Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,520 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,678 μηνύματα σε 76,923 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 688 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Δυσλεξία

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 13:04, 21-05-09:

Eίπαμε ο Αινστάιν δεν είχε δυσλεξία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,396 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 13:04, 21-05-09:

όπως είπε κάποιος πιο πάνω δεν σημαίνει ότι άμα είσαι δυσλεκτικός είσαι και einstein..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rea

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Rea
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Rea έγραψε στις 14:41, 21-05-09:

Ενα παιδι στην ταξη μου εχει δυσλεξια αλλα ειναι καλυτερος απο πολλους εκει μεσα και στην ορθογραφια και σε αλλα μαθηματα.Και ακριβως για αυτον τον λογο δεν τον κοροιδευει κανενας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

indrilgon

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πλαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης Ιωαννίνων και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 652 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 15:07, 21-05-09:

Εγώ πάλι ενώ είμαι πολύ καλή στα μαθηματικά δεν μπορώ να κάνω αφαίρεση, χρησιμοποιώ πολλαπλασιασμό για να το βρω. Πχ στο 13-7=? Σκεφτομαι ότι 2Χ7=14 κατεβαίνω και ένα 6…

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PAOKARA_Kilkis (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PAOKARA_Kilkis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 274 μηνύματα.

O PAOKARA_Kilkis έγραψε στις 15:23, 21-05-09:

Πολύ καλό και έξυπνο!!!!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rea

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Rea
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Rea έγραψε στις 15:54, 21-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από indrilgon
Εγώ πάλι ενώ είμαι πολύ καλή στα μαθηματικά δεν μπορώ να κάνω αφαίρεση, χρησιμοποιώ πολλαπλασιασμό για να το βρω. Πχ στο 13-7=? Σκεφτομαι ότι 2Χ7=14 κατεβαίνω και ένα 6…

Καλο!!!:no1::no1::no1::no1:

Παράθεση

thewatcher

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη thewatcher
Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O thewatcher έγραψε στις 17:29, 21-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από indrilgon
γιατι δεν σκεφτεσαι οτι εχεις 1 τριαδα μεχρι το 10 και αλλη μια μεχρι το 13?

Παράθεση

jasmine34294 (Γιασεμι)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη jasmine34294
H Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H jasmine34294 JeS έγραψε στις 18:20, 21-05-09:

παιδια!!!!
εχς δυσλεξια και ειμαι 1 χαρα!!!!
πατε καλα???
δεν εχω καμια διαφορα απο τα αλλα ατομα!!!!
ελεος!!!
χαχα
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από thewatcher
και γω αυτο κανω....
η πχ. ποσο κανει 5+6+7=?
λεω...3x5=15...+3=18!!!

Παράθεση

indrilgon

Φοιτητής

H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πλαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης Ιωαννίνων και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 652 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 00:00, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από thewatcher
Γιατί αυτό που με μπερδεύει είναι η αλλαγή δεκάδας, αφαιρέσεις μέσα στην δεκάδας κάνω κανονικά. Δεν λέω ότι δεν μπορώ να κάνω τέτοια αφαίρεση, απλά με τον «κλασσικό» τρόπο χριαζομε περισσότερο χρόνο και έχω περισσότερες πιθανότητες λάθους.

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FRIENDLY GIRL
H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 10:45, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko
Μου την σπάει που οι καθηγητες θεωρούν τα παιδιά με δυσλεξία καθυστερημένα
Που το ειδες εσυ αυτο?Κια εγω εχω μαθησιακες δυσκολιες αλλα δεν εχω δει να φερονται ουτε σε εμενα ουτε στα αλλα παιδια που λες με δυσλεξια σαν καθηστεριμενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 11:11, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Ακριβώς το ίδιο κι εγώ.:s
Τεσπά δε νομίζω οτι η δυσλεξία είναι κάτι τραγικό αλλά ούτε οτι είναι και πλεονέκτημα.
Να πατε να το τσεκαρετε και οι δυο γιατι αμα εχετε θα εξεταζεστε προφορικα και οι βαθμοι σας θα ανεβουν κατα πολυ στα διαγωνισματα αφου δεν θα εχετε τα ορθογραφικα.Απο προσωπικη εμπειρια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elenaki92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 02:56, 10-01-11:

σίγουρα η δυσλεξία αποτελεί ένα μικρό ελάττωμα για όποιον εμφανίζει συμπτώματά της. ωστόσο αν διαπιστωθεί έγκαιρα από την οικογένεια του παιδιού και απευθυνθούν οι γονείς σε ειδικό, μπορεί να υπάρξει θεραπεία ανάλογα με την περίπτωση. το μόνο σίγουρο είναι ότι τα άτομα αυτά δε θα πρέπει να αντιμετωπίζονται διαφορετικά από όλους κι όχι μόνο απ' τους εκπαιδευτικούς. σιγούρα υπάρχουν άτομα που είναι δυσλεξικά και έχουν αναπτύξει καλλιτεχνικές τάσεις και είμαι πολύ τυχερή που γνωρίζω μερικά, γιατί πραγματικά βλέπουν εντελώς διαφορετικά τον κόσμο και τον εκφράζουν στα έργα τους εντελώς διαφορετικα..
εγώ όμως θέλω να επικεντρωθώ σε κάτι άλλο. τα τελευταία χρόνια, έχει γίνει μόδα, τουλάχιστον στη δική μας περιοχή τα περισσότερα παιδιά να προσκομίζουν χαρτί από γιατρό ότι έχουν δυσλεξία. στο δημοτικό δηλαδή δε την είχαν; ή μήπως επειδή π.χ. δε μπορούν να διαβάσουν αρχαία είναι ντε και καλά δυσλεξικά. μιλάω για άτομα που τα γνωρίζουμε καλά και ξαφνικά χαρακτηρίζονται δυσλεξικά. βέβαια, είναι μερικά άτομα που έχουν απλώς μαθησιακές δυσκολίες ή δυσκολία προσαρμογής στην τάξη και πάλι φέρουν χαρτί για δυσλεξία. πού θέλω να καταλήξω;; υποτίθεται ότι οι καθηγητές και οι δάσκαλοι κάνουν κάποια μαθήματα στις σχολές τους που έχουν να κάνουν με διαφορετικές περιπτώσεις δυσκολιών ενός παιδιού και τρόπους αντιμετώπισής τους. αν ενα παιδί χαρακτηριστεί ως δυσλεξικό ενώ έχει δυσκολία προσαρμοστικότητας, τότε ο δάσκαλος δε θα μπορέσει στην ουσία να του προσφέρει κάτι γιατί θα το αντιμετωπίζει ως δυσλεξικο.

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 22:19, 14-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από elenaki_arnea08
Βασικα οποιο παιδι εχει μια δυσκολια και παιρνει χαρτι δυσλεξιας πιστευω οτι δεν βοηθαει.Βασικα θα εχει περισσοτερες δυσκολιες μετα απο αυτο για αυτο θα ηταν καλο να μην δεχονται χαρτια οι γονεις και το παιδι τα οποια ειναι ψευτικα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 09-02-11 στις 14:14. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

indrilgon

Φοιτητής

H indrilgon έγραψε στις 14:19, 18-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από elenaki_arnea08

Μην το βλέπεις έτσι, έμενα πχ η μητέρα μου θεώρησε ότι μέχρι να πάω γυμνάσιο έπρεπε να έχω την ίδια αντιμετώπιση με τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης μου, πράγμα που με βοήθησε να μην κρυφτώ πίσω από ένα πρόβλημα μου (που μεταξύ μας δεν το θεωρώ και πρόβλημα) και να προσπαθήσω. Πραγματικά με βοήθησε πολύ αυτό, Τώρα πχ ενώ αν κάτσω να γράψω κάτι γρήγορα θα κάνω ορθογραφικά είναι λόγο τις δυσλεξίας και όχι επειδή δεν ξέρω ορθογραφία, αν το σκεφτώ τα γράφω σωστά. Αρχιά να εξετάζομε προφορικά από την δεύτερα γυμνασίου.
Ακόμα, ναι γίνετε να ξέρεις κάποιον χρόνια και να μην γνωρίζεις ότι είναι δυσλεκτικός(είναι που δεν κρατάμε ταμπέλα), ακόμα και οι δάσκαλοι πρέπει να έχουν εμπειρία για να δουν τα σιμώματα και πάλι, εκεί μπορεί να χρειαστεί λογοθεραπευτής κτλ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 09-02-11 στις 14:14. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

elena24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elena24
H elena24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elena24 hi molis twra ekana egrafi sto sait sas έγραψε στις 14:32, 18-01-11:

Κοίτα και εγώ έχω δυσλεξία και αντιλαμβάνομαι αλλιώς τα πράγματα τόσο που στην αρχή πριν το καταλάβω νόμιζα ότι δεν πάει καλά με μένα. Ας πούμε είμαι οπτικοακουστικός τύπος αν μου το πεις προφορικά το πιάνω με την μια αν το διαβάσω θα το διαβάσω λάθος ή θα χρειαστώ χρόνο να το αφομοιώσω και δεν συγκεντρώνομαι εύκολα ποτέ, πάντα είχα πρόβλημα συγκέντρωσης.

Απλά είμαστε διαφορετικοί και βλέπουμε αλλιώς τα πράγματα αλλά για κάποιους ξέρω γιατί το θεωρούν κοροϊδευτικό. Δεν είναι έτσι όμως απλά λειτουργούμε να το πω αλλιώς με διαφορετικό τρόπο.
Το ξέρεις ότι εμείς χρησιμοποιούμε ποσοστά και από το δυο μέρη του εγκεφάλου και ας το θεωρούνε αστείο κάποιοι. Αν το παιδί το θεωρείτε σωστά από την αρχή δεν υπάρχει πρόβήμα, αντιθέτως και αυτό που λες πολύ σωστά Den0ol4. Δεν είναι τυχαίοι ο picaso, o einstein και πολλοί άλλοι.
Ηθοποιοί επιστήμονεςhttp://ischool.e-steki.gr/images/smilies/smile.gif

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drama Prinzessin : 18-01-11 στις 15:10. Αιτία: merge
Παράθεση

Darkness

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

H Darkness έγραψε στις 15:23, 03-02-11:

Mαλλον εχω δυσορθογραφια, θα δειξει.

δυσορθογραφια=κατι μικροτερο απο την δυσλεξια, μαθησιακη δυσκολια παντως και αυτη

Παράθεση

free_dom (ταξιδιάρα ζωή..)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη free_dom
H ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H free_dom έγραψε στις 19:16, 03-02-11:

τα δυσλεκτικα ατομα ειναι πιο εξυπνα απο καθε αλλο ατομο..και γενικα παιδια με δυσγραφια,δυσλεξια και τετοια ειναι πολυ πιο εξυπνα σε διαφορους τομεις οπως τεχνη,μουσικη,χορο..χρησιμοποιουν μεγαλυτερο μερος του εγκεφαλου τους..!

Παράθεση

Darkness

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

H Darkness έγραψε στις 18:30, 04-02-11:

Δε παιζει κατι τετοιο.. αν παρουμε παραδειγμα απο εμενα ουτε εξυπνη με λες ουτε σε κατι απο τα παραπανω (ή σε οτιδηποτε) καλή. (ναι το εχω δεσει σκοινι κορδονι πως εχω δυσορθογραφια)
Επισης ξερω δυσλεκτικους που δεν τους λες εξυπνους. Ισως ομως φταιει και τα 2 χρονια της καθυστερησης στην αναπτυξη τους. Οποτε ας μη γενικευουμε τοσο ευκολα το οτι ειναι πιο εξυπνοι. Καποιοι ναι, εχουν χαρισματα σε θεματα που εχουν να κανει με τεχνες γενικα.
Χορο? χμ.. οχι.. οχι.. δεν το νομιζω. Οι δυσλεκτικοι εχουν προβλημα με την κινηση τους. Οποτε το να ειναι καλοι στον χορο ειναι πραγματικα αδυνατο. Τωρα αν εσυ γνωριζεις καποιον ισως ειναι καποια μοναδικη εξαιρεση ή να τα καφερε μετα απο πολυ πολυ κοπο.

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 12:50, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από BAM BAM
Δε παιζει κατι τετοιο.. αν παρουμε παραδειγμα απο εμενα ουτε εξυπνη με λες ουτε σε κατι απο τα παραπανω (ή σε οτιδηποτε) καλή. (ναι το εχω δεσει σκοινι κορδονι πως εχω δυσορθογραφια)
Επισης ξερω δυσλεκτικους που δεν τους λες εξυπνους. Ισως ομως φταιει και τα 2 χρονια της καθυστερησης στην αναπτυξη τους. Οποτε ας μη γενικευουμε τοσο ευκολα το οτι ειναι πιο εξυπνοι. Καποιοι ναι, εχουν χαρισματα σε θεματα που εχουν να κανει με τεχνες γενικα.
Χορο? χμ.. οχι.. οχι.. δεν το νομιζω. Οι δυσλεκτικοι εχουν προβλημα με την κινηση τους. Οποτε το να ειναι καλοι στον χορο ειναι πραγματικα αδυνατο. Τωρα αν εσυ γνωριζεις καποιον ισως ειναι καποια μοναδικη εξαιρεση ή να τα καφερε μετα απο πολυ πολυ κοπο.
Που το ειδες οτι οι δυσλεκτικοι εχουν προβλημα με την κινηση τους?Ξερω πολλα δυσλεκτικα ατομα και μια χαρα ειναι στην κινηση.

Παράθεση

free_dom (ταξιδιάρα ζωή..)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη free_dom
H ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H free_dom έγραψε στις 13:18, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από FRIENDLY GIRL
Που το ειδες οτι οι δυσλεκτικοι εχουν προβλημα με την κινηση τους?Ξερω πολλα δυσλεκτικα ατομα και μια χαρα ειναι στην κινηση.
ναι οντως τελος παντων..

Παράθεση

Rovisonas (Franco)

Καθηγητής Πανεπιστημίου

Το avatar του χρήστη Rovisonas
Ο Franco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Rovisonas έγραψε στις 23:36, 25-06-12:

η κύρια διάφορα ενός δυσλεκτικού ατόμου ( δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό για όλους, παντός για εμένα ισχύει) από κάποιο άλλο άτομο είναι ο τρόπος σκέψεις. εγώ σκέπτομαι με εικόνες που εξελίσσονται κατά την διάρκεια τις σκέψεις ενώ κανονικός άνθρωπος σκέπτεται με λέξεις. η σκέψη με εικόνες είναι κατα πολύ ταχύτερη από την άλλη. αυτο το έχω βιώσει μέσα στην τάξη όταν οι άλλοι ακόμα υπολογίζουν μια πράξει από τον πινάκα στο μυαλό τους εγώ ειδή έχω βρει αποτέλεσμα. παντος δεν εμφανίζονται όλα τα χαρακτηριστικά τις δυσλεξίας σε όλα τα άτομα στον ίδιο βαθμό και ούτε όλοι έχουν τα ιδία γνωρίσματα.
δεν θεωρώ την δυσλεξία ούτε χάρισμα ούτε κατάρα. προσωπικά είμαι σκραπας στην ορθογραφία και γενικότερα δεν τα πάω καλά με τα γραπτά φιλολογικά μαθήματα. συχνά λάθει που κάνω είναι όπου ε βάζω 3 , να αντιστρέφω τα αι,ει π.χ. την λέξει είναι την γραφώ εινια, στα αγγλικά όπου b βάζω d και ανάποδα. δεν μπορώ να βρω εύκολα πιο ''ι'' μπαίνει σε κάθε λέξει.
όσο αφορά τα μαθηματικά όταν έχω διαίρεση και γίνεται την μετατρέπω στο μυαλό μου σαν πολλαπλασιασμό π.χ. 20/5 = χ θα σκεφτώ 5*χ = 20.
η όταν έχω αφαιρέσεις π.χ. 43-21=? θα σκεφτώ 40-20 = 20 και 3-1 =2 μετά 20+2= 22
Παράθεση

άντζυ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 00:03, 26-06-12:

Οι περισσότεροι πιστεύουν πως το να είσαι δυσλεκτικός σε βοηθάει στο σχολείο,στις εξετάσεις,στις πανελλήνιες,κτλ,κτλ....
Βλακείες..για να μην πω τίποτα χειρότερο...
Όταν ήμουν Α λυκείου μια μέρα στο φροντ την ώρα τις φυσικής λύναμε άσκηση κ γω βιαστηκα σε μία πράξη (χρόνιο κουσούρι..!) κ είπα λάθος αποτέλεσμα..Δεν θυμάμαι τι ακριβώς ήταν αλλά όντως ήταν πολύ τραγικό λάθος..Σαν να λέμε 1+1=3..Τέτοια φάση περίπου..
Εκνευρισμένος κ κατα κόκκινος γυρνάει ο καθηγητής κ μου λέει με τα τεσιμπελ της φωνής του στο φουλ "τράβα να κοιτάξεις τη δυσλεξία σου κοριτσάκι μου.." Η αλήθεια είναι ότι με την ορθογραφία έχω ένα θεματάκι(αν βιαζομαι κιόλας θεματάρα..) κ τα γράματα μου δεν τα λες κ ωραία (όταν γράφω σχετικά γρήγορα) Για να μην σας κουράζω άλλο όταν το είπα στους γονείς μου είπαν να το ψάξουμε το θέμα..Βρήκαμε λίγες μέρες μετά ένα κέντρο, κλείσαμε ραντεβού κ φέτος το χειμώνα στη Γ λυκείου (σχεδόν 2 χρόνια μετά) με πήραν τηλ για να πάω από κει να κάνω τα τεστ κ τα σχετικά..Εγώ το είχα ξεχάσει τελείως..Κάποιοι μου έλεγαν να πάω να πάρω κ χαρτί για τις πανελλήνιες να με βοηθήσουν κ τέτοια..Εγώ δεν πήγα κ τελικά δεν ξέρω αν έχω ή όχι κ ποτέ δεν θα μάθω δηλαδή..Κ ούτε με νοιάζει να μάθω...
Στο πανεπιστήμιο δεν έρχεται κανείς να σε πάρει απ'το χεράκι κ να σου πει έλα να σε εξετάσω προφορικά να σε βοηθήσω κιόλας..Ούτε κανένας εργοδότης θα σου δείξει επιείκια...
Παράθεση

JohnRigas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnRigas
Ο JohnRigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O JohnRigas έγραψε στις 14:47, 07-10-13:

Καλησπέρα,
Σήμερα εκι που εκανα μαθημα μπηκε η λυκειαρχης και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω τμημα διοτι με τον νεο νομο του 2013 δεν μπορουν να ειναι σε μια ταξη πανω απο τεσσερις δυσλεκτικοι.Ειμαι μαθητης της Γ Τάξη λυκειου και ειμαι με αυτο το τμημα 6 χρονια ,εχω φιλους και δεν θελω να τους αποχοριστω τι προτεινετε να κανω?
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,489 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:51, 07-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από JohnRigas
Καλησπέρα,
Σήμερα εκι που εκανα μαθημα μπηκε η λυκειαρχης και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω τμημα διοτι με τον νεο νομο του 2013 δεν μπορουν να ειναι σε μια ταξη πανω απο τεσσερις δυσλεκτικοι.Ειμαι μαθητης της Γ Τάξη λυκειου και ειμαι με αυτο το τμημα 6 χρονια ,εχω φιλους και δεν θελω να τους αποχοριστω τι προτεινετε να κανω?
Τμήμα θα αλλάξεις, όχι σχολείο
Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 14:22, 20-10-13:

Μειονεκτιμα ειναι περισσοτερο.Εγω εχω δυσαναγνωσια αλλα απο οτι παρατηρω εχω κοινα με την δυσλεξια.Δεν μπορω να μαθω κατι απεξω ευκολα και δεν κατανοω ευκολα οτι διαβαζω.Οταν βλεπω μεγαλες προτασεις με δυσκολευει περισσοτερο να μαθω κατι παρολο που λογω δυσαναγνωσιας γραφω πιο μεγαλες.Εαν δεν προσεχω η γραφω γρηγορα κανω ορθογραφηκα που βγαζουν ματι.Στα μαθηματικα ειχα μεγαλο προβλημα .Εκανα πολλα λαθη στις πραξεις απο απροσεξια.Επισης παντα τις ασκησεις τις πηγαινα μεσω λαμιας για να τις λυσω και καποιοι ανθρωποι πιστευαν οτι αυτο το κανω απο ανασφαλια και οτι ειναι περιτο.Εκανα καθετα πραξεις που αλλοι τις κανουν με το μυαλο.Πολλοι απορουσαν οταν ελεγα οτι εχω μαθησιακες δυσκολιες αλλα κανεις δεν ηξερε ποσο κοπο χρειαζεται και τι εκανα για να φτασω να θυμαμαι κατι.Τουλαχιστον στο τελος απεδιδα.Αλλα οι μαθησιακες δυσκολιες δεν ειναι μονο οσο πας σχολειο και οσο σπουδαζεις γιατι υπαρχουν και αλλα πραγματα.Δυσκολιες στο χρονο και στο χωρο.Ισχυει γιατι ασπουμε χανομαι συνεχεια ,μπερδευω το δεξια με το αριστερα εαν και ξερω πιο ειναι το ενα και πιο το αλλο.Και στο χρονο κανω ωρα να υπολογισω τι ωρα πρεπει να φυγω για να ειμαι καπου στην ωρα μου και στο τελος τρεχω παντα για να προλαβω.Εκτος απο τα προφορικα που ειναι ενα πλεονεκτημα δεν θεωρω τις μαθησιακες δυσκολιες πλεονεκτιμα.Βεβαια γνωριζω πολλα παιδια με δυσλεξια που ειναι πολυ δημιουργηκα και οταν ζωγραφιζουν ζωγραφιζουν πολυ ωραια.Τι παει να πει;<<Και ο Αινσταιν δυσλεκτικος ηταν>>Δεν μπορω να ακουω τετια.Μερικες φορες μπορει να μας παρηγορει καπως αυτο αλλα οχι να μην δεχονται οτι δυσκολευεσαι γιατι ο Αινσταιν ηταν δυσλεκτικος.Η καθε μαθησιακη δυσκολια ειναι διαφορετικη εξαλου.Δεν σημαινει οτι ειμαστε ολοι Αινσταιν.Και οσοι λετε οτι ειναι μονο πλεονεκτημα βαλτε τον εαυτο σας σε μια τετια θεση οπως ειπαν και καποιοι παραπανω.Δεν θα θελατε . Εαν το παμε με πλεονεκτιματα υπαρχουν και ανθρωποι χωρις χερια που κανουν πραγματα που εμεις δεν θα μπορουσαμε.Ασπουμε ζωγραφιζουν εργα τεχης που πραγματικα τους θαυμαζεις.Θα προτιμουσε κανενας να μην εχει χερια αμα του ελεγαν θα εχεις αυτες τις ικανοτητες και τα ταλεντα;Δεν νομιζω.Ετσι και με τα πλεονεκτηματα των μαθησιακων δυσκολιων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους