Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,507 εγγεγραμμένα μέλη και 2,836,862 μηνύματα σε 81,174 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 19:18, 29-08-13:

Έχεις σκεφτεί να κάνεις 10% σε άλλη σχολή πχ λογιστική?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mikeka1021

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mikeka1021
Ο mikeka1021 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mikeka1021 έγραψε στις 19:25, 29-08-13:

Συγγνώμη παράληψη,ξέχασα να πω ότι έκανα το 10% φέτος με αποτυχία.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 14:13, 30-08-13:

Γνωρίζει κανένας πότε βγαίνουν οι ειδικότητες στα ΙΕΚ και πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις;
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spyrid
H Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Spyrid έγραψε στις 22:55, 15-01-14:

Είμαι στο ιστορικό αρχαιολογικό και ενδιαφέρομαι και για το κομμάτι της συντήρησης έργων τέχνης. Σκεφτόμουν λοιπόν να γραφτώ σε ιεκ και να μπερδεύομαι ξανά με την διαδικασία των εξετάσεων. Ρώτησα στο ιεκ ακμή αλλά μου είπαν πως δεν έχει δημιουργηθεί τμήμα για φέτος. η επόμενη επιλογή είναι το ιεκ πετρά στην αθήνα. μπορεί να μου πει κάποιος την γνώμη του όσον αφορά το συγκεκριμένο ιεκ; διδακτρα, καθηγητές κτλπ
ευχαριστώ
Παράθεση

Kirdou

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 822 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 02:06, 16-01-14:

Κάνε ένα μεταπτυχιακό στο τεί αθήνας μόλις πάρεις το πτυχίο της αρχαιολογίας
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 19:25, 16-01-14:

με όλα αυτά που γίνονται καταλήψεις και τα σχετικά θα μου πάρει αιώνες να τελειώσω.το ιεκ μου φάνηκε καλή λύση μόνο και μόνο λόγου χρόνου(θα κάνω 2 χρόνια) και είδα πως είναι τα ίδια μαθήματα περίπου. δεν συμφέρει βέβαια επειδή είναι ιδιωτικό.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 19:28, 16-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Spyrid
με όλα αυτά που γίνονται καταλήψεις και τα σχετικά θα μου πάρει αιώνες να τελειώσω.το ιεκ μου φάνηκε καλή λύση μόνο και μόνο λόγου χρόνου(θα κάνω 2 χρόνια) και είδα πως είναι τα ίδια μαθήματα περίπου. δεν συμφέρει βέβαια επειδή είναι ιδιωτικό.
Σε καμια περιπτωση ομως δε συγκρίνεται το μεταπτυχιακό του Ι-Α και η πιστοποίηση του ΙΕΚ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 20:17, 16-01-14:

αυτό είναι το μόνο βέβαιο αλλά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία και έχω πολύ καιρό μπροστά μου. και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το κάνω. με ενδιαφέρει αμέσως μετά το μεταπτυχιακό να κάνω διδακτορικό.
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 23:30, 16-01-14:

έχει πάει κανείς στο ιεκ πετρά;
Παράθεση

Spyrid

Νεοφερμένος

H Spyrid έγραψε στις 04:20, 17-02-14:

κάποιος που να χει τελειώσει ιεκ συντήρησης έργων τέχνης; ή πανεπιστήμιο με την ίδια ειδικότητα;
Παράθεση

Αναστασία Κ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αναστασία Κ.
H Αναστασία Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Αναστασία Κ. έγραψε στις 16:02, 08-08-14:

Γεια σας ειμαι 18 χρονων και μολις τελειωσα το σχολειο , λογο αποτυχιας πανελληνιων ενδιαφερομαι να φοιτήσω σε ενα δημοσιο ιεκ . Πριν τις πανελληνιες ως βαθμο απολυτηριου εβγαζα 17 ( στα τετραμηνα ) μετα τα πηγα πολυ χαλια και το απολυτηριο μου αυτην την στιγμη ειναι απλα εξευτελιστικο με βαση ολες τις υπολοιπες χρονιες ... Το ερωτημα μου ειναι με ενα ΧΑΛΙΑ βαθμο απολυτηριου αν μπορω να μπω σε ενα δημοσιο ιεκ ???

....παρακαλω απαντηστε μου αν καποιος ξερει πριν τις 15 αυγουστου που πρεπει να φτιαξω τα χαρτια για το ιεκ...
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων...
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 16:32, 08-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Αναστασία Κ.
Γεια σας ειμαι 18 χρονων και μολις τελειωσα το σχολειο , λογο αποτυχιας πανελληνιων ενδιαφερομαι να φοιτήσω σε ενα δημοσιο ιεκ . Πριν τις πανελληνιες ως βαθμο απολυτηριου εβγαζα 17 ( στα τετραμηνα ) μετα τα πηγα πολυ χαλια και το απολυτηριο μου αυτην την στιγμη ειναι απλα εξευτελιστικο με βαση ολες τις υπολοιπες χρονιες ... Το ερωτημα μου ειναι με ενα ΧΑΛΙΑ βαθμο απολυτηριου αν μπορω να μπω σε ενα δημοσιο ιεκ ???

....παρακαλω απαντηστε μου αν καποιος ξερει πριν τις 15 αυγουστου που πρεπει να φτιαξω τα χαρτια για το ιεκ...
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων...
Καλησπέρα! Οι αιτήσεις για τα δημόσια ΙΕΚ γίνονται ηλεκτρονικά το Σεπτέμβριο. Μερικές μέρες νωρίτερα θα ανακοινωθούν οι ειδικότητες ανά ΙΕΚ. Στην αίτηση σου μετράει ο βαθμός του απολυτηρίου, αλλά σου ζητείται ξεχωριστά και ο βαθμός της Γλώσσας και των Μαθηματικών ΓΠ. Επίσης μετράει αν είσαι τρίτεκνος - πολύτεκνος και αν έχεις εργασιακή εμπειρία.
Πάντως θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι. Λογικά τα περισσότερα παιδιά που κάνουν αιτήσεις σε ΙΕΚ δεν έχουν καλό βαθμό απολυτηρίου, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Άλλωστε, όταν κάνεις αίτηση σου δίνεται η δυνατότητα να δηλώσεις 2 ειδικότητες, οπότε αν δεν μπεις στην πρώτη σου επιλογή, το πιθανότερο είναι ότι θα μπεις στη δεύτερη.
Παράθεση

Αναστασία Κ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αναστασία Κ.
H Αναστασία Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Αναστασία Κ. έγραψε στις 16:55, 08-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dreams&hopes
Καλησπέρα! Οι αιτήσεις για τα δημόσια ΙΕΚ γίνονται ηλεκτρονικά το Σεπτέμβριο. Μερικές μέρες νωρίτερα θα ανακοινωθούν οι ειδικότητες ανά ΙΕΚ. Στην αίτηση σου μετράει ο βαθμός του απολυτηρίου, αλλά σου ζητείται ξεχωριστά και ο βαθμός της Γλώσσας και των Μαθηματικών ΓΠ. Επίσης μετράει αν είσαι τρίτεκνος - πολύτεκνος και αν έχεις εργασιακή εμπειρία.
Πάντως θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι. Λογικά τα περισσότερα παιδιά που κάνουν αιτήσεις σε ΙΕΚ δεν έχουν καλό βαθμό απολυτηρίου, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Άλλωστε, όταν κάνεις αίτηση σου δίνεται η δυνατότητα να δηλώσεις 2 ειδικότητες, οπότε αν δεν μπεις στην πρώτη σου επιλογή, το πιθανότερο είναι ότι θα μπεις στη δεύτερη.

εισαι θεα!!! σε ευχαριστω πολυ παρα πολυ...τοσο καιρο στεναχωριόμουν και ειχα γραψει και σε αλλες σελιδες αλλα δεν ειχα παρει απαντηση...ουφφφφ μου εφυγε ενα βαρος με αυτο που μου ειπες οτι μπορω να δηλωσω 2 ειδικότητες γιατι μου αρεσουν και 2 ειδικοτητες απο το ΔΙΕΚ ΠΑΤΡΑΣ
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 21:08, 08-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Αναστασία Κ.
εισαι θεα!!! σε ευχαριστω πολυ παρα πολυ...τοσο καιρο στεναχωριόμουν και ειχα γραψει και σε αλλες σελιδες αλλα δεν ειχα παρει απαντηση...ουφφφφ μου εφυγε ενα βαρος με αυτο που μου ειπες οτι μπορω να δηλωσω 2 ειδικότητες γιατι μου αρεσουν και 2 ειδικοτητες απο το ΔΙΕΚ ΠΑΤΡΑΣ
Τίποτα! Να 'σαι καλά!!!
Παράθεση

kostakis2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kostakis2
Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O kostakis2 έγραψε στις 22:26, 22-08-14:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τα ΙΕΚ, για όποιον/α μπορεί να με βοηθήσει. Λοιπόν. Να πω καταρχάς, ότι είμαι ήδη φοιτητής σε τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (τώρα θα πάω 3ο έτος) και η σχολή που σπουδάζω (Τουριστικές Επιχειρήσεις) ήταν η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό, διότι μου άρεσε πολύ σαν αντικείμενο για να ενασχοληθώ με αυτό. Ήμουν θεωρητική στο λύκειο, για αυτό πήρα και τα κατάλληλα μαθήματα (Μαθηματικά και Α.Ο.Θ.) για να ανοίξω το 5ο πεδίο, με αποτέλεσμα όμως να μην μπορώ παράλληλα να ανοίξω το 3ο πεδίο και να δηλώσω την μόνη σχολή που με ενδιέφερε από το πεδίο αυτό (Ραδιολογίας - Ακτινολογίας) εξίσου το ίδιο με τα Τουριστικά. Σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό μήπως παράλληλα με τη σχολή, εγγραφώ σε κάποιο ΙΕΚ για το τμήμα αυτό. Οι ερωτήσεις που θέλω να θέσω, είναι οι εξής:
1. Είναι εφικτό να παρακολουθεί κάποιος σχολή τόσο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, όσο και ΙΕΚ (από άποψη κούρασης, διαβάσματος, κλπ.);
2. Να φανταστώ ότι δημόσιο ΙΕΚ δεν θα μπορώ να παρακολουθήσω από τη στιγμή που σπουδάζω σε τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης; Κάνω λάθος;
3. Οι τιμές πόσο κυμαίνονται περίπου για ιδιωτικό ΙΕΚ;
4. Τα επαγγελματικά δικαιώματα μου θα είναι σίγουρα κατώτερα από το αντίστοιχο ΤΕΙ, αλλά όταν λέμε ότι είμαι βοηθός ακτινολόγου τι ακριβώς εννοούμε; Θα μπορώ π.χ. να βγάζω ακτινογραφίες σε ένα νοσοκομείο / ακτινολογικό κέντρο κλπ., ή θα πρέπει να υπάρχει πάντα κάποιος ανώτερος "πάνω από το κεφάλι μου" και να με επιβλέπει;
Αυτά, ήθελα να ρωτήσω. Συγγνώμη αν σας κούρασα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostakis2 : 22-08-14 στις 22:30. Αιτία: Διόρθωση
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 10:29, 23-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από kostakis2
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τα ΙΕΚ, για όποιον/α μπορεί να με βοηθήσει. Λοιπόν. Να πω καταρχάς, ότι είμαι ήδη φοιτητής σε τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (τώρα θα πάω 3ο έτος) και η σχολή που σπουδάζω (Τουριστικές Επιχειρήσεις) ήταν η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό, διότι μου άρεσε πολύ σαν αντικείμενο για να ενασχοληθώ με αυτό. Ήμουν θεωρητική στο λύκειο, για αυτό πήρα και τα κατάλληλα μαθήματα (Μαθηματικά και Α.Ο.Θ.) για να ανοίξω το 5ο πεδίο, με αποτέλεσμα όμως να μην μπορώ παράλληλα να ανοίξω το 3ο πεδίο και να δηλώσω την μόνη σχολή που με ενδιέφερε από το πεδίο αυτό (Ραδιολογίας - Ακτινολογίας) εξίσου το ίδιο με τα Τουριστικά. Σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό μήπως παράλληλα με τη σχολή, εγγραφώ σε κάποιο ΙΕΚ για το τμήμα αυτό. Οι ερωτήσεις που θέλω να θέσω, είναι οι εξής:
1. Είναι εφικτό να παρακολουθεί κάποιος σχολή τόσο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, όσο και ΙΕΚ (από άποψη κούρασης, διαβάσματος, κλπ.);
2. Να φανταστώ ότι δημόσιο ΙΕΚ δεν θα μπορώ να παρακολουθήσω από τη στιγμή που σπουδάζω σε τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης; Κάνω λάθος;
3. Οι τιμές πόσο κυμαίνονται περίπου για ιδιωτικό ΙΕΚ;
4. Τα επαγγελματικά δικαιώματα μου θα είναι σίγουρα κατώτερα από το αντίστοιχο ΤΕΙ, αλλά όταν λέμε ότι είμαι βοηθός ακτινολόγου τι ακριβώς εννοούμε; Θα μπορώ π.χ. να βγάζω ακτινογραφίες σε ένα νοσοκομείο / ακτινολογικό κέντρο κλπ., ή θα πρέπει να υπάρχει πάντα κάποιος ανώτερος "πάνω από το κεφάλι μου" και να με επιβλέπει;
Αυτά, ήθελα να ρωτήσω. Συγγνώμη αν σας κούρασα...
1) Από άποψη κούρασης θα είναι αρκετή, ειδικά αν έχεις εργαστήρια το πρωί και ΙΕΚ το μεσημέρι (και θα σχολάς 8-9 η ώρα). Σε σχέση με το διάβασμα δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα, εκτός από την περίπτωση που συμπέσουν οι εξεταστικές των δυο σχολών.
2) Μπορείς να κάνεις κανονικά αίτηση! Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός!
3) Είναι πολλά λεφτά!!! Η κολλητή μου πήγε στο ΑΚΜΗ για νύχια (μονοετής ειδικότητα) και το κόστος ήταν 3300 αν θυμάμαι καλά. Επειδή ήταν φοιτήτρια σε ΤΕΙ και πολύτεκνη της έκαναν έκπτωση και έδωσε 2700 τελικά. Για τις διετείς ειδικότητες μου είπε είναι πιο νορμαλ τα δίδακτρα.
4) Για τα επαγγελματικά δικαιώματα δυστυχώς δε γνωρίζω!

Αααα και κάτι σημαντικό! Αν κάνεις αίτηση σε Δημόσιο ΙΕΚ, τσέκαρε αν είναι κοντά στο σπίτι σου ή αν σε βολεύει η συγκοινωνία. Γιατί εγώ γράφτηκα πέρσι και την πάτησα γιατί ενώ ήταν σχετικά κοντά πήγαινε εκεί μόνο ένα λεωφορείο το οποίο περνούσε μια φορά την ώρα και έτσι αναγκάστηκα να σταματήσω...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostakis2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kostakis2
Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O kostakis2 έγραψε στις 13:46, 26-08-14:

1) Από άποψη κούρασης θα είναι αρκετή, ειδικά αν έχεις εργαστήρια το πρωί και ΙΕΚ το μεσημέρι (και θα σχολάς 8-9 η ώρα). Σε σχέση με το διάβασμα δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα, εκτός από την περίπτωση που συμπέσουν οι εξεταστικές των δυο σχολών.
2) Μπορείς να κάνεις κανονικά αίτηση! Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός!
3) Είναι πολλά λεφτά!!! Η κολλητή μου πήγε στο ΑΚΜΗ για νύχια (μονοετής ειδικότητα) και το κόστος ήταν 3300 αν θυμάμαι καλά. Επειδή ήταν φοιτήτρια σε ΤΕΙ και πολύτεκνη της έκαναν έκπτωση και έδωσε 2700 τελικά. Για τις διετείς ειδικότητες μου είπε είναι πιο νορμαλ τα δίδακτρα.
4) Για τα επαγγελματικά δικαιώματα δυστυχώς δε γνωρίζω!

Αααα και κάτι σημαντικό! Αν κάνεις αίτηση σε Δημόσιο ΙΕΚ, τσέκαρε αν είναι κοντά στο σπίτι σου ή αν σε βολεύει η συγκοινωνία. Γιατί εγώ γράφτηκα πέρσι και την πάτησα γιατί ενώ ήταν σχετικά κοντά πήγαινε εκεί μόνο ένα λεωφορείο το οποίο περνούσε μια φορά την ώρα και έτσι αναγκάστηκα να σταματήσω...
Ευχαριστώ πάρα πολύ
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 21:27, 28-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από kostakis2
Ευχαριστώ πάρα πολύ
Τίποτα! Να 'σαι καλά!!!!
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 19:30, 29-08-14:

Ανακοινώθηκαν οι ειδικότητες των Δημοσίων ΙΕΚ για το χειμερινό εξάμηνο 2014-2015. Από εβδομάδα η ανακοίνωση για τις αιτήσεις!

Δείτε τις εδώ: http://www.gsae.edu.gr/attachments/a...2014%CE%92.pdf
Παράθεση

Kagome

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kagome
H Kagome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Kagome έγραψε στις 21:53, 29-08-14:

Από που μπορούμε να δούμε την ανακοίνωση για τις αιτήσεις ? Από το site του υπουργείου?

Άκυρη η ερώτηση.Λογικά εδώ (http://www.gsae.edu.gr/el/ ) θα ανακοινωθούν.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Δέσποινα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kagome : 29-08-14 στις 21:57.
Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O steve391242 έγραψε στις 01:26, 30-08-14:

Εχω 2 απουσιες που πιθανον να ειναι και πολυ ανοητες,αλλα θα το εκτιμουσα να τις απαντησετε.
Εχω ψαξει τα βασικα αλλα δεν ειδα καπου αν η παρουσια μας ειναι απαραιτητες μονο στα εργαστηρια των μαθηματων η και στις θεωριες τους. Απο οτι καταλαβα μαλλον και στα 2;
Και σε περιπτωση που τελικα κανω αιτηση,αφου πρωτα το σκεφτω παρα πολυ καλα,και γινω δεκτος αλλα εν τελη δεν θελω/μπορω να παρακολουθησω τα μαθηματα μπορω να κανω καποιου ειδους αρνηση προκειμενου να μην μεινει κατελειμενη η θεση μου και να την παρει καποιο αλλο παιδι;
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 08:27, 30-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Kagome
Από που μπορούμε να δούμε την ανακοίνωση για τις αιτήσεις ? Από το site του υπουργείου?

Άκυρη η ερώτηση.Λογικά εδώ (http://www.gsae.edu.gr/el/ ) θα ανακοινωθούν.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Δέσποινα!
Τίποτα! Να 'σαι καλά!!! Από Δευτέρα λογικά οι αιτήσεις!

Αρχική Δημοσίευση από steve391242
Εχω 2 απουσιες που πιθανον να ειναι και πολυ ανοητες,αλλα θα το εκτιμουσα να τις απαντησετε.
Εχω ψαξει τα βασικα αλλα δεν ειδα καπου αν η παρουσια μας ειναι απαραιτητες μονο στα εργαστηρια των μαθηματων η και στις θεωριες τους. Απο οτι καταλαβα μαλλον και στα 2;
Και σε περιπτωση που τελικα κανω αιτηση,αφου πρωτα το σκεφτω παρα πολυ καλα,και γινω δεκτος αλλα εν τελη δεν θελω/μπορω να παρακολουθησω τα μαθηματα μπορω να κανω καποιου ειδους αρνηση προκειμενου να μην μεινει κατελειμενη η θεση μου και να την παρει καποιο αλλο παιδι;
Οι παρουσίες είναι απαραίτητες σε όλα τα μαθήματα (θεωρητικά και εργαστηριακά) και δυστυχώς οι απουσίες που δικαιούσαι είναι πολύ λίγες.
Αν επιλεγείς και δεν γραφτείς τότε θα γραφτεί κάποιος άλλος, από τη στιγμή όμως που γραφτείς και παρακολουθήσεις (ακόμα και αν το παρατήσεις μετά) δεν μπορεί να γραφτεί άλλος.
Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O steve391242 έγραψε στις 15:35, 30-08-14:

Ευχαριστω οποτε πιθανον να κανω την αιτηση και εχω χρονο να το σκεφτω και μετα,πριν τα μαθηματα..
Παράθεση

methexys (βάσια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,056 μηνύματα.

H methexys ❏❐❑❒ έγραψε στις 22:21, 07-09-14:

Απορία φίλης, οι αιτήσεις γίνονται μόνο ηλεκτρονικά;
Παράθεση

Kagome

Φοιτητής

H Kagome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Kagome έγραψε στις 23:27, 07-09-14:

Nαι.Είναι μέχρι απόψε νομίζω.
Παράθεση

methexys (βάσια)

Φοιτητής

H βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,056 μηνύματα.

H methexys ❏❐❑❒ έγραψε στις 23:39, 07-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Kagome
Nαι.Είναι μέχρι απόψε νομίζω.
Ok,και πώς θα μας ειδοποιήσουν αν την δέχτηκαν ή όχι;
Παράθεση

Kagome

Φοιτητής

H Kagome έγραψε στις 00:20, 08-09-14:

Θα ανακοινωθούν ,λογικά, στο site τα αποτελέσματα.
Παράθεση

meetmeinmontauk (μανταλένα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H μανταλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 896 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 11:40, 08-09-14:

και τα αποτελέσματα πότε ανακοινώνονται περίπου?
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 13:48, 08-09-14:

Οι αιτήσεις πήραν παράταση μέχρι την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρίου τα μεσάνυχτα. Τα αποτελέσματα πέρσι βγήκαν μετά από μια εβδομάδα αφότου έληξαν οι αιτήσεις, αλλά επειδή άλλαξε το σύστημα με τις δηλώσεις φέτος μπορεί να πάρει και περισσότερο.
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 17:07, 13-09-14:

Σύμφωνα με ανάρτηση στο site της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης τα Αποτελέσματα Επιλογής Υποψηφίων Καταρτιζομένων ΔΙΕΚ θα ανακοινωθούν στις 17/9/2014.
Παράθεση

Φοιτητής

H μανταλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 896 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 09:54, 17-09-14:

Τι ωρα ομως θα ανακοινωθουν? Δεν αφορα εμενα αλλα ενα αγχος το 'χω!!
Παράθεση

methexys (βάσια)

Φοιτητής

H methexys ❏❐❑❒ έγραψε στις 10:21, 17-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Τι ωρα ομως θα ανακοινωθουν? Δεν αφορα εμενα αλλα ενα αγχος το 'χω!!
Και εμένα με ενδιαφέρει, αλλα ούτε εμενα αφορά άμεσα
Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει, τι ωρα περιπου; Και πού θα ανακοινωθούν;
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,556 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:38, 17-09-14:

Mε ποια λογική να επιλέξει κάποιος σπουδές σε ΔΙΕΚ;
Παράθεση

methexys (βάσια)

Φοιτητής

H methexys ❏❐❑❒ έγραψε στις 10:46, 17-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Mε ποια λογική να επιλέξει κάποιος σπουδές σε ΔΙΕΚ;
Αν κάποιος δεν ειναι καλός μαθητής και δεν γράψει καλα σε πανελληνιες ή ακομα κι αν γράψει, δεν μπορει λόγω οικονομικών να παει στην πόλη που πέρασε, τότε επιλέγει ΔΙΕΚ. Βέβαια δεν υπάρχει πληροφόρηση, δεν γνωρίζουν για τα επαγγελματικά δικαιώματα κτλ αλλα θέλουν ενα πτυχίο και κατι να ασχολούνται για να μην κάθονται ετσι. Με αυτη τη λογική. Τουλάχιστον όσα άτομα ξέρω που θέλουν/εχουν παει εκει.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,556 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:52, 17-09-14:

Η λογική της πτυχιομανίας-λαγνείας του Έλληνα...
Παράθεση

Jov7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jov7
H Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H Jov7 έγραψε στις 14:00, 17-09-14:

Οι λόγοι που κάποια άτομα διαλέγουν τις σπουδές σε Δ.ΙΕΚ είναι πολλοί. Μερικοί από αυτούς είναι :

1)Συνήθως δηλώνουν άτομα που έχουν δώσει 2 φορές πανελλήνιες, έχει εξαντληθεί η υπομονή τους,οι δυνάμεις τους στέρεψαν και δεν πάει άλλο. Είναι μία καλή επιλογή το να κάνει κάποιος μία παύση 2 χρόνων. Στην πορεία αφού αποφοιτήσει νιώθει διαφορετικά οπότε μερικοί ξανά δίνουν ενώ άλλοι προτιμούν να εξελιχθούν και να ασκήσουν το επάγγελμα.

2)Ένας άλλος λόγος είναι όταν κάποιος στοχεύει σε μία-δύο σχολές το πολύ και δεν μπόρεσε να πετύχει, τότε το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να γραφτεί σε Δ.ΙΕΚ και να κάνει αυτό που πραγματικά του αρέσει και όχι να μπει σε Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων ενώ τον ενδιέφεραν τα παιδαγωγικά.
Οι υποψήφιοι που σπουδάζουν στα Δ.ΙΕΚ της χώρας σίγουρα οι περισσότεροι αν όχι όλοι, διαλέγουν ενσυνείδητα την ειδικότητα τους. Αυτό έχει ένα συν αφού είναι καλύτερο από το να βγάλεις ένα ΤΕΙ - ΑΕΙ το οποίο δεν θα σε ενδιέφερε και να παλεύεις με το ζόρι να το βγάλεις,να έχει περάσει τζάμπα τόσος καιρός και στα 4-5 χρόνια να το παρατήσεις ή να σε κόψουν βλέπε πως μόνο το 40% τελειώνει την σχολή του είτε σε ΑΕΙ είτε σε ΤΕΙ.

3)Υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις ατόμων μεγάλης σχετικά ηλικίας 35-40 που ο καθένας για διαφορετικούς λόγους θέλουν να φοιτήσουν σε αυτά.

4)Ένας ακόμη σοβαρός λόγος είναι και αυτός των οικονομικών όπως είπε πιο πάνω και μία φίλη.

Επισής θέλω να προσθέσω τα εξής:

Το πτυχίο του Δ.ΙΕΚ το οποίο το αποκτάς στην ουσία αφού περάσεις τις πανελλήνιες εξετάσεις βλέπε πιστοποίηση είναι ένα πτυχίο όπως όλα τα άλλα με την διαφορά ότι βγαίνεις βοηθός. Εξαιρούνται κάποιες ειδικότητες πχ κομμωτής/τρια, τουριστικά (αεροσυνοδοί,ρεσεψιονιστ) κτλ ή όσες δεν υπάρχουν σε ΑΕΙ-ΤΕΙ.
Το μάθημα που γίνεται είναι πολύ καλό. Σε μερικές ειδικότητες καλύτερο από ότι σε ένα ΑΕΙ-ΤΕΙ και γενικά σαν σχολή τα δημόσια Δ.ΙΕΚ είναι αρκετά απαιτητικά και αρκετά οργανωμένα πχ είναι όλα υποχρεωτικά τα μαθήματα με ένα περιθώριο 10% απουσίας που αν το μετρήσεις είναι ούτε μία βδομάδα το 6μηνο. Επίσης αν κοπεί κάποιος σε ένα μάθημα το ξανα δίνει αλλά αν κοπεί σε παραπάνω από ένα κόβετε τελείως από την σχολή. Σαν απόφοιτη από Δ.ΙΕΚ έχουν δει τα μάτια μου να κόβεται και μισό τμήμα γύρω στα 12-14 άτομα λόγω απουσίων. Δεν υπάρχουν οι πολυτέλειες των ΑΕΙ δηλαδή να τα φορτώνεις στο κόκορα, αν και πλέον με τις αλλαγές ούτε στα ΑΕΙ έχεις αυτή την πολυτέλεια. Τα μαθήματα που διδάσκεται κάποιος σε όλες ανεξαρτήτου τις ειδικότητες είναι τα ίδια ακριβώς που έχει το ΤΕΙ - ΑΕΙ της αντίστοιχης ειδικότητας ,με μία πιο μικρή ύλη. Αντί να κάνεις 4 κάνεις τα 2 χρόνια μόνο.
Ένα ακόμη point που έχουν τα Δ.ΙΕΚ είναι ότι ο σπουδαστής έχει μία άμεση επικοινωνία με τον καθηγητή αφού τα μαθήματα γίνονται σε στυλ τάξης. Όλοι συμμετέχουν,ρωτάνε,παρακολουθούν αναγκαστικά και να μην προσέχεις θα σε ρωτήσει κάποια στιγμή για να σε βάλει στην συζήτηση.

Σίγουρα όλα δεν μπορούν να είναι τέλεια θα μου πέιτε. Σίγουρα..υπάρχουν και στραβοί καθηγητές που σε κόβουν,δεν βάζουν βαθμούς (το φαινόμενο είναι γενικό για κάθε ίδρυμα ξεχωριστά). Υπάρχει κάποια ανοχή ναι αλλά δεν ξεπερνά το επιτρεπτό όριο.
Όσο αφορά την οργάνωση των γραφείων τους είναι λίγο χαμένοι οι περισσότεροι ,αυτό βέβαια οφείλεται και στον κάθε οργανισμό ξεχωριστά όπως είπα και πριν. Έχω δει παρόμοιες καταστάσεις σε ΤΕΙ και σε ΑΕΙ με ακόμα χειρότερη κατάσταση.

Όσο αφορά τα ιδιωτικά εκεί πέφτει χρήμα οπότε εδώ δεν έχω κάτι παραπάνω να πω!!

Άρα για να είμαστε δίκαιοι και όχι μονόπλευροι στην άποψη μας είναι καλό να εξετάσουμε την γενική εικόνα ενός Δ.ΙΕΚ-ΤΕΙ-ΑΕΙ και να συγκρίνουμε. Δεν διαφέρει το ένα με το άλλο σε θέμα μόρφωσης και παιδείας. Όλα δίνουν αυτό που πρέπει να δώσουν για να εξειδικευτεί ο σπουδαστής και να ολοκήρωθεί ως προσωπικότητα. Έχουν βγει τόσα επιτυχημένα άτομα από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης όπως και το αντίθετο αρκετά αποτυχημένα. Δεν έχει να κάνει αν είναι ΣΕΚ, Δ.ΙΕΚ, Δ.ΙΕΚ ΟΑΕΔ,Κ.Ε.Κ,ΑΕΙ,ΤΕΙ. Όταν είσαι καλός στην δουλειά σου έχεις και την αντίστοιχη επιτυχία.

Αυτά από μένα!

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Βέβαια δεν υπάρχει πληροφόρηση, δεν γνωρίζουν για τα επαγγελματικά δικαιώματα κτλ
Οι σχολές διαφέρουν μεταξύ τους όσο αφορά την αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Λίγες είναι αυτές που δεν είναι αναγνωρισμένες και συνήθως είναι οι καινούριες. Σίγουρα στην πορεία αυτό θα λυθεί. Κάποιες ενώ έχουν αλλάξει ονομασία δεν έχει βγει καινούριος οδηγός σπουδών και άλλες δεν έχει εκδοθεί καν. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι τραγικό μιας και αργά ή γρήγορα γίνεται η έκδοση αφού ο οδηγός περιέχει μέσα τις ερωτήσεις πιστοποίησης. Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ειδικότητα χωρίς ερωτήσεις πιστοποίησης.
Από εκεί και πέρα όποιος ενδιαφέρεται για οποιαδήποτε ειδικότητα πρέπει να το ψάξει καλά κυρίως από την σελίδα του EOΠΠΕΠ και να μην το αφήσει στην τύχη!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jov7 : 17-09-14 στις 14:08. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 14:07, 17-09-14:

Η Γενική Γραμματεία Δια βίου Μάθησης ανακοίνωσε σήμερα το πρωί ότι τα Αποτελέσματα Επιλογής Υποψηφίων καταρτιζομένων ΔΙΕΚ θα ανακοινωθούν από 18/9/2014. Οπότε περιμένουμε λίγο ακόμα...
Παράθεση

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:21, 17-09-14:

Η Γενική Γραμματεία Δια βίου Μάθησης ανακοίνωσε σήμερα το πρωί ότι τα Αποτελέσματα Επιλογής Υποψηφίων καταρτιζομένων ΔΙΕΚ θα ανακοινωθούν από 18/9/2014. Οπότε περιμένουμε λίγο ακόμα...
Παράθεση

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 15:03, 18-09-14:

Τελικά τι θα γίνει? Θα ανακοινωθούν σήμερα? Κι αν ναι, τι ώρα?
Παράθεση

dum spiro spero

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dum spiro spero
H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 15:24, 18-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Jov7
Οι λόγοι που κάποια άτομα διαλέγουν τις σπουδές σε Δ.ΙΕΚ είναι πολλοί. Μερικοί από αυτούς είναι :

1)Συνήθως δηλώνουν άτομα που έχουν δώσει 2 φορές πανελλήνιες, έχει εξαντληθεί η υπομονή τους,οι δυνάμεις τους στέρεψαν και δεν πάει άλλο. Είναι μία καλή επιλογή το να κάνει κάποιος μία παύση 2 χρόνων. Στην πορεία αφού αποφοιτήσει νιώθει διαφορετικά οπότε μερικοί ξανά δίνουν ενώ άλλοι προτιμούν να εξελιχθούν και να ασκήσουν το επάγγελμα.

2)Ένας άλλος λόγος είναι όταν κάποιος στοχεύει σε μία-δύο σχολές το πολύ και δεν μπόρεσε να πετύχει, τότε το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να γραφτεί σε Δ.ΙΕΚ και να κάνει αυτό που πραγματικά του αρέσει και όχι να μπει σε Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων ενώ τον ενδιέφεραν τα παιδαγωγικά.
Οι υποψήφιοι που σπουδάζουν στα Δ.ΙΕΚ της χώρας σίγουρα οι περισσότεροι αν όχι όλοι, διαλέγουν ενσυνείδητα την ειδικότητα τους. Αυτό έχει ένα συν αφού είναι καλύτερο από το να βγάλεις ένα ΤΕΙ - ΑΕΙ το οποίο δεν θα σε ενδιέφερε και να παλεύεις με το ζόρι να το βγάλεις,να έχει περάσει τζάμπα τόσος καιρός και στα 4-5 χρόνια να το παρατήσεις ή να σε κόψουν βλέπε πως μόνο το 40% τελειώνει την σχολή του είτε σε ΑΕΙ είτε σε ΤΕΙ.

3)Υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις ατόμων μεγάλης σχετικά ηλικίας 35-40 που ο καθένας για διαφορετικούς λόγους θέλουν να φοιτήσουν σε αυτά.

4)Ένας ακόμη σοβαρός λόγος είναι και αυτός των οικονομικών όπως είπε πιο πάνω και μία φίλη.

Επισής θέλω να προσθέσω τα εξής:

Το πτυχίο του Δ.ΙΕΚ το οποίο το αποκτάς στην ουσία αφού περάσεις τις πανελλήνιες εξετάσεις βλέπε πιστοποίηση είναι ένα πτυχίο όπως όλα τα άλλα με την διαφορά ότι βγαίνεις βοηθός. Εξαιρούνται κάποιες ειδικότητες πχ κομμωτής/τρια, τουριστικά (αεροσυνοδοί,ρεσεψιονιστ) κτλ ή όσες δεν υπάρχουν σε ΑΕΙ-ΤΕΙ.
Το μάθημα που γίνεται είναι πολύ καλό. Σε μερικές ειδικότητες καλύτερο από ότι σε ένα ΑΕΙ-ΤΕΙ και γενικά σαν σχολή τα δημόσια Δ.ΙΕΚ είναι αρκετά απαιτητικά και αρκετά οργανωμένα πχ είναι όλα υποχρεωτικά τα μαθήματα με ένα περιθώριο 10% απουσίας που αν το μετρήσεις είναι ούτε μία βδομάδα το 6μηνο. Επίσης αν κοπεί κάποιος σε ένα μάθημα το ξανα δίνει αλλά αν κοπεί σε παραπάνω από ένα κόβετε τελείως από την σχολή. Σαν απόφοιτη από Δ.ΙΕΚ έχουν δει τα μάτια μου να κόβεται και μισό τμήμα γύρω στα 12-14 άτομα λόγω απουσίων. Δεν υπάρχουν οι πολυτέλειες των ΑΕΙ δηλαδή να τα φορτώνεις στο κόκορα, αν και πλέον με τις αλλαγές ούτε στα ΑΕΙ έχεις αυτή την πολυτέλεια. Τα μαθήματα που διδάσκεται κάποιος σε όλες ανεξαρτήτου τις ειδικότητες είναι τα ίδια ακριβώς που έχει το ΤΕΙ - ΑΕΙ της αντίστοιχης ειδικότητας ,με μία πιο μικρή ύλη. Αντί να κάνεις 4 κάνεις τα 2 χρόνια μόνο.
Ένα ακόμη point που έχουν τα Δ.ΙΕΚ είναι ότι ο σπουδαστής έχει μία άμεση επικοινωνία με τον καθηγητή αφού τα μαθήματα γίνονται σε στυλ τάξης. Όλοι συμμετέχουν,ρωτάνε,παρακολουθούν αναγκαστικά και να μην προσέχεις θα σε ρωτήσει κάποια στιγμή για να σε βάλει στην συζήτηση.

Σίγουρα όλα δεν μπορούν να είναι τέλεια θα μου πέιτε. Σίγουρα..υπάρχουν και στραβοί καθηγητές που σε κόβουν,δεν βάζουν βαθμούς (το φαινόμενο είναι γενικό για κάθε ίδρυμα ξεχωριστά). Υπάρχει κάποια ανοχή ναι αλλά δεν ξεπερνά το επιτρεπτό όριο.
Όσο αφορά την οργάνωση των γραφείων τους είναι λίγο χαμένοι οι περισσότεροι ,αυτό βέβαια οφείλεται και στον κάθε οργανισμό ξεχωριστά όπως είπα και πριν. Έχω δει παρόμοιες καταστάσεις σε ΤΕΙ και σε ΑΕΙ με ακόμα χειρότερη κατάσταση.

Όσο αφορά τα ιδιωτικά εκεί πέφτει χρήμα οπότε εδώ δεν έχω κάτι παραπάνω να πω!!

Άρα για να είμαστε δίκαιοι και όχι μονόπλευροι στην άποψη μας είναι καλό να εξετάσουμε την γενική εικόνα ενός Δ.ΙΕΚ-ΤΕΙ-ΑΕΙ και να συγκρίνουμε. Δεν διαφέρει το ένα με το άλλο σε θέμα μόρφωσης και παιδείας. Όλα δίνουν αυτό που πρέπει να δώσουν για να εξειδικευτεί ο σπουδαστής και να ολοκήρωθεί ως προσωπικότητα. Έχουν βγει τόσα επιτυχημένα άτομα από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης όπως και το αντίθετο αρκετά αποτυχημένα. Δεν έχει να κάνει αν είναι ΣΕΚ, Δ.ΙΕΚ, Δ.ΙΕΚ ΟΑΕΔ,Κ.Ε.Κ,ΑΕΙ,ΤΕΙ. Όταν είσαι καλός στην δουλειά σου έχεις και την αντίστοιχη επιτυχία.

Αυτά από μένα!

Οι σχολές διαφέρουν μεταξύ τους όσο αφορά την αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Λίγες είναι αυτές που δεν είναι αναγνωρισμένες και συνήθως είναι οι καινούριες. Σίγουρα στην πορεία αυτό θα λυθεί. Κάποιες ενώ έχουν αλλάξει ονομασία δεν έχει βγει καινούριος οδηγός σπουδών και άλλες δεν έχει εκδοθεί καν. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι τραγικό μιας και αργά ή γρήγορα γίνεται η έκδοση αφού ο οδηγός περιέχει μέσα τις ερωτήσεις πιστοποίησης. Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ειδικότητα χωρίς ερωτήσεις πιστοποίησης.
Από εκεί και πέρα όποιος ενδιαφέρεται για οποιαδήποτε ειδικότητα πρέπει να το ψάξει καλά κυρίως από την σελίδα του EOΠΠΕΠ και να μην το αφήσει στην τύχη!!
Παράθεση

Jov7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jov7
H Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H Jov7 έγραψε στις 17:28, 18-09-14:

Aπό 18/9 λέει άρα μπορεί και αύριο,μεθαύριο.. Μακάρι να διαψευθώ..

Να προσθέσω και κάτι ακόμα στο προηγούμενο μου θέμα για τα Δ.ΙΕΚ.
Κάποια άτομα τα οποία ήδη φοιτούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση , είτε γιατί δεν πέρασαν εκεί που ονειρευόταν είτε επειδή φοιτούν σε κάποιο ΑΕΙ -ΤΕΙ που θα κάνουν πάνω από 10-15 χρόνια να ασχοληθούν με το αντικείμενο , επιλέγουν μία ειδικότητα Δ.ΙΕΚ παράλληλα με την σχολή τους, που έχει σχετική απορρόφηση και περισσότερο μέλλον!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jov7 : 18-09-14 στις 17:28. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 09:57, 19-09-14:

Βγήκαν τα αποτελέσματα! http://www.gsae.edu.gr/el/tracts/114...k-arxika-2014b
Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 11:03, 19-09-14:

Αυτα ειναι μονο; Για τις υπολοιπες περιοχες δε θα βγει αλλη ανακοινωση;
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Φοιτητής

H Dreams&hopes Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς; έγραψε στις 13:53, 19-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από mel999
Αυτα ειναι μονο; Για τις υπολοιπες περιοχες δε θα βγει αλλη ανακοινωση;
Βγήκαν και για τους υπόλοιπους!!!
http://www.gsae.edu.gr/el/tracts/114...k-arxika-2014b
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες - Από melpo2538
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-07 στις 10:40.
    • Απορίες για τα L1,L2 και FSB... - Από Dare-Devil
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-06 στις 16:24.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους