Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,034 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,472 μηνύματα σε 82,302 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 305 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 14:43, 07-07-10:

Δηλαδή αναγκαστικά εμείς που μαστε θετική πρέπει να διαλέξουμε του χρόνου 3ο πεδίο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

oasis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη oasis
H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει, έγραψε στις 14:43, 07-07-10:

Mου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες απ' την πρώτη δημοσίευση.
1) Όταν λέμε μια χ σχολή έχει βάση 18.100 μόρια λόγου χάριν, αυτή η βάση είναι ο βαθμός του τελευταίου εισακτέου στη σχολή ή ο μέσος όρος των εισακτέων της σχολής;
2) Οι πιθανότητες που έχεις για να μπεις σε μια φαινομενικά υψηλόβαθμη σχολή όντας χαμηλόβαθμος, καθορίζονται και από τον αριθμό εισακτέων της σχολής;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 14:48, 07-07-10:

Η βάση είναι ο βαθμός του τελευταίου

Παράθεση

xdf21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xdf21
Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Αθήνας . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O xdf21 έγραψε στις 14:48, 07-07-10:

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα προμηθειας του μηχανογραφικου απο κεπ ή γενικα αλλες υπηρεσιες εκτος σχολειου??
http://www.ypepth.gr/docs/mhxanograf...010_100304.pdf
Νομιζω δεν αναφερει κατι σχετικο ο συνδεσμος, ειναι αντιγραφο του μηχανογραφικου

Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,973 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 15:02, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Δηλαδή αναγκαστικά εμείς που μαστε θετική πρέπει να διαλέξουμε του χρόνου 3ο πεδίο;
Όχι βέβαια. Και τα μαθηματικά κατ και η φυσική κατ που είναι μαθήματα κατεύθυνσης στη θετική, είναι μαθήματα βαρύτητας για 2ο και 4ο. Άρα από θετική δεν έχεις περιορισμό.
Νομίζω (αν το σκέφτηκα σωστά) ότι ο μόνος περιορισμός που μπάινει από αυτό είναι ότι ένας της θεωρητικής δεν μπορεί με μαθηματικά ή και με ΑΟΘ να πάρει τους συνδιασμόυς πεδίων (2,4), (2,5), (4,5). Αν βλέπετε και άλλη περιπτωση που δεν βλέπω πέστε το.

Αρχική Δημοσίευση από xdf21
Νομιζω δεν αναφερει κατι σχετικο ο συνδεσμος, ειναι αντιγραφο του μηχανογραφικου
Δεν υπάρχει επίσημο μηχανογραφικό. Από το ίντερνετ θα το κατεβάσεις για πρόχειρο.
http://www.esos.gr/index.php?option=...-03&Itemid=805
πρέπει να υποβάλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο στην Επιτροπή από 7 μέχρι και 20 Ιουλίου του τρέχοντος έτους. Το μηχανογραφικό δελτίο υποβάλλεται μόνο ηλεκτρονικά με τη βοήθεια του εντύπου που οι υποψήφιοι προμηθεύονται από την επίσημη ιστοσελίδα του ΥΠΔΒΜΘ στο διαδίκτυο (www.ypepth.gr/exams) ή από το Λύκειό τους για να χρησιμοποιηθεί ως πρόχειρο προκειμένου να υποβοηθηθούν στην σωστή συμπλήρωση των προτιμήσεών τους. Επισημαίνεται ότι το έντυπο αυτό δεν υποβάλλεται στην επιτροπή .
Δες και εδώ: http://ischool.e-steki.gr/showthread...87#post2332787

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 07-07-10 στις 15:45. Αιτία: Καλά Λάουρα!!! Θα δεις..../ 2η επεξεργασία: είχα γράψει κάτι άκυρο + 1 γραμματικό λάθος
Παράθεση

oasis

Φοιτητής

H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει, έγραψε στις 15:03, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Η βάση είναι ο βαθμός του τελευταίου
Επομένως αν κάποιος που έβγαλε 16, θέλει να μπει σε υψηλή σχολή (18+) με αριθμό θέσεων 300 πχ και οι 299 έχουν καλυφθεί, σιγά να μην τον πάρουν..

Παράθεση

funker_3

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη funker_3
Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O funker_3 έγραψε στις 15:08, 07-07-10:

παιδες εγω που εγραψα 5400 αξιζει να κανω μηχανογραφικο?
ηθελα φυτικης παραγωγης αλλα δεν το βλεπω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 15:23, 07-07-10:

Θα το κάνεις, έχεις να χάσεις τίποτα; Απλά μην μπεις στη σκέψη του σπουδάζω ο,τι να'ναι απλά για να έχω ένα πτυχίο. ΔΝΤ και κρίση δεν επιτρέπουν στις περισσότερες οικογένειες να έχουν φοιτητές έτσι απλά για να το λένε. Μπορείς αν δεν τα καταφέρεις να πιάσεις μια δουλειά και ταυτόχρονα να προετοιμάζεσαι σιγά σιγά για του χρόνου. Αλλά μην προδικάζεις από τώρα την αποτυχία, ποτέ δεν ξέρεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 15:24, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από funker_3
Φυσικά και αξίζει!Ειδικά φέτος που καταργήθηκε η βάση του 10,δεν ξες που θα κυμανθούν οι χαμηλόβαθμες σχολές.Άρα συμπληρώνεις πάντα με τη σειρά προτίμησης σου το μηχανογραφικό και αφού ανακοινωθούν οι βάσεις αποφασίζεις για το αν θα ξαναδώσεις ή όχι.

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,384 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:25, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από notisia
Η διαφορα ειναι πως απο του πειραια μπορεις να γραφτεις στο επιμελιτιριο κ να εισαι ιδιωτης οικονομολογος,ενω απο του παντειου οχι....ομωσ αλλο κυρος το παντειο κ αλλο ο πειραιας....
Πιστεύω ότι το το δικαίωμα να ανήκεις στο οικονομικο επιμελητήριο της Ελλάδας είναι καθοριστικός παράγοντας για να προτιμήσει κάποιος τον Πειραιά. Αν και δεν ξέρω καλά τις οικονομικές σχολές θεωρώ καλύτερα κάποιος να πάει σε μια σχολή που του δίνει παραπάνω επαγγελματικές προοπτικές (και να εργαστείς ιδιωτικά με δικό σου γραφείο είναι μία από αυτές)

Επίσης όποιος συμπλήρωσε το μηχανογραφικό του και θέλει μια τρίτη συμβουλη δεν είναι κακό να ποστάρει τις επιλογές του σε ένα ποστ. Υπάρχουν πολλοί φοιτητές στις αντίστοιχες σχολές και καθηγητές που μπορούν να δώσουν χρήσιμες συμβουλες και πληροφορίες για τις σχολες.

Παράθεση

Giouli 91 (Γεωργια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giouli 91
H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Giouli 91 Η αποτυχία είναι η μητέρα της επιτυχίας. έγραψε στις 15:36, 07-07-10:

Μεχρι ποσες σχολες μπορουμε να δηλωσουμε στο μηχανογραφικο, απειρες ή υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος σχολων που πρεπει να διαλεξουμε?

Αρχική Δημοσίευση από funker_3
Κανε δεν χανεις τιποτα .....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 07-07-10 στις 15:48. Αιτία: merge
Παράθεση

Pride

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pride
Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

O Pride έγραψε στις 15:40, 07-07-10:

οποιος αλλος ξερει μια σιγουρη απαντηση για αν θεωρητικος μπορει αποκλησει το 1ο πεδιο πεδιο και να δηλωσει 2 αλλα..ας απαντησει.υπαρχει κανεις που να εχει μπει σε αυτη την διαδικασια?

Παράθεση

Giouli 91 (Γεωργια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giouli 91
H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Giouli 91 Η αποτυχία είναι η μητέρα της επιτυχίας. έγραψε στις 15:43, 07-07-10:

ποια θεωρειτε καλυτερη σχολη λογιστικη ή εφαρμογες πληροφορικης?

Αρχική Δημοσίευση από Pride
οποιος αλλος ξερει μια σιγουρη απαντηση για αν θεωρητικος μπορει αποκλησει το 1ο πεδιο πεδιο και να δηλωσει 2 αλλα..ας απαντησει.υπαρχει κανεις που να εχει μπει σε αυτη την διαδικασια?
μπορεις αλλα χανεις μορια....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 07-07-10 στις 15:48. Αιτία: merge
Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη accountsaver
Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 15:50, 07-07-10:

Παιδιά καλησπέρα καταρχίν.

Έδωσα πέρυσι εξετάσεις,και δεν έκανα μηχανογραφικό είχα έναν αξιοπρεπή βαθμό για την δουλειά που έκανα (δηλαδή τίποτα σχεδόν οπότε αυτός μου άρμωζε,γιατί απλά δεν μπορούσα να γράψω καλύτερα).
Λοιπόν είπα φέτος μιας που καταργείτε το θέμα των 10.000 μορίων να κάνω μηχανογραφικό.

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση,και αύριο θα κάνω κατάθεση λογικά η μεθαύριο.

Ποιές βάσεις κοιτάω ? 2009 ,2008 , 2007 ? Πως θα ξέρω ? Είμαι στο 10 % ? Είμαι στο 90 % ? Τι πρέπει να προσέξω ?

Τα έχω ξεχάσει όλα.
όποιος μπορεί να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,384 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:23, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από accountsaver
Παιδιά καλησπέρα καταρχίν.

Έδωσα πέρυσι εξετάσεις,και δεν έκανα μηχανογραφικό είχα έναν αξιοπρεπή βαθμό για την δουλειά που έκανα (δηλαδή τίποτα σχεδόν οπότε αυτός μου άρμωζε,γιατί απλά δεν μπορούσα να γράψω καλύτερα).
Λοιπόν είπα φέτος μιας που καταργείτε το θέμα των 10.000 μορίων να κάνω μηχανογραφικό.

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση,και αύριο θα κάνω κατάθεση λογικά η μεθαύριο.

Ποιές βάσεις κοιτάω ? 2009 ,2008 , 2007 ? Πως θα ξέρω ? Είμαι στο 10 % ? Είμαι στο 90 % ? Τι πρέπει να προσέξω ?

Τα έχω ξεχάσει όλα.
όποιος μπορεί να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.
Λοιπόν αφού έδωσες πέρσυ τότε θα ανταγωνιστείς με τους υποψηφίους του 10%. Σε αυτό έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν όσοι έδωσαν εξετάσεις πέρσυ 2009 και πρόπερσυ 2008. Δηλαδή κοιτάς τις βάσεις του 90% του 2009 και του 2008. Βέβαια το 10% ειναι απρόβλεπτο εξαιτίας των λίγων θέσεων που δίνονται και εκτιμήσεις δεν μπορούν να γίνουν...

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 16:25, 07-07-10:

το θέμα είναι οτι το 10 % που λέει στα Downloads,λέει 10 % και 90 % εγώ ποιο απο τα δυο κοιτάω?

Βάσεις και 2008 θέλω μπορώ να έχω για να δώ τις σχολές,που είναι κάτω απο την βάση γιατί στου 2009 δεν τις βρίσκω.

Μέχρι πότε θα κάνω κατάθεση ?

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 16:56, 07-07-10:

το θέμα είναι οτι το 10 % που λέει στα Downloads,λέει 10 % και 90 % εγώ ποιο απο τα δυο κοιτάω?

Βάσεις και 2008 θέλω μπορώ να έχω για να δώ τις σχολές,που είναι κάτω απο την βάση γιατί στου 2009 δεν τις βρίσκω.

Μέχρι πότε θα κάνω κατάθεση ?
Aν μπορείς δώσε link για να καταλάβω τι εννοείς. Οι βάσεις του 2009 για το 90% που δεν βρίσκεις είναι στα παρακάτω link

Για να καταλάβεις πως δουλεύει το 10% κοίταξε τις περσινές βάσεις 10% του 2009 και το 90% του 2008 και του 2007. Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι εκτιμήσεις για τις βάσεις του 10% δεν μπορούν να γίνουν.......

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 17:03, 07-07-10:

δηλαδή τώρα στο μηχανογραφικό που έχω μπροστά μου δηλώνω όποια μου καπνίσει σωστά ?Πλην αυτές που είναι 15 και πάνω χιλιάδες μορία.

Δηλαδή βάζω αυτην με 7000,8000,9000,10000,11000 παροτι εχω 9000 και κατι μορια... γιατι μπορει να μπω σε καποια που επεσε η βαση της,αρα τα βαζω οπως θελω ???

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 17:10, 07-07-10:

Δηλώνεις ότι σχολή θες ανεξάτητα από τα μόρια ακόμα 19500 μόρια να έχει...... Τα μόρια τα κοιτάς για να δεις τις πιθανότητες που έχεις για να περάσεις (αν και με το 10% δεν έχει νόημα)

Με άλλα λόγια πες ότι μια σχολή για το 10% διαθέτει 13 θέσεις..... Αν αυτή την δηλώσουν λιγότερο από 13 άτομα όσα μόρια και γράψεις περνάς αφού το πλαφόν του 10 έχει καταργηθεί πλέον

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 17:15, 07-07-10:

εγώ με βάση το 10 % τώρα πως μπορώ να σκεφτώ δηλαδή ??? Θα περάσω μέσα σε σχολή ακόμα και ποιο χαμηλά απο εμένα απο τα μόρια μου ?

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 17:37, 07-07-10:

Συμβουλή μου είναι να μην κοιτάξεις καθόλου τις βάσεις και τα μόρια και να δηλώσεις όλες τις σχολές κατά σειρά προτίμησης....

Αν προσέξεις σε αρκετές σχολές οι περσινές βάσεις του 10% είναι από 9000 μόρια και πάνω.... Αυτό σημαίνει ότι έμειναν αρκετές θέσεις κενές ακάλυπτες αφού οι υπόλοιποι που τις δήλωσαν δεν είχαν ΓΒΠ πάνω από 10.... και οι βάσεις είναι πλασματικες. Δεν μπορεί να ξέρεις ποια είναι η πραγματική βάση της σχολή στην περίτπωση που δεν ίσχυε η βάση του 10

Τις βάσεις μην τις κοιτάς καθόλου θα είχε νόημα να τις κοιτάξεις αν είχες πάνω από 10.000 μόρια. Αν μείνουν θέσεις ακάλυπτες θα την πάρει κάποιος ακόμα και 1 μόριο να έχει. Βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιες σχολές θα συμβεί αυτό (περιφερειακές κυρίως) γι΄ αυτό δήλωσε όσες περισσότερες σχολές μπορείς.

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pepper ann
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H pepper ann έγραψε στις 17:39, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από petropoulos43551
Ειμαι σε ενα πολυ μεγαλο διλημα...
Εχω πιασει για το 4ο πεδιο : 15450 μορια και για το 5ο : 16620 μορια...
Τωρα το διλημα ειναι.... Μενω Θεσσαλονικη και εχω τρελο παθος με την Πληροφορικη , αλλα στην Θεσσαλονικη δεν παιρναω σε καμια τετοια σχολη και σκεφτομαι να δηλωσω αυτην που ειναι στο Ηρακλειο και εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλη. Αλλα παραλληλα εχοντας βγαλει 16620 μορια στο 5ο πεδιο μπορω να περασω στο οικονομικο Θεσσαλονικης. Εδω λοιπον ειναι το δοιλημα , Οικονομικο που θεωρειται και καλο πανεπηστημιο και εχει καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης και μαλιστα θα το σπουδαζω εκει που μενω ή Ηρακλειο ( που ειναι στου διαολου τη μανα ) και κανω αυτο που μ'αρεσει , αλλα δεν ειναι σιγουρο το μελλον για επαγγελματικη αποκατασταση ;
Παρακαλω βοηθηστε με...

E,όχι και στου διαόλου τη μάνα το Ηράκλειο!
Υπερβάλλεις
Με αεροπλάνο φτάνεις σε καμιά ώρα απο Θεσσαλονίκη.
Και μια χαρά πολη είναι.
Όσο για τη σχολή,είναι εξαιρετική απ'όσο λένε όλοι!

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 17:41, 07-07-10:

ωραία εγώ μένω Θεσσαλονίκη.

Κοιτάω για σχολές πληροφορικής γιατί αυτό μου αρέσει κοιτάω απο τον πίνακα 90 % ,τις βάσεις έχω και το μηχανογραφικό μου διαλέγω ΟΛΕΣ οσες μου αρεσουν κατα σειρα προτιμησης στην πολη μου ,και μετα κοιτα και βαζω και σε αλλες πολεις την ιδια κατηγορια,και στο τελος βαζω οτι ναναι σχολες μονο και μονο για να περασω ?σωσταα?

Το 10 % που μου λες ξανα και ξανα,τι σημαίνει εγώ θα κοιτάω τα αρχεία του excel με το 90 % η το 10 % ???? μπερδεύτηκα.

Παράθεση

**Fifi [xixi] (Φωτεινή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη **Fifi [xixi]
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βρεφονηπιοκομίας ΤΕΙ Ηπείρου (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H **Fifi [xixi] έγραψε στις 17:43, 07-07-10:

καταπληκτικο!! ευχαριστουμε

Παράθεση

sotiria91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotiria91
H sotiria91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sotiria91 Τα πάντα ρει και ουδέν μένει έγραψε στις 17:44, 07-07-10:

http://dide.chan.sch.gr/anakoinwseis...iprou_2009.pdf

Μηχανογραφικό- για εισδοχή Ελλαδιτών στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teol20 : 07-07-10 στις 18:22. Αιτία: κεφαλαια
Παράθεση

oasis

Φοιτητής

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει, έγραψε στις 17:50, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από sotiria91
http://dide.chan.sch.gr/anakoinwseis...iprou_2009.pdf

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ- ΓΙΑ ΕΙΣΔΟΧΗ ΕΛΛΑΔΙΤΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ
Αλλά είναι για 2009-2010

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 17:53, 07-07-10:

ωραία εγώ μένω Θεσσαλονίκη.

Κοιτάω για σχολές πληροφορικής γιατί αυτό μου αρέσει κοιτάω απο τον πίνακα 90 % ,τις βάσεις έχω και το μηχανογραφικό μου διαλέγω ΟΛΕΣ οσες μου αρεσουν κατα σειρα προτιμησης στην πολη μου ,και μετα κοιτα και βαζω και σε αλλες πολεις την ιδια κατηγορια,και στο τελος βαζω οτι ναναι σχολες μονο και μονο για να περασω ?σωσταα?

Το 10 % που μου λες ξανα και ξανα,τι σημαίνει εγώ θα κοιτάω τα αρχεία του excel με το 90 % η το 10 % ???? μπερδεύτηκα.
Βάσεις δεν έχει νόημα να κοιτάς. Οι βάσεις αυτές ήταν όταν ίσχυε το πλαφόν του 10. Δεν μπορείς να ξέρεις ποια ήταν η "πραγματική" βάση της αν δεν ίσχυε αυτό το πλαφόν.

Με το 10% έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν όσοι έχουν δώσει πανελλαδικές εξετάσεις τα τελευταία 2 χρόνια. Ανταγωνίζονται με τα τότε μόρια τους για θέσεις που είναι ανεξάρτητες από αυτές που ανταγωνίζονται οι φετινοί.

Π.χ Μια σχολή διαθέτει 100 θέσεις για νέους φοιτητές... Από αυτές
- Οι 90 θέσεις (90%) δινονται για τους φετινούς που δώσανε εξετάξεις
- Οι 10 θέσεις (10%) για αυτούς που δώσανε πέρσυ και πρόπερσ

Για περισσότερες πληροφορίες και περεταίρω απορίες για το 10% διάβασε και αν έχεις απορίες ρώτα σε αυτό το thread Φέτος με το 10%.

Στην αρχική ερώτηση σου: Ναι αξίζει να κάνεις μηχανογραφικό

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 17:56, 07-07-10:

μια βοήθεια σε εμένα ?

Παράθεση

sotiria91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotiria91
H sotiria91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sotiria91 Τα πάντα ρει και ουδέν μένει έγραψε στις 17:59, 07-07-10:

Ναι συγγνώμη, έκανα ένα λάθος το σωστό είναι το παρακάτω.

Πανεπιστήμιο Κύπρου : http://www.ucy.ac.cy/data/acafsw/Ann...ton%202010.pdf

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teol20 : 07-07-10 στις 18:20.
Παράθεση

karxarini (Κλαιρη)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη karxarini
H Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H karxarini έγραψε στις 18:15, 07-07-10:

μια βοήθεια σε εμένα ?
Αν θές να ελέγξεις τις περσινές βάσεις παρόλο που δεν υπάρχει προφανής λόγος, θα κοιτάξεις τις βάσεις του 2009 για το 10%, αφού καταθέτεις μηχανογραφικό για το 10%.
Τα παιδιά έχουν δίκιο στο ότι δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις οπότε δήλωσε όσες σχολές σε ενδιαφέρουν,δεν έχεις να χάσεις τίποτα και ΝΑΙ αξίζει να κάνεις μηχανογραφικό.
Όσο για το πότε θα το καταθέσεις, γιατί αν θυμάμαι σε προηγούμενο ποστ σου το σχολίασες-αλλιώς απλά αγνόησε το- πήγαινε μια βόλτα από το λύκειο σου και είτε ρώτα τους καθηγητές σου είτε δες τις αναρτήσεις (υποθέτωντας πάντα ότι έχουν αναρτήσει ενημερωτικά φυλλάδια στην πόρτα/στα παράθυρα κλπ).
Ελπίζω να βοήθησα.

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 18:20, 07-07-10:

έχω απο πέρυσι,9400 περιπου μόρια.Θα κάνω μηχανογραφικό οτι μπορώ να πιάσω πληροφορική ΕΝΤΟΣ Θεσ/νικης.Μετα απο αυτο εαν δεν καθησει θελω να δηλωσω για να περασω σε σχολη οπωςδηποτε ακομα και στην αγκαρακουντσου ημαθιας,δεν με νοιαζει να περασω μονο σε οτι ναναι σχολη ,ισα ισα για να μπορω να παρω και αναβολη.

Οποτε πως το κανω αυτο ? Με το 10 % του 2009 που ειδα ,ειχε μονο 2-3 σχολες στα 9000 μόρια,αλλά φέτος με το πλαφόν του 10 οτι βγήκε δεν ξέρω πως να τα δηλώσω αφού όλα είναι πάνω απο 10 000 μόρια απο πέρυσι ???
Πως γίνεται αυτό ???

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 18:22, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini
Αν θές να ελέγξεις τις περσινές βάσεις παρόλο που δεν υπάρχει προφανής λόγος, θα κοιτάξεις τις βάσεις του 2009 για το 10%, αφού καταθέτεις μηχανογραφικό για το 10%.
Τα παιδιά έχουν δίκιο στο ότι δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις οπότε δήλωσε όσες σχολές σε ενδιαφέρουν,δεν έχεις να χάσεις τίποτα και ΝΑΙ αξίζει να κάνεις μηχανογραφικό.
Όσο για το πότε θα το καταθέσεις, γιατί αν θυμάμαι σε προηγούμενο ποστ σου το σχολίασες-αλλιώς απλά αγνόησε το- πήγαινε μια βόλτα από το λύκειο σου και είτε ρώτα τους καθηγητές σου είτε δες τις αναρτήσεις (υποθέτωντας πάντα ότι έχουν αναρτήσει ενημερωτικά φυλλάδια στην πόρτα/στα παράθυρα κλπ).
Ελπίζω να βοήθησα.

ναι αλλα δεν ξρουμε φετος ποιες σχολες θα γινουν χαμηλες...
δηλαδη μια σχολη 2006 ειχε 4000 μορια μετα πηγε στα 13000 μορια λογω του πλαφον,και το 2009 ειναι στα 13000 μορια ακομα λογω του πλαφον,δεν ξερουμε ομως τωρα αφου βγηκε εαν επεσε.
Οποτε εγω,αν δεν την δηλωσω ... την εκατσα.ΧΩΡΙΑ Οτι στις σχολες δεν ξερω ποιες θα βγαλουν κενες θεσεις.

Παράθεση

karxarini (Κλαιρη)

Απόφοιτος

H Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H karxarini έγραψε στις 18:28, 07-07-10:

Κοίτα, ειδικός δεν είμαι και δεν θέλω να σου δώσω μία συμβουλή η οποία θα αποδειχτεί λάθος, αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω. Συμπλήρωσε το μηχανογραφικό σου με σχολές της προτίμησης σου χωρίς να σε νοιάζουν οι βάσεις.

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 18:30, 07-07-10:

ναι αλλα δεν ξρουμε φετος ποιες σχολες θα γινουν χαμηλες...
δηλαδη μια σχολη 2006 ειχε 4000 μορια μετα πηγε στα 13000 μορια λογω του πλαφον,και το 2009 ειναι στα 13000 μορια ακομα λογω του πλαφον,δεν ξερουμε ομως τωρα αφου βγηκε εαν επεσε.
Οποτε εγω,αν δεν την δηλωσω ... την εκατσα.ΧΩΡΙΑ Οτι στις σχολες δεν ξερω ποιες θα βγαλουν κενες θεσεις.
Αυτό σου λέμε τόση ώρα δεν μπορείς να ξέρεις αλλά δεν καταλαβαίνω που έιναι το κόλλημα.

Μια είναι η λύση
Δήλωσε όλες τις σχολές που έχει το μηχανογραφικό... Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει περιορισμός
.

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 18:32, 07-07-10:

επίσης μονο 2ο και 4ο δεν δηλωνω στο οτι ειμαι τεχνολγοικη ?

Και επισης θα βαλω πρωτες την πληροφορικη γενικα,και μετα ολα τα υπολοιπα.

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 18:35, 07-07-10:

Νομίζω ναι μόνο 2ο και 4ο.... πιθανόν και σε άλλες ανάλογα με το επιλογής που πήρες αλλά με απώλεια μορείών (δεν είμαι σίγουρος)

Θα τις βάλεις κατά σειρά προτίμισης.... Δηλαδή αφού θέλεις πληροφορικές πρώτα αυτές και μετά όλες τις υπόλοιπες

Παράθεση

karxarini (Κλαιρη)

Απόφοιτος

H karxarini έγραψε στις 18:37, 07-07-10:

Πέρυσι σε ποιό μάθημα γενικής παιδείας εξετάστηκες? Λογικά τα πεδία που ''έπιανες'' πέρυσι, ''πιάνεις'' και φέτος. Δηλαδή ανάλογα με το 6ο μάθημα.

Παράθεση

accountsaver

Φοιτητής

O accountsaver Nothing to share with you all... έγραψε στις 18:43, 07-07-10:

ωραία σειρά προτίμησης Θεσ/νικη βρήκα απο το μηχανγογραφικό

Α/Α - Κ.Α
211 340
221 335
469 712
457 505
463 720

Αυτα είναι που με ενδιαφέρουν Θεσ/νικη,και τώρα βάζω οτι έχει και δεν έχει σε όλη την χώρα για να περάσω ?

στατιστική.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη natasoula... : 22-08-12 στις 12:06. Αιτία: merge
Παράθεση

karxarini (Κλαιρη)

Απόφοιτος

H karxarini έγραψε στις 18:49, 07-07-10:

Αφού η κατάληξη είναι πως δεν σε ενδιαφέρουν/αφορούν οι βάσεις τότε ναι τα βάζεις όλα και ό,τι γίνει.

Παράθεση

Pride

Φοιτητής

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

O Pride έγραψε στις 19:04, 07-07-10:

λοιπον τσεκαρα την απορια που εχω με το αν μπορω να μην επιλεξω στην θεωρητικη το πρωτο πεδιο.Δυστυχως ειναι υποχρεωτικο το 1ο και πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε 4ο και 5ο πεδιο (ειμαι θεωρητικη και εχω εξεταστει στα μαθηματικα και στις αοθ)
Ποιο απο τα 2 πεδια θα επιλεγατε το 4ο η το 5ο? Που υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να βρω χαμηλοβαθμη σχολη στο 4ο η το 5ο πεδιο?
εχω περιπου 6200 στο 4ο και 7000 στο 5ο πεδιο..Ποια η γνωμη σας?
παραδειγμα αν επιλεξω το 5ο πεδιο που εχω πιο πολλα μορια υπαρχει περιπτωση να μην περασω πουθενα..ενω στο 4ο ισως επιανα κατι..τι ειναι καλυτερα να κανω? εχετε ακουσει αν θα υπαρχουν σχολες στο 5ο κατω απο 7000 μορια? Γιατι στο 4ο λενε ακομα μεχρι 4500..

υγ: στο πρωτο πεδιο δεν θα δηλωσω καθολου σχολες παροπο που το ανοιγω (υποχρεωτικα)

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 19:11, 07-07-10:

Σημείωση ΟΔ: Αυτό το thead αφορά συμβουλές και απορίες σχετικά με την συμπλήρωση του μηχανογραφικού. Για τυχόν απορίες που σχετίζονται με την επιλογή σχολής μπορείτε να ρωτάτε στο αντίστοιχο topic: Επιλογή Σχολής: Βοήθεια

Τα τελευταία post που αφορούσαν επιλογή σχολής μεταφέρθηκαν στo συγκεκριμένο thread

Παράθεση

karxarini (Κλαιρη)

Απόφοιτος

H karxarini έγραψε στις 19:25, 07-07-10:

Με τα μόρια που αναφέρεις προφανώς μιλάμε για ΤΕΙ έτσι? Αν ισχύει αυτό τότε προτείνω δαγκωτό 4ο γιατί πολύ απλά οι σχολές 5ου ειναι πολύ λιγότερες και κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες θα είναι και ανάλογα λιγότερες,,

Παράθεση

Pride

Φοιτητής

O Pride έγραψε στις 19:29, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini
Με τα μόρια που αναφέρεις προφανώς μιλάμε για ΤΕΙ έτσι? Αν ισχύει αυτό τότε προτείνω δαγκωτό 4ο γιατί πολύ απλά οι σχολές 5ου ειναι πολύ λιγότερες και κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες θα είναι και ανάλογα λιγότερες,,
ναι για τει.απλα εχω γυρω στα 700 μορια παραπανω σε 5ο πεδιο...και ακομη σκεφτομαι πως στο 5ο πεδιο δεν εχουν προσβαση ολοι παρα μονο οσοι εδωσαν αοθ...δεν ξερω τι να κανω

Παράθεση

karxarini (Κλαιρη)

Απόφοιτος

H karxarini έγραψε στις 19:37, 07-07-10:

λογικό είναι όπως το λες..δν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω και δεν θέλω να σε μπερδέψω, αλλά επέλεξε με βάση το τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.

Παράθεση

Grygera13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Grygera13
Ο Grygera13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Με Εφαρμογές Στη Βιοιατρική (ΑΕΙ/Λαμία) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Grygera13 έγραψε στις 14:10, 08-07-10:

Αυτα τα μηχανογραφικά από που τα παίρνουμε και μεχρι πότε πρεπει να τα παραδώσουμε? Και που τα παραδίνουμε?
ειμαι ολίγο ασχετος και εντελώς μόνος και δεν ξέρω τι ν ακάνω

Παράθεση

lowbaper92 (Χάρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 14:27, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Grygera13
Αυτα τα μηχανογραφικά από που τα παίρνουμε και μεχρι πότε πρεπει να τα παραδώσουμε? Και που τα παραδίνουμε?
ειμαι ολίγο ασχετος και εντελώς μόνος και δεν ξέρω τι ν ακάνω
Εμας στην πόλη μου μας είπαν να το κατεβάσουμε απ'το ιντερνετ ή να το πάρουμε απο τη διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας και να το παραδώσουμε πάλι εκεί

Παράθεση

jasonbin

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη jasonbin
Ο jasonbin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O jasonbin έγραψε στις 20:28, 08-07-10:

Πήγα σήμερα και κατέθεσα το μηχανογραφικό αλλά είχα το εξής παρατράγουδο:

Παρ'όλο που τα ονόματα των συμμαθητών μου είχαν σταλεί από το σχολείο στη δευτεροβάθμια, το δικό μου όνομα δεν υπήρχε στο σύστημα μηχανογράνωσης! Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη - άσχετη δυστυχώς από ότι φάνηκε με τη χρήση της εφαρμογής στον υπολογιστή - πέρασε όλα τα στοιχεία μου και με διαβεβαίωσαν (και ο διευθυντής) ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και οφείλεται σε παράλειψη του σχολείου μου.

Τι να κάνω για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει γίνει κάτι λάθος? Τρέμω το ενδεχόμενο να μην περάσω σε καμιά σχολή εξ αιτίας τους...

Στα χέρια μου τώρα έχω το εκτυπωμένο μηχανογραφικό (τα άλλα δύο αντίγραφα κρατήθηκαν εκεί) και τη βεβαίωση πρόσβασης...

Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη gdespina
H deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 20:49, 08-07-10:

στο μηχανογραφικό που έχει όλες τις σχολές όλων των πεδίων..
σε κά9ε μια έχει Α/Α που είναι ο αύξοντας αρι9μός κ δεξιά από τη σχολή ένα Κ.Α.

τι είναι το Κ.Α.?

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 20:57, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από gdespina
στο μηχανογραφικό που έχει όλες τις σχολές όλων των πεδίων..
σε κά9ε μια έχει Α/Α που είναι ο αύξοντας αρι9μός κ δεξιά από τη σχολή ένα Κ.Α.

τι είναι το Κ.Α.?
Δε θυμαμαι τωρα αλλα μηπως ειναι ο αριθμος προτιμησης σου?

Παράθεση

stathis125

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη stathis125
Ο stathis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζαγορά (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O stathis125 έγραψε στις 20:57, 08-07-10:

και εγω μια απορια. η δευτεροβαθμια ελεγε στις εφημεριδες οτι θα δεχεται υποψηφιους για μηχανογραφικο με το 10% μεχρι σημερα ομως εγω δεν το ειχα δει. μπορω να παω αυριο η δεν θα μου καταθεσουν το μηχανογραφικο;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Soleado Febrero ~

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους