Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,507 εγγεγραμμένα μέλη και 2,749,853 μηνύματα σε 76,879 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 655 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου

Savvina_edw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Savvina_edw
H Savvina_edw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Savvina_edw έγραψε στις 08:01, 02-06-12:

Το θέμα είναι οτι είμαι απο Κρήτη και το οικονομίκο στο ρέθυμνο λογικα θα το πιανω αλλα ηθελα να δω τι ειναι καλυτερο...(περισσοτερο αναμεσα σ αυτα τα δυο) γιατι αν πιανω τη βαση του "οικονομικης κ περιφεριακης αναπτυξης παντειου" τοτε σιγουρα θα πιανω κ του ρεθυμνου αφου ειναι χαμηλοτερα...Ομως η ιδεα του Ρεθυμνου δεν με ενθουσιαζει σαν πολη κ αυτο ειναι και το προβλημα....μπερδεμα....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Powershifter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Powershifter
Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O Powershifter έγραψε στις 14:28, 02-06-12:

Κοίτα,μιας που διανύουμε δύσκολους καιρούς οικονομικα,καλό θα ήταν να μείνεις στο οικονομικό στο Ρέθυμνο.Τώρα αν πιάσεις κάποιο από τα άλλα οικονομικά της Αθήνας σκέψου το,περίμενε να δεις τι έχεις γράψει και θα τα ζυγίσεις τοτε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Savvina_edw

Νεοφερμένος

H Savvina_edw έγραψε στις 15:11, 02-06-12:

Ναι σωστα!!Εξαλου μας εχει μεινει η οικονομια την Τριτη, που αυτη θα καθορισει πολλα....Απλα εχει αρχισει να με χαλαει η ιδεα του ρεθυμνου (που αυξανονται οι πιθανοτητες να παω εκει), αφου Αθηνα δεν το βλεπω να περναω λογω βασεων....Αλλα ας μην ειμαι απαισιοδοξη λοιπον!Θα δειξει!!!
Παράθεση

^^Aris^^

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ^^Aris^^
Ο ^^Aris^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πελοποννήσου (Τρίπολη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O ^^Aris^^ έγραψε στις 12:38, 26-06-12:

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για αυτήν την σχολή γιατί μάλλον την πιάνω(14358 ) απλώς επειδή είμαι από Κρήτη το σκέφτομαι λόγο του οικονομικού του ρεθύμνου...
Παράθεση

Savvina_edw

Νεοφερμένος

H Savvina_edw έγραψε στις 12:48, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^^Aris^^
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για αυτήν την σχολή γιατί μάλλον την πιάνω(14358 ) απλώς επειδή είμαι από Κρήτη το σκέφτομαι λόγο του οικονομικού του ρεθύμνου...
Το εχω ψαξει για αυτη τη σχολη κ εχω ρωτησει πολλους γτ κ γω το σκεφτομουν πριν βγουν τα αποτελεσματα...(τωρα περναω αθηνα ή πειραια αφου εβγαλα 15444 οποτε δεν την βαζω καν στο μηχανογραφικο μ )..και σου προτεινω να πας ρεθυμνο...οχι οτι αυτο το τμημα ειναι κακο αλλα αφου εισαι απο κρητη ειναι καλυτερα να πας ρεθυμνο...!!!ειναι πολυ καλη σχολη!!!
Γενικα απο αυτο το τμημα βγαινεις κ παλι οικονομολογος απλα δεν μπορεις να δουλεψεις σε σχολειο ως εκπαιδευτικος..γτ πρεπει να μπεις "ασπαιτε"....οποτε σε συμφερει καλυτερα ρεθυμνο!!!
Παράθεση

^^Aris^^

Φοιτητής

Ο ^^Aris^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πελοποννήσου (Τρίπολη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O ^^Aris^^ έγραψε στις 13:13, 26-06-12:

Βασικά δεν με ενδιαφέρει το κομμάτι του εκπαιδευτικού γιατί ουσιαστικά ξέρω τι θα κάνω στο μέλλον... Το θέμα είναι ότι ήθελα Αθήνα και τα μόνα τμήματα "οικονομικών" που μάλλον πιάνω είναι αυτό και το ασφαλιστικής Πειραιά ...Απλώς το σκέφτομαι να το δηλώσω γιατί όσους έχω ρωτήσει δεν μου έχουν πει και τα καλύτερα...Ευχαριστώ πάντως....
Παράθεση

^^Aris^^

Φοιτητής

O ^^Aris^^ έγραψε στις 13:14, 26-06-12:

Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα
Παράθεση

Athinaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athinaaa
H Athinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Athinaaa έγραψε στις 22:25, 01-10-12:

Καλησπέρα
Εδινα φετος παννελήνιες για 2 χρονία και μετα απο πολύ συζήτηση με τους καθηγητες μου αποφασίσαμε να δηλώσω το τμήμα της Οικονομικης και περιφερειακής ανάπτυξης στην πάντειο όπου και πέρασα απλά εχω μια απορία μεσα απο αυτό το τμήμα γίνεσε οικονομολόγος άρα θα μπορέσω να εργαστώ και ώς λογίστρια ή ειναι ιδέα μου;
Μετα στο μέλλον θα μπορέσω να διδάξω Αόθ και Αοδέ; ή θα πρέπει να κάνω μεταπτυχιακό?

Ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

iwanna_ioanna (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη iwanna_ioanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H iwanna_ioanna :) έγραψε στις 21:48, 05-10-12:

Ωωω, γειά σου συμφοιτήτρια!!! Κι εγώ πρωτοετής του ΤΟΠΑ είμαι

http://topa.gr/, http://topa.gr/department_skopos.htm
Oι επαγγελματικές προοπτικές
Oι πτυχιούχοι του Tμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Aνάπτυξης έχουν δυνατότητες επαγγελματικής απασχόλησης στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα. Eγγράφονται στο Oικονομικό Eπιμελητήριο Eλλάδος και έχουν όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα του επαγγέλματος του οικονομολόγου. Eπίσης έχουν δικαίωμα ένταξης στο Σύνδεσμο Eλλήνων Περιφερειολόγων (ΣEΠ), που κινείται στην κατεύθυνση της κατοχύρωσης της ειδικότητας του περιφερειολόγου σε περιπτώσεις όπως προκηρύξεις ειδικών θέσεων στην Tοπική Aυτοδιοίκηση και στο Δημόσιο Tομέα, προσδιορισμού ειδικοτήτων για τη σύνθεση ομάδων μελετών και ερευνητικών έργων κ.λπ.
Στον ιδιωτικό τομέα οι πτυχιούχοι του Tμήματος απασχολούνται ως ανεξάρτητοι μελετητές, ως στελέχη Γραφείων Mελετών σε θέματα περιφερειακής, τοπικής και κλαδικής ανάπτυξης, ως οικονομολόγοι σε ιδιωτικές επιχειρήσεις κλπ.
Στο δημόσιο τομέα οι πτυχιούχοι του Τμήματος απασχολούνται ως στελέχη της Tοπικής Aυτοδιοίκησης (Πρωτοβάθμιας και Nομαρχιακής), της Περιφερειακής Διοίκησης, της Kεντρικής Διοίκησης και των Δημοσίων Eπιχειρήσεων και Oργανισμών σε αντικείμενα σχετικά με την ανάπτυξη, τον προγραμματισμό και την πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επίσης έχουν δυνατότητα απασχόλησης ως καθηγητές πολιτικής οικονομίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Τέλος η ολοκλήρωση του προπτυχιακού και μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών του Τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης ανοίγει ορίζοντες διεκδίκησης θέσεων εργασίας στο χώρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των διεθνών οργανισμών που έχουν ως αντικείμενο θέματα ανάπτυξης σε διεθνές, εθνικό, περιφερειακό ή κλαδικό επίπεδο.

Σύμφωνα με τα παραπάνω... οι απόφοιτοι του τμήματος εξασφαλίζουν το δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος του οικονομολόγου και συνεπώς και του καθηγητή οικονομκών μαθημάτων!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Athinaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athinaaa
H Athinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Athinaaa έγραψε στις 18:41, 06-10-12:

Α γεια Ωραια Αντε καλη μας αρχη

Ουφ ωραια.. πολυ χαιρομαι
Ευχσαριστω πολυ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    NimertiS

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους