Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,018 εγγεγραμμένα μέλη και 2,852,911 μηνύματα σε 82,266 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 417 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Αγγλική Φιλολογία

k-@-te. (Κατε.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη k-@-te.
H Κατε. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H k-@-te. έγραψε στις 15:09, 17-09-08:

εχω περασει αγγλικη φιλολογια και ψαχνω να βρω ατομα που ειναι στην ιδια σχολη για να μου πουν καποια πραγματα να εγγλιματιστω.η παραδοση των μαθηματων γινεται στα αγγλικα ας πουμε? εγω εχω lower θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα λογω του επιπεδου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hurr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hurr
Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O Hurr έγραψε στις 15:18, 17-09-08:

Η αδερφή μου ειναι αγγλικη φιλολογια. Ρωτα ο,τι θες και θα σου πω το βραδυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hollaback

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη hollaback
Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O hollaback έγραψε στις 20:00, 17-09-08:

εγω περασα αγγλικη φιλολογια
το τμημα θεσσαλονικης στο οποιο περασα εχει μονο αγγλικα μαθηματα
στην αθηνα υπαρχουν και καποια μαθηματα στα ελληνικα
και εγω μονο το lower εχω.
απο οσο εχω ρωτησει στην αρχη θα κοιμομαστε και θα ξυπναμε με το λεξικο αλλα δεν βαριεσαι

Παράθεση

maria_18 (maria)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη maria_18
H maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H maria_18 έγραψε στις 20:23, 17-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από hollaback
εγω περασα αγγλικη φιλολογια
το τμημα θεσσαλονικης στο οποιο περασα εχει μονο αγγλικα μαθηματα
στην αθηνα υπαρχουν και καποια μαθηματα στα ελληνικα
και εγω μονο το lower εχω.
απο οσο εχω ρωτησει στην αρχη θα κοιμομαστε και θα ξυπναμε με το λεξικο αλλα δεν βαριεσαι
Και εγώ Αγγλική Φιλολογία πέρασα και όσο να ΄ναι σκέφτομαι λιγο πώς θα είναι με όλα τα μαθήματα στα αγγλικά:xixi:

Παράθεση

k-@-te. (Κατε.)

Φοιτητής

H Κατε. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H k-@-te. έγραψε στις 14:45, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Hurr
Η αδερφή μου ειναι αγγλικη φιλολογια. Ρωτα ο,τι θες και θα σου πω το βραδυ
Στην Αθηνα?Μπορεις να τη ρωτησεις αν η παραδοση γινεται στα ελληνικα και ποσο ηψιλο ειναι το επιπεδο?

Παράθεση

Hurr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hurr
Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O Hurr έγραψε στις 17:16, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από k-@-te.
Στην Αθηνα?Μπορεις να τη ρωτησεις αν η παραδοση γινεται στα ελληνικα και ποσο ηψιλο ειναι το επιπεδο?
Αθηνα
Νομιζω οτι τα περισσοτερα ειναι στα αγγλικα
Θα ρωτησω και θα σου πω

Παράθεση

::Forg0tt3n::

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ::Forg0tt3n::
Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 241 μηνύματα.

O ::Forg0tt3n:: έγραψε στις 15:56, 19-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από k-@-te.
Στις αρχές θα σου βάλουν διαγνωστικό τεστ και θα δεις το επίπεδο σου, αλλά μη φανταστείς ότι λέει και πολλά.. Το επίπεδο lower που έχεις είναι ιδανικό. Όσο για τα ελληνικά μαθήματα, αυτά είναι συνολικά 8 μέχρι και το 2ο έτος. Από εκεί και πέρα όλα στα αγγλικά.

Παράθεση

oasis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη oasis
H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει, έγραψε στις 18:57, 19-09-08:

Έκανα ξεχωριστό θέμα, επειδή έχω άλλες απορίες. Θα ήθελα να ξέρω γιατί η σχολή έχει τόσο υψηλά μόρια. Δίνεις μήπως και κάτι ακόμη εκτός των μαθημάτων που ανεβάζει την βαθμολογία? Τα πτυχία που έχεις παίζουν ρόλο? Αν ξέρει κανείς ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 19:46, 19-09-08:

αν θελεις αγγλικη φιλολογια δινεις ως ειδικο μαθημα τα αγγλικα (με συντελεστη 2 αν δεν κανω λαθος)
ετσι το αριστα γι'αυτη τη σχολη ειναι τα 24.000 μορια
τα πτυχια που μπορει να εχεις δεν παιζουν καποιο ρολο στην εισαγωγη σου στη σχολη αλλα οπως ειναι φυσικο πρεπει να εχεις ενα καλο επιπεδο στα αγγλικα για να μην πελαγωσεις..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k-@-te. (Κατε.)

Φοιτητής

H k-@-te. έγραψε στις 19:54, 19-09-08:

θα σου πω εγω που εχω μπει αγγλικη φιλολογια...δινεις κανονικα οσα μαθηματα δινουν και οι αλλοι και δινεις επιπλεον και το μαθημα των αγγλικων το οποιο μετραει επι2. το μαθημα αυτο μετραει μονο εαν γραψεις απο 10 και πανω.αν γραψεις 10 παει επι2 δηλαδη 20 δηλαδη 2000 μορια κοκ.τα μορια αυτα τα προσθετεις σε εκεινα που εχεις συγγεντρωσει απο τα αλλα μαθηματα.δηλαδη αν εχεις βγαλει 17 500 μορια προσθετεις τα 2000 και εχεις 19500 μορια.τα πτυχια που εχεις στα αγγλικα δεν μετρανε.μετραει μονο τι θα γραψεις στις πανελληνιες.

Παράθεση

oasis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη oasis
H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει, έγραψε στις 01:29, 20-09-08:

Και τα θέματα που πέφτουν στα αγγλικά είναι εύκολα? Δηλ. ας πούμε το μάθημα θα έπιανε από μόνο του χωρίς τ' αγγλικά, 17 για να φτάσει στο 19. Πω πω, ψηλή βάση έχει.

Παράθεση

mg_skorpina (ΜΑΡΙΝΑ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mg_skorpina
H ΜΑΡΙΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mg_skorpina έγραψε στις 18:33, 28-09-08:

Γεια!ειμαι νεο μελος και πρωτοετης φοιτητρια αγγλικης φιλολογιας στην αθηνα...την ημερα της εγγραφης μας δωσαν ενα φυλλαδιο με οδηγιες συμφωνα με το οποιο επρεπε να κανουμε μεσω συγκεκριμενης ιστοσελιδας του τμηματος αιτηση,ετσι ωστε να αποκτησουμε καποιο κωδικο και να δηλωσουμε με αυτο τον τροπο τα μαθηματα ττων εξαμηνων...απ'οτι αποδειχτηκε ομως μεσα απο προσπαθειες,η συγκεκριμενη σελιδα ειχε σφαλμα,η αιτηση ηταν συνεχως ανεπιτυχης και η γραμματεια δεν δινει καμια πληροφορια για την αντιμετωπιση του προβληματος..........υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει;ευχαριστω προκαταβολικα..

Παράθεση

k-@-te. (Κατε.)

Φοιτητής

H k-@-te. έγραψε στις 15:10, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από mg_skorpina
Γεια!ειμαι νεο μελος και πρωτοετης φοιτητρια αγγλικης φιλολογιας στην αθηνα...την ημερα της εγγραφης μας δωσαν ενα φυλλαδιο με οδηγιες συμφωνα με το οποιο επρεπε να κανουμε μεσω συγκεκριμενης ιστοσελιδας του τμηματος αιτηση,ετσι ωστε να αποκτησουμε καποιο κωδικο και να δηλωσουμε με αυτο τον τροπο τα μαθηματα ττων εξαμηνων...απ'οτι αποδειχτηκε ομως μεσα απο προσπαθειες,η συγκεκριμενη σελιδα ειχε σφαλμα,η αιτηση ηταν συνεχως ανεπιτυχης και η γραμματεια δεν δινει καμια πληροφορια για την αντιμετωπιση του προβληματος..........υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει;ευχαριστω προκαταβολικα..
Κι εγω ειμαι πρωτοετης αγγλικης φιλολογιας στην αθηνα και εχω το ιδιο προβλημα με εσενα.τηλεφωνησα σημερα στη γραμματια και μου ειπαν οτι τα στοιχεια μου δεν εχουν περαστει ακομα στον ηλεκτρονικο υπολογιστη. μου ειπαν οτι μεχρι το τελος της βδομαδας θα ειναι οκ οποτε μην ανησθχεις.

Παράθεση

iwanna

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη iwanna
H iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

H iwanna έγραψε στις 15:29, 29-09-08:

Ναι και εμένα για την αγγλική Αθήνας αυτό μου είπανε για το ιντερνετ...Βασικά ξέρετε πότε αρχίζουμε μήπως,γιατί η ιστοσελίδα της σχολής δεν αναφέρει κάτι...

Παράθεση

Mouse05k12

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mouse05k12
H Mouse05k12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mouse05k12 έγραψε στις 18:18, 07-01-09:

Γεια σας, ειμαι καινοργια εδω και ειμαι λιγο χαμενη. Εχω ερθει απο αμερικη και ειμαι στη 2η ταξη του ενιαιου λυκειου αλλα δεν ξερω τιποτα για το συστημα εδω. Και αν μπορεσει καποιος να απαντησει στις ερωτησεις μου, καλος. 1. Τι μαθηματα πρεπει να δωσω στις πανελληνειες για αγγλικη φιλολογια και ποσα μορια πρεπει να μαζεψω και πως?
2. Ποια ειναι η καλυτερη σχολη για αυτο στην Αθηνα και υπαρχουν περισσοτερα απο μονο 1?
Αυτα βασικα... Α, και να αναφερω οτι ειμαι στην θεωριτικη κατευθυνση αλλα δεν ειμαι καλη στα αρχαια... Αλλα στα λατινικα ειμαι.

Παράθεση

Celice

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Celice
H Celice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Celice έγραψε στις 19:22, 07-01-09:

Γεια σας, ειμαι καινοργια εδω και ειμαι λιγο χαμενη. Εχω ερθει απο αμερικη και ειμαι στη 2η ταξη του ενιαιου λυκειου αλλα δεν ξερω τιποτα για το συστημα εδω. Και αν μπορεσει καποιος να απαντησει στις ερωτησεις μου, καλος. 1. Τι μαθηματα πρεπει να δωσω στις πανελληνειες για αγγλικη φιλολογια και ποσα μορια πρεπει να μαζεψω και πως?
2. Ποια ειναι η καλυτερη σχολη για αυτο στην Αθηνα και υπαρχουν περισσοτερα απο μονο 1?
Αυτα βασικα... Α, και να αναφερω οτι ειμαι στην θεωριτικη κατευθυνση αλλα δεν ειμαι καλη στα αρχαια... Αλλα στα λατινικα ειμαι.
Λοιπον,στις Πανελληνιες θα δωσεις τα μαθηματα της κατευθυνσης σου και ειδικο μαθημα τα αγγλικα που για την Αγγλικη φιλολογια εχουν συντελεστη 2.Οι βασεις αλλαζουν καθε χρονο...
Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Παράθεση

Ίλυα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ίλυα
H Ίλυα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Ίλυα έγραψε στις 14:30, 17-01-09:

μ' αρεσουν πραγματικα παρα πολυ τα αγγλικα και στο μελλον θα ηθελα να περασω αγγλικη φιλολογια.θελω απλα να ξερω αν πρεπει να εχω παρει ηδη proficiency πριν επιχειρησω κατι τετοιο.βασικα το εδωσα τον νοεμβριο αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρη για τα αποτελεσματα και σκεφτομαι οτι μετα θα εχω τοσο διαβασμα στο σχολειο που δεν ξερω αν θα εχω τον χρονο να ασχοληθω με τα αγγλικα...
Ευχαριστώ

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 15:08, 17-01-09:

ΟΧΙ δν εχει καμια μ σημασια... απλα θα πρεπει να δωσεις αγγλικα σαν ΕΙΔΙΚΟ μαθημα και να γραψεις πανω απο 10...

Παράθεση

Ίλυα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ίλυα
H Ίλυα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Ίλυα έγραψε στις 15:37, 17-01-09:

ευχαριστω!

Παράθεση

dIm@kIs14 (ΔΗΜΟς)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη dIm@kIs14
Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

O dIm@kIs14 έγραψε στις 17:39, 17-01-09:

όχι δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο Αγγλικών ως προ'υ'πόθεση.Πάντως, επειδή και εμένα ενδιαφέρει η Αγγλική ώς γλώσσα και ως μετέπειτα σαν σπουδές και γι' αυτό το έχω ψάξει λίγο, πρέπει να κατέχεις ένα επίπεδο το οποίο σου επιτρέπει να διαβάζεις με άνεση αγγλική πεζογραφία,ποίηση κτλ.

Παράθεση

Pavlitos (Παύλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Pavlitos
Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 684 μηνύματα.

O Pavlitos έγραψε στις 00:07, 18-01-09:

Έχω μία ερώτηση , εγώ θέλω να σπούδασω αγγλική φιλολογία , πρέπει να έχω απαραίτητα πτυχίο 2ης γλώσσας πχ γερμανικά ;

Παράθεση

DespinaP (Δέσποινα Αθανασία)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη DespinaP
H Δέσποινα Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H DespinaP έγραψε στις 00:13, 18-01-09:

Όχι , δεν χρειάζεσαι πτυχίο δεύτερης ξένης γλώσσας.

Παράθεση

Leo Killer

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Leo Killer
Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Leo Killer έγραψε στις 16:40, 18-01-09:

Πρεπει ομως να εχεις και Proficiency?

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 16:52, 18-01-09:

δν χρειαζεται τπτ... απλα να δωσει ειδικο μαθημα αγγλικα και να γραψει πανω απο 10...

Παράθεση

Stelaras-Herso_1

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Stelaras-Herso_1
Ο Stelaras-Herso_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Stelaras-Herso_1 έγραψε στις 18:31, 19-01-09:

μην υπολογιζεις στο 10 γιατι οι βασεις εχουν ανεβει κατα παρα παρα πολυ..... βαλε απο 14-15 και πανω... (στο κατω κατω του *** αγγλικα ειναι!!!!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sofiaaa (σόφη!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sofiaaa
H σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H sofiaaa έγραψε στις 22:44, 20-01-09:

ναι, αλλα αν θες να πετυχεις σιγουρα το επιπεδο σου πρεπει να ειναι πολυ ψηλο(επιπεδο proficiency)...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Zwrzi Papami

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Zwrzi Papami
H Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Zwrzi Papami έγραψε στις 22:30, 26-01-09:

Καθ'ό,τι είμαι στο τρίτο έτος της Αγγλικής Φιλολογίας, μπορώ να ομολογήσω πως δεν είναι εύκολη η σχολή. Αν κι έχω το Proficiency και προσπαθώ να κρατήσω ένα υψηλό επίπεδο στις γνώσεις μου,υπάρχουν αρκετά μαθήματα,όπως οι λογοτεχνίες ή ορισμένα γλωσσολογικά που περιέχουν εξεζητημένους ορισμούς και απαιτούν συνεχή μελέτη.
Κι έπειτα πρέπει να σκεφτείς το εξής: η διδασκαλια μιας ξενης γλωσσας δεν ειναι καθολου εύκολη υπόθεση. Πρέπει να να ανανεώνεις διαρκώς τις γνώσεις σου για να ανταποκριθείς στις ανάγκες των μαθητών σου ανεξάρτητα από την ηλικία τους. Πρέπει να είσαι έτοιμη για ο,τιδήποτε.
Συνεπώς,αν δεν το θέλεις πραγματικά ή δεν αγαπάς τα παιδιά,μην ασχοληθείς με αυτό.

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη kotsis1
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O kotsis1 έγραψε στις 00:13, 27-01-09:

Εγω ενδιαφερομαι τρελα για λογοτεχνια αγγλικη και γενικοτερα τα αγγλικα με συνεπαιρνουν.Ευτυχως συνειδητοποιησα οτι τα προφισιενσυ δε φτουρανε τιποτα και ,καθως οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες, αποφασισα να ασχοληθω με την αγγλικη.

Πες μας για τη σχολη....

Παράθεση

Zwrzi Papami

Καθηγητής

H Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Zwrzi Papami έγραψε στις 09:32, 27-01-09:

Η Αγγλική Φιλολογία είναι ένα εκπληκτικό τμήμα!Εγώ ήθελα να γίνω καθηγήτρια Αγγλικών από Γ' Δημοτικού!!!
Τα υπέρ είναι πως μαθαίνεις πολύ σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα γύρω από τον πολιτισμό της Αγγλίας και της Αμερικής,αλλά και γύρω από τη διδασκαλία της γλώσσας. Κι αφού σ'αρέσουν οι λογοτεχνίες,αγαπητέ Δημήτρη,τότε πιστεύω πως θα λατρεύσεις τις αναλύσεις γύρω από γνωστά λογοτεχνικλα έργα. Ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα,για παράδειγμα αποκτά άλλη διάσταση-καμία σχέση με το ρομαντικό παραμυθάκι που έχουν όλοι στο μυαλό τους.
Φυσικά, υπάρχουν και τα κατά....το βασικότερο είναι πως υπάρχουν ορισμένοι "άχρηστοι" εντελώς καθηγητές οι οποίοι δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο εκτός από γέλιο στους φοιτητές. Φυσικά υπάρχουν προβλήματα και στη διοίκηση του τμήματος,αλλά όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που παραβλέπουμε...
Συνιστώ ανεπιφύλακτα Αγγλική!!!!!!!!!! :iagree:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O kotsis1 έγραψε στις 15:33, 27-01-09:

ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!Διδασκεστε και τενεσι ουιλιαμς?

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 15:38, 27-01-09:

όταν ήταν η μαμα μου εκεί διαδασκόταν...

Παράθεση

Zwrzi Papami

Καθηγητής

H Zwrzi Papami έγραψε στις 11:50, 28-01-09:

Τον Tennessee δε θα διδασκόμασταν?! Φυσικά! Εγώ τον είχα σε ένα μάθημα που ονομάζεται "Αμερικανικό Θέατρο του 19ου αιώνα" και κάναμε το "A Streetcar Named Desire", κοινώς "Λεωφορείον ο Πόθος". Μία καταπληκτική παράσταση,παρεμπιπτόντως,στην οποία ενσαρκώνει καταπληκτικά το ρόλο της πρωταγωνίστριας η Πέμη Ζούνη!!!:no1:

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

O kotsis1 έγραψε στις 22:47, 28-01-09:

Και το εχω διαβασει και το εχω δει.Δηλαδη τι κανετε ακριβως?πιανετε απο την αρχη το εργο?και μετα?

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 00:45, 29-01-09:

είναι σαν το σορμπονε... δηλαδή σαν τα δικά μας τα κείμενα.. ανάλυση και στην εξέταση ερώτησεις πάνω στο κείμενο..

Παράθεση

Zwrzi Papami

Καθηγητής

H Zwrzi Papami έγραψε στις 11:05, 30-01-09:

Κοίτα να δεις,είναι πάλι ανάλογα με τον τρόπο διδασκαλίας που χρησιμοποιεί ο καθηγητής.Μερικοί ξεκινούν κάνοντας μία εισαγωγή στην εποχή κατά την οποία γράφτηκε ή στο συγγραφέα και αργότερα ξεκινούν την ανάλυση παίρνοντας ένα-ένα τα κεφάλαια. Από την άλλη,υπάρχουν κάποιοι άλλοι καθηγητές που απλώς αναλύουν τα πιο σημαντικά σημεία του κειμένου,αφήνοντας όλα τα υπόλοιπα. Την ώρα της εξεταστικής πάντως πρέπει να ξέρεις τα πάντα!

Παράθεση

missdenim (natassoula)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη missdenim
H natassoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H missdenim έγραψε στις 16:50, 31-01-09:

επειδη και μενα με ενδιαφέρει η Αγγλικη φιλολογία.....
επειδη οι βασεις ανεβαινουν πολυ.....πρεπει να ειναι γυρω στ 19,000κατι ......
ειχα ακουσει.......οτι ουσιαστικα πρεπει να βγαλεις....πιο λιγα......δλδ καπου στο 14,000κατι......και οτι τα υπολοιπα τα παιρνεις απο τα Αγγλικα που δινεις στις Πανελληνιες.....ελπιζω να καταλαβατε ................αν καταλαβατε...ισχυει αυτο??
αα...και πρεπει να εχεις παρει καποιο πτυχιο....για να περασεις εκει....?

Παράθεση

trelospektis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη trelospektis
Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O trelospektis έγραψε στις 17:55, 31-01-09:

δεν χρειάζεται πτυχίο.
όσον αφορά το πρώτο που είπες ναι αυτή είναι η διαδικασία!!
+ να πω και επίσης αν κάποιος δηλώσει αγγλικά, δεν είναι υποχρεωμένος να πάει στο τέλος να το δώσει. αν βαριέται κτλπ δλδ για όποιον έχει την απορία!

Παράθεση

stefos

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη stefos
Ο stefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O stefos έγραψε στις 19:45, 31-01-09:

και εμενα με ενδιαφερει η αγγλικη φιλολογια δηλαδη δεν χρεαζεται να γραψουμε 19 χιλιαδες τα παιρνουμε απο το μαθημα ειδικοτητας..ξερει κανεις ποσο μορια παινεις απο τα αγγλικα??

Παράθεση

missdenim (natassoula)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη missdenim
H natassoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H missdenim έγραψε στις 15:27, 01-02-09:

πολυ καλο αυτο..........
οντως...ποσα μορια παιρνεις??
αα..και παλι καλα που δεν χρειαζεται πτυχιο.....γτ εγω εδωσα για lower...δν το πηρα....τωρα ομως θα ξαναδωσω....αντε να δουμεεεε....!

Παράθεση

Pavlitos (Παύλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Pavlitos
Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 684 μηνύματα.

O Pavlitos έγραψε στις 17:04, 01-02-09:

Νομίζω αν διαλέξεις τα αγγλικά ως ειδικό μάθημα ο συντελεστής είναι 2 για παράδειγμα αν γράψεις 20 παίρνεις 4000 μόρια ( 20 = 2000 μόρια επί 2 )

Ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος !

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

O kotsis1 έγραψε στις 10:21, 02-02-09:

Ζωρζη προσφατα πηρα τα αποτελεσματα του προφισιενσυ και περασα με C.Με πηρε λιγο απο κατω γιατι ευελπιστουσα σε ενα B.Εσυ εχεις δωσει προφισιενσυ?Αν ναι με τι βαθμο το πηρες?

Παράθεση

Zwrzi Papami

Καθηγητής

H Zwrzi Papami έγραψε στις 11:21, 03-02-09:

Καλέ μου Δημήτρη,αρχικά συγχαρητήρια!!! Άξιος,άξιος!!! Πάντα τέτοια!
Εγώ πήρα το Proficiency του πανεπιστημίου Cambridge με Β και του Michigan. Το σημαντικό όμως δεν είναι ο βαθμός,αλλά το ότι κατόρθωσες να το πάρεις. Πίστεψέ με,αύριο-μεθαύριο ( την Τετάρτη ή την Πέμπτη!!!) που θα βγεις στην αγορά εργασίας και θα κάνεις το βιογράφικό σου,ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ εργοδότης δε θα σε ρωτήσει με τι βαθμό πήρες το Proficiency. Μεγαλύτερη βαρύτητα πέφτει στο βαθμό του πτυχίου σου.
Και φυσικά αυτό το λέω εκ πείρας κι όχι για να σε καθησυχάσω. Έχει εδώ και 3 χρόνια που ασχολούμαι ενεργά με αυτά τα ζητήματα και γνωρίζω πολύ καλά πώς λειτουργούν. Συνεπώς,think positive and enjoy your success!!!!:no1:

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

O kotsis1 έγραψε στις 14:41, 03-02-09:

Εχεις δικαιο δεν πρεπει να ειμαι αχαριστος!τα μαθηματα ειναι κλυριως θεωρητικα?δωσε μου κανενα παραδειγ,μα....

Επισης θελω να σε ρωτησω εαν βγαλει καποιος πολυ καλο βαθμο στο πανεπιστημιο (9πχ) οι πορτες ανοιγουν για αυτον?

Παράθεση

Zwrzi Papami

Καθηγητής

H Zwrzi Papami έγραψε στις 11:37, 04-02-09:

Έτσι μπράβο! Think positive!
Κοίτα να δεις, υπάρχουν συγκεκριμένοι τομείς στο τμήμα της Αγγλικής:
-Θεωρητική και Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία
-Αγγλική λογοτεχνία και πολιτισμός
-Αμερικανική λογοτεχνία και πολιτισμός
-Μετάφραση και Διαπολιτισμικές σπουδες.

Δυστυχώς,το τμήμα μας έχει κατά κύρια βάση θεωρητικά μαθήματα-από'κει και πέρα είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις ποιες μεθόδους και θεωρίες θα ακολουθήσεις εσύ στη διδασκαλία σου.
Φυσικά αν βγάλει κάποιος 9 όλες οι πόρτες ανοίγουν! Είναι όμως αρκετά δύσκολο να βγάλει κανείς 9 γιατί όπως είπα η Αγγλική είναι ένα θεωρητικό τμήμα που βασίζεται στην κρίση σου και τη θεωρία,δεν είναι όπως τα μαθηματικά που έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις....Συνεπώς κι 7 να βγάλεις είναι ικανοποιητικό.
Επίσης θα σε συμβούλευα να μαζέψεις όσο πιο πολλά χαρτιά μπορείς. Να αρχίσεις δηλαδή κι άλλη γλώσσα,Γερμανικά,Ισπανικά,Ιταλικά και να πάρεις το ECDL. Αυτά κι αν είναι που μετράνε κι ανοίγουν πόρτες...

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

O kotsis1 έγραψε στις 17:54, 10-02-09:

μαθαινω γαλλικα γερμανικα και αγγλικα...θα προτιμουσα να επιλεξω το αγγλικη γλωσσα και πολιτισμος απο την αμερικανικη αν και δε γνωριζω τις διαφορες μεταξυ τους...

μπορεις να με διαφωτισεις?πως τα πηγες στην εξεταστικη?

Παράθεση

Zwrzi Papami

Καθηγητής

H Zwrzi Papami έγραψε στις 12:59, 12-02-09:

Ααααα,τέλεια! Θα είσαι περιζήτητος,δηλαδή! Οι διαφορές ανάμεσα στη αγγλική και αμερικανική λογοτεχνία είναι αρκετές. Αρχικά διαφέρουν σε ό,τι αφορά τα ιστορικά γεγονότα. Άλλα ζητήματα απασχολούν την Αγγλία και άλλα την Αμερική.Έπειτα,υπάρχουν αρκετές διαφορές στη γλώσσα, το λεξιλόγιο δηλαδή και τη σύνταξη. Εσύ πάντως πρέπει να πάρεις υποχρεωτικά μαθήματα και από τους δύο πολιτισμούς.

Όσον αφορά την εξεταστική,καλά λέω πως τα πήγα. Θα δείξουν τα αποτελέσματα!

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

O kotsis1 έγραψε στις 19:16, 17-02-09:

Τι εννοεις περιζητητος δε καταλαβα?Και χρειαζεται πολυ διαβασμα?

Παράθεση

iwanna

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη iwanna
H iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

H iwanna έγραψε στις 10:40, 20-02-09:

Ναι τα αγγλικά είναι επί 2 οπότε μέσο όρο θες περίπου 17 στα 6 βασικά μαθήματα...Εγώ είχα 16800+3800 (19 πήρα αγγλικά)=20600 έβγαλα και μπήκα αγγλική.Ελπίζω να βοήθησα...:thanks:

Παράθεση

Gestalt 2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gestalt 2
H Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H Gestalt 2 έγραψε στις 13:55, 03-03-09:

Γεια σας είδα τις απορίες σας και ως φοιτήτρια της Αγγλικής μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω . Ναι ισχύουν τα παραπάνω με τους συντελεστές βαρύτηττας των αγγλικών. Γενικά με ένα αρκετά καλό διάβασμα και ένα μέτριο βαθμό στο ειδικό μάθημα(γιατί δεν πολυχαρίζονται στους βαθμούς) μπορείς να μπείς , βέβαια εξαρτάται κ απο τις βάσεις κάθε χρόνο που θα φτάσουν. Εγώ είμαι στην Αθηνα αλλά έχει τύχει να παρακολουθήσω και στης Θεσσαλονίκης και μπορώ να να πω με σιγουριά ότι η Αγγλική Θεσσαλονίκης έιναι πολυ πολυ καλύτερη απο της Αθήνας. Εκτός του ότι, της Αθήνας έχει και ελληνικά μαθήματα(τα οποία είναι απο άλλα τμήματα π.χ φιλολογικό, αρχαιολογικό,φπψ κλπ) και σου βγάζουν την πίστη έχει λιγότερες επιλογές μαθημάτων και κατευθύνσεων (μόνο γλωσσολογία ή λογοτεχνία). Στη Θεσσαλονίκη είναι όλα στα αγγλικά και κάνουν και μια δεύτερη γλώσσα(η οποία αναγράφεται στο πτυχίο) και έχει μια 4 κατευθύνσεις (αγγλική λογοτεχνία+πολιτισμό,αμερικανικη λογοτεχνία+πολιτισμό, γλωσσολογία ,μετάφραση)αρκετά μεγάλη γκάμα μαθημάτων να διαλέξει κάποιος.

Παράθεση

Gestalt 2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gestalt 2
H Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H Gestalt 2 έγραψε στις 22:21, 05-03-09:

Αυτό που μετράει στη πλειοψηφεία των μαθημάτων είναι η κριτική σκέψη και η κατανόηση ,και άμα το συνδυάσεις με διάβασμα και δική σου κρίση(όχι υπερβολικό ίσα ίσα να κατανοήσεις καλά) τότε μπορείς να πάς πολύ καλά στα μαθήματα. Υπάρχουν φοιτητές στη σχολή που σκοτώνονται στο διάβασμα και πάλι δε πάνε καλά , γιατί συνεχίζουν τον ίδιο τρόπο διαβάσματος που είχε το σχολείο.(το δε λύκειο είναι ο ορισμός της παπαγαλίας)Οι καθηγητές άμα βλέπουν ότι έχεις μάθει απέξω τις σημείωσεις ή την ύλη δυσαρεστούνται γιατί δεν έχει νόημα αυτό.(όχι όλοι βεβαια)Πάντως μην ανησυχείς έτσι συνειδητοποιημένο όπως σε κόβω θα σκίσεις στη σχολή!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 09-06-12 στις 17:37. Αιτία: Αφαίρεση χωρίου
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους