Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,449 εγγεγραμμένα μέλη και 2,832,226 μηνύματα σε 80,915 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 403 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

SORBONNE ή DALF

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,467 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 17:20, 25-11-08:

Ποιόν από τους δύο προσανατολισμούς επιλέξατε και γιατί;

Εγώ επέλεξα το DALF C1 επειδή δεν με ενθουσιάζει η λογοτεχνία αλλά δε ξέρω αν έκανα καλά. Κάποιοι λένε ότι το Σορμπόν είναι πιο εύκολο. Είναι όντως; Μήπως έχω λιγότερες πιθανότητες με το DALF λόγω σύνθεσής. Για κάποιους είναι αρκετά δύσκολη. Εσείς τι πιστεύετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 17:36, 25-11-08:

Εγώ το προηγούμενο Μάιο έδωσα εξετάσεις dalf C2 et sorbonne 1. Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός πως ασχολήθηκα με την γαλλική λογοτεχνία καθώς και με τη Γαλλία αυτή καθαυτή για τα προφορικά, όμως δεν είμαι καλή στην αποστήθηση. Και ακριβώς αυτό ζητάει το universite de la sorbonne

Δεν ξέρω πως είναι το c1, πήγα κατευθείαν από b2 στο c2 αλλά το θεωρώ πιο δύσκολο, από την άποψη ότι ζητάει πολλά. Θέλει γνώσεις, αλλά μόλις είδα πως είσαι 28 οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα (όπως εγώ πχ) Το βασικό είναι να εξασκηθείς ΠΟΛΥ στην έκθεση και στα ακουστικά καθώς και να διαβάσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ κείμενα στα γαλλικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,467 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 16:17, 26-11-08:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εγώ βέβαια δεν πήγα κατευθείαν C2 γιατί ήθελα να μάθω καλύτερα τη γλώσσα. Προσπαθώ να διαβάζω πολλά κείμενα, συμβουλέυομαι πολύ λεξικά και το Βικιλεξικό, βλέπω ΄γαλλικές ταινίες και δορυφορική τηλεόραση. Ευτυχώς στο Hotbird έχει πολλά γαλλικά κανάλια, και κάνω τσατ μέσω irc με καναδούς και με ένα από το Καμερούν. (έχω γνωστό στη Θεσσαλονίκη ένα Κογκολέζο) πού είναι φίλος ενός φίλου μου και μιλάει πάρα πολύ καλά γαλλικά και καθαρά όπως όλοι οι κογκολέζοι, με διορθώνει και μαθαίνω γρήγορα ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. A la prochaine!

Παράθεση

Φοιτητής

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 20:51, 26-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikos georg
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εγώ βέβαια δεν πήγα κατευθείαν C2 γιατί ήθελα να μάθω καλύτερα τη γλώσσα. Προσπαθώ να διαβάζω πολλά κείμενα, συμβουλέυομαι πολύ λεξικά και το Βικιλεξικό, βλέπω ΄γαλλικές ταινίες και δορυφορική τηλεόραση. Ευτυχώς στο Hotbird έχει πολλά γαλλικά κανάλια, και κάνω τσατ μέσω irc με καναδούς και με ένα από το Καμερούν. (έχω γνωστό στη Θεσσαλονίκη ένα Κογκολέζο) πού είναι φίλος ενός φίλου μου και μιλάει πάρα πολύ καλά γαλλικά και καθαρά όπως όλοι οι κογκολέζοι, με διορθώνει και μαθαίνω γρήγορα ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. A la prochaine!
Όταν λες να μάθεις εννοείς γραμματικά; Αν ναι, να σε ενημερώσω πως το sorbonne έχει γραμματικές ασκήσεις (αν δεν το γνωρίζεις ήδη), και συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και άλλα τέτοια ευχάριστα (εγώ προσωπικά χρειάστηκε να κάνω γερή επανάληψη) Το να χρησιμοποιείς λεξικό κάνει πολύ καλό, δεν ξέρω αν στη c1 ισχύει, αλλά στις εξετάσεις του c2 ΠΡΕΠΕΙ να έχεις λεξικό μαζί σου (γαλλογαλλικό) γιατί αλλιώς σκούρα τα πράγματα! Είναι πολύ σημαντικό που έχεις επαφή με τη γλώσσα, άμα ενδιαφέρεσαι στρέψου και προς την γαλλική μουσική Α! και μια συμβουλή! Πριν δώσεις, τσεκαρε αν είναι η παγκόσμια ημέρα του ταδε κοντά στην ημερομηνία εξέτασής σου.. πέρσυ που έδωσα εγώ ήταν η ημέρα περιβάλλοντος μετά από ένα διήμερο και η έκθεση ήταν για το περιβάλλον και νομίζω πρόπερσυ έγινε το αντίστοιχο για τα δικαιώματα της γυναίκας

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:07, 28-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Όταν λες να μάθεις εννοείς γραμματικά; Αν ναι, να σε ενημερώσω πως το sorbonne έχει γραμματικές ασκήσεις (αν δεν το γνωρίζεις ήδη), και συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και άλλα τέτοια ευχάριστα (εγώ προσωπικά χρειάστηκε να κάνω γερή επανάληψη) Το να χρησιμοποιείς λεξικό κάνει πολύ καλό, δεν ξέρω αν στη c1 ισχύει, αλλά στις εξετάσεις του c2 ΠΡΕΠΕΙ να έχεις λεξικό μαζί σου (γαλλογαλλικό) γιατί αλλιώς σκούρα τα πράγματα! Είναι πολύ σημαντικό που έχεις επαφή με τη γλώσσα, άμα ενδιαφέρεσαι στρέψου και προς την γαλλική μουσική Α! και μια συμβουλή! Πριν δώσεις, τσεκαρε αν είναι η παγκόσμια ημέρα του ταδε κοντά στην ημερομηνία εξέτασής σου.. πέρσυ που έδωσα εγώ ήταν η ημέρα περιβάλλοντος μετά από ένα διήμερο και η έκθεση ήταν για το περιβάλλον και νομίζω πρόπερσυ έγινε το αντίστοιχο για τα δικαιώματα της γυναίκας
Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Εκτός από το Βικιλεκικό έχω ένα λεξικό μονόγλωσσο το "Μικρό Ρομπέρ" από το οποίο είνμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο έχει και ο καθηγητής μου. Από γαλλική μουσική ακούω περισσότερο Ζακ Μπρέλ και Ζορζ Μπρασσένς αλλά και γαλλικό ροκ π.χ τους Τελεφόν που μου θυμίζουν Ρόλλινγκ Στόουνς. Ευχαριστώ και για τις οδηγίες σου ωσ προς το θέμα της έκθεσης. Στο Νταλφ έχει λιγότερη παραδοσιακή γραμματική ή μάλλον καθόλου. Α plus!

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 15:28, 28-11-08:

Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Εκτός από το Βικιλεκικό έχω ένα λεξικό μονόγλωσσο το "Μικρό Ρομπέρ" από το οποίο είνμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο έχει και ο καθηγητής μου. Από γαλλική μουσική ακούω περισσότερο Ζακ Μπρέλ και Ζορζ Μπρασσένς αλλά και γαλλικό ροκ π.χ τους Τελεφόν που μου θυμίζουν Ρόλλινγκ Στόουνς. Ευχαριστώ και για τις οδηγίες σου ωσ προς το θέμα της έκθεσης. Στο Νταλφ έχει λιγότερη παραδοσιακή γραμματική ή μάλλον καθόλου. Α plus!
Δεν τίθεται κανένα θέμα περι χρόνου, ευχαρίστισή μου! (Άλλωστε, δυστυχώς, λίγοι επιλέγουν να φτάσουν σε μεγάλο επίπεδο την 2η ξένη γλώσσα, σε αντίθεση με τα αγγλικά και χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να ενδιαφέρονται! Το νταλφ c1 απ'ότι θυμάμαι είχε αρκετή συμμετοχή τον προηγούμενο Μάιο, ενώ στο c2 κυριολεκτικά μετριόμασταν στα δάχτυλα ) Το λεξικό που έχεις είναι απλά το καλύτερο που κυκλοφορεί, αυτό έχω κι εγώ Η γραμματική είναι η βασική, θέλω να πω να ξέρεις να γράφεις καθαρά και ξεκάθαρα! Ούτε τίποτα τρελό χρειάζονται, οι εξεταστές ψάχνουν ανθρώπους που κατέχουν σε ικανοποιητικό επίπεδο την γλώσσα, αυτό θα το παρατηρήσεις κι απ'τα προφορικά όπου γίνεται σχετικά μεγάλος διάλογος σε διάρκεια! Πωω.. μπορεί να τα τελείωσα αλλά έχουν αρχίσει να μου λείπουν.. ζηλεύω όσους δίνουν εξετάσεις :/

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 14:15, 29-11-08:

Δεν τίθεται κανένα θέμα περι χρόνου, ευχαρίστισή μου! (Άλλωστε, δυστυχώς, λίγοι επιλέγουν να φτάσουν σε μεγάλο επίπεδο την 2η ξένη γλώσσα, σε αντίθεση με τα αγγλικά και χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να ενδιαφέρονται!

Και εγώ το ίδιο, ειδικά αν είναι ομοιοπαθούντες

Το νταλφ c1 απ'ότι θυμάμαι είχε αρκετή συμμετοχή τον προηγούμενο Μάιο, ενώ στο c2 κυριολεκτικά μετριόμασταν στα δάχτυλα )

Εννοείς το Σορμπόν C2

Το λεξικό που έχεις είναι απλά το καλύτερο που κυκλοφορεί, αυτό έχω κι εγώ Η γραμματική είναι η βασική, θέλω να πω να ξέρεις να γράφεις καθαρά και ξεκάθαρα! Ούτε τίποτα τρελό χρειάζονται, οι εξεταστές ψάχνουν ανθρώπους που κατέχουν σε ικανοποιητικό επίπεδο την γλώσσα, αυτό θα το παρατηρήσεις κι απ'τα προφορικά όπου γίνεται σχετικά μεγάλος διάλογος σε διάρκεια! Πωω.. μπορεί να τα τελείωσα αλλά έχουν αρχίσει να μου λείπουν.. ζηλεύω όσους δίνουν εξετάσεις :/
Κι εγώ φοβάμαι ότι μπορώ να χαρακτηριστώ ότι πάσχω από μια σχετική οξεία εξετασομανία.

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aliki_s
H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 19:58, 29-11-08:

Μάλλον το DALF εννοεί, κ εμείς το 2007 που έδινα ήμασταν μονάχα 3 άτομα. (καλά και στο C1 4 ήμασταν αλλά τεσπα)

Κ εγώ DALF είχα επιλέξει για τον ίδιο λόγο: δεν μου αρέσει η λογοτεχνία. Τώρα σχετικά με τη σύνθεση, τη θεωρώ το πιο δύσκολο κομμάτι του C1, αλλά μην αγχώνεσαι, αν δουλέψεις συστηματικά και εξασκηθείς θα φτάσεις σ ένα πολύ καλό επίπεδο.

Πολύ χρήσιμο θα σου φανεί το να δαιβάζεις τουλάχιστον μια εφημερίδα την εβδομάδα αν υπάρχει χρόνος (Le monde / Le figaro προτιμώ εγώ ανάλογα με το τι είναι διαθέσιμο). Υπάρχουν και οι on line εκδόσεις τους (www.lemonde.fr/www.lefigaro.fr). Έτσι εξοικειώνεσαι πολύ με τη γλώσσα και συν τοις άλλοις σε βοηθάει πολύ με τις εξετάσεις, αφού πχ για τη σύνθεση θα σου βάλουν άρθρα από τον τύπο και δεν είναι απίθανο να διαβάσεις κάτι σχετικό με το θέμα που θα εξεταστείς.

Παράθεση

juste un instant

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο juste un instant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 962 μηνύματα.

O juste un instant Finis histoire, geographie, examens έγραψε στις 00:17, 30-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από aliki_s
Μάλλον το DALF εννοεί, κ εμείς το 2007 που έδινα ήμασταν μονάχα 3 άτομα. (καλά και στο C1 4 ήμασταν αλλά τεσπα)

Κ εγώ DALF είχα επιλέξει για τον ίδιο λόγο: δεν μου αρέσει η λογοτεχνία. Τώρα σχετικά με τη σύνθεση, τη θεωρώ το πιο δύσκολο κομμάτι του C1, αλλά μην αγχώνεσαι, αν δουλέψεις συστηματικά και εξασκηθείς θα φτάσεις σ ένα πολύ καλό επίπεδο.

Πολύ χρήσιμο θα σου φανεί το να δαιβάζεις τουλάχιστον μια εφημερίδα την εβδομάδα αν υπάρχει χρόνος (Le monde / Le figaro προτιμώ εγώ ανάλογα με το τι είναι διαθέσιμο). Υπάρχουν και οι on line εκδόσεις τους (www.lemonde.fr/www.lefigaro.fr). Έτσι εξοικειώνεσαι πολύ με τη γλώσσα και συν τοις άλλοις σε βοηθάει πολύ με τις εξετάσεις, αφού πχ για τη σύνθεση θα σου βάλουν άρθρα από τον τύπο και δεν είναι απίθανο να διαβάσεις κάτι σχετικό με το θέμα που θα εξεταστείς.

Mάλλον θα εννοείς αυτό το site υποθέτω
http://www.lemonde.fr/web/recherche/0,13-0,1-0,0.html

Παράθεση

george_k214 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη george_k214
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O george_k214 έγραψε στις 02:53, 30-11-08:

Εγώ έδωσα το sorbonne c2 και πιστεύω πως είναι σχετικά πιο εύκολο από το dalf γιατί πολύ απλά είναι θέμα διαβάσματος.....τεράστιου όγκου διαβάσματος ομως!Επιπλέον οι εξετάσεις είναι εξαντλητικές...2.30 ώρες για περίληψη-σχολιασμό,1.30 για μετάφραση(γαλλικα-->ελληνικά),2 για λογοτεχνία και 2 για option(εγώ προσωπικά επέλεξα ιστορία γιατί δεν είχα όρεξη να διαβάσω 2 επιπλέον λογοτεχνικα βιβλία,ούτε να μεταφράσω κείμενο από τα ελληνικά στα γαλλικά!),και όλα αυτά σε 1 μέρα!Το καλό βέβαια είναι οτι αν έχεις όρεξη και χρόνο να διαβάσεις,λογοτεχνία και option τα έχεις εξασφαλίσει και με καλό βαθμό,και ουσιαστικά μόνο για τη μετάφραση πρέπει να προσπαθήσεις!Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις τελικά!

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 15:18, 30-11-08:

Όντως το Dalf εννοούσα
Το site δεν είναι αυτό > www.lemonde.fr ?

(Χαρά στο κουράγιο του αποπάνω!!! Πραγματικά ήρωας!! Δεν υπήρχε περίπτωση να άντεχα κάτι τέτοιο! Πάντως απ'ότι ξέρω μπορείς να δώσεις ακόμα ένα δίπλωμα μετά το sorbonne c2, που το διδάσκεται στο infra και είναι σαν το πρώτο έτος του πανεπ/μίου της Γαλλίας, κι άμα πας εκεί για μεταπτυχιακό καλή ώρα να μπορείς να σπουδάσεις και κάτι ακόμα παράλληλα! Δεν λέω τίποτα με σιγουριά, κάτι τέτοιο μου είχε πει η καθηγήτρια των γαλλικών μου.. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξτο! )

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 17:15, 30-11-08:

Όντως το Dalf εννοούσα
Το site δεν είναι αυτό > www.lemonde.fr ?

(Χαρά στο κουράγιο του αποπάνω!!! Πραγματικά ήρωας!! Δεν υπήρχε περίπτωση να άντεχα κάτι τέτοιο! Πάντως απ'ότι ξέρω μπορείς να δώσεις ακόμα ένα δίπλωμα μετά το sorbonne c2, που το διδάσκεται στο infra και είναι σαν το πρώτο έτος του πανεπ/μίου της Γαλλίας, κι άμα πας εκεί για μεταπτυχιακό καλή ώρα να μπορείς να σπουδάσεις και κάτι ακόμα παράλληλα! Δεν λέω τίποτα με σιγουριά, κάτι τέτοιο μου είχε πει η καθηγήτρια των γαλλικών μου.. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξτο! )

Nομίζω ότι αυτό το πτυχείο δεν υφίσταται πλέον. Δεν νομίζω να υπάρχει Σορμπόν 3. Κάποτε υπήρχε και ήταν πολύ πιο δύσκολο από το Προφίσιενσυ και το έδιναν πολύ λίγα άτομα ΄λόγω δυσκολίας και εξαντλητικού διαβάσματος.
Αν κάποιος ξέρει ότι υπάρχει ας μας ενημερώσει αν και δεν ενδιαφέρομαι γιατί το C2 είναι ήδη σημαντικότερο για τις επιχειρήσεις από το Προφίσιενσυ.

Για το ελληνικό κράτος όμως αναγνωρίζεται σαν προφίσιενσυ και δίνει επάρκεια. και τίποτε παραπάνω.

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 18:08, 30-11-08:

Nομίζω ότι αυτό το πτυχείο δεν υφίσταται πλέον. Δεν νομίζω να υπάρχει Σορμπόν 3. Κάποτε υπήρχε και ήταν πολύ πιο δύσκολο από το Προφίσιενσυ και το έδιναν πολύ λίγα άτομα ΄λόγω δυσκολίας και εξαντλητικού διαβάσματος.
Αν κάποιος ξέρει ότι υπάρχει ας μας ενημερώσει αν και δεν ενδιαφέρομαι γιατί το C2 είναι ήδη σημαντικότερο για τις επιχειρήσεις από το Προφίσιενσυ.

Για το ελληνικό κράτος όμως αναγνωρίζεται σαν προφίσιενσυ και δίνει επάρκεια. και τίποτε παραπάνω.
Υπάρχει..

http://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=571

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 18:12, 30-11-08:

Καλά μου το 'χαν πει

"Il exige au préalable et au minimum le diplôme du baccalauréat français"

Γιώργο στη θέση σου μόλις τελείωνα το λύκειο κι αν μπορούσα να ανταπεξέλθω θα το έδινα

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:15, 01-12-08:

Καλά μου το 'χαν πει

"Il exige au préalable et au minimum le diplôme du baccalauréat français"

Γιώργο στη θέση σου μόλις τελείωνα το λύκειο κι αν μπορούσα να ανταπεξέλθω θα το έδινα

Mε λένε Νίκο αλλά no problem. Εννοείς ότι θα έδινες το Σορμπόν 3; αν κατάλαβα καλά.

[quote=aliki_s;167912]Υπάρχει..
http://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=571[/quote]

Σ' ευχαριστώ. Βέβαια η λογοτεχνία δεν είναι η αδυναμία μου.

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 14:37, 01-12-08:

george_k214 Σ'αυτό το μέλος αναφερόμουν, επειδή έχει ήδη πάρει sorbonne 2
Και ναι, αν είχα το 2, εννοείται θα συνέχιζα για το 3..

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 11:25, 02-12-08:

george_k214 Σ'αυτό το μέλος αναφερόμουν, επειδή έχει ήδη πάρει sorbonne 2
Και ναι, αν είχα το 2, εννοείται θα συνέχιζα για το 3..

Λογικά αφού έχεις το Νταλφ C2 μπορείς να το δώσεις. Καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο Ινστιτούτο. Γιατί έχω ακούσει ότι με το ΝΤΑΛΦ C1 μπορείς να έχεις πρόσβαση στο Σορμπόν 2. Οπότε ψάξτο.

Σίγουρα όμως λίγοι θα είναι οι καθηγητές που έχουν την ικανότητα ή το κουράγιο να διδάξουν σε ένα τόσο δύσκολο επίπεδο.

Στη Θεσσαλονίκη έμαθα ότι σχεδόν κανείς δε κάνει Σορμπόν 3 γιατί ελάχιστοι είναι αυτοί που θέλουν κάτι παραπάνω από την επάρκεια ή την άριστη γνώση της γλώσσας.

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 21:48, 02-12-08:

Λογικά αφού έχεις το Νταλφ C2 μπορείς να το δώσεις. Καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο Ινστιτούτο. Γιατί έχω ακούσει ότι με το ΝΤΑΛΦ C1 μπορείς να έχεις πρόσβαση στο Σορμπόν 2. Οπότε ψάξτο.

Σίγουρα όμως λίγοι θα είναι οι καθηγητές που έχουν την ικανότητα ή το κουράγιο να διδάξουν σε ένα τόσο δύσκολο επίπεδο.

Στη Θεσσαλονίκη έμαθα ότι σχεδόν κανείς δε κάνει Σορμπόν 3 γιατί ελάχιστοι είναι αυτοί που θέλουν κάτι παραπάνω από την επάρκεια ή την άριστη γνώση της γλώσσας.
Θα το ψάξω!!
Στην Αθήνα πάντως δεν παίζει καθηγητής να το διδάξει, μόνο το ινστιτούτο.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 14:24, 03-12-08:

Eκτός και αν έχει διδακτική πείρα...αλλά τότε θα σου βγει πολύ ακριβά για κανα 5 -6 ώρες ιδιαʼιτερα την εβδομάδα.
Αν διαβάζεις πολύ βέβαια ίσως να μην είναι τόσο δύσκολο. Το καλό με τα Σορμπόν είναι ότι δεν έκουν τεξτ ντ εκούτ - δηλαδή ακουστικό κείμενο.

Παράθεση

juste un instant

Απόφοιτος

Ο juste un instant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 962 μηνύματα.

O juste un instant Finis histoire, geographie, examens έγραψε στις 22:23, 04-12-08:

To ακουστικό για πολλούς είναι ολόκληρο βάσανο.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:56, 09-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από francofilisvasos
To ακουστικό για πολλούς είναι ολόκληρο βάσανο.

To Sorbonne δεν έχει ακουστικό αλλά έχει 2 προφορικά ένα για πολιτισμό και ένα για λογοτεχνία.

Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη mission possible
Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 661 μηνύματα.

O mission possible έγραψε στις 18:55, 12-12-08:

Εγώ νομίζω ότι τα ακουστικά είναι το ίδιο με δύο προφορικά αλλά τα προφορικά εξαρτώνται πολύ από τον εξεταστή

Παράθεση

Sophia Georgaki (Σοφία)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sophia Georgaki
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Sophia Georgaki έγραψε στις 20:36, 14-12-08:

γειά σας! επειδή είδα την ανταλλαγή πληροφοριών και επειδή τυγχάνει να είμαι της "δουλειάς" (καθηγήτρια γαλλικών/διερμηνέας/μεταφράστρια), να σας ενημερώσω ότι, όντως, το sorbonne 3 δεν υπάρχει πιά.Τα ανώτερα διπλώματα του ifa είναι τα dalf c2 και sorbonne c2. επίσης, κάνω κι εγώ αυτά τα διπλώματα, εκτός απ'το ινστιτούτο, μιας και έχω τρέλα με τη λογοτεχνία/θέατρο.αν σας ενδιαφέρει να ξεκινήσετε, κάντε το το συντομότερο γιατί φέτος άλλαξε η βιβλιογραφία και θα ισχύει μέχρι το 2010, οπότε και θα ξανααλλάξει. δε σας συμφέρει να ξεκινήσετε του χρόνου, γιατί όταν θα δώσετε θα έχουν αλλάξει τα βιβλία, οπότε ένας χρόνος θα έχει πάει χαμένος(και τα χρήματα...). αν θέλετε να επικοινωνήσουμε για περισσότερες info, i could give u my cell number. ciao:no1:

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s έγραψε στις 21:04, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sophia Georgaki
να σας ενημερώσω ότι, όντως, το sorbonne 3 δεν υπάρχει πιά
Χμ...δεν είμαι καθηγήτρια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το IFA έχει βγάλει πρόγραμμα για το 2009..:what:

Μήπως το δίνουν μόνο γάλλοι or whatever...?

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 23:58, 14-12-08:

γειά σας! επειδή είδα την ανταλλαγή πληροφοριών και επειδή τυγχάνει να είμαι της "δουλειάς" (καθηγήτρια γαλλικών/διερμηνέας/μεταφράστρια), να σας ενημερώσω ότι, όντως, το sorbonne 3 δεν υπάρχει πιά.Τα ανώτερα διπλώματα του ifa είναι τα dalf c2 και sorbonne c2. επίσης, κάνω κι εγώ αυτά τα διπλώματα, εκτός απ'το ινστιτούτο, μιας και έχω τρέλα με τη λογοτεχνία/θέατρο.αν σας ενδιαφέρει να ξεκινήσετε, κάντε το το συντομότερο γιατί φέτος άλλαξε η βιβλιογραφία και θα ισχύει μέχρι το 2010, οπότε και θα ξανααλλάξει. δε σας συμφέρει να ξεκινήσετε του χρόνου, γιατί όταν θα δώσετε θα έχουν αλλάξει τα βιβλία, οπότε ένας χρόνος θα έχει πάει χαμένος(και τα χρήματα...). αν θέλετε να επικοινωνήσουμε για περισσότερες info, i could give u my cell number. ciao:no1:
Μιας και σε βρήκαμε μπορείς να πεις δυο λόγια για τα γαλλικά που δίνονται στις πανελλήνιες; Εγώ έχω sorbonne 1 και c2 και σκοπεύω να δώσω με το καλό αγγλικά και γαλλικά αλλά θέλω να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνεται.. Θέλει πολύ διάβασμα; Είναι δύσκολα; :zilia:

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 15:45, 15-12-08:

Μπορείς να ρωτήσεις και στο Πανεπιστήμιο, στη συγκεκριμένη σχολή, στη γραμματεία του τμήματος Γαλλικής Φιλολογίας.

Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ~kynthia
H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 16:06, 15-12-08:

Χμ, εγώ θα έλεγα Sorbonne. Αυτό έδωσα κι ήταν πολύ ωραία εμπειρία στα μαθήματα, ήταν ενδιαφέρον το αντικείμενο, τα βιβλία, δεν ήταν η τυποποιημένη εκμάθηση/εξέταση ξένης γλώσσας.
Γενικότερα τα ποιήματα και τα λογοτεχνικά κείμενα που αναλύσαμε μου άρεσαν, και έμαθα πάρα πολλά τόσο δίνοντας το Ι όσο και το ΙΙ.

(κι εγώ ήθελα να συνεχίσω για 3 αλλά δεν γινόταν λόγω ηλικίας, και τώρα δεν προλαβαίνω...)

Παράθεση

Sophia Georgaki (Σοφία)

Καθηγητής

H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Sophia Georgaki έγραψε στις 16:14, 15-12-08:

Μπορείς να ρωτήσεις και στο Πανεπιστήμιο, στη συγκεκριμένη σχολή, στη γραμματεία του τμήματος Γαλλικής Φιλολογίας.
Μιας και σε βρήκαμε μπορείς να πεις δυο λόγια για τα γαλλικά που δίνονται στις πανελλήνιες; Εγώ έχω sorbonne 1 και c2 και σκοπεύω να δώσω με το καλό αγγλικά και γαλλικά αλλά θέλω να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνεται.. Θέλει πολύ διάβασμα; Είναι δύσκολα; :zilia:
Salut encore! Καταρχήν, να διορθώσω λέγοντας ότι υπάρχει Sorbonne 3 και μπορεί να το δώσει όποιος έχει απολυτήριο ελληνικού ή γαλλικου σχολείου και το c2. Σχετικά με την απορία για το πρόγραμμα του 2009/10, εννοούσα τα βιβλία στα οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι στις εξετάσεις του 2009 και '10. Δεδομένου ότι είναι τεράστια ύλη, λογικό δεν είναι να τα ανακοινώνουν εγκαίρως; Et puis, 2009 est juste au coin, n'est-ce pas? Στη διάθεσή σου για περισσότερες απορίες...
-----------------------------------------
Με τα διπλώματα που έχεις, οι πανελλήνιες θα σου φανούν παιχνιδάκι (λογικά...). Έχεις ένα κείμενο γαλλικό για μετάφραση στα ελληνικά (επιπέδου Β2), γελοίες ερωτήσεις κατανόησης (συνήθως 3), 3 ασκήσεις γραμματικής (μετατροπές κυρίως, σε πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και δευτερεύουσες με συνδέσμους που απαιτούν subjonctif, γι'αυτό να τους μάθεις καλά!) και, τέλος, μια έκθεση (γράμμα, ανάπτυξη ιδεών, συνέντευξη-μου είχε πέσει εμένα το '96 και κουφάθηκα κ εγώ κ όλοι οι υπόλοιποι). Αυτά...

Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 661 μηνύματα.

O mission possible έγραψε στις 16:54, 15-12-08:

Salut encore! Καταρχήν, να διορθώσω λέγοντας ότι υπάρχει Sorbonne 3 και μπορεί να το δώσει όποιος έχει απολυτήριο ελληνικού ή γαλλικου σχολείου και το c2. Σχετικά με την απορία για το πρόγραμμα του 2009/10, εννοούσα τα βιβλία στα οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι στις εξετάσεις του 2009 και '10. Δεδομένου ότι είναι τεράστια ύλη, λογικό δεν είναι να τα ανακοινώνουν εγκαίρως; Et puis, 2009 est juste au coin, n'est-ce pas? Στη διάθεσή σου για περισσότερες απορίες...
Με τα διπλώματα που έχεις, οι πανελλήνιες θα σου φανούν παιχνιδάκι (λογικά...). Έχεις ένα κείμενο γαλλικό για μετάφραση στα ελληνικά (επιπέδου Β2), γελοίες ερωτήσεις κατανόησης (συνήθως 3), 3 ασκήσεις γραμματικής (μετατροπές κυρίως, σε πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και δευτερεύουσες με συνδέσμους που απαιτούν subjonctif, γι'αυτό να τους μάθεις καλά!) και, τέλος, μια έκθεση (γράμμα, ανάπτυξη ιδεών, συνέντευξη-μου είχε πέσει εμένα το '96 και κουφάθηκα κ εγώ κ όλοι οι υπόλοιποι). Αυτά...

Χαίρομαι που στο ομιλείτε Γαλλικά μπορεί να έχουμε και τη βοήθεια μιας καθηγήτριας

http://ischool.e-steki.gr/showthread...32#post1321032

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη kotsis1
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O kotsis1 έγραψε στις 17:40, 15-12-08:

Μπορειτε να μου πειτε ποιο απο τα δυο πτυχια εχει μεγαλυτερη αξια?

Και επισης τα γαλλικα πανεπιστημια τα δεχονατι και τα 2?

Παράθεση

Sophia Georgaki (Σοφία)

Καθηγητής

H Sophia Georgaki έγραψε στις 15:10, 16-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από farganisrat
Χαίρομαι που στο ομιλείτε Γαλλικά μπορεί να έχουμε και τη βοήθεια μιας καθηγήτριας

http://ischool.e-steki.gr/showthread...32#post1321032
Ευχαριστώ για το λινκ, το είδα και ξετρελάθηκα με αυτή τη διάθεση για επικοινωνία στα γαλλικά, εννοείται ότι θα συμμετέχω και θα είναι χαρά μου να βοηθάω σε οτιδήποτε σας απασχολεί! Έχω 2 απορίες: 1) Μα καλά, δεν έχετε σχολείο; από πού τα στέλνετε αυτά;γιατί στα μηνύματα βλέπω ώρες που λογικά θα έπρεπε να είστε σχολείο...2) Πηγαίνετε σε γαλλικά σχολεία ή είστε απλά λάτρεις των γαλλικών; βλέπω ένα καλό επίπεδο γενικά, και χαίρομαι πολύ γι' αυτό! Εύγε σε όλους/όλες! :thanks:
Αρχική Δημοσίευση από kotsis1
Μπορειτε να μου πειτε ποιο απο τα δυο πτυχια εχει μεγαλυτερη αξια?

Και επισης τα γαλλικα πανεπιστημια τα δεχονατι και τα 2?
Άν απηύθυνες σε μένα την ερώτηση, κακώς χρησιμοποίησες πληθυντικό...
Επί της ουσίας, και τα δύο διπλώματα θεωρητικά είναι ισάξια, δεδομένου (εννοείται!!!) ότι θα διαβάσεις εσύ όσο χρειάζεται, ώστε να φέρεις τα γαλλικά σου σε αυτό το επίπεδο και να εκπροσωπείς επάξια το δίπλωμά σου.Απο 'κεί και πέρα είναι δική σου επιλογή:θέλεις γαλλικά αποκλειστικά της επικαιρότητας όπως στο Β2 σε πιο αναβαθμισμένη & σύνθετη έκδοση(C1/C2) ή θέλεις λογοτεχνία/θέατρο, γαλλικό πολιτισμό και τέτοια(Sorbonne); Αν θες τη γνώμη μου, με το Sorbonne δεν αποκτάς μόνο γνώσεις, αλλά και παιδεία, έχει άλλη ποιότητα. Γι' αυτό και εγώ του δίνω μεγαλύτερη αξία. Αλλά όχι μόνο εγώ...ακόμα και οι πιό "τεχνοκράτες" υποβάλλουν τα σέβη τους μπροστά στο Sorbonne. Φυσικά, είναι δική μου γνώμη και δε μειώνει το επίπεδο του Dalf σε καμμία περίπτωση!Τα γαλλικά παν/μια δέχονται και τα 2 (Sorbonne C2/ Dalf C2). Ελπίζω να βοήθησα...Για ό,τι άλλο, εδώ είμαστε...

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 15:52, 16-12-08:

Ευχαριστώ για το λινκ, το είδα και ξετρελάθηκα με αυτή τη διάθεση για επικοινωνία στα γαλλικά, εννοείται ότι θα συμμετέχω και θα είναι χαρά μου να βοηθάω σε οτιδήποτε σας απασχολεί! Έχω 2 απορίες: 1) Μα καλά, δεν έχετε σχολείο; από πού τα στέλνετε αυτά;γιατί στα μηνύματα βλέπω ώρες που λογικά θα έπρεπε να είστε σχολείο...2) Πηγαίνετε σε γαλλικά σχολεία ή είστε απλά λάτρεις των γαλλικών; βλέπω ένα καλό επίπεδο γενικά, και χαίρομαι πολύ γι' αυτό! Εύγε σε όλους/όλες! :thanks:
Εγώ προσωπικά το 1α απαντώ πως το σχολείο μας είναι υπο κατάληψη και στο 2 ότι θα ήθελα πάρα πολύ να πηγαίνω σε γαλλικό σχολείο, αλλά είναι κάπως βαρύ για την τσέπη των γονιών μου κι είμαι κάτι παραπάνω από λάτρης της γλώσαας!

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O kotsis1 έγραψε στις 18:16, 16-12-08:

Sophia ευχαριστω για τις πληροφοριες:no1:

Απ'οτι βλεπω το Sorbonne παρουσιαζει μεγαλυτερο ενδιαφερον...Βεβαια με ανησυχει το γεγονος οτι εχει 2 προφορικα(μιλαω για το C1 αν τα χω μπερδεψει διορθωστε με)

Γνωριζει καποιος αν μπορω να κανω μαθηματα στο Γαλλικο Ινστιτουτο για C1 χωρις να εχω δωσει το Β2?Βεβαια εννοειται πως θα εχω φτασει το επιπεδο μου ως εκει...

Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

O mission possible έγραψε στις 19:20, 16-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από kotsis1
Sophia ευχαριστω για τις πληροφοριες:no1:

Απ'οτι βλεπω το Sorbonne παρουσιαζει μεγαλυτερο ενδιαφερον...Βεβαια με ανησυχει το γεγονος οτι εχει 2 προφορικα(μιλαω για το C1 αν τα χω μπερδεψει διορθωστε με)

Γνωριζει καποιος αν μπορω να κανω μαθηματα στο Γαλλικο Ινστιτουτο για C1 χωρις να εχω δωσει το Β2?Βεβαια εννοειται πως θα εχω φτασει το επιπεδο μου ως εκει...

Το Sorbone C1 έχει δύο προφορικά - 1 για πολιτισμό και ένα για λογοτεχνία / Το DALF C1 έχει μόνο 1 προφορικό και΄1 ακουστικό.

Στο DALF C1 μπορείς να πας κατευθείαν, στο Sorbonne C1 δε ξέρω. Παλιά που δεν υπήρχε το Sorbonne B2 πήγαινε κανείς απευθείας.

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

O kotsis1 έγραψε στις 20:02, 16-12-08:

Και το Sorbonne πως δομειται σε γενικες γραμμες?Ακουσα κατι για συγκεκριμενη βιβλιογραφια αλα δεν εχω καταλαβει ακομα που συμπεριλαμβανεται στο τεστ...

Παράθεση

juste un instant

Απόφοιτος

O juste un instant Finis histoire, geographie, examens έγραψε στις 21:19, 16-12-08:

Υπάρχουν συγκεκριμένα βιβλία λογοτεχνίας και θεωρία για πολιτισμό

Δες στα σάιτς του Ινστιτούτου στην Αθήνα

http://www.ifa.gr/

http://www.ift.gr/

Η καλύτερα

http://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=565

Παράθεση

rene violette

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη rene violette
H rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H rene violette έγραψε στις 21:05, 15-03-09:

γεια σας!!ειμαι καινουργια..διαβασα τη συζητηση σας και εχω να πω πως φετος κανω το sorbonne c1 και πιστευω πως αξιζει τον κοπο..ειναι παρα πολυ ενδιαφερον καμια σχεση με τα προηγουμενα διπλωματα των γαλλικων.επιτελουσ μαθαινουμε τν γλωσσα σε βαθος..αν θελετε ρωτηστε με κατι για την βιβλιογραφια

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 15:42, 18-03-09:

Ποια είναι τα βιβλία και πόσα;

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 15:53, 18-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από rene violette
γεια σας!!ειμαι καινουργια..διαβασα τη συζητηση σας και εχω να πω πως φετος κανω το sorbonne c1 και πιστευω πως αξιζει τον κοπο..ειναι παρα πολυ ενδιαφερον καμια σχεση με τα προηγουμενα διπλωματα των γαλλικων.επιτελουσ μαθαινουμε τν γλωσσα σε βαθος..αν θελετε ρωτηστε με κατι για την βιβλιογραφια
Καθόλου δεν μ'άρεσε Άντε να μάθεις τόσα πράματα απέξω.
Βασικά απλά είμαι περίεργη και το c2 μου φάνηκε ωραιότερο.. Μελετούσα και κείμενα με ενδιαφέρον.

Παράθεση

rene violette

Μαθητής Β' λυκείου

H rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H rene violette έγραψε στις 23:56, 18-03-09:

λοιπον..καταρχας δεν προκειται γ αποστιθηση κειμενων απλα μελετας καποια στοιχεια και τα αποδιδεισ με τον δικο σου τροπο..τωρα εξαρταται πως τ βλεπει κανεισ!!
τ ωρα οσον αφορα τα βιβλια ειναι 2 λογοτεχνικα le malade imaginaire du moliere και η colomba του prosper merimee.επειτα υπαρχει ενα βιβλιο στο οποιο συμπεριλαμβανονται οι αναλυσεισ των βιβλιων.(ειναι σαν τα δικα μασ κειμενα).σ αυτο τ βιβλιο υπαρχει ακομα και η αναπτυξη των θεματων πολιτισμου που φετοσ ειναι η εκπαιδευση και η διοικηση.ε μετα κλασσικα γραμματικη και ενα βιβλιο με κειμενα οπου εξεταζονται γραμματικη λεξιλογιο και ερωτησησ κατανοησησ.να σημειωθει οτι ολα τα χωρια που δινονται ειναι λογοτεχνικα.δηλαδη εκτοσ απο τ 2 λογοτεχνικα που ειναι υποχρεωτικα στισ εξετασεισ τ αγνωστο κειμενο ειναι παλι παρμενο απο καποιο λογοτεχνικο βιβλιο.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 12:11, 20-03-09:

le malade imaginaire είναι ωραίο και ευχάριστο. Για το colomba δε θα το έλεγα με βεβαιότητα.

Παράθεση

rene violette

Μαθητής Β' λυκείου

H rene violette έγραψε στις 00:06, 21-03-09:

εε ναι..οκ..βγαινουν ομως πολλη καλη η αναλυση!!ΑΝ Κ ΕΠΙΜΕΝΩ ΠΩΣ η περσινη βιβλιογραφια ηταν πολυ καλυερη!! -_^..

Παράθεση

Φοιτητής

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 10:37, 21-03-09:

Δεν μίλησα για αποστήθιση κειμένων, καλό όμως είναι να μαθαίνεις απ'έξω πολλές φράσεις από τα balises. Επίσης για την εξέταση των προφορικών last year ήταν η παιδεία και ο πολιτισμός, οπότε έπρεπε να μάθει ο εξεταζόμενος απ'έξω ένα σωρό πράγματα (πως χωρίζεται η γαλλία, τι παράγουν οι περιοχές κι άλλα, κι άλλα..).
Λογικά με την εκπαίδευση εννοείς την παιδεία, έχω να προτείνω το L'ecole en France του J.-L Auduc, από την σειρά Reperes pratiques εκδόσεις nathan. Τα λέει όλα πολύ αναλυτικά αλλά κατανοητά. Αν δεν δίνετε στην παιδεία απλά παραλείψτε την πρόταση.
Τα βιβλία αυτά με την ανάλυση των λογοτεχνικών λέγονται balises και πραγματικά αναλύουν τα πάντα: τους κεντρικούς χαρακτήρες, την υπόθεση, τον χρόνο, τον τόπο, le point de vue du narrateur και άλλα πολλά.
να σημειωθει οτι ολα τα χωρια που δινονται ειναι λογοτεχνικα.δηλαδη εκτοσ απο τ 2 λογοτεχνικα που ειναι υποχρεωτικα στισ εξετασεισ τ αγνωστο κειμενο ειναι παλι παρμενο απο καποιο λογοτεχνικο βιβλιο.
?
Το άλλαξαν; Πότε τ'αλλάζουν ανάθεμά τους. Εγώ είχα δώσει σε απόσπασμα άρθρου.

*Πέρσυ είχαμε ωραία βιβλιογραφία, Le bourgeois gentilhomme - Moliere (έπεσε στα προφορικά) και Le Grand Meaulnes - Alain Fournier (στα γραπτά)

Παράθεση

rene violette

Μαθητής Β' λυκείου

H rene violette έγραψε στις 13:28, 21-03-09:

ναι τα ξερω εδινε ενασ γνωστοσ μ!!παντωσ καλυτερα λογοτεχνια παρα τ αρθρα πιστευω..
εχει πιο πολυ ενδιαφερον!!

Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη 1994kc
Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O 1994kc έγραψε στις 23:25, 24-03-09:

εγω την τελευταια εξεταστικη πηρα το b2.για ποιο πτυχιο μου προτεινετε να συνεχισω,δεδομενου οτι κανω παραλληλα και αγγλικα και εχω και αυξημενες υποχρεωσεις στο σχολειο?

Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

O mission possible έγραψε στις 18:12, 27-03-09:

ναι τα ξερω εδινε ενασ γνωστοσ μ!!παντωσ καλυτερα λογοτεχνια παρα τ αρθρα πιστευω..
εχει πιο πολυ ενδιαφερον!!
Υπάρχουν όμως πολύ ενδιαφέροντα άρθρα.
http://s23.org/wikistats/wikipedias_...ort=total_desc

http://www.quid.fr/

http://s23.org/wikistats/wikisources...ort=total_desc

Παράθεση

rene violette

Μαθητής Β' λυκείου

H rene violette έγραψε στις 19:32, 27-03-09:

ναι σαφωσ κ υπαρχν καλα αρθρα απλα σ λογοτεχνια ε κτ θ πιασεισ λγ πιο ευκολα απ τ νοημα..

οσο γ εσενα φιλε 1994κψ τ ταξη πασ??
κ τ δυο ειν αρκετα δυσκολα κ εχν πλ διαβασμα..απλα τ sorbonne δν εχει καθολου κασσετα..εχει ομωσ λογοτεχνικα

Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη 1994kc
Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O 1994kc έγραψε στις 23:10, 27-03-09:

γ' γυμνασιου!πηρα β2 κπγ...και του χρονου σκεφτομαι να συνεχισω...ομως δεν ξερω για ποιο πτυχιο....

Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

O mission possible έγραψε στις 18:20, 28-03-09:

λοιπον..καταρχας δεν προκειται γ αποστιθηση κειμενων απλα μελετας καποια στοιχεια και τα αποδιδεισ με τον δικο σου τροπο..τωρα εξαρταται πως τ βλεπει κανεισ!!
τ ωρα οσον αφορα τα βιβλια ειναι 2 λογοτεχνικα le malade imaginaire du moliere και η colomba του prosper merimee.επειτα υπαρχει ενα βιβλιο στο οποιο συμπεριλαμβανονται οι αναλυσεισ των βιβλιων.(ειναι σαν τα δικα μασ κειμενα).σ αυτο τ βιβλιο υπαρχει ακομα και η αναπτυξη των θεματων πολιτισμου που φετοσ ειναι η εκπαιδευση και η διοικηση.ε μετα κλασσικα γραμματικη και ενα βιβλιο με κειμενα οπου εξεταζονται γραμματικη λεξιλογιο και ερωτησησ κατανοησησ.να σημειωθει οτι ολα τα χωρια που δινονται ειναι λογοτεχνικα.δηλαδη εκτοσ απο τ 2 λογοτεχνικα που ειναι υποχρεωτικα στισ εξετασεισ τ αγνωστο κειμενο ειναι παλι παρμενο απο καποιο λογοτεχνικο βιβλιο.
Και η Carmen είναι του Merimee ε;

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 11:09, 14-04-09:

Ναί αλλά λίγοι το ξέρουν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Dalf C1 - Από izygaki
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-13 στις 19:43.
    • Για όσους δίνουν προφορικά Sorbonne C1.... - Από Έφη35891
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-12 στις 14:28.
    • Τι αναγνωριζεται με τα πτυχια Sorbonne? - Από Έφη35891
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-07-09 στις 11:44.
    • Αποτελέσματα Sorbonne - Από georgegabgab
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-09 στις 21:24.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους