Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,357 εγγεγραμμένα μέλη και 3,072,562 μηνύματα σε 94,421 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 793 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιατρική: Σε ποια πόλη;

Ποιες πόλεις θα επιλέγατε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
Αθήνα
10
29,41%
Θεσσαλονίκη
14
41,18%
Πάτρα
6
17,65%
Ιωάννινα
7
20,59%
Λάρισα
2
5,88%
Ηράκλειο
10
29,41%
Αλεξανδρούπολη
6
17,65%

vady

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη vady
H vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vady έγραψε στις 07:58, 10-09-08:

Είναι κανείς της Ιατρικής στο forum;;; Αν είναι θα ήθελα ενημέρωση (για τη σχολή) και συμβουλές (για το διβασμα).... thanks εκ των προτέρων.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 01011001
Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

O 01011001 έγραψε στις 11:34, 10-09-08:

Συμβουλές για το διάβασμα που? Στην σχολή?

Πληροφορίες για τη σχολή μπορείς ίσως να βρείς στο greekmeds.gr αλλά να ξέρεις ότι μεγάλο ποσοστό όσων είναι εκεί είναι κομπλεξικοί :p

Uh.. τι θες να μάθεις συγκεκριμένα :S ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vady

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη vady
H vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vady έγραψε στις 12:33, 10-09-08:

Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά περίπου πως οργάνωναν το διάβασμα τους και αν χρειάζεται να κάνει κανείς κάτι το παραπάνω για να βγάλει τα απαραίτητα μόρια........Είσαι στην Ιατρική;;;;;;;

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

O 01011001 έγραψε στις 13:06, 11-09-08:

Φέτος έδινα πανελλήνιες και πέρασα Ιατρική. Πραγματικά αυτή η ερώτηση είναι η χειρότερη που μπορεί να κάνει κάποιος που πρόκειται να δώσει πανελλήνιες. Ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό και αν ρωτήσεις κάποιον άλλο για το πώς διαβάζει και ο ρυθμός του είναι διαφορετικός είναι σίγουρο πως θα επηρεαστείς και θα νομίζεις πως εσύ κάνεις κάτι λάθος. Διάβασε έτσι όπως πρέπει ώστε να νιώθεις εσύ έτοιμος.
Όταν οι άλλοι κάθε πρωί σχεδόν μου έλεγαν στο σχολείο ότι ξενυχτούσαν διαβάζοντας το τάδε μάθημα απλά τους άκουγα επειδή δεν ήθελα να πώ ότι εγώ ξενυχτούσα παίρνοντας CHL με την Spartak Moscow στο pro
Pace is the trick που λένε και οι interpol, διάβασε έτσι όπως θες εσύ και μην επηρεάζεσαι απ'τους άλλους.

*Εγώ όλη τη χρονιά μία μέρα αγχώθηκα μόνο. Δευτέρα, μετά την Κυριακή του Πάσχα, και δεν είχα ακόμη αρχίσει να κάνω επανάληψη. Πήρα τηλέφωνο 2-3 φίλους και όλοι μου έλεγαν έχω τελειώσει το τάδε μάθημα επανάληψη έχω λύσει όλες τις ασκήσεις μπλα μπλα μπλα. Down down boy down Με είχε πάρει απο κάτω αλλά οκ chill out, βάλε ένα στόχο και πήγαινε να γράψεις σε 9 μήνες νιώθοντας έτοιμος. μπεστ γουίσιζ

όπου έχω επίθετα κλπ σε αρσενικό αναφερόμενος σε εσένα, κάντα σε θηλυκό :p

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

19MaG93! (Μάγδα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 19MaG93!
H Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H 19MaG93! printf("Hello everyone!!!"); //Χαχαχα έγραψε στις 16:31, 08-11-08:

Και 'γω Ιατρική θέλω να περάσω αλλά ξέρω πως αργείς πάρα πολλά χρονια να βγάλεις λεφτά απ'αυτό...Για μένα όμως είναι πιο σημαντικό να κάνω αυτό που μ'αρέσει παρά αυτό που θα μου δώσει λεφτά...
Elric, πόσο έγραψες σε κάθε μάθημα για να περάσεις ιατρική?(στη Λάρισα πέρασες φαντάζομαι, ε?)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 19:20, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από 19MaG93!
Και 'γω Ιατρική θέλω να περάσω αλλά ξέρω πως αργείς πάρα πολλά χρονια να βγάλεις λεφτά απ'αυτό...Για μένα όμως είναι πιο σημαντικό να κάνω αυτό που μ'αρέσει παρά αυτό που θα μου δώσει λεφτά...
Elric, πόσο έγραψες σε κάθε μάθημα για να περάσεις ιατρική?(στη Λάρισα πέρασες φαντάζομαι, ε?)
Σε ποια δουλειά [χωρίς κονέ κλπ] βγάζεις γρήγορα πολλά λεφτά(πάντα μιλώντας για την Ελλαδάρα)?

χημκατ 20, βιοκατ 18.9, μαθκατ 20, φυσκατ 19.9, μαθγεν 19.8 και έκθεση 12.7 έχασα τη σχολή της Λάρισας για 23 μόρια οπότε πέρασα Γιάννενα.

Καλή επιτυχία, τύχη (και κουράγιο κυρίως αφού περάσετε στη σχολή :p) σας εύχομαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 19:44, 09-11-08:

Βιολογια κατ. 18,9 και Μαθηματικα κατ. 20; Ω ρε αναποδιααααα!

Εγω στη Βιολογια αντιθετα παλευω με νυχια και με δοντια να γραψω καθαρο 20 (και με 19,9 ανικανοποιοητος θα 'μαι ), ενω Μαθ. κατ. με το ντουφεκι θα κυνηγησω ενα 15-16!

Παράθεση

melanie

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη melanie
H melanie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H melanie έγραψε στις 22:30, 01-01-09:

και εγω στην ιατρικη θελω να περασω, αλλα αναρωτιομουν μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε..υπαρχουν σχολες μεσω των οποιων (επιλεγοντας μαθηματα δηλαδη) μπορεις να τελειωσεις κατι σχετικο με την ιατρικη;;; ευχαριστω πολυ

Παράθεση

Μαριάνθη28666 (~~mary~~)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Μαριάνθη28666
H ~~mary~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Μαριάνθη28666 έγραψε στις 16:48, 19-01-09:

οκ! φοβερός. να σ κάνω μια ερώτηση? λατρεύω την ιατρική αλλά ακούω γ το πολύ τ διάβασμα και τρομάζω.είναι φυσικά όνειρο μ και φοβάμαι πως δεν θα τ καταφέρω αν και όλοι περιμένουν τ καλύτερα από εμένα τ χρόνου! τελικά είναι μεγάλο λούκι η ιατρική ή αν την αγαπάς τ βγάζεις πέρα?

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 21:30, 19-01-09:

Δεν είναι μόνο η Ιατρική που είναι δύσκολη. Υπάρχουν και άλλες σχολές. Είναι αναλόγως πως μαθαίνεις. Για μένα είναι απογοήτευση ως τώρα αυτα που μαθαίνω και ο τρόπος που μαθαίνονται. Πρέπει να είσαι καλός στην αποστήθιση. Μετά ή θα διαβάζεις αραιά και που κατα τη διάρκεια του εξαμήνου και θα βγαίνουν υποθέτω πιο εύκολα ή φούλ διάβασμα στην εξεταστική.
Αρκετοί στη σχολη μιλάνε για το 10%. Και εγώ μέσα σ'αυτούς. Προσωπικά, όταν έκανα το μηχανογραφικό και έβαλα πρώτες τις ιατρικές δεν μπορούσα να βρώ ποιες να βάλω μετά γιατί δεν μου άρεσε κανένα άλλο επάγγελμα. Ενδιαφέροντα αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Αυτά μπορώ να σου πώ. Από κει και πέρα μετράει η δικιά σου η θέληση. Καλή επιτυχία.

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PIL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 804 μηνύματα.

O PIL έγραψε στις 21:34, 19-01-09:

Αποστήθιση λόγω του ότι έτσι έχουμε συνηθίσει από το λύκειο έτσι φίλε μου Alex......Στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι

Πάντως όποιος θέλει να ακολουθήσει κάποια επιστήμη υγείας όπως η Ιατρική και η Οδοντιατρική οφείλει να αποδεχτεί το γεγονός ότι πάντα θα είναι αγκαζέ με τα βιβλία και το διάβασμα. Άλλωστε παιχνίδια με την υγεία του ανθρώπου δε γίνονται.

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 21:57, 19-01-09:

Well, ναί, δεν εννοώ όπως στη βιολογία στο λύκειο ξέρω γώ που σε ανάγκαζαν να θυμάσαι και το κόμμα. Αλλά και πάλι είναι πολύ μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών και εκτός αυτού θα πρέπει εσύ ο ίδιος να διακρίνεις το ουσιαστικό απ'το ασήμαντο.

Νταξ, όταν λες αγκαζέ εννοείς κάθε μέρα :Ρ ? Εγώ πιστεύω, ως τώρα τουλάχιστον, που είναι βέβαια ακόμα αρχή, πως μια μικρή επαφή να κρατάς με κάποια μαθήματα και να διαβάζεις στην εξεταστική αρκετά είσαι οκ ώστε να περάσεις. Από κει και πέρα βρίσκει ο καθένας αυτά για τα οποία ενδιαφέρεται πραγματικά. Εμένα ούτε η χημεία θα μου χρειαστεί(εκτός ελαχίστων πληροφορίων που περιέχει), ούτε η ιστολογία.. για να μην πώ για βιοστατιστική ή ω! ω! ω! την ιστορία της ιατρικής Τώρα το να μας βάζουν να μαθαίνουμε απ'έξω όλα τα αμινοξέα.. είναι ακραία ηλιθιότητα, και δεν είναι μόνο αυτά.

Αγκαζέ να έχουμε τα βιβλία που σχετίζονται με αυτό που θέλουμε να ασχοληθούμε, όχι αυτά που είναι γεμάτα άχρηστες πληροφορίες για εμάς.

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PIL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 804 μηνύματα.

O PIL έγραψε στις 23:25, 19-01-09:

Καλώς ή κακώς χρειάζονται και κάποιες βάσεις.Εκτός από τις βάσεις παίρνουμε και άχρηστα πράγματα όπως τα θεωρούμε εμείς.Αλλά δεν είναι.Την ιστολογία τη θεωρώ μεγάλη βλακεία,αλλά όταν είδα και κλινικές συνδέσεις μου άρεσε.Τέλος πάντων,είσαι ακόμα στην αρχή!Περίμενε μέχρι του χρόνου...Μεγάλος ο όγκος,αλλά αυτή είναι η ουσία του πανεπιστημίου.Και σα γιατρός αργότερα,συνέχεια θα διαβάζεις

Παράθεση

ELISAVET (λίζα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ELISAVET
H λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H ELISAVET έγραψε στις 19:38, 27-01-09:

Σκέφτομαι να πάω γ Ιατρική Ήταν και είναι το όνειρό μου
Όμως ρε παιδιά, διάβαζα ότι ενώ οι βασικές σπουδές είναι 6 χρόνια, πως χρειάζεσαι άλλα 4-6 για απόκτηση ειδικότητας... Και στην Ελλάδα, η ειδικότητα είναι άμισθη...

Σκεφτόμουν να πάω στο εξωτερικό για ειδικότητα... Που παίρνεις και 2000Ε μισθό... Δεν ξέρω... Τί μου προτείνετε; Πιστεύετε πως θα άξιζε τον κοπο;

Παράθεση

ktar

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη ktar
Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O ktar έγραψε στις 20:04, 27-01-09:

Aν είναι το ονειρό σου η Ιατρική, να τη διαλέξεις σίγουρα! Πίστεψε με, όταν είναι όνειρό σου η Ιατρική, δύσκολα μπορείς να προσαρμοστείς σε άλλη σχολή, διότι η ιατρική είναι αυτή που μόνο θα σε γεμίζει!
Πρέπει να σου πω πως η ειδικότητα στην Ελλάδα δεν είναι άμισθη. Έχει μισθό 1000ευρώ σχεδόν (και αρκετά χρήματα από υπερωρίες). όντως τα πράγματα με την Ιατρική είναι δύσκολα σε επαγγελματικό επίπεδο και σε επίπεδο χρόνου σπουδών, αλλά η Ιατρική θα είναι πάντα Ιατρική! Αν εσύ το θες πραγματικά, όλα θα πάνε καλά! Και δουλειά θα βρεις και όλα θα γίνουν!
Σου ξαναλέω πως αν είναι το όνειρό σου, να το κάνεις! Εγώ, δόξα το Θεό, έκανα το όνειρό μου πραγματικότητα και τώρα το απολαμβάνω! Η Ιατρική είναι η κορυφή και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει πως είναι η μόνη επιστήμη που μπορεί να γεμίσει απόλυτα έναν ανθρωπο!:xixi:
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και ελπίζω να σε βοήθησα!

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 20:05, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από PIL
Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με την υγεία των ανθρώπων,έτσι είναι
αυτό τα λέει όλα...

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aliki_s
H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 20:06, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ELISAVET
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ Γ ΙΑΤΡΙΚΗ..ΗΤΑΝ Κ ΕΙΝ Τ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ...
ΟΜΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΤΙ ΕΝΩΟΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ,ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΛΛΑ 4-6 ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ..Κ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΙΣΘΗ...
ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ...ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ Κ 2000 ΕΥΡΩ ΜΙΣ8Ο..ΔΝ ΞΕΡΩ..ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ;
:nono::nono::nono::nono::nono::nono:

Πληρώνεσαι κανονικά...

Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς, αμα σ αρέσει μην το ψάχνεις...

Αλλα λίγο νωρίς δεν είναι να ψαχνεις για ειδικότητες κλπ? Μόλις μπήκες στο λύκειο

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 20:10, 27-01-09:

Ε έτσι είναιτι να κάνουμε? λύσεις πάντα υπάρχουν αρκεί να θες να τις βρεις

Το εξωτερικό παντως, απ τα λίγα που γνωρίζω απ τον ξαδερφο μ είναι μονοδρομος, όχι απαραίτητα λόγω αναμονών αλλά γιατί το επίπεδο δεν έχει καμια σχέση με την Ελλάδα... (βρισκεται Αγγλία τώρα, τελείωσε ΑΠΘ και έκανε 2 χρόνια ειδ. στο Λοιμοδών)

Παράθεση

ktar

Πτυχιούχος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O ktar έγραψε στις 20:14, 27-01-09:

Αυτό είναι αλήθεια! Πολλά στα 2 πρώτα έτη της Ιατρικής φαίνονται χαζά, εν τέλει όμως κατάλαβα πως δεν είναι!
Ε όχι και η Ιστολογία άχρηστη βρε παιδιά! Πρώτα από όλα είναι καταπληκτικό μάθημα! έπειτα, εμείς δεν έχουμε κλινική εμπειρία, ώστε να την κατανοήσουμε όπως πρέπει! Με τον καιρό, θα αποκτήσουμε την ικανότητα να κατανοούμε καλύτερα κάποια πράγματα! Δε γεννηθήκαμε γιατροί!

Παράθεση

ktar

Πτυχιούχος

O ktar έγραψε στις 20:18, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
από ότι κατάλαβα τα χρόνια σπουδών την πειράζουν...
Δεν είναι και λίγα αυτά που πρέπει να ξέρει ένας γιατρός! άρα, τα χρόνια σπουδών είναι αυτά που πρέπει να είναι! Αν πραγματικά αγαπάει κάποιος την Ιατρική, λίγο τον νοιάζει αυτό! Και εγώ κάποια στιγμή το σκεφτόμουν, αλλά κατάλαβα πως Ιατρική ήθελα πραγματικά και άφησα στην άκρη τον ενδοιασμό μου για τα χρόνια σπουδών!

Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 20:30, 27-01-09:

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι αμισθη η ειδικοτητα το θεμα ειναι ποτε την ξεκινας την ειδικοτητα....Εχω ακουσει και για 10 χρονια αναμονης και τετοια....
Κατα τα αλλα ειναι σπουδαια επιστημη και ειδικα αν γινεις χειρουργος εχει τρελα λεφτα και κυρος

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 15:29, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ELISAVET
οι βασικές σπουδές είναι 6 χρόνια, πως χρειάζεσαι άλλα 4-6 για απόκτηση ειδικότητας...
Εξωτερικό, σου βγαίνει πες γύρω στα 12 χρόνια. Και θα πληρώνεσαι μετα τα έξι που θα αρχίσεις ειδικότητα(δεδομένου ότι θα τελειώσεις τότε :Ρ). Στις άλλες σχολές δηλαδή τελειώνουν τις βασικές και είναι οκ? Μεταπτυχιακά δες θες εκεί?

Αρχική Δημοσίευση από ktar
αλλά η Ιατρική θα είναι πάντα Ιατρική! Η Ιατρική είναι η κορυφή και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει πως είναι η μόνη επιστήμη που μπορεί να γεμίσει απόλυτα έναν ανθρωπο!:xixi:
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και ελπίζω να σε βοήθησα!
και η κηπουρική θα είναι πάντα κηπουρική. Εντάξει, με τον Νικοπολίδη ίσως αναβαθμίζεται λίγο. Εγώ δεν το αποδέχομαι αυτό που λές. Τι πάει να πεί η μόνη επιστήμη που μπορεί να γεμίσει απόλυτα έναν άνθρωπο? Ανοησίες.

Αρχική Δημοσίευση από aliki_s
γιατί το επίπεδο δεν έχει καμια σχέση με την Ελλάδα...
Το θέμα είναι να μην πας σε κανένα χωριό του Sheffield και ότι υπάρχει ένας βαθμός δυσκολίας στο να καταφέρεις να γίνεις αποδεκτός κάπου.

Αρχική Δημοσίευση από ktar
Αυτό είναι αλήθεια! Πολλά στα 2 πρώτα έτη της Ιατρικής φαίνονται χαζά, εν τέλει όμως κατάλαβα πως δεν είναι!
Ε όχι και η Ιστολογία άχρηστη βρε παιδιά! Πρώτα από όλα είναι καταπληκτικό μάθημα! έπειτα, εμείς δεν έχουμε κλινική εμπειρία, ώστε να την κατανοήσουμε όπως πρέπει! Με τον καιρό, θα αποκτήσουμε την ικανότητα να κατανοούμε καλύτερα κάποια πράγματα! Δε γεννηθήκαμε γιατροί!
Και εσύ που το ξέρεις ότι όταν θα έχεις κλινική εμπειρία θα την κατανοήσεις όπως πρέπει? Η Ανατομία φαίνεται/φαινόταν χαζή :S ? Just..

Αρχική Δημοσίευση από kirdou
Το θεμα δεν ειναι αν ειναι αμισθη η ειδικοτητα το θεμα ειναι ποτε την ξεκινας την ειδικοτητα....Εχω ακουσει και για 10 χρονια αναμονης και τετοια....
Κατα τα αλλα ειναι σπουδαια επιστημη και ειδικα αν γινεις χειρουργος εχει τρελα λεφτα και κυρος
Ναί, σε κάποιες ειδικότητες όπως η παιδιατρική. Είναι σχετικό όμως και σε ποιο νοσοκομείο θες να την κάνεις.
Αν περιμένεις να έχεις κύρος με το να είσαι γιατρός, μάμησε τα. Αλλά τι λέω, δεν είμαστε σε καμία ουτοπία. Άρα, βουρ για το κύρος και τα λεφτά..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s έγραψε στις 16:13, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από 01011001
Το θέμα είναι να μην πας σε κανένα χωριό του Sheffield και ότι υπάρχει ένας βαθμός δυσκολίας στο να καταφέρεις να γίνεις αποδεκτός κάπου.
Εχμ ναι..στο συγκεκριμενο, δεν τον είχαν πάρει πριν 4 χρονια που είχε ξαναπροσπαθήσει γιατί απαιτείται κάποια προυπηρεσια...σε κάποιες χώρες δεν σε παίρνουν με τη μια εύκολα...

στην κοπελιά που έλεγε για αμισθη ειδικοτητα, ναι αυτο ισχύει εφόσον πας Ιταλία...όπου κάνεις ειδικότητα σε καθηγητη και όχι σε νοσοκομείο και σε δέχεται αφού δωσεις φυσικά εξετάσεις.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 00:41, 30-01-09:

ποια θεωρείται η καλύτερη ιατρική??

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PIL

O PIL έγραψε στις 10:32, 30-01-09:

Όχι της Θεσσαλονίκης πάντως:no1:

Παράθεση

chris@ (Χρυσα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη chris@
H Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H chris@ έγραψε στις 14:49, 03-02-09:

η καλυτερη ιατρικη απ οσο ξερω ειναι στ ηρακλειο!!!!!

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:41, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Konstans
Όντως,η καλύτερη ιατρική θεωρείται εκείνη του Ηρακλείου.Στην οποία θέλω κι εγώ τόόόόσο πολύ να περάσω.18.773 μόρια νομίζω βαθμός πρόσβασης...Τι στο καλό δε θα τα βγάλω???Κι αν δεν περάσω(αν περάσω π.χ σε καμιά Αλεξανδρούπολη που αποκλείται να πάω καθώς είμαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας)τι θα κάνω????Δεν έχω σκεφτεί καμιά εναλλακτική!!!!Πάντα μονάχα αυτό είχα στο μυαλό μου!!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο μήπως τυχαίνει να ξέρει κανείς:
Ο πανέξυπνος ο χημικός μου,μου έβαλε 19 πρώτο τετράμηνο!!!19 σε μάθημα βαρύτητας!!Αντί να πάρω ας πούμε 19 μαθηματικά που δε θα γράψω και τίποτα....Πόσα μόρια χάνω???Μήπως ξέρετε???
αφου θες τοσο πολυ Ιατρικη ας πας οπου περασεις...μη σκεφτεσαι την πολη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 00:27, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
αφου θες τοσο πολυ Ιατρικη ας πας οπου περασεις...μη σκεφτεσαι την πολη...
Σωστή. Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο η έκφραση ''καλύτερη Ιατρική'' ορίζεται.

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 00:36, 05-02-09:

Με την έννοια ότι επιτελείται μεγάλο ερευνητικό έργο. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την ιατρική των Ιωαννίνων.

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 00:37, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
ναι ουτε εγω το καταλαβαινω αυτο...οπου και να πας γιατρος θα βγεις..δεν θα βγεις μηχανολογος απο τη Κρητη και προγραμματιστης απο την Αθηνα

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 00:46, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από aleka
Με την έννοια ότι επιτελείται μεγάλο ερευνητικό έργο. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την ιατρική των Ιωαννίνων.
Μόνο που αυτό δεν αφορά καθόλου τους φοιτητές (εκτός ελαχίστων ίσως, που θα ακολουθήσουν κάποιον καθηγητή).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Konstans29185 (Ναντίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Konstans29185
H Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Konstans29185 σκέφτηκε και έγραψε στις 01:06, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Μάλλον έχεις δίκιο.Αλλά δεν το είπα από την άποψη ότι οι άλλες ιατρικές σχολές δεν είναι καλές,απλά στο Ηράκλειο(και δεν το λέω επειδή είναι η πόλη μου-καλά ίσως να φταίει κι αυτό λιγάκι)τα πανεπιστημιακά τμήματα είναι από τα καλύτερα.Έτσι ακούω τουλάχιστον...Λες να είναι...παραπληροφόρηση???Και σωστά,δεν πρέπει να σκέφτομαι σε ποια πόλη είναι η Ιατρική που θα περάσω(αν περάσω βεβαίως-βεβαίως)αλλά θα ήταν πολύύύ βολικό αν περνούσα Ηράκλειο!!

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 01:28, 05-02-09:

Μόνο που αυτό δεν αφορά καθόλου τους φοιτητές (εκτός ελαχίστων ίσως, που θα ακολουθήσουν κάποιον καθηγητή).
Έχεις απόλυτο δικιο. Δεν ήθελα να το αναφέρω για να μη γίνω κουραστική αλλα ειδικά στην Ιατρική Κρήτης οι φοιτητές ουσιαστικά μπαίνουν πρώτη φορά σε κλινικές 4ο έτος, είναι αρκετά θεωρητική. Απλώς αυτό είναι ένα μέτρο.

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 01:31, 05-02-09:

Μα και στις υπόλοιπες έτσι γίνεται νομίζω. Τουλάχιστον στα Γιάννενα που είμαι εγώ απ'ότι ξέρω τότε μπαίνουν, ή ίσως και στο 3ο, not sure though.

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 01:34, 05-02-09:

Τι να σου πω, δεν έχω ιδεά τι γίνεται στις άλλες σχολες. Απλώς αυτό είναι ένα από τα "παράπονα" των φοιτητών του τμήματος

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 01:40, 05-02-09:

Στο Ηράκλειο είσαι? Είναι αλήθεια (επειδή μόνο με φήμες δεν μπορώ να είμαι σίγουρος :Ρ) ότι έχετε φροντιστήρια και μάλιστα υποχρεωτικά?

Ε, και στους περισσότερους εδώ, including me, έτσι ειναι. Νταξ, δεν μπορείς να μπείς με τη μία κλινικές αλλά θα μπορούσε να μειωθεί πιστεύω ο χρόνος.

Παράθεση

kavazis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kavazis
Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O kavazis έγραψε στις 01:47, 05-02-09:

Στο Ηράκλειο είσαι? Είναι αλήθεια (επειδή μόνο με φήμες δεν μπορώ να είμαι σίγουρος :Ρ) ότι έχετε φροντιστήρια και μάλιστα υποχρεωτικά?

Ε, και στους περισσότερους εδώ, including me, έτσι ειναι. Νταξ, δεν μπορείς να μπείς με τη μία κλινικές αλλά θα μπορούσε να μειωθεί πιστεύω ο χρόνος.

στην αλεξανδρούπολη έχουμε υποχρεωτικά φροντιστήρια. μόνο βιολογία όμως

Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 01:54, 05-02-09:

Και αργότερα περισσότερα?

Αυτό που είχα ακούσει ήταν "στο Ηράκλειο και στην Πάτρα έχουν πάααααρα πολλές ώρες υποχρεωτικές και δεν έχουν καθόλου ελεύθερο χρόνο".

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 01:59, 05-02-09:

Αυτό που είχα ακούσει ήταν "στο Ηράκλειο και στην Πάτρα έχουν πάααααρα πολλές ώρες υποχρεωτικές και δεν έχουν καθόλου ελεύθερο χρόνο".
Ναι ισχύει. Δεν ξέρω βεβαια αν το άκουσες κάπως μεγαλοποιημένο αυτο() αλλά ήδη απο 2ο έτος είχε αρκετή δουλειά η οποια δεν ξέρω τι νόημα έχει από ένα σημειο και μετά

Παράθεση

kavazis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kavazis
Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O kavazis έγραψε στις 02:00, 05-02-09:

Μήπως εννοούν εργαστήρια και τέτοια?

Για φροντιστήρια μετά δν ξέρω, μπορεί να ναι σύστημα των βιολογων σε μας. πάντως απ άλλα έτη δεν ακουσα για φροντιστήρια

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 14:28, 05-02-09:

Είναι αλήθεια ότι έχετε φροντιστήρια και μάλιστα υποχρεωτικά?
Ναι

Παράθεση

drkameleon

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη drkameleon
Ο drkameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O drkameleon έγραψε στις 16:03, 11-02-09:

Κατ'αρχάς, ας διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου άρθρο σε αυτό το φόρουμ, στο οποίο και αποφάσισα να γραφτώ μόνο και μόνο μήπως πιάσει τόπο η αποκτηθείσα γνώση μου.

Πρώτον, ας ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ φοιτητής ιατρικής.
Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσω οτι ΕΙΜΑΙ στα Γιάννενα.
Και Τρίτον, ας συμπληρώσω ότι δεν είμαι ούτε 1ο, ούτε 2ο, ούτε 3ο, ΑΛΛΑ 5ο έτος...

Ας πάρουμε κάποια πράγματα ως δεδομένα ::iagree:

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Τι ισχύει γενικά περί ιατρικών σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)

- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

- Μετά την αναμονή, πας για ειδικότητα η οποία διαρκεί από 3 (ιατροδικαστική) έως 7 χρόνια (αγγειοχειρουργική)

- Το σύνολο των παραπάνω λοιπόν κυμαίνεται από 12 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) έως 19-20 χρόνια (στην χειρότερη) -- τι σημαίνει αυτό? Στα 30-40 θα μπορείτε να δουλέψετε επιτέλους πάνω στο αντικείμενό σας -- τα προηγούμενα, ακόμη και ως πτυχιούχοι, στην καλύτερη περίπτωση να κάνετε αποτρίχωση στα Bodyline

Τι ισχύει κατά τη διάρκεια των σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω ΕΠΙΣΗΣ από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)

- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

- Η συνέχεια περιλαμβάνει όλο και περισσότερο ιατρικά μαθήματα που στο 6ο και τελευταίο(?) έτος είναι : Παθολογία, Παιδιατρική, Γυναικολογία, Χειρουργική.

- Το διάβασμα το οποίο απαιτείται είναι σταδιακά αυξανόμενο.

- Ο τύπος διαβάσματος που απαιτείται ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗ (πώς ήταν η ιστορία στο λύκειο? ε, 20 φορές περισσότερο) -- Από το 5ο έτος και μετά π.χ., το να αποστηθίσεις (ΦΑΡΣΙ έτσι? χωρίς αστεία...) 50 σελίδες με βαρύγδουπες ιατρο-λογίες, κλπ σε 1-2 το πολύ 24ωρα, θεωρείται δεδομένο προσόν -- αν δεν το μπορείς, άρχισε να προσθέτεις μαθήματα από τώρα

- Η μέση "ύλη" κάθε μαθήματος είναι περίπου 1 2-κιλος τόμος - λάβε υπ' όψιν σου ότι τα θέματα στα οποία θα εξεταστείς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι και από τις 800 σελίδες που διάβασες... (ουυυπς...)

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Στην αρχή είναι μόνο 2-3 ώρες τη βδομάδα, σταδιακά αυξανόμενες, μεχρι που στο 6ο έτος, είσαι μέσα στο νοσοκομείο για 6 ώρες την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από τις 8 το πρωί), με μόνο διάλειμμα Χριστούγεννα και Πάσχα (καλοκαίρι, γιοκ!)

Στις κλινικές : :iagree:

- Θα πάρεις ΠΑΝΩ από 200 ιστορικά κατά μέσο όρο (- Πώς σάς λένε? - Πότε ήρθατε? - Τι πρόβλημα είχατε? -- στο τέλος βέβαια ΕΣΥ θα αποκτήσεις το πρόβλημα...)

- Θα δεις πράγματα που τα έβλεπες σε μικρή ηλικία και μετά είχες εφιάλτες για μια εβδομάδα

- Θα παρακολουθήσεις κατά μέσο όρο 4-5 νεκροτομές -- οι οποίες είναι πολύ πιο "hardcore" απ' όσο μπορείς να φανταστείς

- Θα παρακαλουθήσεις από τραχειοστομίες, γαστροστομιες, διασωληνωμένους, ανάπηρους μέχρι κωλονοσκοπήσεις, χειρουργεία, γεννήσεις, κλπ

- Θα πάρεις αιματάκι, θα σού πάρουν, θα κάνεις ενεσούλες, θα σού κάνουν... (κοτζάμ πειραματόζωο θα είσαι και μάλιστα με τη θέλησή σου -- τσάμπα θα πας νομίζεις???)

- Θα ξύνεσαι στο κυλικείο του νοσοκομείο άαααααπειρες ώρες

- Θα είσαι το έυκολο θήραμα κάθε ψωνισμένου ρομποφόρου και δη υψηλόβαθμου (βλέπε "καθηγητή", κλπ) ρομποφόρου, ο οποίος και θα έχει το δικαίωμα (?) να σε γελοιποιεί δημοσίως ακόμη κι αν δεν υπάρχει λόγος...

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...:iagree:

ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-Κ-Α ιατρική και το θες ΔΙΑΚΑΩΣ -- πήγαινε δοκιμαστικά σε κανένα νοσοκομείο να δεις περί τίνος πρόκειται... Όταν το κάνεις αυτό, αν συνεχίσεις να καίγεσαι και να ΜΗΝ σε ενοχλούν τα παραπάνω... κάν'το...

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ - ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ!:nono:

Εγώ ποιός είμαι? Ένας υψηλόβαθμος ηλίθιος που στο 5ο έτος της ιατρική επιχειρεί μόλις να ξεφύγει από τον εφιάλτη και να κυνηγήσει το όνειρο που είχε πάντα : Computer Science...

Αγαπητέ 01010001 ,

(μπορεί και να μπέρδεψα τα ψηφία σου, sorry) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!

Παράθεση

sakoulias (Σακης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sakoulias
Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O sakoulias έγραψε στις 17:11, 11-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από drkameleon
Κατ'αρχάς, ας διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου άρθρο σε αυτό το φόρουμ, στο οποίο και αποφάσισα να γραφτώ μόνο και μόνο μήπως πιάσει τόπο η αποκτηθείσα γνώση μου.

Πρώτον, ας ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ φοιτητής ιατρικής.
Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσω οτι ΕΙΜΑΙ στα Γιάννενα.
Και Τρίτον, ας συμπληρώσω ότι δεν είμαι ούτε 1ο, ούτε 2ο, ούτε 3ο, ΑΛΛΑ 5ο έτος...

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Τι ισχύει γενικά περί ιατρικών σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)

- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

- Μετά την αναμονή, πας για ειδικότητα η οποία διαρκεί από 3 (ιατροδικαστική) έως 7 χρόνια (αγγειοχειρουργική)

- Το σύνολο των παραπάνω λοιπόν κυμαίνεται από 12 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) έως 19-20 χρόνια (στην χειρότερη) -- τι σημαίνει αυτό? Στα 30-40 θα μπορείτε να δουλέψετε επιτέλους πάνω στο αντικείμενό σας -- τα προηγούμενα, ακόμη και ως πτυχιούχοι, στην καλύτερη περίπτωση να κάνετε αποτρίχωση στα Bodyline

Τι ισχύει κατά τη διάρκεια των σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω ΕΠΙΣΗΣ από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)

- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

- Η συνέχεια περιλαμβάνει όλο και περισσότερο ιατρικά μαθήματα που στο 6ο και τελευταίο(?) έτος είναι : Παθολογία, Παιδιατρική, Γυναικολογία, Χειρουργική.

- Το διάβασμα το οποίο απαιτείται είναι σταδιακά αυξανόμενο.

- Ο τύπος διαβάσματος που απαιτείται ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗ (πώς ήταν η ιστορία στο λύκειο? ε, 20 φορές περισσότερο) -- Από το 5ο έτος και μετά π.χ., το να αποστηθίσεις (ΦΑΡΣΙ έτσι? χωρίς αστεία...) 50 σελίδες με βαρύγδουπες ιατρο-λογίες, κλπ σε 1-2 το πολύ 24ωρα, θεωρείται δεδομένο προσόν -- αν δεν το μπορείς, άρχισε να προσθέτεις μαθήματα από τώρα

- Η μέση "ύλη" κάθε μαθήματος είναι περίπου 1 2-κιλος τόμος - λάβε υπ' όψιν σου ότι τα θέματα στα οποία θα εξεταστείς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι και από τις 800 σελίδες που διάβασες... (ουυυπς...)

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Στην αρχή είναι μόνο 2-3 ώρες τη βδομάδα, σταδιακά αυξανόμενες, μεχρι που στο 6ο έτος, είσαι μέσα στο νοσοκομείο για 6 ώρες την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από τις 8 το πρωί), με μόνο διάλειμμα Χριστούγεννα και Πάσχα (καλοκαίρι, γιοκ!)

Στις κλινικές : :iagree:

- Θα πάρεις ΠΑΝΩ από 200 ιστορικά κατά μέσο όρο (- Πώς σάς λένε? - Πότε ήρθατε? - Τι πρόβλημα είχατε? -- στο τέλος βέβαια ΕΣΥ θα αποκτήσεις το πρόβλημα...)

- Θα δεις πράγματα που τα έβλεπες σε μικρή ηλικία και μετά είχες εφιάλτες για μια εβδομάδα

- Θα παρακολουθήσεις κατά μέσο όρο 4-5 νεκροτομές -- οι οποίες είναι πολύ πιο "hardcore" απ' όσο μπορείς να φανταστείς

- Θα παρακαλουθήσεις από τραχειοστομίες, γαστροστομιες, διασωληνωμένους, ανάπηρους μέχρι κωλονοσκοπήσεις, χειρουργεία, γεννήσεις, κλπ

- Θα πάρεις αιματάκι, θα σού πάρουν, θα κάνεις ενεσούλες, θα σού κάνουν... (κοτζάμ πειραματόζωο θα είσαι και μάλιστα με τη θέλησή σου -- τσάμπα θα πας νομίζεις???)

- Θα ξύνεσαι στο κυλικείο του νοσοκομείο άαααααπειρες ώρες

- Θα είσαι το έυκολο θήραμα κάθε ψωνισμένου ρομποφόρου και δη υψηλόβαθμου (βλέπε "καθηγητή", κλπ) ρομποφόρου, ο οποίος και θα έχει το δικαίωμα (?) να σε γελοιποιεί δημοσίως ακόμη κι αν δεν υπάρχει λόγος...

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...:iagree:

ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-Κ-Α ιατρική και το θες ΔΙΑΚΑΩΣ -- πήγαινε δοκιμαστικά σε κανένα νοσοκομείο να δεις περί τίνος πρόκειται... Όταν το κάνεις αυτό, αν συνεχίσεις να καίγεσαι και να ΜΗΝ σε ενοχλούν τα παραπάνω... κάν'το...

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ - ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ!:nono:

Εγώ ποιός είμαι? Ένας υψηλόβαθμος ηλίθιος που στο 5ο έτος της ιατρική επιχειρεί μόλις να ξεφύγει από τον εφιάλτη και να κυνηγήσει το όνειρο που είχε πάντα : Computer Science...

Αγαπητέ 01010001 ,

(μπορεί και να μπέρδεψα τα ψηφία σου, sorry) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!
Φίλε μέ όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω μου φαίνεται ότι για το διάβασμα τα λές πολύ τραγικά ενώ στις άλλες παραμέρους σε πιστεύω απόλυτα...Είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχημα?Ισως και να είναι αλλα αν δεν μου το επιβεβαίωναν τουλάχιστον άλλα 10 άτομα λυπάμαι αλλλά δεν θα σε πίστευα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

O 01011001 έγραψε στις 23:44, 11-02-09:

Η ***** είναι διαδεδομένη.

Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ, μην κάνεις τέτοια σχόλια και γενικεύσεις. Μπορεί άλλοι να μπορούν(και όχι, δεν αναφέρομαι σε εμένα ).

Γιατί?

Yup.

Yup

(01011001) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!
Nope. Ευχαριστώ.

Εσύ με ποιο σκεπτικό μπήκες στη σχολή?

Παράθεση

RayRiot

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη RayRiot
Ο RayRiot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O RayRiot έγραψε στις 14:31, 14-03-09:

Και εγώ θέλω να περάσω ιατρική.....

Παράθεση

drkameleon

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη drkameleon
Ο drkameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O drkameleon έγραψε στις 09:46, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakoulias
Φίλε μέ όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω μου φαίνεται ότι για το διάβασμα τα λές πολύ τραγικά ενώ στις άλλες παραμέρους σε πιστεύω απόλυτα...Είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχημα?Ισως και να είναι αλλα αν δεν μου το επιβεβαίωναν τουλάχιστον άλλα 10 άτομα λυπάμαι αλλλά δεν θα σε πίστευα
Ίσως και να υπερβάλλω -- εξάλλου την ΔΙΚΗ ΜΟΥ μονάδα εκπροσωπώ, όχι καμιά πανανθρώπινη αλήθεια. Απλά, ενίοτε η Υπερβολή βοηθάει να αναδείξεις την ουσία.

Κι επιπλέον, κάτι που διακρίνω στο βάθος της απάντησής σου και είναι μια απίστευτα συνηθισμένη παγίδα : ΑΝ σκέφτεσαι σοβαρά για Ιατρική, σημαίνει πως οι βαθμολογίες σου είναι πολύ υψηλές και κατά πάσα πιθανότητα - στα κλειστά πλαίσια του σχολείου σου - "διακρίνεσαι" και μόνο λόγω βαθμολογίας. Να σού υπενθυμίσω πως ΜΟΛΙΣ βρεθείς σε μια Ιατρική σχολή, θα βρεθείς μαζί με άλλους 100-150 ΕΞΙΣΟΥ υψηλόβαθμους με εσένα. Εν ολίγοις, η δυσπιστία του "υπερβολές... σιγά το πολύ διάβασμα" στις ιατρικές δεν πιάνει -- γιατί πολύ απλά ΟΣΟΙ είναι εκεί μέσα ήταν κάποτε εξίσου "φυτά" (καλοπροαίρετα το λέω) με όσο είσαι εσύ τώρα
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από RayRiot
ΚΑΙ ΕΓΩ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ.... ^^
Α' Λυκείου??? Τον έχεις ακόμα τον καιρό σου -- ΜΗΝ προτρέχεις.
Ακόμα και με αυτά drkameleon εγώ συνεχίζω να θέλω.Αλλα πες μου ένα πράγμα μόνο...Εσύ γιατί επέλεξες την Ιατρική????Επειδή έβγαλες τα μόρια και λες,που να πάω τώρα,α!ιατρική!!Και τώρα προσπαθείς να αποθαρρύνεις όλους εμάς που αγαπάμε το επάγγελμα αυτό!!Αν είναι δυνατόν!Άμα δε σου αρέσει η σχολή,φύγε!Γιατί δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός!Σε αντίθεση με σένα,πολύ από εμάς που προσδοκούμε να περάσουμε Ιατρική,και φυσικά όσοι ήδη τη σπουδάζουν,το κάνουμε επειδή το θέλουμε και όχι για την "φήμη" που θα μας δώσει!Και δηλαδή αν θέλουμε,μας λες ότι δεν μπορούμε να κάνουμε ειδικότητα στο εξωτερικό?όταν αγαπάς κάτι το παλεύεις.Αν εσύ τώρα πέρασες ιατρική για να κάνεις τη μαμάκα και τον μπαμπάκα χαρούμενους είναι δικό σου θέμα.Πήγαινε λοιπόν εσύ να κάνεις computer science και άσε εμάς να "ξυνόμαστε στο κυλικείο του νοσοκομείου άπειρες ώρες".
1) το ΔΙΚΟ ΜΟΥ το "γιατί;" είναι μακροσκελές και πίστεψε με - ΓΙΑ ΕΣΑΣ - είναι απολύτως ήσσονος σημασίας.

2) Και γιατί "το θέλετε"??? Έχεις πάει ποτέ σε εφημερίες(ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις, κάνεις δεν θα σου πει όχι) στο νοσοκομείο να δεις τι παίζει ή το λες έτσι?

3) άσε εμάς να "ξυνόμαστε στο κυλικείο του νοσοκομείου άπειρες ώρες" ---> ΑΥΤΟ θα μπορούσα να το δεχτώ ΜΟΝΟ από νυν φοιτητή ιατρικής και μάλιστα ΜΕΓΑΛΟΥ έτους (να έχει φάει πρώτα με το κουτάλι το νοσοκομείο). Αλλά από μαθητή Λυκείου (= έξω απ' το χορό ΠΟΛΛΑ τραγούδια λέω) NOPE. Ακόμα και ΠΟΡΩΜΕΝΟΙ συμφοιτητές μου με το αντικείμενο, με το χάσιμο χρόνου του νοσοκομείου ΔΕΝ διαφωνούν με το παραπάνω.

Γιατί?
Γιατί :

1) ΟΛΟΙ θέλουν να φύγουν εξωτερικό

2) Μέχρι το 5ο-6ο έτος ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για να "φύγουν εξωτερικό" - άμα θες να πάς Σουηδία και αρχίζεις να μαθαίνεις σουηδικά στο 5ο έτος, δε νομίζω να το κατέχεις και φαρσί σε 1 χρόνο, ε? (Πόσο μάλλον άμα "θες να πας" αλλά δεν κάνεις απολύτως τίποτα)

3) Γιατί οι επιλογές για εξωτερικό είναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ. Πίστεψε με τα έχω ψάξει 100 φορές. Πλέον, ενδείκνυται μόνο Σουηδία, Γαλλία είναι με εξετάσεις τύπου πανελλήνιες, Ελβετία παίζει μέσον, Αγγλία ζόρικα, Γερμανία ξέχνα το. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ, εύκολες ειδικότητες (από πλευράς "πρόσβασης" έτσι?) έξω, είναι αυτές που είναι και ΕΝΤΟΣ Ελλάδας : Ψυχιατρική, Παιδοψυχιατρική, Ιατροδικαστική, Γενική Ιατρική (αυτό ιδίως για Γαλλία).

4) Αν έφευγαν όλοι όσοι έλεγαν ότι "θα φύγουν έξω", στην Ελλάδα οι αναμονές για ειδικότητα θα ήταν το πολύ 1-2 βδομάδες. Το ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, πρέπει να σε προβληματίσει...

5) Θα με θυμηθείς 4ο έτος που όλοι - και καλά - θα λένε πως "θα φύγουν" και θα με ξαναθυμηθείς 5ο-6ο που τελικά από όλους αυτούς θα έχει μείνει στους "φερέλπιδες μετανάστες" 1 στους 100 από τους αρχικούς.

6) Α, και μη δουλευόμαστε. Εκτός από την μικρή αναμονή, το "εξωτερικό" γλυκαίνει, n'est-ce pas?
Αρχική Δημοσίευση από aleka
Υπάρχουν και πολλοι που νομίζουν πως θέλουν πολύ κάτι και τελικά καταλήγουν πως δεεεν... Καλώς ή κακώς, δύσκολο είναι να σαι τόσο συνειδητοποιημένος απο τα 18 σου και να ξέρεις τι θέλεις χωρις να το έχεις δει καλά καλά.

ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ.:thanks:
Αρχική Δημοσίευση από SoZi
συνηθισμενα τα βουνα απ΄τα χιονια λενε...για καθε σχολη υπαρχει και καποιος που θα αρχισει να λεει τραυματικες εμπειριες και να γραφει ολοκληρες παραγραφους για το ποσο λαθος θα κανουν αυτοι που θα την διαλεξουν...λες και ολοι οι ανθρωποι σε αυτον τον κοσμο εχουν τις ιδιες αντοχες..αμα ηταν ετσι δεν παταγε κανενας στην Ιατρικη...ελα ομως που υπαρχουν και πορωμενοι που θα υπομεινουν ολα τα βασανιστηρια τον εξευτελισμο και τις κακουχιες και τελικα μετα απο χρονια θα γινουν γιατροι και θα κανουν αυτο που πραγματικα τους ενδιαφερει...
Νομίζω ότι τα λές αρκετά "ισορροπημένα" και μ' αρέσει αυτό. Ωστόσο, εγώ θα εστιάσω πάλι σε ένα σημείο :

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΟΙ, δεν είπα να ΜΗΝ είναι. Τουλάχιστον να γνωρίζουν το πραγματικό "ΓΙΑΤΙ".
Εγω προσωπικά γνωρίζω τι θέλω και νιώθω άσχημα όταν το έχουν αυτοί που δεν το αγαπάνε πραγματικά.
Όμορφη τοποθέτηση - αρκεί να μη με βλέπεις (λέεεμε τώρα) με μισό μάτι επειδή "το έχω" χωρίς "να το αγαπώ πραγματικά". Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, dear...

Το ότι "το έχω" όμως και μιλάω "εκ των έσω" (που εκ των πραγμάτων ΔΕΝ μπορείς να μιλας, εκτός κι αν ανήκεις στην κατηγορία "γιός/κόρη γιατρού" οπότε η κουβέντα πάει ΑΛΛΟΥ) δεν σε προβληματίζει καθόλου? Δεν σού γεννά κανένα ερώτημα???

ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ για τη ζωή μας τις παίρνουμε κάνοντας τις ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. Η ερώτηση που προτείνω για όλους εσάς που καίγεστε για την συγκεκριμμένη σχολή είναι : ΓΙΑΤΙ?

(Μην την απαντήσετε εδώ, αυτό είναι τελείως προσωπικό -- όταν πάρετε απάντηση από τον εαυτό σας που ΔΕΝ σάς αρέσει, να ξέρετε ότι αυτή είναι η πραγματική )

------------------------------------------

Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα.

Τα χαιρετίσματα μου σε όλους!

Dr.Kameleon

Παράθεση

sakoulias (Σακης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sakoulias
Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O sakoulias έγραψε στις 14:33, 16-03-09:

Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλά αυτή η υπερβολή που διέκρινα βασίζεται στο ότι δεν νομίζω να υπάρχουν άτομα που να αντέχουν τόσο διάβασμα...Δεν αποκλείω την περίπτωση να είναι όντως έτσι τα πράγματα και άμα όντως είναι έτσι τότε κρίμα για την σχολή την οποία τώρα τελευταία όλο και συχνότερα σκέφτομαι αρνητικά και μάλλον δεν θα την επιλέξω λόγω πληροφοριών απο δύο γνωστές μου φοιτήτριες Ιατρικης...Τελος πάντων δεν θα υποτιμούσα ποτέ την σχολή λόγω προσωπικής επίδοσης αντίθετα λέω τα παραπάνω λόγω δυσκολίας αυτών που ανέφερες για το διάβασμα.Φιλικά πάντα Σάκης
*Επιπλέον πληροφορίες για την σχολή που τις θεωρείς χρήσιμες για έναν υποψήφιο θα ήταν ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες...

Παράθεση

Hristos (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hristos
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O Hristos έγραψε στις 14:52, 16-03-09:

Αν και μαθητής λυκείου θα θελα να πω και γω την άποψη μου. Καταρχήν για να τελειώσεις την ιατρική θες στην καλύτερη τουλαχιστον 10-13 χρόνια μεγάλη διάρκεια σπουδών. Υπάρχουν 1800 άνεργοι και 1600 ανειδίκευτη στην ελλάδα(στοιχεία απο καθημερινή). Πολλοί τελειώνουν ένα πτυχίο Ιατρικής στην Βουλγαρία Ρουμανία και τα άσπρα χώματα και γυρνάν Ελλάδα όντας γιατροί,όπου ο κορεσμένος είναι ήδη τεράστιος και αν δεν έχεις κάποιον στην οικογένεια με προσωπικό ιατρείο δύσκολα τα πράγματα. Παρά το ενδιαφέρον που προκαλεί οι περισσότεροι μπαίνουν εκεί γιάτι έχει κύρος και στην συντηρητικη κοινωνία της Ελλάδας αν μπεις σε ιατρική νομική είσαι ο καλύτερος στα μάτια της κοινωνίας και των γιαγιαδων. Οι σπουδές δεν είναι απλές.Πρέπει να μην φοβάσαι το σώμα να μην τρομάζεις μόλις βλέπεις αίμα και λιποθυμάς αμα δεις κανένα κομμένο πόδι κλπ κλπ όπως ξέρω μια γνωστή μου που θέλει να σπουδάσει ιατρική και φοβάται το αίμα και τα πειράματα
Τώρα μπορεί να λέτε θα μπω μέσα θα τους φάω όλους κλπ άλλα υπάρχουν τουλάχιστον ισάξιοι και καλύτεροι απο σας δεν είναι απλά τα πράγματα όπως φαίνονται απο τον ενθουσιασμό που πηγάζει απο την νεότητα και την εφηβεία είναι πολύ δύσκολη σχολή.
Τέλος θα θελα να τονίσω ότι η ιατρική δεν είναι grey's anatomy ή dr house. Η άνθρωποι δεν ζουν για πάντα οι γιατροί κάνουν λάθοι που κοστίζουν ζωές αν δεν μπορείς να σηκώσεις την ευθύνη ή ακόμα χειρότερα δεν έχεις αντιληφθεί το μέγεθος του λειτουργήματος του γιατρού είναι καταστροφή. Δεν είναι τόσο ενδιαφέροντα όσο φαίνονται στην tv ρωτήστε και αυτούς που το σπουδάζουν όπως θα συμφωνήσω κατα ένα μέρος με τον φίλο drkameleon.
Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που απέρριψα την σχολή αν και μπορώ να την πιάσω. Όσοι θέλουν πραγματικά να πάνε ας ακολουθήσουν το επάγγελμα και καλή επιτυχία. Αυτά για την ώρα

Παράθεση

treo

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη treo
Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O treo έγραψε στις 20:42, 19-03-09:

Θα ηθελα να ρωτησω τον χρονο αναμονης που απαιτηται για να ξεκινησει καποιος μια ιατρικη ειδικοτητα[στο περιπου]

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 22:55, 19-03-09:

Ανάλογως την ειδικότητα και το νοσοκομέιο
Αρχική Δημοσίευση από Hristos
Αν και μαθητής λυκείου θα θελα να πω και γω την άποψη μου. Καταρχήν για να τελειώσεις την ιατρική θες στην καλύτερη τουλαχιστον 10-13 χρόνια μεγάλη διάρκεια σπουδών. Υπάρχουν 1800 άνεργοι και 1600 ανειδίκευτη στην ελλάδα(στοιχεία απο καθημερινή). [Πολλοί τελειώνουν ένα πτυχίο Ιατρικής στην Βουλγαρία Ρουμανία και τα άσπρα χώματα και γυρνάν Ελλάδα όντας γιατροί,όπου ο κορεσμένος είναι ήδη τεράστιος
Σε ποιόν κλάδο όμως δεν υπάρχει τεράστιος κορεσμός? Στη νοσιλευτική, την κτηνιατρική και τα παιδαγωγικά. Αν σκέφτονταν όλοι έτσι, αυτές οι 3 σχολές θα χαν φτάσει στα ύψη και θα είχε λυθεί το πρόβλημα όλων μας.

και αν δεν έχεις κάποιον στην οικογένεια με προσωπικό ιατρείο δύσκολα τα πράγματα
Αυτό ισχυει και για δικηγόρους, μηχανικούς, φαρμακοποιούς....κλπ όχι μόνο στην ιατρική.
Βέβαια, υπάρχουν και τα νοσοκομεία, ιδιωτικά και μη. Δεν είναι απαραίτητο να γίνουμε όλοι αυτόνομοι
Αλλά ακόμα και αν το θέλουμε το ελεύθερο επάγγελμα, ένας καλός ποτέ δεν χάνεται. Αντίθετα κάποιος με στρωμένη δουλειά, ακομα και μέτριος να ναι στη δουλειά του δεν πρόκειται να διατηρησει τα κεκτημένα.

Παρά το ενδιαφέρον που προκαλεί οι περισσότεροι μπαίνουν εκεί γιάτι έχει κύρος και στην συντηρητικη κοινωνία της Ελλάδας αν μπεις σε ιατρική νομική είσαι ο καλύτερος στα μάτια της κοινωνίας και των γιαγιαδων.

Οι σπουδές δεν είναι απλές.Πρέπει να μην φοβάσαι το σώμα να μην τρομάζεις μόλις βλέπεις αίμα και λιποθυμάς αμα δεις κανένα κομμένο πόδι κλπ κλπ όπως ξέρω μια γνωστή μου που θέλει να σπουδάσει ιατρική και φοβάται το αίμα και τα πειράματα
Μην παίρνεις παράδειγμα από τη γνωστή σου, δεν ισχυει για όλους το ίδιο. Μάλλον "μεμονωμένο περιστατικο" θα το χαρακτήριζα

Τώρα μπορεί να λέτε θα μπω μέσα θα τους φάω όλους κλπ άλλα υπάρχουν τουλάχιστον ισάξιοι και καλύτεροι απο σας
Το θα μπω μέσα και θα τους φάω όλους πιο πιθανό να το ακούσω από πολυτεχνίτη παρά από γιατρό

δεν είναι απλά τα πράγματα όπως φαίνονται απο τον ενθουσιασμό που πηγάζει απο την νεότητα και την εφηβεία είναι πολύ δύσκολη σχολή.
Αχ αυτά τα νιάτα
Ποιά σχολή δεν είναι δύσκολη?

Τέλος θα θελα να τονίσω ότι η ιατρική δεν είναι grey's anatomy ή dr house. Η άνθρωποι δεν ζουν για πάντα οι γιατροί κάνουν λάθοι που κοστίζουν ζωές αν δεν μπορείς να σηκώσεις την ευθύνη ή ακόμα χειρότερα δεν έχεις αντιληφθεί το μέγεθος του λειτουργήματος του γιατρού είναι καταστροφή. Δεν είναι τόσο ενδιαφέροντα όσο φαίνονται στην tv
Όντως. Είναι ακόμα πιο ενδιαφέροντα
Τρομερά υποκειμενικό αυτό που λες.
Στα άλλα λίγο πολύ έχεις δίκιο αλλά δεν νομίζω να επιλέξει ο οποιοσδήποτε σχολή μονο και μονο επειδή είδε μια σειρα, ας είμαστε σοβαροί.

ρωτήστε και αυτούς που το σπουδάζουν όπως θα συμφωνήσω κατα ένα μέρος με τον φίλο drkameleon.
Όσοι φίλοι μου σπουδάζουν και βρίσκονται κυριως σε μεγάλα έτη είναι υπερευχαριστημένοι. Αν ήταν όλοι δυσαρεστημένοι θα την παρατούσαν.
Ο drkameleon προφανώς δεν αποτελεί και το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα φοιτητη ιατρικής (χωρις παρεξήγηση), παρ όλο που σε ορισμένα σημεία έχει δικιο.

Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που απέρριψα την σχολή αν και μπορώ να την πιάσω. Όσοι θέλουν πραγματικά να πάνε ας ακολουθήσουν το επάγγελμα και καλή επιτυχία. Αυτά για την ώρα
Μάλιστα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους