Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,474 εγγεγραμμένα μέλη και 2,834,062 μηνύματα σε 80,999 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 444 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βιολογία Γενικής

conn-a (Κωνσταντινα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη conn-a
H Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H conn-a έγραψε στις 07:23, 08-07-08:

βασικα ανοιγω αυτο το θρεντ γιατι πραγματικα με ενδιαφερει πολυ να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αυτο το μαθημα.Κιαυτο διοτι ειναι το μαθημα που θα επιλεξω(σιγουρα θα επιλεξω) αλλα δεν εχω αρχισει ακομα ουτε ενα μαθημα και ακουω απο το περιγυρω μου(φιλοι,συμμαθητες) οτι ειναι παπαγαλιστικο μαθημα(και αυτο!!)
και σχετικα δυσκολο θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας πραγματικα

Υ.Γ:εκανα αναζητηση και δεν βρηκα παρομοιο θρεντ εχω την αισθηση ομως οτι ολο και καπου θα υπαρχει!!αν υπαρχει θα το σβησω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

!sunny! (Μελίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !sunny!
H Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H !sunny! έγραψε στις 13:38, 10-07-08:

Βασικά είμαι αρκετά μικρή για να έχω άποψη επί του θέματος αλλά επειδή σκοπεύω να παώ θεωρητική κι έχω πληροφορηθεί αρκετά σου γράφω τη γνώμη μου. Καθηγήτριες με συμβούλευσαν να διαλέξω βιολογία ως επιλογής γιατί 1) λένε ότι έχει μικρή ύλη, 2) λένε ότι είναι αρκετά εύκολο ως μάθημα στο να το εμπεδώσεις (και ναι,έχει αρκετή θεωρία αλλά από τη στιγμή που στη θεωρητική μαθαίνεις απ'έξω άλλα κι άλλα στη βιολογιά θα κολλήσεις,3) είναι αρκετά ενδιαφέρον (καλά,τώρα αυτό είναι στην προσωπική κρίση του καθενός) ...Κι εγώ πάντως βιολογία σκοπεύω να διαλέξω και επειδή έχω πολλούς γνωστούς όλοι προς τα εκεί κλίνουν! Ούτως ή άλλως τα άλλα έχουν ασύγκριτες δυσκολίες σε σχέση με τη βιολογία που είναι βατή οπότε είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 15:21, 10-07-08:

δεν ειναι δυσκολο καθολου..εμενα ηταν το αγαπημενο μου..
να ξεκινησεις συστηματικο διαβασμα (οπως σε ολα τα μαθηματα)και θα πας καλα..

Παράθεση

Aggeliki22065 (Αγγελική)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Aggeliki22065
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Aggeliki22065 έγραψε στις 15:44, 10-07-08:

Αν επιλέξεις βιολογια γενικης ως μαθημα επιλογης δεν μπορεις να παρεις 5ο πεδιο,οικονομικες σχολες..νομιζω πως λογικα θα το γνωριζεις!μονο 1ο και 3ο πεδιο.Κατα τη γνωμη μου ειναι προτιμοτερο να διαλεξεις βιολογια ειδικα εφοσον θελεις το 1ο πεδιο,ειναι μονο 2 κεφαλαια,το πρωτο ανθρωπος και υγεια,λιγο πιο απαιτητικο στην αποστηθιση και το δευτερο κεφαλαιο(το μισο)οικολογια,σχετικα πιο ευκολη και κατανοητη!Εμενα δε με δυσκολεψε ιδιαιτερα στην αποστηθιση,ισα ισα που μου φανηκε εκτος απο ευκολη και πολυ ενδιαφερουσα!το θετικο λοιπον ειναι οτι ειναι μικρη σε υλη,πας για να γραψεις με περισσοτερη σιγουρια γιατι ειναι συγκεκριμενα πραγματα που εχεις διαβασει και μπορεις να χτυπησεις και 20αρι!:thanks:Επιπλεον οπως σου ειπα δεν ειναι τοσο δυσκολη αλλα κατανοητη!Βεβαια οφείλω να σε ενημερωσω οτι εχει και ασκησουλες!καθολου ευχαριστο για εμας τους θεωρητικους,ομως ειναι σχετικα απλες(οπως το βλεπει ο καθενας)παντως πανελληνιες τρεμαμε ολοι μην πεσει ασκηση ειδικα με νουμερα!προτιμουσαμε καμια τροφικη αλυσιδουλα!τελικα ημασταν τυχεροι!

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 16:08, 10-07-08:

Πιστευω οτι ειναι ενα παρα πολυ ενδιαφερον και ευκολο στην κατανοηση μαθημα! Αλλα πρεπει οταν πας στις εξετασεις να τα ξερεις παπαγαλια με ολη τη σημασια της λεξης! Εγω ειχα κανει το λαθος να μαθω και τις 2 Βιολογιες (εδωσα απο θετικη) με δικα μου λογια με αποτελεσμα να παρω 16,9 στην Κατευθυνσης και 17,6 στη Γενικης. Δηλαδη ξεφτιλα βαθμοι για τετοια μαθηματα και για τετοιο διαβασμα που ειχα ριξει ολη τη χρονια! Η υλη της γεν. παιδειας ειναι μολις 2 κεφαλαια και το βιβλιο σχετικα καλογραμμενο (εκτος απο καποια σημεια). Αν μπορεσεις, ομως, πρωτα να την κατανοησεις και μετα να τη μαθεις παπαγαλια εχεις το 20 στο τσεπακι σου.

Παράθεση

explorer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη explorer
Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O explorer έγραψε στις 16:34, 10-07-08:

Σωστά.Και εμένα ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα και μου άρεσε ιδιαίτερα.Πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολη αρκεί να κάνεις ένα αρχικά καλό διάβασμα.Μπορεί για κάποιον που δεν ασχολείται καθόλου,η πρόταση:''Μεταλλάξεις είναι αλλαγές στην αλληλουχία ή τον αριθμό των βάσεων των DNA'',όπως θα 'λεγε και ο demerlad,να φανεί δύσκολη.Αλλά αν καθίσεις να μάθεις τις θεμελιώδεις έννοιες γίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 17:10, 10-07-08:

Στο βιβλιο της Γ Λυκειου (μιλαω κυριως για τη Βιολογια θετικης κατευθυνσης), υπαρχουν κομματια που στην προσπαθεια τους να περιγραψουν ενα φαινομενο (π.χ. την γονιδιακη εκφραση η την κυτταρικη διαφοροποιηση) γινονται εξαιρετικα ασυντακτα και δυσκολα στην απομνημονευση. Ε, ολα αυτα τα κομματια επεσαν φετος στις πανελληνιες! Και πραγματικα ειναι ο,τι χειροτερο να ξερεις κατι αλλα να αδυνατεις να το περιγραψεις με ακριβεια, επειδη δεν μπορουσες να παπαγαλισεις τα ακρως ασυντακτα κατεβατα του σχολικου βιβλιου! Φτιαχνεις, λοιπον, κι εσυ τα δικα σου ασυντακτα κατεβατα και οποιον παρει ο χαρος! Τετοια δυσκολα στην ακριβη απομνημονευση (για μενα) κομματια υπαρχουν και στο βιβλιο της γενικης παιδειας, αλλα ευτυχως ειναι πολυ λιγοτερα!

Παράθεση

haroulistasos (Tasos)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη haroulistasos
Ο Tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O haroulistasos έγραψε στις 18:03, 10-07-08:

εμενα μ αρεσε η βιολογια σαν ιδεα αλλα δεν τ παω καλα με τις παπαγαλιες...ομως το καταλαβα αφου ειχα κανει την επιλογη μου..ηξερα τους μηχανισμους και ειχα κανει τη βιλογια γενικης κτημα μου...οχι ομως παπαγαλια...ετσι εγραψα 19 αντι για 20 που απαιτουσσα...Ευτυχως εγραψα ενα 20αρι στην κατευθυνση και σωθηκα. Παρεπιπτοντως με αφορμη της ασαφειες που αναφερθηκαν γα τη βιολογια κατευθυνσης, δεν ξερω εαν το παρατηρησατε οι "θετικαριοι" αλλα εκει στη γονιδιακη θεραπεία αναφερει τοAIDS ω γενετικη ασθενεια!!! ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ???? ΜΗΠΩς ΝΑ ΚΡΑΖΑΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ Π.Ι.??? Η ΠΕΒ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Ε??? ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑΑΑΑ!

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PIL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 804 μηνύματα.

O PIL έγραψε στις 18:32, 10-07-08:

Αν εννοεις την ελλειψη του ενζυμου που προκαλει την ανοσολογικη ανεπαρκεια,τοτε ειναι διαφορετικη ασθενεια(δεν τα θυμαμαι ομως)

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris_90 έγραψε στις 20:07, 10-07-08:

Αλλη ανοσολογικη ανεπαρκεια ειναι αυτη που αναφερεται στη γονιδιακη θεραπεια. Οφειλεται στην ελλειψη του ενζυμου απαμιναση της αδενοσινης (ADA). Καμια σχεση με το AIDS. Αυτο θυμαμαι εγω τουλαχιστον!

Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη happy i
H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε στις 01:28, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από konstantina_16
βασικα ανοιγω αυτο το θρεντ γιατι πραγματικα με ενδιαφερει πολυ να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αυτο το μαθημα.Κιαυτο διοτι ειναι το μαθημα που θα επιλεξω(σιγουρα θα επιλεξω) αλλα δεν εχω αρχισει ακομα ουτε ενα μαθημα και ακουω απο το περιγυρω μου(φιλοι,συμμαθητες) οτι ειναι παπαγαλιστικο μαθημα(και αυτο!!)
και σχετικα δυσκολο θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας πραγματικα

Υ.Γ:εκανα αναζητηση και δεν βρηκα παρομοιο θρεντ εχω την αισθηση ομως οτι ολο και καπου θα υπαρχει!!αν υπαρχει θα το σβησω!!
Λοιπόν Κωνσταντίνα πρέπει να ξέρεις κάτι..
Η Βιολογία είναι ένα ωραίο μάθημα το οποίο είναι εύκολο στο διάβασμα και είναι αρκετά ενδιαφέρον. Είναι μακράν πιο εύκολο από την Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης (οι Θετικοί θα συμφωνούν) αλλά μπορείς να γράψεις καλά αν κάτσεις και το διαβάσεις σοβαρά (>1.

include <stdio.h>
void main()
{
printf("Νομίζω ότι καλή ιδέα να πάρεις Βιολογία Γενικής για Μάθημα Επιλογής);
printf("Η Βιολογία Κατεύθυνσης θέλει γερά νεύρα(όπως και η Χημεία)");
}
Απλώς σκέψου καλά την επιλογή σου. Εσύ θα αποφασίσεις.

Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη happy i
H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε στις 01:43, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από haroulistasos
.....Παρεπιπτοντως με αφορμη της ασαφειες που αναφερθηκαν γα τη βιολογια κατευθυνσης, δεν ξερω εαν το παρατηρησατε οι "θετικαριοι" αλλα εκει στη γονιδιακη θεραπεία αναφερει τοAIDS ω γενετικη ασθενεια!!! ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ???? ΜΗΠΩς ΝΑ ΚΡΑΖΑΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ Π.Ι.??? Η ΠΕΒ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Ε??? ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑΑΑΑ!
Λοιπόν όσον αφορά την παρατήρησή σου πρέπει να πω ότι είναι λανθασμένη και συμμερίζομαι τις απόψεις των άλλων παιδιών. Αναφέρεται στην έλλειψη του ενζύμου απαμινάση της αδενοσίνης (ADA) που παίρνει μέρος στο μεταβολισμό των πουρινών στα κύτταρα του μυελού των οστών. Η Επίκτητη Ανοσοποιητική Ανεπάρκεια (AIDS) είναι ιός.
http://el.wikipedia.org/wiki/AIDS
Όσον αφορά το Π.Ι. θέλει κυνήγι για πολλά θέματα αλλά σε αυτό το θέμα δεν βλέπω το λόγο να το "κράξουμε".

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 03:27, 11-07-08:

ΜΙΣΩΩΩΩ τη βιολογια!!!!!!!!!!!!!:scared::scared::scared: ειναι αποκλειστικα παπαγαλιστικο μαθημα(θελει και το κομμα!)... λοιπον κωνσταντινα εγω σου προτεινω να παρεις μαθηματικα γενικης διοτι χρειαζονται λιγοτερο διαβασμα και οι ασκησεις στηριζονται στη λογικη... εσυ αποφασιζεις!!!

Παράθεση

conn-a (Κωνσταντινα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη conn-a
H Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H conn-a έγραψε στις 04:13, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από ilias_o_
ΜΙΣΩΩΩΩ τη βιολογια!!!!!!!!!!!!!:scared::scared::scared: ειναι αποκλειστικα παπαγαλιστικο μαθημα(θελει και το κομμα!)... λοιπον κωνσταντινα εγω σου προτεινω να παρεις μαθηματικα γενικης διοτι χρειαζονται λιγοτερο διαβασμα και οι ασκησεις στηριζονται στη λογικη... εσυ αποφασιζεις!!!
ειμαι της λογικης και ολων αυτων φυσικοτετοιων(μην με ρωτησετε πως και ειμαι θεωρητικη!!φιλολογος θελω!!λοολ) αλλα με τρελαινει η βιολογια!!

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 04:28, 11-07-08:

ενταξει εσυ θα το αποφασισεις αυτο!! απλα εφοσον θελεις σχολη 1ου πεδιου εχεις ελευθερη επιλογη για το μαθημα γενικης οποτε δν ειναι αναγκαστικη η βιολογια...

Παράθεση

jackass

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jackass
Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O jackass έγραψε στις 11:35, 11-07-08:

η βιολογια ειναι η καλυτερη επιλογη για ενα θεωρητικο αφου του ταιριαζει περισσοτερο κ με σωστο διαβασμα μπορεις να γραψεις πολυ καλα ανοιγωντας κ το 3ο πεδιο

Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 15:16, 11-07-08:

Το μαθημα ειναι αρκετα ευκολο και μικρη η υλη του.Οτι πρεπει για να γραψεις ενα 19-20 χωρις πολυ κοπο.Το πρωτο κεφαλαιο ειναι λιγο δυσκολο αλλα με επαναληψεις βγαινει ανετα επισης οι ασκησεις που μπαινουν ειναι της πλακας!Παρε το βοηθημα του Σαββαλα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει εμενα με βοηθησε απιστευτα και οτι εγραψα 19 το οφειλω σε μεγαλο βαθμο σε αυτο

Παράθεση

aress18

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη aress18
Ο aress18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O aress18 έγραψε στις 16:40, 11-07-08:

Στο σχολείο μου οι περισσότεροι μαθητές γράψανε καλύτερα βιολογία καθώς και μικρή ύλη έχει και ενδιαφέρουσα ειναι.βγάλτην απο νωρίς εγω εγραψα το μεγαλύτερο βιολογία 18

Παράθεση

journalist (Ευθύμης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη journalist
Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O journalist έγραψε στις 05:36, 18-07-08:

Αν σου αρεσει η Ιστορια(γενικοτερα),παντως,μην το σκεφτεσαι!Μπορει να εχει μεγαλη υλη,αλλα θα φευγει νερο.Ασε που συμβαδιζει και με την υλη της κατευθυνσης!
Οσον αφορα την βιολογια,εχω ακουσει πως ειναι στειρα παπαγαλια (κατι που δεν ειναι η Ιστορια ΓΠ) και σχετικα δυσνοητη.Βεβαια η μικρη της υλη ειναι τραβηχτικη...

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris_90 έγραψε στις 11:12, 18-07-08:

Στείρα παπαγαλία μπορεί να είναι όντως (προσωπικά συμφωνώ), αλλα όχι δυσνόητη. Με λίγη προσοχή είναι απολύτως κατανοητή. Στα σύν του μαθήματος και η μικρή ύλη, σε αντίθεση με την Ιστορία ΓΠ

Παράθεση

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ
Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ έγραψε στις 14:15, 18-07-08:

Εγώ πιστευώ ότι για την ιστορία γενικης δεν πρέπει καν να
το σκέφτεσαι!αρκέτο ζόρι έχει η κατευθυνση από ότι ξέρω!μάλλον ή μαθηματικά γενικής ή βιολογία και μάλλον βιολογία ! τα μαθηματικά γενικής δεν έχουν ούτε μεγάλη ύλη ούτε δύσκολη αλλά αφού είσαι θεωρητική μάλλον η βιολογία είναι καλύτερη επιλογή!!!!είναι ένα μάθημα πιο στάνταρ ή το ξέρεις ή όχι ηοι ασκήσεις είναι τετριμμένες !!!ε στα μαθηματικά θέλουν μερικά μια πείρα βιολογία κατά την γνώμη μου εκτός αν ενδιαφέρεσαι για το πέμπτο

Παράθεση

demerlad (Χρηστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη demerlad
Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O demerlad έγραψε στις 15:54, 19-07-08:

Αναφερθηκε καπου το ονομα μου εδω μεσα η λαθος πληροφορια μου δωσανε ?

Λοιπον η βιολογια γενικης ειναι πολυ πολυ απλη αν μπορεις να παπαγαλισεις...(περισσοτερο εγραψα στης κατευθυνσης παρα στης γενικης 4 μορια μου κοψανε οι ασχετοι αλλα βεβαια που να καταλαβουν ενα μυαλο σαν το δικο μου)
Παρε βιολογια κανε και 1 ωρα τη βδομαδα μαθημα και το 19+ εισαι στανταρ...Σου μιλαω εκ προσωπικης πειρας...

Κατι αναφερθηκε και για μια ασαφεια στο βιβλιο της θετικης μου φαινετα...? Απλα αυτο που γραφουνε εκει μπορει ανετα να παρερμηνευθει...Οταν μιλαει για γονιδιακη θεραπεια για το AIDS το αναφερει σαν γενετικη ασθενια...Κατι που δεν ισχυει διοτι η ανεπαρκεια αυτη ειναι επικτητη...Τωρα μπορει και να εννοουν να τροποποιουν τα ειδη μολυσμενα απο τον ιο hiv κυταροτοξικα και βοηθητικα τ λεμφοκυτταρα ετσι ωστε να λειτουργουν και παλι κανονικα...Αβυσσος η ψυχη της μοριακης και κυτταρικης βιολογιας...Τεσπα...Τωρα που θα παω στη σχολη θα τους ανοιξω τα ματια

Παράθεση

maryactr (Μαρία)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη maryactr
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H maryactr έγραψε στις 18:16, 08-03-09:

Μπορείται να μου πείτε κανένα καλό βοήθημα στη Βιολογία Γενικής? Κάποιο που να αναλύει καλά ασκήσεις κυρίως.. Τα βρήκα λίγο σκούρα με την παραγωγικότητα, τις τροφ.αλυσίδες-πυραμίδες και τις ασκήσεις τους..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rock_Sugar (Μαριάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rock_Sugar
H Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πειραιά και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H Rock_Sugar έγραψε στις 21:58, 09-03-09:

Ασκήσεις Βιολογίας του Κώστα Ρ. Παπαζήση απο τις εκδόσεις Εν Δυνάμει.

Έχει 7 μέρη με ασκήσεις, κενά, πολλαπλής επιλογής (3 μέρη για το 1ο κεφάλαιο, 3 για το 2ο και ένα για γενική επανάληψη), ένα παράρτημα με ορισμούς, ένα με τα θέματα των πανελλαδικών (2001-2004) και τις απαντήσεις των ασκήσεων που είναι αρκετά αναλυτικά γραμμένες.

Βέβαια, προτείνω να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή ή ακόμα κι εδώ όποια απορία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

maryactr (Μαρία)

Απόφοιτος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H maryactr έγραψε στις 22:45, 10-03-09:

Ευχαριστώ πολύ.. Θα ρωτήσω και εδώ αν έχω καμιά απορία...

Παράθεση

κουνελι (γιωτα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη κουνελι
H γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H κουνελι Καλή επιτυχία σε όλους έγραψε στις 10:52, 19-03-09:

δεν ειναι και πολυ δυσκολα αν κατανοησης των τροπο σκεψης.Υπάρχει ένα καλό site βιολογιας του Δ.Σπανού .Αν θες μπες.Βιολογία Ενιαίου Λυκείου

Παράθεση

maryactr (Μαρία)

Απόφοιτος

H maryactr έγραψε στις 22:50, 21-03-09:

Σ'ευχαριστώ.. Δεν είναι ότι μου φαίνονται πολύ δύσκολα απλά, όπως λες,πρέπει να μπω στο νόημα.. Είμαι περισσότερο της παπαγαλίας (δυστυχώς) παρά της άσκησης.. (όπως και οι περισσότεροι θεωρητικοί φαντάζομαι..!)

Παράθεση

Anastasia G (Αναστασια)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Anastasia G
H Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Anastasia G έγραψε στις 11:32, 07-05-09:

εγω παιδια τη μισω τη βιολογια....ολο ορολογια ειναι και δε μαθαινεται με τιποτα....μαλλον πρεπει να εισαι απο τα ατομα που μπορουν και μαθαινουν παπαγαλια για να τη μαθεις......ειναι δυστυχως και στις πανελλαδικες....ο θεος βοηθος...:scared:

Παράθεση

efi_11 (Εφη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη efi_11
H Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H efi_11 έγραψε στις 11:36, 07-05-09:

Παιδια εγω την βιολογια δεν την μαθαινω τοσο παπαγαλια οσο την ιστορια...
Ξερω να τα πω αλλα οχι παπαγαλια.
Λετε να εχω προβλημα???????????????????????????????????

Παράθεση

Rock_Sugar (Μαριάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rock_Sugar
H Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πειραιά και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H Rock_Sugar έγραψε στις 23:24, 07-05-09:

Εεε. Κοίτα, το πρώτο κεφάλαιο δε μπορείς να το πεις και με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, είναι απλό και σαφές. Το δεύτερο σε ορισμένα σημεία έχει περιγραφή που, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι απαραίτητο να το πεις όπως ακριβώς το λέει, άλλωστε δεν είναι και τόσο πιθανό να στο ζητήσουν. Τέλος πάντων, καλό είναι να μείνεις κοντά στη διατύπωση του βιβλίου για να μην υπάρξουν πιθανές ασάφειες ή παραλείψεις στο γραπτό σου.

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 12:59, 08-05-09:

Εγω πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητη η παπαγαλια.Μας εχουν τρομοκρατησει με την λογικη οτι ''πρεπει να μαθαιτε και το κομμα!''.. Ξερω ατομα που δεν μαθαιναν παπαγαλια αλλα καταλαβαιναν το κειμενο και το ελεγαν με δικα τους λογια,χωρις ομως να ξεχνανε τιποτα και γραψανε 19 και 20. Τωρα στην βιολογια ειναι λιγο πιο περιπλοκο γιατι εχει ορολογια,αλλα περα απο αυτην μπορεις να το πεις με δικα σου λογια.Προσοχη ομως,δεν ξεχναμε τιποτα και πρεπει παντα να βγαινει το ιδιο νοημα!!

Παράθεση

eleni999

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη eleni999
H eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

H eleni999 έγραψε στις 16:49, 15-05-09:

δεν εχω διαβασει καλα την βιολογια ,αν δεν διαβασω τα θεματα του οεφε ,που λενε οτι καιγονται.λετε να υπαρχει μεγαλο προβλημα?αφου ετσι και αλλιως μαλλον δεν τα βγαλω ολα καλα ...

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Φοιτητής

H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 23:09, 15-05-09:

Κατα τη γνωμη μου καλυτερα να τα διαβασεις ολα μετρια παρα να αφησεις κομματια αδιαβαστα....

Παράθεση

maryactr (Μαρία)

Απόφοιτος

H maryactr έγραψε στις 14:28, 20-05-09:

Στην δομή του ΗΙV ήθελε να γράψουμε το κομμάτι της δομής του σελ 47.. Ξέρετε αν ήθελε να συμπληρώσουμε και απο τον πολλαπλασιασμό των RNA σελ 20 "Το γενετικό του υλικό...με πρότυπο RNA"? Κι' αν ναι πόσο πιστεύεται ότι θα κόψουν αν δεν το έχουμε γράψει..?

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Φοιτητής

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 15:48, 20-05-09:

Oχι δεν το ηθελε.αμα δεις τις απαντησεις χρειαζοταν μονο την παραγραφο ''δομη του hiv'' στη σελιδα 47.

Παράθεση

Foux ((:)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Foux
H (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H Foux έγραψε στις 22:02, 20-05-09:

νομίζω χρειαζόταν να αναφέρεις και τις γλυκοπρωτε'ί'νες που βρίσκονται στο έλυτρο. (εικόνα)

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 20:57, 05-01-12:

ρε παιδια δεν μπορω να καταλάβω τις ασκήσεις του δεύτερου κεφαλαιου...τι να κάνω? έχετε κάποιες οδηγιες/ βήματα για την επίλυση τετοιων ασκήσεων?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Natassa.SP

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Natassa.SP
H Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Natassa.SP likethelife2.blogspot.gr/ My Blog έγραψε στις 19:32, 23-03-12:

Γεια σας παιδια, είμαι γ λυκείου και έχω μάθημα επιλογής βιολογία ()
μμμ..ναι... το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα μάθω παπαγαλία (αν και είμαι θεωρητική), την ιστορία άνετα τη μαθαίνω παπαγαλία, αρχαία επίσης αλλά αυτή τη βιολογία ...

Τι μπορώ να κάνω; αν τα γράψω στο τέλος με δικά μου λόγια (όμως σ αυτή τη περίπτωση φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι) θα τα πάρουν λάθος;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:19, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Natassa.SP
μμμ..ναι... το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα μάθω παπαγαλία (αν και είμαι θεωρητική), την ιστορία άνετα τη μαθαίνω παπαγαλία, αρχαία επίσης αλλά αυτή τη βιολογία ...

Τι μπορώ να κάνω; αν τα γράψω στο τέλος με δικά μου λόγια (όμως σ αυτή τη περίπτωση φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι) θα τα πάρουν λάθος;;;;
Μου συμβαίνει το αντίθετο!!!

Παράθεση

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 20:40, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Natassa.SP

Εγώ πάλι είμαι β λυκείου και θα πάρω βιολογία γενικής του χρόνου μάθημα επιλογής.Ζήτησα ένα βιβλίο από ένα καθηγητή μου για να δω περίπου τι παίζει με το βιβλιαράκι (επίσης θεωρητική να σημειώσω).Σε σχέση με το βιβλίο βιολογίας της β λυκείου όπως μας έχει πει ο καθηγητής μας και όπως έχω δει και γω είναι πιο εύκολο.Έχει ενδιαφέροντα πράγματα μέσα και μερικά από αυτά αν δεν με απατά η μνήμη μου τα χουμε κάνει και στο γυμνάσιο (όχι φυσικά με τόση αναλυτικότητα).Από τη στιγμή που δεν μπορείς να παπαγαλίσεις αντιμετώπισε το σαν ένα βιβλίο γενικών γνώσεων,σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο/περιοδικό/εφημερίδα κάτι...Προσφέρει αρκετές πληροφορίες σε σχέση με την υγεία μας,μικροοργανισμόυς και έχει και κάποια πράγματα για τον καρκίνο (που είναι εκτός ύλης νομίζω)...Διάβασε κανονικά το μάθημα της ημέρας,προσπάθησε να χρησιμοποιείς(σε συζητήσεις προφανώς) τις πληροφορίες που έχεις αντλήσει από το βιβλίο...θα σε βοηθήσει να θυμάσαι πράγματα.Επίσης καταλαβαίνω ότι το πρόγραμμα σου από δω και πέρα θα είναι κάπως πιεστικό αλλά καλό θα ήταν να κλέβεις λίγο χρόνο και να ρίχνεις μία ματιά ή να κάνεις ανάγνωση 1-2 σελίδες πριν πέσεις για ύπνο...Ααα και σε περίπτωση που ξεχάσεις κάτι κατά τη διάρκεια των εξετάσεων (που συμβαίνει λόγω άγχους σε πολλά παιδιά) να γράψεις αυτό που νομίζεις με δικά σου λόγια...να μην αφήσεις μία άσκηση μόνο και μονο επειδή δεν είσαι σίγουρη..γράψε ότι είναι να γράψεις κι ας νομίζεις ότι είναι λάθος! Μπορεί και να μην είναι......εμένα προσωπικά αυτό με έχει σώσει...

Πιστεύω να σε βοήθησα...

Παράθεση

Ἔρις

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ἔρις
H Ἔρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,876 μηνύματα.

H Ἔρις έγραψε στις 21:04, 23-03-12:

Μάθε τα με δικά σου λόγια αν αυτό σε βοηθά - για μένα είναι και το καλύτερο, όχι μόνο για τη βιολογία αλλά παντού!!
Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και τι γράφεις... Αν σου βάλουν καμμιά ερώτηση κρίσεως ή καμμιά συνδυαστική τι θα κάνεις δηλαδή; θα ψάχνεις σε ποιό μάθημα μπορεί να έλεγε αυτό που ζητάει η άσκηση ή μήπως θα πεις ολόκληρο το μάθημα μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θέλεις;
Κι εγώ με δικά μου λόγια έγραψα πέρσι και πήρα έναν αρκετά αξιοπρεπή βαθμό. Άλλοι πάλι που έλεγαν κατεβατά ολόκληρες σελίδες λίγη ώρα πριν μας μοιράσουν τα θέματα, πήραν τον... ναι, αυτό.

Και όχι δεν πρόκειται να σου κόψει κάποιος καθηγητής αν τα έχεις γράψει με δικά σου λόγια και δεν έκανες copy-paste από το βιβλίο, αλλά δείχνεις ότι έχεις καταλάβει τι παίζει και έχεις γράψει αυτά που πρέπει και ζητάει η άσκηση και όχι ολόκληρα κομμάτια που δε χρειάζονταν.
Αυτά. Παπαγαλία δεν χρειάζεται πάντως, πουθενά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 14:11, 26-03-12:

Σημερα εβγαλα την βιολογια το 3...οι μαλακιες του Δαρβινου δεν εχουν τελος.

Μην σχολιασω για τον Λαμαρκ...ακου εκει ''εσωτερικη δυναμη''

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 14:55, 26-03-12:

Charles Darwin 'will teach you' -.-

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρουλιτα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 14:58, 26-03-12:

Κατι τετοιες στιγμε χαιρομαι που πηρα μαθηματικα...

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 15:17, 26-03-12:

Kαλέ το τρίτο στη Βιολογία είναι το αγαπημένο μου.
Μόνο το πινακάκι με δυσκολεύει κάπως στο να το θυμάμαι ακριβώς.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 15:22, 26-03-12:

Kαλέ το τρίτο στη Βιολογία είναι το αγαπημένο μου.
Μόνο το πινακάκι με δυσκολεύει κάπως στο να το θυμάμαι ακριβώς.
Δεν ξερω αμα το παπαγαλιζεις απλως η το κατανοεις κιολας,αλλα επειδη εγω δεν γεννηθηκα για να λεω ειδησεις στο μεγκα σαν παπαγαλος,τα επεξεργαζομαι πρωτα και οταν μου λενε στην βιολογια επιστημονικο ορο ''εσωτερικη δυναμη'' δεν βρισκω τιποτα το αγαπημενο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 15:26, 26-03-12:

Καλά με τον Λαμάρκ άστα να πάνε....

Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,050 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 21:24, 26-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
οταν μου λενε στην βιολογια επιστημονικο ορο ''εσωτερικη δυναμη'' δεν βρισκω τιποτα το αγαπημενο
Μου θυμίζει κάτι από διαλεκτικό υλισμό Εσύ που διαβάζεις εξωσχολικά από την 6η δημοτικού καταλαβαίνεις, πιστεύω! (δεν το λέω ειρωνικά).

Plus: To σύστημα παπαγάλους θέλει, οπότε και να μην κατανοεί -που δε νομίζω(!)- δεν παίζει πρόβλημα.

Ερώτηση: Εσείς που έχετε βγάλει το τρίτο κεφάλαιο στη Βιολογία Γενικής, τις πρώτες εισαγωγικές-προχειρογραμμένες-άνευ περιεχομένου σελίδες τις μάθατε αυτολεξεί; Πιστεύετε ότι μπορούν να πέσουν σε ερώτηση στο τέλος; (ρωτάω γιατί δεν κάνω φροντιστήριο στη βιολογία και δεν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει, καθώς το σχολείο έχει άλλα "standards")

@DrHouse: Μην πεις τίποτα για κατανόηση, ξέρω...

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη natasoula...
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) . Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 14:40, 28-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από nafasskataa
Ερώτηση: Εσείς που έχετε βγάλει το τρίτο κεφάλαιο στη Βιολογία Γενικής, τις πρώτες εισαγωγικές-προχειρογραμμένες-άνευ περιεχομένου σελίδες τις μάθατε αυτολεξεί; Πιστεύετε ότι μπορούν να πέσουν σε ερώτηση στο τέλος; (ρωτάω γιατί δεν κάνω φροντιστήριο στη βιολογία και δεν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει, καθώς το σχολείο έχει άλλα "standards")
Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί πολύ μ' αυτές...Βασικά είναι πολύ αερολογίες για να πεις ότι θα το μάθεις ακριβώς,εμένα μου είναι δύσκολο..Βέβαια ως το τέλος δεν ξέρω κατά πόσο θα το διακινδυνεύσουμε,μάλλον κι αυτά θα τα μάθουμε παπαγαλία...!

Παράθεση

DimZ12345

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη DimZ12345
Ο DimZ12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O DimZ12345 έγραψε στις 15:59, 28-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από natasoula...
Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί πολύ μ' αυτές...Βασικά είναι πολύ αερολογίες για να πεις ότι θα το μάθεις ακριβώς,εμένα μου είναι δύσκολο..Βέβαια ως το τέλος δεν ξέρω κατά πόσο θα το διακινδυνεύσουμε,μάλλον κι αυτά θα τα μάθουμε παπαγαλία...!
Ειναι οντως βαρετα αλλα αν προσεξεις θα δεις οτι το σχολικο εχει ασκησεις (θεωρητικες παντα) που βασιζονται σε αυτα τα κομματια οποτε καλλιστα θα μπορουσε να μπει κατι παρομοιο στο τελος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους