Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,453 εγγεγραμμένα μέλη και 2,963,501 μηνύματα σε 88,079 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 263 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

mariannaki...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariannaki...
H mariannaki... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mariannaki... έγραψε στις 16:09, 05-08-13:

ευχαριστω πολυυ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ηλιανα19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ηλιανα19
H ηλιανα19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ηλιανα19 έγραψε στις 15:03, 01-10-13:

Γειαα σασ μπορει καποιοσ να μου κανει χρονικη αντικατασταση του ρηματοα διειχω? :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,447 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 18:55, 01-10-13:

Διείχω δεν υπάρχει. Διέχω υπάρχει

Εν.: διέχω
Πρτ.: διεῖχον
Μελλ: διέξω/διασχήσω
Αορ.: διέσχον
Πρκ.: διέσχηκα
Υπερ.: διεσχήκειν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιασονας αεκαρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ιασονας αεκαρα
Ο ιασονας αεκαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ιασονας αεκαρα έγραψε στις 15:59, 21-10-13:

μπορει καποιος να μου κλεινει το διαιτησομενους σε ενεστωτα-παρατατικο σε ολες τις εγκλισεις στην φωνη που βρισκεται???

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ευγενια19.12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ευγενια19.12
H ευγενια19.12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ευγενια19.12 dream it , wish it , do it ! έγραψε στις 17:24, 31-10-13:

γειαα σας θα μπορουσατε να μ κανετε εγκλιτικη αντικατασταση στον αοριστο στο γ' προσωπο τα ρηματα : κατήλθετε , σκοπείν , ομολογούντων

Παράθεση

ελευθερια μ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελευθερια μ.
H ελευθερια μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ελευθερια μ. έγραψε στις 11:34, 12-01-14:

μια βοηθειαααα!
να γραφουν οι παρακατω τυποι στην ιδια πτωση του αλλου αριθμου
λαβοντες
τον ανδρα
τω κηρυκι
των αποφθεγματων
τον θηραμενην

Παράθεση

Mythik52 (Άγγελος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mythik52
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Mythik52 over the moon έγραψε στις 12:20, 12-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από ελευθερια μ.
μια βοηθειαααα!
να γραφουν οι παρακατω τυποι στην ιδια πτωση του αλλου αριθμου
λαβοντες
τον ανδρα
τω κηρυκι
των αποφθεγματων
τον θηραμενην
λαβών
τούς άνδρας
τοις κήρυξι
του αποφθέγματος
(δεν υπάρχει φιότι είναι κύριο όνομα και δεν έχει πληθυντικό αριθμό)
(τα αρθρα "τοις" και "του" παιρνουν περισπωμένη)

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lisa96
H lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lisa96 έγραψε στις 15:23, 02-02-14:

Παιδια ξερεται καμια σελιδα αρχαια λυσεις ασκησεων?? *για λυκειο

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 1,312 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:27, 02-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από lisa96
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αλλά αν θες πες εδώ τις απορίες σου για να σε βοηθήσουμε.

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lisa96
H lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lisa96 έγραψε στις 15:41, 02-02-14:

Είναι μία άσκηση :
α) Με ποιες ενέργειες επιδίωξαν οι Λακεδαιμόνιοι τη συμφιλίωση των αντιπάλων παρατάξεων στην Αθηνα.
Δεν είναι καν στην ύλη του φετινού βιβλίου (οχι πως αν ήταν θα μπορουσα να την απαντήσω)αλλά οι πηγές μου λεν πώς θα πέσει τεστ σαυτή την ερώτηση..Αν μπορούσε κάποιος να την απαντήση θα του είμουν ευγνώμων!!

Παράθεση

kkt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kkt
H kkt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kkt έγραψε στις 17:22, 09-02-14:

εχω το εισελθόντες να κανω εγκλιτικη αντικατασταση αοριστος β' β'ενικο + απαρεμφατο + μετοχη

και το βοηθήσετε να το κλινω στον παρατατικο !!
Κανεις βοήθειααα ????

Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 18:32, 09-02-14:

Αόριστος β'

Οριστική: ήλθες
Υποτακτική: έλθης (με υπογεγραμμένη στο -η-)
Ευκτική: έλθοις
Προστακτική: ελθέ
Απαρέμφατο: ελθειν (με περισπωμένη στη λήγουσα)
Μετοχή: ελθών, ελθουσα (με περισπωμένη στη λήγουσα), ελθόν

Παρατατικός

εβοήθουν
εβοήθεις
εβοήθει
εβοηθουμεν (περισπωμένη στην παραλήγουσα)
εβοηθειτε (περισπωμένη στην παραλήγουσα)
εβοήθουν

Νομίζω πως έτσι είναι..

Παράθεση

maria elena

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria elena
H maria elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maria elena έγραψε στις 20:59, 20-03-14:

γεια σας,εχω για εργασια εγλιτικη αντικατασταση στο γ ενικο ενεστωτα του ρ.εταλαιπωρουν και στο β πληθυντικο ενεστωτα του ρ.φοβουμενοι + χρονικη αντικατασταση στο θορυβειν.Μπορειτε να βοηθησετε!!!!!!!!!!???????????????
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,447 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 21:36, 20-03-14:

ἐταλαιπώρουν
Ενεστώτας:
Ορ.: ταλαιπωρεῖ
Υποτ.: ταλαιπωρῇ
Ευκτ.: ταλαιπωροίη/ταλαιπωροῖ
Προστ.: ταλαιπωρείτω

φοβούμενοι:
Ενεστώτας:
Ορ.: φοβεῖσθε
Υποτ.: φοβῆσθε
Ευκτ.: φοβοῖσθε
Προστ.: φοβεῖσθε

θορυβεῖν:
Εν. θορυβεῖν
Πρτ. ---
Μελλ. θορυβήσειν
Αόρ. θορυβῆσαι
Πρκ. τεθορυβηκέναι
Υπερ. ---

Όλα υπάρχουν στη γραμματική. Μη βαριέσαι
Παράθεση

piatobananalama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη piatobananalama
Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O piatobananalama έγραψε στις 14:20, 18-05-14:

Καλησπέρα ! Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τις κατηγορίες κλίσης ρημάτων , μετοχών και απαρεμφάτων στα αρχαία (δεντροδιάγραμμα ευπρόσδεκτο )

και επίσης ποία η διαφορά αορίστου α και β ? Last , τι να προσέξω για τις εξετάσεις α λυκείου , κανένα Σος ?
Παράθεση

jims

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 19:29, 27-02-15:

Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι το οποίο πιστεύω ότι όλους λίγο πολύ έχει απασχολήσει. Ποιός θεωρείται, κατά τη γνώμη σας, ότι είναι ο σωστός τρόπος μελέτης του συντακτικού;
Παράθεση

Andypro (Απόλυτο Μηδέν)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Andypro
Ο Απόλυτο Μηδέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 13 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Βραχναίικα (Αχαΐα). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

O Andypro δε θα σας τα πρηξει, μη φοβαστε έγραψε στις 08:22, 28-02-15:

Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι το οποίο πιστεύω ότι όλους λίγο πολύ έχει απασχολήσει. Ποιός θεωρείται, κατά τη γνώμη σας, ότι είναι ο σωστός τρόπος μελέτης του συντακτικού;
Να προσπαθείς να κάνεις δικές σου προτάσεις. π.χ. Τὰ παιδία παίζουσιν.

http://taexeiola.blogspot.gr/2011/07...ia-lykeio.html

http://taexeiola.blogspot.gr/2011/07...ia-lykeio.html
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andypro : 28-02-15 στις 08:22. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

giota2001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giota2001
H giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H giota2001 έγραψε στις 18:55, 21-09-15:

Καλησπέρα σας !!! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ουσιαστικά της γ' κλίσης μιας και με μπερδεύουν παρα πολύ...θεωρώ πως είναι τα πιο δύσκολα....λοιπόν δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα μονόθεμα ενρινόληκτα σε - ων , - ωνος απο τα διπλόθεμα ενρινόληκτα - ων , - ονος ...και ο προβληματισμός μου εχει να κάνει με τις υπόλοιπες πτώσεις εκτος της ονομαστικής ενικού όσον αφορά την ορθογραφία ...πότε κρατάμε το ωμέγα και πότε βάζουμε όμικρον ? και εντάξει αν δεν μας δίνουν την ονομαστική και μας δίνουν μια άλλη πτωση εκέι απλά προσέχεις την ορθογραφία..αλλά αν σου δίνουν την ονομαστική ενικού πως καταλαβαίνεις ορθογραφικά πως θα το κλίνεις το ουσιαστικο? Π.χ ποιά η διαφορά του ουσιαστικού ο χειμῶν απο το ουσιαστικό ο γείτων και θα πρέπει εγω να καταλάβω οτι το πρώτο στη γενική θα γίνει με ωμέγα (χειμῶνος) ενω το δευτερο με ομικρον (γείτονος) ...Απλά ίσως κάτι θα υπάρχει και δεν νομίζω η απάντηση να είναι μάθε το κάθε ουσιαστικό απέξω , δεν νομίζω οτι κανένα παιδί μπορεί να το κάνει...επίσης μου είπε μια καθηγήτρια οτι ενας τρόπος είναι να ακολουθούμε την ορθογραφία των νέων ελληνικών αλλά κάποιος ασφαλής κανόνας δεν θα υπάρχει ή εστω κάτι πιο σίγουρο...σας ευχαροιστώ πάρα πολύ ....
Παράθεση

miss marple

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H miss marple hello!! έγραψε στις 19:36, 21-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από giota2001
Καλησπέρα σας !!! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ουσιαστικά της γ' κλίσης μιας και με μπερδεύουν παρα πολύ...θεωρώ πως είναι τα πιο δύσκολα....λοιπόν δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα μονόθεμα ενρινόληκτα σε - ων , - ωνος απο τα διπλόθεμα ενρινόληκτα - ων , - ονος ...και ο προβληματισμός μου εχει να κάνει με τις υπόλοιπες πτώσεις εκτος της ονομαστικής ενικού όσον αφορά την ορθογραφία ...πότε κρατάμε το ωμέγα και πότε βάζουμε όμικρον ? και εντάξει αν δεν μας δίνουν την ονομαστική και μας δίνουν μια άλλη πτωση εκέι απλά προσέχεις την ορθογραφία..αλλά αν σου δίνουν την ονομαστική ενικού πως καταλαβαίνεις ορθογραφικά πως θα το κλίνεις το ουσιαστικο? Π.χ ποιά η διαφορά του ουσιαστικού ο χειμῶν απο το ουσιαστικό ο γείτων και θα πρέπει εγω να καταλάβω οτι το πρώτο στη γενική θα γίνει με ωμέγα (χειμῶνος) ενω το δευτερο με ομικρον (γείτονος) ...Απλά ίσως κάτι θα υπάρχει και δεν νομίζω η απάντηση να είναι μάθε το κάθε ουσιαστικό απέξω , δεν νομίζω οτι κανένα παιδί μπορεί να το κάνει...επίσης μου είπε μια καθηγήτρια οτι ενας τρόπος είναι να ακολουθούμε την ορθογραφία των νέων ελληνικών αλλά κάποιος ασφαλής κανόνας δεν θα υπάρχει ή εστω κάτι πιο σίγουρο...σας ευχαροιστώ πάρα πολύ ....
έχεις δίκιο, είναι θέμα αυτά τα ουσιαστικά....αν έχεις την κλασσική -άσπρη ήταν στα χρόνια μου- '' γραμματική της αρχαίας ελληνικής'' που μας μοίραζαν στο γυμνάσιο-λύκειο, τα έχει στη σελίδα 79 (βέβαια, ενδέχεται να έχει αλλάξει η αρίθμηση των σελίδων, οπότε ψάξτο). Σε κάθε περίπτωση, εκεί λέει ότι το ω διατηρούν και στις άλλες πτώσεις οι εξής κατηγορίες

α) τα περιεκτικά
β) τα μεγεθυντικά
γ) τα κύρια ονόματα
δ) ονόματα αρχαίων μηνών
ε) ονόματα τόπων και πόλεων
στ) τα εθνικά παροξύτονα
ζ) τα προσηγορικά παροξύτονα
η) τα προσηγορικά οξύτονα
θ) τα προσηγορικά περισπώμενα

Ελπίζω να σε βοήθησα!
Παράθεση

giota2001

Νεοφερμένος

H giota2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H giota2001 έγραψε στις 19:49, 21-09-15:

ναι ναι τα βρήκα σε ευχαριστώ πολύ...η σελίδα είναι σωστή ...αρα στην ουσία τα διαβάζουμε πολλές φορές και προσπαθούμε να τα αποστηθίσουμε ...
Παράθεση

miss marple

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H miss marple hello!! έγραψε στις 19:57, 21-09-15:

ναι ναι τα βρήκα σε ευχαριστώ πολύ...η σελίδα είναι σωστή ...αρα στην ουσία τα διαβάζουμε πολλές φορές και προσπαθούμε να τα αποστηθίσουμε ...
όχι να μάθεις τα ουσιαστικά απέξω! τις κατηγορίες...
και στην πορεία θα τα μάθεις και εμπειρικά, μην αγχώνεσαι!
Παράθεση

giota2001

Νεοφερμένος

H giota2001 έγραψε στις 20:16, 21-09-15:

εχεις δίκιο ευχαριστω πολύ
Παράθεση

efi.a.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efi.a.
H efi.a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H efi.a. έγραψε στις 20:03, 01-11-15:

Ποιος μπορει να μου πει ολες τις εγκλισεις στον β αοριστο των ρηματων αποπλεω και γιγνωσκω;
Παράθεση

giota2001

Νεοφερμένος

H giota2001 έγραψε στις 22:38, 01-11-15:

καλησπέρα ...όταν ενα σύνθετο ρήμα το μετατρέπουμε στον παρατατικό ή στον αόριστο τότε μπαίνει εσωτερική αυξηση π.χ μετατρέπω / μετέτρεπον δηλαδή μετά + ἔτρεπον (το ε της αυξησης του ρήματος <<τρώει>> το φωνήεν της πρόθεσης ) και βγαίνει ο τύπος μετέτρεπον ....η απορία μου είναι η εξής : στο ρήμα προλαμβάνω ο παρατατικός είναι προελάμβανον και όχι πρελάμβανον που είναι με βάση του κανόνες , το αντιστοιχο ρήμα με αλλη πρόθεση δηλαδή το άπολαμβάνω θα γίνει ἀπελαμβανον και η απορία μου είναι η εξής γιατι στον πρώτο τύπο δεν ακολουθούμε τους κανόνες ενω στον δευτερο τους ακολουθούμε; αποτελέι κάποια εξαίρεση; ή απλά ο τύπος επείδη είναι ευηχος διατηρήθηκε;σας ευχαριστω πολύ ...
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tribbiani
Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Tribbiani έγραψε στις 00:11, 02-11-15:

καλησπέρα ...όταν ενα σύνθετο ρήμα το μετατρέπουμε στον παρατατικό ή στον αόριστο τότε μπαίνει εσωτερική αυξηση π.χ μετατρέπω / μετέτρεπον δηλαδή μετά + ἔτρεπον (το ε της αυξησης του ρήματος <<τρώει>> το φωνήεν της πρόθεσης ) και βγαίνει ο τύπος μετέτρεπον ....η απορία μου είναι η εξής : στο ρήμα προλαμβάνω ο παρατατικός είναι προελάμβανον και όχι πρελάμβανον που είναι με βάση του κανόνες , το αντιστοιχο ρήμα με αλλη πρόθεση δηλαδή το άπολαμβάνω θα γίνει ἀπελαμβανον και η απορία μου είναι η εξής γιατι στον πρώτο τύπο δεν ακολουθούμε τους κανόνες ενω στον δευτερο τους ακολουθούμε; αποτελέι κάποια εξαίρεση; ή απλά ο τύπος επείδη είναι ευηχος διατηρήθηκε;σας ευχαριστω πολύ ...
έχει να κάνει με την πρόθεση. Να θυμάσαι ότι η πρόθεση προ- δεν χάνει ποτέ το "ο" και η πρόθεση περι- δεν χάνει ποτέ το "ι".
για αυτό λες προελάμβανον και περιελάμβανον και όχι πρελάμβανον και περελάμβανον

(Επίσης να ξέρεις ότι όταν ένα ρήμα έχει πρόθεση προ- και ακολουθεί -ε λόγω αύξησης, όπως το προελάμβανον, το "ο" και το "ε" μπορούν να σου δώσουν ου. Δηλαδή υπάρχει τύπος προελάμβανον και προυλάμβανον. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράφεις τους τύπους με "ου", αρκεί να ξέρεις την συγκεκριμένη περίπτωση ώστε να την αναγνωρίζεις. Συνεννοήσου και με τους καθηγητές σου για να είσαι σίγουρη, ίσως κάποιοι στις ασκήσεις τους να θέλουν να γράφεις και τον τύπο με "ου")
Παράθεση

giota2001

Νεοφερμένος

H giota2001 έγραψε στις 20:53, 02-11-15:

σας ευχαριστω πραγματικά πολύ ..δεν το γνωριζα αυτο για τις συγκεκριμένες προθέσεις γιαυτο και υπήρξε συγχυση ...πραγματικα ευχαριστω
Παράθεση

giota2001

Νεοφερμένος

H giota2001 έγραψε στις 21:36, 09-11-15:

καλησπέρα σας θα ήθελα για αλλη μια φορα τη βοήθεια σας...διαβάζω τα ενρινόληκτα και τα υγρόληκτα και παρατήρησα το εξης: Ο παρακείμενος και ο υπερσυντέλικος της μέσης φωνής των ενρινόληκτων ρημάτων σχηματίζονται κανονικά σε -μαι, -σαι, -ται... και -μην, -σο, -το... όπως στα φωνηεντόληκτα. Ο ρηματικός χαρακτήρας ν μπροστά από μ των καταλήξεων σε άλλα ρήματα αφομοιώνεται κανονικά με αυτό και σε άλλα τρέπεται σε σ : π.χ ὀξύνομαι θα γίνει ὤξυμμαι και φαίνομαι θα γίνει πέφασμαι .... η ερώτηση μου είναι εγώ που θα ξέρω πότε θα αφομοιώνεται και πού θα γίνεται σ;; σας ευχαριστω πολύ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους