Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,509 εγγεγραμμένα μέλη και 2,837,015 μηνύματα σε 81,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 453 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Τμήμα Χημείας - Πανεπιστήμιο Αθηνών

Al.Nik

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Al.Nik
Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Al.Nik έγραψε στις 11:40, 30-07-09:

Γεια χαρά απο μένα .

Φέτος έδωσα και εγώ πανελλήνιες και είνια σχεδόν 100% σίγουρος
ότι θα περάσω στο τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ .

Υπάρχει κανείς φοιτητής ή κανείς σίγουρος για το τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών να μου πει τί συνθήκες επικρατούν εκεί ?

Ποιό είναι το κλίμα , πόσο καλό είναι το τμήμα , τί λένε οι καθηγητές etc ...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . :thanks:

Καμία απάντηση αν ξέρει κανείς ?!

Thanks

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 25-03-12 στις 14:54. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epas

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη epas
Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O epas έγραψε στις 18:30, 25-08-09:

Περίμενε φίλε να σου απαντήσει κάποιος !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

**maRia**

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη **maRia**
H **maRia** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H **maRia** έγραψε στις 22:54, 16-09-09:

κι εγω εκει περασα!δεν ξερω να σε διαφωτισω,αλλα μια βολτα που πηγα μια χαρα σχολη φαινεται...να ρωτησω κι εγω κατι..αν τυχων ξερει κανεις,γιατι το site δε λεει πολλα...τα μαθηματα ποτε ξεκινουν??

Παράθεση

Al.Nik

Φοιτητής

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Al.Nik έγραψε στις 20:09, 17-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από **maRia**
κι εγω εκει περασα!δεν ξερω να σε διαφωτισω,αλλα μια βολτα που πηγα μια χαρα σχολη φαινεται...να ρωτησω κι εγω κατι..αν τυχων ξερει κανεις,γιατι το site δε λεει πολλα...τα μαθηματα ποτε ξεκινουν??
Xαίρομαι που είμαστε συμφοιτητές !

Οι εγγραφές είναι στις 29/09 στις 9 το πρωί όπως έχει δημοσιευτεί στο site
http://www.chem.uoa.gr .

Τα μαθήματα αργούν να ξεκινήσουν , γιατί το εξάμηνο τελειώνει στις 2 του Οκτώβρη . Οπότε θεού θέλοντος μετά τις εκλογές (δλδ την Δευτέρα υποθέτω ) .

Απο ποια περιοχή είσαι (αν επιτρέπεται) ?

Παράθεση

**maRia**

Φοιτητής

H **maRia** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H **maRia** έγραψε στις 19:56, 21-09-09:

ωραια ωραια!αντε να αρχισουμε γιατι σκουριασαμε... α!και ειμαι απο Γερακα (επεξηγηση:μετα την αγ.Παρασκευη ειναι,γιατι λιιιγοι ξερουν τον Γερακα ειναι η αληθεια..)

Παράθεση

Al.Nik

Φοιτητής

O Al.Nik έγραψε στις 08:08, 22-09-09:

ωραια ωραια!αντε να αρχισουμε γιατι σκουριασαμε... α!και ειμαι απο Γερακα (επεξηγηση:μετα την αγ.Παρασκευη ειναι,γιατι λιιιγοι ξερουν τον Γερακα ειναι η αληθεια..)
Πολύ καλά . Κατάλαβα . Ναι άντε να ξεκινήσουμε γιατί είναι βαρετό όλο το θέμα της αργοπορίας !

Άντε

Παράθεση

**maRia**

Φοιτητής

H **maRia** έγραψε στις 14:08, 01-10-09:

Al.Nik μιας και εισαι συμφοιτητης μηπως ξερεις τι ειναι τα Α15 ,ΑΝΟΧ ΦΜ3 που εχουμε στο ωρολογιο προγραμμα??:thanks:
-----------------------------------------
ή οποιοσδηποτε αλλος γνωριζει..

Παράθεση

Al.Nik

Φοιτητής

O Al.Nik έγραψε στις 10:29, 02-10-09:

Al.Nik μιας και εισαι συμφοιτητης μηπως ξερεις τι ειναι τα Α15 ,ΑΝΟΧ ΦΜ3 που εχουμε στο ωρολογιο προγραμμα??:thanks:
-----------------------------------------
ή οποιοσδηποτε αλλος γνωριζει..
Η Α15 είναι μια αίθουσα στον 2ο όροφο
ANOX = Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (ή αίθουσα διδασκαλίας του εργαστηρίου)
ΦΜ3 = Φυσικοχημεία (αίθουσα)

Παράθεση

**maRia**

Φοιτητής

H **maRia** έγραψε στις 13:46, 03-10-09:

ευχαριστω!

Παράθεση

nikos_thiva

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikos_thiva
Ο nikos_thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nikos_thiva έγραψε στις 01:39, 30-10-09:

Καλησπέρα. Έχω ακούσει πως το χημικό τμήμα του πανεπιστημίου της αθήνας δεν είναι το καλύτερο ανάμεσα στα υπόλοιπα τμήματα χημείας των υπόλοιπων πανεπιστημίων της Ελλάδας. Ποιό συγκεκριμένα, άκουσα πως ο φοιτητής χρειάζεται γύρω στα 8 χρόνια για να ολοκληρώσει τις σπουδές του. Τις φήμες τις επιβεβαιώνει εως ένα βαθμό και το γεγονός ότι ένας φίλος μου είναι 27-28 χρονών και ξεκίνησε πρόσφατα να κάνει διδακτορικό (που σημαίνει ότι πρόσφατα πήρε και το πτυχίο του).

Αν μπορείτε πείτε μου τι γνωρίζετε γύρω από το θέμα για να γίνει μια σωστή επιλογή ενός καλού πανεπιστημίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

confusius

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη confusius
H confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυτικής Παραγωγής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθήνας . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H confusius έγραψε στις 01:48, 30-10-09:

Γεια χαρά!
Δεν έχω γνώμη για το τμήμα αυτό καθαυτό, απλά να ξέρεις ότι ο χρόνος απόκτησης πτυχίου δεν είναι ασφαλής δείκτης για την ποιότητα σπουδών! Ίσα ίσα μπορεί να σημαίνει το αντίθετο,ότι το επίπεδο είναι υψηλό και ίσως πιο δύσκολο γι αυτό αργούν να τελειώσουν. Ξαναλέω όμως ότι δεν γνωρίζω για το τμήμα :xixi:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

taketrance (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 02:24, 30-10-09:

Κι ενας καθηγητης στην σχολη μου , μου εχει πει το ιδιο παντως . Οτι απο τα ολα τα ελληνικα τμηματα , αυτο του ΕΚΠΑ ειναι το κατωτερο .

Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 989 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 07:27, 30-10-09:

Κοιτα γενικα ο χρονος σπουδων δεν ειναι και ο καθοριστικος παραγοντας για την ποιοτητα του τμηματος το οτι αργουν καποιοι σημαινει πς ειναι δυσκολο και απαιτηττικο τμημα αρα μαθαινεις πολλα οποτε και καλο.Προσωπικα ηταν η πρωτη μου επιλογη στο μηχανογραφικο μιας και μ αρεσε πολυ η χημεια.Η αληθεια ειναι πως το τμημα εχει παρα πολυ υψηλη βαση για αυτα που προσφερει(καλα ας μην αρχισω το οτι ειναι απαραδεκτο το οτι για να περασει χημικο αντι να ειναι μαθημα βαρυτητας χημεια ειναι μαθηματικα και φυσικη τεσπα..).Αν σ αρεσει το επαγγελμα και εισαι κοντα στην περιοχη μην εχεις προβλημα μια χαρα θα τα προχωρησεις οτι κι αν ειναι το τμημα το θεμα ειναι να σ αρεσει η επιστημη αυτη και να μπορεις να υποστηριξεις το επαγγελμα αυτο μετα να εχεις δλδ μια ευχερεια με το εργαστηριο κλπ κλπ.Για το Θεσσαλονικης εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα δυσκολο.Παντως σου ξαναλεω αν εχεις μερακι γι αυτο μη το αφηνεις..

Παράθεση

nikos_thiva

Φοιτητής

Ο nikos_thiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nikos_thiva έγραψε στις 11:32, 30-10-09:

Έχετε απόλυτο δίκιο στο ότι ο χρόνος δεν είναι ο παράγοντας που ρυθμίζει τον βαθμό δυσκολίας ενός τμήματος του πανεπιστημίου.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα αντίστοιχο τμήμα χημικού σε άλλη πόλη που να έχει υψηλό επίπεδο σπουδών;

Παράθεση

argymeg (Αργύρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη argymeg
Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O argymeg έγραψε στις 12:55, 30-10-09:

Γενικά μπορώ να σου πω ότι οι σχολές Θετικών Επιστημών στο Ηράκλειο θεωρούνται οι καλύτερες. Για το Χημικό συγκεκριμένα δεν ξέρω λεπτομέρειες. Πάντως το ΕΚΠΑ γενικά είναι λίγο μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και λίγα σου λέω

Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 989 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 18:57, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_thiva
Έχετε απόλυτο δίκιο στο ότι ο χρόνος δεν είναι ο παράγοντας που ρυθμίζει τον βαθμό δυσκολίας ενός τμήματος του πανεπιστημίου.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα αντίστοιχο τμήμα χημικού σε άλλη πόλη που να έχει υψηλό επίπεδο σπουδών;
Για τη Κρητη ακουγονται πολυ καλα λογια για το επιπεδο των δυνατοτητων που προσφερει,θεωρειται απο τα καλυτερα του κλαδου.Επισης οπως ειπα της Θεσσαλονικης ακουγεται οτι ειναι και πιο δυσκολο,εγω παλι θα σου ξαναπω πως ο καθενας θα σου πει αυτο που ακουσε απο τον τριτο ξαδερφο του αδερφου του μπατζανακη,ειναι πολυ υποκειμενικο το πως το θεωρει κανεις το υψηλο επιπεδο σπουδων.Παντως να ξερεις οτι σε οποιο και να πας το πτυχιο ιδια αξια εχει ειτε θεωρειται "υψηλου επιπεδου" ειτε οχι.Παντως αν βρεις τπτ καλο ενημερωσε μας κι απο δω

Παράθεση

kostantinosal (Κωστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kostantinosal
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O kostantinosal έγραψε στις 20:42, 30-10-09:

της Θεσσαλονικης ακουγεται οτι ειναι και πιο δυσκολο,
ειναι πολυ δυσκολο οντως αν και δεν ξερω πως ειναι τα υπολοιπα..μια καθηγητρια παντως μας ειπε οτι ειναι το πιο δυσκολο τμημα μετα τους Ηλεκτρολογους Μηχανικους αλλα και σχετικα πιο οργανωμενο σε σχεση με αλλα(παντα σε επιπεδο ΑΠΘ)

Παράθεση

nikos_thiva

Φοιτητής

O nikos_thiva έγραψε στις 21:53, 30-10-09:

Μάλιστα...Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας!
:no1::no1::no1:

Παράθεση

Al.Nik

Φοιτητής

O Al.Nik έγραψε στις 22:35, 30-10-09:

Αχ παναγία μου τί διαβάζουν τα ματάκια μου !!!!

Λοιπόν ως φοιτητής του τμήματος Χημεία του ΕΚΠΑ έχω να πω :

@nikos_thiva"Έχω ακούσει πως το χημικό τμήμα του πανεπιστημίου της αθήνας δεν είναι το καλύτερο ανάμεσα στα υπόλοιπα τμήματα χημείας των υπόλοιπων πανεπιστημίων της Ελλάδας."---->Ποιός το λέει αυτό ? Δεν θέλω να αδικήσω τους συναδέλφους χημικούς των άλλων τμημάτων , αλλά το τμήμα χημείας της αθήνας είναι απο τα καλύτερα τμήματα χημείας στην Ελλάδα .
Μάλιστα σας διαβεβαιώ ότι είναι και πολύ δύσκολο τμήμα ! Πολλές ώρες εργαστήρια , απαιτητικοί καθηγητές κτλ .

@taketrance
"Κι ενας καθηγητης στην σχολη μου , μου εχει πει το ιδιο παντως . Οτι απο τα ολα τα ελληνικα τμηματα , αυτο του ΕΚΠΑ ειναι το κατωτερο ."
@argymeg "Πάντως το ΕΚΠΑ γενικά είναι λίγο μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και λίγα σου λέω"
----->
http://www.news4you.gr/index.php?opt...-177&Itemid=59
argymeg είσαι δίπλα στο βιολογικό ?

Παράθεση

nikos_thiva

Φοιτητής

O nikos_thiva έγραψε στις 22:52, 30-10-09:

AI.Nik μου φαίνεται ότι κρίνεις από πολύ υποκειμενική σκοπιά (μιας και είσαι φοιτητής του ΕΚΠΑ). Το είχα διαβάσει το άρθρο σχετικά με τα 50 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου στα ''ΝΕΑ'' αλλά το ΕΚΠΑ δεν περιέχει μόνο το Χημικό τμήμα...Πάντως για να λες ότι είναι καλό τμήμα πιστεύω ότι ξέρεις κάτι παραπάνω από εμάς που δεν φοιτούμε εκεί.

Παράθεση

Al.Nik

Φοιτητής

O Al.Nik έγραψε στις 23:00, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_thiva
AI.Nik μου φαίνεται ότι κρίνεις από πολύ υποκειμενική σκοπιά (μιας και είσαι φοιτητής του ΕΚΠΑ). Το είχα διαβάσει το άρθρο σχετικά με τα 50 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου στα ''ΝΕΑ'' αλλά το ΕΚΠΑ δεν περιέχει μόνο το Χημικό τμήμα...Πάντως για να λες ότι είναι καλό τμήμα πιστεύω ότι ξέρεις κάτι παραπάνω από εμάς που δεν φοιτούμε εκεί.
Εγώ θα σου έλεγα να μην κοιτάς άρθρα . Αν θέλεις έλα μέχρι το τμήμα να παρακολουθήσεις λίγο ένα μάθημα π.χ. του 1ου έτους για να διαμορφώσεις την άποψή σου . (Ο καθένας λέει ότι θέλει, μου φαίνεται ή ότι έχει ακούσει απο τρίτους προφανώς άσχετους )

Αν ψάξεις για μεταπτυχιακά πάνω στη χημεία θα δεις οτι το τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ συγκεντώνει το 50% των μεταπτυχιακών .

Δεν το βλέπω υποκειμενικά το θέμα ! Αλήθεια . Έχω δει και 2 άλλα τμήματα χημείας πλην του ΕΚΠΑ και έχω διαμορφώσει ολοκληρωμένη άποψη . Πίστεψέ με ?!

edit : Πραγματικά βλέπω τον τίτλο του τόπικ και εκνευρίζομαι . Άκου εκεί "Αμφιβολίες για το Χημικό Αθήνας" ----> Σιγουριά για το Χημικό Αθήνας θα έπρεπε να έγραφες

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 11:27, 31-10-09:

Όπως το βλέπει κανείς...:what:

Παράθεση

argymeg (Αργύρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη argymeg
Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O argymeg έγραψε στις 12:20, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Al.Nik
argymeg είσαι δίπλα στο βιολογικό ?
Ναι. Κάνουμε και δύο μαθήματα (με εργαστήριο) στο Χημικό...

Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

H razorbladeDream έγραψε στις 19:54, 31-10-09:

Εγώ θα σου έλεγα να μην κοιτάς άρθρα . Αν θέλεις έλα μέχρι το τμήμα να παρακολουθήσεις λίγο ένα μάθημα π.χ. του 1ου έτους για να διαμορφώσεις την άποψή σου . (Ο καθένας λέει ότι θέλει, μου φαίνεται ή ότι έχει ακούσει απο τρίτους προφανώς άσχετους )

Αν ψάξεις για μεταπτυχιακά πάνω στη χημεία θα δεις οτι το τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ συγκεντώνει το 50% των μεταπτυχιακών .

Δεν το βλέπω υποκειμενικά το θέμα ! Αλήθεια . Έχω δει και 2 άλλα τμήματα χημείας πλην του ΕΚΠΑ και έχω διαμορφώσει ολοκληρωμένη άποψη . Πίστεψέ με ?!

edit : Πραγματικά βλέπω τον τίτλο του τόπικ και εκνευρίζομαι . Άκου εκεί "Αμφιβολίες για το Χημικό Αθήνας" ----> Σιγουριά για το Χημικό Αθήνας θα έπρεπε να έγραφες
μην εισαι τοσο απολυτος ελεος(αν και ελπιζω να αστειευοσουν) δλδ οκ δεν βρισαμε κιολας αλλωστε το πα το χα υψηλα σε προτιμηση, αλλα καλο ειναι καποιος να αμφισβητει δεν υπαρχουν αυθεντιες..δεν λεω ως φοιτητης του τμηματος μπορει να μην σ αρεσει αυτο αλλα ετσι ειναι..

Παράθεση

Al.Nik

Φοιτητής

O Al.Nik έγραψε στις 16:45, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
μην εισαι τοσο απολυτος ελεος(αν και ελπιζω να αστειευοσουν) δλδ οκ δεν βρισαμε κιολας αλλωστε το πα το χα υψηλα σε προτιμηση, αλλα καλο ειναι καποιος να αμφισβητει δεν υπαρχουν αυθεντιες..δεν λεω ως φοιτητης του τμηματος μπορει να μην σ αρεσει αυτο αλλα ετσι ειναι..
Kαλά κοίτα βασικά ψιλοαστιευόμουν .

Τώρα χωρίς πλάκα όμως δεν υπάρχουν αμφιβολίες για το συγκεκριμένο τμήμα . Χωρίς προκαταλήψεις και τα λοιπά σας λεω οτι πρόκειται για πολύ καλό τμήμα που παράγει έξυπνους ανθρώπους .

Τώρα φυσικά και ισχύει οτι ισχύει σε όλα τα τμήματα του κόσμου . Εννοώ οτι υπάρχει η νοοτροπία "Θες παιδί μου να μάθεις μάθε , δεν θες , ποτέ σου" .

Όσο για την αμφισβήτηση , εγώ νομίζω οτι αμφισβητούν αυτοί που έχουν κάποιο λόγο να το κάνουν . Δηλαδή ας πούμε , φίλος μου δεν έπιασε το τμήμα των αθηνών και πήγε στο ηράκλειο και άρχισε να μου λέει οτι το δικό σου τμήμα (των αθηνών δηλαδή) είναι κατώτερο ...
Εδώ ισχύει το γνωστό αποφθευγμα "οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
Μην ξεχνάμε οτι οι φοιτητές που μπήκαν στην αθήνα το έκαναν κατ' επιλογή και όχι καταναγκαστηκά μην έχοντας άλλη λύση . Ας πούμε όλα τα παιδιά του Χημικού Αθήνας θα μπορούσαν να μπούν και σε βιολογικό τμήμα και στο χημικο μηχανικό (πάτρας ας πούμε) και σε πολλά άλλα .

Αυτά απο μένα . Όποιος θέλει οποια πληροφορία για το τμήμα εδώ είμαι .

Χάρηκα argymeg. Αν τύχει πάμε για κανένα καφεδάκι ρε συ στο κυλικείο του χημικού ή του βιολογικού !

Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

H razorbladeDream έγραψε στις 00:07, 10-11-09:

Kαλά κοίτα βασικά ψιλοαστιευόμουν .

Τώρα χωρίς πλάκα όμως δεν υπάρχουν αμφιβολίες για το συγκεκριμένο τμήμα . Χωρίς προκαταλήψεις και τα λοιπά σας λεω οτι πρόκειται για πολύ καλό τμήμα που παράγει έξυπνους ανθρώπους .

Τώρα φυσικά και ισχύει οτι ισχύει σε όλα τα τμήματα του κόσμου . Εννοώ οτι υπάρχει η νοοτροπία "Θες παιδί μου να μάθεις μάθε , δεν θες , ποτέ σου" .

Όσο για την αμφισβήτηση , εγώ νομίζω οτι αμφισβητούν αυτοί που έχουν κάποιο λόγο να το κάνουν . Δηλαδή ας πούμε , φίλος μου δεν έπιασε το τμήμα των αθηνών και πήγε στο ηράκλειο και άρχισε να μου λέει οτι το δικό σου τμήμα (των αθηνών δηλαδή) είναι κατώτερο ...
Εδώ ισχύει το γνωστό αποφθευγμα "οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
Μην ξεχνάμε οτι οι φοιτητές που μπήκαν στην αθήνα το έκαναν κατ' επιλογή και όχι καταναγκαστηκά μην έχοντας άλλη λύση . Ας πούμε όλα τα παιδιά του Χημικού Αθήνας θα μπορούσαν να μπούν και σε βιολογικό τμήμα και στο χημικο μηχανικό (πάτρας ας πούμε) και σε πολλά άλλα .

Αυτά απο μένα . Όποιος θέλει οποια πληροφορία για το τμήμα εδώ είμαι .

Χάρηκα argymeg. Αν τύχει πάμε για κανένα καφεδάκι ρε συ στο κυλικείο του χημικού ή του βιολογικού !
Γιατι να μην υπαρχει λογος αμφισβητησης δεν ειναι καμια αυθεντια,ελεος ολα τα τμηματα μπορουν καποια στιγμη ειτε σαν ποιοτητα να πεσουν ή να ανεβουν δεν ειναι αιωνιως καλα ή οχι,προφανως τουλαχιστον οσοι ειμαστε εδω δεν νομιζω να μιλαμε για το χημικο Αθηνας επειδη δεν το πιασαμε αλλα επειδη σκεφτομαστε προφανως για κατατακτηριες ειδικα ο Νικος συγκεκριμενα αυτη την αισθηση εχω.Οχι δεν μπορουσαν ολα τα παιδια του χημικου αθηνας να περνουσα βιολογικο και χημικο μηχανικων γιατι πολυ απλα στο 1ο αλλαζει το πεδιο και τα μαθηματα ειναι βαρυτητας ειναι αλλα πχ θα μπορουσαν να ειχαν γραψει πιο καλα φυσικη μαθηματικα και οχι βιολογια χημεια ή αντιστροφακαι εκτος απο αυτο και τα 2 αλλα τμηματα που ειπες οι βασεις ειναι πολυ μα πολυ παραπανω απο το χημικο,ας μην λεμε οτι θελουμε νταξ μπορει να εισαι ενθουσιασμενος για το τμημα μου και καλα κανεις κι εγω ισως να ημουν (αν και δεν ειμαι ενθουσιωδη γενικα).Απο εργαστηρια πανω κατω ποσα εχετε καθε ετος;

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,556 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:55, 10-11-09:

Εδώ ισχύει το γνωστό αποφθευγμα "οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" Μην ξεχνάμε οτι οι φοιτητές που μπήκαν στην αθήνα το έκαναν κατ' επιλογή και όχι καταναγκαστηκά μην έχοντας άλλη λύση . Ας πούμε όλα τα παιδιά του Χημικού Αθήνας θα μπορούσαν να μπούν και σε βιολογικό τμήμα και στο χημικο μηχανικό (πάτρας ας πούμε) και σε πολλά άλλα.
φίλε υπογράφεις!! :p

η αλήθεια και η λογική, δυστυχώς πονάνε...

Παράθεση

**maRia**

Φοιτητής

H **maRia** έγραψε στις 18:26, 13-11-09:

κι εγω πρωτοετης στο χημικο της αθηνας ειμαι!το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι οι καθηγητες ειναι καλοι (του πρωτου ετους)και διαθεσιμοι για οποιαδηποτε απορια να σου την λυσουν...τα μαθηματα ειναι συνεχεια της υλης του λυκειου και αρα προσιτα με λιγο διαβασμα...εγω αυτα ηθελα να ξερω πριν μπω στη σχολη και για αυτο σου τα λεω...για τα υπολοιπα θα δεις α!και τα εργαστηρια (ολως παραδοξως)ειναι εξοπλισμενα και κατα την γνωμη μου super!!

Παράθεση

Karapetisteve

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Karapetisteve
Ο Karapetisteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Karapetisteve ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΧΗΜΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ έγραψε στις 17:58, 08-04-10:

Και καλά έχεις ακούσει.Είμαι φοιτητής στο Χημικό από το 2002 και δεν έχω τελειώσει ακόμα.

Ποιόν από όλους βρήκε καλό ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 21-09-11 στις 02:46. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,556 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:59, 08-04-10:

Τι σημασία έχει ποιο είναι το πιο καλυτερότερο; Αυτά τα θεωρώ λόγια του πωπού. Πολλοί κάθονται και αναλώνονται σε συζητήσεις ποιος την έχει καλύτερη (την σχολή εννοώ) και μάθημα στην εξεταστική δεν μπορούν να περάσουν. Οπότε ποιο το νόημα; Αν δεν του τα γράψεις του καθηγητή Πανεπιστημίου (ακόμη και της κωλοπετινίτσας), όπως τα θέλει εκείνος, το 5αράκι καθίσταται άπιαστο και το πτυχίο άπιαστο όνειρο!

Έχουν αποδειχθεί ότι Τμήματα ή Πανεπιστήμια που δεν έχουν διαφημιστεί όσο πρέπει (από ποιούς; από τους μαθητές μήπως; από τους άσχετους φροντιστές μήπως; από τις τηλεοράσεις μήπως; ε; είναι πιο απαιτητικά από άποψη δυσκολίας της ύλης ανά μάθημα ή προσφέρουν πιο μεγάλο εύρος γνώσεων σε σχέση με άλλα μοντέρνα Τμήματα που διδάσκουν ντίβες-πριμαντόνες καθηγητών που βαριούνται να κάνουν μάθημα λόγω ερευνητικών «προγραμμάτων = πολλά δις στην τσέπη». Απλά, είναι της μόδας, να προτιμούνται...τα εύκολα, τα πιο γνώση «μασημένη», με τις «ωραίες σημειώσεις στο e-class»...κ.α. και όχι να προτιμάται η αυτενέργεια του φοιτητή (αυριανού επιστήμονα)! Σημεία των καιρών και όποιος αντέξει. Δηλαδή, όσοι δεν φοιτούν στα «καλά» Τμήματα συγκεκριμένων Ελληνικών Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων δεν θα βγούν καλοί επιστήμονες; Έλεος. Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα γνώση-επιστήμη είναι καθαρά προσωπικό θέμα του φοιτητή (δηλ., πόση όρεξη έχει να ψαχτεί). Μήπως έχετε ψάξει ότι αυτές οι ειδοποιές διαφορές μιας συγκεκριμένης επιστήμης ανά την Ελληνική επικράτεια, όπως αυτή προσφέρεται σε 4ετείς ή 5ετείς κύκλους σπουδών, οφείλονται σε διαφορετικούς ακαδημαϊκούς-ερευνητικούς-επαγγελματικούς «προσανατολισμούς» του κάθε Τμήματος και όχι ποιος είναι καλυτερότερος; Γιατί πρέπει όλοι οι Χημικοί πανελλαδικά, να έχουν προσανατολιστεί στον ίδιο τομέα ή στους ίδιους τομείς; ε; Γιατί όλα τα Τμήματα πανελλαδικά, θα πρέπει να προσφέρουν κατά 100% την ίδια χημεία; Η χημεία (όπως κάθε θετική επιστήμη) δεν είναι ενιαία...οπότε αφήστε τα λόγια και μάθετε καμία αντίδραση!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 08-04-10 στις 20:09.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

στεφγκολ (στεφανος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη στεφγκολ
Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O στεφγκολ έγραψε στις 12:27, 03-09-10:

τα μαθήματα για κατατακτήριες σε αυτό το τμήμα , ποια είναι? τα ψαχνει πυρετωδώς ένας φίλος μου και δεν βρισκουμε τιποτα στο ιντερνετ.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 12:49, 03-09-10:

Δεν υπαρχουν πουθενα,εψαξα...Πατρων και Κρητης σε ενδιαφερουν..?

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:06, 03-09-10:

Τι να του κάνουν Πατρών και Κρήτης;
Πρέπει να πάει στη γραμματεία του Χημικού ΕΚΠΑ να του πουν την ύλη, τα συγγράμματα που θα χρειαστεί, να κάνει την αίτηση, να του πουν πότε είναι οι εξετάσεις και όλα τα σχετικά.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:11, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Τι να του κάνουν Πατρών και Κρήτης;
Πρέπει να πάει στη γραμματεία του Χημικού ΕΚΠΑ να του πουν την ύλη, τα συγγράμματα που θα χρειαστεί, να κάνει την αίτηση, να του πουν πότε είναι οι εξετάσεις και όλα τα σχετικά.
Νικο η ερωτηση ήταν αν τον ενδιαφερει καποιο αλλο τμημα,και απευθείνεται αποκλειστικα στον ίδιο.

btw δε χρειαζεται να το συνεχισουμε,εξαλλου το -1 δεν ειναι δικο μου.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:21, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Νικο η ερωτηση ήταν αν τον ενδιαφερει καποιο αλλο τμημα,και απευθείνεται αποκλειστικα στον ίδιο.

btw δε χρειαζεται να το συνεχισουμε,εξαλλου το -1 δεν ειναι δικο μου.
Οκ. Εγώ απλώς είπα ότι όποιο τμήμα και να τον ενδιαφέρει τελικά, πρέπει να πάει στη γραμματεία του τμήματος τελικά. Δε θα την αποφύγει. Απλώς θεώρησα κιόλας λογικό να θέλει ΜΟΝΟ Αθήνα, αφού πόσταρε σε συγκεκριμένο θέμα για το ΕΚΠΑ...
Τέλος πάντων...

ΥΓ: Το όνομα δεν το σχολιάζω.

Παράθεση

στεφγκολ (στεφανος)

Πτυχιούχος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O στεφγκολ έγραψε στις 13:25, 03-09-10:

ειρήνη υμίν , ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο φίλος μου δουλεύει Αθήνα και θα δώσει μόνο για χημικό Αθηνών. Τι να πω πάντως , χάθηκε ο κόσμος να βάζουν και μια ανακοίνωση στη ιστοσελίδα τους...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:26, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Οκ. Εγώ απλώς είπα ότι όποιο τμήμα και να τον ενδιαφέρει τελικά, πρέπει να πάει στη γραμματεία του τμήματος τελικά. Δε θα την αποφύγει. Απλώς θεώρησα κιόλας λογικό να θέλει ΜΟΝΟ Αθήνα, αφού πόσταρε σε συγκεκριμένο θέμα για το ΕΚΠΑ...
Τέλος πάντων...

ΥΓ: Το όνομα δεν το σχολιάζω.

Συμφωνοι πως τον ενδιαφέρει για εκει,μπορουσε να δει εγκυκλοπαιδικά τι ζητα ο καθενας ποτε δεν ξέρεις.Οσο για το όνομα,whatever,γραψε λαθος.Στο ιντερνετ παντως κατατακτηριες χημικου Αθηνων δεν μπορω να τις βρω πουθενα,ουτε καν στη σελιδα του τμηματος.

Αρχική Δημοσίευση από στεφγκολ
ειρήνη υμίν , ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο φίλος μου δουλεύει Αθήνα και θα δώσει μόνο για χημικό Αθηνών. Τι να πω πάντως , χάθηκε ο κόσμος να βάζουν και μια ανακοίνωση στη ιστοσελίδα τους...
Εψαξα κι εκεί η αληθεια,ακομη και στην αναζητηση δε μου έβγαλε κάτι.Πρεπει όντως να περασει απο τη γραμματεία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 21-09-11 στις 02:50. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

στεφγκολ (στεφανος)

Πτυχιούχος

O στεφγκολ έγραψε στις 13:36, 03-09-10:

ούτε καν στις ιστοσελίδες των πανεπιστημιακών φροντιστηρίων δεν υπάρχουν, για όλες τις άλλες ναι για αυτή όχι...

Παράθεση

Polkiu (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Polkiu
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 462 μηνύματα.

O Polkiu έγραψε στις 13:17, 21-06-11:

Θα ηθελα να με συμβουλεψετε και εμενα για το χημικο της αθηνας γιατι ειναι στισ πρωτες επιλογες μου.. Πειτε μου αν μπορειτε αν ειναι ευκολη, ενδιαφερουσα σχολη και αν εχει πολλους διεξοδους για επαγγελματικη αποκατασταση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 14:49, 25-03-12:

ξερετε αν ισχυει το προγραμμα σπουδων που εχει η επιεικως απαισια ιστοσελιδα του χημικου αθηνων? πολυ λιγα μαθηματα μου φαινεται οτι εχει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 15:33, 25-03-12:

Έκανες επιστημονική αξιολόγηση και σου φάνηκαν (με το μάτι) λίγα τα μαθήματα; Τις περισσότερες φορές το site δεν είναι η πραγματική εικόνα ενός Τμήματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 22:05, 25-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
ξερετε αν ισχυει το προγραμμα σπουδων που εχει η επιεικως απαισια ιστοσελιδα του χημικου αθηνων? πολυ λιγα μαθηματα μου φαινεται οτι εχει...
Αν σου φαίνονται λίγα πήγαινε ΗΜΜΥ...

Το πρόγραμμα σπουδών είναι πλήρες. Ο αριθμός μαθημάτων δεν λέει κάτι. Πέρα, δηλαδή, από τον αριθμό των μαθημάτων...
Όλα τα τμήματα Χημείας κάπου στα 35 μαθήματα έχουν στα οποία ΔΕΝ προσμετρούνται τα εργαστήρια, τα οποία πίστεψέ με δεν είναι καθόλου εύκολα και θα σου παίρνουν πάρα πολύ χρόνο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,580 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 02:06, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilakos
Επίσης Ρία μου!!!!.....Ολοψυχα και σε εσενα και σε ολους ευχομαι να περασουμε στην πρώτη επιλογη μας και να κανουμε τα ονειρα μας πραγματικότητα!!!!!!!
αν θες για Αθηνα μπορεις να ρωτησεις πληροφοριες εδω www.chemicalworld.gr (φορουμ εκπα)

Σημείωση:
Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Χημικό Θεσσαλονίκης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ἔρις : 18-06-12 στις 00:11.
Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilakos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 481 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 13:24, 19-07-12:

Εγω κατα πασα πιθανοτητα εχω περασει στο Χημικο της Αθηνας (85% σιγουρος) αν οχι,τοτε Θεσσαλονικη αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.....Διαβαζω καιρο τα threads και απ' οτι εχω καταλαβει στο Πανεπιστημιο τα πραγματα ειναι ΖΟΡΙΚΑ....και οχι με την καλη/καλοπροαιρητη εννοια......ακουω για καθηγητες που κοβουν μαθητες επειδη ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ, μαθητες που δυσκολευονται για τους Χ,Ψ λογους...και αλλα πολλα....Λοιπον η ερωτηση μου ειναι....Ενας ανερχομενος φοιτητης του Χημικου τμηματος Αθηνας ΤΙ πρεπει να ΠΡΟΣΕΞΕΙ...???Ποια πραγματα απο τα προηγουμενα χρονια πρεπει να θυμαται?????Απο βοηθηματα ποια ειναι καλα, και προτεινονται????Ειναι καλο να ξεκινησω απο το καλοκαιρι λιιιγο προετοιμασια μονος μου..???(οχι οτι δεν το κανω ,αλλα λεμε τωρα).....
Ξερω ρωταω πολλαααααα....αλλα....
ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 481 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 16:13, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilakos
Εγω κατα πασα πιθανοτητα εχω περασει στο Χημικο της Αθηνας (85% σιγουρος) αν οχι,τοτε Θεσσαλονικη αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.....Διαβαζω καιρο τα threads και απ' οτι εχω καταλαβει στο Πανεπιστημιο τα πραγματα ειναι ΖΟΡΙΚΑ....και οχι με την καλη/καλοπροαιρητη εννοια......ακουω για καθηγητες που κοβουν μαθητες επειδη ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ, μαθητες που δυσκολευονται για τους Χ,Ψ λογους...και αλλα πολλα....Λοιπον η ερωτηση μου ειναι....Ενας ανερχομενος φοιτητης του Χημικου τμηματος Αθηνας ΤΙ πρεπει να ΠΡΟΣΕΞΕΙ...???Ποια πραγματα απο τα προηγουμενα χρονια πρεπει να θυμαται?????Απο βοηθηματα ποια ειναι καλα, και προτεινονται????Ειναι καλο να ξεκινησω απο το καλοκαιρι λιιιγο προετοιμασια μονος μου..???(οχι οτι δεν το κανω ,αλλα λεμε τωρα).....
Ξερω ρωταω πολλαααααα....αλλα....
ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!
Καλα εε.....κανενας δεν αξιώθηκε να απαντησει?????

Παράθεση

**maRia**

Φοιτητής

H **maRia** έγραψε στις 18:19, 23-07-12:

κοιτα εγω δεν νομιζω οτι χρειαζεται να προετοιμαστεις ιδιαίτερα..το μονο οταν με το καλο περασεις να παρακολουθεις...αν το κανεις αυτο (που πιστεψε με θα ναι δυσκολο γιατι σιγουρα εχεις και καλυτερα πραγματα να κανεις,και μερικοι καθηγητές είναι πολύ κουραστικοι)
δεν θα χεις προβλημα...για να καταλαβεις απο τα 200 ατομα που περνάνε τα 15-20 παρακολουθουν μεχρι το τελος... και παρακολουθω σημαινει παρακολουθω και οχι μιλάω με τον διπλανο,ετσι?
α!και μην ακους τους παλιους..ολοι αφησαμε τις φυσικες του 1ου ετους και να δω τωρα πως θα τις περασουμε που δεν θυμομαστε τιποτα απο το σχολειο..παρακολουθηση και λιγο διαβασματακι σπιτι ετσι ωστε να καταλαβαινεις τι λεει την επομενη..δεν ειναι ευκολο θα με θυμηθείς!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 18:26, 23-07-12:

κοιτα εγω δεν νομιζω οτι χρειαζεται να προετοιμαστεις ιδιαίτερα..το μονο οταν με το καλο περασεις να παρακολουθεις...αν το κανεις αυτο (που πιστεψε με θα ναι δυσκολο γιατι σιγουρα εχεις και καλυτερα πραγματα να κανεις,και μερικοι καθηγητές είναι πολύ κουραστικοι)
δεν θα χεις προβλημα...για να καταλαβεις απο τα 200 ατομα που περνάνε τα 15-20 παρακολουθουν μεχρι το τελος... και παρακολουθω σημαινει παρακολουθω και οχι μιλάω με τον διπλανο,ετσι?
α!και μην ακους τους παλιους..ολοι αφησαμε τις φυσικες του 1ου ετους και να δω τωρα πως θα τις περασουμε που δεν θυμομαστε τιποτα απο το σχολειο..παρακολουθηση και λιγο διαβασματακι σπιτι ετσι ωστε να καταλαβαινεις τι λεει την επομενη..δεν ειναι ευκολο θα με θυμηθείς!
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Μαρακι...!!!!Επιτελους καποιος που μου απαντησε...!!!!Σε Ευχαριστωωωω....!!!!!!Παντως αν ειναι ετσι οπως τα λες (που κανενα λογο δεν εχω να αμφιβαλω!!!) εγω ειμαι διατεθειμένος να τα παω καλα....και θα προσπαθω να παρακολουθω ΟΟΟΟΟΣΑ περισσοτερα μαθηματα γινεται (αν οχι ΟΟΟΛΛΑ!!!) καλα μην μιλησω για τα εργαστηρια(τη λατρεια μου!!!!)......Αν και απ' οτι διαβαζω στο forum του Χημικου της Αθηνα η κατασταση στη Φυσικη ειναι αν οχι ελεεινη τοτε αθλια.......Δεν ξερω τρομαζω...!!!και δεν ειμαι ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ λατρεις αυτου του μαθηματος...!!!Τι θα κανω.....ουφ...ουφ???

Και παλι ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Παράθεση

Φοιτητής

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,580 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 11:26, 27-08-12:

τζα! πιοι περασαμε φετος?

Παράθεση

Φοιτητής

O Bemanos έγραψε στις 11:31, 29-08-12:

κανεις ρε?

Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,546 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 11:33, 29-08-12:

Περασε η κολλητη μου και αλλη μια φιλη μου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    angelic_soul

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους