Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,568 εγγεγραμμένα μέλη και 2,752,349 μηνύματα σε 77,022 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 857 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικα

Prokopis22

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Prokopis22
Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Prokopis22 έγραψε στις 10:21, 18-11-12:

Παιδια το ημ^4χ+συν^4χ πως το δουλευω?Το πηρα (ημ^2χ)^2+(συν^2)^2 και μετα δεν μπορω να συνεχισω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστινα_95 (Χριστίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστινα_95
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Χριστινα_95 έγραψε στις 11:24, 18-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Prokopis22
Παιδια το ημ^4χ+συν^4χ πως το δουλευω?Το πηρα (ημ^2χ)^2+(συν^2)^2 και μετα δεν μπορω να συνεχισω.
Προσπαθησε να εμφανισεις ταυτοτητα
ημ^4χ + συν^4χ= (ημ^2χ)^2 + (συν^2χ)^2=(ημ^2χ)^2 + (συν^2χ)^2 + 2ημ^2χσυν^2χ - 2ημ^2χσυν^2χ=(ημ^2χ + συν^2χ)^2 -2ημ^2χσυν^2χ= 1^2 - 2ημ^2χσυν^2χ= 1 - 2ημ^2χσυν^2χ.

Ελπιζω να βοηθησα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Yamcha (Παυλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Yamcha
Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O Yamcha έγραψε στις 17:04, 04-04-13:

Ξερετε γιατι δεν οριζεται η εκθετικη συναρτηση με αρνητικη βαση; π.χ η f(x)=(-2)^x
Παράθεση

IasonasM

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη IasonasM
Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O IasonasM έγραψε στις 17:12, 04-04-13:

Γιατί τότε για x=1/2 ας πούμε θα ήταν f(1/2)=(-2)^1/2=sqrt(-2) που δεν ορίζεται.
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη vimaproto
Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 08:36, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Yamcha
Ξερετε γιατι δεν οριζεται η εκθετικη συναρτηση με αρνητικη βαση; π.χ η f(x)=(-2)^x
Διάβασε την πρώτη σειρά του αρχείου
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: docx 1.docx (53,6 KB, 47 αναγνώσεις)
Παράθεση

Yamcha (Παυλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Yamcha
Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O Yamcha έγραψε στις 13:25, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από vimaproto
Διάβασε την πρώτη σειρά του αρχείου
Ναι το γνωριζω οτι η εκθετικη συναρτηση οριζεται ως η συναρτηση f(x)=a^x με α>0 και διαφορο του 1 αλλα επισης ξερω οτι η f(x)=-(2)^x ειναι και αυτη συναρτηση εκθετικη.Ακομα,δεν εχω καταλαβει το λογο που δεν υπαρχει η συναρτηση (-4)^χ
Παράθεση

IasonasM

Μαθητής Β' λυκείου

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O IasonasM έγραψε στις 13:39, 05-04-13:

Για f(x)=(-4)^x, για μη ακέραια τιμή του x, το f(x) θα ήταν ρίζα αρνητικού αριθμού, δηλαδή μη πραγματικός αριθμός.
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη vimaproto
Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 10:39, 06-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Yamcha
Ναι το γνωριζω οτι η εκθετικη συναρτηση οριζεται ως η συναρτηση f(x)=a^x με α>0 και διαφορο του 1 αλλα επισης ξερω οτι η f(x)=-(2)^x ειναι και αυτη συναρτηση εκθετικη.Ακομα,δεν εχω καταλαβει το λογο που δεν υπαρχει η συναρτηση (-4)^χ
1)Ίσως δεν με κατάλαβες. Σε φωνάζω " Παύλο" και με ρωτάει ένας. Γιατί τον λες Παύλο; Τι να του απαντήσω;
2)Η συνάρτηση που γράφεις είναι η αντίθετη της εκθετικής . Δεν είναι κάτι άλλο.
Παράθεση

ictus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ictus
Ο ictus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ictus έγραψε στις 16:53, 21-04-13:

θα μπορούσατε να βοηθήσετε με αυτή την λογαριθμική συνάρτηση?
log(x-2) +log(x+1)=log18
Παράθεση

IasonasM

Μαθητής Β' λυκείου

O IasonasM έγραψε στις 17:28, 21-04-13:

Παράθεση

mic97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mic97
Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O mic97 έγραψε στις 21:41, 12-09-13:

Καλησπέρααα μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτες τις ασκησουλες?? : 1) να βρειτε την εξισωση της ευθειας που διερχεται απο τα σημεια (2,1) και (3,4)

2)να λυσετε το συστημα
(λ-2)x+5y=5 x+(λ+2)y=5 λεR
Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 428 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 22:42, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από mic97
Καλησπέρααα μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτες τις ασκησουλες?? : 1) να βρειτε την εξισωση της ευθειας που διερχεται απο τα σημεια (2,1) και (3,4)

2)να λυσετε το συστημα
(λ-2)x+5y=5 x+(λ+2)y=5 λεR
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ap.png
Εμφανίσεις:  25
Μέγεθος:  73,2 KB
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mic97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mic97 έγραψε στις 14:14, 13-09-13:

ευχαριστώ πολυ . Εχω ακομα μια να λυσετε το συστημα (λ-1)x-2y=1 4x-(λ+1)y=-2
Βασικα αυτες οι ασκησεις εχουν καποια μεθοδολογια ??? Μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα?

Βασικα αυτες οι ασκησεις εχουν καποια μεθοδολογια ??? Μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα?
Παράθεση

Εχέμυθη (Το Κοροϊδάκι της Βικ :))

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Το Κοροϊδάκι της Βικ :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 14:19, 13-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από mic97

Λοιπον ειναι συστηματα με παραμετρο και λυνονται με οριζουσα....
Οριζουσα εκανες στο φροντ σωστα;;;
Παράθεση

mic97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mic97 έγραψε στις 21:36, 13-09-13:

ναι ναι καναμε, αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν υπαρχει καποια μεθοδολογια... το παμε βλεποντας και κανοντας ε?
Παράθεση

Avalonlll

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avalonlll
Ο Avalonlll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Avalonlll έγραψε στις 20:21, 22-10-13:

Καλησπερα παιδια...
Εχω ενα προβλημα
Μας εβαλαν κατι ασκησεις στο φροντιστηριο αλλα εχω κολλησει αρκετα :/
Μαλλον φταινε τα περσινα κενα
μου χει μια ασκησει να παρασταθουν γραφικα οι συναρτησεις
α)f(x)=2x²
b)f(x)=-2x²
f(x)=2/x
f(x)=-2/x
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο στο πως να τη σχηματισω αλλα και να μου πειτε το τροπο που σχηματιζω μια συναρτηση; :/
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avalonlll : 22-10-13 στις 20:25.
Παράθεση

photon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη photon
Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O photon έγραψε στις 20:31, 22-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Avalonlll
Καλησπερα παιδια...
Εχω ενα προβλημα
α)f(x)=2x²
b)f(x)=-2x²
f(x)=2/x
f(x)=-2/x
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο στο πως να τη σχηματισω αλλα και να μου πειτε το τροπο που σχηματιζω μια συναρτηση; :/
Πρέπει να φτιάξεις ένα πίνακα τιμών. π.χ : http://users.sch.gr/thafounar/classG...gramikifun.htm
και για πειραματισμό https://www.desmos.com/calculator Ο πίνακας γίνεται συνήθως για γραφικές παραστάσεις συναρτήσεων που δεν είναι γνωστές. Αυτές που παραθέτεις για παράδειγμα είναι σχετικά γνωστές μορφές συναρτήσεων, αλλά αν δυσκολεύεσαι κάνεις ένα πινακάκι και ξεμπερδεύεις.
Παράθεση

Civilara (George Clooney)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο George Clooney αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3,413 μηνύματα.

O Civilara Το engineering εστί φιλοσοφείν έγραψε στις 20:39, 22-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Avalonlll
Καλησπερα παιδια...
Εχω ενα προβλημα
α)f(x)=2x²
b)f(x)=-2x²
f(x)=2/x
f(x)=-2/x
Για να φτιάξεις τη γραφική παράσταση μιας συνάρτησης πρέπει πρώτα να κάνεις τη μελέτη της συνάρτησης. Δηλαδή:

1) Πεδίο ορισμού
2) Πεδίο τιμών
3) Ασύμπτωτες
4) Προσδιορισμός διαστημάτων συνέχειας και πιθανών σημείων ασυνέχειας
5) Προσδιορισμός διαστημάτων παραγωγισιμότητας και πιθανών σημείων που δεν ορίζεται παράγωγος (π.χ. κατακόρυφη εφαπτομένη)
6) Μονοτονία
7) Κυρτότητα
Τοπικά και ολικά ακρότατα
9) Σημεία καμπής

Αυτή είναι η γενική διαδικασία. Στα πλαίσια των μαθηματικών γενικής παιδείας ούτε απαιτείται ούτε περιλαμβάνεται στη διδακτέα ύλη η εκπόνηση αυτής της μελέτης. Αν ζητηθούν γραφικές παραστάσεις θα είναι απλές και γνωστές από τις προηγούμενες τάξεις του λυκείου και δεν θα απαιτείται μελέτη της συνάρτησης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Civilara : 22-10-13 στις 20:43.
Παράθεση

Avalonlll

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avalonlll
Ο Avalonlll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Avalonlll έγραψε στις 20:47, 22-10-13:

Ωραια ευχαριστω πολυ παιδια!
Παράθεση

Aristeidis (Αριστείδης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Aristeidis
Ο Αριστείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O Aristeidis έγραψε στις 21:00, 09-12-13:

Έχω και εγώ μια απορία παιδιά. Η άσκηση ειναι η εξής :
Μια σχολική τάξη εχει 12 αγόρια. Στα μαθηματικα η μεση τιμη των βαθμών των αγοριών ειναι 14 ενώ των κοριτσιών 14.875. Αν η μεση τιμή των βαθμών στα μαθηματικά όλων των παιδιών ειναι 14.5 τότε ποσά ειναι τα κορίτσια ;
Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη styt_geia
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 879 μηνύματα.

O styt_geia έγραψε στις 22:32, 09-12-13:

Αν οι βαθμολογίες των αγοριών, και οι βαθμολογίες των κοριτσιών τότε ο ολικός μέσος είναι:

Τα αθροίσματα στον αριθμητή μπορείς να τα βρεις και να τα αντικαταστήσεις από τους μέσους για τα δύο φύλα. Μετά απλά λύνεις μία εξίσωση πρώτου βαθμού ως προς .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    styt_geia

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους