Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,515 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,358 μηνύματα σε 76,896 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 690 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 17:55, 24-04-09:

Αλίκη, προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα σε θέματα λεξιλογίου/γραμματικής κλπ απλώς το μοναδικό που αντιμετώπισα ηταν το θέμα της προφοράς.
Είναι σαν να σου λέω να αφήσεις το γάμο και να πας για πουρνάρια,το ξέρω, καθώς οι περισσότεροι καθηγητες ασχολούνται πιο εντατικά με την προετοιμασια για τις εξετάσεις και ξεχνάνε τη γλώσσα, και με το δίκιο τους, δεν έχουν πολύ χρόνο.
Απλώς σε ανύποπτο χρόνο ίσως θα ήταν καλό να ασχολείσαι και με τη βελτιωση της προφοράς, τουλάχιστον με τους μαθητές που θέλουν ν ασχοληθούν πιο σοβαρά με τα γαλλικα
Εγώ παρ όλο που τυπικά έχω το C2 στο θέμα της προφοράς είμαι βραστα, δυστυχώς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 13:16, 25-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από aleka
Αλίκη, προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα σε θέματα λεξιλογίου/γραμματικής κλπ απλώς το μοναδικό που αντιμετώπισα ηταν το θέμα της προφοράς.
Είναι σαν να σου λέω να αφήσεις το γάμο και να πας για πουρνάρια,το ξέρω, καθώς οι περισσότεροι καθηγητες ασχολούνται πιο εντατικά με την προετοιμασια για τις εξετάσεις και ξεχνάνε τη γλώσσα, και με το δίκιο τους, δεν έχουν πολύ χρόνο.
Απλώς σε ανύποπτο χρόνο ίσως θα ήταν καλό να ασχολείσαι και με τη βελτιωση της προφοράς, τουλάχιστον με τους μαθητές που θέλουν ν ασχοληθούν πιο σοβαρά με τα γαλλικα
Εγώ παρ όλο που τυπικά έχω το C2 στο θέμα της προφοράς είμαι βραστα, δυστυχώς
Να μιλάει ας πούμε (ειδικά στα μεγαλύτερα διπλώματα) μόνο γαλλικά στην τάξη. Αυτό έκανε κι η καθηγήτριά μου και βοήθησε απίστευτα. (:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη 1994kc
Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O 1994kc έγραψε στις 13:33, 25-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Να μιλάει ας πούμε (ειδικά στα μεγαλύτερα διπλώματα) μόνο γαλλικά στην τάξη. Αυτό έκανε κι η καθηγήτριά μου και βοήθησε απίστευτα. (:
εσυ ειπες πως εδωσες γ2 ε?πως σου φανηκε?

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη fragl
H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H fragl έγραψε στις 14:20, 06-05-09:

Έφτασαν από χθες οι convocations!Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν την έχει λάβει κάποιος ακόμα, μπορεί να βρει το εξεταστικό κέντρο όπου πρέπει να εμφανιστεί, τοποθετώντας το όνομά του εδώ http://eden.ifa.gr:28080/Convocations_CIEP/ με λατινικούς χαρακτήρες (όχι ελληνικά), όπως δηλαδή έχει περαστεί η αίτησή του.Π.χ Μαρία Παπαδοπούλου -->Maria Papadopoulou (τυχαίο όνομα) και έπειτα valider.Έπειτα εμφανίζεται το όνομά σας ή περισσότερα λόγω συνωνυμίας.Βρίσκετε το σωστό κοιτάζοντας την ημερομηνία και τον τόπο γέννησης, και πατάτε το βελάκι που αντιστοιχεί στο δικό σας όνομα.

Παράθεση

juste un instant

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο juste un instant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O juste un instant Finis histoire, geographie, examens έγραψε στις 20:11, 06-05-09:

:no1::no1:

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H fragl έγραψε στις 19:02, 13-05-09:

Bonne chance à tous ceux qui passent les épreuves orales cette semaine!

Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O 1994kc έγραψε στις 22:53, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από aliki 123
Bonne chance à tous ceux qui passent les épreuves orales cette semaine!
je vous remercie madame......!!!!!!!!!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl έγραψε στις 17:08, 30-06-09:

Από το site του ifa: Αγαπητοί υποψήφιοι,
Τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα ανακοινωθούν στο διαδύκτιο την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2009. Βεβαίωση θα σταλεί από 13 έως 17 Ιουλίου στη διεύθυνση που μας υποδείξατε κατά την εγγραφή σας.
-----------------------------------------
Μόλις ανέβασα στη βιβλιοθήκη υλικό για τη γραμματική.Πληκτρολογήστε ''Γαλλική'' στην αναζήτηση και το εμφανίζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BRITNEY

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BRITNEY
H BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H BRITNEY έγραψε στις 18:40, 30-06-09:

ευχομαι καλα αποτελεσματα σε ολους!επισης στο site του ifa ανακοινωθηκε το προγραμμα εξετασεων για δεκεμβριο 2009 και μαϊο 2010.

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl έγραψε στις 01:10, 07-07-09:

Είχα μια συζήτηση με μία συνάδελφο και μ' έβαλε σε δίλημμα σχετικά με κάποια βιβλία για το B1.Όποιος έχει το χρόνο και μπορεί ας απαντήσει! Ποια βιβλία κάνατε και σας βοήθησαν για το B1?Πόσες ώρες την εβδομάδα?Κάνατε και κάποια μέθοδο ταυτόχρονα? (πχ à ton tour; le tour du monde etc). Απαντήσεις και για το B2 είναι ευπρόσδεκτες!Το δίλημμα βασικά είναι ανάμεσα σε trait d' union και kosvoyanni... δεν θα πω τι υποστηρίζω για να μην επηρεάσω! :thanksΕίτε πρόκειται για φροντιστήριο ή ιδιαίτερο).

Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

O 1994kc έγραψε στις 08:51, 07-07-09:

εγω έκανα το c'est clair 3! & PREPADELF B1...και τα 2 βιβλία με βοήθησαν πολύ όχι για το Β1 αλλά για το Β2...αν και το τελευταίο παρόλο που αποψη λεξιλογίου είναι καλό τα κείμενα και οι εκθέσεις του είναι :rucrazy::stars:

Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 10:47, 07-07-09:

Είχα μια συζήτηση με μία συνάδελφο και μ' έβαλε σε δίλημμα σχετικά με κάποια βιβλία για το B1.Όποιος έχει το χρόνο και μπορεί ας απαντήσει! Ποια βιβλία κάνατε και σας βοήθησαν για το B1?Πόσες ώρες την εβδομάδα?Κάνατε και κάποια μέθοδο ταυτόχρονα? (πχ à ton tour; le tour du monde etc). Απαντήσεις και για το B2 είναι ευπρόσδεκτες!Το δίλημμα βασικά είναι ανάμεσα σε trait d' union και kosvoyanni... δεν θα πω τι υποστηρίζω για να μην επηρεάσω! :thanksΕίτε πρόκειται για φροντιστήριο ή ιδιαίτερο).

Λοιπόν εγώ για το Β1,έκανα τα εξής βιβλία:
Sac a dos 3(σαν μέθοδο)
Atoutdelf B1(ecrit et production orale)
Atoutdelf B1(comprehension orale)
prepadelf B1 oral
L'exercisier(σα γραμματική,αφού είχα τελειώσει και το roboly)

Aυτά νομίζω.Όλα τα βιβλία που έκανα με βοήθησαν πολύ και θεωρώ ότι είναι πολύ καλά.Nα πω ότι το Atoudelf B1(το ecrit)δεν περιλαμβάνει λεξιλόγιο εκτός από ένα mini lexique σε κάθε θέμα έκθεσης.Όμως,ο καθηγητής μου μού έδινε λεξιλόγιο σε κάθε unite με όλες τις λέξεις και φράσεις των κειμένων με συνώνυμα και αντώνυμα στα γαλλικά και τα μάθαινα έτσι.Βοηθάει πολύ αυτό,αφού μαθαίνεις πολλές λέξεις που να σημαίνουν το ίδιο πράγμα.
Απ' ότι θυμάμαι έκανα 4-5 ώρες την εβομάδα.

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl έγραψε στις 14:32, 07-07-09:

Πολύ καλά όσα αναφέρατε.Το Prépadelf όμως βλέπω ότι αγχώνει τα παιδιά με το πολύ λεξιλόγιο που έχει.Kosvoyanni κανεις?Roboly?(Δεν εννοώ τη γραμματική, αλλά το βιβλίο προετοιμασίας)..Τι ρωτάω κι εγώ εν αναμονή αποτελεσμάτων!

Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 15:18, 07-07-09:

Πολύ καλά όσα αναφέρατε.Το Prépadelf όμως βλέπω ότι αγχώνει τα παιδιά με το πολύ λεξιλόγιο που έχει.Kosvoyanni κανεις?Roboly?(Δεν εννοώ τη γραμματική, αλλά το βιβλίο προετοιμασίας)..Τι ρωτάω κι εγώ εν αναμονή αποτελεσμάτων!
Aκριβώς.Πριν ξεκινήσω να κάνω το B1,ο καθηγητής μου μού είχε φέρει και το prepadelfB1(ecrit) και το Atout και μου είπε να επιλέξω.Μου είπε και ο ίδιος ότι το prepadelf έχει πάρα πολύ λεξιλόγιο,τα είδα και επέλεξα να κάνω το atout και όπως ανέφερα και προηγουμένως μου έδινε εκείνος λεξιλόγιο.Εμένα μου φάνηκε καλύτερος αυτός ο τρόπος.Το atout έκανα και στο B2,αλλά έκανα και στα δύο το prepadelf αλλά μόνο το oral,για περισσότερη εξάσκηση στα ακουστικά.
Εγώ προσωπικά,όχι.Εκτός από τη γραμματική του roboly,δεν το έκανα σα βιβλίο προετοιμασίας.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,396 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 15:23, 07-07-09:

Eγώ πάντως για b2 λόγω του ότι το τμήμα μου ήταν να δώσει φέτος το μαιο και όχι πέρσυ κάναμε το taxi 3

Παράθεση

juste un instant

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο juste un instant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O juste un instant Finis histoire, geographie, examens έγραψε στις 12:56, 08-07-09:

το taxi 3? :iagree::no1:

Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 983 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 11:16, 09-07-09:

Μια ερώτηση: έδωσε ο αδερφός μου Α2 το Μάιο αλλά στο χαρτί των εξετάσεων λέει PALSO. Τα αποτελέσματα μπορούμε να τα μάθουμε από το Ifa ή δεν υπάγεται στο PALSO?

Παράθεση

jim mag (kost@kos!!)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη jim mag
Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O jim mag έγραψε στις 11:59, 09-07-09:

Λοιπόν εγώ είχα κάνει το prepadelf b1 πιστεύω ότι με βοήθησε αρκετέ και το λεξιλόγιο αλλά και η γραμματική πιστεύω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα!!! Επίσης έκανα και το <<τegos>>!αλλά και τεστ από το prepadelf b1!!!{κάναμε 4 ωρες την εβδομαδα}:wow::up::up::bravo::bravo::bravo::bravo:

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl έγραψε στις 12:42, 09-07-09:

Καλά αποτελέσματα σε όλους!Βρείτε τον κωδικό υποψηφίου και κάντε κλικ εδώ! Τα ανακοίνωσαν νωρίτερα! http://eden.ifa.gr:85/ciep/
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
Μια ερώτηση: έδωσε ο αδερφός μου Α2 το Μάιο αλλά στο χαρτί των εξετάσεων λέει PALSO. Τα αποτελέσματα μπορούμε να τα μάθουμε από το Ifa ή δεν υπάγεται στο PALSO?
Υπάγεται σε άλλο φορέα το Palso.

Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη mission possible
Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 660 μηνύματα.

O mission possible έγραψε στις 17:59, 12-07-09:

Tα παλσο δεν υπαρχουν πια.

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl έγραψε στις 00:14, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από farganisrat
Tα παλσο δεν υπαρχουν πια.
Στα Γαλλικά?Δεν ξέρω.Δεν τους έδωσα ποτέ σημασία...

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,449 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 10:11, 15-07-09:

Πρέπει να έχουν διαλυθεί. Γιατί αν και αναγνωρίζονταν δεν είχαν καμία αξία στην αγορά εργασίας. Κάτι που θα γίνει στο μέλλον και με το κπγ. Μετά την άνοδο η πτώση.

Παράθεση

choice (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη choice
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H choice έγραψε στις 10:48, 15-07-09:

δεν εχω ιδεα απο τα palso....εξετασεις παντα απο το ifa.....αφου ειναι η γλωσσα τους κανουν το καλυτερο.....εδωσα Β1 και το πηρα σχετικα με λιγο διαβασμα με 72,5 στα 100...εδινα και το lower οποτε ειχα δωσει εκει την βαρυτητα......θεωρω οτι τα βιβλια που εκανα με βοηθησαν παρα πολυ....εκανα τα prepadelf B1 oral et ecrit (οχι ολα τα κεφαλαια δεν τα προλαβα),το tandem nivau 3 και γραμματικη απο εκδωσεις hachette..και τα test roboli...2 ωρες καθε σαββατο πρωι εκανα μαθημα...εγραφα προς το τελος 2 εκθεσεις την εβδομαδα και απο εξασκηση στα προφορικα εκανα αναγνωση για βελτιωση της προφορας και εκτος απο τα κειμενα των βιβλιων μου εφερνε η καθιγιτρια μου μικρα κειμενακια να τα κανω οπως τα κανουν στην εξεταση στο 3 μερος...επιπλεον μου εφερνε και αλλα τεστ και ασκησεις γραμματικης να τα κανουμε την ωρα του μαθηματος......(στα κειμενα του ecrit δεν ειχα ποτε προβλημα 21,5 στα 25 επιασα)τωρα δεν ξερω θελω να συνεχισω αλλα θα προλαβαινω??τι λετε??

Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

O 1994kc έγραψε στις 12:09, 15-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos georg
Πρέπει να έχουν διαλυθεί. Γιατί αν και αναγνωρίζονταν δεν είχαν καμία αξία στην αγορά εργασίας. Κάτι που θα γίνει στο μέλλον και με το κπγ. Μετά την άνοδο η πτώση.
το ΚΠΓ δεν είναι ένωση φροντιστηριούχων αλλά υπουργείο παιδείας...και επιτέλους ας σταματήσει αυτός ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ!!!

Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη mission possible
Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 660 μηνύματα.

O mission possible έγραψε στις 19:13, 15-07-09:

Όλοι οι γνωστοί μου προτιμούν το Ντελφ Β1 ή Β2. Κανένας δε δίνει το κρατικό

Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

O 1994kc έγραψε στις 19:47, 15-07-09:

για να μην το παιδεύουμε,όλα είναι business....δεν είναι τυχαίο ότι πίσω από όλα τα βιβλία αναφέρονται μόνο τα delf...και αν το θεωρείτε τόσο εύκολο δώστε το και μετά κρίνετε...δεν κοστίζει τπτ ιδιαίτερο,60€ το επίπεδο Β2!

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,449 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 09:54, 16-07-09:

C'est logique et raisonable. Λογική συμπεριφορά

Παράθεση

choice (Μαρια)

Φοιτητής

H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H choice έγραψε στις 10:55, 16-07-09:

προσωπικα το καρτικο δεν θα το εδινα με τη λογικη οτι ειναι Ελληνικο και πως τι δουλεια εχουν οι Ελληνες με τις ξενες γλωσσες....δικα τους χωραφια ειναι....και γιατι να δωσω κατι που αναγνωριζεται μονο εδω εαν δεν ειμαι σιγουρη οτι θα μεινω στην Ελλαδα......ελεος ο καθενας προτιμαει για τους λογους του κατι....αλλοι το καρατικο αλλοι το delf και αλλοι και τα 2!!!!!!!!

Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

O 1994kc έγραψε στις 14:15, 16-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από choice
προσωπικα το καρτικο δεν θα το εδινα με τη λογικη οτι ειναι Ελληνικο και πως τι δουλεια εχουν οι Ελληνες με τις ξενες γλωσσες....δικα τους χωραφια ειναι....και γιατι να δωσω κατι που αναγνωριζεται μονο εδω εαν δεν ειμαι σιγουρη οτι θα μεινω στην Ελλαδα......ελεος ο καθενας προτιμαει για τους λογους του κατι....αλλοι το καρατικο αλλοι το delf και αλλοι και τα 2!!!!!!!!
με αυτή τη λογική και στο σχολείο θα έπρεπε να έχουμε γάλλους καθηγητές...μην τρελαθούμε!οι άνθρωποι που βγάζουν τις δοκιμασίες είναι πανεπιστημιακοί...και το ΚΠΓ δεν αναγνωρίζεται μόνο στην Ελλάδα...μην διαβάζω μ******ς...είναι στην Ε.Ε. υποχρεωμένοι να το αναγνωρίζουν όπως και εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να αναγνωρίζουμε τα DELF-DALF!

Παράθεση

choice (Μαρια)

Φοιτητής

H choice έγραψε στις 19:14, 16-07-09:

να σου πω το σχολειο μην το ανακατευεις διοτι μην πω πως διδασκουν τη γλωσσα.....η καθηγιτρια που ειχα στο γυμνασιο τα ελεγε οπως ο μπακαλης και οταν τη ρωτησαμε γιατι δεν τα λεει με την προφορα που πρεπει μας ελεγε οτι δεν καταλαβαινουν τα παιδια που δεν κανουν εκτος σχολειου.....η δουλεια της ηταν ομως να μαθει σε αυτα τα παιδια προφορα..και βιβλια καναμε 2 χρονια 1......ειναι η γλωσσα τους και πρεπει να την ελεγχουν οπως και οι αγγλοι τη δικη τους οπως και εμεις την δικη μας....δεν θεωρω οτι Ε.Ε πρεπει να αναγνωριζει ενα ελληνικο πτυχιο που σχετιζεται με γαλλικα διοτι δεν την ξερουμε τοσο καλα οσο οι αυτοχθονες και αν το κανει που ξερω εγω οτι θα ειμαι μεσα στην Ε.Ε??? .....αυτη ειναι η αποψη μου...εσυ εχεις την δικη σου η οποια ειναι σεβαστη,ομως δεν χρειαζεται να την υποστηριξω και εγω.....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    apostolis_z6_32 , dimitsos , louizaki13

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους