Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,593 εγγεγραμμένα μέλη και 2,842,468 μηνύματα σε 81,502 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1604 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολή Φυσικής

nasa (Ελένη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη nasa
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H nasa έγραψε στις 11:07, 07-12-08:

Σίγουρα θα αναρωτιέστε τι κάνει ένα "πρωτάκι" εδώ. Ο λόγος που έγραψα σε αυτήν την ενότητα είναι για να μου πείτε ποιος από εδώ σπουδάζει φυσική και έχει κάνει μεταπτυχιακό στην αστροφυσική. Θα ήθελα να μου πείτε πώς είναι τα πράγματα στη σχολή και να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τα πεδία πληθωρισμού.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
nasa

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 11:26, 07-12-08:

Ακριβως στην ερωτηση σου δε μπορω να απαντησω γιατι δεν εχω κανει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη, αλλα θα σου πω καποια πραγματα.
Δε βρισκω λογο να κοιτας κατευθειαν τις μεταπτυχιακες σπουδες, αφου και στιις προπτυχιακες υπαρχουν μαθηματα αστροφυσικης. Παντως τωρα το πανεπιστημιο κρητης, που ειμαι εγω, δε προσφερει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη. Στο πανεπιστημιο αθηνων μετα το 3ο ετος επιλεγεις κατευθυνση και υπαρχει και κατευθυνση αστροφυσικης. Για τα υπολοιπα πανεπιστημια δε γνωριζω, μπορεις να δεις τους οδηγους σπουδων τους στο ιντερνετ παντως. Οπως ειπα ομως δε βρισκω λογο να κοιτας απευθειας τα μεταπτυχιακα αφου μπορει να αλλαξεις γνωμη για το τι μεταπτυχιακο (και αν 8ες τελικως) μαθαινοντας για αλλους τομεις στη φυσικη. Δηλαδη κατα τη γνωμη μου μην εχεις το μεταπτυχιακο ως οδηγο γιατι ειναι κατι πολυ ρευστο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Levi (Χάρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Levi
Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Πάτρας . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Levi έγραψε στις 14:43, 12-12-08:

Εγω ειμαι 1ετος στο τμημα φυσικης της Πατρας, ουτε εγω μπορω να απαντησω ακριβως στην ερωτηση σου αλλα μπορω να σε συμβουλεψω να μην βιαζεσαι τοσο, μονο αν μπεις στη σχολη θα καταλαβεις τις διαφορες κατευθηνσεις. Εμεις στο 4ο ετος εχουμε κατευθυνση υπολογιστικης, θεωρητικης φυσικης και αστροφυσικης, μεταπτυχιακο νομιζω πως δεν προσφερει σε αυτο τον τομεα αλλα με τα μαθηματα στα τελευταια εξαμηνα σου δινει γερες βασεις.

Παράθεση

nasa (Ελένη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη nasa
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H nasa έγραψε στις 17:01, 12-12-08:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας:no1:, παρ' όλα αυτά δεν μου απαντήσατε στη δεύτερη ερώτησή μου...:nono:

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 13:16, 19-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Ακριβως στην ερωτηση σου δε μπορω να απαντησω γιατι δεν εχω κανει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη, αλλα θα σου πω καποια πραγματα.
Δε βρισκω λογο να κοιτας κατευθειαν τις μεταπτυχιακες σπουδες, αφου και στιις προπτυχιακες υπαρχουν μαθηματα αστροφυσικης. Παντως τωρα το πανεπιστημιο κρητης, που ειμαι εγω, δε προσφερει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη. Στο πανεπιστημιο αθηνων μετα το 3ο ετος επιλεγεις κατευθυνση και υπαρχει και κατευθυνση αστροφυσικης. Για τα υπολοιπα πανεπιστημια δε γνωριζω, μπορεις να δεις τους οδηγους σπουδων τους στο ιντερνετ παντως. Οπως ειπα ομως δε βρισκω λογο να κοιτας απευθειας τα μεταπτυχιακα αφου μπορει να αλλαξεις γνωμη για το τι μεταπτυχιακο (και αν 8ες τελικως) μαθαινοντας για αλλους τομεις στη φυσικη. Δηλαδη κατα τη γνωμη μου μην εχεις το μεταπτυχιακο ως οδηγο γιατι ειναι κατι πολυ ρευστο.
μηπως μπορεις να μας πεις πια μαθηματα γινονται στο πανεπιστημιο κρητης στο τμημα φυσικης γιατι με ενδιαφερει σαν σχολη ή τουλαχιστον να μου δοσεις καποια links;

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 21:36, 19-12-08:

www.physics.uoc.gr

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 15:51, 20-12-08:

thnks

Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μαρία Κρικέλη
H Μαρία Κρικέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Μαρία Κρικέλη έγραψε στις 18:46, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από nasa
Σίγουρα θα αναρωτιέστε τι κάνει ένα "πρωτάκι" εδώ. Ο λόγος που έγραψα σε αυτήν την ενότητα είναι για να μου πείτε ποιος από εδώ σπουδάζει φυσική και έχει κάνει μεταπτυχιακό στην αστροφυσική. Θα ήθελα να μου πείτε πώς είναι τα πράγματα στη σχολή και να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τα πεδία πληθωρισμού.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
nasa
Ελένη,καταρχήν μην σκέφτεσαι κατευθείαν το μεταπτυχιακό έχεις πολύ δρόμο.Μπορεί να μην είμαι ακόμη στο φυσικό αλλά εχώ δει τα προγράμματα σπουδών πάνω στην αστροφυσική. Στο πανεπιστήμιο Αθήνων και Θεσ/νικης διαλέγεις μετά από το 3ο έτος κατεύθυνση Αστροφυσική (δεν αναγράφεται στο πτυχίο η κατεύθυνση στο φυσικό).

Σου δίνω 2 λινκς να δείς τα προγράμματα σπουδών των 2 πανεπιστημίων στην αστροφυσική:

http://www.cc.uoa.gr/physics/section...enic/index.htm
http://www.physics.auth.gr/el/course/group/3

Μην τα βλέπεις τα μαθήματα τόσο ωραιοποιημένα.Μερικά μαθήματα όπως η κοσμολογία είναι τρομερά δύσκολη και μερικά από τα μαθήματα στην αστρνομία υπάρχουν ελλείψεις σε βιβλία και πολλα άλλα.Πρέπει να μπεις πιστεύω πρώτα στο πανεπιστήμιο να δεις πώς έχουν τα πράγματα και ύστερα να αποφάσισεις τι ακριβώς θα κάνεις.ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.

Σχετικά με την 2η ερώτηση:Κατά τις πρώτες στιγμές του σύμπαντος, το σύμπαν διεστάλλει κατά 10^50 φόρες περισσότερο από ότι ήταν λόγω ενός βαθμωτό δυναμικού δλδ. κάποιου πεδίου με αρνητική πίεση - το λεγóμενο πεδίο πληθωρισμού ή inflaton.Επάκριβώς δεν γνωρίζω τι είναι το πεδίο πληθωρισμού αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με τα βαθμωτά πεδία που συναντούμε στην πληθωριστική κοσμολογία.

Παράθεση

Tamura

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Tamura
Ο Tamura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Tamura έγραψε στις 22:31, 18-03-09:

Εγώ έχω μια άλλη απορία : ποια είναι η προτιμότερη σχολή ?έχω ακούσει ότι στη Αθήνα ότι είναι πολύ κομπλεξικοί καθηγητές , χάλια υποδομές κτλ . Ξέρει κανείς πιο είναι το καλύτερο ( συγκριτικά ) τμήμα ?

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 00:58, 19-03-09:

Γενικα ακουγεται οτι το καλυτερο τμημα φυσικης στην Ελλαδα ειναι στην Κρητη. Μπορω να πιστεψω παντως οτι εχουμε τις καλυτερες υποδομες, καθως ειναι νεα κτηρια κτλ. Στα εργαστηρια δεν εχω μπει ακομα, δε πρεπει να χει και τα νεοτερα μηχανηματα αλλα νταξ. Σιγουρα η τοποθεσια ειναι υπεροχη, στην εξοχη τελειως. Για τους καθηγητες δεν ειμαι σιγουρη, παντου υπαρχουν καλοι και κακοι βεβαια.

Παράθεση

Όθωνας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Όθωνας
Ο Όθωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Όθωνας έγραψε στις 05:02, 19-03-09:

Ιωάννινα και Κρήτη έχουν τόσο το καλύτερο τμήμα φυσικής όσο και Μαθηματικών.Η Κρήτη συγκεκριμένα έχει και το καλύτερο τμήμα Βιολογίας.Γενικά το Πανεπιστήμιο της Κρήτης είναι το καλύτερο στις θετικές επιστήμες.

Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ναυσικά
H Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

H Ναυσικά :D έγραψε στις 15:37, 14-04-09:

καλύτερο και από το Καποδιστριακό??:!:Ρωτάω γιατί στον κατάλογο κατάταξης των πανεπιστημίων το καποδιστριακό ήταν το μόνο ελληνικό πανεπιστήμιο...

βέβαια αυτό της κρήτης αναπτύσσεται καθώς έχει funds και δυνατότητα συνεργασίας με το εξωτερικό στον τομέα της έρευνας τουλάχιστον...
το uoa όμως θεωρείται (τουλάχιστον από κατατάξεις) το προτιμότερο έχει και γνωστούς καθηγητές τώρα όλα είναι θεωρίες σίγουρα θα υπάρχουν και χάλια καθηγητές-δεν αποφεύγονται με τίποτα- το θέμα είναι όμως απόλες τις πλευρές πιο είναι το καλύτερο...
Αν ξέρει κανείς κάτι ας το πει...

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 15:50, 14-04-09:

απο φοιτητες του ΕΚΠΑ εχω ακουσει τα χειροτερα παντως... :/ αλλα δε ξερω τι ισχυει. Γενικα για το Πανεπιστημιο Κρητης παντα τα καλυτερα ακουγονται απο επιπεδο μαθηματων, εγκαταστασεων κτλ... αλλα δε ξερω τι ισχυει.

Παράθεση

Vortex

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Vortex
Ο Vortex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Vortex έγραψε στις 16:15, 14-04-09:

Αγαπητοι μαθητες, φοιτητες .
Κατ'αρχην χαιρομαι παρα πολυ που βλεπω πως ο νεος κοσμος ασχολειται με την φυσικη. ( Γιατι μην ξεχναμε πως φυσικη σημαινει μελετω την φυση!) Και οσοι εχουν την ορεξη να μελετησουν τον κοσμο γυρω τους τοτε ειναι αληθεια πως ειναι ανησυχα πνευματα και μπορουν να συγκριθουν με τους αρχαιους Ελληνες "φιλοσοφους" οπως αποκαλουσαν τοτε τους "φυσικους".
Λοιπον. Το καλυτερο τμημα φυσικης στην Ελλαδα (απο αποψη υποδομων) ειναι οντως αυτο της Κρητης. Υπαρχουν ομως πολυ ακομη παραγοντες που δεν λαμβανετε υπ'οψην...
Οι καθηγητες ειναι καλοι; Δηλαδη αναγνωρισμενοι. ( και φυσικα δεν ειναι αναγνωρισμενος ενας καθηγητης που βγαινει στην τηλεοραση! - Χωρις να εχω κατι φυσικα με οποιον εχει βγει κατα καιρους.. κι εγω εχω βγει).
Απλα, το καλυτερο ονομα στο εξωτερικο το εχει το Αριστοτελειο στην Θεσσαλονικη. Θεωρειται ανα τον κοσμο οτι ο φυσικος της θεσσαλονικης ειναι καλος θεωρητικος αλλα τα τελευταια 7-8 χρονια και ερευνητικα , το αριστοτελειο θεωρειται καλο.
Πριν διαλεξετε μια σχολη κοιταξτε οχι μονο ποσο ευκολη ειναι αλλα και τι "ονομα" θα εχει ειτε στον διεθνη, ειτε στον ευρωπαικο ειτε και στον παγκοσμιο ερευνητικο χωρο.
Θα χαιρομουν να απαντησω στης ερωτησεις σας σχετικα με το θεμα.

Μεταπτυχιακο αστροφυσικης : ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι τις μεταπτυχιακες σπουδες σου απο τωρα. εξ'αλλου τα μεταπτυχιακα ειναι τοσο πολλα σε ελλαδα και εξωτερικο που σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις.. (θα αλλαξεις αρκετες φορες γνωμη οταν θα μπεις και κατα την διαρκεια των προπτυχιακων σου σπουδων)
Μεταπτυχιακο αστροφυσικης απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει πουθενα με τετοιο τιτλο γιατι ειναι πολυ γενικο. υπαρχουν ομως σχετικα σε καθε σχεδον πανεπιστημιο.

Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

H Ναυσικά :D έγραψε στις 16:25, 14-04-09:

προς Θεού δεν λέω ότι καλός καθηγητής είναι αυτός που βγαίνει στην τηλεόραση(αν ήταν έτσι υπάρχουν τόσα παραδείγματα που θα αναιρούσαν τον ισχυρισμό μου με τη μία!). Όσο για το ΑΠΘ δεν γνωρίζω και δεν είμαι σε θέση να κάνω εικασίες χωρίς αποδείξεις. όσων αφορά το "όνομα" στον διεθνή χώρο κ.λ.π. νομίζω ότι το έχει το καποδιστριακό αλλά ακόμη και να είναι έτσι οι κατατάξεις με τις οποίες "κρίνονται" τα πανεπιστήμια είναι υποκειμενικές και δεν παίρνεις μια απόφαση με μοναδικό κριτήριο αυτές.

υ.γ.συνομιλούσα με μια πρωην καθηγήτριά μου και μου είπε στο εκπα είναι ψιλοπαλούκι να τελειώσει κάποιος φέρνοντας ένα γνωστό της για παράδειγμα καθότι αυτά που διδάσκονται είναι πάααααρα πολλά και έτσι ουσιαστικά οι φοιτητές ξεσκίζονται για τις εξεταστικές αλλά μετά δεν θυμούνται τίποτα(φαινόμενο που ΔΥΣΤΥΧΩΣ παρατηρείται στη χώρα μας ήδη από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση). τι να πει κανείς...κύριος οίδε...

Παράθεση

Vortex

Καθηγητής

Ο Vortex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Vortex έγραψε στις 16:52, 16-04-09:

κι ομως.. το "ονομα" του τμηματος παιζει σημαντικο ρολο για την μετ'επειτα σταδιοδρομια σου, εκτος φυσικα κι αν θελεις να γινεις καθηγητης που προφανως και δεν παιζει!
Οσο για την δυσκολια, ας μη γελιομαστε. οκαθενας εχει κι απο εναν γνωστο που θεωρει το τμημα του δυσκολο.
Παιδια ολα τα φυσικα ειναι δυσκολα! και γινονται πααααρα πολυ δυσκολα οταν δεν ειναι συνειδητη και ωριμη επιλογη του μηθητη.
γι'αυτο θα ελεγα να επιλεξετε να σπουδασετε φυσικη μονο αν το θελετε πραγματικα.. και μετα ..τιποτα δεν ειναι δυσκολο!
Καλο διαβασμα και καλη επιτυχια στις εξετασεις σας!

Παράθεση

Tas (Τασος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tas
Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Tas έγραψε στις 19:30, 16-04-09:

Γεια σας παιδια!

Οντας και εγω φοιτητης του Τμηματος Φυσικης στο Πανεπιστημιο της Κρητης στο Ηρακλειο, μπορω να πω πως ειναι αρκετα καλο Πανεπιστημιο, για ολους τους λογους που προαναφερθηκαν.

Συγκριτικα με τα αλλα, απ'οσο εχω ακουσει απο αλλα παιδια που σπουδαζουν Φυσικο (σε Αθηνα και Πατρα), ειμαστε μια χαρα. Απο αποψη βιβλιων, κτιριακων υποδομων και μαθηματων. Υπαρχουν, βεβαια, τομεις οπου υστερουμε, οπως και ολα τα Πανεπιστημια. Επισης, να ξερεις οτι δεν θα κανεις την ιδια φοιτητικη ζωη οπως αλλους φοιτητες σε αλλα Πανεπιστημια, διοτι το Πανεπιστημιο της Κρητης γενικα ειναι πιο εντατικοποιημενο απο τα υπολοιπα.

Οσον αφορα τωρα τα μαθηματα, θα πρεπει να σου πω και εγω πως ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι μεταπτυχιακες σπουδες. Μπορει, ανα πασα στιγμη, να αλλαξεις γνωμη. Εγω, για παραδειγμα, δεν ειμαι ακομα 100% σιγουρος για το τι θελω να κανω. Μπορει να συνεχισω, μπορει και οχι. Αλλα ακομα και εγω (που σπουδαζω ηδη στη Κρητη) δεν ξερω ακομα και αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο. Σκοπος σου πρεπει να ειναι πρωτα να δοκιμασεις, και μεα να ποφασισεις.

Παντως χαιρομαι που υπαρχει κοσμος που επιλεγει η/και ενδιαφερεται για το τμημα στη Κρητη!

Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ναυσικά :D έγραψε στις 00:04, 17-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tas
Γεια σας παιδια!

Οντας και εγω φοιτητης του Τμηματος Φυσικης στο Πανεπιστημιο της Κρητης στο Ηρακλειο, μπορω να πω πως ειναι αρκετα καλο Πανεπιστημιο, για ολους τους λογους που προαναφερθηκαν.

Συγκριτικα με τα αλλα, απ'οσο εχω ακουσει απο αλλα παιδια που σπουδαζουν Φυσικο (σε Αθηνα και Πατρα), ειμαστε μια χαρα. Απο αποψη βιβλιων, κτιριακων υποδομων και μαθηματων. Υπαρχουν, βεβαια, τομεις οπου υστερουμε, οπως και ολα τα Πανεπιστημια. Επισης, να ξερεις οτι δεν θα κανεις την ιδια φοιτητικη ζωη οπως αλλους φοιτητες σε αλλα Πανεπιστημια, διοτι το Πανεπιστημιο της Κρητης γενικα ειναι πιο εντατικοποιημενο απο τα υπολοιπα.

Οσον αφορα τωρα τα μαθηματα, θα πρεπει να σου πω και εγω πως ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι μεταπτυχιακες σπουδες. Μπορει, ανα πασα στιγμη, να αλλαξεις γνωμη. Εγω, για παραδειγμα, δεν ειμαι ακομα 100% σιγουρος για το τι θελω να κανω. Μπορει να συνεχισω, μπορει και οχι. Αλλα ακομα και εγω (που σπουδαζω ηδη στη Κρητη) δεν ξερω ακομα και αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο. Σκοπος σου πρεπει να ειναι πρωτα να δοκιμασεις, και μεα να ποφασισεις.

Παντως χαιρομαι που υπαρχει κοσμος που επιλεγει η/και ενδιαφερεται για το τμημα στη Κρητη!
Πραγματικά δε θα πάω στο πανεπιστήμιογια να κάνω φοιτητική ζωή, αλλά για να σπουδάσω...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 19:11, 17-04-09:

Για το Φυσικό στο ΑΠΘ τι έχετε να πείτε?

Παράθεση

Vortex

Καθηγητής

O Vortex έγραψε στις 19:51, 18-04-09:

ειναι αρκετα παλιο τμημα και ενα απο τα παλιοτερα της ελλαδας. οποτε οι υποδομες και αιθουσες του δεν ειναι και οι καλυτερες. εχει καποιους αρκετα αναγνωρισμενους καθηγητες - ερευνητες ενω εχει τις καλυτερες συνεργασιες με το εξωτερικο απο καθε αλλο στην ελλαδα. ειναι αυτο που ελεγα προηγουμενως για το ονομα.
ειναι δυσκολο ( οπως και ολα τα φυσικα!) αν δεν ειναι η φυσικη η αδυναμια σου.

Παράθεση

Tamura

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Tamura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Tamura έγραψε στις 14:52, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vortex
Αγαπητοι μαθητες, φοιτητες .
Κατ'αρχην χαιρομαι παρα πολυ που βλεπω πως ο νεος κοσμος ασχολειται με την φυσικη. ( Γιατι μην ξεχναμε πως φυσικη σημαινει μελετω την φυση!) Και οσοι εχουν την ορεξη να μελετησουν τον κοσμο γυρω τους τοτε ειναι αληθεια πως ειναι ανησυχα πνευματα και μπορουν να συγκριθουν με τους αρχαιους Ελληνες "φιλοσοφους" οπως αποκαλουσαν τοτε τους "φυσικους".
Λοιπον. Το καλυτερο τμημα φυσικης στην Ελλαδα (απο αποψη υποδομων) ειναι οντως αυτο της Κρητης. Υπαρχουν ομως πολυ ακομη παραγοντες που δεν λαμβανετε υπ'οψην...
Οι καθηγητες ειναι καλοι; Δηλαδη αναγνωρισμενοι. ( και φυσικα δεν ειναι αναγνωρισμενος ενας καθηγητης που βγαινει στην τηλεοραση! - Χωρις να εχω κατι φυσικα με οποιον εχει βγει κατα καιρους.. κι εγω εχω βγει).
Απλα, το καλυτερο ονομα στο εξωτερικο το εχει το Αριστοτελειο στην Θεσσαλονικη. Θεωρειται ανα τον κοσμο οτι ο φυσικος της θεσσαλονικης ειναι καλος θεωρητικος αλλα τα τελευταια 7-8 χρονια και ερευνητικα , το αριστοτελειο θεωρειται καλο.
Πριν διαλεξετε μια σχολη κοιταξτε οχι μονο ποσο ευκολη ειναι αλλα και τι "ονομα" θα εχει ειτε στον διεθνη, ειτε στον ευρωπαικο ειτε και στον παγκοσμιο ερευνητικο χωρο.
Θα χαιρομουν να απαντησω στης ερωτησεις σας σχετικα με το θεμα.

Μεταπτυχιακο αστροφυσικης : ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι τις μεταπτυχιακες σπουδες σου απο τωρα. εξ'αλλου τα μεταπτυχιακα ειναι τοσο πολλα σε ελλαδα και εξωτερικο που σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις.. (θα αλλαξεις αρκετες φορες γνωμη οταν θα μπεις και κατα την διαρκεια των προπτυχιακων σου σπουδων)
Μεταπτυχιακο αστροφυσικης απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει πουθενα με τετοιο τιτλο γιατι ειναι πολυ γενικο. υπαρχουν ομως σχετικα σε καθε σχεδον πανεπιστημιο.
και που μπορούμε να το δούμε αυτό ?

Παράθεση

Vortex

Καθηγητής

O Vortex έγραψε στις 00:26, 22-04-09:

ειναι δυσκολο γιατι οπως καταλαβαινεις οι "καταταξεις" δεν λενε παντα την αληθεια, εξυπηρετωντας διαφορα συμφεροντα..
δυστυχως αν δεν μπεις στην σχολη δεν ειναι ευκολο να βρεις την απαντηση στο ερωτημα σου.
ενας τροπος ειναι να ρωτας φοιτητες που γνωριζεις απο τα διαφορα τμηματα που σε ενδιαφερουν να σου πουν σχετικα με τους καθηγητες τους. ποιοι ειναι και με τι ασχολουνται. Στην συνεχεια εσυ μπες στο ιντερνετ και γραψε τα ονοματα που ακουσες και με αυτα που θα σου δωσει η αναζητηση προσπαθησε να καταλαβεις αν ειναι αναγνωρισμενοι οι καθηγητες στον τομεα τους ή οχι.
ενας αλλος τροπος ειναι να μπεις στο google.scholar.com και να ψαξεις για τις δημοσιευσεις τους. βασικα αυτο γινεται απο αλλες σελιδες οι οποιες ειναι κλειστες αν μπεις απο το σπιτι σου και θελει να μπεις με συνδεση πανεπιστημιου - σχολειου(ισως) γενικως καποιου εκπαιδευτικου φορεα.
ενας τριτος τροπος ειναι να ρωτας καθηγητες σου απο το σχολειο - φροντιστηριο.. κατι παραπανω θα ξερουν... και μαζεψε γνωμες.

Παράθεση

Smaragda55 (Σμαράγδα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Smaragda55
H Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Smaragda55 έγραψε στις 23:16, 30-05-09:

εχω ακουσει οτι στο φυσικο υπαρχει καποιο τμημα Αστροφυσικης - κοσμολογιας.. αληθευει??

Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ναυσικά :D έγραψε στις 12:41, 01-06-09:

Δες τους καταλόγους σπουδών του πανεπιστημίου. googleαρε με key words κατάλογος σπουδών του τάδε πανεπιστημίου-αυτού που σε ενδιαφέρει- και εκεί θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 13:00, 01-06-09:

οδηγο σπουδων εννοεις

Παράθεση

Tamura

Μαθητής Γ' λυκείου

O Tamura έγραψε στις 23:00, 01-06-09:

Εγώ τελικά θα επιλέξω την ΣΕΜΦΕ (Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ) . Δεν είναι 100% τμήμα φυσικής ,αλλά άμα επιλέξεις την κατεύθυνσης του φυσικού είναι αρκετά καλά ( έτσι έχω καταλάβει ) . Το αναφέρω γιατί τα μαθήματα είναι το κάτι άλλο , αν θέλει κανείς να πάει για φυσική και του αρέσουν και τα μαθηματικά είναι must σχολή :no1:
Το site της σχολής
http://www.semfe.ntua.gr/
Αυτό είναι το νέο πρόγραμμα σπουδών , θα ισχύει από αυτή την χρονιά
http://semfe.ntua.gr/docs/NEO%20PROG...%2025-5-09.pdf

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 23:21, 01-06-09:

απλα ειναι εφαρμοσμενη, αν θελεις κατι πιο θεωρητικο δε σε καλυπτει

Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη m3Lt3D
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε στις 23:48, 01-06-09:

Το οτι λεγεται 'εφαρμοσμενων' δεν σημαινει πως δεν εχει θεωρητικο χαρακτηρα, ή οτι τα μαθηματικα/φυσικα δεν εχουν εφαρμοσμενο χαρακτηρα.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 23:53, 01-06-09:

εχει ομως εφαρμοσμενο χαρακτηρα πως να το κανουμε

Παράθεση

gialouris (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gialouris
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O gialouris έγραψε στις 23:56, 01-06-09:

Ελπίζω κι εγώ να περάσω Φυσική Πάτρας ή Κρήτης! Εγώ για το ΣΕΦΜΕ άκουσα πως δεν είναι και πολύ καλό διότι ο απόφοιτος δεν θεωρείται ούτε Μαθηματικός ούτε Φυσικός.

Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη m3Lt3D
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε στις 23:57, 01-06-09:

Η γνωστη ελληνικη παραπληροφορηση.

Παράθεση

Semfer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Semfer
Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 00:38, 02-06-09:

απλα ειναι εφαρμοσμενη, αν θελεις κατι πιο θεωρητικο δε σε καλυπτει
Αν θειλεις κατι πιο θεωρητικο τοτε υπαρχουν ροες Υπολογιστική & Θεωρητική Φυσική και Πυρηνική Φυσική & Στοιχειώδη Σωµατίδια με μαθηματα οπως Θεωρητικη φυσικη, Κοσμολογια-Γ.Θ Σχετικοτητας, Στοιχειωδη Σωματιδια κτλ. Γενικα η κατευθυνση φυσικου εχει πολλα θεωρητικα μαθηματα και αυτο ειναι λογικο γιατι οι εφαρμογες ερχονται μετα την θεωρια.

Παράθεση

gialouris (Άγγελος)

Φοιτητής

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O gialouris έγραψε στις 00:48, 02-06-09:

Από Φυσικό ή ΣΕΦΜΕ μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε Μηχανική δηλαδή πιο πρακτικές εφαρμογές της Φυσικής;

Παράθεση

Semfer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Semfer
Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 01:32, 02-06-09:

Φυσικα και μπορεις... btw εγω καποτε σκεφτομουν να παρω ροη Μηχανικης (ΣΕΜΦΕ) ωστε μετα να κανω μεταπτυχιακο σε Aerospace engineering :what: αλλα με το περας του χρονου κανοντας καποια πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα φυσικης (κβαντομηχανικη :no1 μαλλον θα παω θεωρητικη+πυρηνικη φυσικη &στοιχειωδη σωματιδια...

Παράθεση

gialouris (Άγγελος)

Φοιτητής

O gialouris έγραψε στις 01:43, 02-06-09:

Κι εγώ αυτόν τον καιρό(γιατί κάθε τόσο αλλάζουν αυτά που μ'αρέσουν!) θα ήθελα να ασχοληθώ με Aerospace engineering και περισσότερο με διαστημική τεχνολογία!

Παράθεση

Dimitris X (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dimitris X
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Dimitris X έγραψε στις 20:15, 03-06-09:

Παιδιά κι εγώ φυσικό θέλω να περάσω. Αθήνα ή Ηράκλειο... Θα 'θελα κάποιες πληροφορίες πάνω στη δυσκολία και ιδιαίτερα του Ηρακλείου γιτί ακούω πολλά αλλά και από εγκαταστάσεις κτλ τι γίνεται...?

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 23:38, 03-06-09:

για Ηρακλειο: Οι εγκαταστασεις ειναι πολυ ωραιες, τα κτηρια καινουρια, τουαλετες καθαρες, εργαστηρια δε ξερω δεν εχω μπει ακομα, ειναι στην εξοχη περιπου 20 λεπτα με το λεωφορειο απο το κεντρο, αναλογα την κινηση. Απο δυσκολια δε ξερω συγκριτικα με αλλα.

Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Evris7
Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 800 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 23:42, 03-06-09:

για Ηρακλειο: Οι εγκαταστασεις ειναι πολυ ωραιες, τα κτηρια καινουρια, τουαλετες καθαρες, εργαστηρια δε ξερω δεν εχω μπει ακομα, ειναι στην εξοχη περιπου 20 λεπτα με το λεωφορειο απο το κεντρο, αναλογα την κινηση. Απο δυσκολια δε ξερω συγκριτικα με αλλα.
Και τα εργαστήρια καινούρια είναι

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 23:43, 03-06-09:

οι αιθουσες προφανως, ο εξοπλισμος ομως απο οτι μου εχουν πει ειναι παλιος

Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 800 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 23:45, 03-06-09:

οι αιθουσες προφανως, ο εξοπλισμος ομως απο οτι μου εχουν πει ειναι παλιος
Ε ναι, απλώς έγινε η μεταφορά των ήδη υπάρχοντων από το παλιό κτήριο. Αλλά έχουν αγοράσει και καινούριο εξοπλισμό. Και οι υπολογιστές ειναι καινούριοι.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 23:49, 03-06-09:

lol οι υπολογιστες δεν ειναι με τπτ καινουριοι

Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

O Evris7 έγραψε στις 23:50, 03-06-09:

lol οι υπολογιστες δεν ειναι με τπτ καινουριοι
Πλάκα κάνεις; Μία ολόκληρη αίθουσα με καινούριους υπολογιστές έχουν φτιάξει :!:

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 23:53, 03-06-09:

ποτε;

Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

O Evris7 έγραψε στις 23:55, 03-06-09:

Θα σου πω αύριο. Θα ρωτησω τον κολλητό μου, που ο πατέρας του είναι παραδίδει μαθήματα υπολογιστών. Μπορεί να σου κάνει Τέσπα... οφφ

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 23:56, 03-06-09:

πως τον λενε τον πατερα του;

Παράθεση

AlexanderV (Αλέξανδρος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη AlexanderV
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O AlexanderV έγραψε στις 17:10, 04-06-09:

Γεια σας ,
διάβασα όλη τη συζήτηση μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ
Δεν έχω χρόνο να πω πολλά εδώ αλλά η γνώμη μου είναι η εξής :
Δε λέω βοηθάει ένα καλό πανεπιστήμιο ή καθηγητής αλλά δεν είναι αυτό που σε κάνει καλό, είναι η προσωπική σου δουλειά ,τεσπα άμα γουστάρετε κάτι πραγματικά πολύ το πιο πιθανό είναι να το πετύχετε .

Παράθεση

toknil

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη toknil
H toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H toknil έγραψε στις 17:32, 05-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris X
Παιδιά κι εγώ φυσικό θέλω να περάσω. Αθήνα ή Ηράκλειο... Θα 'θελα κάποιες πληροφορίες πάνω στη δυσκολία και ιδιαίτερα του Ηρακλείου γιτί ακούω πολλά αλλά και από εγκαταστάσεις κτλ τι γίνεται...?
Πρόσφατα ήμουν σε μια συζήτηση που έγινε με τον Σήφη Παπαδάκη(καθηγητής στο Φυσικό Ηρακλείου αν θυμάμαι καλά) και ο άνθρωπος είπε ότι το πανεπιστήμιο Κρήτης σε πόλλα τμήματα(και το φυσικό) είναι ανώτερο(και δυσκολότερο)απ'ότι άλλα πανεπιστήμια στην Ελλάδα,ακόμα και της Αθήνας(όπου όπως χαρακτηριστικά είπε η διαφορά είναι στην αναλογία φοιτητών-καθηγητών).Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι τα μαθήματα που γίνονται(μιας και διαφέρουν).Αν θυμάμαι καλά(σορρυ γι'αυτό αλλά ουτε με ενδιεφερε τότε,ούτε τα άκουσα και πολύ πρόσφατα) το Φυσικό Ηρακλείου προσεγγίζει ιδιαίτερα τη σύγχρονη Φυσική και τους κλάδους της,σε αντίθεση με το αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας που ασχολείται κυρίως με την παροδοσιακή Φυσικη.(ας το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό παρακαλώ...)
Επιπλέον δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου πει με σιγουριά ποιό ειναι πιο δύσκολο,μιάς και κανείς δεν μπορεί να κάνει τη σύγκριση έχοντας βιώσει μόνο τις σπουδές ενός πανεπιστημίου.

Παράθεση

Vortex

Καθηγητής

O Vortex έγραψε στις 11:25, 09-06-09:

Ρε παιδια για να καταλαβω!! Πολυ καλα κανετε και ψαχνετε το μελλον σας και την σχολη που θα πατε. Δεν καταλαβαινω τι σας ενδιαφερει εσας αν ειναι καινουρια τα μηχανηματα, ή καλες οι αιθουσες. Με τα εργαστηρια θα ασχολειθητε στα πλαισια μονο μαθηματων και θα κανετε κατι πολυ συγκεκριμενο με τον διδασκοντα πανω απο το κεφαλι σας(ουτε ενα κουμπι δεν θα πατησετε απο μονοι σας). Αυτο που θα ηθελα να ψαχνετε ειναι οι κατευθυνσεις που σας ενδιαφερουν, και αν το τμημα που θελετε εχει τους καθηγητες που θα μπορουν να 'υποστηριξουν' την κατευθυνση και να βοηθησουν εσας. Γιατι τουλαχιστον προπτυχιακα το μονο που εχει σημασια ειναι ο προσωπικος σας κοπος και ενας καθηγητης που θα μπορεσει να σας βοηθησει να πατε πιο μετα. Τιποτε αλλο!
Ολες οι σχολες στην ελλαδα ειναι πανω κατω οι ιδιες. Αλλες καλυτερες σε εναν τομεα, αλλες σε αλλο. μικρη σημασια εχει. γιατι αν μια σχολη μπορει να σε βοηθησει κατα ενα 10%, η προσωπικη σου δουλεια(διαβασμα) θα σου δωσει το 90%. Γι'αυτο καλα κανετε και ψαχνετε σχολη, αλλα να ξερετε πως το αν θα κανετε μεταπτυχιακα και διδακτορικα ή ακομα και αν θα τα πατε καλα στον ΑΣΕΠ, ΟΛΑ εξαρτωνται απο το δικο σας διαβασμα, και πιστεψτε με εχει πολυ απο αυτο.
Συμπερασματικα, πηγαινε στο τμημα που θα εχει την κατευθυνση που θα θελεις.αυτο αρκει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχολή Γεωπονίας - Από Letta
      Το θέμα έχει λάβει 115 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 2ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-09-14 στις 22:42.
    • Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ - Από AFAKHS
      Το θέμα έχει λάβει 1039 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Στρατιωτικές-Αστυνομικές Σχολές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-09-14 στις 13:20.
    • Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης - Από aspasiapef
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αναδημοσιεύσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-11-06 στις 13:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους