεν έπιασε (έπιασε όμως το έμβολο της σύριγγας) και άλλα πολλά. Μην τους βλέπεις τέλειους και παντογνώστες. Ναι έχουν εμπειρία και ως εκ τούτου εμπιστοσύνη στον εαυτό τους κάτι που εμάς μας λείπει αλλά σίγουρα δεν είναι θεοι κι εμείς γελοίοι μπροστά τους.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

O Greysanatomy έγραψε στις 01:40, 14-06-14:

Nα σαι καλά με καθησύχασες αρκετά
Παράθεση

danny96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη danny96
Ο danny96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O danny96 έγραψε στις 20:59, 03-07-14:

Γεια σε ολους!!!Θα ζητησω τη βοηθεια σας και θα σας ευχαριστησω προκαταβολικα!!!
Εδωσα μολις πανελλαδικες με στοχο την ψυχολογια,ομως δεν την εφτασα....
Μπορει καποιος απο Νοσηλευτικη ΑΕΙ να κανει μεταπτυχιακο στην κλινικη ψυχολογια????
Αληθευει οτι η σχολη νοσηλευτικης της Σπαρτης δεν συμπεριλαμβανεται στις αναγνωρισμενες σχολες των Ευρωπαικων κρατων???
Υπαρχει θεμα για κλεισιμο των πανεπιστημιακων νοσηλευτικων σχολων???

Πληζ χελπ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danny96 : 03-07-14 στις 20:59. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη infinity_kn
H infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H infinity_kn έγραψε στις 14:12, 08-07-14:

ισχυει ότι η νοσηλευτικη αει θα ενσωματωθεί στα τει?
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,757 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 22:39, 13-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από infinity_kn
ισχυει ότι η νοσηλευτικη αει θα ενσωματωθεί στα τει?
Τσού. Κάθε χρόνο βγαίνει και μια παρόμοια φήμη...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vera_4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vera_4
H Vera_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Vera_4 έγραψε στις 14:38, 12-08-14:

Να σας ρωτησω..μηπως ξερει κανεις να μ πει σχετικα με το πανεπιστημιο? εχει αμφιθεατρικες αιθουσες ,γυμναστηριο και γενικοτερα αν ειν καλο..
Παράθεση

aladdin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 899 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 14:40, 12-08-14:

Για ποια σχολη λες? Δεν εχουν ολες γυμναστηριο.
Παράθεση

Vera_4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vera_4
H Vera_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Vera_4 έγραψε στις 14:43, 12-08-14:

για της νοσηλευτικης σπαρτης
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O PolGR1509 έγραψε στις 19:44, 29-03-15:

Χαιρετε!! 2015 και το θεμα ακομα ενεργο. Εγω εχω ακομα καιρο βεβαια αλλα επειδη μου αρεσουν τα επαγγελματα υγειας και για ιατρικη δε με βλεπω να στρωνομαι, η νοσηλευτικη ειναι η αμεσως καλυτερη επιλογη. Δε μου λετε καποιος...στη σχολη υπαρχουν αντρες; Επειδη σε πολλα ατομα φαινεται πολυ περιεργο!!
Παράθεση

christosxanthi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christosxanthi
Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.

O christosxanthi , έγραψε στις 20:25, 29-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Χαιρετε!! 2015 και το θεμα ακομα ενεργο. Εγω εχω ακομα καιρο βεβαια αλλα επειδη μου αρεσουν τα επαγγελματα υγειας και για ιατρικη δε με βλεπω να στρωνομαι, η νοσηλευτικη ειναι η αμεσως καλυτερη επιλογη. Δε μου λετε καποιος...στη σχολη υπαρχουν αντρες; Επειδη σε πολλα ατομα φαινεται πολυ περιεργο!!
Στα νοσοκομεια που κανουμε κλινικα μαθηματα εμεις, υπαρχουν αντρες νοσηλευτες, αρα λογικα και στις σχολες... Να ξερεις ειναι '' βρωμικ'' επαγγελμα. Ναι, βοηθας κοσμο, ναι, εισαι επαγγελματιας υγειας, ναι, θα βρεις πιο ευκολα δουλεια, ναι, τα λεφτα ειναι σχετικα καλα. Αλλα θα εχεις σκατοωραριο, πολυ ''βρωμια'' και οπως και να το δεις, οι γιατροι πολλες φορες φορτωνουνε πολλη αγγαρεια στους νοσηλευτες. Σκεψου το καλα!
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O PolGR1509 έγραψε στις 20:33, 29-03-15:

Βασικα το σκεφτομουν παντα για ιατρικη και δεν λεω καλος μαθητης ειμαι (19 εβγαλα) απλα μετα διαβαζω σε φορουμ για 6 χρονια να αποστηθιζεις τομους ολοκληρους και αφου τελειωσεις να περιμενεις ποσα χρονια για να κανεις ειδικοτητα και αφου παρεις την πολυποθετη ειδικοτητα και εισαι πια 30+, βρισκεις hopefully δουλεια σε νοσοκομειο και ολοι οι "μεγαλογιατροι" που εχουν φτασει 70 κι δεν λενε να φυγουν σε αντιμετωπιζουν σαν το παιχνιδι τους.
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 21:27, 29-03-15:

Βασικα το σκεφτομουν παντα για ιατρικη και δεν λεω καλος μαθητης ειμαι (19 εβγαλα) απλα μετα διαβαζω σε φορουμ για 6 χρονια να αποστηθιζεις τομους ολοκληρους και αφου τελειωσεις να περιμενεις ποσα χρονια για να κανεις ειδικοτητα και αφου παρεις την πολυποθετη ειδικοτητα και εισαι πια 30+, βρισκεις hopefully δουλεια σε νοσοκομειο και ολοι οι "μεγαλογιατροι" που εχουν φτασει 70 κι δεν λενε να φυγουν σε αντιμετωπιζουν σαν το παιχνιδι τους.
Βασικά αυτό με την ειδικότητα ψάξτο πιο πολύ αν θες. Μπορεί τελικά να μην χρειαστείς να περιμένεις αιώνες... Κάτι τέτοιο μου είχαν πει. Αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα ή όχι δεν το γνωρίζω.

Συμβουλή μου πάντως είναι να ακολουθήσεις αυτό που θες. Μην αφήνεις γνώμες από οπουδήποτε να σε επηρεάσουν.
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,757 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 21:29, 29-03-15:

Αυτός που αγαπάει αυτό που κάνει, είτε γιατρός είτε νοσηλευτής, θα βρει τον δρόμο του μέσα στο Νοσοκομείο. Δεν είσαι το παιχνιδάκι κανενός και άμα δεν σε σέβονται, απλά πάρε την θέση σου και μην τους κάνεις χατίρια.
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O PolGR1509 έγραψε στις 22:43, 29-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Αυτός που αγαπάει αυτό που κάνει, είτε γιατρός είτε νοσηλευτής, θα βρει τον δρόμο του μέσα στο Νοσοκομείο. Δεν είσαι το παιχνιδάκι κανενός και άμα δεν σε σέβονται, απλά πάρε την θέση σου και μην τους κάνεις χατίρια.
Πιστευετε πως αξιζει ο κοπος; Μου αρεσει το επαγγελμα ως προσφορα στην κοινωνια σε συνδυασμο με εσοδα για καθημερινες αναγκες! Απλα δεν ξερω αν αξιζουν τα χρονια διαβασματος και δουλειας. Σιγουρα δεν θελω να φυγω εξω (το πολυ-πολυ Κυπρο) οποτε εδω ο,τι γινει
Παράθεση

christosxanthi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christosxanthi
Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.

O christosxanthi , έγραψε στις 14:09, 30-03-15:

Κατ αρχας, το 19 που εβγαλες δεν σημαινει οτι θα περασεις Ιατρικη. Ειναι πολυ σημαντικο ,οτι κλαδο και αν ακολουθησεις στη ζωη σου, να ενημερωνεσαι απο εγκυρες πηγες. Στα διαφορα forums ειναι πολυ δυσκολο να αξιολογησεις το υποβαθρο του καθενος που σου παρεχει διαφορες πληροφοριες. Ναι, η σχολη εχει πολυ διαβασμα, οπως και μερικες αλλες σχολες, πολλη πρακτικη και θελει αφοσιωση για να γινεις τουλαχιστον μη επικινδυνος γιατρος. Οχι απλη αποστηθιση, αλλα εκμαθηση διαφορων σχεσεων, διαδικασιων, τεχνικων κτλ + πρακτικη σε πολλα απο αυτα. Οσον αφορα την ειδικοτητα, πλεον σε πολλες ειδικοτητες δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναμονη ( π.χ. νευροχαιρουργικη, ψυχιατρικη), αλλα ακομα και αν θες μια ειδικοτητα οπως η παθολογια, η οποια εχει μεγαλη αναμονη, οσο περιμενεις τακτοποιεις στρατους , αγροτικα κλπ, μπορεις να ασχοληθεις με μεταπτυχιακα η να κανεις ειδικοτητα σε καποιο νοσοκομειο του εξωτερικου. Βεβαια, μεχρι να φτασεις σε αυτην την θεση, πολλα πραγματα θα εχουν αλλαξει. Ν α ξεκαθαρισω εδω οτι η ειδικοτητα δεν ειναι μεταπτυχιακο η χομπυ, ειναι κανονικη δουλεια, πληρωνεσαι και μαλιστα εισαι ισως στο πιο δυσκολο νοσοκομειακο ποστο. Οταν τελειωσει και αυτο, μπορεις να ανοιξεις το δικο σου ιατρειο, αλλα και αν απορροφηθεις σε καποιο νοσοκομειο δεν εισαι το παιχνιδι κανενος. Αρα, αν σου αρεσει το κυνηγας. Αν δεν σουθ αρεσει και κυριως αν αποτυχεις να μπεις στη σχολη, μπορεις να πηγαινεις σε διαφορα forums και να κραζεις την Ιατρικη και το μελλον των αποφοιτων της!
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O PolGR1509 έγραψε στις 16:16, 30-03-15:

Φυσικα, εχεις δικιο σε οσα λες και εννοειται πως με ενα βαθμο του γυμνασιου δεν καθοριζεται τιποτα απλως οταν καποιος βγαζει 11 στο γυμνασιο, μετα ο,τι και να κανειθα εινακ ματαιο γιατι πολυ απλα κενα 3 χρονων δεν καλυπτονται σε μηνες. Οσον αφορα τα φορουμ, τα παιρνω στα σοβαρα αυτα που διαβαζω γιατι ειναι εμπειριες ζωης και οχι θυμος απο την αποτυχια. Βλεπεις, ολως περιεργως, οι περισσοτεροι που γραφουν τα αρνητικα ειναι οι ηδη φοιτητες της ιατρικης. Μιας και το θιξαμε το θεμα, πες μου και συ τη γνωμη σου σχετικα με τις σπουδες και τα μαθηματα.
Παράθεση

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ctee_m
H Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H Ctee_m έγραψε στις 17:41, 30-03-15:

Φυσικα, εχεις δικιο σε οσα λες και εννοειται πως με ενα βαθμο του γυμνασιου δεν καθοριζεται τιποτα απλως οταν καποιος βγαζει 11 στο γυμνασιο, μετα ο,τι και να κανειθα εινακ ματαιο γιατι πολυ απλα κενα 3 χρονων δεν καλυπτονται σε μηνες. Οσον αφορα τα φορουμ, τα παιρνω στα σοβαρα αυτα που διαβαζω γιατι ειναι εμπειριες ζωης και οχι θυμος απο την αποτυχια. Βλεπεις, ολως περιεργως, οι περισσοτεροι που γραφουν τα αρνητικα ειναι οι ηδη φοιτητες της ιατρικης. Μιας και το θιξαμε το θεμα, πες μου και συ τη γνωμη σου σχετικα με τις σπουδες και τα μαθηματα.
Βασικά δεν έχει κανενα νόημα να το ψάχνεις από τώρα ...στην ηλικία σου πχ και γω δήλωνα ότι θα έδινα για νοσηλευτική, και δεν μιλάω για μια ιδέα που μου καρφώθηκε στο μυαλό για 1 ή 2 μήνες , αλλά νοσηλευτική ήθελα μέχρι και την 2α λυκείου...τι με έκανε να αλλάξω γνωμη??
Τόσο καιρό άκουγα για την νοσηλευτική να μην πάω γτ είναι βρώμικη, γτ έχει δύσκολα ωράρια κλπ κλπ ,αλλά ένα πράγμα με έκανε να αλλάξω οριστικά γνώμη για την επιλογή μου
Μια μέρα έπαθα κάτι και χρειάστηκε να νοσηλευτω στο σισμανογλειο νοσοκομείο ...και όσο μου έβαζαν οι νοσηλευτριες όρους, πεταλουδες κλπ κλπ με ρώτησαν που θέλω να περάσω ...περιττό να πως ότι όταν είπα στο πανεπιστήμιο νοσηλευτικης αθηνας μου είπανε να μην το κάνω και αποτι μου έλεγαν όλες ότι παρόλο που ήθελαν πολυ αρχικα αυτή την δουλειά ,ότι απογοητευτικαν από τις αντικείμενικες συνθήκες, δηλαδή χώροι εργασιας τουλάχιστον άσχημοι, ωράρια που δεν σε αφήνουν να ζήσεις και να ορίσεις μόνος σου το πρόγραμμα σου , επάγγελμα ψυχοφθορο (εκείνη τη μέρα μαλιστα άκουγα κάποιον να ουρλιάζει και έτρεχαν να τον κρατάνε - μάζι με τους γιατρούς- και έλεγαν "κι άλλος αλκοολικός")
...τι θελω να πω με όλα αυτά??
●ότι πολύ καλύτερα γιατρός καθώς θα έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις ιατρείο και έτσι να μην δουλεύεις στα ελληνικά νοσοκομεία (που είναι γνωστές οι ελλειψεις)
● ότι είναι πολύ νωρίς να ψάχνεις για αυτά
●ότι στο γυμνασιο οι βαθμοί στο 99% των περιπτώσεων αντοποκρινονται στην πραγματικοτητα οπότε αν στοχεύεις ψηλά (πχ ιατρική) θέλει μια διαρκή προσπάθεια στο λύκειο
Τέλος θελω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζει το επαγγελμα των νοσηλευτών, ίσα ίσα το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον επάγγελμα...τις συνθήκες υπό τις οποίες υποχρεούνται να εργάζονται οι νοσηλευτές μέμφομαι , οι οποίες είναι απαράδεκτες
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O PolGR1509 έγραψε στις 20:16, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ctee_m
Βασικά δεν έχει κανενα νόημα να το ψάχνεις από τώρα ...στην ηλικία σου πχ και γω δήλωνα ότι θα έδινα για νοσηλευτική, και δεν μιλάω για μια ιδέα που μου καρφώθηκε στο μυαλό για 1 ή 2 μήνες , αλλά νοσηλευτική ήθελα μέχρι και την 2α λυκείου...τι με έκανε να αλλάξω γνωμη??
Τόσο καιρό άκουγα για την νοσηλευτική να μην πάω γτ είναι βρώμικη, γτ έχει δύσκολα ωράρια κλπ κλπ ,αλλά ένα πράγμα με έκανε να αλλάξω οριστικά γνώμη για την επιλογή μου
Μια μέρα έπαθα κάτι και χρειάστηκε να νοσηλευτω στο σισμανογλειο νοσοκομείο ...και όσο μου έβαζαν οι νοσηλευτριες όρους, πεταλουδες κλπ κλπ με ρώτησαν που θέλω να περάσω ...περιττό να πως ότι όταν είπα στο πανεπιστήμιο νοσηλευτικης αθηνας μου είπανε να μην το κάνω και αποτι μου έλεγαν όλες ότι παρόλο που ήθελαν πολυ αρχικα αυτή την δουλειά ,ότι απογοητευτικαν από τις αντικείμενικες συνθήκες, δηλαδή χώροι εργασιας τουλάχιστον άσχημοι, ωράρια που δεν σε αφήνουν να ζήσεις και να ορίσεις μόνος σου το πρόγραμμα σου , επάγγελμα ψυχοφθορο (εκείνη τη μέρα μαλιστα άκουγα κάποιον να ουρλιάζει και έτρεχαν να τον κρατάνε - μάζι με τους γιατρούς- και έλεγαν "κι άλλος αλκοολικός")
...τι θελω να πω με όλα αυτά??
●ότι πολύ καλύτερα γιατρός καθώς θα έχεις το δικαίωμα να ανοίξεις ιατρείο και έτσι να μην δουλεύεις στα ελληνικά νοσοκομεία (που είναι γνωστές οι ελλειψεις)
● ότι είναι πολύ νωρίς να ψάχνεις για αυτά
●ότι στο γυμνασιο οι βαθμοί στο 99% των περιπτώσεων αντοποκρινονται στην πραγματικοτητα οπότε αν στοχεύεις ψηλά (πχ ιατρική) θέλει μια διαρκή προσπάθεια στο λύκειο
Τέλος θελω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζει το επαγγελμα των νοσηλευτών, ίσα ίσα το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον επάγγελμα...τις συνθήκες υπό τις οποίες υποχρεούνται να εργάζονται οι νοσηλευτές μέμφομαι , οι οποίες είναι απαράδεκτες
Κοίτα έχεις δίκιο...εγώ βασικά αυτό που δεν αντέχω στο οποιοδήποτε επάγγελμα είναι να μην υπάρχει σεβασμός..και φυσικά το επάγγελμα του νοσηλευτή είναι ένα από τα πλέον υποτιμητικά επαγγέλματα! Αυτό που όλοι σε θεωρούν σαν εναν/μια παρακατιανή αμόρφωτη που κάνει τις βαριές δουλειές στο νοσοκομείο και από σεβασμό-τίποτα! Ούτε από πολλούς γιατρούς, ούτε κι απο ασθενείς. Στην πραγματικότητα, για να περάσεις σε πανεπιστήμιο νοσηλευτικής, και φυσικά μιλάω για Αθήνα, πρέπει να γράψεις 16-17 χιλ. μόρια και δεν είναι λίγα κι ούτε λίγοι αυτοί που δεν μπορούν να τα πιάσουν. Ας μη ξεχνάμε ότι και για φιλολογία και παιδαγωγικά εκεί κυμαίνονται οι βάσεις αλλά βέβαια ο δάσκαλος είναι πάντα ο μορφωμένος. Ας μην μιλήσουμε για το διάβασμα που πρεπει να ρίξεις για να βγάλεις τη σχολή. Φυσιολογίες, Βιοφυσικές κτλ. Έχω ακούσει ότι τα συγγράματα που δίνονται στους φοιτητές νοσηλευτικής του Εκπα είναι σχεδόν επιπέδου ΙΑΤΡΙΚΉΣ! Εννοείται ότι αυτό δε γίνεται σε όλες τις χώρες, παραπάνω εδώ. Στην Αμερική, πολλοί νοσηλευτές μέχρι και έρευνα κάνουν-πραγματικοί επιστήμονες. Τέλος πάντων, εγώ έχω ακόμα χρόνο να σκεφτώ. Έτσι κι αλλιώς ξέρω σε ποια μαθήματα να εστιάσω(θετικά), αφού αυτά που αρέσουν και οι σχολές είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσες για μένα. Εσύ για ιατρική στοχεύεις;
Παράθεση

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H Ctee_m έγραψε στις 21:16, 30-03-15:

Κοίτα έχεις δίκιο...εγώ βασικά αυτό που δεν αντέχω στο οποιοδήποτε επάγγελμα είναι να μην υπάρχει σεβασμός..και φυσικά το επάγγελμα του νοσηλευτή είναι ένα από τα πλέον υποτιμητικά επαγγέλματα! Αυτό που όλοι σε θεωρούν σαν εναν/μια παρακατιανή αμόρφωτη που κάνει τις βαριές δουλειές στο νοσοκομείο και από σεβασμό-τίποτα! Ούτε από πολλούς γιατρούς, ούτε κι απο ασθενείς. Στην πραγματικότητα, για να περάσεις σε πανεπιστήμιο νοσηλευτικής, και φυσικά μιλάω για Αθήνα, πρέπει να γράψεις 16-17 χιλ. μόρια και δεν είναι λίγα κι ούτε λίγοι αυτοί που δεν μπορούν να τα πιάσουν. Ας μη ξεχνάμε ότι και για φιλολογία και παιδαγωγικά εκεί κυμαίνονται οι βάσεις αλλά βέβαια ο δάσκαλος είναι πάντα ο μορφωμένος. Ας μην μιλήσουμε για το διάβασμα που πρεπει να ρίξεις για να βγάλεις τη σχολή. Φυσιολογίες, Βιοφυσικές κτλ. Έχω ακούσει ότι τα συγγράματα που δίνονται στους φοιτητές νοσηλευτικής του Εκπα είναι σχεδόν επιπέδου ΙΑΤΡΙΚΉΣ! Εννοείται ότι αυτό δε γίνεται σε όλες τις χώρες, παραπάνω εδώ. Στην Αμερική, πολλοί νοσηλευτές μέχρι και έρευνα κάνουν-πραγματικοί επιστήμονες. Τέλος πάντων, εγώ έχω ακόμα χρόνο να σκεφτώ. Έτσι κι αλλιώς ξέρω σε ποια μαθήματα να εστιάσω(θετικά), αφού αυτά που αρέσουν και οι σχολές είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσες για μένα. Εσύ για ιατρική στοχεύεις;
Όχι είμαι θεωρητική αλλά έχω ανοίξει τις παραϊατρικες επιστήμες γτ έχω πάρει μάθημα επιλογής βιολογία γενικής ..αλλά δεν ξέρω σκεφτόμουν να δηλώσω τίποτα σε μαιευτική επειδή μαρεσουν τα παραϊατρικα επαγγέλματα ή να πάω για παιδαγωγικά ...αν και τελευταία πάρα την χαμηλή του βάση έχει αρχίσει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον και η αισθητική και κοσμητολογια η οποία οχι δεν είναι η σχολή που μαθαίνεις πως να βάφεις, αυτό γίνεται στα ΙΕΚ ..ασχολείται με δερματολογικα θεματα κατα κυριο λόγο και σκεφτόμουν μήπως μετά κάνω κανένα καλό μεταπτυχιακό ή ακόμα καλύτερα να δώσω κατατακτηριες για δερματολογια...Όσο για αυτό που είπες περί νοσηλευτικής συμφωνώ..Όταν τους έλεγα ότι θέλω να περάσω νοσηλευτική εκπα με κοιτούσαν αφενός σαν χαζό ,και αφετέρου μου έλεγαν ότι θα πλένω ηλικιωμένους και θα αλλάζω πάπιες..αλλά τι να πεις γ#$!@$α στερεότυπα
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O PolGR1509 έγραψε στις 21:36, 30-03-15:

Όχι είμαι θεωρητική αλλά έχω ανοίξει τις παραϊατρικες επιστήμες γτ έχω πάρει μάθημα επιλογής βιολογία γενικής ..αλλά δεν ξέρω σκεφτόμουν να δηλώσω τίποτα σε μαιευτική επειδή μαρεσουν τα παραϊατρικα επαγγέλματα ή να πάω για παιδαγωγικά ...αν και τελευταία πάρα την χαμηλή του βάση έχει αρχίσει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον και η αισθητική και κοσμητολογια η οποία οχι δεν είναι η σχολή που μαθαίνεις πως να βάφεις, αυτό γίνεται στα ΙΕΚ ..ασχολείται με δερματολογικα θεματα κατα κυριο λόγο και σκεφτόμουν μήπως μετά κάνω κανένα καλό μεταπτυχιακό ή ακόμα καλύτερα να δώσω κατατακτηριες για δερματολογια...Όσο για αυτό που είπες περί νοσηλευτικής συμφωνώ..Όταν τους έλεγα ότι θέλω να περάσω νοσηλευτική εκπα με κοιτούσαν αφενός σαν χαζό ,και αφετέρου μου έλεγαν ότι θα πλένω ηλικιωμένους και θα αλλάζω πάπιες..αλλά τι να πεις γ#$!@$α στερεότυπα
Κοιτα και η μαιευτικη δεν εχει μεγαλη διαφορα, οποτε αν λες για μαιευτικη καλυτερα να πας για νοσηλευτικη. Οι γνωσεις που θα παρεις πανω στην ιατρικη δεν συγκρινονται με αυτες της μαιευτικης συν του οτι μπορεις να αλλαζεις τμημα οποτε θες. Εχεις παραπανω επιλογες..μπορεις να εισαι σε παιδιατρικο, γυναικολογικο,εντατικη οπου θες. Στη μαιευτικη περιοριζεσαι αγρια. Η θεια μου ειναι νοσοκομα και την πηραν στο μαιευτικο χωρις να ειναι μαια...την εμαθε τη δουλεια επειδη οι βασικες γνωσεις υπηρχαν..μετα μπηκε στο αναισθησιολογικο..κουραζοταν πολυ, στις βαρδιες 1 νοσοκομα 1 οροφο ολοκληρο και τετοια..μου ειπε δυσκολη δουλεια αλλα της αρεσε πιθανον ομως να μην το ξαναδιαλεγε..παντως αν θες να πας για μαιευτικη, πολυ καλητερη η νοσηλευτικη..οι επιλογες ειναι απεριοριστες. Επισης αν βγεις απο πανεπιστημιο πας πιο γρηγορα σε διοικητικες θεσεις οποτε δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα
Παράθεση

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ctee_m έγραψε στις 22:23, 30-03-15:

Κοιτα και η μαιευτικη δεν εχει μεγαλη διαφορα, οποτε αν λες για μαιευτικη καλυτερα να πας για νοσηλευτικη. Οι γνωσεις που θα παρεις πανω στην ιατρικη δεν συγκρινονται με αυτες της μαιευτικης συν του οτι μπορεις να αλλαζεις τμημα οποτε θες. Εχεις παραπανω επιλογες..μπορεις να εισαι σε παιδιατρικο, γυναικολογικο,εντατικη οπου θες. Στη μαιευτικη περιοριζεσαι αγρια. Η θεια μου ειναι νοσοκομα και την πηραν στο μαιευτικο χωρις να ειναι μαια...την εμαθε τη δουλεια επειδη οι βασικες γνωσεις υπηρχαν..μετα μπηκε στο αναισθησιολογικο..κουραζοταν πολυ, στις βαρδιες 1 νοσοκομα 1 οροφο ολοκληρο και τετοια..μου ειπε δυσκολη δουλεια αλλα της αρεσε πιθανον ομως να μην το ξαναδιαλεγε..παντως αν θες να πας για μαιευτικη, πολυ καλητερη η νοσηλευτικη..οι επιλογες ειναι απεριοριστες. Επισης αν βγεις απο πανεπιστημιο πας πιο γρηγορα σε διοικητικες θεσεις οποτε δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα
Τι να σου πω ...το ξέρω αλλά ο νοσοκομειακος χώρος που θα μπορούσα να δουλέψω με μεγάλυτερη ευχαρίστηση είναι ένα μαιευτήριο πάρα ένα γενικό νοσοκομείο ...οπότε σκόπιμα περιορίζω τις αρμοδιότητες μου επιλέγοντας μαιευτική εφόσον δεν θα επέλεγα να δουλέψω σε οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα σε κάποιο γενικό νοσοκομείο ...αλλά μάλλον δεν θα πάω ούτε μαιευτική ...δεν μπορώ να αποφασίσω..!! Αυτά τα ωράρια στον λαιμό μου κάθονται
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O PolGR1509 έγραψε στις 22:32, 30-03-15:

Τι να σου πω ...το ξέρω αλλά ο νοσοκομειακος χώρος που θα μπορούσα να δουλέψω με μεγάλυτερη ευχαρίστηση είναι ένα μαιευτήριο πάρα ένα γενικό νοσοκομείο ...οπότε σκόπιμα περιορίζω τις αρμοδιότητες μου επιλέγοντας μαιευτική εφόσον δεν θα επέλεγα να δουλέψω σε οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα σε κάποιο γενικό νοσοκομείο ...αλλά μάλλον δεν θα πάω ούτε μαιευτική ...δεν μπορώ να αποφασίσω..!! Αυτά τα ωράρια στον λαιμό μου κάθονται
Ενδιαφερον εμενα μου φαινεται επειδη εφοσον βγουν 5 βαρδιες μετα εχεις ρεπο η παυλα...π.χ. μια μερα μπορει να κανεις πρωι+απογευμα αλλα την επομενη τιποτα..και συνηθως μετα τις βραδινες ακολουθει ρεπο..+ του οτι οι βαρδιες και οι τυχον υπερωριες υπολογιζονται στο μισθο..δεν ειναι τοσο κακο οσο νομιζεις..απλα τα ωραρια δεν ειναι σταθερα...εε και; μπορεις νομιζω να ζητας και μονο πρωι η μονο βραδυ κτλ. Παντως δεν δουλευεις καθε μερα...5 βαρδιες να βγουν πρεπει...αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. Οπως και καθε εργαζομενος 5 8ωρα απλα δεν ειναι δευτερα με παρασκευη απαραιτητα
Παράθεση

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ctee_m έγραψε στις 22:47, 30-03-15:

Ενδιαφερον εμενα μου φαινεται επειδη εφοσον βγουν 5 βαρδιες μετα εχεις ρεπο η παυλα...π.χ. μια μερα μπορει να κανεις πρωι+απογευμα αλλα την επομενη τιποτα..και συνηθως μετα τις βραδινες ακολουθει ρεπο..+ του οτι οι βαρδιες και οι τυχον υπερωριες υπολογιζονται στο μισθο..δεν ειναι τοσο κακο οσο νομιζεις..απλα τα ωραρια δεν ειναι σταθερα...εε και; μπορεις νομιζω να ζητας και μονο πρωι η μονο βραδυ κτλ. Παντως δεν δουλευεις καθε μερα...5 βαρδιες να βγουν πρεπει...αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. Οπως και καθε εργαζομενος 5 8ωρα απλα δεν ειναι δευτερα με παρασκευη απαραιτητα
Δεν ξέρω εγώ στο λέω γτ μου το χει πει νοσηλευτρια μπορεί να χεις και δίκιο
Παράθεση

PolGR1509

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O PolGR1509 έγραψε στις 22:51, 30-03-15:

Δεν ξέρω εγώ στο λέω γτ μου το χει πει νοσηλευτρια μπορεί να χεις και δίκιο
Οπως και να χει, πιστευω πως εχει καλυτερη αποκατασταση. Παιδαγωγικα λιγο δυσκολα τα πραγματα. Καθε χρονο θα διοριζεσαι αναπληρωτρια στην επαρχια και θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις! Τωρα για το αλλο που ανεφερες (κοσμητολογια-αισθητικη) δεν ξερω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει. Παντως ακουγεται ενδιαφερον
Παράθεση

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ctee_m έγραψε στις 23:09, 30-03-15:

Οπως και να χει, πιστευω πως εχει καλυτερη αποκατασταση. Παιδαγωγικα λιγο δυσκολα τα πραγματα. Καθε χρονο θα διοριζεσαι αναπληρωτρια στην επαρχια και θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις! Τωρα για το αλλο που ανεφερες (κοσμητολογια-αισθητικη) δεν ξερω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει. Παντως ακουγεται ενδιαφερον
Ναι είναι αρκετά ενδιαφέρον και με καλή αποκατάσταση (όπως άλλωστε και τα περισσότερα παραϊατρικα επάγγελματα)..Όσο για αυτό με τα παιδαγωγικά και με τις μεταθέσεις από επαρχία μαρεσουν γτ είναι ένα σύνολο ουσιαστικά από νέες εμπειρίες
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 10:29, 07-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από finos
Παιδιά μη συγκρίνεται το επάγγελμα του παιδαγωγού με το επάγγελμα της νοσηλεύτριας είναι πραγμαικά η μέρα με την νύχτα. Οι δάσκαλοι πέρα το ότι έχουν ΣΚ και αργίες ελεύθερα πέρα πως δε δουλεύουν καθαρό 8ωρο αλλά πολύ λιγότερο , πέρα το ότι έχουν λιγότερη ευθύνη έχουν και το σταθερό ωράριο. Το μη σταθερό ωράριο είναι κάτι που σε κουράζει διότι ο οργανισμός μας του αρέσει η ρουτίνα αν αυτή την ρουτίνα την χαλάσει τότε επέρχεται κούραση και αυτή η κούραση είναι τόσο έντονη που ουσιαστικά θα θέλεις να αλλάξεις επάγγελμα μόλις το αρχίσεις.

Όσο αφορά το φίλο που λέει ότι μπορείς να ζητήσεις μόνο το απόγευματα απλά να του πω πως τα προσωπικό στις περισσότερες είναι ασφαλείας οπότε αναγκαστικά δε θα μπορείς να δουλέυεις μόνο απόγευμα αλλά και πρωινά αλλά και Σαββατοκύριακα και μέσα στις μεγάλες γιορτές.
Βέβαια τα όσα παραθέτεις, αποτελούν τη δική σου άποψη επί του θέματος. Για εμένα η κατάσταση είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτήν που περιγράφεις (όσον αφορά τη σύγκριση μεταξύ δασκάλου και νοσηλεύτριας).
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

O Dr. No έγραψε στις 10:58, 07-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από finos
φορουμ είναι εξ ορισμού τις απόψεις μας παραθέτουμε.
Συνεπώς θα ήταν καλύτερο να ξεκινάς την ανάρτησή σου με την φράση π.χ " Παιδιά εγώ πιστεύω πως....." ή κάτι παρόμοιο και όχι με αυτό που έγραψες, γιατί δίνει την εντύπωση πως επιθυμείς να επιβάλλεις την άποψή σου ως την μόνη σωστή, αν και είμαι σίγουρος πως δεν ήταν αυτή η πρόθεσή σου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους