Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,580 εγγεγραμμένα μέλη και 2,752,888 μηνύματα σε 77,040 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 384 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,489 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:53, 28-02-13:

Δεν είναι υποχρεωτικές οι πανελλαδικές για να πας σε ιεκ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

έλπις20

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη έλπις20
H έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H έλπις20 έγραψε στις 22:55, 12-04-13:

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω ενδοσχολικες ...αλλα δεν 3ερω απο την μια οι γονεις μ περιμενουν να περασω καπου απο την αλλη εγω να μην με ενθουσιαζει καποια σχολη..σκεφτομαι να παω σε ιεκ αισθητικηαλλα θα εχω προοπτικες αμα παω σε ιεκ?3ερετε κανενα καλο αισθητικης ??της ιεκ 3υνης ειναι καλο?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michalis-1993-

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη michalis-1993-
Ο michalis-1993- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O michalis-1993- έγραψε στις 21:24, 24-04-13:

Καλησπέρα σας
Σκέφτομαι απο του χρόνου να πάω σε δημόσιο ΙΕΚ για τεχνικός οχημάτων.

Αξίζει να πάω σε ΕΠΑΛ για 2 χρόνια μόνο για την ειδικότητα και μετά να κάνω 1 χρόνο στο ΙΕΚ ή να πάω κατευθείαν για 2 χρόνια κανονικά στο ΙΕΚ;

Υ.Γ. Το πτυχίο απο το ΕΠΑΛ είναι επιπέδου 3 και των ΙΕΚ επιπέδου 4 σωστά;

ευχαριστώ
Παράθεση

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μητσάρας
Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Μητσάρας έγραψε στις 13:27, 27-05-13:

Γεια σας παιδια!!Το πηρα λοιπον αποφαση φετος ΔΕΝ περναω..δηλαδη αμα περασω θα ναι καμια επαρχια που δεν παω για κανενα λογο και το να ξαναδωσω δεν το συζηταμε καν!..Σκεφτηκα λοιπον ΙΕΚ..εχω καποιες αποριες ομως..Αμα τελικα αποφασισω να παω ΙΕΚ..πως εγγραφομαι?ποσο καιρο διαρκουν οι σπουδες εκει?θελει μεσο για να μπεις?πληρωνεις?Εχει προοπτικες? (μεχρι στιγμης με ενδιαφερει να κανω κατι με υπολογιστες αλλα κυριοτερα με μουσικη).Αν μπορειτε,απαντηστε .
Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivicoolgirl
H Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Vivicoolgirl έγραψε στις 16:11, 28-05-13:

Καταρχήν θέλεις να πας σε δημόσιο ή ιδιωτικό ΙΕΚ ? Στο δημόσιο ΙΕΚ πληρώνεις καπου 350 (αν δε κάνω λάθος) και σχετικά λαμβάνεται υπόψη η βαθμολογία του απολυτηρίου λυκείου οπως και άλλοι παράγοντες (πολύτεκνος κτλ) Τώρα,στα ιδιωτικά κυμμαίνονται απο 2000-3500 ευρώ το χρόνο. (αρκετά χρήματα δηλαδή) Κατα τη γνώμη μου για ρίξε μια ματιά σε ΕΠΑΣ για την ειδικότητα που θέλεις(που είναι και δωρεάν και παίρνεις πτυχιο κατευθείαν ΧΩΡΙΣ πιστοποίηση που είναι ίδιου επιπέδου) Η πληροφορική πάντα κάτι θα έχει εαν παρακολουθείς τις εξελίξεις.Σημασία παντα έχει να είσαι καλός σε αυτό που κάνει,να είσαι συνεπής και το πιο σημαντικό να το αγαπάς!
Παράθεση

Redman20

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Redman20
Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Redman20 έγραψε στις 08:23, 21-06-13:

ποια ειναι η διαφορα του ιεκ του οαεδ και του ιεκ της εκαστοτε πολης; επισης τα ιεκ και οι σχολες του οαεδ ειναι αναγνωρισμενες;μπορεις να παρεις πιστοποιητικο οτι εισαι φοιτητης ώστε να παρεις αναβολη απο τον στρατο;

Σημείωση συντονιστή: Το παρόν μήνυμα προήλθε από θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pequeño : 22-06-13 στις 12:14. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης συντονιστή
Παράθεση

Μητσάρας

Νεοφερμένος

O Μητσάρας έγραψε στις 00:26, 12-07-13:

Γεια σας παιδια!!Λοιπον,γραφτηκα ΙΕΚ ΑΚΜΗ..τωρα εγω θελω να ρωτησω το εξης..οταν τελειωσω τις σπουδες και αμα καταφερω να παω και για bachelor (το οποιο απο οτι μου ειπαν ειναι ισοτιμο με ενα χαρτι απο ΤΕΙ)..θα μπορω να παω πχ σε καποια χωρα της Ευρωπης ή Αμερικη και να βρω δουλεια ή δεν θα αναγνωριζεται το χαρτι αυτο?
Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαρή claire
H μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 00:32, 12-07-13:

Οι υπευθυνοι στο ιεκ τι σου ειπαν?
Παράθεση

Μητσάρας

Νεοφερμένος

O Μητσάρας έγραψε στις 00:38, 12-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαρή claire
Οι υπευθυνοι στο ιεκ τι σου ειπαν?
Βασικα δεν τους ρωτησα..γιατι τωρα εκατσα και σκεφτηκα για εξωτερικο..στην χειροτερη δλδ που δεν βρω κατι εδω,να παω εξω μπας και εχω καλυτερη τυχη..Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου και να παρω Bachelor,το οποιο ειναι ισοτιμο με ενα χαρτι απο ΤΕΙ.
Παράθεση

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 06:53, 12-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Μητσάρας
Γεια σας παιδια!!Λοιπον,γραφτηκα ΙΕΚ ΑΚΜΗ..τωρα εγω θελω να ρωτησω το εξης..οταν τελειωσω τις σπουδες και αμα καταφερω να παω και για bachelor (το οποιο απο οτι μου ειπαν ειναι ισοτιμο με ενα χαρτι απο ΤΕΙ)..θα μπορω να παω πχ σε καποια χωρα της Ευρωπης ή Αμερικη και να βρω δουλεια ή δεν θα αναγνωριζεται το χαρτι αυτο?
που και πως θα κάνεις το εν λόγω bachelor?
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 833 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 13:02, 12-07-13:

Με μπέρδεψες. Το Bachelor θα το κάνεις από το Ι.Ε.Κ; Γιατί αυτό ΔΕΝ γίνεται. Τα Ι.Ε.Κ χορηγούν πιστοποίηση κατάρτισης και όχι Bachelor, δηλαδή πτυχίο.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,290 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 13:49, 12-07-13:

Για ποιο λογο θες να πας σε ΙΕΚ αφου θες bachelor? (τα bachelor αντιστοιχουν και με τα ΑΕΙ)
Παράθεση

Μητσάρας

Νεοφερμένος

O Μητσάρας έγραψε στις 16:35, 12-07-13:

Λετε να τα περδεψα? :Ρ..μου ειπαν αφου τελειωσω αυτα τα 2 χρονια μπορω να συνεχισω στο AKMH METROPOLITAN COLLEGE και να το παρω(το bachelor)
Παράθεση

fmarulezkd

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ Λάρισας και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 407 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 16:41, 12-07-13:

Και γιατί δε μπορείς να μπεις κατευθείαν εκεί; Για να πληρώνεις έξτρα 2 χρόνια; Μάλλον για μαλάκες ψάχνουν.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,290 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 19:12, 12-07-13:

Λετε να τα περδεψα? :Ρ..μου ειπαν αφου τελειωσω αυτα τα 2 χρονια μπορω να συνεχισω στο AKMH METROPOLITAN COLLEGE και να το παρω(το bachelor)
Δεν υπαρχει λογος να πας στο ΙΕΚ πρωτα, πηγαινε κατευθειαν στο κολλεγιο. Τι ειδικοτητα;
Παράθεση

Μητσάρας

Νεοφερμένος

O Μητσάρας έγραψε στις 20:17, 12-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Δεν υπαρχει λογος να πας στο ΙΕΚ πρωτα, πηγαινε κατευθειαν στο κολλεγιο. Τι ειδικοτητα;
Μουσικη Τεχνολογια..κολλεγιο ομως δεν ειναι πιο ακριβα?Στο ΙΕΚ θα πληρωνω 3250 τον χρονο ενω κολλεγιο πρεπει να ναι >6000 αν δεν κανω λαθος.

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Και γιατί δε μπορείς να μπεις κατευθείαν εκεί; Για να πληρώνεις έξτρα 2 χρόνια; Μάλλον για μαλάκες ψάχνουν.
Επειδη δεν το χω ψαξει και παρα πολυ σχετικα με τα κολλεγια..1ον δεν ειναι πανακριβα? και 2ον δηλαδη αμα παω κατευθειαν κολλεγιο παλι 4 χρονια δεν θα χρειαστει ή κανω λαθος?
Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 892 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 21:28, 12-07-13:

Δεν ειναι 4 χρονια....Λιγοτερα ειναι, αλλα ψαξτο, δεν ειμαι σιγουρος
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 11:33, 13-07-13:

Μουσικη Τεχνολογια..κολλεγιο ομως δεν ειναι πιο ακριβα?Στο ΙΕΚ θα πληρωνω 3250 τον χρονο ενω κολλεγιο πρεπει να ναι >6000 αν δεν κανω λαθος.

Επειδη δεν το χω ψαξει και παρα πολυ σχετικα με τα κολλεγια..1ον δεν ειναι πανακριβα? και 2ον δηλαδη αμα παω κατευθειαν κολλεγιο παλι 4 χρονια δεν θα χρειαστει ή κανω λαθος?

Ναι φυσικα ειναι πιο ακριβα, γιατι σου δινουν πτυχιο, στο ΙΕΚ δεν παιρνεις πτυχιο απλα πιστοποιηση καταρτισης.
Το αν ειναι 3 ή 4 χρονια εξαρταται απο το μητρικο πανεπιστημιο.
Βλεπω οτι στο Μητροπολιτικο οντως χρειαζεται να πας στο ΙΕΚ πρωτα, ειναι προαπαιτουμενο για να μπεις στο προγραμμα και διαρκει 1 χρονο για το λογο αυτο. Δηλαδη 2 ΙΕΚ + 1 Κολλεγιο = 3 χρονια για το πτυχιο.
Επιφυλασσομαι ομως για το ποσα θα μαθεις στο ΙΕΚ, γιατι οσους ξερω να εχουν τελειωσει ΙΕΚ (αλλες ειδικοτητες) δεν ειναι και πολυ ικανοποιημενοι απο το ευρος γνωσεων.
Παράθεση

UniCal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη UniCal
Ο UniCal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O UniCal έγραψε στις 23:28, 22-08-13:

Όταν σε ένα Δημόσιο ΙΕΚ λέει ότι μία ειδικότητα προσφέρεται στο Α'/Β' εξάμηνο, αυτή η ειδικότητα θα συνεχίσει και την επόμενη χρονιά να προσφέρεται στο Γ'/Δ' εξάμηνο ή την επόμενη χρονιά πρέπει να βρω άλλο Δημόσιο ΙΕΚ που να λέει ότι προσφέρει την ειδικότητα που θέλω στο Γ'/Δ' εξάμηνο?

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 23-08-13 στις 22:37. Αιτία: Επισήμανση.
Παράθεση

mikeka1021

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mikeka1021
Ο mikeka1021 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mikeka1021 έγραψε στις 17:53, 29-08-13:

Παιδιά καλησπέρα. Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθεια σας.Είμαι απόφοιτος λυκείου εδώ και ένα χρόνο και έχω περάσει σε μια σχολή η οποία δεν με απασχολεί, σε μια πόλη που δεν μου αρέσει καθόλου και γενικά περνάω χάλια. Ο Πατέρας μου είναι λογιστής στο επάγγελμα και σκεφτόμουν να πάω σε ιεκ μηχανογράφημενης λογιστικής. Όλοι όμως στην οικογένεια είναι αντίθετοι. Ειδικά ο πατέρας μου λέει ότι θα κάνω πολλά χρόνια από ιεκ να ανέβω κατηγορία. Εγώ όμως χρησιμοποιώ σαν επιχείρημα ότι έχω έτοιμη και στρωμένη δουλειά. Τι μου προτείνετε; Καταρχάς μπορώ να πάρω άδεια άσκησης επαγγέλματος λογιστή από αυτήν την εξειδίκευση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 18:18, 29-08-13:

Έχεις σκεφτεί να κάνεις 10% σε άλλη σχολή πχ λογιστική?
Παράθεση

mikeka1021

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mikeka1021
Ο mikeka1021 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mikeka1021 έγραψε στις 18:25, 29-08-13:

Συγγνώμη παράληψη,ξέχασα να πω ότι έκανα το 10% φέτος με αποτυχία.
Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,768 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 13:13, 30-08-13:

Γνωρίζει κανένας πότε βγαίνουν οι ειδικότητες στα ΙΕΚ και πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις;
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spyrid
H Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Spyrid έγραψε στις 21:55, 15-01-14:

Είμαι στο ιστορικό αρχαιολογικό και ενδιαφέρομαι και για το κομμάτι της συντήρησης έργων τέχνης. Σκεφτόμουν λοιπόν να γραφτώ σε ιεκ και να μπερδεύομαι ξανά με την διαδικασία των εξετάσεων. Ρώτησα στο ιεκ ακμή αλλά μου είπαν πως δεν έχει δημιουργηθεί τμήμα για φέτος. η επόμενη επιλογή είναι το ιεκ πετρά στην αθήνα. μπορεί να μου πει κάποιος την γνώμη του όσον αφορά το συγκεκριμένο ιεκ; διδακτρα, καθηγητές κτλπ
ευχαριστώ
Παράθεση

Kirdou

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 752 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 01:06, 16-01-14:

Κάνε ένα μεταπτυχιακό στο τεί αθήνας μόλις πάρεις το πτυχίο της αρχαιολογίας
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 18:25, 16-01-14:

με όλα αυτά που γίνονται καταλήψεις και τα σχετικά θα μου πάρει αιώνες να τελειώσω.το ιεκ μου φάνηκε καλή λύση μόνο και μόνο λόγου χρόνου(θα κάνω 2 χρόνια) και είδα πως είναι τα ίδια μαθήματα περίπου. δεν συμφέρει βέβαια επειδή είναι ιδιωτικό.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,489 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 18:28, 16-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Spyrid
με όλα αυτά που γίνονται καταλήψεις και τα σχετικά θα μου πάρει αιώνες να τελειώσω.το ιεκ μου φάνηκε καλή λύση μόνο και μόνο λόγου χρόνου(θα κάνω 2 χρόνια) και είδα πως είναι τα ίδια μαθήματα περίπου. δεν συμφέρει βέβαια επειδή είναι ιδιωτικό.
Σε καμια περιπτωση ομως δε συγκρίνεται το μεταπτυχιακό του Ι-Α και η πιστοποίηση του ΙΕΚ
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 19:17, 16-01-14:

αυτό είναι το μόνο βέβαιο αλλά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία και έχω πολύ καιρό μπροστά μου. και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το κάνω. με ενδιαφέρει αμέσως μετά το μεταπτυχιακό να κάνω διδακτορικό.
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 22:30, 16-01-14:

έχει πάει κανείς στο ιεκ πετρά;
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 03:20, 17-02-14:

κάποιος που να χει τελειώσει ιεκ συντήρησης έργων τέχνης; ή πανεπιστήμιο με την ίδια ειδικότητα;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Τασος ψαριανος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες - Από melpo2538
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-07 στις 09:40.
    • Απορίες για τα L1,L2 και FSB... - Από Dare-Devil
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-06 στις 15:24.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους