Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,986 εγγεγραμμένα μέλη και 2,809,736 μηνύματα σε 79,748 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 708 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Εκτρώσεις

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 706)
Υπέρ
99
14,02%
Κατά
227
32,15%
Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις
333
47,17%
Δεν έχω σχηματίσει άποψη
39
5,52%
Αδιαφορώ
8
1,13%

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 22:50, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Ούτως ή άλλως, ο Θεός (οι άθεοι πείτε το "Φύση") εφηύρε και τη μ@λ@κία για όσους δεν είναι έτοιμοι να πάνε στο κρεβάτι με άλλο πρόσωπο.
Λες???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angekon (Αγγελος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη angekon
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O angekon έγραψε στις 23:31, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από panp27
Ok! Sorry, ίσως παρεξήγησα... τα λόγια σου αλλά νομίζω θα ήταν πιο χρήσιμο για αυτά τα παιδιά που ζουν μέσα σε μια κοινωνία που όλα κοινούνται γύρω από το σεξ... να ξέρουν ότι δεν είναι μαγκιά να ξεκινήσεις το σεξ από μικρή ηλικία, που εξάλου είναι το τελευταίο που έχει ανάγκη ένα παιδί. Μαγκιά είναι να ξεκινήσεις τότε που θα είσαι ώριμος και υπέυθυνος να αναλάβεις τις ευθύνες των πράξεων σου που δεν περιορίζονται μόνο στο αν προκύψει παιδί ή όχι, που και αυτό όσες προφυλάξεις και αν πάρεις δεν μπορείς να το ξέρεις...
Όπως λέμε ότι από τότε που βρέθηκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο, έτσι και στην περίπτωση αυτή από τότε που βρέθηκε το προφυλακτικό χάθηκε το μέτρο...
πολυ σωστα και σ'αυτο εχεις δικιο φιλε μου και στο αναγνωριζω. φαντασου μονο ποσο εχει προχωρηση η συγχρονη κοινωνια μας που 21;30 καθε μερα στο ενα καναλι δυο γκ.ι αγκαλιαζονται στο ιδιο κρεβαττι, στο αλλο δυο περιπου αδερφια χαμουρευονται και στο αλλο ο φιλος κοιμαται με την κορη του φιλου του. ρωτα μετα απο αυτο ενα 9χρονο παρακαλω τι ειναι σεχ και οχι μονο θα σου απαντησει αλλα θα κανει και αναλυση. αυτο πουλαει μαλλον στις μερες μας.Δυστυχως!!! και μετα μιλαμε για εκτρωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

greekteo (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greekteo
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

O greekteo έγραψε στις 23:49, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από angekon
πολυ σωστα και σ'αυτο εχεις δικιο φιλε μου και στο αναγνωριζω. φαντασου μονο ποσο εχει προχωρηση η συγχρονη κοινωνια μας που 21;30 καθε μερα στο ενα καναλι δυο γκ.ι αγκαλιαζονται στο ιδιο κρεβαττι, στο αλλο δυο περιπου αδερφια χαμουρευονται και στο αλλο ο φιλος κοιμαται με την κορη του φιλου του. ρωτα μετα απο αυτο ενα 9χρονο παρακαλω τι ειναι σεχ και οχι μονο θα σου απαντησει αλλα θα κανει και αναλυση. αυτο πουλαει μαλλον στις μερες μας.Δυστυχως!!! και μετα μιλαμε για εκτρωση.
+++ reputation αν ειχε το φορουμ αυτο! :no1:

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who
Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,371 μηνύματα.

O who έγραψε στις 00:44, 25-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
αμα βγω εξω σημερα περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να με πατησει αυτοκινητο παρα να σπασει το προφυλακτικο. δηλαδη καλυτερα να μη βγαινω εξω... τα ποσοστα που αναφερονται για πιθανοτητα εγκυμοσυνης παρα την αντισυλληψη αναφερονται σε χρηση ενος χρονου...(αν θυμαμαι καλα) δλδ απο τις 100 γυναικες που εφαρμοζαν τη μεθοδο ταδε, οι ταδε γυναικες εμειναν εγκυες
Άσχετο και χωρίς παρεξήγηση. fasdag (η ερώτηση απευθύνεται σε όλους χωρίς εξαίρεση. Απλά, διάλεξα εσένα γιατί μου 'δωσες το βήμα), εάν ω μη γένοιτο είχες aids (χτύπα ξύλο), θα έκανες σεξ χωρίς προφύλαξη; Θέλω ντόμπρα και ειλικρινή απάντηση.

Παράθεση

panp27

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panp27
Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

O panp27 έγραψε στις 01:56, 25-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από who
Άσχετο και χωρίς παρεξήγηση. fasdag (η ερώτηση απευθύνεται σε όλους χωρίς εξαίρεση. Απλά, διάλεξα εσένα γιατί μου 'δωσες το βήμα), εάν ω μη γένοιτο είχες aids (χτύπα ξύλο), θα έκανες σεξ χωρίς προφύλαξη; Θέλω ντόμπρα και ειλικρινή απάντηση.
Eγώ απλά δεν θα έκανα σεξ, γιατί και μια στην χίλιες πιθανότητες να υπήρχε να το μεταδώσω θα θεωρούσα τον εαυτό μου επιεικώς απαράδεκτο! Αλλά πριν βέβαια φτάσουμε εκεί θεωρώ αυτονόητο ότι η κοπέλα θα γνώριζε οτι έχω AIDS και αν δεν το γνώριζε θα της το έλεγα από πριν!

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who
Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,371 μηνύματα.

O who έγραψε στις 11:12, 25-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από panp27
Eγώ απλά δεν θα έκανα σεξ, γιατί και μια στην χίλιες πιθανότητες να υπήρχε να το μεταδώσω θα θεωρούσα τον εαυτό μου επιεικώς απαράδεκτο! Αλλά πριν βέβαια φτάσουμε εκεί θεωρώ αυτονόητο ότι η κοπέλα θα γνώριζε οτι έχω AIDS και αν δεν το γνώριζε θα της το έλεγα από πριν!
Ωραία απάντηση. Ειλικρινά. Με προφύλαξη θα έκανες;
Αλλά ας περιμένω να απαντήσει και κανένας άλλος.

Παράθεση

Fousekis (Φουσέκης λέγομαι!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fousekis
Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Fousekis άσντασντάς έγραψε στις 15:17, 25-02-09:

Δύσκολη ερώτηση...
Μάλλον είμαι μαζί με τον panp27 κι εγώ.

Παράθεση

Iliana13 (Iliana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliana13
H Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H Iliana13 life is a bitch έγραψε στις 16:22, 26-02-09:

παντως εγω προσωπικα δε θα εκανα γιατι θα εβαζα σε κινδυνο τον αλλον

Παράθεση

Unkown-User

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 16:25, 26-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliana13
παντως εγω προσωπικα δε θα εκανα γιατι θα εβαζα σε κινδυνο τον αλλον
Ορίστε? ????? ?????

Παράθεση

ebe (Εβελίνα)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ebe
H Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ebe έγραψε στις 18:42, 26-02-09:

Υπέρ υπό ορισμένες προυποθέσεις..... Δεν μπορεί τώρα μια κοπέλα 15 ή 16 χρονών να είναι σε κατάσταση να ανταπεξέλθει στις ανάγκες ενός νεογνού από την στιγμή που η ίδια είναι ακόμα παιδί... Ούτε κ το αγόρι της... Επίσης είμαι υπέρ όταν το άτομο που κυοφορεί δεν μπορεί να ανταπεξέλθει οικονομικά στις απαιτήσεις ενός παιδιού... Γιατί μόνο κ μόνο ο τοκετός κοντεύει 9.000 ευρώ!!!!! Ούτε να γεννήσει δεν μπορεί κανείς...!!!!!!!! Επίσης υπέρ όταν υπάρχει κάποια ανωμαλία π.χ σύνδρομο νταουν... Δεν είναι σωστό να φέρνεις στον κόσμο ένα παιδί το οποίο όσο ζείς εσύ κ ο σύντροφός σου το προσέχετε κ όταν φύγετε από τη ζωή να καταλείξει στους δρόμους.... Κ φυσικά όταν τα έμβρυα είναι σιαμαία.... Τώρα είμαι κατά όταν γίνεται καθαρά για εμφανισιακούς λόγους... Το θεωρώ ασχρό να ''ρίχνει'' μια γυναίκα ένα παιδί μόνο κ μόνο για να μην πάρει κιλά κ να μην χαλάσει την σιλουέτα της.... Άλλοι άνθρωποι πασχίζουν να κάνουν παιδί κ άλλοι τα χαλάνε... Πάντως η έκτρωση είναι το δικαίωμα κάθε φυναίκας γιατί είναι κυρίαρχος του εαυτού της κ του σώματός της... Αυτά πιστεύω...

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 20:44, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ebe
Υπέρ υπό ορισμένες προυποθέσεις..... Δεν μπορεί τώρα μια κοπέλα 15 ή 16 χρονών να είναι σε κατάσταση να ανταπεξέλθει στις ανάγκες ενός νεογνού από την στιγμή που η ίδια είναι ακόμα παιδί... Ούτε κ το αγόρι της... Επίσης είμαι υπέρ όταν το άτομο που κυοφορεί δεν μπορεί να ανταπεξέλθει οικονομικά στις απαιτήσεις ενός παιδιού... Γιατί μόνο κ μόνο ο τοκετός κοντεύει 9.000 ευρώ!!!!! Ούτε να γεννήσει δεν μπορεί κανείς...!!!!!!!! Επίσης υπέρ όταν υπάρχει κάποια ανωμαλία π.χ σύνδρομο νταουν... Δεν είναι σωστό να φέρνεις στον κόσμο ένα παιδί το οποίο όσο ζείς εσύ κ ο σύντροφός σου το προσέχετε κ όταν φύγετε από τη ζωή να καταλείξει στους δρόμους.... Κ φυσικά όταν τα έμβρυα είναι σιαμαία.... Τώρα είμαι κατά όταν γίνεται καθαρά για εμφανισιακούς λόγους... Το θεωρώ ασχρό να ''ρίχνει'' μια γυναίκα ένα παιδί μόνο κ μόνο για να μην πάρει κιλά κ να μην χαλάσει την σιλουέτα της.... Άλλοι άνθρωποι πασχίζουν να κάνουν παιδί κ άλλοι τα χαλάνε... Πάντως η έκτρωση είναι το δικαίωμα κάθε φυναίκας γιατί είναι κυρίαρχος του εαυτού της κ του σώματός της... Αυτά πιστεύω...
Αν και το θέτεις ανορθόδοξα,έχεις δίκιο

Παράθεση

makisr91

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη makisr91
Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O makisr91 έγραψε στις 11:51, 28-02-09:

Αυτό το ζήτημα είναι πολύ σοβαρό και δε μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε. Οι εκτρώσεις είναι ένα συχνό φαινόμενο που όσο πάει παίρνει ανησυχητικές διαστάσεις. Αν ψάξουμε να βρούμε τι γίνετε στον υπόλοιπο κόσμο θα κατάλαβετε. Στην αγγλία για παράδειγμα κάθε χρόνο σημειώνονται 90.000 εγκυμοσύνες από έφηβες και οι 2000 αφορούν κορίτσια κάτω των δεκατεσσάρων. Φανταστείτε τι γίνετε και στις υπόλοιπες χώρες και υπολογίστε το μέγεθος αυτών των περιστατικών. Υπο καποιες προυποθέσεις να επιτρέπονται όπως όταν είναι βέβαιο πως το παιδί που θα έρθει στον κόσμο θα έχει εξαιρετικά σοβαρά προβλήματα υγείας και πρέπει να γίνεται αμέσως ή όταν απειλείται και η ζωή της μητέρας. Πριν κάποιον καιρό άκουσα ότι μια γυναίκα έκανε έκτρωση όταν ήταν στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης. Αυτό είναι ανθρωποκτονία από πρόθεση και πρέπει να επιβληθεί παραδειγματική τιμωρία. Κάποιοι είναι υπερ και υποστηρίζουν πως είναι αναγκαίο να γίνονται. Τι έχουν όμως να πουν όταν μια γυναίκα 25-30 χρονών κάνει έκτρωση επειδή δε θέλει να χαλάσει τη ζωή της και επιθυμεί να ζήσει τα νιάτα της? Δεν είναι καθόλου δικαίωμα κάθε γυναίκας να αποφασίζει μόνη για τη ζωή ενός εμβρύου που πρόκειται να έρθει στον κόσμο είναι υποχρέωσή της να ανάλαβει τις ευθύνες της και να πράξει αυτό που απαιτεί η ζωή.

Παράθεση

tazoulini (maria)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη tazoulini
H maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θάσος (Καβάλα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tazoulini έγραψε στις 18:18, 12-03-09:

ναι πιστευω οτι πρεπει να συνεχισουν,οκ μπορει να ειναι εμβρυο (που με βαση την επιστημη δεν θεωρειται οτι αφαιρεις μια ζωη) αλλα αν δεν μπορεις να το μεγαλωσεις στις καταλληλες συνθηκες(πατερας και μανα παρων,και τα σχετικα) ειναι ανωφελο. βασικα το προτιμοτερο θα ηταν να ειχαν παρει τις απαραιτητες προφυλαξεις..

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 23:43, 13-03-09:

Το θέμα είναι καθαρά ηθικό και όχι επιστημονικό, για αυτό και είναι δύσκολο να απαντηθεί. Ναι, όντως, η πρόληψη είναι η καλύτερη λύση.

Παράθεση

agent007

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη agent007
Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O agent007 έγραψε στις 14:06, 18-03-09:

Εγώ είμαι κατά όμως έξω απο τον χορό όλοι έχουν αποψη ...
Είναι μια δύσκολη απόφαση διότι αλλάζει τις ζωές πολλών ανθρώπων ...

Παράθεση

angekon (Αγγελος)

Απόφοιτος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O angekon έγραψε στις 17:23, 18-03-09:

οταν καποιος φτανει στο σημειο να το κανει χωρις προφυλαξη ειτε ειναι 15 ειτε 35 ειναι το λιγοτερο που μπορω να τον χαρακτηρισω μαλα..ας και το περισσοτερο ηλιθιος να μην υπολογισει την πιθανοτητα εγκυμοσυνης... τωρα αν μια εκτρωση ειναι λυση οχι δεν ειναι...λυση ειναι η προφυλαξη..

ειμαι υπερ της εκτρωσης μονο στην περιπτωση του βιασμου...

αλλιως ο καθενας αναλαμβανει την ευθυνη του... το πουλι και η υπογραφη δεν μπαινουν οπου να ναι... ΝΟΜΟΣ

Παράθεση

MadMax S (Mιχαήλ)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη MadMax S
Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O MadMax S έγραψε στις 22:20, 18-03-09:

Πολύ σοφό ρητό!

Βέβαια, πολλοί το λένε...λίγοι το κάνουν πράξη...
Τώρα όσον αφορά τις εκτρώσεις και για το άν αυτές πρέπει να γίνονται δεν θα ταθώ ουτε στους μέν, ουτε στους δε.

Ειναι ανάλογα την όποια περίσταση....και κανένας δεν μπορει να κρίνει κανεναν.

Παράθεση

koka (Αγαθαγγελος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη koka
Ο Αγαθαγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γεράκι (Ηλεία). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O koka έγραψε στις 00:31, 20-03-09:

ειμαι υπερ της εκτρωσης μονο στην περιπτωση του βιασμου...

το πουλι και η υπογραφη δεν μπαινουν οπου να ναι... ΝΟΜΟΣ

τα πες ολα δικε μου.. ειδικα το δευτερο ειναι νομος.. αντρας που δεν τον ακολουθει πιστα δεν ειναι αντρας..:thanks:

Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη piou*
H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

H piou* bliax έγραψε στις 12:33, 26-03-09:

Σορι κιολας ρε αγορακια που λετε ΜΟΝΟ σε περιπτωση βιασμου.
Δηλαδη πειτε οτι γινεται μια στραβη και σπαει το προφυλακτικο και η κοπελα σας μενει εγκυος, πρεπει να το κρατησει;
Οσο προσεκτικος και να εισαι, μπορει να τυχει σε σενα η μαλακια, και να μην το καταλαβεις καν.

Παράθεση

angekon (Αγγελος)

Απόφοιτος

O angekon έγραψε στις 01:51, 31-03-09:

ρε παιδια το σπαει το προφυλακτικο ειναι σαν να λεμε εκπυρσοκροτησε το οπλο.. μη λεμε οτι θελουμε.. αν δε πατησεις την σκανδαλη το οπλο δε ριχνει... ακους εκει εσπασε το προφυλακτικο..
αν μπει σωστα δε σπαει.. σωστη εφαρμογη ξερετε τι ειναι.. να μην υπαρχει κενο στην κορυφη αλλο απο την μυτη του προφυλακτικου που ειναι για την συσωρευση του σπερματος.. αν τωρα εσεις θελτε να το βαλετε μισο ε δε φταιει το προφυλακτικο...

τωρα πιου εννοειτε πως οταν κανεις σεχ με το κοριτσι σου δε κανεις ξεπετα της μιας νυχτας.. εννοειτε πως ξερεις ολα τα ενδεχομενα και αν ενα ειναι εγκυμοσυνη αναλαμβανεις την ευθυνη σου σαν αντρας και ξεχνας την εκτρωση.. ειδικα στις μικρες ηλικιες που μπορει να αφησουν και μονιμο προβλημα μετα στην κοπελα.. ακομα και να μην μπορει να τεκνοποιηση αργοτερα..:thanks::thanks::thanks:

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 01:55, 31-03-09:

Ακόμα και με τέλεια χρήση υπάρχει ένα ποσοστό αποτυχίας 2%.
http://en.wikipedia.org/wiki/Condom#...ting_pregnancy

Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

H piou* bliax έγραψε στις 02:02, 31-03-09:

ρε παιδια το σπαει το προφυλακτικο ειναι σαν να λεμε εκπυρσοκροτησε το οπλο.. μη λεμε οτι θελουμε.. αν δε πατησεις την σκανδαλη το οπλο δε ριχνει... ακους εκει εσπασε το προφυλακτικο..
αν μπει σωστα δε σπαει.. σωστη εφαρμογη ξερετε τι ειναι.. να μην υπαρχει κενο στην κορυφη αλλο απο την μυτη του προφυλακτικου που ειναι για την συσωρευση του σπερματος.. αν τωρα εσεις θελτε να το βαλετε μισο ε δε φταιει το προφυλακτικο...

τωρα πιου εννοειτε πως οταν κανεις σεχ με το κοριτσι σου δε κανεις ξεπετα της μιας νυχτας.. εννοειτε πως ξερεις ολα τα ενδεχομενα και αν ενα ειναι εγκυμοσυνη αναλαμβανεις την ευθυνη σου σαν αντρας και ξεχνας την εκτρωση.. ειδικα στις μικρες ηλικιες που μπορει να αφησουν και μονιμο προβλημα μετα στην κοπελα.. ακομα και να μην μπορει να τεκνοποιηση αργοτερα..:thanks::thanks::thanks:
Ναι, αν η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη, το προφυλακτικο μπορει να σπασει απο την τριβη κΕπισης, δεν ειναι αδυνατον να μεινει το προφυλακτικο μεσα στον κολπο, ακομη κι αν εχει χρησιμοποιηθει σωστα. Εστω και 1 στις 100 μπορει να τυχει. Θα απορριψεις την εκτρωση επειδη εγινε ατυχημα και η κοπελα δεν βιαστηκε; Αγκου δηλαδη.

Εν πασει περιπτωσει, η ευθυνη που εχεις ως αντρας δεν ειναι να ξεχασεις την εκτρωση, αλλα να υποστηριξεις την επιλογη της κοπελας σου, ειτε αυτη ειναι εκτρωση ειτε δεν ειναι. Γιατι οπως και να το κανουμε, η δικη της ζωη σημαδευεται πολυ περισσοτερο απο την δικη σου με μια ανεπιθυμιτη εγκυμοσυνη.

Παράθεση

angekon (Αγγελος)

Απόφοιτος

O angekon έγραψε στις 02:09, 31-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από piou*
Ναι, αν η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη, το προφυλακτικο μπορει να σπασει απο την τριβη κΕπισης, δεν ειναι αδυνατον να μεινει το προφυλακτικο μεσα στον κολπο, ακομη κι αν εχει χρησιμοποιηθει σωστα. Εστω και 1 στις 100 μπορει να τυχει. Θα απορριψεις την εκτρωση επειδη εγινε ατυχημα και η κοπελα δεν βιαστηκε; Αγκου δηλαδη.

Εν πασει περιπτωσει, η ευθυνη που εχεις ως αντρας δεν ειναι να ξεχασεις την εκτρωση, αλλα να υποστηριξεις την επιλογη της κοπελας σου, ειτε αυτη ειναι εκτρωση ειτε δεν ειναι. Γιατι οπως και να το κανουμε, η δικη της ζωη σημαδευεται πολυ περισσοτερο απο την δικη σου με μια ανεπιθυμιτη εγκυμοσυνη.
κοιταξε σε στυση το προφυλακτικο αποκλειεται να μπορει να βγει και να μεινει στον κολπο.. τωρα αν σε παρει ο υπνος μπορει.

τεσπα συμφωνω απολυτα μαζι σου στο τελευταιο.. ωφειλης ομως σαν αντρας να πεις οτι αν δεν θελει την εκτρωση αναλαμβανεις τις ευθυνες σου.. απο κει και περα εννοειτε ειναι θεμα της γυναικας.. αλλα ειπα και πριν ειναι πολυ επικινδυνη η εκτρωση ειδικα αν μιλαμε για πρωτη εγκυμοσυνη.. δηλαδη η γυναικα που τεκνοποιησε δεν διατρεχει κινδυνο τοσο οσο η γυναικα που δεν εχει. παντος συμφωνω οτι τον τελευταιο λογω τον εχει η γυναικα..

Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H piou* bliax έγραψε στις 02:16, 31-03-09:

κοιταξε σε στυση το προφυλακτικο αποκλειεται να μπορει να βγει και να μεινει στον κολπο.. τωρα αν σε παρει ο υπνος μπορει.
Η αμα η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη τη ωρα που αφου εχεις τελειωσει, τραβιεσαι. Θες να στο κανω ακομη πιο συγκεκριμενο; :xixi:

τεσπα συμφωνω απολυτα μαζι σου στο τελευταιο.. ωφειλης ομως σαν αντρας να πεις οτι αν δεν θελει την εκτρωση αναλαμβανεις τις ευθυνες σου.. απο κει και περα εννοειτε ειναι θεμα της γυναικας.. αλλα ειπα και πριν ειναι πολυ επικινδυνη η εκτρωση ειδικα αν μιλαμε για πρωτη εγκυμοσυνη.. δηλαδη η γυναικα που τεκνοποιησε δεν διατρεχει κινδυνο τοσο οσο η γυναικα που δεν εχει. παντος συμφωνω οτι τον τελευταιο λογω τον εχει η γυναικα..
Ε τι σου λεω κι εγω.

Παράθεση

Panteras (dsdsds)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panteras
Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Panteras έγραψε στις 02:20, 31-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ebe
Πάντως η έκτρωση είναι το δικαίωμα κάθε φυναίκας γιατί είναι κυρίαρχος του εαυτού της κ του σώματός της
Ειναι κυριαρχος ομως και πανω σε ενα αλλο ον ακομα κι αν αυτο ειναι στο very fist(sic) σταδιο της ζωης του?

Σηκωνει συζητηση το θεμα σε αυτο το σημειο..

Παράθεση

angekon (Αγγελος)

Απόφοιτος

O angekon έγραψε στις 02:24, 31-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από piou*
Η αμα η κοπελα δεν ειναι αρκετα υγρη τη ωρα που αφου εχεις τελειωσει, τραβιεσαι. Θες να στο κανω ακομη πιο συγκεκριμενο; :xixi:

μαλλον αρχιζω να το καταλαβαινω... μαλλον την γυναικα την εχει ψιλοπαρει ο υπνος την συγκεκριμμενη στιγμη και ο αλλος την παλευει μονος του
σορρυ κιολας ετσι μη παρεξηγηθουμε.

Ε τι σου λεω κι εγω.
οκ. συμφωνουμε σ αυτο... :thanks::thanks::thanks:
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Panteras
Ειναι κυριαρχος ομως και πανω σε ενα αλλο ον ακομα κι αν αυτο ειναι στο very fist(sic) σταδιο της ζωης του?

Σηκωνει συζητηση το θεμα σε αυτο το σημειο..
το πας αλλου και μου αρεσεις... ο πατερας εχει λογο σ αυτο το θεμα ; αν σε επιασα σωστα.:no1::no1:
τι να σε κανω που πηγε δυο παει τρις και πρεπει να φυγω........

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 14:01, 31-03-09:

Το προφυλακτικο μπορει να βγει ακομα και σε στυση, απλα δε σου χει τυχει μαλλον

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko έγραψε στις 17:45, 31-03-09:

Όλες οι μέθοδοι αντισύλληψης έχουν κάποιο ποσοστό αποτυχίας..Γιατί το προφυλακτικό όχι? Τεσπα,το θέμα μας δεν είναι εξ' ολοκλήρου το προφυλακτικό αλλά η περίπτωση που θα σπάσει και η κοπέλα θα μείνει έγκυος. Όλοι και όλες μιλάμε εκ του ασφαλούς,αν μας συμβεί όμως? Δεν υπάρχει όμως καμία άποψη που να οδηγεί σε λύση, από την μία η άμβλωση πρέπει να γίνει γιατί η κοπέλα δεν μπορεί να φροντίσει ούτε τον εαυτό της και από την άλλη να το κρατήσει γιατί δεν είναι ηθικά σωστό να σκοτώσει το έμβρυο. Ο καθένας μας κρίνει διαφορετικά την όλη κατάσταση...Άρα αδιέξοδο...Σχετικά με τον πατέρα δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο...Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να στηρίζει την κοπέλα του σε όποια απόφαση και να αποκλίνει...

Παράθεση

Unkown-User

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 18:23, 31-03-09:

Ρε γαμώτο μη μιλάτε αν δεν ξέρετε. Όλες οι μέθοδοι αντισύλληψης έχουν ποσοαστό αποτυχίας. Είτε είναι 2, είτε είναι 4 είτε είναι 8%. Και ακόμα και έτσι υπάρχει πάντα αυτό που λέμε "αστοχία υλικού".. U know...

Όποιος ξαναπεί "ας πρόσεχαν", ή παρόμοια μλκια θα φροντίσω το βράδυ να πάει ένας πορτοκαλί δεινόσαυρος σπιτι του και να του φάει τα φρύδια.

Και επιτέλους καταλάβετε ότι το έμβρυο δεν είναι τίποτα παρά λίγα κύτταρα μαζί. Το ίδιο είναι και το σπέρμα που ρίχνετε στην τουαλέτα τραβώντας μλκία. Δεν μιλάμε να "σκοτώνουμε" ένα παιδί, μιλάμε να αφαιρούμε την ζωή από λίγα κύτταρα.

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko έγραψε στις 18:52, 31-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Και επιτέλους καταλάβετε ότι το έμβρυο δεν είναι τίποτα παρά λίγα κύτταρα μαζί. Το ίδιο είναι και το σπέρμα που ρίχνετε στην τουαλέτα τραβώντας μλκία. Δεν μιλάμε να "σκοτώνουμε" ένα παιδί, μιλάμε να αφαιρούμε την ζωή από λίγα κύτταρα.
Τι πεζός που είσαι ρε μαμώτο....Όσα κύτταρα και να είναι σηματοδοτούν την έναρξη της δημιουργίας μιας ζωής!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    fireflower_ , meetmeinmontauk , toro el rabiar

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους